Objawy przed okresem – jakie są pierwsze objawy miesiączki?

Objawy przed okresem – jakie są pierwsze objawy miesiączki? Autor: thinkstockphotos.com Objawy przed okresem – te objawy napięcia przedmiesiączkowego odczuwa wiele kobiet

Miesiączkę poprzedza zwykle kilka objawów. Dla niektórych kobiet nie są one uciążliwe, dla innych – przeciwnie. Zespół objawów przed okresem nazywamy napięciem przedmiesiączkowym, czyli z języka angielskiego PMS-em. Zobacz po czym poznać, że zbliża się miesiączka.

Napięcie przedmiesiączkowe, które jest zespołem objawów przed okresem może dać o sobie znać już na kilka lub kilkanaście dni przed spodziewanym terminem menstruacji. Objawy zwiastujące okres są różne i różne jest ich nasilenie – wszystko zależy od predyspozycji kobiety.

Najbardziej na objawy przed okresem skarżą się młode kobiety, między 20.-30. rokiem życia. U nich PMS jest najsilniejszy i najbardziej uciążliwy.

Kobiety po 30. roku życia, zwłaszcza te, które już rodziły lub stosują antykoncepcję hormonalną, lepiej znoszą czas poprzedzający miesiączkę, a niektóre w ogóle nie obserwują żadnych dolegliwości związanych z nadchodzącym okresem.

Kiedy będziesz mieć miesiączkę? Sprawdź to!

Spis treści

Jakie są objawy przed okresem?

Najczęstsze objawy wskazujące na menstruację to bóle podbrzusza. Część kobiet dostrzega obrzmienie i tkliwość piersi, bóle głowy czy mdłości.

Do charakterystycznych objawów należą również wahania nastroju: kobieta przed okresem płacze lub śmieje się bez powodu, może być drażliwa lub poddenerwowana.

Do objawów PMS zalicza się również wystąpienie zmian trądzikowych, zatrzymanie wody w organizmie skutkujące obrzękiem np. nóg i zmianą wagi czy zwiększony apetyt.

M jak mama – Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Jakie są przyczyny PMS?

Za pojawianie się typowych dolegliwości i objawów przed okresem odpowiadają hormony. W tym momencie cyklu (po owulacji) u kobiet spada stężenie estrogenów, wzrasta natomiast ilość progesteronu.

Poziom progesteronu spada dopiero przed pojawieniem się krwawienia. Taka huśtawka ma fatalny wpływ na nastrój, powoduje też inne objawy somatyczne (bóle brzucha i głowy, nudności, nabrzmiałość piersi).

Wielu lekarzy wskazuje również innych winowajców, np. prolaktynę, której poziom wzrasta u niektórych kobiet w czasie poprzedzającym menstruację i wpływa na dalsze zawirowania hormonalne. Niekiedy mówi się o PMS-ie jako dolegliwości genetycznej, przechodzącej z matki na córkę.

Zobacz: Jednodniowy okres i plamienie – przyczyny

Co oznacza ból podbrzusza przed okresem?

To najczęstszy objaw okresu i najbardziej charakterystyczna dolegliwość PMS-u. Ból podbrzusza wywołany jest wahaniami hormonalnymi zachodzącymi tuż przed miesiączką w tzw. fazie lutealnej.

Mija zazwyczaj w ciągu 3-7 dni. Wzrost poziomu prostaglandyn, odpowiedzialnych za złuszczanie się błony śluzowej macicy powoduje również skurcze, które mogą wywoływać dyskomfort i dodatkowo utrudniają przepływ krwi w mięśniówce macicy.

Sprawdź: Bóle menstruacyjne a brak okresu – co to może oznaczać?

To powoduje ból podbrzusza, który może być mocniejszy lub słabszy – niektórym kobietom nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Na ból podbrzusza pomagają leki przeciwwbólowe, ale również odpoczynek i ciepłe okłady.

Jeżeli ból przed okresem jest trudny do zniesienia, warto odwiedzić lekarza – PMS i jego objawy można łagodzić i skutecznie leczyć (np. lekami hormonalnymi). Konsultacji wymaga również ból brzucha który pojawia się nagle, u kobiet, które wcześniej nie cierpiały na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Sprawdź:  Zobacz nietypowe produkty higieniczne dla kobiet w czasie menstruacji – to działa!

Objawy przed okresem – jakie są pierwsze objawy miesiączki?

Co oznacza ból głowy przed okresem?

Hormony, których poziom nieustannie się zmienia w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego są również przyczyną bólu głowy. U niektórych kobiet jest on tak silny, że określany jest mianem napadów migreny menstruacyjnej.

Zdaniem specjalistów głównymi sprawcami bólu głowy są estrogeny i progesteron, których wahania powodują zmiany aktywności neuronów, spadek poziomy serotoniny i zwiększenie wrażliwości na ból oraz estradiol, którego spadki poprzedzające miesiączkę są odpowiedzialne za migreny.

Badania pokazują, że dieta uboga w węglowodany, sól i cukier, suplementacja magnezu i unikanie stresu oraz używek łagodzi ból głowy przed okresem.

Co oznaczają mdłości przed okresem?

To rzadszy objaw niż bóle brzucha, bóle głowy czy wahania nastrojów. Mdłościom mogą towarzyszyć również inne problemy gastryczne: wzdęcia, wymioty, zaparcia czy nawet zachcianki jedzeniowe. Nudności przed okresem pojawiają się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Nieprzyjemne dolegliwości można jednak łagodzić lekkostrawną dietą i unikaniem alkoholu i kofeiny. Na mdłości pomagają napary z rumianku, melisy oraz imbiru.

Zobacz: Czy miesiączka w ciąży jest możliwa?

Jakie są przyczyny wahań nastroju przed okresem?

Spadek poziomu progesteronu wpływa na nastrój w rozmaity sposób. Te kobiety, które są szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne, gorzej znoszą spadki nastroju wywołane tymi zaburzeniami. Jest to szczególnie dokuczliwe u pań, które mają cykle bezowulacyjne (tak się zdarza np. przy podwyższonym poziomie prolaktyny) – taka sytuacja jeszcze bardziej obniża poziom progesteronu.

Ważnym czynnikiem wpływającym na kobiecy nastrój jest też poziom neuroprzekaźników – dopaminy i serotoniny, które odpowiadają za nasze emocje i zachowanie. Oprócz leczenia hormonalnego specjaliści polecają relaks i unikanie stresu, który jest czynnikiem potęgującym wahania nastroju. Korzystne jest też przyjmowanie magnezu i witamin z grupy B, witaminy D i E.

Czytaj: Czy można zajść w ciążę uprawiając seks w czasie okresu?

Pierwsza miesiączka (menarche) – kiedy się pojawia i jakie są jej objawy?

Objawy przed okresem – jakie są pierwsze objawy miesiączki?
fot. fot. Adobe Stock, Studio KIVI

Miesiączka to cykliczne złuszczanie warstwy błony śluzowej macicy występujące pod postacią krwawienia z pochwy u kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Okres jest etapem cyklu menstruacyjnego i pojawia się, gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Średnio miesiączka występuje co 28 dni, ale przyjmuje się, że prawidłowe cykle wahają się od 21 do 35 dni. Długość krwawień to 3-7 dni.

Pierwsze miesiączki mogą być nieregularne, skąpe lub – przeciwnie – obfite. 

Spis treści:

Pierwsza miesiączka – kiedy się pojawia?

Pierwsza miesiączka pojawia się w efekcie złożonych zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem płciowym, jakie zachodzą na linii podwzgórze-przysadka-jajnik. Oprócz osiągnięcia dojrzałości płciowej, muszą wystąpić również inne uwarunkowania, aby pojawiło się miesiączkowanie, jak np. prawidłowa anatomia układu rozrodczego czy odpowiednie odżywanie.

Na wiek wystąpienia pierwszej w życiu menstruacji mają wpływ różne czynniki, m.in. środowiskowe, zdrowotne, etniczne czy genetyczne. Przy​jmuje się, że pierwsza miesiączka u nastolatek w Polsce występuje w wieku ok. 12-14 lat (średnio 2-3 lata po rozpoczęciu wzrostu piersi). 

Jeśli pierwsza miesiączka nie wystąpi do 16. roku życia przy obecnych drugorzędowych cechach płciowych (takich jak: obecność biustu, kobiecych proporcji ciała) lub do 14.

roku życia przy braku drugorzędowych cech płciowych, oznacza to tzw. pierwotny brak miesiączki – stan wymagający konsultacji lekarskiej.

W takim przypadku należy udać się do ginekologa i wykonać badania diagnostyczne. 

Pierwsza miesiączka – objawy

Wczesne objawy pierwszej miesiączki pojawiają się 2-3 lata przed krwawieniem. Dziewczynka zaczyna szybciej rosnąć, proces ten przyspiesza jeszcze bardziej na rok przed menarche. Dochodzi do tego także zwiększenie masy ciała, rozwój gruczołów sutkowych. Objawem poprzedzającym pierwszą miesiączkę jest również pojawienie się owłosienia w okolicy płciowej i pod pachami.

Jeśli chodzi o samo krwawienie, to nie ma zasady: niektóre dziewczęta zaczynają miesiączkować dość skąpo, u innych od razu pojawia się obfite krwawienie. Warto też pamiętać, że na początku cykle są nieregularne. Nie można w tym przypadku mówić o spóźniającej się miesiączce. Przez pierwsze 2 lata okres może pojawiać się co 3 tygodnie lub co 3 miesiące.

Objawy przed pierwszą miesiączką (i kolejną) 

Wahania poziomu estrogenów i progesteronu mogą powodować tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), na który cierpi ponad 80% kobiet na kilka dni przed miesiączką. Jego objawy to:

 • bóle brzucha,
 • bóle okolicy krzyżowej,
 • obrzęk i bóle piersi,
 • zaburzenia koncentracji,
 • drażliwość,
 • bóle głowy (w tym także migrenowe),
 • wzrost masy ciała (nawet o 2 kg) w wyniku zatrzymywania wody w organizmie,
 • stan podgorączkowy,
 • zaparcia,
 • wzdęcia,
 • trądzikowe zmiany skórne,
 • problemy ze snem.

W walce z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego stosuje się doraźnie środki przeciwbólowe, zioła moczopędne i uspokajające (melisę, pokrzywę), suplementację kwasów omega i witaminy D. Jeśli PMS jest bardzo dokuczliwy, warto skonsultować się z ginekologiem i rozważyć stosowanie leków hormonalnych.

Jak wygląda pierwsza miesiączka w życiu?

Menstruacja u poszczególnych dziewcząt może się różnić.

Pierwsza miesiączka może wystąpić zarówno w postaci niewielkiego krwawieniabrązowego plamienia, jak i obfitego krwawienia.

Okres może pojawić się nagle lub być poprzedzony upławami. Długość jego trwania również nie jest stała dla wszystkich. U niektórych kobiet pierwsza miesiączka trwa 1-2 dni, a u innych nawet 7 dni. 

Cykl menstruacyjny – fazy

Cykle menstruacyjne u nastolatek, które zaczęły miesiączkować, są często nieregularne. Jest to normalne zjawisko. Takie wahania są typowe przez pierwsze 2-3 lata od pierwszej miesiączki. Miesiączki mogą występować rzadko, nawet co 45 dni (nadal mieści się to w granicach normy). Z czasem cykl miesiączkowy zaczyna się stabilizować. 

Leia também:  Como Saber Que Se Está Grávida?

Prawidłowy cykl menstruacyjny składa się z kilku etapów:

 • miesiączka (4–7 dni),
 • faza folikularna (ok. 9 dni) – wzrasta stężenie estrogenów, a następnie hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową FSH (folikulotropiny) i LH (hormonu luteinizującego), co pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa w jajnikach,
 • owulacja, czyli jajeczkowanie (1 dzień) – pod wpływem wysokiego stężenia hormonu LH najsilniejszy pęcherzyk pęka i uwalnia niedojrzałą komórkę jajową; komórka trafia do jajowodu, gdzie dojrzewa, a gdy nie dojdzie do zapłodnienia – obumiera (przeczytaj też: plamienie a owulacja),
 • faza lutealna (ok. 14 dni) – pod wpływem wzrostu hormonów LH i FSH z pozostałości pękniętego pęcherzyka Graafa powstaje ciałko żółte, które produkuje duże ilości progesteronu. Wzrasta też ilość estrogenu. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, stężenie tych związków spada, kończy się jeden cykl i rozpoczyna kolejna miesiączka.

Brak owulacji u dziewcząt, które zaczęły miesiączkować, również jest zjawiskiem normalnym. Wynika z niedojrzałości osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Owulacje pojawiają się u większości nastolatek w ciągu 5 lat od pierwszej miesiączki.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.05.2018.

Czytaj także:Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowegoWizyta u ginekologa a okres. Czy trzeba odwołać wizytę?Brak miesiączki – przyczyny, skutki, badania i leczenieJak skrócić okres – czy można skrócić miesiączkę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Objawy okresu – miesiączka, objawy pierwszej miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, domowe sposoby na PMS

Objawy okresu mogą być bardzo uciążliwe i dokuczliwe. Mówimy wówczas o zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Przed miesiączką zachodzą pewne zmiany w organizmie kobiety, a wszystko to dzieje się za sprawą wahania stężenia hormonów.

Objawy okresu u kobiety dorosłej różnią się nieco od symptomów, jakie doznawać będzie dziewczynka przed pierwszą miesiączką. Większość objawów okresu u każdej z kobiet wygląda podobnie.

1. Czym jest miesiączka (okres)?

Miesiączka nazywana również okresem, to cykliczne złuszczanie się błony macicy. Krwawienie pojawia się średnio co 28–32 dni i trwa od 3 do 5 dni. Mogą występować niewielkie przesunięcia terminu pojawienia się miesiączki.

Nie jest to powód do niepokoju, o ile wahania takie nie występują zbyt często. Jeśli miesiączka opóźni się raz na jakiś czas, np. raz na 3 lub 6 miesięcy, najprawdopodobniej jest to spowodowane czynnikiem tymczasowym, do których zaliczamy np.

: stres, przyjmowanie leków, infekcje, wysiłek, zmianę warunków atmosferycznych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardzo częstym opóźnianiem się okresu, różną długością jego trwania, brakiem krwawienia lub zbyt obfitą miesiączką, należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa.

Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań zleci właściwe leczenie.

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem miesiączki są bóle brzucha

2. Objawy pierwszej miesiączki

Pierwsze krwawienie miesiączkowe, inaczej nazywane pierwszą miesiączką lub menarche, jest dowodem na dojrzałość płciową kobiety, jednak kilka pierwszych cyklów menstruacyjnych jest bezowulacyjnych. Pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się średnio około 13.

roku życia, może jednak wystąpić już u dziewczynek 10-letnich albo dopiero nawet u 16-letnich. Ma to zazwyczaj związek genetyczny, bowiem zależy od tego, w jakim wieku pierwszej miesiączki dostała mama, siostra lub babcia.

Objawy okresu dorosłej kobiety różnią się od tych, które będzie odczuwać dziewczynka dopiero zaczynająca miesiączkować, z tego powodu znacznie łatwiej
rozpoznać dorosłej kobiecie zbliżający się okres.

Nastolatki, które rozpoczynają miesiączkowanie, nie odczuwają zazwyczaj przez pierwsze dwa lata dokuczliwych symptomów. Na dodatek – pierwsza menstruacja pojawia się zwykle nieoczekiwanie, a objawy miesiączki mogą być niezauważone.

Nie dochodzi zazwyczaj do bólów brzucha i kręgosłupa oraz wahań nastrojów. Jeśli do 16. roku życia nie zostaną zaobserwowane żadne objawy okresu, należy udać się do ginekologa lub endokrynologa dziecięcego. Również pojawienie się zbyt wczesnej miesiączki, np.: przed 9. rokiem życia, należy traktować jako sygnał alarmowy i udać się z dzieckiem do lekarza.

3. Objawy okresu

Objawy okresu mogą występować grupami lub pojedynczo. Nasilenie poszczególnych symptomów to kwestia spersonalizowana. U ponad 80 proc. kobiet występują podobne objawy okresu. Istnieje ich bardzo wiele, ale zazwyczaj mamy do czynienia tylko z kilkoma dolegliwościami. Należą do nich:

 • bóle podbrzusza i kręgosłupa (symptomy te związane są przede wszystkim ze skurczami macicy wywołanymi przez hormony. W celu pozbycia się strzępków endometrium macica doznaje skurczy),
 • huśtawki nastrojów,
 • drażliwość,
 • zwiększony apetyt,
 • obrzęk piersi oraz ból gruczołów piersiowych ( przyczyną takiego stanu są zmiany na tle hormonalnym),
 • trądzik,
 • obrzęki,
 • zaparcia,
 • zmęczenie,
 • migrena,
 • wzrost masy ciała o 2–3 kg,
 • podwyższona temperatura ciała.

Dosyć częstym symptomem miesiączki jest mniej obfita wydzielina z pochwy. Przedstawicielki płci pięknej mogą zaobserwować ciemnobrunatny śluz.

Organizm kobiety funkcjonuje między innymi w oparciu o cykl miesiączkowy. Nawet, jeśli kobieta nie prowadzi kalendarza menstruacyjnego, jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdą te dni. Objawy miesiączki związane są z wahaniami stężenia hormonów.

Zdarzają się sytuacje, w których krwawienie miesięczne nie daje wcześniej żadnych symptomów. W przypadku bardzo nasilonych objawów okresu należy udać się do lekarza rodzinnego, który przepisze środki przeciwbólowe. W razie nieustąpienia symptomów konieczna może być wizyta u ginekologa.

4. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, jest uważany za jednostkę chorobową, która występuje cyklicznie.

Przy PMS objawy okresu zaczynają się od 3 do 10 dni przed krwawieniem i nasilają się stopniowo w miarę zbliżania się miesiączki. Objawy okresu związane z PMS najczęściej ustępują w pierwszym dniu krwawienia.

Najczęściej PMS pojawia się u kobiet między 30. a 40. rokiem życia, ale może także zdarzyć się u młodszych pań.

Dolegliwości sugerujące zespół napięcia przedmiesiączkowego nie różnią się od objawów okresu, ale są dużo bardziej nasilone. W skrajnych przypadkach potrafią rozstroić życie i normalne funkcjonowanie.

Zdaniem specjalistów zespół napięcia przedmiesiączkowego wywołany jest zaburzeniami hormonalnymi, które są ściśle związane z cyklem płciowym.

Pierwsza połowa cyklu objawia się wzrostem poziomu estrogenów, druga zaś wzrostem stężenia progesteronu.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może objawiać się:

 • rozdrażnieniem,
 • płaczliwością,
 • wahaniami nastroju,
 • obniżeniem koncentracji,
 • bólami głowy,
 • obrzmieniem (zazwyczaj spowodowane jest ono zatrzymaniem wody w organizmie kobiety),
 • zwiększonym apetytem na słodkie przekąski,
 • wzrostem masy ciała (średnio o około 3 kilogramy),
 • przygnębieniem,
 • smutkiem,
 • przejściowymi problemami związanymi z trądzikiem.

Leczenie PMS polega na zażywaniu leków przeciwbólowych. Lekarz ginekolog może zalecić przyjmowanie środków długofalowo i dodatkowo wskazać hormonoterapię, przepisać leki uspokajające lub przeciwdepresyjne.

Niezwykle ważne jest również łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W dolegliwościach przedmiesiączkowych mogą pomóc następujące czynności:

 • delikatny wysiłek fizyczny,
 • zdrowy sen,
 • dieta bogata w witaminy i składniki mineralne,
 • właściwe nawadnianie organizmu.

Choć o zespole napięcia przedmiesiączkowego krążą już niemalże legendy, symptomy PMS nie u każdej kobiety przebiegają tak samo. Należy podkreślić również, że problem ten nie dotyczy wszystkich kobiet.

5. Domowe sposoby na zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi uprzykrzyć życie wielu kobietom. Istnieją pewne domowe sposoby na dolegliwości związane z PMS.

Kobiety, które zmagają się z nieprzyjemnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinny przede wszystkim unikać drinków alkoholowym, produktów solonych, wysoko przetworzonych. Niewskazane jest również spożywanie kiszonych ogórków, ostrych przypraw, dań ciężkostrawnych. Stosowanie odpowiedniej diety może pomóc w walce z nieprzyjemnym czasem w cyklu miesiączkowym.

W łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą pomóc również napary ziołowe z:

 • chmielu zwyczajnego (zioło to przeciwdziała bezsenności),
 • kozłka lekarskiego (zioło wykazuje działanie uspokajające),
 • melisy (zioło wykazuje działanie uspokajające),
 • pokrzywy (wykazuje działanie moczopędne),
 • korzenia mniszka lekarskiego (wykazuje działanie moczopędne),
 • dziurawca zwyczajnego (zioło wykazuje działanie przeciwdepresyjne, usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Objawy przed okresem – jakie występują najczęściej?

Miesiączka to czas, który każda kobieta przeżywa nieco inaczej. Objawy przed okresem mogą być dla kobiety bardzo męczące. Jedne przechodzą ją niemalże bez żadnych dodatkowych objawów, dla innych natomiast jest to wyjątkowo trudny czas, okupiony często dość dużym cierpieniem.

Niezależnie jednak od tego, czy odczuwamy podczas miesiączki poważniejsze dolegliwości bólowe, czy też nie, dobrze wiedzieć, kiedy pojawi się miesiączka, by odpowiednio przygotować się na ten czas. Jakie są objawy przed okresem? Przeczytajcie o najważniejszych sygnałach wskazujących na to, że zbliża się miesiączka.

Leia também:  Como Despejar Um Inquilino Que Não Paga A Renda?

Podobnie jak miesiączka może przebiegać u każdej kobiety nieco inaczej, tak objawy przed okresem mogą się różnić w zależności od organizmu, a w niektórych przypadkach mogą w ogóle nie występować żadne charakterystyczne objawy przed okresem. Najczęściej u kobiet przed trudnymi dniami występują objawy przed okresem takie jak: charakterystyczne bóle w podbrzuszu, a wydzielina z pochwy jest mniej obfita lub zanika. Oprócz tego wiele kobiet skarży się na obrzmiałe piersi.

Niektóre objawy miesiączki zostały nazwane zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Najprawdopodobniej takie objawy przed okresem związane są z zaburzeniami hormonalnymi, a głównie z niedoborem progesteronu w stosunku do obecnych w organizmie estrogenów.

Objawy miesiączki charakterystyczne dla napięcia przedmiesiączkowego bywają rożne dla różnych kobiet. Jedne ledwie funkcjonują, a inne praktycznie nie zauważają różnicy w swoim samopoczuciu.

A na co najczęściej uskarżają się panie przed wystąpieniem miesiączki?

Większości kobiet na kilka dni przed planowaną datą miesiączki pojawia się ciągły ból w podbrzuszu, który łagodzą dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Ból i dyskomfort może być na tyle silny, że panie często zwracają się z tym problemem do swojego ginekologa. Ten stan wynika ze wzrostu produkcji prostaglandyn, odpowiadających za złuszczanie się błony śluzowej macicy.

To wywołuje skurcze macicy i utrudnia przepływ krwi w macicy. Zazwyczaj bóle w podbrzuszu ustępują w dniu, gdy następuje krwawienie. Często też kobiety skarżą się na tkliwe, bolesne piersi i dokuczliwe bóle głowy. W pewnych przypadkach może pojawić się nadmierne łaknienie lub odwrotnie – niechęć do jedzenia, mdłości, a nawet wymioty.

Objawy przed okresem to także gęsty śluz, wzrost wagi, który wynika z zatrzymania wody w organizmie. Towarzyszy temu czucie nabrzmienia i ciężkości ciała. Do innych, ale równie dokuczliwych objawów zaliczają się wahania nastroju, drażliwość, skłonność do irytacji, podenerwowana, co negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety.

Na pocieszenie jednak można dodać, że u kobiet po 30 roku życia, które urodziły dziecko, PMS występuje już w formie łagodniejszej.

Śluz występujący w pochwie (śluz szyjkowy) wygląda inaczej w zależności od etapu cyklu menstruacyjnego kobiety – może mieć różne kolory i konsystencję. W fazie lutealnej (poowulacyjnej) śluz ulega zmianie, stając się gęsty, nieprzejrzysty i nierozciągliwy – powodu konsystencji może kojarzyć się z galaretką.

Objawy przed okresem a gęsty śluz świadczą o tym, że nastąpiła faza niepłodna, czyli plemniki mają bardzo utrudnione – wręcz uniemożliwione zadanie ewentualnego zapłodnienia. W tak gęstym śluzie nie mogą się sprawnie poruszać.

Śluz przed okresem określany jest także mianem jest śluzu typu G, ponieważ na jego wytwarzanie wpływają hormony – gestageny.

Jeśli pierwsze objawy miesiączki się nie pojawiają, niekoniecznie musi to oznaczać, że nie wystąpi okres. Tego typu dolegliwości zależą od bardzo wielu różnych czynników. Objawy miesiączki, których nie ma, mogą być oczywiście także znakiem spóźniającego się okresu. W takiej sytuacji również nie należy wyciągać pochopnych wniosków.

Objawy przed okresem a ciąża mogą dawać podobne sygnały, ale spóźniający się okres może być również spowodowany nadmiernym stresem, zaburzeniami odżywiania, a nawet zbyt intensywnym treningiem. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie ciążę, po wykonaniu testu ciążowego powinna zgłosić się na wizytę u lekarza ginekologa.

Specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości i orzeknie, czy dane objawy przed okresem a ciąża wskazują na zapłodnienie.

Pierwsza miesiączka – objawy, ile trwa, kiedy może się pojawić?

Pierwsza miesiączka z początku może przerażać, ale kiedy podejdziesz do tematu świadomie, możesz być pewna, że nic Cię nie zaskoczy, a strach szybko minie. Zobacz, co warto wiedzieć na temat pierwszego okresu i jak do niego się przygotować.

Pierwszy okres u dziewczynek – kiedy może się pojawić?

Dojrzewanie to czas, w którym dochodzi do bardzo wielu zmian. Pod koniec tego okresu u dziewczynek pojawia się pierwsza miesiączka. To ważny etap rozwoju. Oznacza, że biologicznie stajesz się dorosła, a Twoje ciało przygotowuje się do możliwości posiadania potomstwa w przyszłości. 

Pierwsza miesiączka, fachowo nazywana menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne normy. Pierwsza miesiączka w wieku 10 lat to nie powód do obaw i zmartwień. Przy najbliższej wizycie u prowadzącego lekarza pediatry warto o tym powiedzieć.

Nawet jeżeli skończyłaś już 14 lat i nadal nie miesiączkujesz, nie musisz się niepokoić, że coś jest nie tak. To, kiedy pojawi się pierwszy okres, zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne.

Możesz zapytać swoją mamę, w jakim wieku pojawiła się u niej pierwsza miesiączka. Ale nie sugeruj się tym mocno, ponieważ w dzisiejszych czasach wpływ mają także czynniki środowiskowe i sposób odżywiania. Znaczenie ma także ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna i masa ciała.

Jak widzisz, nie jest to takie proste i nie da się tego przyspieszyć lub zahamować. 

Każda dziewczynka dojrzewa inaczej, a okres może pojawić się w różnym wieku. Nie ma sensu porównywać się z koleżankami i martwić się na zapas.

Pamiętaj, że większość małych kobiet dojrzewa prawidłowo, tylko we własnym tempie. Powody do niepokoju to wystąpienie pierwszej miesiączki przed 10. rokiem życia lub jej brak po 16. roku życia.

Wówczas konsultacja z lekarzem może okazać się niezbędna.

Objawy pierwszej miesiączki

Zapewne zauważyłaś, że Twoje ciało zmienia się od dłuższego czasu. Sylwetka nabrała kobiecych kształtów: zaokrągliły Ci się biodra, urosły piersi, pojawiło się owłosienie łonowe, a także na nogach i pod pachami. Zapewne także zmienił się Twój wzrost, a także mógł pojawić się trądzik. Jak już wiesz, pierwsza miesiączka pojawia się pod koniec okresu dojrzewania. Zatem możesz się jej spodziewać, choć zwykle występuje nieoczekiwanie. Zazwyczaj przed tym wielkim dniem nie pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Jednak każdy organizm jest inny, a objawy są kwestią indywidualną. Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych oznak pierwszej miesiączki należą:

 • plamienia lub niewielkie krwawienia występujące przez kilka dni,
 • pojawienie się białej wydzieliny,
 • bóle i skurcze w dole brzucha,
 • lekkie osłabienie i ogólne złe samopoczucie,
 • nudności,
 • rozdrażnienie, dekoncentracja i wahania nastrojów.

Objawy pierwszego okresu mogą być różne i mogą wystąpić w różnym nasileniu. Warto obserwować zmiany w swoim ciele i być przygotowaną. 

Czytaj więcej o tym, co się dzieje z Twoim ciałem: Etapy dojrzewania – jak zmienia się Twoje ciało?.

Jak wygląda pierwsza miesiączka u dziewczynek?

W przypadku tego, jak wygląda pierwszy okres, także nie ma jednej odpowiedzi. Jeżeli rozmawiasz na ten temat z koleżankami, to przygotuj się, że każda może mówić co innego. Zwykle pada pytanie: ile trwa pierwszy okres? Z tym bywa różnie. Warto zaznaczyć, że pierwsze miesiączki są nieregularne, mogą trwać od 3 do 7 dni. Także pojawienie się następnej nie jest oczywiste i kilka miesięcy przerwy między okresami jest normalne. Pierwsza miesiączka może być bardzo skąpa (kilka kropel krwi) lub bardzo obfita. Także kolor wydzieliny może się różnić – normą jest zarówno krwistoczerwone, jak i brunatne zabarwienie. Jeżeli chodzi o bolesność, to zazwyczaj pierwszym krwawieniom nie towarzyszy ból. Potem może być różnie, bowiem wiele kobiet dotykają tego typu dolegliwości. Na szczęście mijają wraz z miesiączką.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że pierwsze sześć lat od pojawienia się pierwszego okresu, to czas na uregulowanie się poziomu hormonów.

Po tym czasie miesiączkowanie będzie dość systematyczne i będzie się odbywało średnio w 28-dniowych cyklach. Jednak początkowo możesz mieć nieregularne okresy. Ma to związek, z tym że pierwsze cykle często są jeszcze bezowulacyjne.

Pamiętaj, że nie jest to regułą i nie można traktować tego czasu, jako okresu, w którym ciąża jest niemożliwa.

Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

Jeżeli podejrzewasz, że niebawem możesz zacząć miesiączkować, nie obawiaj się tego. To naturalne, że dojrzewasz, a okres to oznaka prawidłowego rozwoju. Jeżeli czujesz niepokój, porozmawiaj z osobą, z którą masz dobry kontakt. Może to być mama, starsza siostra, babcia czy też ciocia. To normalne, że chcesz wiedzieć, jak to wszystko wygląda i co wtedy robić.

Pamiętaj też, że koleżanki nie zawsze będą miały odpowiednią wiedzę. Warto porozmawiać z kimś, kto wysłucha Twoich obaw, jak też podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami i znajomością tematu. Jeżeli nadal będziesz miała jakieś wątpliwości, warto porozmawiać np. z lekarzem ginekologiem, który dokładnie wyjaśni Ci, co się dzieje z Twoim ciałem.

Poza tym będzie wiarygodnym źródłem informacji. 

Leia também:  Pieczenie w jamie ustnej – jakie mogą być przyczyny uczucia palenia i pieczenia w ustach?

Nie bój się pytać, to normalne, że odczuwasz stres przed nieznaną Ci jeszcze sytuacją. Jeżeli będziesz świadoma i dobrze przygotowana do tego, co Cię czeka, przestaniesz się niepokoić i spokojnie poczekasz na pierwszą miesiączkę. 

Możesz też przygotować się od strony praktycznej. Udaj się na zakupy z zaufaną osobą, by zapoznać się i wybrać odpowiednie środki higieniczne potrzebne podczas okresu. Warto mieć w plecaku czy torebce np.

podpaskę. Ważna jest także właściwa higiena w trakcie okresu. Ma to znaczenie w zapobieganiu powstawania infekcji.

Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych dla nastolatek, w tym specjalne płyny do higieny intymnej.

Właściwe przygotowanie się do pojawienia się pierwszej miesiączki to klucz do spokoju. Pamiętaj, że nie masz powodów do obaw, bo to normalne, że stajesz się kobietą. Jeżeli rozwiejesz wszystkie Swoje wątpliwości, nic się nie zaskoczy.

dr n. med. Anna Wilczyńska specjalista ginekolog położnik

Jak poznać, że zbliża się pierwsza miesiączka? Objawy przed menarche są charakterystyczne

Pojawienie się pierwszej miesiączki jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej młodej kobiety. Większość dziewczynek czeka na pierwsze krwawienie od jakiegoś czasu.

To dlatego, że pierwsza miesiączka jest zazwyczaj poprzedzona konkretnymi objawami, które nasilając się, dają znak, że moment krwawienia zbliża się wielkimi krokami. Gdy pojawi się pierwsza menstruacja, dobrze wiedzieć, jak wtedy postępować.

Dowiedz się, jak przygotować się na pierwszą miesiączkę. Jak zachować się w czasie pierwszego krwawienia?

Pierwsza miesiączka (menarche) pojawia się zazwyczaj w wieku 12-14 lat. Jednak zanim dojdzie do pierwszego krwawienia, w organizmie młodej kobiety zachodzą pewne zmiany. Miesiączka pojawia się przeważnie po 14 miesiącach od tzw.

skoku pokwitaniowego, czyli okresu dojrzewania płciowego. W tym okresie dochodzi do przyrostu wysokości i wzrostu masy ciała, a także dynamicznego rozwoju narządów zewnętrznych i wewnętrznych.

Dziewczynka zaczyna szybciej rosnąć na dwa lata przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, ten proces znacznie przyspiesza na rok przed menarche.

To również czas, gdy zaczynają rozwijać się piersi, brodawki sutkowe i otoczki powiększają się i unoszą ku górze, a następnie same piersi wyraźnie się zwiększają. W okresie poprzedzającym wystąpienie pierwszej miesiączki pojawia się także owłosienie łonowe (w miejscach intymnych) oraz owłosienie pod pachami.

Przyjmuje się, że pierwsza miesiączka u kobiet w naszej szerokości geograficznej występuje w wieku ok. 12-14 lat. Nie jest to jednak regułą, bo menarche może pojawić się w różnym wieku. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się miesiączki w wieku poniżej 10 lat lub brak miesiączki powyżej 14-15 roku życia wymaga konsultacji z lekarzem.

Pierwsza miesiączka: jak poznać, że zbliża się okres?

Objawy poprzedzające pojawienie się pierwszej w życiu miesiączki mogą występować już rok wcześniej. Miesiączka może pojawić się rok lub nawet dwa lata później od momentu, w którym ciało zaczęło gwałtownie się zmieniać — sylwetka zaczyna przypominać bardziej kobiecą, a piersi powiększają się i stają się bardziej wrażliwe.

U większości młodych kobiet na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką zaczyna pojawiać się biała lub żółtawa wydzielina z pochwy, która wzbudza uczucie dyskomfortu.

Na krótko przed pojawieniem się pierwszego krwawienia mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla okresu przed menstruacją, czyli osłabienie, bóle podbrzusza, obrzmiałe piersi. Tuż przed miesiączką zmniejsza się także ilość wydzieliny, która może być zabarwiona krwią i przybierać brunatny, brudny kolor.

Pojawienie się menarche jest często uwarunkowane genetycznie. Młoda kobieta zaczyna zazwyczaj miesiączkować w podobnym wieku jak jej mama i babcia.

Pierwsza miesiączka: dlaczego źle się czuję?

U niektórych kobiet miesiączkowanie łączy się z występowaniem PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

To szereg nieprzyjemnych dolegliwości spowodowanych najprawdopodobniej względnym niedoborem progesteronu w stosunku do estrogenów, który występuje przed menstruacją.

Objawy pojawiają się najczęściej na kilka dni przed miesiączką i ustępują w momencie pojawienia się krwawienia lub w czasie trwania menstruacji.

Objawy napięcia przedmiesiączkowego:

 • wahania nastroju: płaczliwość, złość, złe samopoczucie psychiczne;
 • bolesne lub wrażliwe piersi, szczególnie podczas dotyku lub w czasie noszenia obcisłego biustonosza i bluzki;
 • pojawienie się przejściowych problemów z cerą: wyskakiwanie pryszczy lub odczuwalna tłustość cery;
 • problemy z koncentracją, rozdrażnienie;
 • bóle podbrzusza, czasami promieniujące do pleców;
 • uczucie obrzmienia i wzdęcia brzucha;
 • wzrost masy ciała spowodowany zatrzymywaniem się wody w organizmie;
 • zwiększony apetyt;
 • bóle głowy.

Opisane powyżej objawy nie są niczym szczególnym, dotyczą bardzo wielu kobiet, które przed miesiączką czują się z reguły osłabione, senne, rozdrażnione. Gdy miesiączka zacznie pojawiać się regularnie, rozpoznawanie tych i innych objawów będzie łatwiejsze. Bóle podbrzusza, tkliwość piersi czy uczucie obrzmienia będą wtedy dobrze znanymi zwiastunami nadchodzącej menstruacji.

Pierwsza miesiączka: jak wygląda pierwsze krwawienie?

Pierwsza miesiączka to zazwyczaj niewielkie plamienie. Nie jest z reguły obfita, choć niektóre dziewczyny od razu doświadczają normalnego krwawienia miesięcznego. Jeśli na bieliźnie pojawią się krople żywej krwi, to znak, że pojawiła się miesiączka. Wtedy najlepiej założyć wkładkę higieniczną i obserwować krwawienie. Jeśli będzie się nasilać, wkładkę trzeba zamienić na podpaskę.

W niektórych przypadkach miesiączka od razu objawia się większym krwawieniem, często brudząc bieliznę i spodnie. To krępujące, choć charakteru pierwszej miesiączki nie da się przewidzieć. Lepiej być zatem przygotowanym na każdą ewentualność.

Pierwsza miesiączka: jak się zachować po wystąpieniu krwawienia?

Kiedy pojawią się objawy zwiastujące pierwszą miesiączkę, lepiej odpowiednio się zabezpieczyć i włożyć do torby lub plecaka podpaskę. Krwawienie może pojawić się znienacka, dlatego lepiej mieć przy sobie odpowiednie środki higieniczne. Gdy nadejdzie już pierwszy dzień krwawienia, warto powiedzieć o tym mamie lub innej zaufanej osobie, która podpowie, jak się zachować.

Jeśli ból jest wyjątkowo silny i miesiączce towarzyszy osłabienie, lepiej w tym dniu zostać w domu i odpocząć. Pierwsza menstruacja bywa szokiem dla wielu młodych kobiet, potrafi być także niezwykle wyczerpująca. Jeśli to możliwe, pierwszy dzień krwawienia lepiej spędzić w domu.

Gdy miesiączce towarzyszy ból menstruacyjny, czyli ból odczuwalny w dolnej części brzucha, można zażyć tabletkę przeciwbólową w porozumieniu z opiekunem lub lekarzem. Ulgę w bólu przynosi także odpoczynek, położenie się w łóżku, ciepła kąpiel lub ciepły okład, na przykład z termoforu wypełnionego ciepłą wodą.

W czasie miesiączki lepiej zjadać lekkie, ciepłe posiłki, które nie wywołają dodatkowych dolegliwości ze strony żołądka. Najlepiej unikać tłustego i ostrego jedzenia, które może powodować lub nasilać biegunkę, zaparcia i wzdęcia. W czasie miesiączki można pić ciepłe herbatki ziołowe, na przykład z rumianku.

Jeśli menstruacji nie towarzyszy ból, osłabienie lub inne dolegliwości, to nie ma przeciwwskazań do tego, by ćwiczyć. Nadmierną aktywność fizyczną należy ograniczyć w przypadku, gdy miesiączka jest obfita i dokucza silny ból brzucha.

Nie bój się rozmawiać z mamą na temat miesiączki. To całkowicie normalny stan, w którym znajduje się niemal każda kobieta raz w miesiącu. Dodatkowe informacje przekazane przez mamę pomogą się uspokoić i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak poradzić sobie z pierwszą miesiączką? Zobacz praktyczny poradnik:

Źródło: Jestem Mamą/youtube

Pierwsza miesiączka: kiedy spodziewać się kolejnego okresu?

Cykle miesiączkowe, czyli czas pomiędzy wystąpieniem pierwszej miesiączki (jej pierwszym dniem) a ostatnim dniem przed kolejną miesiączką, wynoszą z reguły 28 dni. Ten średni czas dotyczy głównie kobiet dorosłych, które miesiączkują regularnie, przeważnie raz w miesiącu.

W przypadku dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, cykle mogą być nieregularne nawet przez następne 2 lata. Dlatego następny okres może nie pojawić się w kolejnym miesiącu. Wynika to z faktu, że pierwsze cykle są zazwyczaj bezowulacyjne.

Nie jest to powód do niepokoju, chociaż nagłe pojawienie się miesiączki jest zawsze związane ze stresem i niepokojem młodej kobiety.

Nawet gdy miesiączki nie są jeszcze regularne, warto prowadzić osobisty kalendarzyk i zapisywać daty kolejnych menstruacji.

Można też skorzystać z jednej z dostępnych aplikacji na telefon, które po wpisaniu kolejnej daty obliczają przybliżony czas kolejnej miesiączki.

Po pewnym czasie będzie dostrzegalna pewna regularność w występowaniu miesiączek. Warto wtedy zapamiętać, w którym momencie w miesiącu pojawi się krwawienie.

Ile trwa pierwsza miesiączka? Zazwyczaj od 3 do 7 dni.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Gdy miesiączka jest bardzo obfita, krwi jest bardzo dużo i często trzeba zmieniać tampony lub podpaski, a także, gdy ból brzucha uniemożliwia normalne funkcjonowanie, występuje gorączka, wymioty, silne biegunki oraz omdlenia.

Źródło: lek. Natalia Ignaszak-Kaus, Objawy przed okresem – jakie są pierwsze objawy miesiączki? (wylecz.to/pl/choroby/ginekologia)

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*