O czym świadczy nieprawidłowy stolec? Co oznacza zmieniony kształt i kolor kału?

Temat biegunek – ich pochodzenia oraz mechanizmu powstawania – jest bardzo obszerny. Dla właściciela psa najważniejszy jest jednak fakt, że mogą one świadczyć o bardzo poważnych chorobach, w tym również nowotworowych.

Warto wiedzieć, że diagnostyka „zwykłej biegunki”, która niepokoi właściciela czy lekarza weterynarii, może być czasem niezwykle trudna, trudne może być również leczenie.

Biegunka często jest bowiem objawem procesu chorobowego, który toczy się w organizmie, i aby znaleźć właściwą przyczynę problemu, często niezbędne są badania takie jak: RTG, USG, szerokie badania biochemiczne krwi wraz z enzymami trzustkowymi, morfologia z rozmazem, a także badania kału.

Uwaga! Również niewielkie zmiany konsystencji psich odchodów powinny nas zaniepokoić – np. kał zachowuje swój kształt, ale jest na tyle rzadki, że trudno go zebrać z podłoża. Jeśli nie jest to chwilowe, jednorazowe zaburzenie, to również powinniśmy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zatwardzenie

Kał twardy, suchy, np. występujący pod postacią pojedynczych kulek, lub brak kału, czyli zaparcie – to stany, które również nie powinny zostać zlekceważone przez właściciela psa.

Tego typu zaburzenia mogą występować np. podczas stosowania u pupila diety zawierającej dużą ilość kości lub błonnika, a także u psa z przepukliną kroczową czy rozrostem prostaty.

Przyczyną mogą być także problemy behawioralne.

Utrzymujące się przez dłuższy czas zatwardzenie zaburza perystaltykę jelit, co skutkuje pojawieniem się w nich stanu zapalnego, a nawet martwicą czy perforacją. Takie przypadki kończą się bardzo poważnymi zabiegami chirurgicznymi.

Bardzo często problem z określeniem częstotliwości i rodzaju stolca u psa mają właściciele czworonogów, które mieszkają na dworze. W ich przypadku wywiad jest zazwyczaj niepełny, bo właściciel nie wie, kiedy był ostatni stolec, a to jest czasami kluczowe pytanie, np. przy podejrzeniu występowania ciała obcego czy ostrym brzuchu.

O czym świadczy nieprawidłowy stolec? Co oznacza zmieniony kształt i kolor kału?

ZMIANA KOLORU PSIEJ KUPY

 • Stolec bezbarwny lub jasny (zwany acholicznym) bądź stolec „tłusty” świadczy np. o zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielkie zmiany koloru na jaśniejszy mogą już sugerować problem z tym gruczołem.
 • Stolec o ciemnej, wiśniowej barwie, czyli tzw. kał smolisty czy smołowaty, może świadczyć o krwawieniu w obrębie przewodu pokarmowego, np. w wyniku wrzodów w dwunastnicy lub z powodu guzów nowotworowych żołądka czy też jelita cienkiego.
 • Stolec ze świeżą krwią świadczy o krwawieniu w obrębie ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, czyli w jelicie grubym, np. w wyniku zapalenia okrężnicy, polipa odbytnicy czy parwowirusowego zapalenia jelit.
 • Śluz w kale świadczy najczęściej o zaburzeniach w obrębie jelita grubego, nietolerancji pokarmowej, alergii lub pasożytach jelitowych.

ZMIANA ZAPACHU

Jeśli kupa psa ma inny niż zwykle zapach, bardziej nieprzyjemny, intensywny czy gnilny, może to świadczyć o zaburzeniach trawienia czy zaburzeniach flory bakteryjnej w obrębie przewodu pokarmowego czworonoga.

ODDAWANIE STOLCA

Bardzo istotny przy omawianym temacie jest sposób oddawania stolca przez psa. Pupil powinien robić kupę bezboleśnie, przyjmując typową pozycję defekacji, napinając się jedynie kilka razy. Zazwyczaj oddawanie stolca powinno odbywać się dwa razy dziennie. Częstotliwość wydalania stolca również jest cechą osobniczą, zależną m.in. od żywienia czy aktywności psa.

Co powinno nas zaniepokoić i kiedy powinniśmy zasięgnąć porady weterynarza?

 • Dyschezja, czyli utrudnione oddawanie kału. Kał się pojawia, ale pies musi się wysilić, aby go wydalić.
 • Bolesne parcie na kał, bezproduktywne i bolesne napinanie tłoczni brzusznej.
 • Brak odpowiedniej pozycji – pies oddaje kał bez napinania się, czy też oddaje go bezwiednie. Nietrzymanie stolca jest objawem zaburzeń neurologicznych, takich jak np. zespół końskiego ogona.
 • Problemy z oddawaniem stolca mogą być objawami np. przerostu gruczołu krokowego u starszych samców, stanu zapalnego, guzów nowotworowych w obrębie jelit czy też błędów żywieniowych. Nie zapominajmy również o ciałach obcych, które mogą powodować niedrożność ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, objawiającą się bolesnym parciem na kał.

OBECNOŚĆ PASOŻYTÓW W PSIM KALE

W psiej kupie gołym okiem nie zauważymy jaj większości pasożytów czy też pierwotniaków, tak więc „na oko” nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że pies nie jest zarobaczony.

W taki sposób możemy zaobserwować jedynie dorosłe postacie pasożytów. Właściciele czworonogów najczęściej opisują je jako „makaron”, czyli psią glistę, lub też „ryż”, czyli człony tasiemca.

Są to wyraźne sygnały, że pies wymaga odrobaczenia, najlepiej wraz z konsultacją weterynaryjną.

Aby w 100% wykluczyć zarobaczenie psa, należy zbadać kał. Badanie to ma na celu wykluczenie obecności pasożytów w tym przede wszystkim ich jaj. Jednokrotne badanie jest niewystarczające, dlatego też należy wykonać ich kilka w odstępie ok. 2-3 tygodni. 

Do najczęściej wstępujących pasożytów kału zaliczane są:

 • Toxocara canis, toxocaris leonina – glisty
 • Ancylostoma spp., Unicinaria spp. – tęgoryjce
 • Trichuris vulpis – włosogłówka
 • Dipylidium caninum – tasiemiec psi
 • Giardia lamblia – giardioza (pierwotniaki)
 • Isospora spp. – kokcydia (pierwotniaki)

Pamiętajmy, że odrobaczanie psa jest bardzo ważne!  To podstawowa profilaktyka chorób pasożytniczych psów, jak i ludzi! Dorosłego psa należy odrobaczać co 3 miesiące, a szczeniaka według określonego schematu. Alternatywnie u dorosłych psów można również co 3 miesiące przeprowadzać badanie kału i na podstawie otrzymanych wyników zdecydować o odrobaczeniu pupila.

Więcej informacji na temat odrobaczania psa dorosłego, jak i szczeniaka, znajdziesz w tej publikacji.

O czym świadczy nieprawidłowy stolec? Co oznacza zmieniony kształt i kolor kału?

BADANIE KAŁU PSA

Psia kupa umożliwia wykonanie szeregu badań, które są niezwykle pomocne w diagnostyce chorób. Większość z nich to łatwe i niedrogie badania, z powodzeniem można je wykonać w gabinecie weterynaryjnym.

 • Podstawowe badania kału to:
  • rozmaz bezpośredni – za pomocą tej metody można ocenić kolor kału, obecność tłuszczu, krwi czy elementów innych niż pokarm, np. członów tasiemca; pozwala również stwierdzić obecność kokcydii;
  • flotacja – badanie parazytologiczne – umożliwia zdiagnozowanie obecności jaj nicieni czy włosogłówki;
  • badanie na strawność z kliszą fotograficzną lub test żelatynowy – pozwalają ocenić obecności enzymów trawiennych w kale, wykonuje się je w celu diagnostyki zaburzeń trzustki; metody te są jednak mało wiarygodne;
  • badanie cytologiczne – wykrywa obecność np. białych krwinek lub bakterii saprofitycznych i patologicznych;
  • szybkie testy diagnostyczne wykrywające antygen – testy bardzo dokładne, bardzo często używane do diagnostyki chorób takich jak giardioza czy też niebezpiecznej dla szczeniaków parwowirozy;
  • posiew bakteryjny kału – wykonywany najczęściej w laboratorium zewnętrznym, w celu identyfikacji bakterii np. salmonelli czy lekoopornej E. coli;
  • badania krwi utajonej w kale – u psów żywionych mięsem bądź suplementowanych żelazem może mieć wynik fałszywie dodatni;
  • badania w celu wykrycia niestrawionych cząstek pokarmowych – rozmaz kału w odpowiednim barwieniu – taki test jest wykonywany w celu diagnostyki zaburzeń trzustki, jest jednak mało wiarygodny.

PSIE ODCHODY TO ŹRÓDŁO CHORÓB

Nie zapominajmy, że psia kupa może być źródłem wielu pasożytów oraz bakterii chorobotwórczych zagrażających zdrowiu człowieka, jak np. tasiemiec bąblowcowy czy salmonella.

W związku z tym powinniśmy zachowywać wszelkie zasady aseptyki i po każdym zebraniu psiej kupy zdezynfekować ręce! Najbardziej narażone na zarażenie są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, a także osoby przyjmujące leki immunosupresyjne.

PODSUMOWANIE

Każda zmiana wyglądu lub zapachu stolca czy też problem z defekacją powinny zwrócić uwagę właściciela psa! Pamiętajmy, że diagnostyka przyczyn zaburzeń może być bardzo krótka, a leczenie szybkie i skuteczne – np.

biegunka powstała w wyniku zaburzeń pokarmowych minie już po zastosowaniu głodówki i probiotyków.

Zdarza się jednak, że przyczyna zaburzeń defekacji jest poważniejsza, a zdiagnozowanie jej zajmuje dużo czasu i wymaga specjalistycznych badań (badania obrazowe, endoskopowe, a nawet biopsje przewodu pokarmowego czy też laparotomie) oraz podania leków (silne antybiotyki o szerokim spektrum, leki o działaniu immunosupresyjnym).

W przypadku stwierdzenia obecności pasożytów należy odrobaczyć psa odpowiednimi środkami dostosowanymi do jego wieku, wagi oraz rodzaju pasożyta, który został wykryty.

Pamiętajmy, że jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek zmiany w kupie naszego pupila, powinniśmy zacząć działać jak najszybciej! Nie lekceważmy tego „śmierdzącego problemu”. ????

lekarz weterynarii, Małgorzata Glema

Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?

Choć robi go każdy, dla wielu wciąż pozostaje tematem tabu. Stolec, bo to o nim mowa, jest nieodłącznym elementem procesu trawienia, a oddawany regularnie może świadczyć o zdrowym funkcjonowaniu organizmu.

Informacje o stanie naszego zdrowia daje również kolor i rodzaj kupy.

I mimo że większość ludzi na jej widok odwraca wzrok, lekarze zachęcają, by przyglądać się wyglądowi kału i w razie wątpliwości lub niepokojących wyników tej obserwacji, czym prędzej zgłosić się do specjalisty.

Przeczytaj też: Nietrzymanie stolca – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Stolec – co to jest?

Leia também:  Zaburzenia smaku – jakie są przyczyny utratu smaku?

Zanim przedstawimy ci rodzaje i barwy kału, wytłumaczymy, czym właściwie on jest. A zatem? Pisząc krótko pod hasłem tym kryje się niestrawiona żywność. I choć każda kupa będzie różna, istnieją pewne jej cechy, które mogą wskazywać na zdrowy lub niezdrowy stolec. A będzie to między innymi zapach, kształt czy kolor.

Zdrowy stolec… czyli jaki?

Zdrowy kał ma brązowy odcień – a wszystko to za sprawą bilirubiny. Jeśli chodzi o kształt, mowa o uformowanym, czyli ani nie luźnym, ani zbytnio zbitym (najlepiej gry przypomina kiełbasę lub węża). Poza tym jego konsystencja powinna być półmiękka. Co ważne, w prawidłowym stolcu nie powinno być widać niestrawionych resztek pożywienia i nie powinien on barwić muszki klozetowej.

 • Dodajmy także, że czerwona lampka może nam się w głowie zapalić, gdy wypróżnianie trwa dłużej niż 15 minut (zdrowa kupa przechodzi łatwo i jej wypchnięcie zajmuje przeważnie minutę) i odbywa się rzadziej, niż trzy razy w tygodniu i częściej, niż trzy razy dziennie.
 • Przeczytaj też: Skład i rodzaj bakterii w stolcu mogą wskazywać na otyłość
 • Rodzaje stolca

O czym świadczy nieprawidłowy stolec? Co oznacza zmieniony kształt i kolor kału?

Kulki

Twarde i oddzielne małe grudki, które wyglądają jak orzechy i są trudne do przejścia. Oznaczają zaparcia i nie mogą powtarzać się zbyt często.

Gąsienica

Ten rodzaj stolca charakteryzuje kształt kłody o grudkowatej powierzchni. To również oznaka zaparcia, która nie powinna powtarzać się zbyt często.

Kiełbaska

Mowa tutaj o kształcie kłody czy kiełbaski z kilkoma widocznymi pęknięciami na powierzchni. Co oznacza taki rodzaj kału? Wszystko w porządku!

 1. Wąż
 2. Gładki i „zawijany” kształt kału również świadczy o zdrowiu.
 3. Kleks

Małe grudki, ale o miękkiej konsystencji i łatwo przechodzące. Ponadto widać wyraźnie krawędzie. Co oznacza taka kupa? Mało błonnika w diecie.

Budyń

Ten rodzaj kału jest puszysty, przypomina papkę i ma postrzępione brzegi. Może być on oznaką lekkiej biegunki.

Abstrakcja

W niektórych przypadkach może przypominać wodę – brak tutaj jakichkolwiek kształtów. Bez wątpienia mowa o biegunce.

Kolory stolca

O czym świadczy nieprawidłowy stolec? Co oznacza zmieniony kształt i kolor kału?

Czarny

Kał w tym kolorze może być spowodowany przyjmowaniem różnych suplementów diety, w tym na przykład żelaza. Jeśli jednak nie przyjmujesz żadnych preparatów, czarny stolec może być oznaką krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Czerwony

Czerwony odcień stolcu mogą nadać buraki, żurawina czy sok pomidorowy. Może być on jednak również związany z krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub powstaniem hemoroidów.

Jasny

Jeśli kał ma jasny odcień może to oznaczać, że brakuje ci żółci. Żółć to płyn trawienny pochodzący z wątroby i woreczka żółciowego, więc jeśli oddajesz tego rodzaju stolec, prawdopodobnie oznacza to, że przewód jest zablokowany, a ty czym prędzej powinieneś skonsultować się z lekarzem. Bywa jednak również tak, że niektóre leki mogą „rozjaśniać” kupę.

Żółty

Tłusty, śmierdzący, żółty stolec jest zwykle oznaką zbyt dużej ilości tłuszczu. Może mieć również związek z zaburzeniami wchłaniania – na przykład celiakią.

 • Zielonkawy
 • Jeśli stolec zabarwiony jest delikatnie na zielono, nie masz powodów do zmartwień. 
 • Zielony

Ślady zieleni są w rzeczywistości całkiem normalne. Jeśli jednak kał jest zdecydowanie bardziej zielony, aniżeli brązowy, oznacza to jedną z dwóch rzeczy.

Albo dodałeś do swojej diety dużo zielonych pokarmów (np. szpinak) albo stolce przechodzą przez ciebie zbyt szybko. Wówczas kał nie zbiera tak dużo bilirubiny zabarwiającej go na brązowo.

Ma on za to więcej soli żółciowych, które nadają mu ten odcień.

 1. Brązowy
 2. Ten kolor kału daje tylko jedną informację – wszystko jest okej!
 3. Przeczytaj też: Środki przeczyszczające: rodzaje, sposób działania
 4. Jak powinien pachnieć zdrowy stolec?

Żaden stolec nie pachnie fiołkami – to fakt. Jeśli jednak podczas wypróżniania czujesz, że w toalecie unosi się wyjątkowo nieprzyjemny zapach, warto zbadać kał na obecność bakterii, wirusów czy pasożytów.

Dodajmy jeszcze, że śmierdzące stolce oddają przeważnie osoby cierpiące na zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że pokarm bardzo długo zalegał w żołądku czy jelitach.

Ponadto przyczyna bardzo nieprzyjemnego zapachu kupy może leżeć w takich chorobach jak celiakia, mukowiscydoza czy przewlekłe zapalanie trzustki.

Nieprawidłowy stolec – kiedy warto udać się do lekarza?

Jeden czy dwa nieprawidłowe stolce nie muszą od razu świadczyć o chorobie. Jeśli jednak kał odbiega od normy przez kilka dni, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj bowiem, że zaparcia mogą blokować jelita, a utrzymująca się biegunka prowadzić do odwodnienia i utrudniać wchłanianie niezbędnych składników odżywczych z pożywienia.

Poza tym niewłaściwy kolor czy konsystencja kału mogą być objawem poważnej choroby. 

Zobacz, jak zbudowany jest układ pokarmowy. 

Jak wygląda Twój stolec? – vegetitian.com

Stolec może być świetnym wskaźnikiem zdrowia Twojego przewodu pokarmowego.

Na jego podstawie możesz częściowo zauważyć, czy spożywasz odpowiednią ilość wody i błonnika pokarmowego, gdyż stolec w około 75% składa się z wody, a w 25% z odpadów przemiany materii, gdzie około 1/3 to niestrawione włókna roślinne.

Często przy nieprawidłowościach z dietą czy przewodem pokarmowym stolec się zmienia i warto na tę zmianę zareagować. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są kształty, formy stolca i jakie może mieć kolory.

Jak wygląda Twój stolec?

Zdrowy stolec nie zawsze musi wyglądać tak samo. Może się różnić w zależności od tego, co jemy, ile pijemy, jaką mamy aktywność fizyczną, jakie leki i suplementy przyjmujemy itp. Rodzaj stolca zależy również od czasu przebywania treści pokarmowej  w okrężnicy. 

Zazwyczaj ludzie wypróżniają się codziennie, często o tej samej porze. Jednak oddawanie stolca 2-3 razy dziennie lub co 2-3 dni też jest prawidłowe. 

Najczęstszą dolegliwością związaną ze zmianą rytmu wypróżnień jest zespół jelita nadwrażliwego (IBS). O tym jest osobny artykuł. 

Stosunkowo łatwym narzędziem do oceny konsystencji i kształtu stolca jest Bristolska skala uformowania stolca zaproponowana w 1997 roku przez Lewisa i Heaton. Stolce umieszczone na tej skali możesz obejrzeć na poniższej grafice. Możesz pobrać tę grafikę i monitorować swoje codzienne kupy.

O czym świadczy nieprawidłowy stolec? Co oznacza zmieniony kształt i kolor kału?

Jeżeli twój zwyczajowy stolec wygląda jak typ 3 lub 4, to znaczy, że prawdopodobnie spożywasz odpowiednią ilość błonnika i wody. Jest to normalna kupa. Dość miękka, łatwa do wydalenia. Gratulacje ????

Jeżeli Twój stolec wygląda, jak typ 1 lub 2., prawdopodobnie cierpisz na zaparcia. Zastanów się nad swoją dietą. Przeanalizuj, czy jesz wystarczającą ilość błonnika (minimum 25-30 g na dzień)? Jeżeli nie, skup się głównie na błonniku rozpuszczalnym, który tworzy żel w jelitach i pomaga stolcu poruszać się w przewodzie pokarmowym.

Znajdziesz go m.in. w owsie, roślinach strączkowych (tu uwaga na FODMAP), orzechach, nasionach i babce płesznik. Błonnik nierozpuszczalny zwiększa objętość stolca (np. otręby pszenne), ale nie jest skuteczny w normalizacji wypróżnień i może nasilać objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 O diecie przy zaparciach będzie osobny post (obiecuję).

Pamiętaj również o piciu płynów (około 8 szklanek na dzień dla osoby dorosłej) i aktywności fizycznej. Ćwiczenia fizyczne są niezbędne do regularnych wypróżnień. 

Jeżeli zaparcia utrzymują się na co dzień, zgłoś się do dietetyka.

Jeżeli Twoje stolce są luźne, wodniste i nieuformowane, możesz mieć typ 5,6 lub 7, przy czym typ 5 może oznaczać lekką biegunkę i zbyt niskie spożycie błonnika w diecie, natomiast typ 6 i 7 oznaczają biegunkę i mogą oznaczać rozwój stanu zapalnego, chorób jelit lub zatrucia pokarmowego. Z jakiegoś powodu stolec przechodzi przez jelita zbyt szybko i najprawdopodobniej składniki odżywcze nie nadążają się przyswajać. Jeżeli dochodzi u Ciebie do takich stolców, koniecznie wybierz się na badania. 

Co mogą oznaczać kolory stolca?

Zdrowy stolec będzie miał kolor brązowy. Zabarwienie to jest wynikiem bilirubiny i biliwerdyny — barwników żółciowych uwalnianych przy rozpadzie hemoglobiny. Jeżeli kolory twojej kupy zmieniają się, najpierw zwróć uwagę na to, co jadłeś/aś, gdyż barwniki z jedzenia przechodzą do stolca, zmieniają jego kolor i jest to zupełnie normalne. Zobacz poniżej kilka przykładów.

Jaki kolor może mieć stolec i jakie mogą być przyczyny zabarwienia:

Kolor czarny – czarny stolec może być skutkiem przyjmowania suplementów z żelazem. Może wystąpić również przy spożyciu owoców o ciemnym zabarwieniu, p. jagód. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, że może oznaczać krew w stolcu.

Jeżeli nie przyjmujesz suplementacji i jagody nie stanowią Twojej codziennej przekąski, a obserwujesz u siebie czarne stolce, wybierz się do lekarza. Istnieje możliwość krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. żołądka).

  Jeżeli masz wątpliwości, możesz wykonać test na obecność krwi utajonej w kale. Kiedy test wyjdzie pozytywny, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Czarny stolec może być spowodowany również przyjmowaniem niektórych leków (m.in bizmutu, węgla lekarskiego).

Kolor czerwony – stolec w kolorze czerwonym, może być oznaką krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Może oznaczać hemoroidy (szczególnie świeża krew widoczna na papierze toaletowym). Jeżeli widzisz skrzepy krwi lub krew w stolcu, źródło krwawienia może występować w świetle jelita.

Leia também:  Regurgitacja (cofanie się pokarmu)

Twój stolec jest koloru czerwonego? Ponownie, zastanów się jednak najpierw, co jadłeś/aś w dniu poprzednim. Czy nie miałeś na obiad/kolację buraczków, nie piłeś np. zakwasu z buraków? Betaina z buraków może zabarwiać kał i mocz na czerwono lub różowo i jest to zupełnie normalne.

Kolor zielony – zielony kolor stolca zazwyczaj spowodowany jest jedzeniem zielonych warzyw, np. szpinaku, jarmużu, kapusty itp. W warzywach tych występuje chlorofil, który podobnie, jak betaina z buraków zabarwia stolec.

Kolor zielony może wystąpić także w przypadku biegunki, kiedy stolec wydalany jest dość szybko i podczas formowania się go jest za mało czasu, aby żółć zdążyła zabarwić go na kolor brązowy.

Jeżeli zielony stolec powtarza się, a nie jesteś liściożercą (szkoda), to wybierz się do lekarza.

Kolor pomarańczowy – jesz dużo dyni, marchewki i ogólnie pomarańczowych warzyw/owoców? Występuje w nich barwnik beta-karoten. Nie tylko twoja kupa może być pomarańczowa, ale skóra również. Nie jest to szkodliwe. Jeżeli jednak Twój stolec jest często koloru pomarańczowego, mimo że nie jesz większych ilości beta-karotenu, porozmawiaj z lekarzem na wszelki wypadek.

Kolor żółty – taki stolec oprócz koloru żółtego może charakteryzować się dodatkowo błyszczącą powierzchnią i trudnością w spłukaniu go z muszli klozetowej.

Kupa w kolorze żółtym może świadczyć o zaburzeniach w przyswajaniu tłuszczów, zapaleniu trzustki, celiakii, raku trzustki. Może występować także w przypadku biegunki tłuszczowej lub sibo wodorowym (zespół rozrostu bakteryjnego).

Koniecznie udaj się do lekarza, jeżeli zauważasz u siebie takie stolce. 

Żółty stolec u noworodka jest normalny. 

Kolor biały lub szary – ten kolor może występować przy nieprawidłowym przepływie żółci (np. niedrożności dróg żółciowych, kamicy żółciowej, ale może również świadczyć o zmianach nowotworowych trzustki), złym wchłanianiu lub przy niewystarczającym wydzielaniu enzymów trawiennych. 

Taki kolor może występować również przy braniu niektórych leków (m.in. bizmut), warto więc sprawdzać ulotki leków, które przyjmujesz. Udaj się do lekarza, kiedy zauważasz ten kolor stolca.

Na koniec zapach kupy. 

No cóż, żaden stolec nie pachnie przyjemnie. Wiesz, dlaczego tak jest? Otóż jak już wcześniej wspominałam, oprócz wody (która stanowi 75% stolca)  składa się on w 25% z odpadów. Z tych 25% składników stałych 30% stanowią bakterie.

Jelito grube jest miejscem bytowania ogromnej liczby drobnoustrojów (około 1,5-2 kg). Te fermentują pozostałości po pożywieniu, których nasz organizm nie potrzebuje i stara się ich pozbyć.

Naturalnym skutkiem fermentacji bakteryjnej są gazy i nieprzyjemny zapach. 

Reszta składników stałych znajdujących się w kupie to związki nieorganiczne (głównie wapń, fosforany), ciała tłuszczowe, niestrawione części pokarmów (głównie celuloza), trudniej strawne białko roślinne i złuszczający się naskórek nabłonka jelitowego.

Jeżeli produkty przemian znajdują się zbyt długo w przewodzie pokarmowym (np. podczas zaparć), stolec może mieć wyjątkowo cuchnący zapach i może to świadczyć o nieprawidłowościach w procesie przesuwania się lub formowania kału. Chyb już wiesz, co wtedy zrobić.

Wybrać się do lekarza.

Na co dzień staraj się monitorować swój stolec – just in case

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, co jest prawidłowym, a co nieprawidłowym symptomem związanym z twoją kupą oraz kiedy zgłosić się do lekarza lub dietetyka po pomoc. 

Pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów, jeżeli obserwujesz u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości lub coś Cię niepokoi. Szczególnie kiedy obcerujesz u siebie poniższe symptomy:

 • Krew w stolcu,
 • Znaczącą zmianę w rytmie wypróżnień,
 • Przewlekłe biegunki lub zaparcia,
 • Bardzo cuchnące stolce,
 • Jasne lub zbyt ciemne zabarwienie stolca i inne objawy ze strony przewodu pokarmowego,
 • Nadmierne wzdęcia.
 • Inne niepokojące objawy.

Literatura

KOLOR STOLCA A LEKI

Wypowiedzi na forum o:

Skoro wyniki ok, to albo faktycznie są dobre, albo zrobili w labie błąd – zdarza się. Ale wydaje mi sie, że Twoje problemy mogą być z dwunastnicy – skoro bierzesz leki na wrzody, to ból może promieniować i tak pewnie jest. Czasami objawy danej choroby są niecharakterystyczne, ja przy nadkwasocie

jaki masz stolec. Idź i sprawdź: twardość, zapach, kolor, kształt i wielkość. Później wróć i napisz, a ja przepiszę ci lekarstwo.

Mozesz zacząć stosować sama, ale nie ma gwaracji, ze pomoże. W homeopatii najważniejsze jest zindywidualizowanie terapii i dopasowanie leku do konkretnych objawów ( a nie kazda biegunka, czy zaburzenia żołądkowo- jelitowe przebiegają tak samo; czasem nawet kolor kupki jest ważny). Tu nie ma

brałam jeszcze Dianę 35. Dianę odstawiłam i brałam leki na wątrobę. A teraz znów ten stolec. Czuję się trochę zmęczona, ale nic mnie nie boli i właściwie to czuję się dość dobrze. Więc co to może być? Czy kolor stolca jest taki ważny?

co Wy z tą krwią utajoną? utajonej nie widać, a czarny stolec nie musi oznaczać krwawienia, niektóre leki dają taki kolor-na pewno żelazo (np. Sorbifer) —

u nas podczas podawania stolce się rozluzniły i było ich wiecej. Co do koloru to u nas akurat i przed podawaniem były zielona, bo mała dostawała Nutramigen.Fakt, że po odstawieniu Ferrum przez parę dni kupki były jasniutkie, a potem wrócły do dawnej zielonej barwy. Biegunka przy podawaniu

z reakcji na hydrolize białka w mieszance lub też z reakcji na wzbogacenie jej żelazem. Konsystencja i kolor stolca mogą byc też rezultatem gorszej tolerancji laktozy,a czasem reakcja na podawane leki ( np żelazo) Proponuję więc kontynuowac podawanie mieszanki,podać ewentualnie probiotyk

okazji brzuch a kał jest normalnego koloru. Bralam przez 3 dni Nifuroksazyd – pomoglo,bylo wszystko normalnie.Teraz po odstawieniu leku znow problem wrocil.Jaka przyczyna moze byc tego?Miesiac temu mialam robiona Morfologie bylo wszystko w porzadku.

Nikt na odległość nie zgadnie, co ci jest. Diagnoza choroby trzustki na podstawie koloru stolca? Cienkie to.

Może odczuwasz skutki uboczne po mezoprosalu? Brałeś przedtem metronidazol? On też potrafi dopiec Jak chcesz się sam diagnozować i leczyć, to najpierw poczytaj: www.pfm.

pl/indeks_lekow/lek/leki-stosowane-w-zaburzeniach-wydzielania-soku-zoladkowego/mesopral/A

1. Czy lekarz potwierdził rozpoznanie przewlekłej biegunki? Bo czasem zdarza sie, że oddanie kilku stolców brane jest za biegunkę a nie do końca tak jest.
Jednak zakładam, że potwierdził.
Nifuroksazyd jest dobrym pomysłem. Powinien pomóc. Proponuję Carbo Activ – czyli po prostu węgiel. Lek stary

Zielony stolec, biegunka i inne problemy z kupą. Co oznaczają?

Zielony stolec, kał luźny lub zbity w grudki, widoczna domieszka śluzu albo krwi – wygląd stolca może ujawnić problemy związane z trawieniem i ogólnym stanem zdrowia. Choć uznawany za wstydliwy temat, często pomaga we wczesnym postawieniu diagnozy i leczeniu niektórych chorób.

Nie namawiamy, aby kwestia wizyt w toalecie stała się nagle wiodącym tematem small talków, ale przypominamy: to, co wydalamy, naprawdę wiele mówi o stanie naszego organizmu. Znaczenie ma kształt, kolor kału, jego zapach i konsystencja.

Co oznaczają zielony stolec i inne problemy z kupą?

Ludzki kał nie jest tylko trawiennym odpadkiem.

Jego kolor (czarny, żółty, zielony?), zapach, a nawet (tak!) dźwięk, jaki wydaje, gdy uderza o wodę w toalecie – może zdemaskować wiele chorób.

Dlatego właśnie każdy z nas powinien czasem „rzucić okiem” do muszli klozetowej. Oprócz pozostałości po smacznym obiedzie możemy tam znaleźć objawy wielu chorób i dolegliwości.

Wygląd stolca i sposób wypróżnienia zdradza całkiem sporo. Zielony stolec pojawia się np. u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, jego żółty kolor może być efektem chorej trzustki.

Nieznośny zapach pojawia się przy infekcji jelit, a nawet celiakii. Cukrzyca i niedoczynność tarczycy mogą natomiast objawiać się m.in. zatwardzeniem.

Jakie jeszcze choroby jesteśmy w stanie zobaczyć w stolcu? Na co zwracać uwagę przy wypróżnieniach? Zebrałyśmy najważniejsze informacje.

Usprawnij pracę swoich jelit. Zajrzyj do przestrzeni zakupowej HelloZdrowie i wybierz produkty najlepsze dla siebie!

Verdin Fix, Kompozycja 6 ziół z zieloną herbatą, 2 x 20 saszetek WIMIN Lepszy metabolizm, 30 kaps.

Zdrowy stolec powinien być w odcieniach koloru brązowego. To zasługa naszej krwi. A dokładniej jednego z jej składników: sterkobilinogenu.

– Po przekształceniach w jelicie utlenia się on do brunatnej sterkobiliny barwiącej kał na brązowo – tłumaczy dr n. med. Lech Trzeciak.

Leia também:  Como Saber O Que Pagar Nas Scuts?

O czym może świadczyć stolec w innym kolorze?

Czarny stolec

Czarny stolec to najniebezpieczniejszy z odcieni, jaki może nam się ukazać. Lekarze ostrzegają, że najczęściej jest objawem krwawienia z przewodu pokarmowego. Gdy krew przedostanie się do żołądka, wskutek trawienia i degradacji hemoglobiny barwi kał na czarno.

Warto wtedy sprawdzić, czy nie borykamy się z chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka, gastropatią krwotoczną, pęknięciem żylaków przełyku, zespołem Mallory’ego-Weissa, chorobą refleksową przełyku albo… rakiem jelita grubego. Czarny kał może dodatkowo zdradzać poważne nieprawidłowości krążenia: niedokrwienie jelit czy żylaki przełyku.

Żółty stolec

Zdarza się też kał żółty. Można przy tym wyróżnić przynajmniej dwie jego odmiany. Pierwsza z nich – stolec odbarwiony i jasny, a jednocześnie pokryty tłuszczem i luźny, który brudzi bieliznę.

Tak przeobraża się kał chorych z niewydolnością trzustki (przewlekłe zapalenie, stany po operacji, rak). Powód? Chora trzustka nie trawi tłuszczu.

Niestrawiony tłuszcz wydostaje się więc z kałem, który w efekcie choroby zmienia barwę na jasną.

Stolec może być także jasnożółty. Tutaj zmiany koloru należy szukać gdzie indziej. Konkretnie w wątrobie.

Kał jest odbarwiony ze względu na zaburzenia przemiany żółci i w konsekwencji problemy z metabolizmem bilirubiny (barwiącej kał na brązowo), która nie jest wydalana do jelita. Chorobą mogącą zaburzać pracę wątroby, a jednocześnie towarzyszącą jasnożółtym stolcom jest m.in.

kamica dróg żółciowych. Jasnożółty kał może też demaskować ciężkie uszkodzenie wątroby spowodowane stanem zapalnym albo… zbyt dużymi ilościami wypitego alkoholu.

Zielony stolec jest częstym problemem u dzieci. Przyczyna takiego zabarwienia zarówno u dorosłego, jak i u dziecka jest zwykle nieco myląca, bo często to wina obecnej w nim żółci. Dlaczego nie jest więc żółty?

– Żółć ma zielony kolor. Gdy więc wędrówka żółci przez przewód pokarmowy jest, z jakichkolwiek powodów, przyspieszona, to żółć pozostaje zielona. Na taki też kolor barwi stolec – tłumaczy dr M. Picco z prestiżowej Mayo Clinic.

Zielony stolec u niemowlaka występuje m.in. na skutek niepełnego karmienia jedną z piersi (dziecko może nie pobrać pojawiającego się pod koniec mleka o wysokiej zawartości tłuszczu, co wpływa na proces trawienia).

Zielona kupa wydalana jest również czasami przez niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym zawierającym hydrolizaty białka. Zielony stolec może oznaczać także, że dziecko posiada nieprawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Zwykle wydalanie zielonej kupy przez malucha nie stanowi powodu do niepokoju. Konsultacja z pediatrą jest zalecana, jeśli problem utrzymuje się przez kilka kolejnych dni lub w przypadku, gdy towarzyszy mu biegunka i występuje związane z tym ryzyko odwodnienia.

Zielony stolec u dorosłych częściej jest objawem choroby. Może sugerować obecność schorzeń, takich jak m.in.:

Zielony kolor kału często podpowiada oprócz tego alergie pokarmowe.

Zwykle jest jednak po prostu efektem diety, którą stosujemy – zawarty w roślinach chlorofil (np. ze szpinaku, jarmużu, sałaty) lub sztuczne barwniki zawarte w przetworzonej żywności mogą barwić stolec na zielono. Zielony kał może wystąpić również po zażyciu suplementów żelaza.

Zdrowy stolec powinien przyjmować formę gładkiej, smukłej papki. Ani twardej, ani luźnej, czyli takiej, która pozwala na bezproblemowe wydalanie.

Dzięki ściągawce przygotowanej przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu możemy w szybki sposób sprawdzić, czy nasz kał odpowiada najwyższym standardom. Opracowana przez nich tzw. skala uformowania stolca, uwzględnia aż siedem jego typów:

 • typ 1 – pojedyncze zbite grudki podobne do orzechów, trudne do wydalenia,
 • typ 2 – stolec o wydłużonym kształcie, grudkowaty,
 • typ 3 – stolec wydłużony, z pęknięciami na powierzchni,
 • typ 4 – smukłe, wężowate kawałki stolca, gładkie i miękkie,
 • typ 5 – miękkie drobiny z wyraźnymi krawędziami (łatwo wydalane),
 • typ 6 – kłaczaste kawałki z postrzępionymi krawędziami,
 • typ 7 – wodnisty, bez stałych elementów (ciecz).

Okazuje się, że wśród typów prawidłowych są tylko te w postaci trzeciej i czwartej. Pozostałe wskazują na trudności w usuwaniu stolca z organizmu, to znaczy zbyt wolny albo szybki transport pokarmu przez jelito grube.

Największymi „grzebułami” są towarzyszące zaparciom grudkowate stolce występujące w dwóch pierwszych formach. Dlaczego tak wyglądają?

– Im dłuższy czas przechodzenia stolca przez jelito grube, tym staje się twardszy i bardziej bobkowaty (przypominający kulki) – tłumaczy lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś z Oddziału Klinicznego Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

U osób niemających dotychczas problemów z wypróżnieniem powtarzające się zaparcia trzeba potraktować jako objaw wymagający obserwacji. Mogą bowiem zapowiadać wiele poważnych chorób:

 • schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guz rdzenia kręgowego czy choroby naczyniowe mózgu i neuropatia cukrzycowa),
 • cukrzycę,
 • niedoczynność tarczycy,
 • endometriozę,
 • przepuklinę,
 • hemoroidy,
 • zespół jelita drażliwego,
 • chorobę Hirschprunga,
 • raka jelita grubego, jamy brzusznej, miednicy bądź jajnika albo macicy.

W nie lepszej sytuacji są osoby zmagające się z przewlekłą biegunką. To stolce, które w bristolskiej skali przyjmują postać typu piątego i szóstego.

Do takiej formy wypróżnień prowadzić mogą: choroby trzustki, celiakia i choroby zapalne jelit (w tym uciążliwe nieswoiste zapalenie jelit czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz miażdżyca.

Ostatnia natomiast postać kału dotyczy najczęściej infekcji bakteryjnej.

Nikt nie jest pod tym względem wyjątkowy. Każda kupa ze względu na występujące w niej bakterie ma specyficzny zapach. Brzmi kiepsko, a może być gorzej.

Według naukowców za bardziej nieznośny niż zazwyczaj zapach stolca odpowiedzialne jest występowanie w jelitach procesów gnilnych.

 Problem w tym, że może być to związane z różnymi chorobami: infekcją jelitową, chorobą Crohna, zapaleniem trzustki, celiakią, mukowiscydozą.

Badania przeprowadzone na niemowlętach w szpitalu East Birmingham potwierdziły też ciekawy związek między zapachem stolca, a chorobami. Konkretnie chodzi o rotawirusa. Jak się okazuje, według angielskich naukowców można rozpoznać tę chorobę nawet po zapachu stolca.

Jeśli spada z donośniejszym odgłosem i chlupotem, to w kale najprawdopodobniej pozostały niestrawione resztki pokarmu. Może być więc to wskazówka sugerująca problemy z trawieniem albo choroby jelit.

Stolec powinien ewentualnie chwilę unosić się na powierzchni, po czym opadać swobodnie na dno miski klozetowej. Pływający stolec nie jest co prawda schorzeniem, gdyż jego umiejętność może według naukowców wynikać z dużej zawartości gazów (szczególnie po posiłku z kapustą, fasolą, jabłkami czy mlekiem) albo wody, ale trzeba uważać.

Jak mówi R. Kivi z Uniwersytetu w Illinois, może być też objawem celiakii, mukowiscydozy i zespołu jelita krótkiego. Jeśli dodatkowo mocno brudzi sedes i nie daje się spłukać, to znaczy, że kupa zawierała dużo tłuszczu, co jest związane z dolegliwościami trzustki.

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że obecność krwi w stolcu może sygnalizować jakieś dolegliwości. Najczęściej łączy się je jednak z hemoroidami.

Gdy krew powleka stolec albo znajdzie się na papierze, to zdaniem lekarzy faktycznie najprawdopodobniej przyczyną krwawienia są żylaki odbytu – hemoroidy, guzki krwawnicze.

Nie są to natomiast jedyne możliwe przyczyny obecności krwi w stolcu.

Jeśli skrzepy krwi lub jej ślady są zmieszane ze stolcem, możliwe, że źródło krwawienia znajduje się w jelitach.

– Najlepiej wtedy jak najszybciej sprawdzić, czy powodem kłopotów nie jest rak jelita grubego – ostrzega dr n. med. W. Zych z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii w Warszawie.

Również widok śluzu w stolcu potrafi niektórych poważnie zaniepokoić. I słusznie. Śluz ma co prawda w kale każdy z nas, ale powinien on być niewidoczny dla oka. Gdy się ostentacyjnie ujawni, może wskazywać na czerwonkę pełzakową, ostre zapalenie jelita cienkiego lub grubego, a nawet nowotwory (np. odbytnicy, okrężnicy).

Sytuacja, gdy w stolcu zaobserwujemy tłuste plamy albo resztki jedzenia, to też znak, że nie wypróżniamy się prawidłowo. Prawdopodobnie to efekt przejściowych problemów z trawieniem.

Jeśli jednak przy tych dolegliwościach pojawią się dodatkowo luźne stolce, to już nie przelewki.

Takie objawy często idą w parze z zaburzeniami wchłaniania (celiakia), chorobą zapalną jelit (choroba Crohna), nietolerancją pokarmową, niewydolnością trzustki oraz infekcjami przewodu pokarmowego.

W przypadku zmian związanych z wypróżnieniem ważne jest, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Uważne obserwowanie wyglądu stolca i nieodwlekanie wizyty u specjalisty to podstawa. Mimo że niemal u każdego temat ten wywołuje zażenowanie, nie ma się czego wstydzić. Z kim, jeśli nie z lekarzem, lepiej o tym porozmawiać? Szybkie działanie może oszczędzić zdrowie!

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*