Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

Palec trzaskający objawia się charakterystycznym trzaskiem i bolesnym przeskakiwaniem podczas zginania i prostowania palca. Częściej dolegliwość ta dotyka kobiet, po 40-stce niż mężczyzn. Za przyczynę uważa się urazy, przeciążenia lub reumatoidalne zapalenie stawów. Zapalenie pochewek ścięgnistych i troczka zginaczy powoduje ból, opuchliznę i zaczerwienie.

Główny cel rehabilitacji

Rehabilitacja  palca trzaskającego polega na wykonaniu sesji zabiegów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Laser, krioterapia, magnetronik czy diadynamik to zalecane zabiegi które dają pożądany skutek. Po sesji terapeutycznej zaleca się oklejenie palca specjalnymi plastrami kinesiology taping. Plastry odciążą struktury palca i zadziałają przeciwbólowo.

W naszym ośrodku ośrodku pracują terapeuci o wielu specjalnościach potwierdzonych certyfikatami i kursami.

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

ograniczenie bierne i/lub czynne ruchomości stawów w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

promieniowanie bólu według charakterystycznego wzorca dla każdego mięśnia

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

sztywność i osłabienie mięśnia wyraźne po długim odpoczynku lub przy braku aktywności

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

objawy wegetatywne: potliwość, łzawienie, lokalny skurcz naczyń krwionośnych

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

zaburzenia
czucia głębokiego

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

zaburzenia równowagi,
zawroty głowy

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

mrowienie, drętwienie,
pieczenie

Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas i umów wizytę. Postaramy Ci się pomóc!

Palec Trzaskający Rzeszów

Realizujemy zabiegi na Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ oraz prywatnie.

ZADZWOŃ: 783 784 123

Zapraszamy do Naszego Gabinetu Tutmed Rzeszów. Znajdujemy się na ul. Architektów 11/U4 (osiedle Zawiszy) w Rzeszowie.

Zapraszamy Wszystkich którym doskwiera problem zdrowotny, potrzebują usług rehabilitacji, fizjoterapii w tym mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości takich jak: Boguchwała, Tyczyn, Krasne, Łańcut, Strzyżów, Czudec, Dynów, Sanok, Krosno, Jasło, Lesko, Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Nowa Sarzyna, Nisko, Nowa Dęba, Kolbuszowa, Sieniawa, Przeworsk, Ropczyce, Trzebownisko, Jasionka, Brzozów, Harta, Błażowa, Głogów, Sokołów, Bratkowice, Kraczkowa, Lutcza, Markowa, Kańczuga, Kamień, Jeżowe, Sędziszów a także Mieszkańcy pozostałych miejscowości z Województwa Podkarpackiego.

Palec strzelający -przyczyny, objawy, leczenie

Kwiecień 08, 2019 Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

Kończyny górne ze względu na pełnione funkcję są narażone na różnego rodzaju dysfunkcje. Rozmaite choroby zwłaszcza dłoni zaburzają prawidłowe funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym. Jedną z takich dolegliwości jest palec strzelający zwany również przeskakującym lub trzaskającym. Omawiane schorzenie w dużej mierze upośledza funkcje ruchowe dłoni. Powstaje przeważnie na skutek urazu np. długiego ucisku dłoni o twarde podłoże, co w konsekwencji czasu prowadzi do powstania stanu zapalnego i zakleszczenia się ścięgna. W schorzeniu tym dochodzi do dysfunkcji więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca u ręki w okolicy stawu śródręczno – palcowego. Na skutek powyższego schorzenia ścięgno zwiększa swoją objętość i z trudem przechodzi przez zwężoną pochewkę. Na skutek takiego stanu rzeczy następuje dysproporcja w sile mięśniowej. Siła mięśni zginaczy jest większa od siły mięsni prostowników. Na skutek takiej sytuacji są duże trudności z wyprostowaniem palca. Omawiane schorzenie dotyczy przede wszystkim kciuka, palca środkowego lub wskazującego.

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są przyczyny palca strzelajacego?

Przyczyny palca przeskakującego na chwilę obecna nie są do końca znane i wyjaśnione. Nie mniej przypuszcza się, że największy wpływ na rozwój omawianego schorzenia mają liczne urazy oraz częste przeciążenia określonych mięśni zarówno prostowników jak i zginaczy.

Najbardziej narażone są osoby wykonujące precyzyjne prace manualne przez długi czas. Namnożenie się różnorodnych powtarzających się ruchów prowadzi do powstania mikrourazów, które przeradzają się w omawiane schorzenie.

Wiele badań naukowych udowodniło, iż nie tylko omawiane powyżej czynniki powodują powstanie choroby, a mianowicie na jej rozwój wpływają również inne przypadłości takie jak: cukrzyca, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów (rzs).

Przyczyną powstania jest również płeć, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Może również ta dysfunkcja się pojawić u ludzi z zaburzeniami hormonalnymi np. u kobiet w ciąży.

Jakie są objawy palca trzaskajacego?

Do najczęstszych objawów palca przeskakującego zalicza się przede wszystkim:

 • Silny, przewlekły ból podczas ruchów zwłaszcza zginania,
 • Blokowanie się palca,
 • Charakterystyczny trzask palca podczas ruchu,
 • Wyczuwalny guzek podczas badania,
 • Całkowite zablokowanie ruchów palca,
 • Obrzęk palca,
 • Zaczerwienienie skóry na skutek długotrwającego stanu zapalnego,
 • Zwiększona tkliwość,
 • Złe samopoczucie na skutek ograniczenia wykonywania ruchów precyzyjnych.

Jak zdiagnozować palec trzaskający?

Aby zdiagnozować omawiane schorzenie najczęściej wystarczy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonać szczegółowe badanie przedmiotowe.

Lekarz podczas diagnostyki zaleca pacjentowi pełne zgięcie palca, a następnie szybki jego wyprost co prowokuje nieprzyjemne i bolesne przeskakiwanie badanej struktury.

Aby z cała pewnością wykluczyć inne schorzenia jak na przykład podwichnięcie stawu międzypaliczkowego zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego (usg) bądź zdjęcia rentgenowskiego (rtg), aby ocenić masywność zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie palca trzaskającego

We wczesnym stadium choroby przeważnie stosujemy leczenie zachowawcze. Lekaż zazwyczaj zaleca zmniejszenie ruchomości i założenie odpowiedniej ortezy odciążającej palec objęty procesem chorobowym. Musimy zdawać sobie sprawę, iż omawiane schorzenie samo nie przejdzie.

Nieleczone powoduje ciągły wzrost określonych dolegliwości. Jeżeli omawiane działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów stosujemy również farmakoterapię, która w dużej mierze polega na podawaniu pacjentowi leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

Stosuje się również ostrzyknięcie sterydem pochewki ścięgna. W tej fazie leczenia jako formę wspomagająca stosujemy również rehabilitację.

Zaleca się wykonywanie licznych zabiegów fizykoterapeutycznych (pole magnetyczne, laser, krioterapię miejscową) lub kinezyterapeutycznych(delikatne ćwiczenia bierne, czynno – bierne, ogólno usprawniające). Jeżeli powyższe leczenie nie przynosi zamierzonych rezultatów, wówczas stosujemy leczenie operacyjne.

Stosuje się je wówczas gdy procesem chorobowym objęte jest kilka palców, występuje przewlekły stan zapalny utrzymujący się przez kilka miesięcy oraz występują różnego rodzaju choroby współistniejące takie jak dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego:

 • Zmiany skórne,
 • Stany zapalne tkanek miękkich,
 • Infekcje uogólnione,
 • Choroby ogólnoustrojowe takie jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenie rytmu serca, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przygotowanie do zabiegu operacyjnego powinno obejmować:

 • Liczne specjalistyczne konsultacje medyczne (z chirurgiem ręki, anestezjologiem, lekarzem specjalistą leczącym choroby współistniejące, stomatologiem),
 • Liczne badania laboratoryjne takie jak: OB, mocz, badanie krzepnięcia, poziom glukozy we krwi,
 • Badania RTG klatki piersiowej i EKG serca,
 • Informację jak postępować przed zabiegiem (być na czczo, nie palić papierosów, nie pić, nie zażywać niepotrzebnych leków).

 Leczenie operacyjne w zależności od zastosowanej techniki możemy podzielić na:

 • Otwarte – metoda ta stosowana jest od bardzo dawna. Do zabiegu stosuje się znieczulenie polegające na blokadzie splotu ramiennego, wówczas znieczulona jest jedna kończyna dolna poddana operacji. Na rękę podczas zabiegu zakładana jest opaska uciskowa, aby zmniejszyć krwawienie i tym samym zwiększyć przejrzystość pola operacyjnego. Zabieg polega na przecięciu zmienionego chorobowo więzadła, co w perspektywie czasu powoduje swobodny i bezproblemowy ruch ścięgna w pochewce,
 • Przezskórne – do zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Podczas operacji precyzyjnie wprowadza się igłę w okolicę zgrubień. Następnie oddziela się od siebie pochewkę i ścięgno, aż do momentu kiedy pod igłą nie będzie wyczuwalnej żadnej blokady lub ciasnoty.

Na chwilę obecną skutecznym sposobem leczenia palca strzelającego jest operacja. Jest to zazwyczaj nieskomplikowany zabieg obarczony niewielkim ryzykiem występowania powikłań. Stwierdza się, iż prawidłowy zabieg operacyjny wykonany zarówno metodą otwarta jak i przeskórną znosi wszystkie dolegliwości od 90 do 100%.

Rehabilitacja palca strzelającego

Kompleksowa rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem całościowego leczenia palca strzelającego. Jest ona podzielona na okresy uzależnione w dużej mierze od stopnia gojenia się miejsca operacyjnego.

I okres – czas trwania (1 – 14 dni)

Cele:

 • Działanie przeciwbólowe,
 • Działanie przeciwzapalne,
 • Działanie przeciwobrzękowe.

Fizykoterapia – w tym okresie stosuje się przede wszystkim zabiegi wyciszające, tonujące określone dolegliwości związane z interwencją operacyjną. Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • Pole magnetyczne,
 • Laseroterapie punktową,
 • Krioterapię miejscową.

Kinezyterapia (leczenie ruchem) – w tym okresie stosuje się delikatne ćwiczenia zwiększające mobilność dłoni, nadgarstka oraz operowanych stawów. Stosuje się w tym celu przede wszystkim zabiegi takie jak:

 • Ćwiczenia czynne stawu nadgarstkowego,
 • Ćwiczenia oporowe stawu nadgarstkowego,
 • Ćwiczenia ogólno usprawniające stawu nadgarstkowego,
 • Ćwiczenia czynno – bierne dłoni (z uwzględnieniem wszystkich palców),
 • Ćwiczenia bierne palca operowanego.

II okres – czas trwania (od 2 tygodni do 1 – 2 miesięcy)

Cele:

 • Zwiększenie mobilności (całej dłoni),
 • Zwiększenie zakresu ruchu,
 • Wzmocnienie mięśni.

Fizykoterapia – w tym okresie w zależności od stanu operowanego miejsca i wskazań lekarskich można stosować zabiegi o działaniu przeciwbólowy, przeciwzapalnym. Stosuje się również zabiegi mające działanie wzmacniające osłabione mięśnie.

Zalicza się do nich:

 • Krioterapie miejscową,
 • Laseroterapie punktową,
 • Jonoforezę (z substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej),
 • Fonoforezę (z substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej),
 • Prądy interferencyjne,
 • Elektrostymulację mięśni (całej dłoni).

Kinezyterapia (leczenie ruchem) – w tym okresie wykonuje się zabiegi mające za zadanie zwiększenie zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni oraz rozluźnienie blizny pooperacyjnej.

Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • Ćwiczenia czynno – bierne operowanego stawu,
 • Ćwiczenia czynne stawu nadgarstkowego,
 • Ćwiczenia oporowe całej dłoni,
 • Ćwiczenia ogólnousprawniajace całej dłoni,
 • Terapię manualną operowanego palca,
 • Mobilizację blizny pooperacyjnej.

Po przeprowadzonej właściwej rehabilitacji pacjent bez większych problemów może wrócić do prawidłowego  funkcjonowania. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań lub niepokojących objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem operującym, w celu rozwiania wszystkich wątpliwości.

Profilaktyka

W dzisiejszej wysoko rozwiniętej cywilizacji oraz pędzie codziennego życia kluczowe jest dostosowanie się do podstawowych zasad profilaktycznych.

Prawidłowe funkcjonowanie kończyny górnej ze szczególnym uwzględnieniem dłoni, odgrywa bardzo ważna rolę w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Cała dłoń jak i poszczególne palce odgrywają kluczową funkcję szczególnie w czynnościach precyzyjnych lub chwytnych.

Dlatego unikanie różnorodnych mikrourazów, które na przestrzeni czasu przeradzają się w poważne schorzenia odgrywają kluczową rolę w szeroko pojętym procesie profilaktycznym. Warto także zadbać o odpowiedni stan kostny dłoni oraz właściwą siłę mięśniową całej kończyny górnej.

Szybkie reagowanie na wystąpienie pierwszych objawów danego schorzenia jest gwarantem szybkiego wyzdrowienia i zmniejszenia w przyszłości określonych dysfunkcji dłoni.

Autor: dr n. med. Kamil Klupiński,fizjoterapeuta sportowy, kierownik poradni rehabilitacyjnej

Wybity palec – uciążliwa kontuzja

Palec trzaskający – objawy, leczenie |Rehabilitacja Warszawa

Palec trzaskający – palec strzelający – przyczyny, objawy, leczenie

Palec trzaskający jest jedną z dolegliwość dotykająca palce dłoni.  Palec trzaskający (palec przeskakujący) to z medycznego punktu widzenia jednostka chorobowa o nazwie zakleszczające zapalenie ścięgien. Jego podłożem jest proces zapalny, który toczy się w  pochewkach ścięgnistych oraz troczkach zginaczy – czyli strukturach w których przesuwają się podczas ruchu mięśnie zginacze palców.

Podczas zginania i prostowania palców dłoni ścięgna mięśni odpowiedzialnych za ruch przesuwają się płynnie w swoich pochewkach ścięgnistych, dzieję się tak dzięki obecności w pochewkach płynu oraz charakterystycznej budowie samego ścięgna.

Kiedy ścięgno trze o osłonkę, w której się znajduje (bo np. jest w niej za mało płynu, w stawie toczy się proces zwyrodnieniowy, ścięgno uległo urazowi i jest w swoim przebiegu grubsze) może dojść do pojawienia się stanu zapalnego.

W jego wyniku może dojść do zwłóknienia tkanek przez co ścięgno przestaje się mieścić w swojej pochewce.

Palec trzaskający  – przyczyny

Istnieje szereg przyczyn z powodu których może rozwinąć się ta jednostka chorobowa, do najczęściej wymienianych w literaturze należą:

 • stan po urazie palca,
 • w przebiegu chorób reumatycznych (reumatoidalne zapalenie stawów),
 • w przebiegu chorób metabolicznych (dna moczanowa, cukrzyca),
 • w konsekwencji zmian hormonalnych (np. u kobiet w ciąży).

Istnieją przypuszczenia, że do rozwoju choroby mogą także prowadzić powtarzające się przeciążenia mięśnia zginacza palców – np. u osób robiących robótki ręczne, zszywających dokumenty, grających na instrumentach muzycznych czy

Dolegliwość częściej dotyka kobiety. Chorują zwykle osoby po 40 roku życia, ale schorzenie dotyka również dzieci.

 Palec trzaskający objawy:

U osób dorosłych pierwszym sygnałem schorzenia może być pojawienie się niewielkiego guzka u podstawy palca po wewnętrznej stronie dłoni. Struktura ta to pogrubione ścięgno mięśnia zginacza. Często jest ona tkliwa i bolesna przy ucisku.

 • we wczesnym stadium: bezproblemowe zginanie palca, utrudnione jego wyprostowanie, z charakterystycznym przeskakiwaniem i trzaskiem podczas ruchu, bezbolesny lub bolesny w niewielkim zakresie ruch wyprostu palca;
 • w stadium zaawansowanym: pacjent nie może sam wyprostować palca, musi pomagać sobie drugą ręką.

Toczący się proces zapalny najczęściej dotyczy: kciuka, palca obrączkowego, palca środkowego.

 Palec trzaskający – leczenie

Leczenie zachowawcze jest przeznaczone dla osób we wczesnym stadium choroby. Lekarz zaleca leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, zastrzyki sterydowe bezpośrednio do pochewki ścięgnistej oraz fizjoterapię.

Palec trzaskający leczenie operacyjne

Procedurą wykonywaną jednak najczęściej, oraz przynoszącą dobre rezultaty jest operacyjne uwolnienie ścięgna mięśnia zginacza palców.

Jak wygląda operacja:

 1. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu częściowym (pacjent jest przytomny, znieczulona jest tylko kończyna) lub całkowitym.
 2. Na ramię pacjenta zakładana jest opaska uciskowa (zmniejsza to krwawienie w trakcie zabiegu).
 3. Chirurg wykonuje cięcie skóry na dłoni,palcu lub nadgarstku bezpośrednio nad ścięgnem mięśnia zginacza palca którego dotyczy problem.
 4. Po uwidocznieniu ścięgna przecięty zostają najbardziej zwłókniałe tkanki a ścięgno oczyszczone.
 5. Rana jest zamykana i  pacjentowi zakładany jest opatrunek.
 • Czego spodziewać się po operacji:
 • Kilka dni po operacji ręka może być bolesna, obrzęknięta a palce mogą drętwieć.
 • Opatrunek jest zmieniany najczęściej w pierwszej lub drugiej dobie po operacji.
 • Niekiedy konieczne jest noszenie ręki na temblaku.
 • Niektórzy chirurdzy zalecają unieruchomienie dłoni w ortezie, inni zalecają szybki powrót do czynności ruchowych.
 • W przypadku dużych dolegliwości bólowych, możesz potrzebować zażyć leki przeciwbólowe.

Wskazane są ćwiczenia palców już w drugiej dobie po operacji (np. ruch zginania i prostowania palców).

 1. Już w pierwszej dobie po operacji zalecane są czynne ćwiczenia barku i łokcia.
 2. Szwy zostaną zdjęte z dłoni po ok 10-14 dniach od zabiegu.
 3. Do zdjęcia opatrunku i szwów nie należy moczyć blizny oraz dźwigać ciężkich przedmiotów, zakazane jest również prowadzenie samochodu.

Palec trzaskający: co to jest?

Ból ręki to dolegliwość, na którą skarży się wiele osób. Może on mieć wiele podłoży. Bardzo często ból ręki spowodowany jest „palcem trzaskającym”.

Schorzenie to nie tylko powoduje dolegliwości bólowe, ale także upośledzenie funkcji dłoni. Utrudnione jest m.in. prawidłowe chwytanie, a więc wykonywanie najprostszych codziennych czynności.

Jakie są przyczyny „trzaskającego palca”? Czym objawia się ten uraz dłoni i jak go leczyć?

Palec trzaskający”: co to jest?

„Palec trzaskający” inaczej nazywany jest „palcem strzelającym”, jest dość powszechnym urazem dłoni. Polega na zapaleniu pochewek ścięgnowych i troczków, w których przesuwają się ścięgna zginaczy palców ręki.

Stany zapalne najczęściej występują w obrębie palca serdecznego i kciuka, a dalej palca środkowego, wskazującego, najrzadziej małego. Uraz zazwyczaj dotyczy jednego palca, choć może się zdarzyć, że obejmuje kilka palców jednej lub obu dłoni.

Statystycznie „palec strzelający” najczęściej występuje u osób po 40. roku życia, kobiet po menopauzie, dzieci.

Palec trzaskający”: przyczyny

Przyczyny strzelającego palca nie są do końca przebadane. Wskazuje się, że kontuzja może się rozwijać w wyniku urazów mechanicznych i powtarzających się przeciążeń w okolicach dłoni. Do takich może dochodzić np. u osób robiących na drutach, grających na instrumentach muzycznych, tkających, zszywających dokumentów.

Wskazuje się również, że zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca ręki może być również konsekwencją niektórych chorób. Wywołać mogą go m.in. schorzenia reumatologiczne, metaboliczne, zaburzenia hormonalne. „Palec strzelający” często towarzyszy również cukrzycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, przykruczowi Dupuytrena, łokciowi tenisisty, zespołowi de Quervaina.

„Palec zatrzaskujący” – grupy ryzyka

„Trzaskający palec” jest kontuzją dość powszechną. Na jego wystąpienie narażonych jest wiele osób. W przebiegu licznych badań wyłoniono szereg czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi „palca zatrzaskującego”. Na uraz w obrębie dłoni narażone są przede wszystkim osoby pracujące rękami.

Wtedy to może dochodzić do niezauważalnych mikrourazów o charakterze mechanicznym, a także stanów przeciążeniowych mięśni rąk.

„Strzelający palec” zazwyczaj diagnozowany jest u muzyków, osób zajmujących się osobami ręcznymi (robienie na drutach, szydełkowanie, wyszywanie, haftowanie), pracowników biurowych, niektórych sportowców.

Palec strzelający: objawy

Pierwszym objawem „trzaskającego palca” jest ból. Występuje on podczas przeskakiwania ścięgna w czasie prostowania i zginania palca. Oprócz bólu pacjenci zauważyć mogą też uczucie zablokowania palca, obrzęk u podstawy palców. Charakterystycznym symptomem jest również trzask. Występuje on podczas wykonywania ruchów palcem. Ten nie może swobodnie się poruszać.

W miarę postępowania choroby ból palca staje się coraz większy, a także dochodzi do jego zablokowania w zgięciu. W konsekwencji występuje konieczność mechanicznej pomocy przy prostowaniu palca. Brak leczenia trzaskającego palca prowadzi do trwałych przykurczów stawowych w stawach międzypaliczkowych bliższych. W skrajnych przypadkach upośledza to całkowicie funkcjonowanie dłoni.

Ból palców i co dalej?

W przypadku wystąpienia bólu palca i dłoni, a także pojawiania się powyższych objawów, należy udać się do lekarza.

Aby potwierdzić chorobę trzaskającego palca, lekarz musi wykonać badanie USG zmienionej okolicy. Diagnostyka ma wykluczyć inne schorzenia, przy których również może wystąpić ból ręki m.in.

zwichnięcia stawu międzypaliczkowego bliższego lub śródręczno palcowego, przykurczu Dupuytrena czy choroby de Quervaina.

Palec trzaskający leczenie: zachowawcze

Leczenie strzelającego przeskakującego palca uzależnione jest od obszaru, jaki objął uraz. W przypadku, gdy stan zapalny dotyczy tylko jednego palca i trwa krótko, to stosuje się leczenie małoinwazyjne. Leki na „trzaskający palec” to te przeciwzapalne.

W wielu przypadkach stosuje się też zastrzyki sterydowe do pochewki ścięgna zginacza. Zastosowane mogą być również Itami plastry lecznicze przeciwbólowe. Przeznaczone są one do krótkotrwałego, miejscowego stosowania. Plastry nakleja się na skórę, nie są przeznaczone do stosowania doustnego.

Pomagają one w zwalczaniu bólu objawowego. Plastry przeciwbólowe Itami należą do grupy grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mogą być stosowane u  u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat.

Leczenie „trzaskającego palca” powinno się przeprowadzać w porozumieniu z lekarzem. Najlepiej zgłosić się do niego od razu po zauważeniu objawów. 

„Trzaskający palce”: leczenie operacyjne

Operacja na palec trzaskający jest niezbędna, jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne.

Rekomendowana jest ona również, jeśli palców przekazujących jest kilka, stan zapalny trwa długo, u pacjenta występuje dodatkowo cukrzyca, dna moczanowa czy inne choroby współtowarzyszące. Operacja na palec trzaskający polega na przecięciu zgrubiałego więzadła A1.

Ścięgno dzięki temu może się swobodnie przesuwać. Zabieg chirurgiczny wykonuje się metodą tradycyjną (otwartą) lub techniką zamkniętą, która polega na przezskórnym przecięciu więzadła obrączkowego za pomocą grubej igły iniekcyjnej.

Operacja nie jest skomplikowana, a ryzyko powikłań po niej jest bardzo małe. Poprawnie wykonana umożliwia wyeliminowanie trzaskającego palca, znaczącą poprawę funkcji ręki oraz szybki powrót do aktywności.

Palec trzaskający: fizjoterapia – na czym polega?

W czasie leczenia „strzelającego palca” jako formę wspomagającą powinno stosować się rehabilitację. Zalecane jest wykonywanie licznych zabiegów fizykoterapeutycznych. Jako te polecane można wymienić pole magnetyczne, laser i krioterapię miejscową.

Rehabilitacja „trzaskającego palca” powinna również obejmować kinezyterapię, czyli delikatne ćwiczenia bierne, czynno-bierne i usprawniające. W celu opanowania obrzęku można też zastosować manualny drenaż limfatyczny, który ma pobudzić naturalną trofikę organizmu.

W przypadku, gdy u pacjenta występuje wzmożone napięcie, rozważyć należy steki z zakresu terapii manualnej. Rehabilitacja „strzelającego palca” jest niezbędna i przy leczeniu zachowawczym i po operacji. 

Po operacji pierwszym krokiem jest 14-dniowa rehabilitacja mająca działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Dopiero po niej możliwe jest rozpoczęcie fizykoterapia z wyciszającymi zabiegami, które tonują odległości bólowe.

Leczenie ruchem to ruchem jest ostatnim etapem, a za cel stawia mu się zwiększenie mobilności całej dłoni, zwiększenie zakresu ruchu i wzmocnienie mięśni. 

„Strzelający palce” – profilaktyka

Chcąc uniknąć nieprzyjemności związanych z leczeniem „strzelającego palca”, warto postawić na profilaktykę.

Przede wszystkim należy dbać unikanie wszelkich mikro urazów, które z czasem przeradzają się w poważne schorzenia. Zaleca się także dbać o odpowiedni stan kostny dłoni i siłę mięśniową w całej kończynie górnej.

W przypadku zauważania u siebie jakichkolwiek nieprawidłowi należy szybko skontaktować się z lekarzem.

 lek. Michał Dąbrowski

Palec trzaskający – przyczyny objawy i leczenie we Wrocławiu – dr Wojciech Kopaczyński

Choroba narządu ruchu, nazywana potocznie „palcem trzaskającym”, bardzo często jest również określana mianem „palca strzelającego”, „przeskakującego” lub „zatrzaskującego”, bądź zakleszczającego zapalenia ścięgien.

Schorzenie to najczęściej obejmuje palec serdeczny i kciuk, rzadziej palec wskazujący, środkowy bądź mały.

Patologia rozwija się zazwyczaj w obrębie jednego palca, choć istnieją przypadki, gdy proces chorobowy obejmuje ich więcej – zarówno w jednej, jak i w obu rękach.

Zespół trzaskającego palca rozwija się na tle wcześniej wspomniany stanu zapalnego, który dotyczy więzadła obrączkowego.

Z kolei owa struktura jest związana ze ścięgnami mięśni zginaczy palca u ręki, które znajdują się na wysokości stawu śródręczno-palcowego.

Stan zapalny prowadzi do powstania obrzęku wokół ścięgna, co skutkuje rozwojem włóknistego pogrubienia. To natomiast powoduje utrudnienie wsuwania ścięgna do pochewki, prowadząc do ograniczenia ruchomości stawowej.

Jakie są przyczyny palca trzaskającego?

Mechanizm powstawania nadal nie został precyzyjnie określony. W przebiegu licznych badań wyłoniono jednak szereg czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi tych zmian chorobowych.

Zakłada się, że jedną z głównych przyczyn są powtarzające się mikro-urazy o charakterze mechanicznym oraz stany przeciążeniowe mięśni ręki.

Tak więc, na rozwój tego schorzenia najbardziej narażeni są muzycy, osoby zajmujące się robótkami ręcznymi (dzierganie na drutach, szydełkowanie), pracownicy biurowi oraz niektórzy sportowcy.

Kolejną grupą czynników zwiększających ryzyko występowania zakleszczającego zapalenia ścięgien są po prostu inne choroby.

Takie, jak amyloidoza, cukrzyca, dna moczanowa, mukopolisacharydoza czy reumatoidalne zapalenie stawów, które mogą pogłębiać ryzyko rozwoju tego schorzenia. Innym, równie ważnym czynnikiem predysponującym do pojawienia się zespołu palca zatrzaskującego jest płeć.

Lekarze potwierdzają, że kobiety są o wiele bardziej narażone na tego typu zmiany chorobowe, szczególnie te między 40. a 60. rokiem życia.

Jakie są objawy palca trzaskającego?

Początkowo choroba może ujawniać się jako bezbolesne ograniczenie zakresu ruchu zgięcia i wyprostu palca.

Zaburzenie to jest jednak ściśle połączone z wyraźnym trzaskiem w trakcie wykonywania jakiejś czynności, co świadczy o przeskoczeniu chorego ścięgna pod więzadłem obrączkowym.

Z czasem, zgrubiałe od otarć ścięgno wytworzy bolesny guzek, który jest wyczuwalny w obszarze stawu śródręczno-paliczkowego po stronie dłoni.

Wraz z postępem zwyrodnienia, ból może stać się bardziej rozlany i towarzyszyć ruchom palca. Początkowo występuje głównie w trakcie wykonywania ruchu wyprostu, jednak z czasem zaczyna być odczuwane przez cały czas, także podczas spoczynku. Często występuje również wyraźne zaczerwienienie skóry w obrębie chorego palca, a także opuchlizna.

Stopniowe blokowanie ruchomości palca prowadzi do postępującego ograniczenia jego siły mięśniowej. W efekcie chory często „pomaga “sobie drugą ręką przy wykonywaniu niektórych czynności palcami chorej kończyny. Osłabienie siły mięśniowej oraz ograniczenie ruchomości mogą z czasem skutkować powstaniem przykurczów stawowych, co może z kolei prowadzić do całkowitego upośledzenia funkcji ręki.

Jakie są metody leczenia palca trzaskającego?

W procesie leczenia palca trzaskającego bardzo istotna jest trafna diagnoza we wczesnych etapach choroby. Diagnostyka palca trzaskającego ma na celu nie tylko potwierdzenie słuszności podejrzeń dotyczących jego występowania, ale – dodatkowo – różnicowanie tego zespołu z innymi jednostkami chorobowymi.

Mowa tu o takich schorzeniach, jak choroba de Quervaina, przykurcz Dupuytrena czy podwichnięcie stawu międzypaliczkowego bliższego lub środręczno-palcowego.

Dlatego nawet przy charakterystycznych objawach potwierdzonych badaniem palpacyjnym ręki, dla upewnienia się co do diagnozy zaleca się zrobienie dodatkowego badania USG.

Samo leczenie jest bezwzględnie związane z charakterem patologii. W przypadku występowania stanu zapalnego tylko w obrębie jednego palca i gdy czas jego trwania jest krótszy niż pół roku, należy zastosować leczenie zachowawcze.

W celu opanowania obrzęku warto rozważyć manualny drenaż limfatyczny by pobudzić naturalną trofikę organizmu. Wzmożone napięcie można z kolei wyrównać, stosując techniki z zakresu terapii manualnej.

Pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który także poprowadzi odpowiedni medyczny trening terapeutyczny, powrót do pełnej sprawności jest jak najbardziej możliwy – i to bez inwazyjnych zabiegów.

Na czym polega leczenie tzw. palca trzaskającego? – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie

Palec trzaskający, często zwany również palcem przeskakującym lub strzelającym jest dokuczliwą przypadłością, która dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie wykonujących wiele czynności za pomocą dłoni. Osoby dotknięte palcem trzaskającym mają problemy z chwytaniem.

Czemu towarzyszy uciążliwy ból i dyskomfort, przez co utrudnione jest wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Objawy najczęściej wyczuwalne są w jednej dłoni, dotyczą jednego lub kilku palców, najczęściej w obrębie palca serdecznego. Ból powoduje stan zapalny więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca, przez który nie mogą swobodnie wsuwać się do pochewki.

Powoduje to ograniczenia ruchowe dłoni oraz wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności.

Palec trzaskający – przyczyny powstania i objawy

Dokładne przyczyny powstania tzw. palca strzelającego nie są całkowicie znane, jednak najczęściej dotyczy on kobiet między 40, a 60 rokiem życia, także osoby, które często narażone są na różnego rodzaju urazy.

Stan zapalny pojawia się również w wyniku przeciążenia mięśni, np. podczas intensywnej pracy lub treningu. Niekiedy kobiety w ciąży również skarżą się na tę przypadłość, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie.

Jednak najczęściej narażone są osoby, które zmagają się z chorobami, m.in:

 • cukrzycą,
 • dną moczową,
 • mukopolisacharydozą,
 • chorobami reumatoidalnymi.

Pierwsze objawy schorzenia nie są bolesne, jednak pacjenci wyczuwają ograniczenia związane ze zginaniem oraz wyprostowaniem palca oraz wyraźnie słyszalnym trzaskiem, podczas wykonywania ruchów palcem.

Kolejnym objawem jest ból. Początkowo pojawiający się tylko podczas wyprostu, następnie wyczuwalny jest także podczas zginania – później towarzyszy przez cały czas.

Kolejne częste objawy palca trzaskającego, na które skarżą się pacjenci to:

 • zaczerwienienie skóry oraz opuchlizna wokół palca,
 • wyczuwalne zablokowanie palca,
 • pogrubienie palca od strony wewnętrznej.

Podczas zginania lub prostowania palca, pacjenci często doświadczają uczucia zablokowania. W tej sytuacji pomagają sobie za pomocą drugiej dłoni. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, w celu diagnozy oraz podjęcia leczenia, ponieważ nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do utraty funkcji ruchowych.

Diagnoza i leczenie – palec trzaskający

Jeśli pacjent odczuwa ból lub ma trudności ze zginaniem i prostowaniem palca, powinien koniecznie umówić się na wizytę do lekarza. Wczesna diagnoza pozwala na leczenie zachowawcze. Jednak nieleczona dolegliwość może doprowadzić do upośledzenia stawu, a co za tym idzie – do ograniczenia ruchów.

Leczenie zachowawcze we wczesnym etapie stanu zapalnego ścięgna polega na stosowaniu zastrzyków przeciwzapalnych. Wielu lekarzy zaleca również fizykoterapię.

Jednak, kiedy podczas leczenia zachowawczego nie widać rezultatów, lub kiedy objawy były odczuwalne przez ponad 6 miesięcy oraz jeśli ból odczuwalny jest w więcej niż jednym palcu, konieczne może okazać się wykonanie operacji.

Zabieg ten pozwoli zapobiec utracie funkcji ruchowych.

Zabieg palca strzelającego polega na przecięciu więzadła, które blokowało oraz uniemożliwiało wykonywanie ruchów zginania oraz prostowania. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu.

Sam zabieg trwa około 30 minut, jest łatwy w wykonaniu, a pacjent może zostać wypisany do domu jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu należy nosić rękę w temblaku, ograniczać wykonywanie czynności operowaną dłonią oraz nie przesilać jej.

Po około 4 tygodniach pacjent wraca do całkowitej sprawności.

Palec trzaskający – schorzenia ręki

Wiele dolegliwości bólowych ręki spowodowanych jest przesileniem mięśni podczas wykonywania wielu powtarzających się ruchów, podczas codziennych czynności. Narażone są przede wszystkim osoby pracujące przy komputerze. A także wykonujące prace ręczne.

Także kobiety w ciąży, u których zachodzi wiele zmian hormonalnych. Jeśli pacjent rozpoznaje u siebie któryś z objawów, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Często chory palec udaje się wyleczyć dzięki leczeniu zachowawczemu i nie jest konieczna operacja.

Jednak gdy pacjent zwleka z wizytą do ostatniego momentu i zgłasza się dopiero, gdy ból i ograniczenia znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności, konieczne jest wykonanie zabiegu. W klinice Czas na zdrowie wszystkie zabiegi wykonywane są przez doświadczonych lekarzy.

W świetnie wyposażonych gabinetach, doskonale przystosowanych do wykonywania zabiegów.

Palec trzaskający

Schorzenie polega na zapaleniu pochewki ścięgna zginacza palca ręki. Tkanka, otaczająca ścięgna zginające palce, ulega znacznemu zgrubieniu, co uniemożliwia swobodne przesuwanie się ścięgien. Objawia się to niemożnością swobodnego  wyprostowania palca.

Początkowo dolegliwość występuje po okresie  odpoczynku, najczęściej rano, a wraz z rozwojem choroby,  po każdym jego zgięciu. Występuje również obrzęk u podstawy palców.

Palec zatrzaskujący prostujemy „na siłę” z towarzyszącym bólem i charakterystycznym trzaskiem.

Operacja strzelającego palca Warszawa: opis zabiegu

Operację wykonuje się w polu niedokrwionym uzyskanym przez założenie opaski uciskowej na ramię. Zabieg polega na chirurgicznym przecięciu lub usunięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgna zginacza palca i spowodowaniu swobodnego ruchu ścięgna zginacza palca.

Operację palca strzelającego Warszawie wykonujemy z krótkiego cięcia skórnego w bruździe zgięciowej nad zmianą.

W trakcie operacji może zaistnieć konieczność rozszerzenia zakresu zabiegu i wykonania szerokiego dostępu skórnego dla lepszego uwidocznienia ścięgna.

Rana jest zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem z waty i bandażu elastycznego. Może wystąpić potrzeba drenowania rany pooperacyjnej.

Wykonanie operacji trzaskającego kciuka nie gwarantuje ustąpienia dotychczasowych dolegliwości. Ostateczny efekt leczenia jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zaleceń lekarskich i wykonaniem pełnego cyklu zabiegów rehabilitacyjnych indywidualnie dostosowanych dla każdego pacjenta.

Palec strzelający po operacji

 • Rękę przez kilka dni można nosić na temblaku – zmniejszy to obrzęk dłoni i ból.
 • Leżąc należy układać rękę na poduszce.
 • Przez kilka dni możliwe jest odczuwanie bólu dłoni i drętwienie palców – zalecane są leki przeciwbólowe – zgodnie z posiadaną informacją o dawce leku i sposobie jego przyjmowania.
 • Po operacji powinien ustąpić ból nocny dłoni.
 • W pierwszej dobie po operacji występuje lekkie przekrwienie opatrunku.
 • Zmiana opatrunku następuje w pierwszej lub drugiej dobie po operacji – termin ustala lekarz operujący.
 • Na drugi dzień po operacji należy rozpocząć ćwiczenia operowanego palca trzaskającego, na tyle, na ile pozwala opatrunek. Zapobiega to sztywności palców oraz powstawaniu obrzęku dłoni.
 • Należy również ćwiczyć łokieć i bark.
 • Szwy zdejmowane są w 10 dobie po operacji. Do tego momentu należy starać się nie opuszczać dłoni w dzień i w nocy.
 • Należy oszczędzać operowaną rękę przez 6 tyg. (nie wykonywać prac wymagających siłowego chwytu ręki).

Działania uboczne i powikłania

Przeprowadzenie każdej interwencji lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych oraz działań niepożądanych.

Po zabiegu zatrzaskującego palca może dojść do wzrostu temperatury ciała. Do podwyższenia temperatury i zaczerwienienia skóry okolicy operowanej oraz rozejścia się rany, co przedłuża okres gojenia.

Najczęściej spotykanym powikłaniem jest obrzęk operowanej ręki i ból w miejscu rany pooperacyjnej. Kolejną, pod względem częstotliwości występowania, dolegliwością jest obrzęk całej kończyny, związany z zastojem w krążeniu żylnym oraz limfatycznym.

Może to prowadzić do wystąpienia zapalenia żył z ich zakrzepicą, co wymaga wielotygodniowego leczenia i ogranicza efektywność rehabilitacji. Niekiedy dochodzi do wytworzenia grubej blizny pooperacyjnej i mogą się pojawiać w tej okolicy dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia.

Do bardzo rzadkich powikłań po operacji palca strzelającego w Warszawie należy uszkodzenie naczyń lub nerwów operowanej ręki oraz zakażenie rany pooperacyjnej.

Ryzyko wystąpienia powikłań wielokrotnie wzrasta w przypadku pacjentów wyniszczonych lub otyłych.

Zatrzaskujący palec i jego leczenie alternatywne

 • farmakoterapia: leki poprawiające funkcjonowanie nerwów, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne podawane w formie ogólnej (tabletki, czopki, iniekcje domięśniowe) lub miejscowo w postaci maści i żelów oraz iniekcji miejscowych;
 • fizykoterapia – jonoforeza.
 • rehabilitacja – kinezyterapia, fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna.
 • elektrostymulacja uszkodzonego nerwu.

Sprawdź także inne zabiegi, które wykonujemy w naszej klinice, takie jak leczenie nadpotliwości czy operacja palucha sztywnego.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*