Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Strona główna » Porady dietetyka – propozycje suplementów » Nadmiar wody w organizmie, czyli retencja wody

Data dodania: 17-06-2019 Powszechnie przyjmuje się, że woda stanowić może od około 45% do aż 80% masy ciała dorosłej osoby, a jej dokładna ilość wynika z prowadzonego trybu życia oraz stosowanej diety. Mimo swych wielu pozytywnych dla organizmu właściwości i wskazań do codziennego spożycia, woda związana może być z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest retencja wody, czyli zatrzymanie się wody w naszym organizmie. Przyczyn może być wiele, począwszy od zmiany estetyki naszego ciała tj. gwałtowny wzrost wagi z dnia na dzień i związane z tym wahania, cellulit, opuchlizna oczu czy nóg w okolicach kostek. Retencja wody, inaczej zatrzymanie wody występuje wtedy, gdy w wielu miejscach w organizmie człowieka, m.in. pod skórą, w niektórych organach, a także w układzie krążenia, dochodzi do nadmiernego gromadzenia wody w tkankach. W większości przypadków woda odkłada się w okolicach brzucha i bioder, których obwody, nawet mimo wielu intensywnych ćwiczeń nie ulegają pomniejszeniu.

Ze względu na samą specyfikę retencji wody m.in.

to, że jest ona stanem przejściowym, narażone na nią są wszyscy ludzie, bez dokładnej specyfikacji czy szczególnego narażenia poszczególnych grup, niemniej nie należy jej się obawiać, ponieważ retencji można łatwo zapobiec oraz łatwo ją zwalczyć.

Pojawiające się w różnych godzinach dnia obrzęki, zazwyczaj nasilają się z upływem czasu. W pierwszej kolejności następuje wzrost masy ciała, następnie dochodzi do opuchlizny oczu, by na samym końcu problemy sprawiała opuchlizna nóg.

Należy jednak zaznaczyć, że choć w większości opuchlizna pojawia się w okolicach oczu i nóg, to nie wyklucza to jednocześnie możliwości obrzmienia np. palców rąk.

Wraz z obrzękiem mogą wystąpić także inne symptomy, m.in. uczucie ciężkości oraz zmęczenia, spadek koncentracji czy bóle głowy.

Ponadto wystąpić mogą również objawy dotyczące choroby, która może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie.

PRZYCZYNY ZATRZYMANIA WODY W ORGANIZMIE

Nic nie dzieje się bez przyczyny, dlatego też i nadmiar wody w organizmie również ma swoje źródło. Do najczęstszych przyczyn zatrzymania wody organizmie należy zbyt wysoki poziom sodu w organizmie.

Przekroczenie zalecanego poziomu powoduje to, że organizm zaczyna magazynować wodę. Sód nierozłącznie związany jest z ilością dostarczanej do organizmu soli, co oznacza iż im większe spożycie soli, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do opuchlizny ciała.

Według National Health and Medical Research Council, dostarczenie organizmowi około 1600 mg sodu, co przekłada się odpowiednio na ok. 4 g soli, stanowi wystarczającą i odpowiednią dawkę, jaką dziennie należy spożyć.

 Retencja wody może być spowodowana również kreatyną, albowiem odżywka ta powoduje zatrzymywanie wody, jednakże tylko w sytuacji dostarczania jej do organizmu w sporych dawkach, tzn. więcej niż 5 g dziennie.

Przyczyną zatrzymania wody w organizmie mogą być również zaburzenia hormonalne, albowiem hormonami mającymi wpływ na zatrzymanie płynów jest m.

in progesteron, estrogen, insulina czy kortyzol, który z uwagi na swoje właściwości ogranicza działanie aldosteronu, czyli hormonu regulującego równowagę płynów, co w efekcie końcowym prowadzi do zatrzymania wody w organizmie. Z kolei zbyt wysoka ilość np.

estrogenów może prowadzić do opuchlizny przed miesiączką czy też w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Przyczyną zatrzymania wody mogą być również nieprawidłowo działające naczynia włosowate, których celem jest wymiana substancji oraz gazów pomiędzy krwią a tkanką. Wymiana ta odbywa się poprzez różnicę ciśnień, zatem wszelkie nietypowe w tym zakresie zmiany mogą prowadzić do zatrzymania wody. Do innych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się także dolegliwości związane z ciśnieniem krwi oraz pracą nerek, których głównym zadanie jest wydalanie nadmiaru substancji z organizmu.

Z uwagi na specyfikę retencji wody, w szczególności jej przebieg, przyczyn można upatrywać również w wielu innych rzeczach, do których należą dieta odchudzająca, jeżeli prowadzi do niedożywienia lub jest uboga w białko, które wiąże wodę, nadmiar alkoholu, jako że alkohol powoduje odwodnienie i w konsekwencji prowadzi do tego, że organizm zaczyna magazynować wodę w organizmie, ciąża, znikoma aktywność fizyczna, w szczególności siedzący tryb życia, który powoduje wolniejszy przepływ krwi w organizmie oraz leki takie jak minoksydyl, blokery kanału wapniowego lub pigułki antykoncepcyjne, zatrzymujące wodę.

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WODY W ORGANIZMIE?

Dla wielu osób nadmiar wody w organizmie i związane z tym ewentualne dolegliwości powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, aczkolwiek istnieją metody, które pomagają w walce z niniejszym problemem oraz ograniczają ryzyko wystąpienia takiego stanu.

 Jednym ze sposobów pozbycia się nadmiaru wody, choć na pierwszym rzut oka wydawać może się to niedorzeczne, jest zwiększenie spożywanej ilości wody, ponieważ jeżeli organizm otrzymuje stały dostęp do płynów, nie ma konieczności uruchomienia mechanizmu odpowiedzialnego za ich magazynowanie.

Jako, że sól jest związana z wystąpieniem nadmiaru wody w organizmie, jest ograniczenie spożycia jest kolejnym sposobem na walkę z retencją wody.

W związku z tym zaleca się ograniczenia lub też całkowite wyłączenie z diety produktów wysoko przetworzonych, albowiem co do zasady zawierają one więcej soli niż mogłoby się wydawać. Oznacza to m.in. rezygnację z chipsów, ciasteczek czy wędlin.

W przypadku, gdy zatrzymywanie wody wynika z wysokiego poziom sodu w organizmie, dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie diety w potas, m.in. przez banany, awokado, warzywa liściaste czy szpinak, albowiem przyjmuje się, że potas zmniejsza tendencję do retencji wody, zwiększając wytwarzanie moczu.

Kolejnym sposobem mającym na celu „zwalczenie” retencji wody jest wzbogacenie swojej diety o niezwykle cenny składnik, jakim jest błonnik, zawarty w takich rzeczach jak m.in produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa, albowiem z uwagi na swoje cenne właściwości, błonnik pomaga wchłonąć dużą ilość wody w jelita.

Walkę z nadmiarem wody wspomóc mogą także suplementy ziołowe, do których należy np. mniszek lekarski, który zostały ostatnimi czasy wyróżniony przez środowisko suplementacyjne.

Mniszek lekarski jest suplementem powszechnie używanym jako naturalny środek moczopędny, który pomaga “wypłukać” nadmiar płynów z organizmu, co w kontekście retencji wody ma kluczowe znaczenie.

Do naturalnych środków zwalczających retencję należy oczywiście zaliczyć również aktywność fizyczną, która jest najlepszym sposobem na poprawę krążenia. Oprócz środków naturalnych skorzystać można również z profesjonalnych zabiegów jakim jest m.in.

drenaż limfatyczny, czyli zabieg polepszający krążenie krwi i limfy i usuwający z organizmu niepotrzebne produkty przemiany materii.

CZY NADMIAR WODY W ORGANIZMIE MOŻE PROWADZIĆ DO POWAŻNYCH SCHORZEŃ?

Niewątpliwie występujący nadmiar wody w organizmie, choć łatwy do usunięcia, nie jest stanem pożądanym przez organizm, ponadto może wskazywać na liczne choroby, takie jak: niewydolność serca, przewlekłą niewydolność żylną, zakrzepicę żył głębokich, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, choroby wątroby. Tym samym, w przypadku zaistnienia retencji wody w organizmie, nie można i wręcz nie wolno jej lekceważyć, tylko najlepiej od razu zdefiniować stopień problemu oraz podjąć wszelkie niezbędne kroki, których skutkiem będzie wyleczenie się z niniejszego stanu.  

DLA ZAPOBIEGANIA RETENCJI WODY POLECAMY:

SCITEC Water Cut 100 kaps

Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Water Cut jest kompleksową formułą przeznaczoną zarówno dla osób o przeciętnej aktywności fizycznej jak również dla profesjonalnych sportowców. Produkt wzmagający eliminację nadmiaru wody z organizmu.

Formuła zawiera połączenie ośmiu szczegółowo wyselekcjonowanych synergicznych ekstraktów ziołowych i mikroelementów.

Zaprojektowany w celu minimalnej stymulacji używkami, a jednocześnie maksymalnej wszechstronności!

NOW FOODS Whole Psyllium Husks Powder (Błonnik) – 340 gram

Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Doskonałe źródło błonnika. Rozpuszczalny błonnik z Babka Płesznik (Psyllium Seed Husk) jako część diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Porcja Whole Psyllium Husks dostarcza 6 -7 gramów rozpuszczalnego błonnika, potrzebnych na dzień, aby uzyskać efekt poprawionego trawienia. Stosowany regularnie zapobiega chorobom układu pokarmowego.

 1. NOW FOODS Spirulina Certified Organic (Organiczna Spirulina) 500mg – 200 tabletek wegańskich
 2. Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Spirulina jest bogata w beta-karoten, (witaminę A) i witaminę B-12 i ma naturalnie występujące białko i GLA (gamma-kwas linolenowy), popularny kwas tłuszczowy z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Ponadto Spirulina ma naturalnie występujące minerały, pierwiastki śladowe, sole komórkowe, aminokwasy i enzymy. – Czysta bez GMO – Bogata w beta-karoten (wit. A) i B-12,

– Naturalnie występujące GLA i chlorofil.

 • VODAVODA Artesian Water (Woda Artezyjska NSF Certified for Sport) 500ml
 • Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Nazywam się VODAVODA. Jestem skomponowana i zaprojektowana przez naturę na głębokości 605 metrów. Naturalnie jestem filtrowana przez warstwy wapienia, jestem absolutnie biologicznie czysta. Dzięki wyważonej kompozycji jestem idealną jednością minerałów i soli, idealną do codziennego użytku.

Moje butelkowanie bezpośrednio ze źródła sprawia że zachowuję autentyczną czystość bez żadnego przetwarzania. Wiele osób pyta mnie, dlaczego mam butelkę w kształcie kwadratu. Każda moja kropla niesie życie samo w sobie i jestem łącznikiem między ludźmi a naturą.

Wybrałem wyjątkowe, racjonalne i pragmatyczne opakowanie, które dostosowałem do Twoich potrzeb, aby zawsze było pod ręką.

ŹRÓDŁA: 1. Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012, November 22). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms.

Journal of Caring Sciences (1)4, 183-189 2. Heine, R. P., & Swamy, G. K. (2009, August). Lower-extremity edema during late pregnancy 3.  Mayo Clinic Staff. (2014, November 25).

Leia também:  Como Dizer A Um Rapaz Que Gosto Dele Por Sms?

Water retention: Relieve this premenstrual symptom

Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Autor: Patryk Chodyniecki

Pasjonat kulturystyki, pływania oraz sportów walki. Od ponad 10 lat uprawia amatorsko sporty siłowe, które lubi łączyć na zmianę z boksem, MMA oraz pływaniem. Interesuje się również szeroko pojętą suplementacją oraz dietetyką, którą sukcesywnie wdraża w swoje treningi.

 

Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady dietetyka – propozycje suplementów 10,00 zł40,00 zł46,00 zł48,00 zł83,00 zł106,60 zł44,00 zł

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Temat zatrzymywania wody w organizmie nie jest nowy i powraca jak bumerang, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy rośnie presja na zrzucanie nadmiarowych kilogramów i poprawę sylwetki przed tzw. sezonem plażowym. Brzmi to jednak, jak kolejny chwyt marketingowy.

Czy tak jest rzeczywiście? Odpowiednie stężenie wody w organizmie jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia, bez niej nie zachodziłaby większość ważnych procesów metabolicznych. Może się jednak zdarzyć, że nasz organizm zacznie gromadzić zbyt dużo wody, co wskazuje na zaburzenia jej transportu w organizmie.

Zatem zatrzymywanie wody to jak najbardziej realny problem, jednak nie należy się łudzić, że jakikolwiek suplement go rozwiąże.

ZOBACZ TEŻ: Czy warto pić wodę z cytryną?

Objawy zatrzymywania wody w organizmie

Typowym objawem, który wskazuje na problem retencji wody są nawracające obrzęki kończyn, szczególnie dłoni oraz okolicy kostek. W wyniku zaburzeń w transporcie wody w organizmie nadmiar wody gromadzi się w tkankach miękkich.

Wraz z tymi obrzękami może się pojawić także opuchlizna wokół oczu, a u kobiet w różnych fazach cyklu również w okolicy piersi. Osoby zmagające się z tym problemem skarżą się na ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienie, ciężkość nóg, kłopoty z koncentracją i bóle głowy niewiadomego pochodzenia.

Naturalną konsekwencją gromadzenia się wody jest zauważalny wzrost masy ciała, który nie ma związku z przyrostem tkanki tłuszczowej.

Zatrzymanie wody w organizmie – jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Zatrzymywanie wody w organizmie – co jest przyczyną?

Przyczyny nadmiernego gromadzenia się wody w naszym organizmie mogą mieć różne źródło, jednak najczęściej ma to związek z niedostatecznym nawadnianiem. Pijąc zbyt mało wody doprowadzamy do odwodnienia organizmu, przed którym ten próbuje się bronić, gromadząc wodę w tkankach podskórnych.

Dużą rolę w tym mechanizmie odgrywa hormon antydiuretyczny – wazopresyna, która zwiększa gęstość moczu i poziom wchłaniania zwrotnego wody z naczyń krwionośnych. Dlatego tak ważne jest regularne spożywanie płynów w ciągu dnia. Zaleca się, by każdego dnia wypijać przynajmniej dwa litry wody.

Warto jednak pamiętać, że nadużywanie alkoholu sprzyja przenikaniu wody do tkanek, zatem warto go ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować.

Zdarza się, że przyczyną są nasze błędy dietetyczne. Nadmierne spożycie sodu zaburza gospodarkę wodną organizmu, a to zdarza się często, ponieważ nadal spożywamy zbyt dużo soli.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi WHO powinniśmy spożywać około 5 gramów soli dziennie, jednak większość z nas przekracza tę dawkę, gdyż sól znajduje się w każdym rodzaju żywności, zwłaszcza tej wysoko przetworzonej.

Innym powodem mogą być zbyt restrykcyjne diety odchudzające, ubogie w białko i inne składniki odżywcze, jak również nieregularne spożywanie posiłków i szeroko pojęta, źle zbilansowana dieta. Warto też krytycznym okiem spojrzeć na swój styl życia. Niska aktywność fizyczna, narażenie na stres, zaburzenia snu – to wszystko spowalnia nasz metabolizm i sprzyja zastojom wody.

U kobiet problem zatrzymywania wody w organizmie może być związany ze zmianami cyklu. Obrzęki i uczucie ciężkości narastają przed okresem, czyli w momencie, gdy poziom estrogenu jest podwyższony.

Kobiety, które zdecydowały się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, również mogą zmagać się z nadmiarem wody w organizmie. Ponadto inne leki mogą doprowadzić do nasilenia tego problemu m.in.

niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy kortykosteroidy.

ZOBACZ TEŻ: Dieta OXY – czy jest skuteczna?

Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu konieczne jest wprowadzenie kilku istotnych zmian w swoim stylu życia. Podstawą jest regularne i konsekwentne nawadnianie organizmu.

Zaleca się, by każdego dnia wypijać około 2 litry wody mineralnej o niskiej zawartości sodu, a w miesiącach letnich, gdy temperatury są wysokie, nawet 3-4 litry. Wodę należy pić powoli i małymi łyczkami.

Jeżeli nie przepadamy za zwykłą wodą, pomocne mogą się okazać napary ziołowe.

Najbardziej skuteczne w walce z retencją wody będą zioła o działaniu moczopędnym, takie jak: pokrzywa zwyczajna (Pokrzywa Apteo Natura, Pokrzywa Fix, Pokrzywa liść), mniszek lekarski (Mniszek korzeń herbatka ziołowa, Mniszek lekarski Zielnik Świata), koper włoski (Koper włoski Dr Vita, Koper Włoski Fix, Koper Włoski Rodzina Zdrowia), skrzyp polny (Skrzyp Fix, Ziele Skrzypu).

Napary z tych ziół wspomagają pracę układu moczowego, przy okazji stanowiąc skuteczny element profilaktyki przeciwko chorobom tego układu. Wyciągi roślinne usprawniające wydalanie nadmiaru wody z organizmu dostępne są również w tabletkach (np. Hydrominum, Dehydravet Slim, Hydrofem).

Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.

Zmiany powinny objąć także sposób żywienia. Z naszego jadłospisu powinny bezpowrotnie zniknąć produkty bogate w sól.

Najczęściej są to produkty wysokoprzetworzone, bogate w nasycone tłuszcze i węglowodany, zatem rezygnacja z ich spożywania przyniesie znacznie więcej korzyści.

W utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej pomogą świeże warzywa i owoce bogate w potas m.in. pomidory, banany, ziemniaki.

Wreszcie należy wspomnieć o aktywności fizycznej, która usprawnia krążenie krwi i limfy, zapewniając odpowiedni transport wody w organizmie.

ZOBACZ TEŻ: Jak uzupełniać elektrolity?

Nie bagatelizuj obrzęków i opuchlizny

Jeżeli występujące obrzęki maja charakter tymczasowy i ustępują po zmianie nawyków, najpewniej nie ma żadnych powodów do zmartwień. Ale utrzymujących się obrzęków nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być objawem groźnych chorób.

Utrzymująca się opuchlina kończyn dolnych może wskazywać na kłopoty z krążeniem oraz choroby, takie jak żylaki i zakrzepica żył głębokich. Opuchlizny i obrzęki mogą być także objawem chorób nerek i wątroby.

Opuchlina na twarzy, zwłaszcza w okolicy powiek i policzków, a także obrzęki dłoni często są symptomem zaburzeń pracy tarczycy.

ZOBACZ TEŻ: Aloes – najciekawsze właściwości zdrowotne

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Zatrzymywanie wody w organizmie – jaka może być przyczyna?

Woda jest najważniejszym składnikiem w organizmie i stanowi około 60-70% masy ciała. Jej ilość w organizmie człowieka zależy od wieku, płci, a także zawartości tkanki tłuszczowej.

Najwięcej wody zawierają organizmy dzieci i osób młodych, natomiast wraz z wiekiem jej zawartość spada, dlatego na odwodnienie szczególnie narażone są osoby starsze.

Osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej będą również cechowały się mniejszą zawartością wody. Tak samo kobiety zawierają mniej wody niż mężczyźni. 

Przeczytaj również: Która woda jest najzdrowsza?

W organizmie człowieka woda znajduje się w różnych ilościach w tkankach i płynach ustrojowych. Większość wody (ok. 65%) jest rozmieszczona wewnątrzkomórkowo, a reszta pozakomórkowo. Woda pełni wiele istotnych funkcji w organizmie: 

 • jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem,  
 • pełni funkcję transportową,  
 • jest niezbędna do procesów przemiany materii,  
 • usuwa z organizmu toksyny,  
 • wspomaga pracę jelit i uczestniczy w procesach trawiennych,  
 • reguluje temperaturę ciała.  

Dobowe zapotrzebowanie na wodę 

Dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 35 ml/kg masy ciała/dobę dla osób młodych oraz 30 ml/kg masy ciała/dobę dla osób starszych. Zmienia się ono wraz ze wzrostem temperatury otoczenia – zwiększa się wówczas zapotrzebowanie na wodę. Zapotrzebowanie na wodę zależy również od stanu fizjologicznego – wzrasta w okresie ciąży i karmienia piersią. 

Przeczytaj również: Niedobór wody w organizmie – jak się objawia?Przewodnienie – czym może grozić nadmierne spożycie wody?

Bilans wodny 

Bardzo istotna jest równowaga pomiędzy dostarczaniem wody a jej wydalaniem, co jest określane mianem bilansu wodnego.

Jeśli następuje wzmożona utrata wody w wyniku biegunek, wymiotów, nadmiernego wydzielania potu czy wzmożonej diurezy – należy uzupełniać bilans płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niewydolność nerek i niemożność wydalania wody powoduje jej nadmiar w organizmie.

Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać wysoka zawartość sodu powstająca w wyniku spożywania wysokoprzetworzonej żywności bogatej w sód, jak i nadmiernego dosalania potraw.  

U kobiet zatrzymywanie wody w organizmie jest również uwarunkowane hormonalnie – co zauważalne jest zwłaszcza w drugiej połowie cyklu miesięcznego.

Zatrzymywaniu wody w organizmie może sprzyjać również siedzący tryb życia, zbyt mała podaż wody w ciągu dnia, jak i stosowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych). 

Zatrzymywanie wody – jak pozbyć się problemu? 

 • Odpowiednie spożycie wody w ciągu dniaZATRZYMYWANIE WODY NIE JEST WYNIKIEM CZĘSTEGO JEJ SPOŻYCIA, co jest często powtarzanym mitem. Zaleca się wody mineralne o niskiej zawartości sodu. Zbyt mała podaż wody w ciągu dnia powoduje jej zatrzymywanie w organizmie.
 • Unikanie wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w sód – eliminacja potraw typu fast food, chipsów, paluszków, słonych przekąsek, konserw, produktów marynowanych. 
 • Mniejsze dosalanie potraw – sól kuchenną można zastąpić ziołami – bazylią, oregano, tymiankiem, ziołami prowansalskimi, majerankiem, które poprawią smak potrawy. 
 • Odpowiednia podaż potasu w diecie – zawartego głównie w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. 
 • Wprowadzenie aktywności fizycznej (zwłaszcza przy typowo siedzącym stylu życia) – usprawni pracę układu krążenia i przepływ krwi, a także ograniczy powstawanie obrzęków.  
 • Ograniczenie alkoholu. 
 • Unikanie zbyt restrykcyjnych i niezbilansowanych diet odchudzających. 
 • Wyeliminowanie zaburzeń hormonalnych. 
Leia também:  Como Recuperar Word Que Não Foi Salvo?

Podsumowując, zatrzymywanie wody w organizmie często jest wynikiem zbyt małej podaży płynów w ciągu dnia, nieprawidłowych nawyków żywieniowych, jak i typowo siedzącego trybu życia. Wprowadzenie drobnych modyfikacji może pomóc pozbyć się tego uporczywego problemu dotykającego szczególnie kobiety.  

Przeczytaj również: Wpływ spożycia wody na proces redukcji masy ciałaCzy pH wody wpływa na jej właściwości?

Źródła: 

 • Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
 • Karowicz – Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459. 
 • Ming Yeong Lim, Jason O’Neale Roach, Metabolism and nutrition, Elsevier, 2012.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Nadmiar wody w organizmie – objawy, przyczyny, choroby

Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem. Po prostu zbyt dużo spożywa się soli, a za mało wypija płynów z odpowiednimi składnikami i minerałami. Nadmiar wody w organizmie wiąże się też z niestabilną sytuacją hormonalną w organizmie.

1. Objawy wystąpienia nadmiaru wody w organizmie

Widocznym objawem zatrzymania się wody w organizmie jest przybieranie na wadze. Pojawia się też opuchlizna stóp, a także oczu. Nadmiar wody w organizmie można rozpoznać po tym, że palce rąk są obrzęknięte.

W wyniku tego nie można zdjąć pierścionka, czy też obrączki. Przyczyną takich obrzęków jest odpływ wody z naczyń krwionośnych. Osoba cierpiąca na nadmiar wody w organizmie ma też poczucie ciężkości. Często także jest osłabiona.

Pojawiają się bóle głowy, zdenerwowanie oraz niemożność skupienia się.

Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem

2. Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Paradoksalnie im mniej pijemy, tym organizm bardziej będzie starał się gromadzić płyny w tkance podskórnej.

Uniknąć odwodnienia można, jeśli będzie się przyjmować od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia.

Nadmiar wody w organizmie może być też spowodowany brakiem w diecie produktów bogatych w minerały, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy do nich np. potas.

Nadmiar wody w organizmie jest spowodowany spożywaniem zbyt dużej ilości sodu. Również diety ubogie w białko mogą doprowadzić do powstawania obrzęków. Często całkiem nieświadomie spożywamy produkty, które powodują odwadnianie. Organizm wtedy gromadzi wodę. Takie stany może wywołać np. spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu.

Nadmiar wody w organizmie może też wystąpić u kobiet w czasie miesiączki, ale także w ostatniej fazie ciąży. Pojawiają się wtedy obrzęki na nogach i dłoniach.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy nadmiar wody w organizmie jest spowodowany brakiem ruchu, ze względu na wolniejsze krążenie krwi. Tak samo dzieje się podczas upałów, gdy żyły mogą nadmiernie się rozszerzyć.

Niektóre farmaceutyki oraz pigułki antykoncepcyjne także mogą doprowadzić do tego, że wystąpi nadmiar wody w organizmie.

3. Czy nadmiar wody w organizmie jest objawem choroby?

Nadmiar wody w organizmie może być objawem wielu schorzeń i chorób. Często obrzękom towarzyszą też inne dolegliwości. Jeśli u danej osoby w nocy pojawia się napadowa duszność, a także występuje ona podczas wysiłku, to może oznaczać, że cierpi ona na niewydolność serca. Z tą przypadłością występują też bolesne obrzęki oraz poszerzenie żył na szyi.

Nadmiar wody w organizmie występuje też przy żylakach. Wraz z tą dolegliwością pojawiają się też owrzodzenia na skórze. Jednostronny obrzęk kończyny dolnej, któremu towarzyszy ból może świadczyć o zakrzepicy żył głębokich. Oprócz tego, że występuje w tym przypadku nadmiar wody w organizmie, to dodatkowo pojawia się zaczerwienienie w miejscu obrzęku.

Opuchnięcie całej twarzy świadczyć może o kłębuszkowym zapaleniu nerek. Przy dolegliwościach tego organu, obrzęki bywają rozlane. Choroby nerek mogą objawiać się też wodobrzuszem. Nadmiar wody w organizmie czasami świadczy o niedoczynności tarczycy.

W takim wypadku obrzęk występuje na rękach oraz powiekach). Przechodzi też na dalsze części twarzy, czyli na policzki, nos i wargi. Obrzęk może też pojawić się w okolicach łydek, gdy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy.

Nadmiar wody w organizmie może też wystąpić przy chorobach wątroby np. żółtaczce.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Przyczyny i skutki zatrzymywania się wody w organizmie. Jak sobie z tym radzić?

Ludzkie ciało zawiera około 60% wody, która odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia. Jednak wiele osób martwi się o wagę wody. Dotyczy to w szczególności profesjonalnych sportowców i kulturystów, którzy chcą spełnić kategorię wagową lub poprawić swój wygląd. 

Woda ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest w dużej mierze odpowiedzialna za rozpuszczanie składników odżywczych i usuwanie odpadów. Gdy organizm nie usunie nadmiaru wody, określa się to jako retencję płynów.

Retencja wody jest często tymczasowa i łatwo się ją leczy, jednak czasami może wskazywać na poważny stan.

Jeśli doświadczasz retencji wody, która trwa dłużej niż tydzień, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny zatrzymania wody i wykluczenia ewentualnych problemów zdrowotnych.

W przypadkach, gdy zatrzymywanie wody nie jest wynikiem poważnego stanu zdrowia, dyskomfort spowodowany obrzękiem można szybko i łatwo złagodzić.

Zatrzymanie płynu lub obrzęk oznacza, że w tkankach organizmu występuje nadmierna ilość wody, co powoduje puchnięcie organizmu, zwłaszcza w kończynach.

Zatrzymywanie płynów jest często spowodowane wzrostem ciśnienia krwi w żyłach, co zwiększa nacisk na naczynia włosowate. Nieregularne zmiany w naczyniach krwionośnych są związane z nawykami żywieniowymi.

Oznaki retencji wody

Jak rozpoznać zatrzymywanie wody w organizmie? Zwykle najpierw jest zauważany obrzęk kończyn. Jedną z oznak zatrzymywania wody jest trudność z utratą wagi pomimo wysiłków dietetycznych.

Znaki fizyczne są jednak bardziej widoczne. Fizyczne oznaki zatrzymywania wody obejmują obrzmiałe kostki i niewyjaśniony przyrost masy ciała w krótkim okresie czasu.

Ponadto możesz czuć napuchnięty żołądek.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy zachowujesz wodę, jest delikatne naciskanie stopy, kostki lub łydki za pomocą powolnego, stałego nacisku kciukiem. Jeśli występuje obrzęk, na skórze pojawi się wgniecenie. Wtedy nadal konieczna jest profesjonalna ocena w celu ustalenia przyczyny obrzęku nóg.

Zatrzymywanie wody może być również mylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub pogarszać istniejący zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Przyczyny zatrzymywania wody

Ciała niektórych ludzi słabo reagują na niektóre rodzaje żywności, które zwiększają retencję wody. Retencja wody jest także związana z niedoborem białka, niedokrwistością i wysokim zapotrzebowaniem na witaminy i suplementy. Istnieje specjalny rodzaj diety zalecany przy zatrzymywaniu wody, który zmusza organizm do eliminowania nadmiaru płynu.

Zatrzymywanie wody może być również wynikiem problemów zdrowotnych obejmującego narządy takie jak wątroba, serce lub nerki. Gdy jakiś obszar ciała nie działa prawidłowo, ciało ma tendencję do zatrzymywania płynu w tym miejscu. Ciało staje się niezdolne do prawidłowego wyeliminowania płynu, gdy występują pewne schorzenia.

Stanie przez dłuższy czas powoduje gromadzenie się płynów w nogach, zwiększając w ten sposób retencję wody. Upalna pogoda może również prowadzić do zatrzymywania płynów, ponieważ organizm jest mniej skuteczny w usuwaniu płynu z organizmu. Niektóre leki mogą powodować zatrzymanie wody, zwłaszcza te na wysokie ciśnienie krwi i leki steroidowe (sterydy).

Szybka utrata masy ciała często polega na usunięciu wody. Gdy nagle ograniczysz przyjmowanie pokarmów, aby schudnąć, ciało jest zmuszone do przechowywania węglowodanów i rozkładania białka w mięśniach.

Ponieważ zarówno białko, jak i węglowodany utrzymują wodę w komórkach, utrata tych składników odżywczych powoduje utratę wody podczas szybkiej diety odchudzającej.

Ludzie, którzy szybko tracą na wadze, często odzyskują wagę w ciągu kilku tygodni, ponieważ ciało uzupełnia się wodą.

Istnieje większe ryzyko zatrzymania płynów u kobiet ze względu na różne poziomy hormonów. Obrzęk menopauzalny i przedmiesiączkowy jest spowodowany wpływem hormonów na równowagę płynów. Zmiany hormonalne u kobiet przed miesiączką również powodują zatrzymanie i mogą powodować objawy takie jak bolesność piersi.

Zmniejszenie retencji wody

Jednym ze sposobów zmniejszenia retencji wody jest zwiększenie spożycia potasu poprzez spożywanie zdrowej żywności, takiej jak świeże warzywa i owoce. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w potas i przyjmowanie suplementów potasu.

Pomocne może być także spożycie witaminy B6 lub pirydoksyny. Pomijanie fast foodów i ograniczanie pizzy, dań gotowych, które mogą zawierać ukrytą sól, to także niezbędne kompromisy. Zmniejszenie spożycia żywności o wysokiej zawartości sodu jest ważne, ponieważ zbyt duża ilość sodu we krwi może wpływać na tkanki powodując zatrzymanie wody.

Leia também:  Como Saber Que Um Rapaz Gosta De Mim?

Niektórzy lekarze zalecają również picie herbat ziołowych, ponieważ herbata pomaga również zmniejszyć retencję wody.

Jak ograniczyć zatrzymywanie wody?

Oto kilka wskazówek, które pomogą ograniczyć retencję wody:

 • zmniejsz spożycie soli
 • unikaj przetworzonej żywności
 • wypij 8-12 szklanek płynów (woda, soki owocowe, mleko)
 • spożywaj więcej owoców cytrusowych i zielonych warzyw liściastych
 • uwzględnij pełnoziarniste węglowodany w codziennej diecie, takie jak makaron i ziemniaki.
 • jedz małe posiłki w regularnych odstępach czasu.

Konieczny jest również regularny ruch. Czynności takie jak jazda na rowerze i spacery mogą również pomóc w wypompowaniu całej wody lub innych płynów w kostkach i nogach.

Ćwiczenia fizyczne pomagają w poszerzeniu naczyń krwionośnych. Ludzie pracujący przy biurku powinni robić przerwy chociażby na spacer po biurze.

Jeśli stosujesz się do tych zasad, a nadal masz problemy wskazujące na zatrzymywanie wody – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Nadmiar wody w organizmie jest niebezpieczny? Jak go usunąć?

Czym jest nadmiar wody w organizmie? Chodzi o obrzęki rąk, stóp, kostek i nóg. Mogą być one objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Czasami sygnalizują, że coś dzieje się z naszym układem krążenia, nerkami lub są przyczyną zmian hormonalnych. Niedobór potasu jest kolejnym powodem pojawiających się obrzęków.

Wzbogać swoją dietę o rośliny strączkowe, morele suszone, rodzynki, otręby, mleko, jogurty, banany i awokado.

Czy wiesz, że twój mózg w większości składa się z wody? Nasz organizm nieustannie wykorzystuje ją w wielu procesach, gwarantując nam zdrowie. Możemy nie jeść przez kilka tygodni i żyć, ale jeśli przestaniemy pić, umrzemy zdecydowanie szybciej. Zastanawiający jest więc fakt, jak wielu z nas nie dba o dobre nawodnienie organizmu.

Nadmiar wody w organizmiemoże wystąpić u każdego z nas. Choć najczęściej zatrzymywanie się wody jest spowodowane błędami żywieniowymi, niektóre leki, choroby i schorzenia mogą temu sprzyjać. Np. obrzęki mogą świadczyć o niewydolności sercalub nerek.

Retencja wody występuje w układzie krążenia lub w tkankach i jamach. Może powodować obrzęk rąk, stóp, kostek i nóg. Często gołym okiem widać opuchliznę np. na twarzy czy nogach.

Może się też okazać, że waga pokaże wyższą wartość niż zazwyczaj.

Nie dość więc, że gołym okiem widzimy różnicę, to jeszcze czujemy się inaczej – jesteśmy ociężali, z trudem zapinamy spodnie, pierścionek lub zegarek zaczął uwierać, stopy ledwo mieszczą się w butach.

Ograniczanie spożycia wody

Zdecydowanie najgłupszym pomysłem, na jaki możemy w tej sytuacji wpaść, to ograniczenie spożycia wody. Teoretycznie może wydawać się to rozsądne – im mniej wody będziemy pić, tym mniejsza szansa, że się odłoży. A jednak – to jedna z głównych przyczyn jej odkładania. Pierwsza zasada walki z nadmiarem płynów w organizmie brzmi: pij więcej wody. O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Wiedząc, jakie czynniki sprzyjają odkładaniu się wody, możemy przeciwdziałać występowaniu tego zjawiska.

 • Ogranicz spożycie soli.jej nadmiar w diecie to jedna z najczęstszych przyczyn zalegania wody i powstawania obrzęków.
 • Pij więcej wody. To najprostszy sposób na uregulowanie gospodarki wodnej.
 • Zmniejsz ilość spożywanego węglowodanów i zjedz więcej owoców i warzyw. Trzymaj się z dala od artykułów spożywczych, takich jak pączki, bułeczki, biały chleb, mąka i słodycze.
 • Więcej się ruszaj. Siedzący tryb życia, który obejmuje prace biurowe wymagające niewielkiego ruchu, przyczynia się do zatrzymywania wody. Aktywność fizyczna jest potrzebna do prawidłowego krążenia krwi, którego brak może powodować gromadzenie się płynu w kończynach dolnych – jest to wyraźny znak retencji wody.
 • Jedz więcejproduktów bogatych w potas. Jest niezbędnym składnikiem odżywczym do utrzymywania równowagi płynów.
 • Błonnik jest niezbędnym składnikiem prawidłowo funkcjonującego układu pokarmowego. Jedz więc więcejproduktów, zawierających błonnik. Dzięki niemu organizm lepiej gospodaruje płynami, które znajdują się w jelitach i usprawnia procesy trawienne.
 • Odstaw alkohol, ponieważ prowadzi do odwodnienia, a to z kolei do zatrzymywania wody.

Uwaga! Jeśli zatrzymanie wody nie zniknie, udaj się do lekarza. Wiele schorzeń można leczyć, jeśli zostanie to stwierdzone na wcześniejszych etapach. Zatrzymanie wody może świadczyć o takich schorzeniach jak: marskość wątroby, zastoinowa niewydolność serca i choroba nerek. Jeśli nasze działania nie przynoszą rezultatu, trzeba wykonać szereg podstawowych badań.

Czytaj też:To tłuszcz czy woda? Jak odróżnić tycie od zatrzymania wody w organizmie

Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie. Przyczyny, objawy i leczenie zatrzymania wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie, jak i odwodnienie, to dwie niebezpieczne sytuacje dla naszego zdrowia. Dlaczego występują, czym się objawiają i jak się je leczy? Czy są jakieś domowe sposoby, które pomagają poradzić sobie z tymi problemami?

Woda w organizmie każdego z nas pełni bardzo ważną rolę. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów oraz ogólnie utrzymuje nas przy życiu.

Jeśli jest w odpowiedniej ilości, to czujemy się dobrze, mamy dużo energii, dobrze śpimy i lepiej znosimy wymagania, jakie stawia przed nami życie każdego dnia. Jednak w niektórych sytuacjach organizm człowieka zaczyna gromadzić ją w zbyt dużych ilościach.

Czasami dochodzi też do sytuacji odwrotnej, czyli do odwodnienia.

Norma wody w organizmie

U osób dorosłych norma wody w organizmie wynosi 60%. U dzieci jest to znacznie większa ilość, bo aż 75%, natomiast osoby starsze mają zaledwie 50% wody w stosunku do masy ciała.

Co zrobić, gdy jest za dużo wody w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej związane jest z pracą hormonów, ale nie zawsze. Często świadczy o poważniejszych problemach zdrowotnych, np. związanych z układem krążenia. Gromadzenie wody w organizmie stanowi też konsekwencję cukrzycy.

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się wzrostem wagi, pojawieniem się opuchlizny (szczególnie w okolicy kostek) oraz złym samopoczuciem i osłabieniem.

Zatrzymanie wody w organizmie – hormony

Kobiety bardzo często cierpią na zatrzymanie wody w organizmie, które pojawia się szczególnie na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Wtedy są w stanie wyraźnie spuchnąć i również przytyć – nawet o kilka kilogramów. Zazwyczaj sytuacja wraca do normy po ustaniu miesiączki.

Jednak zatrzymanie wody w organizmie jest bardzo nieprzyjemne, dlatego kobiety szukają sposobów na poradzenie sobie z tym. Mogą np.

skorzystać z sauny, wybrać się na mocny trening fizyczny, podczas którego wypocą sporą ilość wody, wypić kilka szklanek naparu z szałwii lub zażyć leki odwadniające.

Odwodnienie – jak się objawia?

Brak wody w organizmie, a konkretniej jej optymalnej ilości, jest bardzo niebezpieczny dla człowieka. W najgorszych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci.

Objawy odwodnienia można zauważyć nawet jeszcze przed wizytą u lekarza. Gdy w organizmie brakuje około 2% wody, to zaczynamy odczuwać silne pragnienie.

Jeśli wtedy nie uzupełnimy wody, to w następnej kolejności może dojść do utraty nawet 4% wody, co objawia się przez suchość w ustach.

Jeśli po zauważeniu takich symptomów nadal nie nawodnimy organizmu, to nastąpi jeszcze silniejsze odwodnienie, które zauważymy po trudnościach w przełykaniu spowodowanych zahamowaniem wydzielania śliny.

Do odwodnienia mogą doprowadzić różne sytuacje.

Poza nie wypijaniem odpowiedniej ilości wody, a przy tym dodatkowo używaniem napojów odwadniających, jak kawa, cola czy energetyki, istnieją też inne sytuacje, które szybko doprowadzają do odwodnienia. To przede wszystkim biegunka, przebywanie przez dłuższy czas na zewnątrz podczas upałów, wymioty, stosowanie leków moczopędnych lub przeciwpotowych.

Jak szybko nawodnić organizm?

Jeśli zależy nam na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania organizmu, to powinniśmy od razu wziąć się za nawadnianie ciała. Należy wypić wodę, najlepiej niegazowaną. Ważne jest by po pierwszym mocnym ugaszeniu pragnienia skupić się na prawdziwym nawodnieniu organizmu, czyli przyjmować wodę małymi łykami, najlepiej co kilka minut.

Każdego dnia rano, zaraz po przebudzeniu, wypij jedną szklankę wody. To samo zrób przed snem. W ten prosty sposób dostarczysz swojemu ciału już pół litra wody dziennie, a zalecana norma, to zaledwie 4 razy więcej.

Dobrym pomysłem jest też zadbanie o uzupełnienie ciała w składniki mineralne tj. elektrolity, które utraciło w wyniku odwodnienia. W tym celu warto sięgnąć po specjalne płyny i proszki do przyrządzania napojów nawadniających, które je w sobie posiadają. Można je kupić w aptekach bez recepty.

Innym, równie polecanym pomysłem jest przygotowanie domowego napoju izotonicznego. Należy rozpuścić miód w wodzie mineralnej, dodać szczyptę soli i wyciśnięty sok z cytryny lub limonki. Taki napój można wzbogacić o napar z szałwii lub mięty, albo wrzucić do niego kilka listków świeżej mięty lub natki pietruszki.

Jaki zapobiegać odwodnieniu?

Dbając o własne zdrowie, należy zastanowić się, jak zapobiec ewentualnemu odwodnieniu w przyszłości.

Jak widać z naszego artykułu, organizm wysyła sygnały, że trzeba nawodnić ciało, dopiero wtedy gdy już jest odwodniony (uczucie pragnienia w momencie 2% utraty wody – przyp. red.), dlatego tak trudno jest przeciwdziałać odwodnieniu.

Jednak w dzisiejszych czasach można sobie w tym pomóc. Nie trzeba samodzielnie pamiętać o tym, by co chwilę wypić pół szklanki wody. Można po prostu skorzystać z aplikacji na telefon, które nam o tym sygnalizują.

Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie i odwodnienie ciała to sytuacje, które nie są bez znaczenia dla naszego zdrowia. Warto o tym pamiętać i cały czas starać się robić wszystko, by w naszym ciele była optymalna ilość wody.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*