Rogowacenie mieszkowe – przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Rogowacenie okołomieszkowe dotyka wielu osób, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Czerwone grudki na skórze często bywają mylone z trądzikiem lub reakcją alergiczną. Zazwyczaj nie powodują dodatkowych dolegliwości i są uciążliwe głównie ze względów estetycznych. Przeszkadzają szczególnie latem, gdy nosimy lżejsze ubrania i odsłaniamy skórę. Jak rozpoznać taką przypadłość? I czy istnieją skuteczne sposoby, aby się jej pozbyć?

Okołomieszkowe rogowacenie skóry jest łagodnym schorzeniem, które w dużym stopniu przekazywane jest genetycznie. Może być także rezultatem długotrwałego przesuszenia skóry. Pojawia się najczęściej na udach, tylnej i bocznej części ramion i pośladkach. Zdarza się również, że występuje na innych częściach ciała, gdzie skóra jest owłosiona. Jak rozpoznać takie schorzenie?

Rogowacenie okołomieszkowe skóry – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem rogowacenia okołomieszkowego są drobne grudki na skórze. Mogą one przypominać gęsią skórkę. Występują zazwyczaj w dużej ilości i skupiają się ze sobą. Pojawiają się w okolicy mieszków włosowych i są widoczne w miejscu, gdzie włos wychodzi na powierzchnię skóry. Można je podzielić na:

➤ grudki nowopowstałe (kilkutygodniowe) – przeważnie są słabo widoczne, gdyż mają barwę skóry i przyjmują jedynie formę małych uwypukleń. Można je wyczuć pod palcami.

➤ zmiany starcze (wieloletnie) – tego typu grudki są widoczne, głównie ze względu na ciemną (czerwoną lub brunatną) barwę. Są też większe, niż zmiany kilkutygodniowe.

Rogowacenie przymieszkowe może również objawiać się zaczerwienieniem skóry wokół miejsca, gdzie występują grudki. Świadczy to o stanie zapalnym. U niektórych osób pojawia się też swędzenie i pieczenie. Innym, często występującym objawem jest suchość i szorstkość skóry.

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny

Podstawą tego schorzenia jest nadmierne gromadzenie keratyny w mieszkach włosowych, przez co blokuje ona ich ujścia. Następuje nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Powoduje to szybsze zanieczyszczanie się skóry i zatykanie porów. Pojawiają się grudki, suche skórki i przebarwienia.

Jak już wcześniej wspomniano, przypadłość ta może być przekazywana genetycznie. Za przyczynę uznaje się między innymi zaburzenia wchłaniania witaminy A. Problem ten występuje także często u osób ze skłonnościami do trądziku i cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry. Może również towarzyszyć:

przesuszeniu skóry, AZS (atopowemu zapaleniu skóry), zaburzeniom naczynioruchowym, zaburzeniom endokrynologicznym.

Uważa się, że schorzenie to nie jest uleczalne. Jednak stosowanie leczenia objawowego przynosi dobre rezultaty. Minimalizuje zmiany skórne, chroni przed ich nasileniem oraz przed powstaniem blizn.

W walce z rogowaceniem okołomieszkowym pomocna bywa suplementacja witaminami A i C. Warto zadbać również o zdrową dietę i odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.

Jednak szczególnie ważna jest w takim przypadku właściwa pielęgnacja skóry.

Leczenie rogowacenia. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry?

Przede wszystkim nie należy dopuszczać do przesuszenia skóry. Dlatego zamiast mydła lub mocno oczyszczających żeli, lepiej wybrać łagodne produkty do mycia ciała, np. w formie emulsji.

Warto wiedzieć, że w przypadku rogowacenia pomocne są gorące kąpiele z dodatkiem soli. Pomagają zmiękczyć naskórek, jednak po takiej kąpieli nie można zapomnieć o nasmarowaniu ciała balsamem.

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry ze skłonnością do rogowacenia jest regularne złuszczanie. Można w tym celu wykorzystać gruboziarnisty peeling, specjalną szczotkę, szorstką gąbkę lub rękawicę do masażu.

Takie działanie pozwoli złuszczyć martwy naskórek i zapobiegnie jego gromadzeniu się wokół mieszków włosowych. Peeling najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na stan skóry.

Jeśli występują jakiekolwiek, nawet najmniejsze ranki lub stany zapalne, peeling należy przełożyć na inny dzień. Wykonanie go w takiej sytuacji może podrażnić skórę i dodatkowo pogorszyć jej stan i wygląd.

Podstawą pielęgnacji każdego rodzaju skóry jest jej nawilżanie. W przypadku rogowacenia okołomieszkowego jest to niezbędny krok. Zaniedbanie tego etapu pielęgnacji może prowadzić do nasilenia problemu.

Ciało należy smarować balsamem każdorazowo po kąpieli, a także w ciągu dnia, jeśli skóra staje się wysuszona. Właściwe nawilżenie ułatwi regenerację oraz złuszczanie martwego naskórka.

Duże znaczenie ma oczywiście skład używanych kosmetyków.

Jakie kosmetyki wybierać?

U osób, u których występuje rogowacenie mieszkowe, dobrze sprawdzają się dermokosmetyki. Warto wybierać preparaty, które zawierają:

✓ mocznik – to jeden z najbardziej pomocnych składników w przypadku rogowacenia. Działa zmiękczająco i nawilżająco, poprawiając elastyczność skóry.

✓ panthenol – łagodzi podrażnienia.

✓ alantoinę – regeneruje skórę i przyspiesza gojenie. Ponadto działa łagodząco i kojąco.

✓ masło shea – odżywia i chroni skórę.

✓ kwas salicylowy – wspomaga złuszczanie i działa przeciwzapalnie.

Bardzo dobrze sprawdzą się także kosmetyki przeznaczone do skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Lepiej natomiast unikać produktów o intensywnym zapachu, zawierających silne substancje myjące i alkohol.

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Profesjonalne zabiegi

W wielu przypadkach odpowiednia domowa pielęgnacja daje świetne rezultaty. Jeśli jednak efekty nie są zadowalające, można wypróbować skuteczność profesjonalnych zabiegów. Warto jednak wcześniej skonsultować się z dermatologiem. Do zabiegów pomocnych przy rogowaceniu mieszkowym można zaliczyć:

➤ Mikrodermabrazję diamentową. Polega ona na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą diamentowej głowicy. Efektem zabiegu jest głębokie oczyszczenie i pobudzenie procesów regeneracyjnych.

Skóra jest stymulowana do wytwarzania nowych komórek naskórka. Jest również bardziej podatna na działanie składników zawartych w kosmetykach.

Skóra po mikrodermabrazji może potrzebować czasu na regenerację – zwykle jest to kilka dni.

➤ Peelingi chemiczne. Tego typu zabiegi dopasowywane są indywidualnie do rodzaju i potrzeb skóry. Podczas peelingów chemicznych używa się preparatów zawierających kwasy w odpowiednim stężeniu.

Efektem jest złuszczenie martwego naskórka i wygładzenie skóry. Taki zabieg pomaga też zniwelować przebarwienia i nierówności. Trzeba jednak wiedzieć, że peelingów chemicznych nie należy wykonywać w przypadku podrażnionej i uszkodzonej skóry.

Po zabiegu nie wolno też narażać jej na silne działanie słońca.

➤ Laseroterapię. Taki zabieg powoduje powstanie mikrouszkodzeń skóry, pobudzając ją do regeneracji. Gojenie następuje szybciej, a skóra staje się wygładzona i jędrna.

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Rogowacenie okołomieszkowe – jak mu zapobiegać?

Jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Głównym działaniem zapobiegawczym powinno być niedopuszczanie do przesuszenia skóry, czyli regularne jej nawilżanie wyżej opisanymi preparatami.

Pozytywnie może wpłynąć również wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Wiele osób obserwuje w takiej sytuacji lekkie ustąpienie objawów.

Trzeba jednak zachować umiar i pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania.

Borykając się z rogowaceniem okołomieszkowym, warto unikać:

✘ Silnych detergentów. Stosując środki czystości do domowego użytku, zawsze należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych.

✘ Ubrań wykonanych z szorstkich i nieprzepuszczających powietrza materiałów. Mogą one powodować podrażnienia i wzmagać pocenie, co niekorzystnie wpływa na stan skóry.

✘ Palenia papierosów. Dym tytoniowy bardzo negatywnie wpływa na kondycję i wygląd skóry. Należy unikać zarówno palenia, jak i przebywania w zadymionych miejscach.

✘ Pomieszczeń, w których występuje gorące i suche powietrze. Większość osób, które zmagają się z rogowaceniem przymieszkowym, zauważa zaostrzenie tego problemu w miesiącach zimowych. Związane jest to z ogrzewaniem pomieszczeń i suchym powietrzem. Warto wtedy szczególnie zadbać o nawilżenie i zabezpieczenie skóry przed utratą wody.

Podsumowanie

Okołomieszkowe rogowacenie skóry przeważnie nie wiąże się z bolesnymi objawami i jest uciążliwe głównie ze względów estetycznych. Uważa się, że całkowite jego wyleczenie nie jest możliwe. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można znacznie złagodzić objawy i sprawić, że zmiany skórne będą mało widoczne.

Warto zadbać przede wszystkim o właściwą pielęgnację, ponieważ to ona ma duży wpływ na stan skóry i może przynieść szybkie efekty. Najważniejszym elementem jest regularne i intensywne nawilżanie. Istotne jest także złuszczanie naskórka.

W przypadku, gdy rogowacenie okołomieszkowe jest wyjątkowo nasilone, można poddać się specjalistycznym zabiegom, po uprzedniej konsultacji z dermatologiem.

Jednak w większości przypadków połączenie odpowiedniej pielęgnacji ze zdrowym stylem życia przynosi dobre rezultaty, a skóra staje się miękka i wygładzona.

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny, leczenie | Synexus

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Rogowacenie okołomieszkowe to dolegliwość dotycząca zwykle partii ciała, gdzie mieszków włosowych jest najwięcej, czyli rąk i nóg. Przymieszkowe rogowacenie skóry może jednak dotyczyć także twarzy, przysparzając dodatkowe problemy natury estetycznej. Tworzące się czopy rogowe w obrębie mieszków przypominają „gęsią skórkę” i zwykle towarzyszy im szorstkość oraz dyskomfort. Dolegliwość może występować jako jedyny objaw lub wspólnie z innymi chorobami, takimi jak np. atopowe zapalenie skóry. Poznaj przyczyny rogowacenia naskórka i sprawdź, jak wygląda leczenie.

Leia também:  Najczęstsze przyczyny zaburzeń słuchu

Co to jest okołomieszkowe rogowacenie naskórka – jak rozpoznać objawy?

Rogowacenie okołomieszkowe (łac. keratosis piliaris) to schorzenie dermatologiczne dotykające w szczególności skóry owłosionej na ciele. Podstawą choroby jest nadmierne gromadzenie keratyny w mieszkach włosowych.

Warto wyjaśnić, że keratyna jest białkiem włókienkowym i stanowi główny składnik naskórka. Przy zachowaniu prawidłowych funkcji naskórka keratyna jest wytwarzana podczas procesu keratynizacji, czyli rogowacenia.

W efekcie na powierzchni skóry gromadzą się martwe komórki, tworząc suchą, zrogowaciałą warstwę, która naturalnie oddziela się po ok. miesiącu. 

Natomiast u osób cierpiących na okołomieszkowe rogowacenie naskórka proces keratynizacji przebiega nieprawidłowo, skóra staje się nadmiernie wysuszona, a wokół mieszków włosowych gromadzą się tzw. czopy rogowe zbudowane z keratyny. Wspomniane czopy tworzą szarawe krostki i grudki, które wyglądem przypominają wzmożoną „gęsią skórkę”. 

Ponadto okołomieszkowe rogowacenie naskórka może dawać objawy, takie jak:

 • zaczerwienienie wokół tworzących się czopów rogowych;
 • szorstkość wyraźnie wyczuwalną podczas dotyku;
 • „wrastające włosy” widoczne zwłaszcza po usunięciu zrogowaciałej grudki;
 • swędzenie i pieczenie.

W początkowym etapie rozwoju wykwitów skórnych są one słabo zauważalne, drobne, jednak liczne. Po pewnym czasie wokół mieszków włosowych może tworzyć się stan zapalny, co objawia się zaczerwienieniem. Nagromadzenie mnogich czopów rogowych jest wyczuwalne jako bardzo szorstka, gruba skóra. 

Rogowacenie okołomieszkowe naskórka dotyczy także bardzo drobnych włosów, np. na rękach czy plecach. Najczęściej zmiany pojawiają się właśnie na ramionach, udach i łydkach. Rogowacenie okołomieszkowe na twarzy zwykle zajmuje okolice brwi i policzków. Dolegliwość rzadziej występuje na innych partiach ciała, takich jak np. pośladki.

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny

Rogowacenie okołomieszkowe występuje u osób w każdym wieku, choć problem nieco częściej dotyczy nastolatków. Przyczyny tej dolegliwości nie zostały do końca poznane, jednak widoczne są w tym przypadku głównie predyspozycje genetyczne oraz współistniejące choroby i przyjmowane leki. 

Za przyczyny okołomieszkowego rogowacenia skóry uznaje się m.in. zaburzenia wchłaniania witaminy A. Związek ten jest odpowiedzialny m.in. za zachowanie prawidłowego procesu keratynizacji, dlatego też jego niedobór ma istotne znaczenie dla przebiegu choroby. 

Co więcej, rogowacenie okołomieszkowe naskórka często występuje u osób z trądzikiem oraz nadmiernym wydzielaniem łoju. Ponadto zaobserwowano zależność między niektórymi chorobami a częstotliwością zachorowania na rogowacenie okołomieszkowe. Dolegliwość ta często towarzyszy schorzeniom, takim jak m.in.:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • rybia łuska,
 • Zespół Cushinga,
 • Zespół Downa,
 • zaburzenia endokrynologiczne,
 • zaburzenia naczynioruchowe.

Jaki wpływ na rogowacenie okołomieszkowe ma dieta i styl życia?

Niekiedy chorzy na rogowacenie okołomieszkowe skóry odczuwają lekkie ustąpienie objawów po długotrwałej ekspozycji na słońce w okresie letnim.

Niskie temperatury oraz wiatr w okresie zimowym w połączeniu z ogrzewanym mieszkaniem i niską wilgotnością powietrza przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia skóry.

Z tego właśnie powodu rogowacenie okołomieszkowe zwykle występuje okresowo, szczególnie jesienią i zimą. 

Zauważalny wpływ suchej skóry wysuwa stwierdzenie, że bardzo istotny w przypadku osób ze zdiagnozowanym rogowaceniem okołomieszkowym jest styl życia. Szczególny nacisk należy położyć na pielęgnację skóry i wybierać łagodne preparaty silnie nawilżające. 

Poza odpowiednią pielęgnacją należy zadbać również o odpowiednie warunki panujące w najbliższym otoczeniu. Na stan skóry przy rogowaceniu okołomieszkowym niekorzystnie wpływają czynniki, takie jak:

 • dym tytoniowy – należy zrezygnować z palenia oraz unikać miejsc zadymionych;
 • kurz;
 • kontakt z substancjami chemicznymi, w tym z detergentami stosowanymi do wykonywania domowych porządków; 
 • miejsca zbyt ciepłe, duszne, z niską wilgotnością powietrza;
 • nieodpowiednia odzież – warto wybierać ubrania delikatne dla skóry i zapewniające dopływ powietrza.

Chorując na rogowacenie okołomieszkowe, warto zadbać, aby dieta była bogata w związki wpływające na stan skóry. Należy zwiększyć ilość produktów zawierających głównie witaminę A oraz C. Witamina A jest jednym z najważniejszych związków warunkujących zachowanie zdrowej skóry, natomiast witamin C m.in. usprawnia krążenie, zapewniając prawidłowe dotlenienie skóry. 

Stwierdzono także zależność między zawartością tłuszczu w posiłkach, a wyglądem wykwitów przy rogowaceniu naskórka.

U osób z niewielką podażą tłuszczu zmiany mogą przypominać zaskórniki, łuszczyć się i przebarwiać. Warto więc spożywać produkty bogate w kwasy omega-3, które wpływają m.in.

 na kondycję i stopień natłuszczenia skóry, co jest istotne u osób cierpiących na rogowacenie okołomieszkowe.  

Przymieszkowe rogowacenie skóry – jak wygląda leczenie?

U chorych na rogowacenie okołomieszkowe skóry dieta oraz podstawowe nawilżenie skóry często są niewystarczające. W większości przypadków konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów do pielęgnacji, które odznaczają się wysoką zawartością emolientów oraz związków keratolitycznych (kwas salicylowy i mlekowy, mocznik).

Stosowanie zewnętrznych środków na rogowacenie okołomieszkowe powinno być systematyczne, dlatego skórę należy nawilżać także w okresie ustąpienia objawów, tak by minimalizować późniejsze dolegliwości. 

Warto jednak zaznaczyć, że bardzo istotna jest odpowiednia diagnoza.

Okołomieszkowe rogowacenie naskórka to zwykle defekt estetyczny, jednak jeśli przyczyną schorzenia są inne choroby skóry lub zaburzenia ogólnoustrojowe, konieczne jest ukierunkowane leczenie.

Zewnętrzna pielęgnacja to jedynie działanie objawowe. Bardzo często u podłoża przymieszkowego rogowacenia leży atopowe zapalenie skóry. 

W Centrum Medycznym Synexus prowadzimy m.in. bezpłatne konsultacje dermatologiczne dla dorosłych z zaawansowanym atopowym zapaleniem skóry. Oferujemy również nowe możliwości terapeutyczne dla dorosłych osób z AZS, które są zainteresowane badaniami klinicznymi. 

lek. Michał Dąbrowski

Co to jest rogowacenie mieszkowe? Przyczyny, leczenie i objawy

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Igor Ustynskyy / gettyimages.com

Rogowacenie mieszkowe powoduje nieestetyczny wygląd skóry, która staje się sucha, szorstka, przybiera grudkowatą, nierówną i chropowatą fakturę. W aptekach dostępne są specjalne preparaty zapobiegające nadmiernemu rogowaceniu skóry.

Rogowacenie mieszkowe to choroba o niejasnej etiologii. Może być dziedziczna, ale i wywołana przez czynniki środowiskowe. Znacznie częściej diagnozuje się ją wśród osób młodych, u których występują zaburzenia naczynioruchowe czy atopia. W leczeniu zastosowanie mają: farmakoterapia, dietoterapia i domowe rozwiązania.

 • Zobacz także:
 • Przewlekły liszaj rumieniowaty – jak z nim żyć?
 • Krezka jamy brzusznej – budowa, rola w organizmie i częste choroby
 • Naturalne kosmetyki do twarzy – sposoby pielęgnacji cery trądzikowej i normalnej

Co to jest rogowacenie mieszkowe?

Rogowacenie mieszkowe określane jest potocznie gęsią skórką lub z angielskiego – chicken skin. Jest to powszechny problem dermatologiczny, który polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Rogowacenie mieszkowe skóry ma charakterystyczne objawy, takie jak:

 • pojawianie się wokół mieszków włosowych grudek przymieszkowych, które opatrzone są szarym czopem rogowym zbudowanym z keratyny,
 • hiperkeratotyczne grudki są rozsiane i występują w grupach, ale nie ulegają zlewaniu się,
 • skóra staje się twarda i szorstka, przez co sprawia wrażenie tzw. tarki,
 • stan zapalny wywołujący rumień u podstawy czopów rogowych, któremu towarzyszą czerwone i drobne krostki.

Zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej na twarzy, a zwłaszcza w okolicach brwi i na policzkach, stopach, górnej części pleców, pośladkach, tylno-bocznych powierzchniach ramion i przedniej powierzchni ud.

Przyczyny rogowacenia mieszkowego

Przyczyny nadmiernego rogowacenia mieszkowego nie zostały całkowicie wyjaśnione. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe. Duży udział mają uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe.

Przypuszcza się, że defekt genetyczny dotyczy niedoborów enzymatycznych, białek produkowanych przez keratynocyty i cytokeratynowych. Na rozwój choroby wpływ mają niedobory witamin C i A. Schorzenie częściej występuje u osób ze skłonnością do reakcji alergicznych.

Częściej narzekają na nie chorzy z zaburzeniami naczynioruchowymi i endokrynologicznymi (np. niedoczynność tarczycy). Chorobie sprzyjają suche powietrze oraz chlorowana, twarda woda. Zaburzenie może powstać w wyniku długotrwałego stosowania glikokortykoidów.

Często stwierdza się je u chorych na zespół Cushinga, zespół Downa i zespół Noonan. Zauważono, że objawy ulegają zmniejszeniu pod wpływem słońca.

Rogowacenie mieszkowe u dzieci

Rogowacenie mieszkowe u dzieci może być jednym z wielu objawów towarzyszących atopowemu zapaleniu skóry. W okresie niemowlęcym rozpoczyna się często na twarzy, głównie policzkach. W leczeniu zastosowanie ma głównie krem na rogowacenie mieszkowe dla dzieci.

Tym poniżej 5 roku życia zaleca się preparaty z mocznikiem w stężeniach nieprzekraczających 5%. Warto stosować emolienty do kąpieli oraz kremy z aloesem i masłem shea. Niektórzy specjaliści zalecają terapię słoneczną. Należy unikać agresywnych środków myjących.

Po kąpieli warto stosować środki nawilżające i natłuszczające

Jak leczyć rogowacenie mieszkowe?

Leczeniem rogowacenia mieszkowego zajmuje się dermatolog. Lekarz może zlecić farmakoterapię. Chory zażywa zazwyczaj retinoidy stosowane doustnie, jak etretynat i acytretyna. Są to kwasowe pochodne witaminy A. Środki te powodują złuszczanie nabłonków.

Używane są do udrożnienia gruczołów łojowych. Zwiększają dopływu tlenu do wnętrza skóry i zapobiegają rogowaceniu. Działają przeciwtrądzikowo, przeciwłojotokowo, immunologicznie i przeciwzapalnie.

Leia também:  Sempre Que Como Fico Mal Disposta?

Innym medykamentem jest tazaroten, który stosowany jest miejscowo na skórę.

Jednym z elementów terapii rogowacenia mieszkowego jest uzupełnienie niedoborów witaminy A oraz C.

W związku z tym należy wzbogacić codzienny jadłospis o produkty pochodzenia roślinnego, takie jak: marchewka, śliwki, szpinak, kalafior, brzoskwinie, truskawki, cytryna, dynia, boćwina, zielony groszek, pomidory, morele, sałata, koper i pietruszka.

Ponadto dobrymi źródłami tych witamin są mleko i produkty mleczarskie, tłuste ryby, tran i wątroba. Można je także dostarczać w formie suplementów diety w tabletkach czy kroplach.

Stan skóry może ulec poprawie dzięki wykonywaniu peelingów, natrysków ziołowych czy masaży szorstką rękawicą. Występują jednak przypadki, gdy po takich zabiegach uszkodzeniu uległy zmiany skórne, dolegliwości nasiliły się i pojawiły się blizny. Na rękach zastosować można mikrodermabrazję.

Jest to zabieg kosmetyczny, który polega na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przy wykorzystaniu precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków. Skórę należy systematycznie nawilżać i natłuszczać. Dostępne są specjalne kremy na rogowacenie mieszkowe. W ich składzie znajdują się witaminy A i E.

Zalecane jest także stosowanie maści zawierających mocznik. Objawy zmniejszają się po kąpieli w słonej wodzie morskiej czy nacieraniu solą. Zastosowanie mają także kataplazmy z ziół śluzorodnych.

Jest to rodzaj gorącego i wilgotnego okładu z woreczka wypełnionego siemieniem lnianym, lnem, lipą, otrębami pszennymi, płatkami owsianymi i prawoślazem.

W leczeniu domowym zastosowanie ma ocet jabłkowy, który ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, złuszcza skórę i odtyka mieszki włosowe.

Namoczonym w occie wacikiem należy przecierać podrażnione miejsca.

Zastosowanie ma także olej kokosowy, który zmniejsza zaczerwienienie i stan zapalny skóry, zapobiega gromadzeniu się kreatyny na skórze. Można go wcierać w skórę 3–4 razy dziennie.

Czym charakteryzuje się skóra naczynkowa?

Bibliografia:

1) Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2010, 91(3), s. 352–356.

2) Purzycka-Bohdan D., Szczerkowska-Dobosz A., Nowicki R., Rogowacenie mieszkowe zanikowe twarzy o późnym początku – opis przypadku, „Przegląd Dermatologiczny”, 2013, 100, s. 260–264.

3) Błoch K., Dylewski J.B., Wpływ długotrwałego stosowania preparatów zawierających witaminę A na niektóre właściwości skóry, „Homines Hominibus”, 2010, 6, s. 43–54.

4) Żaba R., Bezpieczeństwo stosowania retinoidów, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2006, XXIII(4), s. 161–174.

5) Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Rogowacenie mieszkowe – przyczyny, objawy, leczenie|CeraVe

Rogowacenie mieszkowe to bardzo popularne schorzenie, które charakteryzuje się zaczopowaniem ujść mieszków włosowych pogrubiałym naskórkiem.

Szacuje się, że może dotyczyć nawet połowy zdrowych dzieci, natomiast wśród osób z nadmiernie przesuszoną skórą, jak na przykład wśród pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, występuje nawet u 75% chorych.

Schorzenie charakteryzuje się występowaniem małych, spoistych grudek u nasady włosa w kolorze czerwonym, jasnoróżowym lub brązowym, zlokalizowanych najczęściej na bocznej powierzchni ramion, dając obraz suchej, szorstkiej skóry.

Pacjenci potocznie opisują ten stan jako „gęsia skórka”, bądź „papier ścierny”. Zmiany skórne bywają przez pacjentów mylone z trądzikiem pospolitym. Zaburzenie to jest tak powszechne, że przez wielu dermatologów uznawane jest jako wariant normy, a nie chorobę.

Kogo dotyczy?

Schorzenie najczęściej spotyka się w wieku dziecięcym, nastoletnim i wśród młodych dorosłych. Stosunkowo rzadko występuje u osób w podeszłym wieku, jednak może rozwinąć się na każdym etapie życia. Nieco częściej występuje wśród kobiet. Spotyka się je u ludzi na całym świecie. Objawy potrafią być szczególnie zaznaczone w okresie dojrzewania. Schorzeniem nie można się zarazić.

Z czego wynika?

Rogowacenie mieszkowe jest wynikiem nadmiernej produkcji białka skóry- keratyny, pełniącego funkcje ochronne, oraz zaburzonego procesu złuszczania skóry, co w konsekwencji prowadzi do zalegania ściśle przylegającej łuski w obrębie ujść mieszków włosowych.

Tendencja do schorzenia ma podłoże genetyczne o dziedziczeniu autosomalnym dominującym, co oznacza, że nawet połowa dzieci osoby z rogowaceniem mieszkowym może również prezentować objawy zaburzenia, jednak mogą one mieć zróżnicowane nasilenie.

W wyjątkowych sytuacjach zaburzenie może być wywołane stosowaniem leków, na przykład w przebiegu kuracji przeciwnowotworowej lekiem wemurafenib.

Objawy kliniczne

Rogowacenie mieszkowe najczęściej obserwuje się na bocznej powierzchni ramion, rzadziej na udach, pośladkach, czy policzkach. Spotkać je można również na przedramionach i podudziach. Zmiany występują symetrycznie.

Drobne grudki mogą przyjmować czerwone lub brązowe zabarwienie, choć mogą mieć również kolor skóry, bądź być od niej jaśniejsze. Są niebolesne i nie swędzą, nie wywołują żadnych dolegliwości subiektywnych.

Czasem nadmiernie przesuszona skóra otaczająca rogowacenie mieszkowe może wywoływać świąd i wówczas wymaga stosowania specjalistycznych produktów.

Objawy rogowacenia mieszkowego stają się bardziej nasilone przy niskiej wilgotności powietrza, szczególnie w miesiącach zimowych. Z reguły stan skóry poprawia się latem oraz często ustępuje samoistnie po okresie pokwitania.

Istnieje rzadka odmiana zanikowa rogowacenia mieszkowego, w której bliznopodobne zagłębienia w skórze skutkują nieodwracalnym zanikiem mieszków włosowych, a co za tym idzie również utratą owłosienia. Odmiana ta najczęściej występuje na twarzy- w brwiach i na policzkach.

Jak stawiana jest diagnoza?

Chorobę rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego. Nie jest wymagana biopsja skóry, ani inne badania.

Leczenie

Nie wymyślono skutecznego leczenia, jednak można redukować objawy schorzenia poprzez stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, na przykład kremów i balsamów o odpowiednim stężeniu składników złuszczających i nawilżających, takich jak mocznik, kwas salicylowy, kwas mlekowy, alfa-hydroksykwasy, kwas hialuronowy czy ceramidy.

Produkty te mają za zadanie usunięcie martwego naskórka, nawilżenie oraz zmiękczenie skóry. Środki myjące powinny mieć kwaśne pH, zbliżone do fizjologicznego (4.0-6.0), gdyż zwykłe mydła niszczą barierę lipidową naskórka, przez co wzmagają suchość skóry i zwiększają prawdopodobieństwo namnażania się patologicznej flory bakteryjnej.

Produkty nawilżające powinny być aplikowane codziennie na noc, szczególnie w ciągu 5 minut po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna- wówczas wchłanianie kojących produktów przez skórę jest największe. Obszary skóry zmienione przez rogowacenie mieszkowe warto nawilżać nawet 2-3 razy w ciągu dnia.

Należy unikać zbyt agresywnych środków peelingujących, czy mechanicznego tarcia, ponieważ w konsekwencji przesuszenia, czy podrażnienia skóry, objawy schorzenia ulegają nasileniu. Należy również wystrzegać się bardzo długich kąpieli w gorącej wodzie, gdyż osłabia to płaszcz wodno-lipidowy naskórka i również prowadzi do pogorszenia stanu skóry.

W rzadszych sytuacjach można stosować kremy z pochodnymi witaminy A- retinoidami, które mają za zadanie zapobiegać powstawianiu rogowaceń, jednak cechują się dużym potencjałem drażniącym i mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarskim, i tylko w wyjątkowych sytuacjach.

W pewnych okolicznościach laserowe usuwanie owłosienia może zapobiegać powstawaniu nowych zmian skórnych. Laseroterapię stosuje się również do redukcji przebarwień powstałych w przebiegu rogowacenia mieszkowego, a także w celu niwelowania rumienia.

Dawniej zalecano pacjentom, aby nawilżali skórę w przebiegu rogowacenia mieszkowego bez wskazywania konkretnych produktów.

Kończyło się to często niestety wyborem silnie perfumowanych i słabo nawilżających produktów drogeryjnych, które zamiast pomagać, mogły dodatkowo uszkadzać barierę naskórkową i paradoksalnie pogarszać stan skóry.

Dzięki rozwojowi wiedzy na temat budowy, funkcji oraz specyficznych potrzeb skóry wymagającej w dzisiejszych czasach na szczęście możemy korzystać z dermokosmetyków dedykowanych skórze z konkretnymi dysfunkcjami. Wiemy jak reagować w fazie zaostrzeń i jakie produkty stosować, aby jak najdłużej podtrzymać zadowalający efekt.

Dzięki specjalistycznym formułom, możemy korzystać z kosmetyków, które stopniowo uwalniają składniki aktywne przez cały dzień, dzięki czemu możemy zmniejszać częstotliwość aplikacji kremów. Ponadto dobre dermokosmetyki mają zdolność penetracji na odpowiednią głębokość skóry, aby działać dokładnie tam, gdzie występuje zaburzenie.

 • Anna Jędrowiak
 • Specjalista dermatologii i wenerologii
 • Lekarz medycyny estetycznej

Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie, przyczyny

Rogowacenie okołomieszkowe to problem, z którym lekarze dermatolodzy mają często do czynienia. Niekiedy mylone bywa ze skórną reakcją alergiczną lub liszajem płaskim grudkowym. U podłoża choroby leży nadmierna keratynizacja, czyli rogowacenie ujść mieszków włosowych.

Rogowacenie okołomieszkowe to choroba dermatologiczna o łagodnym przebiegu. Stanowi jednak spory problem estetyczny. Dotyczy głównie ludzi młodych, zwłaszcza kobiet. W jego leczeniu podstawę stanowi należyta pielęgnacja skóry. Niezwykle pomocne okazują się dermokosmetyki nawilżające i przeciwzapalne jak preparaty marki Cetaphil.

Leia também:  Como Agir Quando Os Filhos Respomdem Mal?

Rogowacenie okołomieszkowe – co je powoduje?

Rogowacenie okołomieszkowe (z łac. keratosis pilaris) to schorzenie dermatologiczne charakteryzujące się nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Zwyczajowo określane bywa „gęsią skórką”. Dokładne przyczyny jego powstania nie zostały poznane.

Choroba może być uwarunkowana genetycznie. Najczęściej jej rozwój związany jest z niewłaściwym wchłanianiem witaminy A. Nierzadko stwierdzana jest u młodych ludzi zmagających się z zaburzeniami naczynioruchowymi, atopowym zapaleniem skóry czy rybią łuską zwykłą.

Częstsze występowanie rogowacenia okołomieszkowego stwierdza się u chorych na zespoły: Downa, Cushinga i Noonan. Specjaliści uważają, że do rozwoju choroby predysponować może długotrwałe stosowanie glikokortykoidów.

Zdarzają się także przypadki, że za rogowacenie okołomieszkowe odpowiada nadmierne przesuszenie skóry.

Rogowacenie okołomieszkowe – jak przebiega?

W wyniku choroby skóra staje się sucha. Pojawia się na niej wiele drobnych, czerwonych grudek, które w rzeczywistości są zatkanymi przez martwe komórki naskórka mieszkami włosowymi. Najczęściej rozwijają się one na przedniej powierzchni ud, tylno-bocznej części ramion i górnej części pleców. Mogą pojawić się także w innych okolicach.

Są rozsiane, grupują się, ale nie zlewają. Ich obecność daje uczucie szorstkości skóry. Nazywa się je efektem tarki. Objawy nasilają się w okresie zimowym. Sprzyja temu większa suchość powietrza z powodu ogrzewania pomieszczeń.

Choroba stanowi głównie problem estetyczny, choć niekiedy w jej przebiegu pojawić się może uczucie swędzenia skóry, a przez to pieczenie.

Pielęgnacja skóry przy rogowaceniu okołomieszkowym

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego opiera się przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji skóry, łagodzeniu jej suchości. Poleca się stosowanie dermokosmetyków o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym. Doskonale sprawdzą się preparaty marki Cetaphil.

Do oczyszczenia skóry można użyć z powodzeniem:

 • Cetaphil EM emulsji micelarnej do mycia – rekomendowanej do mycia skóry wrażliwej. Nie uszkadza ona płaszcza lipidowego – naturalnej bariery ochronnej skóry. Nie zawiera drażniących substancji, w tym mydła, które nasila tylko suchość. Zapewnia skórze uczucie elastyczności i świeżości;

Po oczyszczeniu skóry należy zadbać o jej nawilżenie. W takim działaniu pomogą m.in.:

 • Cetaphil DA Ultra krem intensywnie nawilżający,
 • Cetaphil MD balsam do twarzy i ciała.

Na szczególną uwagę zasługuje Cetaphil PS Lipoaktywny krem nawilżający. To dermokosmetyk rekomendowany do pielęgnacji najbardziej wymagającej skóry, w tym uszkodzonej na skutek chorób dermatologicznych. Produkt zapewnia ochronę, regenerację, nawilżanie. Bardzo szybko zmiękcza i wygładza skórę. Chroni jej naturalny płaszcz lipidowy i przyspiesza proces odnowy.

ROGOWACENIE MIESZKOWE skóry – 4 sposoby na usunięcie

Czy Ty też kiedyś miałaś te dziwne małe czerwone kropeczki na skórze i myślałaś że to wysypka? Nie martw się, ja też tak myślałam! ???? Nie wiem czy wiesz, ale rogowacenie mieszkowe dotyka co najmniej 80% populacji, z czego mały ułamek dobrze diagnozuje to schorzenie. Zobacz co to jest rogowacenie okołomieszkowe i jak się możesz z nim uporać!

Praktycznie dotyka każdej płci w taki sam sposób, bez względu na wiek. Napiszę to najprościej jak potrafię – jeżeli Twoja skóra jest w nadmiernej ilości, zapycha ujścia mieszków włosowych, tworząc krostki.

Bardziej profesjonalnie, jak przystało na kosmetologa ???? problem rogowacenia mieszkowego jest wtedy, gdy dochodzi do tzw. nadmiernej keratynizacji naskórka.

Naskórek – najbardziej zewnętrzna część skóry (możesz się teraz pogłaskać :D), jeżeli nie jest złuszczany, gromadzi się warstwowo i to może powodować zaczopowanie mieszków włosowych.

Mam nadzieję że to jasne ???? Jednak ta definicja jest dość uproszczona, ponieważ istnieje wiele innych czynników które powodują że to rogowacenie około-mieszkowe może dotyczyć Ciebie. Gdyby chodziło o samo złuszczanie, było by to naprawdę proste ????

Jak wygląda rogowacenie mieszkowe

Lokalizacja rogowacenia okołomieszkowego jak sama nazwa wskazuje, będzie tam gdzie masz najwięcej ujść mieszków włosowych. Są to ramiona, łydki, pachwiny, pachy, pośladki.

Czasami ten defekt może być zlokalizowany na policzkach, ale częściej dotyczy to dzieci. Krostki to nie jedyny objaw rogowacenia, dochodzi do tego nadmierna suchość skóry, zaczerwienienie, chropowatość.

Same krostki mogą mieć kolor od jasnoczerwonego po ciemnobrunatny, wszystko zależy od stopnia utlenienia keratyny.

źródło: epateka

Przyczyny powstawania rogowacenia mieszkowego

Geny

Jeżeli jeden z rodziców miał problem z nadmierną keratynizacją skóry, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że…Ty również to masz lub będziesz mieć ???? Z genami nie ma co walczyć, ale poniższe sposoby pozwolą Ci uniknąć tego problemu ????

Atopowe Zapalenie Skóry

Jeden i drugi defekt ma to samo podłoże – nadmierną suchość skóry, tak więc rogowacenie mieszkowe jest jak by kolejnym etapem AZS. Inne choroby związane z patologiczną suchością skóry, którym może towarzyszyć w jakimś stopniu stan rogowacenia skóry to egzema, rybia łuska, astma oskrzelowa.

Zaburzenia hormonalne

Problemy zaburzeń gospodarki hormonalnej związane z niedoczynnością tarczycy, w głównej mierze będą przyczyniać się do powstawania rogowaceń okołomieszkowych.

Zła pielęgnacja skóry

Nieodpowiednie dbanie o skórę powoduje tzw, nabyte rogowacenie okołomieszkowe. Czyli ni mniej, ni więcej – sama jesteś sobie winna ????

Zła pielęgnacja skóry – czyli niedostateczne nawilżanie skóry, brak suplementacji witaminy A (długotrwały niedobór tej witaminy), witaminy D i oczywiście brak złuszczania – to główne grzechy które mogą przyczyniać się do zatykania ujść mieszków włosowych.

Skuteczne sposoby na rogowacenie mieszkowe

Peeling kawitacyjny zwalcza zapalenie mieszków włosowych

O tym dlaczego peeling kawitacyjny jest wartościowym zabiegiem, pisałam tu. Działa praktycznie na każdy defekt skóry, w tym także na zapalenie mieszków.

Jeżeli będziesz regularnie robić kawitację, zobaczysz, że skóra szybko zacznie „wracać” do normy – bez krostek i chropowatości.

Peeling kawitacyjny znakomicie sobie radzi z nadmierną keratynizacją bo, wspomaga cykl odnowy komórkowej skóry ????

Peeling kawowy na Cellulit

Domowe peelingi na gładką skórę

Oprócz kosmetycznych peelingów jak wyżej wspomniana kawitacja, czy mikrodermabrazja, możesz robić domowy peeling na rogowacenie mieszkowe.

Taki domowy peeling jest cudowny bo – naturalny, pięknie pachnie i jest prosty ???? Polecam peeling kawowy – przepis znajdziesz tu.

Nie przejmuj się że jest we wpisie o cellulicie, znakomicie sprawdza się na stan zapalny mieszków włosowych ponieważ usprawnia krążenie ????

Inny najprostszy peeling jaki znam to peeling cukrowy – zmieszaj 100g brązowego cukru z 50ml oleju kokosowego (info o nim znajdziesz tu) i wymieszaj. Voila! Peeling na zapalenie mieszków włosowych gotowy ???? (proporcje są zależne od miejsca rogowacenia, jeżeli są to nogi – zużyj odpowiednio więcej składników.

Nawilżanie to podstawa

Żeby Twoja skóra nie była sucha, a w konsekwencji wysuszona, musisz koniecznie dbać o jej nawilżanie każdego dnia.

To dość czasochłonny proces, gdyż wiele czynników powoduje wysuszenie skóry. Dbaj zatem o natłuszczanie, odżywianie po kąpieli, w ciągu dnia i pracy.

Polecam szczególnie olejowanie skóry, gdyż to zapewni jej wszystkie ważne substancje jak witaminy, NNKT, minerały. Moje ulubione oleje to olej Shea, olej kokosowy, olej z pestek dyni.

A Ty masz jakieś swoje ulubione oleje? ????

Trądzik domowe sposoby na zaskórniki i trądzik dorosłych

Ocet jabłkowy na rogowacenie mieszkowe skóry

Pamiętasz jak pisałam o tym jaki jest cudowny ocet jabłkowy na włosy? Tak samo cudowny jest na stan zapalny mieszków włosowych.

Ocet jabłkowy ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, więc możesz być pewna, ze przy jego stosowaniu szybko zmniejszysz intensywność rogowacenia skóry.

Jeśli połączysz przemywanie skóry octem jabłkowym z peelingami, pozbędziesz się rogowacenia okołomieszkowego bardzo szybko.

Kochana moja, moja niezawodna rada na to, jak się pozbyć rogowacenia mieszkowego jest bardzo prosta:

Złuszczanie + nawilżanie + działanie przeciwzapalne

Powyższe sposoby, pozwolą Ci właśnie taki efekt gładkiej, bez krostek skóry uzyskać. Spróbuj, przekonasz się sama ????

Daj mi koniecznie znać, czy znasz jeszcze jakieś inne sposoby na pozbycie się krostek na skórze? Znasz moje sposoby na rogowacenie? Czekam na komentarze! ????

Buziaki!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*