Czy to grypa? Grypa a przeziębienie i inne choroby

Wraz z nadchodzącą jesienią nadejdzie kolejny sezon grypowy. Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, mniejsza ekspozycja na słońce, wyziębienie organizmu oraz sezonowa aktywność niektórych patogenów sprzyjać też będzie chorobie przeziębieniowej.

Jednakże w tym roku przyjdzie się nam zmierzyć z dodatkowym zagrożeniem, jakim jest COVID-19.

Jak ocenić, czy dotknęła Cię grypa czy koronawirus, wywołujący COVID-19? Jak odróżnić przeziębienie od koronawirusa SARS- CoV-2? Niestety, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bowiem objawy tych chorób mogą być do siebie bardzo zbliżone.

Czy to grypa? Grypa a przeziębienie i inne choroby

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie, a bardziej fachowo choroba przeziębieniowa lub wirusowe zapalenie nosogardła, związane jest z infekcją wirusową, za którą może odpowiadać ogromna ilość różnych wirusów.

Szacuje się, że w niemal połowie przypadków przyczyną jest zakażenie rynowirusem, w pozostałych są to: koronawirusy, adenowirusy, enterowirusy i inne.

Główną drogą przenoszenia jest droga kropelkowa, ale w zależności od rodzaju patogenu można zarazić się także poprzez bezpośredni kontakt czy drogę pokarmową. W przeciwieństwie do grypy, tu choroba zaczyna się zazwyczaj łagodnie.

Częstymi objawami są ogólne rozbicie, bóle głowy i mięśni, zapalenie gardła i kaszel. Katar początkowo wodnisty i spływający do gardła, później może być gęsty, zatykać nos i zaburzać zmysł węchu. Gorączka może się pojawić, ale najczęściej nie jest wysoka.

Niektóre wirusy mogą też powodować wysypkę czy zapalenie spojówek. Choroba przeziębieniowa ma najczęściej łagodny przebieg ze szczytowym nasileniem objawów w 2-3 dniu.

Niepowikłana, ustępuje samoistnie do 7-10 dni (choć warto wiedzieć, że kaszel poinfekcyjny trwa czasem nawet kilka tygodni).

Czym jest grypa sezonowa?

Sezon grypy przypada w Polsce na okres od października do kwietnia. Czynnikiem etiologicznym jest wirus grypy typu A lub w niewielkim stopniu typu B. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, rzadziej poprzez skażone dłonie czy przedmioty.

Podstawowe czynniki ryzyka to bezpośredni kontakt z chorym oraz dłuższe przebywanie w odległości poniżej 1,5 metra od osoby chorej na grypę. Spędzanie czasu w dużych ludzkich skupiskach i brak dostatecznej dbałości o higienę rąk sprzyjają zachorowaniu.

Objawy grypy pojawiają się nagle. Występuje gorączka i dreszcze, osłabienie i wzmożona męczliwość, bóle głowy, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie. Po kilku dniach dochodzi do nich zwykle suchy i uciążliwy kaszel, ból gardła i katar.

Grypa charakteryzuje się zwykle cięższym obrazem klinicznym niż przeziębienie, choć w przypadku braku powikłań ustępuje w ciągu tygodnia (złe samopoczucie i kaszel mogą utrzymywać się dłużej). Warto jednak pamiętać, że grypa jest niebezpieczną chorobą, a do pogorszenia stanu chorego może dojść bardzo szybko.

Ciężki przebieg choroby (występowanie duszności, objawów neurologicznych, dużego odwodnienia czy wtórnych powikłań np. zapalenia mięśnia sercowego) nierzadko wymaga intensywnego leczenia w szpitalu.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 to choroba wywoływana przez nieznanego dotąd koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwsze przypadki odnotowano pod koniec ubiegłego roku, stąd wiele kwestii nadal pozostaje niejasnych i niepewnych.

Za najczęstsze objawy COVID-19 uważa się gorączkę, suchy kaszel i ogólne zmęczenie.

Choroba może manifestować się także utratą węchu oraz smaku, bólami mięśni i głowy, dusznością i trudnościami w oddychaniu, bólem gardła, nieżytem nosa, biegunką, zapaleniem spojówek czy wysypką.

Choroba przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez skażone dłonie i przedmioty. Z dotychczasowej wiedzy na temat COVID-19, wynika, że większość osób (około 80%) przechodzi infekcję w sposób łagodny lub umiarkowany i nie wymaga hospitalizacji. Niestety, pozostałe 20% może rozwinąć poważne problemy z oddychaniem prowadzące nawet do niewydolności oddechowej.

Koronawirus a grypa – objawy mogą być podobne

Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2? Przeziębienie czy koronawirus SARS-CoV-2? Takie pytania zada sobie wiele osób podczas nadchodzących miesięcy.

Niestety, nie ma na nie prostej i oczywistej odpowiedzi. Jak sam widzisz, w przebiegu COVID-19 mogą występować objawy podobne do grypy lub przeziębienia.

Zatem jak odróżnić grypę od koronawirusa SARS-CoV-2, a raczej choroby, którą powoduje, czyli COVID-19?

Czy jest na to sposób? Na podstawie samych objawów może być to naprawdę trudne. Istnieje jednak możliwość wykonania badań laboratoryjnych. Najdokładniejszą metodą potwierdzenia grypy jest wykrycie materiału genetycznego wirusa, RNA metodą real time RT-PCR (ang.

real time Reverse Transcription-PCR), choć czasem korzysta się z szybszych i tańszych metod, np. szybkich testów diagnostycznych wykrywających antygen wirusa. Cechują się one jednak mniejszą czułością. Metoda real time RT-PCR jest także jedynym sposobem potwierdzenia infekcji SARS-CoV-2.

Materiał do badania stanowią najczęściej wymazy z nosogardzieli, rzadziej próbki pobrane z dolnych dróg oddechowych czy plwocina.

Alternatywne metody (np. badania serologiczne) również mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, ale poza tzw.

testami antygenowymi, wskazują raczej na infekcję przebytą w przeszłości. Warto wiedzieć, że jedno zakażenie nie wyklucza drugiego.

Koinfekcje mogą się zdarzyć, wobec czego dodatni test na grypę niestety nie daje pewności o braku infekcji koronawirusem.

Przeziębienie, grypa czy koronawirus?

Jak widzisz, odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Objawy wszystkich tych chorób mogą być podobne. Co więcej, każda z nich może przebiegać nieco mniej typowo (np. w przebiegu grypy mogą pojawić się nudności, wymioty czy biegunka), co jeszcze bardziej utrudni ocenę sytuacji. Zwróć także uwagę, że zarówno zakażenia wirusem grypy, jak i SARS-CoV-2 mogą być zupełnie bezobjawowe.

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się telefonicznie ze swoim lekarzem, który być może zaprosi Cię na osobistą wizytę lub zleci wykonanie testów w kierunku COVID-19 czy też grypy. Takie badania możesz wykonać w Diagnostyce.

Informacje o rodzajach testów w kierunku koronawirusa w ofercie Diagnostyki znajdziesz tutaj.

Bibliografia:

 • Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik
 • WHO
 • gov.pl

Grypa a przeziębienie – czym się różnią

Gorączka, dreszcze, ból całego ciała i kaszel. Wszystkie objawy wydają się takie same zarówno dla przeziębienia, jak i grypy. Jak rozróżnić te dwie choroby Oto informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć objawy zarówno przeziębienia, jak i grypy oraz dobrać prawidłowy sposób leczenia.

Grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa grypy. Trzy z czterech rodzajów wirusów grypy atakują ludzi: typ A, typ B i typ C. Na obecną chwilę wiadomo, że typ D nie infekuje ludzi, ale uważa się, że może być do tego zdolny.

Zazwyczaj wirus rozprzestrzenia się w powietrzu wraz z kaszlem lub kichaniem. Uważa się, że dzieje się to głównie na stosunkowo krótkie odległości. Można go również rozprzestrzeniać, dotykając powierzchni skażonych wirusem, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust.

Dana osoba może być źródłem zakażenia dla innych zarówno przed, jak i w czasie, gdy wykazuje objawy. Zakażenie można potwierdzić, badając gardło, plwocinę lub nos pod kątem obecności wirus. Dostępnych jest wiele szybkich testów.

Jednak ludzie mogą nadal mieć infekcję, nawet jeśli wyniki są negatywne.

Grypa sezonowa jest najczęściej wywoływana przez wirusy grypy typu A lub B. Epidemie sezonowe występują głównie zimą, od października do marca na półkuli północnej i od kwietnia do września na półkuli południowej.

W krajach tropikalnych i subtropikalnych sezonowa grypa może występować przez cały rok. Najlepszym sposobem uniknięcia grypy jest otrzymywanie szczepionki przeciw grypie każdego roku. Wirusy grypy stale ewoluują, a dwa razy w roku WHO wydaje zalecenia dotyczące aktualizacji składu szczepionek.

WHO zaleca coroczne szczepienia dla grup wysokiego ryzyka, w tym pracowników służby zdrowia.

Ludzie powinni zostać zaszczepieni tuż przed rozpoczęciem sezonu grypowego, aby uzyskać jak najskuteczniejsze ubezpieczenie, chociaż szczepienie w dowolnym momencie sezonu grypowego może nadal zapobiegać zakażeniom grypowym. Osoby najbardziej narażone na ciężką sezonową grypę to:

 • kobiety w ciąży na każdym etapie
 • dzieci poniżej 5 lat
 • osoby powyżej 65 roku życia
 • osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak HIV / AIDS, astma, choroby serca i płuc oraz cukrzyca
 • osoby o podwyższonym ryzyku narażenia na grypę, w tym pracowników służby zdrowia.

Co wywołuje przeziębienie?

Przeziębienie jest wirusową chorobą zakaźną górnych dróg oddechowych, która atakuje przede wszystkim nos. Według American Lung Association ponad 200 różnych wirusów może powodować przeziębienie.

Chociaż można przeziębić się o każdej porze roku, wzrost zachorowań odnotowuje się w miesiącach zimowych. Wynika to z faktu, że większość wirusów wywołujących przeziębienie rozwija się w niskiej wilgotności.

Przeziębienia rozprzestrzeniają się, gdy ktoś, kto jest chory, kicha lub kaszle, wysyłając wypełnione wirusem kropelki latające w powietrzu.

Podobnie jak w przypadku grypy można zachorować, jeśli dotkniemy powierzchni (takiej jak blat lub klamka), którą niedawno dotknęła zarażona osoba, a następnie dotkniemy nosa, ust lub oczu.

Ludzi najbardziej zarażają w ciągu pierwszych dwóch do czterech dni po ekspozycji na wirusa.

Leia também:  Grypa – fakty i mity

Jak odróżnić grypę od przeziębienia – grypa a przeziębienie różnice

Grypa i przeziębienie są chorobami układu oddechowego, ale są wywoływane przez różne wirusy. Ponieważ te dwa rodzaje chorób mają podobne objawy, określenie różnicy między nimi na podstawie tylko tego kryterium może być trudne. Ogólnie grypa jest gorsza niż przeziębienie, a objawy są bardziej nasilone. Przeziębienia są zwykle łagodniejsze niż grypa.

Ludzie z przeziębieniem częściej mają katar lub zatkany nos. Przeziębienia zazwyczaj nie powodują poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc, infekcje bakteryjne lub hospitalizacje. Grypa może mieć bardzo poważne powikłania.

Tak naprawdę tylko specjalne testy, które zwykle muszą być wykonane w ciągu pierwszych kilku dni choroby, mogą stwierdzić, czy dana osoba ma grypę.

Czy to grypa? Grypa a przeziębienie i inne choroby

Objawy grypy mogą obejmować gorączkę lub uczucie gorączki/dreszcze, kaszel, ból gardła, katar lub zatkany nos, bóle mięśni lub ciała, bóle głowy i zmęczenie. 

Jeśli masz przeziębienie, prawdopodobnie będziesz mieć takie objawy:

 • katar lub zatkany nos
 • ból gardła
 • kichanie
 • kaszel
 • ból głowy lub bóle ciała
 • łagodne zmęczenie

Natomiast objawy grypy mogą obejmować:

 • suchy kaszel
 • umiarkowana do wysokiej gorączkę, chociaż nie u każdego z grypą wystąpi gorączka
 • ból gardła
 • dreszcze
 • silne bóle mięśni lub ciała
 • ból głowy
 • zatkany nos i katar
 • silne zmęczenie, które może trwać do dwóch tygodni
 • nudności i wymioty, a także biegunkę (najczęściej u dzieci)

Objawy przeziębienia zwykle utrzymują się przez około tydzień. Przez pierwsze trzy dni człowiek z przeziębieniem zaraża. Oznacza to, że może przekazać wirusa innym. Dlatego w tym okresie najlepiej zostać w domu i nie narażać innych.

Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują po tygodniu, może to oznaczać infekcję bakteryjną, co z kolei wiąże się z koniecznością przyjęcia antybiotyk. Przeziębienia następują stopniowo przez kilka dni i często są łagodniejsze niż grypa. Zwykle poprawiają się w ciągu 7 do 10 dni, chociaż objawy mogą trwać do 2 tygodni.

Czasami można pomylić objawy przeziębienia z alergicznym nieżytem nosa (katar sienny) lub infekcją zatok. Jeśli objawy przeziębienia zaczynają się szybko i ustępują po tygodniu, zwykle jest to przeziębienie, a nie alergia.

Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują po tygodniu, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy masz alergię lub zapalenie zatok. Objawy grypy pojawiają się szybko i mogą być ciężkie. Zwykle trwają od 1 do 2 tygodni.

Mogą mieć charakter od łagodnego do ciężkich, a nawet skończyć się śmiercią. Najczęstsze objawy to: wysoka gorączka, katar, ból gardła, ból mięśni i stawów, ból głowy, kaszel i uczucie zmęczenia.

Objawy te zwykle zaczynają się dwa dni po ekspozycji na wirusa, a większość z nich trwa krócej niż tydzień. Kaszel może jednak trwać dłużej niż dwa tygodnie. U dzieci może wystąpić biegunka i wymioty, ale nie są one częste u dorosłych.

Biegunka i wymioty występują częściej w zapaleniu żołądka i jelit, które jest niepowiązaną chorobą i czasami niedokładnie nazywane „grypą żołądkową” lub „grypą 24-godzinną”.

Większość objawów grypy stopniowo ustępuje w ciągu dwóch do pięciu dni, ale nierzadko odczuwa się zmęczenie przez tydzień lub dłużej. Częstym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, szczególnie u osób młodych, starszych lub osób z problemami płuc lub serca.

Aby zrozumieć poszczególne objawy należy posługiwać się następującym schematem:

 • gorączka: gorączka trwająca dłużej niż trzy dni może być oznaką innej infekcji bakteryjnej, którą należy leczyć.
 • Ból przy przełykaniu: ból gardła spowodowany przeziębieniem lub grypą może powodować łagodny dyskomfort, silny ból może oznaczać duszność gardła, co wymaga leczenia przez lekarza
 • Utrzymujący się kaszel: gdy kaszel nie ustępuje po dwóch lub trzech tygodniach, może to być zapalenie oskrzeli, które może wymagać antybiotyku. Kroplówka poporodowa lub zapalenie zatok może również powodować uporczywy kaszel. Ponadto astma jest kolejną przyczyną uporczywego kaszlu.
 • Przekrwienie nosa i ból głowy: przeziębienia i alergie powodują przekrwienie i zablokowanie kanałów zatokowych, mogą prowadzić do infekcji zatok (zapalenie zatok). Jeśli masz ból wokół oczu i twarzy z gęstą wydzieliną z nosa po tygodniu, możesz mieć infekcję bakteryjną i być może potrzebujesz antybiotyku. Jednak większość infekcji zatok nie potrzebuje antybiotyku.

Konsultacja w lekarzem jest wymagana jeśli pojawi się zaostrzenie jakiegokolwiek objawy, wystąpią inne symptomy choroby lub domowe sposoby (np. czosnek) nie przyniosą ukojenia. W ciężkich przypadkach prawdopodobnie nie obejdzie się bez leczenia szpitalnego.

Piśmiennictwo:

Moriyama M, Hugentobler WJ, Iwasaki A. Seasonality of Respiratory Viral Infections. Annu Rev Virol. 2020 Mar 20

Przeziębienie, grypa czy COVID-19 – jak rozróżnić?

Przeziębienie, grypa i COVID-19 to infekcje wirusowe.

 • PRZEZIĘBIENIE to wirusowa choroba zakaźna o łagodnym przebiegu, obejmująca różne objawy związane z zapaleniem górnych oddechowych.
 • GRYPA to ostra wirusowa choroba zakaźna, obejmująca drogi oddechowe i inne narządy. Może powodować powikłania, również poważne, w tym śmierć.
 • COVID-19 to ostra wirusowa choroba zakaźna obejmująca drogi oddechowe, która może przebiegać w różny sposób (od bezobjawowego, przez łagodny po bardzo ciężki) i może powodować bardzo poważne powikłania – w tym śmierć.

Przeziębienie, grypa, COVID-19 jako infekcje wirusowe

Przeziębienie, grypa i COVID-19 to infekcje wirusowe – czyli choroby wywoływane przez wirusy. Należy jednak pamiętać, że są one wywoływane przez różne wirusy i tak:

 • przeziębienie może być wywoływane przez ponad 200 różnych typów wirusów, w tym przez wirusa grypy i paragrypy.
 • Grypa wywoływana jest przez wirusa grypy. Wyróżnia się 4 typy wirusa grypy i za zakażenia u ludzi najczęściej odpowiada wirus grypy typu A, B i C. 
 • COVID-19 spowodowany jest zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Przeziębienie, grypa, COVID-19 – mechanizm zakażania

Przeziębienie, grypa, COVID-19 przenoszone są drogą kropelkową.

Wirus znajduje się w wydychanym przez chorego powietrzu, ale również w wydzielinie z nosa i ust, unoszącej się w formie aerozolu podczas kichania czy kaszlu.

Wirusy zawarte w kropelkach wydychanego przez chorego powietrza mogą docierać do dróg oddechowych osób znajdujących się w jego otoczeniu i w ten sposób mogą powodować zakażenie osób postronnych.

Do zakażenia również może dochodzić w wyniku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną chorego, zawierającą cząstki wirusa – np.: poprzez dotknięcie brudnej chusteczki, uścisk dłoni, w którą chory kichał. Rzadziej, ale również jest to możliwe, do zakażenia dochodzi w wyniku dotknięcia powierzchni, na której osadzają się wydychane kropelki z cząstkami wirusa.

Warto pamiętać, że kropelki powietrza zawierającego koronawirusa są zbyt ciężkie aby unosiły się przez długi czas w powietrzu. Takie kropelki opadają na podłogę i powierzchnie takie jak klamki, ściany, meble, kontakty czy uchwyty w komunikacji miejskiej i na nich się osadzają.

Dotknięcie takiej powierzchni ręką a następnie zbliżenie jej do twarzy, oczu, nosa czy ust sprawia, że może dojść do zakażenia.

Objawy Covid-19, grypy, przeziębienia – jak je rozpoznać?

Przeziębienie, grypa czy COVID-19 to choroby o bardzo podobnych i zbliżonych objawach (rysunek poniżej). To właśnie dlatego czasem ciężko je rozróżnić i jednoznacznie wskazać, która infekcja zaatakowała pacjenta.

Co więcej, bardzo często infekcje te mają indywidualny przebieg i nie zawsze wszystkie objawy występują w sposób książkowy. Niemniej jednak są pewne różnice w objawach, które sprawiają, że można z dość dużym prawdopodobieństwem określić jaka infekcja dotyka pacjenta.

Ostateczną diagnozę i tak musi postawić lekarz, po skierowaniu pacjenta na badania i testy.

PRZEZIĘBIENIE – objawy

 • Gorączka;
 • kaszel;
 • katar – wodnisty lub ropny;
 • ból i zaczerwienienie gardła;
 • ból głowy;
 • ogólne osłabienie i uczucie zmęczenia;
 • bóle mięśni i stawów (rzadko i w stosunkowo małym stopniu).

GRYPA – objawy

 • Duże osłabienie i zmęczenie pojawiające się nagle;•
 • gorączka powyżej 38C;
 • silne bóle mięśni, stawów i głowy;
 • kaszel – zazwyczaj suchy;
 • katar z zatkanym nosem;
 • ból gardła;
 • ból i dyskomfort w klatce piersiowej.

COVID-19 – objawy

 • Gorączka, dreszcze;
 • bardzo duże osłabienie i zmęczenie;
 • suchy kaszel;
 • spłycony oddech, uczucie duszności, problemy z nabraniem powietrza;
 • suchość w gardle;
 • utrata węchu i smaku;
 • nieżyt nosa;
 • bóle mięśni i stawów;
 • zapalenie spojówek;
 • problemy żołądkowo-jelitowe;
 • wysypka skórna;
 • przebarwienia palców u rąk i stóp – tzw. covidowe palce.

Podobieństwa i różnice w objawach pomiędzy przeziębieniem, grypą a COVID-19 ilustruje poniższy rysunek:

Przeziębienie, grypa, COVID-19 – powikłania

Przeziębienie, grypa czy COVID-19 są infekcjami, które mogą powodować powikłania. Czasem te powikłania są bardzo poważne, zagrażające nawet zdrowiu i życiu pacjenta.

Leia também:  Em Que Continente Fica A Região Conhecida Como Sahel?

PRZEZIĘBIENIE – powikłania

 • Zapalenie oskrzeli;
 • zapalenie płuc.

GRYPA – powikłania

 • Zapalenie płuc, oskrzeli, oskrzelików;
 • zaostrzenie astmy i POChP;
 • zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych;
 • zapalenie ucha środkowego;
 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • zapalenie osierdzia;
 • zapalenie mięśni;
 • śmierć.

COVID-19 – powikłania

 • Upośledzenie czynności płuc;
 • zwłóknienie płuc;
 • zapalenie płuc;
 • ostre uszkodzenie wątroby;
 • ostre uszkodzenie mięśnia sercowego;
 • ostre uszkodzenie nerek;
 • zespół ostrej niewydolności oddechowej;
 • wstrząs septyczny;
 • śmierć;
 • choroby naczyń płucnych i ogólnoustrojowych;
 • rozstrzenie oskrzeli;
 • chroniczne zmęczenie;
 • sarkopenia (utrata masy mięśniowej);
 • schorzenia neurologiczne.

Jak chronić się przed zakażeniem COVID-19, grypą, przeziębieniem?

Przeziębienie, grypa, COVID-19 to choroby zakaźne, które rozprzestrzeniają się wśród ludzi bardzo szybko i bardzo chętnie. Można temu zapobiec stosując odpowiednie zasady takie jak:

 • częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem;
 • używanie środka dezynfekującego z alkoholem, jeżeli nie ma możliwości umycia rąk;
 • unikanie przebywania wśród ludzi z objawami infekcji (kaszlących, z katarem i kichających);
 • zachowanie odległości od innych osób;
 • unikanie dotykania twarzy, oczu, nosa i okolic ust;
 • noszenie maseczki;
 • kasłanie i kichanie w chusteczkę jednorazową lub w zgięcie łokcia;
 • podczas pierwszych objawów infekcji pozostanie w domu i skonsultowanie się z lekarzem.

Dobrym sposobem ochrony przed grypą, jednocześnie najtańszym i najskuteczniejszym są szczepienia – więcej o grypie i o szczepieniach przeciwko niej przeczytasz TUTAJ. Niestety obecnie nie dysponujemy szczepieniami przeciwko przeziębieniu i przeciwko koronawirusowi (choć to w najbliższym czasie może się zmienić).

Bibliografia:

 1. Duszyński J., i inni. Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, wrzesień 20202.
 2. Koronowirus SARS-CoV-2 i COVID-19: aktualny stan wiedzy. Zeszyty apteczne: suplement. marzec 20203.
 3. Przeziębienie i grypa z perspektywy farmaceuty. Zeszyty apteczne. 20184.
 4. Choroby zakaźne i szczepienia ochronne. Zeszyty apteczne. 2020

Przeczytaj także:

Amantadyna i koronawirus,   Szczepionka na COVID-19,   Wypadanie włosów po COVID-19,   Szczepionka mRNA – jak działa?,   Maska FFP2 czy FFP3,   Jak nosić maseczkę?,   Środki ochrony osobistej

Fakty

Przeziębienie i grypa są często mylone ze względu na podobne objawy. Przeczytaj poniższe informacje i dowiedz się, co różni przeziębienie od grypy.

Przeziębienie to wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). Ogólnie, przeziębienia nie uważa się za poważną chorobę i większość przeziębionych osób zdrowieje w przeciągu 7 – 10 dni .1 Istnieje ponad 200 różnych wirusów, które mogą wywoływać przeziębienie.

Grypa to infekcja wirusowa całego układu oddechowego (nosa, gardła i płuc) wywoływana przez wirusa grypy. Wirusy ulegają ciągłym przemianom, zatem nawet, jeśli chorowałeś już na grypę w przeszłości, Twój organizm może być podatny na zakażenie nowym szczepem w kolejnym roku. 2

Porównaj objawy przeziębienia i grypy 3,5

Najsilniej zarażasz w pierwszych 2-3 dniach po wystąpieniu objawów. Objawy mogą się utrzymywać dłużej.

Najsilniej zarażasz w pierwszych 3-4 dniach po rozpoczęciu choroby. Niektórzy mogą zarażać innych nawet na 1 dzień przed wystąpieniem objawów i od 5-7 dni po zachorowaniu.4

Ogólnie rzecz biorąc, objawy przeziębienia nie są tak ciężkie, jak objawy grypy a ich nasilenie stopniowo narasta.2

Objawy grypy pojawiają się szybko a ich nasilenie może się wahać od łagodnego po ciężkie. Niekiedy mogą prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli oraz infekcji ucha. 4

Niezależnie od tego, czy masz grypę, czy przeziębienie.

 Produkty marki Theraflu w formie saszetek lub kapsułek mogą pomóc Ci uwolnić się od najbardziej uciążliwych objawów infekcji, takich jak: zatkany nos, zatkane zatoki, katar, kaszel, ból gardła, gorączka, ból głowy, bóle mięśni i wydzielina zalegająca w drogach oddechowych. Dowiedz się, który z produktów Theraflu jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Źródło:

1. “Common Cold.” Symptoms & Causes. Retrieved June 25, 2019, from, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/symptoms-causes/syc-20351605 2. “Influenza (flu).” – Mayo Clinic. Web. Retrieved June, 25 2019, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719 3. ”COVID-19, cold, allergies and the flu: What are the differences?” Retrieved March 03, 2021, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/covid-19-cold-flu-and-allergies-differences/art-20503981 4. “Key Facts About Influenza (Flu) & Flu Vaccine.” (2015). Retrieved June, 25, 2019, from http://www.cdc.gov/flu/keyfacts.htm 5. “Flu Symptoms & Complications”. Retrieved February 24, 2021, from, https://www.cdc.gov/flu/symptoms/symptoms.htm

Grypa – przyczyny, objawy i leczenie

Wirus grypy charakteryzuje się wysoką zakaźnością i dużym ryzykiem powikłań. Choć w większości przypadków choroba ma łagodny przebieg, u części pacjentów przybiera ostrzejszą postać i może nawet zakończyć się zgonem. Jak skutecznie zapobiegać grypie? Jak odróżnić ją od przeziębienia?

1. Grypa – przyczyny

2. Objawy grypy

3. Rozpoznanie choroby. Czym różni się grypa od przeziębienia?

4. Grypa – leczenie

5. Powikłania choroby

6. Profilaktyka – jak zapobiegać chorobie?

Przyczyną zachorowania na grypę są wirusy. U ludzi, zakażenie wywołują wirusy typu: A, B i C. Wirus grypy typu A dodatkowo występuje w formie różnych podtypów, m.in. H1N1 i H1N2. Ta grupa drobnoustrojów najszybciej się rozprzestrzenia, a choroba – grypa typu A – ma cięższy przebieg.

W przypadku grypy typu B objawy są łagodniejsze. Wirusem typu C zarażają się głównie dzieci, a przebieg choroby jest najczęściej bardzo łagodny. Ze względu na łatwe rozprzestrzenianie się wirusa droga kropelkową, co 1-3 lata wybucha epidemia.

Co 10-40 lat dochodzi do rozprzestrzeniającej się między kontynentami pandemii, wywołanej zupełnie nowym wariantem wirusa grypy. Walka z tym drobnoustrojem jest o tyle trudna, że łatwo ulega on mutacjom i zmianom w obrębie materiału genetycznego.

Grypa jest chorobą którą można więc przechodzić wielokrotnie, a wytworzone raz przeciwciała mogą być bezużyteczne jeśli zaatakują nas zupełnie inne szczepy wirusa.

Grypa u dzieci stanowi niespełna połowę przypadków zachorowania lub podejrzenia choroby. W ubiegłym roku odnotowano ponad 2,4 mln zakażeń w całym kraju, z czego ponad 1 mld dotyczył właśnie dzieci poniżej 14-ego roku życia. Z roku na rok ogólna liczba zachorowań na grypę zwiększa się. W Polsce, sezon grypowy trwa od października do kwietnia.

Wirusy grypy rozprzestrzeniają się przede wszystkim drogą kropelkową. Podczas kaszlu lub kichania bez większych trudności przenoszą się na kolejną osobę. W przypadku grypy, do zakażenia zdecydowanie rzadziej dochodzi w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi przedmiotami, na których znajdują się zarazki. Wirus grypy typu A może również przemieszczać się przez kontakt z chorym zwierzęciem np.

koniem, świnią lub ptakiem.

Od momentu zarażenia się wirusem grypy do pojawienia się pierwszych objawów choroby mija 1-3 dni. Osoba chora może zarazić kolejną osobę jeszcze przed wystąpieniem u niej typowych dolegliwości.

Najczęściej, wirus grypy obecny jest w wydzielinie z dróg oddechowych chorego na dzień przed pojawieniem się symptomów i utrzymuje jeszcze kolejnych 5-10 dni. U dzieci, okres zakaźności może być nawet dłuższy i trwać do 3 tygodni.

Do objawów grypy zaliczamy:

 •     nagłą gorączkę >38oC;
 •     bóle głowy, mięśni;
 •     dreszcze;
 •     suchy kaszel, katar, rzadziej ból gardła;
 •     ogólne złe samopoczucie, osłabienie.

U części pacjentów jednym z objawów grypy może być również osłabienie lub brak apetytu, nudności i wymioty. Osoby starsze mogą przechodzić chorobę bez gorączki. Objawy grypy u dzieci, szczególnie małych dzieci poniżej 4-ego roku życia często obejmują też nadmierną senność i apatię.

Choroba przebiega intensywnie i ma nagły początek. Większość wymienionych wyżej objawów, takich jak wysoka gorączka, ból mięśni lub gardła, utrzymuje się zwykle 2-4 dni. Kaszel i uczucie osłabienia mogą jednak trwać dłużej. To jak chory przechodzi grypę zależy m.in.

od takich czynników jak ogólny stan zdrowia i obciążenie chorobami przewlekłymi. Pacjenci z silnym układem odpornościowym mogą lepiej poradzić sobie z wirusem grypy i mieć łagodniejsze objawy.

Na podstawie wymienionych objawów, bez przeprowadzania dodatkowego badania, można wykryć grypę.

Wirusy grypy prowadzą do pojawienia się objawów, które mogą wystąpić również przy innych schorzeniach układu oddechowego. Podobne symptomy mogą wywoływać wirusy paragrypy, adenowirusy i rhinowirusy. Często porównujemy grypę do przeziębienia. Choć obie te choroby są wywoływane przez wirusy, różnią się między sobą w kilku aspektach:

 •     Początek objawów – w przypadku wirusa grypy symptomy pojawiają się nagle, natomiast w przypadku przeziębienia dolegliwości występują powoli i stopniowo.
 •     Gorączka – jest jednym z najczęściej występujących objawów grypy (u osób starszych może w ogóle nie wystąpić). Znacznie rzadziej pojawia się przy przeziębieniu – zwykle ciepłota ciała jest wówczas jedynie nieznacznie podwyższona.
 •     Ból głowy – typowy objaw grypy. W przypadku przeziębienia występuje rzadko.
 •     Ból mięśni i stawów – intensywne u chorych na grypę. Przy przeziębieniu jest to rzadki symptom o niewielkim nasileniu.
 •     Osłabienie – po zarażeniu grypą chorzy są bardzo osłabieni, wręcz wyczerpani. Samopoczucie pacjentów z przeziębieniem jest pogorszone, ale nie w tak dużym stopniu.
 •     Ból gardła i chrypka – w przypadku grypy pojawiają się rzadko, natomiast są bardzo charakterystyczne u chorych z przeziębieniem.
 •     Brak apetytu – częsty objaw grypy. Przy przeziębieniu występuje rzadko.
Leia também:  Como Saber Que Tipo De Cabelo Tenho?

Rozpoznanie choroby w okresie jesienno-zimowym, na który to przypada w Polsce epidemia grypy, dokonuje się na podstawie objawów pacjenta. Inne badania nie są najczęściej potrzebne, aby z dużym prawdopodobieństwem zdiagnozować grypę.

W przypadku wątpliwości lub w sytuacji, gdy do zachorowania dochodzi poza okresem epidemii, można wykryć wirusa grypy przeprowadzając odpowiednie badania laboratoryjne. W tym celu wykonuje się zazwyczaj wymaz z nosa i gardła.

Metoda RT-PCR umożliwia wykrycie materiału genetycznego wirusa i potwierdzenie grypy.

Grypa jest chorobą wirusową. W jej leczeniu nie stosuje się więc antybiotyków, które działają przeciwbakteryjnie. Objawy grypy najczęściej utrzymują się kilka dni i samoistnie ustępują. U pacjentów z niepowikłaną grypą zaleca się stosować leki, działające na nieprzyjemne dolegliwości związane z chorobą.

W przypadku osób, u których grypa może mieć cięższy przebieg lub znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia powikłań, lekarz może zalecić zastosowanie leków przeciwwirusowych. Dotyczy to m.in. osób z niedoborami odporności, niektórymi chorobami przewlekłymi i osób starszych.

Kobiety w ciąży i małe dzieci również mogą być objęte taką kuracją, ponieważ one także należą do osób, u których grypa może mieć poważniejszy przebieg.

Leczenie grypy zazwyczaj jest objawowe. Takie postępowanie jest najczęściej wystarczające, aby uśmierzyć ból i dyskomfort chorego. Pacjenci powinni pozostać w domu i jak najwięcej wypoczywać. Organizm może wówczas sprawniej zwalczać wirusa grypy. Zaleca się też przyjmowanie większych ilości płynów.

Izolacja ma na celu również zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby. Wirusy przenoszone drogą kropelkową z łatwością przedostają się do organizmu kolejnej osoby. Zaleca się, aby ograniczyć kontakt z innymi ludźmi przynajmniej od momentu wystąpienia objawów, przez okres utrzymywania się gorączki i jeszcze minimum 24 godziny po jej ustąpieniu.

Leczenie grypy obejmuje stosowanie:

 •     leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych – np. paracetamolu, ibuprofenu, aspiryny. Obniżą one podwyższoną temperaturę ciała i złagodzą bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, a także ból gardła. W przypadku grypy u dzieci nie należy podawać im aspiryny ze względu na ryzyko pojawienia się rzadkiego, ale bardzo niebezpiecznego zespołu Reye'a;
 •     leków przeciwkaszlowych – suchy kaszel często dokucza chorym. Jeśli jest bardzo męczący można sięgnąć po leki przeciwkaszlowe bez recepty np. Supremin lub Syrop islandzki;
 •     leki łagodzące katar – krople lub aerozol do nosa szybko przyniosą ulgę i zmniejszą obrzęk błony śluzowej nosa. W przypadku niemowląt, a także kobiet w ciąży można zastosować wodę morską do nosa np. Sterimar lub Marimer.

W przypadku dzieci do 2-ego roku życia, nie zaleca się stosowania żadnych leków na kaszel lub inne objawy przeziębienia i grypy bez konsultacji z lekarzem. U części chorych korzystne efekty może przynieść leczenie przeciwwirusowe.

Dotyczy to szczególnie tych grup pacjentów, u których jest większe ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia i wystąpienia powikłań. Zazwyczaj są to m.in. pacjenci z przewlekłymi i postępującymi chorobami przewlekłymi m.in. chorobami serca, ale także osoby starsze lub z osłabioną odpornością.

Leki przeciwwirusowe należy zacząć przyjmować jak najwcześniej po wystąpieniu objawów zakażenia.

Ryzyko powikłań u osób ogólnie zdrowych, bez chorób dodatkowych, ze sprawnie działającym układem odpornościowym jest dosyć niskie, choć też istnieje.

Inaczej jest u pacjentów z grup ryzyka, wymienionych wcześniej.

W przypadku tej grupy chorych, grypa niesie ze sobą szczególne niebezpieczeństwo groźnych dla zdrowia i życia komplikacji, których nie należy lekceważyć. Najczęstsze powikłania grypy to:

 •     zapalenie płuc – zarówno takie, które może być wywołane bezpośrednio przez wirusa grypy, jak i wtórne bakteryjne zapalenie płuc;
 •     inne infekcje górnych dróg oddechowych m.in. ostre zapalenie oskrzeli, ucha środkowego, gardła, krtani i tchawicy;
 •     zapalenie nerek;
 •     zapalenie mięśnia sercowego;
 •     zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, uszkodzenie wybranych struktur mózgu;
 •     zapalenie mięśni, ich uszkodzenie lub martwica.

U pacjentów zarażonych wirusem grypy może również dojść do zaostrzenia chorób podstawowych, na które cierpią. Dotyczy to m.in. schorzeń serca i układu krążenia, dróg oddechowych i cukrzycy.

Najgroźniejszym powikłaniem zakażenia jest zgon chorego, który na szczęście występuje rzadko.

W przypadku zakażenia u kobiet ciężarnych istnieje ryzyko komplikacji ciążowych – poronienia, przedwczesnego porodu, a także wad wrodzonych u dziecka.

O wystąpieniu komplikacji mogą świadczyć takie objawy jak: wysoka gorączka trwająca ponad 3 dni, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia chorego, duszności, sinica, bóle w klatce piersiowej, duża senność, zaburzenia świadomości i zawroty głowy.

  Wskazany jest wówczas szybki kontakt z lekarzem. Powikłania po grypie mogą być groźne i zostawiać trwałe następstwa zdrowotne. Jest to kolejny czynnik, odmienny niż przy przeziębieniu.

Komplikacje w przypadku przeziębienia są rzadkie i mają łagodniejszy przebieg.

 • Choć grypa jest groźną chorobą, mogącą prowadzić do tak poważnych następstw jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, można jej skutecznie zapobiegać. Podstawowe zasady profilaktyki to:
 1.     Przestrzeganie zasad higieny – częste mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kichania lub kaszlu.
 2.     Izolacja chorych.
 3.     Szczepienia ochronne przeciwko grypie.

Częste mycie rąk to jedna z podstawowych zasad profilaktyki. Zaleca się też jak najrzadsze dotykanie  ust, oczu i innych części twarzy, aby nie przenieść wirusa z dotkniętej powierzchni do dróg oddechowych.

Chorzy powinni pozostać w domu i jak najbardziej ograniczyć kontakty z innymi ludźmi. Wirusy grypy przenoszone drogą kropelkową łatwo rozprzestrzeniają się szczególnie podczas kichania i kaszlu.  Należy więc zawsze zakrywać usta i nos.

  W przypadku grypy najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Ze względu na to, że wirus często podlega mutacjom, konieczne jest stosowanie szczepionki przeciw grypie każdego roku. Dostępność tych leków w danym kraju zależy od zapotrzebowania na danym rejonie.

Ich skład może też różnić się w zależności od obszaru geograficznego. Należy więc zawsze stosować tylko te szczepionki, które zostały zarejestrowane w Polsce.

Szczepienia w przypadku grypy zalecane są wszystkim osobom powyżej 6-ego miesiąca życia. Szczególnie jednak dotyczy to osób z grup ryzyka, ich rodzin, a także tych, którzy narażeni są na częsty kontakt z chorymi np. pracowników opieki zdrowotnej. Szczepionkę można podać w całym sezonie grypowym, choć zaleca się, aby zrobić to na jego początku.

Skuteczność sięga 70-90%. Szczepionka nie zawiera żywych wirusów grypy, więc nie może wywołać choroby. Możliwe jest jednak wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych, które częściej pojawiają się u osoby, szczepionej po raz pierwszy. Nie każdy może uchronić się przed grypą dzięki szczepieniu. U części pacjentów, jest ono przeciwwskazane.

Decyzję o możliwości podania leku może podjąć jedynie lekarz.

Grypa jest groźną chorobą. Mimo to, wciąż niedostateczna ilość Polaków chce stosować szczepionki. Być może wynika to ze zbyt małej wiedzy na temat samej choroby lub nieodróżniania jej od przeziębienia. Objawy są jednak najczęściej nagłe i intensywne, a możliwe komplikacje znacznie groźniejsze. Szczepionka nawet jeśli nie ochroni całkowicie przed zachorowaniem, powoduje łagodniejsze przejście choroby i znacząco zmniejsza ryzyko powikłań.Bibliografia:

 1. Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy, Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (2019).
 2. Talarek E., Pediatra II, PZWL, 2019, str. 1129-1130.

Kto dla Was pisze?

Ekspert allecco.pl o sobie: Nazywam się Dominika Pagacz-Tokarek. Bycie farmaceutą to dla mnie nie tylko zawód, ale przede wszystkim możliwość niesienia pomocy innym w zakresie zdrowia. Aby robić to coraz lepiej, ciągle się uczę i doszkalam. W wolnym czasie czytam książki i układam puzzle. Lubię też aktywnie spędzać czas w gronie rodzinnym.

Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego.

Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: [email protected]

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*