Westibulodynia – zapalenie przedsionka pochwy

Westibulodynia – zapalenie przedsionka pochwy Autor: Getty images

Przedsionek pochwy to właściwie jej zakończenie, znajdujące się w sromie, czyli w części zewnętrznej narządów płciowych kobiety. Ten niewielki fragment żeńskiego układu płciowego nie pełni w organizmie znaczącej roli, a jednak może sprawiać kobiecie wiele problemów. Zobacz, jakie są jego najczęstsze choroby.

Przedsionek pochwy stanowi jeden z czterech elementów zewnętrznych narządów płciowych – obok warg sromowych większych i mniejszych oraz łechtaczki. Rozwija się już w okresie życia płodowego.

Spis treści:

Budowa przedsionka pochwy

Przedsionek pochwy to niewielka owalna przestrzeń, w której skóra pokrywająca okolice intymne przechodzi w błonę śluzową. Zbudowany jest z błony śluzowej wysłanej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Znajdują się w nim dwa otwory – pierwszy to ujście pochwy prowadzącej do szyjki macicy. Jest on większy (na jego kształt i rozmiary wpływa fakt, czy kobieta jest dziewicą, porody i ich liczba) i położony niżej.

Drugi, mniejszy – to brodawka cewkowa, która jest ujściem cewki moczowej.

Owalną przestrzeń przedsionka ograniczają z obu boków wargi sromowe mniejsze, od góry wędzidełka łechtaczki, od dołu – wędzidełka warg sromowych. Pośrodku przedsionka (od łechtaczki do ujścia cewki moczowej) przebiega bruzda cewkowa, która niekiedy wyposażona jest w dodatkowe fałdy, charakterystyczne dla noworodków.  

Jego funkcja i zadania

Na dnie przedsionka pochwy znajdują się również dwa gruczoły przedsionkowe większe (gruczoły Bartholina) wytwarzające śluz, od których odchodzą przewody biegnące po ścianach przedsionka pochwy i tam uchodzące. Zadaniem wydzieliny produkowanej przez gruczoły w przedsionku pochwy jest jego nawilżenie umożliwiające stosunek płciowy, a dokładnie samą penetrację.

Ważnym elementem przedsionka pochwy jest błona dziewicza. To fałd błony znajdujący się między pochwą a przedsionkiem pochwy, który zostaje przerwany podczas pierwszego stosunku płciowego.

 • Czytaj również:
 • Pochwa (wagina): budowa i funkcje pochwy
 • Infekcje intymne w ciąży
 • Wydzielina z pochwy w ciąży: kolor, obfitość, niepokojące objawy

Choroby okolic przedsionka pochwy – westibulodynia

Przedsionek pochwy zbudowany jest z błony śluzowej, w której znajdują się zakończenia nerwowe. W niektórych sytuacjach mogą one sprawiać problemy. Chodzi o westibulodynię, czyli zapalenie przedsionka pochwy.

Jedna z teorii wyjaśniających źródło tej choroby mówi o chronicznym stanie zapalnym występującym w nabłonku, którego objawy utrzymują się na długo po wygaśnięciu ognisk zapalnych.

Inną teorią jest wysoka liczba zakończeń nerwowych w rejonie narządów płciowych, która zresztą spowodowana jest właśnie nawracającymi zapaleniami (prowadzi to do wzrostu liczby zakończeń nerwowych) i która wywołuje te bolesne objawy.

Jak dokładnie objawia się westibulodynia? Typowe symptomy to trwający dłużej niż 6 miesięcy i nie spowodowany infekcjami grzybiczymi czy bakteryjnymi ból, pieczenie i kłucie w przedsionku pochwy.

Niektóre panie skarzą się na dyskomfort w czasie dotyku, nadwrażliwość, która uniemożliwia im zakładanie tamponów czy stosunek płciowy.

Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest to, że w czasie występowania objawów lekarz nie dostrzega stanu zapalnego narządów płciowych ani innej choroby mogącej dawać podobne symptomy. Tylko w niektórych przypadkach widoczne jest zaczerwienienie lub obrzęk.

Aby zdiagnozować prawidłowo zapalenie przedsionka pochwy, lekarz zawsze musi wykluczyć inne choroby, takie jak stany zapalne układu moczowo-płciowego, podrażnienia, infekcje itd. Brak pewnych informacji o przyczynach westibulodynii sprawia, że leczenie tej choroby jest trudne.

Zazwyczaj lekarz zleca leki o działaniu przeciwbólowym i miejscowo znieczulające (najczęściej są to leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe) albo fizykoterapię (ćwiczenia rozciągające, uelastyczniające i rozluźniające mięśnie).

Ostatnio sprawdzana jest też chirurgiczna metoda leczenia tej choroby, polegająca na usunięciu nadmiernej ilości zakończeń nerwowych w nabłonku przedsionka pochwy.

Choroby okolic przedsionka pochwy – zapalenie gruczołu Bartholina

Inną dolegliwością występującą w obrębie przedsionka pochwy jest zapalenie gruczołu Bartholina, produkującego śluz nawilżający. Ze względu na położenie gruczołu w dolnej części przedsionka pochwy, dolegliwość ta często jest mylona z jego zapaleniem. 

Zapalenie gruczołu Bartholina objawia się nagłym bólem i pieczeniem sromu, którego powodem jest zablokowanie ujścia gruczołu, a czasem nawet powstanie tam ropnia. Leczenie polega na jego rozcięciu i oczyszczeniu oraz na podawaniu leków przeciwzapalnych.

Wypadanie narządu rodnego: przyczyny, objawy, leczenie

Operacja miejsc intymnych: nowa moda?

Plastyka przedsionka pochwy

Problemem związanym z przedsionkiem pochwy może jego deformacja będąca skutkiem porodu, zwłaszcza jeśli był on dość ciężki lub kolejny z rzędu.

Pozostałością po nich mogą być blizny po nacięciu krocza lub jego pęknięciu, poszerzone wejście do pochwy, które obniża satysfakcje seksualną, a niekiedy jest przyczyną dyskomfortu w czasie współżycia. Dlatego niektóre kobiety decydują się na przeprowadzenie operacji, tzw.

introitoplastyki, która przywraca kształt przedsionka pochwy do dawnego wyglądu. Zabieg polega na usunięciu blizn i zmienionych tkanek, niekiedy na rekonstrukcji niektórych fragmentów przedsionka.

Co oznacza nadmiar androgenów u kobiet? WIDEO

Westibulodynia – zapalenie przedsionka pochwy Małgorzata Wójcik

Bolesne współżycie – skuteczny sposób na rozszerzenie pochwy

Ból podczas stosunku, trudności przy aplikacji tamponów lub brak możliwości przeprowadzenia badania ginekologicznego. To tylko część problemów, które mogą pojawić się przy zbyt wąskim kanale pochwy. Na szczęście istnieją bezpieczne metody, które można stosować w domu, aby skutecznie rozszerzyć pochwę, zwiększyć komfort, wyeliminować ból i uzyskać lepszą jakość życia. 

Powszechną metodą leczenia dedykowaną dla pań cierpiących na tego typu dolegliwości są rozszerzacze pochwy, zwane inaczej dilatorami. Są to gładkie przyrządy podobne kształtem do tamponu, wykonane zazwyczaj z plastiku lub silikonu medycznego.

Dilatory dostępne są w różnych długościach i grubościach, co pozwala dopasować je do każdego typu budowy oraz etapu terapii. Zadaniem rozszerzaczy pochwy jest poprawa kształtu, elastyczności i giętkości tkanek pochwy, co wpływa na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólu podczas stosunku, włożenia tamponu, czy badania ginekologicznego.

Dodatkowo rozszerzacze pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy, zmniejszając z czasem wrażliwość pochwy.

KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z DILATORA?

 • ból podczas stosunku,
 • pochwica – objawia się niekontrolowanymi skurczami pochwy powodującymi ból i dyskomfort. Skurcze mogą być spowodowane czynnikami emocjonalnymi lub fizycznymi,
 • zwężenie pochwy,
 • wulwudynia – stan charakteryzujący się bólem, pieczeniem lub kłuciem oraz stanem zapalnym pochwy. Ból może być przewlekły lub wywołany przez określone czynniki,
 • westibulodynia – ból przedsionka pochwy spowodowany zespołem zapalenia w tej części pochwy,
 • plastyka pochwy/sztuczna pochwa (np. w przypadku operacji zmiany płci),
 • po operacjach pochwy ze zmniejszeniem pochwy i zbliznowaceniem,
 • przy zmianach spowodowanych przez hormony (np. w okresie menopauzy lub w okresie okołomenopauzalnym zmiany hormonalne mogą powodować szereg bolesnych objawów wpływających na pochwę. Z biegiem czasu może pojawić się także suchość, zwężenie i atrofia pochwy),
 • pomoc w nauce kontrolowania i rozluźniania mięśni dna miednicy w przypadku dysfunkcji tej partii mięśni,
 • przy zmianach wynikających z radioterapii, która może powodować zmniejszenie elastyczności i zwężenie kanału pochwy. Inne skutki uboczne promieniowania mogą obejmować ścieńczenie ścian pochwy i niemożność prawidłowego nawilżenia, co powoduje ból.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE DILATORA?

Materiał

Większość rozszerzaczy jest wykonana z tworzywa sztucznego lub silikonu. Plastik to twardy materiał, który zachowa swój kształt przez cały czas użytkowania; jednak nie jest tak wygodny ani realistyczny jak silikon. Dla tych, którzy próbują przywrócić aktywność seksualną, zwykle nie jest to najlepszy wybór.

Kolejnym materiałem, z jakiego przygotowywane są rozszerzacze, jest silikon, który zapewnia najwyższą jakość oraz maksymalny komfort dla osób cierpiących na ból.

Rozszerzacze z silikonu klasy medycznej są powszechnie preferowanymi rozszerzaczami dla kobiet.

Są także jednymi z najwygodniejszych rozszerzaczy, oferując mocną, a jednocześnie elastyczną formę o gładkiej i delikatnej teksturze.

Wybierając silikonowy rozszerzacz należy wziąć pod uwagę, że każdy rodzaj silikonu będzie nieco inny pod względem twardości i gładkości.

Leia também:  Como Fazer Com Que Uma Amiga Se Apaixonar Por Mim?

Dla przykładu marka Intimate Rose wykorzystuje zastrzeżony proces wykańczania, który tworzy niezwykle gładkie i jednocześnie wystarczająco mocne rozszerzacze pochwy, co pozwala zachować ich kształt podczas użytkowania.

Dodatkowo dilatory Intimate Rose są wystarczająco miękkie, dzięki czemu zapewniają wygodę, co jest niezwykle ważne podczas aplikacji i wyjmowania rozszerzaczy – lepki lub szorstki silikon może zapewnić w takich sytuacjach nieprzyjemne odczucia.

Pamiętaj również, że nieodpowiednia miękkość rozszerzacza silikonowego nie pozwoli na prowadzenie skutecznej i bezpiecznej terapii – zbyt miękki nie pomoże otworzyć i rozluźnić mięśni dna miednicy, ale jeśli będzie zbyt twardy, będzie niewygodny.

Zalety silikonowych rozszerzaczy to:

 • najbardziej miękkie i naturalne uczucie przypominające tkankę ciała – silikon zapewnia bardziej naturalne, wygodne i delikatne odczucie, które bardziej przypomina tkankę ciała i zapewnia odpowiednią elastyczność.
 • mocne, a jednocześnie elastyczne, dopasowujące się do kanału pochwy i zapewniające odpowiedni opór i zmniejszające ryzyko urazów np. zasinienie lub podrażnienie, co może mieć miejsce przy stosowaniu rozszerzaczy plastikowych
 • zapewnienie lepszej kontroli temperatury, umożliwiające użytkownikowi zarówno ogrzanie, jak i schłodzenie rozszerzacza przed użyciem
 • trwałe i łatwe w utrzymaniu

Rozmiar i kształt

Westibulodynia – zapalenie przedsionka pochwyW większości przypadków terapii przy użyciu rozszerzaczy pacjentka będzie musiała przejść przez różne rozmiary, aby osiągnąć zamierzony cel. Ważne jest, aby zacząć od odpowiedniego rozmiaru i stopniowo dążyć do swojego celu.

Stosowanie rozszerzaczy pochwy i przechodzenie przez poszczególne rozmiary powinny być wygodne. Dlatego ważne jest, aby produkt, po który sięgniesz, zapewniał możliwość stopniowego zwiększania długości, szerokości i obwodu w miarę postępów, aby zapewnić wygodną drogę.

JAK UŻYWAĆ DILATORA?

Rozszerzaczy pochwy pozwalaja na prowadzenie terapii w domowym zaciszu, co korzystnie wpłynie na komfort terapii. Jeżeli potrzebujesz, możesz użyć lubrykant na bazie wody.

Połóż się w wygodnej pozycji na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Rozpocznij od delikatnego wprowadzenia rozszerzacza, używając najmniejszego wygodnego rozmiaru, z którym nie odczuwasz zbytniego dyskomfortu lub bólu. Sesja terapeutyczna powinna trwać od 20 do 30 minut. Postaraj się wykonywać ją 1-2 razy dziennie.

Założeniem stosowania dilatorów jest przejście do rozmiaru większego po pewnym czasie leczenia. Dlatego, jeżeli jesteś w stanie, możesz kontynuować terapię przy użyciu większego rozmiaru.

Pamiętaj: konieczność stosowania oraz wybór rozmiaru warto skonsultować ze specjalistą.

Przedsionek pochwy: budowa, zapalenie, wygląd po porodzie (choroby)

 • Przedsionek pochwy nie należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych części żeńskiego układu płciowego.
 • Ale mimo tego, że nie poświęca się mu tyle samo uwagi co innym kobiecym organom, to nie jest on elementem bez znaczenia.
 • To właśnie w tym miejscu swoje ujście znajdują pochwa i cewka moczowa.
 • To w przedsionku pochwy odnajdziesz gruczoły odpowiadające za prawidłowe nawilżenie okolic intymnych podczas zbliżenia.
 • Sprawdź jak zbudowany jest przedsionek pochwy, jak go rozpoznać i czy zmienia się po porodzie.
 • Dowiedz się czym jest zapalenie przedsionka pochwy i jak leczyć tę chorobę.
 • Spis treści:Czym jest przedsionek pochwyBudowa i wygląd przedsionka pochwyPieczenie przedsionka pochwyZapalenie przedsionka pochwyWygląd po porodziePlastyka przedsionka pochwy (introitoplastyka)Brodawki w przedsionku pochwy i HPV

Czym jest przedsionek pochwy i gdzie go znajdę?

Chociaż może się wydawać, że ten niewielki obszar anatomiczny stanowi jedynie część większego mechanizmu i nie pełni żadnej znaczącej roli, to jednak jest dość istotny, a co więcej – zaniedbanie go potrafi dać o sobie znać.

Przedsionek pochwy(łac. vestibulum vaginae) to odrębna struktura należąca do żeńskiego układu płciowego. Jest jednym z narządów zewnętrznych wchodzących w skład sromu, m.in. obok łechtaczki oraz mniejszych i większych warg sromowych.

Rozwój przedsionka pochwy rozpoczyna się już w okresie płodowym. Powstaje on z zatoki moczowo-płciowej. Dlatego też pokrywająca go błona śluzowa zbliżona jest w swej strukturze bardziej do błony śluzowej cewki moczowej i pęcherza moczowego, niż do błony śluzowej pochwy czy warg sromowych.

Prawidłowo zbudowany i zdrowy przedsionek pochwy jest bladoróżowy, delikatnie wilgotny i nie powoduje odczuć bólowych.

Jeśli jednak pojawia się dyskomfort w okolicy przedsionka, to może oznaczać, że doszło do podrażnienia, infekcji lub do zapalenia przedsionka pochwy.

Zmianom zapalnym, a nawet fragmentarycznemu zniszczeniu, przedsionek pochwy może ulec m.in. w wyniku kontaktów seksualnych oraz porodów, szczególnie tych trudnych lub wielokrotnych.

A jak zbudowany jest przedsionek pochwy i gdzie dokładnie się znajduje?

Jak wygląda przedsionek pochwy? Budowa i funkcje

Budową i wyglądem przedsionek pochwy przypomina niewielką eliptyczną płytką przestrzeń.

Ogranicza go:

 • od przodu wędzidełko łechtaczki,
 • od tyłu spoidełko tylne warg sromowych większych,
 • bokach wargi sromowe mniejsze.

W obszarze przedsionka pochwy znajdują się dwa niezwykle istotne odrębne ujścia: ujście pochwy i ujście cewki moczowej.

Od łechtaczki do ujścia cewki moczowej, pomiędzy prawą i lewą częścią wędzidełka łechtaczki, w środkowej linii dna przedsionka, zlokalizowana jest bruzda cewkowa.

Mogą być nad nią widoczne tzw. uzdeczki cewkowe, czyli charakterystyczne fałdki obejmujące ujście cewki.

 1. Dotyczy to jednak głównie noworodków oraz dziewic.
 2. Zdecydowanie większym od ujścia cewki moczowej otworem znajdującym się na dnie przedsionka jest ujście pochwy.
 3. Można je odnaleźć nieco niżej, kierując się ku tyłowi, od brodawki cewki moczowej.
 4. Kształt i rozmiar ujścia pochwy uzależnione są od kilku czynników. Między innymi od:
 • otwartości sromu,
 • obecności błony dziewiczej lub jej braku,
 • kontaktów seksualnych,
 • czy porodów.
 • Jeśli wargi sromowe większe i mniejsze są rozchylone, poprzez ujście można dostrzec ściany pochwy.
 • Do przedsionka pochwy uchodzą również dwa rodzaje gruczołów przedsionkowych.
 • Gruczoły przedsionkowe mniejsze (gruczoły przycewkowe, gruczoły Skenego) to struktury położone na dnie przedsionka, blisko ujścia cewki moczowej, czasem również w obszarze warg sromowych mniejszych.
 • Wytwarzają one wydzielinę o śluzowej konsystencji, uznawaną za rodzaj kobiecego ejakulatu.
 • Może on zostać uwolniony w wyniku rytmicznych skurczów występujących podczas orgazmu.
 • Gruczoły przedsionkowe większe (gruczoły Bartholina), to z kolei parzyste struktury położone bocznie od tylnej części przedsionka pochwy, wewnątrz warg sromowych większych.
 • Te niewielkich rozmiarów grudki spełniają jedną z najważniejszych funkcji przedsionka pochwy: produkowanie obfitej śluzowatej wydzieliny pojawiającej się podczas podniecenia seksualnego.
 • Transportowana jest ona do przedsionka pochwy, dzięki czemu zarówno sam przedsionek, jak i pochwa zostają odpowiednio nawilżone.
 • To zdecydowanie ułatwia intymne zbliżenie.
 • Wzdłuż podstawy warg sromowych mniejszych, z obu stron przedsionka pochwy, znajdują się także dwa ciała gąbczaste, czyli opuszki przedsionka pochwy.
 • Swoim wyglądem przypominają kształt migdała, a ich budowa zbliżona jest do ciała gąbczastego prącia.
 • Opuszka przedsionka pochwy składa się z licznych splotów żylnych, które, wypełniając się krwią, prowadzą do powiększenia się łechtaczki.
 • Warto również wspomnieć o błonie dziewiczej, która znajduje się na granicy pomiędzy przedsionkiem pochwy a jej wnętrzem.
 • Ten charakterystyczny nieduży fałd błony śluzowej obecny jest u kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego.
 • Grubość błony dziewiczej, podobnie jak jej kształt, to kwestia indywidualna.
 • Jednak bez względu na to czy będzie to struktura półksiężycowata, brzeżna, perforowana, czy sitkowata, nie jest całkowicie szczelna, gdyż posiada owalny otwór o zmiennej wielkości.
 • Ów otwór jest równocześnie ujściem pochwy.
 • Do defloracji, czyli przerwaniu błony dziewiczej, dochodzi zazwyczaj podczas pierwszego zbliżenia seksualnego.
 • Wiesz już gdzie jest i z jakich elementów składa się przedsionek pochwy.
 • A co jeśli w tym miejscu odczuwasz dyskomfort?

Pieczenie przedsionka pochwy – co może oznaczać?    

 1. Dolegliwości bólowe, świąd, kłucie, obrzęk, czy pieczenie to jedynie część nieprzyjemnych objawów, które z różnych powodów mogą pojawić się w okolicy kobiecych stref intymnych.

 2. Podobnie więc jak pochwa, srom, czy cewka moczowa, przedsionek pochwy narażony jest na różnego rodzaju infekcje, ale również urazy, czy schorzenia o nieznanym dotąd pochodzeniu.

 3. Pieczenie przedsionka pochwy mogą z jednej strony spowodować zwykłe czynności prowadzące do podrażnienia czy odparzenia tego delikatnego obszaru.
 4. Czasem wystarczy zbyt długie siedzenie na krześle, noszenie obcisłej bielizny czy jazda na rowerze, aby dość szybko odczuć dyskomfort.

 5. Jeśli jednak pieczenie, kłucie, czy bolesność przedsionka nie ustają, to najlepiej udać się w pierwszej kolejności do lekarza.
 6. Dokładny wywiad i badanie ginekologiczne pozwolą zdiagnozować przyczynę dolegliwości oraz wprowadzić odpowiednie leczenie.

 7. Aby potwierdzić bądź wykluczyć infekcję intymną, lekarz może zlecić wymaz z przedsionka pochwy i z samej pochwy.
 8. Wyniki badań mogą wskazać na zakażenie grzybicze drożdżakami Candida, (co może mieć bezpośredni związek z obecnością grzybicy pochwy), czy też infekcję o podłożu bakteryjnym.

 9. Zdarza się również i tak, że badania klinicznie nie ujawniają żadnego konkretnego schorzenia, a objawy nie ustępują.
 10. Może to oznaczać, że masz do czynienia z zapaleniem przedsionka pochwy.
 11. Co to za choroba i jak sobie z nią radzić?
Leia também:  Como Descobrir Onde Foi Tirada Uma Foto?

Zapalenie przedsionka pochwy. Objawy i leczenie westibulodynii

 • Westibulodynia (vestibulodynia, VVS, vulvar vestibulitis syndrome) to jedno z fachowych określeń zespołu zapalenia przedsionka pochwy.
 • Z pewnością nie jest obce kobietom, które cierpią na tę dolegliwość.
 • Jak objawia się zapalenie przedsionka pochwy? Przede wszystkim:
 • nadmierną wrażliwością na delikatny dotyk okolic przedsionka pochwy,
 • silnym bólem podczas próby penetracji pochwy,
 • pieczeniem przedsionka pochwy,
 • niekiedy zaczerwieniem, obrzękiem obszaru i zwiększonym uczuciem ciepła wokół gruczołów przedsionka pochwy.
 1. Jeśli więc odczuwasz dyskomfort podczas takich czynności jak mycie i pielęgnacja okolic intymnych, zmiana tamponu stanowi wyzwanie, wizyta u ginekologa napawa przerażeniem, masturbacja nie wchodzi w grę, a o seksie nie chcesz nawet myśleć i ma to związek z opisanym wyżej bólem… to niestety możesz zmagać się z zespołem zapalenia przedsionka pochwy.
 2. Pamiętaj, jednak o tym, że warunkiem rozpoznania westibulodynii jest wykluczenie wszelkich zaburzeń w obrębie kobiecych narządów płciowych, w tym infekcji, urazów, czy innych zmian chorobowych.
 3. Oznacza to, że wszelkie dolegliwości bólowe nie mają związku z żadnym zakażeniem, inną chorobą, czy fizyczną kontuzją; występują więc bez konkretnej przyczyny.
 4. Co ważne, w przypadku westibulodynii, ból występuje wyłącznie w reakcji na bodziec, jest dokładnie określony i zlokalizowany.
 5. Nie odczujesz więc dyskomfortu dopóki przedsionek pochwy nie spotka się z dotykiem.
 6. Niestety, nawet bardzo subtelnym.
 7. Dolegliwości związane z westibulodynią utrzymują się powyżej 6 miesięcy.
 8. Mówi się wówczas również o przewlekłym zespole zapalenia przedsionka pochwy.
 9. Tak długotrwałe narażenie na ból i dyskomfort okolic intymnych ma niejednokrotnie istotny wpływ na stan psychiczny kobiety.
 10. Zapalenie przedsionka pochwy potrafi prowadzić nie tylko do wycofania się z pożycia intymnego, ale również do lęków czy stanów depresyjnych.
 11. Jak więc leczyć zapalenie przedsionka pochwy?
 12. Leczenie zapalenia przedsionka pochwy nie należy do prostych.

Na chwilę obecną wiadomo, że zwiększona wrażliwość zakończeń nerwowych w przedsionku pochwy może być spowodowana pierwotnymi czynnikami zapalnymi, czyli np. przebytymi swego czasu infekcjami czy alergiami, których symptomy utrzymywały się długo po wygaśnięciu ognisk zapalnych.

 • Jednak dokładne podłoże westibulodynii nie jest znane.
 • Brak możliwości dotarcia do źródła problemu uniemożliwia jego wyeliminowanie.
 • Pozostaje więc objawowe leczenie westibulodynii, które można podzielić na:
 • farmakologiczne (miejscowe i doustne środki przeciwbólowe, w razie konieczności leki przeciwdepresyjne),
 • fizykoterapię,
 • psychoterapię,
 • ingerencje chirurgiczne (w ostateczności stosuje się zabieg, który ma na celu wyeliminowanie nadmiernej ilości zakończeń nerwowych w nabłonku przedsionka pochwy).

Przedsionek pochwy po porodzie – czy zmieni wygląd?

 1. Niejedna przyszła mama zastanawia w pewnym momencie jak będą wyglądały jej miejsca intymne po porodzie.
 2. Czy wszystko powróci do stanu sprzed, czy pozostaną widoczne ślady?
 3. Ludzkie tkanki są niezwykle wytrzymałe na wszelkie obciążenia mechaniczne, jednak w pewnych sytuacjach mogą ulegać deformacji.

 4. Do takich sytuacji należy również poród siłami natury.
 5. Wszystko jest rzecz jasna kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.
 6. Jednak nie oszukujmy się – poród zawsze pozostawi jakiś ślad.
 7. Przedsionek pochwy po porodzie może więc ulec zniekształceniu.

 8. Ryzyko jest większe, gdy poród nie jest pierwszy, czy waga urodzeniowa dziecka jest duża.
 9. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia konieczności nacięcia krocza podczas porodu, po czym mogą pozostać nieestetyczne, a niekiedy bolesne blizny.
 10. Jednak rozszerzony przedsionek pochwy nie jest jedynie problemem natury estetycznej.

 11. W wielu przypadkach może on nie spełniać swojej funkcji fizjologicznej.
 12. Zbyt szeroki może z jednej strony przyczyniać się do częstszych infekcji intymnych, a z drugiej obniżać satysfakcję czerpaną ze współżycia seksualnego.
 13. Dobra informacja jest taka, że nawet zniekształcony przedsionek pochwy po porodzie można zrekonstruować.

 14. I chociaż taki proces wymaga interwencji chirurgicznej, to warto wiedzieć, że masz taką opcję.

 

Plastyka przedsionka pochwy, czyli na czym polega introitoplastyka

 • Introitoplastyka to zabieg chirurgiczny zwany potocznie plastyką przedsionka pochwy.
 • Operacja ma na celu zwężenie przedsionka pochwy, przywrócenie mu naturalnego kształtu i tym samym pierwotnych funkcji.
 • Plastyka przedsionka pochwy polega przede wszystkim na usunięciu blizn, zrostów i wszelkich zdeformowanych tkanek.
 • W niektórych przypadkach wykonuje się także rekonstrukcję wejścia do pochwy.
 • Wskazaniami do plastyki przedsionka pochwy są:
 • deformacje przedsionka pochwy,
 • otwarte wejście do pochwy,
 • zrosty i blizny,
 • zmiany powodujące dyskomfort i dolegliwości bólowe,
 • zapalenie przedsionka pochwy.

Introitoplastyki nie wykonuje się:

 • w trakcie menstruacji,
 • w ciąży i podczas kamienia piersią,
 • przy stwierdzonej infekcji intymnej,
 • przy złych wynikach cytologii,
 • w przypadku innych stwierdzonych przeciwwskazań.
 1. Zabieg jest stosunkowo prosty i zazwyczaj nie trwa długo.
 2. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
 3. Jeśli pacjentka nie wymaga hospitalizacji, to wraca do domu jeszcze tego samego dnia.
 4. Rekonwalescencja może potrwać kilka tygodni, podczas których musisz pamiętać o:
 • stosowaniu zaleceń w kwestii odpowiedniej pielęgnacji operowanego obszaru,
 • zachowania wstrzemięźliwości seksualnej w okresie wskazanym przez lekarza,
 • zgłoszeniu się na lekarską wizytę kontrolną.

Kłykciny w przedsionku pochwy. Czy brodawki zawsze oznaczają HPV?

 • Kłykciny kończyste (brodawki płciowe) to choroba o podłożu wirusowym, która w większości przypadków przenoszona jest drogą płciową.
 • Odpowiada za nią wirus brodawczaka ludzkiego HPV. 
 • Do głównych objawów schorzenia należą charakterystyczne zmiany skórne w okolicach narządów płciowych.
 • U kobiet kłykciny kończyste najczęściej występują w obrębie przedsionka pochwy, w ujściu cewki moczowej, na wargach sromowych, w pochwie lub w okolicy odbytu.
 • Zmiany chorobowe wyglądają przeważnie jak niewielkie grudki o jasnoróżowym bądź brązowym zabarwieniu.
 • Pojedyncze brodawki nie przekraczają kilku milimetrów, ale potrafią się łączyć i tworzyć większe skupiska.
 • Niekiedy na powierzchni wykwitów można zauważyć nitkowe bądź brodawkowe wypustki.
 • Wraz z rozwojem choroby, zmiany mogą się rozrastać i modyfikować wygląd, tworząc strukturę przypominającą kalafior.
 • Leczenie kłykcin kończystych może mieć charakter farmakologiczny oraz chirurgiczny.
 • W początkowym stadium choroby zazwyczaj stosuje się specjalne maści i kremy.
 • Jeśli jednak taka forma leczenia nie przynosi efektów lub choroba jest w zbyt zaawansowanym stadium, stosuje się metody chirurgiczne, w tym przede wszystkim elektrokoagulację (wykorzystanie prądu elektrycznego).
 • Czasem pomóc może również laseroterapia, krioterapia lub terapia fotodynamiczna.
 • Warto również pamiętać o tym, że zakażenie wirusem HPV może w początkowym stadium nie dawać żadnych objawów.
 • Co nie znaczy, że Ty nie możesz nim zarażać.
 • Jeśli więc często zmieniasz partnerów seksualnych, to warto wykonać specjalny test i sprawdzić, czy nie doszło przypadkiem do zakażenia.
 • Takie profilaktyczne testy na obecność HPV wskazane są również kobietom, które:
 • mają nieprawidłowe wyniki cytologii,
 • są w ciąży lub starają się o dziecko,
 • są po leczeniu dysplazji lub raka szyjki macicy.
Leia também:  Como Indicar En Linkedin Que Buscas Trabajo?

Pojawienie się zmian w postaci brodawek w obrębie przedsionka pochwy nie zawsze musi oznaczać zarażanie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Pamiętaj jednak o tym, że żadnych tego typu zmian nie należy bagatelizować i warto, jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Wulwodynia i vestibulodynia – przyczyny, objawy i leczenie

Wulwodynia i westibulodynia to stosunkowo nowo określone i rzadko diagnozowane choroby związane z piekącym bólem i podrażnieniem genitaliów żeńskich, a dokładniej sromu, czyli wulwy. Kobiety doświadczające tych objawów bardzo często trafiają do ginekologów z podejrzeniem zapalenia bakteryjnego bądź grzybicy pochwy.

Gdy diagnoza okazuje się jednak błędna, kierują swoje kroki do psychologów i seksuologów, by pracować nad psychologicznymi podstawami bólu branego za somatyzację problemu natury psychicznej. Terapie takie jednak często nie przynoszą skutku.

 

Wulwodynia a vestibulodynia – różnice

Wulwodynia jest to zaburzenie polegające na chronicznym, czyli stałym i niezmiennym bólu i dyskomforcie genitaliów żeńskich. Ból przejawia się odczuciami kłucia i palenia.

Podobne objawy towarzyszą westibulodynii (vestibulodynia, VVS) – pojawiają się jednak jedynie w trakcie dotyku czy nacisku na wulwę.

Wywołują go takie czynności, jak: czynności higieniczne, badanie ginekologiczne, seks czy jazda na rowerze.

Ból sromu (pochwy) może pojawić się również podczas siedzenia i w przypadku noszenia obcisłej bielizny i ubrań. W literaturze medycznej vestibulodynia ta jest określana jako zapalenie przedsionka pochwy.

 

Zapalenie przedsionka pochwy – jakie są przyczyny?

Dokładne przyczyny występowania obu zaburzeń nie są znane. Wyniki prowadzonych badań nie są jednoznaczne i wskazują, że przyczyny mogą być złożone. Ból może wynikać z uszkodzeń  nerwowych, ze zbyt dużej ilości zakończeń nerwowych w okolicach sromowych (nadwrażliwość skóry) czy też czynników genetycznych.

Harwardzka uczona – doktor Elizabeth Stewart – uważa również, że ból i dyskomfort może wynikać pośrednio z długotrwałego stanu zapalnego, który powoduje zmiany w rdzeniu kręgowym i to właśnie one są odpowiedzialne za chroniczny ból.

Początek zaburzeń mogą stanowić również nawracające i nieleczone infekcje pochwy (np. grzybicze), reakcje alergiczne, ale też mechaniczne podrażnienia okolic genitalnych i pochwy jako wynik powtarzającego się niechcianego współżycia przy suchości pochwy.

Inne badania pokazują, że kobiety, u których prawidłowo zdiagnozowano jedno z zaburzeń, posiadają genetyczną predyspozycję do zwiększonej produkcji substancji chemicznych wywołujących i zwiększających stan zapalny.

Wiadomo również, że panie te zmagają się z dolegliwościami, takimi jak: chroniczne zmęczenie, częste oddawanie moczu, zespół jelita wrażliwego, dokuczliwe rozwolnienia, bóle brzucha, migreny i uogólnione bóle mięśni oraz stawów.

Wiadomo już, że przyczyną wulwodynii czy westibuldynii nie jest psychika, jak twierdzono wcześniej, gdy nie można było ustalić biologicznego podłoża zgłaszanych dolegliwości. Nie można jednak zapominać o aspektach psychologicznych utrwalania się problemu.

 

Ból podczas stosunku a wulwodynia

Główną konsekwencją wulwodynii i vestibulodynii jest występowanie bólu i dyskomfortu w obrębie sromu (pochwy). Wiąże się jednak z tym również poważny problem natury wtórnej związany z brakiem aktywności seksualnej. Te problemy z seksem w związku często stanowią  pierwszą motywacją dla zgłoszenia się do specjalisty.

Kobiety, mimo wyrażania chęci do podjęcia aktywności seksualnej, podniecenia, lubrykacji, czy okazywanej czułości, mają problem z podjęciem aktywności seksualnej.

Część z pań stara się ignorować ból i zmusza się do stosunków, co równocześnie może pogłębiać problem od strony psychologicznej. Inne kobiety natomiast rezygnują całkowicie ze współżycia, co powoduje duży problem relacyjny w związku i może mieć wpływ na pojawienie się impotencji wtórnej u mężczyzny.

 

Wulwodynia – jak leczyć?

W Polsce nadal mało wiadomo o obu zaburzeniach, dlatego też rzadko są one prawidłowo diagnozowane. Zakłada się, że nie jest to choroba stricte ginekologiczna, a nerwowa. Dlatego pomóc w jej przypadku może kontakt z neurologiem.

Terapia w przypadku objawów wulwodynii (zapalenia przedsionka pochwy), takich jak: palenie, pieczenie, szczypanie, ból, kłucie i swędzenie pochwy (sromu) polega na leczeniu farmakologicznym, fizjoterapii i na zmianach w diecie. Dodatkowo ważnym aspektem, ze względu na wtórne skutki choroby, jest zapewnienie wsparcia psychologicznego i seksuologicznego.  

Lekarze podejrzewający wystąpienie wulwodynii i westibulodynii podkreślają, że w pierwszej kolejności należy wyeliminować czynniki, które mogą podrażniać srom.

Mowa tutaj o stosowaniu środków chemicznych do codziennej higieny intymnej, czyli: mydeł, kremów, perfum, chusteczek czy papieru toaletowego. Warto zatem znaleźć odpowiedni, dobrany do indywidualnych Pomóc ma również rezygnacja z czynności powodujących nacisk na pochwę, np.

jazdy na rowerze czy jazdy konnej, oraz nieangażowanie się w czynności seksualne sprawiające ból.

Okiem fizjoterapeutki: KIEDY SEKS BOLI, czyli bolesne współżycie

WARTO WIEDZIEĆ (!!)  Kontakt intymny nie powinien powodować bólu. Jeżeli podczas współżycia kobiety z mężczyzną dochodzi do różnych postaci oraz różnych objawów bólowych możemy mieć do czynienia z dysfunkcjami seksualnymi, takimi jak:

Co nazywamy vulvodynią?

Uczucie dyskomfortu w okolicy sromu, najczęściej opisywane jako piekący ból pojawiający się mimo braku zmian patologicznych lub jawnych klinicznie zaburzeń neurologicznych.  Często jest to problem neurologiczny i powięziowo-mięśniowy. 

 • Vulwodynia, często bywa nazywana neuralgią nerwu sromowego.
 • Objawia się:
 • – bolesnością w obszarze żeńskich narządów płciowych 
 • – przewlekłym bólem
 • – nadwrażliwością obszaru anourogenitalnego 
 • – świądem, pieczeniem w okolicy sromu, ujścia cewki moczowej, krocza lub odbytu
 • – przeczulicą
 • – hiperalgezją
 • – allodynią
 •  Co nazywamy vestibulodynią?

Ból przy wejściu do pochwy, opisywany jako „zespół zapalenia przedsionka pochwy”. Ból pojawia się tylko w trakcie lub po dotyku czy nacisku na vulvę.

Ból ten opisywany jest jako „palący”, „piekący” czy „przeszywający”. Wywołują go zwykle takie czynności jak: badanie ginekologiczne, seks, zakładanie tamponów czy jazda na rowerze.

Ból może nawet pojawiać się przy noszeniu obcisłych ubrań czy bielizny.

 Co nazywamy vaginizmem?

Niekontrolowany, niezależny od woli spazm/skurcz mięśni dna miednicy.

Skurcz ten utrudnia bądź też uniemożliwia penetrację pochwy podczas stosunku, czasami również badanie ginekologiczne czy też wprowadzenie elektrody, palca, tamponu do pochwy.

Pojawia się jako reakcja na: wprowadzenie/ próbę wprowadzenie członka do pochwy, przedmiotu, palca. U części  pacjentek pojawia się nawet na  myśl o penetracji pochwy

 1. Co nazywamy dyspareunią?
 2. Ból odczuwalny u wejścia do pochwy, albo przez cały czas trwania stosunku, albo tylko wtedy, gdy dochodzi do głębokiej penetracji pochwy przez członek. 
 3. Przyczyną bólu nie jest jednak vaginizm.

WARTO WIEDZIEĆ (!!)  Jakie wyróżniamy postaci dyspareunii?

 • DYSPAREUNIA NIEORGANICZNA PSYCHICZNA
 •  – wybiórcza – ból jako obrona przed współżyciem z konkretnym partnerem
 • – uogólniona – ból jako obrona w ogóle przed współżyciem
 • – wtórna uogólniona – ból jako wynik lęku przed doznaniem bólu
 • DYSPAREUNIA POPORODOWA
 • – dyspareunia powierzchowna  –  związana z suchością śluzówek, okołoporodowymi obrażeniami i urazami krocza, adhezjami oraz bliznami
 • – dyspareunia głęboka – występującaw przebiegu chorób zapalnych, w zespole przekrwienia biernego miednicy lub też w wyniku zmian biomechanicznych ciała kobiety w ciąży
 • – dyspareunia głęboka w miednicy zastoinowej – ból w trakcie współżycia, który umożliwia odbycie stosunku, jednak znacznie zmniejsza satysfakcję/przyjemność z seksu
 • – psychologiczna dyspareunia – związana z urazami związanymi z ciężkim, zabiegowym przebiegiem porodu bądź też dużym rozdźwiękiem pomiędzy wyobrażeniami o porodzie/macierzyństwie a rzeczywistością
 • Może Cię również zainteresować wpis “Okiem fizjoterapeutki: bolesne miesiączki i endometrioza”.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*