Korzyści z rzucenia palenia

Korzyści z rzucenia palenia

Wiesz zapewne, że zaprzestanie palenia obniża ryzyko zachorowania na raka płuc i choroby serca, a także wydłuża życie. Jednak to nie są wszystkie korzyści płynące z rzucenia palenia.

Czy wiesz, że jeżeli paliłeś paczkę papierosów dziennie, to po rzuceniu palenia zaoszczędzisz prawie 3800 złotych rocznie? Dodatkowo zrezygnowanie z papierosów oznacza również polepszenie w sferze seksualnej, więcej energii i mniej przeziębień!

Nie ważne, jak daleko w swojej podróży bez palenia jesteś, czy od twojego ostaniego papierosa minęło kilka dni, tygodni, a może lat, można wskazać wiele dobrych stron rzucenia palenia.

Pożeganaj się z kaszlem palacza. Badania pokazują, że po 9 miesiącach od rzucenia palenia wydolność płuc się zwiększa nawet do 10%. Oprócz rzadszego kaszlu zauważysz, że mniej się męczysz podczas aktywności fizycznej. Nie tylko łatwiej jest przebiec maraton, ale też wejść na schody bez zadyszki.

Krążenie krwi poprawia się w ciągu 2 tygodni od rzucenia palenia. Zwiększy to ilość tlenu w organizmie i ułatwi aktywność fizyczną i doda energii. Osoby, które rzuciły palenie mówią, że czują mniejsze zmęczenie i rzadzej boli je głowa. Ale to nie wszystko. Rzucenie palenia wzmacnia układ odpornościowy, co ułatwia zwalczanie przeziębień i grypy.

Lepszy przepływ krwi oznacza lepsze życie seksualne! Mężczyźni, którzy rzucili palenie mogą mieć większe wzwody, a kobiety doświadczać silniejszych orgazmów dzięki zwiększonej wrażliwości. Jeśli nie masz partnera, rzucenie palenia może zwiększyć twoje szanse na znalezienie drugiej połówki. Według badań osoby niepalące są trzy razy bardziej atrakcyjne dla płci przeciwnej niż palacze.

Zaprzestanie palenia podnosi płodność. U kobiet polepsza się warstwa wyściełająca macicę, a u mężczyn jakość spermy. Osoby niepalące łatwiej poczną naturalnie, ale też podnosi się u nich skuteczność metody in-vitro. Rzucenie palenia obniża ryzyko poronienia i śmierci płodu w macicy, jednocześnie zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Podczas palenia wdychasz ponad 4000 substancji chemicznych osłabiając zmysły powonienia i smaku. Wiele z tych związków jest toksycznych. Rzuć palenie, a odkryjesz nowe smaki i zapachy jedzenia już po 1 tygodniu.

Korzyści z rzucenia palenia

Palenie jest jedną z głównych przyczyn szybszego starzenia się, powoduje pojawianie się zmarszczek, kurzych łapek i linii wokół ust. Ponieważ palenie zmniejsza ilość tlenu w organizmie, skóra palacza będzie wyglądała szaro i blado.

Ale to nie wszystko, toksyny zawarte w dymie papierosowym rozkładają kolagen niezbędny do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry. Rzuć palenie, a twoja cera poprawi się w krótkim czasie.

Ponadto, będziesz mieć mniej zmarszczek w przyszłości.

Pozbądź się nałogu – twoje zęby staną się bielsze, a oddech świeższy. Tytoń zabarwia zęby i jest główną przyczyną nieświeżego oddechu. Po rzuceniu palenia zmniejsza sie też ryzyko chorób dziąseł.

Rzucenie palenia wydłuża życie. Badania pokazują, że mężczyźni zrywajacy z nałogiem przed 30. rokiem życia mogą żyć nawet 10 lat dłużej. Ci, którzy rzucą w wieku 60 lat dodadzą sobie 3 lata. Twoje życie będzie nie tylko dłuższe, ale też zdrowsze. Ponadto będziesz mieć mniej problemów z poruszaniem się.

Połowa z długoterminowych palaczy umiera przedwcześnie z powodu chorób związanych z paleniem, np. raka płuc, choroby serca i chroniczne zapalenie oskrzeli. Już po roku od zerwania z nałogiem o połowę obniża się ryzyko śmierci w wyniku zawału serca.

Statystyczny Polski palacz wypala 15,6 papierosów dziennie. Jeśli paczka papierosów kosztuje 13,60 złotych, daje to kwotę 318 złotych miesięcznie, a rocznie ponad 3800 złotych. Tyle może zaoszczędzić rzucając palenie! Pamiętaj, że niedługo ceny papierosów znowu mogą pójść w górę.

Rzucenie palenia wpłynie pozytywnie nie tylko na ciebie. W ten sposób będziesz chronił zdrowie osób niepalących w twoim otoczeniu. Bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i podwaja ryzyko zachorowania na infekcje dolnych dróg oddechowych, ucha, astmę oraz zwiększa ryzyko wystąpienia u nich raka płuc w późniejszym okresie życia.

Korzyści z rzucenia palenia – uroda, oczyszczanie, płuca | Dimedic.eu

Korzyści z rzucenia palenia są nieporównywalnie większe od negatywnych skutków zerwania z nałogiem – przekonują badacze z American Cancer Society.

Naukowcy z tego amerykańskiego centrum badań zamiast straszyć konsekwencjami palenia papierosów, postanowili skupić się na plusach rzucenia palenia i dokładnie opisali jak przebiega oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia.

Rzucanie palenia – korzyści

Mimo, że palacze nie zastanawiają się na co dzień nad tym, jaki wpływ na ich zdrowie ma palenie papierosów, to o szkodliwości nałogu tytoniowego słyszeli wielokrotnie.

O konsekwencjach palenia przypominają im choćby zdjęcia zamieszczone na paczkach papierosów. Tymczasem niewielu palaczy wie, jakie są korzyści z rzucenia palenia.

Przekonali się o tym badacze z American Cancer Society i postanowili rozpowszechnić wiedzę na temat pozytywnych skutków rzucenia palenia.

Z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia rozpoczyna się niemal natychmiast po zerwaniu z nałogiem. Kiedy z organizmu znika nikotyna i dwutlenek węgla, to:

 • poprawia się krążenie krwi,
 • płuca i oskrzela zaczynają się oczyszczać,
 • wyostrzają się zmysły,
 • poprawia się kondycja fizyczna.

Poza zdrowotnymi korzyściami z rzucenia palenia, są jeszcze inne korzyści – poprawia się kondycja skóry i włosów, zęby stają się bielsze, ubrania są wolne od zapachu dymu tytoniowego, zwiększa się zasobność portfela.

To tylko korzyści rzucenia palenia, które można zaobserwować w krótkim czasie.

Natomiast z każdym rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe – nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego.

Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia – korzyści zdrowotne

Zdaniem ekspertów proces oczyszczania organizmu po rzucenia palenia rozpoczyna się 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa.

 • Już po kilkudziesięciu minutach stabilizuje się tętno i ciśnienie krwi.
 • Po ośmiu godzinach nikotynowej abstynencji spada stężenie dwutlenku węgla we krwi, a wzrasta stężenie tlenu, innymi słowy poprawia się krążenie krwi.
 • Po dobie natomiast z organizmu zostaje całkowicie usunięty dwutlenek węgla i rozpoczyna się oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia.
 • Po kolejnych dwóch dniach oskrzela rozluźniają się, a byłemu palaczowi lepiej się oddycha.
 • Po dwóch tygodniach od porzucenia nałogu poprawia się kondycja fizyczna.
 • Kolejne tygodnie przynoszą nowe pozytywne efekty rzucenia palenia. Cera odzyskuje naturalny koloryt, staje się bardziej nawilżona i elastyczna.
 • Według ekspertów po dziewięciu tygodniach nikotynowej abstynencji płuca zaczynają normalnie pracować, a w kolejnych miesiącach zwiększa się ich wydolność.
 • Po roku oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia aż o połowę, w porównaniu z osobami palącymi, spada ryzyko zawału serca.
 • Kolejne lata przynoszą nosze korzyści z rzucenia palenia.
 • Po pięciu latach byli palacze są wyraźnie mniej narażeni na złośliwe nowotwory pęcherza i szyjki macicy.
 • Po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc spada o połowę.
 • Po 15 latach ryzyko zachorowania na choroby niedokrwienne serca jest u byłych palaczy takie samo jak u osób niepalących.

To wszystko to tylko korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia, ale dawny blask odzyska także uroda – poprawi się kondycja włosów oraz skóry. 

Zobacz: Jak rzucić palenie – domowe sposoby. Terapia, zioła

Cera po rzuceniu palenia

Dym tytoniowy zaburza produkcję kolagenu przez co powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Cera pod wpływem toksyn zawartych w dymie staje się ziemista, pojawiają się przebarwienia, pajączki, sińce pod oczami.

Na szczęście zerwanie z nałogiem spowoduje cofnięcie się tych niekorzystnych dla cery zmian. Badania dowodzą, że wystarczy 9 miesięcy nikotynowej abstynencji, by obniżyć biologiczny wiek skóry o 13 lat.

Cera po rzuceniu palenia staje się bardziej nawilżona, a naczynia krwionośne i małe naczynia włosowate bardziej napięte i elastyczne, wyrównuje się także koloryt skóry. Z czasem zmniejszą się także cienie pod oczami.

Sprawdź: Rzucanie palenia – etapy, oczyszczanie, regeneracja

Włosy po rzuceniu palenia

Nałogowe palenie papierosów wpływa także na kondycję włosów. Badania dowodzą, że dym tytoniowy wnika we włosy i niszczy DNA w mieszkach włosowych. Palenie papierosów powoduje, że włosy wypadają i są osłabione. Korzyści z rzucenia palenia można więc zaobserwować także na głowie.

Po rzuceniu palenia włosy odzyskają dawny blask, będą lepiej się układać oraz mniej przetłuszczać. Nie wspominając już o tym, że porzucenie nałogu sprawi, że włosy będą ładnie pachnieć, zniknie bowiem nieprzyjemny “zapach” dymu tytoniowego.

Korzyści z rzucenia palenia – Jak rzucić palenie

 

Dzień 1:

Leia também:  Como Devem Proceder Os Condutores De Veiculos Que Transitem?

1) Twój puls i ciśnienie krwi już wróciły do normy (już po 20 min. od zgaszenia ostatniego papierosa), poprawia się krążenie,
2) Poziom tlenu w Twojej krwi wrócił już do normy (już w 8 godzin po odstawieniu papierosów).

Rośnie poziom energii – czujesz ekscytację tym, że utrzymujesz abstynencję, czujesz się bardziej wypoczęty/ta.

3) Twoje włosy, ręce i ubrania nie śmierdzą już nikotyną!
4) Nie śmierdzi Ci z ust…
5) Nie czujesz pieczenia w ustach…
6) Czujesz się bardzo dumny z siebie…
7) Zaoszczędziłeś ………………………….zł.

8) Twoje inne korzyści………………………………………………………………………….

Dzień 2:

1) Już minęły 24 godz. Twojego niepalenia, więc tlenek węgla zniknął już z organizmu. Twoje płuca zaczną proces oczyszczania ze śluzu (wzmożony kaszel jest normalny w tej sytuacji),
2) Nie czujesz już byś śmierdział/ła przez papierosy,
3) Czujesz, że zaczynasz odzyskiwać kontrolę nad własnym życiem
4) W sumie już zaoszczędziłeś……………………….zł.

5) Twoje inne korzyści…………………………………………………………………………..

Dzień 3:

1) Nikotyna została już usunięta z Twojego organizmu,
2) Zaczynasz intensywniej odczuwać smaki i zapachy,
3) Wyraźnie czujesz, że pachniesz,
4) Masz silne poczucie kontroli nad sobą,
5) Czujesz , że uwalniasz sie od przymusu palenia
6) Lepiej śpisz, nie budzisz się w nocy tak łatwo, jak gdy paliłeś/łaś,

7) Twoje inne korzyści…………………………………………………………………………..

Dzień 4:

1) W 72 godz. po rzuceniu Twój oddech staje się łatwiejszy wskutek oczyszczania dróg oddechowych,
2) Rano budzisz się bardziej wypoczęty/a,
3) Coraz wyraźniej odczuwasz smaki i zapachy,
4) Czujesz się świeży i czysty…
5) Czujesz więcej energii,
6) W sumie zaoszczędziłeś…………………………zł.

7) Twoje inne korzyści………………………………………………………………………….

Dzień 5:

1) To Twój 5-ty dzień bez papierosa i wyraźne stają się pozytywne skutki rzucenia palenia
2.) Czujesz wyraźnie, że twoja wydolność fizyczna wzrasta, choć za wcześnie jeszcze by mówić o wyraźnych efektach.
3) Powoli uczysz się jak radzić sobie w ciągu dnia bez papierosa
4) Czujesz się silniejszy psychicznie, bo wiesz, że przetrwałeś najgorsze.
5) W sumie zaoszczędziłeś…………………………zł.

 • 6) Twoje inne korzyści………………………………………………………………………….
 • Dzień 6:
 • 1) Czujesz, że twój wysiłek nie pójdzie na marne
  2) Czujesz się bardziej wypoczęta/ty
  3) Zwiększa się twoja chęć do działania
  4) Czujesz dumę
  5) Silnie odczuwasz smaki i zapachy i cieszysz się nimi
  6) W sumie zaoszczędziłeś…………………………zł.
 • 7) Twoje inne korzyści………………………………………………………………………….
 • Dzień 7:

1) Dziś mija pierwszy tydzień niepalenia i czujesz się już coraz pewniej jako osoba niepaląca.
2) W większości codziennych sytuacji potrafisz już poradzić sobie bez papierosa.

3) Czujesz przyjemne odprężenie na myśl, że największe nasilenie objawów odstawienia masz już za sobą.
4) Poprawiła się Twoja kondycja fizyczna
5) Cieszysz się, że zmniejszasz ryzyko wystąpienia poważnych zachorowań.

6) Twój organizm rozpoczął już proces oczyszczania i zaczynasz odczuwać efekty tego procesu.
8) W sumie zaoszczędziłeś…………………………zł.

9) Twoje inne korzyści………………………………………………………………………….

Korzyści z rzucenia palenia – dlaczego warto rzucić palenie już dziś?

Wobec niezliczonych badań udowadniających zgubny wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka trudno przyjąć, że palacze nie zdają sobie sprawy ze szkodliwości swojego nałogu. Mimo to często bagatelizują korzyści z rzucenia palenia, które nie dość, że są długotrwałe, to często niemal natychmiastowe.

W dzisiejszym wpisie wymieniamy największe zalety rzucenia palenia, związane z naszym zdrowiem, czynnikami społecznymi czy finansami. Gdy bowiem chodzi o rzucanie palenia – korzyści naprawdę trudno przecenić. Dlaczego więc warto rozpocząć walkę z nałogiem już dziś? Zachęcamy do lektury.

Spis treści:

 1. Wpływ palenia papierosów na zdrowie
 2. Korzyści z rzucenia palenia

Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Jak podaje rządowy serwis Rzeczypospolitej Polskiej, z powodu chorób odtytoniowych każdego roku w Polsce umiera około 70 tysięcy osób, co stanowi aż 17% wszystkich zgonów w naszym kraju[1].

Regularne palenie tytoniu wywiera bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego układu krążenia palacza, który w konsekwencji może doświadczać poważnych zaburzeń pracy serca oraz naczyń krwionośnych (np. miażdżycy czy choroby wieńcowej). W najgorszym przypadku skutkiem palenia tytoniu może okazać się także zawał mięśnia sercowego bądź udar mózgu. 

Do problemów natury zdrowotnej, na które w szczególności narażeni są palacze, eksperci zaliczają również choroby układu oddechowego (takie jak astma, gruźlica czy zapalenie oskrzeli), choroby jamy ustnej i układu pokarmowego, a także różnego rodzaju nowotwory.

Jednym z najbardziej przerażających skutków palenia jest złośliwy rak płuc, którego rozwój, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w około 85-90% badanych przypadków jest następstwem długotrwałego wdychania rakotwórczych związków obecnych w dymie tytoniowym.

Z danych podawanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, bazujących m.in. na ustaleniach Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem, wynika, że co piąty przypadek raka w Europie spowodowany jest paleniem tytoniu. 

Do skutków palenia można zaliczyć aż 80% przypadków raka płuc i krtani, 50% przypadków nowotworów gardła, około 33% przypadków raka jamy ustnej i 25% przypadków raka wątroby[2].

Nie lekceważmy też zagrożenia, na które narażeni są bierni palacze. Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że wdychany przez te osoby dym tytoniowy może zawierać nawet 15 razy więcej dwutlenku węgla i 20 razy więcej nikotyny niż ten wdychany przez „właściwego” palacza[3]. 

Oznacza to, że bierne palenie w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i układu oddechowego, w tym choroby nowotworowe – nawet aż o jedną czwartą w przypadku raka płuc.

Przed paleniem w swoich rekomendacjach przestrzega też WHO – istnieje duże ryzyko, że palacze są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem oraz ciężej przechodzą zachorowanie ze względu na mniejszą pojemność płuc.

Korzyści z rzucenia palenia

Jeśli chodzi o korzyści z rzucenia palenia, w pierwszej kolejności musimy podkreślić te dotyczące naszego zdrowia. Co oczywiste, osoba niepaląca jest o wiele mniej narażona na rozwój opisanych wyżej chorób. Ponadto, niektóre efekty rzucenia palenia odczuwalne są niemalże od razu – przede wszystkim stabilizuje się ciśnienie krwi i tętno oraz wzrasta poziom nasycenia krwi tlenem.

Kolejne pozytywne skutki rzucenia palenia powinny przemówić zwłaszcza do osób pragnących powrócić do dawnej sprawności fizycznej – już po kilku tygodniach natomiast – zauważyć poprawę kondycji fizycznej. Bardzo szybko wyostrzają się – a raczej powracają do normy – zmysły smaku i węchu. 

Osoba, która rzuciła palenie, zaczyna cieszyć się zdrowym wyglądem cery i włosów. Jej uśmiech staje się „bielszy”, przez co chętniej dzieli się nim z innymi. Zwłaszcza że wyzwoleniu się z niszczącego nałogu towarzyszy znaczna poprawa samopoczucia.

Jak już zaznaczyliśmy, warto wziąć pod uwagę również pozytywne społeczne efekty rzucenia palenia. Dzięki tej mądrej decyzji nie narażamy dłużej przebywających w naszym towarzystwie osób na zagrożenia związane z paleniem biernym i nie zmuszamy przyjaciół do znoszenia zapachu naszych przesiąkniętych dymem ubrań. 

W końcu – dajemy dobry przykład innym i promujemy zdrowy tryb życia. Nie bez znaczenia jest oczywiście czynnik ekonomiczny – palacz, który pali paczkę dziennie, wydaje na papierosy ponad 5000 zł w skali roku.

Zdrowie mamy jedno. Dlatego właśnie warto zadbać o nie jak najprędzej, eliminując z naszego życia wszelkie czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie. Warto również rozważyć zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie dla nas i naszych bliskich, które w Avivie możemy rozbudować o opcje dodatkowe odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-bez-tytoniu

[2] http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu/

[3] https://www.gov.pl/web/zdrowie/dzisiaj-przypada-wiatowy-dzien-bez-tytoniu

TOP 10 korzyści z rzucenia palenia papierosów

Rzucanie palenia dla większości palaczy stanowi wyzwanie, ponieważ muszą zmierzyć się z mechanizmem zarówno fizycznego, jak i psychicznego uzależnienia od nikotyny.

Pojawiające się objawy po rzuceniu palenia często powodują złe samopoczucie. Naturalną konsekwencją jest wątpienie w pomyślność takiej próby. W takich chwilach warto jednak pomyśleć o tym, jakie są pozytywne skutki rzucenia palenia.

Poznaj top 10 korzyści, które zaobserwujesz po pożegnaniu się z nałogiem.

W skład dymu papierosowego wchodzi kilka tysięcy substancji, w tym kilkadziesiąt o charakterze rakotwórczym. Wraz z wypalonym papierosem palacz pochłania pewne dawki tych związków, a organizm w każdy możliwy sposób próbuje się tych szkodliwych substancji pozbyć.

Właśnie dlatego palącym towarzyszy kaszel czy tzw. flegma palacza, ponieważ jest to mechanizm pozwalający na oczyszczanie płuc.

Są to uciążliwe dolegliwości, które stopniowo po zerwaniu z nałogiem zanikają, gdyż organizm po rzuceniu palenia nie musi już regularnie oczyszczać w ten sposób dróg oddechowych.

Substancje smoliste i inne związki z papierosów znacząco wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego. Jednocześnie utrudniają transport tlenu do komórek, co przekłada się także na ogólną wydolność.

Leia também:  Que Planeta Tem Como Lua "calisto"?

Co się dzieje po rzuceniu palenia? Oczyszczanie organizmu z nikotyny to proces, więc możemy spodziewać się stopniowej poprawy zdolności wysiłkowych – zwykły spacer przestanie kończyć się zadyszką, a osoby regularnie trenujące zauważą poprawę wyników oraz samopoczucia podczas treningu.

W organizmie palaczy nieustannie pojawia się mnóstwo wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne m.in. za procesy starzenia się komórek. Na skutek nieodpowiedniego natlenienia, skóra palacza bywa poszarzała.

Bardziej widoczne są również zmiany związane z wiekiem, czyli popularne zmarszczki.

Po rzuceniu palenia stan skóry znacznie się poprawia, między innymi dlatego, że komórki są lepiej zaopatrywane w tlen, a dodatkowo na ich struktury przestają działać toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym.

Fizjologiczny mechanizm działania nikotyny wiąże się z obniżeniem apetytu. Dodatkowo u palaczy obniża się stopień odczuwania smaków, a często także zapachów.

Na szczęście to proces odwracalny, dlatego odstawienie nikotyny pozwoli na nowo cieszyć się pełnym smakiem ulubionych potraw.

Powracający smak i zmysł powonienia może sprzyjać poprawie jakości diety – dzięki zwiększonej wrażliwości komórek do uzyskania podobnego efektu smakowego potrzeba będzie mniejszej ilości cukru lub soli.

Korzyści z rzucenia palenia obejmują także sferę seksualną. Wiele przypadków zaburzeń erekcji związanych jest z paleniem papierosów.

Dodatkowo nasienie palaczy jest gorszej jakości, co ma szczególne znaczenie w przypadku par starających się o dziecko.

W związku z tym rzucenie palenia pozytywnie wpłynie na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a także może podnieść jakość zbliżeń.

Psychologiczny mechanizm uzależnienia wiąże się z potrzebą regularnego dostarczania sobie pozytywnych bodźców i przyjemności, wynikających z rytuału palenia.

Skutkuje to przymusem kompulsywnego sięgania po papierosy w różnych sytuacjach – nie tylko, by dostarczyć sobie przyjemności, ale również zniwelować napięcie czy stłumić silne emocje.

Plusy rzucania palenia obejmują zatem sferę psychiczną – odzyskujemy kontrolę nad własnymi zachowaniami, nie odczuwamy przymusu sięgania po nikotynę.

Dymem papierosowym szczególnie mocno przesiąkają zarówno ubrania, jak i włosy. Z daleka można wyczuć palacza, nawet jeśli używa on mocnych perfum, które mają zatuszować ten zapach. O ile samym palaczom zwykle to nie przeszkadza, o tyle bywa uciążliwe dla rodziny czy współpracowników. Po rzuceniu palenia nie będziesz musiał się już tym martwić.

Ryzyko raka płuc u palaczy jest zdecydowanie wyższe niż u osób niepalących. Dodatkowo dym oddziałuje na nabłonek naczyń krwionośnych, przez co palący częściej doświadczają chorób układu krążenia. Również rośnie u nich ryzyko udaru, którego skutkiem bywa trwała niepełnosprawność. Zaprzestając palenia w dowolnym momencie, obniżasz ryzyko wystąpienia tych chorób.

Nie można zapomnieć o aspekcie finansowym. Palenie tytoniu jest stosunkowo drogą przyjemnością – wysokie ryzyko zdrowotne, które wiąże się z paleniem papierosów, pociąga za sobą wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe.

By zauważyć tę różnicę, dobrze jest po zaprzestaniu palenia przez jakiś czas odkładać do skarbonki czy koperty pieniądze, które co tydzień wydalibyśmy na papierosy. Jeśli jeszcze nie jesteś na etapie rzucania, spróbuj dokładnie przeliczyć tę kwotę.

Im więcej palisz, tym większe zrobi ona na Tobie wrażenie.

Szacunkowo jedna na trzy spośród palących osób jest obarczona ryzykiem przedwczesnego zgonu, który powodują choroby nazywane czasami „odtytoniowymi”. Efektem długotrwałego palenia może być skrócenie długości życia nawet o 10 lat. Rzucając palenie, skutecznie obniżamy ryzyko rozwinięcia tych chorób, a przez to także przedwczesnej śmierci.

Bez względu na to, co z tej listy przemawia do Ciebie najbardziej, każdy powód skłaniający do rzucenia palenia jest bardzo dobrym powodem. Efekty, które przyjdą z czasem, na pewno wynagrodzą trud włożony w walkę z nałogiem.

Czechowska G., Mądro A., Kozicka M., Słomka M. Receptorowe mechanizmy uzależnienia od nikotyny. Probl Hig Epidemiol 2007, 88 (sup. 3)

Szwed A. Ocena stopnia motywacji i uzależnienia od nikotyny u palaczy podejmujących próbę zerwania z nałogiem. Pneumonol. Alergol. Pol. 2012; 80, 6: 516-522.

Wierzejska R., Jarosz M. Palenie tytoniu. Problem zdrowotny i społeczny. Żywienie Człowieka i Metabolizm 2010. XXXVII, nr 2.

Zgliczyński WS. Palenie tytoniu w Polsce. Infos 2017, nr 14 (237), str 1-4.

Korzyści z rzucania palenia

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Strona zarządzana jest przez © Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., 2019

*Dotyczy grupy pacjentów, którzy w badaniu klinicznym kontrolowanym placebo prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, otrzymywali Nicorette Invisipatch w dawkach 15 mg/16 h lub 25 mg/16 h.; Tonnesen P., Paoletti p.

, Gustavsson G., Rusell M.A., Saracci R., Gulsvik A., Rijcken B., Sawe U.

Higher Dosage nicotine patches increase one-year smoking cessation rates: results from the European CEASE trial; Eur Respir J 1999: 13 :238-246

Gama produktów NICORETTE® zawiera: NICORETTE® Spray, NICORETTE® Cool Berry, Tabletki do ssania: NICORETTE® Coolmint, NIOCRETTE® Fruit, gumy: NICORETTE® Classic Gum, NICORETTE® Freshmint, NICORETTE® FreshFruit, NICORETTE® Icy White, plastry NICORETTE® INVISIPATCH™. NICORETTE® pomaga rzucić palenie. Zawiera nikotynę. Wymagana jest silna wola rzucającego.

Gumy NICORETTE®: Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 2 mg lub 4 mg nikotyny, w postaci nikotyny z kationitem.Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia. Przeciwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB. 

NICORETTE® Spray, NICORETTE® Cool Berry: Jedna dawka aerozolu do stosowania w jamie ustnej, roztworu dostarcza 1 mg nikotyny w 0,07 ml roztworu. 1 ml roztworu zawiera 13,6 mg nikotyny.

Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób dorosłych poprzez łagodzenie objawów odstawiennych, w tym głodu nikotynowego, podczas próby rzucania palenia. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.

Tabletki do ssania NICORETTE® Coolmint, Tabletki do ssania NICORETTE® Fruit: Każda tabletka zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).

Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny i głodu nikotynowego u osób palących w wieku 18 lat i starszych. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych.

W miarę możliwości NICORETTE® Coolmint należy stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego. Stosowanie u osób palących w wieku 12-17 lat według uznania lekarza. Przeciwskazania: Nadwrażliwość na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB. 

NICORETTE® INVISIPATCH™: Jeden system transdermalny, plaster 15 mg/ 16 h zawiera jako substancję czynną 23,62 mg nikotyny. Jeden system transdermalny, plaster 25 mg/ 16 h zawiera jako substancję czynną 39,37 mg nikotyny.

Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.

Strona zarządzana jest przez Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., ul. Iłżecka 24F, 02-135 Warszawa. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st.

Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000032278, NIP 113-00-20-467, wysokość kapitału zakładowego: 39.751.500 PLN. Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.

ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zawarte na niniejszej stronie. Strona jest przeznaczona dla użytkowników z Polski.

Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia

Na rzucenie palenia nigdy nie jest za późno. Im wcześniej rzucisz palenie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka i inne choroby. Niestety, każde zaciągnięcie się szkodzi nam, niweluje pojemność płuc, pozbawia naszą skórę promiennego i jasnego wyglądu, niszczy biel naszych zębów, zmniejsza zdolność docenienia aromatów, naszą fizyczną formę i przede wszystkim rujnuje nasze zdrowie.

Leia também:  Como Saber Quanto Ganha Um Youtuber?

Nikt nie kwestionuje tego, że palenie poważnie szkodzi zdrowiu, a mimo to miliony ludzi codziennie używają tytoniu, w większych lub mniejszych ilościach, nie myśląc, że ponad 3000 toksycznych substancji jest wdychanych przy każdym zaciągnięciu się, a poziom tlenku węgla we krwi wzrasta. I wiedząc dodatkowo, że stwarza uzależnienie.

Rzucenie palenia natychmiast – czy to możliwe?

Rzucenie palenia ma natychmiastowe pozytywne skutki. Korzyści z rzucenia palenia pojawiają się 24 godziny po rzuceniu palenia.

Najważniejsze jest podjęcie decyzji o rzuceniu tego nawyku, a następnie poszukanie niezbędnej pomocy.

Spróbuj pracować mentalnie, wspomagać się olejkiem CBD, który reguluje znakomicie twój układ endokannabinoidowy, który będąc w równowadze, umożliwi sprawne rzucenie palenia.

Modne ostatnio są intuicyjne aplikacje mobilne, które rejestrują osiągnięcia i codzienne korzyści, jakie rzucenie palenia ma dla zdrowia (i ekonomii) byłego palacza. Jeśli to nie wystarczy, może warto zwrócić się do specjalistycznej placówki medycznej.

Po pierwsze decyzja

Kiedy podejmiesz decyzję o wypaleniu ostatniego papierosa. Twoja ciało już po kilkunastu minutach zaczyna reagować. Spada tętno i ciśnienie krwi.

W ciągu pierwszych 8 godzin tlenek węgla, jedna ze szkodliwych substancji zawartych w tytoniu, która uniemożliwia prawidłowy transport tlenu do krwi, zostaje zredukowana o połowę. To samo dotyczy nikotyny.

Po jednym dniu tlenek węgla zostaje całkowicie wyeliminowany, co znacznie poprawia poziom tlenu we krwi, a tym samym wydolność wysiłkową. Płuca również zaczną usuwać pozostałości szkodliwych substancji zawartych w papierosach.

Niektóre ze szkodliwych produktów uszkadzają zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły węchu i smaku. Po dwóch dniach dochodzą do siebie w bardzo niezwykły sposób, co przekłada się na większą radość z czucia smaku czy aromatu, nie tyko jedzenia.

Między drugim a trzecim dniem organizm jest wolny od nikotyny, co prowadzi do pojawienia się zespołu abstynencyjnego. U wielu osób przekłada się to na wahania nastroju, apatię, drażliwość lub depresję. Częste są również objawy fizyczne, takie jak ból głowy lub zmęczenie.

Po miesiącu rzucenia palenia

W ciągu miesiąca od rzucenia palenia czynnościowa praca płuc zaczyna się poprawiać. Zwiększa się jakość krążenia krwi u sprawność układu limfatycznego.

W kolejnych Misiakach po rzuceniu palenia kaszel i duszność zmniejszają się.

Małe struktury przypominające włosy, które usuwają śluz z płuc (rzęski) zaczynają odzyskiwać swoje normalne funkcje w płucach, zwiększając zdolność kontrolowania śluzu, oczyszczania płuc i zmniejszając ryzyko infekcji.

Rok po rzuceniu palenia

Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osoby, która nadal pali. Ryzyko zawału serca drastycznie spada.

Eliminacja palenia powoduje, ze ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza zmniejsza się o połowę. Ryzyko raka szyjki macicy jest zredukowane do poziomu ryzyka osoby niepalącej. Ryzyko incydentów naczyniowo-mózgowych (udarów) można zredukować do poziomu niepalącego po 2 do 5 latach.

Podobnie zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsze niż u kogoś, kto nadal pali. Zmniejsza ryzyko raka krtani (skrzynka głosowa) i trzustki. Dodatkowo po około 15 latach niepalenia, ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest równe ryzyku osoby niepalącej.

Cukrzyca, praca serca i płuc

To tylko kilka korzyści płynących z rzucenia palenia na dobre. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko cukrzycy, sprzyja lepszemu funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i przyczynia się do pracy serca i płuc.

Średnia długość życia palaczy jest co najmniej o 10 lat krótsza niż osób niepalących. Rzucenie palenia przed 40 rokiem życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby związanej z paleniem o około 90%.

Ponadto rzucenie palenia w młodym wieku dodatkowo zmniejszy ryzyko dla zdrowia, ale rzucenie palenia w każdym wieku może cofnąć życie o lata, które straciłbyś, gdybyś nadal palił.

Spójrz na innych

Rzucając palenie, dbamy o zdrowie otaczających nas osób, zwłaszcza rodziny, a szczególnie dzieci, które chronimy przed pośrednim wdychaniem dymu tytoniowego i dajemy przykład dobrych nawyków.

Czy rzucenie palenia przynosi korzyści, które mogę zauważyć natychmiast?

Jest parę korzyści, które są zauważalne w mgnieniu oka! Oto kilka innych korzyści, na które należy zwrócić uwagę:

 • Posiłki smakują lepiej.
 • Twój zmysł węchu wraca do normy.
 • Twój oddech, włosy i ubrania pachną lepiej, nie wydzielają zapachu dymu papierosowego.
 • Twoje zęby i paznokcie nie są już żółtawe.
 • Czynności, które zwykle wykonujesz, powodują mniejszą zadyszkę (na przykład wchodzenie po schodach lub wykonywanie prac domowych).
 • Możesz przebywać w budynkach, w których obowiązuje zakaz palenia, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, aby zapalić.
 • Rzucenie palenia zatrzymuje również szkodliwy wpływ tytoniu na wygląd, w tym przedwczesne zmarszczki skóry, choroby dziąseł i utratę zębów.

Korzyści i efekty z rzucenia palenia. Dlaczego warto rzucić palenie?

Chcesz skończyć z nałogiem? Wystarczy, że odkryjesz, jakie korzyści płyną z rzucenia palenia, aby trzymany w dłoni papieros był tym ostatnim.

Sprawdź, jaki pozytywny wpływ ma na organizm odstawienie nikotyny!

Potrzebujesz zachęty do rezygnacji z papierosów? Nie ma problemu! Zacznijmy od tak banalnych aspektów, jak bielsze zęby czy widoczne zwiększenie nawilżenia cery.

 • A to wszystko w towarzystwie coraz grubszego portfela – oszczędność pieniędzy, które możesz przeznaczyć na przyjemności, jest naprawdę ogromna.
 • Kolejnymi korzyściami z rzucenia palenia są regenerujące się zakończenia nerwowe, zwiększenie pojemności płuc i poprawa krążenia krwi, co w efekcie sprawia, że wykonywanie męczących do tej pory czynności staje się o wiele łatwiejsze.
 • Co więcej, twoja kondycja fizyczna jest lepsza, a ty możesz wejść po schodach bez zadyszki.

W kolejnych tygodniach ustaje kaszel palacza, znikają zatkane zatoki, a duszności przestają cię męczyć. Po latach od rzucenia palenia, zmniejsza się również ryzyko zawału serca czy zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, pęcherza i przełyku.

Na zakończenie ciekawostka – czy wiesz, że nawet aspiryna nie działa doraźnie tak dobrze w przypadku choroby, jak rzucenie palenia? To najlepszy powód, aby zrezygnować z papierosów!

Dowiedz się także jaka jest dieta dla osób rzucających palenie.

Czy wiesz, że efekty rzucenia palenia są już dostrzegalne w ciągu 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa? Zaczyna się do unormowania ciśnienia krwi, temperatury ciała i tętna, a 8 godzin później dołącza do nich poprawa krążenia spowodowana zwiększonym stężeniem tlenu we krwi.

Już 16 godzin po zrezygnowaniu z nikotyny z twojego organizmu zostaje w całości usunięty szkodliwy dla zdrowia dwutlenek węgla.

Do pozytywnych efektów rzucenia palenia w ciągu kolejnych dwóch dni można zaliczyć wyczuwalne wyostrzenie zmysłu smaku i węchu.

Znane dotąd potrawy zaczynają smakować zupełnie inaczej, a ty jesteś w stanie rozróżnić więcej zapachów. 24 godziny później możesz poczuć, że oddychanie staje się łatwiejsze. Przyczyną jest rozluźnienie oskrzeli.

Pozytywne efekty rzucenia palenia bardzo często idą w parze ze skutkami ubocznymi. Oczywiście, jest to całkowicie normalne i chwilowe – organizm musi się odzwyczaić od potrzeby dostarczania mu regularnie dawek nikotyny.

Do najczęściej występujących można zaliczyć rozdrażnienie, wyostrzony zmysł smaku oraz zwiększony apetyt i przyrost masy ciała.

Początki potrafią być trudne, jednak korzyści z rzucenia palenia są tak ogromne, że warto wytrwać w walce z nałogiem. Na szczęście nie musisz robić tego samodzielnie – na rynku znajdziesz dziesiątki preparatów, które ci w tym pomogą. Które z nich cieszą się największą popularnością na Ceneo.pl?

DESMOXAN 1.5MG 100 TABL. to bez wątpienia numer jeden wśród preparatów pomagających rzucić palenie. Jego substancja aktywna, czyli cytyzyna, ma działanie zbliżone do nikotyny, a tym samym stopniowo zmniejsza potrzebę sięgnięcia po papierosa.

TABEX 1,5 MG 100 TABL. to preparat, który ma za zadanie złagodzić objawy towarzyszące rezygnacji z palenia. Podobnie jak Desmoxan, tak i Tabex zawiera cytyzynę – organiczny związek chemiczny, dzięki któremu zaczynasz coraz mniej odczuwać brak nikotyny. Składnik dodatkowo stopniowo usuwa szkodliwy związek z twojego organizmu.

RECIGAR 1,5MG 100TABL pomaga w zmniejszeniu głodu nikotynowego, prowadząc do stałego zaprzestania sięgania po używki. W preparacie znajdziesz 1,5 mg cytyzyny na każdą tabletkę. Jedno opakowanie wystarczy na pełną terapię.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*