Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Prawidłowa wilgotność względna powietrza wynosi od 40 do 60%. Poprawne nawilżanie ma na celu utrzymanie jej w tych granicach, a więc ma być skuteczne, lecz nie doprowadzać do przewilżenia. Idealnie pod tym względem sprawdzają się ewaporacyjne nawilżacze powietrza.

Ewaporacja oznacza naturalny mechanizm odparowywania wody. Technologia ta jest dobrze oceniania, ponieważ:

 • nie stwarza ryzyka poparzenia (jak nawilżacz parowy),
 • pozwala na bezpieczne wykorzystywanie wody kranowej (w przeciwieństwie do nawilżacza ultradźwiękowego),
 • ogranicza ryzyko przewilżenia powietrza, gdyż im wyższa wilgotność, tym mniej wody ono przyswaja.

Zamiast oddzielnego urządzenia przeznaczonego do nawilżania powietrza można zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Taki sprzęt oferują m.in. firmy Sharp i Philips, które stawiają właśnie na ewaporację. 

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

W przeszłości powietrze nawilżano poprzez stawianie na grzejniku lub obok niego pojemników wypełnionych wodą. Efekt wizualny był kiepski, dlatego gdy w sprzedaży pojawiły się nawilżacze na kaloryfer, szybko zdobyły dużą popularność.

Tymi nawilżaczami są pojemniki (najczęściej ceramiczne), które wystarczy napełnić wodą i powiesić na grzejniku. Zaletą jest tutaj niska cena, natomiast wadą znikoma skuteczność. 

W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu (temperatura, moc przesuszenia powietrza), z pojemnika o pojemności 250 ml w ciągu doby znika od 1/5 do 1/20 wody. Dla porównania z testowanych nawilżaczy ewaporacyjnych ubywa w od 100 do 250 ml w ciągu godziny.

Jeśli mimo wszystko decydujesz się na stosowanie nawilżacza na grzejnik, nie czekaj, aż woda się zużyje, tylko codziennie (lub przynajmniej co drugi dzień) wymieniaj ją na świeżą i myj pojemnik. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko rozwoju bakterii.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Ustawienie w pokoju pojemnika wypełnionego wrzątkiem wydaje się szybkim i prostym sposobem na poprawę wilgotności powietrza. To prawda, że parująca woda podnosi poziom nawilżenia, ale w przypadku znacznego przesuszenia efekt nie będzie satysfakcjonujący. Można oczywiście regularnie wymieniać wodę w dzbanku czy garnku na wrzątek, lecz to rozwiązanie mało komfortowe. 

Oczywiście, ta metoda nawilżania stwarza też zagrożenie poparzeniem. Może do niego dojść podczas przypadkowego wylania wody oraz na skutek kontaktu z gorącą parą.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika jest jedną z najstarszych domowych metod nawilżania powietrza. Zamiast ręcznika wykorzystuje się niekiedy inne mokre przedmioty, np. ubrania. Wydaje się, że ten trik stanowi idealne połączenie nawilżania i suszenia prania, które i tak mus gdzieś wyschnąć. Niestety, to dość niebezpieczny sposób poprawy wilgotności.

Podczas suszenia do powietrza poza wodą przedostają się resztki środków chemicznych, które wykorzystujesz podczas prania i płukania. Polikarboksylany (pochodne ropy naftowej), fosforany i kompozycje zapachowe na bazie benzenu to tylko część tego, co znajdziemy w takich produktach. 

Jeśli często wieszasz na grzejniku coś mokrego i nie kontrolujesz, czy wilgotność powietrza w domu jest prawidłowa, to ryzykujesz także przewilżeniem, a w rezultacie rozwojem chorobotwórczych pleśni.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Ta metoda przeznaczona jest oczywiście na sezon letni, ponieważ zimą doprowadziłaby głównie do wychłodzenia powietrza. Wieszanie w otwartym oknie wilgotnej firanki lub zasłonki (a w przypadku ich braku innego materiału, np.

prześcieradła) to dla wielu osób przede wszystkim sposób na ochłodę. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na takie działania ze względu na chęć poprawy wilgotności, czy obniżenia temperatury, musisz zachować ostrożność.

Podobnie jak w przypadku ręcznika do powietrza będą trafiać resztki środków chemicznych użytych podczas prania i płukania. Niekontrolowane stosowanie tej metody nawilżania może też spowodować, że wilgotność będzie odbiegać od zalecanej normy.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Oprócz nawilżaczy na kaloryfer w wielu sklepach znajdziesz niewielkie urządzenia nazywane dyfuzorami powietrza albo nawilżaczami dekoracyjnymi.

Do ich zakupu zachęcają niskie ceny (choć nie zawsze, ponieważ niektóre z tych nawilżaczy kosztują 30 zł, a inne ponad 100), eleganckim wyglądem i możliwością stosowania olejków zapachowych.

Znaczna część z dyfuzorów to jednocześnie lampka biurkowa/nocna. 

Niestety, nawilżacze ultradźwiękowe mają też swoje wady, a mała wydajność (często około 30 ml na godzinę) wcale nie jest najważniejszą z nich.

Małe urządzenia określane mianem dekoracyjnych nawilżaczy albo dyfuzorów zapachu to w rzeczywistości nawilżacze ultradźwiękowe. Ich stosowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia, a dodawanie do wody olejku zapachowego pogarsza sytuację. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Wilgotność powietrza w łazience często jest wyższa niż w innych pomieszczeniach. Do wzrostu poziomu nawilżenia dochodzi szczególnie podczas kąpieli.

Zjawisko to możesz wykorzystać do lekkiego podniesienia wilgotności powietrza w innych pokojach. Wystarczy po kąpieli pozostawić drzwi od łazienki otwarte.

W przypadku kąpieli w wannie nie spuszczaj z niej wody od razu, ale pozwolić jej parować. 

Ten trick sprawdzi się głównie w pomieszczeniach sąsiadujących z łazienką. Nie nawilżysz w ten sposób całego domu, ponieważ powietrze nie krąży swobodnie po całym budynku.

Jak widać, zaprezentowane tutaj metody nawilżania powietrza mają swoje wady. Podsumowując, są nimi:

 • niska skuteczność,
 • ryzyko zanieczyszczenia powietrza (np. minerałami obecnymi w wodzie albo cząsteczkami składników środków piorących),
 • brak możliwości kontroli wilgotności powietrza,
 • ryzyko rozwoju pleśni,
 • możliwość poparzenia,
 • negatywny wpływ na zwierzęta domowe (w przypadku dyfuzorów powietrza wykorzystujących ultradźwięki).

Oczywiście, nie wszystkie zagrożenia dotyczą każdego z zaprezentowanych tutaj sposobów nawilżania powietrza. Warto jednak mieć je na uwadze i dwa razy zastanowić się nad tym, czy stosowanie wybranej metody to dobry pomysł.

Tak,  suche powietrze w pokoju, czy w biurze oznacza zagrożenie dla zdrowia i to z kilku powodów. Po pierwsze stanowi przyczynę większej podatności na choroby wirusowe, co zdaniem naukowców z Yale University School of Medicine ma trzy przyczyny. 

 1. Patogeny mają łatwiejszy dostęp do organizmu – dzieje się tak ze względu na przesuszenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W rezultacie obecne w niej rzęski nie są w stanie efektywnie oczyszczać wdychanego powietrza.
 2. Wirus łatwiej się rozprzestrzenia – w wyniku zakłócenia mechanizmu obronnego, polegającego na uwalnianiu interferonów odpowiedzialnych za ostrzeganie o obecności wirusa sąsiednich komórek.
 3. Organizm ma problem z regeneracją – komórki tracą zdolność naprawy mikrouszkodzeń spowodowanych działaniem wirusa.

To jednak nie wszystko, ponieważ suche powietrze oznacza też:

 • drapanie w gardle i suchy kaszel – ze względu na przesuszenie śluzówki górnych dróg oddechowych,
 • spadek odczuwalnej temperatury powietrza,
 • pogorszenie kondycji skóry i włosów.

Warto jednak pamiętać o tym, że podobne objawy mogą mieć inne przyczyny, a zbyt wysoka wilgotność powietrza także szkodzi. Sprzyja rozwojowi chorób reumatycznych oraz zapewnia dobre warunki do rozwoju groźnych pleśni i grzybów.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku podniesienia poziomu nawilżenia powietrza, skontroluj wilgotność, używając higrometru.

Przeczytaj także:

» Ranking Nawilżaczy Powietrza» Jaki nawilżacz powietrza wybrać? » Wilgotność powietrza w domu. Jaka powinna być?» Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto? » Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Najlepszy nawilżacz powietrza do roślin to wydajne urządzenie z higrostatem, wykorzystujące technologię ewaporacji. Dobrze wybrany i prawidłowo użytkowany nawilżacz pozwoli uniknąć przesuszenia powietrza, dzięki czemu ulubione rośliny będą zdrowsze i bardziej odporne na ataki szkodników. Sprawdź, jakie urządzenie sprawdzi się pod tym względem najlepiej.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może zapewnić ochronę przed alergenami, bakteriami, wirusami, a nawet głównym składnikiem smogu. W pewnych sytuacjach to świetny wybór.

W innych natomiast warto zaopatrzyć się w oddzielny oczyszczacz powietrza, który najlepiej radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń.

Sprawdź, jak działa klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza i jakie urządzenie spełnia ją najlepiej.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków? Przygotowaliśmy ranking skutecznych oczyszczaczy powietrza na alergię.

Samochodowy oczyszczacz powietrza od oczyszczacza domowego różni się głównie wymiarami, wydajnością i sposobem zasilania.

Jakość powietrza w pobliżu dróg, zwłaszcza tych o dużym natężeniu ruchu, jest zła, gdyż pojazdy silnikowe są źródłem groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń.

Ponadto do wnętrza samochodu docierają zanieczyszczenia z innych źródeł. Sprawdź, jak wybrać dobry oczyszczacz do swojego auta.

Suche powietrze w domu, mieszkaniu, pokoju – jak nawilżyć?

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Czy suche powietrze w domu jest problemem? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w biurze i mieszkaniu? Czy suche powietrze może pogłębiać objawy astmy i alergii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Czy suche powietrze w domu jest problemem? Jak sprawdzić wilgotność powietrza w biurze i mieszkaniu? Czy suche powietrze może pogłębiać objawy astmy i alergii? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Suche powietrze w domu to częsty problem w okresie grzewczym. Działające grzejniki pozbywają się wilgoci z otoczenia, a to z kolei prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. W poniższym artykule zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o wilgotności powietrza oraz jak bronić się przed zbyt suchym powietrzem.

Leia também:  Como Ver Os Programas Que Iniciam Com O Windows 10?

Wilgotność powietrza w domu i biurze

Wilgotność to jeden z najważniejszych parametrów określających jakość powietrza.

Zarówno jej nadmiar jak i niedomiar może odbijać się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu, a nawet prowadzić do szybszego niszczenia się drewnianych mebli i podłóg.

Jeśli duża wilgoć w domu lub biurze utrzymuje się przez dłuższy czas, może to doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Zbyt suche powietrze prowadzi z kolei do nasilenia objawów alergicznych i astmatycznych.

Optymalnie wilgotność powietrza w budynku powinna mieścić się w zakresie 40-60%, a jej dokładna wartość zależna jest od aktualnej temperatury w pomieszczeniu.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Do pomiaru wilgotności powietrza w budynku służą specjalne urządzenia zwane higrometrami. W niewielki, prosty higrometr włosowy można zaopatrzyć się w sklepie budowlanym, a jego cena wynosi przeważnie kilkanaście złotych. Więcej o higrometrach przeczytasz tutaj.

Ciekawym sposobem na sprawdzenie poziomu wilgotności w domu jest zaopatrzenie się w miernik jakości powietrza, np. Ecolife AirSensor.

To niewielkie urządzenie przekaże nam nie tylko aktualną wilgotność w procentach, ale również inne istotne parametry, takie jak temperatura, ilość pyłów zawieszonych w otoczeniu czy obecność lotnych związków organicznych.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Suche powietrze przyczyny

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Problem suchego powietrza pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ogrzewanie zmniejsza jednocześnie poziom wilgotności w pomieszczeniach. Ponadto w tym czasie wszechobecny jest smog i inne zanieczyszczenia, które przedostając się do domu przez okna dodatkowo wysuszają powietrze.

Sporo do czynienia ma też lokalny mikroklimat – w niektórych miejscach powietrze jest naturalnie bardziej suche niż w innych lokalizacjach.

Poziom wilgotności zmienia się też zależnie od pory roku i aktualnej pogody.

Przeważnie jednak nawet te miejsca, które latem i jesienią cieszą się odpowiednimi warunkami otoczenia, w sezonie grzewczym cierpią z powodu przesuszonego powietrza.

Suche powietrze objawy

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Każdy słyszał o negatywnych konsekwencjach nadmiernej wilgotności w domu, takich jak pojawiająca się na ścianach pleśń i grzyby. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że za suche powietrze może być tak samo lub nawet bardziej szkodliwe. Jego nieprzyjemny wpływ odczuwają wszyscy, ale w szczególności astmatycy i alergicy.

Pomiędzy listopadem a lutym natura znajduje się w stanie hibernacji i żadne rośliny nie pylą. Z tego powodu zima dla wielu alergików powinna być okresem, w którym mogliby odetchnąć z ulgą i pożegnać się na jakiś czas z przykrymi objawami.

W praktyce jednak często tak nie jest, a powodem są obecne w domu roztocza. Zarówno one jak i zwykły kurz oraz inne obecne w powietrzu zanieczyszczenia mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Te drobne cząstki są dużo bardziej uciążliwe w ciepłym i suchym otoczeniu, ponadto niska wilgotność wpływa źle na nasze błony śluzowe. Suche powietrze jest uciążliwe również dla astmatyków, ponieważ podrażniając drogi oddechowe powoduje częstsze napady kaszlu, a nawet prowadzi do częstej anginy.

Najbardziej problematyczne jest suche powietrze w sypialni, ponieważ może powodować napady kaszlu uniemożliwiające spokojny sen. Z tych powodów każda osoba borykająca się z alergią i astmą powinna zadbać o właściwą wilgotność w domu.

Przeziębienie i choroby wirusowe

To żadna tajemnica, że w okresie zimowym jesteśmy bardziej narażeni na zachorowania. Dotyczy to zarówno zwykłego przeziębienia, jak i wszelkich infekcji wirusowych. Oczywistym powodem są wahania temperatury (gorąco w domu, zimno na zewnątrz), jednak mróz to nie jedyny winowajca. Tutaj również duże znaczenie ma suche powietrze.

Jeśli w otoczeniu panuje właściwa wilgotność, śluzówka w nosie pracuje prawidłowo i działa jak filtr przechwytujący patogeny, uniemożliwiając bakteriom i wirusom przedostanie się do naszego organizmu. Oddychając suchym powietrzem ułatwiamy drobnoustrojom drogę do dalszych części układu oddechowego.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

SARS-CoV-2 to nowy wirus z grupy koronawirusów, wywołujący chorobę znaną jako COVID-19. Ponieważ jest to relatywnie młody, mało znany patogen, nie znamy na ten moment skutecznych metod ochrony i leczenia.

W takiej sytuacji ważne jest każde drobne działanie, które podejmujemy w celu ochrony własnego zdrowia. Najważniejsze jest częste mycie rąk oraz zasłanianie ust i nosa, warto jednak zadbać też o właściwy mikroklimat w domu.

Odpowiednia wilgotność otoczenia nie daje nam gwarancji ochrony przed chorobą, jednak zbyt suche powietrze dodatkowo osłabia naszą naturalną barierę ochronną, jaką jest śluzówka nosa.

Rozważając zakup nawilżacza, w obecnej sytuacji najlepiej zdecydować się na oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji i nawilżania, ponieważ jednocześnie zadba o dobry poziom wilgotności oraz usunie różne bakterie i wirusy z otoczenia.

Wpływ na meble i rośliny

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza jest istotny nie tylko naszego zdrowia, ale również dla znajdujących się w mieszkaniu drewnianych mebli, podłóg, galanterii skórzanej i niektórych tkanin.

Suche powietrze w mieszkaniu powoduje szybsze niszczenie sprzętów (mogą pojawić się pęknięcia, trzeszczenie), a przy okazji “wyciąga” z nich ich naturalną wilgoć, przez co tracą swój kolor i blask.

Jak nawilżyć suche powietrze

Domowe sposoby na nawilżenie powietrza

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Jeśli mamy problem z suchym powietrzem w domu, nie musimy biec od razu do sklepu po nawilżacz. Możemy skorzystać również ze sposobów domowych. Trzeba pamiętać o tym, że są one mniej skuteczne niż profesjonalne urządzenia, a przede wszystkim nie pozwalają w wygodny sposób kontrolować poziomu nawilżenia, co może prowadzić do problemu w drugą stronę – przewilżenia. Domowe sposoby są jednak świetnym rozwiązaniem w sytuacji, w której musimy szybko podnieść wilgotność powietrza w otoczeniu, a nie mamy do dyspozycji nawilżacza.

 • Mokre ręczniki i/lub miseczki z wodą na grzejnikach to najpopularniejsza metoda diy. Ciepło z kaloryfera powoduje parowanie wody z naczyń i mokrych tkanin, nawilżając w ten sposób powietrze w pomieszczeniu. Jest to szybki i skuteczny sposób na suche powietrze w pokoju, ale wymaga jednak ciągłego uzupełniania pojemników z wodą, a ponadto sprawdzi się wyłącznie w okresie grzewczym. Duża ilość ręczników i naczyń na kaloryferach wpływa też źle na estetykę pomieszczenia.
 • Gotowanie na kuchence. Jeśli gotując możesz zrezygnować z mikrofalówki czy piekarnika na rzecz kuchni, zrób to. Parująca woda np. podczas podgrzewania zupy dodatkowo nawilży powietrze w pobliżu. Podczas gotowania dużego obiadu otwórz drzwi do kuchni, żeby para mogła przedostać się też do innych pomieszczeń.
 • Częste wietrzenie. Korzystaj z każdej okazji do otwarcia okien, szczególnie kiedy pada deszcz lub śnieg. Wówczas wilgotne powietrze z zewnątrz podniesie wilgotność wewnątrz naszego mieszkania. Jeśli jednak okna są zamknięte, zadbaj o ich dobrą szczelność – powietrze przedostające się przez pęknięcia i szczeliny nie jest w stanie znacząco nawilżyć powietrza wewnątrz, ale potrafi je skutecznie ochłodzić. W takiej sytuacji system grzewczy musi pracować intensywniej i przynosi efekt w formie przesuszonego powietrza.
 • Kąpiel przy otwartych drzwiach. To nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób na natychmiastowe podniesienie wilgotności powietrza. Biorąc prysznic lub – najlepiej – długą kąpiel w wannie zostaw otwarte drzwi, a wydostająca się z łazienki para nawilży powietrze w sąsiadującym pomieszczeniu.
 • Rośliny doniczkowe. Wiele gatunków roślin doniczkowych, takich jak aloes, fikus, bluszcz pospolity czy dracena wonna, oddaje do otoczenia większość pobranej wcześniej wody. Jednocześnie, niektóre z nich posiadają dodatkowo właściwości oczyszczające powietrze, nawet ze smogu! Zadbaj więc o to, żeby w Twoim domu zielono – wpłynie to pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie domowników.

Nawilżacze powietrza

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Jest wiele domowych sposobów na nawilżenie powietrza, jednak wszystkie je łączą dwie istotne wady – krótkotrwałe działanie oraz brak możliwości kontroli nad poziomem nawilżenia. Z tego powodu najlepiej korzystać z profesjonalnego urządzenia jakim jest nawilżacz powietrza. Taki sprzęt dba o właściwą wilgotność w otoczeniu przez praktycznie całą dobę, a my możemy kontrolować jego pracę.

Rynek nawilżaczy powietrza jest ogromny, ale wszystkie urządzenia możemy podzielić na trzy główne kategorie, różniące się zasadą działania: nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

 • Parowe należą do najtańszych, ale opierają się na produkcji pary – jak sama nazwa wskazuje – która może skraplać się na meblach i ścianach, powodując ich niszczenie.
 • Problemu tego możemy uniknąć stosując nawilżacz ultradźwiękowy, jednak on jest z kolei uciążliwy dla zwierząt domowych.
 • Najlepiej w tym zestawieniu wypadają nawilżacze ewaporacyjne – są w pełni zdrowe, bezpieczne i nieuciążliwe. Posiadają jednak zazwyczaj najwyższą cenę.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym Rankingu nawilżaczy powietrza.

Leia também:  Magnetoterapia (pole magnetyczne) – wskazania, działanie i przeciwwskazania

Oczyszczacze z nawilżaczem

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa w kwestii wpływu jakości powietrza na nasze zdrowie i samopoczucie. W związku z tym coraz popularniejsze stają się rozwiązania kompleksowe, a ludzie sięgają po urządzenia, które zatroszczą się o mikroklimat wnętrza na każdy sposób. Takimi urządzeniami są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania.

Oczyszczacz z nawilżaczem wykorzystuje zestaw filtrów, które pozbywają się z otoczenia smogu, alergenów, dymu papierosowego, LZO i innych niebezpiecznych związków.

Jednocześnie nawilżają powietrze metodą ewaporacyjną, czyli najzdrowszą i najbardziej komfortową ze wszystkich, jakie znamy. Profesjonalne oczyszczacze wyposażone są w zestaw czujników badających stężenie zanieczyszczeń oraz warunki w pomieszczeniu.

Sensor temperatury i wilgotności pozwala urządzeniu samodzielnie kontrolować intensywność nawilżania, dzięki czemu powietrze jest nawilżane zawsze w stopniu optymalnym – nie za mocno i nie za słabo. My musimy pamiętać tylko o tym, żeby w razie potrzeby uzupełnić zbiornik z wodą.

Następnie włączamy oczyszczacz z nawilżaniem w tryb automatyczny i możemy cieszyć się doskonałym mikroklimatem i samopoczuciem.

Podsumowanie

Suche powietrze potrafi być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób, które zmagają się z objawami astmy i alergii. Pojawia się przede wszystkim w sezonie grzewczym, ponieważ działające grzejniki nie tylko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, ale również pozbywają się z otoczenia wilgoci.

Istnieje wiele sposób, żeby poradzić sobie z tym problemem. Na krótką metę możemy korzystać z rozwiązań “domowych”, takich rozłożenie na kaloryferach mokrych ręczników lub pojemników z wodą. Takie metody są jednak mało skuteczne i przede wszystkim nie dają nam żadnej kontroli nad poziomem nawilżenia.

Najlepszy sposób na suche powietrze to profesjonalny nawilżacz lub bardziej kompleksowe urządzenie w formie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania.

Oczyszczacz z nawilżaczem zadba w pełni o jakość powietrza w domu – usunie z niego szkodliwe zanieczyszczenia oraz podniesie wilgotność do optymalnego poziomu, tworząc doskonały mikroklimat wnętrza.

Bibliografia

1. D. Kamińska. Jaka powinna być wilgotność w domu?. Dostęp online [https://mamopracuj.pl/jaka-powinna-byc-wilgotnosc-w-domu/] 7.12.2020 r.

2. Ania radzi. Optymalna wilgotność powietrza w domu i sposoby jej zmiany. Dostęp online [https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/] 7.12.2020 r.

3. Centrum Domowego Ciepła 24. Jaka powinna być temperatura w domu?. Dostęp online [https://www.cdc24.pl/ogrzewanie-porada/74585/jaka-powinna-byc-temperatura-w-domu] 7.12.2020 r.

co zrobić żeby owady nie wlatywały do domu, filtry do oczyszczacza ax40r3030wm, filtry do wody pod zlewem, jak nawilżyć pomieszczenie, Jakość powietrza w domu, maseczka z filtrem antywirusowa, moduł wifi, ochotkowate jak się pozbyć, oczyszczacz sharp filtry, pm 2,5 normy, sharp cv-p10pr, sharp kc-g60euw filtry, Toshiba CAF-X33XPL czujnik, Winix Zero

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Wokół lamp UV wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza narosło wiele pytań, obaw i kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiadamy na najpopularniejsze mity i wyjaśniamy, czy stosowanie ultrafioletu w domowych oczyszczacz jest dla nas korzystne.

Wokół lamp UV wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza narosło wiele pytań, obaw i kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiadamy na najpopularniejsze mity i wyjaśniamy, czy stosowanie ultrafioletu w domowych oczyszczacz jest dla nas korzystne. Czytaj dalej >

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać w 2021 roku? Odpowiedź nie jest prosta, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik wraz z rankingiem oczyszczaczy 2021 r. Zanieczyszczenie powietrza to realny problem. Obecne w nim szkodliwe substancje, pyły, gazy i alergeny stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Ochronić się przed tym pozwoli nam dobrej klasy oczyszczacz powietrza.

Czytaj dalej >

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Przejdź do następnych akapitów:

Wilgotność ma wpływ nie tylko na samopoczucie mieszkańców. Jej poziom oddziałuje także na wyposażenie Twojego domu oraz na materiały wykończeniowe, jakich użyłeś do pokrycia ścian czy podłóg. Tym samym to od odpowiedniej wilgotności zależy komfort domowników oraz trwałość przedmiotów, które znajdują się w Twoim domu.

Wilgotność powietrza określa się procentowymi wartościami. Informują one o ilości cząsteczek wody, które przypadają na jednostkę objętości powietrza.

W zależności od tego, czy pomieszczenie jest zamknięte, czy otwarte, inne wartości uznaje się za prawidłowe. Przykładowo, dla zamkniętych pomieszczeń odpowiedni poziom wilgotności powietrza mieści się w przedziale 30% do 60%.

Jeśli jednak zależy Ci na największym komforcie, zadbaj o to, by wilgotność wynosiła między 40-60%.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Równie ważna jest temperatura, jaka panuje w Twoim domu. Dla wskazanego powyżej przedziału powinna ona mieścić się w zakresie 20-22 °C. W sypialni może sięgać nawet 18 °C. Zapewnia to komfortowy sen, a także odpowiednie przechowywanie rzeczy w domu – elementy wyposażenia nie ulegają zniszczeniu. Dotyczy to zarówno drewnianych elementów, jak i ubrań lub książek.

Poziom wilgotności w bardzo dużym stopniu zależy od temperatury w pomieszczeniu. Jeśli panuje w nim niska temperatura, wilgotność powinna obejmować przedział 60-65%. Wysoka temperatura to dolna granica wilgotności, czyli 45-55%. Dlatego nie zawsze temperatura oddziałuje na nasze odczuwanie chłodu i gorąca. W dużym stopniu odpowiada za to właśnie wilgotność.

Co dzieje się w sytuacji, gdy wilgotność spada poniżej 40%? W takiej sytuacji możesz być pewien, że suche powietrze w domu szybko da pierwsze efekty. Niestety nie będą one korzystne ani dla Twoich rzeczy, ani tym bardziej dla domowników.

Suche powietrze w domu to problem, z którym powinieneś się jak najszybciej uporać. Wystarczy niewielki upływ czasu, byś odczuł negatywne skutki zbyt małej wilgotności. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem, wysuszenie śluzówki nosa i oczu, drapanie w gardle, a także większa podatność na infekcje różnego pochodzenia.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju?

Negatywne oddziaływanie suchego powietrza ma również duży wpływ na stan Twojej skóry. Swędzenie, atopia, alergie skórne czy nawet stany zapalne to pokłosie długotrwałego oddziaływania suchego powietrza.

Nawilżanie powietrza ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla alergików. Z powodu niewystarczającej wilgoci w pomieszczeniu unosi się duża ilość drobnoustrojów i kurzu.

Mogą one potęgować reakcje alergiczne.

Małe dzieci mogą stać się kolejnymi ofiarami suchego powietrza. W ich przypadku objawem może być tzw. suchy nosek. To uciążliwa dolegliwość, która powoduje napady kichania, a także efekt zatkanego nosa szczególnie po przebudzeniu. Jeśli chcesz jej uniknąć, dowiedz się jak zwiększyć wilgotność powietrza.

Wbrew pozorom, zbyt suche powietrze nie ma dobrego wpływu na elementy wyposażenia Twojego domu. Te materiały, które absorbują lub oddają wilgoć, mogą się nadmiernie kurczyć. Narażone są m.in.

drewno, wosk, porcelana i papier. Suche powietrze spowoduje ich wykrzywianie się, kurczenie, a nawet pękanie i rozrywanie.

Dlatego nawilżenie powietrza jest bardzo ważne dla stanu Twojego mienia.

Odpowiednie nawilżenie powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie wszystkich domowników oraz trwałość sprzętów w domu. Suche powietrze szkodzi im tak samo, jak robi to zbyt duża wilgotność.

Dlatego nie usiłuj zgadywać, jaka wilgotność panuje w Twoim domu.

Zanim zaczniesz w ogóle myśleć jak nawilżyć powietrze w pokoju, upewnij się, że w rzeczywistości jest w nim zbyt mały poziom wilgotności.

Zaopatrz się w higrometr i termometr. Nazwa tego pierwszego może przerażać, ale wbrew pozorom, nie są to drogie urządzenia. Ich ceny mogą wynosić zaledwie kilkanaście złotych. Mowa oczywiście o najbardziej podstawowych modelach.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Niektóre objawy suchego powietrza mogą być wynikiem infekcji lub alergii, które z wilgotnością nie mają wiele wspólnego. Aby uniknąć błędu, lepiej posłużyć się specjalistycznym narzędziem, który zmierzy poziom wilgotności.

Co więcej, higrometr pozwoli Ci także na bieżącego monitorowanie efektów nawilżania.

Drugi niezbędny Ci przyrząd to termometr. Temperatura i wilgotność powietrza są ze sobą ściśle powiązane.

Dla przykładu wilgotność na poziomie 60% może być odpowiednia lub zbyt duża w zależności od temperatury pomieszczenia. Dlatego tak istotne jest mierzenie tej wzajemnej zależności.

Dla swojej wygody możesz sięgnąć po połączenie termometru i higrometru, czyli higroterometr. Zaoszczędzisz miejsce i zyskasz wiarygodny pomiar.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju? Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy ME-A 207B Nawilżacz ultradźwiękowy Metrox HYB-58

Gdy masz już pewność, że w Twoim domu powietrze jest zbyt suche, zacznij działać. Jak zwiększyć wilgotność powietrza? Przede wszystkim skorzystaj z pomocy fachowca. Suche powietrze ma swoje przyczyny.

Upewnij się zatem, że system wentylacji w Twoim domu działa w sposób prawidłowy. Wentylacja grawitacyjna powinna funkcjonować odpowiednio, a kanały wentylacyjne nie mogą być zapchane.

Dzięki temu cyrkulacja powietrza odbywa się w sposób prawidłowy i automatycznie utrzymuje się odpowiedni poziom nawilżenia w domu.

Co jednak zrobić, gdy stwierdzisz, że istnieje problem z wentylacją grawitacyjną? Możesz zainstalować w kanałach mechaniczne wentylatory. Wymuszają one cyrkulację powietrza, zasysając je do środka.

Dzięki temu suche powietrze jest usuwanie, a z zewnątrz do domu przedostaje się powietrze z cząsteczkami wody. Bardzo szeroki wybór tych urządzeń pozwoli Ci dopasować model idealny do Twoich potrzeb. Ciche urządzenia wybierz np.

do sypialni, a modele z czujnikami w pozostałych pomieszczeniach. To najlepszy sposób na stałe nawilżanie powietrza.

Okna to kolejny element w Twoim domu, który wymaga prawidłowego funkcjonowania, by zapewnić Ci odpowiedni poziom nawilżenia. Jeśli są drewniane, sytuacja rozwiązuje się sama. Plastikowe okna jednak nie przepuszczają powietrza, dlatego powinny mieć zamontowane nawiewniki. Jeśli ich nie ma, skorzystaj z pomocy fachowca, który wytnie otwory w już zamontowanych oknach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są również nawiewniki higrosterowane. Regulują one ilość powietrza nawiewanego do środka w zależności od wilgotności względnej.

Gdy wynosi ona poniżej 35%, nawiewniki doprowadzają do pomieszczenia minimalną ilość powietrza. Czy jest to odpowiedź na pytanie, jak nawilżyć powietrze? Niezupełnie.

Nawiewniki jedynie wspierają wentylację grawitacyjną, a nie ją zastępują.

Suche powietrze w domu daje Ci się we znaki? Możesz to szybko zmienić. Wystarczy, że zainwestujesz w mechaniczny nawilżacz powietrza. Urządzenia te są bardzo modne, a ich popularność nie dziwi. Najtańsze modele szybko i skutecznie nawilżają powietrze.

Lepsze urządzenia natomiast działają automatycznie wtedy, gdy wilgotność w domu spada poniżej pożądanego poziomu. Dzięki temu nie musisz martwić się regularnym sprawdzaniem jej poziomu.

Dlatego warto sięgnąć po model z higrostatem, dzięki któremu nawilżacz nie tylko kontroluje, ale też utrzymuje wymagany poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju? Nawilżacz ultradźwiękowy Metrox ME-1492 Nawilżacz ceramiczny Metrox serce szare

Nawilżenie powietrza nie musi odbywać się z wykorzystaniem pomocy specjalistów czy wyspecjalizowanego sprzętu. Możesz to zrobić w bardzo prosty i zarazem skuteczny sposób. Zacznij od… wieszania mokrego prania.

Suszenie w domu prania w każdej sytuacji zwiększa poziom wilgotności powietrza. Nie potrzebujesz zatem nawietrzników, nawilżaczy czy innych urządzeń, by wiedzieć, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Mokre ubrania rozwieszone na suszarce szybko oddają powietrzu niezbędne cząsteczki wody.

Dodaj do prania oprócz proszku płyn do płukania, a pomieszczenie wypełni się przyjemnym zapachem.

Nie planujesz w najbliższym czasie robić prania? Nadal możesz skorzystać z domowego sposobu na to, jak nawilżyć powietrze. Wystarczy, że położysz mokry ręcznik na kaloryferze. Metoda ta sprawdza się szczególnie w sezonie grzewczym. Pamiętaj jednak, by ręcznik był odpowiednio gruby. Wtedy wchłonie dużo wody, która następnie przedostanie się do powietrza w czasie schnięcia.

Niemowlęta są szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie suchego powietrza. Możesz uchronić je przed suchym noskiem, rozwieszając wilgotną pieluszkę tetrową na barierce łóżeczka. Dzięki temu dziecko nie będzie miało problemu z oddychaniem, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku najmłodszych, w tym wcześniaków.

Najważniejsze w regulowaniu poziomu wilgotności w domu jest wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Rób to regularnie.

Wilgotność z powietrza na zewnątrz przedostanie się do domu, a suche powietrze zostanie wypchnięte na zewnątrz. To gwarancja utrzymania odpowiedniej wilgotności w każdym domu.

Metoda ta sprawdzi się mniej w wyjątkowo suche, letnie dni, jednak wtedy wystarczy mokry ręcznik. Szybko odda powietrzu niezbędną wilgotność.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju bez nawilżacza? Oto 3 sprawdzone sposoby

Ogrzewanie pomieszczeń często powoduje nadmierne wysuszenie powietrza. Jest to zjawisko niekorzystne dla naszego samopoczucia i może wywoływać wysuszenie spojówek lub problemy ze skórą. Dlatego warto wiedzieć, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Poniżej omówimy praktyczne, domowe sposoby na poprawę mikroklimatu w pomieszczeniu.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Nawilżanie powietrza – jak nawilżać powietrze w pokoju? Jak nawilżyć powietrze w pokoju bez nawilżacza, czyli najlepsze sposoby na nawilżanie powietrza, domowe sposoby i porady

Suche powietrze wpływa nie tylko na komfort użytkowania pomieszczeń, ale i na nasze zdrowie. Problem możemy rozpoznać na wiele sposobów. Jednym z widocznych objawów jest wysuszenie skóry i podrażnienia spojówek.

Zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach może też wpływać na rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Na tę dolegliwość szczególnie narażone są małe dzieci, które nie posiadają jeszcze dobrze rozwiniętej odporności. Problem suchego powietrza możemy rozpoznać po suchości błon śluzowych, częstych infekcjach górnych dróg oddechowych, a także po cyklicznym katarze.

Objawy zbyt suchego powietrza można rozpoznać także po stanie drewnianych mebli lub parkietu. Nadmierna suchość powietrza prowadzi do pojawienia się pęknięć w parkiecie lub w elementach drewnianych mebli. Dlatego warto regularnie kontrolować stan powietrza i zapewnić wilgotność w granicach 40 – 60 procent.

Pamiętajmy przy tym, że zbyt duża wilgotność również jest zjawiskiem niekorzystnym dla naszego zdrowia. Dlatego warto zaopatrzyć się w higrometr, który będzie regularnie mierzył poziom wilgoci w pomieszczeniach.

Jest to najprostszy sposób na dokładną kontrolę stanu powietrza, a jednocześnie stanowi ułatwienie w nawilżaniu lub optymalnym zmniejszaniu wilgoci w domu lub w mieszkaniu.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju. Metoda 1 – mokry ręcznik

Najprostsze, domowe sposoby bywają najskuteczniejsze. Nasz pokój, a nawet całe mieszkanie możemy szybko nawilżać przy pomocy mokrego ręcznika. Metoda sprawdza się zimą i może umożliwiać bezpieczne nawilżanie pokoju dziecka lub osoby dorosłej.

Suche powietrze zostanie szybko nawilżone, jeśli namoczymy ręcznik i położymy go na gorący grzejnik w pomieszczeniu. Tego typu działania sprawdzą się też latem, jednak ich działanie nie będzie tak efektywne.

Zimą gorące grzejniki zapewniają szybkie parowanie wody z mokrego ręcznika. Suche powietrze zostaje szybko nawilżone, a pokój odzyskuje odpowiedni mikroklimat. Tego typu nawilżanie wymaga regularnej oceny stopnia wilgoci. Pomieszczenie nie może być nadmiernie zawilgocone, bowiem może to skutkować rozwojem pleśni lub grzybów na ścianie.

Nawilżanie powietrza bez nawilżacza wykonuje się niekiedy przy pomocą mokrego prania. Nie jest to najlepsza metoda do optymalizacji mikroklimatu w domu czy pokoju dziecka. Suche powietrze zostaje co prawda szybko nawilżone, jednak większa ilość prania szybko i zbyt mocno podnosi wilgoć w pomieszczeniu.

Co więcej, tego typu domowe sposoby nie uwzględniają przedostawania się środków piorących, które zostają na tkaninie po płukaniu. Fosforany oraz polikarboksylany nie są obojętne dla naszego zdrowia, dlatego prania nie należy suszyć w pokoju dziecka ani w aktualnie użytkowanym pomieszczeniu.

Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia, sprawdź także ten artykuł o wyborze nawilżacza powietrza z jonizatorem.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Metoda 2 – wykorzystanie wilgoci w łazience i kuchni

Wilgoć w łazience oraz w kuchni zazwyczaj jest znacznie wyższa od tej, którą spotykamy w ogrzewanym pokoju czy sypialni. Zatem nawilżanie w domu może uwzględniać wykorzystanie wilgoci z innych pomieszczeń.

Domowe sposoby na nawilżanie są bardzo proste. Po kąpieli warto otworzyć drzwi do łazienki i sąsiadującego z nim pokoju. W ten sposób szybko zmniejszymy wilgoć w łazience, a dodatkowo nawilżymy mieszkanie. Zimą możemy także otwierać drzwi do kuchni. Metoda będzie szczególnie wydajna po gotowaniu, kiedy w pomieszczeniu utrzymuje się najwyższa wilgotność.

Domowe sposoby bez nawilżacza nadają się do zwiększania poziomu wilgotności powietrza w pokoju dziecka, sypialni, salonie czy w pokojach osób dorosłych. Warto przy tym zauważyć, że nawilżanie bez nawilżacza powinno być stosowane z wykorzystaniem higrometru. Proste urządzenia nie są drogie w zakupie, a pomagają nawilżać pokój lub utrzymać optymalną wilgotność w domu.

Suche powietrze w domu lub w pokoju przeważnie stanowi największy problem zimą. Jednak latem także pojawiają się wyjątkowo suche, upalne dni, które zmniejszają wilgotność powietrza i sprawiają, że mieszkanie lub pomieszczenie staje się mniej komfortowe w użytkowaniu.

Latem możemy nawilżać pomieszczenie za pomocą wilgotnej firanki lub zasłonki. Metoda jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy namoczyć firankę lub zasłonkę i wywiesić ją przy uchylonym oknie. W ten sposób suche powietrze, które wpada do wnętrza zostanie natychmiast nawilżone.

Pokój lub mieszkanie możemy też nawilżać latem przy pomocy metody 1 i 2. Mokry ręcznik układamy wtedy na parapecie nasłonecznionego okna, a nie na grzejniku. Parująca woda będzie efektywnie nawilżać mieszkanie bądź wybrane pomieszczenie. Druga metoda dotycząca otwierania drzwi do łazienki i kuchni będzie równie efektywna, jeśli podczas nawilżania przymkniemy okna w pomieszczeniu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z innymi artykułami na tym portalu. Dowiesz się z nich jak układać panele lub jak wykonać remont pomieszczeń w domu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*