Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Jak poradzić sobie z infekcją intymną i jak jej zapobiegać?
 • SPIS TREŚCI

█ Infekcje intymne — objawy

Za stany zapalne pochwy u kobiet, zewnętrznych narządów płciowych mężczyzn odpowiadają patogeny jak bakterie, pierwotniaki, grzyby (drożdże), a także wirusy, jak również zaburzona flora bakteryjna pochwy.

Procesowi zapalnemu i zakażeniu o określonej etiologii towarzyszy wiele objawów jak upławy (o różnym charakterze), intensywne swędzenie i świąd, pieczenie, kłucie, ból, obrzęk, silne zaczerwienienie.

Dla rozpoznania typu infekcji intymnej pomocne jest określenie wyglądu upławów. Zależnie od czynnika upławy mogą mieć różny charakter.

Kolor, konsystencja upławów ma istotne znaczenie dla rozpoznania etiologii np. bakteryjnego, grzybiczego lub mieszanego zapalenia pochwy. Oprócz tego kobiety często skarżą się na świąd, pieczenie, zaczerwienienie błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, ból – również podczas oddawania moczu.

Upławy przy infekcjach intymnych

Upławy można podzielić ze względu na ich kolor – mogą pojawić się upławy białawe, różowe, żółte, brunatne, niekiedy nawet zielonkawe. Ze względu na swoją konsystencję mogą mieć charakter ropny, śluzowy, serowaty. Niekiedy w upławach znajduje się krew. Nie bez znaczenia jest…

zapach upławów! Nieprzyjemny zapach z pochwy może świadczyć o grzybicy wywołanej przez drożdżaki z rodzaju Candida np. C.albicans. Nieprzyjemna woń jest również odczuwalna w przypadku rzęsistkowicy. Infekcji towarzyszą zatem niekiedy “śmierdzące” upławy określane często jako “zapach ryby”.

Nieprzyjemny aromat z pochwy to istotny sygnał do diagnostyki w kierunki grzybicy pochwy, kandydozy zewnętrznych narządów płciowych, infekcji na tle bakteryjnym, a także rzęsistkowicy.

█ Przyczyny infekcji intymnych

Za infekcje intymne odpowiadają takie czynniki jak bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Za samo zapalenie pochwy odpowiadają po części zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie menopauzy. Zależnie zatem od wieku zakażenia żeńskich narządów płciowych mogą być podzielone ze względu na “wiek” pacjentki:

 • wiek dziecięcy – wśród przyczyn wymienia się grzybicę, rzesistkowicę, a także bakterie, które mogły zostać przeniesione z okolic odbytu. Nie bez znaczenia jest wprowadzanie do pochwy przedmiotów codziennego użytki jak guziki, zabawki, ołówki .
 • kobiety dorosłe – przyczyną infekcji w tym okresie może być błędna higiena osobista (rzadka, niedokładna), nie bez znaczenia są stosunki seksualne i niekiedy ilość partnerów oraz ich zmienność. Często infekcje intymne mogą zawitać na skutek przyjmowania niektórych leków jak antybiotyki doustne, które osłabiają florę bakteryjną pochwy. Niekiedy do zakażeń może dojść w okresie poporodowym.
 • kobiety dojrzałe – zaburzenia hormonalne u Pań zwiastują zmiany w obrębie błony śluzowej – często jest ona przesuszona, co stanowi wrota dla zakażenia. Oprócz tego zmienia się na niekorzyść pH pochwy (staje się bardziej zasadowe i mniej kwasowe), co sprzyja rozwojowi patogennej flory. Często kobiety przechodzące przekwitanie skarżą się na uczucie pieczenia, suchość, dyskomfort i objawy te nie są związane z obecnością infekcji, ale mniejszym stężeniem estrogenów i zmianami mikroanatomicznymi nabłonka pochwy. Wiele z nich w tym okresie sięga po nawilżające globulki Cicatridina lub HydroVag ze względu na suchość pochwy.
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

(Niewłaściwa) higiena okolic intymnych

Niezależnie od wieku jedną z podstawowych przyczyn jest niewłaściwa higiena, do której wiele kobiet błędnie używa mydła. Zabiegani rodzice z kolei niekiedy mogą nie dopilnować, czy dziecko zmieniło bieliznę na czystą.

Istotne jest również uświadomienie codziennej potrzeby higieny osobistej, która nie powinna ograniczać się jedynie do umycia nóg, rąk czy włosów. Szczególnie ważna jest higiena intymna w okresie menstruacji.

Do pielęgnacji okolic intymnych powinno używać się produktów o niskim pH – kwaśne środowisko nie sprzyja patogennej florze. Dlatego warto zaopatrzyć się w płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym.

Dobrej kondycji okolic intymnych nie sprzyja bielizna wykonana ze sztucznych i nieprzepuszczających powietrza materiałów – zdecydowanie łatwiej wtedy o odparzenie, podrażnienie.

Sztuczne tkaniny mogą prowadzić do przegrzania się okolic intymnych, ich nadmiernym poceniu się. Istotny jest również kierunek mycia – okolice intymne myjemy od sromu w kierunku odbytu.

█ Najczęstsze infekcje intymne

Jak wyżej wspomniano infekcja intymna może mieć różne podłoże – jej przyczyną mogą być drożdżaki, bakterie, wirusy, pierwotniaki. Pod względem statystycznym ok. połowa zakażeń jest pochodzenia bakteryjnego, kandydoza i drożdżakowe infekcje to max. trzydzieści kilka procent, rzadziej zdecydowanie odnotowuje się obecność rzęsistka czy wirusa HPV.

Infekcja grzybicza – grzybica pochwy, kandydoza

Infekcja grzybicza pochwy, czyli grzybica pochwy, zwana niekiedy kandydozą jest wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida, gdzie najczęstszym patogenem jest Candida albicans.

Charakterystyczne dla infekcji grzybiczej są upławy – określane jako serowate, białawe. Oprócz tego odnotowuje się zaczerwienienie, świąd, zwiększoną tkliwość narządów płciowych.

Z kolei u mężczyzn często przebiega bezobjawowo, niekiedy dochodzi do pieczenia cewki moczowej czy zaczerwienienie żołędzia prącia.

 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Infekcja bakteryjna tzw. waginoza

Bakteryjna waginoza to najczęściej efekt zaburzonej równowagi flory jelitowej pochwy, które może mieć miejsce na skutek stosowania antybiotyku.

Często w wyniku tego dochodzi do nadmiernego wzrostu flory bakteryjnej, która zwykle u kobiet zdrowych pozostaje w małej ilości. Dla tego zakażenia charakterystyczne są upławy, które przybierają konsystencję szarego płynu o nieco rybnym zapachu.

W zakażeniu tym nie do końca obecne są świąd czy pieczenie. Za infekcje te odpowiada m.in. Chlamydia trachomatis.

Infekcje wirusowe

Najczęściej wymienia się tutaj wirusa HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Infekcje te dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiet. Wśród objawów pojawia się świąd, uczucie pieczenia, pęcherze wypełnione płynem, uczucie napięcia i ciągnięcia skóry.

Warto jednak pamiętać, że nosicielem wirusa jest się do końca życia, a bardzo często można zaleczyć objawy i wprowadzić wirusa w tryb “czuwania.

Inną możliwością jest opryszczka narządów płciowych związana z wirusem HSV-2, który jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych.

Pasożytnicze infekcje intymne

Rzęsistkowica wywołana rzęsistkiem to jedna z częstszych infekcji intymnych pochodzenia pasożytniczego. Występuje zarówno u kobiet (rzęsistek występuje w pochwie i cewce moczowej) jak i mężczyzn (często w prostacie).

Wśród charakterystycznych objawów rzęsistkowicy są również upławy, ale przybierają one żółtawe – zielonkawe zabarwienie, zapach wydzieliny z pochwy jest nieprzyjemny, dochodzi do częstej mikcji (oddawania moczu), której towarzyszy pieczenie, ból i świąd.

Infekcje intymne u mężczyzn

Z powodów anatomicznych infekcje intymne w mniejszym stopniu dotyczą panów, jednak nie są oni wolni całkowicie od tego typu dolegliwości. Na jakie infekcje skarżą się panowie? Są to m.in.

rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, opryszczka narządów płciowych, kandydozy w okolicach żołędzi i napletka (towarzyszy pieczenie, swędzenie, biały nalot na penisie, czerwone plamki, ból przy oddawaniu moczu).

Panowie nie są również wolni od chlamydii, która może zdarzyć się podczas zbliżeń płciowych.

Kobiety w ciąży i infekcje intymne

Infekcje intymne są szczególnie groźne w okresie ciąży – mogą one zaatakować rosnący płód, co stwarza ryzyko m.in. poronienia.

Kobiety w ciąży mogą paść ofiarą typowych zakażeń jak bakteryjne zapalenie pochwy, grzybicze zakażenie pochwy i/lub wargo sromowych mniejszych / większych. W przypadku kobiet ciężarnych leczenie za pomocą leków OTC z apteki jest zwykle pozbawione sensu.

Dla bezpieczeństwa własnego i dziecka leczeniem powinien zająć się ginekolog. Zatem, czy kobieta ciężarna powinna udać się do lekarza ginekologa w okresie infekcji intymnej? TAK, zawsze.

█ Leczenie infekcji intymnych – leki i preparaty bez recepty

Jak zatem przebiega leczenie i jak dobiera się leki na infekcje intymne? Można wyróżnić kilka produktów, które są pomocne i wręcz niezbędne w przypadku infekcji miejsc intymnych i dróg rodnych.

Leia também:  Como Esquecer Algo Que Não Sai Da Cabeça?

W przypadku tego typu infekcji niewiele jest ziołowych środków, jednym z nich jest Vagosan na bazie kory dębu i rumianku.

Oprócz tego dodatki ziołowe prędzej spotyka się w płynach i żelach do higieny intymnej.

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Vagosan to ziołowy tradycyjny lek stosowany pomocniczo w infekcjach intymnych

Preparaty na infekcję intymną — globulki, kremy i kapsułki dopochwowe

Grupa ta to szeroki zakres preparatów, wśród których wymienia się leki bez recepty, a także liczne wyroby medyczne. Zależnie od składu wykazują różne właściwości i działanie. Wśród nich można wymienić globulki o działaniu przeciwbakteryjnym jak np.

Albothyl, krem dopochwowy z klotrimazolem jak Clotidal (lub wersja w globulce jak Canesten 500 mg), kapsułki dopochwowe z fentikonazolem, który stosuje się w mieszanych zakażeniach (grzybiczo-bakteryjnych) jak Gynoxin Optima i Gynoxin Uno.

Oprócz tego sporą grupę asortymentową na infekcje u kobiet stanowią wyroby medyczne, wśród których wymienić można m.in.:

 • Chlorivag w globulkach o przeciwzapalnym działaniu,
 • Albivag czy Hexagyn DUO o właściwościach zakwaszających i nawilżających,
 • Feminella Vagi C zakwaszająca lub Vitagyn C dostępny jako krem,
 • Zenella MED lub Iladian Direct Plus, czyli 2 wyroby medyczne o zbliżonym składzie.

Globulki dopochwowe, kapsułki mogą zawierać substancje niszczące bakterie, grzyby. Oprócz tego zakwaszają środowisko pochwy, co sprzyja odbudowie mikroflory i powstrzymuje dalszy rozwój patogenów.

Nieco odmiennym preparatem jest Tantum Rosa, która jest lekiem służącym do irygacji środowisko pochwy za pomocą irygatora lub dostępny jest w wersji gotowych roztworów. Co zawiera ten lek? Jeden z dobrze znanych NLPZ jak benzydamina, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco i znieczulająco miejscowo.

Tantum Rosa to lek z benzydaminą na stan zapalny pochwy i upławy

Istotną rolę w leczeniu infekcji odgrywają bakterie kwasu mlekowego należące do grupy Lactobacillus, które są elementem flory pochwy, znane są one również jako pałeczki kwasu mlekowego. Środki te jak np.

globulki Gynuaxil łagodzą często stan zapalny, łagodzą objawy infekcji. Najczęściej infekcja intymna wymaga uzupełnienia dobrych bakterii. Więcej informacji na temat produktów wspierających kobiecą florę bakteryjną (np.

jak probiotyk dopochwowy) znajdziecie na blogu apteki Galen.

Szukasz produktów do uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy? Zobacz kategorię probiotyki ginekologiczne!

Seks – kiedy przyjemność staje się źródłem infekcji

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Wiele kobiet zastanawia się, czy seks może przyczynić się do wystąpienia infekcji. Muszę Cię zmartwić, ale istnieje takie ryzyko. Nie oznacza to jednak, że przy kontakcie seksualnym z partnerem musi wystąpić. Może, ale nie jest to przesądzone. Wszystko zależy od tego, jak wygląda seks, w jaki sposób się zabezpieczamy i jak oboje z partnerów dba o higienę miejsc intymnych. 

Ryzyko wystąpienia infekcji

Przyjemność, satysfakcja i budowanie więzi pomiędzy partnerami to ta pozytywna strona życia seksualnego. Nie możemy jednak lekceważyć tej drugiej, mniej dla nas przyjemnej, czyli ryzyka wystąpienia infekcji miejsc intymnych.

Bardzo dużo słysz się, że seks bez zabezpieczenia może być przyczyną choroby wenerycznej, ale też infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach mikrośrodowiska śluzówek narządów płciowych jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów, bakterii i wirusów, które odpowiadają za szereg chorób narządów płciowych. Nie zawsze nasz partner odczuwa dolegliwości z tym związane, ale objawy mogą pojawić się u nas.

Dolegliwości intymnych doszukiwać się należy w zaburzonym pH pochwy, a seks może przyczynić się do rozwoju zakażeń lub potęgować ich objawy. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie choroby w obrębie narządów płciowych są przenoszone drogą płciową.

Należą do nich bakteryjna waginoza i infekcja grzybicza pochwy, co nie oznacza, że seks nie przyczyni się do ich rozwoju lub powstania silniejszych objawów. Są jednak schorzenia, które bez wątpienia drogą płciową są przenoszone na partnera.

Zaliczamy do nich kiłę, rzeżączkę, wirus HIV i HCV oraz wrzód miękki.

Infekcje grzybicze pochwy wywołane są przede wszystkim nieodpowiednią higieną, otyłością, niekontrolowaną cukrzycą, a nawet ciążą. Mogą wystąpić w przypadku obniżonej odporności pacjentki.

Jeżeli chodzi o bakteryjną waginozę to przyczyn powinniśmy doszukiwać się w utracie równowagi flory bakteryjnej środowiska pochwy, podczas której wzrasta pH pochwy oraz rozwijają się patologiczne drobnoustroje.

Zapobiegać, a nie leczyć

Z pewnością łatwiej jest zapobiegać wystąpieniu infekcji intymnych niż leczyć je już po ich wystąpieniu.

Nie namawiam Cię do porzucenia życia seksualnego, ponieważ nie tędy droga i z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ jak wszystkie wiemy, seks ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm oraz wpływa na nasze relacje z partnerem.

Mam dla Ciebie kilka wskazówek i porad, które pozwolą Ci cieszyć się seksem, nie martwiąc się o nieprzyjemne dolegliwości, jakie mogą wystąpić na skutek zbliżenia seksualnego:

 • Zadbaj o higienę miejsc intymnych, stosuj sprawdzone i skuteczne preparaty na bazie składników naturalnych oraz wolne od mydeł SLS i parabenów. Daj szanse naturze, stosując zioła, tj. rumianek, kwiatek nagietka, niepokalanek mnisi czy też pokrzywa. Przypomnij o tym również swojemu partnerowi.
 • Używaj prezerwatyw, które zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów między partnerami.
 • W trakcie infekcji intymnych staraj się unikać seksu. Lepiej szybko pozbyć się problemu niż zmagać się z jego nawrotami.
 • Seksualne przygody również zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji, ponieważ nie znamy partnera i nie wiemy, czy podczas zbliżenia nie będziemy narażone na transmisje bakterii i wirusów.

Seks jest niezwykle przyjemny i partnerzy go potrzebują. Niesie on za sobą jednak ryzyko wystąpienia infekcji, warto pomyśleć o jego zminimalizowaniu i cieszyć się wspólnymi doznaniami seksualnymi bez żadnych obaw przed nieproszonymi bakteryjnymi gośćmi w naszym organizmie.

Do przeczytania wkrótce!
Diana Piech

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Aktywności seksualne a infekcje intymne

Jakie aktywności seksualne wpływają na ryzyko zakażenia infekcją intymną? Dowiedz się też czy można uprawiać seks podczas infekcji intymnej.

Chociaż masturbacja z użyciem śliny nie zwiększa częstości występowania grzybicy pochwy, zwiększa natomiast ryzyko wystąpienia nawrotów infekcji5. Z tego powodu kobiety z historią niedawnego zakażenia grzybiczego powinny unikać tego rodzaju aktywności seksualnej.

Innym czynnikiem zwiększającym ryzyko nawrotów jest  bierny seks oralny kobiety. Natomiast nie znaleziono związku między seksem analnym, częstością stosunków pochwowych, liczbą partnerów czy czasem trwania relacji, a ponownym wystąpieniem objawów zapalenia pochwy5.

 

Czy partner seksualny powinien być leczony?

Nie ma wskazań aby leczyć partnerów seksualnych pacjentki z grzybicą pochwy, którzy nie prezentują objawów. Natomiast 15% mężczyzn może przejawiać objawy zapalenia żołędzi tj.: zaczerwienienie, pieczenie, świąd, obecność wydzieliny z cewki moczowej7.

Grzybica u mężczyzn częściej dotyczy nieobrzezanych i chorujących na cukrzycę. W takim przypadku partner powinien skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Należy jednak pamiętać, że niekoniecznie wystąpienie objawów grzybicy u mężczyzn będzie związane z aktywnością seksualną, a np. cukrzycą czy antybiotykoterapią6

Zaleca się powstrzymanie od współżycia w czasie trwania infekcji i leczenia grzybicy pochwy. Jednym z powodów jest wymienione wcześniej ryzyko zakażenia partnera. Co więcej, aktywność seksualna może spowodować nieskuteczność leczenia i nawroty infekcji5. Oczywiste jest, że stosunki płciowe mogą nasilać objawy zapalenia pochwy i powodować znaczny dyskomfort.

Źródła:

1 Achkar JM, Fries BC. Candida Infections of the Genitourinary Tract. Clin Microbiol Rev. 2010 Apr; 23(2): 253–273.

2 Beigi RH, Meyn LA, Moore DM, Krohn MA, Hillier SL. Vaginal yeast colonization in nonpregnant women: a longitudinal study. Obstet Gynecol 2004 Nov;104(5 Pt 1):926-30.

3 Sobel JD. Vulvovaginal candidosis. Lancet. 2007 Jun 9;369(9577):1961-71.

4 Reed BD, Gorenflo DW, Gillespie BW, Pierson CL, Zazove P. Sexual Behaviors and Other Risk Factors for Candida Vulvovaginitis. Journal of Women's Health & Gender-Based Medicine Vol. 9, No. 6 2004.

5 Reed BD, Zazove P, Pierson CL, Gorenflo DW, Horrocks J. Candida transmission and sexual behaviors as risks for a repeat episode of Candida vulvovaginitis. J Womens Health (Larchmt) 2003 Dec;12(10):979-89.

6 Balanitis and balanoposthitis: a review S Edwards Genitourin Med 1996 Jun;72(3):155-9.

Leia também:  Como Saber Que Itens Comprar No Lol?

7 https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/vaginal-yeast-infections (ostatni dostęp: 24.02.2021)

LMR-CH-20210318-19

Poznaj przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia infekcji pochwy. Dowiedz się jak im zapobiegać.

DOWIEDZ SIE WIĘCEJ

Dowiedz się, czym jest grzybica pochwy i jakie powszechne objawy mogą ci pomóc ją rozpoznać. Poznaj sposoby leczenia grzybicy i metody, które pomogą ci uniknąć nawrotu infekcji.

DOWIEDZ SIE WIĘCEJ

Zdobądź niezbędną wiedzę na temat grzybicy pochwy podczas ciąży. Dowiedz się, jak unikać i zapobiegać intymnej infekcji grzybiczej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zredukuj ryzyko infekcji grzybiczej. Poznaj objawy grzybicy penisa oraz sprawdzone sposoby leczenia i zapobiegania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Grzybica pochwy jest powszechną dolegliwością intymną, ale ile tak naprawdę o niej wiesz? Naucz się oddzielać fakty o grzybicy pochwy od mitów, rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę! Możesz też podzielić się wynikiem ze znajomymi.

ROZWIĄŻ QUIZ

Dowiedz się więcej na temat objawów bakteryjnego zapalenia pochwy, kto jest najbardziej narażony na infekcję i na czym polega różnica pomiędzy bakteryjnym zapaleniem a grzybicą. W naszym artykule znajdziesz porady na temat leczenia i zapobiegania nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Czy wiesz jak infekcje intymne mogą wpływać na zajście w ciążę? Dowiedz się jak dbać o swoją płodność.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Poznaj przyczyny infekcji intymnych i dowiedz się, jak możesz im zapobiegać wprowadzając zmiany w swoim stylu życia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Zauważyłaś niepokojące objawy u swojej córki? Dowiedz się, skąd bierze się infekcja intymna u dziewczynek i jak jej zapobiec.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmiany hormonalne, na przykład w okresie menopauzy lub ciąży, mogą wpływać na zdrowie intymne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Pieczenie pochwy po stosunku i podczas. Czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy?

Infekcje intymne to dolegliwości, które dotykają wielu kobiet. Występują wskutek niewłaściwej higieny, osłabionej odporności, zakażeń drożdżycą i wielu innych czynników. Powodują zwykle nieprzyjemne objawy, m.in.

świąd oraz pieczenie, które często daje się we znaki po stosunku.

Jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Co zrobić, by się przed nimi uchronić i wreszcie: czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, poznasz je w tym artykule!

Zapalenie pochwy po stosunku

Przyczyną zarówno chorób wenerycznych, jak i infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych może być seks bez zabezpieczenia.

Choroby i zakażenia intymne, które nie wywołują żadnych objawów u nosiciela, mogą doprowadzić do rozwoju pełnoobjawowej infekcji u jego partnera seksualnego.

Jeżeli więc symptomy infekcji pojawiają się po stosunku, niewykluczone, że przyczyną ich wystąpienia jest zakażenie przeniesione drogą płciową. Niekiedy objawy zapalenia pochwy mogą wystąpić dopiero po jakimś czasie od seksu, a początkowo infekcja przebiega bezobjawowo.

Leczenie infekcji po stosunku

Leczenie infekcji intymnej, która wystąpiła po stosunku, zwykle polega na zastosowaniu dopochwowych leków przeciwgrzybiczych, np. klotrimazolu czy nystatyny. Najczęściej stosuje się je w postaci kremów lub tabletek.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest zakażenie drożdżycą, leczenie warto wspomóc również probiotykami i preparatami zawierającymi florę bakteryjną. W cięższych przypadkach konieczna może być terapia doustna, np. flukonazolem. Pacjentkom w ciąży zaleca się mikonazol i ekonazol.

Jeżeli kobieta cierpi z powodu waginozy i jest w ciąży, lekarz zaleca antybiotykoterapię metronizadolem lub klindamycyną. W przypadku gdy diagnoza wykazuje zakażenie rzęsistkiem pochwowym, konieczne jest leczenie obojga partnerów.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

By zmniejszyć ryzyko infekcji intymnych po stosunku, należy dbać o higienę własną oraz partnera. Powinno się również unikać kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami, a jeśli mają one miejsce – stosować prezerwatywy, które zabiegają przenoszeniu drobnoustrojów między partnerami.

Jeśli z powodu suchości pochwy dochodzi do drobnych otarć w czasie stosunku, warto podczas współżycia sięgać po dostępne w aptekach żele nawilżające. Niewskazany jest także seks w czasie miesiączki, kiedy ryzyko rozwoju infekcji jest znacznie wyższe.

Ostrożność należy zachować również po długotrwałej antybiotykoterapii, w czasie osłabienia odporności lub podczas zaburzeń hormonalnych spowodowanych niedoczynnością tarczycy oraz ciążą. Warto wówczas sięgać po specjalne preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które regulują mikroflorę pochwy.

Również w przypadku, kiedy infekcja u jednego z partnerów już wystąpiła, nie należy ukrywać tego faktu, ani zastanawiać się, seks czy i jak uprawiać. Stosunek koniecznie powinien wówczas odbywać się z użyciem prezerwatyw.

Grzybica pochwy a seks

Podczas leczenia infekcji intymnych wiele kobiet zastanawia się, czy może uprawiać seks bez ryzyka zakażenia partnera. W takich sytuacjach specjaliści zalecają jednak powstrzymanie od współżycia.

Z badań klinicznych wynika bowiem, że oprócz zakażenia partnera istnieje ryzyko podrażnienia błony śluzowej pochwy, a w konsekwencji do powstania kolejnych mikrouszkodzeń i pogłębienia infekcji.

Co więcej, zasadowy odczyn nasienia może utrudniać rozwój pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Jak długo powinna trwać abstynencja? Do czasu wyleczenia infekcji.

Leczenie infekcji intymnych zwykle odbywa się w warunkach domowych i nie jest czasochłonne. Po ustąpieniu objawów i zakończeniu zaleconej przez lekarza terapii można powrócić do współżycia.

Fakty i mity

Statystyki wskazują, że aż 75 proc. dorosłych kobiet na całym świecie przynajmniej raz przeszło infekcję intymną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wystąpienie zakażenia nie jest związane z wiekiem i nie musi być wynikiem współżycia z zakażonym partnerem.

Tego rodzaju infekcje zdarzają się bowiem w każdej grupie wiekowej u kobiet w będących różnych sytuacjach życiowych, zawodowych i materialnych. Nie jest słuszne również przekonanie, że dotykają przede wszystkim pań, które nie dbają należycie o higienę – z ich powodu cierpią także osoby, które skrupulatnie przestrzegają jej zasad.

Prawdą jest natomiast, że zakażeniom sprzyjają wizyty na basenie oraz w jacuzzi, częsta zamiana partnerów seksualnych, stres czy zaburzenia hormonalne spowodowane ciążą lub menopauzą. Niekiedy, by uchronić się przed infekcją, wchodząc na basen panie stosują tampony.

To błąd – tampon nie tylko nie uchroni przed zakażeniem miejsc intymnych, ale będzie mu sprzyjał! Aplikując go i wyjmując, podrażniamy nabłonek i powodujemy otarcia, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Z tego względu zaleca się stosowanie tamponów tylko i wyłącznie w czasie miesiączki.

Grzybica pochwy po stosunku to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Jej leczenie zwykle nie jest jednak trudne, a po zastosowaniu terapii przykre dolegliwości szybko ustępują.

By leczenie było skuteczne, a infekcja nie nawracała, nie należy lekceważyć lekarskich zaleceń, również tych dotyczących współżycia.

Czasowa abstynencja uchroni nas przed wzajemnym przekazywaniem drobnoustrojów i sprawi, że dyskomfort i dolegliwości wkrótce odejdą w niepamięć.

Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zdrowy seks. Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

Czasem seks może być przyczyną infekcji intymnych u kobiet. Jakie nawyki warto sobie wyrobić, aby bezpiecznie oddawać się łóżkowym rozkoszom?

Leia também:  Como Saber Que A Cadela Esta Gravida?

Seks – nawet w stałym związku – może być przyczyną infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet. Dlatego tak ważne są dobre nawyki, które mogą im zapobiegać. Budowa męskich organów płciowych sprzyja ochronie przed infekcjami. Łatwiej jest wszystko dokładnie umyć. Kobiety mają gorzej.

Romantyczny prysznic

W czasie stosunku partnerzy dzielą się nie tylko rozkoszą, ale i całą swoją florą bakteryjną. I choć spontaniczny seks wydaje się bardziej ekscytujący, to jednak zdecydowanie bezpieczniejszy jest poprzedzony prysznicem, ale jeśli to niemożliwe, to umyciem okolic intymnych. Trzeba też umyć ręce, bo mogą być środkiem transportu dla groźnych drobnoustrojów.

Problemem bywa często higiena intymna panów. Wielu przy myciu okolic intymnych nie odciąga napletka i nie wymywa gromadzących się tam bakterii i grzybów, które mężczyznom nie szkodzą, ale kobietom – tak. Również panowie powinni używać do higieny intymnej płynów do tego przeznaczonych, bo intensywnie pachnące żele mogą działać drażniąco dla obojga partnerów.

Profilaktyczna gra wstępna

Gra wstępna, która ma dostarczać przede wszystkim wiele satysfakcji i potęgować podniecenie, zabezpiecza też przed infekcjami. Kiedy kobieta podnieca się, zaczyna produkować więcej śluzu pochwowego który chroni przed otarciami podczas stosunku. Prawidłowe pH pochwy jest kwaśne i waha się między 3,5 a 4,5.

Kwaśny odczyn śluzu zabezpiecza środowisko pochwy przed rozwojem drobnoustrojów i powstawaniem infekcji. Drobne nawet niewidoczne otarcia to wrota dla bakterii, wirusów i grzybów. Jeśli z jakiejś przyczyny, a zdarza się to nawet z powodu stresu, pochwa jest zbyt sucha, należy przed stosunkiem zastosować dostępny w aptekach nawilżający żel intymny.

Smarujemy wówczas niewielką ilością przedsionek i wewnętrzną część pochwy.

Sexy bielizna tylko do igraszek

Ginekolodzy nie są zwolennikami stringów oraz majtek z drażniącymi pochwę ozdobami ze skóry czy biżuterią. Pasek od stringów między pośladkami, zwłaszcza gdy się spocimy, działa jak zjeżdżalnia dla bakterii kałowych, które przedostają się z okolic odbytu do pochwy grożąc infekcją intymną oraz zakażeniem układu moczowego.

Dlatego taką bieliznę lepiej stosować tylko na specjalne okazje i na krótki czas. Zwłaszcza, że nawet zmieniana codziennie ze względu na swój krój nie uchroni przed bakteriami, które mogą być na spodniach.

Również ozdoby bielizny drażniące przedsionek pochwy i krocze powodują drobne otarcia, przez które łatwo dochodzi do zakażenia zarówno grzybiczego, jak i bakteryjnego. Problemem jest też nadmierna depilacja okolic intymnych. Włosy w okolicy narządów płciowych są nam potrzebne.

Chronią pochwę i jej przedsionek przed wnikaniem do środka zanieczyszczeń i patogenów. Depilując czy goląc się warto zostawić pasek owłosienia biegnący w rejonie warg sromowych.

Prezerwatywa zawsze trendy

Jeśli kobieta nie ma stałego partnera, bezwzględnie powinna uprawiać seks tylko z użyciem prezerwatywy. W ten sposób uniknie zarażenia nie tylko chorobami wenerycznymi, ale i wirusami zapalenia wątroby HCV, HBV czy zakażenia HIV.

Intensywny seks powoduje czasem infekcję cewki moczowej na skutek przeniesienia tam penisem bakterii Escherichia coli żyjących w odbycie partnerki i jego okolicach.

Dlatego po stosunku dobrze jest oddać mocz, który zmywa z cewki moczowej drobnoustroje.

Infekcje należy bezwzględnie leczyć

Infekcje intymne często sprawiają, że seks przestaje być przyjemny, nasila bowiem ich objawy. Każdy stosunek płciowy wiąże się wówczas z ryzykiem powstania mikrourazów. Istnieje też spore prawdopodobieństwo zakażenia partnera.

Dlatego w razie wystąpienia objawów infekcji, należy jak najszybciej rozpocząć terapię. Infekcję grzybiczą można wyleczyć dostępnymi bez recepty kapsułkami dopochwowymi. Jeśli zawierają fentikonazol, tak jak kapsułki Gynoxin® Optima, wykazują również działanie przeciwbakteryjne.

Mogą być więc pomocne przy infekcjach grzybiczych i mieszanych.

Jeśli jednak postać kapsułek dopochwowych nie jest dla nas komfortowa, możemy sięgnąć po dostępny bez recepty krem dopochwowy Gynoxin®. Krem stosowany 2 razy dziennie eliminuje objawy i leczy infekcję grzybiczą już w 3 dni.

Umożliwia to załączony aplikator, dzięki któremu stosowanie kremu dopochwowego jest niezwykle proste.

Co więcej, krem dopochwowy może być stosowany także przez partnera seksualnego w celu uniknięcia nawrotów infekcji intymnej lub jako równoczesna terapia, gdy objawy infekcji intymnej pojawią się także u niego.

Trzeba pamiętać, że leczenie infekcji intymnej powinno trwać co najmniej kilka dni, w trakcie których lepiej jest uniknąć kontaktów seksualnych. Jeśli jednak po tym czasie objawy nie ustąpią lub będą nawracać, należy udać się do ginekologa.

Grzybica pochwy – co może ją wywoływać?

Pacjentki zgłaszające się z tego typu infekcją prezentują bardzo charakterystyczne objawy. Główną przypadłością jest uporczywy świąd. Kolejny swoisty objaw to białe, serowate upławy o charakterystycznym zapachu. W przypadku, gdy chora pacjentka jest w ciąży, upławy pojawiają się zwykle w ogromnych ilościach, natomiast poza ciążą mogą nie wystąpić w ogóle.  

Inne symptomy to: 

 • obrzęk i zaczerwienienie sromu,  
 • zaburzenia w oddawaniu moczu,  
 • ból w trakcie stosunku seksualnego, 
 • pęknięcia nabłonka. 

Przeczytaj również:Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Za zdecydowaną większość przypadków wystąpienia infekcji grzybiczych pochwy odpowiada grzyb z klasy drożdżaków – Candida albicans. Choć niektóre źródła samą jego obecność w mikroflorze pochwy uznają za wystarczające uzasadnienie zastosowania leczenia, grzyb ten może być obecny nawet u 30% kobiet, często nie wywołując objawów.  

Czynniki sprzyjające rozwijaniu zakażeń grzybiczych pochwy to: 

 • ciąża
 • terapia glukokortykosteroidami
 • antybiotykoterapia
 • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
 • występowanie chorób metabolicznych, np. cukrzycy; 
 • immunosupresja – warto zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko odporności ogólnoustrojowej (zaburzonej np. w AIDS czy w leczeniu immunosupresyjnym po przeszczepieniu narządu), ale i odporności miejscowej – zaburzonej np. po urazie pochwy czy zastosowaniu irygacji; 
 • nieprawidłowa higiena
 • aktywność seksualna – kontakt z zarażonym mężczyzną w 80% kończy się przeniesieniem patogenu na partnerkę. Ponadto w trakcie stosunku seksualnego dochodzi do mikrourazów pochwy, które mogą miejscowo upośledzać jej odporność. 

Przeczytaj również:Irygacja pochwy – kiedy i jak ją przeprowadzić?

Jakie mechanizmy chronią przed rozwojem grzybicy pochwy? 

Jak wspomniano wyżej, C. albicans może stanowić element flory pochwy. Co sprawia więc, że w niektórych przypadkach dochodzi do działania chorobotwórczego i wystąpienia objawów, a w innych nie? 

Podstawowe mechanizmy obronne pochwy to: 

 • niskie pH (równe 4,5); 
 • tzw. odporność kolonizacyjna – w pochwie obecna jest niezliczona ilość mikroorganizmów (niektóre źródła podają, że w 1g wydzieliny pochwowej może znajdować się kilka miliardów bakterii), które swoją obecnością chronią przed rozwijaniem się patogennych organizmów; 
 • nieustanne złuszczanie się nabłonka pochwy; 
 • ciągła ewakuacja wydzieliny pochwowej

Leczenie grzybicy pochwy 

W leczeniu niepowikłanych infekcji grzybiczych pochwy stosuje się najczęściej leczenie miejscowe pochodnymi imidazolu lub nystatyną. Wytyczne wymieniają też flukonazol jako lek doustny.  

W przypadku nawracającej grzybicy pochwy wskazane jest wykonanie badań mikrobiologicznych. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie mamy do czynienia z patogenem innym niż C. albicans – w takim przypadku należy bowiem zmodyfikować leczenie. Nawracające zakażenia grzybicze pochwy leczy się preparatami miejscowymi, a następnie zleca się leczenie podtrzymujące doustnym flukonazolem. 

Choć w rzadkich przypadkach zakażenie może zostać przekazane partnerowi seksualnemu (i wywołać np. zapalenie napletka), zwykle do tego nie dochodzi, a leczenie partnera nie jest konieczne. W przypadku wystąpienia zmian grzybiczych w okolicach intymnych partnera stosowane jest leczenie miejscowe. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*