Wodniste upławy – co oznacza wodnista wydzielina z pochwy?

Układ rozrodczy każdej kobiety produkuje naturalną wydzielinę, potocznie nazywaną śluzem. Ma ona postać przezroczystego lub białawego płynu, bezwonnego, przejrzystego i jednolitego, o zróżnicowanej konsystencji, co uzależnione jest od fazy cyklu.

Wydzielina składa się przede wszystkim z wody, a także kwasu mlekowego i octowego, mocznika, glikolu, złożonych alkoholi, skwalenu, pirydyny. Wydzielina ta produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze.

Oprócz śluzu w wydzielinie znajdują się także złuszczone komórki pochwy.

Wygląd wydzieliny może się zmieniać wraz z wiekiem, co uzależnione jest od pracy układu hormonalnego. U dziewczynek wydzielina jest skąpa, barwy mlecznej, bezzapachowa. U kobiet w ciąży może być mlecznobiała, czasami zabarwiona krwią, co należy bacznie obserwować. W okresie menopauzy obserwuje się nadprodukcję wydzieliny, zaś po przekwitaniu zanika ona całkowicie.

Zmiana konsystencji wydzieliny z pochwy, jej zapachu lub barwy to sygnał, że mogło dość do infekcji dróg rodnych. Jak rozpoznać z jakim typem infekcji mamy do czynienia? Warto to wiedzieć, ponieważ niektóre formy wydzieliny mogą sygnalizować poważne schorzenia ginekologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Czym są kłykciny kończyste i jak przebiega ich leczenie?

Typy upławów – na co zwrócić uwagę?

Mając wiedzę o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy, łatwiej będzie nam rozpoznać nieprawidłowości w jej wyglądzie. Należy zwracać uwagę na barwę, konsystencję, zapach oraz współwystępujące objawy w okolicy pochwy.

Białe upławy o serowatej konsystencji

Tego typu upławy najczęściej są objawem zakażenia grzybiczego pochwy, inaczej drożdżycy lub kandydozy. Infekcję przeważnie wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans.

Gęstym, serowato-białym upławom towarzyszy świąd pochwy i podrażnienie okolicy pochwy i warg sromowych. Dodatkowo kobieta może odczuwać ból po stosunku.

Zaniedbana grzybica pochwy może rozprzestrzenić się na wargi sromowe.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy warto zrobić cytologię?

Żółto-zielone upławy

Pieniste i żółtozielone upławy są typowym objawem rzęsistkowicy, choroby wywołanej przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach, wraz z nią pojawia się ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz.

Żółte upławy mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy – częstej dolegliwości u młodych kobiet lub będącej konsekwencją niedoleczonego stanu zapalnego.

Szaro-białe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu

Białawe lub szarawe upławy o wyrazistym i nieprzyjemnym rybim zapachu to typowe symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy, inaczej waginozy bakteryjnej. Oprócz upławów występuje także swędzenie pochwy i sromu, pieczenie podczas oddawania moczu i częstomocz, ból w okolicy podbrzusza.

Wodniste upławy – co oznacza wodnista wydzielina z pochwy?

Ropne, śluzowate upławy

Ropna wydzielina z pochwy może być objawem chlamydiozy, czyli choroby bakteryjnej wywołanej przez Gram-ujemną bakterię Chlamydia trachomatis.

Śluzowo-ropna wydzielina widoczna jest w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, czemu towarzyszy również zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy. Wraz z wydzieliną mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne.

Niemniej bardzo często zakażenie chlamydiowe przebiega bezobjawowo.

Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o infekcji intymnej? Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę do ginekologa przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Brązowe upławy

Upławy barwy brązowej przeważne traktuje się jako krwawienie śródcykliczne.

Zdarza się to przed wystąpieniem miesiączki, u dziewcząt przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Ale nawracających brązowych upławów nie można lekceważyć, ponieważ mogą być oznaką stanów zapalnych, nadżerki macicy, różnych chorób wenerycznych (np. kiła), a nawet zmian nowotworowych.

Upławy w ciąży

Na początkowych etapach ciąży mogą wystąpić różowe upławy (fizjologiczny śluz z domieszką krwi), które występują przy implantacji zarodka. W kolejnych miesiącach ciąży wydzieliny będzie więcej dzięki podwyższonemu stężeniu estrogenów.

Jeżeli zmieni ona swój kolor, barwę lub konsystencję i towarzyszyć temu będzie swędzenie lub pieczenie, warto czym prędzej udać się do ginekologa prowadzącego ciążę. Samoleczenie nie jest wskazane, tak samo jak czekanie na to, aż infekcja sama przeminie.

Rozprzestrzeniająca się infekcja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu.

Wodniste upławy – co oznacza wodnista wydzielina z pochwy?

Upławy – co robić, gdy się pojawią?

Nie ma jednej metody leczenia upławów, ponieważ przyczyny ich występowania są niezwykle zróżnicowane. Każda nieprawidłowość w obrębie układu rozrodczego powinna być skonsultowana z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania (np. posiew, wymaz bakteriologiczny), a po postawieniu diagnozy zaordynuje odpowiednie leczenie.

W ostatnim czasie reklamuje się wiele środków przeznaczonych do samoleczenia infekcji intymnych. Wiele z nich nie ma statusu leku, zatem nie będą leczyć, a jedynie działać wspomagająco lub łagodzić objawy. Pacjentki samodzielnie nie są w stanie określić przyczyny infekcji, więc samoleczenie najczęściej nie przynosi rezultatów lub, co gorsza, wydłuża czas trwania choroby.

ZOBACZ TEŻ: Czy torbiel jajnika jest groźna?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Upławy – niepokojąca wydzielina z pochwy – inVag

Wydzielina z narządów rodnych to u kobiety sytuacja normalna i stała – stanowi naturalne zabezpieczenie miejsc intymnych przed wszelkimi zakażeniami i infekcjami. Niestety, nie każdy jej rodzaj mieści się we wspomnianej normie. Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i o czym świadczy ich obecność.

Wydzielina jest produkowana w gruczołach przedsionkowych większych zlokalizowanych wewnątrz warg sromowych większych. Pierwszą naturalną wydzielinę z pochwy, tzw.

śluz szyjkowy, można zaobserwować jeszcze na kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszej miesiączki.

Od tego momentu towarzyszy ona kobiecie już przez całe życie, z mniejszym lub większym nasileniem – w zależności od etapu życia, na jakim się znajduje.

O ile jednak, wydzielina wydostająca się z pochwy to sytuacja normalna, nie każdy jej rodzaj w owej normie się mieści. Niektóre mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, kiedy naturalna wydzielina z pochwy zamienia się w upławy i na co wskazuje jej występowanie

Normalna, czyli jaka?

Na początek warto określić, jak wygląda wspomniana norma, bo jak się okazuje, jej utrzymanie wcale nie jest takie proste – upławy z pochwy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach ginekologicznych.

Powodem ich pojawienia się może być nie tylko infekcja intymna, ale także stosowanie określonych kosmetyków, środków higienicznych, proszków do prania czy płukania bielizny, niewystarczająca lub nadmierna higiena intymna (zachwianie wewnętrznej równowagi), nieodpowiednia bielizna, niewłaściwie dobrana antykoncepcja czy nadużywanie antybiotykoterapii. Bez względu jednak na przyczynę, pojawienia się upławów nigdy nie należy lekceważyć, bo zaniedbanie problemu na tym wstępnym etapie może doprowadzić do powikłań oraz poważniejszych chorób. Jako, że naturalna wydzielina z pochwy jest z reguły:

 • przejrzysta, mleczna, biaława lub lekko żółtawa,
 • bezwonna,
 • o konsystencji śluzowej,
 • jej ilość jest zależna od fazy cyklu miesiączkowego,

upławami będziemy nazywać wszelkie wydzieliny, charakteryzujące się niewłaściwą barwą, nieprzyjemnym zapachem, nieprawidłową konsystencją lub nadmierną ilością, którym często towarzyszy uczucie bólu, pieczenie oraz świąd okolic intymnych.

Obfitość wydzieliny

W sytuacji prawidłowej obfitość wydzieliny z pochwy jest zależna od momentu cyklu miesiączkowego.

W pierwszej fazie zazwyczaj się nie pojawia lub jest jej bardzo niewiele, natomiast szczególną jej ilość zaobserwować można mniej więcej w połowie cyklu – tuż przed owulacją oraz w jej trakcie (sprzyja to zapłodnieniu – wydzielina ułatwia poruszanie się plemnikom, dlatego śluz ten nazywany jest płodnym). Po wejściu w fazę niepłodną ilość śluzu ponownie się zmniejsza.

Leia também:  Como Saber O Tamanho Que O Seu Penis Vai Ficar?

Obfitość wydzieliny z pochwy jest też związana z etapem życia, na jakim znajduje się kobieta – wzrasta naturalnie w okresie dojrzewania, zaś zmniejsza się w czasie przekwitania. U dorastającej dziewczynki śluzu może być sporo, co jest skutkiem wzmożonej pracy estrogenów. U kobiety po menopauzie śluz może nie pojawiać się w ogóle, co powoduje przykre uczucie suchości pochwy.

Obfitszą niż zwykle wydzielinę z pochwy powodują też inne czynniki, niezwiązane z fazą cyklu. To np.

lubrykacja – naturalne zwilżenie narządów płciowych przez gruczoły przedsionkowe w odpowiedzi na podniecenie seksualne, co ma w założeniu ułatwić penetrację.

Wzmożoną produkcję wydzieliny obserwuje się także u kobiet ciężarnych – jej zadaniem w tym okresie jest ochrona płodu przed ewentualnymi zakażeniami.

Jak więc widać, więcej nie zawsze znaczy gorzej.

Jeśli jednak wydzielina wypływa w nadmiernych ilościach, powodując nieprzyjemne uczucie mokrości w okolicach intymnych, ogranicza swobodę ruchu i utrudnia codzienne funkcjonowanie (wymaga kilkukrotnego wymieniania wkładek higienicznych w ciągu dnia), a faktu tego nie można wytłumaczyć powyższymi czynnikami, warto skonsultować się z lekarzem.

Istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z upławami, a w takim przypadku konieczne będzie zdiagnozowanie ich przyczyny i podjęcie określonego działania. Czasami wystarczy rezygnacja z noszenia nieprzewiewnej bielizny lub zbyt obcisłych spodni, w innych przypadkach – konieczne jest leczenie.

Konsystencja wydzieliny

Naturalna wydzielina z pochwy przybiera zazwyczaj kremową konsystencję. Śluz płodny, czyli ten, który pojawia się przed owulacją, daje wrażenie wilgotności – zarówno w pochwie, jak i na bieliźnie.

Po nabraniu go na dwa palce i oddaleniu ich od siebie, konsystencją przypomina surowe białko jaja kurzego – rozciąga się pomiędzy palcami i jest stosunkowo śliski.

Wydzielina, która pojawia się po owulacji i jest obecna aż do miesiączki, czyli śluz niepłodny (może występować także po krwawieniu miesiączkowym, aż do czasu pojawienia się śluzu płodnego), przybiera lepką, kleistą konsystencję i nie daje wrażenia wilgoci.

Taka postać jest związana z funkcją wydzieliny – ma blokować plemnikom dostanie się do macicy. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:

 • upławy gęste, obfite, o serowej, twarożkowej, grudkowej konsystencji (rzadziej wodniste) – do tego o białawym zabarwieniu i lekkim zapachu pleśni, drożdży lub lekko słodkawej woni zwykle oznaczają grzybicę pochwy (inaczej kandydoza, drożdżyca);
 • upławy ropno- śluzowe – mogą oznaczać chlamydiozę;
 • upławy pieniste, nierozciągliwe, obfite – o żółto-zielonkawym lub szarawym zabarwieniu i bardzo nieprzyjemnym zapachu, zwykle oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
 • upławy rzadkie, pieniste, jednolite – do tego o szaro – białym zabarwieniu i rybim zapachu wskazują na waginozę bakteryjną;
 • upławy kleiste, ropne lub ropno-śluzowe – mogą wskazywać na rzeżączkę.

Tego rodzaju symptomów nie wolno ignorować – w przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z ginekologiem.

Zabarwienie wydzieliny

Fizjologiczna wydzielina z pochwy u zdrowej kobiety charakteryzuje się przezroczystą, białą lub żółtawą barwą. Śluz płodny jest z reguły przezroczysty, choć może też przyjmować kolor białawy.

Śluz niepłodny przybiera z reguły mętną, białawą lub żółtawą barwę, a naloty w tym kolorze mogą pozostawać na bieliźnie.

Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:

 • upławy o białawym zabarwieniu – w połączeniu z serową, twarożkową, grudkowatą konsystencją i lekkim zapachu pleśni, drożdży lub lekko słodkawej woni zwykle oznaczają grzybicę pochwy;
 • upławy szaro – białe – do tego rzadkie, pieniste, jednolite, zwykle o rybim zapachu, wskazują na waginozę bakteryjną;
 • upławy żółto-zielonkawe lub szarawe – do tego pieniste, nierozciągliwe, obfite, o ostrym, bardzo nieprzyjemnym zapachu, zwykle oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
 • upławy żółtawe, czasami z domieszką krwi – do tego kleiste, ropne lub ropno-śluzowe, zwykle bezwonne, mogą wskazywać na rzeżączkę;
 • upławy brązowe – u kobiety w ciąży może świadczyć nawet o poronieniu, a jeżeli nie są efektem ciąży, mogą być spowodowane nadżerką szyjki macicy, mięśniakami, polipami lub różnego rodzaju infekcjami;
 • upławy zabarwione krwią – mogą towarzyszyć rozwojowi raka szyjki macicy, mięśniaków, polipów, nadżerki szyjki macicy bądź innych poważnych infekcji.

Tego rodzaju objawy wymagają każdorazowej konsultacji ginekologicznej.

Zapach wydzieliny

Naturalna wydzielina z pochwy zazwyczaj jest pozbawiona zapachu. Nie należy jednak zapominać, że kobieca pochwa to środowisko bardzo specyficzne, będące siedliskiem wielu gatunków mikroorganizmów.

Wprawdzie w momencie, gdy wewnętrzna równowaga kobiecego ekosystemu jest zachowana – pochwę zasiedla wystarczająca ilość dobrych bakterii, a te złe pozostają w bezpiecznej mniejszości, z intymnych okolic nie powinna się wydobywać żadna nieprzyjemna woń. Nie zawsze jednak jest to jednoznaczne z zupełnym brakiem zapachu.

Każda z nas posiada bowiem swój własny, biochemiczny zapach, który może być wyczuwalny w czasie pobudzenia seksualnego czy np. owulacji. To jednak bardzo delikatna, subtelna kompozycja, która dla nas samych – z reguły jest niewyczuwalna.

Jako że jednak, zasadniczą rolę wśród dobrych bakterii zasiedlających kobiecą mikroflorę, odgrywają pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest jego zakwaszanie, w zapachu towarzyszącym okolicom intymnym da się czasem wyczuć właśnie kwaśne nuty. Warto też podkreślić, że jednym z czynników, wpływających na zapach z miejsc intymnych, jest styl życia, prowadzona dieta, faza cyklu oraz higiena intymna.

Jeśli w czasie codziennej toalety czy czynności fizjologicznych zapach z miejsc intymnych nas niepokoi, sytuację tę warto skonsultować z ginekologiem. Nie należy lekceważyć zapachu, który wyraźnie przeszkadza – jest ostry i kwaśny. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, kiedy wydzielina z pochwy przybiera następującą postać:

 • upławy o lekkim zapachu pleśni, drożdży lub o lekko słodkawej woni – do tego o białawym zabarwieniu, gęste, obfite, o serowej, twarożkowej, grudkowej konsystencji, zwykle oznaczają grzybicę pochwy;
 • upławy o rybim zapachu – najczęściej szaro – białe, rzadkie, pieniste i jednolite, wskazują na waginozę bakteryjną;
 • upławy o ostrym, bardzo nieprzyjemnym, zgniłym zapachu – zwykle żółto-zielonkawe lub szarawe, pieniste, nierozciągliwe, obfite, oznaczają zakażenie rzęsistkiem;
 • upławy bezwonne, którym często towarzyszy obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd mogą oznaczać infekcję wirusową – najczęściej wirusem opryszczki HSV; podobna bezwonna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może świadczyć o nadżerce lub nowotworze szyjki macicy.

Tego rodzaju objawów nie należy lekceważyć – w przypadku ich zaobserwowania konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Dziewczyny, obserwujmy swoją bieliznę!

Nieprzyjemna wydzielina z pochwy to ważny i absolutny sygnał konieczności odwiedzenia ginekologa, bo choć przyczyn upławów może być wiele (przykłady wymienione wyżej), w zdecydowanej większości odpowiadają za nie choroby pochwy i sromu.

Wspomniane schorzenia w swoim początkowym stadium są całkowicie wyleczalne i nie muszą prowadzić do groźnych powikłań, ale tylko fachowa diagnoza pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia. Pomijając groźne konsekwencje ich lekceważenia, samo występowanie upławów z pochwy wiąże się często z dyskomfortem, jest uciążliwe i kłopotliwe.

Co więcej, przy nawracających upławach konieczne jest rozszerzenie leczenia na partnera seksualnego, ponieważ – mimo braku fizycznych objawów, może się on przyczyniać do wtórnych zakażeń.

Jaki z tego wniosek? Dziewczyny, obserwujmy swoją bieliznę! Badajmy za pomocą dotyku i węchu to, co wydostaje się z naszej pochwy i porównujmy ze wskazanymi normami.

To naprawdę normalna, naturalna czynność, a na zdziwienie zasługuje raczej – jej zaniechanie! Pamiętajmy, że nasz organizm chętnie dzieli się z nami niepokojem, dotyczącym naszego zdrowia intymnego, wysyłając różne sygnały, np.

Leia também:  Como Se Chama Uma Pessoa Que Julga?

te, które nazywamy upławami. Nie lekceważmy tych wskazówek!

Na szczęście, możemy sporo zrobić, by upławy się nie pojawiały. W tym celu należy zachowywać wszelkie zasady prawidłowej higieny intymnej, unikać diety bogatej w węglowodany i cukier, które są świetną pożywką dla rozwoju drożdżaków, zrezygnować z niektórych przyzwyczajeń (np.

częste używanie tamponów, długie, gorące kąpiele w wannie, bielizna ze sztucznych materiałów) oraz stosować probiotyki na bazie pałeczek kwasu mlekowego.

W przypadku upławów szczególnie polecanym produktem są probiotyki dopochwowe, po które zaleca się sięgnąć w razie wystąpienia zaburzenia równowagi mikroflory pochwy (lub profilaktycznie – w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji), jak również wspomagająco – w leczeniu pierwszych objawów infekcji intymnych, w tym właśnie upławów.

Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Upławy – o czym świadczy zmieniony kolor wydzieliny?

Ilość i konsystencja wydzieliny z pochwy są u każdej kobiety uwarunkowane cyklicznymi zmianami hormonalnymi.

Największa ilość występuje przy najwyższych stężeniach estrogenów w surowicy krwi, czyli w okresie okołoowulacyjnym i w trakcie ciąży.

Jeśli zaś dochodzi do upławów, związanych ze zmianą wyglądu, barwy, konsystencji czy zapachu wydzieliny, należy poddać to obserwacji.

Jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy?

Obecność wydzieliny z pochwy wynika z uwarunkowań hormonalnych. Ilość i konsystencja śluzu zmieniają się cyklicznie. W pierwszej fazie (folikularnej) na ogół wydzielina pojawia się tylko w nieznacznych ilościach.

W okresie okołoowulacyjnym, kiedy występują podwyższone stężenia estrogenów, staje się obfita i rozciągliwa, co ma na celu ułatwienie plemnikom dostanie się do komórki jajowej i zwiększenie szans na zapłodnienie.

Jeśli do niego nie dojdzie, stężenie estrogenów drastycznie spada, rośnie zaś stężenie progesteronu, który z kolei stymuluje produkcję gęstego i nierozciągliwego śluzu. Co istotne, fizjologiczna wydzielina z pochwy jest bezbarwna, ewentualnie biaława, a podczas miesiączki zabarwia się krwią.

Co więcej, prawidłowy śluz z pochwy jest pozbawiony zapachu. Obecność nieprzyjemnej woni jest najczęściej objawem zaniedbań higienicznych, np. zbyt rzadkich wymian wkładek lub podpasek w czasie miesiączki.

Dochodzi wówczas do rozkładu wydzieliny przez drobnoustroje naturalnie kolonizujące okolice krocza, co wiąże się z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że woń może być również objawem patologii, przede wszystkim niektórych infekcji dróg rodnych.

Wydzielina z pochwy – jaki wpływ ma na nią wiek?

Wygląd wydzieliny z dróg rodnych zależy również od wieku. U dziewczynek występuje nieduża ilość wydzieliny bezzapachowej w kolorze mlecznym.

Wszelkie zaobserwowane zmiany powinno się skonsultować z ginekologiem, ponieważ nieprawidłowości mogą świadczyć o infekcji narządów płciowych.

Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas korzystania z toalet publicznych lub zajęć na basenie.

W czasie pokwitania, kiedy układ hormonalny pracuje intensywniej, bezwonna, biała wydzielina pojawia się w większej ilości.

Z kolei w okresie przekwitania śluzu jest coraz mniej, a po menopauzie zanika całkowicie.

Drogi rodne, pozbawione ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, są wtedy szczególnie narażone na stany zapalne i infekcje.

Co ważne, wygląd wydzieliny zmienia się także w czasie ciąży. Chroni ona wówczas drogi rodne przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Śluz przybiera kolor mlecznobiały i jest dość rozrzedzony, nieraz zabarwia się krwią. Należy pilnie go obserwować, a najmniejsze odstępstwa od normy zgłaszać lekarzowi.

Upławy – czym są i na co należy uważać?

Ślady na kobiecej bieliźnie nie zawsze są upławami.

O dolegliwości można mówić w momencie, gdy wydzielina z pochwy przyjmuje niewłaściwą barwę i konsystencję, a jej ilość istotnie odbiega od normy. Upławy nie należą do rzadkości.

To powszechny problem kobiecy, który wiąże się z dużym uczuciem dyskomfortu. Nieprawidłowej wydzielinie z dróg rodnych częto towarzyszy też przykry zapach. 

Tego typu objawów nie wolno bagatelizować, ponieważ często wskazują na różnorodne schorzenia narządów płciowych. Dolegliwości należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zdiagnozuje ich przyczynę, a jeśli będzie to konieczne, zaleci właściwą terapię.

Białe upławy jako objaw infekcji grzybiczej

Najczęstszym rodzajem infekcji intymnych u kobiet jest zakażenie grzybicze drożdżakami z rodzaju Candida. Niestety, ma tendencję do nawracania, a ryzyko to zwiększa:

 • brak odpowiedniej higieny,
 • wybieranie bielizny wykonanej z nieprzepuszczających powietrza, sztucznych tkanin,
 • obniżona odporność,
 • nadwaga lub otyłość,
 • różnego rodzaju leki, np. niektóre antybiotyki, glikokortykosteroidy czy inne leki immunomodulujące.

W przebiegu grzybicy pojawiają się upławy o białawej, serowatej i grudkowatej formie.

Wydzielina pochwowa ma wtedy silnie drażniący charakter, co skutkuje obrzękiem i zaczerwienieniem ścian pochwy lub warg sromowych, a także ich intensywnym oraz uporczywym świądem.

Może pojawić się także ból, przede wszystkim podczas oddawania moczu. Leczenie opiera się na miejscowej lub ogólnoustrojowej terapii przeciwgrzybiczej.

Żółte, zielone, szare upławy – o czym mogą świadczyć?

Żółtawe lub zielonkawe upławy mogą być objawem innych rodzajów infekcji. Przykładem jest rzęsistkowe zapalenie pochwy, czyli w skrócie rzęsistkowica. To choroba wywoływana przez pasożyty, pierwotniaki z gatunku Trichomonas vaginalis.

W jej przebiegu można zauważyć obecność obfitych, pieniących się upławów, najczęściej o „brudnym”, szarozielonym zabarwieniu i nieprzyjemnym, mdłym zapachu.

Wydzielina ma drażniący charakter oraz powoduje intensywny obrzęk i ból krocza, uniemożliwiający nie tylko odbycie stosunku, lecz także badanie ginekologiczne. 

Leczenie rzęsistkowicy polega na doustnym podawaniu metronidazolu, a uporczywe objawy można szybko złagodzić, stosując preparaty, zawierające chlorowodorek benzydaminy. Co istotne, w okresie ciąży terapia ogranicza się do miejscowej aplikacji leków.

Innym rodzajem infekcji są zakażenia bakteryjne. Najczęściej mają postać niespecyficznego zapalenia pochwy, czyli tzw. bakteryjnej waginozy.

W jej przebiegu dochodzi do rozrostu jednego z gatunków bakterii (najczęściej Gardnerella vaginalis) do nieprawidłowych ilości, co ma wpływ na wyparcie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

W tym przypadku zmiana zabarwienia wydzieliny z pochwy nie jest aż tak bardzo zauważalna (upławy mogą przybierać szarą lub mleczną postać), lecz przede wszystkim pojawia się intensywny, rybi zapach. To sygnał, że należy szybko wdrożyć leczenie – ono również może polegać na podawaniu metronidazolu.

Obecność ropnych, żółtych, gęstych upławów może wskazywać także na zakażenie innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Są to przede wszystkim rzeżączka i chlamydioza, w przebiegu których dochodzi do stanów zapalnych szyjki macicy.

W przypadku tej diagnozy konieczne jest jak najszybsze włączenie leczenia, co ma na celu zapobieganie powikłaniom. Opiera się na zastosowaniu antybiotykoterapii.

 • Zanikowe zapalenie pochwy (atrofia pochwy)

Warto zaznaczyć także fakt, że upławy mogą towarzyszyć zanikowemu zapaleniu pochwy. Przybierają wtedy formę wodnistą, żółtą lub zielonkawą, czasem są zabarwione krwią. Z reguły dolegliwość dotyka kobiety z niskim poziomem estrogenów we krwi (ich spadek wiąże się przede wszystkim z menopauzą) – ewentualna hormonoterapia musi przebiegać pod kontrolą lekarza.

Upławy o brązowym zabarwieniu 

Obecność brązowej wydzieliny z pochwy najczęściej wskazuje na jej podbiegnięcie krwią. Większość kobiet zauważa taki objaw pod koniec miesiączki lub w okresie okołoowulacyjnym, kiedy może pojawić się skąpe krwawienie. Nie są to powody do niepokoju.

Co jednak ważne, utrzymujące się brązowe upławy w wieku rozrodczym lub pojawiające się w jakimkolwiek momencie w okresie pomenopauzalnym powinny skłonić pacjentkę do wizyty u ginekologa.

Skąpe krwawienie może być objawem obecności polipów błony śluzowej macicy, mięśniaków macicyalbo torbieli jajników. Niestety, może być to także symptom dużo poważniejszych patologii, jak rozwijający się nowotwór dróg rodnych.

Upławów nie powinno się zatem ignorować – jak najszybsza konsultacja u specjalisty umożliwia skuteczniejszą oraz szybszą terapię.

Leia também:  Como Saber Quando Pagar Selo Automovel?

6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić – Oh!me – Magazyn dla kobiet

Wydzielina z pochwy to naturalny objaw mechanizmu regulującego higienę i zdrowie miejsc intymnych. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie, które w nim bytują odpowiadają za zachowanie zdrowia zapobiegają infekcjom intymnym. Zdrowa wydzielina nie powinna być traktowana na równi z upławami, ponieważ nie świadczy o chorobie.

Czasem bywa kłopotliwa, szczególnie gdy jest bardziej obfita, niż zazwyczaj, np. podczas owulacji. Może ona wyglądać różnie, w zależności od dnia cyklu regulowanego przez hormony. Taka wydzielina nie pachnie i może zmieniać wygląd:

 • w pierwszej fazie cyklu jest skąpa i po wyschnięciu zostawia żółtawe ślady,
 • w czasie owulacji wygląda jak śluz przypominający białko jaja,
 • w trzeciej fazie gęstnieje i traci przejrzystość w kierunku bieli.

Zmiana barwy, zapachu i pojawienie się dodatkowych objawów powinno zachęcić kobietę do wizyty u ginekologa.

6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić

1. Białe upławy 

Białe upławy o konsystencji twarożku, z widocznymi grudkami, mogą świadczyć o infekcji grzybiczej.

Może pojawić się ona w wyniku przyjmowania antybiotyku, który niszczy również dobre bakterie, a także nadmiernej, zbyt inwazyjnej higieny miejsc intymnych.

Sprzyja jej powstaniu ciepłe i wilgotne środowisko, więc warto profilaktycznie zakładać nieuciskającą bieliznę z naturalnych materiałów.

2. Szare upławy 

Szare lub szarobiałe, gęste i obfite upławy bez towarzyszącego im świądu i pieczenia, o ostrym, rybim zapachu, mogą świadczyć o rozwojubakteryjnego zapalenia pochwy, która wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

3. Żółte upławy

Żółte ślady na bieliźnie, o ile sama wydzielina jest prawidłowa (przeźroczysta lub biaława) świadczą jedynie o jej utlenieniu. Natomiast gdy upławy są żółte, towarzyszy im świąd, ból i brzydki zapach pochwy, może to być objaw rzeżączki, chlamydii lub infekcji miednicy.

4. Zielone upławy 

Pieniste i cuchnące upławy o zielonej lub żółtozielonej barwie świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym — pasożytem dolnych odcinków narządów moczowo-płciowych człowieka.

5. Wodniste upławy

Wodniste, obfite upławy oraz towarzyszący im dyskomfort, mogą świadczyć o opryszczce, nadżerce,  erytroplakii (wywiniętym nabłonku gruczołowym na tarczy szyjki macicy).

6. Krwawe plamienia

Plamienia powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, choć nie zawsze świadczą o poważnych kłopotach. Gdy są uporczywe, mogą wynikać ze stosowania antykoncepcji, obecności polipów, mięśniaków, zapalenia szyjki macicy lub infekcji.

Każdą wątpliwość bezpieczniej jest rozwiać podczas wizyty u specjalisty.

źródło: wylecz.to, www.cosmopolitan.pl

Wydzielina z pochwy – opis, wydzielina normalna, wydzielina niepokojąca

Wydzielina z pochwy jest naturalnym, zdrowym przejawem funkcjonowania układu rozrodczego. Za pomocą wydzieliny pochwa oczyszcza się i reguluje. Jeśli wydzielina z pochwy zaczyna się zmieniać i nieprzyjemnie pachnieć to znak, że masz do czynienia z infekcjami.

1. Wydzielina z pochwy – opis

Wydzielina z pochwy podczas całego cyklu menstruacyjnego ulega zmianom a to za sprawą hormonów. W zależności od tego jaki hormon zaczyna dominować wydzielina z pochwy ulega zmianie.

Zaraz po menstruacji prawie w ogóle jej nie ma, później pojawiają się jej niewielkie ilości a w czasie jajeczkowania wydzielina jest obfita, ciągnąca i przejrzysta a po okresie jajeczkowania aż do miesiączki jest nieprzejrzysta i gęsta.

Kiedy dzieje się inaczej i wydzielina zmienia kolor lub zapach to znak, że wkradła się jakaś infekcja.

2. Wydzielina z pochwy – wydzielina normalna

Wydzielina z pochwy informuje o tym, że układ rozrodczy funkcjonuje prawidłowo

Zazwyczaj wydzielina pojawiająca się w czasie owulacji tak jak wspomnieliśmy wyżej jest przezroczysta i ma rzadką konsystencję. Wydzielina z pochwy spowodowana przez podniecenie również będzie wyglądać podobnie. Jeśli w cyklu mamy dni niepłodne to wydzielina jest biała lub żółtawa i gęsta, ale nie może mieć żadnych grudek. Każda wydzielina z pochwy ma lekki ale nie nieprzyjemny zapach, zależy to od każdej kobiety. Czasami zdarza się, że wydzielina ma lekko brązowe zabarwienie i najczęściej dzieje się tak tuż przed okresem lub tuż po okresie. Wydzielina zazwyczaj występuje w umiarkowanych ilościach a także może pojawiać się na bieliźnie.

3. Wydzielina z pochwy – wydzielina niepokojąca

Kiedy zauważysz, że wydzielina z pochwy jest grudkowata o serowatej konsystencji, kiedy jest za bardzo gęsta lub wodnista, kiedy jest zbyt obfita, ma intensywny nieprzyjemny zapach oraz kiedy jej zabarwienie jest szarawe, zielonkawe, żółtawe lub różowawe to może sygnalizować to infekcję. Wyróżniamy infekcję bakteryjne oraz grzybicze oraz choroby przenoszone drogą płciową. Zaliczamy do nich rzeżączkę, chlamydię. Przy różnego typu infekcjach bardzo często występuje pieczenie, swędzenie, ból podczas stosunku oraz dyskomfort podczas oddawania moczu. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się dni, kiedy wydzielina z pochwy może mieć inny zapach, niezbyt świeży a nic złego się nie dzieje. Dzieje się tak, ponieważ możesz mieć do czynienia z chwilowym brakiem równowagi w okresie oczyszczania się pochwy. Jeśli natomiast zauważysz, któreś z wymienionych wyżej niepokojących objawów, które utrzymują się dłużej niż kilka dni to jak najszybciej zgłoś się do ginekologa.

Dlaczego mam wodnistą wydzielinę z pochwy?

Wydzielina z pochwy jest naturalnym sposobem ciała na utrzymanie prawidłowego pH oraz odpowiedniej flory bakteryjnej i stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed infekcją. Pewnie zauważyłaś, że jednego dnia wydzielina z pochwy jest bardziej wodnista, a innego przypomina konsystencją białko jajka i w związku z tym zastanawiasz się, od czego to zależy.

Konsystencja wydzieliny zmienia się w zależności od równowagi hormonalnej organizmu. Oznacza to, że stany takie jak dojrzewanie, ciąża czy menopauza wpływają na ilość i konsystencję wydzieliny.

Moment, w którym jesteś w cyklu miesiączkowym wpływa również na wydzielinę, czasami powodując jej wodnistość. Zdarza się, że po okresie wydzielina jest bardziej wodnista. W miarę zmiany poziomu estrogenu i zbliżania się owulacji, wydzielina stanie się gęstsza.

Wiele kobiet doświadcza również wodnistych upławów podczas seksu i tuż po nim. To jest całkowicie normalne i zdrowe.

Jeśli pojawiła się u Ciebie wodnista wydzielina i uczucie świądu, to znak, że możesz mieć infekcję – na przykład bakteryjne zapalenie pochwy lub pleśniawki. W takim wypadku udaj się do lekarza, aby Cię zbadał i zalecił odpowiednie leczenie. Natomiast dopóki tej wodnistej wydzielinie nie towarzyszy ból ani swędzenie, zwykle nie ma powodów do niepokoju.

Obfita, wodnista wydzielina z pochwy może powodować u niektórych kobiet dyskomfort. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje proste i wygodne rozwiązanie! Wkładki higieniczne ALWAYS DAILIES pomagają czuć się świeżo przez cały dzień, ponieważ doskonale wchłaniają wilgoć.

Mają różne stopnie chłonności, więc w zależności od potrzeb możesz wybrać odpowiednią wkładkę.

Misją ALWAYS DAILIES jest obalenie popularnych mitów dotyczących wydzieliny z pochwy. Tak naprawdę wydzielina z pochwy jest całkowicie normalną rzeczą i dotyczy wszystkich kobiet. Po co robić z tego temat tabu? Chcemy przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje, jakich możesz potrzebować, a także rozwiać wszelkie wątpliwości.

 • article
 • Dlaczego mam wodnistą wydzielinę z pochwy?
 • Wydzielina z pochwy jest naturalnym sposobem ciała na utrzymanie prawidłowego pH oraz odpowiedniej flory bakteryjnej i stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed infekcją.
 • /miesiaczka/wkladki-higieniczne-i-uplawy/wodnista-wydzielina-z-pochwy/
 • Czas czytania (2) min

https://res.cloudinary.com/mwace/image/upload/w_auto,c_limit,q_auto,f_auto/BeingGirl_PL/Articles/A45/Dlaczego-mam-wodnistą-wydzielinę-z-pochwy-Header_1.jpg

pl

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*