Pokrzywka ostra i przewlekła – jakie są jej przyczyny?

Charakterystyczne dla pokrzywki są tzw. bąble pokrzywkowe, wyglądające jak po ukłuciu owada lub po kontakcie z liśćmi pokrzywy (stąd nazwa). Wykwity skórne są zaróżowione, swędzą i pieką. Skóra wokół nich także jest zaczerwieniona.

Bąble pojawiają się w zasadzie w każdym miejscu, a czasami obejmują większy obszar. Nie są zbyt wypukłe oraz mają różną średnicę (od kilku milimetrów do kilku centymetrów). Powstają dosyć szybko (np.

po zetknięciu z alergenem) i zazwyczaj znikają w naturalny sposób (po kilku godzinach).

Trzeba mieć na uwadze, że przebieg choroby może być ostry. Wówczas dochodzi do obrzęku gardła, języka, czy krtani, a to prowadzi m.in. do problemów z oddychaniem. Towarzyszyć temu mogą nudności, wymioty, zawroty głowy, czy obniżone ciśnienie tętnicze. Wówczas bezzwłocznie powinno się skontaktować z lekarzem.

Pokrzywka ostra i przewlekła – jakie są jej przyczyny?

Preparaty na alergię u dzieci

Jakie są przyczyny powstawania pokrzywki?

Nie sposób podać jednoznacznej przyczyny, która prowadzi do pokrzywki. Po kontakcie z określonymi czynnikami dochodzi do uwolnienia się z mastocytów (komórek tucznych, czyli komórek tkanki łącznej) m.in. histaminy, co prowadzi do rozszerzenia i wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych. Właśnie na skutek tego powstają bąble.

Jeżeli chodzi o pokrzywkę u dzieci, to najczęstszym alergenem są pokarmy – jajka kurze, mleko, orzechy, cytrusy oraz czynniki wziewne i alergeny kontaktowe – pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub jad owadów (np. pszczół).

Jeżeli bąble i zaczerwienienia występują na nieosłoniętych fragmentach ciała, to sygnał, że skóra mogła zareagować m.in. na promienie słoneczne. Inne, niealergiczne czynniki to za wysoka lub za niska temperatura powietrza. U osób dorosłych występuje zjawisko tzw. pokrzywki z ucisku (wywieranego np. przez odzież, plecak, buty).

W tym przypadku chodzi o pokrzywkę jako objaw choroby, z którą zmaga się organizm. Jeżeli zmiany skórne nie mijają przez dłuższy czas lub powracają, warto wykonać kompleksowe badania.

Może to bowiem świadczyć o wirusowym zapaleniu wątroby lub zakażeniu paciorkowcem. Pokrzywka współistnieje często także z chorobami autoimmunologicznymi (np. tarczycy).

W przypadku dzieci jest to jednak rzadkość.

Czyli o nieznanym podłożu. To sytuacja, w której nawet przy wsparciu lekarza, nie można stwierdzić, co wywołało pokrzywkę u dziecka.

Leczenie pokrzywki u dzieci

Poza pokrzywką trwającą kilka godzin, wyróżniamy ostrą postać choroby, która utrzymuje się do 6 tygodni oraz przewlekłą (powyżej 6 tygodni). W tym pierwszym przypadku główną rolę odgrywają czynniki alergiczne, zaś w drugim trzeba wziąć pod uwagę inne, wyżej wymienione przyczyny.

Z reguły leczenie polega na zaleceniu, aby unikać kontaktu z alergenami oraz przepisaniu leków antyhistaminowych (najczęściej w formie kropli doustnych). Można również zastosować żele przeciwhistaminowe.

W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u alergologa i wprowadzenie odczulania.

Jeżeli zmiany są rozległe, a objawy utrzymują się i towarzyszy im obrzęk naczynioruchowy (na języku, w krtani), wówczas należy pilnie skontaktować się z lekarzem, który powinien przepisać leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Ponadto wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy pokrzywka u dzieci jest zaraźliwa. Otóż ani jej ostra, ani przewlekła forma nie grozi rówieśnikom malucha czy też samym rodzicom. Nie jest to choroba zakaźna.

Autor artykułu: tech. farm. Monika Kędzierska

Pokrzywka — jak rozpoznać i leczyć swędzący problem?

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2021

Pokrzywka może pojawić się niespodziewanie, pod wpływem konkretnego czynnika lub całkowicie z nieznanej przyczyny.

Jeżeli znamy jej powody i jesteśmy w stanie je wyeliminować, najczęściej znika w ciągu 24 godzin.

Pomimo że nie każda pokrzywka ma podłoże alergiczne, terapia przebiega podobnie jak leczenie alergii i w większości przypadków można to zrobić za pomocą leków dostępnych bez recepty.

Pokrzywka ostra i przewlekła – jakie są jej przyczyny?Pokrzywka może pojawić się niespodziewanie, najczęściej jako odczyn alergiczny. Dlatego leczenie jej nie odbiega od typowej terapii alergii. (fot. Shutterstock)

Pokrzywka wg definicji  EAACl/GA2LEN/EDF/WAO (European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Global Allergy and Asthma European Network, European Dermatology Forum, World Allergy Organization) z 2013 r. jest dermatozą charakteryzującą się występowaniem bąbla pokrzywkowego i/lub obrzęku naczynioruchowego.

Jeżeli objawy utrzymują się przez co najmniej 6 tygodni, wówczas można mówić o pokrzywce przewlekłej.

Dzieli się ją na przewlekłą pokrzywkę spontaniczną (CSU), w której brak jest czynnika indukującego i nie jest znana jej przyczyna, oraz na przewlekłą pokrzywkę indukowaną, gdzie obecny jest czynnik indukujący [1] (czytaj także: Alergia — gdzie należy szukać jej źródła?).

Przyczyny pokrzywki

Alergia

 • leki (np. antybiotyki, najczęściej pochodne penicyliny; niesteroidowe leki przeciwzapalne);
 • pyłki roślin (najczęściej sezonowo);
 • sierść zwierząt domowych;
 • żywność (np. orzechy, mleko, jajka, owoce morza);
 • lateks (np. rękawiczki lateksowe);
 • środki chemiczne (np. proszek do prania);
 • jady owadów [2] (czytaj także: Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość — czym się różnią?).

Infekcje

 • bakteryjne;
 • grzybicze;
 • wirusowe (np. WZW, HIV);
 • pasożytnicze [2].

Inne

 • choroby tarczycy (częsta obecność przeciwciał przeciwtarczycowych u osób cierpiących na pokrzywkę przewlekłą);
 • choroby autoimmunologiczne (np. pokrzywka naczyniowa w przebiegu tocznia układowego);
 • czynniki fizyczne (np. promieniowanie słoneczne, ciepło, zimno, zadrapanie skóry) [2].

Rodzaje pokrzywki

 • idiopatyczna (samoistna) — nieznana przyczyna pojawienia się, może jej towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy;
 • cholinergiczna — spowodowana wzrostem temperatury ciała (np. po wysiłku), charakteryzuje wystąpieniem po ok. 20 minutach grudek o średnicy 1-4 mm;
 • polekowa — może być alergiczna (nadwrażliwość na przyjętą substancję) lub niealergiczna (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne zaostrzają objawy pokrzywki idiopatycznej);
 • kontaktowa — bezpośredni kontakt z czynnikiem wywołującym np. lateksem, sierścią zwierząt;
 • pokarmowa — najczęściej po spożyciu pokarmów np. orzechów, skorupiaków, jajek, mleka;
 • fizyczna — pod wpływem czynników fizycznych (np. promieniowanie UV, ucisk skóry, wibracji) [2].

Jak prawidłowo rozpoznać pokrzywkę?

Zmiany skórne występujące podczas pokrzywki charakteryzują się dużą zmiennością i dynamiką. Może to być kilka drobnych wykwitów ograniczonych do małego fragmentu skóry albo uogólnione zajęcie skóry.

Najczęściej wysypka pojawia się w postaci bąbli o średnicy od kilku milimetrów do nawet 8-15 cm występujących na zaczerwienionej skórze (bąbel pokrzywkowy). Są one wyniosłe ponad powierzchnię skóry, swędzące i mają barwę różową lub porcelanowobiałą. Można zaobserwować ich ciągłą wymianę — pojawiają się i znikają.

Temu procesowi najczęściej towarzyszy silny świąd, a u ok. połowy pacjentów obserwuje się obrzęk tkanki podskórnej (tzw. obrzęk Quinckiego — obrzęk naczynioruchowy). Obrzęk naczynioruchowy charakteryzuje się nagłym, bolącym obrzękiem tkanki podskórnej lub skóry właściwej. Najczęściej pojawia się w obszarze twarzy, oczu i ust.

Z reguły jest niesymetryczny i dobrze odgraniczony. Ostra postać pokrzywki trwa najczęściej od kilku godzin do nawet kilku dni (przewlekła ponad 6 tygodni) [1,3-4].

Diagnostyka

W przypadku wystąpienia bąbli pokrzywkowych lub obrzęku naczynioruchowego najczęściej zaleca się wywiad lekarski oraz badanie fizykalne, a w razie potrzeby test prowokacyjny. Lekarz może zalecić unikanie określonych leków (np. NLPZ), trzytygodniową dietę pozbawioną pseudoalergenów i wykonanie badań:

 • morfologia krwi;
 • odczyn Biernackiego (OB);
 • białko C-reaktywne (CRP).

W przypadku niejednoznacznych wyników więcej odpowiedzi może dać wykonanie następujących badań:

 • testy na obecność choroby infekcyjnej (np. Helicobacter pylori);
 • obecność funkcjonalnych przeciwciał;
 • testy skórne (również z surowicą autologiczną);
 • diagnoza pod kątem alergii typu I;
 • badanie tryptazy;
 • biopsja skóry z miejsca zmienionego chorobowo.

Jak leczyć pokrzywkę?

 • jeżeli znana jest przyczyna wystąpienia pokrzywki to najskuteczniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem jej leczenia jest unikanie bodźca wywołującego (leczenie niefarmakologiczne);
 • w leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwhistaminowe (czytaj także: Leki na alergię — podział i przegląd leków przeciwhistaminowych), najczęściej w wyższych niż normalnie dawkach, dlatego zaleca się, aby leczenie odbywało się pod nadzorem lekarza (najczęściej leki II generacji, ponieważ nie powodują sedacji w przeciwieństwie do leków I generacji, np. Flonidan, Hitaxa, Amertil, Allertec czy Zyrtec);
 • w przypadku nieskuteczności leków przeciwhistaminowych stosuje się doustnie sterydy, glikokortykosteroidy (GKS) np. Encorton czy Predasol, jednakże należy pamiętać, że powodują one wiele działań niepożądanych i dlatego nie powinny być stosowane przewlekle (stosowane w przypadku zaostrzenia objawów);
 • cyklosporyna — leczenie opornych przypadków;
 • antagoniści receptora leukotrienowego (LTRA) np. Monkasta, Milukante czy  Singulair — podobne działanie jak leki przeciwhistaminowe;
 • fototerapia — napromieniowanie promieniami UVA lub UVB przez 1-3 miesiące w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi;
 • omalizumab — humanizowane przeciwciało monoklonalne anty-IgE, spowalnia kaskadę zapalenia alergicznego [3,5].
Leia também:  Cytoliza – co oznacza taki wynik cytologii?

W jednym z badań wykazano, że przy pomocy standardowych dawek leków przeciwhistaminowych można osiągnąć pełną kontrolę objawów pokrzywki u ok. 50% pacjentów. Podanie wyższych dawek znacząco poprawiało odpowiedź na leczenie. Jednak ok. ¼ chorych cierpi na pokrzywkę oporną na leki przeciwhistaminowe [6].

 1. Zuberbier T, Aberer W, Asero R, Bindslev-Jensen C, Brzoza Z, Canonica GW, Church MK, Ensina LF, Giménez-Arnau A, Godse K, Gonçalo M, Grattan C, Hebert J, Hide M, Kaplan A, i in. (2014) The EAACI/GA(2)LEN/EDF/WAO Guideline for the definition, classification, diagnosis, and management of urticaria: the 2013 revision and update. Allergy 69(7):868–887.
 2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/pokrzywka-przyczyny-objawy-i-leczenie-pokrzywki-aa-Z9ro-nB8H-U94u.html (08.04.2021 17:51).
 3. https://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,pokrzywka—przyczyny–objawy-i-leczenie,artykul,1650500.html (08.04.2021 18:28).
 4. Kaplan AP. (2014) Therapy of chronic urticaria: a simple, modern approach. Ann. Allergy Asthma Immunol.112(5):419–425.
 5. Kuprys-Lipinska I, Kuna P. (2009) Omalizumab, rekombinowane humanizowane monoklonalne przeciwciałoanty-IgE — nowe kierunki badań nad zastosowaniem klinicznym leku. Pneumonol. Alergol. Pol. (77):43–51.
 6. Maurer M, Weller K, Bindslev-Jensen C, Giménez-Arnau A, Bousquet PJ, Bousquet J, Canonica GW, Church MK, Godse KV, Grattan CEH, Greaves MW, Hide M, Kalogeromitros D, Kaplan AP, Saini SS, i in. (2011) Unmet clinical needs in chronic spontaneous urticaria. A GA2LEN task force report. Allergy66(3):317–330.

Możesz sprawdzić naszą bazę leków za pomocą indeksu alfabetycznego.

Pokrzywka – objawy, przyczyny, leczenie

Pokrzywka to dolegliwość skórna. Część z nas doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Jest niegroźna, ale uciążliwa. Może mieć różne przyczyny lub charakter samoistny. Leczy się ją objawowo i przez działania profilaktyczne.

Pokrzywka ostra i przewlekła – jakie są jej przyczyny?

Pokrzywka – jej cechą charakterystyczną jest posiadanie szeregu odmian, różniących się między sobą objawami, przebiegiem, oraz leczeniem. Natomiast posiadają one wspólną cechę – wykwit podstawowy tzn. bąbel, który jest miejscowym obrzękiem skóry właściwej.

Poza naskórnymi bąblami pokrzywkowymi może również pojawić się obrzęk naczynioruchowy1 (ciężka reakcja alergiczna objawiająca się nagłym obrzękiem warg, języka, gardła, twarzy kończyn lub stawów bez świądu i bólu).

W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na Oddział Ratunkowy najbliższego szpitala.

Jak wygląda pokrzywka?

Dla pokrzywki charakterystyczne jest nagłe pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych, utrzymujących się zazwyczaj od 1 do 24 godzin. Po tym czasie zmiany te najczęściej ustępują bez pozostawienia śladu.

Zazwyczaj towarzyszy im świąd oraz/lub pieczenie skóry. Ich wielkość oraz kształt bywają różne.

2 Bąble, które towarzyszą pokrzywce nie mają charakterystycznego umiejscowienia, mogą występować w przeróżnych miejscach na ciele.1

Ile trwa pokrzywka i co ją powoduje?

Wyróżnia się wiele odmian pokrzywki, najczęstsza z nich to pokrzywka ostra, która trwa nie dłużej niż 6 tygodni. Zdarza się, że u poniektórych pacjentów zmiany utrzymują się kilka bądź kilkanaście godzin, ale nierzadko pozostają na skórze nawet kilka dni.

Co prawda, pokrzywka ostra może utrzymywać się nawet kilka tygodni, lecz są to wyjątkowo rzadkie przypadki. Pokrzywka przewlekła (idiopatyczna) trwa dłużej niż 6 tygodni bywa, że trwa nawet kilka miesięcy. Większość obserwowanych przypadków tej dermatozy ma ostry przebieg.

Zdarza się jednak również, że postać ostra przechodzi w przewlekłą. Pokrzywka może mieć różne przyczyny. Postać ostra rozwija się zazwyczaj na podłożu alergicznym lub w reakcji na bodźce fizyczne.

Postać przewlekła to z kolei zazwyczaj pokrzywka idiopatyczna, której przyczyny są niejasne lub trudne do uchwycenia.1

Czy pokrzywkę się leczy?

Można stosować środki łagodzące jej objawy – choćby swędzenie skóry. Ulgę przynoszą chłodne okłady i niższa temperatura otoczenia. Warto dbać również o to, by (jeśli pokrzywka jest na ciele) nosić luźne, „oddychające” ubrania z delikatnych materiałów, które nie drażnią skóry.

Przy nawracających problemach tego typu, należy zdiagnozować, co je powoduje. Zazwyczaj ma to związek z uczuleniami, dlatego warto namierzyć alergen odpowiedzialny za taką reakcję organizmu. Czasami lekarzowi wystarczy wywiad z pacjentem, niekiedy trzeba jeszcze zrobić testy alergologiczne.

Gdy wiadomo już, co wywołuje taką reakcję, podstawową terapią jest unikanie negatywnego bodźca. Jeżeli nie da się tego z jakichkolwiek powodów zrealizować, należy profilaktycznie zażywać leki przeciwhistaminowe.

3 Na objawy pokrzywki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się miejscowe zastosowanie leku z substancją czynną octanem hydrokortyzonu (Maxicortan), który poprzez miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne skutecznie likwiduje dolegliwość jaką jest pokrzywka. Od niedawna produkt ten w dawce 10 mg/g jest dostępny bez recepty. Nie należy go stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

1 Rudzki E., Choroby alergiczne skóry. Postępy Nauk Medycznych, 11/2007, s. 457-465. 2 Czarnecka-Operacz M., Diagnostyka i leczenie pokrzywki. Alergia, 2008, nr 2. 3 Czarnecka-Operacz M., Pokrzywka – aktualne kierunki badań oraz implikacje praktyczne. Alergia, 2011, nr 4.

Pokrzywka – przyczyny, objawy i leczenie

Pokrzywka to jedna z najczęstszych chorób skóry, która stanowi duże wyzwanie diagnostyczne dla lekarzy różnych specjalności. Pacjenci zgłaszają się z powodu pojawiających się nagle zmian skórnych przypominających te po poparzeniu przez pokrzywę – stąd właśnie pochodzi polska nazwa choroby.

Zmiany skórne w pokrzywce wykazują jednak dużą zmienność i dynamikę. Mogą ograniczać się do kilku wykwitów lub powodować uogólnione zajęcie skóry całego ciała. Wysypka przyjmuje postać drobnych bąbelków pojawiających się na zaczerwienionym podłożu.

Bardzo charakterystyczną cechą zmian jest ich silne swędzenie. Nie utrzymują się one na skórze długo, pojawiają się szybko i szybko znikają, ustępując miejsca nowym zmianom.

Rzut ostrej pokrzywki trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni, a postacie utrzymujące się powyżej 6 tygodni nazywane są pokrzywką przewlekłą.

Mechanizm powstawiania tej niezwykle charakterystycznej choroby jest dość złożony. Pokrzywka jest zasadniczo reakcją naczyniową. Pojawienie się bąbla wynika z przedostawania się osocza z naczyń krwionośnych w obręb skóry.

Jest to możliwe z uwagi na zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych i ich rozszerzenie. Ta reakcja naczyniowa jest z kolei napędzana przez różnego rodzaju substancje chemiczne (m.in.

histaminę), które uwalniane są z komórek krwi zwanych mastocytami.

Nie każda pokrzywka ma charakter alergiczny. Istnieje wiele innych mechanizmów ją wyzwalających.

Część mechanizmów prowadzących do pobudzenia mastocytów to mechanizmy alergiczne i wówczas pokrzywka jest po prostu skórnym objawem uczulenia na różnego rodzaju substancje. Taka pokrzywka wynikająca z uczulenia stanowi najczęściej reakcję ograniczoną do skóry, bywa jednak też tak, że stanowi ona pierwszy objaw rozwijającej się uogólnionej reakcji uczuleniowej, tzw. reakcji anafilaktycznej.

Na objawy alergii wypróbuj herbatkę z Korzenia pokrzywy, którą kupisz na Medonet Market.

Poza pokarmami, na które jesteśmy uczuleni, pokrzywkę mogą wywołać także inne pokarmy, które dostarczają znacznych ilości histaminy. Należą do nich np. sery czy niektóre ryby (tuńczyk, makrela) zawierające bakterie wytwarzające histaminę.

Powodem wystąpienia pokrzywki mogą być także dodatki do żywności.

Dużą grupę potencjalnych winowajców stanowią również leki, wśród których prym wiedzie penicylina i jej pochodne, a także powszechnie stosowane i często nadużywane niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zamów wysyłkową diagnostykę alergii pokarmowej – badania na 10 alergenów za pośrednictwem Medonet Market i przekonaj się, czy powinieneś wprowadzić zmiany w żywieniu. Możesz też wykonać pakiet Alergia – badania diagnostyczne z krwi.

Bardzo ciekawą grupę stanowią pokrzywki wywoływane przez różnego rodzaju bodźce fizyczne. Zadziałanie danego czynnika powoduje wysyp zmian pokrzywkowych na skórze. I tak wyróżnia się:

 1. pokrzywkę z zimna,

 2. pokrzywkę cieplną,

 3. pokrzywkę świetlną (słoneczną),

 4. pokrzywkę wodną,

 5. pokrzywkę z ucisku,

 6. pokrzywkę wibracyjną.

W tej grupie mieści się także dermografizm, czyli rodzaj wywoływanej mechanicznie – bo poprzez potarcie bądź zadrapanie skóry – pokrzywki, prezentującej się jako wyniosłe, czerwone linie (tzw.

pismo skórne). U około 10% populacji występuje także tzw.

pokrzywka cholinergiczna, która przybiera postać rozsianych grudek, pojawiających się po wysiłku fizycznym, w sytuacjach stresowych itp.

Leia também:  Como Fazer Com Que Os Pelos Demoram A Crescer?

Inna grupa pokrzywek to zmiany skórne pojawiające się jako objaw współistniejący innych chorób. I tutaj właśnie pojawia się długa lista – czasami bardzo niebezpiecznych – schorzeń.

Stąd w momencie pojawienia się pokrzywki, a szczególnie w sytuacjach, kiedy zmiany skórne nawracają i są oporne na leczenie, należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy nie współistnieją z nią objawy mogące sugerować jednoczesne występowanie innej choroby.

Wiadomo bowiem, że pokrzywka może towarzyszyć różnego rodzaju chorobom zakaźnym: infekcjom pasożytniczym, zakażeniom wirusowym (zapalenie wątroby typu A, B i C, HIV) czy też zakażeniom paciorkowcowym.

Często towarzyszy ona także chorobom z kręgu autoagresji (tzw. chorobom autoimmunologicznym), takim jak choroby tarczycy, toczeń trzewny czy zapalenia naczyń.

Bywa też, że jest ona objawem złośliwych nowotworów, najczęściej chłoniaków.

Chcesz sprawdzić, czy pokrzywka powiązana jest z alergiami mogącymi prowadzić do chorób atopowych? Zamów wysyłkowe testy alergiczne o profilu atopowym na 20 i 30 alergenów. Diagnostyka wykonywana jest na podstawie przesłanej do laboratorium próbki krwi.

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie bardzo typowego wyglądu zmian skórnych. Czasami bodziec wywołujący zmiany jest łatwy do określenia, a jego unikanie jest najlepszym sposobem leczenia i zapobiegania pokrzywce.

Bywa jednak tak – i tak się dzieje najczęściej w przypadku pokrzywek przewlekłych – że ustalenie winowajcy jest niemożliwe mimo szerokiej diagnostyki. Wówczas ważne jest wykluczenie innych potencjalnie bardzo niebezpiecznych schorzeń współistniejących.

Leczenie natomiast polega na usuwaniu objawów.

Pielęgnacja skóry u osób starszych i niesamodzielnych. To musisz wiedzieć

Stosuje się różnego rodzaju leki przeciwhistaminowe, często w dawkach dużo wyższych niż standardowo zalecane. Stąd leczenie pokrzywki powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza.

W razie niepowodzenia leczenia sięgnąć można także po leki sterydowe, jednak z uwagi na ich liczne działania uboczne nie należy stosować ich przewlekle.

W przypadkach opornych na leczenie zastosowanie ma także cyklosporyna.

Na zmiany alergiczne na skórze możesz wypróbować również preparaty ziołowe w postaci naparów lub herbat. Wypróbuj Herbatkę polecaną przy alergii, która w swoim składzie zawiera ziele świetlika, przytulii, ostrożenia, liść pokrzywy i jeżyny, owoc róży i maliny, korzeń łopianu, mniszka, dzięgla leśnego, kłącze pięciornika oraz płatki nagietka.

Jeśli masz problematyczną skórę, wypróbuj Exema konopny krem łagodzący z niskim pH 4,7, który łagodzi swędzenie i pieczenie oraz zmniejsza zaczerwienienia.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.

pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

 • Pokrzywka u dzieci – wygląd, przyczyny, rodzaje, występowanie Pokrzywka jest dość nieprzyjemnym objawem pojawiającym się na skórze. Przejawia się ona swędzeniem, zaczerwienieniem i bąblami, ale też obrzękiem lub opuchlizną…. Marta Pawlak | Onet.
 • Deslodyna – leczenie kataru i pokrzywki Deslodyna jest jednym z leków przeciwhistaminowych o działaniu antyalergicznym i łagodzącym objawy niektórych zmian skórnych lub śluzowych, takich jak pokrzywka…
 • Poznaj alergię na własnej skórze – pokrzywka Cierp ciało, skoroś chciało – głosi popularne porzekadło. Swędzącą skórę z bąblami pokrzywkowymi trudno uznać za karę, zwłaszcza, gdy przyczyną jest niezawiniona…
 • Pokrzywki i obrzęk naczynioruchowy Pokrzywka to dermatoza, w której wykwitem pierwotnym jest bąbel pokrzywkowy (ryc. 5.7). Podstawowe cechy bąbla to obrzęk, świąd, szybkie pojawianie się (minuty-…
 • Pokrzywka Pokrzywka to dolegliwość będąca skutkiem alergii, chociaż zdarzają się również pokrzywki niealergiczne. Do tej grupy pokrzywek należą np. pokrzywka aspirynowa i… Jadwiga Bogdaszewska-Czabanowska
 • Pokrzywka Pokrzywka to częsta choroba skóry, której nazwa pochodzi od pokrzywy. Parzące włoski tej rośliny powodują bowiem oparzenie, objawiające się tak samo jak pokrzywka… Lek. Grażyna Słodek
 • Woda wapienna Woda wapienna to zwyczajowe określenie nasyconego wodnego roztworu wodorotlenku wapnia. Woda wapienna zawiera od 0,15 do 0,17 procent wodorotlenku wapniowego…
 • Obrzęk limfatyczny – co ci się stało w rękę? Wysoka jakość protez piersi oraz udoskonalana w ciągu całego życia umiejętność robienia dobrej miny do złej gry sprawia, że właśnie to pytanie słyszą najczęściej… Julia Wolin
 • Dlaczego pluszaki śpią w lodówce? Roztocza kurzu domowego giną w 18 stopniach Celsjusza. Wystarczy więc wsadzić pluszowego misia do zamrażarki, aby pozbyć się tych alergizujących stworzeń. Maria Janiszewska

Pokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Home / Blog / Pokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka to powszechna dolegliwość, która dotyka co czwartą osobę. Niepozorna wysypka, a raczej towarzyszący jej świąd potrafi mocno dać się we znaki. Do tego dochodzą jeszcze czerwone bąble, opuchlizna i obrzęk. 

Niestety nie zawsze da się jednoznacznie ustalić, co jest przyczyną pokrzywki, dlatego dobór metody leczenia może stać się problemem. Dowiedz się, jakie czynniki najczęściej doprowadzają do rozwoju pokrzywki.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny pokrzywki,
 • czym objawia się pokrzywka,
 • jakie są rodzaje pokrzywki,
 • jak wygląda diagnostyka pokrzywki,
 • w jaki sposób leczyć pokrzywkę.

Pokrzywka – przyczyny

Pokrzywka może mieć różnorakie podłoże.

Alergie

Jedną z najczęstszych przyczyn pokrzywki jest alergia na:

 • pokarmy lub ich składniki,
 • leki,
 • pyłki roślin,
 • sierść zwierząt,
 • chemikalia,
 • lateks,
 • jad owadów.

Choroby

Pokrzywkę mogą wywoływać także różne choroby, w tym m.in.:

 • choroby infekcyjne wywoływane przez bakterie, grzyby i pasożyty przewodu pokarmowego, jak i zakażenia wirusowe,
 • choroby tarczycy,
 • choroby autoimmunologiczne (np. pokrzywka naczyniowa w przebiegu tocznia układowego).

Bodźce

Wysypka na skórze nazywana pokrzywką może być wynikiem reakcji na bodziec taki jak:

 • zimno,
 • gorąco,
 • ucisk,
 • wibracje,
 • światło UV,
 • potarcie,
 • zadrapanie.

Rodzaje pokrzywki – jakie są?

Biorąc pod uwagę czynniki wywołujące pokrzywkę, możemy podzielić ją na różne typy. Wyróżniamy następujące rodzaje pokrzywki:

 • pokrzywka idiopatyczna (samoistna) – przyczyna jej pojawienia się jest nieznana. Pokrzywka w postaci ostrej trwa krócej niż 6 tygodni, natomiast w przewlekłej utrzymuje się ponad 6 tygodni;
 • pokrzywka polekowa – dzieli się na pokrzywkę alergiczną (uczulenie na daną substancję będącą składnikiem leku) i pokrzywkę niealergiczną (występuje np. po spożyciu leków zaostrzających objawy pokrzywki idopatycznej);
 • pokrzywka cholinergiczna – pojawia się w wyniku wzrostu temperatury ciała wywołanego ogrzaniem ciała w pozycji biernej lub wysiłkiem fizycznym;
 • pokrzywka aspirynowa – reakcja organizmu na aspirynę obecną zarówno w lekach, jak i produktach spożywczych;
 • pokrzywka pokarmowa – bezpośrednią jej przyczyną jest reakcja alergiczna na różnego rodzaju pokarmy lub odpowiedź na produkty wyzwalające histaminę;
 • pokrzywka kontaktowa – pojawia się na skutek zetknięcia się z czynnikiem ją wywołującym;
 • pokrzywka fizyczna – wyróżniamy pokrzywkę: wodną, słoneczną, zimną, dermograficzną (będącą skutkiem tarcia), opóźnionego ucisku i wibracyjną.

Pokrzywka – charakterystyczne objawy

Pokrzywka przybiera postać różowych bąbli i obrzęków, którym towarzyszy uporczywe swędzenie. Zmiany te:

 • mogą zarówno pojawiać się w dowolnym miejscu na ciele i skupiać się w jednym lub kilku miejscach, jak i pokrywać całe ciało;
 • mogą przybierać różny kształt (np. pokrzywka wywołana tarciem bądź zadrapaniem objawia się czerwonymi liniami);
 • krótko utrzymują się w jednym miejscu, zazwyczaj „wędrują” po ciele;
 • bledną pod naciskiem palca;
 • mogą utrzymywać się do 6 tygodni – pokrzywka ostra lub ponad 6 tygodni – pokrzywka przewlekła.

Oprócz zmian na skórze u chorego dodatkowo może wystąpić gorączka, ból stawów, zaburzenia ze strony układu pokarmowego i złe samopoczucie.

Diagnostyka i leczenie pokrzywki – jak wygląda?

W przypadku, gdy zmiany na skórze utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Kluczowe znaczenie podczas wizyty w gabinecie będzie mieć wywiad.

Jeśli mamy podejrzenia względem przyczyny pojawienia się zmian, należy o nich poinformować specjalistę. W zależności od czynnika wywołującego pokrzywkę może pojawić się konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Leia também:  Como Conquistar Um Rapaz Que Não Gosta De Mim?

Jak rozpoznać pokrzywkę? 

Czasem w postawieniu diagnozy oznacza się stężenie immunoglobin IgE i wykonuje testy skórne. Z kolei przy podejrzeniu nadwrażliwości na leki zasadne staje się wykonanie prób śródskórnych.

W przypadku, gdy do powstania zmian na skórze mogła przyczynić się nietolerancja niektórych pokarmów, zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej. Chory przez co najmniej tydzień spożywa wyłącznie wodę mineralną, słabą herbatę, ryż i ziemniaki. Po upływie 7 dni zaczyna stopniowo wprowadzać nowe pokarmy, jednocześnie obserwujać reakcję skóry.

Jeśli lekarz podejrzewa pokrzywkę będącą wynikiem nietolerancji kwasu acetylosalicylowego, doradza pacjentowi dietę opartą na wodzie mineralnej, herbacie, chudym białym serze, ziemniakach, ryżu i mięsie z wyjątkiem drobiu i ryb. Objawy powinny ustąpić w ciągu 7-10 dni od momentu wprowadzenia diety.

Leczenie pokrzywki

Pokrzywkę najczęściej leczy się lekami przeciwhistaminowymi. Można je dostać w aptece bez recepty. Jeśli mimo ich przyjmowania zmiany na skórze nie ustępują, należy udać się do lekarza.

W ciężkim przebiegu pokrzywki wdraża się doustne glikokortykosteroidy, ale stosuje się je krótko, gdyż mogą przynieść negatywne skutki dla organizmu.

Pokrzywka – objawy, przyczyny, leczenie

Co wiesz o pokrzywce? Wbrew powszechnemu przekonaniu rzadko kiedy ma ona związek z alergią i może być objawem różnych chorób.

Anna Przyborska

Pokrzywka (łac. urticaria) to grupa chorób o różnych przyczynach i o zbliżonym obrazie klinicznym, w przebiegu której na skórze, pod wpływem zadziałania jakiegoś czynnika, tworzą się wypukłe bąble.

Bąble są zewnętrznym objawem powstającego przy pokrzywce obrzęku skóry właściwej w wyniku rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Nazwa choroby pochodzi od rośliny pokrzywy, która powoduje oparzenia podobne do zmian na skórze przy pokrzywce

Co wiesz o pokrzywce? Wbrew powszechnemu przekonaniu rzadko kiedy ma ona związek z alergią i może być objawem różnych chorób.

Anna Przyborska

Pokrzywka (łac. urticaria) to grupa chorób o różnych przyczynach i o zbliżonym obrazie klinicznym, w przebiegu której na skórze, pod wpływem zadziałania jakiegoś czynnika, tworzą się wypukłe bąble.

Bąble są zewnętrznym objawem powstającego przy pokrzywce obrzęku skóry właściwej w wyniku rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Nazwa choroby pochodzi od rośliny pokrzywy, która powoduje oparzenia podobne do zmian na skórze przy pokrzywce

Objawy

Podstawowym objawem pokrzywki są bąble pokrzywkowe, o różnych kształtach i rozmiarach, od kilku milimetrów do zmian obejmujących znaczne powierzchnie skóry, z towarzyszącym silnym świądem, a czasem uczuciem pieczenia skóry.

Bąble powstają nagle, utrzymują się stosunkowo krótko (do 24 godzin) i ustępują zwykle samoistnie bez pozostawienia blizn czy przebarwień skóry.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to czy pokrzywce nie towarzyszą takie objawy jak duszność, zawroty głowy, kołatanie serca, obniżenie ciśnienia tętniczego, uczucie silnego osłabienia, nudności, wymioty, biegunka, chrypka czy uczucie braku powietrza bowiem mogą one zwiastować pojawienie się wstrząsu anafilaktycznego.

Pokrzywce może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy, który jeśli będzie zlokalizowany w okolicy gardła może spowodować uczucie trudności w oddychaniu. Najgroźniejszym powikłaniem może być uduszenie się chorego jeśli nie zostanie zostanie podjęte leczenie w odpowiednim czasie. To powikłania występuje na szczęście rzadko, jednak trzeba o tym pamiętać.

Najważniejszym kryterium klinicznym jest czas trwania zmian. Pokrzywkę można podzielić na ostrą (zmiany ustępują w ciągu 6 tygodni) oraz przewlekłą (zmiany trwają dłużej niż 6 tygodni).

W ciągu życia pokrzywka ostra pojawi się u około 15-20% ludzi, będzie to najczęściej jednorazowy epizod nie wymagający diagnostyki u lekarza.

Pokrzywka przewlekła natomiast dotyka ok 2-3% społeczeństwa i postępowanie w jej przypadku jest odmienne.

Przyczyny pokrzywki

Diagnostyka przyczyn pokrzywki przewlekłej jest skomplikowana i czasochłonna, diagnozy dokonuje się w oparciu o ocenę charakterystycznych zmian skórnych i wywiad z pacjentem.

Rozpoznanie ostrej postaci zwykle nie wymaga przeprowadzenia badań zaś w przypadku pokrzywki przewlekłej przyczynę udaje się ustalić jedynie u 5—20% chorych, resztę przypadków traktujemy jako pokrzywka idiopatyczna ( spontaniczna).

Za te maksimum 20% przypadków pokrzywki przewlekłej mogą odpowiadać choroby alergiczne, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, zakażenia pasożytnicze, nadwrażliwość na NLPZ, leki, konserwanty.

Częstą przyczyną jest pokrzywka fizykalna czyli zmiany powstają pod wpływem ucisku (w miejscu noszenia paska, czy uciskających ubrań, ten typ pokrzywki częściej występuje u mężczyzn), zmiany temperatury (pod wpływem kąpieli w ciepłej lub zimnej wodzie, po zmianie temperatury w pomieszczeniu).

Pokrzywka przewlekła częściej pojawia się u dorosłych niż u dzieci, dwukrotnie częściej chorują kobiety.

U kobiet najczęściej występuje pokrzywka idiopatyczna i pokrzywka świetlna, u mężczyzn pokrzywka opóźniona z ucisku i cholinergiczna, u dzieci czynnikiem powodującym wysiew bąbli pokrzywkowych są najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych.

Alergia IgE-zależna jest rzadką przyczyną pokrzywki u dzieci. W tabeli za Machura i inni przedstawiono prawdopodobne przyczyny różnych postaci pokrzywki u hospitalizowanych dzieci.

Ze względów historycznych niektóre choroby mają nazwy związane z pokrzywką ale obecnie są już nieuważane za jej podtypy jak pokrzywka barwnikowa (mastocytoza), pokrzywkowe zapalenie naczyń,rodzinna pokrzywka z zimna (zapalenie na-czyń) czy obrzęk naczynioruchowy niehistaminowy (np. wrodzony obrzęk naczynioruchowy).

Niektóre bardzo rzadkie zespoły chorobowe również mogą być związane z pokrzywką lub obrzękiem naczynioruchowym np.

zespół Muckle’a i Wellsa (napadowa wysypką o charakterze pokrzywkowym, gorączką, artralgią oraz postępującą głuchotą neurosensoryczną i amyloidozą ), zespół Gleicha (epizodyczny obrzęk naczynioruchowy z przewlekłą eozynofilią i zwiększonym stężeniem IgM ), zespół Wella (nawracające zapalenie skóry z eozynofilią) czy inne.

Diagnostyka

Wstępna diagnostyka pokrzywki przewlekłej obejmuje oznaczenie OB lub CRP (badania te oceniają ogólnie obecność stanu zapalnego w organizmie), morfologii z rozmazem, prób wątrobowych, badania moczu, niekiedy oceny czynności tarczycy.Testy skórne lub kontaktowe z alergenami czy też badanie poziomu IgE we krwi wykonuje się u chorych u których pokrzywkę łączy się z kontaktem alergenem.

W celu ustalenia przyczyn pokrzywki,lekarz na podstawie wywiadu i obecności innych objawów wykonuje również badania pomocnicze krwi oraz testy w kierunku tzw. chorób autoimmunologicznych,wirusowych zakażeń wątroby, w kierunku atopii lub infekcji pasożytniczej, wykluczając nowotwory.

Pomocne mogą okazać się różne próby prowokacyjne np. z kostką lodu przy podejrzeniu pokrzywki z zimna, mokre okłady przy pokrzywce wodnej, próby uciskowe, naświetlenia, próby prowokacyjne pokarmowe itd. Niekiedy, np.

przy podejrzeniu pokrzywkowego zapalenia naczyń czy mastocytozy należy wykonać biopsję skóry – czyli wyciąć kilkumilimetrowy jej wycinek i zbadać pod mikroskopem.

Jakie są sposoby leczenia?

Podstawowymi lekami wykorzystywanymi w terapii pokrzywki ostrej i przewlekłej są leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd skóry i powodu-ją zanikanie bąbli pokrzywkowych.

Choć aktualnie zaleca się leki przeciwhistaminowe nowych generacji, niekiedy łączy się z lekami I generacji, które mają silne działanie przeciwświądowe i uspokajające, mogą być niezbędne by pacjent mógł zasnąć.

W ciężkiej pokrzywce przewlekłej z towarzyszącym obrzękiem naczynioruchowym mogą zostać włączone doustne glikokortykosteroidy mające silne działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Ponieważ terapia nimi jest obciążona licznymi działaniami ubocznymi stosuje się je tak krótko jak to niezbędne. Glikokortykosteroidy w formie maści stosuje się sporadycznie.

U chorych z opornymi na dotychczasowe leczenie objawami pokrzywki przewlekłej czasami próbuje się leków przeciwleukotrienowych ale ich efekt działania jest dość słaby.

Jeśli w pokrzywce przewlekłej na pełnym leczeniu i leczeniu wspomagającym nadal są wysiewy bąbli to można pomyśleć o kwalifikacji pacjenta do leczenia biologicznego, lekiem stosowanym w najcięższych postaciach choroby jest z humanizowane, przeciwciało monoklonalne klasy IgG1/к – Omalizumab. Terapia ta może przynieść znaczną poprawę u niektórych pacjentów. Koszty leczenia są wysokie i występują problemy z refundacją tego leczenia dlatego dostępność dla pacjentów jest ograniczona.Jeśli pokrzywce towarzyszy wstrząs anafilaktyczny, lekiem pierwszego wyboru jest epinefryna.

Jesteś pacjentem, u którego rozpoznano pokrzywkę lub obrzęk naczynioruchowy? A może ktoś z Twojej rodziny choruje a Ty chcesz mu pomóc? Zainteresowanym tematem pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego polecam stronę http://pokrzywka.com.pl/szkola/ na której można się zapisać na bezpłatne zajęcia poszerzające wiedzę na temat pokrzywek i obrzęku naczynioruchowego .

>>> Podobał się artykuł ? Sprawdź nasz kwartalnik “Atopia” – wszystkie numery, bezpłatnie do pobrania TUTAJ

>>> Chcesz więcej informacji i benefitów od PTCA? Zostań Członkiem PTCA (członkostwo jest bezpłatne). Zarejestruj się  TUTAJ

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*