Duszący kaszel w nocy – na co może wskazywać uporczywy kaszel?

Suchy duszący kaszel może towarzyszyć dziecku podczas infekcji wirusowych, zazwyczaj jest jednym z objawów zapalenia gardła. Często pojawia się w nocy i skutecznie utrudnia sen oraz regenerację. Maluch się budzi, męczy się, z czasem narzeka na ból brzucha wywołany uporczywym kaszlem. Wraz z kaszlem często rozwija się katar, dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, nie ma apetytu.

Jak radzić sobie z suchym męczącym kaszlem u dziecka? Oto najpopularniejsze sposoby.

Chłodne, nawilżone powietrze

Duszący kaszel w nocy – na co może wskazywać uporczywy kaszel?Gdy dziecko ma suchy kaszel, trzeba dbać o systematyczne wietrzenie pomieszczenia. W pokoju, w którym przebywa dziecko, powinno być około 18 stopni. Lepiej malucha cieplej ubrać niż zwiększać temperaturę powietrza, co będzie pogłębiać problem z kaszlem. Poza tym, że pomieszczenie dobrze wietrzymy, dbamy o jego nawilżenie. Można do tego użyć nawilżacza powietrza lub zdecydować się na babciny sposób – rozwieszanie wilgotnych ręczników na kaloryfer.

Inhalację na suchy kaszel

Jeśli dziecko w wyniku infekcji często kaszle, jest to suchy, męczący kaszel, warto kilka razy dziennie wykonywać inhalację z soli fizjologicznej, które łagodzą objawy infekcji oraz skracają czas choroby.

 • dobrze posłodzona ciepła herbata, która nawilży śluzówkę, złagodzi odruch kaszlu
 • ciepłe mleko z masłem
 • herbata z tymianku – pół łyżeczki tymianku zalewamy szklanką wrzątku. Gdy trochę ostygnie, dodajemy łyżeczkę miodu.
 • syrop z cebuli – do małego słoika wkrajamy w plastrach małą cebulę, zasypujemy cukrem, wyciskamy sok z jednej cytryny i odstawiamy w ciepłe miejsce.
 • olejek piołunowy- polecany przez św. Hildegarda z Birgen. Kroplę olejku piołunowego (potem 2-3) mieszać z niewielką ilością oliwy z oliwek i nacierać pierś oraz boki klatki piersiowej.
 • pestki śliwek – również metoda polecana przez św. Hildegardę. Rozłupujemy 40 pestek, ich jądra umieszczamy w filiżance i zalewamy winem. Przykrywamy i czekamy aż spęcznieją (może to trwać 48 godzin). Na suchy męczący kaszel spożywać 2-3 pestki dziennie. Można przygotować również zupę z pestek – 2-3 łyżki wina z drobno pokrojonymi pestkami zagotować z 1 łyżką białej mąki orkiszowej oraz niewielką ilością wody. Podawać dzieciom powyżej 2 roku życia w ilości połowy ich wieku.

Suchy kaszel to tak zwany kaszel nieproduktywny, na który podaje się leki hamujące odruch kaszlowy. Na kaszel mokry, produktywny podaje się natomiast syropy wykrztuśne (do godziny 16-stej, żeby w nocy kaszel nie utrzymywał się).

Syropy na suchy, męczący kaszel

 • Sinecod – ta sama substancja czynna co w syropie Supremin (Butamirati citras), dostępny też w kroplach, więc jest łatwiejszy w podawaniu w przypadku najmłodszych dzieci,
 • Levopront – syrop przeciwkaszlowy na receptę
 • Acodin – syrop przeciwkaszlowy na receptę
 • Supremin – popularny syrop na suchy kaszel dla dzieci
 • Drosetux – lek homeopatyczny stosowany wspomagający w leczeniu suchego kaszlu
 • Herbapect – na suchy kaszel a także utrudnione odkrztuszanie z zalegającą wydzieliną
 • Phytotux – męczący, szczekający kaszel, zwłaszcza w nocy (lek homeopatyczny)

Duszący kaszel w nocy

Jeśli dziecko męczy duszący kaszel w nocy, warto przed pójściem spać podać mu lek przeciwkaszlowy. Pamiętamy o dobrym wywietrzeniu sypialni i nawilżeniu powietrza. Poza tym można podłożyć dziecku pod główkę dodatkową poduszkę, by zmniejszyć intensywność kaszlu.

Uwaga, poważniejsze przyczyny

Suchy, męczący kaszel może być również poważniejszym objawem, na przykład astmy czy alergii, a także krztuśca. Może także wskazywać na Mycoplasmę, Chlamydię, gruźlicę. Dlatego jeśli dziecko często śpi niespokojnie i kaszle, warto rozważyć inne przyczyny – nie tylko infekcję.

W każdej sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Objawów zakażeń dróg oddechowych nie można oceniać w sposób izolowany

Typowe dolegliwości w przebiegu zakażeń wirusowych dróg oddechowych trzeba oceniać w kontekście stanu ogólnego pacjenta i objawów alarmowych. Objawy kliniczne, w tym parametry życiowe, pozwalają odróżnić banalne przeziębienie od pozostałych zakażeń dróg oddechowych, powikłań i zaostrzeń choroby podstawowej, sygnały alarmowe natomiast — zapobiec zagrożeniu życia.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

„Zakażenia dróg oddechowych mają w większości (95-98 proc.) charakter wirusowy, są na ogół łagodne i samoograniczające się. Choć bywają też przewlekłe lub zaostrzające się.

Nie każda infekcja kończy się po tygodniu, niektóre banalne infekcje trwają powyżej 10 dni, a kaszel może utrzymywać się nawet 2-3 tygodnie i dłużej.

W ciągu roku ostrych zakażeń dróg oddechowych jest średnio 8-12 u dzieci, u dorosłych znacznie mniej, średnio dwa do czterech” — wyjaśnia specjalista pediatrii i chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zakażenie dróg oddechowych – objawy

„Najważniejszą cechą najczęstszych chorób infekcyjnych, czyli zakażeń wirusowych, jest zajęcie całych dróg oddechowych oraz sekwencyjność ich rozwoju.

Na początku występują: wyciek z nosa, obrzęk i zatkanie nosa, potem bóle gardła, stan podgorączkowy albo niewielka gorączka, kaszel bóle głowy, chrypka (objaw specyficzny dla zakażenia wirusowego ze strony krtani), uczucie rozbicia, ból mięśni i osłabienie. Objawy te pogarszają się gwałtownie, a szczyt nasilenia osiągają w 2-3 dniu infekcji.

Później ustępują całkowicie albo przynajmniej bardzo się zmniejszają w ciągu siedmiu dni, średnio utrzymując się przez 1-2 tygodnie, bywa, że dłużej” — mówi dr hab. Ernest Kuchar.

Specjalista zaznacza jednak, że jeżeli pacjent choruje ciężko, ma: silne bóle stawowo-mięśniowe, dreszcze, skrajne osłabienie, to trzeba brać pod uwagę zakażenie wirusem grypy lub SARS-CoV-2.

Zakażenie dróg oddechowych – fazy kataru

„Na początku nos jest zatkany, potem, gdy naczynia się rozszerzają (faza naczyniowa), z nosa leje się wodnisty przesięk, prowokując częste kichanie.

Na tym etapie kataru jesteśmy najbardziej zaraźliwi dla otoczenia.

W kolejnej fazie — śluzowej, czyli hipersekrecyjnej — katar stopniowo się zmniejsza, a śluz zagęszcza na skutek tworzenia się mostków dwusiarczkowych łączących cząsteczki polisacharydów.

W następnej fazie — komórkowej, czyli nacieku zapalnego — kolor śluzu zmienia się na żółty lub zielony” — opisuje proces lekarz. Przypomina jednocześnie, że zabarwienia śluzu zwykle nie powoduje nadkażenie bakteryjne (które często na tej podstawie się „rozpoznaje”), tylko naciek granulocytów wielojądrzastych zawierających barwne ziarnistości azurochłonne.

Zakażenie dróg oddechowych – kaszel suchy i mokry

„Kaszel tradycyjnie dzielimy na suchy, męczący i nieefektywny (bez odkrztuszania) oraz kaszel mokry, produktywny, któremu towarzyszy odkrztuszanie i odpluwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Po kaszlu suchym w przebiegu przeziębienia z reguły następuje faza kaszlu mokrego” — mówi specjalista chorób zakaźnych.

Kaszel pojawia się, gdy stan zapalny lub zalegający śluz drażni drogi oddechowe. Jest to bardzo ważny odruch obronny przed ich niedrożnością. „Dlatego kaszlu produktywnego nie powinniśmy łagodzić, ingerując w ten naturalny mechanizm.

Możemy to robić tylko i wyłącznie wtedy, gdy kaszel jest suchy i nadmierny.

Jeśli kaszel wynika z nadmiernego podrażnienia receptorów (w całych drogach oddechowych, a także uchu środkowym, w opłucnej i osierdziu) jest męczący, przeszkadza, a niczego do odkrztuszania nie ma, traci swój fizjologiczny sens” — zwraca uwagę dr hab. Ernest Kuchar.

Zakażenie dróg oddechowych – gorączka

„Stwierdzenie zmian osłuchowych świadczy o zajęciu dolnych dróg oddechowych — tak jest w zapaleniu oskrzeli, a u dzieci w pierwszych dwóch latach życia — w zapaleniu oskrzelików, ewentualnie płuc.

W przebiegu łagodnych zakażeń dróg oddechowych zazwyczaj występuje stan podgorączkowy (z wyjątkiem małych dzieci, które często wysoko gorączkują). Niekiedy może nagle pojawić się niska gorączka, utrzymująca się nie dłużej niż 3-4 dni (to ogólna reguła).

Leia também:  Como Se Chama Os Profissionais Que Se Dedicam À Exploração Florestal?

Gdy trwa ona dłużej, powyżej 5 dni, należy myśleć nie o banalnym przeziębieniu, ale o zakażeniu dolnych dróg oddechowych, o zapaleniu płuc, grypie czy o COVID-19” — przestrzega specjalista.

Krztusiec a kaszel

Zakażenia wirusowe dróg oddechowych różnicujemy z bakteryjnym (paciorkowcowym) zakażeniem gardła, ewentualnie z ostrym zapaleniem bakteryjnym zatok. Trzeba je także odróżnić od chorób alergicznych, szczególnie od podobnego pod względem objawów w przeziębieniu — alergicznego nieżytu nosa.

„Do złudzenia może też przypominać przeziębienie i jego klasyczny objaw, kaszel, choroba bakteryjna — krztusiec. Jego łacińska nazwa: pertussis nawiązuje właśnie do głównego objawu — silnego, przewlekającego się kaszlu, zwykle bardzo intensywnego, o charakterze napadowym” — przypomina dr hab. Ernest Kuchar.

Choroba przebiega z towarzyszącą dusznością, zanoszeniem się oraz świstem wdechowym, określanym jako pianie. „Napady kaszlu są silne, mogą u dzieci kończyć się wymiotami, a u dorosłych nawet złamaniem żeber.

Typową cechą krztuśca jest przebieg bezgorączkowy, a w badaniach laboratoryjnych charakterystyczna jest leukocytoza z limfocytozą.

U małych niemowląt krztusiec może przebiegać bez kaszlu a jego objawami mogą być bezdechy z sinicą, a nawet może być przyczyną nagłej śmierci” — przestrzega specjalista chorób zakaźnych.

W ostatnich latach obserwowano nawrót krztuśca w krajach, gdzie prowadzone są powszechne szczepienia. Zauważono też zmianę przebiegu klinicznego choroby — krztusiec złagodniał, a jego obraz kliniczny obejmuje znacznie szersze spektrum objawów, przez co jest trudniejszy do rozpoznania.

„Warto pamiętać, że największy problem zdrowotny nadal stanowi krztusiec niemowląt, który cechuje się najwyższym odsetkiem powikłań i wskaźnikiem śmiertelności.

Ale w łącznej liczbie przypadków coraz większy udział mają zachorowania starszych dzieci, nastolatków i osób dorosłych” — uzupełnia informacje ekspert.

Kaszel w przebiegu krztuśca stopniowo łagodnieje, jednak czasem utrzymuje się miesiącami (Chińczycy nazywają go 100-dniowym). Jest to typowy kaszel przewlekły, który według definicji trwa 4-8 tygodni. Krztusiec rzadko bywa przyczyną kaszlu ostrego, a bardzo często przewlekłego.

Dlatego należy go uwzględniać w diagnostyce różnicowej wirusowych zakażeń dróg oddechowych, a przypadki kaszlu przewlekłego bez objawów napadowych itp. weryfikować badaniami laboratoryjnymi.

„Kaszel jako objaw izolowany nie jest na tyle charakterystycznym objawem, żebyśmy mogli na jego podstawie rozróżnić np. przeziębienie, grypę czy zapalenie oskrzeli bez uwzględnienia wywiadu i kontekstu klinicznego.

Wyjątkiem jest kaszel psychogenny u dziecka, symulowany, by zwrócić na siebie uwagę, gdy kaszle ono w obecności rodziców, a nocą nie kaszle wcale i jest ogólnie zdrowe” — wskazuje dr hab. Ernest Kuchar.

Powikłania po zakażeniu dróg oddechowych

„O zapaleniu płuc mogą świadczyć: wysoka, długo utrzymująca się gorączka, z towarzyszącą jej dusznością, przyspieszonym oddechem, akcją serca powyżej 100 uderzeń na minutę, i oczywiście, zmiany osłuchowe. Sam kaszel produktywny nie jest dowodem zapalenia płuc, może być spowodowany wydzieliną spływającą po tylnej ścianie gardła lub być objawem zapalenia oskrzeli” — wyjaśnia specjalista.

Z kolei kaszel zwykle nie występuje w bakteryjnym paciorkowcowym zapaleniu gardła. W tym przypadku poza gorączką pojawia się silny ból migdałków, trwający powyżej 5 dni oraz znaczny odczyn okolicznych węzłów chłonnych. Na migdałkach często widoczny jest nalot.

„Zapaleniu oskrzeli towarzyszą bardzo charakterystyczne: kaszel i świszczący oddech, gorączka nie jest typowa. Z kolei gdy pojawia się duszność wdechowa (trochę „piania”, ale bez kaszlu napadowego), można podejrzewać podgłośniowe zapalenie krtani, czyli krup.

Z innych objawów warto pamiętać o kolorze moczu i objawach ze strony serca. Gdy mocz zmienia barwę ze słomkowej na brunatną, możemy mieć do czynienia z mioglobinurią — powikłaniem grypy typu B w postaci zapalenia mięśni.

Ulegają one uszkodzeniu i hemoglobina z mięśni wydostaje się z moczem, który pod jej wpływem zmienia barwę.

Jeśli pacjent jest bardzo słaby, mdleje, akcja serca jest bardzo przyspieszona, nadmiernie regularna, „zegarkowa”, ale ściszona, i tony serca są głuche, a czasem można wysłuchać w nim szmery, może to być zapalenie mięśnia sercowego” — opisał kolejne przykłady dr hab. Ernest Kuchar.

Powikłaniami zakażeń dróg oddechowych mogą być zakażenia wtórne, np.

ostre zapalenie ucha środkowego (jednostronny ból, ewentualnie wyciek ropy po pęknięciu błony bębenkowej), bakteryjne zapalenie zatok przynosowych czy bakteryjne zapalenie płuc, gdy po okresie poprawy po zakażeniu wirusowym dróg oddechowych gorączka nawraca, objawy się nasilają, pojawia się przyspieszony oddech, duszność i produktywny kaszel.

W przebiegu przeziębienia u osób przewlekle chorych może też dojść do zaostrzenia choroby podstawowej, np. choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2, POChP czy astmy oskrzelowej itp.— wymienia dr hab. Ernest Kuchar.

Zakażenie dróg oddechowych – dolegliwości alarmowe

W związku z możliwymi powikłaniami zakażeń dróg oddechowych, tym bardziej niebezpiecznymi dziś, w czasach teleporad i utrudnionego dostępu do lekarzy, należy uczyć pacjentów metod samooceny stanu klinicznego.

„Chodzi o oznaczenie liczby oddechów, sprawdzenie częstotliwości tętna, poziomu saturacji (spadek poniżej 92 proc. jest alarmujący) i ciśnienia tętniczego (duży spadek świadczy o niewydolności krążeniowej).

Gdy dochodzi do rozwoju powikłań narządowych, do zaostrzenia choroby podstawowej, do podejrzenia zakażenia COVID-19 — trzeba reagować” — przestrzega specjalista chorób zakaźnych i dodaje:

„Cechy niewydolności krążeniowo-oddechowej: duszność, sinica, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, bardzo zmniejszona saturacja, zaburzenia świadomości czy neurologiczne objawy ogniskowe składają się na obraz kliniczny, który w banalnym zakażeniu dróg oddechowych nie występuje.

Prawidłowy poziom nasycenia krwi tlenem wynosi od 95 do 99 proc., jeśli wynosi on poniżej 94 proc., to oznacza niedotlenienie (hipoksja). Może mu towarzyszyć duszność, uczucie ciężkości w klatce piersiowej czy dokuczliwy kaszel. Saturacja poniżej 70 proc.

to stan bezpośredniego zagrożenia życia” — podkreśla ekspert.

Według niego, gdy dochodzi do: obniżenia poziomu świadomości, utraty przytomności, napadu drgawek, bardzo silnego osłabienia, nasilonej senności albo do neurologicznych objawów ogniskowych, zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego — należy pacjenta skierować do szpitala, niezależnie od tego, jaki czynnik etiologiczny je wywołał.

„Także wówczas, gdy pacjent nie oddaje moczu, co świadczy o odwodnieniu bądź niewydolności nerek. Sztywność karku, światłowstręt, przeczulica (dotyk sprawia ból) — wskazują na zapalenie opon mózgowych.

Wysypka, ból gardła utrzymujący się powyżej 5 dni, kaszel o charakterze krztuścowym — są podejrzane.

Wystąpienie przedłużonego czasu powrotu kapilarnego (po naciśnięciu paznokcia albo płatka usznego bladość utrzymuje się powyżej 3-5 sekund) świadczy o niewydolności krążenia obwodowego i zwykle towarzyszy ciężkiemu odwodnieniu” — ocenia dr hab. Ernest Kuchar.

O KIM MOWA

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar

Duszący kaszel w nocy – na co może wskazywać uporczywy kaszel?

specjalista pediatrii i chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Kaszel przy przeziębieniu

Przeziębienie to stosunkowo częsta choroba, którą wywołują infekcje wirusowe. Schorzeniu towarzyszą zazwyczaj typowe objawy – katar, podwyższona temperatura ciała, a także kaszel.

Uporczywy, męczący kaszel znacznie wpływa na obniżenie  codziennego funkcjonowania, a długotrwały może powodować dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Co ważne, kaszel przy przeziębieniu może mieć różną postać i występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Pojawia się zatem pytanie, jaki kaszel występuje podczas spadku odporności i przeziębieniu? Ile trwa kaszel przy przeziębieniu? Co stosować na męczące dolegliwości?

Kaszel a przeziębienie

Kaszel to dolegliwość, która bardzo często towarzyszy przeziębieniu. Z tego powodu pojawienie się kaszlu określane jest jako jego typowy objaw. Warto wskazać, że kaszlu nie powinno się zwalczać za wszelką cenę.

Odruch ten i odkrztuszanie bowiem wspomaga usuwanie agresywnych patogenów, które odpowiedzialne są za rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj na początku przeziębienia pojawia się suchy, męczący kaszel.

Leia também:  Como Saber Que Fonte Tenho No Pc?

Szczególnie uciążliwy jest duszący kaszel w nocy, gdyż zakłóca sen i uniemożliwia wypoczynek. Niemniej jednak w miarę rozwoju infekcji suchy kaszel staje się mokry z odkrztuszaniem plwociny.

Warto podkreślić, że pod koniec infekcji i trwania choroby, odkasływana wydzielina gęstnieje i powoli zanika. Warto wskazać, że ostry, męczący kaszel może powodować powstanie bólu w klatce piersiowej.

Należy wskazać, że sam kaszel nie stanowi choroby, natomiast jest odruchem mającym na celu oczyszczenie górnych dróg oddechowych z zalegających treści (nadmiaru wydzieliny czy ciała obcego). Z tego powodu odruch kaszlu stanowi ważny element obrony organizmu. Niezwykle istotne jest określenie, jaki rodzaj kaszlu występuje – suchy czy mokry. Od jego typu bowiem uzależnione jest leczenie. 

Suchy, męczący kaszel stanowi swoistego rodzaju obciążenie dla płuc. Z tego powodu krew w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych związana jest z pękaniem naczynek w gardle i krtani.

Sytuacja ta nie stanowi powodu do niepokoju.

Niemniej jednak kaszel z krwią (krwioplucie), który nie ustępuje stanowi przesłankę do natychmiastowej konsultacji z lekarzem, może być bowiem objawem problemów naczyniowych bądź nowotworu.

Jak długo trwa kaszel przy przeziębieniu?

Kaszel to odruch, który może pojawić się przy przeziębieniu. Zazwyczaj dolegliwości związane z odkrztuszaniem trwają przez czas infekcji, ale niekiedy mogą utrzymywać się nawet po okresie przeziębienia. Kaszel może trwać od 5 do nawet kilkunastu dni.

Niemniej jednak warto wskazać, że w sytuacji, kiedy kaszel trwa dłużej niż trzy tygodnie i nie mija pomimo leczenia, konieczna jest konsultacja lekarska. Może to bowiem oznaczać, że zaatakowane zostały oskrzela bądź płuca.

Niekiedy kaszel może świadczyć również o poważnej chorobie, dlatego też nie należy go ignorować.

Podczas przeziębienia pacjenci najczęściej sięgają po dostępne w aptekach leki i środki na przeziębienie i kaszel. Warto wskazać, że terapia kaszlu przy przeziębieniu powinna przebiegać etapowo. Na początku należy przyjmować syrop na kaszel suchy, który ma za zadanie spowodować upłynnienie wydzieliny oraz sprowokowanie odkrztuszania.

Kiedy kaszel zamieni się w mokry, wówczas warto sięgnąć po syrop rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający jej odkrztuszanie. Można stosować leki i suplementy, które dostępne są bez recepty. Ułatwiają one pozbycie się uporczywej dolegliwości i szybki powrót do zdrowia. W aptekach dostępne są również syropy, które są skuteczne zarówno na kaszel suchy, jak i mokry.

Niemniej jednak równie skuteczne są domowe sposoby na kaszel przy przeziębieniu. Można przygotować syrop babcinym sposobem. Pozytywne działanie na kaszel przy przeziębieniu ma syrop z cebuli, miodu i czosnku. Nie tylko pomaga zwalczyć uporczywy odruch, ale również ułatwia odkrztuszanie i podnosi odporność.

Na kaszel warto także stosować miód, który łagodzi podrażnienia spowodowane infekcją i umożliwia szybsze pozbycie się dolegliwości. Równie skutecznym, domowym sposobem na kaszel jest inhalacja, czyli wdychanie pary wodnej z dodatkiem środków antybakteryjnych, rozrzedzających wydzielinę lub z olejkami eterycznymi.

Do parówek warto dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego, lawendowego, sandałowego lub sosnowego. Można też przygotować inhalację z naparów z ziół m.in. z kopru włoskiego, rumianku czy rozmarynu. 

Kaszel alergiczny — jak rozpoznać objawy?

Kaszel jest odruchem obronnym naszego organizmu, służy oczyszczaniu dróg oddechowych z ciał obcych bądź nadmiaru gromadzącej się w nich wydzieliny. Może powstawać mimowolnie lub być wywołany dobrowolnie. Jest zatem zupełnie naturalną i prawidłową reakcją, choć niejednokrotnie bywa uciążliwy i męczący.

Ze względu na charakter objawów wyróżnia się kaszel suchy (bez odkrztuszania wydzieliny) oraz mokry (produktywny, z odkrztuszaniem plwociny).

Jeżeli objawy trwają krócej niż 3 tygodnie, mówimy o kaszlu ostrym. Kaszel utrzymujący się do 8.

tygodni nazywany jest podostrym, a objawy utrzymujące się ponad 8 tygodni wskazują na kaszel przewlekły, który może być jednym z symptomów alergii.

ZOBACZ TEŻ: Roztocza kurzu domowego – czy naprawdę takie groźne?

Kaszel alergiczny, czyli jaki?

Kaszel alergiczny jest jednym ze sposobów organizmu na radzenie sobie z substancją alergizującą. Takim alergenem mogą być niektóre produkty żywnościowe (niektóre owoce, mleko, jajka, owoce morza, orzechy), pyłki roślin unoszące się w powietrzu, kurz, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, a także niektóre leki. 

Kaszel powiązany z alergią ma charakter napadowy i trwa od 30 do 60 sekund. Pojawiają się wówczas duszności i kłopoty ze złapaniem oddechu, co dla chorego jest wyczerpujące. Kaszel alergiczny zwykle bywa nieproduktywny, jednak nie brakuje przypadków kaszlu produktywnego, zwłaszcza przy współwystępującej infekcji górnych dróg oddechowych.

Kaszel alergiczny rzadko bywa jedynym objawem uczulenia, towarzyszy mu wodnisty katar i kichanie, swędzenie i niedrożność nosa, łzawienie i świąd oczu, a także chrypka i drapanie w gardle. Możliwe jest też wystąpienie reakcji skórnej w postaci wysypki lub swędzącej pokrzywki.

Kaszel alergiczny czy zwykła infekcja?

Dominującym objawem alergii wziewnych jest nieżyt nosa i towarzyszący mu uporczywy kaszel. Dolegliwości te można łatwo pomylić z przeziębieniem, które przejawia się w podobny sposób. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z kaszlem alergicznym, a nie objawem infekcji wirusowej?

Przeziębienie jest chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych, o podłożu wirusowym. Częstość zachorowań rośnie w okresie jesienno-zimowym. Choroba rozwija się stopniowo i utrzymuje kilka dni.

Typowymi objawami przeziębienia są: obfity katar o żółtej barwie, ból gardła i kaszel, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, uczucie rozbicia.

We wczesnej fazie choroby kaszel może być bezproduktywny, by z czasem przerodzić się w kaszel mokry.

Objawy alergii są podobne, choć mają inny charakter. Jeśli chory narażony jest na stały kontakt z alergenem (np. alergia na roztocza kurzu domowego), objawy mogą nawracać wielokrotnie przez wiele miesięcy. Nieżyt nosa (obfita, lejąca i bezbarwna wydzielina) i kaszel występują krótko po kontakcie z alergenem, zwykle towarzyszy im swędzenie i łzawienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek).

ZOBACZ TEŻ: Histamina – jej rola w organizmie i związek z alergią

Leczenie kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny jest objawem alergii i to ona wymaga leczenia, by uniknąć w przyszłości uciążliwych objawów.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną występowania kaszlu jest reakcja alergiczna, należy omówić ten problem z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje nas do gabinetu alergologa.

W trakcie konsultacji alergolog może przeprowadzić testy alergiczne, które pozwalają zidentyfikować alergen będący źródłem problemów.

Najprostszą metodą walki z alergią jest unikanie ekspozycji na alergen. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, trudno bowiem całkowicie pozbyć się roztoczy w domu lub nie wdychać pyłków roślin, które obecne są w powietrzu przez cały okres wiosenno-letni.

W takim wypadkach można sięgnąć po leki antyhistaminowe, które łagodzą objaw alergii, także kaszel alergiczny. Dostępne są w postaci tradycyjnych tabletek (Allerga, Allertec WZF, Claritine Allergy, Zyrtec UCB) lub ulegających rozpadowi w jamie ustnej (Aleric Deslo Active, Hitaxa Fast).

W złagodzeniu kaszlu alergiczne mogą również pomóc syropy stosowane przy kaszlu suchym, które znoszą skurcz oskrzeli poprzez hamowanie odruchu kaszlowego (Tussi Drill, Levopront, Supremin).

Na kaszel alergiczny sprawdzą się również tabletki do ssania, które dzięki zawartości wyciągów ziołowych, kwasu hialuronowego lub porostu islandzkiego nawilżają i regenerują podrażnioną śluzówkę gardła (Tymianek i Podbiał, GeloVox, Fiorda).

Dobrym pomysłem przy nawracającym kaszlu są inhalacje oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu np. przy pomocy nawilżacza. Pośród preparatów do inhalacji można znaleźć ampułki z ektoiną (np.

Ectodose) wskazane dla osób cierpiących na alergiczne schorzenia układu oddechowego lub ampułki soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego (np. Nebu-dose hialuronic).

Leia também:  Como Saber O Tamanho Que O Seu Penis Vai Ficar?

Jednocześnie należy pamiętać o nawadnianiu organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia, co ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.

ZOBACZ TEŻ: Testy alergiczne – sprawdź, co Cię uczula

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Co oznacza kaszel u psa? Jak można go leczyć domowymi sposobami?

Kaszel u psa ma podobne podłoże, jak tego typu dolegliwości u człowieka. Najczęściej pojawia się on w przebiegu różnych chorób, ale zanim podejmie się diagnozę stanu zdrowia swojego pupila, warto się zastanowić, czy nie przebywa on w otoczeniu, w którym obecne są niekorzystne, drażniące czynniki.

Kaszel u psa to najczęściej objaw infekcji dróg oddechowych – począwszy od zwykłego przeziębienia, przez zapalenie tchawicy czy oskrzeli, aż do zapalenia płuc. Przewlekły kaszel może też być objawem niewydolności krążenia, nowotworu, zapalenia dziąseł, zębów lub zatok przynosowych.

Przyczyny kaszlu u psa

Bezpośrednią przyczyną kaszlu u psa jest odruchowa reakcja na czynnik drażniący błony śluzowe dróg oddechowych. Kaszel służy wykrztuszaniu zalegającej w tchawicy, krtani czy oskrzelach wydzieliny, ciała obcego lub substancji, która spowodowała miejscowy odczyn zapalny.

Przypadkowe, pojedyncze zadziałanie zewnętrznego czynnika powoduje zwykle jeden lub kilka napadów kaszlu, które po kilku godzinach ustępują.

Niepokój powinno budzić utrzymywanie się kaszlu przez co najmniej jedną dobę albo nienaturalne zachowanie psa, wskazujące na duszność, gorączkę, osłabienie.

W takim stanie zwierzę porusza się ospale, niechętnie wychodzi na spacery. Jego zainteresowania nie budzi nawet pełna miska czy ulubiony smakołyk.

Jak wygląda kaszel u psa?

Kaszel u psa wygląda nieco inaczej niż u człowieka. Zwykle przyjmuje postać głębokich chrząknięć, pojedynczych lub pojawiających się seriami, intensywnych, głośnych, chrapliwych wydechów. Często pies wygina przy tym szyję i pochyla głowę. Kaszlowi może towarzyszyć stałe dyszenie, przyspieszenie oddechu i męczliwość, które świadczą o nasilonej duszności.

Chorobowe przyczyny kaszlu u psa

Najczęstszą przyczyną kaszlu u psa są banalne przeziębienia i zapalenia górnych dróg oddechowych. Zdarza się to – podobnie jak u człowieka – w przypadku przemoczenia, przechłodzenia organizmu, które umożliwia namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Przypadłość ma wówczas zwykle lekki przebieg i nie wymaga specjalnego postępowania.

Przy przewlekłym albo intensywnym i duszącym kaszlu, połączonym z gorączką lub pogorszeniem się ogólnego stanu zwierzęcia, należy skontaktować się z weterynarzem.

Może on wykluczyć zapalenie tchawicy, oskrzeli czy płuc, nosówkę lub kaszel kenelowy albo inne przewlekłe choroby.

Należą do nich niewydolność krążenia, nowotworowe guzy układu oddechowego (w tym również przerzutowe), choroby zatok przynosowych czy zębów.

Co oprócz choroby może spowodować kaszel u psa?

Kaszel u psa może być wywołany przez wiele niezwiązanych z chorobą czynników.

Należą do nich:

 • obrzęk krtani spowodowany długotrwałym ujadaniem lub użądleniem przez osy czy pszczoły;
 • podrażnienie wynikające z ucisku na szyję zbyt ciasnej lub zaciskowej obroży (dotyczy to szczególnie psów, które nie potrafią chodzić przy nodze i nieustannie się wyrywają);
 • narażenie na pył (na przykład w remontowanym mieszkaniu) albo na dym – papierosowy lub pochodzący z kominka czy pieca;
 • przebywanie w gorącym, dusznym pomieszczeniu o małej wilgotności powietrza;
 • umieszczenie legowiska psa w miejscu o intensywnym obiegu powietrza;
 • niedostateczna dostępność wody do picia.

Kaszel u psa – leczenie i leki

Leczenie kaszlu u psa domowymi sposobami to przede wszystkim zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków, by mogło ono odzyskać dobrą formę. Chory pies powinien znajdować się w ciepłym (choć nie przegrzanym), dobrze wietrzonym pomieszczeniu, z powietrzem o prawidłowej wilgotności.

Zapewni mu to komfort i ułatwi oddychanie. Musi mieć do dyspozycji dostateczną ilość świeżej wody do picia oraz pożywną, lekką karmę.

Nie zaleca się podawania psu żadnych leków stosowanych u ludzi bez konsultacji z weterynarzem, gdyż ich działanie na organizm zwierzęcia może być inne, a niekiedy wręcz toksyczne.

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Kiedy kaszel jest niebezpieczny?

Kaszel występujący sporadycznie, kilka razy dziennie, ustępujący samoistnie (tzw. pokasływanie) nie budzi niepokoju.

Związany jest z oczyszczaniem dróg oddechowych lub przejściowym ich podrażnieniem.

Najczęściej kaszel, czasem bardzo uporczywy, pojawia się w przebiegu wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienia), zwykle w sezonie jesienno-zimowym. Co wywołuje kaszel i jak go leczyć?

1. Jakie objawy towarzyszą kaszlowi?

Kaszel jest męczącą dolegliwością, pojawiającą się w przebiegu różnyc chorób. Towarzyszą mu wtedy zazwyczaj takie objawy jak: wodnisty katar, gorączka – nawet do 39 st. C, bóle mięśni, bóle głowy, rozdrażnienie, gorszy apetyt.

Taki kaszel, początkowo suchy, później przechodzący w mokry, ustępuje zwykle samoistnie w ciągu 4-7 dni i nie budzi dużego niepokoju.

2. Kiedy kaszel staje się niebezpieczny?

Są jednak również potencjalnie niebezpieczne choroby, w których często wiodącym objawem jest kaszel. Należą do nich:

2.1. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani

Choroba ta dotyka wielu dzieci w wieku 2-6 lat, najczęściej wywołane jest przez wirusy, objawia się silnym, „szczekającym” kaszlem, często nasilającym się w godzinach nocnych, z towarzyszącą dusznością wdechową (dziecko bierze wdech z trudem, ze słyszalnym świstem/rzężeniem – to  tzw. stridor krtaniowy).

Przy nasilonej duszności, złym stanie ogólnym dziecka wymaga pilnej interwencji lekarskiej, a nawet hospitalizacji.

2.2. Ostre zapalenie oskrzeli

Częsta infekcja wirusowa dolnych dróg oddechowych objawiająca się kaszlem oraz nasiloną dusznością wydechową – dziecko oddycha szybko, wydłużona jest faza wydechowa, często towarzyszy jej świst, można zaobserwować uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych – wciąganie międzyżebrzy, dołka jarzmowego.

Przy nasilonej duszności dziecko ma problem z odpowiedzią na pytania, mówi pojedyncze wyrazy, nie jest w stanie wypowiedzieć pełnego zdania jednym tchem. Do częstych zapaleń oskrzeli predysponowane są dzieci obciążone alergią.

2.3. Ostre zapalenie oskrzelików

Ostre zapalenie oskrzelików to infekcja wirusowa występująca u niemowląt przebiegająca z kaszlem, dużą ilością wydzieliny w drogach oddechowych i często bardzo nasiloną dusznością mogącą w rzadkich przypadkach prowadzić do niewydolności oddechowej i konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii.

2.4. Zapalenie płuc

Infekcja, która budzi chyba największy lęk wśród rodziców, w której oprócz kaszlu najczęściej obserwujemy gorączkę, duszność o różnym nasileniu, czasem ból w klatce piersiowej dziecka.

Rozpoznanie zapalenia płuc wymaga badania lekarskiego i stwierdzenia charakterystycznych zmian osłuchowych nad zmienionym zapalnie miąższem płucnym. Czasami konieczna może być weryfikacja zmian osłuchowych badaniem radiologicznym klatki piersiowej.

2.5. Krztusiec

Krztusiec to ostra choroba bakteryjna dróg oddechowych wywołana przez pałeczkę krztuśca, której wiodącym objawem jest kaszel.

Pomimo szczepień obowiązkowych zakażenie tą bakterią pojawia się coraz częściej. Najbardziej narażone są niemowlęta zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach życia, może jednak występować u dzieci w każdym wieku.

Kaszel w przebiegu zarażenia krztuścem jest często bardzo uporczywy, napadowy, dudniący, pomiędzy napadami głęboki wdech, jaki robi pacjent, przypomina pianie koguta, kaszel może prowadzić do wymiotów, zasinienia twarzy.

U niemowląt mogą występować bezdechy. Napadowy kaszel może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy pomimo prawidłowego leczenia antybiotykiem.

2.6. Zakrztuszenie

Napad silnego kaszlu u zdrowego do tej pory niemowlęcia czy małego dziecka może sugerować zakrztuszenie.

Jeżeli po takim epizodzie występuje pogorszenie stanu ogólnego, duszność – może to świadczyć o “zaciągnięciu” ciała obcego do dróg oddechowych i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia dziecka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*