Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami? Autor: Getty images

Suchość w gardle powoduje dyskomfort, który można zminimalizować domowymi sposobami. Niestety, jeśli występują objawy towarzyszące, może być to dolegliwość zwiastująca poważne choroby, w tym infekcje, zapalenie gardła, a rzadziej nawet nowotwory.

Obok suchości w gardle u dzieci i dorosłych często pojawia się też kaszel, drapanie i chrypka, co chociaż zazwyczaj nie jest groźne, to z pewnością jest uciążliwe.

Brak odpowiedniego nawilżenia gardła związany jest z nieprawidłowo działającym układem oddechowym, przez co najczęściej borykają się z nim m.in. alergicy, osoby mające krzywą przegrodę nosową lub często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jakie są konkretne przyczyny suchości w gardle, w jaki sposób można się jej pozbyć domowymi sposobami, a także kiedy trzeba udać się do lekarza?

Spis treści:

Skąd bierze się suchość w jamie ustnej i gardle? – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn suchości w jamie ustnej i gardle wskazuje się odwodnienie, które może mieć różne przyczyny. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, może być związane z:

 • niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów,
 • gorączką i poceniem się, które powoduje szybką utratę wody przez skórę,
 • objawami takimi jak wymioty i biegunka, które z kolei powodują utratę wody przez układ pokarmowy,
 • nadmierną diurezą (wydalanie moczu), wynikającą m.in. z cukrzycy, niewydolności nerek lub przyjmowania leków moczopędnych.

Kolejną przyczyną może być kserostomia, czyli patologiczna suchość w jamie ustnej i gardle powstała na wskutek uszkodzenia ślinianek (gruczoły wytwarzające ślinę). Chory, mimo że jest dobrze nawodniony, ma suchość w ustach i odczuwa pragnienie, co jest wynikiem źle funkcjonujących bądź w ogóle niefunkcjonujących ślinianek.

Oprócz tego pojawiają się także objawy takie jak ból podczas żucia, problemy z mówieniem, zaburzenia smaku itp. Do kserostomia może dojść na skutek np. chorób autoimmunologicznych, powikłań leczenia onkologicznego, infekcji wirusowych, kamicy ślinianek lub bakteryjnego zapalenia ślinianek.

Suchość w gardle może pojawiać się także w wyniku urazu jamy ustnej, dysfunkcji układu autonomicznego, farmakoterapii (powodują ją leki m.in. obniżające ciśnienie tętnicze krwi, antydepresanty, leki przyjmowane podczas chorób serca oraz przy alergiach), choroby psychicznej lub uszkodzenia nerwów.

Często jest także wynikiem alergii, gdzie wydzielina zatyka nos, przez co alergik oddycha ustami, a to w konsekwencji prowadzi do suchości w gardle, a dalej infekcji.

Takie same problemy mogą pojawiać się przy wszystkich schorzeniach, które będą zmuszały dziecko lub dorosłego do oddychania wyłącznie przez usta.

Jeśli powietrze nie jest ogrzewane i oczyszczane przez nos, a trafia bezpośrednio przez usta do gardła, to z czasem sprawi, że będzie w nim sucho.

Do tego mogą dojść objawy takie jak drapanie, a ostatecznie infekcje, które będą wynikały z przedostawania się zanieczyszczeń wraz z zimnym powietrzem do dalszych części układu oddechowego i ostatecznie do płuc.

Suchość w gardle może być wynikiem także nadużywania go, czyli wielogodzinnego mówienia, śpiewania, grania np. na trąbce. Z problemem tym mierzy się także wiele osób pracujących głosem np. nauczyciele lub prezenterzy.

Dodatkowo, suchość powoduje suche powietrze, czyli np. będzie pojawiała się po długim przebywaniu w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu. Ponadto, pojawiać się może u wszystkich, którzy uprawiają intensywne sporty, przez co oddychają przez usta – np. podczas biegania. W wielu przypadkach zdarza się także, że czynniki suchości nie są znane.

Czy suchość w gardle może być niebezpieczna?

Suchość w gardle zazwyczaj nie jest niebezpieczna, gdyż najczęściej występuje sporadycznie. Może wywoływać dyskomfort, gdyż oprócz niej pojawiać się może także:

 • drapanie w gardle,
 • kaszel,
 • chrypka,
 • pochrząkiwanie,
 • uczucie zatkanego gardła i związany z tym dyskomfort
 • trudności w mówieniu.

Oprócz tego często dochodzi do równoległego wysuszenia śluzówki nosa, zatok i oczu. Wszystkie objawy łącznie mogą prowadzić do stanów zapalnych, a także poprzez osłabienie bariery ochronnej gardła, ułatwiać przenikanie drobnoustrojów i tym samym powodować poważne infekcje takie jak zapalenie krtani lub tchawicy.

Jeśli suchość w gardle jest długotrwała, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, gdyż jej przyczyną może być m.in. refluks żołądkowo-przełykowy bądź łagodne lub złośliwy guzy uciskające krtań.

Ponadto, warto pamiętać, że suchość w gardle może okazać się niebezpieczna, gdy występują objawy towarzyszące takie jak gorączka, dreszcze, kaszel, osłabienie, ból gardła itp.

Wskazywać to może na infekcje bakteryjne, które ze względu na to, że wymagają antybiotykoterapii, wymagają także konsultacji z lekarzem.

Niepokojąca powinna być także suchość gardła w nocy, gdyż może to być związane z chorobami takimi jak cukrzyca, toczeń lub kamienie w przewodach gruczołów ślinowych.

Czy suchość w gardle w ciąży jest niepokojąca?

Suchość w gardle w ciąży to częsty objaw, któremu zazwyczaj towarzyszy metaliczny posmak, co jest związane z występowaniem zgagi, niestety nierzadko występującej u ciężarnych. Objawy te związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży.

Warto jednak pamiętać, że jeśli suchości w gardle u ciężarnej towarzyszy jego ból, pieczenie lub im podobne objawy, to może być związane z infekcją, którą warto skonsultować ze specjalistą.

Dodatkowo, jeśli suchość w gardle występuje często, może być objawem cukrzycy ciążowej, która jest poważną chorobą ciężarnych. Wtedy także konieczna jest wizyta lekarska, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zapewni zdrowie mamie i dziecku.

Nawilżanie gardła u niemowlaka i starszych dzieci

Niemowlak, u którego występuje dyskomfort w obrębie gardła będzie płaczliwy, rozdrażniony, a także nie będzie miał apetytu. W takiej sytuacji warto zadbać o jego odpowiednie nawodnienie – należy jak najczęściej przystawiać go do piersi lub jeśli nie jest karmione mlekiem mamy, to podawać mu mleko modyfikowane.

Jeśli podawane są mu już inne płyny, sprawdzi się np. ciepła woda lub herbata. U starszych dzieci można podawać napary np. z rumianku lub szałwii bądź płukanki (z tych samych ziół). Jeśli jednak występują objawy towarzyszące, warto skonsultować stan zdrowia dziecka ze specjalistą – jest to szczególnie ważne, gdy wystąpiła gorączka lub pojawił się biały nalot w obrębie gardła.

Dodatkowo, warto pamiętać o właściwej wilgotności powietrza pomieszczenia, w którym przebywa dziecko i aby była w normie stosować np. nawilżacz powierza. Istotnym jest także, aby uczyć dziecko, by oddychało przez nos, a wydychało powietrze ustami.

Jeśli dziecko często oddycha ustami (np. podczas wysiłku), to do układu oddechowego trafia zimne i nieoczyszczone powietrze, co sprzyja suchości gardła, a także infekcjom. Ponadto, warto przypominać dzieciom, aby nie rozmawiały na zimnym powietrzu.

Czytaj: Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem choroby.

Grzybicze zapalenie gardła

Jak skutecznie nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Suchość gardła występująca sporadycznie i niemająca związku z poważnymi stanami chorobowymi, jest do zwalczenia domowymi sposobami.

Wypróbuj 5 poniższych sposobów i ciesz się nawilżonym gardłem bez uczucia dyskomfortu:

 • Zioła. Na suchość w gardle zalecane są zioła, gdyż wiele z nich wspomaga wydzielanie się śliny, co skutecznie je nawilża. Wśród nich znajduje się m.in. mięta pieprzowa, porost islandzki i goryczka żółta. Sprawdzi się także tymianek, dziewanna, aloes i korzeń prawoślazu. Aby ich użyć, wystarczy stworzyć tzw. płukankę i regularnie płukać gardło. Warto podkreślić, że zioła nie tylko nawilżą gardło, ale także pomogą zwalczyć zapalenie, co w konsekwencji pomoże uniknąć infekcji.
 • Herbaty i soki. Suchość i drapanie w gardle można zniwelować poprzez picie herbat i soków. Świetnie sprawdzi się np. herbata z plastrami imbiru lub dodatkiem miodu bądź soku malinowego. Na tego typu dolegliwości działa także sok z buraków. Warto jednak pamiętać, aby zrezygnować z mocnej herbaty, gdyż może wzmagać suchość w gardle ze względu na zawartość ściągających i wysuszających tanin. Należy także wiedzieć, że niewskazane są słodkie soki, które bardzo szybko wysuszają błonę śluzową gardła.
 • Cebula. Suchość w gardle i drapanie można usunąć także stosując syrop z cebuli. Ten świetny składnik, dostępny jest w praktycznie każdym domu, dlatego też z łatwością można go stworzyć w kilka minut. Wystarczy posiekać cebulę i dodać 2 łyżki cukru, po czym umieścić w naczyniu i zaczekać aż puści soki. Następnie kilka razy dziennie wypijać 1 łyżeczkę syropu z cebuli, aby suchość w gardle zniknęła.
 • Siemię lniane. Kolejnym, domowym sposobem na suchość w gardle jest płukanka z siemienia lnianego. Wystarczy zalać łyżkę nasion wrzątkiem i po 10 minutach odcedzić. Powstały płyn do płukania gardła sprawi, że śluz pokryje je i nawilży.
 • Mikstury. Nie można zapominać także o miksturach, które stosowały już prababki. Wystarczy podgrzać (nie gotować) szklankę mleka z dodatkiem: masła, miodu i dla wzmocnienia efektu także zmiażdżonego i posiekanego ząbku czosnku. Całość wypić np. przed snem.

Jak w inny sposób nawilżyć gardło?

Drapanie w gardle i suchość spowodowane są często odwodnieniem organizmu, dlatego jednym ze sposobów jest uzupełnienie płynów. Aby zmniejszyć dyskomfort, wystarczy wypijać ok. 1,5-2 litrów płynów dziennie – może to być woda, jak również inne napoje.

Ponadto, aby zmniejszyć suchość w gardle, warto stosować nawilżacze powietrza. Są to specjalistyczne urządzenia, które sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Jeśli nie posiada się takiego sprzętu, w porze grzewczej można np. rozłożyć mokre ręczniki na rozgrzane kaloryfery.

Jeśli dolegliwości są dokuczliwe, warto także udać się do apteki i poprosić farmaceutę o polecenie preparatów na suchość gardła. W ofercie jest wiele aerozoli, pastylek do ssania, tabletek i syropów bez recepty, które łagodzą objawy. Korzystne mogą się także okazać inhalacje.

Nawilżanie gardła – kiedy warto udać się do specjalisty?

Należy także pamiętać, że przedłużające się dolegliwości powinny być skonsultowane z lekarzem. Jeśli powyższe, domowe sposoby na suchość gardła nie przynoszą efektów, to po tygodniu warto udać się do lekarza.

Wcześniejsza konsultacja powinna odbyć się, gdy dolegliwość występuje z objawami towarzyszącymi, takimi jak ból, gorączka, ogólne złe samopoczucie.

Długotrwała suchość w gardle może być spowodowana poważnymi chorobami, dlatego nie należy jej bagatelizować.

Jest to szczególnie ważne, gdy pojawiają się symptomy takie jak krwioplucie, duszności, zanik głosu, trudności w połykaniu, wyczuwalne guzy itp.

Czytaj: Dysfonia – jak rozpoznać i leczyć zaburzenia głosu u dzieci?

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami? Sonia Młodzianowska

Co wywołuje suchość i drapanie w gardle? Jak złagodzić swędzenie i nawilżyć gardło? Domowe sposoby i zabiegi

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami? Suchość w gardle często ma poważniejsze przyczyny niż tylko wysuszenie śluzówki czy zanieczyszczenia powietrza Andriy Popov/123RF

Suchość w gardle i jego drapanie to nieprzyjemne objawy, które często towarzyszy infekcjom wirusowym górnych dróg oddechowych. Bywają też nietypową manifestacją COVID-19. Dyskomfort w gardle może także wskazywać na chorobą, np. nadczynność tarczycy lub cukrzycę, choć bywa też efektem podrażnienia. Wyjaśniamy, jakie są możliwe przyczyny suchości i drapania w gardle oraz na czym polega ich leczenie. Podpowiadamy też, jak nawilżyć suche gardło i leczyć je domowymi sposobami.

Leia também:  Como Saber Quem Fui Na Vida Passada?

Suchość w gardle to dolegliwość o wielu możliwych przyczynach. Najczęściej bywa rezultatem przesuszenia błony śluzowej gardła i wynika z zaburzenia prawidłowej funkcji ślinianek. Zbyt mała produkcja śliny doprowadza do wystąpienia nieprzyjemnego uczucia suchości, a także swędzenia i drapania w gardle, a nawet kaszlu.

Do najczęstszych przyczyn suchości i drapania należą:

 • suche powietrze, np. w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • zanieczyszczenia powietrza, m.in. dym tytoniowy (zarówno u czynnych, jak i biernych palaczy), kurz, pył, smog, cząstki szkodliwych gazów, środków czystości czy zapachowych,
 • niewłaściwa technika oddychania, gdy powietrze nie jest pobierane przez nos, tylko przez usta,
 • utrudnienia w oddychaniu przez nos, np. krzywa przegroda czy polipy w nosie,
 • alergia lub stan zapalny zatok, gdy oddychanie przez usta jest wymuszone jest toczącym się w ustroju stanem chorobowym,
 • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów i wynikające z tego odwodnienie,
 • nadużywanie kofeiny, m.in. w postaci kawy, napojów energetyzujących lub mocnych naparów herbaty – związek ten wykazuje działanie miejscowo odwadniające i moczopędne, co przekłada się na znaczną utratę wody,
 • spożywanie alkoholu,
 • infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, np. grypa,
 • intensywny kaszel,
 • refluks żołądkowy,
 • wymioty,
 • niektóre choroby układowe,
 • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza diuretyków (leków o działaniu moczopędnym), środków używanych w leczeniu alergii i zaburzeń psychicznych,
 • chemioterapia – może powodować nie tylko suchość, ale też stan zapalny jamy ustnej oraz gardła, radioterapia w obszarze szyi i głowy – o ile niewielkie dawki promieniowania powodują zazwyczaj odwracalne zmiany w śliniankach, te przekraczające 5200 cGy doprowadzają do wystąpienia nieodwracalnej suchości.

Uczucie suchości w gardle można spróbować łagodzić domowymi sposobami. Jeżeli jednak dyskomfort utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu niepokojące symptomy, takie jak trudności z przełykaniem, chrypa, uporczywy kaszel czy wymioty, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Uczucie swędzenia i drapania w gardle, a także jego suchość i podrażnienie, to częste objawy infekcji wirusowych, jednak w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 należą do symptomów nietypowych. Dolegliwości ze strony górnego odcinka układu oddechowego występują tylko u co piątej osoby z objawowym COVID-19.

Należy pamiętać, że objawy takie jak ból gardła są częstsze u młodszych pacjentów, zwłaszcza dzieci. W tej grupie pacjentów zakażenie nowym koronawirusem może manifestować się też w postaci zmian na języku i podniebieniu, takich jak czerwone plamy i wysypka.

Ból gardła jest też częstszy u osób z tzw. długim COVID-19, czyli infekcją trwającą dłużej niż 4 tygodnie. U chorych mogą też występować suchość gardła, chrypa i trudności w przełykaniu, problemem bywa też spływanie wydzieliny do gardła i zapalenie zatok przynosowych.

Suchość w gardle może wskazywać na wiele poważnych schorzeń, w przebiegu których dochodzi do wystąpienia dysfunkcji gruczołów ślinowych i zmniejszenia wydzielania śliny. Do najczęstszych chorobowych przyczyny suchego gardła należą cukrzyca i nadczynność tarczycy.

Głównym objawem cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi, jednak ten symptom można wykryć na podstawie jej badania. Pozostałe zależą od typu choroby.

Wcukrzycy typu 1 oprócz suchości w gardle to także:

 • wzmożone pragnienie,
 • konieczność częstego oddawania moczu,
 • wzmożony apetyt,
 • redukcja masy ciała,
 • uczucie senności,
 • uczucie ogólnego osłabienia,
 • zaburzone widzenie.

W przypadku cukrzycy typu 2 dochodzą też symptomy takie jak:

 • drażliwość,
 • apatia,
 • spowolniony proces gojenia się ran,
 • zwiększona podatność na tworzenie się siniaków,
 • suchość i swędzenie skóry,
 • uczucie mrowienia w stopach,
 • czasowa utrata czucia w stopach,
 • częste stany zapalne skóry, pęcherza moczowego i dziąseł,
 • infekcje pochwy o charakterze przewlekłym (u kobiet),
 • zaburzenia wzwodu (u mężczyzn).
 • Cukrzyca typu 2 – objawy i leczenie
 • Objawy cukrzycy u dzieci

Nadczynność tarczycy – najczęściej występujące objawy schorzenia to oprócz suchego gardła:

 • wzmożona potliwość i nadwrażliwość na ciepło (przyspieszony metabolizm doprowadza do wydzielania większej ilości ciepła),
 • nerwowość,
 • drażliwość,
 • drżenie palców,
 • przyspieszone bicie serca, które może przeistoczyć się w migotanie przedsionków,
 • osłabienie mięśni kończyn dolnych,
 • obrzęk kończyn dolnych nad kostkami,
 • czerwone plamy na stopach i podudziach, które powodują silne swędzenie,
 • problemy z włosami, które stają się rzadkie, cienkie i łamliwe,
 • problemy z paznokciami – nierówna powierzchnia płytki, ciemne przebarwienia i wzmożona łamliwość,
 • duszność towarzysząca nawet niewielkiemu wysiłkowi fizycznemu,
 • problemy trawienne – biegunki wynikające z przyspieszonej przemiany materii mogą występować naprzemiennie z zaparciami,
 • zaburzone widzenie – zamazany lub podwójny obraz,
 • uczucie obecności piasku pod powiekami,
 • łzawienie pojawiające się przy wietrze i w warunkach ostrego oświetlenia,
 • nieregularne miesiączki.

Zdarza się, że choroba daje skąpe objawy. Należy wówczas mówić o subklinicznej nadczynności tarczycy.

Suchość błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związane z nimi uczucie drapania i swędzenia to dolegliwości występujące również w innych chorobach.

Zespół Sjogrena – wśród objawów tej choroby autoimmunologicznej należy wymienić symptomy wynikające z zajęcia gruczołów wydzielania zewnętrznego i symptomy pozagruczołowe. Na pierwszą grupę składają się następujące dolegliwości:

 • suchość w ustach, gardle i w nosie,
 • suchość rogówki i spojówek,
 • uczucie obecności piasku pod powiekami,
 • pieczenie oczu,
 • wyraźne przekrwienie spojówek,
 • suchość pochwy i nawracające infekcje intymne u kobiet,
 • problemy z przełykaniem,
 • problemy z mową,
 • zaburzenie lub całkowita utrata węchu i smaku,
 • próchnica zębów o gwałtownym przebiegu,
 • nawracające infekcje grzybicze jamy ustnej,
 • głębokie bruzdy na języku i wargach.

Objawy te mogą przyczynić się do rozwoju zapalenia oskrzeli, płuc i zatok.

Objawy pozagruczołowe zespołu Sjogrena to:

 • ból i sztywnienie stawów,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • stany zapalne trzustki,
 • schorzenia tarczycy, płuc i nerek.

Gruźlica – objawy gruźlicy zależą przede wszystkim od tego, który narząd został objęty procesem chorobowym. W około 10 procent przypadków choroba nie powoduje żadnych wyraźnych dolegliwości. Najczęściej występujące symptomy u poostałych to:

 • kaszel – początkowo suchy; wraz z postępem choroby chory zaczyna odkrztuszać plwociny, a w ostrym stadium pojawia się plucie krwią,
 • stan podgorączkowy,
 • wzmożone pocenie, zwłaszcza nocą,
 • uczucie ciągłego zmęczenia,
 • nadmierna senność,
 • utrata wagi,
 • ból w klatce piersiowej.

Sarkoidoza – w początkowej fazie przebiegu choroba o możliwym podłożu autoimmunologicznym może nie dawać żadnych wyraźnych objawów.

Z czasem u chorego może jednak wystąpić uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, utrata wagi, nocne poty, osłabienie i złe samopoczucie.

Wystąpienie bardziej typowych objawów jest uzależnione od tego, który narząd został objęty procesem chorobowym. Mogą to być:

 • dolegliwości bólowe mięśni i stawów,
 • ból w klatce piersiowej, któremu może towarzyszyć kaszel i duszność,
 • powiększenie śledziony,
 • powiększenie wątroby,
 • suchość oczu,
 • suchość błon śluzowych,
 • nieostre widzenie,
 • kołatanie serca,
 • zmiany skórne.
 • porażenie nerwu twarzowego i inne zaburzenia neurologiczne w obszarze ośrodkowego układu nerwowego.

Dla sarkoidozy typowe są też objawy podwyższonego poziomu wapnia we krwi (hiperkalcemii), takie jak:

 • kamica dróg żółciowych,
 • kamica nerkowa,
 • wielomocz,
 • nudności i wymioty,
 • ciągłe uczucie senności,
 • utrata apetytu,
 • stan zapalny trzustki,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • nadciśnienie tętnicze.

Zakażenie wirusem HIV – pierwsze objawy infekcji pojawiają się po trwającym ok. 1,5 miesiąca okresie inkubacji. Nosiciel może zaobserwować zaostrzone symptomy wskazujące na grypę.

Może też pojawić się wysypka na twarzy i tułowiu, która przypomina różyczkę, oraz zmiany w obszarze błony śluzowej jamy ustnej, takie jak owrzodzenia. Następnie infekcja przechodzi w okres utajenia, który może trwać nawet kilkanaście lat.

Po tym czasie pojawiają się typowe objawy kliniczne: powiększenie węzłów chłonnych, nocne poty, uczucie osłabienia, grzybica jamy ustnej, półpasiec. W wyniku spadku liczby limfocytów i znacznego osłabienia odporności zakażenie wirusem może rozwinąć się w AIDS.

W przebiegu choroby pojawiają się ciężkie infekcje o podłożu wirusowym, bakteryjnym, pasożytniczym i grzybiczym – układ immunologiczny nie jest w stanie zwalczyć drobnoustrojów, które dla zdrowej osoby nie stanowią zagrożenia.

Trąd – chorobą można zarazić się przede wszystkim w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Jej głównym objawem jest tworzenie się na twarzy i tułowiu owrzodzenia o szorstkiej strukturze i jaśniejszej barwie niż zdrowa skóra.

Obszary te są niewrażliwe na dotyk, ciepło i na ból, a proces ich gojenia może trwać wiele miesięcy. Kolejne symptomy mają związek z uszkodzeniem układu nerwowego. U chorego pojawia się:

 • zaburzenie czucia w kończynach górnych i dolnych,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drętwienie mięśni,
 • po dłuższym czasie – utrata władzy w rękach i nogach.

Suchość w gardle będąca objawem choroby wymaga wdrożenia leczenia przyczynowego, którego celem jest wyeliminowanie pierwotnego czynnika powodującego występowanie dolegliwości.

W celu złagodzenia symptomów lekarz może zalecić stosowanie środków o działaniu nawilżającym i łagodzącym, do których należą tabletki do ssania, aerozole, syropy lub krople zawierające m.in. wyciągi ziołowe z prawoślazu lub ślazu, babki lancetowatej, dziewanny, werbeny, lipy, porostu islandzkiego, tymianku czy podbiału.

Jeżeli chory uskarża się też na ból i drapanie w gardle, co najczęściej ma miejsce w przypadku infekcji wirusowej, pomocne okażą się substancje miejscowo znieczulające, m.in. lidokaina i chlorek benzalkoniowy, a także dostępne bez recepty leki przeciwzapalne.

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Antywirusowe zioła i przyprawy – 10 roślin chroniących przed…

Jeżeli suchość i drapanie w gardle są spowodowane przez suche powietrze, w pierwszej kolejności należy poprawić poziom wilgoci w pomieszczeniu, stosując specjalne nawilżacze powietrza w postaci urządzeń elektronicznych czy pojemników do powieszenia na kaloryferze. Równocześnie należy zadbać o nawodnienie organizmu, przyjmując odpowiednio zwiększone dawki niegazowanej wody (ok. 3 litry dziennie) w równomiernych porcjach przez cały dzień, najlepiej małymi łykami.

Dobrze jest też sięgać po spray nawilżający do gardła, który zawiera sól morską, a często też wyciągi ziołowe (zwłaszcza z chrząstnicy kędzierzawej nazywanej też mchem irlandzkim) oraz składniki łagodzące, np. mentol, gliceryna, witaminy A i E.

Natomiast nie zaleca się ssania kapsułek witaminami A+E, które są dostępne w postaci suplementu diety. Są to witaminy nierozpuszczalne w wodzie, które są powoli usuwane z organizmu, przez co łatwo je przedawkować, wywołując poważne objawy.

Inną metodą pozbycia się problemu jest nawilżenie gardła za pomocą naparów ziołowych. Imbir, mięta pieprzowa, porost islandzki czy goryczka żółta pobudzają produkcję śliny, wykazując działanie kojące, antyseptyczne i przeciwzapalne.

Napar z imbiru można przygotować na kilka sposobów, ale najlepiej nada się do tego świeży korzeń, który zawiera najwięcej dobroczynnych substancji, również antywirusowych.

Aby go przygotować, należy zetrzeć lub pokroić w cienkie plastry 5-7 cm korzenia, a następnie zalać 250 ml gorącej wody. Po przestygnięciu można dodać 2 łyżeczki miodu, plaster cytryny i odrobinę cynamonu.

Przygotowanie naparów z innych ziół wymaga mniej zachodu – wystarczy zalać 2 torebki (lub 2 łyżeczki) wysuszonej rośliny 250 ml gorącej wody.

Skuteczną metodą nawilżania gardła są też zabiegi takie jak ziołowe inhalacje, czyli tzw.parówka. Do ich przygotowania mogą posłużyć wymienione wyżej zioła.

2-3 łyżki suchego surowca należy wsypać do miski i zalać litrem gorącej wody, a następnie pochylić się nad naczyniem (z zachowaniem odpowiedniego odstępu), przykryć głowę ręcznikiem i wdychać dobroczynne opary.

Leia também:  Como Se Lembrar De Uma Coisa Que Esqueceu?

Można stosować też nebulizator soli fizjologicznej.

Jednym z najskuteczniejszych środków na suche gardło jest jednak płukanka z siemienia lnianego. Do szklanki należy wsypać łyżkę nasion, zalać wrzątkiem i odstawić na 10 min. Po przecedzeniu naparu można przystąpić do płukania gardła. Dlaczego siemię lniane na gardło jest tak bardzo skuteczne? Ponieważ pokrywa je warstwą śluzu, łagodząc w ten sposób uporczywe objawy.

Innym sprawdzonym sposobem na suche i podrażnione gardło jest napój z mleka z miodem. Szklankę mleka podgrzewamy w garnku, dodając łyżkę masła i miodu. Należy pamiętać, że mleko nie może być doprowadzone do wrzenia, by miód nie stracił swoich właściwości.

Kolejny skuteczny lek to syrop z cebuli, który wykazuje działanie łagodzące i dezynfekujące. 2 cebule należy posiekać, dodać 2 łyżeczki cukru i odstawić do czasu, gdy cebula puści soki.

ZOBACZ: Coraz szybszy wzrost liczby zachorowań spowodowanych koronawirusem w Polsce

Drapanie i suchość w gardle ▷▷ Jak skutecznie nawilżyć gardło?

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Uporczywa suchość w ustach i gardle, której często towarzyszą chrypka i nieprzyjemne drapanie, to bardzo częsta dolegliwość. Może być spowodowana różnymi przyczynami, m.in. infekcjami górnych dróg oddechowych. Na szczęście istnieją skuteczne metody, w tym proste, domowe sposoby, na wyeliminowanie lub złagodzenie przykrej suchości w gardle.

Problem suchości w gardledotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Powoduje dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Niekiedy pojawia się incydentalnie i mija samoistnie, w poważniejszych sytuacjach może stanowić długotrwałą dolegliwość, która powinna być odpowiednio leczona w celu wyeliminowania poważniejszych konsekwencji.

W tym artykule poznasz najczęstsze przyczyny suchości jamy ustnej i gardła oraz skuteczne domowe sposoby na nawilżenie gardła.

 

Suchość w gardle – przyczyny

Suchość w gardle lub łaskotanie może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej ujawnia się podczas infekcji górnych dróg oddechowychwywołanych wirusami (np. przeziębienie). Pojawia się również w przypadku wysuszenia śluzówek dróg oddechowych.

Może wynikać z problemów z produkcją odpowiedniej ilości śliny. Brak śliny bywa niekiedy skutkiem ubocznym spożywanych leków, głównie antyhistaminowych, antyalergicznych, obniżających ciśnienie krwi, antydepresantów, leków na serce.

Na suchość w ustach niejednokrotnie skarżą się osoby, które często mówią lub śpiewają.

To dolegliwość niejednokrotnie towarzysząca nauczycielom, lektorom, śpiewakom, przewodnikom turystycznym czy aktorom.

Do przyczyn suchości jamy ustnej i gardła zaliczamy również alergie, palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza czy długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jest to też jeden z objawów odwodnienia.

 

Chrypka i suchość w gardle

Kiedy oprócz suchości w gardle pojawia się również chrypka, zwykle wiąże się to z infekcją górnych dróg oddechowych, np. zapaleniem gardła, krtani lub tchawicy. Krótkotrwałe niedogodności można skutecznie zwalczać domowymi sposobami. Długotrwale utrzymujący się stan dyskomfortu wymaga konsultacji ze specjalistą.

Suchość w gardle i chrypka mogą pojawiać się również w przypadku innych stanów chorobowych. Zaliczamy do nich m.in. refluks żołądkowo-przełykowy, choroby mięśni, guzy uciskające na krtań (łagodne i złośliwe) itp.

Jeśli dolegliwości są stosunkowo łagodne i nie sygnalizują poważniejszych chorób, można je skutecznie zwalczać np. dostępnymi bez recepty pastylkami do ssania.

Suchość w gardle w ciąży

Suchość w gardle i ustach może pojawić się również u kobiet w ciąży. Niektóre kobiety uważają wręcz, że jest to jeden z pierwszych objawów wskazujących na ciążę.

Jeśli suchości w gardle towarzyszy metaliczny posmak, zwykle jest to oznaka zgagi, często doskwierającej ciężarnym.

Zgaga, a nawet refluks żołądkowy, powodowane są przez zmiany hormonalne następujące w organizmie kobiety.

Suchość jamy ustnej może pojawiać się wraz z bólem gardła, typowym dla infekcji górnych dróg oddechowych. Łagodne symptomu można zwalczyć bezpiecznymi, domowymi sposobami. Jeżeli jednak nie mijają przez około dwa tygodnie, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Należy jednak pamiętać, że suchość w ustach i gardle oraz ciągłe uczucie pragnienia może być symptomem dość poważnej choroby, jaką jest cukrzyca ciążowa. Jeśli zatem dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, warto prewencyjnie umówić się na wizytę u specjalisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

 

Drapanie w gardle i łaskotanie

Suchość w ustach i gardle bardzo często idzie w parze z uporczywym drapaniem i łaskotaniem. Drapanie w gardle może stanowić konsekwencję długotrwałego uczucia suchości, a jednocześnie mieć podłoże infekcyjne lub alergiczne. Niekiedy sygnalizuje podrażnienie błony śluzowej gardła lub zakażenia pasożytniczego.

U wielu pacjentów ujawniają się wszystkie trzy dolegliwości na raz, czyli suchość w jamie ustnej i gardle, chrypka oraz drapanie i łaskotanie. W niektórych przypadkach dodatkowo pojawia się mocny, uporczywy kaszel (najczęściej suchy).

Aby doraźnie poradzić sobie z tym problemem, można sięgnąć po specjalne tabletki do ssania o działaniu nawilżającym i łagodzącym, np. tymiankowe. W aptece znajdziemy również szereg syropów, pastylek, aerozoli czy płukanek do gardła. W przypadku dzieci warto sięgnąć po specjalne lizaki.

Jeśli suchości w ustach oraz drapaniu w gardle towarzyszą dolegliwości takie jak gorączka, osłabienie, czy ból gardła i nie ustępują mimo leczenia objawowego, należy skonsultować się z lekarzem. Mogą to być symptomy infekcji bakteryjnej, która wymaga leczenia antybiotykowego.

 

Suchość w ustach w nocy

Suchość w gardle i jamie ustnej może objawiać się nawet w nocy podczas snu. Spowodowana jest wieloma różnymi czynnikami. Jednym z nich jest niski poziom wody w organizmie i zaburzony proces produkcji śliny ze ślinianek. W takich przypadkach niezbędne jest zwiększenie ilości wody wypijanej każdego dnia, szczególnie przed snem.

Uczucie suchości w jamie ustnej może pojawiać się również u osób, które śpią z otwartymi ustami lub w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności powietrza. Pomocne może okazać się zastosowanie specjalnych nawilżaczy powietrza.

Suchość w gardle objawiająca się w nocy może również dotyczyć chorób m.in. opisanych powyżej infekcji, a także wszelkich schorzeń, które mają wpływ na gruczoły ślinowe, takie jak toczeń, cukrzyca czy powstawaniem złogów, czyli kamieni w przewodach gruczołów ślinowych.

 

Domowe sposoby na suchość w ustach i gardle

Jak i czym nawilżyć gardło? Suchość w gardle można zlikwidować lub nieco złagodzić stosując kilka sprawdzonych domowych sposobów. Warto jednak pamiętać, że te metody mogą być skuteczne tylko w przypadku łagodnych dolegliwości i powinny być stosowane tylko przez pewien czas. Jeśli będą utrzymywać się dłużej niż dwa tygodnie, należy skonsultować z lekarzem stan swojego organizmu.

Poniżej prezentujemy domowe sposoby i preparaty na suchość w gardle:

Zioła to naturalny i bezpieczny sposób na problemy z suchym gardłem, uczuciem drapania w gardle i chrypką. Oto kilka przykładów znanych ziół, które mogą uśmierzyć dolegliwości:

 • mięta pieprzowa, porost islandzki, imbir: pobudzają wydzielanie śliny ze ślinianek, wspomagają nawilżenie gardła
 • dziewanna: zwiększa wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, sprzyja nawilżeniu gardła
 • korzeń prawoślazutymianek, werbena, aloes: działają kojąco na gardło, wykazują działanie przeciwzapalne i antyseptyczne

Z ziół można przygotowywać napary do płukania gardła, balsamy do nacierania, a także kojące i nawilżające herbatki ziołowe.

Syrop z cebuli, który każdy może samodzielnie przygotować w domu, to świetny sposób na problemy z gardłem. Preparaty z cebuli mają właściwości łagodzące oraz dezynfekujące.

Wystarczy posiekaną cebulę zmieszać z dwiema łyżkami cukru i odczekać, aż wytworzy się cebulowy, gęsty sok (ponad godzinę).

Pijąc łyżkę syropu 2-3 razy dziennie można w bezpieczny sposób złagodzić objawy suchości w gardle i ustach.

Mieszanka mleka, masła i miodu nie wszystkim smakuje, ale z całą pewnością może ulżyć w dolegliwościach z gardłem. Wystarczy podgrzać szklankę mleka, dodać 1 łyżkę masła i 1 łyżkę miodu. Całość mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Uwaga! Po dodaniu składników należy uważać, aby mleko się nie zagotowało, ponieważ wówczas straci swoje właściwości. Miksturę najlepiej jest wypić przed snem.

Dawniej siemię lniane stosowane było na różne dolegliwości. Warto i dziś po nie sięgnąć, aby skutecznie nawilżyć suche gardło. Napar z siemienia lnianego przygotowuje się w niezwykle łatwy sposób.

Łyżkę nasion zalewamy szklanką wrzątku i tak przygotowaną miksturę odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie odcedzamy nasiona, które teraz całe pokryte są solidną warstwą śluzu.

To właśnie ten śluz wykazuje właściwości łagodzące.

Jeśli suchość w gardle i ustach spowodowana jest słabym nawodnieniem organizmu, wystarczy sięgnąć po zwykłą wodę, a także inne płyny, np. soki owocowe.

Do ciepłej herbaty dodaj obrany i skruszony plasterek korzenia imbiru (1 łyżeczka). Następnie odczekaj 5 minut. Dla lepszych rezultatów możesz dodać miód.

 • Herbata z miodem
 • Sok z buraków
 • Sok malinowy lub ciepła herbata z sokiem malinowym

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć trochę złagodzić, wystarczy wypróbować domowe sposoby na chore gardło. Sprawdź, jak wyleczyć suchość i drapanie w gardle domowymi sposobami.

Domowe sposoby na suchość i drapanie w gardle nie tylko pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, lecz także mogą uchronić przed rozwojem licznych chorób.

Wysuszona śluzówka chorego gardła nie stanowi wystarczająco dobrej bariery ochronnej przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do stanów zapalnych gardła i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że z domowych metod leczenia należy korzystać tylko przez określony czas.

Jeśli nie przyniosą one rezultatów i problemy z gardłem będą się utrzymywać ponad dwa tygodnie, należy udać się do lekarza. Może się okazać, że przyczyną suchości i drapania w gardle są bakterie, które należy zwalczyć antybiotykami.

Suchość i drapanie w gardle – domowe sposoby. Zioła

Jest wiele ziół, które pomogą uporać się z suchym gardłem oraz uczuciem drapania i chrypką. Jedne z nich pobudzają wydzielanie śliny, a tym samym wspomagają nawilżanie chorego gardła. Są to m.in. mięta pieprzowa, goryczka żółta, porost islandzki i imbir.

Z kolei dziewanna – dzięki zawartym w niej saponinom – zwiększa wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, co może być wykorzystywane do nawilżenia gardła. Kojąco na gardło działają także korzeń prawoślazu, aloes, tymianek oraz werbena.

Ponadto zioła te wykazują właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu się wirusów i bakterii, a co za tym idzie – rozwojowi infekcji.

WARTO WIEDZIEĆ>>Zioła na BÓL GARDŁA

Niektóre zioła, np. miętę pieprzową i imbir, można włączyć do diety. Jednak przed ich spożyciem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Z ziół można przygotować napary do płukania gardła i balsamy do nacierań.

Jak przygotować taki balsam? Wystarczy wsypać do szklanki 2 łyżki zioła, zalać je szklanką oliwy lub oleju (np. słonecznikowego) i wstawić do garnka z gorącą wodą. Całość należy podgrzewać na bardzo małym ogniu przez 15 minut, a potem zlać przez gazę do butelki.

Leia também:  Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja i ćwiczenia

Balsamem należy natrzeć szyję, a następnie owinąć ją na kilkanaście minut ręcznikiem.

 • Przy suchości i drapaniu w gardle nie są polecane płukanki z szałwii i soli kuchennej, ponieważ wysuszają śluzówkę gardła.
 • Powinno się zrezygnować także z picia mocnej herbaty. Ze względu na zawarte w herbacie ściągające i wysuszające  taniny, po jej wypiciu można odczuwać suchość w ustach, czego konsekwencją jest wzmożone pragnienie. Istnieje więc podejrzenie, że u niektórych osób herbata może spotęgować suchość w gardle.
 • Niewskazane są równie słodkie napoje, ponieważ dość szybko wysuszają błonę śluzową gardła.

Suchość i drapanie w gardle – domowe sposoby. Olejki eteryczne

Inną metodą leczenia suchości i drapania w gardle są inhalacje z olejków eterycznych – tymiankowego, sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo pojawia się spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina z nosa, ponieważ nie tylko nawilżą śluzówkę gardła, lecz także odetkają nos.

Suchość i drapanie w gardle – domowe sposoby. Siemię lniane

Sprawdzonym sposobem na nawilżanie gardła jest również siemię lniane.

Łyżkę nasion zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut, a na koniec przecedź. Płukanie gardła naparem z siemienia lnianego z pewnością przyniesie ulgę.

Zanurzone w wodzie nasiona pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu, który powleka gardło i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.

Płyn do płukania gardła powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało. Ważna jest także odpowiednia technika płukania gardła – “gulgotanie” nie pomoże, a może nawet zaszkodzić podrażnionemu gardłu. Ponadto płukanie przyniesie efekty tylko wtedy, gdy będzie powtarzane kilka (3-4) razy dziennie.

Suchość i drapanie w gardle – domowe sposoby. Syrop z cebuli

Syrop z cebuli jest znany jako najlepsze domowe lekarstwo na chore gardło. Działa nie tylko łagodząco, lecz także wykazuje właściwości dezynfekujące. Aby go przygotować, posiekaj dwie cebule, wymieszaj z 2 łyżkami cukru i odstaw na godzinę, aż cebula puści sok. Pij po łyżce 2-3 razy dziennie.

Suchość i drapanie w gardle – domowe sposoby. Mleko z masłem i miodem

Wlej do garnka 1 szklankę mleka i ją podgrzej. Następnie dodaj 1 łyżkę masła oraz 1 łyżkę miodu i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Pamiętaj, że mleko wraz z dodanymi składnikami nie powinno się zagotować (m.in. dlatego, że miód straci swoje właściwości). Tak przygotowaną miksturę najlepiej wypić na noc.

SPRAWDŹ>>MIÓD: wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu

Aby wzmocnić prozdrowotne działanie napoju, można dodać posiekany ząbek czosnku.

Suchość i drapanie w gardle – pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Gdy śluzówka gardła jest wysuszona, w organizmie wzrasta zapotrzebowanie na wodę. W związku z tym należy pic dużo płynów (nie tylko w postaci wody, lecz także, np. soków), nawet 3–4 litry dziennie.

Suchość i drapanie w gardle – nawilżacze powietrza

Należy zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. W tym celu można zaopatrzyć się w nawilżacz. Można również wieszać mokre ręczniki na kaloryferze. Przydatne jest także regularne wietrzenie pomieszczeń (zwłaszcza przed pójściem spać) i mierzenie temperatury w pomieszczeniach. Na przykład w sypialni powinna panować temperatura 18-20 st. C – nie więcej.

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami? Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?

Więcej z działu Apteczka

Suchość w gardle i przełyku – jak się jej pozbyć?

Suchość w gardle, fachowo zwana kserostomią, to zespół objawów występujący z powodu zmniejszonego lub całkowitego braku wydzielania śliny. Do przyczyn tego stanu należą takie czynniki jak:

 • oddychanie przez usta,
 • odwodnienie spowodowane gorączką, wymiotami, biegunką,
 • stan zapalny jamy ustnej, gardła, ślinianek,
 • nieprawidłowa funkcja ślinianek, np. w wyniku urazu, przyjmowanych leków,
 • cukrzyca,
 • niedobory witamin z grupy B, żelaza,
 • interakcje przy przyjmowaniu kilku leków jednocześnie,
 • palenie papierosów,
 • zbyt mała ilość wody spożywanej w ciągu dnia.

Produkty nawilżające gardło

Przyczyną suchości w gardle w nocy może być również chrapanie i oddychanie przez nos. Suchość w gardle występuje także przy refluksie.

Szczególnie narażone na wystąpienie kserostomii są osoby pracujące głosem, np. nauczyciele, aktorzy, piosenkarze, a także osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. 

Suchość w gardle – objawy

Niedostateczna ilość wydzielanej śliny nie tylko prowadzi do nieprzyjemnego uczucia suchości, ale może powodować również takie dolegliwości jak:

 • pieczenie,
 • ból w jamie ustnej, 
 • trudności z przełykaniem i mówieniem.

Pamiętajmy, że zawarte w ślinie substancje uczestniczą we wstępnym trawieniu pokarmów oraz wykazują działanie protekcyjne na zęby i dziąsła, dlatego też nie wolno bagatelizować problemu suchości w gardle i przełyku. 

Suchość w gardle – jak się jej pozbyć?

Aby wyeliminować suchość w gardle, należy zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej. Poleca się stosowanie miękkich szczoteczek do mycia zębów, języka oraz wewnętrznej części policzków. Równie ważne jest zapewnienie gardłu odpowiedniego nawilżenia. W tym przypadku zastosowanie znajdą:

 • płyny do płukania jamy ustnej, 
 • spraye, 
 • syropy, 
 • pastylki na bazie ziół,
 • lizaki na gardło – w przypadku małych dzieci.

W takich preparatach najczęściej występują:

 • korzeń prawoślazu – dzięki wysokiej zawartości śluzów wykazuje działanie osłaniające i powlekające błonę śluzową. Chroni błonę śluzową przed podrażnieniami i ułatwia odkrztuszanie;
 • porost islandzki (tarczownica islandzka) – dzięki wysokiej zawartości wielocukrów i śluzów wykazuje działanie osłaniające i zmniejsza stany zapalne;
 • kwiat dziewanny – dzięki zawartości saponin ma działanie osłaniające i upłynniające wydzielinę;
 • nasienie lnu – zawiera śluz, tłusty olej, wykazuje działanie powlekające na gardło i przełyk; utrzymuje się długi czas na błonie śluzowej, zapobiegając tym samym podrażnieniu.

Suche gardło – jak nawilżyć gardło domowymi sposobami?

Na rynku dostępne są także preparaty zawierające mucynę – glikoproteinę znajdującą się w ślinie, która wiąże wodę i tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej. Działanie takich preparatów utrzymuje się do 3 godzin. 

W produktach polecanych na suche gardło można znaleźć również:

 • oliwę z oliwek – zawiera w składzie sterole o właściwościach przeciwzapalnych, wykazuje działanie powlekające i nawilżające na błony śluzowe;
 • witaminy A i E – wykazują działanie regeneracyjne i antyoksydacyjne na nabłonek;
 • aloes – wspomaga procesy regeneracyjne;
 • kwas hialuronowy – stymuluje odnowę komórek, wykorzystywany jest także w schorzeniach strun głosowych.

Ponadto, aby wyeliminować suchość gardła, zaleca się:

 • spożywanie odpowiedniej ilości wody; 
 • ograniczenie lub całkowitą rezygnację z picia kawy, alkoholu i palenia tytoniu, które są przyczynami powstawania dolegliwości;
 • ograniczenie spożywania ostrych i słonych potraw;
 • żucie gum, które pobudzają produkcję śliny.

Źródła:

 • Pichór A., Doboszyńska A., Suchość jamy ustnej – niedoceniany problem kliniczny 2008,
 • Skiba M., Kusa-Podkańska M., Wysokińska-Miszczuk J., Wpływ stanu jamy ustnej na jakość życia osób w starszym wieku, 2005.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Nawilżanie gardła: spray i domowe sposoby na suchość w gardle

Suchość w gardle – ten pozornie niegroźny objaw może wiązać się z poważną chorobą. Sprawdź, jakie są przyczyny suchości w gardle, jakie preparaty skutecznie nawilżą przesuszone gardło, a także jakich domowych sposobów na suchość w gardle warto wypróbować.

Źródło: 123RF

Suchość w gardle jest częstą dolegliwością. Po wyczerpującym treningu, w upalny dzień czy po wypiciu kilku filiżanek kawy. Nieprzyjemne przesuszenie w jamie ustnej powszechnie traktowane jest jako naturalna reakcja organizmu na niedostatecznie nawodnienie.

Zwykle wystarczy sięgnąć po szklankę wody, a nieprzyjemna dolegliwość znika. Niekiedy jednak suchość w gardle doskwiera pomimo właściwego nawadniania organizmu. Taka przypadłość nosi nazwę kserostomii, czyli zmniejszonego wydzielania śliny.

Kserostomia to niegroźne schorzenie, dotykające najczęściej osób po 65. roku życia.

W gastroenterologii wyróżnia się kserostomię prawdziwą, spowodowaną zmniejszonym wydzielaniem śliny oraz rzekomą, czyli niezwiązaną z nieprawidłową pracą ślinianek. Kserostomii rzekomej nie należy bagatelizować, gdyż może być objawem poważnej choroby.

Suchość w gardle przyczyn może mieć wiele. Istnieją dolegliwości, które mogą powodować nieprzyjemne uczucie przesuszenia w gardle, pośród których wymienić można:

 • cukrzycę;
 • zaburzenia hormonalne (m.in. nadczynność tarczycy; suchość w gardle często pojawia się u kobiet przechodzących menopauzę);
 • zaburzenia odżywiania (zwłaszcza niedobory witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego);
 • infekcje bakteryjne jamy ustnej;
 • grzybica jamy ustnej;
 • choroby przyzębia;
 • choroby nerek;
 • choroby autoimmunologiczne (m.in. zespół Sjögrena)
 • depresję i stany lękowe;
 • refluks żołądkowo-przełykowy i kratniowo-gardłowy.

Suchość w gardle jest też częstym skutkiem ubocznym zażywania leków. Szacuje się, że na rynku farmaceutycznym można kupić ponad 400 preparatów, które powodują suchość w jamie ustnej.

Należą do nich m.in. leki przeciwdepresyjne, moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, na nadciśnienie czy zwiotczające mięśnie.

Ponadto kserostomia rzekoma często występuje u pacjentów poddanych radioterapii.

Suchość w gardle – leki

Co stosować na suchość w gardle? Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli przesuszenie jamy ustnej jest skutkiem ubocznym leku, można poprosić lekarza o zmianę preparatu. Jeśli jednak zmiana leku nie będzie możliwa, jedynym sposobem na złagodzenie kserostomii będzie zażywanie preparatów nawilżających gardło.

Zdecydowanie najczęstszym powodem suchości w gardle jest infekcja bakteryjna, ewentualnie grzybicza. Rynek farmaceutyczny oferuje całe mnóstwo preparatów zwalczających suchość jamy ustnej, dostępnych w tabletkach, kapsułkach, syropie, sprayu, atomizerze etc.

Za najbardziej praktycznie w niwelowaniu suchości w gardle uchodzą preparaty w formie sprayu, wyposażone w wygodny aplikator. Co powinien mieć w składzie spray na gardło? W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się preparaty na bazie porostu islandzkiego, które wykazuje działanie:

 • powlekające,
 • osłaniające,
 • nawilżające,
 • ochronne,
 • przeciwdrobnoustrojowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwdrobnoustrojowe,
 • immunomodulujące,
 • immunostymulujące,
 • przeciwzapalne,
 • antyoksydacyjne,
 • przeciwnowotworowe,
 • promieniochronne.

Szukając odpowiedniego preparatu należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim substancje. Wartościowymi składnikami są nanosrebro i porost islandzki. Srebro koloidalne działa antyseptycznie, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Natomiast porost islandzki ma właściwości powlekające i nawilżające. Takie połączenie sprawdza się przy infekcjach w jamie ustnej i gardle.

Nawilżanie gardła: domowe sposoby na suchość w gardle

Czym jeszcze można nawilżać gardło? Zwolennicy naturalnego leczenia mogą wypróbować domowych sposób na suchość w gardle. Skuteczne będą inhalacje ziołowymi naparami.

Do przygotowania naparu najlepiej użyć ziół pobudzających wydzielanie śliny, czyli mięty pieprzowej czy goryczki żółtej. Innym skutecznym domowym sposobem na suchość w gardle jest płukanie jamy ustnej naparem z siemienia lnianego.

Cierpiąc na kserostomię, warto zainwestować w nawilżacz powietrza.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*