Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Problem siwienia włosów jest nieuchronny i dotknie każdego z nas na różnych etapach życia. Procesy siwienia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dla obu płci stanowiąc problem natury nie tylko estetycznej. Dlaczego siwiejemy i czy warto wyrywać siwe włosy ?

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Siwienie włosów utożsamiamy z nieuniknionym upływem czasu, z procesem starzenia się, z czym trudno się pogodzić bez żadnej walki.

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Jedni z nas siwieją koło dwudziestego roku życia, inni dopiero po czterdziestce. Dziś opowiemy Wam od czego to zależy, jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia i czy warto wyrywać siwe włosy :

Dlaczego siwiejemy?

Siwienie włosów jest nieodwracalnym procesem fizjologicznym. Dotyczy to włosów, skóry całego ciała, a nawet naszych paznokci. Proces siwienia włosów postępuje z każdym rokiem i trwa do późnej starości każdego z nas. Pierwsze siwe włosy, których tak się obawiamy są wynikiem zmian zachodzących bezpośrednio w cebulkach włosów.

Melanina, czyli naturalny pigment włosa, traci swój kolor w macierzy włosa, czyli miejscu odpowiedzialnym za jego powstawanie. Melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik, dzięki któremu mamy ten, a nie inny kolor włosów, pod wpływem zaburzeń funkcjonowania nie produkują dostatecznej jego ilości.

Nasze włosy stają się siwe, czyli mówiąc inaczej bezbarwne.

Rodzaje siwienia

Ze względu na duży rozrzut wiekowy procesów siwienia włosów rozróżniamy następujące jego rodzaje:

 • Siwienie ogólne, czyli siwienie naturalne, postępujące wraz z upływem lat, zwykle po czterdziestym roku życia. Siwienie ogólne ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Oznacza to w praktyce odziedziczenie tempa siwienia włosów po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre rodziny siwieją w późnym wieku, u innych zdarza się to dość wcześnie. Jeśli masz włosy kruczoczarne bardzo prawdopodobnym jest, że pierwsze siwe włosy będą widoczne szybciej niż u innych grup.
 • Siwienie przedwczesne, czyli siwienie w młodym wieku dotyka coraz szersze grono ludzi. Współczesne tempo życia, jedzenie pełne antybiotyków, niewłaściwa dieta, zanieczyszczone środowisko warunkują coraz szybsze postępowanie procesów starzenia się ciała, w tym włosów. Siwienie przedwczesne, dotykające młodych ludzi występuje  głównie u osób zestresowanych, nerwowych i nadpobudliwych bądź dotkniętych anemią złośliwą. Jeśli dodatkowo cierpisz na częste bóle głowy i migreny znajdujesz się w grupie ryzyka i siwienie Twoich włosów może się wzmagać.

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Wyrywać czy nie?

Funkcjonuje wiele mitów na temat wyrywania siwych włosów. Jeden z nich mówi, że siwych włosów nie należy wyrywać, bo w miejscu jednego wyrwanego włosa, powstanie kilka nowych siwków. Nie jest to prawda. Proces siwienia włosów, który już się rozpoczął jest ciężki do zatrzymania.

Gdy wyrwiemy jeden siwy włos, za jakiś czas obserwujemy na swej głowie kolejne ich pasma. Im jesteśmy starsi, tym bardziej proces ten jest widoczny. Pamiętaj, że w jednej cebulce wyrasta jeden włos, mity o wyrastaniu kilku siwych włosów w miejscu jednego usuniętego są wyssane  z palca.

Bez względu na to, czy będziesz wyrywać siwe włosy, czy nie, proces ten będzie sukcesywnie postępował. Możesz spowolnić jedynie jego tempo.

Drugi mit na temat siwych włosów mówi o ich bezwzględnym usuwaniu, co zapobiegać ma dalszemu siwieniu.

Owszem, wyrywanie pierwszych siwych włosów może zdać egzamin jeśli jesteśmy w młodym wieku, nie nękają nas choroby przewlekłe i prowadzimy aktywny tryb życia.

Mając zdrowe geny i ograniczając stres można spodziewać się wolniejszego tempa przyrostu siwych włosów. Jednak wyrywając pierwsze siwe włosy nie unikniesz siwienia całkowicie.

O naturalnych sposobach na siwe włosy  w następnym artykule. Zapraszamy!Skąd się biorą siwe włosy? Badania potwierdzają!

Siwe włosy – dlaczego włosy siwieją?

Pierwszy siwy włos na głowie, często wywołuje panikę, bo jak się powszechnie przyjęło – jest to jedna z pierwszych oznak starości. Badania potwierdzają, że niekoniecznie tak jest.

Dlaczego włosy siwieją? Wiek, geny, niedobór witamin, palenie papierosów oraz ilość stresu to także czynniki, które odpowiedzialne są za zmianę ich odcienia. Problem dotyczy nie tylko seniorów, ale także ludzi młodych.

Dowiedz się, skąd bierze się kolor naszych włosów.

Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Pierwszy siwy włos a melanocyty i melanina

O kolorze włosów w każdym – indywidualnym przypadku decydują melanocyty, umiejscowione w korzeniach włosów. Komórki te wytwarzają substancję koloryzującą, czyli melaninę. Dzieli się ją na:

 • eumelaninę – odcienie biel i brąz,
 • feomelaninę – odcienie żółć,
 • pomarańcz,
 • oraz czerwień.

O kolorze włosów człowieka decyduje zawartość obu barwników. Siwizna pojawia się wtedy, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować i wytwarzają zbyt małą ilość melaniny.

Siwienie włosów wywołuje dyskomfort i obniża poczucie pewności siebie, przede wszystkim, dlatego że jest traktowane jako oznaka starości.

Zmiana koloru na ten mysi odcień, często wywołuje brak akceptacji i bunt, co skutkuje pofarbowaniem włosów.

Dlaczego włosy siwieją?

W związku z powyższym, badania potwierdzają, że wiek to nie jedyna przyczyna siwych włosów, bo mogą one pojawić się zarówno u osób starszych, jak i nawet nastolatków. Wyróżniamy kilka charakterystycznych podpunktów, które są najczęstszymi przyczynami dlaczego siwieją włosy.

1. Siwe włosy a wiek

W wyniku starzenia, w organizmie zachodzi wiele zmian. Wśród nich – spowolnienie pracy melanocytów, które produkują melaninę. Barwnik traci swój naturalny kolor w macierzy, czyli miejscu, w którym powstaje pigment włosa.

Naturalny proces zanikania barwnika włosów zachodzi od 30 do 40 roku życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, bo pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w wieku nastoletnim.

Proces przedwczesnego siwienia wynika z tempa życia i stylu życia jednostek – zażywanie leków, nieprawidłowej diety, zanieczyszczeń środowiska. Najbardziej narażoną grupą młodych są osoby cierpiące na nadpobudliwość, anemię.

W wyniku choroby oraz silnego stresu bezbarwne włosy mogą pojawić się jednak znacznie wcześniej. Proces siwienia od momentu wystąpienia, stale postępuje i trwa do późnej starości. Siwe włosy są najbardziej widoczne na czarnym pigmencie.

Wiek siwienia jest też zależny od genów!

Włosy siwe mogą pojawić się już we wczesnej młodości lub wczesnej, późnej starości. Duże znaczenie dla koloru włosów i jego utrzymania mają geny. To one, decydują o tym, w jakim wieku tracimy barwnik włosów i z jakim tempem ich siwienie postępuje.

2. Witamina B – źródło mocnych włosów

Nie tylko działają wzmacniająco na włosy, ale mają wpływ na utrzymanie ich koloru. Witamina B jest ważnym składnikiem, o który warto zadbać w codziennej diecie. Występuje m.in. w:

 • jajach,
 • grzybach,
 • mięsie kurczaka,
 • pestkach słonecznika,
 • otrębach pszennych,
 • brokułach,
 • pełnoziarnistym pieczywie,
 • oraz owocach – melonach, bananach, pomarańczach.

Natomiast trzeba pamiętać, że jej niedobór powoduje znaczne osłabienie włosów oraz przyspieszenie procesu ich siwienia.

3. Włosy siwe a duży stres

Duża ilość stresu w życiu codziennym wspomaga proces siwienia. Dodatkowo bardzo niekorzystnie wpływa na organizm, w tym – stymulując komórki odpowiadające za postępujące siwienie włosów.

Silny stres skutkuje zakłóceniem impulsów elektrycznych, w wyniku czego – impulsy blokują produkcję melaniny przez melanocyty. Pamiętaj więc, aby w codziennej pogoni znaleźć miejsce na chwilę relaksu dla siebie i odpoczynku.

W rozładowaniu napięcia pomoże Ci także joga, melisa.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Problem w syntezie, pigmentacji i co się z tym wiąże – siwienie przyspiesza nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Wśród czynników, które mają wpływ na wcześniejsze niż naturalne pojawienie się włosów siwych, są: częste korzystanie z detergentów chemicznych i innych kosmetyków, codzienne mycie i suszenie włosów. Pielęgnacja ma służyć dbaniu o zdrowie, a nie jego pogorszeniu – pamiętaj!

Jak zapobiegać siwieniu włosów?

Siwe włosy to fizjologiczny proces, na który nie ma złotego środka. Można jednak spowolnić czas wystąpienia procesu poprzez prawidłowy styl życia – dietę bogatą w witaminy i minerały oraz ograniczenie napięcia nerwowego i stresu.

Leia também:  Qual A Validade Dos Exames Nacionais Como Provas De Ingresso?

Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy, także są narażone na wystąpienie siwizny, wcześniej, niż postępuje to w sposób naturalny. Na rynku występują suplementy, które mają przeciwdziałać siwieniu włosów.

Poleca się je przede wszystkim tym osobom, u których zmiana pigmentu włosa na bezbarwny nastąpiła zbyt wcześnie. Wynika to z zaburzeń, pochodzących z wnętrza organizmu, często związanych z dużą ilością stresu.

Rekomendowanym produktem są kapsułki GRAY PROTECT, które zatrzymują ten proces – powstrzymują oddziaływanie na organizm negatywnych czynników, które skutkują silnym stresem.

Działają regenerująco – przywracają włosom naturalny, zdrowy wygląd, przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu – zapobiegają stanom zaburzeń równowagi organizmu, ale także gwarantują odżywienie organizmu – dostarczają do niego substancje, niezbędne w tworzeniu struktury włosa. Dzięki GRAY PROTECT przywrócisz włosom kolor i blask.

Źródła:

 1. Marczyńska, Dorota, and Małgorzata Przybyło. “Melanocyty-komórki barwnikowe o wielu obliczach.” Kosmos 4.62 (2013): 491-499.
 2. Tam, Irena, and Krystyna Stępień. “Udział melanocytów w inicjacji procesu zapalnego.”

Dlaczego włosy siwieją

Za naturalny kolor naszych włosów odpowiedzialne są znajdujące się w korzeniach włosa melanocyty – komórki wytwarzające substancje koloryzujące – melaniny. Proces powstawania konkretnego koloru włosów jest prosty: mikroskopijne, ziarniste cząsteczki barwnika osiadają na keratynowych włóknach, z których zbudowany jest włos.

Pierwsze „siwe” – tak naprawdę wcale nie siwe, a całkowicie pozbawione barwnika – włosy pojawiają się wtedy, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować. Czupryna ma wtedy kolor keratyn, z których włosy są zbudowane – biały lub lekko beżowy, czasami z odcieniem żółtego. Siwy kolor jest złudzeniem powstającym w zestawieniu z włosami jeszcze posiadającymi pigment.

Siwienie przedwczesne?

Fizjologiczne – zwane też starczym – siwienie może rozpocząć się już między 30 a 40 rokiem życia.

Jeśli „szron” pokrywa skronie ludzi 20–25-letnich, to mamy do czynienia z siwizną przedwczesną, ale w wyniku przebycia niektórych chorób, bardzo silnego stresu albo znacznego wyniszczenia organizmu, bezbarwne włosy mogą pojawić się dużo wcześniej.

Czasami wystarczy kilka godzin, by – najczęściej pod wpływem ogromnego stresu – zupełnie osiwieć. Najprawdopodobniej każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która mimo bardzo sędziwego wieku nie ma ani jednej siwej nitki we włosach. Nie ma reguły.

Wszystko – prawdopodobnie – zależy od genów, to one warunkują wiek i tempo, w jakim się siwienie zaczyna i postępuje.

Geny winne, geny pomogą?

Amerykańscy naukowcy po licznych badaniach opublikowali w „Proceedings of the National Academy of Sciences” informację, że wystarczy wstawić odpowiedni gen do komórki mieszka włosowego, by uzyskać dowolny kolor włosów.

Naukowcy sądzą, że możliwe jest przywracanie barwy włosom siwym, i to w dowolnie wybranym kolorze. Możliwa będzie również zmiana ich koloru na życzenie. Obecnie testują technikę na myszach albinosach. – Ze wstępnych badań wynika, że najłatwiej można zmienić barwę włosów siwych, a najtrudniej będzie uzyskać kolor blond – twierdzi szef zespołu naukowców z San Diego Robert Hoffman.

Żeby nie siwieć

Naukowcy współpracujący z jedną z zachodnich firm kosmetycznych postanowili przechytrzyć naturę i zmusić włosy, by wyprodukowały odpowiedni pigment w tak zwanym trzonie włosa, czyli w martwej części wystającej nad powierzchnię skóry. Stało się to możliwe dzięki poznaniu naturalnych procesów biosyntezy melanin.

Opracowany przez nich skład produktu zawiera specjalnie dobrane substancje czynne, m.in. prekursor melaniny. Wnika on do wnętrza włosa i reaguje z tlenem w powietrzu.

Następuje utlenienie prekursora, w wyniku czego powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Siwizna stopniowo staje się mniej widoczna.

Osoby kruczowłose, rude i jasno blond nie mają szans – preparat działa wyłącznie na włosy w kolorach średni blond–ciemny brąz.

 

Profilaktycznie

Póki co nie ma leków, które mogłyby cofnąć proces naturalnego odbarwiania włosów. Można próbować opóźnić siwienie, m.in. chroniąc czuprynę przed słońcem, które ma bezpośredni wpływ na zanikanie melanocytów, produkujących barwnik.

Są także teorie – niepotwierdzone jednak badaniami naukowymi – że za zbyt wczesne siwienie włosów, podobnie jak za wiele innych zaburzeń w pracy organizmu, odpowiada niedobór miedzi i witaminy B5.

To teoretycznie potwierdza słuszność powiedzenia, że do siwizny trzeba „dorosnąć”, bowiem niedobory te często występują u osób w podeszłym wieku i u tych, które żyją w stałym napięciu nerwowym i niezbyt dobrze radzą sobie ze stresami.

W kuchni nadzieja?

Po raz kolejny potwierdza się, że odpowiedni styl życia, w tym prawidłowa, bogata w witaminy i mikroelementy dieta ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Teraz okazuje się, że także na to, kiedy osiwiejemy. Niewykluczone, że bujne i odporne na siwienie włosy Japończycy zawdzięczają dużej ilości wodorostów i oleju sezamowego w codziennej diecie.

Szpakowaty przystojniak

Panom najwcześniej siwieją brody. Pierwsze siwe włosy w zaroście to zapowiedź srebrnych skroni. A siwizna, zwłaszcza ta dopiero co oprószająca męskie skronie, może być bardzo poważnym atutem urody.

W sondażach na pytanie o przystojnego mężczyznę, większość pań – zwłaszcza tych bardzo młodych – odpowiadała: szpakowaty brunet.

Czyli – jak śpiewali Starsi Panowie Dwaj – kolor włosów nie musi mieć nic wspólnego z kalendarzem.

Katarzyna Kamińska

***

Psiaki też

Siwieją również zwierzęta domowe: psy ok. 6–7 roku życia, koty ok. 7–8 roku. Najpierw siwiejące włosy pojawiają się na głowie, w okolicach warg i uszu, następnie wokół oczu i w pojedynczych skupiskach na całym ciele zwierzęcia.

Skąd B5?

Najwięcej tej witaminy jest w wątróbce, otrębach pszennych, mleczku pszczelim, rybach (np. pstrągach, śledziach, makrelach), pestkach słonecznika, serach (np. camembert, brie), orzechach, jajkach, owocach awokado, grzybach, mleku pełnym, mięsie kurczaka, soi, maśle orzechowym, bananach, pomarańczach, ziemniakach, brokułach, ciemnym ryżu, melonach i pełnoziarnistym chlebie.

Siwienie włosów – czy mamy na niego wpływ? Odpowiada trycholog Edyta Pawluś – Centrum Zdrowego Włosa – Gabinet trychologiczny

25.09.2020 Edyta Pawluś

Nasi pacjenci podczas wizyt w naszym gabinecie Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie często pytają: Czy możemy zahamować siwienie włosów? Czy istnieje skuteczny sposób na odwróceniesiwienia włosów? Dlaczego włosy siwieją? W poniższym artykule trycholog Edyta Pawluś postara się wyjaśnić na czym polega siwienie włosów oraz jaka może być przyczyna przedwczesnej utraty barwnika we włosach.

Kolor włosów – skąd się bierze?

Kolor nadający barwę naszym włosom, oczom oraz skórze produkowany jest w wyspecjalizowanych komórkach – melanocytach. To właśnie melanocyty produkują melaninę, dzięki której nasza skóra, oczy oraz włosy przybierają odpowiednią barwę. Melanocyty mogą produkować różne rodzaje barwnika, dzięki temu możemy mieć różny ich kolor.

Siwienie – na czym polega?

Siwienie to proces, który polega na stopniowym wzroście włosa z coraz mniejszą ilością barwnika (1). Spowodowane jest stopniowym zmniejszeniem produkcji melaniny w melanocytach i jest najczęściej efektem starzenia się organizmu. Chemicznie siwienie polega zaś na utlenianiu melaniny poprzez nadtlenek wodoru.

Przedwczesne siwienie – czym może być spowodowane?

Siwienie najczęściej jest naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się naszego organizmu, jednak w naszym gabinecie obserwujemy, że siwe włosy u niektórych osób pojawiają się w bardzo młodym wieku.

Niepokojąco wczesne siwienie jest najczęściej spowodowane niedoborem witaminy B12 lub też niedoczynnością tarczycy (1). Powinno być diagnozowane a jego przyczyna oczywiście leczona. W takiej sytuacji może być ono odwracalne.

U osób z przedwczesnym siwieniem należy również rozpatrzeć niedobór miedzi, kwasu foliowego oraz kwasu paraaminobenzoesowego. W niektórych przypadkach odpowiednie badania i prawidłowa diagnostyka, zbilansowana dieta oraz dobrze dobrana suplementacja mogą zahamować i odwrócić proces siwienia.

Odwrócenie procesu siwienia włosów obserwujemy również u niektórych pacjentów poddawanych zabiegom mezoterapii igłowej, kiedy do skóry głowy dostarczamy witaminy, minerały oraz aminokwasy. Jest to taki pozytywny „efekt uboczny” tych zabiegów.

Leia também:  Como Fazer Um Virus Que Desliga O Pc?

Dlaczego u niektórych osób proces siwienia przebiega szybko a u innych wolniej?

Naukowcy odkryli, że proces siwienia jest uzależniony od ekspresji dwóch genów: Bc12 oraz Bclw (1). Można więc powiedzieć, że jest prędkość siwienia to cecha uwarunkowana genetycznie.

Czy to prawda że, można osiwieć w szybkim tempie?

Znane są takie przypadki. Wg dr n. biol. Marcin Błaszczyka „Możliwe jest także szybkie posiwienie włosa, nawet na całej długości, jeśli zajdzie rozwarstwienie między pokładami komórek w rdzeniu włosa. Światło odbija się wówczas od pęcherzyków powietrza, które tam wnika, co sprawia wrażenie, że włos jest biały, nawet mimo obecności barwnika (1)”

Zahamowanie siwienia – czy jest więc możliwe?

Obecnie nie istnieje w 100 % skuteczny sposób na zahamowanie i odwrócenie naturalnego, niewynikającego z niedoborów lub chorób procesu siwienia. Podejmujemy doraźne metody zamaskowania siwych włosów za pomocą barwników naturalnych lub syntetycznych a więc farb. Jednak świat nauki nie śpi i być może doczekamy się skutecznej metody na zahamowanie siwienia….

Zaobserwowano, że lek przeciwnowotworowy Glivec (Imatinib) w zaskakująco skuteczny sposób odwraca proces siwienia w trakcie leczenia pacjentów, nie jest jednak znany mechanizm jego działania w tym przypadku (1).

Naukowcy z Uniwersytetu Południowo-zachodniego Teksasu w USA natomiast przypadkiem odkryli, że z procesem siwienia związany jest czynnik wzrostu komórek macierzystych (SCF) i uważają, że za siwienie odpowiadają nieprawidłowości w funkcjonowaniu czynników SCF a badania nad tym mechanizmem mogą dać skuteczną odpowiedź na walkę z siwieniem.

Podejmowane są również próby odwrócenia procesu siwienia poprzez naturalne ekstrakty roślinne z czosnku, cytrusów, guarany oraz kakaowca stosowane w postaci roztworu alkoholowego wcieranego w skórę głowy.

Mimo tego, że nie mamy w 100% skutecznego sposobu na siwienie zawsze warto zweryfikować, czy ten proces jest naturalny czy wynika z nieprawidłowości toczących się w organizmie.

Siwienie wynikające z nieprawidłowości toczących się w organizmie bowiem można spróbować skutecznie zahamować a nawet odwrócić proces.

Dlatego też wszystkich siwiejących zapraszamy do naszego gabinetu trychologicznego, postaramy się Wam pomóc w ustaleniu przyczyny powstawania siwych włosów

 • Edyta Pawluś – trycholog kosmetolog
 • Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie
 • Źródło:
 • 1. Marcin Błaszczyk „ Histologia dla kosmetologów”

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function get_wp_user_avatar(), 0 passed in /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.pl/public_html/wp-content/themes/centrum-zdrowego-wlosa/single.php on line 59 and at least 1 expected in /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.

pl/public_html/wp-content/plugins/wp-user-avatar/deprecated/wp-user-avatar/includes/wpua-functions.php:30
Stack trace:
#0 /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.pl/public_html/wp-content/themes/centrum-zdrowego-wlosa/single.php(59): get_wp_user_avatar()
#1 /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.pl/public_html/wp-includes/template-loader.

php(74): include('/usr/home/CZWsk…')
#2 /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.pl/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/usr/home/CZWsk…')
#3 /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.pl/public_html/index.php(17): require('/usr/home/CZWsk…')
#4 {main} thrown in /usr/home/CZWskleponline/domains/centrumzdrowegowlosa.

pl/public_html/wp-content/plugins/wp-user-avatar/deprecated/wp-user-avatar/includes/wpua-functions.php on line 30

Dlaczego twoje włosy siwieją?

Nagłe siwienie może oznaczać groźne niedobory witamin. Także sytuacje stresowe powodują, że włosy zmieniają kolor. Kiedy jest to niebezpieczne, kiedy nie można lekceważyć siwienia włosów, bo jest objawem choroby? Specjalnie dla allecco.pl radzi lek. med. Dagmara Wajs.

Siwienie włosów dotyczy każdego – jednego wcześniej, drugiego – później, ale ostatecznie jest to naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Czy zatem są w ogóle jakieś sytuacje, w których jednak powinniśmy się martwić przedwczesną siwizną?

Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie włosów, może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia. Największy wpływ na to, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze siwe włosy mają czynniki genetyczne. Jeśli więc nasza mama miała zupełnie białe włosy już w wieku 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas tak będzie.

O przedwczesnym siwieniu mówimy, kiedy włosy intensywnie siwieją przed 30-tym rokiem życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: jedne są błahe i nie powodują żadnych innych problemów, oprócz pogorszenia wyglądu fryzury. W innych sytuacjach może się jednak okazać, że siwienie jest oznaką poważnej choroby.

Do przyczyn przedwczesnego siwienia należy bielactwo. W wyniku tej choroby niektóre miejsca na skórze są pozbawione pigmentu – są więc dużo jaśniejsze niż otoczenie.

Jeśli taka odbarwiona plama znajduje się na skórze owłosionej głowy, wyrastające z niej włosy również nie będą miały pigmentu – zatem będą wyglądały jak siwe. Nie do końca wiadomo, z czego wynika bielactwo.

Zauważono jednak, że czasem towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, najczęściej zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, ale także łuszczycy, nieswoistym zapaleniom jelit i wielu innym chorobom.

Dlatego, jeśli u siebie albo u kogoś bliskiego zauważymy wyraźnie odgraniczone, białe plamy na skórze albo pojedynczy kosmyk białych włosów (najczęściej w okolicy czołowej), warto udać się do lekarza POZ i upewnić się, że z naszym zdrowiem nie dzieje się nic poważnego.

Nagłe siwienie może jednak oznaczać również groźne niedobory witamin, choćby B12. Oprócz widocznych na pierwszy rzut oka białych włosów mamy wówczas do czynienia z osłabieniem i zmęczeniem, żółtawym zabarwieniem skóry, zaburzeniami czucia, drętwieniem dłoni i stóp i wieloma innymi objawami.

Warto tu zaznaczyć, że siwe włosy w tej sytuacji oznaczają, że niedobór trwa już od dość dawna i jest znaczny.

Koniecznie powinniśmy się wtedy udać do lekarza POZ, ponieważ nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym! Bardzo prawdopodobne, że niedobór tej witaminy wynika nie tylko z niewłaściwej diety, ale może być też oznaką niedokrwistości Addisona-Biermera, nazywanej także złośliwą.

Rzadsza, choć bardzo dramatyczna sytuacja to gwałtowne osiwienie z powodu stresu – zwane także Syndromem Marii Antoniny. Podobno, kiedy pojmano królową Marię Antoninę w czasie francuskiej rewolucji, jej włosy bardzo szybko zmieniły barwę na całkiem białe.

Choć wydaje się to być naprawdę skrajną sytuacją, to musimy przy tej okazji uświadomić sobie, że stres ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na to, co dzieje się w naszym ciele.

Wydzielany wówczas hormon – kortyzol – ma za zadanie zmobilizować nas do działania i poradzenia sobie z sytuacją stresową. Kiedy jednak nasze zmartwienia trwają długo, kortyzol pokazuje swoją drugą twarz i może doprowadzić do przyspieszenia rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca.

Może również przyczynić się do obniżenia odporności, a także wpłynąć na naszą płodność.

 • Bądźcie czujni!
 • Pozdrawiam, Dagmara Wajs
 • Ekspert allecco.pl o sobie:

Nazywam się Dagmara Wajs. Medycyna to moja pasja od wczesnych lat szkoły podstawowej. Ukończyłam studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fascynuje mnie świat kosmetologii oraz zdrowy tryb życia. W wolnych chwilach zajmuję się modelarstwem figurkowym i wargamingiem (gry wojenne).

Może Ci się przydać – produkty do pielęgnacji włosów na allecco.pl:

 – produkty do wypadających włosów: https://www.allecco.pl/filter/category,224,wypadanie-wlosow  

 – odżywki do włosów: https://www.allecco.pl/filter/category,224,wypadanie-wlosow  

 – szampony do włosów: https://www.allecco.pl/filter/category,225,szampony-do-wlosow

siwienie-wlosow-mozemy-temu-zapobiec-spowolnic-proces-starzenia-wlosow

Dzisiejsi 40-latkowie czują się o 10 lat młodsi, a siwe włosy – ewidentnie kojarzone ze starością – stały się dla nich problemem nie mniejszym niż zmarszczki czy nasilająca się wraz z wiekiem wiotkość skóry.

Proces starzenia się skóry można szybko i skutecznie spowolnić za pomocą odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów medycyny estetycznej.

A jak „odmłodzić” pigment włosów, aby jak najdłużej zachwycały naturalnym, młodym i żywym kolorem?

Kobiety mają zdecydowanie łatwiej, ponieważ zawsze mogą sięgnąć po mniej lub bardziej trwałe farby do włosów w najmodniejszych odcieniach. Mężczyźni – mimo że pojawiły się na rynku produkty koloryzujące im dedykowane (tzw.

odsiwiacze) – raczej unikają tego typu rozwiązań, obawiając się nienaturalnego efektu, widocznych odrostów oraz narażenia na śmieszność. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w dzisiejszych czasach coraz trudniej akceptują szpakowate włosy, zwłaszcza gdy problem siwizny dotyka ich przedwcześnie, czasami nawet już ok.

25-30. roku życia. Granica wieku dojrzałego znacznie się przesunęła mentalnie – chcemy jak najdłużej nie tylko czuć się, ale i wyglądać młodo, a siwy kolor jest bezsprzecznie symbolem starości.

Leia também:  Como Descobrir A Quem Pertence Uma Conta Bancaria?

Dotyczy to zarówno pań, jak i panów, u których obok siwizny – drugim coraz mniej akceptowanym, a często współwystępującym problemem jest wypadanie i przerzedzenie włosów. Stąd dynamiczny rozwój metod hamujących łysienie i stymulujących wzrost włosów.

Marka Pharmaceris H poszła o krok dalej, tworząc unikalny na rynku preparat, który nie tylko stymuluje wzrost włosów, ale też przywraca ich naturalny kolor – opóźniając proces starzenia włosów, spowalniając ich siwienie oraz  redukując ilość siwych włosów.

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR WŁOSÓW?

Za naturalny kolor włosów odpowiedzialne są znajdujące się w mieszkach włosa melanocyty, komórki wytwarzające pigment, tzw. melaninę. We włosach wyróżniamy dwa rodzaje pigmentu:

 • eumelaninę – odpowiedzialną za kolor brązowy i czarny;
 • feomelaninę – odpowiedzialną za kolor żółty, pomarańczowy i czerwony.

Naturalny odcień włosa zależny jest od proporcji wspomnianych pigmentów. Nawet włosy ciemne mogą mieć w sobie pigmenty żółte, a włosy blond – brązowe. To dlatego kolor, kolorowi jest nierówny i można wyróżnić dziesiątki odcieni z pozoru podobnego brązu.

Ilość kombinacji i odcieni jest nieograniczona, a konkretny kolor włosów powstaje w wyniku osiadania tych mikroskopijnych, ziarnistych cząsteczek barwnika na keratynowych włóknach, z których zbudowany jest pojedynczy włos. Kolor włosów jest uwarunkowany genetycznie, choć może się zdarzyć, że dziecko odziedziczy go nie po rodzicach, ale po dziadkach lub nawet dalekich krewnych.

Badania naukowe wskazują, że ciemne włosy są genetycznie silniejsze i dziecko mamy blondynki oraz kruczoczarnego ojca najprawdopodobniej będzie mieć ciemne włosy. Typowi Słowianie, Skandynawowie i Germanie w większości rodzą się z jasnymi włosami, które ciemnieją wraz z wiekiem, aby zyskać docelową barwę w okresie dojrzewania.

Tak długo, jak w mieszku włosowym produkowana jest melanina, tak długo możemy cieszyć się naturalnym kolorem włosów. Gdy produkcja ustanie, włosy stają się siwe, czyli pozbawione pigmentu.

Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem ustaje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie. Tendencje do szybkiej lub późnej siwizny dziedziczymy po rodzicach. Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby.

Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się ok. 35-40. roku życia, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20. a 30. rokiem życia.

Może to być skutkiem silnego stresu, wyniszczającej choroby, zmian cywilizacyjno-środowiskowych powodujących szybsze starzenie się całego organizmu, a także działania szkodliwych czynników zewnętrznych (np. promieni UV, papierosów – udowodniono, że nałogowi palacze szybciej siwieją).

Wieloletnie badania potwierdziły, że na przedwczesne siwienie ma wpływ dieta uboga w witaminy, głównie z grupy B oraz biotyny, czyli witaminy H. U mężczyzn siwienie idzie często w parze z wypadaniem włosów, na skutek miniaturyzacji i osłabienia mieszka włosowego, melanina powstaje bowiem w tym samym miejscu, w którym formuje się włos.

Znane są przypadki, gdy na skutek silnego traumatycznego stresu dochodziło do osiwienia z dnia na dzień, choć teoretycznie nie jest to możliwe – nawet jeśli gwałtownie doszłoby do zaprzestania produkcji melaniny, dopiero nowo wyrastające włosy będą całkowicie siwe. Nauka nie zna do końca wyjaśnienia tego zjawiska.

Niezależnie od przyczyn siwienia, istnieją sposoby, aby spowolnić ten proces i stopniowo przywrócić włosom ich naturalny, fizjologiczny kolor bez konieczności sięgania po farby i szampony koloryzujące.

Takim, naturalnym rozwiązaniem jest specjalistyczna dermo-kuracja preparatem dostępnym w aptece, który za sprawą naryngeniny, aktywuje mitochondria odpowiedzialne za funkcje życiowe komórek, wydłuża ich żywotność oraz pobudza produkcję barwnika.

Kuracja, o której mowa jest wynikiem 10 letnich badań naukowców z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris, którzy opracowywali unikalną recepturę szamponu, potwierdzoną dwoma zgłoszeniami patentowymi.

Jednocześnie, prace nad tym preparatem, o wielokierunkowym działaniu, są również efektem projektu badawczego realizowanego z jednostką naukową (PBS1/B8/1/2012), wskazując na wysoką specjalizację i przede wszystkim podłoże naukowe.

Preparatem, który pozwoli dłużej cieszyć się naturalnym kolorem włosów jest H-STIMUTONE Specjalistyczny szampon o podwójnym działaniu spowalniający proces siwienia & stymulujący wzrost włosów marki Pharmaceris, dostępnej w aptekach.

Produkt ten dedykowany mężczyznom i kobietom zmagającym się z przedwczesnym procesem starzenia i siwienia włosów, ich wypadania, przerzedzenia oraz łysienia, wynikającym z ich naturalnego wieku genetycznego oraz zmian środowiskowo-cywilizacyjnych (stres, zła dieta, zanieczyszczenia środowiska), prowadzących do szybszego procesu starzenia włosów.

W preparacie uwzględniono działanie hamujące wypadanie włosów, głównie na skutek tzw. łysienia androgenowego, często współwystępującego z przedwczesnym siwieniem. Łysienie tego typu jest związane z uwarunkowaną genetycznie aktywnością enzymu alfa-reduktazy, obecnego w mieszku włosowym i przetwarzającego testosteron w dihydrotestosteron, który odpowiada za jego miniaturyzację. Osłabienie mieszka powoduje, że skróceniu ulega faza wzrostu włosa i włos szybciej wypada. U mężczyzn proces ten zachodzi gwałtownie i często już we wczesnej młodości. Przerzedzenie włosów zaczyna się zwykle od okolicy czołowo-skroniowej, a następnie obejmuje szczyt głowy. Osłabienie mieszków włosowych może też skutkować zmniejszoną ilości melaniny i przedwczesnym siwieniem.

JAK DZIAŁA PREPARAT NATURALNIE SPOWALNIAJĄCY PROCES SIWIENIA H-STIMUTONE?

Szampon wykazuje podwójne działanie, a swoją podwójną skuteczność zawdzięcza specjalnie dobranym składnikom o aktywnym działaniu:

 • naryngenina – opóźnia proces starzenia się włosów, aktywując mitochondria odpowiedzialne za funkcje życiowe komórek i wydłużając w ten sposób ich żywotność, pobudza także produkcję melaniny, przywracając włosom ich naturalną pigmentację,
 • wyciąg z orzecha – zawiera fitopigmenty, dzięki czemu stopniowo przyciemnia siwe włosy i przywraca im naturalny kolor (nie ma jednak właściwości farby do włosów!),
 • kompleks kofeiny i naturalnego czynnika wzrostu FGF – znana i sprawdzona formuła przeciw wypadaniu włosów, stosowana w innych preparatach Pharmaceris H, wydłuża fazę anagenu, zapobiegając utracie włosów i stymulując ich wzrost. Wzmacnia włosy oraz zmniejsza tendencje do ich nadmiernego wypadania i przerzedzenia.
 • D-pantenol i polimery kationowe – łagodzą podrażnienia skóry głowy, przywracając skórze głowy fizjologiczne pH i niezbędny poziom nawilżenia, regenerują włosy.

Delikatna dermatologiczna formuła bez SLS i SLES, nie wykazuje właściwości farby do włosów i może być stosowana codziennie nawet u osób z wrażliwą skórą głowy.

Szampon dogłębnie oczyszcza skórę głowy i włosy, jednocześnie hamując wypadanie włosów i zmniejszając tendencję do siwienia.

Szampon wygładza strukturę włosów, pozostawia je lśniące i miękkie, dodaje im objętości i nie przetłuszczając. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniach:

 • działanie na pigmentację – po 2 miesiącach stosowania: 79% mniejsza tendencja do siwienia 57% siwe włosy są mniej widoczne 50% szampon stopniowo przyciemnia siwe włosy
 • przeciwdziałanie wypadaniu włosów – po 3 miesiącach stosowania: 79% hamuje wypadanie włosów 57% zapobiega łysieniu 64% zapobiega łamaniu się włosów

KOMPLEKSOWA KURACJA UZUPEŁNIAJĄCA

Szampon przeznaczony jest dla osób obserwujących przedwczesne starzenie i siwienie włosów, a także ich wypadanie i przerzedzenie.

Będzie to więc idealne rozwiązanie przede wszystkim dla mężczyzn i kobiet, którzy chcą spowolnić przedwczesny lub fizjologiczny proces siwienia włosów, dla jak najdłuższego zachowania młodego wyglądu.

Szampon najlepiej stosować codziennie, ponieważ regularne stosowanie preparatu opóźnia proces siwienia włosów i stopniowo przywraca ich naturalny kolor.

Aby dodatkowo zwiększyć jego efektywność, raz w tygodniu warto sięgnąć po nowość z linii Pharmaceris H – H-STIMUPEEL Oczyszczający peeling trychologiczny do skóry głowy z problemem wypadania włosów i łupieżu.

Dlaczego warto minimum raz w tygodniu stosować peeling do skóry głowy? Ponieważ czynniki zewnętrzne, takie jak brud, kurz, dym papierosowy czy pozostałości po produktach do codziennej stylizacji włosów oraz nadmierne nagromadzenie obumarłego naskórka tworzą na skórze głowy tzw. warstwę krystalizacyjną, która w następstwie prowadzi m.in. do nadmiernego wypadania włosów. Dogłębne oczyszczenie skóry głowy peelingiem zapobiega temu procesowi, ułatwia też wchłanianie substancji aktywnych zawartych w nakładanym następnie szamponie i wzmocni ich działanie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*