Czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy?

Ciąża to okres dużych zmian fizycznych w organizmie kobiety. To także czas, gdy pod wpływem hormonów ciągle zmieniają się nasze emocje. Towarzyszące ciąży objawy, zmiany w postrzeganiu własnego ciała i nastawienie do rodzicielstwa wpływają na to, czy mamy ochotę na miłość w czasie ciąży czy seks jest ostatnią rzeczą, o której myślimy. Oto, co powinnaś wiedzieć o seksie podczas ciąży.

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Przyszli rodzice często obawiają się, czy seks nie zaszkodzi dziecku. O ile nie występują problemy medyczne to współżycie w ciąży jest bezpieczne i nie ma powodu, by zmieniać czy ograniczać dotychczasową aktywność seksualną. Zdecydowana większość kobiet w ciąży może bezpiecznie odbywać stosunki płciowe czy też uprawiać seks oralny, petting i necking.

Seks pochwowy w czasie ciąży jest bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Dziecko jest chronione przez mięsień macicy i wody płodowe, które stanowią „poduszkę bezpieczeństwa” dla płodu podczas seksu.

Dziecko podczas stosunku nie odczuwa żadnych uderzeń, co najwyżej łagodne kołysanie. Dodatkowo gęsty czop śluzu w szyjce macicy uniemożliwia przedostawaniu się bakterii z pochwy do jamy macicy i chroni dziecko przed infekcją.

Może się zdarzyć, że podczas orgazmu wystąpią niepokojące skurcze macicy a po stosunku plamienie.

Jeżeli są one lekkie to nie wzbudzają niepokoju natomiast silny ból podczas stosunku lub krwawienie z pochwy czy wyciek płynu owodniowego powinny skłonić kobietę do jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza lub na izbę przyjęć najbliższego szpitala położniczego.

Podczas seksu oralnego należy unikać wdmuchiwania powietrza do pochwy. Pęcherzyki powietrza, które pod ciśnieniem dostaną się do pochwy mogą spowodować zator powietrzny, bardzo rzadkie powikłanie ale stanowiące poważne zagrożenie dla kobiety i dziecka.

Seks analny nie jest uważany za bezpieczny w czasie ciąży i należy go unikać ze względu na możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, co stanowi realne zagrożenie dla dziecka. Seks analny może także podrażniać hemoroidy, znacznie częściej rozwijające się w ciąży, i powodować dyskomfort, ból, a nawet krwawienie.

Seks w ciąży – kiedy zachować ostrożność?

Podczas ciąży należy powstrzymać się od współżycia gdy występują:

 • krwawienia z pochwy
 • zagrażające poronienie
 • zagrażający poród przedwczesny
 • niewydolność cieśniowo-szyjkowa (popularnie zwana niewydolną szyjką macicy)
 • odpływanie płynu owodniowego
 • łożysko przodujące lub nisko schodzące (łożysko pokrywające całkowicie lub częściowo ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy)
 • choroba przenoszona drogą płciową u któregoś z partnerów (wówczas zalecane są stosunki w prezerwatywie)
 • ostrożność wskazana jest w ciąży mnogiej (bliźniaczej, trojaczej lub więcej)

Seks w ciąży – I, II czy III trymestr?

Jeśli nie występują przeciwwskazania natury medycznej można bezpiecznie uprawiać seks we wszystkich trymestrach ciąży.

Pierwszy trymestr (do 13. tygodnia ciąży) Zmiany hormonalne na początku ciąży i zmiany kształtu ciała (przede wszystkim powiększające się i bardziej wrażliwe na dotyk piersi) mogą sprawić, że kobieta czuje się bardziej seksowna i ma większą ochotę na miłość. Jednak te same wahania hormonalne mogą powodować nudności, wymioty, zmęczenie, senność i brak ochoty na seks.

Drugi trymestr (tygodnie 14.–27.) To najprzyjemniejszy czas w ciąży, gdy minęły wczesne objawy a nie są jeszcze dokuczliwe dolegliwości końcowych tygodni ciąży. Brzuch rośnie, ale wciąż jest na tyle mały, żeby móc wygodnie się kochać.

W tym czasie też jest największe libido – często większe niż przed ciążą! Natomiast zwiększone ukrwienie narządów płciowych powoduje, że orgazmy mogą być intensywniejsze – co czasem niepokoi gdyż może prowadzić do skurczów macicy.

Jeżeli ustępują one w ciągu 1-2 godzin od stosunku nie wymagają konsultacji lekarskiej.

Trzeci trymestr (tygodnie 28.–40.) Pod koniec ciąży zainteresowanie seksem maleje. W miarę jak brzuch się powiększa, większość pozycji seksualnych może być niewygodna. Pojawiają się dolegliwości gastryczne, zaparcia, parcie na mocz, bóle kręgosłupa.

Obrzęki nóg, przyrost masy ciała i zmiana sylwetki mogą utrudniać aktywność seksualną.

Pod koniec ciąży penetracja seksualna i orgazm mogą wywołać skurcze Braxtona-Hicksa – łagodne skurcze występujące u większości kobiety pod koniec ciąży, które czasami po współżyciu mogą zamieniać się w długie, nieprzyjemne twardnienie brzucha.

Seks w ciąży – jak zadbać o komfort

Występujące na początku ciąży objawy takie jak nudności, wymioty, zmęczenie, uczucie senności czy labilność emocjonalna mogą się przekładać na chęć współżycia.

Powiększające się piersi dla jednych pań są źródłem dodatkowych przyjemności podczas pieszczot i stymulacji brodawek sutkowych, dla innych nieprzyjemnego odczucia bolesności i wzmożonego napięcia.

Zmieniający się kształt ciała, zanik talii i przyrost wagi wpływają na samoakceptację i mogą powodować niechęć do współżycia. Dlatego niezwykle ważna jest jasna i  czuła komunikacja w związku, mówienie o swoich potrzebach i obawach w otwarty sposób.

Które pozycje seksualne są najlepsze w czasie ciąży?

Pozycje, które były preferowane przed ciążą i na początku ciąży, z czasem mogą być niewygodne lub nawet niebezpieczne w późniejszych etapach ciąży. Na przykład pozycja klasyczna czyli gdy kobieta leży na plecach (tzw. pozycja misjonarska). W drugim i trzecim trymestrze zalecane są pozycje:

 • kobieta na partnerze – pozycja na jeźdźca
 • stojąca,
 • pozycje tylne, np. siedząca tylna, kolankowo-łokciowa (tzw. na pieska)
 • na boku – tzw. pozycja na łyżeczkę.

Najważniejszy jest takie dobranie pozycji, aby stosunek był komfortowy i satysfakcjonujący dla obojga partnerów oraz niebolesny dla kobiety. Jeżeli dyskomfort podczas współżycia związany jest z obrzękiem warg sromowych i żylakami sromu można użyć żeli nawilżających z kwasem hialuronowym lub na bazie wody, co znacznie poprawia jakość i komfort podczas stosunku.

Intymność

Jeśli są powody medyczne lub kobieta nie ma chęci na współżycie warto budować intymność z partnerem aby okazywać sobie miłość i zainteresowanie. Intymność to coś więcej niż seks a miłość i uczucie można wyrazić na wiele sposobów, np.:

 • przytulanie
 • całowanie
 • masaż
 • petting i necking
 • seks oralny

Seks w ciąży – czy przyspiesza poród

Seks w czasie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, może powodować skurcze macicy. W późnej ciąży orgazm lub penetracja seksualna mogą wywołać skurcze Braxtona Hicksa. Jednak te skurcze nie wskazują ani nie wywołują akcji porodowej, nie powinny więc być powodem do obaw.

W okresie okołoporodowym współżycie jest przez lekarzy-położników nawet zalecane, ponieważ w spermie znajdują się oksytocyna i prostaglandyny – związki chemiczne, które rozpulchniają szyjkę macicy i mają działanie naskurczowe.

Również oksytocyna uwalniana podczas orgazmy u kobiety wzmaga czynność skurczowa macicy i przyspiesza akcję porodową.

Seks po porodzie – jak szybko można uprawiać seks po porodzie?

Macica po urodzeniu łożyska to wielka rana, która jest otwartą drogą dla wszelkiego rodzaju patogenów. Podczas współżycia jest zawsze większe ryzyko wprowadzenia różnego rodzaju drobnoustrojów do dróg rodnych kobiety.

Wstrzymanie się od seksu przez okres połogu (6 tygodni po porodzie) chroni kobietę przed poporodowym zapaleniem endometrium, mogącym doprowadzić także do zapalenia otrzewnej.

Leia também:  Como Fazer Com Que Nenhuma Pessoa Desconhecida Me Mande Mensagem?

Dlatego dopóki nie ustąpi krwawienie poporodowe nie powinno się odbywać stosunków pochwowych; zalecane jest powstrzymanie się od współżycia do czasu kontrolnej wizyty poporodowej u lekarza-ginekologa Popęd seksualny po porodzie może być niższy niż zwykle.

To normalne! Zmęczenie, stres związany z opieką nad dzieckiem, brak wiedzy i wprawy w postępowaniu z noworodkiem, problemy z piersiami podczas laktacji mogą wpływać na libido. Jeśli nie chcesz lub nie masz siły uprawiać seksu, spróbuj innych sposobów na utrzymanie intymnej relacji ze swoim partnerem.

Większość par wraca do aktywnego życia seksualnego w pierwszym roku życia dziecka. Kobieta i jej partner muszą także zdawać sobie sprawę ze zmiany warunków anatomicznych w pochwie po porodzie drogami natury, co może znacząco wpływać na komfort współżycia. Dlatego niezwykle ważna jest edukacja przedporodowa i ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla).

Aby je wzmocnić ściśnij mięśnie, których używasz, aby zatrzymać przepływ moczu i przytrzymaj je przez 10 sekund. Zrób to 10 do 20 razy z rzędu co najmniej trzy razy dziennie (ok. 100 powtórzeń dziennie). Konieczne może być stosowanie lubrykantów z kwasem hialuronowym w celu zmniejszenia dyskomfortu suchości pochwy.

Trzeba także pamiętać o skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji podczas karmienia piersią.

Źródła

1. Kremska A., Wróbel R., Kołodziej B. et al. Zachowania seksualne kobiet w ciąży Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2013; 1: 75–85

2. Staruch M., Kucharczyk A., Zawadzka K. Sexual activity during pregnancy Neuroendocrinol Lett 2016; 37 (1): 53-58

3. Lockwood CJ, et al. Prenatal care: Initial assessment https://www.uptodate.com/contents/search

4. Gabbe SG, et al. Preconception and prenatal care. In: Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies 7th ed. Elsevier; 2017  https://www.clinicalkey.com

5. Frequently asked questions. Pregnancy FAQ090. Early pregnancy loss. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/Patients/FAQs/Early-Pregnancy-Loss 6.    Lee J.T., Lin C.L., wan G.H. et al. Sexual Positions and Sexual Satisfaction of Pregnant Women Journal of Sex & Marital Therapy 2010; 36:408–420

Zapalenie pęcherza a seks

Hej, czy Wy też miewacie takie momenty, że dziwicie się, jak mogłyście_mogliście przeżyć tyle lat, ile macie, i nie wiedzieć o jakiejś – jak się okazuje – oczywistości, podczas gdy niemal wszyscy o niej wiedzą? Ja na przykład dopiero miesiąc temu dowiedziałam się o powiązaniach bujnego życia seksualnego z zapaleniem pęcherza. Postanowiłam natychmiast podzielić się tym ze światem! Bo być może jest jeszcze ktoś, kto nie ma o tym pojęcia. Jest taki ktoś… prawda?

Zapalenie pęcherza po stosunku

Na początku myślałam, że to jakieś nowe doniesienia naukowe. Gdy zaczęłam pobieżnie zgłębiać temat, okazało się, że w Internecie aż roi się od artykułów na temat zapalenia pęcherza moczowego „od nadmiaru seksu”.

Najbardziej rozśmieszyła mnie wzmianka o tym, że zapalenie pęcherza nazywa się również syndromem lub chorobą miesiąca miodowego (że niby nigdy człowiek tak nie kopuluje, jak wtedy, hmm…).

Nie chciałabym trafić do lekarza, który użyłby akurat tego określenia dla mojego chorego pęcherza! I choć przyczyny zapalenia mogą być różne, faktem jest, że ta dolegliwość występuje głównie u osób aktywnych seksualnie.

Zapalenie pęcherza po stosunku to nie mit

Pominę tłumaczenie, czym jest aktywne życie seksualne, ale za to napiszę, czym jest zapalenie pęcherza moczowego.

To choroba powszechnie występująca, określana zwykle jako bakteryjny stan zapalny dróg moczowych, pojawiający się częściej u osób z macicami niż u osób z penisami.

Wiąże się to z budową anatomiczną oraz lokalizacją cewki moczowej (osoby z macicami mają nawet pięciokrotnie krótszą cewkę moczową, ponadto znajduje się ona blisko odbytu, co ułatwia zakażenie bakteriami).

Ściślej mówiąc, zapalenie pęcherza głównie powoduje bakteria (zazwyczaj E. coli), jednak istnieją też niebakteryjne odmiany zapalenia pęcherza, na przykład wywołane przez wirusy HSV1 czy HSV2, a także bakterie Chlamydia lub grzyby.

Zapalenia pęcherza nie można mylić z zapaleniem cewki moczowej (choć obydwie choroby dotyczą układu moczowego). To drugie najczęściej stanowi wynik choroby przenoszonej drogą płciową. Zapalenie cewki moczowej jest stanem zapalnym błony śluzowej cewki moczowej, wynikającym z zakażenia różnymi drobnoustrojami.

Więcej o chorobach wenerycznych przeczytasz w artykule napisanym przez naszą zaprzyjaźnioną ginekolożkę: O chorobach przenoszonych drogą płciową.

Nawracające zapalenie pęcherza – kto jest na celowniku?

Na nawracające zapalenie pęcherza moczowego narażone są osoby z macicami między 15. a 34. rokiem życia, najczęściej te aktywne seksualnie, gdyż współżycie sprzyja zakażeniom cewki moczowej. Jeśli na śluzówce pojawiają się otarcia, to już prosta droga do infekcji dróg moczowych. W grupie ryzyka znajdują się również osoby w ciąży oraz po menopauzie.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Czujesz pieczenie cewki moczowej oraz parcie na pęcherz. Biegniesz do łazienki. Ból w trakcie oddawania moczu. Sik – przerwa (ból pęcherza). Sik – przerwa (ból pęcherza). Tak mniej więcej wygląda zapalenie pęcherza. Oddawanie moczu przebiega partiami i jest naprawdę nieprzyjemne. A gdy już skończysz się załatwiać i umyjesz ręce, znowu czujesz potrzebę oddania moczu.

To najczęściej spotykane objawy zapalenia pęcherza. Do tego dochodzi ból podbrzusza, uczucie niedostatecznie opróżnionego pęcherza tuż po oddaniu moczu oraz ogólne złe samopoczucie.

Diagnostyka

Aby zdiagnozować zapalenie pęcherza, lekarz zleca morfologię krwi, badanie ogólne moczu lub wykonanie posiewu moczu z antybiogramem. W ten sposób potwierdza się obecność bakterii, podwyższone wartości leukocytów, wzrost wskaźników stanu zapalnego. Niekiedy stwierdza się również krew w moczu.

Badania wykonuje się w przypadkach:

 • gdy antybiotykoterapia jest nieskuteczna,
 • gdy istnieje podejrzenie powikłanego ZUM (zakażenia układu moczowego),
 • gdy ZUM wystąpiło w czasie poniżej miesiąca od poprzedniego epizodu.

Powikłane ZUM:

 • występuje u osób z penisami,
 • ma miejsce w przypadku zaburzeń anatomicznych/czynnościowych układu moczowego u osób z macicami (czyli takich jak kamica moczowa lub cukrzyca),
 • to także zakażenie układu moczowego wywołane drobnoustrojami nietypowymi.

Nawrót ZUM oznacza pojawienie się objawów po mniej niż 2 tygodniach od poprzedniego leczenia i powoduje go ten sam drobnoustrój.

Reinfekcja (ponowne ZUM) to objawy występujące po ponad 2 tygodniach, nawet jeżeli wywołuje go ten sam drobnoustrój.

Profilaktyka

Ok, króliczki. To co robimy po seksie?

Nie, nie wtulamy się w poduchę z zamiarem zaśnięcia! Kicamy do łazienki na siku oraz mycie NIE TYLKO RĄK.

A poza tym…?

Poza tym pamiętamy o profilaktyce w ciągu dnia, nie tylko po stosunku.

Zapalenie pęcherza moczowego najlepiej ugasić wodą, dlatego pijemy duże ilości płynów, oddajemy mocz, gdy tylko poczujemy potrzebę (nie zaraz, za chwilę czy jak się skończy odcinek).

Chodzi tu o częste wypłukiwanie czynników chorobotwórczych z dróg moczowych. Krótko mówiąc: w pełnym pęcherzu moczowym namnażają się bakterie.

Dobrym pomysłem jest też wypijanie szklanki wody tuż przed stosunkiem płciowym. Prezerwatywa, żel i szklanka wody nie brzmią jak zestaw idealny na wieczór, ale specjaliści zgodnie twierdzą, że zarówno nawilżenie od zewnątrz (zmniejszanie ryzyka otarć), jak i nawodnienie od wewnątrz (prowokowanie do częstego oddawania moczu) mają znaczenie w zapobieganiu infekcjom układu moczowego.

Co jeszcze? Dbamy o higienę osobistą (mycie codziennie i nie ma przebacz) oraz przestrzeganie zasad podcierania się. A raczej zasadY, bo istnieje tylko jedna. Kto jest w teamie OD PRZODU DO TYŁU, ręka w górę! Czemu to ważne? Bo zapobiega przemieszczaniu bakterii z okolic odbytu w okolicę ujścia cewki moczowej.

Leia também:  Como Saber Que Alguém Me Bloqueou No Whatsapp?

Przeczytaj też nasz artykuł o higienie intymnej po stosunku.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Najczęściej w przypadku ostrego zapalenia pęcherza stosuje się antybiotyki, natomiast w lżejszych stanach rekomenduje się tak zwane chemioterapeutyki (dostępne bezrecepty) – w tym przypadku na przykład furaginę (Furaginum). Furagina hamuje syntezę białek i niszczy DNA bakterii, w efekcie ograniczając ich namnażanie się. Istotne jest, by przyjmować ją nawet po ustąpieniu objawów.

Nawracające infekcje dróg moczowych (w tym nawracające zapalenie pęcherza) to choroby bardzo dokuczliwe, trudne do „wyciszenia”. Niezależnie od sposobu leczenia warto pamiętać o profilaktyce, czyli przestrzeganiu wyżej wymienionych zasad, z naciskiem na przyjmowanie dużej ilości płynów.

Wielu specjalistów rekomenduje domowe sposoby jako uzupełnienie antybiotykoterapii, na przykład napoje wzbogacone w witaminę C dzięki owocom: żurawinie, granatowi, jeżynom, czarnej porzeczce czy cytrynie. Co ciekawe, udowodniono, że sok z żurawin hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych.

Wyciąg z owoców żurawiny można również przyjmować w formie tabletek. Istnieją także mieszanki ziół, pomocne w przypadku chorób nerek i układu moczowego – działają moczopędnie, wspomagają leczenie, ale nie powinny być środkiem zastępczym dla środków farmakologicznych.

Wszystkie dolegliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym, który podpowie, jak najlepiej leczyć zapalenie pęcherza.

W przypadku osób po menopauzie często stosuje się dopochwowe stosowanie estrogenów. Pomagają one przywrócić prawidłową florę bakteryjną, co hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za zakażenia układu moczowego.

Co w przypadku zapalenia spowodowanego aktywnością seksualną?

W tym przypadku lekarz może zalecić przyjmowanie profilaktycznej pojedynczej dawki antybiotyku po stosunku płciowym.

Czy można nabyć odporność?

Ostatnią ciekawostką, na którą się natknęłam, jest tak zwana immunoprofilaktyka w postaci preparatu (nazywanego szczepionką) zwiększającego odporność na zakażenia bakteriami wywołującymi typowo zapalenie pęcherza. Preparaty te stosuje się tylko na zlecenie i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Badania kliniczne potwierdzają skuteczność środków mających w składzie ekstrakt z bakterii Escherichia coli.

Czy można uprawiać seks podczas infekcji pęcherza moczowego?

Jeśli dopadło Was zapalenie pęcherza (po stosunku czy bez), ale nadal macie ochotę wykorzystać w pełni Wasz miesiąc miodowy (powstrzymajcie mnie od tych żartów!), musicie przestrzegać pewnych zasad.

Przede wszystkim: siku i prysznic przed współżyciem (nie zaczynajcie akcji, gdy pęcherz jest pełny). Następnie prezerwatywa. W grze wstępnej staramy się nie podrażniać cewki moczowej (zatem lepiej darować sobie stymulację łechtaczki).

Po stosunku znowu prysznic (w trakcie kąpieli łatwiej o zakażenie okolic intymnych bakteriami z okolic odbytu, i nie tylko) oraz picie dużej ilości płynów.

Oczywiście niektórzy specjaliści zalecają całkowitą wstrzemięźliwość seksualną, aż objawy całkowicie ustąpią. Wydaje się to całkiem rozsądne (w obawie przed pogorszeniem sytuacji), ale jeżeli ktoś mimo wszystko decyduje się na igraszki, lepiej robić to z głową (i pustym pęcherzem).

Zapalenie pęcherza – jak się chronić?

Jak to mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jestem prawie pewna, że ten, kto wymyślił to sformułowanie, miał na myśli właśnie nawracające zapalenie pęcherza.

Kto doświadczył go przynajmniej raz, ten wie, o czym mowa – ciągłe pieczenie cewki moczowej czy ból przy oddawaniu moczu to nie są dolegliwości, które da się zignorować.

Z kolei zapobieganie nie wymaga wyrzeczeń czy ogromnych rewolucji we własnych nawykach, a zaledwie zapamiętania kilku podstawowych zasad.

Chcesz być zdrowa_y? Rób siku, gdy potrzebujesz, myj się, nawadniaj organizm, nie przesadzaj z cukrem (który stanowi pożywkę dla bakterii) i alkoholem (odwadnia organizm). Po stosunku obowiązkowo zrób siku i umyj okolice intymne. Podcieraj się od przodu do tyłu. Tak niewiele trzeba, by uchronić się od problemów. Choroba jasna!

Pieczenie pochwy po stosunku i podczas. Czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy?

Infekcje intymne to dolegliwości, które dotykają wielu kobiet. Występują wskutek niewłaściwej higieny, osłabionej odporności, zakażeń drożdżycą i wielu innych czynników. Powodują zwykle nieprzyjemne objawy, m.in.

świąd oraz pieczenie, które często daje się we znaki po stosunku.

Jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Co zrobić, by się przed nimi uchronić i wreszcie: czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, poznasz je w tym artykule!

Zapalenie pochwy po stosunku

Przyczyną zarówno chorób wenerycznych, jak i infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych może być seks bez zabezpieczenia.

Choroby i zakażenia intymne, które nie wywołują żadnych objawów u nosiciela, mogą doprowadzić do rozwoju pełnoobjawowej infekcji u jego partnera seksualnego.

Jeżeli więc symptomy infekcji pojawiają się po stosunku, niewykluczone, że przyczyną ich wystąpienia jest zakażenie przeniesione drogą płciową. Niekiedy objawy zapalenia pochwy mogą wystąpić dopiero po jakimś czasie od seksu, a początkowo infekcja przebiega bezobjawowo.

Leczenie infekcji po stosunku

Leczenie infekcji intymnej, która wystąpiła po stosunku, zwykle polega na zastosowaniu dopochwowych leków przeciwgrzybiczych, np. klotrimazolu czy nystatyny. Najczęściej stosuje się je w postaci kremów lub tabletek.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest zakażenie drożdżycą, leczenie warto wspomóc również probiotykami i preparatami zawierającymi florę bakteryjną. W cięższych przypadkach konieczna może być terapia doustna, np. flukonazolem. Pacjentkom w ciąży zaleca się mikonazol i ekonazol.

Jeżeli kobieta cierpi z powodu waginozy i jest w ciąży, lekarz zaleca antybiotykoterapię metronizadolem lub klindamycyną. W przypadku gdy diagnoza wykazuje zakażenie rzęsistkiem pochwowym, konieczne jest leczenie obojga partnerów.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

By zmniejszyć ryzyko infekcji intymnych po stosunku, należy dbać o higienę własną oraz partnera. Powinno się również unikać kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami, a jeśli mają one miejsce – stosować prezerwatywy, które zabiegają przenoszeniu drobnoustrojów między partnerami.

Jeśli z powodu suchości pochwy dochodzi do drobnych otarć w czasie stosunku, warto podczas współżycia sięgać po dostępne w aptekach żele nawilżające. Niewskazany jest także seks w czasie miesiączki, kiedy ryzyko rozwoju infekcji jest znacznie wyższe.

Ostrożność należy zachować również po długotrwałej antybiotykoterapii, w czasie osłabienia odporności lub podczas zaburzeń hormonalnych spowodowanych niedoczynnością tarczycy oraz ciążą. Warto wówczas sięgać po specjalne preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które regulują mikroflorę pochwy.

Również w przypadku, kiedy infekcja u jednego z partnerów już wystąpiła, nie należy ukrywać tego faktu, ani zastanawiać się, seks czy i jak uprawiać. Stosunek koniecznie powinien wówczas odbywać się z użyciem prezerwatyw.

Grzybica pochwy a seks

Podczas leczenia infekcji intymnych wiele kobiet zastanawia się, czy może uprawiać seks bez ryzyka zakażenia partnera. W takich sytuacjach specjaliści zalecają jednak powstrzymanie od współżycia.

Leia também:  Como Saber Quando Uma Gata Vai Parir?

Z badań klinicznych wynika bowiem, że oprócz zakażenia partnera istnieje ryzyko podrażnienia błony śluzowej pochwy, a w konsekwencji do powstania kolejnych mikrouszkodzeń i pogłębienia infekcji.

Co więcej, zasadowy odczyn nasienia może utrudniać rozwój pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Jak długo powinna trwać abstynencja? Do czasu wyleczenia infekcji.

Leczenie infekcji intymnych zwykle odbywa się w warunkach domowych i nie jest czasochłonne. Po ustąpieniu objawów i zakończeniu zaleconej przez lekarza terapii można powrócić do współżycia.

Fakty i mity

Statystyki wskazują, że aż 75 proc. dorosłych kobiet na całym świecie przynajmniej raz przeszło infekcję intymną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wystąpienie zakażenia nie jest związane z wiekiem i nie musi być wynikiem współżycia z zakażonym partnerem.

Tego rodzaju infekcje zdarzają się bowiem w każdej grupie wiekowej u kobiet w będących różnych sytuacjach życiowych, zawodowych i materialnych. Nie jest słuszne również przekonanie, że dotykają przede wszystkim pań, które nie dbają należycie o higienę – z ich powodu cierpią także osoby, które skrupulatnie przestrzegają jej zasad.

Prawdą jest natomiast, że zakażeniom sprzyjają wizyty na basenie oraz w jacuzzi, częsta zamiana partnerów seksualnych, stres czy zaburzenia hormonalne spowodowane ciążą lub menopauzą. Niekiedy, by uchronić się przed infekcją, wchodząc na basen panie stosują tampony.

To błąd – tampon nie tylko nie uchroni przed zakażeniem miejsc intymnych, ale będzie mu sprzyjał! Aplikując go i wyjmując, podrażniamy nabłonek i powodujemy otarcia, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Z tego względu zaleca się stosowanie tamponów tylko i wyłącznie w czasie miesiączki.

Grzybica pochwy po stosunku to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Jej leczenie zwykle nie jest jednak trudne, a po zastosowaniu terapii przykre dolegliwości szybko ustępują.

By leczenie było skuteczne, a infekcja nie nawracała, nie należy lekceważyć lekarskich zaleceń, również tych dotyczących współżycia.

Czasowa abstynencja uchroni nas przed wzajemnym przekazywaniem drobnoustrojów i sprawi, że dyskomfort i dolegliwości wkrótce odejdą w niepamięć.

Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zdrowy seks. Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

Czasem seks może być przyczyną infekcji intymnych u kobiet. Jakie nawyki warto sobie wyrobić, aby bezpiecznie oddawać się łóżkowym rozkoszom?

Seks – nawet w stałym związku – może być przyczyną infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet. Dlatego tak ważne są dobre nawyki, które mogą im zapobiegać. Budowa męskich organów płciowych sprzyja ochronie przed infekcjami. Łatwiej jest wszystko dokładnie umyć. Kobiety mają gorzej.

Romantyczny prysznic

W czasie stosunku partnerzy dzielą się nie tylko rozkoszą, ale i całą swoją florą bakteryjną. I choć spontaniczny seks wydaje się bardziej ekscytujący, to jednak zdecydowanie bezpieczniejszy jest poprzedzony prysznicem, ale jeśli to niemożliwe, to umyciem okolic intymnych. Trzeba też umyć ręce, bo mogą być środkiem transportu dla groźnych drobnoustrojów.

Problemem bywa często higiena intymna panów. Wielu przy myciu okolic intymnych nie odciąga napletka i nie wymywa gromadzących się tam bakterii i grzybów, które mężczyznom nie szkodzą, ale kobietom – tak. Również panowie powinni używać do higieny intymnej płynów do tego przeznaczonych, bo intensywnie pachnące żele mogą działać drażniąco dla obojga partnerów.

Profilaktyczna gra wstępna

Gra wstępna, która ma dostarczać przede wszystkim wiele satysfakcji i potęgować podniecenie, zabezpiecza też przed infekcjami. Kiedy kobieta podnieca się, zaczyna produkować więcej śluzu pochwowego który chroni przed otarciami podczas stosunku. Prawidłowe pH pochwy jest kwaśne i waha się między 3,5 a 4,5.

Kwaśny odczyn śluzu zabezpiecza środowisko pochwy przed rozwojem drobnoustrojów i powstawaniem infekcji. Drobne nawet niewidoczne otarcia to wrota dla bakterii, wirusów i grzybów. Jeśli z jakiejś przyczyny, a zdarza się to nawet z powodu stresu, pochwa jest zbyt sucha, należy przed stosunkiem zastosować dostępny w aptekach nawilżający żel intymny.

Smarujemy wówczas niewielką ilością przedsionek i wewnętrzną część pochwy.

Sexy bielizna tylko do igraszek

Ginekolodzy nie są zwolennikami stringów oraz majtek z drażniącymi pochwę ozdobami ze skóry czy biżuterią. Pasek od stringów między pośladkami, zwłaszcza gdy się spocimy, działa jak zjeżdżalnia dla bakterii kałowych, które przedostają się z okolic odbytu do pochwy grożąc infekcją intymną oraz zakażeniem układu moczowego.

Dlatego taką bieliznę lepiej stosować tylko na specjalne okazje i na krótki czas. Zwłaszcza, że nawet zmieniana codziennie ze względu na swój krój nie uchroni przed bakteriami, które mogą być na spodniach.

Również ozdoby bielizny drażniące przedsionek pochwy i krocze powodują drobne otarcia, przez które łatwo dochodzi do zakażenia zarówno grzybiczego, jak i bakteryjnego. Problemem jest też nadmierna depilacja okolic intymnych. Włosy w okolicy narządów płciowych są nam potrzebne.

Chronią pochwę i jej przedsionek przed wnikaniem do środka zanieczyszczeń i patogenów. Depilując czy goląc się warto zostawić pasek owłosienia biegnący w rejonie warg sromowych.

Prezerwatywa zawsze trendy

Jeśli kobieta nie ma stałego partnera, bezwzględnie powinna uprawiać seks tylko z użyciem prezerwatywy. W ten sposób uniknie zarażenia nie tylko chorobami wenerycznymi, ale i wirusami zapalenia wątroby HCV, HBV czy zakażenia HIV.

Intensywny seks powoduje czasem infekcję cewki moczowej na skutek przeniesienia tam penisem bakterii Escherichia coli żyjących w odbycie partnerki i jego okolicach.

Dlatego po stosunku dobrze jest oddać mocz, który zmywa z cewki moczowej drobnoustroje.

Infekcje należy bezwzględnie leczyć

Infekcje intymne często sprawiają, że seks przestaje być przyjemny, nasila bowiem ich objawy. Każdy stosunek płciowy wiąże się wówczas z ryzykiem powstania mikrourazów. Istnieje też spore prawdopodobieństwo zakażenia partnera.

Dlatego w razie wystąpienia objawów infekcji, należy jak najszybciej rozpocząć terapię. Infekcję grzybiczą można wyleczyć dostępnymi bez recepty kapsułkami dopochwowymi. Jeśli zawierają fentikonazol, tak jak kapsułki Gynoxin® Optima, wykazują również działanie przeciwbakteryjne.

Mogą być więc pomocne przy infekcjach grzybiczych i mieszanych.

Jeśli jednak postać kapsułek dopochwowych nie jest dla nas komfortowa, możemy sięgnąć po dostępny bez recepty krem dopochwowy Gynoxin®. Krem stosowany 2 razy dziennie eliminuje objawy i leczy infekcję grzybiczą już w 3 dni.

Umożliwia to załączony aplikator, dzięki któremu stosowanie kremu dopochwowego jest niezwykle proste.

Co więcej, krem dopochwowy może być stosowany także przez partnera seksualnego w celu uniknięcia nawrotów infekcji intymnej lub jako równoczesna terapia, gdy objawy infekcji intymnej pojawią się także u niego.

Trzeba pamiętać, że leczenie infekcji intymnej powinno trwać co najmniej kilka dni, w trakcie których lepiej jest uniknąć kontaktów seksualnych. Jeśli jednak po tym czasie objawy nie ustąpią lub będą nawracać, należy udać się do ginekologa.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*