Hipnoza na rzucenie palenia

Opublikowano 14:33h
w Aktualności
przez Paweł Mijas

0 Comments
Hipnoza na rzucenie palenia

Czy hipnoza na rzucenie palenia to skuteczne rozwiązanie dla palaczy? Palenie papierosów to jeden z najsilniejszych nałogów. Dlaczego? Bo palenie jest z natury przyjemne i jak twierdzą sami palacze pomaga w życiu, niesie chwilę poprawy nastroju, głównie dzięki wydzielającej się dopaminie. Podkreślam chwilę poprawy, bo potem następuję drastyczny spadek nastroju. Jesteśmy na takim małym nikotynowym „głodzie”, nie mogąc się skoncentrować, walcząc z rozdrażnieniem i niepokojem. Wtedy sięgamy kolejnego papierosa, i jeszcze jednego, i kolejnego.

Większość palaczy, którzy zdecydowali się na rzucenie palenia ma za sobą po kilka czy kilkanaście takich prób. Kiedy zawodzi silna wola i wszelkiego rodzaju pastylki, leki, plastry przypominamy sobie opowieści znajomych o tym, jak to wujek Stefan rzucił z dnia na dzień, jak ręką odjął i my też zadajemy sobie pytanie:

Czy rzucanie palenia dzięki hipnozie jest możliwe?

Odpowiedź brzmi TAK, ale… Po pierwsze trzeba mocno chcieć, co jest podstawą wszelkich działań hipnoterapeutycznych. Efekty hipnozy na rzucanie palenia są oceniane według różnych źródeł na 30 do 50% skuteczności.

Pamiętajmy jednak, że post hipnotyczne ograniczenie liczby wypalanych papierosów o połowę jest także dla wielu palaczy potężnym sukcesem.

Efekty przychodzą niekiedy już po jednym spotkaniu z hipnoterapeutą, częściej po trzech, czterech.

Hipnoza na rzucanie palenia: jak to działa?

Hipnoza jest doświadczeniem starym jak świat. To, na jakim poziomie świadomości akurat się znajdujemy, wskazuje na naszą podatność na sugestie posthipnotyczne.

Jeśli znajdujemy się gdzieś pomiędzy naszym standardowym codziennym czuwaniem, czyli stanem ożywienia a snem, to wtedy, w tym trzecim stanie możemy dotrzeć do naszej podświadomości. Hipnoterapeuata tworzy pomost zbudowany ze słów, aby dokonały się pozytywne zmiany w naszej podświadomości.

Działa to wtedy, gdy znajdujemy się w transie lekkim, umiarkowanym lub głębokim, czyli jak to się mówi popularnie ”odpływamy”.

Zmiany wprowadzone wtedy do naszej podświadomości potrafią być zdumiewająco trwałe, więc rzucenie palenia przy pomocy hipnozy jest jak najbardziej możliwe. Podsumowując: hipnoza jak najbardziej usuwa nawyk palenia, dokonuje trwałej zmiany naszych przyzwyczajeń.

CZYTAJ TAKŻE: Leczenie zaburzeń snu dzięki hipnozie >>>

Hipnoza: przeciwwskazania

Hipnoza nie jest magią, a hipnoterapeuta nie jest czarodziejem. Może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasze choroby czy lęki, dlatego należy wybierać doświadczonych terapeutów, odpowiedzialnych i profesjonalnych. To niezwykła i naturalna droga do niesienia pomocy.

Ile kosztuje hipnoza na rzucanie palenia?

Cena hipnozy na rzucenie palenia jest indywidualnie ustalana przez każdego hipnoterapeutę. Jest to zazwyczaj równowartość kilku, kilkunastu paczek papierosów, tak więc warto poświęcić te pieniądze na ratowanie zdrowia i pozytywne zmiany, niż na jego dalsze rujnowanie.

Nałogi / Nawyki / Rzucanie palenia

Hipnoza na rzucenie palenia

Nasze przyzwyczajenia, nałogi, nawyki to automatyczny, wyuczony sposób zachowania. Możemy tu mówić zarówno o takich nawykach jak obgryzanie paznokci, ssanie kciuka, bruksizm (zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami), przekładanie spraw na później, tiki nerwowe, problemy z łaknieniem (objadanie się, anoreksja, bulimia) i nadmierne picie alkoholu, palenie papierosów czy marihuany.

Rzucenie palenia

Jak szybko i łatwo rzucić palenie?Wszyscy palacze, których znam, próbowali w jakimś momencie rzucić palenie.

Ja sam paliłem przez 15 lat (okresowo lecz w ostatnim czasie już dziennie paczkę) i zdaję sobie doskonale sprawę z tego, co oznacza rzucanie palenia i jak trudne może czasem być.

Wiem również, jak wspaniale jest być niepalącym i wolnym, jako że skutecznie pozbyłem się nałogu na początku 2014 roku.

Każdego dnia odczuwam pozytywne strony niepalenia i nie mogę sobie nawet wyobrazić, że mógłbym wrócić do nałogu. Moje osobiste doświadczenie umacnia we mnie chęć pomocy tak wielu ludziom, jak to tylko możliwe i zmiany ich życia na lepsze.

Jeśli próbowałeś już innych metod i wszystkie zawiodły – nie trać nadziei! Często w moim gabinecie słyszę, że pomimo wypróbowania chyba wszystkich możliwych „wspomagaczy” i metod rzucania palenia, ten, kto chciał rzucić, dalej tkwi w nałogu.

Z radością obserwuję, jak osoby tak twierdzące, po odbyciu sesji hipnozy kontaktują się za mną i dziękują za udzieloną im pomoc.

Warto przeprowadzić sesję hipnozy, jeśli naprawdę chcesz pozbyć się nałogu, nie myśl, że zrobię to za Ciebie. Moim zadaniem jest jak najskuteczniej Ci pomóc i ułatwić ten proces, kluczowa tutaj jest szczera chęć uwolnienia się od tytoniu. Dzięki sesji rzucenie jest o niebo łatwiejsze.

Prawie zawsze rzucamy na pojedynczej sesji, której koszt jest skalkulowany jako równowartość wartości papierosów wypalanych przez przeciętnego palacza w ciągu kilku tygodni.

Jeśli palisz, możesz potraktować taką sesję jako jedną z najlepszych inwestycji swojego życia – nie dość, że zyskujesz zdrowie i lepsze samopoczucie, pokonujesz słabość, to jeszcze zaoszczędzasz codziennie niemałą kwotę i to do końca życia! Czyż nie jest to wspaniała wiadomość?

Jeśli tylko zechcesz możemy rozłożyć proces rzucenia papierosów na dwie lub trzy sesje, w takim jednak przypadku, sesje poprzedzające rzucenie (rzucamy na ostatniej), płatne są jak zwykłe, standardowe sesje.

Zdarzało się wielokrotnie, że już po sesji przygotowującej, osoby informowały mnie, że przestały palić – w takich przypadkach zalecam jednak, żeby i tak przyjść na tą ostatnią sesję, żeby ostatecznie rozstać się z nałogiem, postawić przysłowiową kropkę nad „i”.

Czy próbowałeś rzucić niezliczoną ilość razy, czy może zastanawiasz się nad tym po raz pierwszy? Hipnoza może Ci pomóc zrobić to z łatwością.

Nie obiecuję cudów, ale proszę wziąć pod uwagę, że zgodnie z badaniami naukowymi:Hipnoza to najskuteczniejsza metoda na rzucenie palenia, zgodnie z wynikami badań naukowych porównujących skuteczność sposobów walki z tym nałogiem.

Źródło: New Scientist, volume 136, issue 1845, 31 Oct 1992.Hipnoza jest w tym celu stosowana od wielu lat z ogromnym sukcesem. Albert Einstein, Thomas Edison, Matt Damon, Winston Churchill, Jacqueline Kennedy Onassis, Kevin Costner oraz wielu innych rzucili w ten sposób palenie.

 • Korzyści z rzucenia palenia
 • Poniższa lista wymienia kilka korzyści zdrowotnych, które mogą być twoim udziałem, jeśli tylko uwolnisz się od palenia:(źródło: Institute of Clinical Hypnosis)
 • 8 godzin:• Poziom tlenku węgla we krwi powraca do stanu normalnego • Poziom tlenu we krwi powraca do normy a twoje ciało może w końcu korzystać z prawidłowego odżywiania – twoje komórki mogą oddychać
 • 24 godziny• Ryzyko ataku serca maleje
 • 48 godzin• Końcówki nerwowe zaczynają się odbudowywać • Zmysł powonienia i smaku poprawia się
 • 72 godziny• Oskrzela rozluźniają się ułatwiając oddychanie • Zwiększa się pojemność płuc
 • 2 tygodnie do 3 miesięcy• Krążenie krwi poprawia się• Chodzenie staje się łatwiejsze
 • • Wydolność płuc zwiększa się do 30%
 • 1 do 9 miesięcy• zmniejszają się: kaszel, ilość śluzu w zatokach, zmęczenie, uczucie braku powietrza • Rzęski płucne odrastają zwiększając zdolność do usuwania śluzu • Wzrasta poziom energii w organizmie
 • 1 rok• Zagrożenie atakiem serca spada o połowę
 • 5 lat• Ryzyko śmierci spada o prawie połowę w porównaniu do osoby palącej 10 lat • Ryzyko śmierci spada prawie do takiego samego poziomu jak u osoby niepalącej • Komórki rakowe są wymieniane • Inne ryzyka związane z rakiem maleją
 • 15 lat
 • Jeśli masz jakiekolwiek pytania nie wahaj się ze mną skontaktować, z przyjemnością pomogę!

• Ryzyko ataku serca jest takie same jak u osoby niepalącej O zaoszczędzonych, wcale niemałych pieniądzach, nie trzeba nawet wspominać… Wszystkie te korzyści mogą być także twoje! Jeśli tylko zdecydujesz się na rzucenie, zapraszam serdecznie!

InneHipnoterapia może pomóc Ci pozbyć się w zasadzie każdego niechcianego nawyku lub może pomóc Ci utworzyć nowy, pożądany. Nasze nawyki/przyzwyczajenia są wykonywane automatycznie ponieważ zakotwiczone są w podświadomości. Dlatego tak trudna jest zmiana ich poprzez sam umysł świadomy.

Często udaje nam się np. porzucić niechciany nawyk na jakiś czas, ale później do niego powracamy.

Powód jest prosty – nie udało nam się zmienić podstawowego zapisu w podświadomości w związku z czym powraca do nas w takiej samej lub podobnej formie.

Z umysłem świadomym jest o wiele łatwiej skontaktować się niż z podświadomością dlatego przekonanie umysłu świadomego do czegoś nie jest zazwyczaj trudne – komplikacje pojawiają się gdy chcemy przekonać do czegoś umysł podświadomy.

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi hipnoza – pozwala ona na skontaktowanie się z twoją podświadomością bezpośrednio. Wystarczy przekonać umysł podświadomy, że palenie, picie, brak motywacji, systematyczności czy jakikolwiek niepożądany nawyk już nam nie służą i warto się go pozbyć na dobre lub zamienić na nowy, który polepszy jakość Twojego życia.

Czy jest bezpieczna? – TAKCzy może pomóc? – TAK

Masz dodatkowe pytanie? – TAK

Proszę o kontakt: 793 789 648, Marek Aleszko – certyfikowany zawodowy hipnoterapeuta, Czaplinek i Szczecin.

Leia também:  Qual O Nome Do Presidente Do Brasil Que Ficou Conhecido Como Jango?

Rzuć palenie raz na zawsze. Hipnoza w walce z nałogiem

Hipnoza na rzucenie palenia

Hipnoza i rzucanie palenia, to jeden z najczęściej pojawiających się tematów przy okazji pytań o możliwości wpływu sugestii na nasze życie. Problemem osób palących jest często to, że nie planują rzucić palenia. Nie podejmują nawet takich prób. Oczywiście: w takim przypadku hipnoza niewiele pomoże. Jeśli jednak to nie sama chęć rzucenia nałogu jest tym, co blokuje Twoje działania w skutecznym przestaniu palenia, to nagranie, które możesz ściągnąć z tej strony będzie być może idealnym rozwiązaniem. Nagranie daje kompleksową odpowiedź na pytanie “jak rzucić palenie hipnozą?” oraz “czy hipnoza może być pomocna w rzucaniu palenia?“.

W czasie hipnozy poprowadzę Ciebie przez gruntowne zrozumienie własnych potrzeb, które były zaspokajane przez nałóg. Poznasz prawdopodobne przyczyny palenia i lepiej sobie zdasz sprawę ze skutków działania nałogu.

Przez skutku działania nałogu mam na myśli nie problemy zdrowotne, gdyż te nas motywują do działania dopiero wtedy, gdy jest już za późno.

Raczej się skupimy na emocjonalnym i osobowościowym aspekcie  wpływu papierosów na nasze życie i relacje z innymi.

Sama potrzeba palenia zostanie zaspokojona poprzez zastąpienie odruchu sięgania po papierosy wrażeniem rozluźnienia i przyjemnego uczucia w ciele. Kiedy emocje opadną wraz z pojawieniem się pozytywnej reakcji ciała – Twój nałóg palenia będzie na dobrej drodze do stopniowej eliminacji z Twoich potrzeb emocjonalnych i fizycznych.

W nagraniu została zastosowana poprawiona akustyka całego pomieszczenia, w którym rejestrowałem hipnozę. Skutkuje to tym, że echo wywołane gorszą adaptacją akustyczną jest zdecydowanie mniejsze, a całość głosu jest dużo głębsza. Innymi słowy: będzie się słuchało przyjemniej.

Trans, którego użyłem w tym nagraniu to “Przejażdżka dorożką po górach”. Jest to jeden ze świeższych pomysłów na wprowadzenie w stan hipnozy, który wymagał ode mnie niemałego wysiłku przy obróbce końcowej i znalezieniu odpowiednich dźwięków do jazdy konnej.

Wkrótce się pojawi jego bardziej rozbudowana wersja jako nagranie z działu z transami, wzbogacone o kilka dodatkowych elementów dźwiękowych, których nie zmieściłem w tym nagraniu (ze względu na to, że zbyt mocno wydłużyłoby to sam element wprowadzania, co jest niekorzystne dla motywacji do słuchania nagrania).

Hipnoza i hipnoterapia Gdańsk | Pomorskie Centrum Psychiatrii

Hipnoza jest całkowicie bezpiecznym i naturalnym stanem umysłu. Polega na wprowadzeniu umysłu w stan transu, w którym zwiększa się koncentracja na wybrane bodźce (z pominięciem bodźców peryferyjnych) i podatność na sugestie.

Każdy człowiek był w swoim życiu w stanie hipnozy wiele razy – pojawia się on samoistnie. Jeśli skoncentrowałeś się kiedyś na książce tak, że nie słyszałeś jak ktoś do ciebie mówi, bądź “odpłynąłeś” jadąc samochodem w długiej podróży – była to właśnie forma hipnozy.

Dzieci do 6 roku życia są praktycznie w ciągłej hipnozie – dzięki temu szybko przyswajają wiedzę ale są też w stanie stworzyć w swoim umyśle złożone światy i fabuły używane w zabawie.

Wraz z dojrzewaniem umysł coraz bardziej koncentruje się na “rzeczywistości”, jakkolwiek nie oznacza to, że dorosłość wiąże się ze zniknięciem hipnozy. Każdy może być wprowadzony w stan hipnozy i w pełni korzystać z jego specyficznych możliwości.

Czym jest hipnoterapia?

Hipnoterapia jest wykorzystaniem stanu hipnozy w pracy terapeutycznej. Pacjent jest wprowadzany w hipnozę przez wykwalifikowanego hipnoterapeutę, a następnie odbywa się praca terapeutyczna.

Praca w hipnozie może przybierać różne formy – może to być wsłuchiwanie się w sugestie podawane przez terapeutę, analizowanie pojawiających się obrazów, praca na wyobrażeniach, bądź na wspomnieniach z przeszłości.

Hipnoza umożliwia eksplorację znacznie głębszych pokładów umysłu niż tych, do których mamy dostęp w codziennym życiu. Dzięki skupieniu się na wewnętrznych procesach możemy odkryć rozwiązanie danego problemu lub wypracować pożądane nawyki.

Dla kogo jest hipnoterapia?

Hipnoterapia może zostać wykorzystana przez każdą osobę chcącą rozwiązać problemy natury psychicznej lub pracować nad samorozwojem.

Hipnoterapia może być wykorzystywana w leczeniu szeregu zaburzeń, w tym: lęków, bólu, zaburzeń psychosomatycznych, seksualnych, nałogów, zaburzeń osobowości czy traum. Dzięki otwarciu normalnie niedostępnych obszarów umysłu hipnoterapia jest również wspaniałym narzędziem w samorozwoju, poszerzaniu własnej samoświadomości, bądź poprawie samooceny.

Jak przebiega sesja hipnozy?

W trakcie sesji pacjent jest położony na leżance i jest poproszony o przyjęcie możliwie najwygodniejszej pozycji – zazwyczaj z rękami ułożonymi wzdłuż ciała i z wyprostowanymi nogami. Następnie hipnoterapeuta podaje indukcję hipnotyczną czyli instrukcję wprowadzającą pacjenta w stan hipnozy. Po osiągnięciu optymalnej głębokości hipnozy zaczyna się praca terapeutyczna.

W trakcie sesji hipnozy pacjent jest całkowicie świadomy – nie ma możliwości by coś zrobił lub powiedział wbrew swojej woli. Pacjent pamięta również wszystko co się wydarzyło w trakcie sesji. 

 • Każdy może wejść w stan hipnozy – jednym może to przychodzić łatwiej, innym trudniej jakkolwiek hipnoza jest stanem dostępnym dla każdego – jest to w końcu jeden z naturalnych stanów naszego umysłu.
 • Łączna sesja hipnotyczna – wraz z rozmową początkową i końcową trwa 60 minut. 
 • Pierwsza wizyta ma charakter diagnostyczny i nie zawsze może zakończyć się wprowadzeniem w stan hipnozy – w zależności od złożoności problemu i czasu potrzebnego na diagnozę.

W czym może mi pomóc hipnoterapia?

 1. Hipnoterapia jest doskonałą metodą pracy nad takimi problemami, jak :
 2. Rzucenie palenia
 3. Uporanie się z nadwagą
 4. Leczenie lęków i fobii
 5. Leczenie depresji
 6. Panowanie nad bólem
 7. Zaburzenia psychosomatyczne
 8. Praca z traumą
 9. itd.
 10. Hipnoterapia jest też doskonałym narzędziem do samorozwoju, zwiększenia poczucia własnej wartości, czy zwiększenia kreatywności.

Terapia H.I.T.T

Jedną z metod terapii stosowanych w Pomorskim Centrum Psychiatrii jest Metoda Hipnointegracyjnej Psychoterapii Głębi (H.I.T.T.) stworzona przez Wernera Meinholda. Metoda H.I.T.T. jest terapią unikalną dla hipnozy stworzona całościowo pod wykorzystanie wszystkich dobroczynnych efektów stanu hipnotycznego.

Istotą terapii jest stopniowa regresja w czasie. W trakcie każdej sesji hipnotycznej pacjent przesuwa się stopniowo co rok w osi czasu swego życia. Wraz z terapeutą pracuje nad pojawiającymi się emocjami i wspomnieniami w celu ich zrozumienia, przepracowania, akceptacji i integracji w swoim aktualnym życiu.

Rolą hipnoterapeuty jest towarzyszenie pacjentowi w tej podróży w przeszłość pacjenta i uzupełnienie braków, które pojawiły się na różnych etapach życia.

Doświadczenia z dziedziny psychologii wyraźnie pokazują, że większość zaburzeń z którymi borykają się ludzie, takich jak nałogi, zaburzenia osobowości czy depresja, ma swoje źródło we wczesnych fazach dzieciństwa.

Dzięki możliwościom hipnozy pacjent może ponownie udać się do tych doświadczeń, przeżyć je na poziomie nieświadomym w odmienny sposób i dzięki temu “wyprostować” traumy, które doprowadziły do pierwotnego powstania zaburzeń. Metoda H.I.T.T. pozwala na pracę u najgłębszych podstaw osobowości pacjenta i dlatego umożliwia często najbardziej istotne zmiany w zachowaniu. 

Umów wizytę

Aby umówić wizytę online skorzystaj z poniższego kalendarza albo zadzwoń pod numer +48 574 410 166

Adam Hajdukiewicz – ZnanyLekarz.pl

Rzucanie palenia z wykorzystaniem hipnozy

Próbowałeś rożnych metod – nic nie zadziałało.

Skorzystaj z Hipnozy. Jest to nie tylko jedna z najlepszych metod na rzucenie palenia, ale również niezwykle trwała!

Wszystko co jest potrzebne, to Twoje szczere pragnienie aby to zrobić! Tylko 1 sesja hipnotyczna

Często mówi się o stopie zwrotu z inwestycji. Czy warto zainwestować w sesje i raz na zawsze pozbyć się nałogu?

Przyjmijmy, trzy  możliwe przypadki:

Pierwszy. Palisz jedną paczkę dziennie.

1 paczka x 12 zł  za paczkę x 30 dni w miesiącu = 360 zł x 12 miesięcy= 4320 zł  rocznie

Drugi. Palisz dwie paczki dziennie.

2 paczki x 12 zł za paczkę x 30 dni w miesiącu = 720 zł x 12 miesięcy = 8640 zł rocznie

Trzeci. Palisz trzy paczki dziennie.

3 paczki x 12 zł  za paczkę x 30 dni w miesiącu = 1080 zł x 12 miesięcy = 12960 zł rocznie

W każdym przypadku suma jest spora. Pomyśl na co mogłbyś ją przeznaczyć.

Teraz sam odpowiedz na pytanie: Czy warto?

Tomek, student drugiego roku budownictwa, wyskakuje rano z łóżka, robi sto pompek, zjada szybko śniadanie oraz jedzie rowerem na uniwersytet. W codziennym życiu tego mężczyzny od dwóch lat nic się nie zmieniło.Krystyna, sześćdziesięciopięcioletnia, budzi się planowo o piątej, parzy sobie filiżankę  smacznej kawy  i wraca do łóżka poczytać książkę oraz delektować się kawą. Czyni to każdego ranka, od kiedy tylko pamięta.Marcin, czterdziestoletni kawaler, nigdy nie zasiada do posiłku bez swego nieodłącznego towarzysza  czyli książki. Ania zanim pójdzie spać, przygotowuje ogólny plan działania na następny dzień. Postępuje tak każdego dnia, odkąd awansowała na kierownika w dziale marketingu. Co pewien czas sięga po kartkę papieru, aby zanotować coś ważnego. Dopiera jak uporządkuje przyszłość, idzie spać.Wojtek oraz Gosia, para trzydziestopięciolatków, agentów handlu nieruchomościami, pierwszego papierosa zapalają w drodze do pracy każdego ranka. Od tego momentu Wojtek pali co pół godziny, a Gosia spala półtorej paczki dziennie. Przez dziesięć lat małżeństwa ten schemat nie uległ zmianie.Każda z tych osób i tysiące im podobnych mają nawyk, który jest w nich zakorzeniony tak mocno, że wydaje się czynnością niemal odruchową. Bez względu na rodzaj nawyku, każda z tych osób czerpie zeń specyficzną satysfakcję.Tomek jest pełen energii dzięki swoim porannym ćwiczeniom. Krystyna po godzinnym pobłażaniu każdego ranka osiąga  pełną produktywność w ciągu dnia. Marcin czyta książkę, która przenosi go do świata bardziej stymulujący niż jego własny realny. Ania czuje się spokojna, sporządzając listę czynności zaplanowanych na następne dni, a Gosia oraz Wojtek odczuwają poprawę nastroju za każdym razem, gdy palą papierosy. Każde z tych przyzwyczajeń sprawia wrażenie stałego oraz niezmiennego. Gdyby dowolnej z tych osób zabrać wypracowany nawyk, wywołałoby to u niej poczucie dyskomfortu. Jeżeli palisz papierosy zdajesz sobie sprawę, jak trwały i niezmienny wydaje się to nałóg. Możesz już nie pamiętać przyczyny jego powstania, może też po prostu pewnego dnia zacząłeś palić bez żadnego powodu. Wprawdzie chcesz rzucić nałóg, czujesz, że to graniczy z niemożliwością. Żadne wyniki badań medycznych ani nawet przeżające dane nie są w stanie sprawić, że skończysz z papierosami. Ma to pewną prostą przyczynę: nałóg nie został utrwalony przez logiczną, intelektualną część twojego umysłu, przyczyna palenia tkwi zaś w nieświadomości.  To ona powoduje, że poprawiasz sobie nastrój oraz pomagasz sobie przez palenie papierosów.

Leia também:  O Que Nos Define Como Seres Humanos?

Jeśli chcesz przestać palić, możesz przeprogramować swoją nieświadomość. Przeprogramowanie osiągniesz poprzez indukcję hipnotyczną. Czas potrzebny, aby indukcja hipnotyczna zadziałała, nie jest jednakowa dla wszystkich osób. Są osoby, które przestają palić papierosy już po pierwszej sesji, inni zaś osiągają pełny sukces dopiero po 2 lub 3 sesjach.

Siedem igieł, cztery godziny i żadnych wahadełek – tak wygląda zrywanie z nałogiem u hipnoterapeuty

Helena Łygas

Hipnoza nie przypomina niczego, co laik może wyobrażać sobie na jej temat. Nie pląsałam po leśnej polanie ze swoim ego i superego. Nie zasnęłam, wszystko zapamiętałam, a oczy mogłam otworzyć w każdej chwili. Najdziwniejsze jest jednak to, że mimo sceptycznego nastawienia, przestałam palić.

Źródło: PAP

Jedynymi palaczami, których znałam w dzieciństwie, były skrzeczące jak papugi koleżanki babci. Pilnowały, żeby palić “po damsku”. Fajki – obowiązkowo cienkie i mentolowe – wsuwały między palec wskazujący a środkowy.

W podstawówce z papierosami zaczęli mi się kojarzyć dresiarze i ich dziewczyny. Wymykali się za szkolny śmietnik, ganiani nieustannie przez woźną i/lub dyrektorkę. Słowem: niefajnie i śmierdząco.

No a potem poszłam do liceum.

Palacze nie mieli już łatki “tych złych”. Ci, którzy ukończyli 18 lat, nie musieli się nawet kryć. W palarni dzielili popielniczkę z panią od angielskiego i nauczycielem WOS-u.

Na to nałożyły się wszystkie wdzięczne obrazki z popkultury. Paliła Mia Wallace w “Pulp Fiction”, Gwyneth Paltrow u Wesa Andersona, Monica Bellucci jako Malena.

Bez fajek Sartre nie byłby Sartre'm, a James Dean – Jamesem Deanem. Dla 16-latki rachunek był prosty.

Kiedy w redakcji zastanawialiśmy się, co nieszablonowego moglibyśmy zrobić z okazji Międzynarodowego Dnia Rzucania Palenia i padł pomysł poddania się hipnoterapii, tylko westchnęłam. Wiedziałam, że ten zaszczyt przypadnie w udziale mnie, nie na darmo paliłam pół paczki dziennie.

Nie żebym nie lubiła robić za królika doświadczalnego. Wydawało mi się raczej, że taki artykuł nie ma większego sensu. Pójdę, dam się zahipnotyzować (lub nie – bo w swoją podatność na hipnozę też wątpiłam), a palić i tak nie przestanę. Potem napiszę podobnym sobie sceptykom, że kończenie z nikotyną w ten sposób to pic na wodę.

Znalezienie hipnoterapeuty, który podjąłby się wyrwania mnie ze szpon nałogu ze świadomością, że opiszę swoje doświadczenia, łatwe nie było. “Widać, że to ściema” – myślałam, wykonując kolejny telefon. Zrezygnowana napisałam nawet do hipnotyzera znanego z programu telewizyjnego.

Zdaje się, że był wstępnie zainteresowany, ale dopisek, że pamięta nasz tekst, w którym psycholog potępił show, zjeżył mi włosy na głowie. Zaczęłam wyobrażać sobie, jak w ramach zemsty mistrz umysłu nakłania mnie do obrabowania banku, a najbliższe lata spędzam w więzieniu. W końcu zadzwoniłam do Bartosza Jędrzejewskiego, który zgodził się bez wahania.

Głęboki głos w słuchawce budził zaufanie, szybko ustaliliśmy datę i godzinę.

Jędrzejewski wyjaśnia mi, jak będzie wyglądała sesja. Ma trwać 3-4 godziny. Po wprowadzeniu w stan hipnozy przypomnę sobie swój pierwszy papieros. Potem spróbujemy dotrzeć do trudnej emocjonalnie sytuacji, w której czułam się tak, jak wtedy, gdy muszę zapalić. Wyjaśnienie połączone z szeregiem negatywnych skojarzeń z paleniem ma sprawić, że zerwę z nałogiem.

Usiłuję wyłuskać z pamięci swój pierwszy raz z nikotyną, ale bezskutecznie.

Zastanawiam się, czy jeśli nie przypomnę sobie w trakcie sesji, mam opowiedzieć pierwsze lepsze wspomnienie, czy przyznać się, że nie pamiętam? A skoro nie pamiętam, to jak mam niby dotrzeć do wcześniejszego wspomnienia warunkującego nałóg? No i przede wszystkim – jakim cudem ma się łączyć z “trudną emocjonalnie sytuacją”? Nikt nie podsuwał mi pod nos paczki Marlboro z zapytaniem: “Boisz się, młoda?”. Zaczęłam palić, bo to było fajne i dozwolone.

Przekonana, że nic z tego wszystkiego nie będzie, znajduję starą kamienicę w centrum i pukam do drzwi gabinetu. Wnętrze wygląda zupełnie zwyczajnie. Wygodny czerwony fotel, wzorzyste zasłony, a na ścianach – dyplomy w ramkach.

Na wstępie słyszę, że mam zdjąć prawy but i skarpetę. Wytrzeszczam oczy. Okazuje się, że hipnoza będzie połączona z akupunkturą. Nie muszę się na to godzić, ale Jędrzejewski zapewnia, że tak jest skuteczniej. “No dobra” – myślę, mając nadzieję, że może ból w stopie ukróci amnezję w kwestii pierwszego papierosa.

Współpracujący z Jędrzejewskim lekarz aplikuje mi łącznie siedem igieł – cztery w lewą dłoń, dwie w prawe ucho i jedną w prawą stopę. Po kilku minutach przestaję je czuć. Jestem trochę zawiedziona brakiem wahadełka i pstrykania przed nosem, ale to podobno rekwizyty hipnozy scenicznej, a nie narzędzia hipnoterapii.

Wprowadzanie w stan hipnozy przypomina trochę zabawy psychoruchowe w przedszkolu. Zamykam oczy i wyciągnam przed siebie rękę (tę bez igieł). Jędrzejewski prosi, żebym wyobraziła sobie przyczepiony do nadgarstka balonik z helem, a potem, że trzymam w dłoni cegłę. Takich zadań jest więcej. W końcu mam odliczać od stu wstecz na tyle wolno, żeby w przerwach między liczbami mógł do mnie mówić.

Wyobrażam sobie kolejne rzeczy – spowijającą mnie mgłę albo oś z liczbami, która tworzy ścieżkę wokół równika. Po “97” łapię się na tym, że nie pamiętam, co miałam zrobić. Znaczy to tyle, że już jestem zahipnotyzowana. Dowiem się o tym dopiero po sesji, bo w trakcie cały czas nie jestem pewna, czy “to już to”. Spodziewałam się raczej dzikich pląsów z ego i superego na leśnej polanie.

Czuję się trochę jak tuż przed zaśnięciem. To stan, w którym ciało jest rozluźnione, a przepływ myśli swobodny. Pojawiają się jakieś migawki z dnia, czasem całkiem przytomne pomysły – np. że przydałoby się rozwiesić pranie, ale i zupełnie luźne skojarzenia. Na dźwięk czajnika wyobrażasz sobie parowóz, a ukrycie głowy pod kołdrą sprawia, że wydaje ci się, że nurkujesz.

Stan hipnozy jest znacznie bardziej świadomy niż podejrzewałam – wiem gdzie jestem i po co tu przyszłam. Pamiętam nawet o igle w uchu. Na niektóre nie do końca przemawiające do mnie sugestie prycham (oczywiście w myślach).

Gdy hipnotyzer pyta o sytuację, w której zapaliłam pierwszego papierosa, nie muszę się zastanawiać, bo nagle pamiętam. Okoliczności okazują się kretyńskie, ale nie mam oporów, żeby o nich opowiedzieć. Zastanawiam się, jak pragnienie udawania starszej i bardziej zbuntowanej ma się do mojego palenia po dekadzie. Mimo że pozostaję w stanie hipnozy, wciąż jestem sceptyczna.

Wracamy do “ćwiczeń”. Znów wyobrażam sobie różne rzeczy, np. jak zjeżdżam schodami ruchomymi pod ziemię. Jędrzejewski prosi, żeby przypomniała sobie sytuację, w której czułam się podobnie jak wtedy, gdy “muszę” zapalić. Od razu staje mi przed oczami bardzo konkretne wspomnienie.

Mam sześć lat, jestem z rodzicami na wakacjach. Moja siostra jeszcze nawet nie mówi, zajmuje się nią moja mama. Ja spędzam czas z tatą. Któregoś dnia mama zostaje w hotelu, a ja mam iść z tatą nad wodę. Nad jeziorem tata spotyka kolegę z pracy. Pokazuje mi kawiarnię, w której chcą usiąść. Pyta, czy będę grzeczna i czy zostanę sama na chwilę. Mam nie wchodzić do wody. Kiwam głową.

Bawię się na kocu, ale potem widzę, że przyglądają mi się siedzące w pobliżu kobiety. Zaczynam się stresować. Chcę iść do kawiarni albo do pokoju, ale boję się, że tata wróci, nie zastanie mnie i będzie zły. Mijają minuty, nie wiem ile dokładnie. Mam ochotę się rozpłakać, ale tego nie robię, bo kobiety cały czas mnie obserwują. Potem tata wraca. Nie chcę mu mówić, że się bałam.

Opowiadam o tym bez cienia emocji, ale potem Jędrzejewski zaczyna wypytywać o emocje. Zaczynam mówić i czuję, że po policzkach lecą mi łzy. Trochę chce mi się nawet śmiać, bo oto siedzę z gołą stopą, czterema igłami wbitymi w dłoń i opowiadam obcemu facetami, że palę, bo 20 lat temu siedziałam sama na kocu przez 20 minut. Trochę też mi wstyd. Jakby nie patrzeć, jestem w pracy.

Po sesji dowiaduję się, że płaczą niemal wszyscy – a jeśli nie – Jędrzejewskiemu zdarza się zastanawiać, czy wszystko przebiega pomyślnie. Hipnoterapia to w końcu sposób na przeżycie blokowanych dotychczas emocji.

Leia também:  Alkoholowe stłuszczenie wątroby – objawy, dieta i leczenie

Mam przypomnieć sobie inne sytuacje z przeszłości, w których czułam się podobnie, ale nic nie przychodzi mi do głowy. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że wspomnienie nie jest przypadkowe. “To wydarzenie inicjujące konflikt” – skomentuje po sesji Jędrzejewski.

Na tym hipnoza się nie kończy, przechodzimy do omawiania różnych, rzecz jasna negatywnych, skojarzeń z palaczami. Opisuję też, jak ciało reaguje na pierwsze papierosy. Mdłości, problemy z oddychaniem, zawroty głowy.

Kiedy wieczorem będę próbowała zapalić, (bo przecież nie jestem naiwniaczką, która wierzy na słowo), będę czuła się dokładnie tak, jak po pierwszym papierosie.

Na koniec padają sugestie, które mają działać po wyjściu ze stanu hipnozy.

Otwieram oczy. Odruchowo patrzę na zegarek – kiedy wchodziłam, nie było jeszcze trzeciej. Obstawiałam, że rozmawialiśmy jakieś pół godziny, tymczasem jest już sporo po szóstej. Słyszę, że zaburzone postrzeganie czasu jest typowe dla ludzi w stanie hipnozy.

Jaś Kapela: “Pracując w ubojni, miałem ochotę zabijać ludzi”

Trochę skołowana włączam dyktafon. Chcę, żeby Bartosz Jędrzejewski wyjaśnił mi, jakim cudem nagle przypomniałam sobie moment, w którym zapaliłam po raz pierwszy, i wakacje sprzed 20 lat.

Chyba słabo ukrywam ekscytację, bo zaczyna od wyjaśnienia, że hipnoza to żadne “czary-mary”, tylko stan fizjologiczny mózgu.

Osiągamy go kilkukrotnie każdego dnia – kiedy zaczytujemy się w powieści, przed zaśnięciem i przed naturalnym wybudzeniem ze snu.

– Fale mózgowe mają określone częstotliwości. Gdy nie śpimy i mamy do wykonania określone zadania, są to przeważnie częstotliwości beta. Jeśli się zamyślimy – alfa, zaś stany płytkiego snu to spektrum częstotliwości teta. Hipnoza terapeutyczna polega na wprowadzeniu umysłu w częstotliwości pomiędzy falami alfa a teta – klaruje Jędrzejewski.

W stanie, o którym mówi, funkcja krytyczna umysłu jest ograniczona. Rozbija się ją po to, żeby osoba w hipnozie była w stanie wczuć się w swoje dawne emocje, zamiast “zastanawiać się, co wtedy czuła”. Podczas hipnozy zwiększa się podatność na sugestie.

– Nie jest to oczywiście tak, że pod ich wpływem hipnotyzowany zrobi czy powie coś, na co nie ma ochoty. Osoby, która nie chce współpracować, nie da się zahipnotyzować. W tym stanie ma się natomiast mniej mechanizmów obronnych. Nie racjonalizuje się wszystkiego, dlatego łatwiej dotrzeć do tłumionych emocji. Ma się doskonały wgląd we własną pamięć.

Widziałem nawet przypadki osób w głębokiej hipnozie, które cofały się w ten sposób do pierwszych miesięcy życia. Podświadomość w tym stanie ma to do siebie, że chętnie przyjmuje tylko pożyteczne sugestie.

Osoby, które nie poddały się, hipnozie często myślą, że chodzi o ograniczenie świadomości, tymczasem jest na odwrót – świadomość się zwiększa, tylko nie porusza się w utartych koleinach – opowiada Jędrzejewski.

Zaznacza, że hipnoterapia, której efekty są długotrwałe, to praca i hipnotyzowanego, i hipnotyzującego. Jeśli ktoś nie chce zerwać z nałogiem albo nie jest gotowy, żeby zmienić swoje życie w innym zakresie, raczej nic z tego nie będzie. Zdaniem Jędrzejewskiego chodzi nie tyle o wgranie informacji, po których problemy znikają, ile o pokazanie ich przyczyn.

Tak było chyba w moim przypadku. Wspomnienie sięgnięcia po pierwszego papierosa ma się nijak do powodów, dla których kilka lat później zaczęłam palić nałogowo. O nich zaczęłam myśleć dopiero po wyjściu z gabinetu, bazując na wspomnieniu, które skojarzyło mi się z potrzebą zapalenia.

Jeszcze na początku studiów nie paliłam codziennie. Ale jeśli wiedziałam, że poznam nowe osoby, zawsze miałam przy sobie paczkę fajek.

Wydaje mi się, że to uczucie zna lwia część palaczy – idziesz gdzieś, nikogo nie znasz i zamiast się rozglądać, nonszalancko odpalasz. Papieros niweluje poczucie wyobcowania, przekonanie, że “ludzie się gapią”.

Zaciągasz się i nie wydajesz się sobie zagubionym człowiekiem. Niby taki towarzyski nałóg, a jednak – zupełnie nie.

– Uzależnienie od papierosów i od kompulsywnego podjadania, polegającego nie tyle na “napchaniu sobie żołądka”, co na tym, żeby nieustannie przykładać coś do ust, imitują tę samą czynność – ssanie piersi matki. Noworodek nie tylko je w ten sposób. Przystawienie do piersi uspokaja, niweluje lęk, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskość – wyjaśnia Jędrzejewski.

Trudno ocenić, czy moja nikotynowa abstynencja jest chwilowa, czy pożegnałam nałóg na dobre. Mam jednak wrażenie, że wyjściowy sceptycyzm chroni przed hurraoptymistycznym podejściem do tematu. No i ostatecznie – jeśli coś jest głupie, a działa, to nie może być jednak takie głupie.

Archiwum prywatne Źródło: Archiwum prywatne

Bartosz Jędrzejewski – absolwent międzynarodowej szkoły hipnozy Omni Hypnosis Training Center. Jako hipnoterapeuta pracuje od kilku lat. Z wykształcenia jest fizjoterapeutą. Jest zwolennikiem holistycznego podejścia do zdrowia człowieka, czyli pod kątem fizycznym i mentalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Likwidacja nałogów

Życie w nieustannym stresie sprawia, że wielu z nas wpada w nałogi, z których później trudno jest się uwolnić.

Kiedy wszelkiego rodzaju terapie, osobiste postanowienia i doraźne rozwiązania, jak choćby plastry antynikotynowe, nie przynoszą efektu, warto zdecydować się na sesje hipnozy na rzucanie palenia lub hipnozę pomagającą rzucić inne nałogi.

Hipnoterapia na nałogi może okazać się pomocna również w uwolnieniu się od innych uzależnień, jak na przykład uzależnienia od jedzenia (w tym słodyczy), alkoholu czy narkotyków.

Jak wygląda hipnoterapia na rzucenie palenia?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, hipnoza jest naturalnym i bardzo efektywnym narzędziem do walki z nałogami. To właśnie chęć rzucenia palenia i wyjścia z nałogu jest jedną z najczęstszych przyczyn tego, że pacjenci decydują się na hipnoterapię. Sesja jest formą dialogu między terapeutą a pacjentem.

W naszym Centrum wykorzystujemy naturalne predyspozycje człowieka do wejścia w stan hipnozy, podczas której wprowadzamy do podświadomości pacjenta sugestie. Zadaniem tych sugestii jest zniechęcenie do nałogu i zachęcenie do rzucenia palenia, zaprzestana picia alkoholu lub uwolnienia się od innego dowolnego nałogu.

W ten sposób pacjent porzuca nałóg i zyskuje dodatkową motywację do trwania w abstynencji.

Rzucanie palenia, zaprzestanie spożywania alkoholu lub uwolnienie się od jakiegokolwiek innego nałogu nie jest zadaniem prostym. Z tego właśnie powodu podczas sesji stosuje się różne techniki.

Często podczas hipnozy na rzucenie palenia wykorzystujemy sugestie post-hipnotyczne, które utrwalają u pacjenta szkodliwość jego nałogu.

Pacjent zaczyna wówczas kojarzyć używki z czymś awersyjnym, co ugruntowuje jego silną wolę.

Hipnoza na rzucanie palenia, zaprzestanie spożywania alkoholu lub uwolnienie się od innego nałogu jest coraz częściej wykorzystywana w dzisiejszych czasach. Zazwyczaj efekty są już widoczne po kilku sesjach.

Czy hipnoza jest skuteczna w walce z nałogami?

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Time Magazine wykazano, że hipnoterapia jest najskuteczniejszą metodą na rzucenie palenia. Teraz, korzystając z naszej oferty, możesz poradzić sobie z nałogami uczestnicząc w zaledwie kilku sesjach hipnozy.

We wspomnianym badaniu Time Magazine przestudiowano i przeanalizowano wyniki ponad 600 indywidualnych badań z udziałem ponad 72 000 osób ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Wykazano podczas nich, że hipnoza jest 3 razy skuteczniejsza niż rzucanie palenia z plastrami antynikotynowymi i aż 15 razy bardziej efektywna niż poleganie wyłącznie na sile własnej woli.

Hipnoza na stres – odpowiedź na nałogi o podłożu emocjonalnym

Decydując się na rzucanie palenia i walkę z nałogami warto zadać sobie pytanie, skąd wzięły się one w Twoim życiu. Palenie papierosów, picie alkoholu czy stosowanie innych używek wynika bardzo często z życia w nieustannym stresie. Jeśli czujesz, że pogrążenie się w nałogu ma w Twoim przypadku podłoże emocjonalne, odpowiednim rozwiązaniem może okazać się hipnoza na stres.

Dowiedz się więcej

Źródła:
University of Washington School of Medicine Depts, of Anesthesiology and Rehabilitation Medicine, Int J Clin Exp Hypn. 2001 Jul;49(3):257-66. Barber J. 2.

New Scientist, University of Iowa, Jak jeden na pięciu rzuca palenie, Journal of Applied Psychology, 10 października 1992
Raport opublikowany w American Journal of Clinical Hypnosis stwierdził, że 90,6% to współczynnik powodzenia hipnozy na rzucanie palenia.

Spośród czterdziestu trzech kolejnych pacjentów poddanych temu protokołowi leczenia trzydziestu dziewięciu zgłosiło, że pozostało abstynentami w okresie obserwacji (od pół roku do trzech lat po leczeniu).

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*