Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na mosznie

5 Minut dla Zdrowia » Zdrowie » Te małe plamki na ustach nie znajdują się na nich przypadkowo. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Plamy Fordyce’a to małe białe, żółtawe i czerwonawe plamki lub guzy, które mogą pojawić się na wargach, penisie, mosznie i sromie. To małe wypustki, które są całkowicie nieszkodliwe ani nie są zakaźne. Ich duża liczba wokół narządów płciowych może jednak sprawić, że dana osoba nie czuje się pewnie. Z tego powodu wiele osób szuka sposobów, aby pozbyć się plamek Fordyce’a.

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na moszniepinterest.com

Plamy Fordyce’a, nazywane również granulkami Fordyce’a mogą mieć rozmiary od 1 mm do 3 mm i mogą być częścią dużego skupiska grudek. Zwykle są lepiej widoczne po naciągnięciu skóry.

Jakie są przyczyny ich powstawania?

Dr Angelica Giron mówi, że uwidaczniają się one po okresie dojrzewania. Powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Skoncentrowane są często w okolicy mieszków włosowych, ale również odrębnie od nich. Występują u ok. 80 procent dorosłych. Są obecne w skórze już od urodzenia, ale rosną i stają się bardziej widoczne dopiero w okresie dojrzewania i w dalszym życiu.

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na moszniepinterest.com

Ludzie z wysokim poziomem lipidów we krwi, w tym cholesterolu i trójglicerydów, mają największą liczbę owych grudek. Badanie opublikowane w czasopiśmie Dental Research Journal wykazało, że pacjenci posiadający większą ilość tłuszczu i węglowodanów w diecie zwiększają produkcję łoju w organizmie.

Naturalne środki zaradcze na plamki Fordyce’a

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na moszniefordycespotsonlips.blogspot.com/

Wiele stron internetowych sugeruje wykorzystanie różnych środków zaradczych, aby pozbyć się plamek Fordyce’a. Niektóre naturalne środki, takie jak olej jojoba, płatki owsiane, aloes, kurkuma i ocet jabłkowy mogą okazać się przydatne. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie widoczności plam Fordyce jest dbanie o swoje ciało. Dermatolog, dr Angelica Giron zaleca spożywanie pożywnej, dobrze zbilansowanej diety. Spowoduje to, że plamy Fordyce staną się mniej zauważalne. Należy również dbać o dobrą higienę jamy ustnej i ciała.

Inne zabiegi do usuwania miejsc w Fordyce

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na moszniepinterest.com

Ponieważ plamki są problemem estetycznym i w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu człowieka, specjaliści zwykle odradzają ich usuwanie. Laser CO2 oraz wysuszanie elektryczne to metody, które są dostępne w gabinetach medycyny estetycznej. Ich zastosowanie powoduje zmniejszenie widoczności plam i guzków, ale skutkiem ubocznym mogą być blizny.

Co można zrobić w domu?

Z uwagi na to, że grudki Fordyce’a są wynikiem zaburzeń pracy gruczołów łojowych, ich widoczność można ograniczyć przy pomocy diety. Oto, jak powinna wyglądać:

 • Wypijaj 1,5-2 l wody niegazowanej dziennie.
 • Zminimalizuj spożycie cukrów, soli i produktów przetworzonych.
 • Unikaj gazowanych napojów i alkoholu.
 • Postaraj się rzucić palenie.
 • Wybieraj produkty naturalne oraz ekologiczne warzywa, dobrej jakości mięso i nabiał.
 • Zadbaj o wystarczającą ilość witamin: A, D oraz tych z grupy B i kwasów omega-3.

W pozbyciu się plamek Fordyce’a pomogą także kremy do stosowania miejscowego, które w składnie zawierają tretinoinę.

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: [email protected]

Plamki Fordyce’a co to takiego?

Dzisiaj temat nieco krótszy ale nie mniej ważny, temat, który często spotykam i o który często pytacie mnie podczas wizyt w gabinecie. Mianowicie chodzi o białe i żółte kropeczki na czerwieni wargowej (ustach), które ma większość z nas. U jednych są one mniej widoczne u innych bardziej. Niestety czasami mogą stanowić defekt kosmetyczny.
 

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na mosznie

Grudki na ustach jak powstają?

Jak wspomniałam wyżej mogą występować w różnym zabarwieniu białym, różowym czy żółtym i zazwyczaj mają wielkość kilku milimetrów. Mogą pojawiać się na czerwieni wargowej, mosznie, prąciu, wargach sromowych, powiekach i sutkach. Powstają na skutek gromadzenia się sebum czyli łoju w gruczołach łojowych.

Leia também:  Como Fazer Com Que O Cao Pare De Morder?

Umiejscowione są często w okolicy mieszków włosowych, a także w ich obrębie i mogą występować pojedynczo lub w większej ilości. Plamki Fordyce’a tak brzmi ich poprawna nazwa są bardzo częstym zjawiskiem, występują u 80% osób. Plamki te nie są bolące ani nie swędzą, nie są także zakaźne ani nie stanowią zagrożenia dla życia.

Badania dowodzą, że predyspozycje do powstawania grudek mają osoby z wysokim poziomem lipidów we krwi, szczególnie cholesterolu i trójglicerydów.

Badania wykazały, że pacjenci na diecie bogatej w węglowodany i tłuszcze (szczególnie trans) mają zwiększoną produkcję łoju w organizmie, przez co mają większą skłonność do powstawania owych plamek.

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na mosznie

Jak naturalnymi sposobami radzić sobie z plamkami?

Myślę, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym problemem będzie nic innego jak dobrze zbilansowana dieta! Możemy spróbować domowych sposobów: oleju jojoba, płatków owsianych, kurkumy, octu jabłkowego.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie lub pozbycie się plamek Fordyce’a jest dbanie i częste nawilżanie ust, ciała, a także dbanie o higienę jamy ustnej.

Ponieważ plamki Fordyce’a są wynikiem pewnych zaburzeń w pracy gruczołów łojowych należy zająć się nimi poprzez zmianę diety. Jak to zrobić?

 • odpowiednie nawilżenie, należy pić dużą ilość wody niegazowanej 1,5-2 litrów dziennie
 • rzucić palenie
 • ograniczyć spożywanie cukrów, węglowodanów, soli, gazowanych napojów
 • postawić na odpowiednią suplementację, głównie witaminy A,E,D, oleje roślinne

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na mosznie

 
Możemy także zakupić kosmetyki nawilżające w formie pomadek do ust np: Carex, Cetapil albo maseczek nawilżających na usta.

Możemy zastosować kremy złuszczające na bazie kwasów, które będą pomocne w usunięciu zrogowaciałego naskórka i odblokowaniu ujść mieszków włosowych.

W gabinecie można również zastosować zabiegi lekko złuszczające stary naskórek, lekką mezoterapię mikroigłową a w cięższych przypadkach można wykonać zabieg z wykorzystaniem lasera.

Autor: Kosmetolog Karolina Czechowska

Guzki na penisie – 10 możliwych przyczyn

Czas czytania: 5 minut

Guzki mogą pojawić się na penisie i pachwinach z wielu powodów. Większość z nich to nic poważnego. Ale niektóre przyczyny, takie jak infekcje przenoszone drogą płciową, mogą powodować nietypowe lub bolesne guzki, owrzodzenia lub zmiany chorobowe, które musisz zgłosić u lekarza.

Poniżej przedstawiamy 10 najczęstszych przyczyn guzków na penisie i kiedy powinny was skłonić do wizyty u lekarza.

1. Wypryski

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na mosznie

Wypryski mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, w tym na penisie. Należą do nich torbiele, pryszcze i wrastające włosy.

Torbiele to twarde, wypełnione płynem guzki, które mogą pojawić się na penisie. Możesz mieć torbiel, jeśli:

 • kolorem i teksturą dokładnie przypomina otaczającą skórę
 • nie jest bolesny w dotyku, ale może być trochę wrażliwy
 • nie zmienia kształtu, ale z czasem się powiększa

Jeśli zostanie przebity, obszar wokół torbieli może stać się obolały lub zainfekowany. Same torbiele nie wymagają leczenia i mogą zniknąć samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Pryszcze powstają, gdy tłuszcz lub brud zostaną uwięzione w porach skóry, powodując gromadzenie się ropy i bakterii. Mogą być zwieńczone białą lub czarną substancją. Nie muszą być leczone i zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni, podobnie jak te na twarzy.

Wrastające włosy zdarzają się, gdy krótkie (często niedawno ogolone) włosy wyginają się z powrotem w mieszek, gdzie wrastają. Niektóre ich objawy to:

 • ciemne miejsce, w którym znajdują się włosy
 • wypełnione są płynem lub ropą
 • swędzą lub podrażniają

Wrastające włosy zwykle nie wymagają leczenia i ustępują w ciągu kilku tygodni. Ale może się wdać infekcja wymagająca antybiotyków lub usunięcia wrastających włosów pęsetą.

Leia também:  Como Saber De Que Banco É Um Nib?

2. Pieprzyki

Można mieć ciemne pieprzyki niemal w dowolnym miejscu na ciele, w tym na penisie. Znamiona są spowodowane przez komórki wytwarzające zbyt dużo melaniny, pigmentu, który odpowiada za kolor skóry, na jednym małym obszarze, a nie na całej skórze.

Pieprzyki są nieszkodliwe i nie warto się o nie martwić. Możesz nawet nabyć od 10 do 40 pieprzyków na ciele przez całe życie, głównie na twarzy, ramionach, nogach i innych obszarach, które są narażone na dużo słońca. Uważaj na pieprzyki, które się zwiększają, są bardziej postrzępione lub stają się szorstkie w dotyku, mogą stać się komórkami rakowymi.

Pieprzyki nie muszą być usuwane. Nie próbuj usuwać ich samemu w domu, ponieważ wiele domowych zabiegów może być szkodliwych. Skontaktuj się z dermatologiem, aby bezpiecznie wyciąć pieprzyk.

3. Perliste grudki prącia

Perliste grudki prącia to małe guzki na penisie, które są tego samego koloru co skóra w tym obszarze. Nie jest jasne, co je powoduje, ale są one nieszkodliwe i mogą pozostać po tym, jak rozwinąłeś się w łonie matki.

Zwykle pojawiają się wokół główki prącia i chociaż wyglądają jak małe pryszcze, nie swędzą ani nie wytwarzają płynu. Wyglądają też na mniej widoczne lub całkowicie znikają wraz z wiekiem.

Oto oznaki perlistych grudek prącia:

 • tekstura gładka w dotyku
 • są bardzo małe lub nitkowate
 • mają zwykle średnicę od 1 do 4 milimetrów
 • tworzą rzędy wokół głowy penisa

Grudki są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia, ale możesz porozmawiać z lekarzem o możliwościach ich usunięcia.

4. Plamki Fordyce’a

Plamki Fordyce’a to małe guzki, które mogą pojawić się na penisie lub otaczającej tkance, takiej jak moszna. W przeciwieństwie do perlistych grudek prącia, mają one zwykle żółtawy kolor i nie tworzą regularnych grup ani rzędów. Mogą tworzyć się w grupach.

Prawie każdy rodzi się z plamami Fordyce’a (około 70 do 80 procent dorosłych), ale stają się one większe i bardziej widoczne, gdy gruczoły łojowe rosną w okresie dojrzewania.

Plamki Fordyce’a nie wymagają leczenia i zazwyczaj z czasem ustępują. Dostępne są jednak opcje ich usuwania, takie jak laseroterapia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się więcej.

5. Angiokeratoma

Angiokeratomy to małe, jasnoczerwone guzki pojawiające się w małych skupiskach, gdy naczynia krwionośne w pobliżu skóry ulegają powiększeniu lub rozszerzeniu. Są szorstkie w dotyku i z czasem mogą stać się grubsze.

Nie jest jasne, co dokładnie je powoduje, ale najczęstsze możliwe przyczyny to nadciśnienie lub hemoroidy lub żylaki powrózka nasiennego (rozszerzone żyły w mosznie).

Angiokeratomy zwykle nie ustępują i wydają się być nieszkodliwe. Ale mogą być objawem takich stanów, jak choroba Fabry’ego, zwłaszcza jeśli pojawiają się wraz z niezwykle częstym krwawieniem. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz te czerwone grudki.

6. Limfocele

Limfocele pojawiają się, gdy guzki lub obrzęki na penisie po seksie lub masturbacji. Wynikają z zablokowania kanałów limfatycznych, które przenoszą płyn limfatyczny w ciele, aby wspomóc układ odpornościowy.

Te grudki zwykle ustępują wkrótce po pojawieniu się i nie wymagają leczenia. Są częstym skutkiem ubocznym po operacji prostaty. Może to powodować blokowanie kanałów limfatycznych i może powodować inne objawy, takie jak zakażenie dróg moczowych i ból miednicy.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów wraz z limfocelami, aby uniknąć dalszych komplikacji.

7. Infekcje przenoszone drogą płciową

Niektóre infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować powstawanie guzków na penisie lub otaczającej go skórze, jeśli uprawiasz seks z osobą zakażoną.

Niektóre z tych chorób obejmują:

 • Opryszczka narządów płciowych: infekcja wirusowa, która powoduje swędzenie, zakażenie pęcherza wywołane wirusem opryszczki pospolitej można leczyć lekami przeciwwirusowymi
 • Kiła: infekcja bakteryjna, która może powodować wysypki i bolesne owrzodzenia, którą można leczyć antybiotykami lub wstrzyknięciem penicyliny we wczesnym stadium kiły
 • Brodawki narządów płciowych: nierówne, kalafiorowate narośle wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), leczone miejscowo antybiotykami lub chirurgicznie.
 • Mięczak zakaźny: wirusowa infekcja skóry, która powoduje małe, gładkie, błyszczące guzki wypełnione substancją przypominającą wosk, leczone przez chirurgiczne usunięcie
Leia também:  Como Saber Qual A Minha Chave Do Windows?

8. Liszaj płaski

Liszaj płaski to rodzaj wysypki, która spowodowana jest atakiem układu odpornościowego na własne komórki skóry.

Typowe objawy to:

 • fioletowe, płaskie guzki, które rozprzestrzeniają się zaledwie kilka tygodni lub miesięcy po pojawieniu się
 • swędzenie
 • wypełnione płynem pęcherze, które pękają i pojawiają się strupy
 • swędzenie w miejscu wysypki
 • pęcherze, które pękają
 • cienkie białe linie nad wysypką

Liszaj płaski nie zawsze jest powodem do niepokoju, chociaż może powodować swędzenie i dyskomfort. W poważniejszych przypadkach lekarz może zalecić między innymi leczenie, takie jak retinoidy, kortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.

9. Choroba Peyroniego

Choroba Peyroniego objawia się, gdy pojawia się płytka na trzonie prącia i powoduje zauważalną twardą grudkę. Nie jest pewne, ile osób cierpi na tę chorobę, ale aż 1 na 11 mężczyzn może doświadczyć skrzywienia penisa związanego z chorobą Peyroniego.

Ta tkanka bliznowata zwykle znajduje się na szczycie penisa, ale może również pojawić się na jego bokach lub spodzie. Z biegiem czasu tkanka ma tendencję do twardnienia z powodu gromadzenia się wapnia, co powoduje, że podczas erekcji penis zakrzywia się w górę lub w bok i często jest to bolesne. Może to utrudnić seks, a nawet zmniejszyć penisa.

Leczenie choroby Peyroniego może obejmować:

 • zastrzyki w celu zmniejszenia gromadzenia się kolagenu
 • jonoforeza wykorzystująca prądy elektryczne do przesyłania leków do tkanki przez skórę
 • urządzenia trakcyjne do rozciągania penisa
 • urządzenia próżniowe (pompki) do prostowania penisa;
 • wydłużenie, skrócenie lub wyprostowanie penisa poprzez operację
 • implant prącia

10. Rak

Plamki Fordyce’a – plamki na penisie i na mosznie

Rak prącia jest rzadkim rodzajem raka tkanki i skóry prącia.

W przypadku raka guzki rozwijają się w wyniku wzrostu wcześniej zdrowych komórek, które stały się rakowe.

Najbardziej zauważalnym objawem raka prącia jest nieprawidłowy guzek na twoim penisie. Na początku może wyglądać jak typowy guz, ale może znacznie urosnąć, zaczerwienić się, będzie podrażniony lub zainfekowany.

Inne objawy to:

 • swędzenie
 • uczucie pieczenia na skórze lub podczas sikania
 • nietypowe upławy
 • zaczerwienienie lub zsinienie skóry prącia
 • pogrubienie skóry penisa;
 • krwawienie
 • wysypka lub podrażnienie
 • obrzęk wokół penisa w węzłach chłonnych
 • Leczenie zależy od tego, czy wpływa tylko na skórę lub tkanki prącia (nieinwazyjne), czy też rozprzestrzenił się na otaczające tkanki (inwazyjne).
 • Zabiegi nieinwazyjne mogą obejmować usunięcie napletka ( obrzezanie ), chemioterapię w celu zniszczenia komórek rakowych lub kriochirurgię w celu zamrożenia i zerwania guzów.
 • Leczenie inwazyjne może obejmować chirurgiczne usunięcie tkanki rakowej prącia lub całego prącia ( penektomia ) i, jeśli to konieczne, otaczającej tkanki.

Guzki- Kiedy iść do lekarza?

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz nowe guzki lub plamki na penisie po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, zwłaszcza po pierwszym stosunku z nowym partnerem.

Inne objawy, które należy zgłosić lekarzowi to:

 • ból podczas erekcji lub wytrysku
 • pieczenie, kiedy sikasz
 • uczucie częstej potrzeby sikania
 • nietypowo kolorowe lub nieprzyjemnie pachnące wydzieliny z penisa
 • otwarte rany, które pękają i krwawią
 • uderzenia gorąca lub dreszcze
 • gorączka
 • uczucie niezwykłego zmęczenia
 • nienormalna utrata wagi

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*