Wysypka alergiczna – jakie są przyczyny, objawy i leczenie alergii skórnej?

Wysypka alergiczna – jakie są przyczyny, objawy i leczenie alergii skórnej?

Alergie to plaga naszych czasów. Choroba ta może mieć różne oblicza, bardzo często manifestuje się na naszej skórze. Alergia skórna na twarzy i rękach to bardzo częsty widok nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Co zrobić, gdy zmiany skórne i towarzyszący im świąd nie dają normalnie funkcjonować? Jakie są skuteczne leki na alergie, które można kupić bez recepty?

Przyczyny alergii skórnej

Powstawanie zmian alergicznych na skórze może mieć przeróżne przyczyny. Alergia skórna na szyi, twarzy i rękach najczęściej pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem. Najczęściej uczulają kosmetyki (np. składniki kompozycji zapachowych), proszki do prania, detergenty oraz metale znajdujące się w biżuterii lub elementach ubrania (głównie nikiel).

Jednym z najsilniejszych alergenów jest formaldehyd, który można znaleźć nie tylko w kosmetykach (np. w lakierach do paznokci i antyperspirantach) oraz detergentach, ale i w tkaninach, klejach i farbach.

Ponadto objawy na skórze mogą pojawić się jako reakcja organizmu na alergeny pokarmowe (głównie produkty mleczne, jaja, zboża, owoce, skorupiaki, a także konserwanty i barwniki), stosowane leki (np. kwas acetylosalicylowy), a także na ekspozycję na promienie słoneczne, niektóre rośliny (np. trujący bluszcz) oraz na ukąszenia owadów.

Należy jednak pamiętać, że alergeny wziewne przyczyniające się przede wszystkim do takich objawów jak cieknący katar, uczucie zatkanego nosa oraz zaczerwienienie i łzawienie oczu, mogą również wywoływać reakcje skórne! Posiadacze zwierząt domowych w przypadku pojawienia się wysypki lub bąbli pokrzywkowych powinni się skonsultować ze specjalistą, gdyż może to być alergia skórna na kota lub alergia skórna na psa. Takie objawy może również dawać alergia skórna na kurz i alergia skórna na pyłki (roztocza kurzu domowego czy też pyłki mogą działać jak alergeny kontaktowe).

Objawy alergii skórnej

Jak objawia się alergia skórna? Najczęściej są to czerwone plamy na skórze, pokrzywka (bladoróżowe bąble pokrzywkowe), wysypka (w postaci czerwonych grudek, z których może sączyć się wydzielina), krosty i wykwity ropne (przypominające zmiany trądzikowe), a ponadto uczucie napięcia i pieczenia skóry, uciążliwy świąd i obrzęk naczynioruchowy.

W wyniku reakcji alergicznej skóra staje się szorstka, nierzadko się łuszczy, ponadto może dochodzić do jej twardnienia i pękania. Powikłaniem reakcji alergicznych są powstałe wskutek drapania swędzącej skóry uszkodzenia naskórka i rany (zachodzi wówczas ryzyko zakażenia) i przebarwienia.

Najczęściej alergia skórna ma charakter miejscowy, jednak w wyniku silnej reakcji może dojść do objawów ogólnoustrojowych i wstrząsu anfilaktycznego.

Alergia skórna – gdzie występuje?

Zmiany alergiczne na skórze pojawiają się przede wszystkim w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak nie jest to norma. Zwykle alergia skórna na twarzy wskazuje, że czynnikiem uczulającym jest kosmetyk (np. krem, podkład lub tusz do rzęs).

Oprócz twarzy zmiany skórne mogą także obejmować szyję, dekolt, ręce, nogi, brzuch i plecy. Najczęściej alergia skórna na rękach pojawia się w zgięciach łokciowych oraz na dłoniach, zaś w przypadku nóg – w zgięciach kolanowych.

Nie zawsze zmiany są miejscowe, zdarza się, wysypka alergiczna zajmuje duże fragmenty różnych części ciała. Duży obszar zmian alergicznych może wskazywać, że alergia nie ma charakteru kontaktowego.

Na przykład u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele – alergia skórna na twarzy obejmuje policzki oraz okolice oczu i ust, ponadto wysypka występuje np. w zgięciach łokciowych oraz kolanowych.

Alergia skórna – jaki lekarz?

Co powinny zrobić osoby, u których dochodzi do pojawiania się objawów alergii skórnej? Powinny poszukać specjalistycznej pomocy w poradni alergologicznej lub dermatologicznej (należy pamiętać, że do alergologa i dermatologa potrzebne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej).

Oprócz doraźnej pomocy specjalista pomoże ustalić, jaki alergen (lub alergeny) jest odpowiedzialny za pojawiającą się reakcję uczuleniową. Czynnik uczulający można zidentyfikować na drodze eliminacji (wykluczanie podejrzanych kosmetyków lub składników pokarmowych) lub przeprowadzając profesjonalne testy m.in.

oznaczenie w próbce krwi poziomu swoistych przeciwciał klasy IgE, testy skórne punktowe lub płatkowe.

Leczenie alergii skórnej

Oczywiście alergia skórna powinna być odpowiednio zdiagnozowana i leczona u specjalisty, jednak większość osób z objawami potrzebuje doraźnej pomocy! Co zrobić, gdy nagle pojawia się alergia skórna na twarzy lub rękach? Które dostępne w aptekach leki na alergie będą skuteczne? Będą to oczywiście leki przeciwhistaminowe, które blokując działanie histaminy, łagodzą objawy alergii! Obecnie zalecane jest stosowanie leków przeciwhistaminowych nowej generacji, do których należą: loratadyna, desloratadyna, cetyryzyna, lewocetyryzyna oraz feksofenadyna. Bez recepty w każdej aptece można kupić takie leki na alergie jak np. Aleric Deslo Active (desloratadyna), Allegra (feksofenadyny chlorowodorek), Allertec WZF i Zyrtec UCB (cetyryzyny dichlorowodorek) oraz Contrahist Allergy (lewocetyryzyny dichlorowodorek).

W odróżnieniu od leków antyhistaminowych I generacji wywołują one mniej działań niepożądanych (jak np. suchość w jamie ustnej, senność).

W przypadku silnych reakcji alergicznych lekarz może jednak zalecić łączenie leków przeciwhistaminowych nowej generacji i tych I generacji (mają silniejsze działanie przeciwświądowe), ponadto przy wystąpieniu pokrzywki z obrzękiem naczynioruchowym może on przepisać doustne glikokortykosteroidy lub sterydowe maści do miejscowego stosowania.

Fundamentem leczenia alergii skórnych jest unikanie alergenów (o ile zostały one rozpoznane) oraz stosowanie leków przeciwalergicznych w przypadku pojawienia się objawów.

Oprócz tego osobom, u których często występuje alergia skórna na twarzy lub innych częściach ciała, zaleca się rezygnację np. z niektórych kosmetyków, zwłaszcza tych zawierających substancje potencjalnie alergizujące.

W zamian codzienną pielęgnację zaleca się opierać na aptecznych hipoalergicznych (najlepiej bezzapachowych) kosmetykach z emolientami.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Alergia skórna – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić uczulenie na skórze?

Alergia skórna to zespół objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia, obrzęku, pęcherzy i innych zmian skórnych, pojawiających się w następstwie kontaktu z alergenem.

Za powstawanie schorzenia odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego. Przejawia się ona tendencją do nadreaktywnej odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, które w normalnych warunkach nie wywołują żadnej reakcji u zdrowych ludzi.

Schorzenia skórne powstające na tle alergicznym można podzielić na: 

 • Atopowe zapalenie skóry (AZS) – to przewlekła choroba skóry o podłożu zapalnym. Cechuje się okresami remisji przeplatanymi epizodami zaostrzeń. Na rozwój schorzenia ma wpływ wiele czynników, z których największą rolę przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym. W większości przypadków pierwsze objawy AZS pojawiają się już w pierwszym roku życia, ale mogą też wystąpić w wieku późniejszym. Skóra osób chorych na AZS ma upośledzone mechanizmy obronne i tendencję do przesuszania się, przez co pod wpływem działania różnorodnych alergenów i czynników drażniących bardzo łatwo daje odczyny zapalne. Także w okresach remisji, gdy nie dostrzega się żadnych wizualnych objawów schorzenia, w głębszych warstwach skóry toczy się nieustannie proces zapalny predysponujący do nagłego wystąpienia reakcji alergicznej. Schorzenie dotyczy osób z wrodzoną skłonnością do atopii, dlatego też często współistnieje z alergią pokarmową, wziewną, alergicznym nieżytem nosa lub astmą.  
 • Alergiczny wyprysk kontaktowy (allergic contact dermatitis, ACD) – inaczej alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Objawy schorzenia występują u osób uczulonych na alergeny kontaktowe w wyniku kontaktu ich skóry z tzw. haptenami. Hapteny to drobnocząsteczkowe substancje, które dzięki małym rozmiarom przenikają przez barierę naskórkową. Po wniknięciu do organizmu tworzą kompleksy immunologiczne poprzez wiązanie się z białkami ustrojowymi. To one są odpowiedzialne za wywołanie reakcji alergicznej, ponieważ układ immunologiczny alergika uznaje je za potencjalne zagrożenie. Uruchomiona zostaje kaskada reakcji zapalnej, czego efektem są chorobowe zmiany skórne. U zdrowych osób, mimo obecności takich struktur w ustroju, wytwarzana jest tolerancja immunologiczna, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju reakcji alergicznej. Najczęściej drogą kontaktową uczulają metale, kosmetyki, lanolina, detergenty pianotwórcze (SLS, SLES), balsam peruwiański, neomycyna, olejki eteryczne, propolis, składniki gum, żywice epoksydowe, lateks. 
 • Pokrzywka alergiczna – to postać alergii skórnej, która może być wywołana zarówno przez alergeny kontaktowe, wziewne, pokarmowe, dodatki do żywności, jak i niektóre leki czy jad owadów. Przybiera formę wysypki skórnej przypominającej poparzenie przez pokrzywę, stąd jej nazwa. Pokrzywka może zniknąć równie szybko jak się pojawiła, lecz może też być jednym z głównych oznak groźnego wstrząsu anafilaktycznego. To tak zwana pokrzywka ostra, która trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Pokrzywkę, która utrzymuje się powyżej 6 tygodni, nazywamy przewlekłą. Niestety w jej przypadku znacznie trudniej ustalić przyczynę. 
 • Wyprysk fotoalergiczny – to reakcja alergiczna będąca rodzajem alergii kontaktowej wyzwalanej przez oddziaływanie promieni słonecznych. W ten sposób najczęściej uczulają leki przeciwzapalne (np. ketoprofen, etofenamat) i organiczne filtry słoneczne, 
 • Proteinowy wyprysk kontaktowy – (ang. protein contact dermatitis, PCD) powstaje na skutek kontaktu skóry z białkami roślinnymi lub zwierzęcymi o wysokiej masie cząsteczkowej (powyżej 10000 Da). Aby tak duże cząsteczki przeniknęły przez skórę, warunkiem do wystąpienia reakcji jest uszkodzenie bariery naskórkowej. 
Leia também:  Jak leczyć zespół niespokojnych nóg (RLS)?

Zmiany skórne to częsty przejaw reakcji alergicznej organizmu, ale mogą pojawić się także w przebiegu różnych innych schorzeń. Oprócz podłoża alergicznego powodem wystąpienia objawów skórnych może być np. podrażnienie substancjami chemicznymi, działanie czynników fizycznych, uszkodzenie mechaniczne lub długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV. 

Zmiany pojawiające się na skórze mogą przybrać różną postać i lokalizację. Aby ustalić, czy są spowodowane reakcją alergiczną, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: 

 • Świąd – silny świąd jest objawem charakterystycznym dla reakcji alergicznych. 
 • Wygląd wysypki – najczęściej obserwowana pokrzywka alergiczna daje zmiany skórne w postaci bezbolesnych bąbli, które mogą przybrać kolor od czerwonego aż po białawy. Bąble mogą mieć różne rozmiary i kształty. Aby potwierdzić alergiczny charakter dolegliwości, można delikatnie ucisnąć palcem zmieniony chorobowo obszar – podczas ucisku bąble bledną.  
 • Lokalizacja zmian – kontaktowy wyprysk alergiczny ogranicza się zwykle do miejsc, w których doszło do kontaktu potencjalnego alergenu ze skórą. Niekiedy obejmuje także okolice węzłów chłonnych. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się typową lokalizacją zmian chorobowych, które u starszych dzieci i dorosłych występują w zgięciach łokciowych i kolanowych, na powierzchni dłoni, na nadgarstkach i karku. U niemowląt pierwsze objawy AZS można zauważyć głównie na twarzy, szyi i owłosionej skórze głowy. Pokrzywka alergiczna może występować praktycznie na całym ciele. 
 • Czas pojawienia się zmian – pokrzywka alergiczna pojawia się nagle i zwykle równie szybko ustępuje. Kontaktowe zapalenie skóry rozwija się dopiero po 24-72 godzinach od zetknięcia z czynnikiem uczulającym. 

Przyczyny alergii skórnych – jakie są? 

Objawy w postaci alergii skórnej może wywołać wiele czynników. Do najczęstszych alergenów zaliczamy: 

 • alergeny wziewne, np. pyłki roślin wiatropylnych, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, 
 • alergeny pokarmowe – białka mleka krowiego, jajo kurze, orzechy, owoce morza, gluten, soja, truskawka, seler, itd., 
 • niektóre leki, np. penicylina, neomycyna, aspiryna, 
 • dodatki do żywności, np. glutaminian sodu, barwniki spożywcze, 
 • jad owadów, np. pszczoły, osy, 
 • składniki kosmetyków – zwłaszcza barwniki, kompozycje zapachowe, konserwanty, 
 • metale – nikiel, chrom, pallad, kobalt, 
 • detergenty – SLS, SLES, 
 • propolis, 
 • balsam peruwiański, 
 • lanolina, 
 • gumy i żywice epoksydowe, 
 • olejki eteryczne, 
 • lateks. 

Czasem ciężko ustalić konkretną przyczynę zjawiska, ale doświadczony lekarz po zbadaniu zmian skórnych i zebraniu wywiadu jest w stanie określić alergiczne podłoże schorzenia i zlecić odpowiednie leczenie objawowe. 

Jakie są objawy alergii skórnej? 

W przebiegu alergii skórnej obserwuje się: 

 • zaczerwienienie skóry, 
 • uporczywy świąd, 
 • czasem pieczenie skóry, 
 • obrzęk naczynioruchowy, 
 • pęcherze, które pękając, tworzą nadżerki, a następnie strupy, 
 • szorstkość i rogowacenie skóry. 

Jak złagodzić objawy alergii skórnej? 

Osoby cierpiące na alergię skórną powinny przede wszystkim podejmować działania profilaktyczne, które obejmują: 

 • unikanie kontaktu z uczulającymi alergenami wziewnymi, a w przypadku alergii pokarmowej wyeliminowanie problematycznych składników z diety, 
 • nawilżanie skóry emolientami, 
 • stosowanie naturalnych kosmetyków, bez substancji zapachowych, pieniących i barwiących, 
 • pranie ubrań w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla alergików, 
 • noszenie luźnych, bawełnianych ubrań z jak najmniejszą liczbą metalowych elementów, które mogłyby stykać się ze skórą, 
 • w razie kontaktu z alergenem pomóc może przemycie skóry pod bieżącą, chłodną wodą, 
 • utrzymywanie mieszkania w czystości (regularne odkurzanie, pranie pościeli, itd.). 

Alergia skórna – leczenie. Jak przebiega? 

Najwłaściwszym postępowaniem, które powinno poprzedzać leczenie objawowe alergii skórnej, jest szczegółowa diagnostyka. Poznanie problematycznych alergenów umożliwi ich późniejsze unikanie, dając nadzieję na wyeliminowanie przykrych dolegliwości. Poza badaniem przedmiotowym i wywiadem lekarz może skierować na badania: 

 • testy płatkowe naskórkowe wykrywające alergeny kontaktowe, pokarmowe i wziewne, 
 • próby prowokacyjne, 
 • oznaczanie swoistych przeciwciał IgE oraz ogólnej puli IgE. 

W niektórych przypadkach możliwe jest poddanie się immunoterapii swoistej nazywanej powszechnie odczulaniem. Jest to bardzo czasochłonne leczenie trwające kilka lat, ale daje nadzieję na nabycie tolerancji immunologicznej na uczulający czynnik, co zapobiega wystąpieniu objawów alergii. 

Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków miejscowych w postaci maści, płynów i kremów oraz przeciwalergicznych leków doustnych. W leczeniu miejscowym najważniejszą rolę odgrywają kortykosteroidy. W ostrej fazie schorzenia stosuje się początkowo silniejsze leki, a w dalszej kolejności słabsze.

Użycie konkretnej postaci leku zależne jest od rodzaju zmian. Na zmiany sączące stosuje się lekkie kremy, mleczka i aerozole. W leczeniu rogowaciejących, przesuszonych obszarów skóry zaleca się tłuste maści. Na owłosioną skórę głowy przeznaczone są leki w formie płynów.

W terapii schorzeń alergicznych zaleca się wybór jak najniższej działającej dawki kortykosteroidów przez jak najkrótszy okres czasu. Długotrwałe leczenie tą grupą leków może prowadzić do uszkodzenia bariery naskórkowej, przebarwień, ścieńczenia skóry i rozstępów. Alternatywą dla sterydów jest nowsza grupa leków – inhibitory kalcyneuryny.

To leki o działaniu immunosupresyjnym, do których należą takrolimus i pimekrolimus. Ponieważ nie wykazują one poważnych działań niepożądanych przy długotrwałym stosowaniu, mogą być nakładane na obszary szczególnie wrażliwe (twarz, okolice intymne), znalazły także zastosowanie w przewlekłym leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Czasem w przebiegu alergii skórnej dochodzi do wtórnego nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego, co powoduje konieczność wdrożenia antybiotykoterapii. 

Gdy nasilenie objawów jest duże lub samo zastosowanie preparatów działających miejscowo nie przynosi rezultatu, do leczenia wprowadza się leki doustne. Wśród nich największe znaczenie mają leki przeciwhistaminowe II generacji  (cetyryzyna, loratadyna, azelastyna, bilastyna, rupatadyna, lewocetyryzyna, desloratadyna i feksofenadyna).

Blokują one receptory dla histaminy, dzięki czemu hamowana jest alergiczna reakcja zapalna. W wyprysku przewlekłym opornym na leczenie miejscowe i przeciwhistaminowe można zastosować doustne leki immunosupresyjne (azatiopryna) i cyklosporynę A. Doustne glikokortykosteroidy (np.

prednizon) podaje się tylko w ciężkich i rozległych stanach zapalnych skóry. 

Co stosować na alergię skórną? 

Jeśli borykamy się z problemem alergii skórnej, leczenie objawowe doskonale uzupełnią: 

 • emolienty – działają silnie nawilżająco poprzez zatrzymywanie wody w naskórku. Ponadto odbudowują barierę naskórkową, redukują świąd, działają regenerująco i przeciwzapalnie. Dzięki swoim właściwościom łagodzą przebieg alergii skórnych, a niekiedy nawet pomagają zapobiegać wystąpieniu zaostrzeń. Warto sprawdzać skład konkretnych preparatów, ponieważ niektóre mogą zawierać substancje potencjalnie alergizujące, zwłaszcza konserwanty (np. parabeny) i substancje zapachowe (np. limonen). W niskich dawkach nie są one szkodliwe dla zdrowych osób, ale w przypadku schorzeń skórnych przebiegających ze stanem zapalnym mogą okazać się problematyczne. Emolienty występują w postaci płynów i żeli do mycia, kremów, oliwek i szamponów. 
 • środki antyseptyczne – ze względu na ryzyko nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych w czasie zaostrzenia objawów skórnych można stosować delikatne środki odkażające, np. na bazie nanosrebra lub chlorowodorku oktenidyny. 
 • okłady z chłodnej wody lub soli fizjologicznej – bywają pomocne w pierwszej, ostrej fazie wyprysku. Ulgę przyniesie przykładanie kompresów kilka razy dziennie na czas około 30 minut. 
 • maść dziegciowa – dziegieć sosnowy wykazuje działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i odkażające, dzięki czemu dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry objętej procesem zapalnym. 
 • maść rumiankowa – ma działanie przeciwzapalne i może być stosowana pomocniczo w łagodzeniu stanu zapalnego skóry. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na składnik czynny maści. Nie zaleca się stosowania jej u niemowląt i najmłodszych dzieci. 

Wapno od dawna było stosowane pomocniczo w stanach alergicznych. Ostatnie badania naukowe poddają w wątpliwość skuteczność takiego leczenia, porównując jego efekty do działania placebo.

Preparaty z wapniem nie są szkodliwe pod warunkiem, że od ich zastosowania do przyjęcia właściwego leku przeciwalergicznego zachowamy odpowiedni odstęp czasu.

W przeciwnym wypadku może zaburzać wchłanianie substancji leczniczej. 

W leczeniu alergii skórnej największe znaczenie ma szeroko pojęta profilaktyka. Unikanie kontaktu z czynnikiem uczulającym nie zawsze jest możliwe. Wówczas konieczne jest leczenie farmakologiczne oraz stosowanie domowych sposobów łagodzących dolegliwości. 

Źródła: 

 • Kordus K., Plichta D., Śpiewak R., Farmakoterapia alergicznego wyprysku kontaktowego w czasach hegemonii Charakterystyki Produktu Leczniczego, Pol Merkur Lekarski, 2013 
 • Kordus K., Śpiewak R., Emolienty z apteki – pomoc czy zagrożenie dla chorych na wyprysk?, Alergia Astma Immunologia, 2012 
 • Lewandowska I., Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry, Pielęgniarstwo Polskie, 2013 
 • Wanat-Krzak M., Kurzawa R., Diagnostyka i leczenie wyprysku atopowego, Alergia Astma Immunologia, 2006 
 • Śpiewak R., Kordus K., Podział i definicje chorób z kręgu wyprysku, Int Rev Allergol Clin Immunol Family Med, 2012 
 • Śpiewak R., Alergia kontaktowa i alergiczny wyprysk kontaktowy, Alergologia Polska, 2014. 
Leia também:  Czym się różni depresja od nerwicy?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Wysypka alergiczna – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wysypka alergiczna to jeden z najczęstszych i najbardziej typowych objawów chorób alergicznych. Zmiany mają różny charakter, wygląd i nasilenie. Ich obecności na skórze często towarzyszy świąd, zaczerwienienie i inne dolegliwości. Może pojawić się wszędzie, co zależy od przyczyny i rodzaju alergii, ale i wieku. Co warto wiedzieć?

1. Co to jest wysypka alergiczna?

Wysypka alergiczna to typowy objaw alergii. Mówi się o niej, gdy na skórze pojawiają się wykwity w postaci plam, bąbli, grudek, pęcherzyków lub krostek, będące konsekwencją kontaktu z alergenem. Wysypka może boleć lub swędzieć, choć bywa także niedokuczliwa.

Wysypka alergiczna może pojawić się wszędzie, co zależy od przyczyny i rodzaju alergii, ale i wieku. W okresie niemowlęcym najczęściej pojawia się wysypka na twarzy. U starszych dzieci oraz dorosłych zmiany częściej manifestują się w obrębie nadgarstków, zgięć łokciowych i powierzchni grzbietowych rąk (wysypka na rękach) lub nóg (wysypka na nogach).

2. Przyczyny wysypki alergicznej

Wysypka alergiczna to typowy objaw nadmiernej reakcji organizmu na substancje, które zasadniczo mu nie zagrażają. Alergia jest związana z nieprawidłową odpowiedzią organizmu na obecność i działanie różnych czynników nazwanych alergenami.

Jej istotą jest reakcja immunologiczna, która prowadzi do powstania specyficznych przeciwciał. Te łączą się z antygenem, co skutkuje uwolnieniem mediatorów procesu zapalnego.

Wysypka alergiczna u niemowlaka najczęściej jest związana z nadwrażliwością na składniki pokarmowe, na przykład białko mleka krowiego (alergia pokarmowa), ale i kosmetyków, mydeł, szamponów i środków piorących (alergia kontaktowa). Wówczas zmiana pojawia się w miejscach kontaktu z alergenami.

Starsze dzieci oraz dorośli najczęściej zmagają się z alergią na jaja, pszenicę, ryby i niektóre owoce, orzechy, skorupiaki czy mleko oraz alergenami wziewnymi, takimi jak pyłki traw czy drzew, alergeny zwierząt domowych czy roztocza kurzu domowego.

3. Objawy alergii

Wysypka alergiczna to wprawdzie jeden z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objaw alergii, zwłaszcza skórnej, ale nie jedyny. Alergie mogą objawiać się również katarem, łzawieniem, kaszlem oraz zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym. Często alergia wziewna przyjmuje formę astmy oskrzelowej będącej przewlekłą zapalną chorobą dróg oddechowych.

Alergia skórna wiąże się z różnymi uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak:

 • zmiany skórne,
 • zaczerwienienie skóry,
 • świąd i pieczenie skóry,
 • suchość skóry,
 • łuszczenie skóry, zgrubienia,
 • pękanie skóry i sączenie płynu,
 • stany zapalne skóry, będące skutkiem naruszonej struktury płaszcza ochronnego.

4. Rodzaje wysypki alergicznej

Najważniejsze alergiczne problemy skórne to:

 • atopowe zapalenie skóry (AZS),
 • wyprysk alergiczny,
 • pokrzywka.

AZS (atopowe zapalenie skóry) jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, wymagającym stałej pielęgnacji. Chorobę charakteryzuje przewlekły stan zapalny i tendencja do nawrotów objawów (fazy zaostrzenia i wyciszenia).

Typowe objawy AZS to:

 • wysypka na ciele pod postacią czerwonych, łuszczących się plam,
 • grudki na skórze,
 • linijne uszkodzenia naskórka,
 • swędzenie i pieczenie skóry,
 • suchość skóry,
 • złuszczanie się i pękanie naskórka.

U niemowląt wysypka alergiczna związana z AZS najczęściej występuje na twarzy, na skórze owłosionej głowy, czasami pojawia się wysypka na brzuchu i kończynach.

Wysypka alergiczna u starszych dzieci dotkniętych AZS najczęściej obejmuje obszar zgięć łokciowych, podkolanowych i na nadgarstkach. U nastolatków i dorosłych dodatkowo pojawia się wysypka na rękach (w obrębie grzbietu rąk).

Wyprysk alergiczny jest zapaleniem powierzchownych warstw skóry o podłożu alergicznym. Jego objawem są grudki, które zmieniają się w pęcherzyki (są wypełnione płynem). Pojawia się także zaczerwienienie skóry, obrzęk i świąd.

Wyprysk zazwyczaj obserwuje się na dłoniach, ramionach, twarzy, narządach płciowych, ale i stopach. Reakcja w postaci wyprysku kontaktowego alergicznego najczęściej po pierwszym zetknięciu z alergenem jest opóźniona.

Pokrzywka alergiczna to najczęstszy rodzaj alergii skórnej. Jej objawem pokrzywki jest bąbel pokrzywkowy, dobrze odgraniczony od otaczającej skóry wykwitem. Często towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie i obrzęk. Zmiana najczęściej pojawia się miejscowo, ale może obejmować znaczny obszar ciała.

Alergiczna choroba skóry ze swędzącą wysypką może być również objawem uczulenia na leki. Wysypka po antybiotyku i innych lekach nazywa się alergią polekową. Najczęściej uczula penicylina, kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

5. Co na wysypkę alergiczną?

Leczenie alergii skórnej opiera się na podawaniu leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów, a także leczeniu odczulającym (to tak zwane odczulanie).

Kluczowe jest zaniechanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Najważniejsze jest jej optymalne natłuszczanie i nawilżanie skóry. Do regeneracji skóry wykorzystuje się emolienty i preparaty steroidowe.

Partner serwisu abcZdrowie.pl Nie możesz znaleźć swoich leków na alergię? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka posiada potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Alergia skórna: objawy alergii skórnej, czynniki wywołujące alergię skórną

Dla wielu osób alergia skórna stanowi ogromny problem. Wysypka, swędzenie, czerwone plamy nie dodają urody. Na szczęście z dolegliwościami związanymi z alergią skórną można sobie skutecznie radzić. Jakie czynniki wywołują alergię skórną? Jakie są objawy alergii skórnej?

Spis treści

Alergia skórna jest przykra i kłopotliwa. Wysypka pojawiająca się na skórze, pokrzywka, świąd, a potem przebarwienia psują dobry wygląd i denerwują.

Przy alergii skórnej najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka.

Używanie właściwych kosmetyków, proszków do prania i płynów do płukania to działania, które można podjąć bez trudu i które przyniosą alergikowi ulgę.

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Objawy alergii skórnej

Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski. Mają one postać zaczerwienionych grudek, które pojawiają się na skórze i dość szybko otwierają się oraz sączą. Poza grudkami może pojawić się silne swędzenie bądź pieczenie.

Alergia skórna daje również objawy szorstkości i łuszczenia się skóry, a następnie stwardnienia i bolesnych pęknięć. Wysypki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną. Pojawiają się jako reakcja organizmu na alergeny skórne, które działają drogą bezpośredniego kontaktu.

Wysypki alergiczne mogą być jednak czasem wywoływane przez pokarmy i leki. Najczęściej występującą wysypką jest pokrzywka (urticaria). Mimo powszechności jej występowania trudno ustalić, co ją wywołuje. Jeśli występuje miejscowo, to prawdopodobnie została wywołana przez bezpośredni kontakt alergenu z danym obszarem skóry.

Jeśli rozprzestrzenia się na całe ciało, to znaczy, że czynnik wyzwalający lub alergen przedostał się w jakiś sposób do krwiobiegu.

Co może wywołać alergię skórną?

Wysypki alergiczne wywoływane są przez wiele czynników. Jednym z częstszych są rośliny. Trujący bluszcz, sumak i dąb to rośliny, których oleista żywica wyzwala reakcję, a u osób z silną alergią zadziwiająco niewielka ilość tej substancji może wywołać nieprzyjemną wysypkę. Czasem wystarczy dotknięcie odzieży lub zwierząt narażonych na ekspozycję.

Drapanie się lub naruszanie pęcherzy nie powoduje rozprzestrzeniania się wysypki, ponieważ pęcherze nie zawierają żadnej drażniącej żywicy. Jednak nie powinno się tego robić, bo drapiąc zmiany skórne, wywołujemy ich podrażnienie. Najczęstszą jednak przyczyną uczuleń są kosmetyki i związki chemiczne.

Reakcję mogą wyzwolić środki do makijażu, szminka, perfumy, farby do włosów, mydła, szampony. Czasami wystarczy kontakt z człowiekiem stosującym perfumy, żeby nastąpiła reakcja alergiczna. Ze związków chemicznych najbardziej uczulający jest formaldehyd.

To substancja, która może się uwalniać w postaci bezwonnego gazu z takich przedmiotów, jak płyty okleinowe, izolacje, meble, dywaniki, odzież, a nawet ze spalin samochodowych. Inne częste przyczyny alergii  to metale lub leki.

Leczenie alergii skórnej

Podstawą jest unikanie alergenów. Poza w leczeniu alergii skórnej dobrze sprawdzają się leki przeciwhistaminowe nowej generacji – cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna. Jeśli świąd jest wyjątkowo dokuczliwy, lekarz może zaproponować połączenie ich z lekami I generacji, które nie tylko łagodzą swędzenie, ale również działają uspokajająco.

W ciężkich przypadkach pokrzywki (szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego) lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów (te w maści przepisuje się bardzo rzadko) – stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Codzienna profilaktyka przy alergii skórnej

Przy wszelkich alergiach skórnych zaleca się wizytę u lekarza i przestrzeganie jego zaleceń, jednak pewne działania można także podjąć we własnym zakresie. Do takich działań należy choćby pranie ubrań.

Leia também:  Como Evitar Que Um Cachorro Morda?

Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przyjaznych dla skóry. Zaleca się używanie hipoalergicznych środków do prania w postaci proszku i płynu.

W przypadku mydła odplamiającego do usuwania plam z tkanin białych i kolorowych, pościeli i dywanów trzeba używać takich produktów, które powstały na podstawie wielu badań i posiadają starannie opracowaną formułę. Taka formuła powinna bazować na mydle w 100 proc. naturalnym.

Wtedy można mieć pewność, że mydło posiada pozytywne wyniki badań dermatologicznych, co oznacza, że jest przyjazne dla skóry i nie powoduje podrażnień. Jako produkt naturalny jest również bezpieczny dla środowiska.

Czy znasz TE objawy alergii skórnej? Jak rozpoznać i jak leczyć?

Wygląd skóry może wiele powiedzieć o zdrowiu i procesach toczących się wewnątrz organizmu. Wysypka, pokrzywka, wypryski, łuszczący się naskórek i czerwone plamy to typowe objawy alergii skórnej.

Wysypka alergiczna jest kłopotliwa i nieestetyczna, a objawów nie należy ignorować, gdyż z czasem alergia może ulec zaostrzeniu. Marsz alergiczny jest procesem, w którym następują po sobie kolejne schorzenia atopowe.

Alergia skórna to problem coraz większej liczby osób. Jak sobie z nią radzić?

Alergia skórna – co może ją wywołać?

Do reakcji alergicznych najczęściej dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym. W miejscu działania alergenu tworzy się lokalny obrzęk lub pokrzywka.

Reakcje alergiczne przeważnie są niewielkie, obejmujące wyłącznie bliskie okolice kontaktu z alergenem, ale mogą być też umiarkowane lub ostre – w takim przypadku wysypka alergiczna, bąble i rumień obejmują duże fragmenty skóry różnych części ciała.

W ciężkiej anafilaksji mogą pojawić się niebezpieczne objawy ogólnoustrojowe. Leki podawane miejscowo, kosmetyki oraz inne substancje chemiczne mogą wywoływać skórną odpowiedź immunologiczną, której towarzyszą objawy ogólne.

Osoby uczulone na pyłki wiedzą, jak bardzo uprzykrzająca życie jest alergia, która objawia się nie tylko obfitym katarem i zatkanym nosem, ale też pieczeniem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, niekiedy problemami z oddychaniem oraz wysypką obejmującą różne fragmenty ciała: doły łokciowe i kolanowe, szyję, twarz itd. Alergia skórna może być czasami mylona z trądzikiem ze względu na podobieństwo wyprysków oraz ich lokalizację na twarzy, szyi, dekolcie i plecach.

Jak wygląda alergia skórna? Te zdjęcia pokazują różne formy odczynów alergicznych. Jeżeli Twoja skóra tak wygląda, wybierz się do alergologa w celu wykrycia, co jest przyczyną uczulenia.

Alergia pokarmowa – objawy skórne

Powszechne, zwłaszcza u dzieci, są uczulenia na produkty pokarmowe. Najczęstszą postacią alergii pokarmowej jest postać żołądkowo-jelitowa, ale forma skórna również występuje bardzo często.

Przy uczuleniu na białko mleka krowiego objawy skórne w alergii pokarmowej pojawiają się aż w około 30-40% przypadków. Mają charakter zmian wypryskowych umiejscowionych w okolicach policzków, płatków oczu, zgięć łokciowych, kolanowych oraz odkrytych części ciała.

Alergia skórna na twarzy ma specyficzny wygląd – może być podobna do trądziku.

 • Alergia skórna u dziecka ma formę pokrzywki, atopowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. Objawy alergii pokarmowej u dziecka to wysypka alergiczna i zmiany skórne, które:
 • – występują punktowo lub grupowo,
 • – pojawiają się w tym samym miejscu lub są wędrujące,
 • – mogą swędzieć i piec, a objawy się nasilają podczas kontaktu z czynnikami drażniącymi.

Alergia skórna – leczenie i zapobieganie

Leczenie alergii powinno być wielokierunkowe, a podstawą jest unikanie alergenów. Dlatego zaleca się wykonanie badań diagnostycznych w kierunku wykrycia czynników uczulających.

W ograniczonym stopniu można to zrobić samemu drogą eliminacji, sprawdzając które pokarmy lub produkty kosmetyczne powodują objawy alergii.

Jednak całkowitą pewność można uzyskać tylko po wykonaniu badań; najczęściej są to badania krwi na oznaczenie poziomu swoistych przeciwciał klasy IgE, testy skórne punktowe i płatkowe.

Wiedząc, co wywołuje objawy alergii, można podjąć działania mające na celu wyeliminowanie alergenów z otoczenia. Warto rozważyć też kurację odczulającą.

W leczeniu zapobiegawczym stosuje się leki antyalergiczne antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy w postaci preparatów doustnych, kremów lub maści.

Część leków na alergię dostępnych jest bez recepty, ale przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem w celu wyboru najlepszego preparatu, zwłaszcza jeżeli jest to alergia skórna u dziecka.

Aktualnie zalecane leki przeciwhistaminowe nowej generacji to: cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna. Niekiedy łączy się je z lekami I generacji, mającymi działanie przeciwświądowe i uspokajające, ale też nasenne.

W przypadku silnych reakcji polecane są doustne kortykosteroidy, jednak ze względu na liczne działania uboczne zazwyczaj stosuje się je krótkotrwale w ciężkiej pokrzywce, gdy towarzyszy jej obrzęk naczynioruchowy.

W opornej na leczenie pokrzywce przewlekłej stosuje się leki przeciwleukotrienowe.

Alergia skórna – leczenie domowe

Farmakologiczne metody leczenia alergii powinny być uzupełnione niefarmakologicznymi i zapobiegawczymi. Zalicza się do nich przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenem.

Do takich działań należą: pranie ubrań w nieuczulających proszkach i płynach, dbanie o czystość w mieszkaniu (eliminacja roztoczy kurzu domowego), używanie kosmetyków nieuczulających, odstawienie produktów spożywczych wywołujących uczulenie.

Zaleca się stosowanie kosmetyków do skóry alergicznej nawilżających skórę np. emolientów, które chronią skórę i zmniejszają odczyn alergiczny.

Alergia skórna – czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?

2 min. czas czytania

Wszelkiego rodzaju uczulenia i alergie, niezależnie od przyczyny, mogą powodować występowanie czerwonych plam na skórze. Przyczyną alergii skórnej może być składnik kosmetyku lub produktu do prania odzieży, może być to również reakcja na określony element naszej diety. Jeśli zaobserwujemy plamy uczuleniowe na twarzy, zawsze należy zacząć od ustalenia przyczyny. Czasami konieczna będzie wizyta u specjalisty. Alergolog może zlecić specjalne testy a także przepisać leki przeciwhistaminowe. W większości przypadków, kiedy uczulił nas kosmetyk, wystarczy zmiana preparatów do pielęgnacji i delikatne wspomaganie regeneracji skóry. Jakie są najczęstsze objawy alergii skórnej? Jak sobie z nimi radzić i ukoić uczuloną skórę?

Po czym najłatwiej rozpoznać że dostaliśmy uczulenia? Utożsamianie uczulenia na twarzy z czerwonymi plamami to błąd. Oto najczęstsze (ale nie jedyne!) objawy alergii:

Wyżej wymienione dolegliwości to najczęściej występujące objawy uczuleń. Jak sobie z nimi radzić? Jak ukoić wrażliwą i alergiczną skórę? Czy wystarczą do tego odpowiednie dermokosmetyki, czy raczej powinniśmy sięgnąć po specjalne maści i inne preparaty przeznaczone dla alergików?

Sposoby na plamy na twarzy i uczulenie

Najlepiej zawsze zacząć od ustalenia przyczyny. Niestety, bez specjalnych testów, niezwykle trudno jest rozpoznać przyczynę alergii. Alergenem może być wszystko – dodatek zapachowy, konserwant czy barwnik. Najprostszym sposobem jest obserwacja skóry i odstawienie np. kosmetyku, który zaczęliśmy niedawno stosować.

Złagodzenie podrażnień i uczuleń wymaga używania preparatów hipoalergicznych. Nie warto dodatkowo obciążać skóry dużą ilością kremów, zamiast tego w ciągu dnia aplikujmy na twarz wodę termalną, która doskonale ukoi skórę twarzy. Można zażyć specjalne wapno dla alergików – z kwercetyną.

Po silniejsze leki antyhistaminowe musimy udać się do lekarza.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Wiele osób z wrażliwą i alergiczną skórą zastanawia się, w jaki sposób o nią dbać. Jak pielęgnować skórę twarzy, żeby uniknąć czerwonych plam na skórze i innych nieprzyjemnych objawów? Istnieją pewne złote zasady pielęgnacji wrażliwej skóry. Oto wybrane z nich:

 • delikatne oczyszczanie – płyn micelarny czy hipoalergiczna emulsja niewymagająca użycia wody poradzą sobie z usunięciem sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry, a nie uszkodzą jej bariery ochronnej
 • odpowiedni poziom nawilżenia – właściwe nawodnienie skóry to podstawa, powinniśmy na bieżąco dbać o regenerację warstwy hydrolipidowej
 • raz na jakiś czas, złuszczanie – pozbywanie się martwych komórek naskórka jest ważne, ale mając wrażliwą skórę sięgnijmy raczej po peeling enzymatyczny
 • odżywianie i łagodzenie podrażnień – w razie potrzeby nie bójmy się użyć specjalnej maski, w postaci płachty lub kremu, która ukoi skórę i złagodzi czerwone plamy na skórze
 • tylko kosmetyki z dobrym składem – wybierajmy raczej preparaty hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie, bez alkoholu, parabenów i konserwantów w składzie (takie jak np. seria Toleriane La Roche-Posay)

Jeśli dokucza Ci uczulenie i czerwone plamy na twarzy, jak najszybciej rozważ zmianę kosmetyków do pielęgnacji. Dbanie o skórę w odpowiedni sposób i właściwie dobrane preparaty to klucz do złagodzenia podrażnień i uczuleń.

Skóra wrażliwa i alergiczna to nie wyrok – przy przestrzeganiu pewnych zasad jesteś w stanie zadbać o nią tak, żeby nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Postaw na hipoalergiczne dermokosmetyki zamiast preparatów dostępnych w każdej drogerii, które mogą podrażnić delikatną skórę.

Zatroszcz się o swoją twarz i ciesz się pięknym wyglądem, bez czerwonych plam na skórze

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*