Mastalgia – jakie są przyczyny bólu piersi?

Mastalgia – jakie są przyczyny bólu piersi? Ból piersi może mieć zróżnicowane podłoże, począwszy od błahego (np. źle dopasowanej bielizny), aż po zmiany chorobowe – torbiele czy też nowotwory. otnaydur/123RF

Ból piersi to problem, który może dotyczyć kobiet w każdym wieku. W przeważającej liczbie przypadków jest rezultatem naturalnych procesów fizjologicznych, zachodzących w kobiecym organizmie i nie wskazuje na poważne stany chorobowe. Bolesne piersi bywają jednak objawem zaburzeń i chorób, która mogą stanowić zagrożenie dla życia. Wyjaśniamy, co może oznaczać ból piersi i kiedy należy zasięgnąć konsultacji lekarza.

Ból piersi to częsty objaw naturalnych zmian hormonalnych w kobiecym ciele, który często wiąże się z występowaniem ich tkliwości i opuchlizny.

Ból piersi nie musi jednak wskazywać na przyczynę hormonalną ani na proces chorobowy, ponieważ bywa następstwem noszenia niewłaściwie dobranego biustonosza.

Może też wskazywać na nadwyrężenie mięśni, co dotyczy przede wszystkim kobiet aktywnych, często wykonujących ćwiczenia fizyczne.

Do nadwyrężenia może też dojść w sytuacji, gdy na ramieniu zawieszona jest ciężka torba.

Mastalgia – jakie są przyczyny bólu piersi?

Jak poznać dobrze lub źle dopasowany biustonosz?

Ból piersi pojawia się w okresie dojrzewania płciowego, czyli pokwitania. W tym przypadku wynika z rozrostu tkanki gruczołowej sutków i towarzyszącej temu okresowi burzy hormonalnej.

Natomiast w okresie menopauzy, czyli przekwitania dolegliwości bólowe wynikają z zaniku tkanki gruczołowej. Dla klimakterium charakterystyczny jest też spadek stężenia progesteronu i estrogenów, co również może skutkować dolegliwościami bólowymi w obrębie piersi.

Warto pamiętać, że po 50. roku życia kobiety wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworów piersi. Badania kontrolne są zatem koniecznością, nawet gdy nie pojawiają się żadne inne niepokojące symptomy.

Ból piersi, obok zmiany nastroju, to jeden z najczęstszych symptomów PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jak wskazują dane statystyczne, problem ten dotyczy około 80 proc. kobiet między 20. a 40. rokiem życia. Ta wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość jest rezultatem wahań hormonalnych, które pojawiają się w pierwszej i drugiej fazie cyklu.

Niektóre badania wskazują, że zespół napięcia przedmiesiączkowego może wynikać z zaburzeń w wydzielaniu serotoniny i dopaminy. Są to neuroprzekaźniki, które bezpośrednio wpływają na nastrój, zatem ich niedobór może skutkować złym humorem, jednym z charakterystycznych objawów PMS.

Symptomy napięcia nie są takie same u każdej kobiety. Najczęściej pojawia się rozdrażnienie, kobiety odczuwają problemy z koncentracją, dochodzi do nieuzasadnionych wybuchów płaczu. Pojawiają się obrzęki, występują biegunki, często naprzemiennie z zaparciami.

Charakterystycznym objawem są też bolące piersi.

Zarówno jedoczesny spadek stężenia estrogenów, jak i wzrost poziomu progesteronu i podwyższona prolaktyna, mogą doprowadzić do zatrzymania wody w tkance gruczołowej. W rezultacie piersi (lub tylko jedna pierś) stają się obrzmiałe, twarde i wrażliwe na dotyk.

U niektórych kobiet pojawia się tylko nieznaczny ból, porównywalny do tkliwości. U innych jest na tyle silny, że może utrudnić wykonywanie najprostszych czynności.

Najczęściej przybiera charakter cykliczny – pojawia się na kilka dni przed miesiączką i znika wraz z jej wystąpieniem.

Aby ograniczyć dolegliwości bólowe, wynikające z zespołu napięcia przedmiesiączkowego, warto nieco zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zaleca się unikanie soli, kofeiny, teiny i alkoholu, a także produktów bogatych w kakao.

Warto natomiast uzupełnić dietę o potrawy bogate w witaminy z grupy B oraz w witaminę A i E. Ulgę mogą przynieść stosowane miejscowo zimne kompresy, a w drugiej fazie cyklu – zioła o działaniu moczopędnym. Warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Wielu kobietom pomaga antykoncepcja hormonalna.

Ból piersi, będący rezultatem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, jest charakterystyczny dla okresu ciąży i połogu. Pojawia się dość wcześnie, bo między 3. a 8. tygodniem.

W niektórych przypadkach pojawia się gwałtownie, w innych przybiera charakter ciągły. To wyjątkowo nieprzyjemne uczucie, ale nie powinno wzbudzać niepokoju.

Ulgę mogą przynieść chłodne kompresy, pomaga też odpowiednio dopasowana bielizna.

Dolegliwości często wracają w okresie laktacji. Jeżeli bólowi towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie, może to wskazywać na zapalenie gruczołów mlecznych, będące rezultatem zatkania kanalików mlecznych. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska.

Nieleczony stan zapalny może przeistoczyć się w ostre zapalenie, a wówczas konieczne będzie podjęcie antybiotykoterapii.

Również bolące sutki mogą wskazywać na stan zapalny, choć ta dolegliwość najczęściej wynika z niewłaściwego chwytania brodawki przez dziecko.

Ból piersi, który występuje równocześnie z licznymi zgrubieniami, obrzmieniem oraz twardością, może wskazywać na mastopatię, czyli tzw. piersi mastopatyczne. Dolegliwość ta charakteryzuje się występowaniem łagodnych zmian nowotworowych. Występuje zwykle pomiędzy 35. a 50. rokiem życia.

Mastopatia najprawdopodobniej wynika z zaburzenia równowagi hormonalnej – ze zbyt niskiego poziomu progesteronu względem stężenia estrogenów. Charakterystyczne jest, że objawy najczęściej ustępują w okresie pomenopauzalnym.

Dolegliwość może też wynikać z przyjmowania leków przeciwcukrzycowych. Mówimy wówczas o mastopatii cukrzycowej. W takim przypadku, zmiany zwyrodnieniowe najczęściej pojawiają się u młodych kobiet. Choroba objawia się licznie występującymi, twardymi guzami. Zmiany można łatwo wyczuć pod palcem.

Charakterystyczna jest niestała wielkość zmian, zależna od fazy cyklu menstruacyjnego. U wielu kobiet pojawia się ból piersi, przybierający na sile tuż przed miesiączką. W niektórych przypadkach pojawiają się wycieki z brodawki sutkowej. Mimo że zmiany mają łagodny charakter, nie należy ich bagatelizować.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy dochodzi do rozrostu nabłonka zrazików i przewodów, mogą przeistoczyć się w nowotwór gruczołu piersiowego.

Lekarz diagnozuje dolegliwość drogą szczegółowego wywiadu, badania przedmiotowego (polegającego na ocenie konsystencji gruczołu, skóry, brodawki oraz symetrii piersi), obrazowego (USG, mammografia) i hormonalnego. Niezbyt często wykonywana jest biopsja cienkoigłowa.

Mastopatia leczona jest hormonalnie. Równolegle stosowane są miejscowe środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zmiany mają charakter nawracający, dlatego konieczne są wizyty kontrolne (przynajmniej raz w roku).

Jeżeli mastopatii nie towarzyszą zaburzenia hormonalne i dolegliwości bólowe, podejmowane jest leczenie zachowawcze. Wskazana jest zmiana diety. Jadłospis powinien uwzględniać warzywa, owoce i rośliny strączkowe.

Ograniczyć należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i kofeinę.

Mastalgia – jakie są przyczyny bólu piersi?

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi …

Ból piersi o bardzo silnym natężeniu może być symptomem brodawczaków wewnątrzprzewodowych. Pod tą nazwą kryje się łagodny nowotwór piersi, charakterystyczny dla kobiet między 40. a 50. rokiem życia. Zmiany pojawiają się wewnątrz przewodów mlecznych.

Charakterystycznym objawem choroby jest występowanie pojedynczego guzka, którego średnica zwykle nie przekracza jednego centymetra, pojawiający się za brodawką lub na obwodzie piersi. W niektórych przypadkach dochodzi do wystąpienia wielu zmian, tworzących zwarte skupisko.

W takiej sytuacji zwyrodnienia pojawiają się w przewodach odsuniętych od sutków. U chorych mogą pojawić się wycieki z sutka, przezroczyste lub o mlecznym zabarwieniu.

Dolegliwość diagnozowana jest poprzez badania obrazowe (USG, mammografia, galaktografia, duktoskopia). Badanie przedmiotowe nie ma zastosowania w tym przypadku, bowiem niewielkie zmiany mogą być niewyczuwalne.

Jeżeli pojawia się wydzielina z sutka, lekarz może zlecić przeprowadzenie badania cytologicznego. Brodawczak wewnątrzprzewodowy podlega leczeniu chirurgicznemu.

Po usunięciu guz poddawany jest badaniu histopatologicznemu, co ma na celu wykluczenie złośliwego nowotworu piersi.

Ból piersi to jeden z objawów torbieli, ale warto podkreślić, że zazwyczaj pojawia się, dopiero gdy zmiany osiągają znaczne rozmiary. Torbiel, często nazywana też cystą, to forma guzka wypełnionego płynem.

Może się ona pojawić w różnych częściach piersi i zwykle nie jest groźna. Stanowi rezultat znacznego rozszerzania przewodów mlecznych, jednak dokładne przyczyny ich powstawania nie zostały poznane.

Najprawdopodobniej wynikają z zaburzenia poziomu progesteronu i estrogenów.

Torbiele przeważnie są twarde w dotyku, choć zdarzają się wyjątki. Ich średnica to ok. 1 cm, ale mogą rozrosnąć się nawet do 5-7 cm, zwłaszcza przed okresem. Wtedy też pojawiają się dolegliwości bólowe. W wyniku nacisku na tkanki ból może rozchodzić się w kierunku pachy. Zmiany są ruchome – przemieszczają się pod wpływem nacisku.

Torbiele rozpoznawane są w badaniu przedmiotowym i potwierdzającym – obrazowym (mammografia lub USG). Lekarz może też zlecić biopsję cienkoigłową i badania poziomu hormonów.

Leczenie polega na wykonaniu nakłucia i odessaniu płynu, ale wykonywane jest tylko w przypadku dużych zmian i powodujących dolegliwości bólowe. Płyn podlega badaniu histopatologicznemu, co ma na celu wykrycie w nim ewentualnych komórek nowotworowych.

W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie guza, w którym gromadził się płyn. Wynika to z ryzyka rozwoju nowotworu, ale dotyczy wyłącznie zmian charakteryzujących się grubymi ściankami lub gdy w płynie pojawiła się krew.

Wskazaniem do takiego leczenia może być też niekorzystny wynik badania cytologicznego lub szybki nawrót torbieli.

Ból piersi może być objawem gruczolkowłókniaka, choć zdarza się to niezbyt często. W takim przypadku dolegliwości bólowe pojawiają się, gdy dochodzi do krwawienia w obszarze guza, będącego rezultatem znacznego rozrostu zmiany.

Gruczolakowłókniak to często występujący łagodny nowotwór piersi, pojawiający się przeważnie u młodych kobiet – pomiędzy 18. a 30. rokiem życia. Guz przeważnie pojawia się w górnej części piersi i jest łatwo wyczuwalny pod palcem. Charakteryzuje się elastyczną strukturą i można go łatwo przesuwać.

Zwykle osiąga średnicę 2-3 cm, choć w niektórych przypadkach ulega rozrostowi nawet do kilkunastu cm. Zmiany mogą mieć charakter mnogi.

Wielkość guza/guzów nie jest zależna od fazy cyklu menstruacyjnego. Zdarza się jednak, że dochodzi do gwałtownego rozrostu gruczolakowłókniaka, co jest rezultatem wylewu krwi w jego obrębie. Wówczas pojawia się też ból.

Tego typu zmiany bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu, dotyczy to zaledwie 2 proc. zdiagnozowanych przypadków. Przyczyny ich powstawania należy upatrywać w nadmiernym stężeniu estrogenów, co doprowadza do rozrostu tkanki łącznej włóknistej.

Guzy znikają w okresie pomenopauzalnym, choć mogą utrzymywać się u kobiet, które stosują hormonalną terapię zastępczą.

Sposób diagnozowania dolegliwości jest ściśle uzależniony od wieku pacjentki. W przypadku kobiet do 25. roku życia lekarz wykonuje badanie palpacyjne i USG. W przypadku nietypowych zmian wykonywana jest biopsja cienkoigłowa. Po 25.

roku życia zalecana jest także biopsja gruboigłowa. W wielu przypadkach stosowane jest wyłącznie leczenie zachowawcze. Lekarz może chirurgicznie usunąć guz, gdy zachodzi ryzyko jego rozrostu. Po 25.

roku życia zabieg chirurgiczny wykonywany jest znacznie częściej.

Ból piersi pojawia się jako objaw raka piersi. Trzeba jednak zaznaczyć, że w początkowym stadium, nowotwór nie daje dolegliwości bólowych. Gdy te zaczynają się pojawiać, guz przeważnie ma już średnicę ok. 2 cm.

Wystąpienie dolegliwości najczęściej wynika z nowotworzenia wewnętrznego nabłonka zrazików i przewodów mlecznych, choć nie tylko. Z pozostałych tkanek, tworzących pierś, mogą powstawać tzw. mięsaki.

Dane statystyczne dowodzą, że ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi, wzrasta wraz z wiekiem kobiety – guz najczęściej pojawia się między 50. a 69. rokiem życia. Na zachorowanie szczególnie podatne są kobiety, u których wystąpiła przedłużona stymulacja estrogenowa, tj.

długotrwałe oddziaływanie żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) na tkankę gruczołu piersiowego). Z takim stanem mamy do czynienia, gdy pierwsza miesiączka pojawiła się wcześnie lub gdy kobieta późno wkroczyła w fazę klimakterium.

Za czynniki ryzyka uważa się także bezdzietność lub późny pierwszy poród. Jako możliwe czynniki ryzyka wymienia się także stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, a w okresie menopauzy – hormonalnej terapii zastępczej.

Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne, a konkretnie – występowanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2.

Wśród innych czynników ryzyka wymieniane są niektóre z występujących wcześniej łagodnych zmian nowotworowych i czynniki środowiskowe: choroba alkoholowa, otyłość, dieta obfitująca w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Jako sygnał alarmujący należy traktować wszystkie zmiany w obrębie piersi.

Wyczuwalny w samobadaniu guzek, asymetria piersi, pomarańczowa skórka, zmarszczenia skórne, ból piersi, długotrwały świąd (wyczuwalny wewnątrz lub na zewnątrz piersi), wciągnięcie brodawki sutkowej, zmiana jej zabarwienia lub ból sutka – wszystko to powinno skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza. Nie należy jednak czekać do wystąpienia symptomów choroby. Regularne wizyty kontrolne stanowią dobrą praktykę, której powinna przestrzegać każda kobieta, bez względu na wiek. W zaawansowanym stadium rak piersi skutkuje przerzutami, a objawy zaczynają pochodzić także z zaatakowanych obszarów.

Dobór metody leczenia odbywa się na podstawie ustaleń zespołu specjalistów i wyników przeprowadzonych badań diagnostycznych. Lekarze mogą zdecydować się na leczenie chirurgiczne i uzupełniająco na radioterapię, chemioterapię i leczenie hormonalne. Gdy nie ma możliwości całkowitego zwalczenia nowotworu, stosuje się leczenie paliatywne, którego celem jest poprawa jakości życia pacjentki.

Ból piersi wymaga konsultacji lekarskiej w każdym przypadku, co wynika z faktu, że może być jednym z objawów stanu zagrażającego życiu. Istnieje jednak szereg symptomów towarzyszących dolegliwościom bólowym, które powinny wzbudzić szczególną czujność. Należą do nich:

 • gorączka,
 • zaczerwienienie skóry piersi lub tylko małego fragmentu,
 • wyczuwalne rozpalenie piersi,
 • obrzęk,
 • zmiany skórne – cellulitis (nie mylić z cellulitem),
 • powiększenie węzłów chłonnych pod pachami,
 • wciągnięcie sutka,
 • wybroczyna z brodawki sutkowej – krwista, ropna lub surowicza.

ZOBACZ: Najnowsze badania pokazują, że kobiety pracujące na zewnątrz są mniej narażone na zachorowanie na raka piersi.

Mastodynia – przyczyny, objawy i leczenie mastodynii

Mastodynia to ból piersi połączony z ich obrzmieniem. Mastodynia najczęściej pojawia się przed okresem i jest spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z cyklem miesiączkowym. Jeśli jednak ból i obrzmienie piersi nie ustępują, a dodatkowo objawy te nasilają się, można podejrzewać różne choroby. Jakie są przyczyny i objawy mastodynii? Na czym polega leczenie tej przypadłości?

Mastodynia to ból piersi połączony z ich obrzmieniem i powiększeniem.

Dolegliwości te mogą być na tyle silne i trwać na tyle długo (nawet tydzień), by utrudniać codzienne funkcjonowanie, powodować problemy ze snem, a także dyskomfort podczas współżycia.

W większości przypadków za mastodynią stoją hormony, jednak czasami przyczyną bólu piersi z ich obrzmieniem mogą być poważne choroby – w tym rak.

Mastodynia – przyczyny

Mastodynia może być uzależniona od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie – spowodowana zmianami hormonalnymi, do których podczas niego dochodzi. W drugiej fazie cyklu stężenie estrogenów wzrasta.

Ich nadmiar sprawia, że całe ciało puchnie, także w obrębie piersi. Z kolei niedobór progesteronu w tym samym czasie powoduje obrzęki i zwiększoną tkliwość – szczególnie piersi.

Cykliczny ból piersi najczęściej pojawia się u młodych kobiet i znika bez leczenia przed menopauzą.

Z kolei mastodynia niecykliczna (niezależna od cyklu miesiączkowego) najczęściej dotyczy kobiet między 30. a 50. rokiem życia, a także tych po menopauzie.

Przy mastodynii niecyklicznej można podejrzewać szereg schorzeń:

 • rak piersi (jednak ból piersi rzadko jest objawem tej choroby),
 • ropień sutka,
 • martwica tłuszczowa piersi,
 • rozszerzenie przewodów mlecznych,
 • torbiele piersi,
 • zapalenie sutka (mastitis),
 • choroba Mondora (zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych ściany klatki piersiowej),
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Również noszenie nieodpowiednio dobranej bielizny, karmienie piersią czy ciąża mogą być przyczyną mastodynii. Powodują ją także niektóre leki (etynyloestradiol w tabletkach antykoncepcyjnych, spironolakton – lek moczopędny).

Mastodynia – objawy

Cykliczne bóle piersi występują kilka dni przed miesiączką i ustępują z chwilą jej pojawienia się. Wówczas obie piersi są obrzmiałe, bardzo wrażliwe na dotyk, bolą (ból ten może promieniować nawet do pach i ramion). Ponadto pojawia się wrażenie, że piersi są cięższe niż zwykle, a brodawki bywają bardzo twarde.

Przy mastodynii niecyklicznej ból może objąć tylko jedną pierś. Ponadto często jest opisywany jako ostry, palący i występuje w jednym obszarze piersi.

Mastodynia – leczenie

Przy mastodynii cyklicznej pacjentce podaje się leki, których celem jest zablokowanie działania hormonów z grupy estrogenów na receptory piersi. Są to leki hormonalne, np. gestageny, bromokryptyna, tamoksyfen, jak i niehormonalne, np.

NLPZ, olej z wiesiołka, leki odwadniające, witamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B. Szczególnie zaleca się przyjmować magnez.

Suplementy magnezu spożyte w drugiej połowie cyklu miesiączkowego (zwykle 2 tygodnie przed kolejnym okresem) zmieszają cykliczny ból piersi, a także inne objawy PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Nie bez znaczenia jest również dieta. Przede wszystkim z jadłospisu należy wykluczyć potrawy i napoje zawierające kofeinę i teofilinę (kawę, herbatę czarną i zieloną), a także kakao, czekoladę, napoje typu cola oraz tzw. napoje energetyzujące. Należy także zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie.

Przy mastodynii niecyklicznej leczenie zależy od przyczyny schorzenia.

Mastalgia – jakie są przyczyny bólu piersi? Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?

Ból piersi (mastalgia) – przyczyny, rodzaje, profilatyka

Ból piersi (zwany inaczej mastalgią) jest najczęstszym powodem konsultacji lekarskich, dotyczących stanu piersi. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ ból utożsamiany jest przez kobiety z obecnością ciężkiej choroby, najczęściej raka.

Jest to błędne przekonanie, gdyż ból nie należy do wiodących objawów raka piersi. Najczęstszą przyczyną dolegliwości są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Mastalgia występuje najczęściej między 35. a 50.

rokiem życia, choć może dotyczyć kobiet w każdym wieku.

1. Kogo dotyczy ból piersi?

Według danych epidemiologicznych, około 80 proc. kobiet cierpi z powodów bólów piersi o różnym stopniu nasilenia. Diagnostyka uzależniona jest od wieku i stanu, w jakim znajduje się pacjentka. Kobiety karmiące piersią mogą mieć bolesne obrzmienie piersi (obu, jednej lub jej części) z powodu nawału pokarmu, stanu zapalnego piersi lub ropniaka sutka.

Pacjentki w wieku rozrodczym narażone są na wahania hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego. Natomiast panie w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym muszą liczyć się zarówno z bólem związanym ze spadkami poziomu hormonów, jak i większym narażeniem na zmiany nowotworowe.

Nie każdy ból piersi musi niepokoić i być oznaką choroby. Warto zawsze wykonać dodatkowe badania celem wykluczenia innych chorób, szczególnie tych groźnych.

2. Przyczyny bólu

Przeważnie okazuje się, że przyczyną bólu piersi są przypadłości lekkie, choć dokuczliwe. Są one objawami zespołu bolesnego miesiączkowania lub napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli regularnie (co miesiąc) bóle piersi trwają przez kilka dni, to znaczy, że gruczoły reagują w ten sposób na wahania poziomu hormonów płciowych.

Kobiety przed 30. rokiem życia cierpią nieraz na ból piersi, związany ze zbyt duża ilością tkanki gruczołowej w tym narządzie. W większości opisanych przypadków wystarczy podać leki uspokajające i przeciwbólowe. Dolegliwości z założenia fizjologiczne mogą przybrać takie rozmiary, że utrudniają kobiecie codzienne funkcjonowanie.

Terapia zazwyczaj polega na zażywaniu leków osłabiających czynność jajników, co ma doprowadzić do obniżenia poziomu estrogenów lub hormonów z grupy progesteronu. Leki mogą być podawane doustnie albo stosowane bezpośrednio na skórę piersi w postaci żelu lub roztworu.

Preparaty miejscowe wnikając przez skórę, osiągają dwudziestokrotnie wyższe stężenie w tkankach piersi niż we krwi, dzięki czemu ich działanie uboczne jest znikome.

Natomiast w trakcie kuracji lekami doustnymi może nastąpić rozregulowanie cyklu miesięcznego, a czasami także objawy uboczne wpisane w ryzyko każdej terapii hormonalnej.

2.1. Cykliczny ból piersi

Fizjologicznie piersi stają się bardziej bolesne w drugiej połowie cyklu. Zmienia się ich struktura – są napięte, guzkowate i twarde, a same brodawki obrzmiałe. Ból piersi wzrasta przy wykonywaniu szybkich i gwałtownych ruchów.

Te dolegliwości spowodowane są gromadzeniem się większej ilości wody w tkance gruczołowej i znikają wraz z pojawieniem się krwawienia.

Za zjawisko to naukowcy winią kobiecy hormon zwany progesteronem, który powoduje bóle piersi związane z cyklem miesiączkowym, a także bóle piersi występujące w ciąży.

2.2. Ból piersi w ciąży

Ból piersi w ciąży, czasem może być bardzo dotkliwy. Przyczyną bólów piersi w okresie karmienia bardzo często bywa właśnie niedobór oksytocyny – neurohormonu, który odgrywa ważną rolę zarówno w czasie stosunku płciowego, jak i porodu oraz karmienia.

Oksytocyna powoduje bowiem przesuwanie się mleka przez kanaliki do ujęcia gruczołu. Jeśli dojdzie do zatkania kanalików mlecznych, rozwija się stan zapalny – pierś jest obrzmiała, zaczerwieniona, a kobieta odczuwa silny ból.

W tej sytuacji należy szybko skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

2.3. Ból piersi po menopauzie

W okresie menopauzy w związku ze zmianami hormonalnymi powodującymi naturalne starzenie się piersi i stopniowy zanik tkanki gruczołowej najczęściej występuje ból gruczołów piersiowych.

Bóle piersi po menopauzie mogą być spowodowane spadkiem poziomu hormonów płciowych, a w konsekwencji pogłębiającym się zanikiem tkanki gruczołowej piersi.

Stąd większa skłonność w tym wieku do bolesności, a także zmian nowotworowych.

Po 50 roku życia wzrasta także ryzyko pojawienia się guzów nowotworowych w całym organizmie (w tym również w piersiach), które czasami mogą powodować dolegliwości bólowe.

Przyczyną bólu piersi mogą być różnego rodzaju guzki (włókniaki, torbiele, guzy lite) położone w pobliżu nerwów i powodujące ich ucisk.

Jednakże rak piersi, zwłaszcza w początkowym stadium, rzadko jest przyczyną dolegliwości bólowych.

2.4. Zmiany łagodne

Przyczyną bólu piersi bywa też torbiel, która jest często spotykaną zmianą łagodną, nawet o kobiet w bardzo młodym wieku. Można ją porównać do torebki wypełnionej płynem. Jeśli torbiel uciska na sąsiadujące z nią nerwy, kobieta może odczuwać ból. Jedynym sposobem na pozbycie się torbieli jest odessanie z niej płynu. Wykonuje to lekarz w znieczuleniu miejscowym.

Również włókniaki powodują bóle piersi, bo uciskają – podobnie jak torbiele – tkankę nerwową. Ich wielkość waha się od jednego do kilku centymetrów i zazwyczaj występują grupowo. Włókniaki są zupełnie niegroźne, wymagają jednak wycięcia przez chirurga. Wycinek powinien być poddaniu badaniu histopatologicznemu w mikroskopie.


2.5. Ból piersi a ucisk

Ból piersi może być spowodowany źle dobranym biustonoszem lub naciskiem pasów bezpieczeństwa w aucie. Jeśli źródłem kłopotów jest biustonosz, warto udać się do brafiterki lub zmierzyć poprawnie obwód biustu i kupić nowy stanik.

2.6. Ból piersi a zmiany nowotworowe

Ból piersi może wystąpić podczas choroby nowotworowej. Jednak pierwszym objawom raka piersi nie towarzyszy ból. Bolesność piersi można odczuć dopiero, gdy guz osiągnie około 2 cm. Może on znajdować się w obrębie całej piersi, dołu pachwowego lub sutka. Po wyczuciu zmian niezbędna jest wizyta lekarska.

3. Rodzaje bólu piersi

Bóle mogą mieć charakter cykliczny lub niecykliczny. Bóle cykliczne występują najczęściej kilka dni przed miesiączką i ustępują z chwilą jej pojawienia się. Dobrze reagują na leczenie, jeśli po konsultacji lekarskiej uzna się, iż jest ono potrzebne. Znacznie trudniej leczyć bóle mające charakter niecykliczny.

Bóle piersi niezwiązane z cyklem miesiączkowym mogą być spowodowane przez zbyt obcisły stanik, noszenie ciężkiej torby na ramieniu, a także przez znaczny wysiłek fizyczny (np.

na siłowni lub urazy mechaniczne (uderzenia).

Ból piersi może być także uogólniony i dotyczyć obu lub jednej piersi, a także spotyka się miejscowy ból piersi – fragmentu jednej piersi albo bolesny guzek.

4. Objawy bólu piersi

Ból piersi może mieć wiele przyczyn, dlatego zawsze warto udać się do lekarza. Do wizyty lekarskiej powinny nas dodatkowo skłonić objawy takie jak:

 • gorączka;
 • powiększone węzły chłonne;
 • wyciek wydzieliny z brodawek;
 • wyczuwalny guzek w piersi;
 • nadmiernie ciepłe piersi;
 • zaczerwienienie i obrzęk piersi;
 • wciągnięcie się sutka;
 • zmiany skórne na piersiach.

5. Leczenie bolących piersi

Jeśli bóle piersi są nagłe i niepokojące, konieczna jest wizyta u ginekologa. Leczenie bólu będzie uzależnione od tego, czy ból jest niecykliczny, czy też cykliczny. Pod uwagę bierze się historięchoroby i wiek. Przy leczeniu cyklicznym zaleca się:

 • antykoncepcję hormonalną;
 • zmianę diety;
 • zwiększenie spożycia witaminy E;
 • ograniczenie sodu w diecie;
 • ograniczenie kofeiny;
 • stosowanie blokerów estrogenu;
 • noszenie biustonoszy podtrzymujących biust.

Leczenie kobiet z mastalgią zależy również od stopnia nasilenia dolegliwości. Zaleca się:

 • dietę bezsolną,
 • ograniczenie mocnej herbaty,
 • ograniczenie spożywania czekolady.

Podaje się także środki moczopędne i przeciwbólowe, w uzasadnionych wypadkach stosuje się leczenie hormonalne.

5.1. Leczenie bólów piersi w cyklu miesiączkowym

Ostatnio bardzo popularna staje się terapia za pomocą tzw. analogów – substancji chemicznych podobnych do naturalnych hormonów. Hamując pracę jajników, wywołują one pseudoklimakterium (pseudomenopauzę).

Bóle piersi ustępują, ale koszt sukcesu jest wysoki: uderzenia gorąca, zlewne poty i złe samopoczucie. Są to takie objawy jak w prawdziwej menopauzie. Jako leczenie wspomagające można zastosować leki moczopędne oraz witaminy: A, E i z grupy B.

Wciąż poszukuje się nowych leków, które będą powodowały jak najmniej skutków ubocznych.

6. Profilaktyka bólu piersi

Samobadanie pozwoli na obserwację zmian zachodzących w gruczołach piersiowych w czasie cyklu miesiączkowego.

Umożliwi to poznanie własnego organizmu na tyle, iż łatwo będzie można rozpoznać wszelkiego rodzaju niepokojące objawy, mogące mieć bardzo istotne znaczenie diagnostyczne.

Kobieta, która zna swoje piersi od wielu lat, jest w stanie powiedzieć lekarzowi czy dany guzek wyczuwa “od zawsze”, czy też jest to świeżo znaleziona zmiana, wymagająca dokładniejszej diagnostyki.

Mimo że w większości przypadków przyczyna bólu piersi nie jest groźna, trzeba o nim poinformować ginekologa.

Każda zmiana w piersi, z lub bez dolegliwości bólowych, powinna być zweryfikowana przez lekarza posiadającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu guzów piersi.

Ustali on przyczynę bólu a w razie potrzeby skieruje na odpowiednie badania diagnostyczne i wprowadzi odpowiednie leczenie. Najczęściej wykonywanymi badaniami są badania poziomu hormonów, mammografia, USG i biopsja (w przypadku zdiagnozowania guza piersi).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Co może oznaczać ból piersi?

Ból piersi – możliwe przyczyny

Co to jest ból piersi?

Ból piersi zwany inaczej mastalgią, to jest dolegliwość, która występuje u kobiet niezależnie od wieku. Odmianą mastalgii jest mastodynia. Wówczas oprócz bólu pojawia się również obrzęk piersi ze wzmożonym napięciem.

Jeżeli ból piersi występuje u dziewczynek przed okresem dojrzewania, to zawsze jest powód do zgłoszenia się do lekarza pediatry.

Bóle piersi występujące u kobiet w okresie dojrzałości płciowej są najczęściej związane ze zmianami hormonalnymi występującymi w cyklu miesiączkowym.

Jakie rozróżniamy rodzaje bólów piersi?

Ból piersi, który występuje cyklicznie określamy terminem mastalgii cyklicznej. Jego objawy są wyraźne związane z cyklem miesiączkowym. Występują w okresie poowulacyjnym, czyli w fazie lutealnej.

Kolejny rodzaj to ból piersi, który nie ma związku z cyklem miesiączkowym. Najczęściej występuje okresowo, niecyklicznie, choć może być również stały. Ostatni rodzaj to bóle klatki piersiowej w okolicy piersi, które nie mają żadnego związku z hormonami.

Nie są to bóle samego gruczołu piersiowego, a takie, które mogą występować w ścianie klatki piersiowej, w mięśniach czy przestrzeniach międzyżebrowych. Kobieta mówi, że bolą ją piersi, a tak naprawdę sam gruczoł sutkowy wówczas nie boli.

Najpowszechniejszą dolegliwością jest mastalgia cykliczna, która występuje u 80% kobiet w okresie dojrzałości.

Jakie są przyczyny bólu piersi?

Główną przyczyną bólu piersi są zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym. Mamy z tym do czynienia, gdy estrogeny w niewystarczającym stopniu są zrównoważone przez progesteron. Wówczas mówimy o mastalgii cyklicznej. Z kolei główną przyczyną mastalgii niecyklicznej jest stres.

Gdy się denerwujemy, to nasza przysadka produkuje prolaktynę, która może wywoływać te dolegliwości. Podobnie jest u kobiet wyczynowo uprawiających sport. Niecykliczne bóle piersi mogą być powodowane działaniem leków antydepresyjnych, psychotropowych czy stosowanych w niedoczynności tarczycy lub nadciśnieniu.

Z tej listy nie możemy też wykluczyć antykoncepcji hormonalnej i terapii hormonalnej okresu przekwitania. W tym przypadku mastalgia może występować ze względu na zawartość estrogenów w tych preparatach. Takie bóle niecykliczne mogą wywoływać również inne choroby jak na przykład fibromialgia.

Bóle piersi rzadko są objawem nowotworu piersi, ale każdy taki przypadek wymaga kontroli u lekarza i na pewno nie można go lekceważyć. Prawdopodobieństwo występowania bólów piersi zwiększa spożywanie w dużych ilościach kawy czy kakao.

Ból piersi przed miesiączką – jak sobie radzić?

Jak sobie radzić z bólem piersi?

Rutynowym elementem profilaktyki dla każdej kobiety powinno być samobadanie piersi.

Jeśli mamy do czynienia z powracającym bólem piersi i podczas takiego samobadania wyczujemy jakieś nierówności, to powinniśmy zgłosić się na USG lub mammografię, żeby wykluczyć proces nowotworowy. Kolejną bardzo ważną kwestią jest dobór biustonosza.

Jeśli staniki mają fiszbiny, push-up'y lub inne wkładki, to one również mogą wywoływać ból piersi. Dlatego w takiej sytuacji warto odwiedzić brafiterkę, która pomoże dobrać odpowiedni stanik.

Oczywiście są również sposoby typowo medyczne. Jeżeli lekarz stwierdzi, że dolegliwość ma związek z zaburzeniami hormonalnymi lub nierównowagą hormonalną, to może zalecić leczenie hormonalne.

Mogą to być leki, które wyrównują poziom progesteronu, leki, które obniżają poziom prolaktyny, preparaty antykoncepcyjne ze względu na swoje działanie lecznicze lub hormony tarczycy, jeśli jest to wywołane niedoczynnością tego gruczołu.

Po wizycie u lekarza może się okazać, że w kolejnych przypadkach bólów przedmiesiączkowych wystarczy zastosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych zawierających paracetamol lub ibuprofen. Na rynku są dostępne preparaty bez recepty takie jak suplementy diety czy leki roślinne, które również mogą okazać się pomocne w niwelowaniu dolegliwości.

Czy są jeszcze inne sposoby, aby ograniczyć występowanie bólu piersi?

Bardzo istotnym elementem jest dieta. Przede wszystkim ograniczenie soli, żeby nie dochodziło do większego zatrzymywania płynów przed miesiączką. Woda gromadzi się nie tylko na twarzy i w kończynach, ale również w piersiach co może powodować dolegliwości.

Warto pamiętać, że sól jest ukryta w wielu produktach, jak na przykład chipsy, orzeszki czy wędliny. Tego trzeba unikać i warto pić sporo wody oraz dużo się ruszać.

Szczególnie dobrze na bóle piersi działa pływanie, które zwiększa moc mięśni klatki piersiowej.

Bolący guzek w piersiach – koniecznie odwiedź lekarza

Co zrobić, jeśli w piersiach zdiagnozujemy jakąś nierówność?

Jeśli w samobadaniu piersi wyczujemy jakieś zgrubienie, to warto się zgłosić do lekarza. Należy jednak sprawdzić, czy taka nierówność występuje również po miesiączce. Może być tak, że przed miesiączką, gdy gruczoły są bardziej obrzmiałe, to te nierówności są bardziej wyczuwalne.

Jeśli jednak po miesiączce wciąż wyczuwamy tę zmianę, to lekarz z pewnością zleci wykonanie USG, rzadziej mammografii.

Dlatego, że mammografia jest badaniem wykrywającym wczesne zmiany nowotworowe, a w przypadku łagodnych guzków w piersiach gruczołowych u kobiet młodszych badaniem więcej wnoszącym do diagnostyki jest USG piersi.

Inaczej to wygląda w przypadku kobiet w okresie przekwitania. Wówczas każdy ból piersi wymaga badania, bo może być objawem raka piersi. Ból piersi po menopauzie to zawsze powód do tego by zgłosić się  do lekarza.

Mastalgia – dowiedz się więcej o tej przypadłości

Ból piersi, inaczej mastalgia, to dość częsta przypadłość. Szacuje się, że bóle piersi o różnym natężeniu dotyczą aż ok. 80% kobiet. Najczęściej pojawiają się między 35 a 50 rokiem życia, choć mogą wystąpić również w młodszym wieku. Co jest ich przyczyną i na czym polega leczenie?

Jakie mogą być przyczyny bólu piersi?Diagnozowanie bólu piersi zależy nie tylko od wieku pacjentki, ale też stanu, w jakim się znajduje. W przypadku młodych mam ból może mieć związek z karmieniem piersią.

Wówczas mogą pojawić się zmiany w obrębie jednej lub obu. Przyczyną ich widocznego obrzmienia może być m.in. nawał pokarmu, rozwijający się stan zapalny, jak również ropniak sutka.

Ból piersi może być też związany z cyklem miesiączkowym lub menopauzą.

Wiele kobiet udaje się na konsultację lekarską, obawiając się raka piersi, jednak nie każdy ból w obrębie piersi musi od razu wskazywać na nowotwór. Przyczyny mastalgii mogą być bardzo różne.

Najczęściej jest ona wynikiem zmian zachodzących w ciele kobiety pod wpływem hormonów. Zanim więc nie poddamy się specjalistycznej diagnostyce, nie powinnyśmy każdego bólu piersi od razu utożsamiać z ciężką chorobą.

To na pewno zaoszczędzi nam stresu.

Bóle cykliczne i acykliczneBól piersi może poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czasami jest on tak silny, że kobieta nie jest w stanie skupić się na wykonywaniu obowiązków.

U większości ból piersi ma charakter cykliczny, czyli jest związany z cyklem miesiączkowym i ustępuje zazwyczaj wraz z pojawieniem się miesiączki. Mogą mu towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, jak obrzęk i stwardnienie piersi oraz wrażliwość na dotyk.

Jest to wynik działania kobiecego hormonu – progesteronu, który odpowiada również za pojawianie się bólu piersi w czasie ciąży.

Znacznie trudniejsze do zdiagnozowania są bóle mające charakter acykliczny. Może się zdarzyć, że przypadłość jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, np. noszeniem zbyt obcisłego stanika, przypadkowym uderzeniem lub nadmierną aktywnością fizyczną. Jeżeli ból piersi utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest konsultacja ginekologiczna.

Diagnozowanie bólu piersiW diagnozowaniu bardzo ważne jest regularne samobadanie piersi. Dzięki wnikliwej obserwacji kobieta sama będzie znała swój organizm na tyle, że pomoże jej to wychwycić zmiany w obrębie gruczołów piersiowych. Wszystkie niepokojące objawy powinna wówczas zgłosić lekarzowi w celu pogłębienia diagnostyki.

Na podstawie szczegółowego wywiadu lekarz zbiera informacje dotyczące nasilenia, długości oraz częstotliwości pojawiania się dolegliwości bólowych. Po wstępnym badaniu palpacyjnym może zalecić bardziej szczegółowe badania, np. USG lub mammografię, które pomogą zdiagnozować źródło problemu i wykluczyć chorobę nowotworową.

Czy można leczyć ból piersi?Leczenie bólu piersi jest uzależnione od rodzaju i stopnia nasilenia dolegliwości. Nie bez znaczenia jest odpowiedni styl życia. Brak aktywności fizycznej, używki, wysokotłuszczowa dieta oraz spożywanie dużej ilości kawy na pewno nie pomogą, a raczej mogą zaszkodzić.

Czasami nieprzyjemne dolegliwości są związane z noszeniem niedopasowanego biustonosza. Jeżeli mamy problem z doborem odpowiedniego stanika, warto poprosić o pomoc doświadczoną brafitterkę.

Niektóre kobiety sięgają po leki przeciwbólowe lub preparaty ziołowe. W przypadku długotrwałego bólu może być konieczne leczenie farmakologiczne. Przyjmowanie jakichkolwiek środków trzeba jednak zawsze skonsultować z lekarzem.

Tekst: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*