Różnice między typowym a atypowym zapaleniem płuc

Zapalenie płuc, jak wskazuje nazwa, to stan zapalny płuc obejmujący pęcherzyki płucne.

Wyróżnia się dwa typy tego schorzenia – pozaszpitalne (chorzy przebywają poza szpitalem) i szpitalne (chorzy przebywają w szpitalu dłużej niż 48 godzin). Najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych zapaleń płuc jest zakażenie bakteryjne.

Za blisko 50% infekcji odpowiedzialna jest dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae). Zakażenie wywołać może także pałeczka Haemophilus influenzae lub dwoinka Chlamydophila pneumoniae.

Oprócz bakterii przyczyną zachorowania mogą być też wirusy (grypy, paragrypy, adenowirusy, ospy wietrznej i półpaśca, RSV i CMV), które odpowiadają za około jedną trzecią infekcji, grzyby i niektóre pasożyty.

W wyniku stanu zapalnego dochodzi do wysięku, czyli pojawienia się płynu w pęcherzykach płucnych. Skutkuje to zmniejszeniem powierzchni wymiany gazowej płuc, co odczuwane jest jako duszności.

ZOBACZ TEŻ: Angina – przebieg i metody leczenia

Czy zapaleniem płuc można się zarazić?

Zapalenie płuc najczęściej wywołane jest przez zakażenie bakteryjne lub wirusowe, dlatego z łatwością można się zarazić.

Rozwojowi choroby sprzyjają stany obniżenia odporności, zarówno te przejściowe, wywołane np. przeziębieniem, jak i długotrwałe, wiążące się z chorobami przewlekłymi.

Na zachorowanie narażone są także osoby cierpiące na alergie, palące papierosy i często sięgające po alkohol.

Zachorowania można uniknąć stosując się do podstawowych zasad higieny oraz ograniczając kontakt z osobą chorą. Szczepienie przeciwko grypie daje ochronę przez zapaleniem płuc wywołanym wirusem grypy. Osoby należące do grupy ryzyka mogą się zdecydować na szczepionkę przeciwko Streptococcus pneumoniae.

Objawy zapalenia płuc

Typowym objawem przy bakteryjnym zapaleniu płuc jest gwałtowny kaszel, który powoduje duszności.

Chory ma trudności z oddychaniem – oddech jest skrócony i świszczący, pojawia się ból w bocznych częściach klatki piersiowej. Objawy te nasilają się podczas prób wzięcia głębszego wdechu oraz podczas kaszlu.

Ponadto w wyniku kaszlu chory odkrztusza ropną, żółtą wydzielinę. Jeżeli dojdzie do podrażnienia gardła, może się pojawić również krwioplucie.

Wspomniane objawy pojawiają się nagle lub stopniowo się nasilają. Temperatura ciała dochodzi nawet do 40°C, powodując dreszcze i zimne poty. Ponadto choremu towarzyszy osłabienie i uczucie rozbicia, bóle głowy i mięśni, a także brak apetytu.

Wystąpiły u Ciebie podobne objawy? Nie czekaj i umów się na wizytę do lekarza rodzinnego na LekarzeBezKolejki.pl. Szybka diagnoza to mniejsze ryzyko powikłań i krótszy czas leczenia!

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie krtani – jak sobie z nim poradzić?

Różnice między typowym a atypowym zapaleniem płuc

Jak zdiagnozować zapalenie płuc?

Doświadczając opisanych powyżej objawów należy czym prędzej udać się na wizytę u lekarza rodzinnego. Ten na podstawie wywiadu i opisanych objawów klinicznych, badania fizykalnego oraz osłuchiwania klatki piersiowej będzie mógł rozpoznać, czy mamy do czynienia z zapaleniem płuc. Dodatkowo zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) klatki piersiowej.

Pomaga ono postawić ostateczną diagnozę, a także dostarcza lekarzowi informacji na temat rozległości nacieków zapalnych w płucach, które na zdjęciu widoczne są jako zacienienia. RTG jest również pomocne jako badanie kontrolne, jednak nie zawsze jest ono konieczne.

Tomografię komputerową wykonuje się rzadko, przeważnie u chorych w trakcie hospitalizacji, u których wynik RTG jest niejednoznaczny.

Jeżeli osoba z podejrzeniem zapalenia płuc przyjmowana jest do szpitala, musi wykonać badania laboratoryjne.

Przeważnie jest to morfologia, CRP (białko C-reaktywne), stężenie kreatyniny i mocznika, aktywność enzymów wątrobowych i stężenie bilirubiny.

W trakcie wizyty w szpitalu chory może być poddany także rzadziej wykonywanym badaniom, jak: bronchoskopia, posiew krwi, badania serologiczne i immunologiczne oraz badania bakteriologiczne plwociny.

ZOBACZ TEŻ: Grypa – jak się przed nią uchronić?

Metody leczenia zapalenia płuc

Podstawową formą leczenia zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym jest antybiotykoterapia. W takich wypadkach lekiem pierwszego rzutu jest amoksycyklina – antybiotyk o szerokim spektrum działania.

Lekarz rodzinny może również zalecić stosowanie leków ułatwiających odkrztuszanie, a także środków przeciwbólowych na złagodzenie bólu w klatce piersiowej. Większość chorych stosunkowo szybko dochodzi do zdrowia.

Jeśli nie widać poprawy, a objawy przybierają na sile, konieczna jest hospitalizacja. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku dzieci oraz osób starszych.

Aby wspomóc farmakoterapię chory powinien zostać w domu i odpoczywać. Zalecane jest picie dużej ilości płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Ważne, by podczas stosowania antybiotyku pamiętać o przyjmowaniu leków osłonowych. Sprawdzą się też produkty spożywcze bogate w żywe kultury bakterii, jak jogurty, kefiry i kiszonki.

Na czas terapii należy całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.

Czym grozi nieleczone zapalenie płuc?

Zaniechanie leczenia zapalenia płuc lub niestosowanie się do zaleceń lekarza grozi powikłaniami. W przebiegu choroby w jamie opłucnej często gromadzi się płyn.

Jego nadmiar usuwa się wykonując punkcję opłucnową. Może się jednak zdarzyć, że nagromadzony płyn ulegnie zakażeniu i nabierze charakteru ropnego, zmieniając się w ropniaka opłucnej.

Wówczas konieczny jest drenaż, a także antybiotykoterapia.

Innym powikłaniem jest ropień płuca, który tworzy się w miąższu płuca. Ma postać kilkucentymetrowej jamy wypełnionej ropna treścią. Ropnie przeważnie występują po infekcjach o charakterze bakteryjnym. Ich leczenie wymaga podawania antybiotyków, a także rehabilitacji, która ułatwia usunięcie ropne treści z powstałej jamy.

ZOBACZ TEŻ: Co oznaczają powiększone węzły chłonne?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Atypowe zapalenie płuc – czym jest? Rodzaje, objawy i leczenie

Różnice między typowym a atypowym zapaleniem płuc

Fot: drubig-photo / fotolia.com

Atypowe zapalenie płuc wywołują zupełnie inne bakterie niż te, które prowadzą do zwykłego stanu zapalnego płuc. Najczęściej można się nimi zakazić przez kontakt ze zwierzętami, brudną klimatyzację, na basenie i innych kąpieliskach. Pierwszymi objawami choroby są suchy kaszel, ból gardła i gorączka.

Atypowym zapaleniem płuc określano w przeszłości wszystkie wirusowe zapalenia płuc, które dawały słabe oznaki w trakcie przebiegu.

Podział na typowe i atypowe zapalenia płuc służył także odróżnienia zakażeń wywołanych typowymi bakteriami (pneumokokami) oraz nietypowymi bakteriami.

Leia também:  O Que É O Paypal E Como Funciona?

Te dwa stany zapalne różnią od siebie źródłem zachorowania, objawami oraz metodą leczenia. Udział atypowego zapalenia w ogólnej liczbie zachorowań na stany zapalne płuc z roku na rok wzrasta.

Przyczyny zachorowań na atypowe zapalenie płuc

Atypowe zapalenie płuc może być wywołane przez 6 różnych bakterii zupełnie niecharakterystycznych dla patogenów wywołujących stany zapalne płuc:

 • Mycoplasma pneumoniae
 • Chlamydia pneumoniae
 • Legionella pneumophila
 • Chlamydia psittaci
 • Francisella tularensis
 • Coxiella burnetii.

Pierwsze trzy bakterie odpowiadają za większość zachorowań na atypowe zapalenie płuc i nie mają zwierzęcego rezerwuaru. Z kolei zakażenie ostatnimi trzema patogenami zawsze wywołane są kontaktem ze zwierzętami. Bakterie mogą zakażać pojedynczo lub łączyć się ze sobą. Każdy z patogenów daje inne objawy chorobami oraz przebieg.

Atypowe zapalenie płuc: Mycoplasma pneumoniae

Do atypowego zapalenia płuc dochodzi najczęściej poprzez zarażenie bakterią Mycoplasma pneumoniae. Bakteria jest zaliczana do atypowych ze względu na swoją mało charakterystyczną budowę – brak ściany komórkowej. Mycoplasma pneumoniae wywołuje mykoplazmatyczne zapalenie płuc i jest odporna na antybiotyki beta-laktamowe.

Okres wylęgania się w organizmie człowieka wynosi średnio od 10 do 20 dni. Do zakażeń dochodzi najczęściej latem i wczesną jesienią. Bakteria wywołuje suchy i bardzo męczący kaszel, który z reguły nasila się w nocy. W przypadku mykoplazmatycznego zapalenia płuc mówi się najczęściej o poważnych śródmiąższowych stanach zapalnych z zagęszczeniami w okolicach oskrzeli.

Choroba ma zazwyczaj ostry, ale stosunkowo krótki przebieg.

Niestety, najliczniejszą grupą chorych na ten rodzaj atypowego zapalenia płuc są dzieci, które zapadają na mykoplazmatyczne zapalenia płuc nawet 10 razy częściej niż pozostali ludzie! Aby rozpoznać zakażenia wywołane bakterią Mycoplasma pneumoniae, stosuje się najczęściej diagnostykę serologiczną, która jest podstawą diagnozowania atypowego zapalenia płuc. Diagnostyka serologiczna polega na oznaczenie poziomu przeciwciał swoistych w surowicy, które mogą w niej się utrzymywać nawet do 5 lat od zakażenia! Ponadto, w celu diagnozy wykonuje się techniki immunifluorescencyjny, test immunoenzymatyczny (test ELISA) oraz odczyn wiązania dopełniacza (OWD).

Zobacz też: Zapalenia płuc u dzieci

Atypowe zapalenie płuc wywołane bakterią Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae należy do pasożytów wewnątrzkomórkowych, co wskazuje na atypowość tej bakterii. Jak informują lekarze, w przypadku zarażenia bakterią Chlamydia pneumoniae na ok. 2 tygodnie przed pierwszymi oznakami atypowego zapalenia płuc dochodzi do zapalenia gardła, a w rzadkich sytuacjach – również do zapalenia stawów.

Chlamydia pneumoniae prowadzi do uszkodzenia nabłonka w drogach oddechowych, co umożliwia późniejsze zachorowania na zapalenia gardła, zatok, dychawicę oskrzelową, a także przewlekły katar. Bakterie odpowiadają za ok. 10% przypadków wszystkich przypadków zapalenia płuc. Okres ich inkubacji trwa średnio od 2 do 4 tygodni.

Objawami atypowego zapalenia płuc wywołanego bakterią Chlamydia pneumoniae są najczęściej: silny ból gardła, chrypka, ból głowy i stan podgorączkowy we wczesnym etapie choroby. Z czasem symptomom towarzyszy silny i suchy kaszel, który może trwać nawet kilka miesięcy. Ten rodzaj choroby charakteryzuje się przewlekłością i odpornością na antybiotyki.

Bakterie Legionella pneumophila wywołujące atopowe zapalenia płuc

Tym rodzajem bakterii można zarazić się najczęściej na basenach, w kontakcie z brudną klimatyzacją i systemami nawilżającymi. Do zakażeń bakteriami Legionella pneumophila dochodzi poprzez wdychanie powietrza z kropelkami wody, w której występują.

Jest to jeden z najcięższych rodzajów atypowego zapalenia płuc o krótkim okresie wylęgania się, wynoszącym od 2 do 10 dni. Objawy charakteryzują się silnym bólem głowy i wysoką gorączką z dreszczami. Często dochodzi do zaburzeń orientacji, uczucia splątania i znacznego obniżenia nastroju.

Jak podają lekarze, w trakcie choroby występuje spore ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, opłucnej, a nawet zapalenia mózgu! Legionelloza (choroba legionistów, legioneloza) uszkadza nerki, wątrobę i wywołuje zapalenie stawów oraz wysypkę. Chorobę diagnozuje się poprzez badanie plwociny, krwi i moczu.

To zapalenie płuc może trwać nawet 6 tygodni i prowadzić do śmierci.

Zobacz też: Bezobjawowe zapalenie płuc

Leczenie atypowego zapalenia płuc

Metody leczenia różnią się w zależności od bakterii, które wywołały stan zapalny. Lekarze zalecają najczęściej stosowanie antybiotyków z grupy makrolidów oraz fluorochinolonów bądź tetracykliny. Terapia w przypadku atypowego zapalenia płuc może trwać kilka tygodni, a po wyleczeniu mogą utrzymywać się przykre objawy i dolegliwości.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Zapalenie płuc a koronawirus: jak odróżnić objawy?

Cały świat walczy z pandemią wirusa SARS CoV-2. Jednocześnie trwa także sezon grypowy, w trakcie którego często chorujemy na zapalenie płuc. Jak odróżnić objawy koronawirusa od zapalenia płuc? Co powinno Cię zaalarmować i skłonić do kontaktu z lekarzem? Podpowiadamy!

Różnice między typowym a atypowym zapaleniem płuc

Płuca są odpowiedzialne za usuwanie dwutlenku węgla z krwi i dostarczanie do niej tlenu. Składają się z tysięcy cienkich rurek zakończonych pęcherzykami powietrza.

Każdy z tych pęcherzyków pokryty jest naczyniami krwionośnymi, które są połączone z żyłami, tętnicami i dzięki temu połączeniu transportują krew wewnątrz organizmu.

Wszystko to sprawia, że odgrywają wyjątkowo ważną rolę w funkcjonowaniu układu oddechowego.

Zapalenie płuc może być wywołane infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, która atakuje jedno lub dwa płuca. W wyniku infekcji, w płucach pojawia się stan zapalny, a w pęcherzykach powietrznych gromadzi się płyn lub ropa, które utrudniają oddychanie.

Gromadzenie się płynu w płucach prowadzi do powstania ropnia. Kiedy płuca nie są w stanie dostarczać do krwi tlenu i usuwać dwutlenku węgla, może pojawić się nawet niewydolność oddechowa.

Dlatego też zapalenie płuc wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej szczególnie u dzieci w wieku 5 lat lub młodszych i u osób powyżej 65 roku życia.

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje zapalenia płuc – poza szpitalne, zapalenie płuc związane z opieką zdrowotną oraz respiratorowe zapalenie płuc. Pierwsze z nich najczęściej jest wywoływane przez grypę, pneumokoki lub wirus RSV.

Drugi rodzaj może rozwinąć się u pacjenta po pobycie w szpitalu, zakładzie opieki długoterminowej czy centrum dializ.

Natomiast respiratorowe zapalenie płuc może wystąpić po leczeniu polegającym na użyciu respiratora, czyli urządzenia wspomagającego oddychanie.

Do typowych objawów zapalenia płuc należą:- trudności z oddychaniem, płytki oddech,- szybkie bicie serca,- ból w klatce piersiowej,- uczucie senności,- uporczywy kaszel,- osłabienie,- potliwość,- bolesność mięśni,- nudności,- wymioty,- gorączka.

Leczenie zapalenia płuc polega na wyleczeniu infekcji i zapobieganiu powikłaniom. Kurację dostosowuje się do rodzaju zapalenia płuc oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Często wystarcza podanie antybiotyku, środków zmniejszających gorączkę, leków przeciwbólowych i uspokajających kaszel.

Leia também:  Como Saber Qual O Meu Windows?

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego wirusa SARS-CoV-2.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że u większości zakażonych osób występują objawy choroby układu oddechowego obecne w łagodnej lub umiarkowanej formie, które przemijają bez konieczności specjalistycznego leczenia.

Jednakże seniorzy oraz osoby posiadające inne problemy zdrowotne takie jak choroby krążenia, cukrzyca czy przewlekłe choroby układu oddechowego, są bardziej narażone na wystąpienie poważnych objawów i ciężki przebieg choroby.

Wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową – poprzez ślinę, wydzielinę z nosa, gdy zakażona osoba kaszle, kicha lub nawet mówi.

Najlepszym sposobem zapobiegania i spowolnienia rozprzestrzeniania wirusa jest częste mycie rąk, niedotykanie twarzy, stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, a także izolacja osób zakażonych.

Od zarażenia się wirusem do pojawienia się objawów mija od 4 do 14 dni.

U niektórych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić komplikacje. Ma to miejsce w sytuacji, gdy układ odpornościowy zalewa krwiobieg białkami zapalnymi, czyli cytokinami. Mogą one zabijać tkanki, uszkadzać płuca, serce i nerki.

Dlatego w wyniku wystąpienia choroby COVID-19 można cierpieć na ostrą niewydolność oddechową, tak samo, jak w wyniku zapalenia płuc.

Wzrost liczby chorych z zapaleniem płuc był zresztą pierwszą oznaką pojawienia się nowego koronawirusa w Chinach.

Światowa Organizacja Zdrowia dzieli objawy koronawirusa na najczęstsze, mniej powszechne i poważne.Najczęstsze objawy:- gorączka,- suchy kaszel,- zmęczenie.

Mniej powszechne objawy:- ból gardła,- bóle mięśni,- zapalenie spojówek,- biegunka,- utrata smaku lub węchu,- ból głowy,- wysypka na skórze albo przebarwienie palców u rąk i nóg.

Poważne objawy:- trudności w oddychaniu,- ból w klatce piersiowej,- utrata mowy lub ruchu.

Przy łagodnych objawach koronawirusa powinniśmy walczyć z objawami w domu, izolując się w miarę możliwości od innych ludzi oraz członków rodziny.

Natomiast w przypadku poważnych objawów konieczna jest wizyta w szpitalu, gdzie lekarze stosują antybiotyki, leki przeciwwirusowe, tlenoterapię oraz repiratoterapię.

Aktualnie naukowcy nieustannie pracują nad wynalezieniem odpowiednich leków i szczepionki, która uodporni społeczeństwo na wirusa SARS-CoV-2.

Badania naukowców z Chin polegające na porównaniu cech klinicznych między zapaleniem płuc wynikającym z COVID-19, a pozaszpitalnym zapaleniem płuc, wykazały kilka ciekawych wniosków.

Okazało się, że pacjenci z zapaleniem płuc wywołanym koronawirusem mieli niższy poziom parametrów laboratoryjnych takich jak: liczba białych krwinek, limfocytów, poziom prokalcytoniny, szybkość opadania erytrocytów i poziom białka C-reaktywnego.

U tych pacjentów występowały poważniejsze zaburzenia oddechowe (m.in.

zespół ostrej niewydolności oddechowej), które skutkowały wyższym odsetkiem przyjęć na oddział intensywnej terapii i częstszą koniecznością wentylacji mechanicznej.

Badacze przeanalizowali także śmiertelność 30-dniową i była ona ponad dwukrotnie wyższa u pacjentów z zapaleniem płuc spowodowanym zakażeniem koronawirusem.

Noś maseczkę w miejscach publicznych, często myj ręce i w miarę możliwości unikaj spotkań z ludźmi. Dzięki temu przyczynisz się do spowolnienia rozprzestrzeniania koronawirusa.

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy charakterystyczne dla COVID-19 zrealizuj test antygenowy lub wymaz RT-PCR, by zweryfikować swój stan zdrowia.

A jeśli już przeszedłeś zakażenie, możesz także pomóc chorym i zostań dawcą osocza ozdrowieńców!

Sprawdź swój stan zdrowia – zamów domowe badania krwi dla siebie i bliskich

Zapalenie płuc w czasach epidemii koronawirusa

Zapalenie płuc – kto jest szczególnie zagrożony?

Zapalenie płuc, czyli dysfunkcja dolnych dróg oddechowych, charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego w obrębie pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej płuc.

Proces ten prowadzi do wysięku płynu w pęcherzykach płucnych i może doprowadzić do uszkodzenia tkanki płucnej.

Częstość występowania zapalenia płuc wzrasta z wiekiem,  szczególnie narażone są osoby powyżej 75. roku życia. 

Ryzyko zakażenia dolnych dróg oddechowych jest zwiększone u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego – astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, rozedmę płuc czy rozstrzenie oskrzeli. Ponadto zapadalność na zapalenie płuc jest wyższa w przypadku współistnienia u pacjenta chorób powodujących zaburzenia odporności np.

cukrzycy, chorób hematologicznych, choroby nowotworowej czy schorzeń autoimmunologicznych a także występowania u chorego wrodzonych lub nabytych niedoborów odporności. Palacze papierosów statystycznie częściej zapadają na zapalenie płuc.

Niekiedy, stosowane leczenie, w szczególności chemioterapia oraz immunosupresja, również znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

Zapalenie płuc – rodzaje

Zapalenia płuc dzielimy na pozaszpitalne – występujące u chorych, którzy nie przebywają w ośrodkach zamkniętej opieki medycznej oraz szpitalne, o których możemy mówić jeśli rozwinęły się w trakcie pobytu w szpitalu powyżej 48 godzin od przyjęcia. 

Ze względu na etiologię, zapalenie płuc dzielimy na wywołane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym lub grzybiczym. Zapalenie płuc może być również spowodowane toksycznym działaniem substancji chemicznych lub alergicznym zapaleniem pęcherzyków płucnych związanym z reakcją nadwrażliwości na alergeny.

Pozaszpitalne zapalenie płuc

Pozaszpitalne zapalenie płuc najczęściej wywołane jest przez dwoinkę zapalenia płuc, Streptococcus pneumoniae, potocznie zwaną pneumokokiem. Do głównych czynników etiologicznych należą również inne bakterie oraz tzw. drobnoustroje atypowe wywołujące zapalenie płuc o mniej charakterystycznym obrazie klinicznym.

Wiele szczepów bakterii odpowiedzialnych za rozwój zapalenia płuc kolonizuje górne drogi oddechowe człowieka przez całe jego życie. Jednak u osób zdrowych, prawidłowo działające mechanizmy obronne, takie jak kaszel i kichanie, a także sprawny układ immunologiczny ograniczają kolonizację tych patogenów w tkance płucnej.

W stanach osłabienia organizmu i/lub upośledzenia odporności, możliwość wystąpienia zapalenia płuc jest większa. Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest aspiracja bakterii występujących u większości z nas w górnych drogach oddechowych lub przeniesienie patogenu drogą kropelkową pomiędzy ludźmi.

Zapalenie płuc może rozwinąć się również jako powikłanie zachłyśnięcia się treścią z jamy ustnej lub wydzieliną zalegającą w górnych drogach oddechowych. 

Leia também:  Zapalenie kości i stawów – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Szpitalne zapalenie płuc

Szpitalne zapalenie płuc powodowane jest przez florę bakteryjną bytującą w szpitalnych oddziałach, która kolonizuje pacjenta w trakcie hospitalizacji. Niektóre bakterie dużo częściej niż „zwykłe” drobnoustroje środowiskowe charakteryzują się opornością na antybiotyki, stąd leczenie wywołanych przez nie infekcji jest trudniejsze.

Do rozwoju szpitalnego zapalenia płuc predysponowani są pacjenci w ciężkim stanie, a w szczególności osoby wymagające wentylacji mechanicznej. Wprowadzenie rurki do intubacji umożliwia wspomaganie oddychania, jednak jednocześnie – ułatwia bakteriom przedostanie się do dolnych dróg oddechowych. Niektóre procedury lecznicze, np.

terapia immunosupresyjna, mogą zwiększać podatność pacjenta na zakażenia.

Zapalenie płuc – wirusy i grzyby

Zdarza się, że przyczyną zapalenia płuc są wirusy.

Najczęstszym wirusem wywołującym zapalenie płuc u ludzi jest wirus grypy lub paragrypy, a obecnie żyjemy w czasie epidemii powodowanej wirusem SARS-CoV-2, który w powikłaniu może doprowadzić do zapalenia płuc u zarażonego pacjenta.

Etiologia grzybicza jest w przypadku zapalenia płuc dużo rzadsza niż bakteryjna i wirusowa. Spośród grzybów mogących bytować w organizmie człowieka, infekcje dolnych dróg oddechowych wywołane są najczęściej przez gatunki z rodzaju Aspergillus i Candida.

Grzybicze zakażenia dolnych dróg oddechowych obserwowane są niemal wyłącznie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odporności, schorzeniami hematologicznymi, a także poddawanych chemioterapii, leczeniu immunosupresyjnemu czy długotrwałej antybiotykoterapii. Są one także główną przyczyną zapalenia płuc i zgonów chorych na AIDS.

Sporadycznie notowane są zapalenia płuc wywołane inhalacją toksycznych substancji chemicznych. Zdarzają się one najczęściej u osób pracujących w przemyśle oraz rolników narażonych na wdychanie środków ochrony roślin.

Ponadto stan zapalny w obrębie pęcherzyków płucnych może się rozwinąć pod wpływem inhalacji alergenów przez osobę uczuloną.

Alergiczne zapalenie płuc może być spowodowane działaniem wielu rodzajów alergenów – od związków chemicznych, po alergeny występujące w środowisku naturalnym, najczęściej – ptasie pióra lub ptasie odchody. Możliwa jest też jednoczesna infekcja więcej niż jednym drobnoustrojem.

Objawy zapalenia płuc

Rozpoznanie zapalenia płuc stawiane jest przez lekarza na podstawie wywiadu zbieranego od chorego, badania fizykalnego pacjenta oraz ewentualnie na podstawie badań dodatkowych, w tym najczęściej – RTG klatki piersiowej i/lub badań laboratoryjnych.

U chorych na zapalenie płuc najczęściej pojawiają się charakterystyczne dla wszystkich zakażeń dróg oddechowych objawy, takie jak kaszel (w infekcjach spowodowanych bakterią typową – produktywny, z odkrztuszaniem wydzieliny; w przypadku zakażeń bakteriami atypowymi, kaszel jest suchy), duszność, przyspieszony oddech i gorączka, z towarzyszącymi dreszczami i potami. Nierzadko występuje też ból w klatce piersiowej oraz obniżone ciśnienie tętnicze krwi. Przebieg zapalenia płuc może być skąpo objawowy, w szczególności jeśli mamy do czynienia z zakażeniem którego przyczyną jest wirus lub bakteria atypowa. Objawy infekcji dolnych dróg oddechowych na podłożu grzybiczym są podobne do objawów innych zakażeń układu oddechowego, jednak u pacjentów z upośledzoną odpornością mogą narastać znacznie wolniej i cechować się mniejszym nasileniem.

Koronawirus a zapalenie płuc

Najczęstszymi objawami prezentowanymi przez pacjentów z potwierdzoną infekcją COVID-19 są gorączka (98%), kaszel (77%) i duszność (63,5%). SARS-CoV-2 najczęściej doprowadza do śródmiąższowego zapalenia płuc.

Przebudowa miąższu płuc, destrukcja i włóknienie pęcherzyków płucnych w następstwie zakażenia koronawirusem, prowadzi do postępującej niewydolności oddechowej.

Klinicyści z Chin zauważyli, że pacjenci w stanie krytycznym z COVID-19 mają wyższe miano wirusa oraz dochodzi u nich do spowolnienia wydalania wirusa z dolnych dróg oddechowych w porównaniu z górnymi drogami oddechowymi. Wspomniane doniesienia wskazują na dłuższy i cięższy przebieg zapalenia płuc u chorych z potwierdzonym SARS-CoV-2.

Zapalenie płuc – leczenie

W przypadku najczęściej występujących, bakteryjnych zapaleń płuc, stosuje się antybiotykoterapię. Należy pamiętać, żeby przyjmować antybiotyk w ściśle określony przez lekarza sposób.

Niestosowanie się do zasad racjonalnej antybiotykoterapii nie tylko może zmniejszyć skuteczność leczenia, ale również prowadzi do selekcji bakterii opornych na antybiotyki. Wirusowe zapalenia płuc leczone są objawowo.

U części przypadków, szczególnie u tych z potwierdzonym SARS-CoV-2, w związku z niewydolnością oddechową, zachodzi konieczność wspomagania wentylacji za pomocą respiratora. W przypadku etiologii grzybiczej zapalenia płuc, stosowane są leki o działaniu przeciwgrzybiczym.

Jak się ochronić przed zapaleniem płuc?

Aby uniknąć zachorowania na zapalenie płuc należy przede wszystkim dbać o prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego poprzez właściwą dietę, odpowiednią ilość aktywności fizycznej i snu, a także – dla osób palących – zaprzestanie palenia tytoniu. Niezwykle istotne jest właściwe i systematyczne leczenie chorób przewlekłych, a także coroczne szczepienie przeciwko grypie. W grupach podwyższonego ryzyka zalecane jest również jednorazowe szczepienie przeciwko pneumokokom.

Źródła:

 1. Waleria Hryniewicz, Piotr Albrecht, Andrzej Radzikowski. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2016. ISBN 978-83-938000-5-6
 2. Waleria Hryniewicz. Tomasz Ozorowski. Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki antybiotykowej zakażeń w szpitalu. Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2015. ISBN 978-83-938000-2-5
 3. Joseph P. Mizgerd. Acute lower respiratory tract infection. N. Engl. J. Med. 2008 Feb 14; 358(7): 716-27.
 4. Samuel N. Grief, Julie K. Loza. Guidelines for the Evaluation and Treatment of Pneumonia. Prim. Care. 2018 Sep;45(3):485-503.
 5. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. ISBN: 9788374305686
 6. Wu C, Chen X, Cai Y et al. Risk factors associated with acute respiratory distress syndrome and death in patients with coronavirus disease 2019 pneumonia in Wuhan, China. JAMA Intern Med. 2020 Mar 13. doi:10.1001/jamainternmed.2020.0994
 7. Şebnem Çalık, Alpay Arı, Oktay Bilgir i wsp. The relationship between mortality and microbiological parameters in febrile neutropenic patients with hematological malignancies. Saudi Med J. 2018 Sep;39(9):878-885.
 8. Sanjay Mukhopadhyay, MD. Pathology of Hypersensitivity Pneumonitis. Diseases/Conditions, Jun 15, 2016; 1-15 of 965.
 9. Dr Shang. Wuhan ICU Reports 60 Percent Mortality in Its COVID-19 Patients. Lancet Respiratory Medicine, February 21, 2020.
 10. Dr Yimin Li i Dr Xiaoqing Liu. Prolonged Viral Shedding From Lower Respiratory Tract Seen in Critically Ill COVID-19 Patients. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, April 15, 2020.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*