Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha

Ból brzucha zazwyczaj budzi niepokój, zwłaszcza jeżeli jest ostry i silny. Należy pamiętać, że nie każdy nagły ból brzucha spowodowany jest schorzeniem wymagającym leczenia w szpitalu. Dlatego warto umieć odróżnić błahą dolegliwość (wywołaną np. wzmożonymi ruchami robaczkowymi jelit) od objawów sugerujących poważną chorobę.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje bólu brzucha:

Ból kolkowy (spastyczny) Charakterystyczną cechą bólu spastycznego jest pojawianie się krótkotrwałych, silnych dolegliwości przerywanych okresami względnie bezbólowymi.

Spowodowany rozciąganiem lub skurczem mięśniówki narządów wewnętrznych, np.

ściany jelit (nadmierne gromadzenie gazów), pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa), moczowodu (kolka nerkowa) bądź macicy (bóle miesiączkowe).

Ból stały Określany jako kłucie, ściskanie lub pieczenie o stałym nasileniu. Ból stały może być objawem zapalenia toczącego się w jamie brzusznej (m.in. ostrego zapalenia trzustki), owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, powikłań kamicy żółciowej, ropni wewnątrzbrzusznych i wielu innych chorób.

Dolegliwości towarzyszące bólowi brzucha

Bólowi brzucha często towarzyszą inne objawy, takie jak:

 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • zmiana koloru stolca.

Bóle brzucha z towarzyszącymi czarnymi (smolistymi) stolcami wskazują na krwawienie z przewodu pokarmowego i wymagają hospitalizacji.

Kiedy ból brzucha świadczy o tym, że trzeba wezwać pogotowie ratunkowe?

Pęknięcie narządu wewnętrznego Dominujący objaw to gwałtowne pogorszenie stanu chorego ze względu na rozwijający się wstrząs.

Pacjent jest blady, spocony, ma niskie lub nieoznaczalne ciśnienie tętnicze i brzuch boleśnie wzdęty. Zazwyczaj do pęknięcia narządu jamy brzusznej (np.

wątroby, śledziony) dochodzi w wyniku przebytego urazu (uderzenie, upadek, wypadek komunikacyjny). U kobiet przyczyną pęknięcia jajowodu może być ciąża pozamaciczna.

Pęknięcie tętniaka aorty brzusznej To nieprawidłowe rozszerzenie tętnicy spowodowane miażdżycowymi zmianami w jej ścianie. Prąd krwi odwarstwia ścianę aorty, co może doprowadzić do pęknięcia tętniaka.

Objawy charakterystyczne: ostry ból brzucha – stały lub przerywany, promieniujący do pleców i pachwin.

Stan chorego bardzo szybko się pogarsza, jeżeli pacjent nie zostanie natychmiast przewieziony do szpitala – nie ma szans na przeżycie.

Zawał serca U wielu pacjentów z zawałem mięśnia sercowego obserwuje się tzw. objawy atypowe, czyli piekący ból w górnej części brzucha, często połączony z nudnościami, wzmożoną potliwością i uczuciem lęku.

U pacjentów z chorobą wieńcową lub stwierdzonymi czynnikami ryzyka (palenie papierosów, nadwaga, zaburzenia lipidowe oraz miażdżyca) skarżących się na ból o takim charakterze, przy braku ewidentnych objawów ze strony narządów jamy brzusznej, zawsze należy wykluczyć zawał mięśnia sercowego.

Kiedy ból brzucha świadczy o konieczności wizyty w szpitalu?

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego Początkowo ból jest zlokalizowany w środkowej części brzucha, wokół pępka, następnie przemieszcza się do jego prawej, dolnej części.

Ból nasila się przy kaszlu i uciskaniu brzucha. Charakterystyczne są brak apetytu, nudności, wymioty i gorączka.

W razie podejrzenia zapalenia wyrostka należy jak najszybciej zawieźć chorego do szpitala.

Zapalenie uchyłka jelita grubego Wskutek stanu zapalnego drobnych uwypukleń jelita grubego pojawiają się bolesne skurcze, biegunka lub zaparcie, gorączka i złe samopoczucie. Powikłaniem zapalenia uchyłka może być jego pęknięcie i zapalenie otrzewnej – stan zagrażający życiu, wymaga zgłoszenia się do szpitala.

Zapalenie trzustki Objawia się ostrym bólem brzucha promieniującym do pleców – zlokalizowany w jego środkowej i górnej części. Czasem pojawiają się nudności i wymioty, wzdęcie brzucha; często zatrzymanie gazów i stolca, gorączka, dreszcze.

Choroba ma dramatyczny oraz ciężki przebieg, może spowodować uszkodzenia trzustki i tkanek okołotrzustkowych. Ponadto u niektórych chorych występują powikłania wielonarządowe.

Gdy choroba nawraca i epizody ostrego zapalenia się powtarzają – wówczas niekiedy dochodzi do trwałych uszkodzeń miąższu trzustki. Ostre zapalenie trzustki wywołujące atak wiążę się np.

z tłustym posiłkiem i jednoczesnym obfitym spożywaniem alkoholu, przyczyną bywa także kamica pęcherzyka żółciowego. Każdy przypadek ostrego zapalenia trzustki wymaga wizyty w szpitalu.

Niedrożność jelit Objawem niedrożności jelit jest nasilający się, kurczowy i ostry ból brzucha. Następnie dołączają się: brak apetytu, nudności oraz wymioty.

Brzuch staje się wzdęty oraz występuje całkowite zaparcie (nie odchodzą gazy). Przyczynami tego schorzenia mogą być: zrosty pooperacyjne, przepukliny, połknięte ciało obce, skręt jelita, masy kałowe i guz nowotworowy.

Zależnie od rodzaju niedrożności stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Perforacja wrzodu żołądka Nagłe wystąpienie ostrego bólu w górnej części brzucha – rozprzestrzeniającego się następnie na całą jamę brzuszną – sugeruje perforację wrzodu trawiennego. Ból niekiedy staje się tak silny, że prowadzi do omdlenia. Skutek perforacji to zapalenie otrzewnej, dlatego konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna.

Kiedy bóle brzucha wskazują na to, żeby udać się do przychodni lub na izbę przyjęć?

Kamica pęcherzyka żółciowego   Dla tego schorzenia charakterystyczne są kolkowe, kłujące bóle brzucha zlokalizowane w śródbrzuszu lub w prawym podżebrzu, promieniują do pleców lub prawego barku. Objawami towarzyszącymi mogą być: wzdęcia, odbijania, nudności, wymioty bądź żółtaczka. Bóle często pojawiają się po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów.

Kolka nerkowa Objawy kolki nerkowej to: ostre bóle w okolicy lędźwiowej, bóle brzucha o charakterze skurczowym – promieniują do krocza, towarzyszy im parcie na mocz, a czasem występuje krwiomocz.

Często do bólu dołączają się nudności oraz wymioty. Pacjent z kolką nerkową jest niespokojny, blady i spocony. Jeżeli na skutek zastoju moczu powstaje zakażenie, pojawiają się również dreszcze i gorączka.

Przyczyną ataku bólowego jest przemieszczanie złogów przez moczowód w kierunku pęcherza moczowego.

W ostrych stanach bólowych konieczne jest podanie silnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Ulgę może przynieść ciepła kąpiel.

W razie nieskuteczności środków doustnych lub czopków, należy dożylnie podać medykamenty z grupy narkotycznych leków przeciwbólowych.

Po ustąpieniu ostrego stanu trzeba zastosować leki rozkurczowe oraz preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym i odkażającym drogi moczowe. Zaleca się uzupełniać leczenie dużą ilością płynów.

Kiedy ból brzucha można wyleczyć w domu?

Zatrucie pokarmowe Najczęściej do zatrucia pokarmowego dochodzi po spożyciu pokarmu zainfekowanego bakterią Salmonella. Objawy pojawiają się krótko po jedzeniu. Oprócz bolesnych skurczów mogą wystąpić: wymioty i biegunka, których nie wolno hamować.

Konieczne jest zapobieganie odwodnieniu – należy podawać przegotowaną wodę z elektrolitami (gotowe preparaty do rozpuszczania w wodzie, dostępne w aptekach). Jeżeli występuje biegunka bez wymiotów, warto przyjąć kilka tabletek węgla.

W razie utrzymywania się objawów powyżej 6 godzin, w razie wysokiej gorączki lub znacznego odwodnienia niezbędna jest interwencja lekarza.

Zapalenie błony śluzowej żołądka Schorzenie to charakteryzuje się bólami brzucha w jego górnej części, nudnościami i wymiotami. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, błąd dietetyczny, nadużycie alkoholu lub leków. Leczenie polega na zachowaniu diety, przyjmowaniu środków rozkurczowych i alkalizujących. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest pomoc lekarza.

Miesiączka Okres menstruacji jest najczęstszą przyczyną powstawania skurczowych bólów brzucha zlokalizowanych w podbrzuszu i okolicy krzyżowej – występują tuż przed i na początku miesiączki.

Czasem dołączają się do nich symptomy ogólne, takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy oraz omdlenia.

Za pojawianie się dolegliwości bólowych są odpowiedzialne substancje zwane prostaglandynami, które powodują skurcze macicy.

Niekiedy źródło bolesnego miesiączkowania tkwi w stanach zapalnych, wadach anatomicznych budowy macicy i jajowodów, w endometriozie (nieprawidłowe umiejscowienie błony śluzowej macicy) lub mięśniaku macicy.

Leczenie powinno rozpocząć się od leków rozkurczowych, które można łączyć ze słabym środkiem przeciwbólowym, takim jak paracetamol.

W przypadku silnych dolegliwości należy sięgnąć po metamizol, ibuprofen bądź zastosować preparaty będące połączeniami leków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Leczenie bólu brzucha w domu

W przypadku mało nasilonych bólów brzucha chory może być leczony w warunkach domowych.

Zaleca się zrezygnować z jedzenia przez kilka godzin i przyjmować jedynie płyny, najlepiej niegazowaną wodę. W słabo nasilonych bólach brzucha (np.

we wzdęciach, bólach miesiączkowych) da się zwalczyć dolegliwości lekami dostępnymi bez recepty. Ciepły termofor przyłożony do brzucha również je złagodzi.

Kiedy ból brzucha należy zgłosić do lekarza?

Ból brzucha zaleca się skonsultować ze specjalistą, kiedy nieprzyjemna dolegliwość utrzymuje się przez co najmniej 2 godziny, nawraca w ciągu 24 godzin lub istnieją wątpliwości co do charakteru przypadłości, a także gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

 • bladość i osłabienie,
 • trudności w oddychaniu,
 • bóle w okolicach serca,
 • wysoka gorączka,
 • ból po urazie brzucha,
 • ból w prawej dolnej części brzucha,
 • wymioty krwią lub żółcią,
 • ból brzucha w ciąży,
 • podejrzenie zatrucia (rośliną, lekiem lub substancją chemiczną).

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha kapsułki, wzdęcia 9.99 zł
 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha biegunka, wymioty 11.99 zł
 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha odwodnienie, wymioty, biegunka 9.99 zł
 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha saszetki, niestrawność, wzdęcia 3.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.
 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 
 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.
 • Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 
 • Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.
 • Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).
 • Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  
 • Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?
Leia também:  Quando E Como Plantar Batata Doce?

Ból brzucha, przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha to ból obszaru pomiędzy klatką piersiową a pachwiną. Nie zawsze nasilenie bólu brzucha jest odzwierciedleniem stanu chorego – np. podczas infekcji wirusowej układu pokarmowego możesz odczuwać bardzo silny ból brzucha i skurcze żołądka, a przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, przy pierwszych objawach, możesz nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Ból brzucha przyczyny

W kontekście patomechanizmów bólu brzucha mówi się o bólu somatycznym, trzewnym oraz odniesionym.

Przyczyną bólu somatycznego jest podrażnienie ściany jamy brzusznej i otrzewnej ściennej przez zmianę temperatury, ucisk na tkanki i narządy, przecięcie powłok czy pociąganie. Zwykle ból somatyczny ma nagły, ostry początek.

Jest dobrze ograniczony i ma tendencję do przedłużania się. Kasłanie, głębokie wdechy, zmiana pozycji ciała mogą nasilać somatyczny ból brzucha. Ten typ bólu brzucha jest najsilniej odczuwany w miejscu zmienionym chorobowo.

 

Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha

Innym rodzajem bólu jest ból trzewny. Jego przyczyną jest podrażnienie receptorów otrzewnej trzewnej i narządów jamy brzusznej.

Do podrażnienia dochodzi w wyniku skurczów, nacisku, pociągania, rozciągania i zmian temperatury. Ból trzewny jest tępy, rozlany, kolkowy.

Często chorym z tym rodzajem bólu towarzyszą dodatkowe objawy – pocenie się, wymioty, nudności. Odczuwanie bólu nasila się w spoczynku.

Ból odniesiony wynika ze specyficznego unerwienia poszczególnych części ciała. Ból jest odczuwany niekiedy w odległych obszarach ciała poza miejscem, gdzie doszło do uszkodzenia.

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, poniżej wymieniono przykładowe powody:

Bóle brzucha mogą być również wywołane przez niektóre leki. Ból może być efektem ubocznym ich  stosowania. Inną przyczyną bólu brzucha są urazy. W przypadku urazu ból ustępuje zwykle w ciągu kilku minut. Jeżeli tak się nie stanie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ uraz mógł doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej.

Ból brzucha może być też objawem nowotworu np. żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego lub jajnika. Zwykle towarzyszą mu też inne objawy, takie jak:

 • niezamierzona utrata masy ciała,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • wzdęcia,
 • niechęć i problemy z jedzeniem,
 • uczucie pełnego żołądka.

Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha

Jeżeli zaobserwujesz takie objawy u siebie lub swoich bliskich i będą one występować prawie codziennie, przez ponad 2–3 tygodnie, to niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Ból brzucha po lewej, ból brzucha po prawej, ból całego brzucha

W poszukiwaniu przyczyny bólu brzucha ważne jest określenie nasilenia bólu, jego lokalizacji oraz poinformowanie lekarza, czy występują inne objawy.

Ból, który obejmuje cały brzuch lub jego część, może wystąpić z powodu niestrawności lub infekcji wirusowej układu pokarmowego. Jeśli ból ten nasila się w ciągu kilku godzin, a dodatkowo pojawiają się skurcze, to może być on objawem niedrożności jelit.

Ból brzucha po prawej stronie

Ból pojawiający się nagle i nasilający się w czasie oraz zlokalizowany w jednym, konkretnym obszarze brzucha może być oznaką poważnego problemu zdrowotnego, np. zapalenia wyrostka robaczkowego. Przy zapaleniu wyrostka ból obejmuje cały brzuch lub ogranicza się tylko do prawej dolnej części jamy brzusznej.

Ból brzucha nasilający się

W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego lub choroby wrzodowej żołądka ból zwykle lokalizuje się nadbrzuszu i nasila się w czasie w miarę rozwoju stanu zapalnego. Ból spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego bądź kamicą pęcherzyka żółciowego może być bardziej dotkliwy podczas ruchu bądź kaszlu.

Ból, który pojawia się i znika lub też jego nasilenie uzależnione jest od pozycji ciała rzadko jest powodem do niepokoju, zwłaszcza, jeśli zmniejsza się on po oddaniu gazów bądź wypróżnieniu. Wiele kobiet taki rodzaj bólu odczuwa w trakcie miesiączki.

Ból brzucha nagły

Silny ból, który pojawia się nagle, może być objawem perforacji żołądka lub jelit  (w takiej sytuacji treść pokarmowa wydostaje się poza obręb żołądka lub jelita wprost do jamy brzusznej), skrętu jądra lub jajnika, kamicy nerkowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, a nawet tętniaka aorty.

Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha

Ból brzucha kiedy do lekarza?

Konsultacja lekarska jest niezbędna, gdy nagle pojawia się silny ból brzucha lub gdy dotychczas odczuwane dolegliwości bólowe stają się coraz bardziej dotkliwe na przestrzeni kolejnych kilku godzin bądź dni. Z lekarzem należy skonsultować się również, jeżeli ból brzucha jest nawracający lub towarzyszy mu którykolwiek z podanych niżej objawów:

 • gorączka
 • niemożność jedzenia utrzymująca się powyżej 2 dni
 • nadmierne pragnienie, sucha skóra, wyschnięte usta, niewielka ilość lub brak oddawanego moczu albo oddawanie moczu o ciemnym zabarwieniu, wyraźne osłabienie, ból lub zawroty głowy, czyli objawy odwodnienia
 • niemożność wypróżnienia, zwłaszcza jeśli do tego pojawiają się wymioty
 • bolesne i częste oddawanie moczu
 • tkliwość brzucha(ból przy ucisku)
 • silny ból brzucha trwający dłużej niż kilka godzin.

Objawy towarzyszące bólom brzucha, które wskazują na poważny stan chorego i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej i/lub wezwania pogotowia to m.in.:

 • pojawienie się nagłego, bardzo silnego bólu brzucha;
 • wymiotowanie krwią lub treścią pokarmową, w której widać obecność krwi;
 • odczuwanie dodatkowego bólu zlokalizowanego między łopatkami, w klatce piersiowej, szyi lub barkach;
 • problemy z oddychaniem;
 • ból brzucha u kobiet w ciąży;
 • ból brzucha po urazie, który nie przechodzi po kilku minutach.

Obecność krwi w stolcu lub czarny kolor stolca również jest niepokojącym objawem, nie wymaga pilnej pomocy lekarskiej (wezwania zespołu pogotowia ratunkowego) jednak stan chorego powinien zostać skonsultowany przez lekarza.

Ból brzucha diagnostyka

Podczas konsultacji lekarz może zadać ci dodatkowe pytania, które pomogą mu trafnie określić przyczynę bólu oraz ustalić optymalne postępowanie.

Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na te pytania, aby mieć pewność, że przekazało się lekarzowi wszystkie potrzebne informacje. Lekarz może np.

zapytać o lokalizację, rodzaj, natężenie, przebieg oraz czynniki potencjalnie wpływające na ból.

Lokalizacja bólu:

 • Czy ból dotyczy całego brzucha czy też jest ograniczony do konkretnego obszaru?
 • Czy ból gdzieś promieniuje, np. na plecy, łopatki, ramiona, pachwiny, pośladki?
Leia também:  Como Sei Qual É A Minha Motherboard?

Rodzaj bólu:

 • Jaki jest charakter bólu – stały, pulsujący, kłujący, silny, przeszywający, tępy itd.?

Natężenie bólu:

 • Czy ból jest stały, czy może jego natężenie zmienia się w czasie?

Przebieg bólu:

 • Kiedy ten ból występuje – przez cały czas czy jest zależny od pory dnia?
 • Jeżeli ból pojawia się i znika, to jak długo trwa? Czy pojawia się po posiłku, a znika po wypróżnieniu?

Czynniki wywołujące lub modyfikujące przebieg bólu:

 • Czy ustępuje po zastosowaniu jakichś leków? Czy występuje po zjedzeniu określonych produktów lub wypiciu alkoholu?
 • Czy ból był poprzedzony jakimś urazem?

Dodatkowo w przypadku kobiet dobrze jest podać lekarzowi datę ostatniej miesiączki, poinformować go o ewentualnej ciąży oraz powiedzieć, czy ból pojawia się podczas miesiączki.

Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha

Podstawą diagnostyki jest szczegółowo przeprowadzony wywiad. Dodatkowo w diagnostyce bólu brzucha lekarz wykona badanie palpacyjne (badanie polegające na dotykaniu palcami np.

brzucha chorego; pozwala ono wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie poszczególnych organów i struktur). Badanie palpacyjne pomoże ocenić stan chorego i jest podstawą do ewentualnej dalszej diagnostyki.

Niezbędnym elementem badania jest osłuchanie jelit, dzięki temu można sprawdzić ich perystaltykę, czyli aktywność ruchu mięśni znajdujących się w ścianie jelit.

Jeśli lekarz uzna za zasadne pogłębienie diagnostyki, może zlecić wykonanie dalszych badań – laboratoryjnych, obrazowych czy endoskopowych. Decyzja o wdrożeniu specjalistycznej diagnostyki należy do lekarza, który na podstawie badania w gabinecie i szczegółowego wywiadu z chorym oceni, czy dodatkowe badania są konieczne i które ewentualnie należy przeprowadzić.

Ból brzucha leczenie

Leczenie objawowe – stosujemy u pacjentów, u których nie jest znana przyczyna bólu, a chory jest w trakcie diagnostyki lub podejrzewamy łagodną, przemijającą naturę dolegliwości.

Leczenie przyczynowe – leczenie bólu brzucha jest uzależnione od jego przyczyny i opiera się na trzech głównych sposobach:

 • modyfikacji diety – np. w celiakii lub zespole jelita drażliwego
 • leczeniu farmakologicznym – np. w chorobie wrzodowej
 • leczeniu operacyjnym – np. przy zapaleniu wyrostka robaczkowego

Przy bólach w typie kolkowym lub skurczowym pomocne może być przyjęcie leku rozkurczowego w tabletkach.

Jeżeli bólowi brzucha towarzyszy biegunka i/lub wymioty, pij często, ale małymi łyczkami. Wybierz wodę lub słabą herbatę. Jeśli chorujesz na cukrzycę, częściej kontroluj stężenie glukozy (cukru) we krwi, aby zapobiec gwałtownej zmianie jego poziomu.

 • Po wymiotach lub biegunce zacznij jedzenie od potraw lekkostrawnych, takich jak ryż, kleik ryżowy, suchary.
 • Jeżeli ból brzucha pojawia się po posiłkach i dotyczy nadbrzusza albo masz zgagę, mogą ci pomóc leki zobojętniające kwas żołądkowy lub zmniejszające wydzielanie kwasu solnego.
 • Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha

Ból brzucha zalecane postępowanie

Aby zapobiegać bólom brzucha wynikającym z nieprawidłowych nawyków żywieniowych:

 • Pij wodę.
 • Unikaj dużych porcji potraw, jedz małe, ale częściej.
 • Dbaj o to, aby twoja dieta obfitowała w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, które są źródłem błonnika.
 • Unikaj smażonych, tłustych oraz ciężkostrawnych potraw oraz gotowych soków owocowych, kawy, alkoholu i napojów gazowanych.
 • Planując jedzenie produktów powszechnie uznanych za wzdymające – fasoli, grochu, bobu itp., pamiętaj o ich odpowiednim przygotowaniu i przyprawieniu dania ziołami ułatwiającymi trawienie.
 • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną, najlepiej co najmniej 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu.
 • Unikaj zażywania aspiryny, ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, o ile nie zostały ci przepisane przez lekarza.
 • Dbaj o higienę. Myj ręce po wizycie w toalecie i przed każdym posiłkiem.
 • Powstrzymaj się od spożywania surowych produktów: mięsa, ryb oraz jaj.
 • W podróży pij jedynie wodę oryginalnie kapslowaną, butelkowaną lub puszkowaną.
 • Przechowuj żywność w suchym, chłodnym miejscu.
 • Nie spożywaj jedzenia, na którym widoczne są ślady pleśni. Jej usunięcie nie sprawi, że pokarm będzie bezpieczny. Pleśń wrasta do wnętrza owocu, bochenka chleba czy obejmuje całą porcję żywności przechowywanej w słoikach lub jednorazowych opakowaniach.

W indywidualnych przypadkach, w zależności od sytuacji zdrowotnej, wybór poszczególnych grup produktów spożywczych może się różnić i mogą być wskazane dodatkowe ograniczenia.

Ból brzucha rokowanie i powikłania

W większości przypadków ból brzucha jest łagodny i przemijający. Zwykle ból jest objawem niezagrażającym zdrowiu i życiu, który mija samoistnie lub po modyfikacji stylu życia.

 Bywa, że objawy ustępują po zmianie diety, nauczeniu radzenia sobie ze stresem czy zadbaniu o regularność spożywanych posiłków. W większości przypadków, łagodnych bólów brzucha ulgę mogą przynieść działania podejmowane w domu.

Ból brzucha wywołany jest infekcją mija po jej wyleczeniu, a choroba nie pozostawia po sobie powikłań. 

Przewlekły lub nawracający ból brzucha może być objawem świadczącym o poważnych problemach zdrowotnych – nietolerancji pokarmowej, chorobach w obrębie żołądka, jelit, układu rozrodczego a nawet o nowotworze. Istotne jest natychmiastowe podjęcie leczenia, dzięki czemu możliwa jest poprawa stanu chorego, a nawet radykalne wyleczenie z nowotworu.

Są również stany ostre wymagające pilnej interwencji chirurgicznej – zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy, które szybko rozpoznane i właściwie leczone nie muszą prowadzić do trwałych następstw zdrowotnych.

Dowiedz się więcej

Regulacja emocjonalna u dzieci i młodzieży z czynnościowymi bólami brzucha

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393911705820

Depresja a ból: ogólnopolskie badanie epidemiologiczne*

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2010/WasilewskiPP2010n3s435.pdf

Ektopowa trzustka jako przyczyna niespecyficznych bólów brzucha

https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Dziekiewicz/publication/277475762_Ectopic_pancreas_as_a_cause_of_nonspecific_abdominal_pain/links/5b0adf2e4585157f871aca81/Ectopic-pancreas-as-a-cause-of-nonspecific-abdominal-pain.pdf

Przyczyny skurczowych bólów brzucha – dlaczego się pojawiają? [CHOROBY]

Skurcze brzucha – przyczyny skurczowego bólu jelit i brzucha
fot. Adobe Stock

Bolesne kurcze w brzuchu – która z nas ich nie doświadczyła? Chyba każda kobieta wie, o czym mowa. Skurczowe bóle brzucha towarzyszą nam niekiedy podczas owulacji, często w napięciu przedmiesiączkowym, a także przy okresie. Pojawiają się jako skutek destrukcyjnego działania stresu i są potęgowane przez lęk.

Mogą być tak dotkliwe, że na chwilę nas paraliżują i powodują bezruch. Nierzadko zachodzi potrzeba przybrania rozluźniającej pozycji, jak leżąca, skulona czy siedząca. Skurczowe bóle brzucha mogą zwiastować pewne choroby…

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Jest to poważny stan, określany też w żargonie medycznym jako „ostry brzuch”. Charakteryzuje się występowaniem bolesnych skurczów brzucha, bólem i tkliwością okolic prawego dołu biodrowego, czyli okolic dolnej, prawej ćwiartki brzucha. Nierzadko zgłaszane są nudności, wymioty, zaparcia, a także gorączka. Brzuch jest twardy w dotyku.

Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga operacji chirurgicznej. Należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub zawieść osobę poszkodowaną do szpitala. Istnieje ryzyko pęknięcia wyrostka – perforacji – i następowego zapalenia otrzewnej, które może nawet zagrażać życiu.

Endometrioza

Jest chorobą kobiecą, która polega na występowaniu błony śluzowej macicy – endometrium – w miejscach, gdzie normalnie nie występuje. Miejscami tymi są np.

jajowody, szyjka macicy, jelita, jajniki, więzadła, blizny po cięciu cesarskim, operacjach ginekologicznych. Ektopowe endometrium zachowuje swoją funkcję i złuszczając się, dochodzi do krwawienia.

Krew gromadzi się, tworząc torbiele i zrosty, zmieniające budowę narządu i powodują ból.

Endometrioza jest to główną przyczyną niepłodności u kobiet. Pierwsze objawy można zaobserwować przed 20. rokiem życia. Ból towarzyszący endometriozie ma charakter skurczów – zarówno w obrębie narządów rodnych, jak i jelit lub odbytu. Leczeniem endometriozy zajmują się lekarze ginekolodzy.

Alergia pokarmowa

Po zjedzeniu uczulającego pokarmu można odczuwać dziwne objawy, jak przelewanie się treści w jelitach, skurcze jelit, bolesne kolki i wzdęcia, a także biegunki, po których zwykle odczuwa się ulgę.

W celu identyfikacji alergenu należy obserwować swój jadłospis i reakcje organizmu na poszczególne dania (w tym przyprawy!). Jeśli któryś z produktów spożywczych działa na jelita niekorzystnie, warto go wyeliminować z menu. W razie wątpliwości zalecana jest konsultacja alergologiczna i gastroenterologiczna.

Zapalenie uchyłka jelita grubego

Jest to choroba jelita grubego, polegająca na występowaniu stanu zapalnego w fałdach jelita, zaczopowanych treścią kałową, w których doszło do infekcji, czyli zakażenia.

Biegunka, zamiennie z zaparciami, wysoka temperatura ciała, rozbicie i towarzyszące im skurcze w brzuchu mogą sygnalizować zapalenie uchyłka jelita grubego.

Opisywany stan wymaga konsultacji chirurgicznej, z uwagi na ryzyko pęknięcia jelita, przedostania się treści kałowej do otrzewnej, co skutkuje zapaleniem otrzewnej, a następnie zakażeniem organizmu – o wiele trudniejszym w leczeniu.

Zespół jelita drażliwego

Jest chorobą charakterystyczną dla osób w średnim wieku, stale narażonych na stres. Manifestuje się naprzemiennym pojawianiem się biegunek i zaparć, którym towarzyszą dolegliwości bólowe, najczęściej o charakterze skurczowym.

Jedyny sposób na zespół jelita nadwrażliwego to konsultacja u gastroenterologa, który zaordynuje łagodzące objawy leki, zaleci unikanie sytuacji stresowych i nauczenie się walki ze stresem, a także wyeliminowanie z diety wzdymających pokarmów.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Do charakterystycznych objawów WZJG zaliczamy właśnie skurczowe bóle brzucha, biegunki najczęściej z domieszką krwi, pojawiające się na przemian z zaparciami. W dolnej połowie brzucha odczuwana jest wrażliwość na ból, co sugeruje stan zapalny w jelicie grubym.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą, którą należy mieć pod kontrolą i systematycznie uczęszczać na konsultacje do gastroenterologa i w razie potrzeby chirurga.Powikłaniem WZJG może być perforacja jelita i zapalenie otrzewnej.

Leia também:  Como Provar A Uma Pessoa Que Gosta Dela?

Zatrucie bakterią salmonella

Poważnym zatruciem pokarmowym jest zakażenie bakterią salmonella. Objawy zakażenia pojawiają się niedługo po spożyciu zainfekowanego pokarmu, a na pierwszy plan wysuwają się biegunki, wymioty oraz skurczowe bóle brzucha.

Zatrucie takie wymaga uzupełniania wody i elektrolitów, którą tracimy przez wymioty i biegunkę. Nierzadko konieczna jest pomoc lekarska. Ratunkiem może być wypicie szklanki przegotowanej wody osolonej 1 łyżeczką soli. Wymiotów i biegunki nie wolno hamować, gdyż to powoduje długotrwałe zaleganie bakterii w organizmie.

Kamica pęcherzyka żółciowego

Trudne do opanowania bóle w górnej części brzucha po prawej stronie, zaraz pod żebrami, promieniujące do pleców lub prawego barku, nasilające się np. podczas śmiechu, parcia na stolec czy wstrząsów – mogą być spowodowane zatkaniem pęcherzyka żółciowego i jego przewodu przez kamienie.

Towarzyszą temu odbijania, wzdęcia, a także żółtaczka spowodowana upośledzeniem odpływu żółci z wątroby. Niezbędne jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu pęcherzyka (cholecystektomia).

Biegunka podróżnych

Jest związana z wyjazdami i podróżami, niekoniecznie do krajów tropikalnych, czy o nikłym standardzie sanitarnym. Może być wynikiem zakażenia, jak również reakcją psychiczną (podróż jest przeżyciem; lęk przed wypadkami) lub reakcją na zmianę klimatu. Objawy to przede wszystkim: biegunka, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia i uczucie przelewania się treści jelitowej.

Podczas biegunki zaleca się picie wody przegotowanej z elektrolitami, a także zastosowanie preparatów z loperamidem, węgla aktywowanego i probiotyków. Polecana jest także głodówka i dieta „jałowa”.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Skurczowy ból brzucha, pojawiający się po spożyciu alkoholu, zjedzeniu niezdrowego posiłku, przyjęciu leku lub na skutek infekcji bakteryjnej, może świadczyć o stanie zapalnym śluzówki żołądka. Objawy dodatkowe to:nudności, wymioty, biegunka, biały nalot na języku, pragnienie, a także kołataniami serca (nierówne, szybkie bicie serca).

Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej. Pomocne jest uzupełnianie płynów, stosowanie leków na zgagę, osłaniających śluzówkę żołądka, leków rozkurczowych i elektrolitów. Należy też wdrożyć ograniczenia dietetyczne, unikając surowych, ostrych i gorących potraw. Odradza się także palenie tytoniu.

Przegrzanie

Jeśli dochodzi do przegrzania, którego skutkiem jest odwodnienie i utrata jonów sodu – głównie z potem, może dojść do pojawienia się bolesnych skurczów w brzuchu. Pierwszą pomocą w takim stanie, jest uzupełnienie płynów o letniej temperaturze, jak również spożywanie elektrolitów.

Zobacz też:Wszystko o elektrolitachKiedy biegunka powinna skłonić do wizyty u lekarza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Skurczowe bóle brzucha

Nadwrażliwość jelit – jak pozbyć się bolesnych skurczy?

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii UJCM w Krakowie

Przyczyn skurczowych bólów brzucha jest dużo i obejmują one głównie przyczyny z przewodu pokarmowego, ale także np. z układu moczowego czy u kobiet z układu rodnego. Zasadnicze pytanie, to gdzie w obrębie jamy brzusznej są zlokalizowane skurcze, w jakich okolicznościach się one pojawiają i czy ich przyczyna została wyjaśniona.

Drugim ważnym pytaniem jest co rozumiemy przez nadwrażliwość jelit – często jest to określenie używane zarówno dla alergii, nietolerancji pokarmowych, jak i zespołu jelita drażliwego.

W przypadku alergii bądź nietolerancji pokarmowych (nie są to tożsame określenia) postępowaniem z wyboru jest unikanie pokarmów/substancji, które wywołują reakcje alergiczne/nietolerancję.

W przypadku zespołu jelita drażliwego postępowanie niefarmakologiczne polega na tzw.

higienicznym spożywaniu posiłków, czyli diecie łatwostrawnej (z wykluczeniem potraw tłustych, wzdymających), spokojnym spożywaniu posiłków, posiłki powinny był nieobfite, ale często spożywane.

U osób z towarzyszącymi biegunkami konieczne jest zmniejszenie ilości błonnika pokarmowego w diecie; w przypadku towarzyszących zaparć, odwrotnie, należy zwiększyć ilość błonnika oraz zadbać o regularne wypróżnienia.

Większość osób ma pokarmy, które nasilają dolegliwości – tu ważna jest samoobserwacja. Doraźnie można stosować leki dostępne bez recepty, np. leki rozkurczające (np. preparaty drotaweryny), leki zmniejszające wzdęcia (simetikon, dimetikon). W przypadku przewlekających się skurczy konieczny jest kontakt z lekarzem.

Pragnę zwrócić uwagę, że bolesne skurcze mogą być także objawem innych chorób w obrębie jamy brzusznej.

Dlatego, jeśli ból nie reaguje na stosowane „domowe” postępowanie, konieczna jest konsultacja lekarska mająca na celu diagnostykę i wdrożenie leczenia (w tym lekami na receptę).

Zarówno bolesne skurcze, jak i inne bóle w obrębie jamy brzusznej należy rozpatrywać pod kątem innych objawów (jak np. zmiany masy ciała, nudności, wymioty, zmiana rytmu wypróżnień).

Podstawowe pytania lekarza odnoszące się do bólu mają na celu określenie lokalizacji bólu (w trakcie wizyty można pokazać ręką, gdzie boli), jego charakteru (czy ból jest stały, ostry, tępy, kolkowy itp.), promieniowania, czynników wpływających na jego nasilenie, czasu trwania i innych objawów towarzyszących.

Często konieczna jest wiedza na temat innych chorób pacjenta i zażywanych przez niego lekach, wywiadu rodzinnego (choroby w rodzinie).

Wielu pacjentów twierdzi, że ogrom pytań zadawanych przez lekarza wydaje się zbędna, ale spojrzenie na całego chorego pozwala, np. na połączenie ze sobą pozornie niezwiązanych objawów i przybliżenie pełnej diagnozy.

W badaniu fizykalnym brzucha, lekarz określa wygląd brzucha, bolesność podczas palpacji (dotykania), opukiwania, obecność oporów w jamie brzusznej, osłuchuje ruchy jelita. Często konieczne jest badanie per rectum, czyli badanie przez odbyt.

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego zapada decyzja co do dalszej diagnostyki (np. badania z krwi, badania obrazowe) i leczenia. W niektórych chorobach wywiad (objawy, odchylenia w badaniu fizykalnym) są bardzo charakterystyczne i postawienie diagnozy jest szybkie, w innych przypadkach proces diagnostyczny może być dłuższy.

Dubiel J.P.: Propedeutyka chorób wewnętrznych. Część II, wyd. IV, skrypt Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie.

Masz bolesne skurcze brzucha? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Cierpisz z powodu bolesnych skurczów brzucha? To problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku, prowadzące bardzo różny tryb życia. Przyczyną skurczy brzucha może być nieprawidłowa higiena jedzenia, choroby jelit, a nawet nietolerancja pokarmowa. Dowiedz się, jak łagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość.

Skurcze brzucha to dolegliwość dotykająca osoby w każdym wieku. Skurczowe bóle brzucha mogą być powodowane nieprawidłową dietę przy nietolerancji pokarmów, ale mogą być też objawem chorób jelit, czy tzw. problemów kobiecych.

Skurczowym bólom brzucha (skurczom jelit) często towarzyszy uczucie rozpierania w brzuchu lub przelewania w jelitach, choć uczucie to jest bardzo indywidualne. Skurczowy ból brzucha nasila się i słabnie, ma zmienny charakter i mogą mu towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, takie jak nudności, czy wzdęcia.

Aby znaleźć przyczynę skurczowych bólów brzucha, należy wiedzieć, gdzie w obrębie jamy brzusznej zlokalizowane są skurcze, w jakich okolicznościach się one pojawiają.

Skurczowe bóle brzucha: przyczyny

Przyczyn skurczowego bólu brzucha może być wiele. Zwykle związane są one z przewodem pokarmowym, ale mogą być też odzwierciedleniem problemów z układem moczowym lub układem rodnym u kobiet.

Częste przyczyny skurczowego bólu brzucha:

 • nieprawidłowa dieta: jedzenie w pośpiechu, nieregularne posiłki, nadmierne porcje spożywane przed snem, jedzenie produktów tłustych, ciężkostrawnych i wzdymających;
 • aeorofagia (połykanie powietrza w czasie jedzenia);
 • alergia lub nietolerancja pokarmowa (w tym nietolerancja laktozy);
 • zespół jelita drażliwego;
 • organiczne choroby jelit takie: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna;
 • uporczywe zaparcia;
 • uchyłki jelita grubego.

Skurczowe bóle brzucha: łagodzenie

W przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowych unikanie pokarmów/substancji wywołujących skurczowe bóle brzucha jest najlepszym postępowaniem. Natomiast w przypadku nadwrażliwości jelit stosuje się zarówno specjalną dietę (łatwostrawną), jak i leczenie farmakologiczne.

Doraźnie, jeśli skurcze brzucha są sporadyczne i nie są skorelowane z żadną chorobą, można stosować leki dostępne bez recepty – rozkurczające, zmniejszające wzdęcia. W przypadku przewlekłych, powtarzających się lub silnych skurczy konieczny jest kontakt z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań.

Konsultacji z lekarzem wymagają również bolesne skurcze brzucha, którym towarzyszą inne objawy, takie jak biegunka, zaparcia, zmiana masy ciała, nudności, wymioty, złe samopoczucie.

Warto wiedzieć, że niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie. Chodzi tu nie tylko o zdrowe, odpowiednio skomponowane posiłki, ale również o czas i porę ich spożywania. Regularne spożywanie posiłków, mniejszych porcji, dokładne, powolne przeżuwanie i dbanie o tzw. higienę jedzenia pozwala złagodzić skurczowe bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Skurcze brzucha: badania

Pierwszym badaniem, jakie przeprowadzi lekarz, jest badanie fizykalne, podczas którego określa wygląd brzucha, bolesność podczas dotykania, opukiwania, obecność oporów w jamie brzusznej, ruchy jelita. Często konieczne jest badanie per rectum, badanie endoskopowe (kolonoskopia, gastroskopia), badania krwi.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*