Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Spis treści

Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów i występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. Jest to androgenozależna utrata włosów o charakterystycznej morfologii postępująca nie bliznowaciejąc.

Objawy łysienia androgenowego

U mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. U mężczyzn często prowadzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet raczej nigdy nie dochodzi do wyłysienia.

Łysienie androgenowe – w większości przypadków jest uwarunkowane genetycznie.

Łysienie tego typu występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jednak powinny być traktowane jako dwa odrębne schorzenia. Różnice dotyczą między innymi wieku w którym jednostka pojawia się, ale także obrazu klinicznego i częstotliwości występowania.

Pierwsze objawy łysienia androgenowego ujawniają się u nastolatków (forma ostra). Objawia się cofaniem linii na skroniach i czole, następnie proces zaczyna obejmować koronę głowy. Na łysienie androgenowe narażone są również kobiety. U kobiet przebieg choroby jest odmienny w stosunku do mężczyzn. Włosy przerzedzają się na środku głowy w postaci rozproszonej.

Przyczyny łysienia androgenowego

Badania wykazują że głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron a jeszcze bardziej pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Są to męskie hormony – androgeny, które występują u mężczyzn ale również u kobiet.

Androgeny odgrywają ważną rolę w rozwoju seksualnym mężczyzn od urodzenia do dojrzewania. Regulują pracę gruczołów łojowych, wzrost apokrynowych włosów oraz libido. Wraz z wiekiem, androgeny stymulują wzrost włosów na twarzy, ale powstrzymują na skroniach i wierzchołku głowy, stan ten został nazwany „paradoksem androgennym”.

Hormony te w organizmie kontrolują one głównie funkcje układu rozrodczego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Podstawowym hormonem z grupy androgenów jest testosteron. Produkowany on jest przez komórki Laydiga, ale może on pochodzić także z nadnerczy, chociaż w mniejszej ilości. Testosteron rozkładany jest przez enzym 5αreduktazę do 5α-dihydrotestosteronu (DHT).

Ta forma hormonu wykazuje silniejsze działanie androgenne. Istnieją dwa różne typu enzymy 5αreduktazy jednak w mieszkach włosowych testosteron mediowany głównie przez typ II 5αreduktazy. Chociaż to nie skóra jest głównym źródłem syntezy androgenów, krążące w niej prohormony także wykazują zdolności androgenne.

Mowa o DHEA i androstendionie, które w gruczołach potowych i brodawkach włosów mogą być transformowane do DHT i testosteronu. Mężczyźni z łysieniem androgenowym zazwyczaj mają wyższe stężenie 5α reduktazy. Najwyższe stężenie 5α reduktazy występuje na skórze głowy.

Wspomniane hormony, jako androgeny o silnym działaniu, regulują procesy fizjologiczne, prawidłowo stymulują produkcję włosów terminalnych w różnych okolicach ciała ( okolice pachwin, broda), wywierają odmienny efekt na wzrost włosów w genetycznie predysponowanych miejscach takich jak okolice czoła i szczytu owłosionej skóry głowy.

W okolicach łysiejących zwiększone jest stężenie DHT dlatego też hormon ten jest najbardziej istotnym androgenem w patogenezie AGA. Potwierdzają to badania na mężczyznach z wrodzonym niedoborem 5αreduktazy u których nie dochodzi do łysienia.
Przyjęto, że głównym miejscem działania androgenów w mieszku jest brodawka włosa.

Komórki te mają małą ilość receptorów AR o wysokim powinowactwie. Receptory te odpowiedzialne są za wrażliwość komórek na androgeny. Na owłosionej skórze głowy wrażliwość na androgeny i i rozmieszczenie AR są ograniczone do konkretnych regionów. Na tej podstawie tłumaczy się zazwyczaj słaby efekt androgenny w okolicy potylicznej.

Mieszki włosowe pobrane z tej okolicy i przeszczepione w łysiejące miejsce nie wykazują wrażliwości na androgeny i nie ulegają miniaturyzacji. A z kolei jeżeli z łysiejącego obszaru dokona się przeszczepu np. na łydkę mieszki te dalej wykazują tendencje zanikową. Wynika to z wrodzonej wrażliwości na androgeny.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się u mężczyzn zwykle po okresie dojrzewania i prowadzą do utraty włosów o charakterystycznym obrazie. W obrazie histopatologicznym dochodzi do zmian w cyklu włosowym a także miniaturyzacji mieszka włosowego. Zaczyna się produkcja włosów delikatniejszych oraz krótszych. Na poziomie komórkowym miniaturyzacja mieszka włosowego postępuje w skutek redukcji objętości brodawki włosa w wyniku czego zmniejsza się liczba jej komórek.

Ryzyko wystąpienie tego typu łysienia u mężczyzny zwiększa się przy pozytywnym wywiadzie rodzinnym konkretnie kiedy stwierdzono podobne objawy u ojca lub u dziadka ze strony matki.

Łysienie androgenowe charakteryzuje się stopniową lokalną transformacją włosów w meszkowe, które mają krótką oraz cienką łodygę. Czas anagenu czyli fazy wzrostu włosa ulega skróceniu z 3-6 lat do miesięcy a nawet tygodni.

Faza telogenu nie ulega zmiany a czasem jest wydłużona do 3 miesięcy. Przyczynia się to do procentowego wzrostu liczby włosów telogenowych. Zmienia się do z 5-10% do około 15-20%. Towarzyszy temu zwiększona utrata włosów.

Łatwo wypadają one podczas takich czynności jak mycie czy czesanie.

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Do dokumentowania łysienia typu męskiego służy skala Norwood

Łysienie androgenowe u kobiet

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

U kobiet różnice podatności pomiędzy mieszkami w obrębie jednostek włosowych przyczyniają się do ścieńczenia i rozlanego wypadania włosów w centralnej okolicy głowy owłosionej. Związane jest to z zastępowaniem jednostek mieszkowych złożonych z 3-4 włosów do jednostek jednowłosowych. Największe nasilenie występuje w części czołowej z zachowaniem linii czoła. U większości kobiet nie stwierdza się zwiększonego stężenia hormonów androgennych. Mówi się o występowaniu wrażliwości mieszków na samą obecność hormonów.

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Do dokumentowania łysienia u kobiet służy skala Savin

Leczenie łysienia androgenowego

Jak do tej pory nie została opracowana jedna terapia, umożliwiająca osiągnięcie pełnych sukcesów w przebiegu leczenia.

Stwierdzone jednak zostało, że lepsze wyniki leczenia zostały osiągnięte przez pacjentów, w przypadku których problem został wcześnie zdiagnozowany.

Im wcześniej zostanie włączona terapia i prawidłowa pielęgnacja tym większy odrost i lepszy efekt jesteśmy w stanie osiągnąć.

Leczenie łysienia androgenowego obejmuje kilka aspektów

 • Prawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli łysieniu towarzyszy łupież, łojotok, stany zapalne należy wprowadzić odpowiednią kurację mającą zlikwidować problemy skórne. Zazwyczaj jest to kuracja uzupełniająca do właściwej kuracji hamującej proces łysienia, w przypadku zmian skórnych w bardziej zaawansowanym stanie jest to pierwszy krok kuracji. Należy pamiętać, że łysieniu androgenowemu bardzo często towarzyszy nasilony łojotok.
 • Wykluczenie innych czynników, mogących mieć wpływ na wzmożone wypadanie włosów, głównie badania z krwi.
 • Leczenie kierowane już na problem łysienia androgenowego- kuracja doustna, terapia zewnętrzna i zabiegi.

W artykule skupimy się na ostatnim punkcie.

Leczenie łysienia androgenowego w przeważającej części opiera się na terapii zewnętrznej, czyli stosowanie różnego rodzaju ampułek, lotionów, koncentratów, które mają zminimalizować wypadanie włosów, stymulować podziały komórkowe w mieszku włosowym więc zwiększać odrost nowych włosów i najważniejsze zapobiegać miniaturyzacji mieszków włosowych.

Dostępne na rynku leki kierowane na łysienie androgenowe to:

 • Minoxydyl- jeden z dwóch środków zarejestrowany jako lek wskazany w leczeniu łysienia androgenowego, dostępny w dwóch stężenia 2 i 5%, jego działanie opiera się na poprawie krążenia w obrębie mieszka włosowego, niestety mogą pojawić się skutki uboczne takie jak hipertrichoza w obrębie twarzy, przejściowe łysienie telogenowe na początku kuracji, podrażnienie skóry.
 • Finasteryd, dutasteryd- doustny lek hamujący łysienie androgenowe, poprzez hamowanie działania 5alfa reduktazy, niestety kuracja niesie za sobą ryzyko skutków ubocznych.
 • Spironolakton, octan cyproteronu- leki kierowane do kobiet z problemem łysienia androgenowego, w rzeczywistości nie są one klasyfikowane w rekomendacjach na leczenie łysienia, jednak sporadycznie lekarze zalecają te środki. Leki te niosą za sobą wiele skutków ubocznych natomiast skuteczność jest kwestią indywidualną.
 • Jak widać leki stosowane w leczeniu łysienia androgenowego niosą ze sobą bardzo duże ryzyko skutków ubocznych (oczywiście jest to sprawa indywidualna jak organizm zareaguje na leki), w związku z tym są coraz rzadziej wybierane przez pacjentów. W takich przypadkach z pomocą przychodzi właśnie trychologia. Produkty trychologiczne charakteryzują się wysoką skutecznością i praktycznie brakiem skutków ubocznych.

  Preparaty do leczenie łysienia androgenowego opierają się na składnikach takich jak:

  • Palma Sabałowa (Serenoa repens)- Wykazano że Palma Sabałowa znacznie obniża poziom 5α reduktazy dzięki czemu jest zmniejszona transformacja testosteronu do dihydrotestosteronu w konsekwencji czego zapobiegamy miniaturyzacji mieszków i osłabiania włosów. Palma jest bogata w nasycony kwas laurynowy, który wykazuje silne działanie hamujące reduktazę.
  • Kora śliwy afrykańskiej (Prunus africana)- badania wykazały, że ekstrakty ze śliwy mają zdolność łączenia się receptorami androgenowymi, i wypierania DHT z tych wiązań, w konsekwencji zmniejsza się oddziaływanie DHT na mieszek włosowy. Ponadto izoflawony znajdujące się w ekstraktach wykazują działanie pobudzające wzrost włosów podobny do popularnego środka (minoksidilu).
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe- wykazują działanie hamujące reduktazę, np kwas laurynowy (który znajdziemy we wspomnianej wcześniej palmie sabałowej), alfa i gamma linolenowy, linolowy czy oleinowy.
  • Rośliny takie jak: kanianka, korzeń pokrzywy, kurkuma, olej z pestek dyni, pluskwica groniasta, zielona herbata, grzyby Reishi- które również wykazują działanie hamujace enzym 5alfa reduktaze.

  Ponadto stosuje się surowce które mają poprawić krążenie, działać przeciwłojotokowi, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, stymulować proliferację komórek włosa, takie jak:

  • Wyciągi roślinne- z arniki, kasztanowca, miłorząbu japońskiego, drzewa herbacianego, rozmarynu, tymianku.
  • Surowce roślinne, które wykazują działanie wydłużające fazę anagenu- krokosz karwierski, krwiściąg lekarski, olej z pestek winogron (bogate w izoflawony wspomniane wcześniej, proantocyjanidyny, )
  • Kapsaicyna- badania wykazały, że stymuluje ona czynnik wzrostu typu I, który pełni istotną funkcję w procesie wzrostu włosów,

  Prócz kuracji domowej, która jest podstawą w terapii łysienia androgenowego zaleca się również włączyć zabiegi. Do najskuteczniejszych zabiegów należą:

  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym,
  • mezoterapia igłowa,
  • karboksyterapia.

  Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie łysienia oraz odrost włosów, które wypadły.

  Znalezienie sposobu na łysienie pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Ich utrata, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.

  Jeśli chciałbyś poznać przyczyny Twojego łysienia oraz jak sobie z nim poradzić poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.

  Rezerwacja wizyty

  Do końca października badanie włosów finansowane z programu Zdrowe Włosy

Łysienie androgenowe – wypadanie włosów u meżczyzn

Najczęstszym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jego przyczyna nie jest dokładnie poznana, choć decydującą role odgrywają tu predyspozycje genetyczne. Drugim, niezmiernie ważnym czynnikiem wyzwalającym ten proces jest obecność aktywnej formy hormonu męskiego testosteronu zwanego dihydrotestosteronem (DHT).

Łysienie to przebiega najczęściej w typowy sposób stąd jego popularna nazwa „typowe łysienie męskie”. Poszczególne etapy procesu zostały precyzyjnie sklasyfikowane przez Norwooda, co pozwala na łatwiejsze zdefiniowanie aktualnego stanu owłosienia na głowie i stanowi element ułatwiający określenie zakresu leczenia korekcyjnego.

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Najczęściej proces łysienia rozpoczyna się w 18-20 roku życia. Zdarza się jednak, że pierwsze oznaki wypadania włosów pojawiają się w 40-50 roku życia. Generalnie czym później rozpoczyna się łysienie tym lepsze są prognozy na przyszłość.

W ocenie pacjenta dotkniętego procesem łysienia zwraca się uwagę na kolor, grubość i strukturę włosów. Istotnym czynnikiem prognostycznym jest wywiad rodzinny. Osoby, u których łysienie dotyczyło ojca, dziadka i braci mają mniejsze szanse na zachowanie włosów.

W przypadku łysienia androgenowego u młodych mężczyzn wielokrotnie leczenie rozpoczyna się od stosowania Propecii (finasterydu). Jest to lek, który poprzez hamowanie powstawania DHT może korzystnie wpłynąć na stan owłosienia.

Niestety lek ten nie działa u wszystkich pacjentów, stąd by ocenić jego skuteczność należy przeprowadzić próbną kurację trwającą trzy miesiące. Jeśli po tym okresie dostrzega się poprawę, wówczas uzasadnione jest dalsze jego stosowanie.

Brak widocznej poprawy stanu owłosienia po trzymiesięcznej kuracji jest wskazaniem do odstawienia leku.

Należy również pamiętać, że Propecia może u niewielkiej grupy mężczyzn spowodować osłabienie potencji. Ryzyko to określa się na około 1%. Częściej takie działanie występuje u starszych mężczyzn. Należy podkreślić, że nie jest to efekt stały i odstawienie leku powoduje w szybkim czasie powrót do normy w tym względzie.

W ocenie statystycznej Propecia wykazuje większą skuteczność w poprawie owłosienia okolicy centralnej głowy. Stąd wielokrotnie stanowi uzupełnienie leczenia chirurgicznego, które koncentruje się na czołowej okolicy głowy.

Dlaczego mężczyźni łysieją? Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn?

Łysienie kobiet i mężczyzn

Prawie 20-25% wszystkich pacjentów cierpiących na utratę włosów stanowią kobiety. Dotąd nie ustalono jednoznacznej przyczyny tej dolegliwości w przypadku pań. Utrata włosów wiąże się najczęściej z silnymi zmianami hormonalnymi i może stać się bardziej widoczna:
– po urodzeniu dziecka
– około menopauzy
– po przebytej chorobie jajników

– po całkowitej histerektomii

U mężczyzn najczęściej rozpowszechnioną formą łysienia jest łysienie androgenowe. Powoduje je aktywna forma testosteronu zwana DHT (Dihydrotestosteron), która prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych.

Stopniowe działanie DHT objawia się początkowo coraz krótszymi, cieńszymi włosami, utratą ich koloru, a następnie obumieraniem.

Niestety, tego typu łysienie jest przewlekłe, ale również progresywne, co oznacza, że ostatecznie prowadzi do coraz większej utraty włosów.    

Bez względu na płeć pacjenta spotykamy również ubytki w owłosieniu głowy na skutek: oparzeń, chorób skóry głowy (takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież), problemów z tarczycą, ale także złej diety, anemii czy długotrwałego stresu. 

Typy łysienia

Przebieg łysienia i jego wygląd jest zależny od płci.

Kobiety borykają się z problemami przerzedzenia włosów w okolicy czołowej (za linią włosów), koronie lub wierzchołku głowy, recesji w linii włosów na skroniach, ale także utratą włosów okolicy brwiowej (rzadkie brwi lub ich całkowity brak) lub rzęs (cienkie, krótkie i rzadkie rzęsy lub ich brak).
W większości przypadków, w przeciwieństwie do łysienia męskiego, wypadanie włosów u kobiet zwykle nie powoduje całkowitego łysienia danego obszaru.

Łysienie u mężczyzn charakteryzuje się przerzedzeniem włosów na skroniach oraz na czubku głowy.

Z biegiem czasu włosy na skroniach nadal wypadają, pozostawiając tylko centralne pasmo włosów na przedniej linii włosów, podczas gdy coraz bardziej łysieje czubek. Ostatecznie tworzy się jedna duża łysina.

W zależności od postępu wypadania, pozostaje tylko pasek włosów wokół bocznych i tylnej części głowy.

Możliwości leczenia w zależności od płci pacjenta

Badania kliniczne jeszcze nie określiły konkretnych przyczyn wypadania włosów u kobiet, dlatego nie ma jednego schematu leczenia. Przebyte choroby, historia wypadania włosów, analiza włosów (również przy użyciu mikroskopu), badania laboratoryjne – to wszystko jest niezbędne, by znaleźć przyczynę łysienia.

Nasi specjaliści dobiorą najlepsze sposoby leczenia, mające na celu utrzymanie i wzmocnienie włosów. U niektórych kobiet wystarczy nieinwazyjne leczenie, czasami jednak istnieje konieczność zastosowania procedur chirurgicznych.

Po kompletnej i dokładnej ocenie, w naszej klinice otrzymasz zalecenia dotyczące terapii i zapobiegania utraty włosów oraz poprawy ich kondycji.

Nieinwazyjne metody leczenia łysienia:

Farmakologiczne:
Propecia (finasteryd) – działa na rzecz zapobiegania i odwrócenia miniaturyzacji mieszków włosowych poprzez blokowanie konwersji testosteronu w DHT. Lek Propecia jest bezpieczny, łatwy do zażywania i skuteczny.

W badaniach klinicznych Propecia zatrzymała wypadanie włosów w ponad 80% przypadków i stymuluje wzrost włosów w ponad 66% przypadków.
Minoksydyl – lek produkowany pod różnymi nazwami handlowymi, a jego dokładny mechanizm działania jest nadal nieznany. Wiemy, że stymuluje mieszki włosowe (w fazie anagenu), powodując zagęszczanie włosów.

Minoksydyl jest pomocny w spowolnieniu tempa utraty włosów u około 70% -75% pacjentów, a u około połowy pacjentów widzimy ponowne odrastanie włosów.

Zabiegi medycyny estetycznej:

Mezoterapia PRP

To zabieg wstrzykiwania w leczone partie ciała substancji leczniczych i odżywczych.

Tą substancją w przypadku łysienia jest preparat PRP, czyli koncentrat osocza bogatopłytkowego, pozyskiwany z krwi pacjenta.

Preparat zawiera zwiększoną ilość płytek krwi, które odpowiadają za procesy odnowy i czynniki wzrostu.  Zabieg stymuluje regenerację, głęboko odżywia skórę głowy, a w konsekwencji same włosy.

Terapia dwutlenkiem węgla – karboksyterapia

Karboksyterapia to rodzaj mezoterapii igłowej.

Polega na bezpośrednim dostarczeniu do skóry głowy substancji leczniczej, w tym wypadku dwutlenku węgla, za pomocą igieł.

W efekcie naczynia krwionośne skóry głowy rozszerzają się, co powoduje jej dotlenienie, odżywienie i szybszą regenerację. Tym samym mieszki włosowe zostają wzmocnione.
Więcej o karboksyterapii >>

Laseroterapia

Zabiegi LLLT (Low Level Laser Therapy), czyli lasery małej mocy, dają efekty zarówno w leczeniu łysienia kobiet, jak i mężczyzn. Metoda pobudza metabolizm komórek mieszków włosowych, by stymulować fazę wzrostu. Jednocześnie poprawie ulega kondycja włosów.
ZOBACZ METAMORFOZY NASZYCH PACJENTÓW

PrzeszczepIstnieją dwie metody przeszczepiania włosów

Metoda STRIP
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Polega na pobraniu wycinka skóry owłosionej z tyłu lub z boku głowy i wydzielenie z niego tzw. jednostek cebulowych (przeszczepów). Przeszczepy mogą różnić się wielkością i zawierają od 1 do 4 pojedynczych włosów.

Czas zabiegu zależy od liczby przeszczepów, zwykle – przy ilości 1000 przeszczepów zabieg trwa około 2-3 godzin, przy 1500 przeszczepów około 3-4 godzin, powyżej 2000 przeszczepów zabieg może trwać około 5-6 godzin.
W tej metodzie mogą być stosowane tzw. ekspandery.

Ekspander można porównać do implantu wszczepianego pod skórę głowy, którego celem jest jej rozciągnięcie. Używa się go do przyspieszenia procesu redukcji łysego obszaru głowy, szczególnie w przypadku poparzeń lub urazów.

Metoda FUE
W pierwszej części zabiegu lekarz znieczula okolicę dawczą, z której pobierane będą pojedyncze zespoły mieszkowe (tył oraz boki głowy). Każdy z nich jest oglądany pod mikroskopem, aby znać dokładną liczbę zdrowych, nieuszkodzonych włosów. Następnie wybrane włosy są przeszczepiane.

Podczas jednego zabiegu można przeszczepić do 3 tysięcy włosów. Należy zaznaczyć, że metoda FUE wiąże się z koniecznością ogolenia głowy, co może sprawiać problem szczególnie niektórym pacjentkom. Natomiast jedną z największych zalet zabiegu jest brak blizn

Każdorazowo leczenie łysienia zależy od indywidualnego przypadku.

Kiedy już poznamy przyczyny wypadania włosów, możemy określić najlepszy sposób, aby zatrzymać dalszą ich utratę. Dla większości pacjentów oznacza to stosowanie kilku sposobów leczenia: nieinwazyjne – polegające na ochronie włosów, które jeszcze pozostały oraz przeszczep w celu odtworzenia tych utraconych.

U niektórych pacjentów pożądany efekt można osiągnąć przy użyciu nieinwazyjnego leczenia. Początkiem każdej terapii jest konsultacja z naszym specjalistą. Dr Samir Ibrahim jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (International Society of Hair Restoration Surgery ISHRS). W swojej karierze wykonał już ponad tysiąc przeszczepów. Zapewniamy naszym pacjentom ekspercką opiekę i najnowsze metody leczenia. 

Łysienie – jak spowolnić wypadanie włosów u mężczyzn?

Piękna i bujna czupryna to marzenie większości mężczyzn. Niestety, duży odsetek panów w Polsce styka się z problemem łysienia jeszcze przed ukończeniem 50 roku życia.

Problem ten dotyczy również kobiet – choć oczywiście w znacznie mniejszym stopniu. Dlaczego tak się dzieje? Co możesz zrobić, aby zahamować wypadanie włosów i poprawić ich kondycję?

Co wpływa na wypadanie włosów?

Wielu mężczyzn, nawet tuż po ukończeniu 20 roku życia z przerażeniem odkrywa, że ich włosy zaczynają się przerzedzać – zwłaszcza w okolicach tzw. zakoli. W łysieniu typu męskiego (androgenowym) w dalszej kolejności pojawiają się ubytki włosów na czubku głowy.

Niestety potem jest już tylko gorzej. Włosów ubywa aż do momentu, gdy zostaje tylko „wianuszek” wokół głowy, czyli koło uszu i z tyłu, poniżej potylicy. Łysienie androgenowe jest przyczyną 95% wszystkich przypadków łysienia.

Dlaczego to tak powszechny problem?

Bardzo często można spotkać opinie, że skłonność do wypadania włosów jest dziedziczna, więc jeśli ojciec lub dziadek łysiał, to z problemem tym będzie musiał zmierzyć się każdy kolejny męski potomek w rodzinie.

Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, choć nie chodzi tyle o wrodzoną skłonność do wypadania włosów, ile o genetyczną wrażliwość skóry głowy na działanie dihydrotestosteronu związaną z miniaturyzacją mieszków włosowych. Istnieje potwierdzona badaniami zależność pomiędzy poziomem DHT (czyli pochodnej testosteronu) w organizmie a skłonnością do łysienia [1].

Istotne jest tu działanie 5-alfa-reduktazy, czyli enzymu, który jest katalizatorem przemiany testosteronu w dihydrotestosteron. DHT odpowiada nie tylko za łysienie, ale także łagodny przerost prostaty u mężczyzn.

Stąd też niektóre leki stosowane pierwotnie w leczeniu przerostu prostaty, działające na zasadzie blokowania aktywności 5-alfa-reduktazy zaczęto wykorzystywać do walki z łysieniem. Blokery 5-alfa-reduktazy można dostarczać zarówno doustnie, jak i miejscowo, w postaci szamponów i mikstur do wcierania w skórę.

Łysienie androgenowe występuje także u kobiet – choć oczywiście znacznie rzadziej. Objawy oddziaływania DHT na kondycję włosów zauważyć przede wszystkim u kobiet po menopauzie, kiedy spada produkcja żeńskich hormonów [2]. Przekłada się to nie tylko na wypadanie włosów, ale też pogorszenie ich struktury i znaczące osłabienie.

Należy pamiętać, że u obu płci łysienie może występować również z innych powodów, takich jak stany zapalne, stres, działanie niektórych leków czy niedobory mikro i makroelementów.

Poważnym powodem łysienia może być także autoimmunologiczne łysienie plackowate lub grzybica skóry głowy – choć w obu przypadkach wzorzec wypadania włosów jest inny niż przy łysieniu androgenowym.

Jak utrzymywać włosy w dobrej kondycji?

Pomimo genetycznych predyspozycji w przypadku łysienia typu męskiego, obecnie dysponujemy już wiedzą, która pozwala nam działać, aby poprawić stan włosów i spowolnić tempo ich wypadania.

Potrzebne będą zarówno składniki, które odżywiają włosy i stymulują ich wzrost, jak i te, które zablokują działanie hormonów odpowiedzialnych za miniaturyzację mieszków włosowych. Możemy oddziaływać na kondycję włosów zarówno stosując środki doustne  (np.

 tabletki, ampułki), jak i zewnętrzne (np. szampony, mikstury do wcierania w skórę).

Jakie składniki warto rozważyć gdy szukamy dobrych preparatów na włosy? 

 • Ekstrakt z palmy sabałowej – dzięki wysokiej zawartości fitosteroli, takich jak beta-sitosterol, sigmasterol, lupenol, campesterol czy cyklookenol aplikowany zarówno na skórę głowy, jak i spożywany w formie tabletek działa hamująco na aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy[3], . Inne składniki zawarte w owocach palmy sabałowej, jak np. polisacharydy, karotenoidy, kwasy tłuszczowe czy flawonoidy wzmacniają i nawilżają włosy. Najlepsze efekty osiąga się, kombinując suplementację doustną ze stosowaniem zewnętrznym, bezpośrednio na skórę głowy.
 • Ekstrakt ze skrzypu – to jeden z najlepszych darów natury dla naszych włosów, zawierający całe bogactwo flawonoidów, kwasów organicznych i minerałów (m.in. krzemu, potasu, magnezu i glinu) oraz witaminy. Skrzyp stosowany doustnie świetnie uzupełnia poziom miroelementów, a stosowany na skórę głowy wzmacnia już istniejące włosy, dzięki czemu są mniej podatne na wypadanie.
 • Cynk – to ważny składnik mineralny wpływający na prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Ma wpływ na podział komórek, co dotyczy również komórek włosowych [4]. Cynk bierze udział również w tworzeniu keratyny, która jest budulcem włosów. Odpowiedni poziom tej substancji w organizmie to prawidłowo funkcjonujące gruczoły łojowe i poprawna struktura białkowa włosa. Niedobory cynku przejawiają się także w pojawiającym się łupieżu, kruchości włosów i utracie przez nie połysku.
 • Selen – to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który usuwa wolne rodniki, zaburzające prawidłowy wzrost włosów. Aktywuje także działanie innych przeciwutleniaczy, jak np. witaminy C, a także wykorzystywany jest do produkcji glutationu (związku o właściwościach antyoksydacyjnych i detoksykacyjnych). Jest także składnikiem wykorzystywanym przy powstawaniu nowych włosów [5], a także niezbędnym dla prawidłowej pracy tarczycy – której nieprawidłowe działanie może objawiać się m.in. właśnie wypadaniem włosów.
 • Żeń-szeń – to chyba jeden z najpopularniejszych roślinnych suplementów diety. Przypisywane jest mu pozytywne działanie na wiele dolegliwości, co jest możliwe ze względu na ogromne bogactwo zawartych w nim składników aktywnych. Poznane są m.in. ginsenozydy, glikozydy, proteoglikan i szereg witamin. Żeń-szeń dodawany do szamponów i maseczek na włosy stymuluje ukrwienie wierzchniej warstwy skóry [6], a przyjmowany doustnie poprawia funkcjonowanie hemoglobiny, przyczyniając się do lepszego zaopatrywania narządów w tlen, co również dotyczy mieszków włosowych.
 • Tymianek – ten bogaty w witaminy, minerały i flawonoidy składnik od tysięcy lat wykorzystywany w medycynie naturalnej ma również bardzo dobry wpływ na włosy. Działa odkażająco, dzięki czemu pomaga w walce z łupieżem (jest składnikiem wielu szamponów przeciwłupieżowych). Sporządzony z niego napar reguluje też działanie gruczołów łojowych, co pozwala na poradzenie sobie z przetłuszczaniem się włosów. Spożywany doustnie działa przeciwutleniająco, co również może wpłynąć na poprawę stanu włosów.
 • Pszenica – zwłaszcza olej z jej kiełków to chętnie wykorzystywany w kosmetologii składnik pochodzenia naturalnego. Nanoszony na włosy nawilża je i uelastycznia, a w kontakcie ze skórą głowy poprawia jej mikrokrążenie, co powoduje lepsze odżywienie cebulek włosów i stymuluje wzrost nowych włosów. Spożywany doustnie dostarcza organizmowi bogactwo cennych składników, w tym cholinę czy fitohormony, działające regulująco na szereg procesów w organizmie, w tym na porost włosów.
 • Keratyna – składnik ten jest od lat wykorzystywany w salonach fryzjerskich. Nakładana na włosy poprawia ich strukturę, sprawiając, że stają się prostsze i bardziej sprężyste. Jest to białko fibrylarne, będące ważnym budulcem włosów [7]. Jej niedobory szybko odbijają się na ich wyglądzie – włosy stają się bowiem słabsze, szorstkie i „niesforne”, czyli trudniejsze do ułożenia. Z tego względu keratyna chętnie wykorzystywana jest przez fryzjerów do rekonstrukcji włosów – może ona wnikać do ich wnętrza, odbudowując ich strukturę i uzupełniając niedobory tego białka w strukturze.
 • Kofeina – kojarząca się głównie z kawą substancja ma bardzo pozytywny wpływ na porost włosów. Kofeina działa hamująco na aktywność 5-alfa-reduktazy, będącej głównym winowajcą łysienia u mężczyzn. Stymuluje ponadto krążenie skóry głowy, co sprzyja lepszemu ukrwieniu cebulek i przyspiesza wzrost włosów oraz dostarczenie niezbędnych składników budulcowych. Stosowana na skórę głowy i włosy, powinna być pozostawiana na niej na co najmniej 2 minuty, by wykazać się pełnym oddziaływaniem [8].
 • Witaminy z grupy B – zwłaszcza biotyna, niacyna i ryboflawina mają bardzo dobroczynne oddziaływanie na stan włosów. Ta pierwsza zapobiega łysieniu i siwieniu, m.in. dzięki dużej zawartości siarki, która jest wykorzystywana przy produkcji keratyny (może się świetnie uzupełniać ze stosowaniem keratyny zewnętrznie), a także działa przeciwłojotokowo, pomaga zwalczać łupież i nadaje włosom połysk. Niacyna ma z kolei pozytywny wpływ na transport składników odżywczych do cebulek włosa, co sprawi, że rosną one szybciej, są mocniejsze i mniej skłonne do wypadania [9]. Witamina B2, czyli ryboflawina to ważny składnik biorący udział w podziale komórek, kontroluje syntezę niezbędnych aminokwasów do podziałów komórki macierzy włosa i bierze udział w przemianach metabolicznych melaniny.
 • Apigenina – to flawonoid o podobnym działaniu do kwercetyny, kemferolu i hesperyny. Jest jednym ze składników aktywnych znajdujących się w rumianku. Stosowana w postaci płukanek nadaje włosom gładkości, blasku i elastyczności, działa także przeciwłupieżowo i pomaga poradzić sobie z przetłuszczaniem się włosów. Co jednak najważniejsze, apigenina poprawia stan i ukrwienie skóry głowy, wzmacnia cebulki i tkankę włosów – co znacznie redukuje problemy z ich wypadaniem. Z niektórych badań wynika też, że apigenina może stymulować również wydłużanie się mieszków włosowych, co pomaga osobom, które mają przerzedzone włosy.[10].
 • Kwercetyna – to flawonoid działający ochronnie na włosy poprzez obniżanie poziomu Prostagladyn D2, które są istotnym czynnikiem w przebiegu łysienia [11]. Kwercetyna działa również wygaszająco na stany zapalne, które również przyczyniają się do wypadania włosów. Niektóre źródła wskazują, że może ona nawet pomagać osobom zmagającym się z łysieniem plackowatym. Kwercetyna znajduje się w takich warzywach jak np. cebula, brokuł, jarmuż, żurawina czy batat.
 • Kwas oleanolowy – składnik ten wpływa na zmniejszenie produkcji dihydrotestosteronu poprzez hamowanie enzymu 5-alfa-reduktazy, pomagając zredukować zatem główny powód łysienia androgenowego [12].
 • Witaminy C i E – to ochrona przed stresem oksydacyjnym. Witaminy te są bardzo silnymi przeciwutleniaczami, co chroni mieszki włosowe przed oddziaływaniem wolnych rodników, a także poprawia krążenie krwi na głowie. 

Jednym z najciekawszych składników produktów wzmacniających włosy jest obecnie Procapil™, kompleks łączący w sobie peptydy, witaminy, apigeninę i kwasem oleanolowym.

Poprzez połączenie działania wielu dobroczynnych substancji (zmniejszanie aktywności 5-alfa-reduktazy, poprawa ukrwienia i odżywienia cebulek) pomaga zapobiegać wypadaniu włosów.

Wzmacnia cebulki włosa i mieszki włosowe oraz wydłuża fazę anagenową (czyli fazę wzrostu włosa).

Możesz opóźnić łysienie

Choć utrata włosów bywa często wywoływana przez czynniki genetyczne, to dziś można zrobić wiele, by spowolnić ten proces. W przypadku łysienia typu męskiego, ważne jest blokowanie działania dihydrotestosteronu na skórę głowy i zapobieganie miniaturyzacji mieszków włosowych, przy jednoczesnym poprawieniu ukrwienia i dostarczeniu włosom wszystkich niezbędnych składników budulcowych.  

Redakcja 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4174066/

[2] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2011.10629.x

[3] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/(SICI)1097-0045(19981001)37:2%3C77::AID-PROS3%3E3.0.CO;2-I

[4] https://synapse.koreamed.org/upload/SynapseData/PDFData/0140ad/ad-25-405.pdf

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/

[6] https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2013.3031

[7] https://europepmc.org/article/med/8962491

[8] https://www.karger.com/Article/Abstract/101389

[9] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1473-2165.2005.00201.x

[10] https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-009-0931-0

[11] https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03639045.2019.1652635

[12] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X17305786

Łysienie androgenowe u mężczyzn – przyczyny, objawy

Problem nadmiernie wypadających włosów dotyka wiele osób. Nawet co trzeci mężczyzna dotknięty jest łysieniem.

Najczęściej występującym rodzajem łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe spowodowane nadwrażliwością organizmu na DHT, czyli pochodną testosteronu.

Na szczęście nowoczesna medycyna umożliwia skuteczną walkę z problemem androgenowego wypadania włosów.

Czym jest łysienie androgenowe dla mężczyzn?

Łysienie androgenowe nazywane bywa również łysieniem typu męskiego. Wszystko dlatego, że wynika z działalności męskich hormonów i dotyka najczęściej mężczyzn.

Przyczyną androgenowego wypadania włosów jest nadmierna ilość androgenów w organizmie, czyli hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój płciowych cech męskich oraz funkcji seksualnych.

Dodatkowo androgeny odpowiedzialne są za regulację wzrostu włosów oraz ich stymulację. Głównym hormonem, który należy do androgenów jest testosteron.

Jednak, jeżeli dojdzie do zmiany testosteronu w aktywną formę, czyli dihydrotestosteron – DHT, to pod jego wpływem mieszki włosowe się kurczą, a wzrost włosów zostaje spowolniony i skrócony. W efekcie włosy są słabe i cienkie, aż w końcu zanikają.

Nadwrażliwość organizmu na aktywną formę testosteronu jest uwarunkowana genetycznie. Jednak uważa się też, że do łysienia androgenowego mogą przyczyniać się:

 • palenie papierosów,
 • nadmierny i przewlekły stres,
 • złe nawyki żywieniowe,
 • przyjmowanie suplementów na przyrost masy mięśniowej.

Nieodpowiednie suplementy oraz dieta mogą rozregulować gospodarkę hormonalną, co może być bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego.

Jak się objawia androgenowe wypadanie włosów?

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn są bardzo specyficzne, dlatego diagnoza jest szybka i jednoznaczna.

W pierwszym etapie schorzenia włosy stają się wyraźnie cieńsze i przerzedzają się w okolicy czoła oraz skroni. W efekcie następuje powolne i systematyczne cofanie się linii włosów.

Kolejny objaw to zanikanie włosów z centralnej części głowy, gdy w okolicach potylicy włosy rosną bez zmian.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

W walce z nadmiernie wypadającymi włosami stosuje się kilka metod leczenia. Są to:

 • leczenie farmakologiczne,
 • leczenie miejscowe,
 • zabiegi chirurgiczne.

Leczenie ogólnoustrojowe czyli farmakologiczne polega na podaniu pacjentowi odpowiednich leków, które blokują powstawanie DHT. Najczęściej jest to finasteryd. Leczenie ogólne nie wiąże się z ingerencją w ciało pacjenta, a regularne przyjmowanie leku daje potwierdzone efekty zahamowania wypadania włosów.

Natomiast leczenie miejscowe polega na bezpośrednim wprowadzeniu substancji leczniczych w obszary dotknięte łysieniem androgenowym poprzez wcieranie oraz masaż.

W leczeniu miejscowym wykorzystuje się często minoksidil, który stymuluje ukrwienie głowy oraz wzrost włosów.

Inną metodą leczenia miejscowego jest bezpośrednie wprowadzenie substancji, leków odżywczych oraz osocza pod skórę głowy. Najczęściej odbywa się to za pomocą mezoterapii igłowej.

Do najbardziej inwazyjnych, ale bardzo skutecznych metod leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn należą zabiegi chirurgiczne, które polegają na przeszczepieniu włosów. W tym celu wykorzystuje się metodę FUE, która uzupełnia brak włosów na skórze głowy. Włosy przeszczepia się z obszaru potylicy, gdzie rosną normalnie.

Łysienie androgenowe – przyczyny, leczenie

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem postępującego wypadania włosów. Dotyczy połowy mężczyzn po 40 roku życia, oraz około 10% kobiet.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe uwarunkowane jest genetycznie, co oznacza, że najczęściej występuje u osób z obciążeniem rodzinnym, zarówno ze strony matki lub ojca.

Zwiększoną podatność na wystąpienie łysienia androgenowego wykazano także u osób z wysokim stężeniem testosteronu, wysokim poziomem stresu psychicznego, nadciśnieniem, cukrzycą, cierpiących na otyłość, a także u palaczy tytoniu.

Hormony odpowiadające za łysienie androgenowe

Androgeny, czyli hormony odpowiadające za łysienie androgenowe, produkowane są w gruczołach układu rozrodczego – jajnikach i jądrach. Odpowiadają głównie za funkcję rozrodczą organizmu, ale także wpływają na funkcjonowanie skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych, odpowiadają za wzrost włosów, oraz gojenie ran.

U osób dotkniętych łysieniem androgenowym mieszki włosowe są nadwrażliwe na działanie androgenów i ulegają ścieńczeniu nawet przy ich prawidłowym stężeniu.

Wśród androgenów za łysienie odpowiada głównie dihydrotestosteron, który tłumi i spowalnia wzrost włosów, powodując miniaturyzację mieszka włosowego. Skutkuje to stopniowym pogłębianiem się zakoli u mężczyzn oraz redukcją gęstości włosów w okolicy szczytu głowy u kobiet.

Dodatkowym problemem jest aspekt psychologiczny schorzenia, który wiąże się z narastającym poczuciem bezradności i przekonaniem o zmniejszeniu własnej atrakcyjności.

Łysienie androgenowe – badania 

Ważne w ustaleniu przyczyn łysienia jest oznaczenie stężenia poszczególnych hormonów, odpowiedzialnych za utratę i pogorszenie stanu włosów.

Zaleca się oznaczenie w surowicy krwi stężenia wolnego (FT) i całkowitego (TT) testosteronu, aktywnej formy testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT), dihydroepiandrosteronu (DHEA) oraz estrogenów (estradiol, E2).

Ponieważ łysienie może być spowodowane zaburzeniem pracy innych gruczołów produkujących hormony, lekarze zalecają również ocenę pracy jajników na podstawie pomiaru stężenia LH i FSH, tarczycy na podstawie pomiaru stężenia TSH i T4 (tyroksyna) oraz ferrytyny, ważnej w diagnostyce anemii.

Potwierdzenie łysienia androgenowego wymaga także wykonania mikroskopowego badania włosów, w którym określa się odsetek włosów rosnących i nierosnących (badanie trichologiczne) oraz wykonania biopsji skóry głowy.

Metody leczenia łysienia androgenowego

Potwierdzenie diagnozy jest istotne w kontekście prawidłowego doboru sposobu leczenia. W chwili obecnej dostępnymi metodami jest miejscowe stosowanie minoksydylu, rozszerzającego naczynia doprowadzające krew do mieszków włosowych lub doustne stosowanie leku zmniejszającego syntezę dihydrotestosteronu.

dr Beata Skowron

Piśmiennictwo:

 1. Kazimierczak M,  Kielecka – Grzela S, Klimowicz A. Łysienie androgenowi u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny. Annales Academiae Stetinensis 2008, 54, 3, 126–129
 2. Lolli F, Pallotti F, Rossi A, Fortuna MC, Caro G, Lenzi A, Sansone A, Lombardo F. Androgenetic alopecia: a review. Endocrine. 2017 Jul;57(1):9-17. doi: 10.1007/s12020-017-1280-y. Epub 2017 Mar 28.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*