Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Skrzywienie penisa może być przyczyną kompleksów wielu mężczyzn. Duża część tych przypadków dotyczy lekkiej krzywizny, która jest wyłącznie defektem kosmetycznym, nie przeszkadza we współżyciu i nie wywołuje bólu. W niektórych sytuacjach zakrzywienie jest jednak tak duże, że wymaga ingerencji chirurga. Na czym dokładnie polega prostowanie penisa?

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Szacuje się, że skrzywienie penisa występuje u ok. 1%-3% mężczyzn. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a wśród nich wymienia się m.in. spodziectwo, wierzchniactwo czy chorobę Peyroniego. Schorzenie to wynika ze stwardnienia ciał jamistych prącia, spowodowanego stanem zapalnym.

W efekcie występuje powolny proces włóknienia, co wywołuje skrzywienie penisa oraz ból podczas erekcji. Przypadłość ta nazywana jest także stwardnieniem plastycznym prącia i dotychczas nie udało się poznać jej przyczyny.

Powodem skrzywienia penisa może być także nieprawidłowe zewnętrzne umiejscowienie ujścia cewki moczowej, indywidualna cecha organizmu bądź uraz.

Prostowanie penisa – znajdź klinikę

Wskazania do operacji prostowania penisa

Wada może być wrodzona bądź nabyta i nie zawsze musi się z nią wiązać zabieg chirurgiczny – skrzywienie penisa może być tylko defektem estetycznym.

Głównymi wskazaniami do operacji są duże trudności lub brak możliwości odbycia stosunku płciowego, dyskomfort lub ból mężczyzny (albo jego partnerki) w czasie współżycia, a także kompleksy związane ze skrzywieniem prącia, które niejednokrotnie rzutują na całe życie mężczyzny.

Negatywny wpływ na psychikę i upośledzenie życia seksualnego posiadacza skrzywionego penisa to poważne przesłanki do zabiegu chirurgicznego.

Jak wyprostować penisa?

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa? Skrzywiony penis

Istnieje kilka metod wyprostowania penisa, a wybór jest uzależniony od rodzaju wady i przyczyn jej wystąpienia. Prócz zabiegów chirurgicznych stosowane są również iniekcje sterydów wprowadzane bezpośrednio do ciał jamistych oraz leczenie farmakologiczne, polegające m.in. na podawaniu pacjentowi kolchicyny, para-aminobenzoesanu potasu lub witaminy E. Niektórzy mężczyźni zaopatrują się też w specjalne aparaty do prostowania prącia, jednakże korzystanie z nich jest obarczone dużym stopniem ryzyka, choćby z racji tego, iż dany mężczyzna stosuje je samodzielnie – bez konsultacji i kontroli lekarskiej.

Przebieg zabiegu prostowania penisa

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik zabiegowych jest plastyka ciał jamistych sposobem Nesbita. Operacja tą metodą polega na wycięciu „okienka” w otoczce białawej prącia po stronie przeciwnej do płytki wywołującej krzywiznę, a następnie poprzecznym zszyciu brzegów powstałej rany.

Przed wykonaniem cięcia lekarz wywołuje tzw. sztuczny wzwód wlewem roztworu soli fizjologicznej. Chirurg zakłada specjalne szwy na przeciwległą stronę skrzywienia, które następnie po ok. 2 miesiącach obrastają nową tkanką, tworząc tym sposobem silny zrost trzymający skrzywienie.

W wyniku zwężenia tej części prącia, gdzie nie ma zmian bliznowatych, następuje wyprostowanie penisa i – co dla sporej części mężczyzn jest głównym powodem wahania się nad wyborem tej metody – nieznaczne skrócenie członka.

Efekt wyeliminowania krzywizny można osiągnąć również poprzez sfałdowanie osłonki białawej przy użyciu szwów.

Warto wiedzieć: Mniej inwazyjną metodą jest wycięcie jedynie zewnętrznej warstwy osłonki białawej i zszycie jej, co prowadzi do wyprostowania prącia przez skrócenie zbyt długiej powierzchni członka i wytworzenia łączącej brzegi rany blizny. Podczas korekty skrzywienia tą techniką wewnętrzna warstwa osłonki pozostaje nienaruszona.

Prostowanie prącia poprzez przeszczep

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa? Schemat przebiegu operacji prostowania prącia

Penis może być wyprostowany również poprzez przeszczep – zrobienie nacięć i naszycie „łatki” w miejscu krzywizny, co w efekcie spowoduje też lekkie wydłużenie członka. Podczas zabiegu wykonywanego tą metodą chirurg może usunąć część zgrubiałej tkanki (płytki lub zbliznowacenia wywołującego krzywiznę). W zależności od techniki zabieg prostowania penisa trwa od 1 do 2 godzin i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pacjent pozostaje dobę na obserwacji w klinice. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk penisa, który ustępuje samoistnie po 4-5 dniach (przy zalecanym układaniu prącia do góry). Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia w postaci utraty czucia, które również samoistnie znikają po paru tygodniach. Przez okres ok. 2 miesięcy należy powstrzymywać się od współżycia.

Prostowanie penisa

– sprawdź ceny w 2 klinikach!

 • K. Hatzimouratidis et al., “Guidelines on Penile Curvature”, European Association of Urology

Oceń artykuł: 4.2/5 (opinie 218)

Krzywy Penis,Skrzywiony Penis ➽Jak Wyprostować Penisa w domu

Krzywy penis – całkiem często się zdarza, iż w momencie wzwodu męski członek wcale nie jest idealnie prosty.

Niewielkie odchylenia ‘od pionu’ obserwuje u siebie bardzo wielu mężczyzn i zwykle to skrzywienie penisa nie stanowi jakiegokolwiek problemu.

Może być jednak i tak, że krzywe prącie utrudnia normalne współżycie albo jest przyczyną innych poważnych kłopotów. Co wtedy robić? I czy da się tę wadę w ogóle wyeliminować ?

Zakrzywienie w erekcji spowodowane jest słabymi ciałami jamistymi, i osłabionymi ściankami komórek, co pozwala trzonowi na zginanie się w jedną stronę.Przypadłość ta również może objawiać się tym, iż członek może być twardy u podstawy, ale miękki na szczycie lub cienki pośrodku.  W tej przypadłości może pomóc ci prolongsystem

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Skrzywienie prącia nie jest niczym wyjątkowym. Większość męskich członków podczas erekcji wykrzywia się lekko w jedną stronę, a dzieje się tak dlatego, ze ciała jamiste członka nie wypełniają się krwią w sposób równomierny. Wykrzywienie penisa jest możliwe w górę, w dół, w lewo albo prawo, i dopóki nie przekracza ono 15 stopni, nie ma żadnych powodów do obaw.

Ze statystyk wynika że najczęściej występuje skrzywienie prącia w lewo i skrzywienie prącia w dół. Jednak inne krzywizny nie są rzadkością.

Gdy jednak kąt skrzywienia prącia jest spory, w granicach 30 stopni bądź więcej, pojawiają się problemy ze współżyciem. W trakcie erekcji mężczyzna może odczuwać ból, a dla partnerki seks może być po prostu mało komfortowy. Wtedy jak najbardziej wskazana jest wizyta u lekarza urologa.

Warto Pamiętać:

Warto przed taką wizytą zrobić zdjęcie członka w stanie erekcji, ponieważ pomoże to ocenić lekarzowi skalę problemu. W jaki sposób? Skrzywienie prącia określa się zawsze właśnie podczas wzwodu, a trudno taki stan osiągnąć w gabinecie u lekarza, dlatego zdjęcie będzie cenną wskazówką przy stawianiu diagnozy.

Warto Przeczytać : Jes Extender

Dolegliwość skrzywienia penisa powoduje następujące czynniki:

 • niedobór witaminy E
 • zmiany miażdżycowe
 • uszkodzenie penisa podczas stosunku i zapalenie ścian tkanki gąbczastej
 • także może być uwarunkowana genetycznie.

Skrzywienie penisa jest często wrodzone. Jest to efekt wad rozwojowych układu moczowo-płciowego, przede wszystkim nieprawidłowego położenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej na prąciu. Jeśli ujście cewki znajduje się na tylnej powierzchni członka, dochodzi do skrzywienia w dół, nazywanego spodziectwem.

Z kolei ułożenie ujścia cewki na grzbietowej części penisa powoduje skrzywienie w górę, czyli wierzchniactwo. Gdy natomiast źle rozwinięte są ciała jamiste penisa, mówimy o skrzywieniu prącia w bok.

Zobacz także artykuł o male edge pro który też używany jest to prostowania krzywizny penisa jak i jego powiększania.

Nie tylko wrodzone wady odpowiadają za skrzywienie penisa. Może być też ono nabyte, a najczęściej dzieje się tak wskutek stwardnienia plastycznego prącia, czyli choroby Peyroniego.

Jakie zmiany powoduje choroba peroniego ?

Choroba ta powoduje zwłóknienie osłonki białawej prącia, a bezpośrednim efektem tych zmian jest bolesne odkształcenie członka, któremu czasami towarzyszyć mogą także zaburzenia erekcji. Choroba Peyroniego dotyka zazwyczaj mężczyzn dojrzałych, którzy skończyli 40 lat.

Inną przyczyną skrzywienia jest złamanie penisa – błona biaława zostaje przerwana, czemu towarzyszy mocny obrzęk prącia, krwiak, silny ból oraz nietypowy, charakterystycznie zagięty kształt penisa.

Jakie są przyczyny choroby Peyroniego ?

Przyczyną choroby Peyroniego są najprawdopodobniej urazy ścian jam wewnętrznych penisa, wskutek których formuje się tkanka bliznowata. Jest ona nieelastyczna i twarda, powodując pochylenie penisa. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka około 1% mężczyzn.

Skrzywienie penisa jest czasami związane ze stulejką, czyli zwężeniem napletka o czym możesz poczytać na naszej podstronie – budowa penisa.

Gdy nie da się napletka ściągnąć całkowicie poza żołądź członka, osiągnięcie wzwodu jest dość kłopotliwe, pojawia się wtedy nieprzyjemny ból, a prącie nie jest w stanie osiągnąć prawidłowej pozycji.

Bywa też, że skrzywienie penisa pojawia się po leczeniu prostaty, jako jedno z powikłań.

Jak naprostować członka ?

Krzywy penis nie jest sam w sobie medycznym problemem. Dopóki mężczyzna nie ma kłopotów z seksem, a erekcji nie towarzyszy ból, prostowanie członka nie jest konieczne. Gdy jednak wzwód powoduje bolesność, a uprawianie seksu jest mocno utrudnione, nie obejdzie się bez specjalnych urządzeń prostujących lub też interwencji lekarskiej.

Także ci mężczyźni, którzy odczuwają ogromny dyskomfort psychiczny z powodu nie dość idealnego kształtu penisa, powinni zwrócić się o pomoc do specjalisty. Przy skrzywieniu penisa stosuje się leczenie farmakologiczne albo chirurgiczne i to do lekarza należy decyzja o wyborze właściwej kuracji.

Kiedy i ja należy leczyć skrzywienie penisa?

Przypadłość ta szczególnie dotyka młodych mężczyzn rozpoczynających dopiero współżycie seksualne( nie wliczając choroby Peryoniego o czym wspominaliśmy powyżej). Z racji tego, że nie mają oni zbyt wielu, lub wręcz w ogóle żadnych doświadczeń seksualnych, są głęboko przekonani, że z tej przyczyny nie będą w stanie odpowiednio zaspokoić swojej partnerki w łóżku.

Problem istnieje raczej w samej głowie mężczyzny. Kobiety zaś czasem nawet nie dostrzegają, że coś jest nie tak, a przede wszystkim nie czują różnicy podczas stosunku seksualnego. Młodzi mężczyźni wpędzając się w kompleksy, znacznie obniżają swoją samoocenę i wywołują w sobie ogromny wstyd przed podejmowaniem bliższych kontaktów z kobietami.

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Prolongsystem jest urządzeniem trakcyjnym, takiego typu urządzenia są często stosowane w ortopedyce i innych zabiegach które na celu mają stymulowanie jaki regeneracja nowych komórek.

 Przeprowadzone testy jak i badania pokazują że urządzenie to jest idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o prostowanie skrzywionego członka.(Aktualne promocje na urządzenie znajdziesz – tutaj )

Jest to naturalny bez inwazyjny sposób, bez konieczności operacji chirurgicznej. Jest także łatwym urządzeniem do obsługi, penis a raczej jego tkani reagują na ciągłą trakcję tak zwane rozciąganie pozwala to na rozrost penisa i korektę jednocześnie.

 Pierwsza faza to tak zwana faza przystosowania która trwa do 20 dni, wiadomo że jest to pewna nowość dla twojego ciała i może występować pewnego rodzaju dyskomfort

Leia também:  Como Saber Que Alguem Tem Inveja De Mim?

Jest to faza początkowa do 2 miesięcy. W tym okresie powinny być już zauważalne pierwsze oznaki że prolongsystem działa czyli korekt skrzywienia.

Kolejna faza można ją nazwać środkowa jest to 3 i 4 miesiąc.Tutaj korekt jest już bardziej widoczna i dochodzi do 20 procent.

Faza ostatnia czyli końcowa, dwa ostatnie miesiące, tutaj powinniśmy widzieć wyraźna poprawne skrzywienia, oprócz tego widoczne będą efekty rozciągania i nasz penis będzie większy.

Wyprostuj penisa już terazKUP PROLONGSYSTEM
Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Gdy leczenie farmakologiczne nie wystarcza, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne. Jest kilka metod prostowania prącia, ale zdecydowanie najpopularniejszą jest metoda Nesbita. Jak to wygląda? Przed zabiegiem do ciał jamistych członka wlewana jest sól fizjologiczna, tak by wywołać pełną erekcję.

Następnie, gdy członek jest już w stanie wzwodu, przeprowadza się zwężanie tych części członka, które są wolne od zmian bliznowatych. W efekcie tych działań członek się prostuje, może jednak przy okazji stać się nieznacznie krótszy.

Druga metoda operacyjnego prostowania penisa

Drugim powszechnie stosowanym zabiegiem jest metoda Schroeder-Essed – tutaj na osłonkę białawą członka nakłada się specjalne szwy, dzięki którym członek odzyskuje właściwy kształt. Czasami podczas zabiegu prostowania członka wycina się także zgrubiałe tkanki wywołujące skrzywienie, a w ich miejsce przeszczepia się skórę z innych miejsc albo wszczepia się materiały syntetyczne.

Po zabiegu członek pozostaje obrzęknięty i dochodzi do zaburzeń czucia, jednak w przeciągu dwóch miesięcy po operacji wszystko powinno wrócić do normy.

Leczenie farmakologiczne jest oczywiście mniej skomplikowane i stosuje się je najczęściej przy chorobie Peyroniego. Pacjent otrzymuje w takim przypadku kolchicyny, ale czasami stosuje się kurację sterydową – sterydy podawane są w formie zastrzyków bezpośrednio do ciał jamistych prącia. Leczenie farmakologiczne trwa z reguły kilka miesięcy.

Skrzywienie penisa, czy trzeba się martwić?

Do najczęstszych problemów z seksem wśród mężczyzn należy impotencja, przedwczesny wytrysk oraz skrzywienie penisa.

W przeciwieństwie do zaburzeń erekcji i wytrysku przedwczesnego, skrzywienie penisa u większości mężczyzn nie jest uznawane za dysfunkcję seksualną – tak naprawdę całkowicie proste penisy są względnie rzadkie.

Jednak jeżeli skrzywieniu męskiego przyrodzenia towarzyszy ból lub zmniejszona twardość erekcji należy zacząć się martwić. Mogą to być początkowe objawy choroby Peyroniego.

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Co powoduje skrzywienie penisa?

Potencjalnych przyczyn skrzywienia penisa jest wiele. Jeżeli skrzywienie jest niewielkie i nie przysparza mężczyźnie problemów w sferze seksualnej nie należy się nim przejmować – to całkowicie normalne, że penis może być trochę zagięty w górę, w dół lub nawet w bok.

Kolejną możliwą przyczyną skrzywienia penisa jest choroba Peyroniego. Na skutek tej choroby pojawia się miejscowe zgrubienie penisa, często nazywane potocznie płytką lub blaszką. Zgrubienie to sprawia, że penis w trakcie wzwodu wykrzywia się pod nienaturalnym kątem.

Powstałe zgrubienie w istocie jest tkanką bliznowatą w obrębie osłonki białawej trzonu penisa, a jej powstawanie przeważnie jest wynikiem niezauważalnych w początkowym stadium choroby mikrourazów.

Niestety choroba Peyroniego przeważnie jest progresywna i wcześniej czy później wymagać będzie konsultacji urologicznej.

Skrzywienie penisa może pojawić się również ze względu na złamanie penisa – czyli występujące na skutek urazu pęknięcie błony białawej ciał jamistych.

Do tego typu uszkodzenia dochodzi najczęściej w trakcie intensywnego stosunku seksualnego. W przypadku tego urazu konieczna jest kontrola urologiczna oraz wskazana jest ocena stopnia uszkodzenia ciał jamistych w badaniu obrazowym.

Najczęściej stosowane badanie obrazowe wykonywane w tym celu to badanie USG Doppler penisa.

Jak wyleczyć chorobę Peyroniego?

Do tej pory jedynymi dostępnymi metodami leczenia choroby Peyroniego były operacje chirurgiczne oraz farmakoterapia. Niestety ponieważ leczenie chirurgiczne niesie za sobą duże ryzyko powikłań, a farmakoterapia (np. witaminą E lub sterydami w formie iniekcji) u większości mężczyzn nie przynosi pożądanych rezultatów, pacjenci często wcale nie podejmują leczenia.

Na szczęście w ostatnich latach coraz łatwiejszy staje się dostęp do rewolucyjnej metody leczenia ESWT (z ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy), która wykorzystuje fale uderzeniowe do celów medycznych, w tym także do leczenia właśnie choroby Peyroniego. Skuteczność terapii ESWT w leczeniu choroby Peyroniego, została potwierdzona przez wiele badań klinicznych.

Metoda ta znajduje się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) odnośnie leczenia choroby Peyroniego i jest rekomendowana przez ekspertów specjalizujących się w leczeniu męskich dysfunkcji seksualnych.

Terapia odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i w zależności od nasilenia schorzenia obejmuje od 4 do 6 nieinwazyjnych zabiegów, które odbywają się w odstępach 7-10 dniowych.

Choroba Peyroniego: objawy, przyczyny i leczenie skrzywienia penisa

Skrzywienie penisa – jak się leczy, jakie są metody na prostowanie penisa?

Choroba Peyroniego to dość rzadkie schorzenie, które dotyka przede wszystkim mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia. Jej cechą charakterystyczną jest skrzywiony penis, problemy z erekcją oraz ból odczuwany podczas wzwodu. Jakie są najczęstsze przyczyny tej choroby oraz jak wygląda leczenie, któremu poddawani są mężczyźni?

Menu nawigacyjne:

Co to jest choroba Peyroniego?

Zespół Peyroniego, inaczej plastyczne stwardnienie prącia, to choroba w obrębie męskich narządów płciowych. Nieprawidłowości w działaniu ciał jamistych budujących prącie prowadzą między innymi do skrzywienia penisa oraz problemów z erekcją. Jest to choroba nienowotworowa.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że z chorobą tą zmaga się od 3% do 9% mężczyzn [1]. Rzeczywista liczba chorych może być jednak większa. Potwierdza to fakt, że wielu mężczyzn wstydzi się lub po prostu nie chce korzystać z pomocy lekarza. Jednak tego typu decyzja może mieć bardzo niefortunne konsekwencje w przyszłości, prowadząc bezpośrednio do zaburzenia życia seksualnego.

Jak rozpoznać objawy choroby Peyroniego?

Przebieg choroby Peyroniego może dzielić się na dwie fazy. Pierwsza z nich to tak zwana faza ostra, w której często rozwijają się stany zapalne powodujące ból. To właśnie wtedy na powierzchni penisa zaczynają powstawać płytki włókniste i dochodzi do jego deformacji w postaci skrzywienia [2].

Kolejna faza, nazywana przewlekłą, zaczyna się po ok. 12-18 miesiącach od czasu, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby Peyroniego. Często określa się ją jako fazę stabilizacji, gdyż wówczas wielkość powstałej płytki stabilizuje się i zanikają stany zapalne [2]. Zmniejszają się również dolegliwości bólowe, ale z kolei zaburzenia erekcji mogą stać się bardziej dotkliwe.

W przypadku takiego schorzenia jak choroba Peyroniego objawy, które najczęściej się pojawiają to:

 • twarde grudki po jednej lub po kilku stronach penisa;
 • ból podczas erekcji lub stosunku;
 • zauważalne skrzywienie prącia w erekcji lub nawet bez niej (w górę, w dół lub na boki);
 • zmiany w kształcie penisa (np. zwężenie, skrócenie);
 • zaburzenia erekcji.

Od czego powstaje choroba Peyroniego? Przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny choroby Peyroniego nie są do końca znane [3]. Najczęściej wskazuje się jednak na to, że do jej rozwoju przyczyniają się przebyte urazy prącia, zwłaszcza te regularnie się powtarzające.

Może do nich dochodzić na przykład w trakcie energicznego seksu, gdy penis nadmiernie się zgina w różnych pozycjach albo kiedy kość łonowa kobiety naciska na prącie. Podczas intensywnego stosunku może też dochodzić do nagłego odginania się członka, gdy penetracja następuję w nieprawidłowej pozycji partnerów.

Uraz penisa może być też efektem zbyt energicznej masturbacji, ale do jego uszkodzenia dochodzi niejednokrotnie na przykład podczas regularnego uprawiania sportu.

Powtarzające się urazy niosą za sobą ryzyko uszkodzenia tkanki, co skutkuje jej zabliźnianiem się i powstawaniem płytki Peyroniego, gdy ciało tworzy tkankę bliznowatą w nieprawidłowy sposób [4].

Kiedy w obrębie tkanki osłaniającej ciała jamiste prącia powstaje blizna, podczas erekcji obszar ten nie jest w stanie rozciągnąć się pod wpływem napływu krwi.

W efekcie powstaje skrzywienie członka oraz mężczyzna może odczuwać ból.

Należy jednak wspomnieć o tym, że uraz prącia nie zawsze jest przyczyną rozwoju choroby Peyroniego. Istnieje więc ryzyko, że o jej wystąpieniu mogą decydować predyspozycje genetyczne [5]. Jeśli więc w naszej rodzinie pojawiły się przypadki tej choroby, prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nas zespołu Peyroniego rośnie.

Jeśli u mężczyzny zdiagnozowana zostanie choroba Peyroniego przyczyny mogą też leżeć w chorobach autoimmunologicznych. W ich przebiegu w organizmie zachodzą tak zwane reakcje autoimmunologiczne, gdy układ odpornościowy atakuje komórki prącia.

Może to prowadzić do rozwoju stanu zapalnego i powstawania blizn, które następnie przekształcają się w płytkę Peyroniego [6].

Niektórzy specjaliści wskazują też na to, że rozwój schorzenia może być też związany z chorobami przewlekłymi, jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie żyły na prąciu.

Diagnozowanie: wywiad z pacjentem, badania fizykalne i USG prącia

Choroba Peyroniego może zostać zdiagnozowana przede wszystkim przez urologa, który specjalizuje się w tego typu schorzeniach. Diagnostyka nie jest jednak skomplikowana i w większości przypadków nie wymaga nawet wykonania badań obrazowych.

Na początku lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. W rozmowie z nim specjalista pyta między innymi o to jakie objawy się u niego pojawiły, kiedy oraz jaki był ich przebieg. W celu ustalenia przyczyn rozwinięcia się schorzenia lekarz może także zapytać o ewentualne urazy w obrębie prącia oraz przypadki choroby Peyroniego w najbliższej rodzinie pacjenta.

Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne. Zmieniona chorobowa tkanka jest z reguły wyczuwalna przy samym dotyku, dlatego można określić jej wielkość oraz lokalizację na penisie w stanie spoczynku. Lekarz dokonuje oceny wizualnej członka oraz może zmierzyć jego długość, co pozwoli w przyszłości stwierdzić czy penis ulega zmniejszeniu w wyniku postępu choroby.

Jeśli lekarz stwierdzi, iż istnieją wskazania do przeprowadzenia operacji lub u pacjenta występują np. znaczne zaburzenia erekcji, może zostać również przeprowadzone badanie USG prącia.

Pozwala ono określić stopień krzywizny penisa oraz uwapnienia płytki, a także prawidłowość przepływu krwi.

W niektórych przypadkach konieczne może być wstrzyknięcie do członka środka wywołującego erekcję, co pozwoli lekarzowi przeprowadzić jego dokładne oględziny.

Nieoperacyjne leczenie choroby Peyroniego

U mężczyzn, u których nie jest konieczna operacja zastosowane może zostać leczenie farmakologiczne, zastrzyki lub nieinwazyjne zabiegi u specjalistów. O tym jak wyleczyć chorobę Peyroniego u danego pacjenta decyduje oczywiście lekarz.

Leia também:  Como Comprar Passagens Aereas De Quem Desistiu Do Voo?

Wiele zależy w tym przypadku od fazy choroby oraz od tego ile czasu minęło od wystąpienia pierwszych jej objawów.

Specjalista ocenia więc w jakim stopniu rozwoju jest tkanka, jak intensywne są dolegliwości odczuwane przez pacjenta oraz czy wywołują one jakiekolwiek komplikacje.

Jeśli u danego mężczyzny płytka Peyroniego ma niewielki rozmiar, pacjent nie odczuwa bólu, a skrzywienie penisa jest nieznaczne, leczenie może w ogóle nie być potrzebne. U ok. 10% wszystkich mężczyzn dotkniętych tą chorobę ustępuje ona samoistnie.

1. Leczenie farmakologiczne

Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowana choroba Peyroniego leczenie może obejmować przyjmowanie wskazanych przez lekarza leków. Wykorzystuje się je przede wszystkim w lżejszych formach tego schorzenia, a wiele preparatów jest wciąż w fazie badań. Specjalista może też zdecydować o zastosowaniu leków, które wpływają na złagodzenie objawów choroby.

Farmakoterapia w chorobie Peyroniego może obejmować takie preparaty jak:

 • witamina E – przede wszystkim posiada ona zdolność do usuwania wolnych rodników z organizmu. Między innymi dzięki temu witamina E wykazuje działanie hamujące postęp choroby oraz stabilizujące ją. [7] Jej stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych;
 • aminobenzoesan potasu – wyniki badań wskazują, iż substancja ta jest w stanie zmniejszyć rozmiar płytki Peyroniego [8]. Dodatkowo aminobenzoesan potasu stabilizuje krzywiznę członka, pełniąc w tym przypadku funkcję ochronną, natomiast nie wykazuje możliwości wpływania na już istniejącą krzywiznę;
 • kolchicyna – substancja ta ma działanie przeciwobrzękowe. Hamuje ona również wydzielanie kolagenu i wydaje się redukować rozmiar płytki Peyroniego [9]. Tym samym może ona wpływać na zmniejszenie krzywizny prącia. Skutki uboczne stosowania kolchicyny to głównie problemy jelitowe oraz obniżenie liczby krwinek;
 • tamoksyfen – substancja ta wydaje się redukować ból prącia przy wzwodzie. Poza tym ma ona dość mały wpływ na rozmiar płytki Peyroniego, a jej działanie na krzywiznę członka nie jest jeszcze do końca zweryfikowane [10]. Skutki uboczne terapii przy użyciu tamoksyfenu to głównie zaburzenia jelitowe oraz łysienie.

2. Iniekcje dopłytkowe

U mężczyzn, u których diagnozowana jest choroba Peyroniego zastrzyki stosowane są w jej fazie ostrej [11]. Lekarz wstrzykuje wówczas wybrane substancje bezpośrednio w płytkę.

W takiej terapii stosuje się zwykle wyższe dawki leków, niż w przypadku podawania pacjentowi preparatów doustnych.

Zastrzyki zalecane są z reguły tym pacjentom, którzy nie decydują się na przeprowadzenie operacji.

W przypadku iniekcji dopłytkowych stosuje się takie substancje jak:

 • deksametazon – wykazuje działanie zmniejszające obrzęk i u 40% pacjentów widoczna jest znacząca poprawa po jej zastosowaniu. Deksametaza jest najskuteczniejsza w początkowych etapach tworzenia się płytki w obrębie prącia;
 • werapamil – jego stosowanie może znacząco poprawić krzywiznę prącia. Stosuje się go zwłaszcza w przypadku, gdy u pacjenta występują jeszcze nieuwapnione płytki. Werapamil stabilizuje przebieg choroby oraz redukuje ból prącia podczas erekcji;
 • orgoteina – wykazuje działanie redukujące wolne rodniki. Zmniejsza też rozmiar płytki, a w wielu przypadkach wręcz zupełnie niweluje jej twardość. Orgoteina hamuje też występujące miejscowo stany zapalne. Jej działanie jest słabsze w przypadku pacjentów z długim przebiegiem choroby.

3. Zabiegi mechaniczne

W przypadku niektórych pacjentów lekarz może zdecydować o zastosowaniu urządzenia próżniowego, które służy do mechanicznego rozciągania płytki. Może to pomóc wpłynąć na deformację prącia u mężczyzny.

Główny cel zastosowania tego typu terapii to poprawienie długości oraz skrzywienia penisa u pacjentów. Jest to tak naprawdę jedynie leczenie, które może pomóc mężczyznom poprawić długość członka jeśli choroba spowodowała jego skrócenie [12].

4. Fala uderzeniowa

Lekarz może również wdrożyć u pacjenta leczenie choroby Peyroniego metodą ESWT. Na czym właściwie polega metoda ESWT? W terapii tej korzysta się ze specjalnego sprzętu, który wytwarza akustyczne fale uderzeniowe o odpowiedniej mocy oraz częstotliwości.

Aplikowane bezpośrednio na płytkę sprawiają, że stwardniałe obszary zostają rozbite. U mężczyzn, u których rozwinęła się choroba Peyroniego fala uderzeniowa pozwala znacząco zmniejszyć ból podczas erekcji oraz w niewielkim stopniu zmienić kąt skrzywienia prącia.

Leczenie chirurgiczne: jak wyprostować penisa w późnej fazie choroby?

Kiedy bardziej neutralne leczenie nie jest w stanie pomóc pacjentowi, wówczas lekarz może zdecydować o tym, iż konieczna będzie operacja.

Zwłaszcza, gdy mężczyzna jest już w późnej fazie choroby, a jej objawy znacznie wpływają na jego normalne funkcjonowanie [13].

Leczenie chirurgiczne nie jest zalecane na początku choroby, w jej ostrej fazie, gdy krzywizna nie jest jeszcze ustabilizowana. A zatem jak leczyć operacyjnie pacjentów z chorobą Peyroniego? Obecnie stosuje się kilka metod.

1. Skrócenie osłonki białawej

Operacja ta polega na chirurgicznym wycięciu płytki w całości lub jej części. Celem zabiegu jest zmniejszenie krzywizny prącia lub jego zupełne wyprostowanie.

Wśród skutków ubocznych operacji należy wymienić możliwe skrócenie prącia, zmniejszenie odczuć i satysfakcji z jego stymulacji i bardzo rzadko zintensyfikowanie zaburzeń erekcji.

2. Wydłużenie osłonki białawej

Zabieg ten polega na wycięciu zmiany chorobowej, a następnie na uzupełnieniu ubytku poprzez wszczepienie fragmentu tkanki z innej części ciała lub wykorzystaniu w tym celu odpowiedniego tworzywa sztucznego (najczęściej graftu). W efekcie możliwe jest przywrócenie prawidłowego kształtu i długości prącia, a także usunięcie części blizn.

Skutkiem ubocznym zabiegu może być pogorszenie zaburzeń erekcji u pacjenta.

3. Wszczepienie implantu

Jeśli u pacjenta z chorobą Peyroniego występują również zaburzenia erekcji, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu z wszczepieniem specjalnego implantu. Dzięki niemu możliwe jest wyprostowanie skrzywionego penisa oraz zniwelowanie problemów z erekcją.

Skutki uboczne takiej operacji, choć zdarzają się bardzo rzadko, to między innymi skrócenie prącia czy obniżone czucie w nim.

Powikłania nieleczonej choroby Peyroniego

W części przypadków pacjenci z chorobą Peyroniego nie wymagają leczenie, a jedynie stałej obserwacji. Każdy z pacjentów powinien jednak skonsultować się ze specjalistą, który zdecyduje o tym czy leczenie jest konieczne oraz jaką terapię należy wdrożyć. W przeciwnym razie u mężczyzny mogą wystąpić takie powikłania choroby Peyroniego jak:

 • utrudnione lub wręcz uniemożliwione odbywanie stosunków;
 • zaburzenia erekcji;
 • skrócenie długości penisa;
 • ból w prąciu zarówno podczas erekcji, jak i w trakcie stosunku;
 • problemy emocjonalne, niepokój, depresja.

Piśmiennictwo i literatura

 • [1] C.C. Carson, L.A. Levine., “Outcomes of surgical treatment of Peyronie’s disease.” BJU Int 2014; 113: 704-713
 • [2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1473022/#__sec1title
 • [3] https://link.springer.com/article/10.1007/s11930-015-0045-y
 • [4] https://www.dovepress.com/a-review-of-the-epidemiology-and-treatment-of-peyronie39s-disease-peer-reviewed-article-RRU
 • [5] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2050052115000037?via%3Dihub
 • [6] https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(15)31002-X/fulltext
 • [7] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.2047-2927.2012.00007.x
 • [8] https://www.europeanurology.com/article/S0302-2838(05)00002-3/fulltext
 • [9] Janusz Darewicz, “Choroba Peyroniego kontrowersje, hipotezy, koncepcje leczenia”, Klinika Urologii AM w Białymstoku, Urologia Polska, 1997/50/1.
 • [10] https://www.auajournals.org/doi/10.1016/S0022-5347%2805%2968087-1
 • [11] http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2016/1/97_1_46_2016.pdf
 • [12] https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1756287218823671
 • [13] lek. Michał Kupś, “Wyniki chirurgicznego leczenia choroby Peyroniego”, Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Przegląd Urologiczny 2014/4 (86)

Skrzywienie prącia – choroba Peyroniego leczenie w Warszawie

Skrzywienie prącia (choroba Peyroniego; stwardnienie plastyczne prącia – induratio penis plastica – IPP) jest to choroba polegająca na nienaturalnym skrzywieniu prącia, które powstaje w wyniku występowania płytki włóknistej pod skórą prącia. Najczęściej występuje u mężczyzn w młodym i średnim wieku. Krzywe prącie przyczynia się do znacznego pogorszenia życia seksualnego i bolesnych erekcji. Nieleczone skrzywienie penisa całkowicie uniemożliwia odbycie stosunku płciowego.

Choroba Peyroniego to stan, w którym bolesne, twarde płytki tworzą się pod skórą prącia prowadząc do skrzywienia prącia. Ta płytka jest gęsta i może być odczuwalna przez skórę prącia.

 Ta płytka nie jest guzem, ale może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zakrzywione i / lub bolesne erekcje.

 Jeśli masz ból i krzywiznę prącia charakterystyczną dla choroby Peyroniego, poniższe informacje mogą pomóc ci zrozumieć twój stan i rozpocząć leczenie skrzywienia penisa.

Jakie są objawy choroby Peyroniego?

Blaszki choroby Peyroniego najczęściej rozwijają się na górnej stronie penisa. Płytki zmniejszają elastyczność penisa i mogą powodować pochylenie się penisa w górę podczas erekcji.

 Chociaż blaszki Peyroniego najczęściej znajdują się na górze penisa, mogą również występować na spodzie lub boku penisa, powodując odpowiednio wygięcie penisa w dół lub w bok.

 Niektórzy mężczyźni mają więcej niż jedną płytkę, co może powodować złożone skrzywienie penisa.

U niektórych mężczyzn może rozwinąć się obszerna blaszka biegnąca obwodowo dookoła prącia.

 Płytki te zazwyczaj nie powodują skrzywienia prącia, ale mogą powodować “wąskie gardło” i inne zniekształcenia prącia.

 W innych ciężkich przypadkach blaszka może gromadzić się w wapń i staje się bardzo twarda, prawie jak kość. Oprócz skrzywienia prącia, wielu pacjentów również zgłasza skurcz lub skrócenie penisa.

Leczenie skrzywienia prącia (nieoperacyjne)

Najnowszą metodą nieoperacyjną leczenia skrzywionego penisa jest wstrzyknięcie w okolicę wyczuwalnej płytki osocza bogatopłytkowego pozyskanego po odwirowaniu pełnej krwi pobranej od pacjenta z nieusieciowanym kwasem hialuronowym.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu – a więc jest całkowicie bezbolesny. Zabieg daje bardzo dobre efekty – 80 % pacjentów wraca do pełnej aktywności seksualnej i poprawy jakości stanu psychiczno-fizycznego.

Zapraszamy na konsultacje i leczenie bezoperacyjne.

  Dr n. med. Tomasz Ząbkowski  przyjmuje w przychodni w Warszawie ul. Trakt Lubelski 173. Godziny przyjęć na dole strony. Bez skierowań.

Doświadczenie urologa dr Tomasza Ząbkowskiego, specjalisty II stopnia, adiunkta WIM CSK MON w Warszawie, a także przebyte szkolenia i stypendia naukowe w uznanych zagranicznych klinikach urologicznych m. in.

w Niemczech w Uniwersyteckiej Klinice Urologii Ludwig – Maximilians Universitat Munchen Klinikum Grosshadern daje rękojmię naszym pacjentom uzyskanie kompletnego dostępnego leczenia w celu uzyskania najlepszych możliwych wyników.

Biogram dr n. med. Tomasza Zabkowskiego.

 Recepcja przychodni – rejestracja pacjentów czynna w godzinach w godz. 11.30 – 19.30 Telefoniczna informacja i zapisy do lekarza tel. kom.  791 533 555 w godzinach 11.30 – 19.30

W przypadku pierwszej j wizyty niezbędny jest dowód osobisty i wszystkie badania. 

 

Dni i godziny przyjęć

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

od 15.30 od 15.30 od 15.30 od 15.30

Inne stanowiska administracyjne piastowane przez dr n. med. Tomasza Ząbkowskiego  Adiunkt KLINIKI UROLOGII OGÓLNEJ, CZYNNOŚCIOWEJ I ONKOLOGICZNEJ WOJSKOWEGO INSTYTUTU MEDYCZNEGO CENTRALNEGO SZPITALA KLINICZNEGO  MON

Leia também:  Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn

  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Skrzywienie penisa. Metody prostowania prącia

W większości przypadków skrzywienie prącia jest czymś naturalnym i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wada ta może być nabyta lub wrodzona i zazwyczaj nie sprawia problemów w czasie współżycia. Co więcej, jest to jedna z najczęstszych dysfunkcji seksualnych na świecie. Niestety, zdarza się, że skrzywienie penisa jest przyczyną problemów z erekcją, co uniemożliwia mężczyźnie uprawianie seksu. Jakie są metody prostowania prącia?

Penis to narząd o dość skomplikowanej budowie. Składa się z ciała gąbczastego oraz dwóch ciał jamistych, które w czasie wzwodu wypełniają się krwią.

Ruchoma część prącia jest zwieńczona żołędzią, nad którą skóra tworzy fałd zwany napletkiem. W czasie wzwodu penis usztywnia się i powiększa, co umożliwia uprawianie seksu.

Skrzywienie członka może jednak utrudnić współżycie z partnerką.

Skrzywienie penisa – przyczyny wrodzone

Do wrodzonych wad penisa zaliczamy spodziectwo i wierzchniactwo. Polegają one na niewłaściwym położeniu na prąciu zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Penis jest skrzywiony w dół, gdy ujście cewki znajduje się na tylnej powierzchni prącia – wówczas mówimy o spodziectwie.

Gdy umiejscowione jest ono na grzbietowej stronie członka, wykrzywia się on w górę, co nazywane jest wierzchniactwem. Niekiedy za skrzywienie prącia odpowiedzialne jest nierównomierne napełnianie się krwią ciał jamistych, co sprawia, że penis wygięty jest w bok.

Wrodzoną wadę zazwyczaj wykrywa się dopiero podczas dojrzewania chłopca, gdy pojawia się pierwszy wzwód.

Nabyte przyczyny skrzywienia penisa

Skrzywione prącie to typowy objaw choroby Peyroniego. Stan zapalny w obrębie penisa sprawia, że jego osłonka biaława włóknieje, a ciała jamiste twardnieją. Erekcja sprawia wtedy ból. Schorzenie to pojawia się u panów w wieku 40-55 lat.

Do wykrzywienia penisa może również przyczynić się złamanie prącia, zbyt krótkie wędzidełko napletka lub stulejka. Ta ostatnia polega na znacznym zwężeniu napletka, które w efekcie utrudnia lub nawet uniemożliwia jego ściągnięcie poza żołądź.

Do kłopotów z wykrzywiającym się prąciem mogą doprowadzić także urazy tego narządu oraz chirurgiczne leczenie chorób prostaty.

Leczenie skrzywienia prącia – wskazania

Choć skrzywienie prącia często nie wpływa negatywnie na życie seksualne mężczyzny, stanowi defekt kosmetyczny, który może być przez niego nie do zaakceptowania.

Wady w budowie członka mogą być przyczyną kompleksów, które nieraz są poważną barierą psychiczną podczas współżycia. Ponadto wykrzywiony penis może boleć podczas erekcji.

Czasem wada znacznie utrudnia lub uniemożliwia penetrację w czasie seksu lub jest przyczyną bólu u partnerki. W takich przypadkach urolodzy zalecają podjęcie odpowiedniego leczenia.

Stosowanie leków w leczeniu skrzywienia prącia

Metoda leczenia skrzywienia prącia zależy od jego pierwotnej przyczyny. Jeżeli u podłoża wady leży choroba Peyroniego, lekarze stosują farmakoterapię. Zmiany w penisie specjalista zazwyczaj stwierdza za pomocą USG i podczas badania stwardniałej masy przez skórę. Najczęściej przepisuje pacjentowi kolchicynę i para-aminobenzoesan potasu.

Leki te przyczyniają się do spadku bolesności prącia podczas wzwodu i niekiedy zatrzymują rozwój schorzenia. Stosuje się także witaminę E, choć nie potwierdzono jej skuteczności. Mężczyznom ze skrzywionym prąciem pomóc mogą także sterydy w formie zastrzyków podawanych bezpośrednio do ciał jamistych.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, zapisane przez lekarza środki trzeba stosować przez kilka miesięcy.

Chirurgiczne leczenie skrzywienia prącia

Niekiedy skrzywienie prącia wymaga leczenia operacyjnego. Lekarze w celu wyprostowania penisa stosują najczęściej metodę Nesbita. Polega ona na zwężeniu obszaru członka tam, gdzie nie ma bliznowatych zmian, po uprzednim napełnieniu ciał jamistych płynem fizjologicznym.

Penis prostuje się, choć ulega nieznacznemu skróceniu, co niektórych panów może zniechęcić. Nieco inna jest metoda Schroeder-Essed, podczas której fałduje się osłonkę białawą za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Niestety, mogą one uwierać i przeszkadzać pacjentowi.

Chirurg może także naciąć zewnętrzną warstwę osłonki białawej i zszyć tylko jej część wierzchnią. Kolejny sposób to wycięcie zgrubiałych tkanek i naszycie fragmentu skóry lub materiału syntetycznego, który uzupełni ubytek.

Specjalista dobiera odpowiednią i potencjalnie najbardziej skuteczną metodę podczas konsultacji z pacjentem.

Efekty operacji prostującej prącie

Operacja trwa zazwyczaj 1-2 godziny, a mężczyzna pozostaje w szpitalu najwyżej dwie doby. Zazwyczaj po zabiegu występuje obrzęk penisa i problemy z czuciem, jednak mijają one z czasem.

Za najskuteczniejszą uznaje się metodę Nesbita, która jest bardziej inwazyjna, ale rzadziej skutkuje nawrotami skrzywienia prącia. Po leczeniu operacyjnym rzadko zdarza się powikłanie polegające na zaburzeniach erekcji.

Niestety, w przypadku choroby Peyroniego ryzyko ponownego pojawienia się wady po zabiegu jest znacznie większe. Co ważne, pacjent po operacji penisa powinien unikać aktywności seksualnej przez dwa miesiące.

Choć wiąże się z pewnymi niedogodnościami, zabieg ma pozytywny efekt – przywraca mężczyznom radość z seksu, a także wpływa na ich pewność siebie w łóżku. Przełamanie wstydu i wizyta u urologa może zatem znacznie poprawić ich komfort życia.

 Karolina Solga

Powiązane artykuły

Kiedy krzywy penis przestaje być normą, a staje się utrapieniem?

Krzywizna penisa jest naturalnym zjawiskiem anatomicznym. Trudno znaleźć w realu idealnie proste członki, niestety przemysł pornograficzny karmi nas obrazem świata, w którym każde prącie jest idealnie piękne, wypaczając spojrzenie na tę kwestię.

Warto wiedzieć, kiedy skrzywienie penisa wymaga wizyty u specjalisty, by móc cieszyć się idealnym życiem z nieidealnym członkiem.

Czym tak właściwie jest skrzywienie prącia?

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z pojęciem „ skrzywienie penisa ”. Czasem jednak brakuje nam wiedzy z zakresu anatomii, by wiedzieć, czym tak właściwie jest ten defekt i z czego wynika.

Jak można było zapamiętać na lekcji biologii, penis składa się z 2 ciał jamistych i ciała gąbczastego, które napełniają się krwią podczas wzwodu.

Jej ilość w obydwóch ciałach nie zawsze jest jednak taka sama, dlatego występować mogą skrzywienia penisa, które są kompletnie naturalne i nieutrudniające współżycia. Tego typu problem wynikać może również z wad w budowie członka.

Kiedy skrzywienie penisa wymaga interwencji urologa?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, krzywe prącie jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Skrzywienia do 15°, oprócz aspektów wizualnych, nie czynią żadnej szkody i nie utrudniają funkcjonowania.

Dopiero te powyżej 30° wymagają natychmiastowej interwencji urologicznej, by móc określić źródło problemu.

W przypadku mniejszych skrzywień, które powodują ból, utrudniają lub uniemożliwiają odbycie współżycia, urolog również jest w stanie pomóc.

Nie możemy także bagatelizować powikłań psychicznych, które powodować może krzywy penis .

Nawet jeżeli mieści się on w normie, ale wywołuje kompleksy czy dyskomfort psychiczny, problemem powinien zająć się specjalista, tak by mężczyzna nie został wpędzony w depresję czy inne zaburzenia związane z postrzeganiem samego siebie, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Krzywy penis wynikać może z wad wrodzonych lub być wadą nabytą. W przypadku tej pierwszej grupy przyczyn skrzywienie prącia wynika z innych wad układu moczowo-płciowego. W zależności od ich rodzaju mamy do czynienia z różnymi skrzywieniami:

· skrzywienie prącia w lewo lub prawo wynika z nierównomiernego rozwoju ciał jamistych;

· skrzywienie prącia w dó ł może być spowodowane jest spodziectwem, czyli ulokowaniem ujścia cewki moczowej na tylnej powierzchni penisa; krzywy członek w dół jest także efektem zbyt krótkiego wędzidełka napletka;

· skrzywienie prącia w górę może być spowodowane wierzchniactwem, czyli ulokowaniem cewki moczowej na grzbietowej stronie penisa.

Zakrzywienie penisa wynikać może także z choroby Peyroniego, o której mowa w dalszej części tekstu, lub złamania prącia, czyli pęknięcie błony białawej penisa.

Tego typu wada wywoływania może być także przez stulejkę.

Warto zaznaczyć, że skrzywiony członek może być również efektem starzenia się, przyjmowania niektórych leków, a także może być powikłaniem po nieudolnie przeprowadzonej operacji prostaty.

Kilka słów na temat choroby Peyroniego

Choroba Peyroniego to schorzenie, którego efektem jest krzywy członek. Wynikać może ona z wieku, predyspozycji genetycznych czy cukrzycy.

Są to jedynie przypuszczenia, gdyż źródło choroby nie zostało jednoznacznie określone.

Cechuje się zwłóknieniem osłonki ciał jamistych prącia, czego efektem jest odkształcenie się penisa, ból, a także zaburzenia erekcji. Narażeni na tę chorobę są głównie mężczyźni po 40. roku życia.

Krzywy penis nie musi być dożywotnim wyrokiem. Dzisiejsza medycyna umożliwia wyprostowanie go zarówno nieinwazyjnym leczeniem farmakologicznym, jak i operacyjnie.

Leczenie farmakologiczne wykorzystywane jest głównie w przypadku choroby Peyroniego. Polega ono na podawaniu para-aminobenzoesanu potasu, witaminy E lub iniekcjach sterydów do ciał jamistych. Tego typu leczenie trwa kilka miesięcy.

Rozwój medycyny sprawił, że powstała kolejna nieinwazyjna metoda leczenia tego schorzenia — ESWT. Polega na 4-6 zabiegach, w których czasie wykorzystane są fale uderzeniowe.

Ta choroba może być również leczona poprzez wstrzyknięcie w zgrubienia osocza wysokopłytkowego wywirowanego z własnej krwi pacjenta.

Operacyjne prostowanie skrzywienia prącia może być przeprowadzane na kilka ze sposobów. Pierwszym z nim jest metoda Nesbita. Polega ona na sztucznym wywołaniu erekcji, przy użyciu soli fizjologicznej. Następnie zwęża się członek w miejscu, gdzie nie ma zmian bliznowatych. Skutkiem ubocznym tego zabiegu jest ryzyko skrócenia się penisa.

Skrzywienie prącia można także zoperować metodą Schroeder-Essed. W tym przypadku wykonywane jest pofałdowanie osłonki białawej odpowiednimi szwami i wycięcie zgrubiałych tkanek. Czasem również stosuje się wycięcie fragmentów osłonki białawej po stronie przeciwnej do skrzywienia.

Operacja skrzywienia prącia obarczona jest ryzykiem powikłań.

Po zabiegu pacjent przebywa 1-2 doby w szpitalu, a przez kilka kolejnych dni dokuczać może mu obrzęk i zaburzenia czucia, które miną samoistnie z czasem. Po operacji zalecane jest wstrzymanie się od odbywania stosunku seksualnego przez ok. 2 miesiące.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*