Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Objawy kaszlu alergicznego łatwo pomylić można z innymi stanami zapalnymi, zwłaszcza jeśli nie występują wraz z nim inne dolegliwości. Kaszel o podłożu alergicznym to najczęściej kaszel suchy, któremu tylko czasami towarzyszy odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych.

Jego istotną cechą jest natomiast długi czas jego trwania.Wraz z kaszlem alergicznym zwykle pojawiają się także inne symptomy toczącego się w organizmie stanu zapalnego.

Najczęściej są to: zapalenie spojówek, łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa, wodnisty katar, uczucie niedrożności nosa, uczucie duszności, a nawet skurcz oskrzeli.

Ale bywa i tak, że kaszel jest jedynym objawem uczulenia.

Jak odróżnić kaszel alergiczny od infekcji układu oddechowego?

W początkowej fazie nie jest wcale prostym zadaniem odróżnienie infekcji dróg oddechowych od kaszlu alergicznego.

Kaszel alergiczny ma jednak kilka cech, dzięki którym możemy przypuszczać, że to właśnie z nim mamy do czynienia:

 • czas trwania – przewlekły kaszel trwający tygodniami jest typowym objawem alergii,
 • kaszel alergiczny najczęściej pojawia się przy zmianach temperatury otoczenia, na przykład w chwili wejścia do ciepłego pomieszczenia,
 • charakter kaszlu – w przypadku alergii kaszel jest suchy, męczący i napadowy. Czasem nasila się nocą,
 • brak innych objawów infekcji, do których należą podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni, gęsty katar o kolorze żółtym lub zielonym, itp.

Zawsze przy długotrwałym kaszlu należy zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta alergie wziewne, wszelkie wątpliwości pomoże rozwiać wykonanie testów.

Leczenie kaszlu alergicznego

Normalne codzienne funkcjonowanie nie jest możliwe, gdy kaszel pojawia się nagle kilkanaście razy dziennie, dokucza nam nieżyt nosa i świąd oczu. Leczenie należy podjąć jak najszybciej, bowiem reakcja alergiczna jest nie tylko uciążliwa, ale też w pewnych okolicznościach może stać się nawet niebezpieczna – ewoluować w inne postacie alergii lub astmę oskrzelową.

Farmakoterapia

W leczeniu alergii wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, a także glikokortykosteroidy. Leki antyhistaminowe to farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny, desloratadynę, lewocetyryzynę i wiele innych.

Zwykle działają poprzez hamowanie wiązania się histaminy z określonym receptorem, co blokuje samą reakcję alergiczną. Leki na alergię dostępne są w m.in. postaci tradycyjnych tabletek (np. Zyrtec UCB czy Allegra) czy ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

W sprzedaży, także w naszej aptece internetowej, dostępnych jest wiele leków pomagających złagodzić kaszel alergiczny, a nawet całkowicie go wyeliminować. Oferujemy szereg leków dostępnych zarówno na receptę, jak i bez niej.

Leki dla osób dorosłych i starszych dzieci występują w postaci tabletek, natomiast młodszym dzieciom podaje się dostosowane do ich wieku i masy ciała dawki leków w płynie.

W naszej aptece, poza tabletkami i syropami służącymi leczeniu różnych alergii, znajdą Państwo także szeroką gamę produktów łagodzących skutki kaszlu alergicznego i nieżytu nosa – nawilżające i oczyszczające spraye do udrożniania nosa, pastylki ziołowe uśmierzające ból gardła czy krople do oczu.

Łagodzenie objawów domowymi sposobami

Lekarze, poza farmaceutykami, zalecają również dodatkowe środki, mające łagodzić kaszel alergiczny. Warto się do nich stosować, gdyż są proste i skuteczne. Należą do nich:

 • unikanie alergenu – zwykle oczywiście nie da się go całkowicie wyeliminować. O ile jesteśmy w stanie unikać kontaktu ze zwierzętami, o tyle od pyłków czy zarodników pleśni nie da się całkowicie odciąć. To, co możemy więc zrobić, to zakup oczyszczacza powietrza do domu i noszenie maseczki na zewnątrz. Przy alergii na roztocza kurzu należy zwrócić szczególną uwagę na częste odkurzanie i wietrzenie pomieszczeń. Warto też usunąć z domu wszelkie “łapacze” kurzu – dywany i zasłony – a pościel zamienić na antyalergiczną i codziennie wietrzyć ją przed położeniem się do łóżka;
 • płukanie nosa i gardła – to pozwoli na mechaniczne usunięcie alergenów obecnych w jamie ustnej i nosie. Częste płukanie rzeczywiście skutecznie łagodzi objawy, a dodatkowo utrzymuje dobry poziom nawilżenia śluzówek;
 • nawilżanie powietrza – podobnie jak płukanie, nawilżanie powietrza pomaga utrzymać w dobrym stanie śluzówki nosa i jamy ustnej. Stanowią one pierwszą barierę przed wnikaniem alergenów i patogenów wywołujących inne choroby układu oddechowego, a ich przesuszenie sprzyja infekcjom i rozwojowi alergii.

Należy pamiętać, że wyżej wymienione sposoby są jedynie uzupełnieniem farmakoterapii – w żadnym przypadku pacjentowi nie wolno zaniechać przyjmowania leków przepisanych przez lekarza.

Kaszel alergiczny – objawy u dziecka

Kaszel alergiczny niestety zdarza się już kilkuletnim dzieciom, a poradnie alergologiczne pękają w szwach.

Najmłodsi są szczególnie narażeni na alergie ze względu na dopiero rozwijające się u nich bariery układu odpornościowego, a sytuację pogarsza dodatkowo kiepski stan powietrza w polskich miastach.

Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że przy odpowiednim leczeniu mali pacjenci bardzo szybko odczuwają ulgę.

W przypadku pojawienia się u dziecka kaszlu rodzice zwykle podejrzewają chorobę wirusową – zapalenie krtani, gardła czy przeziębienie.

Jeśli jednak maluch nie ma podwyższonej ciepłoty ciała, a objawy trwają długo, nasilają się wieczorem i powodują wybudzanie się ze snu – należy zasięgnąć porady lekarza pediatry i wdrożyć zalecone przez niego leczenie farmakologiczne oraz domowe sposoby opisane powyżej. Jedynie w niektórych przypadkach konieczne okazuje się tak zwane odczulanie.

Alergie nie są nowym problemem w historii ludzkości – liczba alergików podwaja się co każde 15-20 lat i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić. Na szczęście medycyna dobrze sobie radzi z leczeniem kaszlu alergicznego. Kluczowym warunkiem powodzenia terapii jest jednak odpowiedni dobór leku i dawki oraz regularne przyjmowanie przepisanych farmaceutyków.

Kategorie: Natura i Zdrowie

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

05. Październik, 2021

Komentarze: 0

W obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele form antykoncepcji….

07. Wrzesień, 2021

Komentarze: 0

Pojawienie się na skórze łuskowatych, swędzących i wypukłych zmi…

07. Wrzesień, 2021

Komentarze: 0

Kaszel alergiczny występuje zarówno u dzieci, jak i u osób dorosły…

03. Sierpień, 2021

Komentarze: 0

Tlen jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organi…

28. Lipiec, 2021

Komentarze: 0

Szukając przyczyn swoich dolegliwości, pacjenci często nie mają po…

11. Lipiec, 2021

Komentarze: 0

Właściwości zdrowotne srebra znali już starożytni Egipcjanie, Gre…

25. Maj, 2021

Komentarze: 1

Siarą nazywamy pierwszą wydzielinę gruczołu mlekowego ciężarnej …

25. Maj, 2021

Komentarze: 0

Pulsoksymetr napalcowy jest urządzeniem elektronicznym o małych rozm…

25. Maj, 2021
przez mgr farm. Daria Mozal
Komentarze: 1

Nie da się ukryć, iż nasz organizm każdego dnia jest narażony na …

25. Maj, 2021

Komentarze: 0

Zapalenie stawów jest grupą chorób, która prowadzi do stanu zapaln…

25. Maj, 2021

Komentarze: 0

Nasz organizm potrzebuje witamin, by działać prawidłowo. Witaminą,…

GWARANCJA ORYGINALNOŚCI

OCHRONA DANYCH

BEZPIECZNY TRANSPORT

ZAUFANE OPINIE

DOSTARCZAMY ZDROWIE OD 2008 ROKU

Przewlekły kaszel u dziecka – nie lekceważ go!

Trwający kilka tygodni kaszel u dziecka często budzi niepokój wśród rodziców. Jakie mogą być jego przyczyny? Co na kaszel dla dziecka będzie skuteczne? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna –podpowiada ekspert allecco.pl.

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Pozwala oczyścić drogi oddechowe z cząsteczek dymu, kurzu i wielu innych zanieczyszczeń. Sam w sobie nie jest chorobą, lecz może być jej objawem.

 • Z poradnika allecco.pl dowiesz się:
 • – kiedy kaszel jest przewlekły?
 • – jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu?

– o czym może świadczyć przewlekły mokry kaszel, a o czym suchy?- kiedy kaszel u dziecka powinien cię zaniepokoić? – kiedy pilnie zgłosić się do lekarza?- co stosować na kaszel u niemowląt, a co u starszych dzieci?

– jak domowymi sposobami poradzić sobie z długotrwałym kaszlem u dziecka?

Przewlekły kaszel – przyczyny

 

O przewlekłym kaszlu u dziecka lub osoby dorosłej mówimy wtedy, gdy trwa on dłużej niż osiem tygodni. Nie zawsze świadczy on o chorobie – zdrowe dzieci mogą pokasływać nawet kilkanaście razy na dobę. U niektórych z nich kaszel może pojawiać się regularnie także w nocy.

Jednak w większości przypadków, przewlekły kaszel u dziecka jest objawem choroby. Jeśli utrzymuje się powyżej ośmiu tygodni, wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Możliwe przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka to:

 • infekcje górnych dróg oddechowych i związane z nimi spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wyzwalające odruch kaszlu – najczęstsza przyczyna tego problemu;
 • choroby oskrzeli lub płuc;
 • refluks żołądkowo – przełykowy;
 • bierne lub czynne narażenie na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia, w tym również smog;
 • alergia;
 • astma;
 • obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Przewlekły kaszel u dziecka może mieć również podłoże psychiczne. Mamy wówczas do czynienia z tzw. kaszlem psychogennym. Może do niego dojść, kiedy dziecko jest narażone na silny stres, z którym nie umie sobie poradzić  (przemoc w rodzinie, zaniedbanie lub problemy w szkole). 

Kaszel psychogenny jest suchy, czyli nie dochodzi do odkrztuszania żadnej wydzieliny. Poza tym nie pojawia się w nocy. Zwykle nasila się wtedy, gdy dziecko po raz kolejny doświadcza stresu i lęku, np.

spotykając się lub rozmawiając z osobą, z którą ma zły kontakt, podczas zajęć w szkole lub nauki. Ten rodzaj kaszlu diagnozuje się, gdy lekarz wykluczy inne – organiczne przyczyny.

W leczenie należy wówczas włączyć psychologa.

Przewlekły kaszel u dziecka – suchy czy mokry?

Aby dowiedzieć się, co może być przyczyną przewlekłego kaszlu u naszej pociechy, warto zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma kaszel, a także o jakiej porze dnia i nocy występuje.

Przewlekły kaszel jako objaw przebytej infekcji

Przewlekły suchy kaszel (inaczej zwany nieproduktywnym, ponieważ nie odkrztuszamy wydzieliny) może być wynikiem przebytej kilka tygodni wcześniej infekcji. Jest to tzw. kaszel poinfekcyjny.  Mimo wyzdrowienia kaszel może się jeszcze długo utrzymywać.

Przewlekły kaszel jako objaw alergii

Kaszel związany z alergią również jest suchy. Towarzyszą mu jednak inne objawy, takie jak wodnisty katar, swędzenie nosa, oczu, łzawienie lub kichanie. Ten rodzaj kaszlu nasila się przy każdym kontakcie z alergenem.

Kaszel alergiczny najczęściej pojawia się w okresie wiosenno-letnim, kiedy rozpoczyna się intensywne pylenie roślin. Może jednak wystąpić również w innych porach roku.

Wykonanie testów alergicznych pomoże znaleźć konkretne alergeny, które powodują objawy.

Leia também:  Como Saber Qual O Meu Ascendente?

.

.

Przewlekły kaszel jako objaw astmy

Dzieci chorujące na astmę mają suchy kaszel, choć czasem może dojść do odkrztuszenia śluzu. Rzadko zdarza się jednak, aby kaszel był jedynym objawem astmy. Najczęściej dochodzi też uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i duszność. 

Przy tej chorobie, charakterystyczny jest kaszel nad ranem i podczas snu – może wybudzać chorego. Poza tym, zarówno kaszel jak i pozostałe objawy astmy mają charakter napadowy. Większość chorych dzieci między kolejnymi atakami nie skarży się na te dolegliwości.

Przewlekły kaszel jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego

Przewlekły suchy kaszel może również doskwierać przy refluksie żołądkowo – przełykowym.

Na tę chorobę wskazuje jednoczesne pojawienie się chrypki, drapania lub pieczenia w gardle, nieprzyjemny zapach z ust lub odbijanie.

Kaszel pojawia się często po jedzeniu i w pozycji leżącej, która sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Refluks jest coraz częściej diagnozowany u chorych cierpiących na przewlekły kaszel.

Przewlekły kaszel jako objaw toczącej się infekcji 

Przewlekły mokry kaszel, czyli przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, może pojawić się podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Przy typowej infekcji, początkowo kaszel jest suchy.

Później może przekształcić się w mokry, a następnie znów wrócić do suchego. U dzieci, szczególnie młodszych, uczęszczających do żłobka lub przedszkola, zdarzają się kolejne, następujące po sobie zakażenia.

W konsekwencji kaszel może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Przewlekły kaszel będący skutkiem zanieczyszczenia środowiska

W społeczeństwie rośnie świadomość na temat tego, jak negatywnie na organizm wpływa narażenie na dym papierosowy i zanieczyszczenia środowiska, a w tym także smog.

Szczególnie dokucza on małym dzieciom, których organizm dopiero się rozwija. Cząsteczki szkodliwych zanieczyszczeń dostają się do ich układu oddechowego i działają na niego drażniąco.

Oddechy u maluchów są też częstsze niż u osób dorosłych, w konsekwencji czego wdychają one więcej niebezpiecznych substancji. 

W miastach, w których jakość powietrza jest zła, odsetek alergików i astmatyków jest proporcjonalnie większy. Smog wpływa niekorzystnie nie tylko na układ oddechowy, ale także nerwowy, krwionośny czy odpornościowy.

Nie tylko smog może powodować u dziecka przewlekły kaszel. Podobnie działa też narażenie na dym papierosowy. Warto o tym pamiętać, jeśli kaszel utrzymuje się kilka tygodni, a któryś z domowników jest palaczem.

Za pomocą kaszlu, organizm próbuje pozbyć się szkodliwych cząsteczek.

Przewlekły kaszel jako objaw zapalenia oskrzeli lub chorób płuc

Mokry kaszel może również pojawić się przy chorobach oskrzeli i płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli często wiąże się z odkrztuszaniem dużej ilości białej, gęstej wydzieliny w godzinach porannych. O chorobie oskrzeli lub płuc może też świadczyć odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią.

Powyżej zostały wymienione najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dziecka. Receptory znajdujące się w organizmie, których podrażnienie prowadzi do odruchu kaszlu, znajdują się nie tylko w obrębie układu oddechowego, ale także m.in.

w żołądku, przeponie czy błonie bębenkowej. To powoduje, że czasem kaszel może mieć nietypową przyczynę, którą trudno skojarzyć z tym objawem. Może to być chociażby choroba serca lub uraz żeber.

Dlatego w każdym przypadku, przewlekły kaszel wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej diagnostyki.

Przewlekły kaszel u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli kaszel pojawia się u niemowląt, zawsze należy udać się do lekarza, aby osłuchał dziecko. Warto również się do niego zgłosić, jeśli:

 • kaszel nie ustępuje po leczeniu lub się nasila;
 • pojawiły się dodatkowe objawy, takie jak gorączka, brak apetytu, duszności lub świszczący oddech, łzawienie oczu, wodnisty katar;
 • kaszel pojawia się zwykle po jedzeniu lub położeniu się, a dodatkowo dziecko skarży się na pieczenie w gardle lub ma chrypkę;
 • w odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew;
 • dziecko wymiotuje.

W każdym przypadku, kaszel utrzymujący się ponad 8 tygodni, wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki w celu znalezienia przyczyny.

Co na kaszel dla dziecka? Co na kaszel dla niemowlaka?

Wybierając odpowiedni preparat na kaszel dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego wiek i rodzaj kaszlu. Pamiętajmy jednak, aby u niemowląt nie podawać żadnego leku przed skonsultowaniem tego z lekarzem.

Podkreślę jeszcze raz, że w przypadku kilkutygodniowego kaszlu, należy udać się do lekarza. Stosowanie na własną rękę leków może maskować objawy. Choroba będzie rozwijać się dalej i minie więcej czasu do postawienia odpowiedniej diagnozy.

Jeśli natomiast przyczyną długotrwałego kaszlu są nawracające infekcje dróg oddechowych, można sięgnąć po preparaty, które pomogą odkrztusić zalegającą wydzielinę lub zahamują męczący kaszel.

W przypadku kaszlu mokrego, odkrztuśnie i jednocześnie rozkurczowo na mięśnie oskrzeli działa wyciąg z bluszczu. Syropy na kaszel dla dzieci z tym składnikiem to np. Prospan, Hederasal i Hedelix.

Z mokrym kaszlem dobrze radzi sobie też popularna Flegamina, Mucosolvan i ACC.  U młodszych dzieci lepiej sprawdzają się syropy i kropelki – jest to dla nich bezpieczniejsza forma. Natomiast u starszych, które radzą sobie z połykaniem tabletek, można sięgnąć po taką właśnie formę – ACC lub Flegamina.

Wśród syropów na suchy kaszel dla dzieci można wymienić Supremin, Atussan i Maxipulmon. Leki te hamują odruch kaszlu. Są też bezpieczniejsze niż substancje opioidowe, zastosowane w takich preparatach jak Dexa Pico lub Acodin.

Pamiętajmy, aby nie stosować leków hamujących kaszel, jeśli słychać odrywającą się wydzielinę. W ten sposób przeszkadzamy organizmowi w pozbyciu się jej i pozwalamy, aby choroba dalej się rozwijała.

Czasem lekarz może zalecić podanie dziecku syropu ułatwiającego odkrztuszenie wydzieliny w ciągu dnia, a drugiego – hamującego kaszel – na noc.

Takie postępowanie jest jednak zalecane tylko wtedy, gdy kaszel jest bardzo męczący dla dziecka i zaburza mu spokojny sen.

Więcej na temat preparatów na kaszel dla dzieci pisaliśmy w artykule Co na kaszel dla dzieci? Jak wybrać skuteczny lek?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć?

Podstawą przy pojawieniu się kaszlu u dziecka jest jego nawadnianie, a w przypadku maluchów karmionych piersią – częstsze przystawianie. Bez przyjmowania dużej ilości płynów, skuteczność syropów na mokry kaszel będzie mniejsza. Również przy suchym kaszlu jest to ważne, ponieważ nawilżona zostaje śluzówka gardła. W efekcie tego – łagodzimy kaszel, a poza tym hamujemy rozwój infekcji. 

W nawilżaniu śluzówki, dobrze sprawdza się też miód. Dzięki temu, że jest gęsty, pozostawia na niej delikatną warstwę. Zmniejsza również częstotliwość suchego kaszlu. Istnieją badania, potwierdzające podobną skuteczność miodu i substancji stosowanej w lekach hamujących kaszel. Warto pamiętać, aby miodu nie podawać maluchom przed ukończeniem 1-ego roku życia.

Innym sposobem są inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel. Jednak u niemowląt również lepiej je przeprowadzać dopiero po uzgodnieniu z lekarzem. Inhalacje nawilżą śluzówkę, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i ułatwią pozbycie się jej. O tym, jak prawidłowo wykonać inhalacje na kaszel u dziecka, dowiecie się z tego artykułu>>.

Warto również pomyśleć o nawilżaczu i oczyszczaczu powietrza. Szczególnie jeśli mieszkamy na terenie, na którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza. Oczyszczasz filtruje powietrze i usuwa z niego różnorodne zanieczyszczenia. Dzięki temu nie drażnią one niepotrzebnie układu oddechowego dziecka. Smog może powodować nie tylko kaszel, ale i wiele innych dolegliwości.

W czasie sezonu zimowego ogrzewamy mieszkania, przez co powietrze w nich staje się bardziej suche. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą śluzówkę, która w takich warunkach nie jest w stanie sprawnie funkcjonować.

Przez to jest bardziej podatna na wszelkie niepożądane substancje i drobnoustroje. Aby temu zapobiec, możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Innym sposobem jest umieszczanie mokrego ręcznika na pracującym grzejniku, choć wiąże się to z mniejszą wydajnością i nierównomiernym nawilżaniem powietrza w pomieszczeniu.

Przewlekły kaszel u niemowląt i starszych dzieci, wymaga zgłoszenia się do lekarza. Najczęściej jest on wynikiem infekcji dróg oddechowych, choć może mieć też poważniejsze przyczyny.

Zanim podamy syrop na kaszel, upewnijmy się, że nie zamaskuje on jedynie objawów rzeczywistej choroby. Możemy pomóc dziecku również poprzez zadbanie o jego nawodnienie, wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej lub nawilżanie powietrza w domu.

Są to dodatkowe metody, które mogą przyspieszyć powrót malucha do zdrowia.

Kaszel alergiczny u dziecka: przyczyny i objawy. Jak leczyć kaszel alergiczny?

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć? Autor: thinkstockphotos.com

Kaszel alergiczny to rodzaj kaszlu, który towarzyszy uczuleniu. Pojawia się po zetknięciu z alergenem, który wywołuje nadwrażliwość. Kaszel alergiczny jest suchy i występuje napadami, które mogą trwać dość długo. Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka?

Kaszel alergiczny u dziecka to rodzaj kaszlu, który pojawia się u osób z różnymi alergiami. Malec uczulony na pyłki czy na sierść zwierząt, po zetknięciu się z alergenem, zaczyna kasłać i odczuwać drapania w gardle. Jak leczy się kaszel u alergika i jaka jest jego przyczyna?

Spis treści

Kaszel alergiczny jest sygnałem uczulenia

Kaszel – choć można by myśleć inaczej – ogólnie jest zjawiskiem korzystnym dla organizmu. Tak naprawdę stanowi on bowiem jeden z mechanizmów obronnych ludzkiego ciała – w sytuacji, kiedy drogi oddechowe podrażniane są przez jakiś obcy czynnik, odruch kaszlowy ma za zadanie doprowadzić do tego, aby ów czynnik został z nich usunięty.

Kaszel może być jednak zarówno fizjologiczny, jak i patologiczny. Kaszlu patologicznego wyróżnia się wiele rodzajów – jako przykłady można tutaj podać kaszel suchy i mokry, a także kaszel infekcyjny czy kaszel alergiczny, wywołany uczuleniem.

Kaszel alergiczny nierzadko stanowi dość znaczący problem, ponieważ może on pojawiać się zasadniczo w dowolnej porze roku, a co więcej – często jest on wyjątkowo uporczywy i przez to bardzo uciążliwy dla dziecka.

Leia também:  Como Ligar Iphone Que Nao Liga?

Co to jest kaszel alergiczny?

Istotą występowania kaszlu alergicznego jest zetknięcie się organizmu z alergenem, w stosunku do którego jest on nadwrażliwy. W sytuacji tej produkowane są rozmaite substancje, z których szczególną rolę odgrywa histamina – to głównie one prowokuje napady kaszlu alergicznego.

Kaszel alergiczny występować może zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jedni jednak pacjenci zmagają się z tym problemem przez cały rok, u innych zaś dolegliwość pojawia się tylko w pewnych okresach roku. Czym taka możliwość jest spowodowana? Otóż wszystko zależy tutaj od tego, na co dokładnie pacjent jest uczulony.

Przyczyny kaszlu alergicznego

Kaszel u alergika – obok innych dolegliwości, takich jak np. wysypka, katar sienny czy zapalenie spojówek – pojawia się wtedy, kiedy jego do organizmu dostanie się alergen.

Różni ludzie z alergią uczuleni są na odmienne substancje – jedni zmagają się z alergią na pyłki roślinne, inni zaś cierpią z powodu niemożności posiadania wymarzonego psa z powodu tego, iż mają oni alergię na sierść tych zwierzaków.

To właśnie tłumaczy, dlaczego kaszel alergiczny u alergików pojawia się z odmienną częstotliwością i o różnych porach roku. W pierwszej z wymienionych sytuacji napadów kaszlu alergik może doświadczać w okresie pylenia roślin (czyli głównie w okresie wiosenno-letnim), w drugiej zaś kaszel pojawiać się może zaś wtedy, kiedy to tylko na horyzoncie pojawi się kot.

Wydawać by się mogło, że kaszel alergiczny powinien pojawiać się u osób, które cierpią na alergie wziewne. Tak jak najbardziej jest, aczkolwiek nie tylko pacjenci z alergią wziewną borykają się z opisywanym rodzajem kaszlu – występować on może także i u osób z alergiami pokarmowymi, po spożyciu danego uczulającego je pokarmu.

Czytaj również: Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów

Alergia krzyżowa u dzieci: objawy, lista alergenów krzyżowych

Objawy kaszlu alergicznego

Kaszel u alergików jest dosyć charakterystyczny i to nie tylko dlatego, że jego epizody są sprowokowane ekspozycją na alergen. Zazwyczaj jest to kaszel suchy (czyli taki, gdzie pacjent nie odkrztusza żadnej wydzieliny) i ma on charakter napadowy. Kaszel alergiczny jest zwykle dość uciążliwy, pojedynczy jego napad może bowiem trwać nawet kilka minut.

Jeszcze innym objawem tego rodzaju kaszlu jest to, że może on się nasilać pod wpływem pewnych czynników – takimi mogą być zanieczyszczone powietrze (np. dymem papierosowym) czy sytuacja, gdzie pacjent nagle znajduje się w miejscu o całkowicie innej temperaturze (np. w zimowy, mroźny dzień wejdzie do nagrzanego mieszkania).

Podkreślenia wymaga jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt, który dotyczy różnicowania kaszlu alergicznego z kaszlem infekcyjnym – w przypadku kaszlu w przebiegu alergii temperatura ciała pacjenta nie odbiega od normy, wystąpienie zaś suchego kaszlu wraz ze stanem podgorączkowym lub gorączką sugeruje już raczej to, że u chorego rozwinęła się jakaś infekcja.

Jak leczyć kaszel alergiczny?

Kaszel alergiczny naprawdę potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie – tylko pacjenci, którzy zmagają się z tym problemem, wiedzą, jak dużym źródłem problemów bywa ta dolegliwość. Dla osób znających kaszel związany z alergią jest jednak dobra wiadomość – istnieją sposoby na to, aby pokonać kaszel alergiczny.

Podstawowym zaleceniem, które otrzymują pacjenci z napadami kaszlu alergicznego, jest unikanie alergenów, na które to są oni uczuleni. Tutaj sytuacja nie zawsze jednak jest prosta: możliwe jest unikanie jakiegoś uczulającego produktu spożywczego, jeżeli jednak pacjent jest uczulony na pyłki roślin, to ich całkowicie uniknąć się nie da.

Pacjenci ci nie pozostają jednak zmuszeni do pogodzenia się z dręczącym ich kaszlem – również i im można podać pewne sposoby pozwalające na co najmniej zmniejszenie intensywności napadów kaszlu alergicznego.

Pomocne w przypadku kaszlu alergicznego mogą być nawet bardzo proste rozwiązania. Warto jest pić odpowiednio duże ilości płynów w ciągu dnia – spożywanie 2-2,5 litra wody sprawia, iż zmniejsza się ryzyko wysuszenia śluzówek jamy ustnej i gardła (a to zjawisko może sprzyjać pojawianiu się kaszlu).

Korzystnie jest również dbać o nawilżenie powietrza w pokoju – można do tego celu wykorzystywać zarówno specjalistyczne nawilżacze, jak i posłużyć się sposobami domowymi, takimi jak np. położenie wilgotnego materiału na włączonym grzejniku.

Czasami pacjenci mogą wypróbować wszystkie wymienione wyżej sposoby na kaszel alergiczny, a i tak problem ten może się u nich pojawić. W takiej sytuacji możliwe jest sięgnięcie po specyfiki z apteki.

 • Leki na kaszel alergiczny to przede wszystkim różne środki przeciwhistaminowe – jak wspomniano wyżej, histamina odgrywa rolę w pojawianiu się tego rodzaju kaszlu, dlatego też środki hamujące działanie tej substancji mogą zmniejszać częstość epizodów kaszlu alergicznego.
 • Zobacz także: Alergia na kota u dziecka: objawy, odczulanie
 • Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że dziecko ma alergię?
 • Kaszel u dziecka: prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka

Domowe sposoby na kaszel alergiczny – jak się pozbyć? lek. Tomasz Nęcki

Kaszel alergiczny. Objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Kłopoty z alergią?

Sprawdź konsultacje

 • Kaszel jest główną przyczyną wizyt u lekarza.
 • Z badań wynika, że nawet 40 procent Polaków z powodu kaszlu zgłasza się do lekarzy różnych specjalizacji.
 • Kaszel może mieć różne przyczyny: począwszy na infekcji bakteryjnej, przez choroby układu oddechowego, pokarmowego i sercowego, na alergiach kończąc.
 • Sprawdź, jak rozpoznać kaszel alergiczny, czym różni się od innych rodzajów kaszlu, a także jak przebiega leczenie.

Spis treści:Kaszel alergiczny, skąd się bierze? Kaszel alergiczny u dziecka? Jak odróżnić kaszel alergiczny? Leki na kaszel alergiczny? Domowe sposoby na kaszel alergiczny

Kaszel alergiczny: skąd się bierze? 

 1. Kaszel alergiczny jest naturalną reakcją obronną organizmu na kontakt z alergenem.
 2. Alerganami nazywa się różnego rodzaju czynniki środowiskowe, które wywołują alergię i reakcje alergiczne.

 3. Jedną z takich reakcji jest kaszel, a wywołują go alergeny wziewne, czyli obecne w powietrzu, takie jak:
 • roztocza i kurz domowy,
 • pyłki roślin – traw, chwastów i drzew przenoszone przez wiatr lub owady,
 • zarodniki grzybów pleśniowych,
 • alergeny zwierząt – kota, psa, bydła, królika oraz drobnych gryzoni,
 • alergeny karaluchów.
 • Kaszel jest zwykle jednym z kilku objawów alergii.
 • Zwykle po ekspozycji na alergen pojawia się także katar sienny, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, wysypka skórna oraz duszność.
 • Poza kaszlem alergicznym, lekarze wyróżniają też kaszel psychogenny, polekowy, szczekający – typowy dla zapalenia krtani oraz charakterystyczny dla infekcji kaszel suchy lub mokry.

Kaszel alergiczny u dziecka

Choroby alergiczne występują częściej u dzieci.

Z badań wynika, że około 20-30 proc. dorosłych i 40 proc. dzieci na całym świecie cierpi z powodu alergii.

Alergie układu oddechowego należą do najpowszechniejszych.

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) ma nawet 20 proc. dzieci w wieku 13 lat.

 1. ANN objawia się zablokowanym nosem, katarem, kichaniem, swędzeniem nosa, a także zapaleniem spojówek.
 2. Zdaniem ekspertów choroba w późniejszym wieku przekształca się w astmę alergiczną.
 3. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego i obrzęku dróg oddechowych.
 4. Objawia się uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem, świszczącym oddechem oraz skurczem oskrzeli.
 5. Astma jest uznawana za najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i młodzieży.

Objawy kaszlu alergicznego

 • Kaszel alergiczny jest zwykle suchy, napadowy i gwałtowny.
 • Przybiera postać ataku, trwającego najczęściej kilkadziesiąt sekund.
 • Towarzyszy mu zanoszenie się oraz łapanie powietrza.
 • Po ataku kaszlu pacjenci zwykle odczuwają zmęczenie.
 • Kaszel alergiczny nawraca, dlatego jest zaliczany do kaszlu przewlekłego.
 • Tego rodzaju kaszlu jest charakterystyczny nie tylko dla reakcji alergicznej, ale także dla astmy alergicznej oraz niewłaściwie leczonego alergicznego nieżytu nosa.
 • Choroby często współwystępują u tego samego pacjenta.
 • Istnieje jeszcze jedna jednostka chorobowa o podłożu alergicznym, która objawia się kaszlem: alergiczne zapalenia pęcherzyków płucnych (AZPP).

Tabletki na kaszel alergiczny

 1. Podstawą leczenia kaszlu alergicznego jest unikanie alergenu, dlatego pacjent powinien w pierwszej kolejności przejść kompleksową diagnostykę, żeby wiedzieć, jakie czynniki środowiskowe wywołują kaszel.
 2. Lekarze wprowadzają także leczenie objawowe.

 3. Kaszel alergiczny złagodzą leki przeciwhistaminowe, takie jak:
 • anatazolina,
 • chlorfeniramina,
 • cyproheptadyna,
 • dimenhydrynat,
 • azelastyna,
 • ceteryzyna,
 • lewoceteryzyna,
 • loratadyna,
 • rupatadyna.

Ponadto stosuje się także glikokortykosteroidy wziewne – budezonid, beklomezaton, flutykazon oraz leki antyleukotrienowe – zafirlukast, montelukast, pranlukast.

Domowe sposoby na kaszel alergiczny

 • Poza tabletkami istnieją różnego rodzaju domowe sposoby na radzenie sobie z kaszlem alergika.
 • Pacjent powinien zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu.
 • W sklepach można kupić specjalne urządzenia zapewniające optymalną wilgotność.
 • Ważne jest także dokładne odkurzanie mieszkania, gdyż alergeny łączą się z drobinkami kurzu.
 • Warto zainwestować w specjalistyczny, antyalergiczny odkurzacz.
 • Alergikom zaleca się także, by pozbyli się z mieszkania przedmiotów, na których osiada kurz, takich jak dywany, firanki, zasłony.
 • Czytaj też:
 • Bibliografia:
 • Jung A., Maślany A., Przewlekły kaszel u dzieci – problem diagnostyczny i terapeutyczny, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(2), s. 97–100.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel bywa niezwykle męczący, zwłaszcza gdy dopada nocą i za nic nie chce ustąpić.

Ten rodzaj kaszlu nazywany jest nieefektywnym, ponieważ nie wiąże się z odruchem usuwania z dróg oddechowych chorobotwórczych patogenów i czynników drażniących. To nie oznacza, że suchy kaszel jest niepotrzebny, nic z tych rzeczy.

Ma swoje fizjologiczne zadanie i nie powinien być wytłumiany za wszelką cenę. Dowiedz się, które domowe sposoby na suchy kaszel są najskuteczniejsze.

Kaszel suchy skąd się bierze?

Suchy kaszel, czyli taki bez odkrztuszania wydzieliny, czasami „szczekający” i połączony z chrypką przeważnie jest oznaką infekcji układu oddechowego, zwłaszcza gdy po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry, by pod koniec choroby znów przejść w suchy i ustąpić.

Do innych przyczyn suchego kaszlu należą: przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, astma, podrażnienie dróg oddechowych np. chemikaliami, dymem papierosowym; przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, nowotwory płuc, refluks, alergie i wiele innych.

Ponieważ suchy kaszel może być objawem nie tylko infekcji, ale i wielu poważnych chorób, nie należy go bagatelizować, a przyczyna przewlekłego kaszlu, trwającego powyżej 8 tygodni powinna zostać zdiagnozowana.

Typowymi objawami towarzyszącymi są drapanie i łaskotanie w gardle, „szczekanie” i ataki nocnego kaszlu. Suchy kaszel może powodować pękanie naczynek w śluzówce i jej podrażnienia, co skutkuje uczuciem smaku krwi w ustach, a czasami drobnymi podkrwawieniami. Krew w ślinie lub wydzielinie z płuc powinna skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

Preparaty na suchy kaszel można podzielić na kilka kategorii: leki OTC (bez recepty), leki na receptę, syropy i suplementy diety oraz różne domowe sposoby. Trzeba podkreślić, że suplementy i domowe sposoby na kaszel suchy nie leczą, mogą jedynie wytłumiać i maskować jego występowanie.

Leia também:  Dislexia O Que É E Como Identificar?

W przypadku infekcji i niezbyt nasilonego kaszlu z powodzeniem można wypróbować metody naturalne. Istnieją dwa podstawowe sposoby na kaszel suchy – pierwszy polega na zastosowaniu środków wytłumiających odruch kaszlowy, drugi na „smarowaniu” dróg oddechowych, co ma na celu złagodzenie podrażnień i obrzęków.

Bardzo skuteczne są własnoręcznie przygotowywane domowe syropy na kaszel. Polecamy zwłaszcza niezwykle prosty do przygotowania syrop z cebuli. Warzywo należy po prostu pokroić w plastry i powkładać do słoika warstwami, na przemian przekładając ją miodem i zasypując cukrem. I tyle. Na koniec można dodać kilka ząbków czosnku.

Tak przygotowany zestaw trzeba jeszcze odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce. Gdy cebula puści soki, syrop będzie gotowy. Można go pić 3-5 razy dziennie w miarę potrzeby. Łagodzi przebieg choroby, wytłumia kaszel a dzięki wysokiej zawartości naturalnych substancji o działaniu antybiotycznym, pomaga organizmowi w zwalczeniu choroby.

Mikstura numer 2 to – również bardzo łatwy do przygotowania – syrop z buraków. Buraki ze względu na liczne właściwości prozdrowotne łagodzą objawy kataru, kaszlu i infekcji dróg oddechowych; zawierają też antyoksydanty, witaminy C, A, E, K i z grupy B, składniki mineralne oraz betainę o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriostatycznych.

Jak zrobić syrop z buraków? To proste! Jednego dużego buraka należy umyć i oczyścić, następnie wyciąć u góry stożkowaty otwór i wstawić warzywo do piekarnika (temp. nie wyższa niż 45°C) na ok. 45 minut.

Pod wpływem ciepła wypływa bardzo zdrowy syrop. Innym sposobem jest wyciśnięcie soku za pomocą blendera lub wyciskarki. Do soku można dodać miodu i podgrzać by składniki się połączyły.

Tu również temperatura nie powinna przekraczać 45°C.

Inne popularne sposoby na suchy kaszel, warte wzmianki to: syrop prawoślazowy, syrop z czosnku i imbiru, kisiel ziołowy lub zwykły kisiel.

Kaszel suchy – domowe sposoby: napary i herbatki

 • Natura zaopatrzyła nas we wszystko, czego nam potrzeba, a najlepsze substancje na kaszel znajdują się w ziołach i roślinach, wystarczy wiedzieć gdzie sięgnąć i jak je wydobyć. Oto kilka przykładów naparów przydatnych w łagodzeniu kaszlu oraz objawów przeziębienia:
 • • Napar z lipy,
 • • Napar z tymianku,
 • • Napar z rumianku,
 • • Napar z czystka,
 • • Napar z szałwii.

Do naparów i herbat ziołowych można dodać miód, sok z cytryny, sok malinowy, sok z czarnej porzeczki itd. jednak należy to robić po przestudzeniu naparu, gdyż wysoka temperatura niszczy związki w nich zawarte. Z tego powodu tradycyjna herbata z miodem i cytryną jest właściwie pozbawiona jakiegokolwiek działania, ponieważ najczęściej owe składniki dodaje się jeszcze w trakcie parzenia herbaty, a to błąd.

Pamiętaj!

Chcesz wykorzystać dobroczynne właściwości soku z cytryny, miodu lub soku malinowego – nigdy nie dodawaj ich do gorącej herbaty, tylko poczekaj aż ta przestygnie.

Olejki eteryczne to kolejny, skuteczny domowy sposób na kaszel suchy. Do tych o właściwościach przeciwkaszlowych należą: olejek eukaliptusowy, sandałowy, rozmarynowy, majerankowy i sosnowy.

Naturalne olejki są skuteczną pomocą w leczeniu infekcji dróg oddechowych.

Można je wykorzystać do inhalacji lub jako składnik mieszanek zapachowych, które pozostawione przy łóżku, powoli będą uwalniać substancje eteryczne łagodzące nocny kaszel.

Suchy kaszel przeważnie daje się skutecznie powstrzymywać domowymi sposobami. Syropy, olejki i napary naprawdę dobrze działają i pomagają w zwalczeniu infekcji. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się zbyt długo, ulega nasileniu i powoduje zaburzenia oddychania, na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

1. Batura-Gabryel H.: Kaszel – trudny problem kliniczny. Nowa Medycyna 2012; 1, str. 7-9;

2. Danysz A., Kwieciński A.: Kaszel – klasyfikacja i leczenie. Farmaceutyczny Przegląd Naukowy 2007; 1, str. 22-23;

3. Wojciech Szczeklik, Miłosz Jankowski, Kaszel, portal mp.pl Interia (12.08.2019)

4. dr med. Joanna Lange, Kaszel u dziecka, portal mp.pl dla pacjenta (29.03.2017)

5. Sonia Młodzianowska, Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry, Wprost Zdrowie i Medycyna (2.02.2019);

Autor:

Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miło-śnik gór, astronomii i literatury SF.

Kaszel alergiczny — jak rozpoznać objawy?

Kaszel jest odruchem obronnym naszego organizmu, służy oczyszczaniu dróg oddechowych z ciał obcych bądź nadmiaru gromadzącej się w nich wydzieliny. Może powstawać mimowolnie lub być wywołany dobrowolnie. Jest zatem zupełnie naturalną i prawidłową reakcją, choć niejednokrotnie bywa uciążliwy i męczący.

Ze względu na charakter objawów wyróżnia się kaszel suchy (bez odkrztuszania wydzieliny) oraz mokry (produktywny, z odkrztuszaniem plwociny).

Jeżeli objawy trwają krócej niż 3 tygodnie, mówimy o kaszlu ostrym. Kaszel utrzymujący się do 8.

tygodni nazywany jest podostrym, a objawy utrzymujące się ponad 8 tygodni wskazują na kaszel przewlekły, który może być jednym z symptomów alergii.

ZOBACZ TEŻ: Roztocza kurzu domowego – czy naprawdę takie groźne?

Kaszel alergiczny, czyli jaki?

Kaszel alergiczny jest jednym ze sposobów organizmu na radzenie sobie z substancją alergizującą. Takim alergenem mogą być niektóre produkty żywnościowe (niektóre owoce, mleko, jajka, owoce morza, orzechy), pyłki roślin unoszące się w powietrzu, kurz, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, a także niektóre leki. 

Kaszel powiązany z alergią ma charakter napadowy i trwa od 30 do 60 sekund. Pojawiają się wówczas duszności i kłopoty ze złapaniem oddechu, co dla chorego jest wyczerpujące. Kaszel alergiczny zwykle bywa nieproduktywny, jednak nie brakuje przypadków kaszlu produktywnego, zwłaszcza przy współwystępującej infekcji górnych dróg oddechowych.

Kaszel alergiczny rzadko bywa jedynym objawem uczulenia, towarzyszy mu wodnisty katar i kichanie, swędzenie i niedrożność nosa, łzawienie i świąd oczu, a także chrypka i drapanie w gardle. Możliwe jest też wystąpienie reakcji skórnej w postaci wysypki lub swędzącej pokrzywki.

Kaszel alergiczny czy zwykła infekcja?

Dominującym objawem alergii wziewnych jest nieżyt nosa i towarzyszący mu uporczywy kaszel. Dolegliwości te można łatwo pomylić z przeziębieniem, które przejawia się w podobny sposób. Jak rozpoznać zatem, że mamy do czynienia z kaszlem alergicznym, a nie objawem infekcji wirusowej?

Przeziębienie jest chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych, o podłożu wirusowym. Częstość zachorowań rośnie w okresie jesienno-zimowym. Choroba rozwija się stopniowo i utrzymuje kilka dni.

Typowymi objawami przeziębienia są: obfity katar o żółtej barwie, ból gardła i kaszel, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała, uczucie rozbicia.

We wczesnej fazie choroby kaszel może być bezproduktywny, by z czasem przerodzić się w kaszel mokry.

Objawy alergii są podobne, choć mają inny charakter. Jeśli chory narażony jest na stały kontakt z alergenem (np. alergia na roztocza kurzu domowego), objawy mogą nawracać wielokrotnie przez wiele miesięcy. Nieżyt nosa (obfita, lejąca i bezbarwna wydzielina) i kaszel występują krótko po kontakcie z alergenem, zwykle towarzyszy im swędzenie i łzawienie oczu (alergiczne zapalenie spojówek).

ZOBACZ TEŻ: Histamina – jej rola w organizmie i związek z alergią

Leczenie kaszlu alergicznego

Kaszel alergiczny jest objawem alergii i to ona wymaga leczenia, by uniknąć w przyszłości uciążliwych objawów.

Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną występowania kaszlu jest reakcja alergiczna, należy omówić ten problem z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby skieruje nas do gabinetu alergologa.

W trakcie konsultacji alergolog może przeprowadzić testy alergiczne, które pozwalają zidentyfikować alergen będący źródłem problemów.

Najprostszą metodą walki z alergią jest unikanie ekspozycji na alergen. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, trudno bowiem całkowicie pozbyć się roztoczy w domu lub nie wdychać pyłków roślin, które obecne są w powietrzu przez cały okres wiosenno-letni.

W takim wypadkach można sięgnąć po leki antyhistaminowe, które łagodzą objaw alergii, także kaszel alergiczny. Dostępne są w postaci tradycyjnych tabletek (Allerga, Allertec WZF, Claritine Allergy, Zyrtec UCB) lub ulegających rozpadowi w jamie ustnej (Aleric Deslo Active, Hitaxa Fast).

W złagodzeniu kaszlu alergiczne mogą również pomóc syropy stosowane przy kaszlu suchym, które znoszą skurcz oskrzeli poprzez hamowanie odruchu kaszlowego (Tussi Drill, Levopront, Supremin).

Na kaszel alergiczny sprawdzą się również tabletki do ssania, które dzięki zawartości wyciągów ziołowych, kwasu hialuronowego lub porostu islandzkiego nawilżają i regenerują podrażnioną śluzówkę gardła (Tymianek i Podbiał, GeloVox, Fiorda).

Dobrym pomysłem przy nawracającym kaszlu są inhalacje oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu np. przy pomocy nawilżacza. Pośród preparatów do inhalacji można znaleźć ampułki z ektoiną (np.

Ectodose) wskazane dla osób cierpiących na alergiczne schorzenia układu oddechowego lub ampułki soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego (np. Nebu-dose hialuronic).

Jednocześnie należy pamiętać o nawadnianiu organizmu od wewnątrz poprzez wypijanie przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia, co ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.

ZOBACZ TEŻ: Testy alergiczne – sprawdź, co Cię uczula

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*