Objawy przeziębienia – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Atakuje znienacka i potrafi być niezwykle uciążliwe. Przeziębienie, bo o nim mowa, może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie organizmu. W jaki sposób je rozpoznać? Jak z nim walczyć i kiedy zgłosić się do specjalisty, by uniknąć powikłań?

Objawy przeziębienia – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Przeziębienie swymi symptomami przypomina grypę. Jest jednak od niej łagodniejsze. Po czym można je rozpoznać? Oto główne objawy:

 • katar,
 • kaszel,
 • chrypka,
 • suchość w gardle,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • bóle głowy i mięśni,
 • zmęczenie,
 • apatia.

Symptomy przeziębienia często bywają niejednoznaczne, a chory potrafi stwierdzić jedynie, że „coś go bierze”. Nie warto jednak bagatelizować tego stanu i jak najszybciej podjąć działania zaradcze.

Jak leczyć przeziębienie?

W jaki sposób leczyć przeziębienie? Co najlepsze na przeziębienie? Jakie lekarstwa przyjmować? To często zadawane pytania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wirusy atakują ze szczególną zaciekłością. Leczenie przeziębienia tak naprawdę polega na łagodzeniu objawów. Obejmuje również działania służące eliminacji ewentualnych powikłań.

Jak szybko pozbyć się przeziębienia

Nie istnieje jedna recepta na to, jak pozbyć się przeziębienia. Wiele zależy od tego, jakie objawy ma chory. Co pomoże na katar, co na ból głowy, a co na chrypkę? Niewiadomych jest wiele.

Jedno jest natomiast pewne – walczącego z infekcją organizmu nie powinno się dodatkowo obciążać. Wypoczynek to zatem fundament kuracji. 1-2 dni spędzone w łóżku to minimum.

Zbawienne działanie ma także przyjmowanie dużej ilości płynów. Woda mineralna, herbata z cytryną oraz rozgrzewające napary ziołowe powinny na stałe zagościć w menu chorego. Warto również zadbać o lekkostrawną dietę, zawierającą dużo witamin i minerałów. Konieczne jest także łagodzenie występujących w trakcie przeziębienia objawów. W przypadku:

 • gorączki i bólu głowy – można sięgnąć po paracetamol lub silniej działające preparaty z ibuprofenem i naproksenem,
 • kataru – dobrze sprawdzą się krople do nosa, które obkurczają naczynia i zmniejszają obrzęk błony śluzowej, oraz aerozole z wodą morską,
 • kaszlu – odpowiednim rozwiązaniem będzie syrop o działaniu wykrztuśnym lub rozrzedzającym wydzielinę,
 • chrypki i bólu gardła – warto zdecydować się na tabletki do ssania.

Zamiast kilku preparatów, można wybrać jeden – wieloskładnikowy, który zawiera 2-3 substancje aktywne, eliminujące najczęstsze symptomy przeziębienia.

Objawy przeziębienia – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

Zapewnij swoim najbliższym poczucie finansowego bezpieczeństwa, gdyby Ciebie zabrakło. Dodatkowo możesz zapewnić sobie pieniądze na wypadek ciężkiego zachorowania (m.in. na raka, cukrzycę, udar) i pobytu w szpitalu.
 

Sprawdź

Jak leczyć przeziębienie w ciąży

Leczenie przeziębienia u kobiet spodziewających się dziecka nie odbiega znacząco od kuracji zwykłego chorego. Należy jednak skonsultować z lekarzem, czy przyjmowanie określonych naparów ziołowych oraz lekarstw jest w ciąży dozwolone.

Co na przeziębienie u dziecka

Dzieci to najbardziej podatna na przeziębienia grupa. Infekcje występują u nich od 2 do 3 razy częściej niż w przypadku dorosłych, którzy w ciągu roku borykają się średnio z 2-4 przeziębieniami.

Jak więc radzić sobie z chorobą u najmłodszych?
Identycznie jak w przypadku dorosłych, z tą różnicą, że rodzaje lekarstw i ich dawki powinny być dostosowane do dziecięcego organizmu.

W przypadku najmłodszych dobrze sprawdzają się preparaty wzmacniające układ immunologiczny, takie jak:

 • witamina C,
 • tran,
 • żywe kultury bakterii (zawarte m.in. w jogurtach naturalnych).

Przeziębienie może złapać nas w każdej chwili, dlatego warto być zawsze dobrze przygotowanym, także podcza spodróży. Sprawdź zatem co powinna zawierać apteczka na wyjazd z dzieckiem. 

Ile trwa przeziębienie? Przeziębienie to uciążliwa choroba, której każdy chce się pozbyć jak najprędzej. W niektórych przypadkach bywa to jednak trudne. Jak długo trwa przeziębienie? Średnio od 5 do 10 dni.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia

Grypa i przeziębienie to dwie odmienne choroby zakaźne, które przez wzgląd na zbliżone objawy bywają mylone. W sezonie zachorowań wiele osób ma trudności z rozpoznaniem, czy zaatakowała je grypa, czy przeziębienie. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Trzeba jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę. Jak rozpoznać grypę, a jak przeziębienie?

W odróżnieniu od przeziębienia, które rozwija się powoli, grypa ma nagły i ostry początek. W jej przypadku katar pojawia się bardzo rzadko. Jest za to nieodłącznym elementem przeziębienia. Grypie towarzyszy również wysoka gorączka (nawet powyżej 390 C), kaszel, nasilone bóle gardła, głowy i mięśni, a czasem także nudności, wymioty i biegunka.

Ponadto, powikłanie po nieleczonej grypie mogą okazać się na tyle poważne, że konieczna będzie hospitalizacja. Jeśli chcesz mieć pewność, że możesz liczyć na najlepszą opiekę, warto wykupić ubezpieczenie na życie rozszerzone o pobyt w szpitalu.

Dzięki temu zyskamy świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu, co zrekompensuje nam koszty związane z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Przeziębienie z powodzeniem da się wyleczyć w domu. Czasem jednak wizyta u lekarza jest konieczna. Oto sytuacje, w których należy się do niego zgłosić:

 • gorączka przekracza 38° C,
 • jednym z objawów są duszności lub napady świszczącego oddechu,
 • intensywny kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny trwa dłużej niż kilka dni,
 • do objawów dołącza silny i nieustępujący ból zatok, uszu lub głowy,
 • symptomy przeziębienia utrzymują się dłużej niż 10-14 dni lub nasilają się po 5-6 dniach choroby.

Objawów tych nie wolno bagatelizować, ponieważ mnóstwo chorób początkowo może przebiegać podobnie do zwykłego przeziębienia czy grypy. W rzeczywistości świadczyć mogą one o poważniejszej chorobie, do których zalicza się mononukleozę czy wirusowe zapalenie wątroby.

Żeby zabezpieczyć swoją przyszłość, warto wykupić ubezpieczenie na życie lub na wypadek poważnego zachorowania. Pozwoli to finansowe zrekompensowanie skutków nieprzewidzianych sytuacji.

  Ubezpieczenie na życie zapewni potrzebne środki na leczenie w sytuacji, gdy nie będziemy zdolni do pracy, zaś ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania to dostęp do lekarzy specjalistów i wypłata środków zaraz po uzyskaniu diagnozy. 

Jak wzmocnić organizm po chorobie?

Wyczerpany po walce z infekcją organizm potrzebuje czasu na regenerację. Żeby go wzmocnić, szybko wrócić do formy i oddalić widmo nawrotu choroby, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę. Powinna ona uzupełniać florę bakteryjną jelit oraz niedobory minerałów i witamin. Co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia? Dowiedz się z naszego artykułu: Zrób to dla swojego zdrowia

Po przebytej chorobie należy również więcej wypoczywać. Sen to najlepsza kuracja. Korzystnie działa także świeże powietrze. Półgodzinny spacer dotleni organizm i pozwoli nabrać sił. 

Zobacz też: Jak dbać o zdrowie?

Przeziębienie czy grypa – jak je odróżnić i jak leczyć?

Objawy przeziębienia – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć?

Przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów. Obie choroby są infekcjami wirusowymi, których nasilenie obserwujemy na przełomie jesieni i zimy oraz wczesną wiosną. Należy jednak wiedzieć, że to dwie różne choroby, wymagające odmiennego podejścia do leczenia. Przeziębienie czy grypa? Dowiedz się, jak odróżnić objawy.

 

Objawy przeziębienia – omówienie

Typowe przeziębienie ma stosunkowo łagodny przebieg. Zaczyna się po kilku dniach od zarażenia (czas inkubacji wirusa wynosi od 4 do 14 dni). Pierwszym objawem przeziębienia jest ogólne złe samopoczucie, uczucie rozbicia, podwyższona temperatura ok.

37°C-38°C, uciążliwy katar, suchy kaszel i czasami ból gardła. W drugiej fazie kaszel suchy przechodzi w kaszel mokry, pojawia się gęsta wydzielina z dróg oddechowych. Przy odpowiednim leczeniu objawy szybko ustępują; kaszel mokry znów przechodzi w kaszel suchy, by w końcu ustąpić.

Chociaż powikłania są rzadkie, nieleczona choroba może prowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Szczególnie należy zwracać uwagę na objawy przeziębienia u dzieci i niemowląt. Pojawienie się wydzieliny z dróg oddechowych jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza u najmłodszych, gdyż może doprowadzić do całkowitego zablokowania dróg oddechowych; z tego względu rodzice powinni zaopatrzyć się w gruszkę do odsysania wydzieliny, wskazane są także inhalacje udrażniające nos.

 

Jak wyleczyć przeziębienie?

W większości przypadków tę chorobę można z powodzeniem leczyć domowymi sposobami i lekami dostępnymi bez recepty.

Należy stosować substancje obniżające gorączkę, leki przeciwzapalne i syropy pomagające odkrztuszać wydzielinę z dróg oddechowych.

W poprzednich artykułach opisywaliśmy naturalne sposoby leczenia przeziębienia oraz jakie leki stosować na przeziębienie. Jeśli po 3 dniach objawy nie zaczynają ustępować należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

 

Jakie są objawy grypy – omówienie

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, a jej leczenie jest problematyczne ze względu na ciągłe mutacje i zmienność wirusa.

Dodatkową trudnością w diagnostyce jest fakt, iż wyróżniamy trzy typy wirusa: A, B i C.

Podczas sezonowych zachorowań najczęściej mamy do czynienia z typami A i B, a najłagodniejszy typ C infekuje przede wszystkim dzieci. Ponadto wirus typu A odpowiedzialny jest za groźne pandemie np. świńską grypę.

Okres inkubacji jest bardzo krótki od 24 do 72 godzin. Grypa rozprzestrzenia się szybko, stąd jej gwałtowny przebieg. Zaczyna się od wysokiej gorączki 39°C-41°C, która może się utrzymywać przez 2-4 dni.

Wysokiej gorączce towarzyszą dreszcze, niekiedy majaczenia, brak apetytu i znaczne osłabienie, uniemożliwiające wykonywanie podstawowych czynności.

Leia também:  Como Ouvirão Se Nao Ha Quem Pregue?

Do charakterystycznych objawów grypy dochodzą także silne bóle głowy, mięśni, układu kostno-stawowego, krwawienia z nosa i zapalenie spojówek.

Objawy grypy u dorosłych są równie niebezpieczne co u dzieci, dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować. U dzieci może dojść do całkowitej niedrożności dróg oddechowych, co powoduje śmierć przez uduszenie.

Dorośli, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, narażone są na problemy kardiologiczne, gdyż podwyższona temperatura ciała powoduje przyspieszenie akcji serca i tętna.

Szczególnej opieki wymagają osoby z niewydolnością serca.

 

Jak wyleczyć grypę?

Grypa wymaga leczenia środkami farmakologicznymi – przeciwgrypowymi, przeciwzapalnymi i przeciwgorączkowymi. Największą skuteczność można osiągnąć, gdy leczenie zostanie włączone już w pierwszej dobie od zarażenia.

Najczęściej nie są wymagane żadne specjalistyczne leki, oprócz tych, które dostępne są bez recepty – leki zawierające paracetamol, aspirynę lub ibuprofen, syropy na kaszel oraz tabletki na ból gardła.

Można także wyleczyć grypę domowymi sposobami, stosując chłodne okłady na obniżenie gorączki, bańki lekarskie do mobilizacji układu odpornościowego oraz inhalacje z Amolu na oczyszczenie dróg oddechowych.

Bardzo ważne jest także częste podawanie napojów, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Leczenie grypy u dzieci oraz kobiet w ciąży wymaga zastosowania bezpiecznych środków farmakologicznych, dlatego zalecana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci i niemowlaków, których układ immunologiczny nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak u dorosłej osoby.

Najcięższe objawy grypy zwykle ustępują po 3-7 dniach, ale uczucie osłabienia i złego samopoczucia może utrzymywać się jeszcze ponad 2 tygodnie.

Należy doprowadzić do pełnego wyleczenia grypy, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań, ponadto niewyleczona choroba może być przyczyną kolejnych zachorowań, dlatego zalecane jest pozostanie w domu przez cały okres trwania choroby.

 

Przeziębienie a grypa – różnice

Układ oddechowy, ze względu na swoją funkcję, jest najbardziej narażony na działanie patogenów znajdujących się w powietrzu. Wirusy grypy i przeziębienia lubią wilgotne, niezbyt ciepłe, ale także niezbyt zimne środowisko.

Najszybciej rozprzestrzeniają się w niewentylowanych pomieszczeniach, gdzie przebywają duże skupiska ludzi. Wystarczy, że jedna zarażona osoba kichnie, a wraz z kropelkami śliny, wirusy powędrują dalej, zarażając każdą napotkaną osobę.

Chociaż układ immunologiczny radzi sobie z zagrożeniem na różne sposoby, nie zawsze mu się to udaje, a wtedy dochodzi do zainfekowania organizmu. Pozostaje tylko pytanie: czy to przeziębienie, czy grypa?

Pierwszym objawem różnicującym obie choroby jest jej początek i intensywność. Przeziębienie zwykle rozwija się powoli, wywołując stany podgorączkowe, ogólne osłabienie, katar i sporadyczny kaszel.

Z kolei grypa charakteryzuje się szybkim początkiem i wysoką gorączką, której szczyt następuje już po 24 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów.

Grypa trwa dłużej od przeziębienia, nawet powyżej 2 tygodni.

Objaw Grypa Przeziębienie
Początek choroby Szybki Łagodny
Okres wylęgania Szybki Powolny
Czas trwania Długi, nawet kilka tygodni, zwykle ok. 2 tygodni Najczęściej kilka dni
Gorączka Wysoka, ok. 40°C, szczyt gorączki nawet po 24 godz. od pierwszych objawów Zwykle niewysoka, stany podgorączkowe
Osłabienie Znaczne Umiarkowane
Bóle głowy Bardzo silne Średnie
Bóle mięśni i kostno-stawowe Bardzo silne Średnie lub lekkie
Katar Nie zawsze Zawsze
Kaszel Uciążliwy, duszący, najpierw suchy, potem mokry Nie zawsze, najczęściej sporadyczny kaszel z uczuciem drapania w gardle
Zapalenie spojówek Często Rzadko
Krwawienie z nosa Często Rzadko
Powikłania Czasami przy niewłaściwym leczeniu Rzadko

Co na przeziębienie, czyli jak leczyć jego objawy?

Przeziębienie to schorzenie wywoływane przez wirusy. Najczęściej przyczyną choroby jest infekcja rynowirusowa, rzadziej powodują je wirusy z grupy koronawirusów, wirusów grypy i paragrypy, wirus RSV, adenowirusy lub enterowirusy. Przenoszą się one głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z osobami chorymi. 

Przeczytaj również:Grypa i przeziębienie – jak je odróżnić?Grypa – objawy, powikłania, wpływ na odporność

Po wniknięciu wirusa do organizmu dochodzi do jego namnażania w nabłonku górnych dróg oddechowych, co powoduje rozwój stanu zapalnego.

Okres wylęgania choroby, czyli czas od momentu wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów infekcji, wynosi zwykle 1-2 dni.

Chorzy na przeziębienie są najbardziej zakaźni przez pierwsze 3 dni trwania choroby, jednak zakaźność utrzymuje się do 2. tygodni od pojawienia się objawów. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że częstotliwość występowania przeziębienia zmienia się wraz z wiekiem.  

U dzieci poniżej drugiego roku życia infekcja może pojawić się nawet 8 razy w ciągu roku, czemu sprzyja uczęszczanie do żłobka lub przedszkola i kontakty z innymi dziećmi.  

Osoby dorosłe chorują zwykle 2-3 razy w roku. Ryzyko pojawienia się przeziębienia zwiększa się u nich istotnie w okresie nasilonego stresu lub niedoboru snu.

Przeziębienie – objawy 

Choroba zwykle rozpoczyna się w sposób łagodny. Początkowo pojawia się: 

 • uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia,  
 • gorsze samopoczucie,  
 • pobolewanie głowy oraz mięśni.  

Ponadto może pojawić się uczucie drapania lub szczypania w gardle, stopniowo zmieniające się w ból, któremu towarzyszyć może chrypka i trudności z przełykaniem.  

Często w przebiegu przeziębienia obserwuje się także podwyższoną temperaturę ciała, jednak zazwyczaj nie stwierdza się gorączki.  

Kolejnym objawem jest wyciek wydzieliny z nosa. Początkowo ma ona charakter wodnisty, jednak wraz z postępem choroby przyjmuje postać gęstej, często zielonkawej wydzieliny, dającej uczucie zatkania nosa.  

Ponadto mogą pojawić się takie objawy jak: 

 • kichanie,  
 • osłabienie węchu, 
 • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, często wywołujące kaszel. 

Choroba ma charakter samoograniczający się i ustępuje samoistnie. Po okresie nasilenia objawów, który pojawia się zwykle w 2-3. dniu choroby, dochodzi do ich stopniowego ustępowania. Dolegliwości zanikają zazwyczaj w ciągu 7-10 dni, choć u części chorych kaszel może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. 

Przeczytaj również:Przeziębienie w ciąży

Jak lekarz stawia diagnozę? 

Podstawą do rozpoznania choroby przeziębieniowej jest wywiad i badanie fizykalne. Zwykle nie ma konieczności wykonywania badań laboratoryjnych lub obrazowych, o ile przebieg choroby nie budzi wątpliwości diagnostycznych. Przy rozpoznawaniu przeziębienia należy wykluczyć inne choroby infekcyjne o podobnym przebiegu, w tym: 

Na czym polega leczenie przeziębienia? 

Obecnie nie ma dostępnych leków zwalczających wirusy powodujące przeziębienie. Leczenie ma charakter objawowy, mający na celu zmniejszenie nasilenia dolegliwości. Należy pamiętać przede wszystkim o odpoczynku, właściwym żywieniu i spożywaniu dużej ilości płynów.  

Jakie leki na przeziębienie? 

W zależności od dominującej dolegliwości stosuje się następujące leki: 

 • przeciwgorączkowe i przeciwbólowe,  
 • przeciwkaszlowe,  
 • zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa,  
 • hipertoniczne roztwory soli morskiej do stosowania donosowego.  

Korzystny wpływ mają także preparaty zawierające wyciąg z jeżówki lub pelargonii afrykańskiej, które mogą skrócić czas trwania objawów o ok. 1 dzień. 

Domowe sposoby na przeziębienie 

O domowych sposobach na przeziębienie przeczytasz tutaj: 12 domowych sposobów na kaszel i przeziębienie.

Jak zapobiegać zachorowaniu? 

Podstawowym elementem zapobiegania infekcjom jest zdrowy, aktywny tryb życia oraz właściwie zbilansowana dieta.

Niemniej ważna jest higiena rąk, pomagająca nie tylko zmniejszyć ryzyko zachorowania, ale także zapobiegająca rozprzestrzenianiu się infekcji.

Istnieją także dowody, że regularne stosowanie preparatów jeżówki może zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie.  

Przeziębienie to częsta infekcja, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle przebiega w sposób łagodny, a objawy samoistnie ustępują w ciągu kilkunastu dni. W przypadku gdy choroba trwa dłużej lub objawy nasilają się zamiast słabnąć, warto zwrócić się do lekarza, aby wykluczyć schorzenia o podobnym przebiegu lub wtórne infekcje bakteryjne, wymagające antybiotykoterapii. 

Przeczytaj również:Sposoby na przeziębienie u dorosłych

Źródła: 

 • Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. CMAJ. 2014;186(3):190-199. doi:10.1503/cmaj.121442. 
 • Pappas DE. The Common Cold. Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. 2018;199-202.e1. doi:10.1016/B978-0-323-40181-4.00026-8. 
 • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Common colds: Overview. [Updated 2020 Oct 8]. 
 • Interna Szczeklika 2020; Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski; MP Kraków, wyd.11. 
Leia também:  Como Fica O Umbigo Do Bebe Depois Que Cai?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Przeziębienie – objawy, przyczyny i leczenie. Jak długo trwa przeziębienie?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja infekcjom wirusowym. W tym czasie nasz organizm wystawiony jest na wzmożone działanie niskich temperatur I osłabienie. W wyniku tego pojawić się może przeziębienie. Infekcji towarzyszą zazwyczaj symptomy w postaci bólu gardła, głowy i zatok oraz częste kichanie i złe samopoczucie.

Niemniej jednak objawy te podobne są w przebiegu grypy. Z tego powodu umiejętność postawienia wstępnej diagnozy oraz znajomość przyczyn umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i szybki powrót do zdrowia.

Pojawia się zatem pytanie, jakie są objawy i przyczyny przeziębienia? Jak leczyć infekcję i jak długo ona trwa?

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie jest schorzeniem, które atakuje organizm stosunkowo szybko. Dolegliwość spowodowana jest infekcją wirusową, dlatego objawy występują nagle i gwałtownie.

Podczas przeziębienia atakowany jest zazwyczaj nos, gardło i zatoki – to pospolita infekcja górnych dróg oddechowych. Nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniu, wpływają na znaczne obniżenie samopoczucia, pojawia się apatia i zmęczenia.

Czynniki te przyczyniają się do obniżenia jakości codziennego funkcjonowania. Symptomy infekcji wirusowej zazwyczaj nie przypominają rozwoju typowej choroby. Niemniej jednak pacjenci bardzo dobrze znają swój organizm, dlatego wysuwają wniosek, że „coś mnie bierze”.

Określenie to pada zazwyczaj po wystąpieniu pierwszych objawów przeziębienia i związane jest z rozwojem infekcji w organizmie.

Przeziębienie określane jest jako choroba przeziębieniowa, wirusowe zapalenie nosogardła lub wirusowe zapalenie nosogardła i zatok przynosowych. Należy zatem wskazać, że w nazwie przeziębienia zawierają się typowe objawy, wynikające z zapalenia błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok przynosowych.

Przeziębienie związane jest ściśle z porą roku. Infekcja wirusowa ma to do siebie, że najczęściej dotyka wiele osób w sezonie jesienno-zimowym.

Związane jest to ze spadkiem odporności, ale również z zimnym powietrzem na zewnątrz i nagłymi zmianami temperatury, które powodują zmiany w błonie śluzowej nosa.

Konsekwencją tego jest ułatwione zaatakowania przez wirusy, które przyczyniają się do osłabienia naturalnej bariery obronnej przez zakażenie.

Przeziębienie u dorosłych pojawia się nawet cztery razy do roku, z kolei infekcja osoby w podeszłym wieku atakuje znacznie rzadziej – może to być tylko raz do roku. Bardzo podatną grupą na przeziębienia są dzieci, które narażone są na infekcje nawet trzy razy częściej, aniżeli dorośli. Warto również wskazać, że dorośli, którzy mają kontakt z małymi dziećmi, częściej się zarażają. 

Jak przenosi się przeziębienie?

Zakażenie wirusowe może przenosić się drogą kropelkową, podczas kontaktu z osobą zainfekowaną, która w trakcie kaszlu czy kichania powoduje rozpylenie kropelek wydzieliny z dróg oddechowych, w których zawarte są wirusy.

Warto jednak wskazać, że do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku. Po dotykaniu przedmiotów wirusy przenoszą się poprzez dotykanie ust, okolic oczu czy nosa.

Dlatego też w okresie wzmożonej zapadalności na przeziębienie niezwykle ważna jest higiena rąk.

Objawy przeziębienia

Przeziębienie zwiastuje pojawienie się zmęczenia i apatii. W niedługim czasie jednak pojawiają się typowe objawy przeziębienia – drapanie i ból w gardle oraz katar. Objawy przeziębienia są takie same, bez względu na to, jaki wirus je wywołał. Przeziębieniu towarzyszą objawy takie jak:

 • – suchość w nosie i w gardle,
 • – ból gardła i niekiedy chrypka,
 • – wodnista wydzielina z nosa, która czasem przeradza się w katar, na początku przezroczysty, a z czasem żółtawy bądź zielonkawy (zmiana koloru wydzieliny związana jest z obecnością leukocytów, które wysyłane są przez układ odpornościowy do walki z wirusami),
 • – kaszel – suchy lub mokry z odkrztuszanie wydzieliny,
 • – stan podgorączkowy lub gorączka, 
 • – dreszcze towarzyszące podniesionej temperaturze ciała, 
 • – nieżyt nosa,
 • – znaczne osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia.

Objawy przeziębienia po nasileniu stopniowo ustępują. Niemniej jednak przesłanką do konsultacji lekarskiej jest wystąpienie duszności i/lub napadów świszczącego oddechu, a także, kiedy gorączka przekracza 38°C.

Dodatkowo należy wskazać, że w przypadku, kiedy nasilony kaszel z odkrztuszeniem ropnej wydzieliny utrzymuje się dłużej niż przez kilka dni należy udać się do lekarza.

Wskazaniem do konsultacji lekarskiej jestem również przeziębienie, które trwa dłużej niż 10-14 dni bądź które nasila się po 5-6 dniach trwania choroby.

Przeziębienie spowodowane jest zakażeniem wirusowym. Najpopularniejszymi wirusami powodującymi przeziębienie są rinowirusy, koronawirusy, wirus RSV, rynowirusy, a także andenowirusy, parwowirusy. Należy jednak wskazać, że wirusów wywołujących przeziębienie może być nawet 200, z tego powodu zakażenie pojawia się nawet kilka razy do roku.

Jak leczyć przeziębienie?

Leczenie przeziębienia polega głównie na łagodzeniu jego objawów I ukierunkowane jest na działania, pozwalające uniknąć powikłań po przeziębieniu. Gorączka i ból, które towarzyszą infekcji wirusowej można łagodzić poprzez podanie paracetamolu.

W stanach zaostrzenia objawów, warto zastosować działające silniej przeciwbólowo i przeciwzapalnie preparaty z ibuprofenem i naproksenem. Objawy kataru skutecznie łagodzą krople obkurczające naczynia i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.

Skuteczne są spraye z wodą morską, które udrożniają drogi oddechowe, nawilżając jednocześnie wysuszone infekcją błony śluzowe. Przeziębieniu towarzyszy również męczący kaszel.

Należy jednak wskazać, że nie powinno się hamować odruchu kaszlowego, gdyż kaszel umożliwia skuteczne usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Z tego powodu należy sięgnąć po syropy o działaniu wykrztuśnym lub rozrzedzającym wydzielinę.

Leczenie przeziębienie powinno być połączone z domowymi sposobami. Kiedy dopada infekcja, warto zostać w domu i wypocić się. Wiele korzyści może przynieść wypoczynek i pozostanie w łóżku przez 1-2 dni.

W trakcie przeziębienia I w okresie rekonwalescencji należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i nie przeciążanie go. Pozytywne efekty można odczuć, stosując domową kurację. W tym znaczeniu warto pić herbatę z cytryną oraz inne napary ziołowe i owocowe.

Najlepiej działają napary rozgrzewające i napotne, które wspomagają organizm w pozbywaniu się szkodliwych wirusów i produktów ich przemiany.

Jak długo trwa przeziębienie?

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, której objawy mijają zwykle po kilku dniach. Nie oznacza to jednak, że nie mogą utrzymywać się dłużej.

W tym znaczeniu należy podkreślić, że objawy utrzymują się zazwyczaj przez 7 dni, a po 3-4 dniach osiągają największe nasilenie, po czym stopniowo ustępują. Warto jednak wskazać, że towarzyszące przeziębieniu katar i kaszel u niektórych chorych mogą utrzymywać się nawet przez 2 tygodnie.

Niemniej jednak wówczas konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii, umożliwiającej wzmocnienie odporności i szybkie pozbycie się dokuczliwych objawów przeziębienia.

Warto również wskazać, że w sytuacji, kiedy objawom przeziębienia towarzyszy gorączka, bóle mięśni i stawów istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do zachorowania na grypę. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Przeziębienie rozwija się w trzech fazach. Pierwsza z nich to faza naczyniowa przeziębienia, która trwa od trzech do pięciu dni. W tym czasie wirusy atakują organizm, który uruchamia mechanizmy obronne. W fazie tej pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia – nieżyt nosa, katar i podwyższona temperatura ciała.

Druga faza to faza komórkowa przeziębienia, podczas której dochodzi do zmian śluzu komórkowego. Organizm zaczyna się wówczas powoli odwadniać, przez to pojawia się uczucie rozbicia, apatii i braku siły.

W fazie trzeciej dochodzi do zakażenia bakteryjnego, w trakcie którego wydzielina z nosa zaczyna przybierać zielonkawą barwę i ma przykry zapach, a niekiedy pojawiła się również gorączka.

Przeziębienie i grypa mają podobne symptomy, dlatego chorzy mają problemy z postawieniem wstępnej diagnozy.

Umiejętność rozróżnienia objawów przeziębienia i grypy umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i dzięki temu szybszy powrót do zdrowia. W tym celu można wykonać test CRP, który pozwala odróżnić choroby wirusowe od bakteryjnych.

Należy jednak wskazać, że przedłużające się przeziębienie stanowi przesłankę do konsultacji lekarskiej i zastosowania środków na silne przeziębienie.

Przeziębienie – jak się objawia i jak je szybko wyleczyć?

Przeziębienie jest popularną chorobą zakaźną atakującą drogi oddechowe, którą wywołują wirusy. Jej objawy podobne są do objawów grypy, ale sam przebieg choroby jest lżejszy i mniej groźny.

Przeziębieniem, zwanym także zapalaniem zatok przynosowych, zapaleniem nosogardła lub po prostu chorobą przeziębieniową, zarażamy się poprzez kontakt z chorą osobą lub z samym wirusem.

Wirus rozprzestrzenia się doga kropelkową dlatego bardzo trudno się przed nim uchronić.

Niewątpliwe łatwo zauważalny jest fakt, że przeziębienia znacznie częściej łapią nas w okresie jesienno-zimowym, ale czy to wina złego ubioru i chłodu?.  Temperatura na dworze, wiatr, deszcz czy śnieg mają tylko pośredni wpływ na zachorowalność na przeziębienie. Samo wychłodzenie ciała spowodowane zimną temperaturą na dworze nie ma większego wpływu na to, czy będziemy chorzy, czy nie.

Dlaczego więc przeziębienie ma związek z pogodą? Gdy jest zimno i deszczowo chętniej przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach w towarzystwie różnych osób, rzadko wietrzymy pokoje i wychodzimy na dwór.

Leia também:  Como É Que Se Chama Um Cão Que Não Tem Patas?

Dodatkowo częsta zmiana temperatury osłabia organizm i ułatwia wirusom jego zainfekowanie. Problemem jest także niedobór witaminy D3 spowodowany brakiem słońca oraz unikaniem spacerów w zimowe dni.

Jakie są objawy przeziębienia, czym różni się ono od grypy?

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci pierwszymi objawami są złe samopoczucie, zmęczenie, przeczucie, że „coś nas bierze”. Dalej pojawia się ból gardła, nosa, katar i kaszel (suchy lub mory).

Wysuszenie śluzówki gardła i nosa może powodować trudności w oddychaniu i powodować nieprzyjemne uczucie drapania w gardle. Podczas przeziębienia mogą pojawić się bóle głowy i gorączka, która nie powinna przekraczać 38 C.

Przeziębienie rozwija się powoli i trwa zazwyczaj ok. 7 dni.

Aby rozróżnić przeziębienie od grypy, warto znać różnicę pomiędzy tymi chorobami. Grypa i przeziębienie wywoływane są przez zupełnie inne wirusy, chociaż objawy są podobne, to można je rozróżnić. Grypa atakuje nagle, a temperatura ciała często przekracza 38 C co powodować może dreszcze.

Dodatkowo mogą pojawić się bóle mięśni i brak apetytu. Podczas grypy katar jest mniej uciążliwy niż przy przeziębieniu lub nawet w ogóle nie występuje. Warto rozpoznać, z którą z chorób mamy do czynienia, ponieważ grypa jest groźniejsza i może oprowadzić do powikłań takich jak np.

zapalnie płuc.

Jak unikać przeziębiania lub jak je leczyć, gdy już nas dopadnie?

Kiedy przebywamy w środowisku, w którym wiele osób jest przeziębionych lub opiekujemy się osobą zarażoną, co w przypadku posiadania dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest raczej częste, to uniknięcie zarażenia jest mało prawdopodobne.

Wirus powodujący przeziębienie pozostaje aktywny na przedmiotach nawet dobę, a na ciele kilka godzin. Dlatego, jeśli mamy możliwość, nie przebywajmy w towarzystwie chorych osób i dbajmy o higienę. Unikajmy silnych wychłodzeń organizmu a przede wszystkim śluzówki nosa – jej osłabienie niskimi temperaturami ułatwia rozmnażanie się wirusa.

Wietrzenie pomieszczeń i suplementacja witaminy D3 również mogą pomóc w uniknięciu przeziębienia.

Jeśli na unikanie już za późno to musisz wiedzieć, co pozwoli na zminimalizowanie czasu chorowania:

 1. Odpoczynek przede wszystkim, wirusy wywołujące przeziębienie lubią osłabione i przemęczone organizmy – nie daj im się polubić ????
 2. Nawilżanie dróg oddechowych przyśpiesza regeneracje błon śluzowych gardła i nosa, ułatwia odkrztuszanie. Do tego zabiegu użyj roztworu soli fizjologicznej i inhalatora
 3. Jeśli dokucza Ci gorączka, możesz ją zbić domowymi sposobami lub sięgnąć po lekarstwa z paracetamolem lub ibuprofenem. Kontroluj temperaturę ciała i otoczenia termometrem na podczerwień
 4. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i nie rezygnuj z jedzenia – nawet jeśli nie masz na nie ochoty
 5. Wciąganie kataru może spowodować rozwój infekcji zatok, dlatego często wydmuchuj nos, aby pozbyć się wydzieliny. W przypadku małych dzieci regularnie odciągaj wydzielinę – pomoże ci w tym aspirator 
 6. Nie stosuj antybiotyków – antybiotyki działają na zakażenia bakteryjne, a przeziębienie jest wirusem. Zastosowanie antybiotyku może wydłużyć chorobę i wyjałowić organizm
 7. Kiedy już zachorujesz unikaj wychłodzenia organizmu

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli przeziębieniu nie towarzyszą inne objawy wizyta u lekarza może okazać się zbędna – na przeziębienie nie ma lekarstw, są jedynie środki łagodzące objawy. Kiedy masz gorączkę przekraczającą 38 C, doskwiera ci ból ucha lub silny ból zatok udaj się na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że to nie grypa.

Jeśli nadal masz pytania zapraszamy do kontaktu.

Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć?

Grypa i wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych (potocznie określane jako przeziębienie) są wywoływane przez wirusy i należą do chorób układu oddechowego. Mogą powodować podobne objawy, dlatego ich odróżnienie na własną rękę może być trudne, a nawet niemożliwe. Diagnoza jest zadaniem lekarza.

Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznasz objawy?

Objawy Grypa Przeziębienie
Wystąpienie objawów Nagłe Stopniowe
Gorączka Typowe Rzadko
Ból mięśni i stawów Typowe Nieznaczne
Dreszcze Dosyć często Rzadko
Słabość, duże zmęczenie Typowe Czasami
Katar Czasami Często
Zatkany nos Czasami Często
Ból gardła Czasami Często
Kaszel, ucisk w klatce piersiowej Często Łagodny do średniego
Ból głowy Często Rzadko

Ogólnie, przeziębienie jest dużo lżejszą chorobą niż grypa, a objawy są łagodniejsze, mniej nasilone i nie występują nagle. Przeziębienia na ogół nie powodują poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc, infekcje bakteryjne lub hospitalizacje. Grypa może mieć bardzo poważne komplikacje i powikłania, dlatego jest dużo groźniejsza.

Czym leczyć przeziębienie w czasie ciąży?

Przede wszystkim, gdy wystąpią inne dolegliwości niż zwykłe objawy związane z ciążą, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. To on zdiagnozuje chorobę, przepisze leki bezpieczne dla mamy i dziecka, ustali dawki i czas trwania leczenia.

W chorobie leki to jednak nie wszystko, należy zadbać o wzmocnienie organizmu przez żywność i płyny. Właściwe żywienie nie zawsze przychodzi łatwo nawet w prawidłowo przebiegającej ciąży a jeszcze trudniejsze staje się to zadanie wówczas, gdy apetyt odbiera grypa czy przeziębienie.

Podczas choroby każdy, także przyszła mama, traci najczęściej ochotę na regularne posiłki. Jednak powstrzymywanie się od jedzenia w czasie przeziębienia czy grypy, aby szybciej wyzdrowieć nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a szczególnie wtedy, gdy jest się w ciąży.

Do wyzdrowienia organizm potrzebuje energii (pochodzącej z pożywienia), przyszła mama poczuje się dużo lepiej, gdy będzie się dobrze żywić1.

Jak ukoić ból gardła w ciąży

Będąc w ciąży nie można zaczekać z jedzeniem aż ostry ból gardła minie, w końcu w tym czasie je się dla dwojga! Dlatego zaleca się spożycie takich posiłków, które jak najmniej boleśnie przechodzą przez gardło i przełyk: zupy, puree, rozdrobnione produkty, musy owocowe, smoothie itp.

Niekorzystnie działają na pewno gorące czy bardzo kwaśne potrawy1. Korzystnie działa nawilżanie gardła dlatego trzeba pić mnóstwo płynów, bez dodatku cukru, by nie stanowiło to pożywki dla bakterii.

Płukanie gardła solą to częsty domowy sposób jednak nie zawsze działa korzystnie, ponieważ dodatkowo wysusza gardło.

Co na katar w ciąży?

Trzeba pić nie tylko by spełnić zapotrzebowanie na płyny (które w ciąży jest przecież wyższe3), ale także by szybciej zdrowieć. Dzięki optymalnemu nawodnieniu organizmu błony śluzowe nie wysychają, co osłabia atak wirusów oraz ułatwia okiełznanie kataru1.

Najbardziej wskazane dla kobiet w ciąży jest picie wody, powinna stanowić 60‒80% wszystkich przyjmowanych płynów4. Resztę zapotrzebowania można pokryć pijąc zupy, soki, mleko czy herbaty owocowe, bez dodatku cukru. Warto mieć zatem termos tuż przy łóżku i pić z niego jak najczęściej.

Chociaż kiedyś twierdzono, że picie mleka wzmaga katar, nie ma na to naukowych dowodów, więc nie ma powodów by odstawiać produkty mleczne podczas przeziębienia czy grypy1.

Kaszel przyszłej mamy

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu pozwalającym na usunięcie z dróg 
oddechowych drażniących substancji i ciał obcych5. Gdy trwa dłużej staje się znaczącym problemem, powoduje silny dyskomfort i wyraźnie obniża jakość życia. Kaszel jest jednak objawem niespecyficznym.

Kaszel mokry, kaszel suchy – może być wynikiem wielu dolegliwości, od przeziębienia przez astmę, po zapalenie płuc! Dlatego każde przeziębienie u kobiety ciężarnej jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Do tego czasu warto pić dużo płynów i dużo odpoczywać.

Aby zmniejszyć męczący kaszel można też zadbać o dopływ świeżego powietrza i wyższe ułożenie klatki piersiowej (np. przez dodatkową poduszkę).

Jakich leków na przeziębienie unikać?

Przeziębienia w ciąży nie warto leczyć się na własną rękę, ponieważ wiele substancji przenika przez łożysko i ich wpływ na rozwijający się płód nie został dokładnie przebadany.

Mimo że z pozoru „naturalne” także nie wszystkie preparaty ziołowe są dozwolone dla kobiet ciężarnych4.

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety w okresie ciąży skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*