Spuchnięte stopy – przyczyny i sposoby na opuchnięte stopy?

Opuchnięte łydki, kostki czy całe nogi to przypadłość, która może dotyczyć osób w różnym wieku. Ma różne przyczyny i w równym stopniu może doskwierać młodej osobie, co komuś w starszym wieku.

Jedną z najbardziej prozaicznych przyczyn jest zatrzymywanie się wody w organizmie, inną – długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Nie zawsze mamy na to wpływ, zwłaszcza jeśli praca wymusza na nas przyjęcie takiej, a nie innej postawy na wiele godzin. Obrzękowi często towarzyszy również ciężkość nóg.

Czasem można poradzić sobie z nią domowymi sposobami, ale niekiedy jest potrzebna pomoc lekarza. Żeby ocenić, jaki sposób na walkę z tymi dolegliwościami będzie najlepszy, warto będzie ustalić przyczyny. Dobrze też nieco zagłębić się w temat, żeby móc szybciej zareagować w razie pojawienia się pierwszych nieprzyjemnych objawów.

Co może powodować opuchnięte kostki i łydki?

Powodów wystąpienia takich dolegliwości może być wiele. Specjaliści często wskazują na żylaki albo stan przedżylakowy. I rzeczywiście zdarza się, że ma to związek. Z tego względu wiele osób sądzi, że puchnące łydki to problem, który dotyczy osób w bardziej zaawansowanym wieku. Tymczasem nie zawsze jest to prawda.

Opuchnięta noga od kolana w dół może być również problemem występującym u kobiet w ciąży. Ma to związek między innymi ze zmianami hormonalnymi, ale i większym obciążeniem – rosnącym w miarę rozwoju ciąży – wpływającym na pewne zmiany w krążeniu krwi. W tej sytuacji oczywiście opuchlizna jest naturalna i mija z czasem, co nie znaczy, że nie można z nią nic zrobić.

 • Spuchnięte stopy – przyczyny i sposoby na opuchnięte stopy? Damskie 167,00 zł
 • Spuchnięte stopy – przyczyny i sposoby na opuchnięte stopy? Damskie 184,00 zł
 • Spuchnięte stopy – przyczyny i sposoby na opuchnięte stopy? Damskie 176,00 zł

Obrzęk nie tylko nóg, ale i całego ciała może wiązać się również z niewłaściwą dietą bogatą w sól. Ten minerał powoduje, że w organizmie gromadzi się woda i łatwo zauważyć u siebie ten problem chociażby po pierścionkach, które trudno zdjąć ze spuchniętych palców. Możemy mieć też kłopot z nałożeniem butów na spuchnięte stopy.

Bardzo często spuchnięte łydki czy też całe nogi to skutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

Chodzi chociażby o siedzącą pracę, zwłaszcza jeśli pozycja noga na nogę jest dla nas szczególnie wygodna. Praca wymuszająca wielogodzinne stanie (np.

sprzedawca) bądź siedzenie (pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi) również sprzyja pojawianiu się obrzęków.

U tych samych osób także zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Niewydolność żylna zresztą jest takim schorzeniem, którego nie należy w żaden sposób ignorować czy też próbować leczyć go domowymi sposobami. Konieczna jest porada lekarza.

Spuchnięte stopy – przyczyny i sposoby na opuchnięte stopy?

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Chcąc szybko i skutecznie pozbyć się takich dolegliwości jak opuchnięta noga, można sięgnąć po różne domowe sposoby. Szczególnie jeśli wiemy, że przyczyny nie leżą w żylakach, a raczej w innych, łatwych do wyeliminowania czynnikach.

Jeśli opuchnięta łydka dokucza nam z powodu stojącej pracy albo siedzącego trybu życia, warto wprowadzić do swojej codzienności nieco więcej ruchu. To proste rozwiązanie spowoduje lepszą pracę mięśni, ale też poprawi krążenie krwi, redukując jej zastoje w żyłach kończyn dolnych. Warto będzie również pomyśleć o porzuceniu używek takich jak papierosy, alkohol czy kawa.

One także mogą powodować gromadzenie się wody. Poza tym dobrze będzie ograniczyć spożycie soli. Działa na organizm podnosząc ciśnienie krwi, ale też zatrzymuje w ciele wodę, co nie jest dobre dla ustroju.

Warto będzie też zastanowić się, czy obrzęki nie pojawiają się u nas z powodu noszenia zbyt ciasnych ubrań. Jeśli mamy np. skarpetki z mocną, uciskającą gumką, tworzącą charakterystyczną obwódkę – łatwo będzie zauważyć opuchliznę zlokalizowaną w okolicach kostek.

Obolałe łydki można także zredukować, układając nogi powyżej poziomu serca w czasie odpoczynku. Ten prosty trik potrafi zdziałać cuda.

Co na opuchniętą nogę i żylaki?

Niestety bardzo często jedną z przyczyn bólu nóg i ich obrzęku są żylaki. Jeśli te już się u nas pojawiły, konieczne będzie stosowanie się do zaleceń lekarza, żeby ograniczyć ich występowanie w przyszłości.

Nieźle może sprawdzić się żel na opuchliznę nóg. Takie preparaty można kupić w aptece bez recepty. Przeważnie zawierają diosminę, czyli flawonoid, który ma za zadanie chronić i wzmacniać naczynia krwionośne.

Leki przeciwobrzękowe także mogą przynieść pewną ulgę.

Czasem bardzo dobrym pomysłem jest także zastosowanie specjalnych rajstop kompresyjnych. Ich stopniowy ucisk malejący ku górze usprawnia powrót krwi żylnej w kończynach dolnych, zapobiegając tym samym powstawaniu kolejnych żylaków i obrzęków. Można z nich korzystać zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje, co też jest ich dużą zaletą.

Nie zaszkodzi także zadbanie o swoją kondycję i wagę. Nadprogramowe kilogramy sprzyjają pojawianiu się żylaków i opuchlizny. Warto do swojej codzienności wprowadzić choćby półgodzinny spacer czy wizytę na basenie. Jednocześnie lepiej unikać sauny i gorących pryszniców.

Bibliografia:

Opuchlizna nóg – domowe sposoby na opuchnięte stopy, kostki i nogi

Opuchlizna nóg pojawiająca się sporadycznie nie jest raczej powodem do niepokoju. Jeśli jednak występuje częściej i utrzymuje się przez dłuższy czas, może to być sygnał świadczący o problemach ze zdrowiem. Jak pozbyć się opuchlizny nóg domowymi sposobami?

Spuchnięte stopy – przyczyny i sposoby na opuchnięte stopy?

iStock

Obrzęki kończyn dolnych pojawiające się od czasu do czasu, zwłaszcza w sytuacji, gdy prowadzisz siedzący tryb życia, to nic groźnego, podobnie jak te pojawiające się podczas upałów. Jeżeli jednak zdarzają się one częściej i utrzymują się kilka dni, warto znaleźć źródło problemu i rozwiązanie. 

Opuchlizna nóg – przyczyny

Opuchlizna nóg to widoczne obrzęki w okolicach kostek, stóp czy kolan. Często poza tym wizualnym objawem, osoba borykająca się z tą dolegliwością, odczuwa również:

 • skurcze mięśni – przede wszystkim łydek
 • ciężkość nóg – ulgę przynosi uniesienie ich w górę i schładzanie zimną wodą lub okładami
 • uczucie “niespokojnych nóg” – kiedy czujesz, że musisz nimi poruszać i dosłownie “chodzą w miejscu”
 • dyskomfort podczas chodzenia – ucisk, ból

Czym w ogóle jest opuchlizna nóg i z czego wynika? Obrzęki nóg to nic innego niż zatrzymywanie się płynu w tkankach lub krwi w żyłach.

Najczęstsze przyczyny opuchlizny nóg to:

 • brak aktywności fizycznej i siedzenie w jednym miejscu – w takim przypadku krążenie jest upośledzone i może dojść właśnie do zatrzymywania się płynów w tkankach
 • odwodnienie
 • długotrwałe chodzenie, szczególnie podczas upałów

Jeśli opuchlizna nóg zdarza się sporadycznie i jest związana z wyżej wymienionymi możliwymi przyczynami, zasadniczo nie ma powodu do niepokoju. W takich przypadkach wystarczy doraźne zastosowanie prostych, domowych sposobów na opuchliznę i wszystko wraca do normy w krótkim czasie. 

Jednak jeżeli obrzęki nóg zdarzają się częściej i są długotrwałe lub mają tendencje do nawrotów, a objawy nie ustępują pomimo stosowania różnych metod, udaj się do lekarza. 

Przewlekła lub nawracająca opuchlizna nóg może bowiem świadczyć o problemach zdrowotnych, także tych poważnych. Obrzęki nóg mogą świadczyć o:

 • niewydolności krążeniowej – opuchliznę w tym przypadku powoduje krew zalegająca w żyłach
 • żylaki
 • zakrzepica żył głębokich
 • choroby serca

To schorzenia niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Dlatego jeśli problem nawraca, czym prędzej skonsultuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie prawie każdej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. 

W walce z opuchlizną nóg domowymi sposobami doskonale sprawdzają się zioła. Jeśli wiesz, że czeka cię długi dzień na nogach, a w dodatku na zewnątrz jest upał lub przez kilka godzin będziesz chodzić w ciężkich, zamkniętych butach (na przykład w kozakach), zadziałaj profilaktycznie. 

Przed wyjściem posmaruj łydki, okolice kostek i stopy żelem lub kremem na opuchliznę nóg. Takie preparaty zawierają w swoim składzie najczęściej zioła, które usprawniają przepływ krwi i płynów ustrojowych. Po powrocie do domu schłodź nogi chłodną wodą lub okładami, a następnie ponownie wsmaruj w nie preparat zawierający:

 • arnikę
 • kasztanowiec
 • miętę
 • mentol

Sól do moczenia opuchniętych nóg

Moczenie nóg również pomaga na opuchliznę. Do miski z letnią wodą wsyp zioła lub sól (albo zioła zmieszane z solą). 

W roli ziół usuwających opuchliznę nóg domowymi sposobami prym wiodą:

 • kasztan
 • lawenda
 • pietruszka (natka)

To rośliny mające doskonałe właściwości pobudzające krążenie krwi i limfy.

Lawenda dodatkowo zapobiega nadpotliwości. Lawendę najlepiej stosować w postaci kwiatów. Zmieszaj je z solą i wsyp do letniej wody. Wystarczy zanurzenie stóp nawet na kilka minut, by je odświeżyć i zniwelować opuchliznę. 

Napar z pietruszki możesz stosować zarówno do moczenia stóp jak i w formie okładów. 

Podobnie działa kasztan (najlepiej kora). Niewielką ilość kory kasztanowca zagotuj, a w odcedzonym naparze mocz nogi lub rób okłady. 

Do kąpieli stóp nada się zarówno zwykła sól kuchenna, jak i gotowa mieszanka soli z ziołami. 

Okłady z octu na opuchniętą nogę

Okłady na opuchliznę nóg to sposób bardzo skuteczny i przynoszący natychmiastową ulgę na długo. Choć zapach octu jest bardzo specyficzny i nie każdy potrafi go znieść, warto wiedzieć, że okłady z niego to jeden z bardzo skutecznych sposobów na opuchnięte nogi. 

Leia também:  Como Saber Qual O Melhor Dns?

Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1 i w uzyskanym roztworze zamocz gazę lub ręcznik. Owiń nogi na około 30 minut, spłucz letnią wodą. 

Opuchnięte kostki u nóg, nabrzmiałe łydki czy stopy szybko powinny wrócić do normalnego stanu. 

Dodatkową zaletą okładów z octu jest to, że można stosować je w zasadzie bez ograniczeń. Jeśli więc masz potrzebę, ten sposób możesz wykorzystywać nawet kilka razy dziennie. 

Soda na opuchliznę nóg

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań, zarówno w kuchni jak i kosmetyce. Jest również powszechnie wykorzystywana jako bezpieczny i skuteczny środek czyszczący i dezynfekujący. 

 • Do tego szeregu zastosowań warto dodać jeszcze jeden: okłady z sody mają działanie przeciwzapalne i zmniejszające obrzęki.
 • Jeśli więc dokucza ci opuchlizna nóg, kolejnym domowym sposobem złagodzenia tej dolegliwości mogą być właśnie okłady z wodnego roztworu sody. 
 • Wystarczy rozpuścić mniej więcej 40 g sody w szklance ciepłej wody, zmoczyć w tym roztworze gazik, ręcznik lub inny materiał, a następnie przyłożyć na problematyczny obszar ciała i pozostawić na kilkanaście minut. 

Kapusta na opuchliznę nóg

Nasze babcie na opuchnięte kostki u nóg i stopy, ale także na skręcenia i stłuczenia chętnie stosowały okłady z kapusty. Przykładanie liści kapusty do bolącego miejsca istotnie przyspiesza ustępowanie opuchlizny. 

Dorodne, świeże liście kapusty rozbij tak, aby puściły jak najwięcej soku. Możesz użyć drewnianego tłuczka do mięsa lub rozwałkowywać poskładane liście. 

Następnie przyłóż je do opuchniętego miejsca i owiń je bandażem, gazą lub ręcznikami. Pozostaw na co najmniej pół godziny. 

Częste robienie okładów z kapusty (najlepiej schłodzonej wcześniej w lodówce) znacznie przyspiesza ustępowanie obrzęków. 

Kiedy opuchnięte nogi powinien obejrzeć lekarz?

Opuchlizna, która pojawia się sporadycznie, szybko ustępuje i nie powoduje dolegliwości bólowych, nie powinna budzić większego niepokoju.  Prawdopodobnie objawy są związane z fizycznym zmęczeniem nóg lub siedzącym trybem życia.

 Jeśli jednak obrzęki pojawiają się często, mają charakter przewlekły lub tendencję do nawracania, a także towarzyszy im ból lub mocne skurcze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

 Może to być bowiem objaw poważnych chorób (przede wszystkim układu krążenia), które mogą nawet zagrażać życiu!

Sprawdź też:

Pięć sprawdzonych sposobów na obrzęki nóg

Budzisz się z workami po oczami i opuchniętą twarzą? Po pracy masz spuchnięte kostki i stopy, a pierścionek nie chce zejść z palca? Większość z nas cierpi na obrzęki będące skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania układu żylnego i limfatycznego. Obrzęki najczęściej świadczą o zatrzymaniu przez tkanki organizmu wody.

Przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się opuchlizny u kobiet może być wiele. Krótkotrwałe zaburzenia krążenia krwi i limfy zdarzają się zwykle przed menstruacją. Inną przyczyną może być niedostateczna ilość wody w diecie, wówczas organizm broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi jej rezerwę w tkance podskórnej.

Obrzęki mogą pojawić się także z powodu zaniedbywania aktywności fizycznej, nieprzespanych nocy, picia alkoholu wieczorem, palenia papierosów czy niewłaściwej diety.

Zbyt wysoka temperatura lub substancje zawarte w kosmetykach też mogą powodować opuchliznę. Warto wystrzegać się solariów, saun i przebywania na słońcu.

Należy także zrezygnować z papierosów, ponieważ są one odpowiedzialne za powstawanie zastojów żylnych.

Skutkiem zaburzeń w pracy układu limfatycznego są nie tylko obrzęki, ale również rozstępy, cellulit, trądzik różowaty, przedwczesne starzenie się skóry i schorzenia narządów wewnętrznych.

Zatrzymywanie wody w organizmie jest jednym z częstszych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) u kobiet. Powoduje to wzrost aktywności estrogenów i niedobór progestagenów, charakterystyczny dla drugiej fazy cyklu miesiączkowego.

Warto więc włączyć do jadłospisu potrawy łagodzące objawy PMS. W tej roli doskonale sprawdzają się tłuste ryby morskie, które warto jeść przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Przyczyną zatrzymywania płynów w organizmie są leki – np. środki na astmę czy nadciśnienie. Jeśli to one okażą się sprawcą problemu, skonsultuj się z lekarzem.

Co robić, aby uniknąć obrzęków?

Zadbaj o aktywność fizyczną Brak ruchu sprawia, iż osłabione jest krążenie krwi oraz limfy, z kolei ruch pomaga odpłynąć krwi w stronę serca oraz węzłów chłonnych. Zadbaj o regularne spacery.

Wybierz się na rower, basen lub siłownię minimum 3 razy w tygodniu.

Jeśli masz siedzący tryb pracy – poświęć chwilę na spacer po biurze lub proste do wykonania  ćwiczenia, takie jak napinanie mięśni nóg, czy poruszanie stopami.

Sprawdź: Scholl

Jeśli w jesz zbyt dużo soli, polepszaczy smaku i przetworzonych produktów czy ostrych przypraw,  to one mogą być odpowiedzialne jest za obrzęki.

Sól zatrzymuje wodę w organizmie oraz podnosi ciśnienie krwi.

Pamiętaj, że sól znajduje się w większości produktów, a więc w wędzonych mięsach oraz rybach, w wędlinach i serach, oliwkach, kiszonej kapuście i ogórkach, produktach puszkowych i półproduktach.

Twoja dieta powinna być bogata w produkty zawierające potas, gdyż wpływa on dodatnio na gospodarkę wodną oraz wspomaga pracę mięśni. Potasu szukaj w pomidorach, bananach i ziemniakach. W potas bogate są również rośliny strączkowe, orzechy, pestki słonecznika i owoce cytrusowe.

Istotne jest również, aby wzbogacić dietę w produkty zawierające rutynę i krzem, gdyż wzmacniają one naczynia krwionośne. Obydwóch tych składników należy szukać w kaszy gryczanej. Ponadto, źródłem krzemu jest kminek i herbata ze skrzypu,  natomiast rutyny aronia, bez, dziurawiec, mięta i szczaw.

Podobnie jak sól, także cukier utrudnia wydalanie płynów. Cukier podnosi bowiem poziom insuliny, co z kolei ogranicza zdolność organizmu do pozbywania się sodu, a więc i wody. Dlatego należy uważać nie tylko ze słodzeniem kawy czy herbaty, ale także z jedzeniem słodyczy.

Do diety warto włączyć także rośliny o działaniu moczopędnym, czyli natkę pietruszki i owoce: arbuzy, truskawki, czereśnie.

Diuretyki, czyli substancje moczopędne, dają sygnał nerkom, by wydaliły z organizmu (zatrzymujący wodę) sód, a w konsekwencji zalegające w organizmie płyny.

Substancje moczopędne znajdziemy w wielu owocach i warzywach – m.in. cytrusach, ogórkach, pomidorach, papryce, soi, selerze, marchewce i cebuli.

Możemy stosować świeże albo sięgnąć po soki lub napary z ziół, korzeni lub jagód. Moczopędnie działają m.in. mniszek lekarski, imbir i żurawina. Także herbatka z pokrzywy pomoże pozbyć się zalegających płynów.

Woda na obrzęki

Bardzo ważne jest i to, aby pić odpowiednie ilości wody. Pamiętaj, by przez cały dzień wypijać co najmniej 8 szklanek niegazowanej wody. Nie zastępuj jej colą, słodzonymi napojami gazowanymi ani kawą. Kiedy organizm jest choć trochę odwodniony, broni się zatrzymując wodę w organizmie.

Gromadzi się ona m.in. pod oczami powodując szpecące obrzęki. Woda uelastycznia naczynia krwionośne i pobudza krążenie. To właśnie za sprawą zatrzymanej wody nasze ciało sprawia wrażenie opuchniętego, a my bez żadnej racjonalnej przyczyny zyskujemy np. 2 dodatkowe kilogramy w ciągu jednej doby.

 

Gdy obudzisz się rano z opuchniętymi oczami, użyj bardzo zimnej wody. Przemyj nią twarz skupiając się głównie na okolicach oczu. Może to być nieco brutalne przebudzenie, ale na pewno przyniesie skutek w postaci zwężonych naczyń krwionośnych i zmniejszonego obrzęku.

Zarówno dla zdrowia, jak i urody powinniśmy zadbać o to, by do zatrzymywania płynów w organizmie nie doprowadzać, a gdy taka sytuacja się zdarzy, pozbyć się nadmiaru wody. Aby kontrolować gospodarkę wodną w naszym ciele, trzeba jednak wiedzieć, co zaburza proces jej naturalnego wydalania.

Sprawdź: Kosmetyki do stóp, kremy, maści i pilniki do stóp

Ziemniaki na opuchliznę

W usuwaniu opuchlizny skuteczne są ziemniaki. To dzięki zawartej w nich skrobi, która ma właściwości przeciwzapalne. Ziemniaków do zmniejszenia obrzęków można użyć na kilka sposobów. Najprostszy polega na obraniu ich ze skórki, umyciu i pocięciu na grube plastry, które na 15-20 minut należy umieścić np. na opuchniętych stopach. Po tym czasie stopy przemywa się zimną wodą.

Obrane ze skórki ziemniaki można także zetrzeć na tarce i odcisnąć z nich sok. Następnie nasączyć nim gazę i umieścić np. na opuchniętych łydkach. Po 20-25 minutach gazę trzeba wyrzucić, a nogi przemyć zimną wodą.

Równie skuteczny, choć nieco bardziej pracochłonny sposób polega na umieszczeniu papki ze startego na tarce ziemniaka w cienkiej ściereczce. Tak przygotowany okład przykłada się do opuchniętych miejsc na 15 minut, po czym przemywa  zimną wodą.

Sól i ciepła woda – okłady na obrzęki i opuchliznę

Nadmierne spożycie soli może zwiększać problem z opuchlizną, ale samą sól można wykorzystać do pozbycia się szpecących obrzęków. W tym celu należy przygotować rozwór z jednego litra ciepłej (ale nie gorącej) wody i pół łyżeczki soli.

Nasączone taką mieszaniną waciki higieniczne umieszczamy na obrzękach i czekamy, aż staną się chłodne. Kompresy można odnawiać ponownie mocząc je w ciepłej wodzie z solą i przykładając do opuchlizny.

Trzeba tylko pilnować, by jednorazowo nie robić tego dłużej niż 30 minut.

Kapusta na opuchliznę

Liście kapusty należy rozbić tak, by puściły soki. Liście przed rozbiciem warto schłodzić w lodówce. Następnie owinąć liściem kapusty opuchnięte miejsce, zabezpieczyć folią i zawinąć bandażem. Częste zmiany okładów z liści kapusty sprawiają, że obrzęki szybciej schodzą.

Leia também:  Como Fazer Com Que Ele Fale Comigo?

Niepokojące sygnały

Nie należy zapominać, że opuchlizna może być sygnałem jakiegoś schorzenia. Obrzęki powinny przykuć naszą uwagę, jeśli pojawiają się regularnie i są coraz widoczniejsze. Wiele z nich jest poważnym sygnałem alarmowym ze strony organizmu, więc nie należy ich bagatelizować.

Jeśli obrzęk wieczorem staje się normą, zaczynają dokuczać  nam nocne skurcze lub wreszcie jeśli pojawi się szczypanie, piekący ból – to mamy do czynienia z oznakami groźnego schorzenia i koniecznie musimy udać się po pomoc do specjalisty.

Zaniedbanie tej sprawy grozi poważnymi konsekwencjami.

Opuchnięte nogi i stopy. Przyczyny i leczenie

Masz problem z opuchniętymi kostkami, łydkami i stopami? Dolegliwość ta może być spowodowana problemami hormonalnymi, stojącym trybem pracy, a nawet groźnymi chorobami. Jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź nasze skutecznie sposoby na opuchnięte nogi!

Opuchnięte nogi i stopy to problem wielu kobiet. Dolegliwość może objawiać się uczuciem ciężkości kończyn dolnych, bólem oraz obrzękiem, który utrudnia lub uniemożliwia noszenie butów czy nawet obcisłych spodni.

Powodem dolegliwości jest często nieprawidłowe działanie układu krwionośnego. W nogach zatrzymuje się woda, co prowadzi do opuchlizny i dolegliwości bólowych. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie z tym przykrym objawem. Przedstawiamy je w artykule.

Przyczyny opuchniętych nóg i stóp

Istnieje wiele przyczyny opuchniętych nóg. Częstym powodem jest wykonywanie stojącej pracy. Problem ten dotyka np. osoby pracujące przy kasie. Podczas długiego stania bez ruchu w nogach zbiera się woda, co prowadzi do obrzęków oraz bólu.

Inną powszechną przyczyną są problemy hormonalne lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, a także preparatów na nadciśnienie i sterydów. Lekarstwa te zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, co może prowadzić do opuchlizny.

Opuchlizna nóg może być także wynikiem obrzęku limfatycznego. Dolegliwość ta polega na nieprawidłowym odpływie limfy z kończyn dolnych. Można ją rozpoznać po charakterystycznym opuchnięciu dużego palca oraz przedniej części stopy, a także po występowaniu grudkowatych narośli. Choroba wymaga konsultacji ze specjalistą oraz odpowiedniego leczenia.

Do poważniejszych przyczyn opuchniętych stóp zaliczyć można reumatyzm, choroby nerek i niedoczynność tarczycy. Jeśli podejrzewasz u siebie którąś z tych dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci diagnostykę oraz odpowiednie leczenie.

Kolejną częstą przyczyną opuchlizny nóg jest przewlekła niewydolność żylna. Choroba ta objawia się również występowaniem żylaków oraz tzw. pajączków na nogach. Jej wystąpieniu sprzyjają siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej.

Najpoważniejszą przyczyną obrzęku nóg jest zakrzepica żył głębokich. Schorzenie mogą powodować takie czynniki, jak nadwaga, siedzący tryb życia, przyjmowanie hormonów i nieprawidłowa dieta.

Dolegliwość objawia się silnym, nagłym bólem, zwykle jednej kończyny, który pojawia się zazwyczaj na łydce lub w okolicy kostki. Czasem może wystąpić również gorączka, a także tkliwość i ocieplenie chorego miejsca.

Groźnym powikłaniem choroby może być zator tętnicy płucnej, który prowadzić może do śmierci, dlatego dolegliwość wymaga szybkiego leczenia.

Sprawdź również, jakie są najlepsze skarpetki złuszczające.

Co pomaga na opuchnięte nogi? Przede wszystkim unikaj stania w bezruchu. Jeśli masz pracę stojącą, staraj się chociaż chodzić w miejscu lub uginać kolana. Ponadto stosuj się do poniższych zaleceń:

 • Zrezygnuj z noszenia ciasnych rajstop, skarpet i butów na wysokim obcasie.
 • Pij dużo wody i elektrolitów.
 • Zamiast windy wybieraj schody.
 • Po przyjściu do domu zastosuj na nogi zimny kompres.
 • Ogranicz ilość soli w diecie, gdyż powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie.
 • Unikaj gorących kąpieli, sauny, depilacji woskiem.
 • Masuj nogi i stopy – nie rób tego jednak w sytuacji, gdy podejrzewasz u siebie zakrzepicę żył głębokich, gdyż może to doprowadzić do zatoru.
 • Zrezygnuj ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
 • Nie pal papierosów.
 • Regularnie uprawiaj sport lub przynajmniej chodź na spacery.
 • Stosuj zdrową dietę, aby pozbyć się nadwagi.

Twoim problemem są opuchnięte stopy? Oprócz powyższych wskazówek możesz stosować inne domowe sposoby, które pomogą ci uporać się z dolegliwością. Po powrocie do domu odpoczywaj z uniesionymi nogami. Usiądź na kanapie, a stopy umieść np. na krześle i poduszce, tak aby znajdowały się wyżej niż reszta ciała.

Regularnie masuj stopy, używając drewnianych rolek z kolcami lub innych masażerów stóp. Możesz także przechadzać się po specjalnej macie z wypustkami. Pamiętaj o zachowywaniu prawidłowej postawy ciała. Zrezygnuj również z noszenia wysokich obcasów.

Jeśli puchną ci stopy, noś specjalne rajstopy, skarpety lub pończochy uciskowe. Wspomagają one krążenie krwi i zapobiegają zbieraniu się wody w kończynach dolnych. Innym sposobem na opuchnięte stopy jest stosowanie kąpieli w letniej wodzie z dodatkiem olejków eterycznych, które również poprawiają krążenie.

Na opuchnięte kostki nóg pomogą wszystkie wymienione powyżej domowe sposoby. Staraj się nie stać długo w bezruchu, stosuj zimne kompresy i zdrowo się odżywiaj. Możesz także sięgnąć po preparaty na opuchliznę kostek zawierające arnikę górską, diosminę czy ekstrakt z babki lancetowatej. Znajdziesz je zarówno w formie tabletek, jak i żeli do smarowania zmienionego chorobowo miejsca.

Przyczyną opuchniętych kostek u nóg mogą być również urazy, takie jak zwichnięcie czy skręcenie. Jeśli podejrzewasz u siebie kontuzję, koniecznie wybierz się do lekarza, który zleci prześwietlenie nogi. Aby złagodzić ból wywołany urazem, stosuj żele przeciwbólowe, a jeśli zaleci tak doktor, zainwestuj w specjalny stabilizator kostki.

Opuchnięte łydki często są wynikiem słabego krążenia oraz żylaków. Opuchlizna może występować również w upalne dni lub podczas długiego przebywania w pozycji stojącej. Jeśli masz problemy z krążeniem, możesz przyjmować specjalne preparaty z rutyną, które uszczelniają naczynka i pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, odpoczywaj z uniesionymi nogami i zrezygnuj z noszenia szpilek oraz obcisłych spodni. Ulgę w opuchliźnie łydek przyniosą specjalne rajstopy i pończochy uciskowe. Sprawiają one, że na nogi wywierany jest zmienny nacisk, który masuje kończyny i zapobiega gromadzeniu się w nich wody.

Jeśli ktoś w twojej rodzinie ma lub miał żylaki, możesz mieć skłonność do ich powstawania. Stosuj więc w przypadku obrzęków profilaktycznie rajstopy o słabszym ucisku. Jeśli natomiast borykasz się już z żylakami, wybierz rajstopy o wyższym stopniu kompresji (ponad 15 lub ponad 20 mmHg). Najlepiej przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Żele i spraye na opuchnięte stopy pozwalają szybko uporać się z przykrą dolegliwością. Preparaty te zawierają substancje o działaniu przeciwobrzękowym i wzmacniającym naczynka krwionośne. Są to np. diosmina, rutyna, wyciąg z kasztanowca, arniki górskiej czy babki lancetowatej.

Jeśli opuchlizna powoduje silny ból, możesz sięgnąć po preparaty zawierające dodatkowo składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomoże również chłodzący żel z mentolem lub miętą. Jeżeli natomiast borykasz się z zakrzepicą, wybierz maść czy spray zawierający heparynę.

Preparaty w żelu są wydajne i poręczne, natomiast leki w sprayu – wyjątkowo wygodne w aplikacji. Używając ich, nie ubrudzisz sobie rąk – wystarczy, że psikniesz sprayem na zmienione chorobowo miejsce.

Dużą zaletą preparatów w sprayu jest fakt, że można stosować je na cienkie rajstopy, gdyż bez problemu przenikną przez ich cieniutkie sploty. Oferta preparatów na opuchnięte nogi jest ogromna.

Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Ranking produktów na opuchnięte nogi – TOP 10

Opuchnięte nogi w ciąży to częsta dolegliwość. Jak sobie z nią radzić?

Opuchnięte nogi w ciąży zwykle pojawiają się tuż przed porodem. To częsta dolegliwość, którą można łagodzić domowymi sposobami, w niektórych przypadkach obrzęki bywają jednak niebezpieczne. Zobacz, kiedy opuchlizna może zagrażać zdrowiu matki i dziecka.

Opuchnięte nogi w ciąży to częsta dolegliwość, która pojawia się prawie u każdej przyszłej mamy. Może na nią cierpieć nawet 75 proc. kobiet i jest związana z zatrzymywaniem wody w tkankach. Jakie są przyczyny puchnięcia nóg w ciąży i jak sobie radzić z tym problemem?

Zobacz także:  Wypadanie macicy – to problem, który dotyczy nie tylko kobiet w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży – co je powoduje?

Puchnące kostki i opuchnięte stopy w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości przyszłej mamy. Pojawia się w którymś momencie ciąży (najczęściej w III trymestrze) i na ogół nie oznacza nic groźnego, może jednak skutecznie uprzykrzyć życie ciężarnej, szczególnie w okresie letnim. Skąd się biorą obrzęki nóg w ciąży?

Obrzęki pojawiają się zwykle pod koniec ciąży i są jednym z najwcześniejszych objawów porodu. Opuchlizna nóg przeszkadza ciężarnym szczególnie latem, wieczorami, po całodziennym wysiłku.

Kobiety cierpią wtedy prawdziwe katusze. Opuchnięte nogi w ciąży to normalny objaw zatrzymywania się wody w organizmie.

Organizm matki przygotowuje się na utratę krwi podczas porodu, dlatego w tkankach nóg, dłoni i stóp zaczyna gromadzić zapasy wody.

Skąd biorą się opuchnięte stopy i kostki w ciąży? Powiększająca się macica uciska żyły doprowadzające krew z powrotem do serca. Z tego powodu zatrzymuje się ona w kończynach, a część wody, która wchodzi w jej skład, przenika do tkanek, tworząc opuchliznę.

Leia também:  Porque Meu Gato Corre Como Louco?

Choć stan ten uprzykrza życie wielu mamom, mamy dobrą wiadomość. Obrzęki nóg i stóp znikną. Czasem dzieje się to od razu po porodzie, a niekiedy trzeba poczekać kilka tygodni. Nadmiar wody zostanie wchłonięty przez naczynia krwionośne, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki.

Zobacz także:  Gojnik – to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego!

Domowe sposoby na opuchnięte nogi w ciąży. Co pomoże na opuchliznę?

Spuchnięte nogi w ciąży to zmora wielu mam. Warto jednak wiedzieć, że z tą dolegliwością można sobie poradzić domowymi sposobami. Co pomoże na obrzęki w ciąży?

Unikaj długiego chodzenia i stania. Jeśli masz taką możliwość, usiądź.

Noś wygodne buty na płaskim obcasie. Jeśli puchną ci stopy, zakładaj odpowiednio większe obuwie. Noś specjalne rajstopy ściągające dla kobiet w ciąży. Za małe buty czy skarpetki ze ściągaczem utrudniają krążenie krwi.

Dużo odpoczywaj, najlepiej z nogami uniesionymi do góry. Możesz pod nogami umieścić poduszkę lub koc zwinięty w rulon.

Nie pozostawaj zbyt długo w jednej pozycji. Nawet jeśli musisz długo siedzieć przy biurku czy stole, wykonuj ćwiczenia. Prostuj nogi i kręć kółka stopami. Nie zakładaj nogi na nogę – utrudniasz w ten sposób przepływ krwi.

Uważaj na to, jak leżysz podczas snu. Pozycja na wznak może uciskać żyły odprowadzające krew z nóg. Najlepiej układaj się na lewym boku!

Pij dużo wody. Wbrew pozorom jej ograniczanie wcale nie wpływa na zmniejszenie obrzęków. Zrezygnuj z napojów gazowanych, kawy i herbaty.

Nie przesadzaj z solą! Jej nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie.

Obrzęki stóp czy kostek możesz złagodzić, stosując żele chłodzące. Wmasuj je w opuchnięte partie kończyn.

Spuchnięte nogi możesz owinąć namoczonym w zimnej wodzie kawałkiem materiału. Taki kompres potrzymaj przez 10 minut.

Stosuj chłodne kąpiele dla stóp z dodatkiem olejku lawendowego, herbacianego, rumiankowego lub rozmarynowego.

Opuchnięte nogi w ciąży. Kiedy obrzęki są groźne?

Puchnięcie nóg w ciąży to powszechny problem, który na ogół nie oznacza nic groźnego. Nie zwlekaj jednak z wizytą u lekarza, jeśli:

 • obrzęki są bardzo dokuczliwe i nie ustępują po odpoczynku
 • puchną nie tylko stopy i dłonie
 • opuchliźnie towarzyszy wzrost ciśnienia tętniczego (140/90 mmHg i więcej)
 • gwałtownie przytyłaś w ciąży (więcej niż 0,4 kg na tydzień w drugim trymestrze i więcej niż 0,5 kg w trzecim)

Lekarz zleci także badanie ogólne moczu, aby wykluczyć ewentualny białkomocz.

Wszystkie powyższe objawy mogą świadczyć o zatruciu ciążowym (gestozie), które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia matki i płodu. Osobami podwyższonego ryzyka są kobiety, które jeszcze nie rodziły oraz u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy choroby nerek.

Kobieta, u której stwierdzono zatrucie ciążowe, powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza i unikać stresu w ciąży, aby nie doszło do stanu przedrzucawkowego czy rzucawki. Czasem wskazana jest hospitalizacja oraz leżenie w łóżku.

Zobacz także:  Babka płesznik ta roślina lecznicza, która skutecznie walczy z wieloma schorzeniami układu pokarmowego!

Obrzęki. Dlaczego puchną nam nogi?

Zastanawiasz się dlaczego miewasz opuchnięte nogi, palce u rak czy oczy? Jakie są przyczyny obrzęków? Mogą one występować z wielu powodów, nie ma jednej przyczyny.

Obrzękom sprzyjają nieprzespane noce, picie wieczorami dużej ilości alkoholu, spożywanie produktów słonych, przegrzewanie się, wypijanie zbyt małej ilości wody czy przebywanie godzinami w pozycji siedzącej. Ale obrzęki są też pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

Pionowa pozycja ciała sprawia, że krew, płynąc z nóg w kierunku serca musi wykonać ogromną prace. Jeśli nogi nie pracują, czyli gdy idziemy, jedziemy na rowerze, biegamy, nie działa sprawnie mechanizmy wspomagający wypychanie krwi ku górze.

Rośnie nam wówczas ciśnienie krwi, woda zawarta w krwi wydostaje się przez ścianki naczyń do tkanek, dzięki czemu zmniejsza się ciśnienie, ale nogi stają się opuchnięte. Przyczyną puchnięcia mogą też być zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego. Obrzękom stóp sprzyja również obniżenie stężenia białek w surowicy krwi, które towarzyszy chorobom nerek lub niedożywieniu.

Zastanówmy się dlaczego lepiej nie lekceważyć obrzęków. Z czym mogą być związane kłopotliwe i niekiedy bolesne opuchnięcia?

 • Problem z nerkami. Jednym z objawów są worki pod oczami. Na skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody pojawiają się rozlane obrzęki nóg. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być powodem puchnięcia twarzy. Natomiast gdy puchnie nam całe ciało możemy mieć do czynienia z zespołem nerczycowym.
 • Choroby tarczycy. Przy nadczynności tarczycy mogą występować obrzęki na powiekach i pod oczami. Natomiast przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki, nasadę nosa oraz usta.
 • Schorzenia serca. Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostaje dołek, oznacza to zaburzenia krążenia, a co za tym idzie, obrzęki nóg. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano.
 • Obrzęki przed miesiączką. W drugiej połowie cyklu występują obrzęki nóg, oczu i dłoni. Na szczęści w tym wypadku to normalne i nie mamy się czym martwić. Aby chronić się przed odczuwaniem obrzmienia należy pić dużo wody i spożywać mniej soli. Czynnikiem wspomagającym będzie też ruch:)
 • Bolesne puchnięcie nóg. Obrzęk kostek zwykle wynika z wolniejszego przepływu limfy na skutek długiego unieruchomienia. Ale ból łydek sugeruje zaburzenia mikrokrążenia. Obrzęk może doprowadzić do zastoju krwi i stanu zapalnego w żyłach. W efekcie następuje uszkodzenie ścianek i zastawek umożliwiających odprowadzanie krwi z nóg do serca. Wtedy stan zapalny postępuje i tworzy się żylak. Ich powstawaniu sprzyja ciąża, nadwaga, nadciśnienie i choroba wieńcowa. Puchnięcie jednej nogi sugeruje zakrzepicę żył. Często towarzyszy temu ból nasilający się podczas siedzenia. Ból pod kolanem może być znakiem, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył.
 • Reumatyzm. Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych i łokciowych oraz ból pojawiający się nad ranem. Niekiedy puchnie staw skokowy i śródstopie.
 • Obrzęk limfatyczny, czyli nadmierne gromadzenie się płynu śródtkankowego w skórze i tkance podskórnej, w skutek niewydolności układu limfatycznego. Przyczyny możemy rozgraniczyć na wrodzone i nabyte. Wrodzony obrzęk limfatyczny spowodowany zaburzeniem rozwoju lub niewykształceniem się układu limfatycznego np. naczyń limfatycznych czy też węzłów chłonnych. Natomiast nabyty obrzęk limfatyczny powstaje jako następstwo m. in.
  • Operacyjnego leczenia nowotworów (np. usunięcia piersi lub narządów rodnych)
  • Zabiegów chirurgicznych (np. usunięcie węzłów chłonnych, po by-passach)
  • Urazów mechanicznych (złamania czy zwichnięcia)
  • Braku aktywności ruchowej (np. w wyniku niedowładu lub porażenia kończyn)

W związku z powyższym musimy pamiętać o ostrożności w samodzielnym interpretowaniu obrzęków nóg jako wyłącznie efektu trybu życia może nas sprowadzić na manowce. To nie tak, że np. po długich zakupach, albo w wyjątkowo ciepły dzień, a nawet upał lub w przegrzanym pomieszczeniu, wszyscy mają nogi, jak balony i każdy przetańczony wieczór trzeba opłacić bólem kostek. Jeśli problem powraca, nasila się, na pewno trzeba skonsultować się z lekarzem.

Tymczasem poniżej kilka domowych sposobów na radzenie sobie z obrzękami:

 • Jeśli musisz długo stać, nie zastygaj w bezruchu. Dreptanie w miejscu, uginanie kolan czy stawanie na palcach ułatwia przepływ krwi przez żyły.
 • Unikaj ciasnych rajstop, spodni, bielizny, uciskających brzuch i pachwiny, skarpet oraz niewygodnych butów na wysokim obcasie. Noś rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące.
 • Ważne jest zapobieganie odwodnieniu, powodującemu zagęszczenie krwi; podczas upałów lub przebywając w pomieszczeniach suchych i mocno ogrzewanych należy pić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej lub nie dosładzanych soków. Nie obawiaj się, że obrzęki będą jeszcze większe. Nawilżanie organizmu, ułatwia oczyszczenie go z toksyn, dzięki czemu sprawniej działają również żyły.
 • Ogranicz ilość soli, bo sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
 • Jeżeli masz siedzącą pracę, podstaw pod stopy karton. Od czasu do czasu poruszaj palcami, kręć stopą kółeczka i napinaj mięśnie łydek – to świetna gimnastyka dla żył. Nie zakładaj nogi na nogę.
 • Chodź po schodach. To ćwiczenie usprawnia pompę mięśniową. Jak najwięcej spaceruj po nierównym terenie, aby żyły zachowały należytą elastyczność.
 • Po przyjściu do domu na 15 – 20 minut owiń kostki zmoczonym i schłodzonym w lodówce bandażem. Potem na 10 minut ułóż nogi wyżej niż resztę ciała.
 • Dolegliwości związane z puchnięciem nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą.
 • Zrezygnuj z gorących kąpieli, gdyż w wysokiej temperaturze żyły rozszerzają się i zalega w nich krew.
 • Dbaj o zachowanie prawidłowej masy ciała
 • Spośród zajęć ruchowych szczególnie polecane są niezbyt forsowne spacery, jazda na rowerze i pływanie.

W Klinice Medycyny Estetycznej dr Prager niwelujemy obrzęki za pomocą: Green Vac ExclusiveorazICOONE, których głównym celem jestdrenażoraz stymulacja tkanki żylnej. Jest to zabieg niezastąpiony dla osób z problemami naczyniowymi.

Stosujemy również technikę drenażu limfatycznego manualnego, którego celem jest przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Drenaż poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz przyczynia się do szybkiego usuwania toksyn z organizmu.

Agata JaniakKosmetolog

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*