Jak bezpiecznie się opalać?

Sezon letni w pełni, co za tym idzie spędzamy coraz więcej czasu na słońcu. Kąpiele słoneczne poprawiają nastrój, mogą przynieść ulgę w bólach mięśni, dostarczają porcję witaminy D, a nawet łagodzą zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry. 

Opalanie może być niebezpieczne, dlatego trzeba to robić z głową! Nieodpowiednie przygotowanie skóry do kontaktu ze słońcem może skutkować poważnymi problemami takimi jak: oparzenia słoneczne, zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu skóry czy przyspieszone starzenie się skóry.

By opalanie było źródłem radości, przyjemności, a także zdrowia, wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

10 zasad bezpiecznego i zdrowego opalania

To właśnie w tym przedziale czasowym promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest najmocniejsze, dlatego najlepiej korzystać z kąpieli słonecznej rano lub późnym popołudniem.

2. Chroń oczy i głowę

Osłaniaj ciało przed słońcem. Promieniowanie UVA przenika również przez ubranie, szczególnie przez cienkie materiały.

Nigdy nie zapominaj o nakryciu głowy! Doskonale sprawdzi się lekki kapelusz czy czapka z daszkiem.  Zwróć uwagę, czy okulary przeciwsłoneczne, które nosisz posiadają filtr UV.

To filtr chroni oczy, a nie przyciemnione lub kolorowe szkła. Nie zapominaj także o ustach − zabezpiecz je pomadką ochronną.

3. Do opalania stosuj kosmetyki z filtrami UV

Na rynku dostępnych jest szeroka gama kosmetyków do opalania. Czym się różnią i który wybrać?

Wybierając kosmetyk ochronny, zwróć uwagę, aby chronił on zarówno przed promieniowaniem UVB (oznaczone jako SPF), jak i UVA (oznaczone gwiazdkami). Używaj kosmetyków z faktorem co najmniej SPF 15. Preparaty chroniące wyłącznie przed efektem promieniowania UVB pozwalają przebywać na słońcu znacznie dłużej, ale przez to powodują większe narażenie na szkodliwe promienie UVA.

>> Jak dopasować filtr do rodzaju skóry?

4. Krem do opalania nakładaj co 3-4 godziny

Krem do opalania z UV należy nakładać nie później niż 15-20 minut przed ekspozycją na słońce.

Zaleca się powtórnie nałożyć krem po 3- 4 godzinach, gdyż podczas pływania, wycierania ręcznikiem czy po spoceniu się, warstwa ochronna zostaje usunięta. Wśród kosmetyków do opalania dostępne są również kremy wodoodporne.

Te również po długich kąpielach należy nakładać ponownie. Nie żałuj kosmetyku, musisz zastosować odpowiednią dawkę, by ochrona była skuteczna.

Jak bezpiecznie się opalać? Odżywczy balsam do opalania SPF 30 z aktywatorem witaminy D Nivelazione Skin Therapy to wodoodporny kosmetyk do opalania, polecany szczególnie dla osób o suchej skórze, a także jasnej karnacji. Preparat zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

5. W cieniu też się opalisz

Używaj kremów z filtrem również w pochmurne dni – 90% promieniowania przenika przez chmury. Ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce jest większe na dużych wysokościach, np. podczas górskiej wspinaczki. Dlatego warto wówczas używać kremu z wysokim faktorem np. SPF 50.

6. Pij dużo wody

Ważne jest odpowiednie nawodnienie. Upał i ekspozycja na słońce, sprawiają, że tracimy dużo wody na skutek pocenia się. Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, zaleca się częste picie wody.

7. Pamiętaj o miejscach najbardziej wrażliwych na promieniowanie

Miejsca najbardziej wrażliwe na promieniowanie to twarz i skóra głowy, uszy, kark, plecy, dekolt i podbicia stóp. Obserwuj skórę, szczególnie znamiona. Warto na czas opalania zakleić znamię np. plastrem. Jeżeli zauważysz zmianę zabarwienia, powiększanie się, krwawienie albo czerwoną obwódkę wokół znamienia, zgłoś się do lekarza.

Dzieci są szczególnie zagrożone uszkodzeniem skóry przez promieniowanie UV, ponieważ mają bardziej podatną, delikatną skórę. U bardzo małych dzieci zdolność skóry do odbudowy po uszkodzeniach promieniami UV nie jest całkowicie wykształcona. Dlatego zaleca się maksymalnie chronić wrażliwe miejsca oraz stosować kosmetyki do opalania z wysokim filtrem np. SPF 50.

>> Jakie filtry UV stosować u dzieci?

8. Rób przerwy w opalaniu

Aby opalanie było zdrowe i bezpieczne, warto stosować przerwy. Kilkugodzinna ekspozycja na słońcu, nawet po uprzednim posmarowaniu kremem z filtrem, może przynieść przykre konsekwencje. Pewna liczba promieni UV zawsze dociera do skóry. Jeżeli poczujesz pierwsze oznaki poparzenia, a ponowne naniesienie kosmetyku na skórę nie przyniesie ulgi, ogranicz czasowo kontakt ze słońcem.

9. Używaj kosmetyków po opalaniu

Po skończonym opalaniu, weź prysznic i dokładnie umyj swoje ciało, tak aby zmyć resztki kosmetyku do opalania, piasku czy soli morskiej.

Po osuszeniu ręcznikiem nałóż balsam po opalaniu, który przyniesie ulgę i nawilży ciało.

Balsamy po opalaniu powinny w swoim składzie zawierać: Witaminę E i B5, które pomagają regenerować naskórek, oraz witaminę A, d-panthenol czy aloes, które odpowiadają za łagodzenie podrażnień.

Jak bezpiecznie się opalać? Lekkie, nawilżające mleczko dla dzieci po opalaniu Ziajka dostosowane jest do delikatnej skóry dzieci. Może być stosowane powyżej 6 miesiąca. Zapewnia ulgę podrażnionej słońcem skórze. Zawiera mleczko czufa otrzymane z migdałów ziemnych, D-panthenol oraz syrop kukurydziany, będący substancją przeciwświądową. ZAMÓW I SPRAWDŹ

10. Opalanie i leki – niebezpieczny związek

Jeżeli zażywasz leki, spytaj lekarza, czy nie są to związki fotouczulające. Pod wpływem promieni słonecznych na skórze może wystąpić odczyn fotoalergiczny lub fototoksyczny.

Prawie każdy lekmoże zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Jeśli stosowany preparat spowoduje podrażnienie, zrezygnuj z opalania się podczas kuracji. Do grupy leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z opalaniem zalicza się między innymi:

 • antybiotyki,
 • leki moczopędne,
 • leki hormonalne,
 • leki przeciwzapalne, niesteroidowe,
 • leki przeciwcukrzycowe,
 • leki przeciwgrzybicze,
 • leki przeciwtrądzikowe,
 • sulfonamidy,
 • fenotiazyny,
 • psolareny,
 • beta-blokery.

Bezpieczne opalanie – czy jest w ogóle możliwe?

Opalanie jest aktywnością, którą jedni z nas uwielbiają, a inni unikają za wszelką cenę. Wielu z nas opala się „przy okazji” grając w siatkówkę plażową, spacerując po mieście czy kąpiąc się w polskim morzu.

Słońce szkodzi, nie ma co do tego wątpliwości.

Jak zatem zminimalizować negatywne skutki opalania? Czy opalanie równa się zawsze rak skóry? Czy opalanie się na plaży może być bezpieczne? Przeczytaj, jak bezpiecznie się opalać na słońcu!

Jak bezpiecznie się opalać?

Opalanie się na słońcu

Niektórzy z nas opalają się dla przyjemności, by zadbać o piękny, złoto-brązowy kolor skóry. Inni nie znoszą słońca, które pali skórę, i powodują nieprzyjemne skutki opalania: słońce zwiększa wydzielanie potu i przyczynia się do odwodnienia organizmu.

Niezależnie od tego do której grupy osób należymy, to nawet jeśli unikamy bezpośredniego opalania się na słońcu, nie unikniemy go całkowicie. Przebywając na plaży będziemy spędzali wiele godzin wystawieni na promieniowanie słoneczne. Nawet spacerując po mieście w słoneczny dzień nasza skóra otrzyma niemałą dawkę promieniowania.

Szczególnie ważne są tutaj dzieci, które w okresie wakacyjnym przebywają praktycznie bez przerwy na zewnątrz.

Korzyści z opalania

Słońce pomaga naszemu organizmowi w produkcji witaminy D, która jest bardzo wartościowa pod warunkiem, że wyprodukujemy ją w odpowiednich ilościach. Opalanie się na słońcu jest bezpiecznie około 15-20 minut nawet bez żadnych ochronnych filtrów, a ponadto w odpowiedniej dawce słońca możemy odczuć pozytywne skutki opalania dla zdrowia.

W tym czasie nasz organizm wytwarza witaminę D, która poprawia samopoczucie, zwiększa dawkę endorfin oraz wzmacnia zęby i kości. Witaminę D możemy wytwarzać z pomocą słońca głównie między marcem a październikiem.

W pozostałych miesiącach w naszej długości i szerokości geograficznej jest ona praktycznie niedostępna, dlatego należy uzupełniać jej niedobory odpowiednimi suplementami.

Niebezpieczne opalanie – dlaczego słońce szkodzi?

Przebywanie na słońcu dłużej niż kilkanaście minut wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Zwróćcie uwagę na to, że wiele przedmiotów odbija słońce, które może trafić do nas nawet wtedy, gdy przebywamy na zacienionym obszarze. Dlatego noszenie przy sobie kremu z filtrem SPF staje się współczesną koniecznością, szczególnie jeśli lubimy opalanie na plaży i nad wodą.

Wiele osób argumentuje niechęć do kremów z filtrem tym, że nasi dziadkowie czy mamy nie musieli dbać o ochronę i nic im nie jest.

Owszem, jednak dziura ozonowa znacznie powiększyła się w ostatnich latach i przepuszcza do nas jeszcze więcej szkodliwego promieniowania, o którym niegdysiejsi ludzie nie mieli pojęcia.

Podobnie nie posiadali także tak dużej wiedzy o tym jak bezpiecznie się opalać, jaką posiadamy w dzisiejszych czasach.

Aktualnie borykamy się z trzema rodzajami promieniowania, z których każde posiada swoje cechy szczególne:

Rodzaj promieniowania Zakres fali Działanie UVC

UVB

UVA

100-280 nm Pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie szkodzi widocznie skórze;
280-315 nm Wywołuje rumień (12-24 h po opalaniu), a następnie stałą pigmentację (48-72 h). Dzięki niemu skóra wytwarza aktywną formę witaminy D3, która jest odpowiedzialna za oparzenia skórne;
315-400 nm Najbardziej niebezpieczne promieniowanie, które odpowiada za powstawanie intensywnej i długotrwałej opalenizny. Przenika do głębokich warstw skóry niszcząc włókna kolagenowe, potęgując rakotwórcze działanie promieniowania UVB. Osłabia mechanizmy obronne, narażając na powstawanie czerniaka;

Jak zadbać o ochronę przed słońcem?

Aby ochronić się przed szkodliwym promieniowaniem nie wystarczy kupić najmocniejszy preparat w aptece i cieszyć się pełnią szczęścia podczas intesywnego opalania na plaży.

Preparaty do ochrony skóry należy dobrać przede wszystkim odpowiednio do swojego fototypu, czyli zbioru cech szczególnych takich jak kolor skóry, oczy i włosów.

Najłatwiej ulegają poparzeniom osoby z fototypem I, a najpóźniej (praktycznie w ogóle) z fototypem VI.

Fototypy skóry:

Fototyp skóry Cera Oczy Włosy Stopień opalania I – typ celtycki

II – typ północnoeuropejski

III – typ środkowoeuropejski

IV – typ południowoeuropejski

V – rasa żółta i Arabowie

VI – rasa czarna

Blada skóra, piegi Niebieskie lub zielone Blond lub rude Trudno się opala, zawsze ulega poparzeniom
Blada skóra Niebieskie lub zielone Jasne Trudno się opala, łatwo ulega poparzeniom
Ciemniejsza biała skóra Brązowe oczy Brązowe Opala się po lekkim oparzeniu
Śniada skóra Brązowe Brązowe Łatwo się opala, minimalne oparzenia
Odcień żółty Ciemne Czarne Łatwo się opala, rzadko ulega poparzeniom
Bardzo ciemna Ciemne Ciemne Zawsze mocno się opala
Leia também:  Como E Que A Kim Kardashian Ficou Famosa?

W Polsce występują przede wszystkim 3 pierwsze fototypy skóry, które jak wynika z tabeli, podczas opalania bez filtra łatwo ulegają oparzeniom.

Aby się przed nimi zabezpieczyć, należy stosować odpowiednie kremy z filtrem SPF. Warto jednak wiedzieć o tym, że używanie zbyt mocnego filtra zapycha pory w skórze i blokuje dopływ witaminy D.

Z drugiej strony jak wiemy, brak ochrony może skończyć się mocnymi poparzeniami.

Jak długo się opalać na słońcu?

Wybierając krem SPF warto wiedzieć, co oznacza skrót podawany przed producentów. SPF to określenie zdolności ochrony przeciwsłonecznej danego produktu. Wartość np.

15 mówi nam, jak długi jest czas bezpiecznego opalania się na słońcu bez obawy o bolesne oparzenia i skutki opalania.

Nie jest jednak tak, że liczba na opakowaniu wskazuje minuty – faktor SPF przelicza się mnożąc wartość czasu, który nie wywołuje u nas żadnych podrażnień.

Np. SPF 15 = 15×15 minut – 225 minut (prawie 4 godziny)

Warto wiedzieć również, że między faktorem o wartości 15 a faktorem o wartości 50 jest zaledwie 5% różnicy w ochronie przed promieniowaniem UVB! Kremy z faktorem SPF15 chronią w 93,3%, SPF 30 w 96,7%, a najmocniejsze kremy dostępne na rynku – 50 SPF – w 98%.

Nie możemy jednak aż tak wprost traktować kremów z faktorem SPF. Aby zapewnić sobie ochronę powinniśmy je dobrać właśnie do swojego fototypu skóry w sposób, który obrazuje poniższa tabela:

Fototyp skóry Pierwsze dni opalania Kolejne dni opalania I – celtycki

II – północnoeuropejski

III – środkowoeuropejski

IV – południowoeuropejski

SPF 30 – 50 SPF 25 – 35
SPF 20 – 30 SPF 15 – 20
SPF 15 – 20 SPF 10 – 15
SPF 10 – 15 SPF 6 – 10

O czym jeszcze pamiętać?

Powinniśmy smarować skórę średnio co godzinę-dwie, gdyż krem zmywa się z niej razem z potem, otarciem się o ręcznik etc.

Dla bezpiecznego opalania na plaży, jeśli w międzyczasie korzystamy z kąpieli wodnych, powinniśmy używać wodoodpornego kremu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które nieświadome zagrożenia mogą wbiegać do wody i z powrotem na brzeg, spłukując warstwę ochronną.

W jakich godzinach słońce jest najbardziej niebezpieczne?

Jak bezpiecznie się opalać, jeśli lubimy „smażenie” się na słońcu? Powinniśmy nie robić tego dłużej niż godzinę, po której to naszej skórze należy się odpoczynek od szkodliwych promieni.

Słońce jest najbardziej niebezpieczne między 10-15, dlatego lepiej wybierać inne pory na opalanie się na słońcu. Możemy również sprawdzać specjalne wykresy promieniowania podawane na daną miejscowość w określonym dniu.

Można znaleźć je w wyszukiwarce pod hasłem „Aktualny indeks UV”.

Przed wyjściem na słońce nie należy używać żadnych perfum, dezodorantów i zmniejszyć ilość kosmetyków stosowanych na twarz, które blokują działanie kremów SPF. Dodatkowo należy zmniejszyć odpowiednio wcześniej spożywanie witaminy A, gdyż naraża nas mocniejsze oparzenia słoneczne. 

Bezpieczne opalanie się na słońcu

Dla bezpiecznego opalania na plaży czy nad wodą, należy pamiętać także o nakryciu głowy i okularach. Promienie słońca padające na naszą głowę mogą wywołać negatywne skutki opalania, nawet takie jakie udar.

Daje podobne objawy jak grypa, a może skończyć się nawet uszkodzeniem mózgu. Promieniowanie słoneczne jest w lecie tak silne, że uszkadza nasz wzrok, który nie jest w stanie bronić się przed nadmiarem światła.

Dlatego warto nosić dobre okulary przeciwsłoneczne, które zapobiegną chorobom i podrażnieniom wzroku podczas opalania na plaży.

Jak bezpiecznie się opalać?

Skutki opalania bez filtra

Nadmierne przebywanie na słońcu i długie opalanie na plaży może prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, udarów, a nawet raka skóry, który zaraz po nowotworze piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu dotykającym kobiety.

Pomimo tego, że teraz czujemy się dobrze, skutki opalania i naszej lekkomyślności dotkną nas dopiero za kilka, kilkanaście lat. Opalać należy się z głową, dobierając odpowiedni krem z faktorem SPF do fototypu naszej skóry.

Pamiętajcie o tym, że piękno powinno iść w parze ze zdrowiem, nie odwrotnie. Poparzenia słoneczne nabyte w dzieciństwie dadzą o sobie znać w przyszłości, dlatego dbajmy nie tylko o siebie ale i o swoje dzieci, które nie zdają sobie sprawy ze szkodliwości słońca.

Wiedząc, jak bezpiecznie się opalać, zachowamy zdrowie na długie lata, wciąż czerpiąc przyjemność ze słońca i pięknej opalenizny.

Szukasz apartamentu nad morzem? Zobacz naszą ofertę w Darłowie.

Wstecz

Zasady bezpiecznego opalania. Przeczytaj o 7 z nich zanim wyjdziesz na słońce!

Jak bezpiecznie się opalać?

Lato to idealny czas korzystanie z pięknej pogody. Ekspozycja na słońce niesie ze sobą szereg korzyści — lepszy sen, więcej witaminy D w organizmie czy silniejszy układ odpornościowy. Jednak z drugiej strony należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce, takich jak oparzenia słoneczne, czerniak skóry czy szybciej pojawiające się zmarszczki. Dlatego, zanim wyjdziesz na słońce, koniecznie zapoznaj się z poniższymi zasadami bezpiecznego opalania!
 

Przed wyjściem na słońce zawsze pamiętaj o użyciu filtrów do opalania. Wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wydłuża czas, który możesz spędzić na słońcu.

Według American Cancer Society, by chronić się przed promieniowaniem UVA oraz UVB, należy stosować filtry do opalania o szerokim spektrum ochrony UV. Zwróć uwagę czy na etykiecie produktu, który zamierzasz kupić, znajduje się taka informacja.

By zablokować promienie UVA i UVB, ale jednocześnie opalić skórę, zaopatrz się w filtr o wartości 30 SPF.

Według National Institutes of Health ochrona przeciwsłoneczna zwiększa się, gdy filtr nałożysz jeszcze przed ekspozycją na słońce.

Dlatego w celu uzyskania maksymalnej ochrony, filtr przeciwsłoneczny zastosuj od 15 do 30 minut przed wyjściem na słońce i ponownie nałóż go od 15 do 30 minut po ekspozycji na promienie słoneczne.

Później ponawiaj nakładanie filtru regularnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmoczysz ciało wodą.

Jeśli obawiasz się

czerniaka lub innych negatywnych konsekwencji związanych z opalaniem, pamiętaj o nawadnianiu się od wewnątrz i nawilżaniu skóry od zewnątrz. Gdy długo przebywasz na słońcu lub opalasz się na solarium, bardzo łatwo możesz się odwodnić. Będziesz wówczas odczuwać pragnienie i zawroty głowy. Dlatego kiedy zamierzasz się opalać, zawsze miej przy sobie dużą butelkę wody.

Równie istotne jest nawilżanie skóry po opalaniu. W trakcie opalania skóra wysusza się, dlatego najlepiej używaj kremu, który głęboko ją nawilży. Co istotne, jeśli zależy Ci na utrzymaniu opalenizny, unikaj kremów zawierających alkohol, ponieważ mogą one neutralizować uzyskany efekt.

Dr Paul Goldberg w swojej

publikacji o zaletach

bezpiecznego opalania

zwraca uwagę na robienie przerw i stopniowe przygotowywanie ciała do ekspozycji na słońce. Przede wszystkim opalanie warto zaczynać stopniowo

najlepiej rozpocznij je od wystawienia na słońce każdej strony ciała przez trzy do pięciu minut. W kolejnych tygodniach możesz zwiększać czas ekspozycji i wydłużać go o jedną minutę dziennie na jedną stronę ciała.

Według Goldberga maksymalny czas opalania, którego nie powinno się przekraczać to 20 minut dla każdej strony ciała.

Dzięki przerwom w opalaniu nie narażasz skóry na działanie promieniowanie UV i zmniejszasz ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych. 

Pamiętaj także, by wybrać odpowiednią porę dnia do opalania.

Environmental Protection Agency

twierdzi, że latem

ultrafioletowe promienie są wyjątkowo silne w godzinach od 10:00 do 15:00. Dlatego warto w tym czasie unikać słońca, by nie doznać poparzeń.

Okazuje się, że najlepszy czas na opalanie to od 8:00 do 10:00 rano i od 15:00 do 18:00 po południu.

O tej porze ilość promieniowania ultrafioletowego jest znacznie niższa, ale promienie słoneczne są nadal na tyle silne, by uzyskać ładną opaleniznę.

Brak odpowiedniej ochrony oczu i twarzy przed promieniowaniem UV może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak zaćma,

czerniak

czy nowotwory oka. Zaopatrz się więc w okulary przeciwsłoneczne, które absorbują promienie UV przynajmniej do 400 nm lub na których widnieje napis o spełnieniu wymagań ANSI UV.

Takie okulary blokują nawet do 99% promieniowania. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również noszenie kapelusza z dużym rondem, który ochroni przed słońcem głowę, uszy, oczy, czoło i nos.

Co więcej, w takim kapeluszu możesz wyglądać niezwykle stylowo!

By zadbać o

bezpieczne opalanie

i uzyskać idealną opaleniznę, zadbaj o złuszczenie skóry przed wystawieniem jej na słońce.

Złuszczanie polega na usunięciu martwych komórek z najwyższej warstwy naskórka i ułatwia pojawienie się świeżej skóry. Dzięki temu wyrównuje się jej koloryt, a sebum zatykające pory jest usuwane.

Im płytsza jest warstwa naskórka, tym Twoja opalenizna dłużej utrzyma się  i będzie bardziej równomierna, bez nieestetycznych plam.

Dermatolodzy dzielą typy skóry na sześć kategorii – od fototypu 1 do fototypu 6. Naturalnie jasna skóra, czyli fototyp 1 zawiera małe ilości melaniny, dlatego jest bardziej narażona na działanie rakotwórczego promieniowania słonecznego i poważne poparzenia. Osoby o ciemniejszej karnacji nadal powinny chronić swoją skórę

filtrem do opalania

, ale mogą postawić na nieco niższy poziom SPF. Ciemna skóra zawiera bowiem więcej melaniny, która działa jak naturalna ochrona przed słońcem. Pamiętaj, by dostosować ochronę przeciwsłoneczną oraz czas spędzony na słońcu do odcienia Twojej skóry.

Badanie przeprowadzone przez American Academy of Dermatology wskazuje, że 72% respondentów uważa opalonych ludzi za bardziej atrakcyjnych, natomiast aż 80% badanych obawia się raka skóry.

Dlatego, jeśli pragniesz uzyskać piękną opaleniznę, bez narażania się na przykre konsekwencje — pamiętaj o powyższych wskazówkach.

Leia também:  Como Fazer Com Que Os Gatos Se Deem Bem?

Dzięki nim uzyskasz zdrowy, promienny wygląd i nie narazisz swojego zdrowia!

Przebadaj się latem!

10 porad jak bezpiecznie się opalać?

Zdrowie / Uroda / Ciało / Umysł

Aktualizacja: czwartek, 08 kwietnia 2021 14:33 poniedziałek, 05 kwietnia 2021 09:56

Fit Online

Jak bezpiecznie się opalać?

Opalenizna to znak dobrze spędzonych wakacji. Jednak jeśli już pierwszego dnia doznasz poparzenia słonecznego, okaże się, że cały urlop nie będzie udany.

Postaramy się przedstawić kilka porad jak bezpiecznie się opalać i jak sprawić aby opalenizna była trwała oraz miała ładny brązowy odcień:

 • 1. Przyzwyczaj skórę do opalania przed wyjazdemPrzed odlotem do ciepłego kraju przyzwyczaj Twoją skórę do dłuższej obecności na słońcu w miejscu zamieszkania, aby Twoja skóra nie była zupełnie blada.
 • 2. Stopniowe opalanieNie opalaj się w pierwszym dniu wakacji bez umiaru. Stopniowo zwiększaj dawki słońca każdego dnia, dzięki czemu unikniesz poparzenia przez słońce.
 • 3. Opalanie w cieniuZapewne nie wiedziałeś, jednak w cieniu również można się opalać. Jest to korzystna metoda opalania, szczególnie dla osób z wrażliwą skórą. Proces ten będzie odpowiednio wolniejszy jednak na pewno bezpieczniejszy.
 • 4. Ochrona ciała dzięki kremom do opalaniaZaraz po przyjściu na plażę posmaruj się kremem z filtrem. Nie zapomnij również nałożyć krem jeśli wybierasz się na całodniowe wycieczki. Gdy ciało jest w ruchu proces opalania jest jeszcze szybszy. Ponawianie nakładania kremu powinno odbywać się ok. co dwie godziny.
 • 5. Filtr kremu a Twoja karnacja oraz miejsce opalaniaJednym z głównych błędów popełnianych przez plażowiczów jest niewłaściwie dobrany filtr kremu do opalania. Powinieneś wziąć pod uwagę zarówno jaką masz karnację, jak i miejsce, w którym się opalasz. Przykładowo jeśli spędzasz wakacje w Turcji lub Hiszpanii powinieneś zaopatrzyć się w filtr co najmniej 20. Osoby o jasnej karnacji nie powinny jednak tego robić zbyt szybko. W krajach o mniejszej wartości nasłonecznienia w zależności od karnacji można wybrać faktor 15 lub 10 na początek a po kilku dniach opalania się przejść na krem o mniejszej ochronie. Najbardziej narażone na poparzenia są osoby o karnacji bladej i rudych włosach. One powinny stosować na początek nawet filtr 30.
 • 6. Woda a opalaniePrzed wejściem do wody zaaplikuj większą warstwę kremu na twarz i ramiona. To miejsca  najbardziej narażone na poparzenia słoneczne  podczas pływania czy zabawy w wodzie. Po kąpieli wytrzyj się ręcznikiem i znów posmaruj kremem.
 • 7. Jak długo opalać się aby było bezpiecznieNie bez powodu lekarze zalecają, aby czas opalania nie był zbyt długi (30 min). Osoby przebywające większość czasu na słońcu zwiększają możliwość zachorowania na raka skóry. Obowiązuje zasada, że im ciemniejszą mamy skórę, tym dłużej możemy się opalać. Osoby o bardzo jasnej skórze w ogóle nie powinny przebywać na słońcu, zaś osoby ciemnoskóre mogą przebywać na słońcu ponad dwukrotnie dłużej niż osoby z grupy pierwszej i drugiej.
 • 8. Opalanie dla dzieciDzieci do 2 roku życia w ogóle nie powinny się opalać. Natomiast dzieci starsze powinny zostać stopniowo przyczajone do słońca. Przez pierwsze dni można pozwolić im pozostawać na pełnym słońcu maksymalnie godzinę. Potem coraz dłużej i dłużej. Pamiętaj jednak, że dziecko zawsze powinno mieć na głowie czapeczkę! Dzieci są szczególnie narażone na udar słoneczny.
 • 9. Samoopalacz na początekBy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D3, która jest w naszym organizmie niezbędna do prawidłowej gospodarki wapniem i fosforem trzeba choć przez jakiś czas dziennie przebywać w świetle słonecznym.Jeśli jednak nie wybieramy tego typu aktywności wyłącznie ze względu na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, a tylko dlatego, by zabrązowić , zdecydujmy się na samoopalacz.
 • 10. Zabezpieczenie znamion. I co z trądzikiemZabezpiecz znamiona przed działaniem promieni słonecznych stosując tzw. sunblocker czyli krem, który całkowicie zablokuje działania słońca w tym miejscu. Ochrona znamion przed słońcem jest tak ważna, ponieważ pod jego wpływem ze znamienia może rozwinąć się czerniak.Dla osób o cerze ze zmianami trądzikowymi są specjalne kremy, które nie będą powodowały nasilania się problemów skórnych.

Tematy:

Zobacz również

Jak bezpiecznie opalać się na słońcu?

Jak bezpiecznie się opalać?

Od kilku lat stale rośnie nasza świadomość względem stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Ochrona skóry w czasie opalania staje się normą nie tylko na egzotycznych plażach, ale nad Bałtykiem, na górskich ścieżkach i w miejskich parkach. A czy Ty znasz zasady bezpiecznego korzystania ze słońca? Może nadal nie wiesz, jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Oto, co musisz wiedzieć przed rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym!

Opalanie na słońcu – ile czasu?

Nie da się ukryć, że wygrzewanie się w promieniach słonecznych poprawia samopoczucie, jednak nadmierne opalanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia! Dlatego też czas spędzany na kąpielach słonecznych powinien być ograniczony, a samą skórę należy po zimie przyzwyczaić do słońca, mikrodawkując jej promienie słoneczne przez zaledwie kilka minut dziennie, dzięki czemu uruchomi ona swoje mechanizmy obronne. Wiele osób popełnia niestety błąd i od razu funduje skórze całodniową sesję na słońcu, co w większości przypadków kończy się silnymi poparzeniami słonecznymi! Gdy skóra zaadaptuje się do wakacyjnych warunków, czas spędzany na słońcu można wydłużać, pamiętając jednak o kilku ważnych kwestiach.

Po pierwsze z opalania należy zrezygnować w godzinach od 10 do 15, gdy słońce operuje najsilniej i bardzo łatwo o oparzenia słoneczne. Najlepszą porą na kąpiele słoneczne są godziny poranne od 8 do 10 i popołudniowe od 15 do 18.

Po drugie czas ekspozycji skóry na promienie UV trzeba zawsze dostosować do fototypu skóry, to on w dużej mierze decyduje o tym, ile można się opalać na słońcu. Zasada jest taka – im jaśniejsza cera, tym krócej powinna być opalana i wyższej ochrony przeciwsłonecznej potrzebuje.

Po trzecie eksperci zalecają, aby opalać się z przerwami, np. rekomendują co 20 minut zmieniać pozycję opalania.

Zasady bezpiecznego opalania

Zachowanie umiaru odnośnie do czasu spędzanego na słońcu to zaledwie jedna z reguł, która pozwala na bezpieczne opalanie. Jeszcze przed sezonem letnim warto odpowiednio przygotować ciało na większą dawkę słońca. W pierwszej kolejności zaleca się dietę wzbogacić w antyoksydanty, np. stosując suplementy diety z beta-karotenem, który jest naturalnym filtrem UV.

Ponadto beta-karoten to jedyny bezpieczny sposób na to, jak przyspieszyć opalanie na słońcu! Zanim rozpocznie się wielkie opalanie, trzeba przerwać kuracje kosmetyczne bazujące na retinolu i kwasach, gdyż składniki te zwiększają ryzyko powstawania przebarwień.

Zaleca się także wykonać peeling skóry i solidnie ją nawilżać, złuszczenie martwego naskórka sprawi, że skóra będzie równomiernie się opalać!

Najważniejszą zasadą bezpiecznego korzystania ze słońca jest ochrona skóry w czasie opalania.

Podstawą jest oczywiście filtr przeciwsłoneczny, jednak zanim przejdziemy do omawiania kosmetyków do opalania, warto jeszcze przypomnieć, że przed promieniowaniem UV trzeba koniecznie chronić oczy oraz głowę! Dodatkowo trzeba też chronić organizm przed odwodnieniem, które może wystąpić wskutek silnego pocenia się ciała.

W upalne dni ważne jest zwiększenie podaży wody przynajmniej do 3 litrów dziennie! Rozmawiając o opalaniu, nie można zapomnieć o posłonecznej pielęgnacji skóry. Po ekspozycji na słońcu zaleca się stosować kosmetyki o działaniu łagodzącym, nawilżającym i chłodzącym, które wspierają procesy regeneracji i odnowy naskórka (m.in. kosmetyki z panthenolem, witaminą E, alantoiną).

Kosmetyki do opalania

Coraz więcej z nas chce w sposób bezpieczny korzystać ze słońca, dlatego wraz z nastaniem pierwszych słonecznych dni w aptekach i drogeriach kosmetyki do opalania schodzą jak ciepłe bułeczki. Dużą popularnością cieszą się m.in. kosmetyki do opalania Ziaja i kosmetyki do opalania Cera+.

Wiele marek oferuje całe linie poświęcone ochronie przeciwsłonecznej (np.

kosmetyki do opalania Iwostin Solecrin, kosmetyki do opalania Mustela Sun), na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przede wszystkim kosmetyk powinien zapewniać ochronę przed całym spektrum promieniowania ultrafioletowego – UVA (UVA1, UVA2)/UVB (oba wykazują działanie kancerogenne).

Promieniowanie UVB to tylko 5% całości promieniowania UV docierającego do Ziemi, resztę stanowi UVA. UVB jest „aktywne” jedynie wiosną i latem (największe natężenie przypada w godzinach od 10 do 15).

Promienie UVB nie wnikają zbyt głęboko, ich działanie widoczne jest głównie na skórze w postaci opalenizny, a także rumienia i oparzeń słonecznych, równocześnie to one zapewniają skórną syntezę witaminy D3! Natężenie promieniowania UVA jest takie samo przez cały rok, nie zatrzymują go chmury, szyby ani ubrania, co więcej, wnika głęboko w skórę, gdzie uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe, powodując fotostarzenie się skóry, odpowiada ono także za alergie słoneczne i fotodermatozy.

Przez lata zagrożenie związane z UVA było ignorowane, gdyż skutki jego działania nie są widoczne od razu, dopiero po czasie! Powszechnie stosowane na kosmetykach do opalania oznaczenie SPF dotyczy wyłączenie promieni UVB i informuje o tym, ile więcej promieniowania UVB jest potrzebne do wywołania rumienia na skórze zabezpieczonej filtrem w stosunku do skóry niechronionej. O tym, czy dany kosmetyk chroni przed UVA, informuje zaś umieszczony na opakowaniu symbol UVA w kółeczku, IPD, PPD lub PA+++. W ostatnim czasie na rynku pojawiają się także preparaty o pełnym spektrum ochrony, które chronią przed UVA/UVB, a także przed promieniowaniem podczerwonym i światłem widzialnym (np. kosmetyki do opalania Farmona Sun).

Dobry krem z filtrami to jednak nie wszystko, kluczowa jest także jego aplikacja! Pierwszą warstwę preparatu należy nałożyć jeszcze przed wyjściem z domu (15-20 minut przed ekspozycją na słońce), drugą warstwę można dołożyć po około 30 minutach opalania, nie jest to jednak konieczne.

Leia também:  Como Conquistar Um Homem Que Tem Medo De Compromisso?

Obowiązkowe są natomiast kolejne aplikacje po około dwóch godzinach lub wcześniej np. po wyjściu z wody lub po wytarciu skóry ręcznikiem! Reaplikacje pozwalają zachować stabilny poziom ochrony, jednak tylko wtedy, gdy preparat stosuje się obficie i równomiernie.

Na koniec trzeba jeszcze obalić jeden mit związany ze stosowaniem wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, mianowicie ten, że kremy z filtrem blokują syntezę witaminy D3 w skórze. Nie do końca jest to prawda. Po pierwsze żaden kosmetyk nie zapewnia 100% ochrony.

Po drugie nikt, naprawdę nikt nie stosuje filtrów w odpowiedniej ilości!

Filtry przeciwsłoneczne SPF – czym kierować się przy wyborze?

Sercem kosmetyków na opalanie jest filtr przeciwsłoneczny. Podczas zakupów należy zwracać uwagę nie tylko na stopień ochrony, ale i na rodzaj filtra zawartego w kosmetyku. Do wyboru są filtry chemiczne (organiczne) i fizyczne (mineralne – tlenek cynku, dwutlenek tytanu).

Zasadnicza różnica polega na tym, że filtry mineralne odbijają i rozpraszają promienie UV, a filtry chemiczne je pochłaniają i przetwarzają w energię cieplną. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady.

Filtry mineralne są uważane za bezpieczniejsze, nie przenikają w głąb skóry! Ich minusem jest to, że są tępe w aplikacji i łatwiej się ścierają.

Ponadto bielą skórę, co częściowo rozwiązuje stosowanie nanocząsteczek, jednak same nanocząsteczki budzą pewne kontrowersje (podejrzewa się, że mogą przenikać w głąb skóry). Filtry chemiczne są natomiast niewidoczne na skórze, łatwo się rozprowadzają i są dużo trwalsze niż filtry mineralne. A wady?

Mogą powodować podrażnienia i przenikają do krwiobiegu! Na szczęście filtrów chemicznych jest bardzo dużo i nie wszystkie z nich uznawane są za niebezpieczne, niestabilne lub wywołujące niepożądane reakcje w kontakcie z promieniami słonecznymi (za filtry niebezpieczne uznaje się m.in. Octocrylene, Oxybenzone, Homosalate). Podczas kupowania kosmetyków do opalania warto wybierać te, które mają w swoim składzie fotostabilne filtry organiczne i mineralne, taka kompozycja zapewnia lepszą ochronę przeciwsłoneczną (np. kosmetyki do opalania Eris).

Kto powinien zrezygnować z kąpieli słonecznych?

Opalanie to zdecydowanie nie jest „sport” dla kobiet ciężarnych, które źle znoszą upały. Nadmierna ekspozycja na słońce nie jest też zalecana dla niemowląt i małych dzieci, dla seniorów oraz osób przewlekle chorych np.

na nadciśnienie, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty). Ponadto z opalania powinny zrezygnować osoby, które mają alergię na słońce, a także osoby przyjmujące leki o właściwościach fotouczulających (np.

antykoncepcja hormonalna, niektóre antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Bezpieczne opalanie to stopniowe, powolne budowanie opalenizny. Kąpiele słoneczne w samo południe, gdy słońce niemiłosiernie praży w dodatku bez odpowiedniej ochrony UV, to recepta na oparzenia słoneczne, przebarwienia, przyspieszone starzenie skóry, a także nowotwory skóry!

Bezpieczne opalanie – poznaj 10 najważniejszych zasad!

Letnie dni zachęcają do wyjścia z domu i cieszenia się słońcem. Nasza skóra przybiera wówczas piękny, złoto brązowy odcień. Dzieje się tak jednak tylko wówczas, gdy opalamy się z głową. Sprawdźmy więc, jak opalać się bezpiecznie. Poznaj 10 najważniejszych zasad.

Krem z filtrem to podstawa

Ochrona przed słońcem jest koniecznością, nawet jeśli zależy ci na tym, żeby się szybko opalić. Dobrze jest wyposażyć swoją kosmetyczkę w kremy z wysokim filtrem UV. Powinien on wynosić nie mniej niż SPF 15. Jeśli mamy jasną karnację – nie schodźmy poniżej SPF 30.

Zacznij przed wyjściem z domu

Jeśli zależy ci na tym, by ochrona przed słońcem działała od pierwszych minut na plaży, nie smaruj się kremem dopiero gdy usiądziesz na leżaku. Produkt potrzebuje czasu, by się wchłonąć i zacząć działać. Pierwszą warstwę kosmetyku nałóż więc już w domu, mniej więcej 20 minut przed wyjściem.

Aplikację kosmetyku należy powtarzać

Jeśli chcesz zagwarantować sobie bezpieczne opalanie pamiętaj, że nie wystarczy jednorazowe posmarowanie się kremem. Powtarzaj czynność po każdym wyjściu z wody lub jeśli po prostu plażujesz, spacerujesz – po upływie od 1 do 2 godzin.

Szczególnie zadbaj o dzieci

W przypadku dzieci powinniśmy szczególnie rozsądnie podchodzić do opalania. Maluchy powinny bawić się w cieniu parasola, mieć przykryte główki, a ich ciała należy zabezpieczyć kremem z wysokim filtem SPF 30 lub blokerem SPF 50.

Pamiętaj o nakryciu głowy

Bezpieczne opalanie to nie tylko troska o swoją skórę, ale również samopoczucie. Leżenie na słońcu może przyczynić się do udaru cieplnego. Dlatego też koniecznie weź ze sobą nakrycie głowy oraz pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Pij regularnie, małymi łykami – w ten sposób unikniesz skutków odwodnienia.

W tych godzinach unikaj słońca

W godzinach 11:00-15:00 dobrze jest zrezygnować z opalania. Słońce znajduje się wtedy wysoko i operuje naprawdę silnie, co może szczególnie przyczynić się do powstania poparzeń słonecznych, a przecież zależy Ci na pięknym odcieniu opalenizny, a nie nieestetycznie, czerwonej skórze.

Opalaj się rozsądnie

Jeśli opalanie ma być bezpieczne nie zaczynaj urlopu od całodniowego pobytu na słońcu. Początkowo warto opalać się przez kilka – kilkanaście minut, stopniowo wydłużając ten czas. Twoja opalenizna będzie piękniejsza i trwalsza. 

Opalanie a ciąża

Ciężarne panie mogą się opalać, niemniej powinny pamiętać, że w tym okresie znacznie częściej dochodzi do uczuleń, poparzeń oraz powstawania stałych przebarwień. Warto więc zacząć stopniowo i pamiętać o odpowiedniej ochronie. Dobrze jest też przed planowanymi wakacjami skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Tego nie zabieraj ze sobą

Idąc na słońce nie nakładaj biżuterii – w reakcji z promieniami słonecznymi może cię uczulić. Zrezygnuj również z metalowych ozdób na swoim ciele, które mogłyby cię poparzyć.

Zadbaj o skórę po opalaniu

Bezpieczne opalanie to również troska o skórę po zakończeniu kąpieli słonecznej. Umyj dokładnie skórę i wklep w nią kojący balsam lub chłodzący krem po opalaniu.

Rozpoczynając wakacje, pamiętaj, aby dobrze przygotować się na ekspozycje słoneczne. Dzięki temu unikniesz poparzeń,  będziesz cieszyć się zdrowo wyglądającą, promienną skórą, a opalenizna pozostanie z Tobą na dłużej.

7 zasad zdrowego opalania. Jak dbać o skórę?

Opalanie nie jest zdrowe, ale nie trzeba rezygnować z przebywania na słońcu. Jest to wręcz niewskazane, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych dochodzi do przezskórnej syntezy witaminy D. Trzeba zatem zachować „zdrowy rozsądek”, pamiętając o umiarze oraz o unikaniu słońca w szczytowych godzinach.

Jak się zdrowo opalać?

Nadmierne opalanie – bez stosowania się do najważniejszych zasad – faktycznie może być groźne. Dlatego podstawą jest właściwe przygotowanie skóry do kąpieli słonecznych oraz postępowanie po zakończeniu opalania.

 • Nie przebywaj na słońcu między 11:00 a 15:00

Czas między 11:00 a 15:00 to okres, w którym słońce świeci najbardziej intensywnie. Chociaż dzięki temu możesz szybciej uzyskać opaleniznę, większe też będzie ryzyko poparzenia skóry.

Zasada zdrowego opalania jest więc taka, aby korzystać ze słońca rano lub po południu.

 • Stosuj kosmetyki z filtrem UV

Jeżeli zamierzasz przebywać na słońcu dłużej niż kilkanaście minut, musisz dobrze zabezpieczyć swoją skórę. Koniecznością jest zaaplikowanie kosmetyków z filtrem – faktor należy dostosować do swojej karnacji.

Wybierając preparat, zwróć uwagę nie tylko na wartość SPF. Znaczenie ma także rodzaj ochrony – należy zastosować kosmetyk zabezpieczający nie tylko przez UVB, ale również przed UVA czy IR.

Pamiętaj! Otwarte kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi spełniają swoje funkcje przez około rok. Po tym okresie, tracą swoje właściwości, mogą uczulać i nadają się niestety do utylizacji.

 • Kosmetyki przeciwsłoneczne nakładaj przed wyjściem z domu

Aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, kosmetyki z filtrem UV należy aplikować na 20-30 minut przed ekspozycją na słońce. Dlatego preparat nałóż przed wyjściem z domu – tak, aby na plaży zapewnić sobie już pełną ochronę. 

 • Aplikację kosmetyków z filtrem powtarzaj co kilka godzin

Nie wystarczy, że raz zaaplikujesz krem ochronny od słońca. Czynność tę należy powtarzać co 3-4 godziny, aby zapewnić skórze dostateczne zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętaj! Jeśli wychodzisz z wody lub wycierasz się ręcznikiem, krem przeciwsłoneczny musisz nałożyć od razu. Dotyczy to także tych preparatów, które są np. wodoodporne.

 • Zabezpiecz najbardziej wrażliwe miejsca

Nie wystarczy, że skórę na plecach, nogach, brzuchu czy rękach wysmarujesz grubą warstwą kosmetyku z wysokim faktorem. Krem ochronny od słońca warto zaaplikować także na twarz, szyję i dekolt oraz uszy.

Należy pamiętać także o zabezpieczeniu głowy oraz oczu. W tej roli świetnie sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem.

 • Nie opalaj się w bezruchu

Kąpieli słonecznych wcale nie musisz zażywać, leżąc bez ruchu na ręczniku. Piękną opaleniznę uzyskasz również podczas spacerowania brzegiem można czy aktywności na plaży.

 • Nie przebywaj na słońcu przez długi czas

Jeśli chcesz uzyskać efekt złocistej opalenizny, nie musisz przebywać na słońcu od rana do wieczora. Dawkuj promienie słoneczne, spędzając na plaży nie więcej niż kilka godzin. Staraj się przy tym robić przerwy, np. odpoczywając w bardziej zacienionym miejscu.

Ważna pielęgnacja skóry po opalaniu

O skórę poddaną ekspozycji słonecznej należy odpowiednio zadbać. Po powrocie z plaży musisz wziąć prysznic – po to, aby zmyć resztki kosmetyku, piasku oraz potu.

Wilgotną skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie nałożyć balsam. Warto wybrać kosmetyki specjalnie przeznaczone do tego celu, ponieważ zawierają zestaw odpowiednio dobranych składników aktywnych. Są to substancje, które wspierają nawilżenie skóry, wspomagają proces regeneracji naskórka oraz pomagają złagodzić ewentualne podrażnienia.

 • Przypisy:
 • Przeczytaj także:
 • Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci,   Rodzaje filtrów UV,   Aplikacja ochrony przeciwsłonecznej w praktyce,   Jak działa ochrona przeciwsłoneczna,   Słońce a trądzik,   Uczulenie na słońce,   Opalanie naturalne czy samoopalacz,  Co powinniśmy wiedzieć o kosmetykach do opalania?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*