Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Drętwienie rąk jest często odczuwane w nocy. Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni.

Na przykład drętwienie lewej ręki może pochodzić od serca i być oznaką zawału. Częściej jednak jest objawem zespołu cieśni nadgarstka lub dyskopatii kręgosłupa szyjnego.

W artykule opisuję typowe przyczyny cierpnięcia rąk, ich typowe objawy oraz leczenie.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Drętwienie rąk – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni, poniżej wymieniam te, które mogą powodować drętwienie zarówno w prawej jak i lewej ręki.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk w nocy często jest objawem zespołu cieśni nadgarstka. Ból i zaburzenia czucia mogą dotyczyć prawej lub lewej ręki. Dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Cierpnięcie może być najbardziej odczuwane w obrębie opuszków palców.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Mrowienie dłoni często pojawia się się podczas snu. Po wybudzeniu  pocieranie lub strząsanie rąk może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Z biegiem czasu objawy mogą pojawiać się również w dzień, na przykład podczas pracy na komputerze lub po ciężkiej pracy fizycznej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni w okolicy podstawy kciuka oraz osłabienia dłoni.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka.

W pewnych okolicznościach ten kanał staje się zbyt ciasny i nerw zostaje uciśnięty powodując drętwienie dłoni. Dzieje się tak na przykład w ciąży, niedoczynności tarczycy lub złamaniach nadgarstka.

Wieloletnia praca obciążająca nadgarstki również może przyczyniać się powstania tego schorzenia.

Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka należy wykonać badanie EMG.

W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się leki zmniejszające obrzęk oraz zapalenie. Często pomagają również specjalne szyny zakładane na noc lub na czas pracy.

Pod kontrolą USG można bardzo precyzyjnie podać leki w okolicę uciśniętego nerwu z pomocą specjalnych zastrzyków.

Podana glukoza dostarcza energii do komórek nerwowych, natomiast środek przeciwzapalny powoduje zmniejszenie obrzęku, za czym idzie znaczne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Takie leczenie daje dobre rezultaty w łagodnym i umiarkowanym zespole cieśni nadgarstka. W cięższych przypadkach wykonuje się operację polegającą na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego.

Rwa barkowa

Rwa barkowa może powodować ból i sztywność karku jak również ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki lub analogiczne objawy po stronie prawej. Dolegliwości często są odczuwane jako bolesne pasmo biegnące od karku, aż do opuszków palców, najczęściej kciuka, palca wskazującego lub środkowego.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Mrowienie w palcach może nasilać się przy skręcie głowy w stronę bólu i odchyleniu do tyłu. W przypadku silnych dolegliwości nie należy jednak zbytnio ruszać szyją, ale udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia. Do bólu  oraz drętwienia może dołączać się osłabienie mięśni kończyny górnej.

Rwa barkowa jest najczęściej spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa szyjnego uciskającą nerw rdzeniowy.

W diagnostyce bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

Leczenie lekkich postaci polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się za pomocą precyzyjnych zastrzyków nadtwardówkowych wykonywanych pod kontrolą fluoroskopii.

Te zastrzyki dostarczają substancje zmniejszające obrzęk i zapalenie bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę, z czego wynika ich wysoka skuteczność.

W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja kręgosłupa.

Uszkodzenie nerwu łokciowego

Drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego może być objawem uszkodzenia nerwu łokciowego.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Mrowienie i zaburzenia czucia często nasilają się w nocy lub podczas pracy na komputerze.

Istnieje kilka miejsc, w których nerw łokciowy może zostać uciśnięty. Badaniem, które jest w stanie to miejsce zlokalizować jest EMG.

Leczenie jest zależne od konkretnej przyczyny drętwienia ręki. W części przypadków poprawę przynosi po prostu uważanie, aby nie opierać się o przyśrodkową część łokcia lub unikanie spania ze zgiętym łokciem. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Napad paniki

Napady paniki, dawniej zwane histerią zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich typowymi objawami są:

 • silny lęk
 • drętwienie twarzy i rąk
 • drętwienie rąk i nóg
 • zawroty głowy
 • duszność oraz szybki oddech
 • skurcze rąk i nóg
 • ból w klatce piersiowej
 • szybkie bicie serca

Przyczyną mrowienia rąk i nóg oraz ich skurczów jest często zbyt intensywne oddychanie podczas napadu lęku. Prowadzi to do zasadowicy, która z kolei zwiększa pobudliwość nerwów obwodowych.

Leczenie silnego napadu polega na podaniu leku przeciwlękowego. W ich zapobieganiu  stosuje się między innymi psychoterapię oraz odpowiednie leki.

Tężyczka

Tężyczka objawia się napadowym drętwieniem rąk i nóg oraz twarzy. Obok mrowienia w stopach i dłoniach pojawiają się również skurcze i sztywność mięśni. Tężyczka jest często wywołana zaburzeniami elektrolitowymi, na przykład zbyt niskim poziomem wapnia lub magnezu.

Leczenie polega między innymi na przywróceniu prawidłowego poziomu elektrolitów.

Polineuropatia

Polineuropatia objawia się symetrycznym drętwieniem rąk i nóg o typie rękawiczek i skarpetek. Choroba zaczyna się w opuszkach palców stóp. Obok zaburzeń czucia często pojawia się nieprzyjemny neuropatyczny ból, który ma charakter palenia lub prądu elektrycznego. W pewnych postaciach neuropatii dochodzi do zaników mięśni.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Przyczyną polineuropatii są czynniki uszkadzające nerwy, których może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • Cukrzyca
 • Chemioterapia
 • Niedobory witaminowe, na przykład u alkoholików
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Genetyczne choroby tkanki nerwowej
 • Borelioza

Leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonych nerwów oraz w miarę możliwości na usunięciu przyczyny, na przykład poprzez dobrą kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy.

Udar mózgu

Udar mózgu może dawać różne objawy. Często jest to nagłe zdrętwienie oraz osłabienie połowy ciała lub zaburzenia mowy. Czasem schorzenie objawia się jedynie drętwieniem lewej lub prawej ręki.

Przyczyną udaru jest uszkodzenie mózgu spowodowane przez schorzenia naczyń.  Z reguły jest to zablokowanie dopływu krwi do mózgu, czyli udar niedokrwienny, rzadziej pojawia się krwawienie, zwane potocznie wylewem.

Leczenie udaru jest szpitalne. Ważne jest jak najszybsze dostanie od oddziału ratunkowego, co zwiększa szanse na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i uzyskanie odpowiedniego leczenia.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda to drętwienie rąk pod wpływem zimna lub stresu. Napadowemu drętwieniu palców u rąk towarzyszy ich zblednięcie, które przechodzi w bolesne zasinienie. Następnym etapem jest zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie palców.

Dokładna przyczyna jest słabo poznana, a jej diagnostyką często zajmują się reumatolodzy.

Istnieje wiele metod leczenia, z których najprostszym jest unikanie oziębienia rąk.

Drętwienie lewej ręki

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą powodować drętwienie palców prawej lub lewej ręki.

Należy pamiętać, że drętwienie lewej ręki może być również oznaką chorób serca takich jak szczególnie dławica piersiowa lub zawał.

Ból serca odczuwany jest najczęściej za mostkiem i może promieniować lewej kończyny górnej, szczególnie  do serdecznego i małego palca, gdzie może być odczuwany jako mrowienie lub drętwienie.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Bólowi może towarzyszyć zimny pot, bladość skóry oraz niepokój. Przy podejrzeniu zawału należy zadzwonić na numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk podczas snu ma wiele przyczyn. W nocy dociera mniej bodźców, dlatego bardziej odczuwa się wiele dolegliwości, w tym mrowienie dłoni.

W czasie snu nie kontrolujemy sposobu, w jaki  ułożone są nasze kończyny, co może powodować ucisk nerwu.

Szczególnie zbyt duże i przedłużone zgięcie lub wyprost w nadgarstku jest przyczyną drażnienia nerwu pośrodkowego i powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Często dużą ulgę przynoszą specjalne ortezy, czyli szyny zakładane na noc, które zapewniają prawidłową pozycję kończyn podczas snu.

Niekiedy nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu powoduje zmniejszenie ukrwienia kończyny, jej zdrętwienie, a nawet osłabienie, które szybko mija po przywróceniu właściwej pozycji. Szczególnie niebezpieczne jest spanie podczas zamroczenia alkoholem.

Bywa wtedy tak, że dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu, co objawia się osłabieniem czucia oraz siły,  co może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

Najczęściej dotyczy to uszkodzenia nerwu promieniowego, który w czasie upojenia alkoholowego może zostać uciśnięty w czasie spania z ręką przewieszoną przez oparcie krzesła. Objawia się to zdrętwieniem grzbietu ręki oraz trudnością w wyprostowaniu palców.

Leia também:  Como Me Afastar De Alguem Que Gosto?

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży jest bardzo częste i wynika ze zmian hormonalnych oraz z zatrzymania wody w organizmie.

Z reguły za mrowienie dłoni odpowiedzialny jest zespół cieśni nadgarstka, który można wtedy leczyć za  pomocą specjalnych ortez utrzymujących rękę w optymalnej pozycji oraz fizjoterapii.

Objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż  zaburzenia czucia w ciąży mogą również świadczyć o innych groźnych schorzeniach takich jak:

 • Stan przedrzucawkowy, który objawia się wysokim ciśnieniem, bólami głowy oraz białkomoczem.
 • Cukrzyca ciążowa

Drętwienie palców u rąk – jak temu zapobiegać? – BRANDvital

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Częste drętwienie palców u rąk bezapelacyjnie wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia przyczyny. Źródłem nieprzyjemnego mrowienia w palcach dłoni mogą być bowiem poważne choroby. Co najczęściej wywołuje dolegliwości tego typu i jak im zapobiegać?

Drętwienie palców u rąk – mrowienie i zaburzenia czucia 

Drętwienie palców u rąk wiąże się z nieprzyjemnymi, choć niezwiązanymi z bólem, wrażeniami czuciowymi, trudnymi do jednoznacznego zdefiniowania. Pacjenci opisują drętwienie jako uczucie mrowienia, pieczenia, wibracji czy przebiegającego prądu, czemu towarzyszy zanik czucia. Fachowo objawy tego typu określane są jako parastezje i zazwyczaj dotyczą kończyn. 

Drętwiejące palce dłoni nie muszą sygnalizować problemów zdrowotnych, bywają np. efektem długotrwałego ułożenia ręki w niedogodnej pozycji.

Przyczyną może być również ekspozycja dłoni na niskie temperatury – w czasie silnych mrozów drętwienie czubków palców u rąk może wskazywać na niewielkie odmrożenie.

Aby nie dopuścić do występowania mrowienia, należy zawsze pamiętać o ich osłonięciu. 

Jeżeli jednak uczucie to pojawia się regularnie, a dodatkowo bez wyraźnie uchwytnego powodu, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Przyczyny drętwienia palców u rąk najczęściej obejmują nieprawidłowości neurologiczne, jednak parastezje mogą mieć związek z innymi chorobami.  

Co oznacza drętwienie palców u rąk? 

Gdy drętwieją palce rąk, w pierwszej kolejności przyczyn szuka się zwykle w dysfunkcji samej kończyny. Pod uwagę bierze się czynniki, które mogą wywoływać ucisk w okolicy nerwu nadgarstkowego lub w wyższych partiach ręki. Najczęściej diagnozuje się: 

 • zespół cieśni nadgarstka – wywołuje drętwienie małego palca u ręki, palca II, III i połowy palca IV; pacjent zgłasza także problemy z chwytaniem przedmiotów i trudności z manipulowaniem nimi w dłoni; w przebiegu zaburzenia typowe jest drętwienie palców u rąk podczas snu; 
 • zespół rowka nerwu łokciowego – w tym przypadku mrowienie dotyczy palców IV-V i promieniuje ku łokciowi po wewnętrznej stronie przedramienia; pojawiają się także ból łokcia nasilający się podczas wykonywania ruchów oraz zaburzenia czucia.  

Drugą grupą przyczyn mogą być zaburzenia, których źródło nie dotyczy kończyny. Są to w przeważającej mierze problemy w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, gdzie znajdują swój początek nerwy obwodowe zaopatrujące kończyny górne. Mrowienie i uczucie prądu w palcach mogą wskazywać zatem na dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe, nadmierne napięcie mięśniowe czy destabilizację kręgów. 

Inne przyczyny drętwienia palców u rąk

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?Drętwienie palców u prawej ręki bądź ręki lewej może mieć związek z szeregiem innych zaburzeń. Stosunkowo często drętwienia wywołują niedobory – przede wszystkim potasu, wapnia, magnezu i sodu, a także witamin, głównie z grupy B. Drętwienie i puchnięcie palców u rąk bywa typowe dla okresu ciąży, kiedy to w organizmie dochodzi do zatrzymania nadmiernych ilości płynów, sprzyjających powstawaniu obrzęków i powstawania ucisku na tkanki.  

Zdarza się jednak, że podłoże parastezji jest znacznie poważniejsze i wiąże się z takimi chorobami, takimi jak: 

 • stwardnienie rozsiane,
 • miażdżyca, 
 • reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • udar mózgu, 
 • zawał serca, 
 • nerwica lękowa.  

Kiedy palce u rąk drętwieją w stopniu wykraczającym poza normę, należy zasięgnąć porady lekarza. Dokładny wywiad oraz badania dodatkowe (np. laboratoryjne, USG, RTG), pozwolą ustalić mu przyczynę dolegliwości. 

Orteza nadgarstka dostępna w naszym sklepie internetowym: Manu Sensa.

Drętwienie palców u rąk – zapobieganie 

Przeciwdziałanie drętwieniu palców wymaga stosowania się do zaleceń określonych przez lekarza zajmującego się terapią choroby podstawowej wywołującej dyskomfort. Zależnie od charakteru dolegliwości będzie to przyjmowanie odpowiednich leków i korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. 

Na co dzień profilaktyka mrowienia palców zakłada przede wszystkim przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. 

Należy dbać to, by codzienna dieta dostarczała substancji niezbędnych do utrzymania równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. W jadłospisie należy uwzględnić przede wszystkim produkty dostarczające:

 • witamin z grupy B (m.in. orzechy i pestki, nabiał, fasola, ryby czy szpinak),
 • potasu (m.in.: brokuły, fasola, groch, ziemniaki, banany),
 • wapnia (m.in.: brukselka, jarmuż, suszone owoce, kapusta),
 • magnezu (m.in.: produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kakao), 
 • sodu (poza solą, m.in.: wieprzowina, wołowina, zielone oliwki, ser, kiszone ogórki). 

Ważna jest ergonomia pracy – zwłaszcza przed komputerem: układanie przedramion na powierzchni blatu podczas pisania na klawiaturze czy korzystania z myszki, ale także robienie regularnych przerw na rozluźnienie nadgarstków. 

Skuteczne będą również ćwiczenia rozciągające palce i nadgarstki, np. naciskanie dłońmi na blat, wykonywanie energicznych ruchów rotacyjnych nadgarstkiem (przypominających wkręcanie żarówek) bądź zginanie palców w taki sposób, jakbyśmy grali na pianinie. 

Aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób ogólnoustrojowych, przyczyniających się do drętwienia palców, należy pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. 

Nocne drętwienie rąk – dowiedz się co jest przyczyną

Drętwienie rąk w nocy – jakie są przyczyny i jak leczyć drętwienie dłoni w nocy?

Już wygodnie ułożony, za chwilę smacznie sobie zaśniesz, ale nagle pojawia się to okropne uczucie – obie ręce zaczynają drętwieć i znów nici ze smacznego spania. Co więcej dziś jest nawet gorzej niż wczoraj i oprócz samego drętwienia czujesz także jakieś igły i wbijanie szpilek…Czy Ty też odczuwasz drętwienie rąk? Czy wiesz,że z medycznego punktu widzenia Twoje odczucia nazywane są parestezjami. Przyczyn drętwienia rąk może być wiele – niektóre są łagodne, podczas gdy inne wymagają leczenia.

Niektórzy z nas odczuwają drętwienie zarówno w dzień i w nocy. Inni tylko nocą lub tylko w ciągu dnia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są przyczyny nocnego drętwienia kończyn górnych, jaką zastosować profilaktykę oraz w razie konieczności jakie podjąć leczenie.

Kilka słów o parestezjach

Parestezje to wszystkie odczucia spowodowane uciskiem na nerw – a więc może być to uczucie drętwienia, mrowienia, pieczenia, szczypania, kłucia igłą czy też palącego bólu.

 Pacjenci swoje odczucia często wyrażają jako wbijanie szpilek lub igieł w ciało. Parestezje najczęściej występują w kończynach górnych i dolnych, dłoniach i stopach. Parestezje mogą wystąpić w dowolnym momencie, bez ostrzeżenia.

Chociaż odczucie może być „niewygodne” i nieprzyjemne, zwykle jest bezbolesne.

Drętwienie rąk w nocy – przyczyny

Większość z nas doświadcza krótkich, sporadycznych epizodów parestezji nocnych. Zazwyczaj pojawiają się tuż przed zaśnięciem lub w nocy, a do zniesienia nieprzyjemnych uczuć wystarczy zmiana pozycji, czy poruszanie kończynami.

Przyczyną takich epizodów jest właśnie pozycja wywołująca ucisk struktur naszego ciała na nerwy podczas ułożenia we śnie. Kiedy do ustąpienia drętwienia dochodzi tuż po zmianie niewygodnej pozycji, w zasadzie z całą pewnością możemy powiedzieć, że ten rodzaj drętwienia kończyn nie jest groźny i nie jest konsekwencją choroby.

Niestety jeśli jednak drętwienie nie ustępuje wraz ze zmianą pozycji, możemy spodziewać się, że jest ono następstwem jednej z poniżej wymienionych chorób. Do najczęstszych przyczyn nocnego drętwienia kończyn należą:

Zespół cieśni nadgarstka Zespół cieśni kanału nadgarstka jest bardzo powszechny. Występuje, gdy czynności, które wymagają powtarzalnego ruchu palców, jak pisanie na klawiaturze lub granie na fortepianie, wywierają zbyt duży nacisk na nerw pośrodkowy.

Ten nerw biegnie wzdłuż ramienia i przechodzi przez rękę na nadgarstku. Zespół ten może powodować ból i drętwienie rąk , ale jednym z pierwszych objawów są właśnie parestezje, które występują częściej w dłoniach i nadgarstkach właśnie w nocy.

 Według badań objawy mogą wystąpić częściej w nocy, ponieważ ludzie często śpią ze zgiętymi nadgarstkami.

 • Zwiększone ryzyko wystąpienia u Ciebie zespołu cieśni nadgarstka, występuje jeśli:
 • –  masz pracę, która wymaga powtarzających się ruchów dłoni, takich jak pisanie na maszynie lub obsługiwanie maszyn, – jesteś w ciąży,
 • – masz problemy z zatrzymywaniem się płynów w organizmie.

Cukrzyca Cukrzyca może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerwów.U osób chorych na cukrzycę istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, a terminem medycznym tego powikłania jest neuropatia cukrzycowa.

Leia também:  O Que É Sarna E Como Se Pega?

 Występuje, gdy wysoki poziom cukru i tłuszczów we krwi z czasem uszkadza zakończenia nerwowe.

 Neuropatia cukrzycowa zwykle powoduje drętwienie i mrowienie stóp i nóg, chociaż może również wpływać na ramiona i dłonie.

Niedobór witaminy B. Niedobory witaminy B mogą powodować wiele problemów, w tym niedokrwistość i mrowienie kończyn. Łatwo można pomylić to mrowienie z powodu ucisku na nerw.

 1. Osoby zagrożone niedoborami witaminy B to:
 2. – wegetarianie i weganie – dorośli powyżej 50 lat
 3. – osoby z niektórymi zaburzeniami trawienia, takimi jak celiakia lub zapalna choroba jelit (IBD)

Stwardnienie rozsiane Według National Multiple Sclerosis Society w Stanach Zjednoczonych drętwienie i mrowienie są często pierwszymi objawami, których doświadcza chora osoba.

 Objawy te zwykle dotyczą twarzy.

Jednakże, w zależności od lokalizacji uszkodzeń kręgosłupa, które występują w stwardnieniu rozsianym, osoba chora może również odczuwać drętwienie i mrowienie w ramionach lub nogach.

UDAR MÓZGU

Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą powodować drętwienie i mrowienie ramion i dłoni. Przejściowy atak niedokrwienny pojawia się, gdy coś tymczasowo blokuje przepływ krwi do mózgu.

  Natomiast udar to trwałe zablokowanie naczynia w mózgu, w wyniku którego dochodzi do wstrzymania dopływu krwi do danego obszaru mózgu lub też w przypadku udaru krwotocznego wydostanie się krwi poza światło naczynia krwionośnego. American Heart Association uważa, że ataki te są „uderzeniami ostrzegawczymi”.

 Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą wpływać na funkcjonowanie nerwów i mogą powodować zmiany w odczuwaniu, w tym parestezje w rękach lub nogach, a także zwiększone poczucie odrętwienia lub bólu.

Drętwienie rąk – zapobieganie

Pozycja do spania, która nie ogranicza ruchów kończyn, może zapobiegać parastezjom. Możliwe jest zapobieganie problemom, które powodują parestezje w rękach w nocy.

 Na przykład, dana osoba może skorzystać na nauce spania w mniej ograniczającej pozycji. Jeśli dana osoba jest zagrożona zespołem cieśni nadgarstka, może rozpocząć wykonać specjalistyczne ćwiczenia.

 Jeśli niedobór witaminy B powoduje uczucie drętwienia ramion i dłoni, lekarz może przepisać suplementy lub zalecić zmiany w diecie.

 • Tak jak napisaliśmy na początku – drętwienie rąk, szczególnie w nocy, kiedy dana osoba może leżeć w pozycji, która wywiera nacisk na nerw nie jest niczym złym.
 • Jednakże, jeśli dana osoba często zauważa to odczucie, może wymagać pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli doświadcza również:
 • *zaburzenia widzenia *drętwienie lub mrowienie twarzy *trudności w mówieniu *trudności z koordynacją, na przykład podczas chodzenia
 • *niewyjaśnione słabości lub ból
 • Każdy, kto podejrzewa, że ​​ich parestezje wynikają z choroby podstawowej, przyjmowanych leków czy problemów z alkoholem, powinien porozmawiać z lekarzem i wyjaśnić swoje wątpliwości.

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska

Skąd się bierze drętwienie dłoni po nocy?

Nocne drętwienie dłoni to dolegliwość, z którą spotyka się większość z nas. Kiedy w nocy wybudza nas ze snu dyskomfort i zaburzenia czucia w ręce zastanawiamy się co jest nie tak.

Najbardziej pomocna w takiej sytuacji jest zmiana pozycji ułożenia ręki, poruszanie nią i oczekiwanie aż “mrówki” odejdą. Jednak zdarzają się też i takie przypadki, w których dolegliwość nawraca i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu.

Sprawdźmy kiedy należy się niepokoić?

Drętwienie dłoni, chociaż nie należy do przyjemnych objawów zwykle bywa bagatelizowane. Przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko o nim zapominamy.

Dyskomfort dłoni związany z mrowieniem, zaburzeniem czucia i ciężkością ręki jest dolegliwością odczuwaną szczególnie w nocy, a po przebudzeniu bardzo szybko o niej zapominamy, zajęci sprawami dnia codziennego, pracą, obowiązkami.

Drętwienie rąk – przyczyny:

Drętwienie rąk pojawia się na skutek niedostatecznego ukrwienia kończyn lub nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego, w następstwie uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu.

Wybierz produkty dla siebie

Do najbardziej banalnych i najmniej uciążliwych przyczyn należy niewłaściwe ułożenie ręki podczas snu, przygniecenie jej przez ciężar swojego ciała lub głowy. Taka dysfunkcja choć wybudza nas ze snu, jest przemijająca, chwilowa i nie zdarza się często.

Kolejną przyczyną może być przeciążenie kończyn górnych, do którego dochodzi na skutek ciężkiej pracy lub poprzez wykonywanie wielokrotnie powtarzanych tych samych, monotonnych ruchów.

Oby dwie przyczyny raczej są przemijające a związany z nimi objaw drętwienia rąk nie zwiastuje poważniejszych konsekwencji, a w niektórych sytuacjach mrowienie powiązane jest z przewlekłym stresem i stanami lękowymi lub depresją.

Z czym innym mamy jednak do czynienia, kiedy do drętwienia rąki i dłoni dołączają się inne objawy. Mogą to być np.

: bóle kręgosłupa szyjnego, ograniczenie ruchomości szyi, zaburzenia czucia w dłoni czy też bóle barku.

Ta grupa objawów może świadczyć już o zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego czy też dyskopatii. Ze względu na pojawiający się ucisk na korzenie nerwowe, dochodzi wtedy do mrowienia rąk w nocy.

Schorzeniem, którego typowym objawem jest drętwienie dłoni w nocy, i który najczęściej kojarzy nam się z tym objawem jest Zespół Cieśni Nadgarstka. Jednak tylko w początkowej fazie występują same parestezje, w zaakansowanej cięśni pojawia się również: zanik mięśni kłębu, zaburzenia czucia, temperatury itp.

Więcej poczytaj tu >> Cieśń nadgarstka

Pamiętajcie! Niepokojących symptomów nie należy lekceważyć – mrowienie i drętwienie rąk może być następstwem wielu schorzeń. Jeśli uważasz, że Twoje dolegliwości nie mijają, dołączają do niech kolejne, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ jest to stan wymagający głębszej diagnostyki.

Jak poradzić sobie z drętwieniem rąk:

Jeżeli mrowienie dłoni wybudza Cię ze snu, na początku uwolnij rękę z ucisku, jeśli jest ona przygnieciona ciężarem twojego ciała lub głowy.

Kolejno poruszaj dłonią i ręką, zaciśnij pięść i rozluźnij, po to aby szybciej doszło do przywrócenia poprawnego krażenia a także przewodnictwa nerwowego. W kolejnym etapie poczekaj aż tzw. “mrówki” odejdą i wróci pełna funkcja ręki.

Tak doraźnie możesz sobie radzić, jeśli jednak niepokoją Cię dodatkowe objawy skonsultuj się z lekarzem. Być może zaleci jakieś ćwiczenia lub dokładniejszą diagnostykę.

Drętwienie rąk – przyczyny, drętwienie rąk objawem chorób

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. W konsekwencji pojawia się mrowienie, ręka jest osłabiona, przez co wykonywanie najprostszych czynności okazuje się problematyczne.

Objawami towarzyszącymi może być pieczenie, a nawet ból ręki.

Jeżeli dolegliwości tego typu mają tendencję do nawracania, nasilają się, a w dodatku odczuwamy przy tym inne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

1. Jakie są przyczyny drętwienia rąk?

Drętwienie rąk może pojawić się np. na skutek długiego przebywania w jednej pozycji. Do drętwienia rąk może się przyczynić niedobór minerałów i witamin, zwłaszcza tych, które wspomagają pracę mięśni i serca, takich jak witamina B6, magnez, wapń, potas.

Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wzbogacenie diety w produkty zawierające te składniki. Inną przyczyną może być długotrwały stres. Często zdarza się, że znajduje on “ujście” w jakimś organie ciała. Na drętwienie rąk mogą uskarżać się także osoby cierpiące na zaburzenia lękowe.

Zobacz także: konsultacja z lekarzem.

2. Drętwienie rąk objawem choroby

2.1. Neuropatia

Drętwienie rąk być objawem neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych – tych, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi częściami ciała.

Przyczynami neuropatii mogą być:

 • cukrzyca
 • choroby reumatyczne
 • choroba alkoholowa
 • nowotwory

2.2. Choroby kręgosłupa

Przyczyną drętwienia rąk mogą być problemy z kręgosłupem, np.

 • zwyrodnienie odcinka szyjnego
 • dyskopatia
 • uraz doznany np. w czasie wypadku

2.3. Zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka objawiając się mrowieniem palców, przede wszystkim czwartego, trzeciego i drugiego oraz powierzchni dłoni. Osłabieniu ulega przy tym możliwość chwytu. Wykonywane ruchy są nieprecyzyjne.

Początkowo objawy nasilają się w nocy. Czasami drętwienie rąk może wybudzać ze snu, jednak wraz z rozwojem schorzenia, pojawić się może ono kilkakrotnie w nocy, dodatkowo promieniując do przedramienia i barku.

Drętwienie i ból pojawiające się w dzień, szczególnie podczas wysiłku, są oznaką drugiego stadium choroby. W trzecim stadium dochodzi do nasilenia objawów oraz powstania zaników mięśniowych. Mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem powrotu do zdrowia, a oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

Rozwojowi tego schorzenia sprzyja powtarzalne wykonywanie czynności przeciążających rękę (praca przy komputerze, praca na hali produkcyjnej, gra na instrumencie). Przyjmowana pozycja dłoni wywołuje ucisk nerwu znajdującego się w kanale nadgarstka. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie nerw łokciowy, mamy do czynienia z zespołem kanału Guyona.

Przyczynami zespołu cieśni nadgarstka mogą być również zwichnięcie w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, złamanie wygojone w nieodpowiedni sposób oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Leia também:  Como Saber Quem Visitou Meu Canal No Youtube?

Inne choroby układu ruchu, którym towarzyszy drętwienie rąk, to zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn, zapalenie ścięgien palców czy reumatoidalne zapalenie stawów.

2.4. Zbliżający się atak padaczki

Zdarza się, że drętwienie rąk poprzedza atak padaczki. Jest to typowe w przypadku tzw. napadu częściowego. W trakcie jego przebiegu drgawki obejmują tylko jedną kończynę.

2.5. Zmiany miażdżycowe

Drętwienie rąk może być również odpowiedzią na zmiany o charakterze miażdżycowym. Wówczas charakterystyczne “mrówki” obejmują także nogi. Objawami towarzyszącymi są bolesne skurcze, sinienie, uczucie zimna w nogach.

2.6. Zawał serca

Objawem, który szczególnie powinien nas zaniepokoić, jest drętwienie lewej ręki, zwłaszcza jeżeli odczuwamy przy tym silny ból w okolicach klatki piersiowej. Współwystępująca wówczas duszność oraz przejmujące uczucie niepokoju mogą wskazywać na zawał serca mięśniowego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

2.7. Udar mózgu

Drętwienie jednej z kończyn, któremu towarzyszy paraliż tej samej części ciała, może świadczyć o udarze. W tym przypadku u chorego obserwować możemy dodatkowo zaburzenia mówienia i widzenia. W takiej sytuacji również należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę.

2.8. Stwardnienie rozsiane

Drętwienie kończyn występuje także w przypadku nieuleczalnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane – pacjent doświadcza tzw. parastezji kończyn: pojawia się mrowienie oraz uczucie zimna lub gorąca.

2.9. Zespół Guillaina i Barrego

Uczcie drętwienia nóg oraz zaburzenia czucia mogą również wskazywać zespół Guillaina i Barrego (GBS). Jest to nabyta choroba nerwów obwodowych o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyną jej pojawienia się są najczęściej zakażenia wirusowe (EBV, wirus grypy, CMV) lub bakteryjne.

3. Co powoduje drętwienie rąk w nocy?

Do drętwienia rąk w nocy dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne ciała.

Ułożenie się w niefizjologicznej pozycji lub w pozycji obciążającej kończyny ciężarem naszego ciała, sprzyja ograniczeniu przepływu krwi w kończynach i doznaniu drętwienia. Także bardzo długi czas przebywania w jednej pozycji ciała, może wywołać drętwienie.

4. Drętwienie kończyn a styl życia

Nie należy jednak od razu łączyć drętwienia kończyn z poważnymi chorobami. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach objaw ten nie występuje samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków drętwienie kończyn ma związek z niezdrowym stylem życia i nieodpowiednią dietą.

Uczucie mrowienia w kończynach może wynikać z niedoboru magnezu, witamin z grupy B lub wapnia. Towarzyszą mu wówczas inne symptomy, np. drżenie mięśni oraz bolesne skurcze.

Na drętwienie nóg z kolei często skarżą się osoby pracujące w pozycji siedzącej. Ta uciążliwa dolegliwość powinna zniknąć, gdy będzie się pamiętać o regularnych przerwach na odejście od biurka. Wsparciem może być również regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Z kolei jeśli drętwienie kończyn pojawia się o określonej porze dnia, np. rano, warto jest bliżej przyjrzeć się swojemu posłaniu. Może poduszka jest nieodpowiednia lub materac zbyt wysłużony? Jeśli zmiana trybu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Drętwienie kończyn w nocy – objawy, przyczyny i leczenie

Liczba osób, które polecają ten artykuł: 3

Jedną z uciążliwych dolegliwości, z którą zmaga się coraz więcej osób jest, drętwienie kończyn podczas snu. Uczucie mrowienia, stopniowy lub całkowity zanik czucia potrafią wybudzać nas ze snu i niejednokrotnie stają się powodem licznych obaw o nasze zdrowie. Jakie są przyczyny takich dolegliwości? Co można zrobić, aby ich uniknąć? O tym przeczytacie w niniejszym artykule.

Przyczyny drętwienia kończyn podczas snu

Drętwienie kończyn podczas snu to dolegliwość o zróżnicowanym podłożu. Wśród jego najczęstszych przyczyn wymienia się:

 • Niedobór witamin i związków mineralnych – szczególnie witamin z grupy B, które wspierają na co dzień funkcjonowanie układu nerwowego oraz magnezu i wapnia, które pozytywnie wpływają na pracę mięśni i przewodnictwo nerwowe.
 • Nieprawidłową pozycję ciała podczas snu – podczas snu nie kontrolujemy położenia naszego ciała. Stąd zwiększone ryzyko ułożenia kończyn w pozycji, która sprzyja niedokrwieniu, a przez to wywołaniu uczucia mrowienia i odrętwienia.
 • Przejściowy ucisk na nerwy – nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu może także wywoływać ucisk na nerwy. Przykładowo w zespole cieśni nadgarstka ucisk na nerw pośrodkowy skutkuje uczuciem mrowienia i drętwienia w trzech palcach u rąk – kciuku, wskazującym i środkowym. Z kolei w przypadku nadmiernego nacisku na nerw łokciowy, dochodzi do drętwienia pozostałych palców – choroba ta zwana jest „łokciem tenisisty”.
 • Ciąża – w okresie ciąży w organizmie zachodzą liczne zmiany hormonalne. Stają się one często przyczyną zatrzymania nadmiaru wody. To z kolei powoduje powstawanie obrzęków, które uciskają wybrane partie ciała i skutkować mogą uczuciem drętwienia.
 • Przemęczenie – brak wystarczającej ilości snu i silny stres to czynniki, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczyniają się także do złego wchłaniania mikroelementów i witamin, co skutkować może również drętwieniem kończyn podczas snu.
 • Choroby współistniejące – w tym stwardnienie rozsiane, choroby o podłożu immunologicznym, reumatoidalne zapalenie stawów czy neuropatie.
 • Stany pourazowe – objawiające się uciskiem lub uszkodzeniem nerwów obwodowych na skutek złamania kości, zwichnięcia, skręcenia czy stłuczenia dłoni lub nóg.

Co możemy zrobić, aby uniknąć drętwienia kończyn i jak leczy się tę przypadłość?

Jeśli uczucie drętwienia i mrowienia w kończynach podczas snu pojawia się sporadycznie, mija po zmianie pozycji i przywróceniu właściwego krążenia krwi, to nie mamy większych powodów do obaw.

Jeśli jednak niepokojące objawy nie mijają, to należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza. Zdarza się bowiem, że są to symptomy poważniejszych chorób związanych z układem krążenia (np. zmiany miażdżycowe, zawał), nerwowym (np.

niedokrwienny udar mózgu) czy narządów ruchu (np. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa).

Wszystkie więc przypadki, które budzą nasz niepokój, powinny być sygnałem do konsultacji ze specjalistą.

Podczas diagnozy lekarz z pewnością zapyta nas o czas wystąpienia objawów i tempo ich narastania, przebyte urazy, formę spędzania czasu wolnego oraz tryb pracy, prowadzoną dietę, a także choroby przewlekłe, czy obciążenia rodzinne.

Wszystkie te czynniki mają bowiem duży wpływ na funkcjonowanie naszego całego organizmu. Poznanie ich jest bardzo pomocne w ustaleniu źródła odczuwanych dolegliwości.

W przypadku nocnego drętwienia dłoni lub nóg, wynikającego ze zmian zwyrodnieniowych czy ucisku na nerwy, podstawowym postępowaniem jest zazwyczaj usunięcie czynnika wyzwalającego objawy, a następnie podjęcie fizjoterapii. W niektórych przypadkach wskazana jest również zmiana trybu życia na bardziej aktywny czy wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminy z grupy B, magnez, potas oraz wapń.

Do działań profilaktycznych warto dodatkowo włączyć:

 • wybór odpowiedniego typu materaca i poduszki do spania,
 • zadbanie o wygodną piżamę, która nie powoduje ucisków i zapewnia swobodny przepływ krwi,
 • utrzymywanie odpowiedniej temperatury w sypialni, aby uniknąć nadmiernego wychłodzenia lub przegrzania organizmu.

Drętwienie kończyn podczas snu, choć bywa nieprzyjemne i często prowadzi do zaburzeń snu, w większości przypadków, po ustaleniu przyczyny, daje dobre rokowania. Pamiętajmy, że im szybciej podejmiemy działania, tym szybciej powrócimy do pełnej sprawności.

Zadbajmy więc nie tylko o komfort podczas snu, ale i o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia i zbilansowaną dietę.

W przypadku konieczności rozpoczęcia rehabilitacji z pomocą przyjdzie portal Sprawdzony Fizjoterapeuta, w którym można znaleźć doświadczonych fizjoterapeutów z całej Polski. 

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*