Hemoroidy a aktywność fizyczna – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

Hemoroidy to temat wstydliwy. Nie mówi się o nich rodzinie i przyjaciołom, nawet lekarzowi. Pacjenci zwykle szukają pomocy specjalisty, gdy choroba jest już zaawansowana, a ból nie do zniesienia. Tymczasem leczenie hemoroidów może być szybkie i skuteczne. Jak najlepiej je leczyć?

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze. Zamiennie używa się także pojęcia: żylaki odbytu. Specjaliści zastrzegają jednak, że oznacza ono nieco inną, choć dość podobną w objawach dolegliwość.

Żylaki tworzą się bowiem w splotach żylnych wokół odbytu, ale już poza jego ujściem, na zewnątrz, a hemoroidy są strukturami wewnętrznymi, budowanymi także przez tętnice.

Hemoroidy, najprościej mówiąc, to sploty naczyń krwionośnych. Występują wewnątrz końcowego odcinka układu pokarmowego, tuż pod śluzówką dolnej części odbytnicy.

Małe, praktycznie niewyczuwalne guzki są ułożone dookoła odbytu. Pomagają mięśniom zwieracza uszczelnić ujście jelita grubego i skutecznie kontrolować wypróżnianie.

Ma je każdy i ich obecność nie jest objawem choroby.

Leczenie hemoroidów – znajdź klinikę Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 77 placówkach wykonujących leczenie hemoroidów: Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy a aktywność fizyczna – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

W pewnych sytuacjach guzki mogą jednak zacząć sprawiać kłopoty. Przyczyną jest utrudniony odpływ krwi z okolicy odbytu. Wtedy wypełnione zastałą krwią hemoroidy stopniowo się powiększają, obrzmiewają, zaczynają krwawić, boleć, wysuwają się z odbytu i wreszcie nie chcą już do niego wrócić.

Ten stan mogą spowodować różne czynniki. Najczęściej wymieniane przyczyny hemoroidów to:

 • częste zaparcia, ale i biegunki,
 • siedzący tryb życia (nie tyle chodzi o brak ruchu, co też ma wpływ, ale o pozycję, w której spędza się wiele godzin – za biurkiem, w fotelu kierowcy, na rowerze, w końskim siodle),
 • ciężka praca fizyczna, noszenie ciężarów,
 • ćwiczenia siłowe,
 • ciąże i porody,
 • dieta uboga w błonnik,
 • przewlekła niewydolność krążenia,
 • wrodzona wiotkość ścian naczyń żylnych (jej efektem mogą być np. żylaki kończyn dolnych).

Przyczyn jest dużo, co oznacza, że choroba hemoroidalna może dotknąć każdego. Nie tylko, jak się potocznie uważa, kobiety w ciąży i seniorów, ale też np. młodych mężczyzn, którzy pracują np. jako zawodowi kierowcy. 

Ważne: Według szacunków problemy z guzkami krwawniczymi dotykają blisko połowę dorosłych. A także dzieci.

Objawy hemoroidów

Początki choroby trudno zauważyć. Nawet gdy powiększone hemoroidy zaczynają się już wysuwać na zewnątrz odbytu podczas wypróżniania, to szybko cofają się. Dopiero dochodzące z czasem kolejne objawy zwracają uwagę na chorobę. 

To przede wszystkim krwawienie. Początkowo delikatne, zwłaszcza podczas oddawania stolca, który wygląda jakby pomalowany świeżą krwią. Także świąd i pieczenie, bo przez guzki w odbycie często powstaje stan zapalny. Niektórzy pacjenci odczuwają również trudność w wypróżnianiu, mają wrażenie, jakby potrzebowali do tego większej siły.

Te objawy hemoroidów jednak często mijają, więc łatwo wtedy uznać, że można zapomnieć o problemie. Niestety, nie można. 

Ważne: Guzki powiększają się coraz bardziej, zaczynają wystawać z odbytnicy i już się nie cofają. Stają się twarde i bolesne. Ból jest czasem nie do wytrzymania.

Na podstawie objawów specjaliści wyznaczyli cztery fazy rozwoju choroby hemoroidalnej:

 1. guzki krwawnicze są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz. Dyskomfort w okolicy odbytu jest niewielki, może pojawić się śluzowa wydzielina i lekkie krwawienie.
 2. podczas oddawania stolca guzki mogą wychodzić na zewnątrz, ale same cofają się. Dolegliwości są już nasilone, pojawiają się świąd i pieczenie, większe krwawienie.
 3. guzki wypadają, ale już nie chcą same się cofnąć, wymagają wprowadzenia ich do odbytu palcem. Dzieje się tak nie tylko podczas wypróżniania, ale i np. wysiłku fizycznego czy kaszlu. Pacjenci skarżą się na ból, krwawienie, uporczywy świąd.
 4. guzki krwawnicze są już na stałe poza organizmem i nie da się ich wprowadzić do środka. Są przekrwione, bolesne, może dochodzić do ich uszkodzenia, zagrożeniem jest zakrzepica. Czasem pojawia się nietrzymanie stolca.

Jak leczyć hemoroidy

Pacjenci do gabinetu lekarskiego zwykle trafiają późno. Powiększone hemoroidy, podobnie jak inne dolegliwości związane z odbytem, są jednymi z najbardziej wstydliwych chorób. To temat tabu, o którym nie mówi się rodzinie, przyjaciołom, nawet lekarzowi. Dlatego pacjenci zwracają się o pomoc dopiero, gdy guzki krwawnicze już bardzo dokuczają.

Na początku – w fazach I i II choroby – pacjenci najczęściej działają na własną rękę, stosując domowe sposoby na hemoroidy. Robią kąpiele nasiadowe z naparu z kory dębu, przemywają odbyt wywarem z rumianku, krwawnika czy kasztanowca, okładają obolałe miejsce lodem i używają preparatów z apteki dostępnych bez recepty o działaniu miejscowym (kremy, maści, czopki).

Wszystkie te środki mogą likwidować objawy, ale nie przyczyny. W efekcie pozwalają się rozwijać chorobie hemoroidalnej, która będzie nawracać. Już wtedy powinien interweniować lekarz.

To może być internista, chirurg, albo gastroenterolog, zajmujący się całym przewodem pokarmowym.

Jest też lekarz od hemoroidów – proktolog, specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób odbytu i jelita grubego.

Specjalista obejrzy odbyt z zewnątrz, zbada go palcem (badanie per rectum), prawdopodobnie skorzysta ze specjalnego krótkiego wziernika – anoskopu, a w razie potrzeby użyje dłuższego rektoskopu, by obejrzeć wnętrze całej odbytnicy. 

Hemoroidy a aktywność fizyczna – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

Na tej podstawie:

 • potwierdzi, czy rzeczywiście chodzi o hemoroidy (krwawienie z odbytu może być objawem wielu innych chorób), 
 • zlokalizuje zmiany (czy powiększone guzki krwawnicze są wewnątrz czy już na zewnątrz odbytu), 
 • ustali przyczynę,
 • zaplanuje leczenie.

W fazach I i II choroby hemoroidalnej zwykle wystarczy leczenie zachowawcze. Najlepsze sposoby na hemoroidy to zmiana codziennych nawyków (np. nie odwlekanie wizyt w toalecie) i trybu życia (mniej siedzenia) oraz wprowadzenie diety bogatej w błonnik.

Lekarz zapisze także odpowiednie dla konkretnego przypadku leki. Preparatów jest dużo, także doustne, ale mają ściśle określone wskazania.

Tylko jeśli te wskazania stosujemy, są skuteczne: przeciwzapalne, odkażające, znieczulające, łagodzące podrażnienia śluzówki, ograniczające krwawienia, obkurczające i uszczelniające naczynia.

Część z dostępnych na rynku leków może zawierać sterydy, które np. stosowane zbyt długo mogą być niebezpieczne. Tym bardziej leczenie farmakologiczne powinno się odbywać pod nadzorem lekarza.

Dieta na hemoroidy

Leczenie hemoroidów nie uda się jednak bez konsekwentnego wprowadzenia diety. To ona sprawi, że w jelitach nie będzie dochodziło do zaparć, a stolec stanie się regularny i luźniejszy. Kluczowy jest w niej błonnik pochodzenia roślinnego. Odgrywa on znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Błonnik dostarczą:

 • surowe warzywa i owoce,
 • razowe i pełnoziarniste pieczywo,
 • kasze, płatki zbożowe, otręby, musli,
 • nasiona roślin strączkowych.

Dieta na hemoroidy wyklucza alkohol i ostre przyprawy. Koniecznie trzeba też dużo pić – wody, soków, ziołowych herbat – bo to podstawa właściwego wypróżniania.

Leczenie hemoroidów – dlaczego trzeba?

Proces leczenia zwykle trwa około dwóch miesięcy. Tylko w przypadku silnego stanu zapalnego powinno się leżeć w łóżku. Wskazana jest wizyta kontrolna, podczas której lekarz oceni skuteczność działania.

Co się stanie, jeśli powiększonych hemoroidów nie będziemy leczyć? Według obiegowej opinii zaniedbane guzki krwawnicze grożą rozwojem nowotworu. To jednak odległa perspektywa, Bardziej chodzi o to, że każde krwawienie z odbytu należy zdiagnozować, bo może być objawem poważnej choroby, także raka.

Leczenie hemoroidów jest konieczne przede wszystkim dlatego, że guzki są uciążliwe i bolesne, a nie muszą. Także dlatego, że obecność powiększonych guzków w odbycie utrudnia jego pracę i samooczyszczanie, co z kolei może wywoływać w nim stan zapalny. A infekcja w organizmie zawsze jest dużym zagrożeniem.

Hemoroidy, gdy krwawienie z guzków jest obfite, mogą także doprowadzić do niedokrwistości.

Usunięcie hemoroidów

Hemoroidy a aktywność fizyczna – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

O ile zachowawcze leczenie hemoroidów w fazach I i II choroby zwykle jest skuteczne, to stadia III i IV z reguły wymagają usunięcia hemoroidów. Metod jest dużo – bardziej i mniej inwazyjne, wymagające hospitalizacji i przeprowadzane w trybie tzw. chirurgii jednego dnia, jednorazowe lub planowo powtarzane. Mogą polegać na bezpośrednim usunięciu kłopotliwych hemoroidów, albo na ograniczaniu dopływu krwi do nich.

Klasyczna metoda operacyjna polega na wycięciu guzków krwawniczych (hemoroidektomia). To sposób obarczony największym ryzykiem powikłań (np. ból, krwawienie, zwężenie odbytu, problemy z wypróżnianiem). Ale też przez swą radykalność najskuteczniejszy.

Pacjenci jednak chętniej korzystają z innych, mniej inwazyjnych zabiegów. To m.in.:

 • skleroterapia – wstrzyknięcie do guzków substancji, która wywołuje w nich stan zapalny, powstanie skrzepu, z czasem obkurczenie i zwłóknienie hemoroidów,
 • koagulacja – zamykanie naczyń doprowadzających krew do hemoroidów. Można to zrobić przy pomocy podczerwieni (fotokoagulacja), impulsami elektrycznymi (elektrokoagulacja), falami elektromagnetycznymi, laserem,
 • krioterapia – wymrożenie hemoroidów ciekłym azotem,
 • metoda Barrona – uciśnięcie nasady guzka gumowym pierścieniem (podwiązką), przez co hemoroid zostaje pozbawiony dopływu krwi, ulega martwicy i odpada,
 • metoda Longo – podciągnięcie hemoroidów do kanału odbytu,
 • metoda DGHAL (nazywana też metodą Morinagi) – podwiązanie wybranych naczyń doprowadzających krew do hemoroidów pod kontrolą sondy USG Dopplera wprowadzanej do odbytu w specjalnym wzierniku. 
Leia também:  Como Se Chama Uma Pessoa Que Trabalha Num Cafe?

Nowością jest metoda Hall Rar Trilogy, w której wykorzystanie znalazła…

technologia Bluetooth! Sprzęt HAL-RAR to bezprzewodowy, zminiaturyzowany aparat dopplerowski z ulepszona akustyką, który pozwala na celowaną i bardziej precyzyjną lokalizację tętnicy hemoroidu.

Oznacza to małoinwazyjną i bezpieczną operację. Zabieg nie jest długi i nie powoduje otwartych ran.

W każdym przypadku wybór wymaga konsultacji lekarza.

Weźmie on pod uwagę: stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej (nie we wszystkich fazach można zastosować wszystkie metody), ogólny stan pacjenta, jego oczekiwania wobec leczenia.

Czasem propozycja zabiegu może pojawić się już w fazie II. Dzieje się tak, gdy zachowawcze leczenie hemoroidów nie przynosi wystarczającej poprawy lub gdy istnieje ryzyko szybkiego powiększania się guzków.

Hemoroidy u dziecka

Choroba hemoroidalna dotyka przede wszystkim dorosłych, ale może się pojawić – chociaż bardzo rzadko – także u dzieci. Tu objawy hemoroidów są podobne: powiększone i obrzęknięte guzki krwawnicze, swędzenie i pieczenie okolic odbytu, krwawienie przy wypróżnianiu, ból. Wśród przyczyn mniejszą rolę odgrywa tryb życia, trudno też mówić np. o ciężkiej fizycznej pracy.

Ważne: U dziecka decydujący wpływ zwykle ma dieta. Pozbawiona błonnika może doprowadzić do kłopotów z wypróżnianiem się i przewlekłych zaparć. Złą pracę jelit mogą też spowodować alergie pokarmowe.

 • Wśród innych możliwych czynników, wywołujących hemoroidy u dziecka, wymienia się także predyspozycje rodzinne.
 • Leczenie, które prowadzi pediatra, zwykle jest zachowawcze.

Hemoroidy w ciąży

To mit, że na hemoroidy cierpią głównie kobiety w ciąży, ale problem rzeczywiście istnieje. Ciąża w tym przypadku jest uznawana za czynnik ryzyka.

Dlaczego? U kobiet oczekujących dziecka wzrastają poziomy hormonów i to one sprawiają, że jelita pracują mniej wydajnie, rozluźniają się zwieracze odbytu, śluzówka się robi rozpulchniona, powiększają się guzki hemoroidalne.

Dodatkowo coraz większa macica zaczyna uciskać naczynia dolnej części miednicy, utrudniając krążenie krwi. Wzrasta zagrożenie tworzenia się zakrzepów.

Ważne: Poród jest momentem krytycznym. Gdy kobieta rodzi naturalnie, w trakcie intensywnego parcia może dojść do uwięźnięcia powiększonych hemoroidów poza odbytem. Wymaga to pilnej operacji.

Można się przed tym uchronić, wprowadzając wcześniej dietę bogatą w błonnik. Trzeba także dużo pić i w miarę możliwości nie unikać aktywności fizycznej. Gdy jednak pojawią się żylaki odbytu w ciąży, w porozumieniu z lekarzem należy zastosować środki łagodzące objawy.

Hemoroidy po porodzie trzeba wyleczyć. Chyba że ustąpią samoistnie w ciągu kilku miesięcy, co się zdarza. Szczególnie, gdy kobieta po pierwszej ciąży planuje drugą. Wtedy guzki krwawnicze prawdopodobnie znowu dadzą o sobie znać.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o leczenie hemoroidów

 • Na początku choroby pacjenci zwykle działają na własną rękę, stosując domowe sposoby na hemoroidy. Robią kąpiele nasiadowe z naparu z kory dębu, przemywają odbyt wywarem z rumianku, krwawnika czy kasztanowca, albo okładają lodem, używają kupionych w aptece preparatów bez recepty (kremy, maści, czopki). Wszystkie te środki łagodzą czy nawet likwidują objawy. Nie likwidują jednak przyczyny. W efekcie pozwalają się rozwijać chorobie hemoroidalnej, która będzie nawracać. Dlatego leczenie hemoroidów najlepiej powierzyć lekarzowi.
 • Lekarz od hemoroidów to proktolog – specjalista w rozpoznawaniu i leczeniu chorób odbytu i jelita grubego. Z problemem można się także zwrócić do lekarza chorób wewnętrznych, gastroenterologa, zajmującego się całym przewodem pokarmowym, chirurga, pediatry, gdy problem dotyczy dzieci, czy ginekologa położnika w przypadku kobiet w ciąży.
 • Hemoroidy to sploty naczyń krwionośnych. Występują wewnątrz końcowego odcinka jelita grubego, tuż pod śluzówką dolnej części odbytnicy. Małe, prawie niewyczuwalne guzki są ułożone dookoła odbytu. Pomagają mięśniom zwieracza uszczelnić ujście jelita grubego i skutecznie kontrolować wypróżnianie. Hemoroidy ma każdy i ich obecność nie jest objawem choroby, w pewnych sytuacjach guzki mogą jednak zacząć sprawiać kłopoty. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest utrudniony odpływ krwi z okolicy odbytu.
 • W początkowej fazie choroby skuteczne w łagodzeniu jej objawów mogą być domowe sposoby na hemoroidy. To kąpiele nasiadowe z naparu z kory dębu, przemywanie odbytu wywarem z rumianku, krwawnika czy kasztanowca, okładanie lodem. Pacjenci mają także do dyspozycji liczne kremy, maści czy czopki dostępne w aptekach bez recepty. Warto jednak wziąć pod uwagę, że te działania łagodzą lub likwidują objawy, ale nie przyczyny. W efekcie pozwalają się rozwijać chorobie hemoroidalnej. Dlatego skuteczne leczenie hemoroidów wymaga wizyty u lekarza.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy, na których dr n. med. Norbert Zapotoczny (chirurg naczyniowy) – eksperci tematyki leczenie hemoroidów, żylaków odbytu, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem żylaków odbytu, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 77 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 21 (telefon czynny pon – pt, w godz. 8:00 – 18:00)

 • P. Otto, R. Winkler, T. Schiedeck, “Proktologia praktyczna”, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław, 2013, ISBN: 978-83-7609-891-3
 • F.H. Wullink, “Hemoroidy. Poradnik dla pacjentów”, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław, 2008, ISBN: 978-83-60466-46-9
 • dr hab. med. Piotr Wałęga, “Guzki krwawnicze i żylaki odbytu” (www.mp.pl)

Hemoroidy leczenie – objawy, przyczyny, hemoroidy usuwanie

Hemoroidy leczenie – częsty powód wizyt u proktologa lub chirurga

Leczenie hemoroidów:

 1. Leczenie zachowawcze – leki
 2. Hemoron
 3. Gumkowanie hemoroidów
 4. Laserowe zamykanie hemoroidów

O wyborze metody decyduje lekarz na podstawie badania pacjenta.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (żylaki odbytu), często nazywane żylakami odbytu, są w dzisiejszych czasach bardzo częstą i uciążliwą dolegliwością. Są to powiększone, wypadające poduszeczki odbytowe.

Bezpośrednia przyczyna ich powstawania nie została do końca poznana, aczkolwiek uważa się, że w zdecydowanej większości przypadków hemoroidy są zmianami pierwotnymi.

Rzadko są wtórne do innych schorzeń, takich jak na przykład rak odbytnicy.

Patofizjologia powstawania hemoroidów polega w dużej mierze na procesach degradacyjnych podporowej tkanki łącznej oraz mięśni gładkich. Poduszki odbytowe po wypadnięciu ulegają zrogowaceniu oraz przerostowi w obrębie strefy przejściowej, a w wyższych stopniach także nabłonka walcowatego odbytnicy.

Wyodrębniono czynniki ryzyka, które pośrednio mają wpływ na powstawanie hemoroidów. Należą do nich między innymi zaparcia, ciąża, siedzący tryb życia, praca siedząca (bardzo częste u zawodowych kierowców), a nawet zbyt długie przesiadywanie w toalecie (na przykład czytanie podczas defekacji).

Hemoroidy jak wyglądają

Do głównych objawów hemoroidów należą przede wszystkim krwawienie oraz wypadanie. Objawy te mogą występować zarówno w sposób izolowany jak i wspólnie. Krwawienia są niewielkie, objawiają się występowaniem świeżej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym.

Bardzo utrudnia życie pacjentom objawy: swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny.

Ponadto, objawom hemoroidów może towarzyszyć dyskomfort, świąd, a nawet ból, nasilający się szczególnie podczas aktu defekacyjnego. Na bardziej zaawansowanych etapach choroby częste jest brudzenie bielizny śluzem oraz wydzieliną kałową.

Jak wyglądają hemoroidy?

W chorobie hemoroidalnej można wyodrębnić cztery stopnie zaawansowania, w zależności od nasilenia wypadania poduszeczek odbytowych.

Hemoroidy – stopnie zaawansowania

Pierwszy stopień hemoroidy (żylaki odbytu) widoczne są w badaniu endoskopowym, jednakże nie wypadają na zewnątrz odbytu, w związku z powyższym w klinicznym badaniu per rectum są niewidoczne. Jednakże możliwe jest krwawienie.

 • Drugi stopień – hemoroidy wypadają podczas defekacji, po czym samoistnie wracają na swoje miejsce.
 • Trzeci stopień – hemoroidy przebywają na zewnątrz przez cały czas, jednakże dają się łatwo odprowadzić ręcznie.
 • Czwarty stopień – hemoroidy przebywają na zewnątrz cały czas, jednakże ich odprowadzenie jest niemożliwe.

Hemoroidy zazwyczaj przebiegają łagodne, jednakże mogą wiązać się z występowaniem ostrych powikłań, takich jak zakrzepica w obrębie wypadniętych hemoroidów, masywne krwotoki, a w skrajnych przypadkach nawet martwicy tkanek. Warto wtedy zgłosić się do gabinetu chirurgicznego.

Jak wyglądają hemoroidy?

Podstawowy sposób rozpoznania choroby hemoroidalnej opiera się na badaniu fizykalnym przez odbyt. Hemoroidy jak wyglądają? Jest to struktura, która uzupełnia aparat zwieraczowy i zapobiega niekontrolowanemu oddawania gazu i stolca. W zdrowym organizmie hemoroidy są to trzy poduszkowate jamiste naczynia żylne wypełnione krwią. Nie są widoczne z zewnątrz.

Istnieje kilka sposobów raczenia sobie z tym problemem, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania. Opierają się zarówno na leczeniu chirurgicznym jak i zachowawczym. W tym ostatnim bardzo dobrą propozycję oferuje współczesna medycyna estetyczna. Hemoroidy leczenie – proktolog, chirurg.

Hemoroidy a aktywność fizyczna – jak wysiłek wpływa na hemoroidy?

Okulista, okulista Poznań Grunwald

Hemoroidy objawy:

 • swędzenie odbytu
 • uczucie wilgotności
 • poczucie niepełnego wypróżnienia
 • pokrwawianie
 • ból w czasie defekacji.

Hemoroidy leczenie

Czym jest Hemoron?

Działanie technologii Hemoron opiera się na dążeniu do przywrócenia guzkom hemoroidalnym fizjologicznej wielkości poprzez zmniejszenie dopływu krwi. Jest to bardzo wysoko wyspecjalizowana diatermia jednobiegunowa, która obecnie jako jedyna nie powoduje zwęglenia się tkanek, a jedynie ich zagotowanie.

Elektroda urządzenia Hemoron ma specjalne działanie i budowę umożliwiającą zogniskowanie wiązki energii cieplnej tak, by ogrzaniu uległa nie błona śluzowa w miejscu przyłożenia elektrody, a komórki naczyń krwionośnych biegnących dokładnie pod miejscem przyłożenia.

Leia também:  Como Saber Quem Recusou Pedido No Instagram?

Dzięki temu błona śluzowa pozostaje nienaruszona. Jest to metoda o największej małoinwazyjności wśród dostępnych obecnie na rynku. Zabieg jest krótkotrwały, ponieważ jego przeprowadzenie zwykle nie przekracza 30 minut.

Dodatkową zaletą aparatu Hemoron jest fakt, że działa on na baterie i nie wymaga stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Zakres natężenia prądu używanego przez aparat Hemoron zapewnia całkowite bezpieczeństwo i nie wiąże się nawet z minimalnym ryzykiem porażenia prądem.

Pierwszym efektem po zabiegu jest ustąpienie swędzenie odbytu.

hemoroidy jak usunąć

Usuwanie hemoroidów – Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

 1. Podstawą kwalifikacji do zabiegu z wykorzystaniem aparatu Hemoron jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadzany jest wywiad, wykonywane badanie odbytu, podczas którego lekarz weryfikuje rozpoznanie choroby hemoroidalnej oraz ocenia stopień zaawansowania schorzenia.
 2. Bezpośrednio przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie końcowego odcinka odbytnicy poprzez głodówki od poprzedniego dnia oraz zastosowania czopków glicerynowych.
 3. Hemoroidy leczenie – metodą hemoron – jest bardzo skuteczne i bezinwazyjne.

Na czym polega zabieg usuwania hemoroidów z wykorzystaniem Hemoron?

Zabieg z wykorzystaniem aparatury Hemoron opiera się na wykorzystaniu śródzabiegowej anoskopii, podczas której dochodzi do mapowania śluzówki odbytnicy. W toku tego procesu ujawniane są kolejne guzki krwawnicze, które dzięki zastosowaniu diatermii jednobiegunowej są od razu koagulowane.

Znieczulenie do zabiegu nie jest konieczne, gdyż strefa błony śluzowej jelita, w której pojawiają się guzki krwawnicze jest bezbolesna. Odczucie podczas zabiegu można porównać do parcia na stolec.

We wczesnych stadiach zaawansowania (I – III) w większości przypadków wystarcza czterokrotne powtórzenie zabiegu. Interwał pomiędzy poszczególnymi powtórzeniami zazwyczaj mieści się w przedziale od trzech do sześciu tygodni. W IV stopniu zaawansowania plan leczenia i powtórzeń zabiegu dobierany jest indywidualnie.

Jaka jest skuteczność metody Hemoron?

Zabieg z wykorzystaniem technologii Hemoron charakteryzuje się stosunkowo dużą skutecznością. Choć sama metoda jest stosunkowo młoda, więc długoterminowe dane są dość ograniczone, jednakże na podstawie dotychczasowych obserwacji, przeprowadzenie pełnej kuracji zapewnia efekt terapeutyczny na okres około dwóch lat. Jest to skuteczne usuwanie hemoroidów.

Czy to jest bezpieczne?

Zabieg usuwanie homoroidów z wykorzystaniem aparatury Hemoron charakteryzuje się bardzo wysokim bezpieczeństwem. Jest najmniej inwazyjną metodą dostępną obecnie na rynku.

W związku z powyższym ryzyko powikłań jest dużo mniejsze niż w przypadku metod chirurgicznych oraz innych metod zachowawczych i wynosi około 0,5%, co czyni tę metodę najbezpieczniejszą wśród obecnie stosowanych.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Powrót do pełnej sprawności możliwy jest praktycznie od razu po zakończeniu zabiegu. Bezpośrednio, przez kilka dni po zabiegu może być odczuwalny niewielki ból oraz krwawienie. U części pacjentów mogą jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się objawy sprzed zabiegu, jednakże stopniowo zmniejszają one swoje nasilenie.

Zalecane jest, by w trakcie trwania kuracji (czyli w przedziale pomiędzy pierwszym, a ostatnim powtórzeniem zabiegu), powstrzymać się od podejmowania wysiłku fizycznego.

Hemoroidy leczenie Poznań

Usuwanie hemoroidów – dobieramy metodę w zależności od stopnia zaawansowania.

Hemoroidy w ciąży

Ciąża bardzo często wywołuje powstawanie hemoroidów lub nasila objawy hemoroidów.

Hemoroidy leczenie Poznań – leczenie, zajmuje się chirurg

Bardzo skutecznym leczeniem w stopniu II i III jest laserowe zamykanie hemoroidów.

Laserowe usuwanie hemoroidów Poznań jest bezbolesne, zaraz po zabiegu można wrócić do aktywności życiowych.

Hemoroidy przyczyny

Żylaki odbytu mogą się pojawiać niezależnie od wieku. Sprzyja ich występowaniu siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej (powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu). Cierpią na nie często osoby jeżdżące konno, kolarze, kierowcy oraz spędzające dużo czasu przy komputerze.

Hemoroidy a dieta

Do rozwoju żylaków odbytu przyczynia się także zła dieta. Niewystarczająca ilość błonnika (warzywa, owoce, grube kasze, pieczywo razowe) i zbyt mało płynów powodują zaparcia i zmuszają jelita do wytężonej pracy. W takiej sytuacji, w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej okolicy odbytu.

Do zaparć przyczynia się też spowolnienie wraz z wiekiem przemiany materii oraz przyjmowanie niektórych leków, np. uspokajających, przeciwkaszlowych z kodeiną, na niestrawność, nadciśnienie tętnicze czy preparatów żelaza.

Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja także  okres ciąży i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rozwijający się płód uciska mechanicznie na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, a także upośledza czynność jelit.

Również silne parcie podczas porodu prowadzi do rozwinięcia się guzków krwawniczych. Po porodzie hemoroidy mogą się samoistnie zmniejszyć, czasami jednak wymagają leczenia.

Hemoroidy usuwanie

Zewnętrzne Hemoroidy – jak leczyć?

Występujące Hemoroidy to częsty problem, któremu towarzyszy krwawienie i pieczenie, ból przy oddawaniu stolca czy swędzenie odbytu. Remedium na hemoroidy jest laser do usuwania hemoroidów i Hemoron – czyli dwa najpopularniejsze zabiegi, które wykonuje się w naszym gabinecie Poznań.

Skąd się biorą hemoroidy?

Hemoroidy są to małe sploty naczyń krwionośnych, które przypominają gąbczaste poduszeczki. W stanie spoczynku są wypełnione krwią, a podczas rozluźnienia krew jest uwalniania do stolca.

Do przyczyn powstawania żylaków odbytu zaliczamy predyspozycje genetyczne, niewłaściwą dietę czy siedzący tryb życia.

Z hemoroidami borykają się także kobiety w ciąży, ponieważ organizm kobiety zwiększa podatność tkanek na rozciąganie.

Przyczyną jest także powiększona macica, która uciska jamę brzuszną i miednicę, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi w świetle naczyń hemoroidów. Efektem jest powiększenie i rozciągnięcie guzków krwawnicowych.

Hemoroidy objawy

Najpopularniejsze hemoroidy objawy to: krwawienie oraz wypadanie z odbytu. Krwawienie jest niewielkie i występuje na powierzchni stolca lub papierze toaletowym.

Często hemoroidy objawy to swędzenie odbytu i trudności w utrzymaniu higieny.

Inne objawy żylaków odbytu to ból przy oddawaniu stolca, swędzenie odbytu, dyskomfort czy brudzenie bielizny wydzieliną kałową lub śluzem.

Laser frakcyjny CO2 na hemoroidy

Jest to świetna alternatywa do operacji chirurgicznej, która jest mniej inwazyjna i nie wymagająca rekonwalescencji. Metoda hemoroidy leczenie polega na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu, który zasilany jest laserem.

Dochodzi wówczas do fotokoagulacji hemoroida światłem laserowym. Do zabiegu lekarze medycyny estetycznej stosują laser frakcyjny CO2 lub laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), które prowadzą do martwicy hemoroidów.

Zabieg pozwala na zahamowanie wypadania hemoroidów, a efekty zabiegu widoczne są po 6-8 tygodniach. Laser frakcyjny CO2 jest precyzyjny i nie wymaga założenia szwów. Hemoroidy leczenie to zabieg, który nie wywołuje ryzyka powikłań.

Hemoron – skuteczny zabieg na żylaki odbytu

Zabieg hemoroidy leczenie nie wymaga znieczulenia i jest przeprowadzany w klinice medycyny estetycznej Poznań. Pacjentowi przez kanał odbytu wprowadza się anoskop operacyjny, który lokalizuje żylaki odbytu (hemoroidy), a następnie przykłada się do nich końcówki igieł. Zabieg trwa do 30 minut i jest bezbolesny.

Zabieg prowadzi do koagulacji guzków krwawniczych. W przypadku I-II stadium hemoroidów rekomenduje się cztery zabiegi, by pozbyć się problemu hemoroidów.

W przypadku IV stopnia zaawansowania lekarz medycyny estetycznej indywidualnie ustala schemat terapii, by osiągnąć pożądane efekty w jak najkrótszym czasie. Zabieg jest skuteczny i zapewnia efekt terapeutyczny na okres około dwóch lat.

Po zabiegu pacjent może wrócić od razu do aktywności zawodowej – nie wymagana jest rekonwalescencja. Po zabiegu leczenia żylaków odbytu pacjent może odczuwać dyskomfort i lekki ból, dlatego powinno się wówczas unikać wysiłku fizycznego.

Usuwanie hemoroidów Poznań

Zobacz też: okulista

Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy (inaczej guzki krwawnicze) to prawidłowe, fizjologiczne struktury anatomiczne odbytu. Mają budowę jamistych tworów z naczyniami żylnymi wypełnionymi krwią. Ilość guzków krwawniczych może być zmienna w zależności od cech osobniczych. Zwykle jest ich trzy, ale niektórzy mogą posiadać jeden lub dwa dodatkowe.

Są one przymocowane więzadłami do mięśni zwieracza odbytu, gdzie spełniają swoją podstawową funkcję, jaką jest uszczelnianie kanału odbytu oraz kontrola oddawania gazów. Gdy na skutek różnych czynników dochodzi do rozszerzenia splotów żylnych i ich nadmiernego obrzmienia, zaczynają uciskać okoliczne nerwy, powodując nieprzyjemne dolegliwości.

Może również dojść do wystąpienia stanu zapalnego i przemieszczania się powiększonych guzków poza kanał odbytu. W języku medycznym prawidłowa nazwa tego zaburzenia to choroba hemoroidalna, jednak w mowie potocznej funkcjonuje w uproszczeniu jako hemoroidy.

Okres ciąży to czas, w którym naturalnie mamy do czynienia z szeregiem czynników ryzyka wystąpienia hemoroidów.

Produkty stosowane na hemoroidy

Przebieg choroby hemoroidalnej u pacjentek w ciąży nie różni się znacząco od obrazu tego schorzenia w ogólnej populacji. Pierwsze objawy pojawiają się w następstwie przedłużających się zaparć, a problem nasila się najczęściej w III trymestrze. W zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych wyróżnia się cztery stopnie hemoroidów: 

 • 1. stopnień – naczynia krwionośne są poszerzone, co może powodować sporadyczne krwawienia i lekki dyskomfort. To tak zwane hemoroidy wewnętrzne, które nie są wyraźnie wyczuwalne ani widoczne. 
 • 2. stopień – guzki krwawnicze wysuwają się poza kanał odbytu podczas parcia na stolec, a następnie samoistnie wracają na swoje miejsce. Dolegliwości zaczynają się nasilać, obejmując świąd, pieczenie i coraz częstsze krwawienia. Często towarzyszy im uczucie niepełnego wypróżnienia. 
 • 3. stopień – w tym stadium hemoroidy mają tendencję do „wypadania” poza kanał odbytu nie tylko podczas parcia na stolec, ale także w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy kaszlu. Często guzki nie wracają samoistnie do właściwego położenia, wymagając ręcznego odprowadzenia. Do objawów dołącza ostry ból i obecność śluzu w stolcu. 
 • 4. stopień – to najcięższa postać schorzenia, w której wypadnięte guzki krwawnicze cały czas znajdują się poza odbytnicą, a manualne odprowadzenie staje się niemożliwe. Mogą pojawić się powikłania zakrzepowe i problemy z nietrzymaniem stolca. 
Leia também:  Vpn O Que É E Como Funciona?

Przy podejrzeniu hemoroidów w ciąży diagnozę potwierdza się u proktologa, który wykonuje badanie per rectum, czyli badanie odbytu za pomocą palca. Choroba hemoroidalna nie stanowi przeciwwskazania do porodu naturalnego, ale warto o niej poinformować lekarza prowadzącego. 

Przeczytaj również:Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy w ciąży – przyczyny 

Istnieje szereg czynników ryzyka wystąpienia choroby hemoroidalnej, z których wiele jest charakterystycznych dla okresu ciąży: 

 • przewlekłe zaparcia – cierpi na nie nawet 38% ciężarnych kobiet. Prawdopodobnie mają one największe znaczenie w rozwoju zaburzeń żylnych w obrębie guzków krwawniczych. Ciąża niekorzystnie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego ze względu na mechaniczny ucisk jelit oraz zmiany hormonalne. Kał zalegający w odbytnicy upośledza odpływ żylny, powodując zastój krwi w hemoroidach.  
 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej – w przebiegu ciąży macica stopniowo zwiększa swoją objętość, uciskając na niektóre żyły zlokalizowane w jamie brzusznej i miednicy. Konsekwencją jest utrudniony odpływ krwi żylnej, co sprzyja rozszerzaniu się naczyń i powstawaniu zmian żylakowych. 
 • wyższa masa ciała – składa się na nią waga rosnącego płodu, macicy, wód owodniowych, powiększonych gruczołów piersiowych oraz zapasowej tkanki tłuszczowej.  
 • zmiany hormonalne – zwłaszcza podwyższone stężenie progesteronu, który zwiększa podatność ścian żylnych na rozciąganie.  
 • niska aktywność fizyczna – bywa, że w czasie ciąży trudno jest utrzymać odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Mogą to utrudniać pojawiające się dolegliwości lub zwykłe zmęczenie codziennymi obowiązkami i opieką nad starszymi dziećmi. Niektóre kobiety będące w stanie ciąży zagrożonej muszą całkowicie zrezygnować z uprawiania sportu z zalecenia lekarza. Siedzący tryb życia i niedostatek ruchu dodatkowo upośledza krążenie żylne. 
 • suplementacja żelaza – przyjmowane żelazo ma za zadanie zapobiegać lub leczyć niedokrwistość w ciąży. Niestety taka suplementacja może powodować zaparcia, które są główną przyczyną hemoroidów.  

Przeczytaj również:Krwawienie z odbytu – jakie mogą być jego przyczyny?

Hemoroidy w ciąży – czy znikną samoistnie? 

Na szczęście hemoroidy, mimo że są dokuczliwe, nie stanowią żadnego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Zwykle do kilku tygodni po porodzie guzki krwawnicze samoistnie obkurczają się, dzięki czemu u większości kobiet dolegliwości ustępują. Jednak problem z hemoroidami może powrócić podczas kolejnej ciąży, niekiedy ze zdwojoną siłą. 

Osobne zagadnienie stanowi pojawienie się hemoroidów po porodzie siłami natury, gdy w czasie silnego parcia zwiększa się ciśnienie okolic odbytu. Nawet po cesarskim cięciu kobiety narażone są na problemy z hemoroidami ze względu na spowolniony pasaż jelitowy i tendencję do zaparć. 

Profilaktyka hemoroidów w ciąży – jak im zapobiegać? 

Na szczęście możemy mieć wpływ na niektóre czynniki warunkujące powstawanie hemoroidów, dlatego warto jak najwcześniej podjąć działania zapobiegawcze. W profilaktyce choroby hemoroidalnej największe znaczenie ma: 

 • odpowiednia dieta – bogata w błonnik pochodzący z pełnoziarnistych produktów zbożowych (np. razowe pieczywo, brązowy ryż, gruboziarniste kasze, płatki owsiane, otręby), warzyw i owoców. Należy jednocześnie unikać nadmiaru słodyczy, produktów z białej mąki, tłustych potraw, pikantnych przypraw oraz żywności wysoko przetworzonej. 
 • dobre nawodnienie organizmu – będąc w ciąży, należy wypijać około 2,3 l płynów dziennie, z czego 80% powinna stanowić czysta woda. 
 • aktywność fizyczna – jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej, zalecana jest codzienna porcja ruchu w postaci spacerów, pływania bądź uczestnictwa w zajęciach fitness, pilates i jogi przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Nie należy natomiast podejmować zbyt intensywnego wysiłku, uprawiać sportów kontaktowych, aktywności, w których istnieje ryzyko upadku (jazda konna, kolarstwo) oraz wymagających podskoków (skok w dal, skoki do wody, ćwiczenia w podskokach). 
 • przyjmowanie właściwej pozycji podczas defekacji – skraca to czas wypróżnienia oraz zmniejsza siłę parcia, która niekorzystnie oddziałuje na hemoroidy. Najlepsza fizjologicznie jest pozycja kuczna, w której nogi i tułów tworzą kąt ostry (około 35°). Kończyny wywierają wówczas delikatny ucisk na jelito grube, a okrężnica prostuje się, co ułatwia wydalenie stolca. Wypróżnianie się w zwykłej pozycji siedzącej wymaga świadomego parcia i dużo większego wysiłku, prowadząc do niepożądanych napięć. Warto więc wyposażyć się w odpowiednio wysoki podest lub stołek, na którym można położyć stopy. 
 • regularne wypróżnienia i leczenie zaparć – w razie pojawienia się problemów z wypróżnieniem należy zadziałać szybko i skutecznie, aby nie dopuścić do utrzymującego się zalegania mas kałowych w odbytnicy oraz konieczności nadmiernego parcia przy wypróżnianiu. 
 • unikanie długotrwałej pozycji stojącej, siedzącej oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów – to sytuacje, w których dochodzi do przesilenia i tak już przeciążonych mięśni dna miednicy oraz grawitacyjnego ucisku macicy na naczynia żylne.  

Hemoroidy w ciąży i ich leczenie – co stosować? 

Zwykle w przypadku zaawansowanych hemoroidów stosuje się farmakoterapię oraz leczenie operacyjne. Niestety w czasie ciąży wykorzystanie tych metod jest znacznie ograniczone.

Mając na uwadze dobro rozwijającego się płodu, zazwyczaj ostrożnie podchodzi się do podawania leków, a zabiegi operacyjne przeprowadzane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach (obfite krwawienia ze współistniejącą niedokrwistością, ostra zakrzepica guzków krwawniczych).

U kobiet ciężarnych hemoroidy leczy się głównie w sposób zachowawczy poprzez zmianę stylu życia, na którą składa się dieta przeciwzaparciowa bogata w błonnik i dużą ilość płynów oraz umiarkowana aktywność fizyczna. 

W leczeniu objawowym mogą pomóc także: 

 • kąpiele nasiadowe – powtarzane kilka razy dziennie z użyciem ciepłych naparów z ziół (np. kora dębu, rumianek, oczar wirginijski, nagietek), 
 • czopki, maści i kremy – preparaty, które można stosować od 4. miesiąca ciąży, zawierają znieczulającą miejscowo lidokainę oraz tribenozyd, który wzmacnia naczynia krwionośne. 

Pozostałe leki przeznaczone do leczenia hemoroidów mogą być zalecone wyłącznie przez lekarza, który oceni, czy korzyści wynikające z zastosowania u matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Skuteczność w leczeniu hemoroidów wykazują preparaty doustne zawierające: 

 • diosminę, 
 • flawonoidy, np. hesperydyna, 
 • saponiny, np. ruscyna, ruskogenina 
 • rutynę, 
 • wyciąg z kasztanowca, 
 • ekstrakt z ruszczyka kolczastego. 

Sposób leczenia hemoroidów w ciąży powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem. 

Skuteczne sposoby na hemoroidy w ciąży – jak złagodzić dolegliwości? 

W łagodzeniu dolegliwości związanych z hemoroidami w ciąży pomoże stosowanie się do wszystkich zaleceń profilaktycznych oraz: 

 • odpowiednia higiena odbytu – noszenie bawełnianej bielizny, dbałość o higienę, rezygnacja z zapachowych lub szorstkich papierów toaletowych i intensywnego podcierania. W aptekach dostępne są specjalne preparaty do mycia okolic intymnych dla osób z problemem hemoroidów, które działają antybakteryjnie, przeciwświądowo, łagodząco i ściągająco. 
 • przyjmowanie pozycji kucznej podczas wypróżnienia, 
 • unikanie wstrzymywania stolca, 
 • chłodne okłady – zmniejszają odczuwanie bólu i redukują obrzęki. Można w tym celu użyć gazy bawełnianej lub pieluchy tetrowej nawilżonej zimną wodą albo wykorzystać specjalne żelowe kompresy, które schładza się w lodówce, 
 • wypoczynek w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku, 
 • stosowanie bezpiecznych leków ułatwiających oddawanie stolca – należą do nich środki osmotycznie czynne, takie jak makrogole i laktuloza.  

W ciąży nie wolno zażywać leków ani ziół o działaniu przeczyszczającym (np. olej rycynowy, liść senesu). 

Chociaż choroba hemoroidalna nie zagraża w bezpośredni sposób matce ani dziecku, może powodować znaczy dyskomfort. Działania profilaktyczne podejmowane już od początku ciąży, mogą uchronić przed rozwojem zmian chorobowych lub złagodzić ich przebieg. Mimo dostępności wielu leków bez recepty przed podjęciem leczenia hemoroidów w ciąży należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Źródła: 

 • Bielecki K., Cabaj H., Choroba hemoroidalna, Postępy Nauk Medycznych, 2000. 
 • Fuerst N., Adamczewska K., Znaczenie aktywności fizycznej i zalecane formy ćwiczeń ruchowych u kobiet w ciąży, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna, 2017. 
 • Kołodziejczak M., Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, Medycyna Rodzinna, 2011. 
 • Kołodziejczak M., Ciesielski P., Kiedy pacjentce po porodzie potrzebny jest proktolog, Nowa Medycyna, 2019. 
 • Tylec-Osóbka E., Wojtuń S., Gil J., Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, Pediatr Med Rodz, 2012. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*