Kolka jelitowa u dorosłych – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha i skurczów jelit?

Kolka jelitowa u dorosłych – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha i skurczów jelit? Autor: Getty images

Kłucie w brzuchu w ciąży, ból i skurcze to jedne z tych dolegliwości, które mogą poważnie zaniepokoić przyszłą mamę. Kiedy kłucie w brzuchu w ciąży nie powinno budzić obaw, a kiedy należy się zaniepokoić?

„Ty też tak miałaś, odczuwałaś kłucie i bóle podbrzusza w ciąży?” – takie pytania ciężarne zadają bardziej doświadczonym koleżankom. Bo ciąża to nie tylko czas radości, ale także wielu obaw.

Na szczęście zwykle strach ma wielkie oczy i okazuje się, że większość dolegliwości ciążowych jest zupełnie naturalna. Takim problemem jest np. ból brzucha na początku ciąży, często określany przez nie jako kłucie. Co może być jego przyczyną?

Spis treści

Kłucie w brzuchu spowodowane rozciąganiem się macicy

Najczęstszą przyczyną kłucia w brzuchu w ciąży jest rozciąganie się macicy. Niektóre ciężarne, szczególnie w pierwszych miesiącach, porównują te doznania do bólu menstruacyjnego.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, z jednej lub obu stron, to z kolei reakcja rozciągających się więzadeł, które podtrzymują macicę. To tzw. więzadło obłe, które w trakcie ciąży rozciąga się i pogrubia powodując kłucie lub tępy ból.

Najczęściej kłucie obserwowane jest przez przyszłe mamy w trakcie zmiany pozycji lub w czasie wysiłku, np. kaszlu. Na szczęście ustępuje po chwili odpoczynku lub po kilku głębokich oddechach.

Czytaj: Skracanie szyjki macicy w ciąży – co oznacza, jak postępować?

Kłucie będące efektem skurczów

Skurcze macicy przez wiele kobiet odczuwane są jako kłucie, czasami jako tępy, kłujący ból. Choć uczucie to nie jest przyjemne, to jednak jest naturalne. Macica od momentu zapłodnienia „pracuje”.

Jej ściany kurczą się już we wczesnej ciąży, ale wtedy kobieta najczęściej nawet tego nie odczuwa. A jeśli jednak je czuje, może odebrać, jako kłucie, często jako twardnienie brzucha.

Czy to coś złego? Takie bóle brzucha na początku ciąży to najczęściej zupełnie zdrowy objaw, który pomaga organowi o niewielkich dotąd rozmiarach powiększyć się w ciągu kilku miesięcy do rozmiarów sporej piłki.

W drugim trymestrze (podobnie w trzecim) podobne objawy mogą dawać skurcze Braxtona-Hicksa. To też nic strasznego ani groźnego. Właśnie wtedy brzuch staje się napięty, twardnieje. Najczęściej taki skurcz pojawia się nieregularnie, nie boli, po kilkudziesięciu sekundach mija i nie zagraża ani mamie, ani dziecku. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Kłucie związane z problemami trawiennymi

W czasie ciąży pojawiać się mogą dolegliwości układu pokarmowego. Związane są one z wolniejsza pracą układu trawiennego (skutek działania hormonów, które w ciąży spowalniają perystaltykę jelit) oraz z powody przemieszczenia się i ucisku niektórych narządów, jak żołądka.

To powoduje zaparcia w ciąży i wzdęcia, a także wywołane tym bóle czy kłucia. Takie objawy mogą dawać gromadzące się w jelitach gazy.

Jeśli ból brzucha ma podłoże gastryczne albo gdy nie jest szczególnie dokuczliwy i mija po odpoczynku, nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak poinformować o problemie bólu brzucha ginekologa w czasie zaplanowanej wizyty – czasem pomoże zmiana diety, lekarz może też zalecić delikatny lek rozkurczowy.

 • Czytaj: Problemy żołądkowe w ciąży: mdłości, zgaga, wzdęcia
 • Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych
 • Wyrostek robaczkowy w ciąży. Gdy konieczna jest operacja w ciąży

Kiedy kłucie brzucha w ciąży powinno niepokoić?

Powody do niepokoju pojawiają się, jeśli skurczom brzucha towarzyszy ból brzucha, pleców, pachwin, krwawienie lub plamienie albo gdy wyraźnie zwiększa się ich częstotliwość (jest ich więcej niż pięć na godzinę).

W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, bo nadmierna czynność skurczowa może doprowadzić do skrócenia szyjki macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Odklejające się łożysko

Nagły, ostry, przeszywający ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy twardnienie brzucha, uczucie drętwienia, a także bolesny ucisk w dolnej części kręgosłupa może być objawem odklejania się łożyska. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem – to niebezpieczny objaw, który wymaga konsultacji.

Dowiedz się więcej o diecie w ciąży:

Kolka jelitowa u dorosłych – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha i skurczów jelit?

Ból wątroby – objawy, przyczyny i sposoby na uśmierzenie bólu

Wątroba to gruczoł leżący po prawej stronie tułowia, pod żebrami i składa się z tak zwanych dwóch płatów. Zbudowana jest z hepatocytów – tak nazywamy komórki wątroby, które odpowiedzialne są za wiele zadań w organizmie.

Jak wspomnieliśmy, wątroba odpowiada za neutralizację toksyn i usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

W wątrobie produkowana jest żółć niezbędna do trawienia tłuszczy, termoregulacji ciała, produkcji czynników krzepnięcia krwi, regulowania stężenia glukozy we krwi… to nadal nie wszystkie kierunki jej działania.

Jednak głównym tematem tego artykułu jest ból wątroby. Jak leczyć dolegliwości bólowe wątroby i czy boląca wątroba to stan, którego należy się obawiać?

Czy wątroba boli?

Choć wątroba to narząd znany ze swoich wyjątkowych możliwości regeneracyjnych, to jednak nie możemy nadużywać jej cierpliwości. Jeśli zbyt długo będziemy oddziaływać na nią czynnikami dla niej szkodliwymi, to z pewnością może w końcu dojść do jej niewydolności.

Warto zatem wiedzieć, jakie są objawy niewydolności wątroby – ale czy spośród nich znajdziemy w ogóle ból wątroby? Otóż nie. Wątroba to organ, który nie jest unerwiony nerwami czuciowymi. To oznacza, że wątroba sama w sobie nie może boleć.

Jednak może dawać objawy w postaci bólu poprzez fakt, że w sytuacjach dla niej niekorzystnych powiększa się i może naciskać na okalające ją tkanki, w tym otaczającą wątrobę torebkę wątrobową (otrzewną). A te tkanki już niestety są unerwione i mogą boleć.

To właśnie ten objaw nazywamy czasem potocznie, że wątroba boli. Ale warto zapamiętać, że sam narząd w swoim obrębie boleć nie może.

Objawy bólu wątroby – jak boli wątroba?

Gdy z wątrobą dzieje się coś nie tak, to może ona manifestować to w różny sposób. Na przykład przez przebarwienia skórne (najczęściej zażółcenie tkanek skórnych i oczu) i nadwrażliwość czy swędzenie skóry. Jeśli nie wiadomo skąd zmieniła się nam barwa moczu (na ciemniejszą), to też może być znak problemów z wątrobą.

Podobnie, gdy pojawiają się obrzęki, przede wszystkim kończyn i twarzy, a także pogarsza się nam samopoczucie i dochodzi do tego przewlekły brak energii – to wszystko może świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania wątroby.

Jeżeli jednak na pytanie czy wątroba jest unerwiona odpowiedzieliśmy już „nie” to jak rozpoznać ból z jej powodu?

Otóż ból wątroby zwykle ma charakter uciskowy, towarzyszy mu czasem uczucie nabrzmienia tkanek „wewnątrz” brzucha. Chory na wątrobę może odczuwać też różnego rodzaju skurcze w brzuchu, czasem ból „kłujący”. Ból wątroby może być stały, ale też może zależeć od czynników takich, jak spożycie alkoholu, leków, pożywienia – o tym, dlaczego boli wątroba piszemy dwa akapity dalej.

Gdzie dokładnie boli wątroba?

Pacjenci często zastanawiają się, po której stronie boli wątroba. Czy wątroba boli po prawej stronie? Tak! Wspomniany wyżej rodzaj bólu, jeśli występuje w okolicy prawego podżebrza, niemal zawsze wskazuje na wątrobę jako podmiot odpowiedzialny za ognisko bólowe.

Wątroba położona jest bowiem po prawej stronie, niejako schowana pod dolną częścią żebra. Dlatego jeśli naciska ona na okoliczne tkanki, to wywołuje w tej okolicy dolegliwości bólowe.

Jednakże warto pamiętać, że bóle brzucha mają predyspozycje do promieniowania, to znaczy ognisko bólowe może być położone w innym miejscu, niż w tym, gdzie faktycznie odczuwamy ból.

Dlatego ważne jest szybkie zgłaszanie problemów bólowych lekarzowi i podejmowanie odpowiednich, zalecanych przez niego działań. A oto kilka zagadnień, które w gabinecie lekarskim są najczęściej podejmowane w odniesieniu do bólu wątroby:

a) czy chora wątroba boli?

Jak wcześniej podkreślaliśmy, wątroba nie boli, ale może się powiększać wskutek złego stanu komórek wątroby, i tym samym wywierać nacisk na okoliczne tkanki, wywołując przez to dolegliwości bólowe. Większość zaburzeń pracy wątroby łączy się z jej powiększeniem, nabrzmieniem, dlatego w większości sytuacji faktycznie może ona powodować ból okolicznych tkanek.

b) ból wątroby po alkoholu

Jeśli odczuwamy ból wątroby po alkoholu, to może to być znak, że komórki wątroby są zbyt słabe, by optymalnie radzić sobie z toksyną, jaką jest alkohol. Jeśli spożywamy alkohol codziennie lub prawie codziennie, nawet w niewielkich porcjach, a sytuacja ta trwa już długi czas (np.

kilka lat), to niewykluczone, że wątroba zmaga się już z postępującym alkoholowym stłuszczeniem wątroby prowadzącym do jej marskości.

Pamiętajmy, że jeśli bezpośrednio po spożyciu alkoholu czujemy jakieś dolegliwości, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta substancja powinna być ograniczona lub wyeliminowana i że to ona odpowiada za nasze złe samopoczucie.

Kolka jelitowa u dorosłych – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha i skurczów jelit?

c) ból wątroby po jedzeniu

Czasami odczuwamy kłucie wątroby po jedzeniu – a przynajmniej tak opisujemy dolegliwości lekarzowi. Taki rodzaj bólu może, ale nie musi wynikać z chorej wątroby.

Jeśli bowiem zjedliśmy bardzo tłusty, ciężkostrawny posiłek a tym bardziej, gdy nasz organizm nie jest w ogóle przyzwyczajony do trawienia takich dań, to możliwe że przejściowo wątroba musi pracować nadmiernie i jest obciążona.

Czasami taki kłujący ból po jedzeniu może być powiązany nie z wątrobą, a z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Przejedzenie to także częsty powód, przez który wydaje nam się, ze wątroba boli.

Trudno o diagnozę tego rodzaju bólu bez sprawdzenia stanu zdrowia przez lekarza, dlatego w takim przypadku, jeśli takie dolegliwości dłużej się utrzymują i nawet nie zależą od rodzaju posiłku – warto udać się do specjalisty.

Leia também:  Tens Um Nao Sei Que Que Me Deixar Nao Sei Como?

d) ból wątroby po lekach

Wątroba musi zmagać się z neutralizacją wszelkich toksyn i substancji obcych wprowadzanych do organizmu. Nawet, jeśli tą substancją są leki – mające poprawić nasz stan zdrowia – to dla wątroby i tak są one niejako toksynami i to w niej następuje ich metabolizowanie.

Wiele leków, choć jest nam niezbędnych dla polepszenia samopoczucia, może szczególnie negatywnie działać na komórki wątroby. Należą do nich głównie: niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, statyny. Szkodliwe mogą być też suplementy z witaminą przyjmowane w nadmiarze – bowiem ta witamina kumuluje się w komórkach wątroby.

Nawet stosowanie ziół takich, jak podbiał, żywokost, senes ma potwierdzone działanie hepatotoksyczne i może powodować ból wątroby po ich nadmiernym i/lub zbyt częstym spożyciu.

e) czy wątroba może boleć z nerwów?

Nie zawsze ból wątroby wynika z organicznych powodów (czyli tych powyższych, związanych z faktycznymi zaburzeniami pracy wątroby).

Osoby podatne na stres, nerwowe i prowadzące wyczerpujący tryb życia, będące ciągle w trybie „uciekaj albo walcz” – mogą odczuwać dolegliwości bólowe różnego rodzaju, także te podobne do bólu od wątroby.

Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak nie należy zapominać o połączeniu stresu i naszego zdrowia, i brać pod uwagę, że jego nadmiar może się manifestować w ogólnoustrojowych dolegliwościach bólowych.

Przyczyny bólu wątroby

Poza wyżej wspomnianymi czynnikami, które mogą powodować ból wątroby, należy wyróżnić różnego rodzaju choroby bezpośrednio dotyczące wątroby. Jeśli czujesz ból wątroby – co robić? Udać się do specjalisty i wyeliminować poniższe możliwe przyczyny:

 • niealkoholowe i poalkoholowe stłuszczenie wątroby,
 • zapalenia wątroby (alkoholowe, polekowe, autoimmunologiczne) lub zapalenie dróg żółciowych,
 • nowotwory wątroby,
 • marskość wątroby,
 • wirusowe zapalenia wątroby typu A, B,C, D, E, inne zakażenia wirusowe i bakteryjne,
 • sarkoidoza,
 • zakrzepica żył,
 • niewydolność układu krążenia,
 • złogi w pęcherzyku żółciowym, kamica żółciowa, kolka żółciowa,
 • zatrucia innymi substancjami, niż wymienione już leki i alkohol.

Domowe sposoby na ból wątroby

Niestety w przypadku bólu wątroby, tym bardziej takiego, który trudno nam powiązać z konkretnymi naszymi działaniami – warto udać się do specjalisty, a nie polegać na domowych sposobach na ból.

Wątroba to narząd naprawdę wyjątkowy i powinniśmy go podobnie traktować. Może się bowiem okazać, że starając się wyleczyć dolegliwości wątroby domowym sposobem, narazimy wątrobę na pogorszenie jej stanu.

Co na ból wątroby?

Gdy udamy się z podejrzeniem choroby wątroby do lekarza, po wykonaniu odpowiedniego kompletu badań, zwykle otrzymamy wśród zaleceń farmakoterapię. Oczywiście w zależności od przyczyny bólu wątroby, przepisane środki farmaceutyczne mogą być nieco inne. Niemniej jednak wśród leków na wątrobę najczęstszymi są:

 • leki oparte na ziołach, wspomagające trawienie i regenerację, np. sylimaryna w różnego rodzaju preparatach, cholina, L-ornityna, preparaty z karczochem, ostrokrzewem, ostropestem,
 • leki zawierające fosfolipidy regenerujące miąższ wątroby,
 • kwas tiazolidynokarboksylowy – na receptę, o działaniu regenerującym, szczególnie w przypadku chorób wątroby związanych z nadmiarem w niej tłuszczu,
 • spironolakton i inne leki przeciwobrzękowe oraz moczopędne, które zmniejszają ciśnienie w wątrobie.

Kiedy i do jakiego lekarza zgłosić się z bólem wątroby?

Podkreśliliśmy już niejednokrotnie, że w przypadku bólu wątroby nie ma sensu działać samodzielnie i leczyć się domowymi sposobami, tylko czym prędzej udać się do specjalisty.

Ale gdy dopada silny ból wątroby – co robić, do jakiego konkretnie lekarza się zapisać? Oczywiście lekarzem pierwszego kontaktu powinien być tak zwany lekarz rodzinny i to do niego warto udać się w pierwszej kolejności.

Jednak nie jest on specjalistą tylko od wątroby i w przypadku konieczności dalszej diagnostyki na pewno pokieruje nas do lekarza zajmującego się tylko tym narządem: hepatologa. Jest to specjalista, który zajmuje się chorobami wątroby, pęcherzyka żółciowymi i dróg żółciowych. Jeśli więc nie chcesz czekać, udaj się bezpośrednio do niego.

Źródła:

Elsevier Urban & Partner. Patofizjologia. Choroby wątroby i dróg żółciowych. Wydawnictwo Wrocław 2010, wyd.1.Hepatologia. Rocznik Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Habiora 2016, Vol. 16.

https://www.medicinenet.com/liver_disease/article.htm [dostęp dn. 31.01.2020 r.]EASL Clinical Practice Guideline: Occupational liver diseasesq European Association for the Study of the Liver. Journal of Hepatology 2019 vol. 71 j 1022–1037

Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony. Co oznacza?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Kolka jelitowa u dorosłych – jakie są przyczyny kłującego bólu brzucha i skurczów jelit?
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

Leia também:  Como Explicar A Um Homem Que É Distante?

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Ból brzucha – jakie są jego przyczyny? Co zrobić, gdy boli brzuch?

Kobiety muszą dosyć często zmagać się z bólem w dole brzucha. Jedną z jego przyczyn może być chociażby ciąża.

Łagodny ból w dole brzucha w ciąży wiąże się z rozciąganiem macicy i wówczas jest całkowicie naturalny, a zatem nie powinien wzbudzać niepokoju.

Mogą się go spodziewać w szczególności te kobiety, które oczekują na dziecko po raz pierwszy i są wyjątkowo wrażliwe na ból. Ból brzucha może być jednym z pierwszych objawów ciąży.

Z kolei jeśli ostry ból na dole brzucha w ciąży połączony jest z drętwieniem pleców w okolicy krzyżowej, nie należy go lekceważyć, ponieważ może świadczyć o odklejającym się łożysku czy zagrażającym poronieniu. Tym bardziej jeśli towarzyszą temu plamienia, krwawienia lub intensywne skurcze. W obu przypadkach należy bezzwłocznie udać się do lekarza, by on mógł zadecydować o dalszym postępowaniu.

Innym rodzajem bólu brzucha odczuwanego na dole są dolegliwości związane z owulacją oraz okresem.

W tym drugim przypadku pojawiają się zwykle albo tuż przed miesiączką, albo w jej pierwszych dniach. W trakcie jajeczkowania ból w dole brzucha może się pojawić zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Na obie dolegliwości pomogą ogólnodostępne leki łagodzące dokuczające objawy, np. te zawierające ibuprofen.

Ból brzucha w dole może świadczyć o stanie zapalnym jajowodów i jajników (tzw. przydatków). Jest to intensywny ból po lewej stronie brzucha na dole bądź po prawej stronie, przypominający silne dolegliwości menstruacyjne.

Czasem mogą się też pojawić gorączka lub dyskomfort w trakcie stosunku płciowego. W przypadku podejrzenia zapalenia przydatków należy zgłosić się do lekarza. To on zaleci odpowiednie leczenie, a także pomoże w doborze właściwej diety.

Ból na dole brzucha – układ pokarmowy

Ból brzucha na dole może wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym. Ból brzucha z prawej strony na dole nierzadko wiąże się z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Wówczas jednak występują także takie objawy towarzyszące, jak nudności, wysoka gorączka oraz wyraźny brak apetytu.

W przypadku podejrzenia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, by potwierdzić bądź wykluczyć jego występowanie i podjąć leczenie operacyjne.

Dolegliwość pochodząca z dowolnego miejsca w podbrzuszu może świadczyć o chorobie jelit, np. zespole jelita drażliwego, niedrożności jelit czy zapaleniu jelit.

W każdym z tych przypadków najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, by potwierdzić przypuszczenia i poddać się koniecznemu leczeniu.

Dodatkowymi objawami, jakie mogą się pojawić, są zaparcia, biegunka oraz wzdęcia.

Ból na dole brzucha – układ moczowy

Silny, kłujący ból w dole brzucha to nierzadko zwiastun problemów z układem moczowym. Objawami, które mu towarzyszą, są większa częstotliwość oddawania moczu, a także nagłe, trudne do powstrzymania parcie na pęcherz. Najczęściej winowajcą jest zapalenie pęcherza moczowego, choć zdarzają się też inne schorzenia, takie jak:

 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • kolka nerkowa,
 • kamica nerkowa.

O leczeniu tego typu chorób powinien zawsze decydować specjalista urolog bądź ginekolog.

Mężczyźni skarżący się na niezbyt silny, przechodzący ból w dole brzucha mogą mieć kłopoty z prostatą. Odczuwają również dyskomfort w okolicach moszny i odbytu. Oddawanie moczu staje się znacznie częstsze i czasem powoduje dotkliwe pieczenie. Jeśli panowie mają jakieś podejrzenia, mogą odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, by ten wypisał im skierowanie do urologa.

Ból z lewej strony brzucha – w ciąży

Ból z lewej strony brzucha może pojawić się podczas ciąży, czym niejednokrotnie wzbudza mniejszy bądź większy niepokój u kobiet. Ostry ból z lewej strony brzucha może wskazywać na występującą kolkę. Ze względu na przyczynę można wyróżnić jej dwa rodzaje: kolkę jelitową oraz kolkę nerkową.

Przyczyną bólu z lewej strony podbrzusza przy kolce jelitowej są zaburzenia układu pokarmowego. Dolegliwość ta pojawia się co jakiś czas, nasila się, a po jakimś czasie sama ustaje. Kolka jelitowa łączy się zwykle z zaparciami oraz gazami, które zalegają w jelitach.

Bardzo często odpowiedzialna za ból z lewej strony brzucha po jedzeniu jest niewłaściwie dobrana dieta, na którą w ciąży trzeba szczególnie uważać. Dolegliwości można złagodzić za pomocą leków rozkurczowych, jednak wcześniej trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Kolkę nerkową bardzo często powodują kamienie obecne w drogach moczowych, które znalazły się tam jeszcze przed ciążą. Ból z lewej strony brzucha (a w zasadzie podbrzusza) może się więc także wiązać z przesuwaniem się kamieni do moczowodów.

Wówczas pojawia się ból z lewej strony brzucha promieniujący na nogę. Dolegliwość ta nasila się w momencie, gdy dochodzi do próby oddania moczu. Aby zdiagnozować problem, konieczne jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego (USG).

Ból z lewej strony – układ pokarmowy

Ból z lewej strony w dole brzucha może być związany z dolegliwościami jelitowymi, takimi jak zapalenie uchyłków jelita grubego.

Pod nazwą „uchyłki” należy rozumieć niewielkie uwypuklenia błony śluzowej jelita, które zwykle są wykrywane przypadkowo. Przypadłość ta często nie daje żadnych objawów, jednak u niektórych osób pojawia się właśnie ból z lewej strony brzucha.

W takich sytuacjach zaleca się konsultację z lekarzem, a także przyjmowanie probiotyków wspierających naturalną florę bakteryjną jelit.

Ustawiczny ból z lewej strony brzucha pod żebrami może też świadczyć o niedrożności okrężnicy. Podobne objawy daje rak jelita grubego, który powoduje zatkanie jego światła.

Kłujący ból z lewej strony brzucha – układ rozrodczy

U kobiet ból brzucha zawsze może wskazywać na rozmaite choroby ginekologiczne. Ostry ból z lewej strony brzucha często oznacza pęknięcie istniejącej torbieli lewego jajnika.

Torbiel jajnika zdarza się najczęściej u kobiet znajdujących się w wieku rozrodczym, a z początku nie ujawnia się w żaden sposób, może być jednak wykryta na USG. Gdy staje się duża, uciska na pęcherz, przez co często wywołuje parcie, a także nudności.

Równie silny i kłujący ból brzucha po lewej stronie może wywołać skręt lewego jajnika, który promieniuje też do pleców.

Jeśli dojdzie do stanu zapalnego przydatków po lewej stronie, one także mogą wywoływać ból po lewej stronie podbrzusza. Objawy nie są wówczas charakterystyczne, niektóre z kobiet uskarżają się jednak na bardzo mocny ból, który wciąż narasta, a prócz niego wzrasta gorączka.

Ostry, silny ból w prawym boku

Ostry ból w prawym boku może świadczyć o zapaleniu otrzewnej. W przypadku tego schorzenia ból jest jednostajny, a dodatkowo nasila się podczas ucisku powłok brzusznych oraz przy nagłym oderwaniu ręki od badanego miejsca.

Reakcją na tego rodzaju ból jest silne napięcie mięśni. Dla chorego bolesna jest jakakolwiek zmiana pozycji. Zapalenie otrzewnej to bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego konieczna jest szybka reakcja, tak by chory jak najszybciej znalazł się na stole operacyjnym.

W oczekiwaniu na pomoc należy przyjąć bezpieczną pozycję i unikać gwałtownych ruchów.

Ból w prawym boku pleców

Jeśli dokucza silny ból w prawym boku z tyłu pleców, który nasila się w nocy, a dodatkowo towarzyszą mu gazy, nudności i wymioty, może to być atak kolki żółciowej. Nie wolno wówczas przyjmować płynów i posiłków. Należy zgłosić się do lekarza.

Jeśli ból w prawym boku z tyłu występuje wraz z problemem częstego i bolesnego oddawania moczu (lub jego całkowite zatrzymanie), a w dodatku mocz jest ciemny, źle pachnie i pojawia się w nim krew – może to być atak kolki nerkowej lub kamicy nerkowej. Trzeba przyjmować dużo płynów, by ułatwić wydalenie kamienia. Dolegliwość należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

Ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców

Przeszywający ból w prawym boku promieniujący do pleców, który nasila się przy wdechu, pochylaniu lub skręcaniu tułowia, może świadczyć o stanach zapalnych nerwów skórnych.

Ich przyczyna leży najczęściej w zmianach zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, które powodują ucisk korzeni nerwowych.

Skutkiem jest kłujący ból w prawym boku przy każdej gwałtownej próbie ruchu tułowia.

Ból w prawym boku po jedzeniu może wystąpić po posiłku z dużą ilością ciężkostrawnych potraw.

Jeśli jednak ból jest silny i konsekwentnie pogarsza się po spożyciu tłustego jedzenia, a w dodatku towarzyszą mu zmęczenie, gorączka, nudności, jasny stolec, ciemny mocz i charakterystyczne zażółcenie białek oczu i skóry – to mogą być oznaki problemów ze strony wątroby i trzustki. Jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi diagnozę w kierunku zapalenia wątroby czy raka trzustki. Trzeba ograniczyć ciężkostrawne jedzenie.

Ból w prawym boku i w plecach nie zawsze świadczy o problemach ze strony układu pokarmowego, moczowego czy nerwowego. Czasem jest objawem chorób układu oddechowego. Jeśli kłujący ból w prawym boku pod żebrami występuje w towarzystwie bolesnego kaszlu i gorączki, może świadczyć o suchym zapaleniu opłucnej.

Pulsujący ból w prawym boku

Silny ból w prawym boku, który wyróżnia się charakterystycznym pulsowaniem i promieniuje w kierunku krzyża i krocza, to jeden z objawów, których absolutnie nie należy lekceważyć. Tego typu ból może świadczyć o tętniaku aorty brzusznej.

W każdej chwili możliwe jest jego pęknięcie, które przynosi trudny do wytrzymania ból i skutkuje wstrząsem krwotocznym. Aby uniknąć bezpośredniego zagrożenia życia, należy jak najszybciej udać się do lekarza i zgłosić dolegliwości.

Objawy szybko rozpoznane przez specjalistę mogą uratować życie.

Ból w prawym boku w ciąży

Ból w prawym boku i pachwinie w ciąży to standardowy objaw powiększania się macicy. Jeśli jest lekki nie trzeba konsultować go z ginekologiem. Można jedynie zadbać o większą ilość odpoczynku.

Jeśli jednak ból w prawym boku pleców, na dole lub pod żebrami jest intensywny lub towarzyszą mu plamienia i inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się na kontrolne badanie ginekologiczne.

Lekarz wykona kardiotokografię (KTG) lub ultrasonografię (USG) i oceni stan zdrowia matki i dziecka.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka – możliwe przyczyny

Najmłodsi nie zawsze potrafią dokładnie zlokalizować przyczyny dolegliwości. U dziecka ból brzucha umiejscowiony jest często w okolicy pępka. Może mieć bardzo różne podłoże, a często powodem dolegliwości jest po prostu zbyt ciasna i uwierająca dziecko bielizna lub obciskające brzuch ubrania. Ból powinien ustąpić po wyeliminowaniu przyczyny.

Przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka u dziecka może być zaburzenie funkcjonowania jelita cienkiego lub rozwijający się stan zapalny wyrostka robaczkowego, czego nie wolno lekceważyć. Bez podjęcia właściwego leczenia konsekwencje mogą być bardzo poważne, włącznie z zapaleniem otrzewnej na skutek pęknięcia wyrostka.

Niepokój rodziców powinny wzbudzić charakterystyczne dolegliwości dodatkowe, m.in. ból brzucha u dziecka, gorączka i wymioty. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. Ból określany jest jako ostry, a dolegliwości nasilają się w momencie zgięcia nogi.

Jeśli występuje podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu

Ból brzucha u dziecka po jedzeniu najczęściej jest wynikiem zatrucia pokarmowego lub alergii pokarmowej, której rodzice mogą nie być świadomi.

Przy tego typu dolegliwościach mogą pojawić się wymioty i biegunka, a w niektórych sytuacjach również podwyższona temperatura ciała.

Jeśli dziecko jest małe, warto od razu udać się z nim do lekarza, natomiast starsze dzieci należy skonsultować ze specjalistą, jeśli objawy nie ustąpią w przeciągu 2 czy 3 dni.

Bolący brzuch u dziecka może być także symptomem zaparcia, które często pojawia się u maluchów. W takim wypadku dodatkowym objawem jest wyraźny problem z wypróżnianiem się.

Zaparcia powoduje nie tylko zła dieta, ale także nagły stres, zmiana miejsca pobytu, np. wyjazd na wakacje oraz przyjmowanie zbyt małych ilości płynów.

Zdarza się, że ból brzucha u dziecka pojawia się bez innych objawów, jeśli nie ustępuje, również wymaga specjalistycznej konsultacji.

Źródła:

 1. https://www.webmd.com/pain-management/guide/abdominal-pain-causes-treatments#1
 2. https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
 3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Abdominal_Pain
 4. http://www.med.umich.edu/yourchild/topics/abpain.htm
 5. http://www.mayoclinic.org/symptoms/abdominal-pain/basics/definition/sym-20050728

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*