Kaszel mokry – przyczyny, objawy i leki na mokry kaszel

Choć dla osoby chorej jest to objaw wyjątkowo uciążliwy, kaszel jest naturalnym odruchem obronnym układu oddechowego. Na jego występowanie nie mamy wpływu, ponieważ jest to odruch bezwarunkowy, który często próbujemy stłumić.

Kaszel jest sposobem organizmu na oczyszczanie dróg oddechowych z zanieczyszczeń i gromadzącej się w drogach oddechowych wydzieliny. Naturalnym jest, że kaszlemy w miejscach o wysokim stopniu zadymienia lub zapylenia. Nie dziwi również kaszel w czasie sezonowych infekcji wirusowych.

Dzieje się tak z powodu podrażnienia zakończeń nerwowych, które znajdują się w śluzówce gardła, tchawicy, krtani i oskrzeli.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Kaszel suchy i kaszel mokry

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu – mokry i suchy. Ten pierwszy określany także określany mianem kaszlu produktywnego. Występuje, gdy organizm próbuje pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przy tym rodzaju kaszlu stosuje się leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę oraz ułatwiające jej odkrztuszanie.

Przy kaszlu suchym, inaczej nieproduktywnym, występuje uczucie pieczenia w gardle, swego rodzaju łaskotania oraz bólu, będącego wynikiem podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego. Ten rodzaj kaszlu jest bardziej męczący, gdyż często miewa charakter napadowy.

Występuje w pierwszej fazie infekcji wirusowych i wkrótce przekształca się w kaszel mokry. Po wyleczeniu infekcji ponownie w postaci kaszlu suchego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, także w nocy.

Objawy te mogą się nasilać w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i ciepłe.

Kaszel mokry – przyczyny, objawy i leki na mokry kaszel

Przyczyny suchego kaszlu

Przeważnie przyczyną suchego kaszlu jest infekcja wirusowa, po wyleczeniu której kaszel wkrótce zanika. Zdarza się jednak, że kaszel występuje bez wyraźniej przyczyny. Należy się wówczas zastanowić, co może być przyczyną takiego stanu. W tej sytuacji wstrzymywanie kaszlu bądź stosowanie leków przeciwkaszlowych może nam zaszkodzić.

Przyczyną suchego kaszlu mogą być:

 • astma oskrzelowa,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
 • niezdiagnozowana alergia,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • stosowanie niektórych leków,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • choroby zatok i towarzysząca im wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie krtani – przyczyny, metody leczenia i domowe sposoby na złagodzenie objawów

Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel może być bardzo uciążliwy i wyczerpujący, warto więc spróbować złagodzić jego objawy. Wiele skutecznych środków na kaszel znajdziemy w kuchni. Szczególnie warto sięgnąć po:

 • miód – znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i łagodzących. Doskonale sprawdzi się przy podrażnieniach gardła, tym samym zmniejszając częstotliwość kaszlu,
 • siemię lniane – macerat ze zmielonego siemienia lnianego przybiera postać kisielu, który łagodzi podrażnienia i powleka błony śluzowe gardła,
 • napary ziołowe – na suchy kaszel sprawdzą się napary z szałwii, rumianku, kwiatu lipy i tymianku, które można pić lub stosować jako płukankę na podrażnione gardło,
 • ciepłe napoje – mleko z miodem, herbata, napary ziołowe, czy rosół pomogą w regeneracji śluzówki gardła, jednak nie powinny być bardzo gorące.

Popularny i niezwykle prosty w przygotowaniu jest syrop z cebuli. Wystarczy pokroić cebulę w plastry i warstwami układać ją w słoiku, a każdą z tych warstw zasypać cukrem lub przełożyć miodem.

Tak przygotowaną miksturę należy odłożyć w ciepłe miejsce, by cebula puściła sok. Powstały w ten sposób syrop można stosować kilka razy dziennie (około 5 łyżeczek).

Można do niego dodać również imbir, plastry cytryny, czosnek.

Dobrym sposobem będą również inhalacje roztworem soli fizjologicznej, które wskazane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Sól fizjologiczna nawilża śluzówkę dróg oddechowych i tym samym ogranicza odruch kaszlowy.

ZOBACZ TEŻ: Czym różni się grypa od przeziębienia?

Suchy kaszel – jak z nim walczyć?

Jeżeli stosowanie domowych sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można sięgnąć po produkty dostępne w aptece.

Do wyboru są preparaty na bazie ziół, takich jak: tymianek, podbiał, prawoślaz, babka lancetowata, porost islandzki oraz wyciąg z sosny, które uśmierzają ból gardła i łagodzą odruch kaszlowy, dostępne w formie pastylek do ssania (Gardlox, Tymianek i Podbiał, Herbitussin Kaszel i Gardło) lub syropu (np. PlantagoPharm, Muconatural Complete, Sirupus Plantaginis Plus, Syrop prawoślazowy).

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Skuteczną substancją o działaniu przeciwkaszlowym jest butamirat. Wskazany jest w leczeniu suchego i męczącego kaszlu różnego pochodzenia oraz hamowania odruchu kaszlowego (np.

Maxipulmon, Supremin, Sinecod, Atussan, Natussic, Theraflu Kaszel, Toselix forte). Pomocne w łagodzeniu kaszlu są również preparaty na bazie dekstrometorfanu (np.

Tussi Drill, Vicks MedDex, Acodin, DexaPini) oraz lewodropropizyny (np. Levopront, Solvetusan).

Choć powyższe preparaty dostępne są bez recepty, ich stosowanie warto omówić z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli stosujemy inne leki. Jeżeli mimo stosowania powyższych sposobów kaszel nie ustępuje, należy udać się na konsultację lekarską, aby zdiagnozować przyczynę tego problemu.

ZOBACZ TEŻ: Przerośnięte migdałki – przyczyny i leczenie

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kaszel suchy czy mokry?

Kaszel jest reakcją odruchową lub wywołaną dobrowolnie, niekontrolowaną, spowodowaną  podrażnieniem receptorów kaszlowych znajdujących się w oskrzelach. Podrażnienie może wywołać nadmiar wydzieliny, która często pojawia się w trakcie infekcji.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z kaszlem suchym, wówczas nie dochodzi do nadprodukcji śluzu, a wręcz odwrotnie, górne drogi oddechowe będą wymagać dodatkowego nawilżenia. Przyczyną infekcji (której objawem jest kaszel suchy) bywa często wysuszona śluzówka, co utrudnia zatrzymywanie zarazków.

Zły stan śluzówki może być natomiast spowodowany przesuszonym, nagrzanym powietrzem. Z tego względu nie należy nadmiernie ogrzewać domowych pomieszczeń.

Produkty stosowane na kaszel

Kaszel suchy często jest gwałtowny, bardzo duszący, a jego atak trwa zazwyczaj dłużej niż w przypadku kaszlu mokrego. Częściej jest również oznaką innych schorzeń (np. astmy).

 Najczęściej kaszel dzielimy na kaszel suchy (bez odkrztuszania wydzieliny) i kaszel mokry (z odkrztuszaniem wydzieliny, produktywny). Oba wymagają innych metod leczenia.

Ze względu na czas trwania wyróżniamy:

 • kaszel ostry (trwa do 3 tygodni),
 • podostry (3-8 tygodni),
 • przewlekły (powyżej 8 tygodni).

Kaszel ostry najczęściej towarzyszy wirusowym zakażeniom górnych dróg oddechowych (gardła, krtani, tchawicy) i po przebytej infekcji może przechodzić w formę podostrą. Astma, POChP i palenie papierosów stanowią najczęstszą przyczynę kaszlu przewlekłego.

Problem z ustaleniem rodzaju dolegliwości mogą mieć zwłaszcza rodzice małych dzieci, gdyż muszą sugerować się jedynie tym, co sami widzą lub słyszą.

W przypadku wystąpienia kaszlu u malucha zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi przyczynę i potwierdzi rodzaj dolegliwości.

Kaszel suchy – jak go rozpoznać i co stosować?

Kluczem do pozbycia się kaszlu suchego jest oczywiście wyleczenie infekcji. Należy zadbać także o nawilżenie dróg oddechowych. W tym celu warto zwiększyć wilgotność pomieszczenia, np.

poprzez powieszenie delikatnie mokrych ręczników na kaloryferach, stosowanie nawilżaczy powietrza lub wykonywanie inhalacji 0,9% roztworem chlorku sodu. Wskazane jest spanie w przewietrzonym pokoju o temperaturze nieprzekraczającej 20 stopni Celsjusza.

Należy również przyjmować zwiększoną ilość płynów oraz herbatek ziołowych. Osoby stosujące domowe sposoby na leczenie różnego rodzaju dolegliwości mogą samodzielnie zrobić syrop z cebuli.

Gdy kaszel uniemożliwia normalne funkcjonowanie (a przede wszystkim zaśnięcie), warto sięgnąć po leki hamujące odkrztuszanie, odruch kaszlu, np. dekstrometorfan, kodeinę czy butamirat w postaci syropu lub tabletek. Należy jednak pamiętać, że nie zlikwidują one przyczyny dolegliwości, a jedynie chwilowo ją złagodzą.

Uwaga! Złym pomysłem jest podawanie leków wykrztuśnych, ponieważ podrażniają jedynie drogi oddechowe. Kaszel suchy może być często powikłaniem infekcji. Jeśli od ustąpienia innych objawów grypy czy zapalenia płuc minęło kilka tygodni, a kaszel nadal się utrzymuje, należy koniecznie udać się do lekarza.

Kaszel mokry – przyczyny, objawy i leki na mokry kaszel

Kaszel mokry – prostszy do rozpoznania? Co na kaszel mokry?

Pozornie łatwo odróżnić kaszel suchy od mokrego. W przypadku tego drugiego pojawia się wydzielina, która jest odkrztuszana. Kaszel mokry bardzo często przekształca się z wcześniejszego kaszlu suchego. Odkrztuszana wydzielina może mieć charakter ropny lub śluzowy, w zależności od charakteru choroby.

Leia também:  Como Descobrir Que Uma Pessoa Gosta De Mim?

Kaszel mokry jest znacznie mniej gwałtowny niż suchy, a chory może kontrolować proces odkrztuszania. Nie należy jednak stosować leków hamujących odruch kaszlu. Wręcz przeciwnie, warto przyjmować preparaty prowokujące do kaszlu, które rozrzedzą śluz i ułatwią pozbycie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, np.

acetylocysteina, ambroksol w postaci syropów, tabletek lub tabletek musujących.

Uwaga! Leków wykrztuśnych nie powinno się przyjmować bezpośrednio przed snem (nie później niż 4 godziny przed snem).

Mogą one utrudniać zaśnięcie. Warto również sprawdzić, czy wybrany preparat może być stosowany przez osoby w każdym wieku, zwłaszcza przez osoby starsze. Dla dzieci rekomendowane są inne leki niż dla dorosłych.

Jeśli kaszel mokry utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Gdy w wydzielinie pojawią się nawet pojedyncze krople krwi, należy niezwłocznie udać się do specjalisty – kaszel w tym wypadku może być objawem zapalenia oskrzeli bądź gruźlicy.

Niezależnie od rodzaju kaszlu pamiętaj o odpowiednim leczeniu. W razie wątpliwości skorzystaj z porady lekarza.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak rozróżnić kaszel mokry od suchego

W trakcie przeziębienia, niejeden z nas, zadaje sobie pytanie czy męczy go kaszel mokry czy suchy.Rozróżnienie typu kaszlu jest ogromnie istotne, gdyż oba rodzaje wymagają odmiennego sposobu leczenia. Czy to kaszel uchy, czy mokry, każdy z nich ma inny mechanizm oraz przyczyny powstawania. Więc jak te typy kaszlu rozróżnić i jakie leczenie zastosować?

Co to jest kaszel?

Kaszel jest odruchową reakcją obronną naszych dróg oddechowych przed różnorodnymi czynnikami drażniącymi,które się w nich pojawią.

Jest on odpowiedzią na podrażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej układu oddechowego lub wywołany jest świadomie przez człowieka.

W zależności od czynnika podrażnienia, stanu naszych dróg oddechowych oraz zaawansowania infekcji może występować produktywny kaszel mokry bądź duszący kaszel suchy. W rozpoznaniu rodzaju oraz przyczyny kaszlu bardzo duże znaczenie może mieć to, kiedy on się pojawia.

Kaszel mokry – objawy

Kaszel mokry można nazwać naszym sojusznikiem w walce z zakażeniem. Dzięki niemu usuwane są z całych dróg oddechowych wydzielina wraz z martwymi oraz żywymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kaszel mokry jest głęboki, o bulgoczącym dźwięku.

Cechuje go częste odksztuszanie wydzieliny wciągu dnia, która ma gęsty, lepki charakter.Zazwyczaj chory odczuwa jej obecność w okolicy gardła, tchawicy. Ciężko jest ją odkrztusić. Barwa zalegającej wydzieliny może być od przeźroczystej do zielonkawo-żółtej.

Przeźroczysta, bezbarwna śluzu świadczy o wirusowym pochodzeniu kaszlu. Natomiast zabarwiona, ropna sugeruje o infekcji bakteryjnej.

Leczenie kaszlu mokrego

Kaszel mokry nie jest tak uciążliwy jak suchy, gdyż chory sam chce odkrztusić zalegającą wydzielinę i nie meczą go uporczywe napady ze strony organizmu. W leczeniu tego typu kaszlu stosowane są medykamenty mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę oraz ułatwiające jej odksztuszanie.

Występują one w postaci tabletek oraz syropów i można je nabyć bez recepty w aptece. Najbardziej popularną substancją na mokry kaszel jest sulfogwajakol oraz acetylocyseina. Należy pamiętać jedynie o tym,aby nie stosować ich późnym wieczorem oraz w nocy, gdyż będą one wywoływać odksztuszanie flegmy.

Również do rozrzedzenia zalegającego śluzu przyczynia się wzmożone przyjmowanie płynów w trakcie infekcji.

Objawy kaszlu suchego

 • Kaszel suchy nazywany także  jako nieproduktywny, charakteryzuje się tym,że:
 • ·        Nie występuje u pacjenta wydzielina
 • ·        Przez cały czas chory ma poczucie drażnienia,łaskotania, drapania w okolicy tchawicy
 • ·        Na początku u chorego występuje pokasływania,chrząkanie
 • ·        Napady kaszlu są bardzo trudne do opanowania
 • ·        Ten typ kaszlu doskwiera zarówno w dzień jak i w nocy
 • ·        Po upływie 2-3 dni przechodzi samoistnie w kaszel mokry

Suchy kaszel najczęściej pojawia się na początku infekcji, ale może być także objawem alergii bądź astmy.Czasami może być powikłaniem po zastosowaniu niektórych leków. Natomiast uporczywy suchy kaszel, ale o umiarkowanym nasileniu w połączeniu z chrypką może sugerować rozwój chorób nowotworowych dróg oddechowych.

Jak radzić sobie z kaszlem suchym?

W leczeniu kaszlu suchego pomagają nam leki przeciwkaszlowe, które mają na celu zmniejszyć intensywność oraz częstość napadów kaszlu. Niektóre medykamenty zawierają one w swoim składzie nie wielkie ilości kodeiny, która silnie działa przeciwkaszlowo.

Leki te dostępne są bez recepty w każdej aptece. W walce z suchym kaszlem bardzo dobrze sprawdzają się także leki ziołowe oparte na ziołach tymianku,prawoślazu, babki lancetowatej.

Domowe sposoby radzenia sobie z tym typem kaszlu polegają na nawilżaniu układu oddechowego za pomocą inhalacji, aerozoli oraz nawilżaniu pomieszczenia.

Dla osób, które nie są w stanie rozróżnić jaki typ kaszlu posiadają, w aptekach występują bez recepty również preparaty zarówno na kaszel mokry i suchy. Przykładem jest syrop Stodal, Herbapect. Można je przyjmować zarówno w trakcie dnia jak i w nocy.

Mokry kaszel – skąd się bierze i o czym świadczy?

Jedną z głównych przyczyn pojawiania się kaszlu mokrego są infekcje dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, zatok) zazwyczaj wywołane przez wirusy lub bakterie.

W momencie kiedy w organizmie dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, zaczyna wytwarzać się w nich gęsta, zalegająca wydzielina, której obecność doprowadza do odruchu kaszlowego oraz uczucia „niedrożności” co sprawia, że trudniej jest odkrztusić zalegającą wydzielinę.

Jakie choroby mogą prowadzić do powstania kaszlu produktywnego czyli mokrego?

 • Nieżyt nosa, najczęściej pojawia się na skutek działania wirusów i objawia się zapaleniem w obrębie błony śluzowej nosa, wywołując uczucie zatkania, wyciek wydzieliny, świąd i kichanie. Objawem towarzyszącymi przy nieżycie nosa może być stan podgorączkowy. Nieżyt nosa może mieć również nieinfekcyjne podłoże np. alergiczne.
 • Zapalenie krtani – również spowodowane jest działaniem wirusów i bakterii, może być także poprzedzone nieżytem nosa lub zapaleniem gardła. Zapalenie krtani cechuje odczyn zapalny krtani, który charakteryzuje się przekrwieniem i obrzękiem błony śluzowej. Dochodzi do wzmożonego wydzielania śluzu przez gruczoły śluzowe, tworzy się zalegająca wydzielina i naloty na powierzchni błony śluzowej.
 • Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Te dwie jednostki chorobowe mają najczęściej charakter sezonowy i występują w okresie jesienno- zimowym, najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia oskrzeli są wirusy. Bakteryjne zakażenia są przyczyną tylko ok 10% zachorowań, a jeżeli już dojdzie do nadkażenia to objawia się przede wszystkim kaszlem z towarzyszącą mu śluzowo- ropną wydzieliną. Dodatkowymi objawami jakie mogą się pojawić to świst i „furczenie” jak również bóle mięśniowo- stawowe, osłabienie i gorączka.

Zwiększone wydalenie śluzu i obrzęk błon śluzowych, a także dysfunkcja aparatu rzęskowego występującego w przebiegu infekcji układu oddechowego, niezależnie od jej etiologii, sprzyja kolonizacji bakteryjnej w drogach oddechowych co może prowadzić do dodatkowego nadkażenia bakteryjnego. Dlatego bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jaki lek wykrztuśny wybrać na kaszel mokry?

Przy leczeniu kaszlu mokrego najważniejsze jest usunięcie zalegającej gęstej wydzieliny, dlatego w żadnym wypadku nie należy stosować leków przeciwkaszlowych (hamując odruch kaszlowy).

W celu odkrztuszenia zalegającej wydzieliny powinno się zastosować produkty wykrztuśne, które mają na celu rozrzedzenie śluzu.

Wskazane jest również spożywanie dużej ilości płynów, co również może pomóc w odkrztuszeniu plwociny.

Dobrym rozwiązaniem w leczeniu kaszlu mokrego jest produkt leczniczy zawierający w swoim składzie erdosteinę, która dzięki swoim właściwościom:

 • zmniejsza lepkość gęstej wydzieliny,
 • redukuje jej objętość,
 • przywraca prawidłową pracę rzęsek wyścielających błonę śluzową dróg oddechowych. Dzięki temu zalegająca wydzielina jest odkrztuszana efektywnie (1).

Ponadto erdosteina wykazuje aktywność antyoksydacyjna, przeciwzapalną oraz przeciwbakteryjną dzięki zmniejszeniu zdolności przylegania bakterii do nabłonka dróg oddechowych. Ten mechanizm może tłumaczyć zmniejszone ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej po zastosowaniu erdosteiny.

Wybierając lek na kaszel mokry warto również zwrócić uwagę na dany produkt w kontekście bezpieczeństwa przewodu pokarmowego, bowiem niektóre leki rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych mogą uszkadzać błonę śluzową przewodu pokarmowego co niesie ze sobą duże ryzyko występowania działań niepożądanych zwłaszcza u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.

Bibliografia

 1. Doniec Z. Rekomendacje postępowania diagnostyczno- terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Wytyczne dla POZ, Lekarz POZ: 2016:4:305-321.

Żadna z informacji przedstawionych w tym serwisie nie stanowi diagnozy ani zalecenia lekarskiego. We wszystkich sprawach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem.

Leia também:  Como Se Chama O "aviso" Que É Lido A Um Cidadão Que É Detido?

Jak ułatwić sobie odkrztuszanie?

Kaszel pojawia się w przebiegu wielu infekcji dróg oddechowych, w zależności od tego, jaki ma charakter, należy zastosować odpowiednie środki lecznicze. W przypadku kaszlu mokrego zwanego również produktywnym potrzebne są leki na odkrztuszanie, które rozrzedzą wydzielinę oraz ułatwią jej usunięcie z oskrzeli.

Kaszel mokry

Należy zacząć od tego, że kaszel to zupełnie naturalny odruch obronny organizmu, który w ten fizjologiczny sposób dokonuje samooczyszczenia dróg oddechowych z wydzieliny, patogenów i zanieczyszczeń.

Tym samym nie każdy kaszel wymaga leczenia za wszelką cenę! Dotyczy to kaszlu mokrego, którego nie należy tłumić, co więcej należy pobudzać odruch kaszlowy, aby ułatwić i przyspieszyć usuwanie zalegającej flegmy.

Kaszel mokry, czyli produktywny zwykle pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych (często jako następstwo kaszlu suchego) o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, przy zapaleniu płuc, zapaleniu zatok i przeziębieniu, a także w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy i alergii.

W celu określenia przyczyny kaszlu mokrego pomocna jest obserwacja koloru i konsystencji wydzieliny, np. żółta lub zielona, gęsta, ropna plwocina będzie wskazywać na bakterię, a przezroczysta na wirus. Jeśli kaszlowi produktywnemu towarzyszą takie objawy jak duszności i krwioplucie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, mogą to być oznaki zaostrzenia choroby, w tym obrzęku płuc.

Leki na kaszel mokry

Kaszel mokry jest męczący, choć z zupełnie innego powodu niż kaszel suchy. Przy kaszlu suchym najbardziej uciążliwe jest ciągłe uczucie drapania w gardle, uporczywość odruchu kaszlowego oraz napadowy charakter objawów.

Kaszel mokry charakteryzuje się zaś potrzebą odkrztuszania plwociny, a gdy wydzielina jest gęsta i jest jej dużo, próby jej odkrztuszania powodują ból w klatce piersiowej, ponadto mogą przyczyniać się do duszności i osłabienia.

Hamowanie odruchu kaszlowego w przebiegu kaszlu mokrego nie jest właściwym postępowaniem, co więcej zalecane jest jego pobudzanie. Konieczne jest rozrzedzanie flegmy, aby ułatwić jej odkrztuszanie (zaleganie gęstego śluzu w drogach oddechowych może prowadzić do powikłań).

W tym celu stosuje się leki mukolityczne (mukolityki), które upłynniają wydzielinę i zmniejszają jej lepkość (są to leki w postaci syropów lub tabletek m.in. z acetylocysteiną, karbocysteiną, ambroksolem, bromoheksyną lub wyciągiem z liści bluszczu).

Wśród leków mukolitycznych wyróżnia się leki sekretolityczne (wykrztuśne), które zwiększają objętość flegmy i zmniejszają jej lepkość oraz leki mukokinetyczne, które przyspieszają transport plwociny.

W aptece warto zwrócić uwagę na takie produkty lecznicze jak: Flegamina (bromoheksyna), ACC Optima (acetylocysteina), Flavamed (ambroksol), Prospan (bluszcz), Mucosolvan (ambroksol), Flegamax (karbocysteina).

Stosując syrop na kaszel, należy pamiętać o tym, że nie wolno go przyjmować na noc, właściwie ostatnia dawka powinna zostać przyjęta około godziny 17! Dodatkowo w celu poprawy efektywności kaszlu szczególnie w przypadku dzieci zaleca się oklepywać plecy (najlepiej rano i po około 20 minutach po przyjęciu dawki leku wykrztuśnego). Plecy należy oklepywać dłonią złożoną w łódkę, chory powinien być w pozycji siedzącej. Ruchy oklepujące należy wykonywać od dołu pleców w górę. Zaleca się, aby taki zabieg trwał około kilku minut.

Domowe sposoby na mokry kaszel

Leki ułatwiające pozbycie się wydzieliny dostępne w aptekach to niejedyna metoda rekomendowana przy kaszlu mokrym. U wielu osób skutecznym sposobem są ziołowe preparaty. Najlepsze rezultaty daje domowy syrop z cebuli, który działa wykrztuśnie i antybakteryjnie (pokrojoną cebulę trzeba zasypać cukrem lub zalać miodem i odczekać do pojawienia się soku).

Będzie on prawdziwym wsparciem, o ile smak i zapach nie staną na przeszkodzie. W celu lepszego przepływu wydzieliny można także stosować ziołowe napary (lipa, tymianek, podbiał, dziewanna, rumianek), a także napary z kurkumy i imbiru oraz letnią wodę z miodem i cytryną.

Dobre efekty dają również inhalacje z użyciem olejków eterycznych, które mają korzystny wpływ na rozrzedzenie wydzieliny, jak również rozszerzają drogi oddechowe.

Takie działanie wykazuje m.in.: olejek eukaliptusowy, geraniowy, sosnowy, rozmarynowy. Ponadto można wykonywać inhalacje roztworem soli fizjologicznej najlepiej z pomocą nebulizatora. Należy pamiętać, że po inhalacji warto również oklepać plecy.

Jedną z podstaw walki z każdą infekcją jest także prawidłowe nawodnienie organizmu – częsta podaż płynów pomaga rozrzedzić wydzielinę. Podobnie zadziała ciepło, które zapewnią okłady z użyciem termoforu lub maści rozgrzewające.

Dodatkowo nie zaszkodzi zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, co zwiększy komfort oddychania.

Przy kaszlu produktywnym zaleca się sięgnąć po preparat ułatwiający odkrztuszanie. Może to być domowy syrop z cebuli lub produkt leczniczy o działaniu mukolitycznym. Osoby zmagające się z mokrym kaszlem muszą pamiętać, że pozbycie się zalegającej flegmy jest konieczne, w innym przypadku może dojść do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym nadkażeń bakteryjnych.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Przyczyny i rodzaje kaszlu

Przyczyny kaszlu

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn kaszlu – od „zwykłego” przeziębienia, aż po ciało obce w gardle. Przyczyny kaszlu. Jakie mogą być?

Zapalenie płuc – łatwo go pomylić z grypą, ponieważ ma podobne objawy, takie jak duszności, wysoka gorączka, ból płuc. Można podejrzewać zapalenie płuc wtedy, gdy grypa ma bardzo silny przebieg, a chory wysoko gorączkuje. W takich sytuacjach konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Zapalenie oskrzeli – popularna infekcja górnych dróg oddechowych, której towarzyszy katar, gorączka, bóle gardła.

Palenie papierosów – długotrwałe przyjmowanie nikotyny może być powodem uporczywego kaszlu, któremu nie towarzyszą żadne inne objawy.

Ciało obce w gardle – kaszel jest naturalnym odruchem organizmu, kiedy coś nam przeszkadza. Może to być obrzęk i ból (jak w przypadku przeziębień), ale może to być i ciało obce. Przy podejrzeniu takiej sytuacji i kiedy brakuje innych objawów (np. gorączki, kataru), konieczna jest szybka wizyta lekarska.

Astma – kaszel w przypadku astmy jest częstym zjawiskiem, wywoływanym przez różne czynniki, takie jak np. zmęczenie, niska temperatura, alergeny w powietrzu czy żywności. Towarzyszy mu zazwyczaj duszność.

Gruźlica – długo utrzymujący się kaszel, w początkowych stadiach choroby suchy, potem mokry, a w ostrym stadium nawet z krwią, to charakterystyczny objaw, wskazujący na gruźlicę.

Niewydolność serca – jeśli szybko się męczysz, masz problem z oddychaniem i duszności, którym towarzyszy kaszel, może to być problem z sercem.

Kaszel mokry i suchy – różnice

Rozróżnienie typów kaszlu jest dla chorego często problematyczne, ale warto próbować, ponieważ jest konieczne – inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej mokry. Oczywiście, istnieją specyfiki na kaszel mokry i suchy jednocześnie, ale mają gorsze działanie, niż sprecyzowane leczenie. Jak rozpoznać czy mamy kaszel mokry czy suchy?

Kaszel mokry a suchy

Kaszel mokry (nazywany produktywnym), jak sama nazwa mówi, charakteryzuje się obecnością wydzieliny, którą przy pomocy kaszlu, organizm chce wykrztusić.

Wydzielinę tę czujemy w gardle, często również ją wypluwamy – powinna być gęsta, biała lub żółtawa. Ta wydzielina to nic innego, jak drobnoustroje z krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Kaszel pozwala organizmowi oczyścić się z bakterii.

Najlepiej stosować leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej wydalenie.

Kiedy kaszel jest suchy, każdorazowo mamy uczucie pieczenia w gardle i tchawicy, uczucie łaskotania, ból. Nie czujemy żadnej wydzieliny, często jest też bardziej męczący, niż kaszel mokry – występuje w drażniących atakach, wciąż pokasłujemy, często towarzyszy temu łzawienie z oczu.

Warto pamiętać, że kaszel suchy to nie tylko przeziębienie, ale np. astma lub alergia. Dlatego jeśli dolegliwości nie towarzyszą inne, popularne objawy przeziębienia (katar, ból gardła, uczucie rozbicia, gorączka), warto szukać przyczyn gdzieś indziej.

Ponadto kaszel suchy, zazwyczaj po kilku dniach samoistnie zmienia się na mokry, jeśli przyczyną jest infekcja.

Kaszel mokry to niemal 100% pewność, że mamy do czynienia z zakażeniem dróg oddechowych. Organizm usuwa w ten sposób żywe i martwe drobnoustroje z organizmu. Kaszel suchy, o ile nie zmienił się w mokry po kilku dniach i nie towarzyszą mu inne objawy, może być spowodowany astmą, alergią, problemami z sercem czy płucami. Dlatego warto mieć się na baczności i uważnie obserwować swój organizm.

 • Syropy na kaszel mokry, które znajdziesz w e-Ziko:
 • Flavamed 100 ml
 • Mucosolvan 200 ml
 • Bronchosol 200 ml
 • Herbapect 125 ml
Leia também:  Como Evitar Que Venha A Menstruação?

Syropy na kaszel suchy

Kaszel suchy, po kilku dniach od przeziębienia zmieni się w kaszel mokry.

Jeśli chcemy go leczyć od razu, możemy wybrać specjalne środki na bazie kodeiny lub dihydrokodeiny, których składnikiem jest opium – działanie narkotyczne i przeciwbólowe ma wpływ na nasz mózg, dzięki czemu odruch kaszlu działa rzadziej.

Leki te, ze względu na swoje szczególne działanie, nie mogą być przedawkowane, ani stosowane dłużej niż 7 dni oraz nie mogą być sprzedawane w sprzedaży wysyłkowej.

 1. Syropy na kaszel suchy, które znajdziesz w e-Ziko:
 2. Pelavo 120 ml
 3. Vicks MedDex 120 ml (miód)

Tabletki do ssania na kaszel

Tabletki na kaszel do ssania to sposób na szybką ulgę w bólu gardła. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele specyfików. Tabletki do ssania na kaszel można stosować niemal w każdym wieku, zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym.

08. Październik, 2021

Komentarze: 0

Mogą być bardzo subtelne, wystąpić nagle lub nara – stać powoli przez lata. Ciągłe zmęczenie, duszność w czasie spaceru lub wchodzenia po schodach, zawroty głowy to objawy chorób serca, które często traktuje się jako konsekwencję codziennej aktywności lub braku formy. Tym – czasem są sygnałem alarmowym. Lekceważone – nasilają się, utrudniają funkcjonowanie i mogą prowadzić do poważnych problemów z układem krążenia. Ważne zatem, by rozpoznać je odpowiednio wcześnie i poddać się diagnostyce.

08. Październik, 2021

Komentarze: 0

Dla wielu kobiet świadomość, że wchodzą w okres klimakterium, jest trudnym przeżyciem. To zrozumiałe, ponieważ traktują ten etap jako koniec biologicznej młodości. – Menopauza, zwana inaczej przekwitaniem lub klimakterium, jest naturalnym etapem w życiu kobiety. To moment zakończenia okresu prokreacyjnego. W okresie perimenopauzy, trwającym zazwyczaj od pół roku do dwóch lat, następuje ustawanie i finalnie zatrzymanie cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj występuje u kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

08. Październik, 2021

Komentarze: 0

Ma wiele twarzy i różne przyczyny. Dopada niezależnie od wieku i wymaga dość długiej terapii.Wszystko będzie dobrze, to ci przejdzie – mówimy często, gdy chcemy wyrazić troskę o bliską osobę, która wyraźnie straciła chęć do życia. Jednak takie pocieszenie oznacza, że mylimy depresję z chandrą. Tymczasem to zupełnie inna choroba.

Kaszel — przyczyny oraz sposoby leczenia

Kaszel, ze względu na jego charakter można sklasyfikować na suchy oraz mokry. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju kaszlu jest ważne i potrzebne, aby wdrożyć ewentualne leczenie. Może także pomóc w prawidłowej diagnozie choroby.

Kaszel suchy — bez odkrztuszania wydzieliny, męczący, często uniemożliwiający spokojny sen w nocy; może przyjmować, postać tzw. kaszlu szczekającego – występuje charakterystyczny odgłos przypominający szczekanie psa podczas kasłania (m.in. w przebiegu zapalenia krtani); do najczęstszych jego przyczyn należą: 

 • astma oraz choroby płuc, 
 • infekcje wirusowe, 
 • przyjmowanie leków na nadciśnienie z grupy Inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI) np. preparaty Prenessa, Prestarium, Accupro, Polpril, Lisiprol,
 • zaburzenia psychiczne.

Kaszel mokry (produktywny) — kasłanie powoduje odkrztuszanie wydzieliny (flegmy), która może mieć różny charakter (np. ropna, gęsta, grudkowata), co dla lekarza może być wskazówką podczas poszukiwania przyczyny kaszlu; najczęściej jego powody to:

 • zapalenie zatok, oskrzeli, płuc,
 • zaburzenia połykania,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), 
 • rozstrzenie oskrzeli,
 • astma.

Kaszel można rozróżnić także ze względu na czas jego trwania:

Ostry — trwa krócej niż 3 tygodnie; zazwyczaj występuje podczas różnego rodzaju infekcji, np. podczas wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych.

Przewlekły — trwa dłużej niż 8 tygodni; jego przyczyn może bardzo wiele  np. alergiczny nieżyt nosa, astma, refluks żołądkowy, przyjmowanie ACEI, a nawet nowotwory [1].

Czy kaszel może być niebezpieczny? Kiedy powinien zaniepokoić?

Jeśli oprócz kaszlu, występuje uczucie duszności, znaczne osłabienie, odkrztuszanie krwistej wydzieliny, spadek masy ciała oraz chrypka – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. 

Niekiedy kaszel wymaga natychmiastowej interwencji i wezwania pogotowia ratunkowego. Do takich przypadków należą:

 • odruchowy kaszel wywołany przez zachłyśnięcie się ciałem obcym, jeśli mimo prób nie udaje się go pozbyć,
 • kaszel prowadzący do utraty przytomności,
 • ciężki napad astmy, 
 • kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie różowej i pienistej plwociny, sinica warg oraz skóry [2].

Jak leczyć ?

Warto jeszcze raz podkreślić, że kaszel, może być jedynie objawem choroby, dlatego przed przystąpieniem do jego objawowego leczenia, należy wykluczyć konieczność leczenia przyczynowego, czyli schorzenia, które go wywołuje.

Kaszel suchy — leczenie

W tym przypadku stosuje się leki hamujące odruch kaszlu. Nie powinno się jednak stosować ich rutynowo i przewlekle, pamiętając o tym, że kaszel jest odruchem korzystnym. Leki przeciwkaszlowe, należy przyjmować w uzasadnionych przypadkach bardzo męczącego i silnego kaszlu, który powoduje kłopoty ze snem i wycieńczenie. Do najczęściej stosowanych leków przeciwkaszlowych należą:

 • Kodeina — jest pochodną morfiny; oprócz działania przeciwkaszlowego, wykazuje także działanie przeciwbólowe. Kodeinę można znaleźć przykładowo w preparacie Thiocodin. 

Kodeina wykazuje silny potencjał uzależniający. Dzięki łatwej dostępności preparatów zawierających kodeinę (można je kupić bez recepty), stała się popularną używką. Osoby uzależnione najczęściej sięgają po ten środek, aby wywołać u siebie uczucie euforii oraz zminimalizować stres i lęk. Uzależnia zarówno psychicznie jak i fizycznie.

 • Dekstrometorfan — również jest pochodną morfiny, działa na poziomie rdzenia przedłużonego np. lek Acodin, Tussi Drill. 
 • Butamirat — w porównaniu do kodeiny i dekstrometorfanu jest to lek nieopioidowy, także hamuje odruch kaszlu na poziomie rdzenia przedłużonego  np. syrop Supremin, Sinecod.
 • Lewodropropizyna — lek przeciwkaszlowy o dodatkowym działaniu rozkurczowym na oskrzela. Mechanizm jego działania to głównie hamownie włókien C (są to włókna nerwowe odpowiedzialne za kaszel). Jest skuteczny w suchym kaszlu różnego pochodzenia – m.in. towarzyszącemu zakażeniom górnych dróg oddechowych, np. syrop Levopront.
 • Leki roślinne powlekające śluzówkę gardła — leki na bazie śluzowych surowców roślinnych: prawoślaz, dziewanna, porost islandzki (np. Syrop prawoślazowy, Syrop z dziewanny, Isla); powlekając i osłaniając błony śluzowe górnych dróg oddechowych, zmniejszają podrażnienia wywołane infekcją, minimalizując także suchy kaszel [2], [3].

Kaszel mokry — leczenie

Postępowanie w przypadku kaszlu produktywnego, polega na ułatwianiu usuwania zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Zgromadzona wydzielina, może być gęsta i lepka, dlatego konieczne może być jej rozrzedzenie. W tym celu stosuje się leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę:

 • Leki mukolityczne — upłynniają gęsty śluz i zmniejszają jego lepkość – do najważniejszych w tej grupie należą: acetylocysteina (np. ACC), karbocysteina (np. Pecto Drill), erdosteina (np. Erdomed, Erdomed Muko), ambroksol (np. Mucosolvan), bromheksyna (np. Flegamina, Flegatussin).
 • Leki sekretolityczne — zwiększają ilość wydzielanego śluzu i powodują jego upłynnienie – przykładowo gwajafenezyna (syrop Guajazyl).
 • Leki roślinne syrop tymiankowy złożony, syrop z bluszczu np. Hederasal.
 • Drenaż ułożeniowy oraz oklepywanie — układanie chorego w takiej pozycji, aby wydzielina z drzewa oskrzelowego mogła swobodnie spływać i być usuwana w wyniku siły grawitacji; oklepywanie – kilkuminutowe oklepywanie pomaga w odrywaniu się wydzieliny od ścian oskrzeli; w przerwach, pacjent powinien odkrztuszać zalegającą flegmę.
 • Inhalacje parowe — najprościej wykonać w domu inhalację parową, zagotowując w dużym garnku wodę; do parującej wody należy wlać kilka kropli olejku eterycznego – w przypadku kaszlu mokrego, dobrze sprawdzi się np. olejek sosnowy lub eukaliptusowy.
 • Nebulizacje — do wykonania nebulizacji niezbędne jest posiadanie nebulizatora;  wspomagająco w leczeniu kaszlu można stosować nebulizacje z soli fizjologicznej, które powodują nawilżenie dróg oddechowych;  dodatkowo pomagają w rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny, zmniejszając jej lepkość i gęstość (np. Nebu-Dose Isotonic, Gilbert Natrium Chloratum 0,9%) [2], [3], [4].

Podczas stosowania leków rozrzedzających zalegającą wydzielinę niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienie (zaleca się pić min 2 litry wody na dobę). Spowoduje to zmniejszenie gęstości flegmy i ułatwi jej odkrztuszanie.

Warto zadbać także o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza  w pomieszczeniach, w których się przebywa (stosowanie nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza). Suche i zanieczyszczone powietrze może być także jedną z przyczyn kaszlu i wzrostu jego intensywności (czytaj także: https://leki.pl/poradnik/10-sposobow-na-wzmocnienie-odpornosci/

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*