Niedobór potasu w organizmie – hipokaliemia

Niedobór potasu w organizmie – hipokaliemiaGłównym wskazaniem dla suplementacji potasu jest hipokaliemia. Niemniej jednak, zalety suplementacji tego pierwiastka mogą odczuć także osoby obserwujące u siebie inne dolegliwości. Puchnące nogi, ciągła senność, bóle głowy, drżenie łydek lub ud – czy zauważyłeś u siebie te objawy? Zmienne nastroje i nieregularne bicie serca – to może oznaczać, że w twojej diecie znajduje się zbyt mała ilość potasu.

PO CO NAM TEN POTAS?

Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie. Jako elektrolit odpowiada za utrzymanie prawidłowego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych i przekazywanie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami.

Dzięki temu kontroluje pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego, odpowiadając za każde jego uderzenie.

Poprzez uczestnictwo w procesach budowy aminokwasów i białek jest odpowiedzialny również za prawidłową budowę i masę mięśni, a dzięki antagonizmowi do magnezu, prawidłowe napięcie mięśniowe.

Potas pomaga również usuwać nadmiar płynów z organizmu, co jest szczególnie istotne przy zbyt wysokim w dzisiejszych czasach spożyciu sodu, który powoduje m.in. zatrzymanie płynów i obrzęki kończyn.

Potas jako antagonista sodu reguluje ilość wody, niweluje opuchliznę i obniża jednocześnie ciśnienie tętnicze.

Dzięki kontrolowaniu równowagi wodnej i kwasowo-zasadowej pomaga zachować homeostazę całego organizmu.

ZABURZENIA WCHŁANIANIA I WYDALANIA POTASU – HIPOKALIEMIA

Wchłanianie potasu zachodzi w jelicie cienkim, a głównym narządem zapewniającym utrzymanie jego stężenia na stałym poziomie są nerki. Tylko 8% z puli potasu jest wydalana przez przewód pokarmowy. Wartość ta jednak zwiększa się u pacjentów z niewydolnością nerek. Zbyt duża ilość odprowadzanego potasu z organizmu powoduje jego niedobór, czyli hipokalemię.

Do najczęstszych przyczyn hipokalemii należą:

 • zwiększone wydalanie potasu przez nerki: w przebiegu niektórych chorób nerek, a także w przebiegu niewydolności serca, marskości wątroby, nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, choroby Cushinga oraz na skutek stosowania diuretyków
 • zwiększone wydalanie potasu przez układ pokarmowy: na skutek ostrych biegunek infekcyjnych, biegunek wywołanych nadużywaniem środków przeczyszczających, biegunek towarzyszącym przetokom skórno-jelitowym, na skutek biegunek wywołanych chorobami nowotworowymi i chemioterapią
 • zwiększone wydalanie potasu przez skórę: na skutek ciężkich i rozległych poparzeń lub uszkodzeń skóry
 • niedostateczna podaż potasu: anoreksja, uboga w potas dieta, choroby związane ze szczególnym wyniszczeniem organizmu, niewystarczająca podaż potasu w stanach wymagających zwiększonego dawkowania tego pierwiastka
 • zwiększony napływ potasu do komórek: na skutek insulinoterapii, alkalozy, proliferacji komórek np. w przebiegu białaczki.

Do objawów hipokalemii należą:

 • słabe, zwiotczale mięśnie
 • zaburzenia rytmu serca i przewodnictwa
 • nieznaczny wzrost ciśnienia krwi
 • nadpobudliwość nerwowa.

Poważne objawy niedoboru potasu pojawiają się dopiero przy dużym spadku stężenia tego pierwiastka i stosunkowo szybko ustępują, po wyrównaniu jego poziomu. Jednak także w niższych niedoborach potasu dają się odczuć przykre dolegliwości jak ogólne zmęczenie, zatrzymanie wody w organizmie, opuchlizna kończyn, a także samoistne drżenie ud i łydek czy bóle głowy.

Ryzyko silnego niedoboru potasu zwiększa się u osób w podeszłym wieku, u których głównym czynnikiem przyczyniającym się do takiego stanu rzeczy jest zbyt niskie spożycie potasu, jego zwiększona utrata przez przewód pokarmowy i częste stosowanie leków zwiększających jego wydalanie.

DIETA – CZYLI W JAKICH PRODUKTACH SZUKAĆ POTASU

Niedobór potasu w organizmie – hipokaliemia

Według zaleceń Norm żywienia dla populacji Polski zalecane spożycie potasu wynosi co najmniej 4700 mg/24 h, a u kobiet karmiących piersią co najmniej 5100 mg/24 h. Potas znajdziemy w wielu produktach spożywczych.

Praktycznie w każdym rodzaju mięsa: białym i czerwonym oraz w rybach i warzywach. Dobrym jego źródłem są brokuły, szpinak, warzywa strączkowe – groch, fasola, a także ziemniaki (głównie skórka), pomidory i dynia.

Potas znajdziemy również w owocach: bananach, kiwi, cytrusach, śliwkach i w morelach (więcej w suszonych). Źródłem potasu są również mleko, jogurt i orzechy.

Niestety powszechnie wiadomo, że składniki odżywcze z różnych względów (m.in. z powodu chorób), mogą nie wchłaniać się w pełni z pożywienia lub samo pożywienie jest na tyle ubogie w składniki odżywcze, że nie zaspokaja niezbędnego zapotrzebowania.

Również skonstruowanie optymalnej diety nie należy do najłatwiejszych. Dla przykładu średnia zawartość potasu w diecie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zapewnia jedynie około 70% zalecanego spożycia tego pierwiastka, czego przyczyną jest zbyt małe spożycie warzyw i owoców.

Dlatego w przypadkach wymaganego zwiększenia podaży potasu należy rozważyć suplementację.

DIAGNOSTYKA POZIOMU POTASU

W pierwszej kolejności należy jednak określić poziom potasu w organizmie. Informację czy w naszym ustroju znajduje się jego niedobór, norma czy nadmiar uzyskamy na podstawie wyniku analizy pierwiastkowej włosów EHA.

Wynik stanowi odzwierciedlenie stężenia potasu w organizmie a wykazane poziomy pozostałych 28 pierwiastków, stanowią podpowiedź co do przyczyny jego ewentualnego niedoboru i nieocenioną pomoc w obraniu prawidłowego kierunku leczenia i suplementacji.

Leia também:  Como Se Chamam As Pessoas Que Nao Comem Carne?

Wykazany w wyniku ciężki niedobór potasu wymaga dalszej, odpowiednio ukierunkowanej diagnostyki.

SUPLEMENTACJA POTASU

Niedobór potasu w organizmie – hipokaliemia

W przypadku hipokaliemii suplementacja potasem jest niezbędna. Suplementację potasem warto rozważyć również u osób znajdujących się w grupie zagrożonej niedoborem tego pierwiastka (bez hipokalemii). W grupie ryzyka znajdują się osoby z nadciśnieniem tętniczym, osoby w podeszłym wieku, pacjenci z zaburzeniami rytmu serca, a także pacjenci po udarze mózgu, z kamienicą nerkową i osteoporozą.

Dostępne są wyniki przedstawiające korzyści ze zwiększonego spożycia potasu u dorosłych chorych na nadciśnienie tętnicze. W badaniach zaobserwowano obniżenie ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego, a także mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu średnio o 24%. Jednocześnie nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu zwiększonej podaży potasu na czynność nerek.

W badaniach na zwierzętach zaobserwowano również zmniejszenie ryzyka zakrzepicy na skutek zwiększonej podaży potasu, a także zmniejszenie wydalania wapnia z moczem.

Wykazano, że u chorych wydalających więcej potasu istnieje mniejsze ryzyko powiększania się złogów w drogach moczowych.

Zmniejszenie wydalania wapnia u osób z dużym spożyciem potasu jest również przyczyną redukcji ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Określenie rodzaju suplementacji potasem wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego kondycję narządów organizmu odpowiedzialnych za regulację tego pierwiastka w ustroju.

Obecnie najczęściej stosowaną postacią preparatów potasu (chlorku potasu) są tabletki lub kapsułki. Jednak formą najlepiej przyswajalną i wchłanianą przez organizm jest płynna postać suplementu.

Wybierając odpowiedni preparat, należy kierować się zawartością potasu w produkcie.

Do czynników, które wymagają szczególnej ostrożności podczas suplementacji potasem, należą m.in.

: długotrwała obłożna choroba, spożywanie małej ilości płynów, trudności w połykaniu, zaburzenia opróżniania żołądka, a także spożywane leki.

Preparaty potasu powinno się przyjmować po posiłku, popijając je co najmniej 100 ml wody o temperaturze pokojowej oraz pozostając około 10 minut w pozycji stojącej lub siedzącej.

Lifeline Diag

Hipokaliemia. Co przyczynia się do powstania hipokaliemi?

Hipokaliemia to niski poziom potasu we krwi. Potas jest ważnym elektrolitem dla funkcjonowania komórek nerwowych i mięśniowych, szczególnie dla komórek mięśniowych serca. Nerki kontrolują poziom potasu w organizmie, dzięki czemu nadmiar potasu jest wydalany z moczem lub potem.

Inne nazwy hipokaliemia:

 • zespół hipokaliemiczny
 • zespół niskiego poziomu potasu
 • zespół hipopotasemii

Łagodna hipokaliemia nie powoduje objawów. W niektórych przypadkach niski poziom potasu może prowadzić do arytmii lub nieprawidłowego rytmu serca, a także do poważnego osłabienia mięśni. Objawy te zwykle ustępują po leczeniu i kuracji suplementami.

Prawidłowy poziom potasu

Przyjmuje się, że zawartość potasu w organizmie dorosłej osoby, ważącej 70 kg wynosi od 3500 do 4000 mmoli. Z całej tej puli aż 98% znajduje się wewnątrz komórek, a jedynie 2% obecne jest w płynie zewnątrzkomórkowym, w tym również w naszej krwi.

Taka różnica stężeń pozwala na przewodzenie impulsów elektrycznych dzięki możliwości tworzenia potencjałów spoczynkowych i czynnościowych. Sprawia to, że nasze serce i mięśnie mają zdolność kurczenia się i rozkurczania, a włókna nerwowe przewodzą impulsy.

Jednocześnie nierównomierne rozmieszczenie potasu pokazuje, że jego zawartość we krwi w porównaniu do całego ciała jest bardzo mała. Ma to ogromne znaczenie w określaniu ilości tego pierwiastka w naszym ciele, ponieważ pokazuje, iż nawet nieznaczne zmiany stężenia w surowicy krwi mogą wskazywać na duże zmiany w ustroju.

W wyniku przeprowadzanych badań zostało potwierdzone, że spadkowi potasu w surowicy krwi z 4 mmol/L do 3 mmol/L towarzyszy ogólnoustrojowa strata wynosząca średnio 150 mmoli, natomiast dalsze obniżenie poziomu potasu o 1 mmol/L oznacza ubytek średnio 300 mmoli.

Oczywiście wyliczone wartości stanowią średnią, a straty mogą być znacznie większe. Kiedy poziom potasu w surowicy krwi spada do 2 mmol/L ubytek w naszym ciele może sięgać nawet 800 mmoli.

Model piramidy Maslowa powstał już w latach 40. i od tamtego czasu ulegał licznym modyfikacjom. Piramida Maslowa czyli piramida hierarchii potrzeb

Jak jest mierzony poziom potasu?

Prawidłowy stężenie potasu inaczej zwanego kaliemią w surowicy krwi mieści się w granicach 3,6 – 5,2 mmol/L. Warto jednak pamiętać, że w różnych laboratoriach zakres ten może się nieznacznie różnić.

O hipokaliemii, a więc spadku stężenia potasu w surowicy krwi mówimy kiedy znajduje się on poniżej 3,6 mmol/L. W zależności od zawartości potasu możemy wyróżnić łagodną, umiarkowaną i ciężką hipokaliemię, której odpowiadają poszczególne stężenia: od 3,5 do 3,1 mmol/L, od 3 do 2,5 mmol/L i poniżej 2,5 mmol/L.

Ponieważ eliminacja potasu z organizmu zachodzi głównie przez nerki i w mniejszym stopniu przez przewód pokarmowy i skórę, są to 3 główne drogi przez które tracimy potas.

W przypadku utraty potasu przez nerki do powstania hipokaliemii może przyczyniać się przewlekłe przyjmowanie leków, które zwiększają wydalanie potasu z moczem.

Może dotyczyć to między innymi diuretyków (tiazydowych, pętlowych), których zadaniem jest obniżanie ciśnienia krwi, gliko- i mineralokortykosteroidów czy cisplatyny oraz niektórych antybiotyków. Niektóre choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi także mogą powodować hipokaliemię. Często zwiększona utrata potasu z moczem i potem łączy się ze zwiększoną utratą magnezu i może prowadzić do hipomagnezemii.

Leia também:  Como Saber A Que Escalão De Irs Pertenço?

Przyczyny utraty potasu w organizmie

Najczęstszą przyczyną utraty potasu przez przewód pokarmowy jest nadużywanie leków przeczyszczających oraz występujące uporczywe biegunki i wymioty. W ich wyniku dochodzi do utraty kwasu solnego, a więc jonów wodorowych co prowadzi do rozwoju zasadowicy metabolicznej.

Konsekwencją jest przesunięcie jonów potasu do wnętrza komórek.Utrata potasu i magnezu przez skórę ma miejsce w sytuacjach obfitego pocenia się, np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ćwiczeń czy wysokiej temperatury.

Również w wyniku rozległych ran i oparzeń skóry może dojść do znacznych strat tego pierwiastka.

Przyczyną rozwoju hipokaliemii i hipomagnezemii jest także dostarczanie tych makroelementów w zbyt małej ilości z pożywieniem. Dotyczy ono zwłaszcza osób cierpiących na choroby przebiegające ze znacznym wyniszczeniem organizmu oraz osób niedożywionych np. cierpiących na anoreksję czy chorobę alkoholową.

Niedobór potasu — objawy, skutki i zapobieganie hipokaliemii

Stan niedoboru potasu zwany jest hipokaliemią i oznacza stężenie potasu w osoczu mniejsze niż 3,6 mmol/. Długotrwałe narażenie na czynniki, które sprzyjają jego powstawaniu, może doprowadzić do groźnych zaburzeń i stanowić zagrożenie dla życia. Czym objawia się hipokaliemia i jak jej zapobiec?

Rola potasu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka jest nie do przecenienia. Kiedy go brakuje, może dojść do niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca.

W sytuacjach tego typu kluczowe jest, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i podać preparat zawierający potas.

Jak szybko uzupełnić niedobór tego składnika? Poznaj objawy oraz czynniki, które mają wpływ na potencjonalne pojawienie się hipokaliemii, by właściwie i na czas zareagować.

Przeczytaj: Za co odpowiada potas w organizmie człowieka?

Potencjalne przyczyny niedoboru potasu

Wśród przyczyn, które mają wpływ na pojawienie się stanu niedoborowego, można wyróżnić najczęściej nieprawidłową dietę.

Jadłospis, który zawiera mało składników odżywczych, w tym potasu, a dodatkowo jest wysokosodowy, może skutkować hipokaliemią.

Warto wiedzieć także, że niedobór potasu ma często związek z niedoborem magnezu. Co ciekawe, zbyt obfite spożycie lukrecji może wywołać niedobór potasu.

Przeczytaj: Jakie produkty zawierają potas?

Niedobór pojawia się również w przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Kiedy występuje biegunka, wymioty, zbyt obfite pocenie się, może dojść do zachwiania poziomu potasu.

Zbyt niski potas może wystąpić u osób, które przyjmują leki o działaniu moczopędnym (np. w nadciśnieniu, chorobach wątroby czy nadnerczy), glikortykosteroidy, a także insulinę.

Co ciekawe, hipokaliemia może wiązać się ze stresem, skutkującym wystąpieniem zwiększonej aktywności katecholamin.

Do rzadkich chorób, w przebiegu których występuje niedobór potasu, można zaliczyć zespół Cushinga, hiperaldosteronizm, zespół Barttera i zespół Liddle’a.

Objawy niedoboru potasu

 • W zależności od wahań stężenia potasu, objawy niedoboru mogą przybrać postać lekką, w której występuje kołatanie serca, osłabienie, skurcze mięśniowe.
 • Cięższa postać hipokaliemii może wywoływać częstomocz, mrowienie i porażenie mięśni, w tym skurcz jelit, arytmię, niskie ciśnienie.
 • Przeczytaj: Jakie są objawy niedoboru potasu?

Jak zapobiegać niedoborom potasu?

W przypadku istnienia zagrożenia niedoborem tego pierwiastka warto włączyć sprawdzony lek, który zawiera potas, a także magnez (ze względu na współzależność występowania zbyt niskiego poziomu obydwu). Jego dawkę najlepiej ustalić z lekarzem lub farmaceutą, którzy wezmą pod uwagę istniejące objawy oraz ewentualne choroby.

Niedobór potasu (hipokaliemia) – przyczyny, objawy, leczenie

Istnieją różne przyczyny powstawania hipokaliemii, m.in. zbyt duża przepuszczalność potasu w układzie pokarmowym. Przyczynami niedoboru potasu są zazwyczaj inne dolegliwości. Hipokaliemia pojawia się często, gdy:

 1. dochodzi u pacjenta do częstych wymiotów,

 2. pojawia się biegunka,

 3. nerki lub nadnercza nie funkcjonują w należyty sposób,

 4. przyjmowane leki są silnie moczopędne.

W pewnych rzadszych przypadkach hipokaliemia spowodowana może być niezróżnicowaną dietą (ubogą w potas) oraz takimi czynnikami jak:

 1. nadpotliwość,

 2. spożywanie nadmiernej ilości alkoholu i pewnych odmian tytoniu,

 3. niedobór kwasu foliowego,

 4. pojawienie się u diabetyków kwasicy ketonowej,

 5. niektóre leki na astmę,

 6. obniżony poziom magnezu.

Kobiety są bardziej narażone na hipokaliemię od mężczyzn. Istnieje kilka chorób mogących wywoływać hipokaliemię. Są to m.in. choroby genetyczne (zespół Barttera i zespół Gitelmana) oraz przyjmowanie przez długi okres leków zawierających kortyzol lub penicylinę.

Leia também:  O czym świadczą naloty na migdałkach?

Czym grozi niedobór potasu i jak go rozpoznać

Jeżeli hipokaliemia jest epizodyczna i jej przebieg jest lekki, organizm może nie dawać żadnych jej symptomów. Standardowy poziom potasu wynosi od 3.6 do 5.2 milimoli na litr (mmol/L). Stan obniżonego potasu może objawiać się klinicznie poprzez:

 1. ogólne osłabienie i zmęczenie,

 2. zaparcia,

 3. skurcze mięśni,

 4. palpitacje.

Zobacz też: Zaparcia – jak sobie z nimi radzić? Domowe sposoby na zaparcia

Jeżeli poziom potasu wynosi mniej niż 2.5 mmol/L, uznaje się hipokaliemię za ostrą. Stan ten zagrażać może życiu osoby dotkniętej tak poważnym niedoborem potasu we krwi. Objawami klinicznymi ostrej hipokaliemii są:

 1. paraliż,

 2. dysfunkcja układu oddechowego,

 3. zniszczenie tkanek mięśni,

 4. niedrożność jelit.

W pewnych przypadkach pojawić się mogą zaburzenia rytmu serca. Dotyczą one w szczególności osób, u których pojawia się: migotanie przedsionków, częstoskurcz serca lub obniżona częstość akcji serca. Inne objawy kliniczne hipokaliemii dotyczą straty apetytu, nudności oraz wymiotów. Wystąpienie jakichkolwiek z powyższych objawów jest powodem do zgłoszenia się do lekarza.

Chcesz uregulować poziom potasu we krwi? Wypróbuj suplement diety z cytrynianem potasu, który jest dostępny na Medonet Market.

Diagnostyka hipokaliemii odbywa się przede wszystkim poprzez badania krwi oraz moczu. Analiza tych płynów pozwala na sprawdzenie poziomu minerałów oraz witamin, w tym poziomu potasu. Lekarz zalecić może także badania EKG, aby sprawdzić stan funkcjonowania naszego serca.

Osoby chorujące na hipokaliemię wymagają zazwyczaj szybkiej hospitalizacji oraz stałego nadzoru działania serca, ze względu na możliwe komplikacje dotyczące tego organu przy niedoborze potasu. Po ustaleniu przyczyn hipokaliemii lekarze usuwają jej główne źródła poprzez odpowiednie leczenie.

Pacjentowi przypisuje się suplementy w postaci potasu. Musi on być dostarczony organizmowi w zrównoważonych dawkach, dlatego przy ostrej hipokaliemii stosuje się kroplówkę.

Może cię zainteresować:

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Sorbinian potasu – właściwości i zastosowanie Wraz z rosnącą świadomością konsumencką i coraz częstszą edukacją z zakresu żywienia, wiele osób przywykło do czytania składów produktów spożywczych, które chce… Katarzyna Rochowicz
 • Nadmiar potasu – objawy i leczenie. Kiedy występuje hiperkaliemia? Zbyt wysokie stężenie potasu we krwi jest stanem niekorzystnym dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach zagrażającym życiu. Nadmiar potasu w organizmie może być… Marlena Kostyńska
 • Cynk – zalecenia, wchłanianie, niedobór, nadmiar, suplementacja Cynk. Po co nam w ogóle cynk? Często się przeziębiasz? Masz łuszczącą się skórę, zaczerwienione oczy i dziwne skoki ciśnienia? Pomimo intensywnych ćwiczeń nie… Wisia Karolewska
 • Witamina B5 – funkcje, źródła, nadmiar i niedobór. Jak suplementować witaminę B5? Witamina B5, zwana także kwasem pantotenowym, jest jedną z najważniejszych witamin niezbędnych ludzkiemu organizmowi. Jest niezbędna do procesu wytwarzania… Katarzyna Pawlikowska-Łagód
 • Niacyna – rola i funkcje w organizmie. Najlepsze źródła witaminy B3 Niacyna, jej zamienne nazwy to witamina PP i witaminą B3. Jak każda z witamin, niacyna wpływa na wiele aspektów, kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania… Katarzyna Pawlikowska-Łagód
 • Jod – zapotrzebowanie, niedobór, nadmiar, źródła jodu Jod jest pierwiastkiem, którego występowanie w ludzkim organizmie warunkuje odpowiednie funkcjonowanie wielu narządów, a zarówno nadmiar, jak i niedobór jest… Redakcja Medonet
 • Witamina D – jak ją suplementować? Witamina D jest kluczowa dla sprawnego działania układu odpornościowego, dba także o zdrowie kości i zębów oraz zapobiega rozwojowi nowotworów. Jej niedobór jest… Natalia Koperkiewicz-Grądek
 • Kwas foliowy – właściwości, zapotrzebowanie, produkty zawierające witaminę B9 Kwas foliowy to chyba najbardziej znana witamina z grupy B. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy liścia, czyli folianum. Jest substancją niezbędną dla… Redakcja Medonet
 • Żelazo w diecie – niedobór i dawka dobowa żelaza Dieta zawierająca produkty bogate w żelazo jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobory tego pierwiastka mogą powodować poważne… Redakcja Medonet
 • Witamina B6 – właściwości, skutki niedoboru i przedawkowanie Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Występuje w wielu produktach spożywczych i rzadko kiedy stwierdza się jej niedobór. Mimo to… Redakcja Medonet

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*