Dlaczego rany się nie goją?

Niezależnie, czy są proste, złożone lub powikłane, zdarza się, że rany się nie goją. Nie jest to normalny stan i powinien wzbudzić twoje zainteresowanie. Jest bowiem wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na proces gojenia i znacząco go spowolnić, a nawet zahamować. Oto najważniejsze z nich.

Dlaczego rany się nie goją?

Jak rozpoznać, że rana goi się prawidłowo?

Zanim zapoznasz się z przyczynami, które stoją za ranami przewlekłymi, słów kilka na temat prawidłowej reakcji twojego organizmu na uszkodzenie.

Jest on bowiem tak skonstruowany, że zwykle bardzo dobrze radzi sobie z naprawianiem przerwanej anatomicznej ciągłości tkanki.

Niezależnie, czy jest to rana cięta, kłuta, szarpana, czy postrzałowa, niemal automatycznie uruchamiane są mechanizmy naprawcze.

Rana, w zależności od umiejscowienia i wielkości, goi się zwykle w ciągu kilku do kilkunastu dni. Z pewnością wiele razy byłeś świadkiem tego procesu i najczęściej wszystko kończyło się blizną albo też po ranie nie pozostawał żaden ślad.

W normalnej sytuacji twojemu ciału nie powinno to zająć więcej niż 8 tygodni od zranienia.
Niestety nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z naturalnym rytmem i jeśli po tym czasie rana wciąż nie będzie zagojona, powinieneś skonsultować to z lekarzem.

Bardzo możliwe, że przyczyną są choroby współistniejące, których obecność wyjaśni, dlaczego w tym konkretnym przypadku twoje rany się nie goją.

Dlaczego rany się nie goją – najczęstsze przyczyny

Leczenie ran, zwłaszcza przewlekłych, to złożony i wieloetapowy proces. Dobrze leczona rana, w ciągu 4-6 tygodni powinna zmniejszyć swoją powierzchnię o 20-40%. Jeśli tak się nie stanie, może to wskazywać na ranę przewlekłą.
Do najczęstszych przyczyn problemów z gojeniem się ran należą:

Słabe krążenie krwi

Problem z dopływem krwi do żył może doprowadzić do niedotlenienia, zaburzając tym samym proces gojenia się rany. Mowa tu przede wszystkim o niewydolności tętniczej, gdzie zaburzony jest przepływ krwi przez tętnice, jak i niewydolności żylnej, w której zużyta krew nie może przez żyły dotrzeć do serca.

Za duża ilość wysięku

Sam w sobie wysięk wspiera proces leczenia, chroniąc ranę przed wyschnięciem. Tym samym utrzymuje zdolność komórek do wydzielania czynnika wzrostu, poprawia syntezę kolagenu i wspomaga tworzenie tkanki ziarnowej.

Gdy jednak jest go za dużo, dochodzi do niekontrolowanego stanu zapalnego lub zakażenia rany.

Przyczyniają się do tego obecne w wysięku drobnoustroje chorobotwórcze, toksyny i pozostałości przemiany materii oraz zbyt duże ilości enzymów.

Zbyt mało białka w diecie

Choć w pierwszej chwili może się to wydać dziwne, to niestety zdarza się, że rany się nie goją, ponieważ organizm jest niedożywiony, a w diecie jest za mała ilość białka. Jeśli tak właśnie będzie w twoim przypadku, powinieneś zwiększyć nawet trzykrotnie podaż białka, niż normalnie wynosi dzienne zapotrzebowanie.

Pacjentka bardzo obciążona – niewydolnością żylną, miażdżycą, cukrzycą i niewydolnością serca. Rana nie rokuje całkowitego wygojenia, ale leczenie znacznie poprawia komfort życia pacjentki.
Terapia 7 miesięczna.

Dlaczego rany się nie goją?

1. wizyta

Dlaczego rany się nie goją?

2. wizyta

Dlaczego rany się nie goją?

3. wizyta

Dlaczego rany się nie goją?

4. wizyta

Dlaczego rany się nie goją?

5. wizyta

Dlaczego rany się nie goją?

6. wizyta

Dlaczego rany się nie goją?

7. wizyta

Obciążenie nekrotyczne

Zalegające w ranie komórki martwicze i chroniczne złogi włóknika to bardzo sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii, co zwiększa ilość czynników zapalnych w ranie. Dochodzi tym samym do odcięcia bakterii w złogach włóknika od komórek odpornościowych i proces gojenia nie może przebiegać prawidłowo. By to zmienić, lekarz musi usunąć złogi włóknika i martwe tkanki z rany.

Zakażenie

To nic innego, jak namnożenie się w ranie wirusów, grzybów i bakterii, które skutecznie blokują naturalne procesy gojenia. Zwykle twój organizm nie ma problemu ze zniszczeniem z pomocą białych krwinek.

Rany nie goją się jednak, kiedy w grę wchodzi więcej czynników chorobowych, które utrudniają szybką regenerację organizmu w miejscu uszkodzenia. Dopiero prawidłowe zdiagnozowanie bakterii, która odpowiada za zakażenie, pozwala na rozpoczęcie procesu leczenia.

W tym przypadku lekarz może zastosować antybiotykoterapię, usunięcie zakażonych tkanek, czy też zlecić pielęgnację ran z użyciem bakteriobójczych opatrunków. Jedną ze skuteczniejszych metod jest również terapia podciśnieniem.

Dlaczego rany się nie goją?Pacjentka starsza bardzo obciążona cukrzycą, żylną chorobą zatorowo-zakrzepową, miażdżycą i niewydolnością krążenia.

Cukrzyca

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twoje rany się nie goją, albo trwa to bardzo długo, sprawdź poziom cukru we krwi. Cukrzyca to jedna z chorób, które objawiają się między innymi problemami z gojeniem się ran. Powodów jest kilka.

Wysoki poziom glukozy we krwi prowadzi do upośledzenia białych krwinek, które tym samym nie mogą skutecznie walczyć z bakteriami.
Słabe krążenie to kolejny problem dotykający chorych, którzy nie kontrolują cukrzycy.

Z powodu niskiego ciśnienia krwi, wolniej przebiega u nich proces dostarczania substancji odżywczych do rany, co spowalnia proces gojenia.

Może się też zdarzyć, że w wyniku uszkodzenia nerwów, chory na cukrzycę nie jest nawet świadomy urazu, którego doznał. To zaś może doprowadzić do zakażenia niezauważonej rany i wydłużenia samego gojenia.

Co na trudno gojące się rany? | Porady allecco.pl

Gojenie się rany to skomplikowany, kilkuetapowy proces, w który angażuje się wiele komórek naszego organizmu, m.in. skóry, układu immunologicznego i krwi. Jego zachwianie może powodować poważne problemy z leczeniem nawet najprostszych przecięć naskórka. Jak postępować w przypadku trudno gojących się ran? Z pomocą przychodzi ekspert allecco.pl.

Rana to nic innego jak przerwanie ciągłości naskórka. Kiedy proces leczenia zmiany kończy się przed upływem siedmiu dni, mówimy o ranie ostrej, natomiast w przypadku, gdy rana po upływie tego czasu nadal nie chce się goić, mamy wówczas do czynienia z raną przewlekłą.

Dlaczego rana nie chce się goić? 

Jakie zatem mogą być powody tego, że z pozoru niewinnie wyglądające zadrapanie nie chce się goić? Oto przyczyny:

 • niedostateczny dopływ krwi do rany, a co za tym idzie jej niedotlenienie,
 • zakażenie rany przez różnego rodzaju bakterie,
 • nadmierne wysuszenie rany,
 • dodatkowy uraz rany podczas gojenia się, np. przy zmianie opatrunku,
 • dodatkowe choroby, jak cukrzyca, czy nowotwory złośliwe,
 • dysfunkcje układu immunologicznego,
 • osłabienie i niedożywienie pacjenta,
 • przyjmowanie preparatów sterydowych.

Najczęściej spotykane trudno gojące się rany

Utrudnione procesy regeneracyjne skóry związane są z wiekiem i dotyczą głównie starszych osób. To u nich mamy najczęściej do czynienia z odleżynami, czy owrzodzeniami podudzi.

Podobnie w przypadku osób chorych na cukrzycę, które niekiedy muszą borykać się z trudno gojącymi się ranami w obrębie kończyn (tzw. stopa cukrzycowa), a u chorych z zaburzeniami krążenia mówimy o zespole stopy miażdżycowej.

Proces hospitalizacji jest bardzo żmudny, kosztowny i długotrwały, a pacjenci cierpią i mają znacznie obniżony komfort życia. 

Podobnie ciężkie są trudno gojące się rany pooperacyjne, kiedy to zazwyczaj dochodzi do zakażenia bakteryjnego i do właściwego leczenia konieczne jest badanie bakteriologiczne. Na trudno gojące się rany tego typu zazwyczaj wybierany jest antybiotyk celowany pod kontem bakterii, która jest winna utrudnionym procesom leczenia. 

Leia também:  Como Se Chama O Corpo Celeste Que Tem Nucleo?

Zakażenie rany – jak wygląda zainfekowana rana

Zakażenie rany to jedno z najczęstszych przyczyn jej utrudnionego gojenia. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać takie powikłanie. Tym bardziej, że od zakażonej rany może rozwinąć się infekcja ogólnoustrojowa. Rany takie oprócz tego, że trudno się goją, to zostawiają brzydkie blizny, ciężkie do usunięcia. Objawy zainfekowanej rany:

 • ocieplenie,
 • zaczerwienienie,
 • pieczenie i ból,
 • pulsowanie,
 • ropa z rany (zakażenia wywołane przez gronkowce),
 • ogólnoustrojowo – gorączka, złe samopoczucie, osłabienie.

Duże znaczenie w kwestii potencjalnego zakażenia rany, ma także jej rodzaj. Dlatego też rany cięte są znacznie mniej podatne na zainfekowania, niż np. te gryzione, tłuczone czy kłute. Związane jest to choćby nawet z nieregularnością brzegów rany lub martwicą tkanek. 

Oczywiście inaczej będzie wyglądała pielęgnacja rany ostrej i przewlekłej, która nie chce się goić, chociaż w obu przypadkach jest wiele elementów wspólnych i na nich się skoncentrujmy.

1. Określenie rodzaju rany

Bardzo ważne jest, aby właściwie poprowadzić leczenie, rozpoznanie rodzaju rany. Zawsze kiedy jest ona rozległa lub głęboka będzie wymagana konsultacja lekarska. Podobnie w przypadku ran gryzionych czy oparzeń.

2. Przemycie i odkażenie rany

Bardzo ważne jest, nie tak odkażenie zmiany, jak jej przepłukanie. Do tego celu najlepiej użyć 0,9% roztwór chlorku sodu (tzw. sól fizjologiczna). Preparatem, który najlepiej wybierać do dezynfekcji rany powinien być środek zawierający octenidynę, np. Octenisept płyn.

Stosowanie starych, chociaż nadal popularnych, preparatów, jak woda utleniona, jodyna czy spirytus, sprawia, że niszczony jest nowo powstający naskórek oraz ziarnina. Dlatego lepiej od nich odchodzić, na rzecz nowszych środków o szerszym spektrum działania, które nie powodują dodatkowo nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

3. Zabezpieczenie rany

W przypadku, gdy kwestia dotyczy ran przewlekłych, naniesienie jakiegokolwiek preparatu warto skonsultować z lekarzem.

Natomiast dla ran ostrych mamy bardzo szeroki asortyment preparatów zarówno zabezpieczających zmianę, jak i przyspieszających jej gojenie się.

Nie stosujemy ich jednak wszystkich naraz, ale warto wybrać jeden na cały proces gojenia się rany, bądź odpowiedni do danego etapu gojenia:

 • spray na rany – zamiast naklejać tradycyjny plasterek można zastosować opatrunek w sprayu, który oprócz zabezpieczenia rany pozwoli nam jeszcze ją dodatkowo odkazić oraz przyspieszyć gojenie, np. Akutol Stop Spray,
 • maść na rany – na niewielkie otarcia czy zadrapania, bardzo popularne są maści z antybiotykami o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, np. Maxibiotic maść, należy jednak pamiętać, że taka maść na trudno gojące się rany nie może być nanoszona na rany przewlekłe, bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej,
 • żel na rany – oprócz efektu przyspieszającego gojenie, stosując hydro – żel naprawczy z jonami srebra Kranosil, osiągniemy również efekt przeciwbakteryjny oraz przeciwgrzybiczy dzięki zawartym w preparacie jonom srebra; są również środki pozbawione działania przeciwdrobnustrojowego – Fenistil na rany, będący jedynie kwaśnym żelem hydrokoloidowym; na oparzenia bardzo kojąco działa aloes na rany w postaci żelu, np. Aloe Vera 2 pure żel,
 • opatrunek na rany – obecnie to nie tylko przyklejenie plastra, a dobranie opatrunku, który ma pracować na ranie i jest ściśle związany z jej charakterem oraz stopniem regeneracji; całą gamę tego typu specjalistycznych, jałowych opatrunków można znaleźć w kategorii – Materiały opatrunkowe opatrunek jałowy.

4. Zmiana opatrunku

W przypadku ran przewlekłych ważne jest także wycinanie martwych tkanek, ale ten proces nie może odbywać się bez konsultacji lekarskiej. Według najnowszych wytycznych rana powinna być leczona w środowisku wilgotnym.

Zapewnia to jej lepsze oczyszczenie, a także optymalne warunki gojenia się. Możemy zapewnić takie środowisko dzięki specjalistycznym opatrunkom.

Ich zmiana odbywa się zazwyczaj co kilka dni, w zależności od jego rodzaju oraz ilości wysięku z rany.

Czasem konieczne jest przelanie takiego opatrunku solą fizjologiczną, bądź wodą oczyszczoną, dla ich łatwiejszego ściągnięcia, co nie dopuści też do uszkodzenia gojącej się rany.

Zasada jest taka, że im późniejsze stadium gojenia się rany, tym opatrunek zmienia się rzadziej. W przypadku wszelkich żeli, maści czy sprayów aplikacja powinna być powtarzana co kilka godzin, podobnie jak zmiana gazika zabezpieczającego, który można umieścić na naniesiony preparat.

Autor: mgr farm. Karina Braja

Masz pytania? Napisz na: [email protected]

Gojenie się ran – dlaczego rany trudno się goją – Klinika w Klaudynie

Jeżeli rana goi się dłużej niż 4 tygodnie, przyczyny zazwyczaj upatruje się w istniejących schorzeniach, które mogły zostać niezauważone i nieleczone.  Zasadniczo możemy wyróżnić 6 powodów, dla których rany nie goją się.

Słabe krążenie krwi

W sytuacji, gdy dopływ krwi do żyły jest zaburzony dochodzi do jej niedotlenienia i proces gojenia się nie przebiega prawidłowo.

Niewydolność tętnicza (w której występuje zaburzony dopływ krwi do rany przez tętnice) i niewydolność żylna (zużyta krew nie może płynąć do serca przez żyły) utrudniają proces gojenia się ran.

Na przykład, w niewydolności żylnej, zastawki wewnątrz żył zapobiegające cofaniu się krwi, nie działają prawidłowo. W takiej sytuacji krew i płyny gromadzą się w kończynach dolnych.

  Stosowane mogą być różne rodzaje terapii uciskowej, w tym pończochy i produkty uciskowe, manualny drenaż limfatyczny i czy pompy perystaltyczne, aby usprawnić odpływ i doprowadzić do wymiany krwi i płynów, co umożliwi odpowiednie odżywienie tkanek i zagojenie rany.

 Flebolog może zalecić wykonanie ablacji niewydolnej żyły, w wyniku której dochodzi do całkowitego jej zamknięcia. Wtedy krew i płyny przepływają zdrowszymi żyłami.

Zakażenie

Zakażenie to namnożenie bakterii, wirusów lub grzybów w miejscu rany, które hamują naturalne i szybkie jej gojenie. Zwykle, gdy przedostają się one do rany są szybko niszczone przez miliony białych krwinek, które organizm produkuje każdego dnia.

Gdy jednak wystąpi jeden lub więcej czynników wymienionych w tym artykule, jak na przykład słabe krążenie krwi, infekcje mogą być trudne do leczenia. Zwłaszcza gdy infekcja ma źródło w kości i szpiku kostnym (zapalenie kości i szpiku). Zakażenie postępuje i dochodzi do powierzchni skóry tworząc zmianę lub wrzód.

W tym przypadku zdiagnozowanie rodzaju bakterii jest kluczem do zwalczenia infekcji. Doskonała pielęgnacja ran i wdrożenie antybiotykoterapii to niezwykle ważne elementy.

Usunięcie zakażonych tkanek, stosowanie odpowiednich specjalistycznych i bakteriobójczych opatrunków pochłaniających wydzielinę oraz w niektórych przypadkach włączenie terapii podciśnieniem ( VAC), to główne zadania leczącego lekarza i pielęgniarki.

Obrzęk

Obrzęk polega na gromadzeniu się płynu w przestrzeni pozakomórkowej oraz jamach ciała i zwykle występuje w kończynach dolnych co wiąże się oczywiście z grawitacją.

To nagromadzenie płynu jest zwykle spowodowane niewydolnością żylną i stanowi ryzyko wystąpienia owrzodzeń (owrzodzeń żylakowych).

Kiedy powstają owrzodzenia, obrzęk jest również główną barierą w sprawnym gojeniu poprzez blokowanie przepływu składników odżywczych.

Podobnie jak w przypadku słabego krążenia zastosowanie mogą mieć leczenie uciskowe, w tym manualny drenaż limfatyczny, terapie uciskowe i lekarstwa. Po usunięciu obrzęku może wystąpić prawidłowe gojenie się ran.

Leia também:  Como Sei Que A Pilula Do Dia Seguinte Fez Efeito?

Niedożywienie białkowe

Tak jak nie można zbudować domu bez odpowiednich materiałów i elementów takich jak cegły czy fundamenty, tak ciało nie może budować nowych tkanek bez odpowiedniej podaży białka.  W rzeczywistości, ten powód utrudniający gojenie się ran jest często tym najbardziej pomijanym.

Stosowanie przeszczepów, płatów, specjalnych kompresów i środków oczyszczających może działać i leczyć rany tylko w takim stopniu, w jakim pozwala im na to stan odżywienia organizmu. Tak wiec w przypadku istnienia niedożywienia i niedostatecznej ilości białka w diecie, proces gojenia ran będzie zakłócony, dopóki te niedobory nie zostaną skorygowane.

Oznacza to, że aby zachodziło sprawne leczenie rany, niezbędny jest znaczny wzrost spożycia białka w stosunku do ilości koniecznej do normalnego funkcjonowania organizmu. W rzeczywistości,  potrzebna ilość samego białka może być nawet trzy razy większa od rekomendowanego dziennego zapotrzebowania.

Powtarzające się urazy rany

Gdy dochodzi do powtarzających się urazów, na przykład w przypadku wielokrotnych uderzeń lub ocierania o powierzchnię, może dojść do wydłużenia procesu gojenia ran lub całkowitego jego zatrzymania. 

U pacjentów po urazie rdzenia kręgowego mogą pojawić się odleżyny spowodowane brakiem ruchu, przyjmowaniem tej samej pozycji podczas snu bez możliwości obracania się. W takich przypadkach częsta zmiana położenia ciała jest kluczowa w uniknięciu powstawania powtarzających się urazów rany. Dojdzie wtedy do poprawy krążenia krwi i powstaną sprzyjające warunki do prawidłowego gojenia się ran.

Cukrzyca

Chorzy na cukrzycę szczególnie narażeni są na trudności w gojeniu. Jest to fakt powszechnie znany, jednak dlaczego tak jest? Cukrzyca łączy ze sobą: niedokrwienie tkanek z powodu zmian w naczyniach dużych oraz małych.

Zaburzenia dopływu krwi są także spowodowane złą regulacją przepływu i omijaniem naczyń odżywiających tkanki na skutek złej regulacji nerwowej, w czym wyraża się neuropatia cukrzycowa.  Do tych zmian w cukrzycy dołącza się zakażenie, na które tkanki w cukrzycy są szczególnie podatne.

Tak powstaje miedzy innymi stopa cukrzycowa, o której napiszemy w kolejnym artykule.

Podsumowując, ważne jest, aby mieć świadomość jakie są powody, dla których rana nie chce się goić. Słabe krążenie, zakażenie, obrzęk, niedożywienie czy powtarzające się urazy oraz cukrzyca mogą sprawić, że proces gojenia jest poważnie zakłócony. Wyzwaniem jest rozpoznanie tych czynników, gdy występują oraz uświadomienie sobie, że mogą one współistnieć, co dodatkowo utrudnia proces leczenia.

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Odleżyna to ognisko martwicy skóry, obejmujące często tkankę podskórną a czasami mięśnie i kości, powstające w wyniku długotrwałego ucisku i niedotlenienia tkanek. Odleżyny mogą powstawać także w o…

Przez dziesiątki lat medycyna zalecała dla szybszego leczenia ran zakładanie opatrunków wysuszających, które wchłaniały wydostająca się z ran treść, najpierw krwistą, potem surowiczą. Opatrunki tak…

Doskonałym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem do zaopatrywania ran są plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skóry.

W zależności od szybkości gojenia rany dzielimy na ostre i przewlekłe. Rany ostre nie stanowią poważnego problemu medycznego ponieważ goją się szybko, zwykle w ciągu 2-7 dni. Z kolei rany przewlekł…

Doskonałe i bardzo nowoczesne rozwiązanie do samodzielnego zaopatrywania ran stanowią plastry w żelu. Opatrunki te nie tylko chronią ranę przed zabrudzeniem, ale także przyspieszają regenerację skó…

Stopa cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, mogące występować u chorych na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2, które w krótkim czasie może doprowadzić do ciężkiego inwalidztwa. Wedłu…

Najczęstsza przyczyna otarć pięt to nowe, niewygodne obuwie. Podczas noszenia takich butów w pierwszej kolejności pojawiają się otarcia. W miejscu, gdzie but jest zbyt ciasny lub za duży, wy…

Z ranami i oparzeniami mamy do czynienia na co dzień. Każdy z nas ma podstawową wiedzę w tym zakresie i potrafi na swój sposób sobie z nimi radzić. Jednak w postępowaniu z ranami i op…

W pierwszej kolejności należy obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. Szczególnie należy ocenić ranę pod kątem jej typu, głębokości, nasilenia krwawienia, s…

Opatrunki zakładane na rany cechują się większą skutecznością, gdy przed ich założeniem poddamy ranę właściwym zabiegom oczyszczającym. Regularne powtarzanie tych czynności skraca znacząco okres le…

Zadrapania, skaleczenia i rany stanowią dosyć powszechny problem w grupie dzieci. Przyczynia się do tego ich duża ruchliwość oraz ciekawość świata. Do powstania niewielkich urazów najczęściej docho…

Rany jatrogenne to rany powstające w wyniku działania lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, który tworzy je w celu diagnostyki lub w związku z prowadzonym leczeniem. Rany jatrogenne …

Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem działania czynnika uszkadzającego. Do klasycznych cech rany zaliczamy: ból, krwawienie i zianie. Zianie, czyl…

Czas i przebieg procesu gojenia się rany zależą od wielu czynników. Duży wpływ na przebieg procesu gojenia się rany mają cechy rany, tj. jej rozmiar, kształt, rodzaj, ilość uszkodzonych tkan…

Zgodnie z definicją raną nazywamy anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych (skóry, błony śluzowej) oraz znajdujących się głębiej tkanek pod wpływem działania czynnika uszkadzając…

Rana szarpana to rana powstająca w wyniku gwałtownego działania zakrzywionego narzędzia o tępej lub kanciastej krawędzi, np. haka lub bosaka, który działa skośnie lub stycznie do powierzchni…

W pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć miejsce zranienia i ocenić czy będzie konieczna konsultacja z lekarzem. W przypadku gdy rana nie wymaga konsultacji lekarskiej pierwszym działaniem …

Rany i skaleczenia stanowią powszechny problem, z którym spotykamy się zarówno życiu codziennym jak i w pracy zawodowej. Wyróżniamy wiele podziałów ran i skaleczeń, kt&o…

Ran sączących nie należy dotykać, pod żadnym pozorem nie wolno przebijać powstałych pęcherzy. Wynika to z faktu, że naskórek w nich odbudowuje się bardzo powoli i jest niezwykle wrażliwy a k…

Każda rana chirurgiczna wymaga szczególnej pielęgnacji, o czym są informowani pacjenci przez personel medyczny w momencie opuszczenia szpitala.
Powierzchnię rany chirurgicznej należy dezynfekować …

Biorąc pod uwagę fakt, że pęknięcia skóry to właściwie drobne rany to aby przyspieszyć ich gojenie można wykorzystać preparaty stosowane z powodzeniem w leczeniu drobnych ran. W celu zapobiegania w…

Pękająca skóra na dłoniach pojawia się najczęściej na opuszkach palców, zgięciach palców, na skórze pomiędzy palcami, wokół paznokci, a także na wybranych fragmentach skóry dłoni lub na całych dłon…

Dlaczego rana nie chce się zagoić? To może być objaw poważnej choroby

Niegojąca się rana powinna być powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy z pozornie niewinnego skaleczenia robi się poważna, ropiejąca rana, która nie chce zniknąć mimo wysiłków. Trudno gojące się rany mogą być objawem poważnej choroby.

Rany powstają na skutek przerwania ciągłości skóry lub skóry i tkanek znajdujących się pod nią. Im głębsza jest rana, tym bardziej złożony i powolny jest proces jej gojenia. Cykl gojenia kontrolowany jest przez wiele czynników związanych z funkcjonowaniem organizmu. To łańcuch postępujących po sobie zdarzeń, które ostatecznie prowadzą do zasklepienia się rany.

Proces gojenia rany składa się z kilku faz: fazy zapalnej, wytwórczej, obkurczania rany oraz przebudowy.

Zdarza się jednak czasami, że proces ten jest zaburzony lub zostaje przerwany i rana nie może się zagoić. Im dłużej jest ''otwarta'', tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do jej powiększenia się, pogłębienia lub groźnego dla zdrowia zakażenia.

Leia também:  Como Saber Que A Mama Esvaziou?

Czym jest trudno gojącą się rana?

Rana, która trudno się goi lub nie goi się wcale, to rana przewlekła, która pomimo podejmowania prawidłowego leczenia (dezynfekcji, oczyszczania, stosowanie właściwych opatrunków i leków) nie wykazuje oznak gojenia lub proces gojenia przebiega bardzo powolnie, jest niesatysfakcjonujący. 

Rana może być zaczerwieniona, boleć, swędzieć, może też brzydko pachnieć. W przypadku trudno gojących się ran często obserwuje się wydzieliny, a także krwawienie.

Dlaczego rana nie chce się zagoić?

Do głównych przyczyn problemów z gojeniem się ran zalicza się:

 • zakażenia: zwykle bakteryjne, w tym częste zakażenia gronkowcem, wirusowe, a także zakażenia grzybicze;
 • nadmierne wysuszenie rany: spowodowane głównie przez nieodpowiednią pielęgnację, leczenie 
 • cukrzycę: nadmiar cukru we krwi prowadzi do zmian zwyrodnieniowych we włośniczkach, tętniczkach i żyłach, czego rezultatem jest upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry;
 • zaburzenia odporności: spowodowane przez choroby (np. AIDS) lub osłabiające organizm leczenie (np. leczenie nowotworów); 
 • przewlekłą niewydolność żylną: w tym przypadku rany, owrzodzenia powstają głównie na nogach 
 • chorobę nowotworową: niegojąca się rana może być objawem raka skóry;
 • niedożywienie i niedostateczną podaż czynników odżywczych do rany: spowodowane przez przyjmowanie nieodpowiedniej ilości pokarmów, ale również przez zaawansowaną chorobę nowotworową;
 • zaawansowana miażdżyca: niedostateczne ukrwienie, czyli niedotlenienie rany.

Niestety procesy regeneracyjne skóry są utrudnione u osób starszych. Seniorzy też częściej chorują na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i miażdżyca. To dlatego częściej dochodzi u nich do rozwoju owrzodzeń i odleżyn, które trudno się goją.

Co wspomaga gojenie się ran?

Jeśli rana nie chce się goić, należy zgłosić się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie. Podstawą są właściwie dobrane opatrunki, a także sama technika wykonywanie opatrunków (na przykład stosowanie kontrolowanego ucisku za pomocą bandaży). Trudno gojące się rany trzeba regularnie odkażać, oczyszczać, dlatego stan skóry powinien być kontrolowany przez lekarza.

Należy również wykonać badania, by dowiedzieć się, co jest przyczyną zaburzonego procesu gojenia się rany. Badania zleca lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta, zebranego wywiadu, obserwacji.

Jednym z badań, które może zlecić lekarz w przypadku takiej rany, jest USG Doppler układu żylnego lub tętniczego. Konieczna może być także konsultacja chirurga naczyniowego.

Trudno gojące się rany – kiedy jest to powód do niepokoju?

Rana to ucięcie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie. Do powstania rany dochodzi najczęściej z powodu urazów bądź chorób. Proces gojenia rozpoczyna się zaraz po powstaniu rany. Zazwyczaj po 4-7 dniach ulega ona obkurczeniu i wytwarza się nowy naskórek. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasami rany goją się znacznie dłuższy czas.

Mimo że trudno gojąca się rana może wywołać w nas spory niepokój, powinniśmy mieć świadomość, że współcześnie to dosyć powszechny problem. Ich wspólną cechą jest długi czas zabliźniania się. Takimi ranami są często odleżyny i owrzodzenia. Do tego dochodzą także te związane z chorobami – m.in. rany, które powstały w zespole stopy miażdżycowej lub stopy cukrzycowej. 

Maść na blizny pilnie potrzebna? Podpowiadamy, które produkty sprawdzą się najlepiej >>

Jedną z najczęstszych przyczyn długiego okresu gojenia się z rany jest choroba. O jakie schorzenia chodzi? Specjaliści wśród winowajców wymieniają zazwyczaj:

 • cukrzycę
 • miażdżycę
 • niedokrwistość
 • niewydolność nerek
 • hipoalbuminemię

Przyczyną tej dolegliwości jest także bardzo często obniżona odporność organizmu. Jest ona efektem nie tylko różnych chorób, ale także przewlekłego stresu.

Jeśli więc zauważyliśmy, że od jakiegoś czasu powstające na naszym ciele rany goją się dłużej niż kiedyś, powinniśmy zgłosić się do lekarza i poinformować o tym problemie. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu może zlecić nam badania w kierunku wymienionych wcześniej chorób. 

Nie możemy jednak zapominać, że trudno gojące się rany nie zawsze mają swoją przyczynę w poważnej chorobie. Czasami są np. efektem łojotokowego zapalenia skóry głowy – wówczas charakterystyczne małe ranki pojawiają się na skórze głowy i twarzy.

Jedną z najpowszechniejszych metod kuracji w przypadku trudno gojących się ran jest opatrunek ze srebrem. Co istotne, ma on działanie antybakteryjne. Tego typu produkty zalecane są zazwyczaj osobom z osłabionych układem odpornościowym (np. przy zakażeniu wirusem HIV). Ceny tego typu opatrunków wahają się obecnie w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jest jednak jeszcze sporo innych preparatów, które pomogą nam w walce z dolegliwością. To m.in. maści, kremy, kosmetyki w sprayu, zasypki, płyny i opatrunki w żelu. Mimo że niektóre z nich dostępne są bez recepty, nie powinniśmy stosować ich bez konsultacji z lekarzem. Być może nasza trudno gojąca się rana jest objawem jakiejś choroby, która wymaga leczenia. 

Na forach możemy znaleźć różne wątki poświęcone temu problemowi. Ludzie wymieniają się w  nich własnymi metodami na walkę z trudno gojącymi się ranami. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Mimo że uda nam się zaoszczędzić na specjalistycznych preparatach, być może przeoczymy początki jakiejś choroby.

Dlatego w przypadku nawracających trudno gojących się ran należy skonsultować się ze specjalistą.

Rany, które nie chcą zagoić się przez długi czas, nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale także mogą być objawem wielu chorób. Wśród nich lekarze wymieniają m.in.

cukrzycę, miażdżycę, niewydolność nerek i niedokrwistość. Przyczyną problemu jest także bardzo często obniżona odporność organizmu, która może być wywołana przez liczne schorzenia lub przewlekły stres.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Rana to ucięcie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie.
 • Zazwyczaj po 4-7 dniach ulega ona obkurczeniu i wytwarza się nowy naskórek. Jednak niektóre rany goją się znacznie dłużej.
 • Trudno gojącymi się ranami są m.in. odleżyny i owrzodzenia.
 • Często w takich przypadkach stosowane są opatrunki ze srebrem, które nie tylko przyspieszają proces zabliźniania, ale także działają antybakteryjnie.
 • Jeśli zauważyliśmy, że od jakiegoś czasu powstające na naszym ciele rany goją się dłużej niż kiedyś, powinniśmy zgłosić się do lekarza i poinformować o tym problemie.
 • Nie powinniśmy stosować w takich przypadkach tylko i wyłącznie domowego leczenia. Przez to możemy przeoczyć początek jakiejś choroby.

Zobacz także:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*