Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

20 października 2019

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych choróbTo, że człowiek w przyszłości będzie wyglądał inaczej, jest już raczej przesądzone. Długie godziny spędzane przy komputerze czy ze smartfonem w ręku, bez dawki ruchu sprawią, że z homo sapiens stanie się homo computerus. Na ewolucję zapewne nie mamy wpływu, ale możemy zadbać o kondycję organizmu i cofnąć skutki związane z nadużywaniem urządzeń elektronicznych.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

O tym, że pora zmienić nawyki związane z pracą przy komputerze czy podczas spędzania wolnego czasu z telefonem w dłoni, świadczy ból i uczucie dyskomfortu. To znak, że trzeba natychmiast zacząć działać!

SZYJA SMARTFONOWA u nowych pokoleń

Ze zjawiskiem, które potocznie określa się mianem szyi smartfonowej, mierzą się te osoby, które zbyt długo pozostają w pozycji ze spuszczoną głową i przygarbionymi plecami.

A trzeba wiedzieć, że głowa waży nawet 5 kg! Gdy pochylamy się nad ekranem komórki, nadwyrężamy odcinek szyjny kręgosłupa. Mięśnie, nawet wytrenowane, nie utrzymają długo głowy w takiej pozycji.

Z czasem następuje więc nienaturalne pogłębienie szyjnej lordozy kręgosłupa, co może skutkować bólami karku i drętwieniem rąk. Problem dotyczy też najmłodszych.

Szyja smartfonowa u dziecka jest poważnym problemem, ponieważ grozi wczesnym zwyrodnieniem kręgosłupa, a to może prowadzić nawet do kalectwa. Aby temu zaradzić, trzeba podnosić dłoń ze smartfonem na wysokość oczu.

Ponieważ jest to na dłuższą metę niewygodne, najlepiej znaleźć sobie inne, zdrowsze zajęcie. Ale łatwo powiedzieć, trudniej wprowadzić w życie. Dlatego warto relaksować napięte mięśnie, wykonując łagodne skręty szyi, kiwając i kręcąc głową.

Najlepiej pod okiem fizjoterapeuty, który pomoże zaplanować indywidulaną terapię.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA – zmora komputerowców

Zespołem cieśni nadgarstka określa się stan zapalny ścięgna w nadgarstku, wynikający z przeciążenia ręki podczas np. wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Gdy pojawi się ból kciuka, palca wskazującego i połowy serdecznego, nigdy małego, to znak, że dopadła nas ta dokuczliwa przypadłość. Ból utrudnia ruszanie chorą ręką, czujemy jej osłabienie.

Dolegliwości nasilają się nocą – gdy ręka jest uniesiona ku górze, pojawia się mrowienie, drętwienie.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych choróbUlgę przynosi opuszczenie ręki. Cierpiącym na zespół cieśni nadgarstka pomogą ćwiczenia, które można wykonywać w domu i podczas pracy. Polegają one na napinaniu zewnętrznych mięśni rąk, przy wyprostowanych łokciach i rękach na wysokości oczu – dłonie muszą być złączone palcami. Najprostsze ćwiczenie polega na potrząsaniu rękami tak, jakbyśmy chcieli je osuszyć bez ręcznika. Gdy jednak zespół cieśni nadgarstka dokucza mimo ćwiczeń i stosowania leków oraz maści przeciwzapalnych, może się okazać, że jest konieczna operacja (to zwykle szybki i nieduży zabieg). Po operacji do pracy można wrócić po ok. 6 tygodniach, gdy operowano rękę niedominującą (np. lewą u praworęcznych), a po 2–3 miesiącach, gdy zabieg dotyczył ręki dominującej.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

ZWYRODNIENIE KRĘGOSŁUPA – efekt nieprawidłowego krzesła

Kto pracuje i odpoczywa na siedząco przed komputerem, musi się liczyć z tym, że grozi mu zwyrodnienie kręgosłupa w odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym. Jego objawy to ból pleców, kłujący ból promieniujący do jednej nogi, ograniczenie ruchomości szyi, mrowienie i drętwienie rąk.

Gdy nie dbamy o zdrowy ruch i właściwą postawę, tkanki tworzące elastyczne połączenia między kręgami kręgosłupa przedwcześnie się zużywają, co powoduje ból i ogranicza ruchomość, powodując zwyrodnienie kręgosłupa.

W tym wypadku pomogą ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa, wykonywane pod okiem trenera i po konsultacji u ortopedy. Ważna jest też poprawa warunków ergonomii pracy, np. ortopedycznie dopasowane krzesło do pracy przy biurku.

Także w domu, podczas snu, można ograniczać postępujące zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Tradycyjną poduszkę warto zastąpić ortopedyczną, z zagłębieniem, które dopasuje się do kształtu głowy i karku.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

SYNDROM SICCA – oczy bez łez

Syndrom sicca, czyli zespół suchego oka, zagraża osobom spędzającym wiele godzin dziennie przed monitorem komputera. Już 4 godziny takiej pracy oznacza dla gałek ocznych około 15 000 ruchów! Suchość oczu odczuwamy także po przebudzeniu.

Wtedy występuje uczucie pieczenia, pojawia się zaczerwienienie i łzawienie. Wszystkiemu winne jest przeciążenie oczu: zbyt rzadkie mruganie, jaskrawe światło, wytężona praca.

Syndrom sicca może doprowadzić do tego, że nastąpi zmętnienie rogówki i utrata wzroku.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Należy w porę temu przeciwdziałać! W tym celu należy stosować np. krople do oczu na suchość oka. Chronią one powierzchnię gałki ocznej powłoką, która nawilża oko, poza tym odbudowuje naturalny film łzowy.

Podczas długich sesji przy monitorze często mrugajmy powiekami, używajmy dużej czcionki i ćwiczmy oczy. Wpatrujmy się naprzemiennie w przedmioty bliskie i po chwili sporo od nas oddalone.

Można też mocno zaciskać powieki i zdecydowanie je otwierać lub szczelnie zasłaniać oczy dolną częścią dłoni, z naciskiem aż do momentu, gdy znikną spod powiek kolorowe plamki.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Jak praca siedzaca wplywa na organizm czlowieka?

Jak praca siedzaca wplywa na organizm czlowieka?

We współczesnym świecie nikogo nie trzeba przekonywać do stwierdzenia, że siedzi się za dużo i to w złej pozycji! Wydaje Ci się, że pozycja siedząca jest najbardziej bezpieczna? Nic mylnego! Jeśli taki jest charakter naszej pracy, to siedzimy prawie 8 godz.

dziennie! Siedzimy w pracy, szkole, na wykładach, przed komputerem i przed telewizorem. Skutki siedzącej postawy można dostrzec już u młodego pokolenia.

Dlatego – jeśli pracujesz w biurze, gdzie zajmujesz się dokumentami, komputerami, pieczątkami, fakturami…… musisz mieć świadomość tego jak praca siedząca wpływa na Twój organizm.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

źródło: Pixabay

Dlaczego pozycja siedząca jest niebezpieczna?

Najpierw zastanów się ile tak naprawde siedzisz w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca? Praca siedząca w ogromnym stopniu wpływa na nasz mechanizm ruchu! Pomyśl też o tym, czy coś Cię boli? Czasami wydaje nam się, że z pozoru błahe pobolewania mają związek właśnie z długotrwałym siedzeniem. Wydaje się, że pozycja siedząca nie wymaga od nas specjalnego wysiłku. Niestety nie jest to do końca prawdą! Długotrwałe siedzenie może być przyczyną:

– zmian zwyrodnieniowych stawów
– bólów kręgosłupa przekształcających się w stałe zmiany zwyrodnieniowe
– żylaków
– cierpnięcia kończyn

Naukowcy podają także, że z powodu tego, iż połowę życia spędzamy na krześle, to pozostające w bezczynności mięśnie i dużo wolniejszy przepływ krwi przez organizm  prowadzą do takich chorób, jak:

– rak, – cukrzyca,
– choroby serca…. – a nawet wzmaganie się demencji!

Siedzący charakter pracy, a potem siedzenie w godzinach popołudniowych i wieczornych bez żadnej aktywności fizycznej może niekorzystnie wpływać na metabolizm człowieka. Siedzenie w pracy i w domu podnosi poziom niezdrowych trójglicerydów oraz obniża poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

źródło: Pixabay

Co o długotrwałym siedzeniu mówi nauka?

Specjaliści często powołują się na badania, które prowadzone były codziennie przez 12 lat na próbie ponad 90 tys. ludzi. Spisane obserwacje, twarde dane i wysunięte wnioski są więc informacjami nie do podważenia.

I co najdziwniejsze?! Że nawet jeśli trenujesz, to siedzenie szkodzi niezależnie od tego – jak czas poświęcasz na treningi! Jeśli spędzasz więcej niż 11 godzin siedząc, (pamiętaj! sumuj czas w pracy/ szkole i w domu!) to jesteś w grupie osób o ponad 20 % zagrożonych na śmierć z powodu raka i ok 30% z powodu dolegliwości serca i krążenia! W badaniach najlepiej wypadła grupa osób spędzająca na siedzeniu w ciągu dnia nie więcej niż 4 godziny! W jednym z angielskich uniwersytetów badano siedzące osoby za pomocą przezczaszkowego USG Dopplera. Dane wykazały, że długotrwałe siedzenie pogarsza dopływ krwi do mózgu. Pocieszające jest to, że już dwuminutowe przerwy na ruch przywracały standardowy przepływ krwi do mózgu! Wnioski z tych badań pokazały także, że zaburzony dopływ krwi do mózgu wpływa na spadek funkcji poznawczych i zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń zwanych neurodegeneracyjnymi. Czyli długotrwałe siedzenie prowadzi do demencji!

Leia também:  Como Se Chama As Pessoas Que Vem Filmes?

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

źródło: Pixabay

Fotel, krzesło, kanapa – winowajcą!

Jak pokazują badania to zbyt wygodny fotel lub źle wyprofilowane krzesło zwiększa ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości spowodowanych długotrwałym siedzeniem.

Podobno nawet jeden z szefów firmy Apple’a nazwał siedzenie “nowym rakiem”! Najgorsze według badań jest spędzanie czasu przed telewizorem lub komputerem.

Osoby spędzające przy biurku w pracy oraz w domu więcej niż 11 godzin siedząc są bardzo narażone na utratę zdrowia!

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

źródło: Pixabay

Co robić jeśli długo pracujesz siedząc?

Jeśli pracujesz w biurze, przy biurku zawalonym stosem papierów, z laptopem, pieczątkami i innymi akcesoriami biurowymi, to zaleca się wstawać raz na godzinę. Przerywać długotrwałe siedzenie! Powinno się przerywać siedzenie na kilka minut i chodzić lub po prostu postać obok biurka.

Długotrwała praca siedząca ma ogromny wpływ na zdrowie.

Robiąc sobie przerwy w pracy siedzącej pracownik zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych schorzeń o połowę! Warto więc pomyśleć o odpowiednim krześle, stabilizacji łokcia i nadgarstka, pracy na odpowiedniej wysokości (regulacja wysokości biurka, krzesła).

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

źródło: Pixabay

Wnioski?

 1. Nie siedź długo w pracy i w domu, bo jesteś narażony na choroby i krótsze życie!
 2. Jeśli masz pracę siedzącą, to możliwie często zmieniaj pozycję ciała. Wygodna pozycja to taka, w której czujemy się naturalnie.
 3. zadbaj o odpowiednie krzesło
 4. … i ergonomię!
 5. Odpowiednio rozmieść sprzęty biurowe w przestrzeni, w której działasz.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

źródło: Pixabay

Ważne , aby nie tylko pracodawca pochylił się nad tym problemem, ale sam pracownik. Pracodawca może ułatwić pracownikowi pracę siedzącą poprzez zakup do biura dostępnych na rynku urządzeń lub sprzętów, które są przeznaczone dla osób wykonujących pracę siedzącą.

Oprócz laptopa, biurka, ksero, faxu, telefonu, pieczątek, czy segregatorów pracodawca powinien mieć na uwadze także wygodne krzesło, specjalny “klękosiad” do długotrwałego siedzenia.

przy długotrwałym siedzeniu w pracy najważniejsze jest dobrze przygotowane stanowisko,  a także odpowiednie i funkcjonalne rozmieszczenie elementów na biurku, czy w pomieszczeniu biurowym.

Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z laptopem, segregatorami, sprzętem biurowym, pieczątkami i innymi akcesoriami biurowymi! Warto o tym pomyśleć kiedy pracuje się siedząc!

Wpływ długotrwałej pracy siedzącej na organizm człowieka

Życie współczesnego człowieka zdominowała pozycja siedząca. Przyjmujemy ją nie tylko w pracy, ale i w szkole czy w domu podczas odpoczynku.

Niestety jej skutki odczuwamy wszyscy, i choć pozycja siedząca nie wymaga od nas szczególnego wysiłku, to jednak bardzo często jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów, bólów kręgosłupa, a także cierpnięcia nóg i żylaków.

Czy istnieje jakakolwiek szansa, by zminimalizować ryzyko tych schorzeń? W jaki sposób ułatwić pracownikowi pracę siedzącą i czy na rynku dostępne są urządzenia lub sprzęty, które mogą pomóc w tym zakresie?

Czym grozi praca siedząca?

Statystycznie w Polsce pracownik wykonuje pracę siedzącą w biurze lub na innym stanowisku, gdzie nie jest wymagane stanie np. przy taśmie produkcyjnej, minimum przez 8 godzin dziennie.

Nie da się ukryć, że nie może to przejść płazem dla naszego organizmu i musi odcisnąć na nim piętno. Podczas siedzenia spada nasza aktywność serca oraz przepływ krwi, co sprawia, że stajemy bardziej narażeni na urazy oraz zmęczenie.

Dodatkowo skutkiem długotrwałego siedzenia są cierpnięcia i opuchnięcia nóg, a w konsekwencji żylaki. Cierpienia dostarczają także bóle kręgosłupa, które bardzo często przekształcają się w poważne jego zwyrodnienia.

Pracownicy, których praca polega na siedzeniu przy komputerze mogą także odczuwać problemy z trawieniem, wydajnością serca oraz z obniżeniem sprawności fizycznej.

Wpływ długotrwałej pracy siedzącej na organizm człowieka
– zapobieganie dolegliwościom

Bardzo ważna podczas wykonywania pracy siedzącej jest możliwie jak najczęstsza zmiana pozycji ciała. Wygodna pozycja jest wtedy, kiedy dowolnie możemy zmieniać swój układ w sposób naturalny. Jest to możliwe jedynie gdy nic nas nie ogranicza.

Kluczowe zatem jest odpowiednio przygotowane stanowisko pracy oraz rozmieszczenie poszczególnych obiektów w biurze (trochę o tym pisaliśmy tutaj). Przede wszystkim biurko pracownika powinno być na tyle duże, by mógł on swobodnie poukładać na nim niezbędne do pracy elementy oraz oczywiście komputer.

Stolik do komputera Standard firmy Durable idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. W celu zapewnienia komfortowej pracy wyposażony został w 4 kółka, w tym 2 z hamulcami, dzięki czemu gwarantuje on stabilność. Ponadto posiada 3 półki, w tym 1 wysuwaną na klawiaturę.

Pozwoli to pracownikowi w sposób wygodny korzystać z komputera oraz sprawi, że na głównym blacie biurka pozostanie mu wystarczająco wiele miejsca na wyposażenie biurowe i dokumenty. Dolna półka biurka dodatkowo przeznaczona jest na stację dysków, drukarkę oraz papier ksero.

Takie rozwiązanie sprawi, że pracownik nie będzie musiał biegać po biurze celem wydrukowania dokumentów. Praca przy takim biurku zapewni komfort i sprawi, że pracownik stanie się mniej podatny na urazy lub zmęczenie, spowodowane niewygodnymi rozwiązaniami stricte logistycznymi firmy, które niestety często stosowane są w dużych korporacjach.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Stolik do komputera czarny/buk

Siedzisko zmniejsza ryzyko zachorowań na kręgosłup

Jak wspomnieliśmy wcześniej, długotrwała praca siedząca może mieć ogromny wpływ na zdrowie i kondycję kręgosłupa. Siedząc na odpowiednim siedzisku podczas pracy pracownik zmniejsza ryzyko ich wystąpienia o co najmniej o połowę.

Dobre krzesło to takie, które posiada w swoim wyposażeniu elementy: stabilną podstawę na kółkach, podłokietniki, regulację wysokości oraz podparcie części lędźwiowej kręgosłupa. Przykładowo odpowiednim rozwiązaniem będzie fotel Cody.

To krzesło nie tylko posiada niesamowity design, ale i wykorzystuje mechanizm TILT, dzięki któremu długotrwałe siedzenie przy biurku nie jest uciążliwe.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Fotel gabinetowy HALMAR CODY – czarny

Mechanizm TILT wykorzystuje również fotel Saturn. Jest to fotel obrotowy w kolorze popielatym, do którego wykonania wykorzystano najlepszej jakości eco skórę perforowaną. Dodatkowo wyposażony został w wygodne, regulowane podłokietniki, dzięki którym długotrwałe siedzenie w pozycji siedzącej staje się mniej dokuczliwe.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Fotel gabinetowy HALMAR SATURN – szary

Więcej o ergonomicznych fotelach do biura znajdziecie w wpisie, który w całości poświęciliśmy fotelom Halmar.

Jeśli pracownik czuje, że krzesło nie do końca spełnia jego oczekiwania, a bóle kręgosłupa zamiast maleć wzrastają i są coraz bardziej dokuczliwe pracodawca powinien zapewnić mu ergonomiczne podpórki.

Redukują one napięcie mięśniowe kręgosłupa, dzięki dopasowaniu się do kształtów pleców danej osoby. Niektóre podpórki, takie jak np. Fellowes składają się z trzyczęściowej poduszki, która na odcinku lędźwiowym kręgosłupa umożliwia jego optymalne podparcie. Podpórka ta jest niezwykle łatwa w montażu.

Leia também:  Como Se Sabe Que Esta Apaixonada?

Wystarczy umieścić ją na fotelu na wysokości pleców i zapiąć paski mocujące o regulowanej długości.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Podpórka pod plecy Fellows Professional Series

Wpływ długotrwałej pracy siedzącej na organizm człowieka
– zapobieganie bólom nóg

Pracownik choćby rzeczywiście stosował się do zasad BHP i co godzinę robił sobie przerwy podczas, których spacerowałby po biurze lub na zewnątrz, to jednak nie jest wstanie zapobiec upośledzeniom krążenia krwi w nogach. Niestety ich konsekwencją bardzo często są uporczywe żylaki.

Czy można temu w jakiś sposób zapobiec? Jest pewien sprawdzony sposób – podnóżek. Model Kensington SoleSaver jest tego doskonałym potwierdzeniem. Jego stosowanie poprawia nie tylko krążenie, ale i zapobiega bólom kręgosłupa. Wyposażony w 3 opcje pochylenia oraz panel z ramką uniemożliwia ślizganie się stóp.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Podnóżek Kingston SoleSaver

Jak nie uszkodzić kręgosłupa przy pracy biurowej?

 • POLEĆ
 • TWEETNIJ
 • UDOSTĘPNIJ
 • Pobierz

Rys. Krzysztof “Rosa” Rosiecki

Eksperci wskazują, że w przypadku wysiłku dynamicznego, np. przy przenoszeniu ciężarów, mięśnie ulegają naprzemiennemu napinaniu i rozluźnianiu, Ma to zalety – mięśnie są dobrze ukrwione; dopływa do nich wystarczająca ilość tlenu i środków odżywczych, a toksyczne produkty przemiany materii mogą być z nich usuwane. Dlatego prace, w których przeważa wysiłek dynamiczny – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – mogą trwać stosunkowo długo, nie wywołując urazów oraz objawów zmęczenia.

Zgubne siedzenie

Inaczej jest w sytuacji wysiłku statycznego, dominującego podczas pracy przy komputerze. Mięśnie są wtedy utrzymywane w stanie długotrwałego napięcia.

Powoduje to ich ucisk na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, zmniejsza się dopływ krwi do napiętych mięśni, a gromadzące się w nich toksyny nie są usuwane.

Jest to nienaturalne, sprzeczne z fizjologią człowieka zjawisko, powodujące szybsze zmęczenie mięśniowe.

Praca przy komputerze obciąża m.in.

 • mięśnie stabilizujące kręgosłup w pozycji siedzącej,
 • mięśnie barków i rąk obsługujących klawiaturę,
 • mięśnie karku utrzymujące głowę podczas obserwacji monitora i klawiatury.

W efekcie pojawiać może się ból  szyi, karku, barków, rąk, odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeżeli praca – mimo bólu – jest kontynuowana, z biegiem czasu może prowadzić do zmian zapalnych lub degeneracyjnych, takich jak np. zapalenia stawów czy zwyrodnienia stawów kręgosłupa.

Pozycja podczas pracy z komputerem powinna być możliwie najbardziej zbliżona do naturalnej. Należy unikać pracy w pozycji asymetrycznego obciążenia, np. pochylenia w bok, skręcenia głowy albo tułowia, pracy z rękoma położonymi na różnej wysokości, pochylenia głowy, tułowia, zginania rąk w nadgarstkach.

Konieczne jest robienie krótkich przerw, a w ich trakcie kilku prostych ćwiczeń.

Specjaliści z Państwowej Inspekcji Pracy zalecają, żeby po każdej godzinie pracy przy komputerze zrobić 5-minutową przerwę i wstać z krzesła. Właśnie ten czas można poświęcić np.

na ćwiczenia – zestaw ćwiczeń dla osób pracujących przy komputerze można znaleźć na stronie www.pip.gov.pl/ergonomia/ oraz na infografice przygotowanej dla Serwisu Zdrowie.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych chorób

Jak zorganizować stanowisko pracy?

Na komfort pracy duży wpływ ma organizacja stanowiska.

Krzesło powinno zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów, być wyposażone w regulację wysokości siedziska (40-50 cm od podłogi), regulację wysokości oparcia i pochylenia oparcia, a także podłokietniki. Płyta siedziska powinna być wyprofilowana odpowiednio do odcinka udowego nóg, a oparcie – do naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Dodatkowym oparciem może być podnóżek – powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem (max. 15°), aby możliwe było płaskie, spoczynkowe ustawienie na nim stóp.

Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby można było ustawić elementy wyposażenia stanowiska pracy w odpowiedniej odległości od siebie, aby nie trzeba było przyjmować wymuszonych pozycji.

Wysokość stołu, krzesła i podłokietników powinna być ustawiona w taki sposób, aby zapewnić naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem.

Monitor powinien stać w odległości 40-75 cm od oczu, zapewniając kąt obserwacji ekranu 20°-50° w dół od linii poziomej prowadzonej na wysokości oczu. Pozwoli to na zminimalizowanie obciążenia oczu i karku.

Specjaliści przypominają, że o prawidłową pozycję należy dbać również podczas pracy w domu lub podróży.

Agata Szczepańska

Konsekwencje pracy biurowej – 20 chorób zawodowych na jakie możesz zapaść – Fabryka Mebli Biurowych WUTEH

Praca biurowa nie kojarzy się nikomu z niebezpiecznym zajęciem, raczej wręcz przeciwnie, zatrudnienie w biurze określane bywa jako „ciepła posadka”.

A jednak – wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera także ma swoje konsekwencje zdrowotne.
Wielokrotnie na naszym blogu poruszaliśmy temat ergonomii oraz właściwego dopasowania mebli biurowych do pracowników.

Mamy nadzieję, że ten tekst uzmysłowi, dlaczego właściwe wyposażenie biura jest takie ważne.

Kręgosłup i układ kostny – najbardziej narażone w pracy biurowej

Nieodpowiednie biurko, za niski fotel biurowy, wiele godzin bez ruchu w pozycji siedzącej – to wszystko prowadzi do bólów kręgosłupa, a w konsekwencji do chorób zwyrodnieniowych. Równie popularną dolegliwością jest zespół cieśni nadgarstka, pojawiający się u osób dużo piszących na komputerze.

Pracownicy biurowi skarżą się także na bolące łydki, skurcze mięśni nóg, opuchnięte stopy – to wszystko wynik długotrwałego siedzenia. Aż 92% pracowników doświadczyło przewlekłego bólu karku. By zapobiec tym dolegliwościom należy regularnie wstawać od biurka i się przeciągać.

Bardzo ważne jest także to, by stanowisko pracy spełniało podstawowe kryteria ergonomii.

Praca w biurze, przy biurku, przy komputerze – przyczyna różnych choróbŹródło: pixabay.com

Oczy bolą od patrzenia w monitor

Kolejnymi dolegliwościami, jakich nabawić się możemy w pracy biurowej, jest pogorszenie stanu wzroku, zespół suchego oka lub tzw. syndrom widzenia komputerowego (zmęczenie wzroku, spadek ostrości, suche oko oraz bóle głowy, szyi i pleców).

Niektóre z tych dolegliwości mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty zdolności widzenia. Przewlekły ból, przekrwienie lub zmęczenie oczu warto skonsultować z okulistą. Czasami wystarczą dobrze dobrane okulary, by naprawić problem.

Nie zapominajmy także o sprawdzeniu, czy nasze miejsce pracy jest właściwie oświetlone, czy monitor znajduje się pod odpowiednim kątem itp.

Inne dolegliwości, na jakie zapaść można w biurze

Problemy z kręgosłupem oraz oczami to najczęściej zgłaszane przez pracowników dolegliwości. Jednak na liście można znaleźć dużo więcej jednostek chorobowych:

 • otyłość lub nadwaga – wynikająca z siedzącego trybu pracy,
 • choroby na tle nerwowym, depresja – oczekiwanie wyników, nadmiar obowiązków szkodzą także naszej psyche, pracownicy biurowy są znacznie bardziej narażeni na depresję i nerwicę niż pracownicy fizyczni,
 • zespół chorego budynku – w wielu biurach panuje niesprzyjający mikroklimat, a klimatyzacja nie była czyszczona od lat, jak doda się do tego wiecznie pracujące urządzenia biurowe, emitujące promieniowanie oraz drukarki to nic dziwnego, że całkiem spory odsetek pracowników zapada na różnego rodzaju alergie, astmę, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, tzw. gorączkę klimatyzacyjną, choroby płuc itp.
 • choroby układu krwionośnego – stres oraz brak ruchu mogą prowadzić do zatoru tętnic lub zakrzepicy żył głębokich nóg.
Leia também:  Como Saber Quando Desistir De Alguem?

Tym wszystkim chorobom można oczywiście przeciwdziałać. Jak? Oto kilka sposobów:

 • zadbaj o właściwe meble biurowe: wygodne biurko, regulowany fotel,
 • zapoznaj się z zasadami ergonomii i stosuj je w codziennej pracy, starając się utrzymać optymalną pozycję ciała, właściwie ustawiając monitor itp.
 • co godzinę rób krótką przerwę, postój chwilę, przeciągnij się, zrób skłon, przejdź się po biurze, a jeśli możesz – zafunduj sobie prostą gimnastykę,
 • nie podjadaj w czasie pracy – wykorzystaj na posiłki przerwy, nie jedz przy komputerze,
 • raz w tygodniu sprzątaj swoje miejsce pracy, wytrzyj biurko, monitor, klawiaturę – na nich także namnażają się bakterie,
 • prowadź higieniczny tryb życia także po pracy – minimum trzy razy w tygodniu uprawiaj sport, nie spędzaj całego wolnego czasu przed tv lub komputerem, zadbaj o wysiłek dla mięśni i odpoczynek dla oczu.

„Biurowe” choroby zawodowe

Najczęstsze choroby biurowe: 

 • Zespół cieśni nadgarstka.
 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
 • Choroby oczu.
 • Żylaki kończyn dolnych.
 • Nadwaga lub otyłość.

Zespół cieśni nadgarstka

Najczęściej dotyka osoby pracujące przy komputerze, niekorzystające z żadnego podparcia nadgarstków. Do typowych objawów tego schorzenia należą: odrętwienie, ból i kłucie palców oraz osłabienie mięśni kciuka.

Często pojawia się również ból promieniujący z ręki poprzez przedramię i ramię do barku. Nie wolno bagatelizować symptomów choroby.

Zlekceważenie ich może prowadzić do znacznego ograniczenia funkcji ręki i tym samym do niezdolności do pracy.

Istnieją sposoby zapobiegania zespołowi cieśni nadgarstka. Przed rozpoczęciem pracy należy rozgrzać ręce i palce. Trzeba również pamiętać o przerwach w pracy, aby rozluźniać do jakiś czas mięśnie. Miejsce pracy powinno być wyposażone w regulowane krzesło oraz podkładkę pod nadgarstek.

Bóle i stany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Podczas pracy biurowej zazwyczaj siedzimy, obciążając tym samym kręgosłup. Co więcej, przeważnie przyjmujemy niewłaściwą postawę, a to prowadzi do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w różnych odcinkach kręgosłupa. Schorzenie objawia się bólem, ograniczeniem ruchowym (problemy ze skręcaniem tułowia i pochylaniem się), skurczem mięśni, mrowieniem i drętwieniem nóg. 

Aby zapobiec problemom z kręgosłupem, podczas pracy należy zachowywać wyprostowaną postawę z lekko uniesioną głową. Konieczne jest również robienie sobie przynajmniej jednej, parominutowej przerwy w pracy co godzinę. W tym czasie warto wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych. Równie ważne jest odpowiednie miejsce pracy.

Krzesło powinno być wyposażone w regulację wysokości i podparcie lędźwiowe, ekran komputera umieszczony na wysokości oczu. Gdy blat biurka i / lub krzesło są źle ustawione i niedopasowane do nas, może dodatkowo dojść do podrażnienia ścięgien przedramienia (tzw. łokieć tenisisty).

Na szczęście, choroba ta – w przeciwieństwie do zwyrodnieniowych zmian kręgosłupa – może być całkowicie wyleczona. 

Choroby oczu 

W większości przypadków praca biurowa wiąże się z wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran komputera, a to daje efekty w postaci wielu różnych dolegliwości oczu. Pracownicy biurowi skarżą się na zmęczone, łzawiące i przekrwione oczy, zaczerwienione spojówki, uczucie szczypania, pieczenia. Do tego pojawiają się bóle głowy, senność i apatia.

By ulżyć swoim oczom, należy często mrugać oraz robić przerwy od pracy. W przerwach zaleca się wykonywanie ćwiczeń, np. mocne zaciskanie powiek, a następnie mocne ich otwieranie.

Żylaki kończyn dolnych

Siedząca praca biurowa i pozbawione aktywności fizycznej życie „po godzinach” prostą drogą prowadzą do problemów krążeniowych, a to z kolei do pojawienia się po latach żylaków kończyn dolnych, ale także… hemoroidów. Pierwsze symptomy żylaków to tzw.

uczucie ciężkich nóg, napięta i piekąca skóra kończyn, obrzęki.

 Będąc w pracy, najlepiej pomożemy sobie w tej sytuacji leczeniem uciskowym, czyli zakładając na przykład specjalne przeciwżylakowe rajstopy oraz pozwalając, co jakiś czas, odpocząć naszym nogom, opierając je na przykład na chwilę na biurku.

Nadwaga lub otyłość

Spędzanie większości dnia przy biurku i zmniejszona ilość ruchu w ciągu dnia, a także niezdrowy, biurowy sposób odżywiania, czyli np. gotowe produkty błyskawiczne, słodycze etc.

prowadzić może do nadwagi, a następnie do otyłości. Objawy są w tym przypadku dość oczywiste.

Każde przybranie na wadze więcej niż 2 – 3 kg, nie mieści się już w standardowych, dopuszczalnych wahaniach masy ciała (wynikających choćby z zatrzymywania wody w organizmie).

Jak sobie pomóc? Przede wszystkim wprowadzając restrykcyjne zasady żywieniowe podczas pobytu w biurze. Najlepiej przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki w domu i przynosić je sobie do pracy. Jeść należy małymi porcjami, ale na tyle często, aby krzywa cukru nie zdążyła nam spaść, bo wtedy odczuwa się spadek energii i pojawia się ochota na słodycze, a to nam z pewnością nie służy. 

Najczęstsze choroby pracowników biurowych

Choć ryzyko wypadku przy pracy biurowej jest niewielkie, możesz borykać się z problemami zdrowotnymi. Aby im zapobiegać, korzystaj z przerw i nie rezygnuj z aktywności fizycznej.

Niedostateczna ilość ruchu to jedna z głównych przyczyn tzw. chorób cywilizacyjnych, takich jak np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Najczęstsze schorzenia związane z pracą przy komputerze wykonywaną w pozycji siedzącej to:

Objawy:

 • promieniujący ból i drętwienie palców
 • obniżenie sprawności manualnej
 • zaniki mięśniowe (występujące w zaawansowanym stadium choroby)

Zapobieganie:

 • regularne ćwiczenie rąk
 • odpowiednia pozycja podczas pracy
 • dieta bogata w witaminę B6 i nienasycone kwasy tłuszczowe
 • unikanie soli, cukru i wysoko przetworzonej żywności

Objawy:

 • suchość i podrażnienie oczu
 • utrata ostrości widzenia
 • ból szyi i barków
 • bóle głowy

Zapobieganie:

 • odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy
 • ekran z powłoką antyrefleksyjną, oddalony od oczu o 40-75 cm
 • okulary korygujące
 • nawilżające krople do oczu (sztuczne łzy)
 • regularne przerwy

Objawy:

 • bóle pleców, karku, ramion i rąk
 • bóle stawów

Zapobieganie:

 • wygodne krzesło zapewniające oparcie dla kręgosłupa i rąk
 • częsta zmiana pozycji
 • wysiłek fizyczny
 • masaże

Objawy:

 • obrzęk kończyn
 • napięta skóra
 • zaczerwienienie skóry
 • ból w klatce piersiowej
 • ból przy chodzeniu
 • przejściowe niedowłady
 • zawroty głowy
 • zaburzenia świadomości
 • duszności
 • zaburzenia mowy i widzenia

Zapobieganie:

 • wysiłek fizyczny i utrzymywanie prawidłowej masy ciała
 • aktywność fizyczna
 • częste przerwy w pracy
 • zdrowa dieta

Objawy:

 • katar
 • kaszel
 • suchość w gardle
 • nawracające infekcje nosa, gardła i uszu
 • duszności

Zapobieganie:

 • unikanie klimatyzowanych pomieszczeń/wyłączanie klimatyzacji, jeśli to możliwe
 • rezygnacja z papierosów
 • unikanie stref dla palaczy
 • dbanie o kondycję fizyczną

W razie wystąpienia niepokojących symptomów skorzystaj z porady lekarskiej. Pamiętaj również o regularnych badaniach.

Przerwy w pracy to podstawa

Jako pracownik etatowy, który wykonuje obowiązki co najmniej przez 6 godzin w ciągu dnia, masz prawo do jednej, 15-minutowej przerwy. Osobom zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory przysługuje dodatkowa, 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy przy komputerze.    

Przerwy w pracy – zasady

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze

Jeśli pracodawca nie zapewni Ci bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, podlega karze grzywny w wysokości 1000-15 000 zł. W przypadku rażących naruszeń przepisów BHP ponosi odpowiedzialność karną. Możesz dochodzić swoich roszczeń również na drodze postępowania cywilnego, domagając się np. zadośćuczynienia, takiego jak odszkodowanie po wypadku w pracy.

Przepisy bhp w pracy – co grozi za ich łamanie?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*