Częste wzdęcia – co oznacza ciągle wzdęty brzuch? Jakie są przyczyny wzdęć?

Częste wzdęcia – co oznacza ciągle wzdęty brzuch? Jakie są przyczyny wzdęć?

Wzdęcia to problem, który dotyka wielu osób. Wynika z gromadzenie się nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym, z którymi organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Chociaż dolegliwość jest dość kłopotliwa, to jednak w większości przypadków można się jej skutecznie pozbyć, stosując sprawdzone, domowe sposoby.

Co to są wzdęcia brzucha?

Wzdęcia to dość subiektywne uczucie, które bywa trudne do jednoznacznego zdefiniowania. U różnych osób mogą ujawniać się z odmiennym natężeniem i częstotliwością.

Nieprzyjemne uczucie wzdęcia pojawia się wówczas, gdy jelita wypełniają się nadmierną ilością gazów (metan, wodór, dwutlenek węgla) w wyniku procesów trawiennych, połykania powietrza podczas przeżuwania pokarmów i dyfuzji krwi.

Pod wpływem tego zjawiska ujawnia się nie tylko nieprzyjemne wrażenie rozpierania, a nawet bólu, ale także powiększenie obwodu brzucha.

Warto przy tym pamiętać, że u osób z tendencją do wzdęć dyskomfort pojawia się nawet pod wpływem prawidłowej objętości gazów w jelitach, która u osób zdrowych nie powoduje żadnych objawów. Jest to związane z zaburzeniem czucia trzewnego i motoryki jelit.

Wzdęcia najczęściej występują bezpośrednio po spożytym posiłku, a dolegliwości powinny ustąpić stosunkowo szybko. Zwykle następnego dnia dyskomfort zupełnie mija, a brzuch odzyskuje dawną objętość. Wzdęcia nie wpływają również na zwiększenie masy ciała.

Jeśli okazuje się, że objawy charakterystyczne dla wzdęć utrzymują się przez dłuższy czas, warto wziąć pod uwagę również inne przyczyny ujawniających się dolegliwości.

W niektórych przypadkach dla pełnej diagnozy lekarz może zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej.

Z czym można pomylić wzdęcia brzucha?

 • Przyrost masy ciała.
 • Wodobrzusze, często  w przebiegu marskości wątroby lub nowotworów.
 • Powiększona objętość narządów wewnętrznych jamy brzusznej (np. wątroby, śledziony, nerki) lub pojawienie się guzów lub dużych torbieli.
 • Zbliżająca się miesiączka. U wielu kobiet wzdęty brzuch sygnalizuje zbliżającą się miesiączkę.
 • Ciąża. Wzdęty brzuch i wrażenie pełności mogą być jednymi z wielu objawów ciąży, którym najczęściej towarzyszą lekkie skurcze macicy. Symptomy te u wielu kobiet występują z podobnym nasileniem jak w przypadku zbliżającej się miesiączki.

Przyczyny wzdęcia brzucha

Przyczyn wzdęć brzucha jest wiele. W większości przypadków są one związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi czy jedzeniem w pośpiechu i stresie, ale niekiedy mogą sygnalizować poważniejsze problemy, z którymi boryka się organizm.

 • Połykanie powietrza lub niekontrolowane zasysanie powietrza ustami podczas spożywania posiłków.
 • Powstawanie gazów podczas procesów rozkładu węglowodanów przez bakterie jelitowe.
 • Nadprodukcja gazów w jelitach wynikająca z nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych.
 • Spożywanie napojów z zawartością dwutlenku węgla.
 • Problemy z wydalaniem gazów, np. z powodu niedrożności jelit.
 • Zaburzenia procesów trawiennych w przebiegu chorób wątroby, trzustki, dróg żółciowych, jelita grubego.
 • Upośledzona eliminacja gazów, np. w przypadku nadciśnienia wrotnego. Niewłaściwa resorpcja gazów w jelitach w wyniku porażenia ich czynności.
 • Choroby ośrodkowego układu nerwowego, rozlane zapalenie otrzewnej.
 • Skutek zabiegu operacyjnego wykonanego w obrębie jamy brzusznej.

Dolegliwości wywołane wzdęciami brzucha

Wzdęcia powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak m.in.:

 • uczucie rozpierania i pełności w jamie brzusznej
 •  odgłod opukowy bębenkowy nad jamą brzuszną (objaw stwierdzany najczęściej przez lekarza)
 • nadmierne wydalanie gazów
 • ucisk w lewym lub prawym podżebrzu spowodowany nagromadzonym powietrzem

Objawy wzdęć brzucha

Do najważniejszych objawów wzdęć zaliczamy:

 • uczucie rozdęcia, napompowanego brzucha, wrażenie rozpierania od środka
 • częste, nadmierne oddawanie gazów
 • napadowe skurcze jelit
 • uciskowy ból w obrębie brzucha
 • niekiedy również głośne przelewanie się w jamie brzusznej i inne odgłosy dochodzące z  wnetrza  brzucha

Wzdęcia – diagnostyka różnicowa i rozpoznanie

Pierwszym etapem rozpoznania wzdęć jest szczegółowy wywiad z pacjentem, na podstawie którego lekarz analizuje wszystkie objawy i dolegliwości. Specjalista zbiera również informacje dotyczące rodziny pacjenta, nawyków żywieniowych, stosowanych leków itd. Dla pełnej diagnozy niezbędne może okazać się badanie fizykalne, , a niekiedy również szereg badań dodatkowych, takich jak m.in.:

 • USG brzucha
 • RTG przeglądowe jamy brzusznej
 • gastroskopia i kolonoskopia (wykonywane najczęściej w przypadku diagnostyki zmiany złośliwej żołądka i jelita grubego oraz przewlekłych chorób zapalnych jelita grubego)
 • test wydechowy (w celu oceny rozkładu laktozy)
 • badanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki
 • badanie mikrobiologiczne stolca
 • badanie stolca na krew utajoną

Diagnostyka różnicowa wykonywana jest w przypadku podejrzenia chorób o podobnych objawach do wzdęć. Zaliczamy do nich m.in. schorzenia pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, nerek, wątroby, śledziony.

Przewlekłe wzdęcia brzuchu – co musisz o nich wiedzieć?

Przewlekłe wzdęcia można podzielić na żołądkowe i jelitowe. Podziału tego dokonujemy na podstawie miejsca zalegania gazów. Mogą ujawniać się przez długi czas, chociaż z różnym natężeniem.

Ich występowanie w dużej mierze zależy od stylu życia i nawyków żywieniowych pacjenta.

Jeśli wzdęcia przyczyniają się do długotrwałego znacznego  dyskomfortu, zwłaszcza w sytuacji, gdy dochodzi do trudności w wydalaniu kału i oddawaniu gazów, niezbędne jest skontaktowanie się z lekarzem, który oceni stan pacjenta i zarekomenduje stosowne leczenie.

Opisane wyżej przyczyny wzdęć przewlekłych znacznie różnią się od stanu ostrego.

Wzdęcia ostre mają podłoże mechaniczne (trudności pasażu przewodu pokarmowego spowodowane guzem, uwięźnięciem przepukliny, zwężeniem pozapalnym jelita) lub porażenne, wywołane przez toksyny (m.in. bakterie).

W tym przypadku pacjent powinien szybko zgłosić się po pomoc do lekarza, ponieważ stan ostry może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Leczenie wzdęć brzucha

Terapia wzdęć zwykle opiera się na leczeniu objawowym i przyczynowym. Leczenie przyczynowe uzależnione jest od przyczyny dolegliwości, a poprzedza je szereg szczegółowych badań wykonanych przez lekarza. W wyjątkowych przypadkach może zajść konieczność stosowania antybiotykoterapii (wraz z odpowiednimi lekami osłonowymi).

Bardzo dużą rolę odgrywa prawidłowo skomponowana dieta, opierająca się na produktach, które nie powodują u pacjenta wzdęć. Co więcej, ważna jest również zmiana sposobu jedzenia posiłków, które powinny być spożywane powoli i spokojnie, w  małych  porcjach .

 Terapia wzdęć  może  obejmowac leki działające objawowo i zmniejszające dolegliwości wzdęć. W przypadku silnego uczucia bólu lekarz może zalecić stosowanie leków rozkurczających (tego typu preparatów nie można stosować długotrwale).

Sposoby na wzdęcia brzucha

 • Zaufaj naturalnej sile ziół. Zioła to naturalny, skuteczny i bezpieczny sposób na wzdęcia. Przykładowo, napary z kopru włoskiego, mięty pieprzowej lub bazylii doskonale redukują nieprzyjemne dolegliwości rozpierania w brzuchu. Doskonałe rezultaty można osiągnąć, żując świeże liście mięty lub plasterki imbiru bezpośrednio po posiłku.
 • Ziołowe olejki eteryczne. Olejki eteryczne mogą być stosowane wewnętrznie, ale także zewnętrznie do delikatnych masażu wzdętego brzucha. Olejek goździkowy, cynamonowy i z mięty pieprzowej wykazują właściwości rozkurczowe, zmniejszają uczucie pełności, sprzyjają prawidłowej perystaltyce jelit. Olejki te znajdziesz w składzie leku Amol.
 • Ruch wpływa korzystnie na przemianę materię i procesy trawienne. Przeciwdziała wzdęciom, zaparciom i ułatwia prawidłowe odprowadzanie powietrza z jelit. Nawet krótki, półgodzinny spacer po obiedzie może rozwiązać problem nawracającego dyskomfortu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Wzdęcia to dolegliwość dość powszechna i w większości przypadków nie powoduje żadnych poważnych konsekwencji dla zdrowia poza nieprzyjemnym uczuciem dyskomfortu. Niemniej jednak należy pamiętać, że w przypadku niektórych pacjentów mogą sygnalizować o innych zaburzeniach w organizmie, które wymagają konsultacji z lekarzem i wykonania szczegółowych badań diagnostycznych.

Decyzja o wizycie u specjalisty powinna zostać podjęta w przypadku, gdy nie znamy jednoznacznej przyczyny wzdęć (np. stan przedmiesiączkowy), dolegliwości utrzymują się przez długi czas i stale się nasilają pomimo stosowania odpowiedniej diety i aktywnego trybu życia.

Wzdęty brzuch – przyczyny i objawy. Dowiedz się, co powoduje wzdęcia

W jaki sposób można zdefiniować wzdęcia brzucha? Najczęściej opisuje się je jako powiększenie obwodu brzucha, a za przyczynę uznaje się kumulację zbyt dużej ilości gazów w jelicie. W rzeczywistości, ilość gazów jelitowych wcale nie musi być zwiększona, a wzdęcia są subiektywnym odczuciem związanym zwykle z zaburzeniem motoryki jelit i czucia trzewnego.

Niemniej jednak, nieprzyjemne uczucie wzdętego brzucha to dolegliwość, którą zna niemal każdy z nas.

Jeśli występuje sporadycznie i szybko znika, można uznać, że nie stanowi objawu zaburzeń w funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego. Jeśli jednak wzdęty brzuch to nasz codzienny problem, warto rozważyć zbadanie się, np.

pod kątem celiakii, autoimmunologicznej choroby o podłożu genetycznym charakteryzującej się nietolerancją glutenu.

Co powoduje wzdęcia – przyczyny wzdęcia brzucha

Przyczyny wzdęcia brzucha mogą być różnorakie.

Nieprzyjemne uczucie rozdęcia i wewnętrznego rozpierania mogą być skutkiem popełnionych przez nas błędów dietetycznych, ale także świadczyć o chorobach przewodu pokarmowego, takich jak nieswoiste zapalne choroby jelit, zespoły upośledzonego wchłaniania, zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego czy nawet nowotwór jelita grubego. Dolegliwości w postaci wzdęć występować mogą także u osób z dysfunkcją procesów trawiennych związanych z chorobami organów układu pokarmowego – trzustki, wątroby czy dróg żółciowych. Jedną z najczęstszych przyczyn wzdęć jest zespół jelita drażliwego.

U wielu osób, okresowo wzdęty brzuch, choć może być męczącą i uciążliwą dolegliwością, nie świadczy o żadnej patologii.

Co na wzdęty brzuch zalecają lekarze?

Jeśli dokucza Ci długotrwale wzdęty brzuch, warto udać się do lekarza, który na podstawie Twoich objawów i badania fizykalnego zdecyduje o dalszym postępowaniu. Być może zaleci przeprowadzenie podstawowych badań (np.

Leia também:  Como Se Chama O "aviso" Que É Lido A Um Cidadão Que É Detido?

laboratoryjnych czy endoskopowych) w celu wykluczenia organicznej przyczyny.

Pamiętaj, że długotrwale wzdęty, twardy brzuch może być objawem choroby, więc jeśli takie uczucie towarzyszy Ci przez większość czasu i stale nawraca, nie ignoruj go.

Jeśli nieprzyjemne dolegliwości związane z układem pokarmowym nie mają podłoża chorobowego, pomóc powinien delikatny masaż brzucha, wykluczenie z diety pokarmów powodujących wzdęcia oraz napojów gazowanych, a czasem także przyjęcie preparatów ułatwiających usuwanie gazów jelitowych czy poprawiających motorykę jelit. Warto pamiętać także o prowadzeniu zdrowego i zrównoważonego trybu życiu, regularnej aktywności fizycznej i unikaniu stresu.

Diagnostyka celiakii

Wzdęty brzuch może być także jednym z objawów celiakii, chronicznej choroby autoimmunologicznej, w której dochodzi do uszkodzenia jelita cienkiego wskutek spożywania glutenu. Choroba ta potrafi przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo bądź jej objawy mylone są z innymi chorobami.

Badania dowodzą, że część chorych, u których zdiagnozowano tę chorobę w wieku dorosłym, w dzieciństwie cierpiało na jej łagodną postać, która nie została wówczas rozpoznana.  Diagnostyka celiakii jest stosunkowo trudna.

Jeśli regularnie obserwujemy u siebie wzdęty brzuch, warto udać się do lekarza, który w razie podejrzenia celiakii, zaleci wykonanie odpowiednich badań.

Należy podkreślić, że u chorych na celiakię na skutek działania glutenu dochodzi do stopniowego uszkodzania błony jelita cienkiego, co w efekcie prowadzi do zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych i niedożywienia.

Jeśli wzdęty brzuch to problem, który nawraca – możesz wykonać zestaw specjalistycznych badań w renomowanym laboratorium posiadającym pracownię autoimmunologiczną, w której wykonuje się diagnostykę opartą na badaniach z wykorzystaniem  immunofluorescencji, testów ELISA i Immunoblotów.

Lekarz prowadzący otrzymuje wyniki badań opatrzone komentarzami, co stanowi istotną pomoc w ukierunkowaniu diagnostyki celiakii. Diagnostykę celiakii w niektórych przypadkach warto także uzupełnić o badania genetyczne – najnowsze osiągnięcie w tej dziedzinie. W ostatnich latach udowodniono, że czynnik genetyczny jest zasadniczym elementem w patogenezie celiakii.

Badanie genetyczne na obecność HLA DQ2 i/lub DQ8 pozwala na określenie predyspozycji do rozwoju celiakii bądź jej wykluczenie.

Jeśli dokucza Ci przewlekle wzdęty brzuch, przydatne może okazać się także badanie stolca na tzw. krew utajoną, badanie mikrobiologiczne kału, a także badania krwi, np. pozwalające na ocenę funkcji trzustki.

Celiakii – Genetyczna diagnostyka – pobierz ulotkę

Wzdęty brzuch – Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Obecność gazów w jelitach nie oznacza żadnych patologii. Naturalnie znajdują się one w przewodzie pokarmowym i fizjologicznie są z niego wydalane. Jako normalne uznaje się wydalanie gazów do 25 razy na dobę. Nadmiar gazów jelitowych dotyka okresowo bądź przewlekle 20-45% populacji.

Ilość gazów w jelitach może zwiększyć się do zbyt dużych ilości w przypadku:

 • nadmiernego połykania powietrza (aerofagia),
 • fermentacji bakteryjnej węglowodanów, które nie zostały prawidłowo rozłożone i wchłonięte,
 • chorób dotykających jelita,
 • nietolerancji pokarmowych,
 • nadmiernego spożycia pokarmów o właściwościach wzdęciotwórczych.

Nadmiar gazów w jelitach objawia się:

 • odbijaniem,
 • wzdęciami brzucha,
 • wydalaniem śmierdzących gazów (tzw. wiatrami),
 • powiększeniem obwodu brzucha.

Najczęściej dolegliwości nasilają się przez cały dzień, są najbardziej dokuczliwe wieczorem, a przez sen ustępują.

Osoby, które chcą poprawić jakość swojej diety i włączają do niej rośliny strączkowe i warzywa, mogą w początkowym okresie często odczuwać problem wzdętego brzucha.

Do produktów, które przyczyniają się do wzdęć, należą brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, cebula, czosnek, szparagi, soja, fasola, groch i wiele innych.

Rośliny te mają w składzie węglowodany, które są słabo trawione przez enzymy pokarmowe i nie zostają wchłonięte z przewodu pokarmowego. Są natomiast pożywieniem dla bakterii jelita grubego – węglowodany ulegają fermentacji, w wyniku której produkowane są gazy.

Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze zdrowej diety. Przy stopniowym wprowadzaniu wzdęciotwórczych pokarmów do diety zajdą zmiany w procesach trawienia oraz składzie mikroflory, dzięki czemu objawy (wzdęty brzuch, wiatry) stopniowo będą zanikać.

Wspomniana już nasilona aerofagia jest skutkiem nieprawidłowych zachowań (głównie związanych z żywieniem):

 • jedzenie w pośpiechu obfitych posiłków,
 • picie dużych ilości napojów gazowanych,
 • żucie gum i ssania twardych cukierków,
 • nerwowe mówienie,
 • palenie papierosów.

Wzdęty brzuch w czasie ciąży

Wzdęcia w ciąży są jedną z częstszych dolegliwości w tym okresie. Przyczyną jest progesteron – hormon odpowiadający za zagnieżdżenie zarodka w ścianie macicy oraz utrzymanie ciąży. Wpływa on również na liczne procesy fizjologiczne w organizmie.

Progesteron zatrzymuje wodę w organizmie, rozszerza żyły, spowalnia procesy trawienia (w tym perystaltykę jelit).

Ma to na celu poprawę odżywienia rozwijającego się płodu, jednak skutkuje również obrzękami, żylakami, zaparciami oraz utrudnionym wydalaniem gazów jelitowych, czyli wzdętym brzuchem.

Wzdęty brzuch – przyczyny: nietolerancje pokarmowe

W wielu przypadkach niepokojące dolegliwości z przewodu pokarmowego mogą być skutkiem nadwrażliwości na pokarm. Często wzdęty brzuch wskazuje na nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG.

Pełna gama objawów nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych może być szeroka:

W przebiegu nietolerancji IgG-zależnych dolegliwości pojawiają się około dobę po spożyciu nietolerowanych składników i utrzymują się przez kilka dni, a w przypadku regularnego ich spożywania objawy mogą być przewlekłe i w ogóle nie ustępują. Wówczas stwierdzenie źródła problemu jest niemożliwe bez wykonania odpowiedniego testu z krwi.

Przykładowym badaniem jest IMMUNOdiagDIETA, w ramach którego wykonywany jest pomiar przeciwciał IgG specyficznych dla 44, 88 lub 280 różnorodnych produktów spożywczych.

Jest to test, który pozwala na ustalenie bezpiecznej diety ograniczającej bądź wykluczającej nietolerowane składniki, co przyczynia się do redukcji przykrych dolegliwości oraz poprawy tolerancji.

Dolegliwości takie jak wzdęcia i bóle brzucha, biegunki, przewlekłe zmęczenie czy migreny często występują w przebiegu nietolerancji pokarmowych. Jeżeli więc obserwujesz takie objawy u siebie, wykonaj badanie w kierunku nietolerancji najpowszechniejszych produktów spożywczych.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj, gdzie zrobić testy na nietolerancje pokarmowe.

Wzdęty brzuch – przyczyny: zaburzenia czynności motorycznej jelit

Problemy związane z zaburzoną czynnością motoryczną jelit, a właściwie jej spowolnieniem, utrudniają wydalanie gazów jelitowych, przez co przyczyniają się do ich nadmiernego gromadzenia w świetle jelita oraz nasilenia dolegliwości, takich jak wzdęty brzuch. Spowolnienie perystaltyki jelit oraz zmniejszona częstość wypróżnień nazywane są zaparciami, które mogą występować samodzielnie lub w przebiegu zespołu jelita drażliwego.

Zespół jelita drażliwego charakteryzuje się:

 • przewlekłymi biegunkami i zaparciami, które mogą istnieć osobno lub zamiennie,
 • wzdęciami brzucha,
 • skurczami i bólami brzucha.

Do rozwoju zespołu jelita drażliwego przyczyniają się stres, przewlekłe stosowanie leków, nietolerancje pokarmowe oraz błędy dietetyczne, a objawy nasilają się po spożyciu fermentujących węglowodanów (tzw.

FODMAP) lub nietolerowanych produktów o podłożu IgE lub IgG-zależnym.

Wzdęty brzuch – przyczyny: zaburzenia trawienia i wchłaniania

Wśród przyczyn zdrowotnych wzdętego brzucha są również zaburzenia trawienia i wchłaniania, w których dochodzi do nadmiernej fermentacji pokarmu przez mikroflorę jelit.

Upośledzone trawienie może występować w przebiegu:

Niedobór laktazy jest przyczyną nietolerancji laktozy – cukru znajdującego się w mleku i jego przetworach, który to nie jest trawiony i ulega wzmożonej fermentacji w jelicie grubym. Jest to problem dotykający co trzeciego Polaka.

Zwykle w ciągu 30 minut od spożycia laktozy występują przykre dolegliwości – wzdęty brzuch, nasilone biegunki, nudności, bóle brzucha. Niedobór lub brak laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę, może mieć podłoże wtórne lub genetyczne.

Najczęstszą przyczyną jest polimorfizm genu LCT, w wyniku którego wraz z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanej laktazy, co zmniejsza stopniowo tolerancję laktozy. Wtórna hipolaktazja wynika z uszkodzenia śluzówki jelita w przebiegu innych chorób, m.in.

stanów zapalnych jelit, celiakii lub po zabiegach operacyjnych – jest to zazwyczaj problem przejściowy.

Kolejną przyczyną enzymatyczną jest niedobór enzymów trzustkowych, co może być rezultatem przewlekłego zapalenia trzustki lub mukowiscydozy.

Enzymy trzustkowe są odpowiedzialne za rozkład węglowodanów, białek i tłuszczów, więc ich brak skutkuje wzdęciami, nasilonymi biegunkami, niedożywieniem itp.

Na szczęście odpowiednia dieta wraz z preparatami laktazy lub enzymów trzustkowych pozwalają na redukcję dolegliwości i poprawę stanu zdrowia.

Celiakia to specyficzna nadwrażliwość pokarmowa, jednak znacznie różni się od nietolerancji IgG-zależnej. W tej chorobie spożycie glutenu prowadzi do tzw. autoagresji – organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym tkankom.

Dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, przez co zmniejsza się powierzchnia wchłaniania składników odżywczych, czego objawami będą biegunki, wzdęty brzuch, chudnięcie, objawy niedoborów pokarmowych (np. anemia) itp. Celiakia jest zaburzeniem genetycznym i gdy raz się pojawi, trwa przez całe życie, dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń ścisłej diety bezglutenowej.

Diagnoza celiakii składa się z kilku badań: genetycznego (polimorfizmy genów HLA-DQ2, HLA-DQ8 lub HLA-DRB4), serologicznego i histopatologicznego.

Badanie wskaże poziom ryzyka związanego z zachorowaniem na:

Leia também:  Eu Como Muito E Não Engordo Porque?

nietolerancję fruktozy

celiakię

nietolerancję laktozy

Dowiedz się więcej

Przeczytaj więcej, jakie są najlepsze sposoby na wzdęcia.

Wzdęty brzuch – jak złagodzić dolegliwości?

Odpowiednie zachowania związane z jedzeniem oraz prawidłowo dostosowana dieta pozwalają na poprawę trawienia, mniejsze połykanie powietrza i łatwiejsze wydalanie gazów jelitowych. Poniższe wskazówki pomogą Ci zredukować dolegliwości, takich jak odbijanie, wzdęty brzuch, wiatry i powiększenie obwodu brzucha.

 1. Jedz regularnie 4-6 małych posiłków co 3-4 godziny.
 2. Dokładnie i powoli przeżuwaj jedzenie.
 3. Unikaj rozmów w czasie posiłków.
 4. Stopniowo wprowadzaj wzdymające warzywa, a w zespole jelita drażliwego wyeliminuj je na pewien czas w ramach diety low-FODMAP.
 5. Ogranicz lub wyklucz nietolerowane przez Ciebie produkty. Pamiętaj, że celiakia to choroba na całe życie i jedynym leczeniem jest ścisła dieta bezglutenowa.
 6. Jeśli masz zaparcia, zwiększ ilość błonnika w postaci warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowe makarony, pieczywo, kasze gruboziarniste, płatki owsiane).
 7. Pij dużo wody, minimum 2-2,5 litra.
 8. Pamiętaj o probiotykach, aby poprawić skład mikroflory jelit. Probiotyki znajdują się w preparatach farmaceutycznych lub naturalnie występują w jogurtach, kefirach i kiszonkach.
 9. Zrezygnuj z żucia gumy, ssania twardych cukierków oraz palenia wyrobów tytoniowych.
 10. Ruszaj się jak najwięcej.

Aktualizacja: 2019-05-23

Wzdęcia – przyczyny i sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia objawiają się uczuciem rozpierania – czujesz się jakbyś połknęła balon, który rozszerza się i uciska brzuch. Z pewnością każdy to kiedyś przeżył. Wzdęcia stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Uczucie wzdętego brzucha pojawia się niezależnie od płci i wieku. Skąd się biorą wzdęcia i jak się ich pozbyć?

Gazy jelitowe to mieszanina substancji – tlenu, związków siarkowodoru, azotu i innych związków znajdujących się naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Dostają się one do organizmu przez jamę ustną, są także produkowane przez żyjące w jelitach bakterie.

Wiele osób choć raz spotkało się z uczuciem rozsadzania jamy brzusznej, powiększeniem obwodu brzucha, uczuciem pełności. Objawy wzdęć często są związane z nadmierną ilością gazu w jelitach. Mogą one gromadzić się na skutek spożywania pokarmów gazotwórczych oraz zaburzeń motoryki jelit.

Nie zawsze jednak uczucie wzdęcia wynika ze zbyt dużej ilości nagromadzonych w przewodzie pokarmowym gazów. Czasami przyczyną dolegliwości są zaburzenia czucia trzewnego. Pacjent odczuwa wtedy dyskomfort pomimo prawidłowej ilości gazów. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, np. u osób z zespołem jelita drażliwego.

Poniżej znajdziesz listę czynników, najczęściej skutkują pojawianiem się wzdęć.

Z pewnością każdemu zdarzyło się przynajmniej raz w życiu poczuć się źle po posiłku. Wzdęty brzuch po jedzeniu, gazy, ociężałość i dyskomfort w obrębie jamy brzusznej mogą być spowodowane zbyt dużą ilością przyjętego pokarmu lub doborem żywności, która sprzyja produkcji gazów.

Produkty, których spożywanie najczęściej skutkuje występowaniem wzdęć to:

 • warzywa, takie jak: cebula, kalafior, kapustka, brukselka, brokuły, szparagi, kalarepa, fasola i inne nasiona roślin strączkowych,
 • mleko i produkty mleczne,
 • cukier i słodycze,
 • produkty tłuste, smażone,
 • substancje słodzące,
 • soki owocowe,
 • napoje gazowane (w tym piwo),
 • guma do żucia.

Nie tylko to, co jemy wpływa na nasze samopoczucie, ale również to, jak spożywamy posiłki. Przejadanie się i spożywanie większych ilości pokarmu niż wymaga tego organizm prowadzi do zalegania niestrawionych resztek w przewodzie pokarmowym.

Następnie dochodzi do fermentacji i wydzielania gazów, które dają uczucie wzdętego brzucha.

Nawet sam sposób jedzenia, a konkretnie szybkie, łapczywe spożywanie posiłków, może prowadzić do wzdęć, ponieważ dochodzi wtedy do połykania powietrza, które gromadzi się potem w jelitach.

Z nietolerancją pokarmową możemy mieć do czynienia, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości enzymów odpowiadających za trawienie określonej substancji zawartej w pożywieniu.

Nietolerancja laktozy zawartej w mleku i produktach mlecznych jest relatywnie częstym powodem występowania wzdęć i innych objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak biegunki, bóle brzucha.

Zmiany stężenia hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego wpływają nie tylko na samopoczucie i zachowanie, ale również na pracę układu pokarmowego.

Można powiedzieć, że podczas miesiączki kluczowe są dwa hormony – estrogen i progesteron. Estrogen odpowiada za pierwszą połowę cyklu. Do owulacji jego stężenie wzrasta, podczas gdy progesteron pozostaje na niskim poziomie.

Następnie role się odwracają i po owulacji spada stężenie estrogenu, a wzrasta poziom progesteronu.

Jakie to ma znaczenie dla układu pokarmowego? W jelitach znajdują się receptory dla progesteronu, a jak wiadomo, hormony nie działają wybiórczo.

Oznacza to, że jeżeli dana tkanka lub narząd ma receptory dla hormonu, to będzie on na nią oddziaływał.

W ten sposób progesteron wpływa nie tylko na rozwój endometrium w czasie cyklu, ale również na rozluźnienie mięśni gładkich jelit, co sprzyja zaparciom i większej produkcji gazów.

W pracy spędzamy znaczną część życia, dlatego ma ona duży wpływ na nasze zdrowie. Praca biurowa czy jakakolwiek inna, która wymaga siedzenia przez kilka bądź kilkanaście godzin, zdecydowanie nie służy dobremu funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Wzdęciom wywołanym siedzącym trybem życia dość łatwo zaradzić. Zwykle wystarczy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu przez około 30 minut. Nieważne, czy będzie to bieganie, gra w tenisa, siatkówkę, czy zajęcia w klubie fitness.

Nawet regularnie wykonywany szybki spacer może poprawić funkcjonowanie jelit i zapobiegać zaparciom, które stanowią jedną z przyczyn wzdęć.

W dzisiejszych czasach wydaje się, że nie ma pracy i życia bez stresu, a niestety coraz częściej okazuje się, że właśnie stres jest czynnikiem, który sprzyja wielu dolegliwościom, m.in. związanym z układem pokarmowym. Ból brzucha przed ważną rozmową lub egzaminem? Biegunka tuż przed prezentacją dla klienta? Właśnie tak objawia się stres.

Zwiększone napięcie i podenerwowanie wpływają negatywnie na pracę jelit i zaburzają ich perystaltykę. Dochodzi wtedy do zaburzenia całego procesu trawienia i wchłaniania pokarmu, a w rezultacie – do zalegania resztek pokarmowych. To może skutkować pojawianiem się dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości i wzdęcia brzucha.

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na urlop samochodem, pociągiem, samolotem, czy innym środkiem transportu, jesteśmy bardziej narażeni na wzdęcia niż zwykle.

Nie chodzi tu o nieregularne jedzenie lub niezdrowe przekąski, po które sięgamy podczas podróży, raczej o samo ułożenie ciała. Siedząc przez kilka godzin w jednej pozycji, utrudniamy prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Mówiąc najprościej, jelita są za bardzo uciśnięte, by swobodnie pracować. Uczucie wzdętego brzucha pojawia się najczęściej po podróży samolotem, ponieważ tu nakłada się kilka czynników.

Po pierwsze, mechaniczny ucisk, ze względu na siedzenie w jednej pozycji, a po drugie – zmiana ciśnienia podczas lotu i rozprężenie gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym.

Zaburzenia pracy układu pokarmowego mogą być działaniem niepożądanym stosowania różnych leków. Weźmy na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty.

Objawy dyspeptyczne, takie jak nudności, wzdęcia, wymioty czy zaburzenia rytmu wypróżnień to jedne z najczęstszych efektów ubocznych. Tego typu dolegliwości często pojawiają się też po antybiotykoterapii.

Dlaczego? Antybiotyki działają nie tylko na bakterie, które chcemy zniszczyć, ale również na florę znajdującą się w jelitach, która jest potrzebna do prawidłowego trawienia pokarmu.

 1. Choroba układu pokarmowego

Wzdęty brzuch i gazy mogą być nie tylko następstwem złej diety i braku ruchu, ale również objawem choroby.

 Zespół jelita drażliwego, nieswoiste zapalenie jelit, celiakia, choroby wrzodowe lub pasożytnicze, a także stan po operacji, często prowadzą do wzdęć.

Właśnie dlatego zaleca się konsultację lekarską, jeżeli objawy pojawiają się często, są bardzo dokuczliwe lub współistnieją z innymi dolegliwościami.

Wypróbuj najwyższej jakości suplementy diety i probiotyki, które zadbają o pracę Twoich jelit. Znajdziesz je w przestrzeni zakupowej HelloZdrowie!

WIMIN Lepszy metabolizm, 30 kaps.

Ciągle wzdęty brzuch to objaw, który może wynikać z obecności poważniejszego problemu zdrowotnego. Porady lekarskiej warto zasięgnąć, jeśli oprócz wzdęć:

 • odczuwasz przewlekły ból brzucha,
 • dochodzi do nawracających epizodów biegunek i zaparć,
 • straciłaś w ostatnim czasie masę ciała w niezamierzony sposób,
 • zauważyłaś krew w oddawanym stolcu,
 • masz objawy infekcji: gorączkę, wymioty, dreszcze, bóle stawów i mięśni.

Jak diagnozuje się przyczynę wzdęć?

Podczas wizyty u lekarza w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wywiad lekarski dotyczący częstości i intensywności dolegliwości oraz lokalizacji bólu. Dodatkowym pytaniem jest na ogół to, czy w ciągu ostatnich miesięcy doszło do widocznego spadku masy ciała. Badania, jakie pomagają postawić odpowiednią diagnozę to m.in.:

 • badania kału,
 • test oddechowy wodorowo-metanowy (stosowany w diagnostyce nietolerancji laktozy),
 • kolonoskopia i/lub gastroskopia,
 • USG jamy brzusznej,
 • oznaczenie poziomu przeciwciał w kierunku celiakii.

Jeśli przyczyną wzdęć nie jest poważna choroba, tylko czasowe zaburzenia w pracy jelit, to możliwe jest samodzielne poradzenie sobie z dolegliwościami za pomocą domowych metod lub leków bez recepty. Sposobów na wzdęcia jest wiele, warto wypróbować kilka, aby wybrać te najbardziej skuteczne.

Leia também:  Como Parar A Menstruação Que Ja Desceu?

Po pierwsze, bardzo często pomocna w eliminowaniu dolegliwości jest dieta na wzdęcia, która obejmuje ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie produktów sprzyjających produkcji i gromadzeniu się gazów (listę tych produktów znajdziesz powyżej, w części artykułu dotyczącej przyczyn wzdęć). Znajdujące się na liście mleko spróbuj zastąpić fermentowanymi produktami mlecznymi (jogurtem, kefirem, maślanką) lub roślinnymi alternatywami mleka wzbogacanymi w wapń.

Jeśli pomimo wykluczenia z diety produktów gazotwórczych nadal zmagasz się z problemem wzdętego brzucha, zalecane może być wprowadzenie diety FODMAP, która eliminuje produkty zawierające substancje fermentujące w jelicie.

Nie stosuj tej diety na własną rękę – skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem przed jej rozpoczęciem.

W diecie FODMAP eliminowane jest wiele produktów, które stanowią typowe artykuły składające się na zdrowy jadłospis – pomoc specjalisty może być niezbędna, żeby ten sposób żywienia nie skutkował dietą ubogą w istotne składniki odżywcze.

Innym sposobem na wzdęcia jest zastosowanie terapii farmakologicznej. Popularnym lekiem na wzdęcia dostępnym bez recepty jest simetykon. Nie wchłania się on do krwi, działa miejscowo w przewodzie pokarmowym, rozbijając pęcherzyki powietrza.

Simetykon występuje w formie kropelek i kapsułek. Inne leki na wzdęcia to m.in. dostępne w aptekach tabletki, które zawierają kompleksy roślin (m.in. karczoch, kurkuma, rozmaryn). Zioła na wzdęcia to sposób znany i stosowany od wieków.

Dolegliwości złagodzić może mięta, rumianek i koper włoski.

Przed zakupem jakichkolwiek leków na wzdęcia (także preparatów roślinnych) skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem. Pamiętaj, że niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmaceutycznymi, np. antybiotykami czy lekami kardiologicznymi.

Wzdęcia u dzieci

U niemowląt wzdęcia występują bardzo często. Przyczyna może tkwić m.in. w niedojrzałości układu pokarmowego maluchów lub połykaniu przez nie powietrza przy karmieniu i płakaniu.

Co na wzdęcia u noworodka lub niemowlaka jest skutecznym i bezpiecznym sposobem? Rodzic może delikatnie masować brzuszek malucha (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), a także nosić go na rękach w pozycji pionowej, tak aby dziecku się odbiło. U dzieci karmionych piersią warto zadbać o odpowiednią pozycję laktacyjną – zapobiec to może połykaniu nadmiernej ilości powietrza.

Na wzdęcia u dzieci zastosować można także leki dostępne bez recepty, m.in. kropelki zawierające simetykon. Innym sposobem jest podanie probiotyku pomagającego utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit.

Ponad połowa kobiet ciężarnych zgłasza dolegliwości związane z perystaltyką jelit. Należą do nich między innymi wzdęcia i gazy. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są zmiany hormonalne. Istnieje wiele bezpiecznych metod, które pomagają złagodzić lub wyeliminować ten problem.

Do najczęstszych objawów nagromadzenia się nadmiaru gazów w jelitach należą:

 • twardy brzuch,
 • kłujący ból brzucha,
 • rozdęty i tkliwy brzuch,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • mdłości,
 • uczucie pełności w jelitach.

Co na wzdęcia w ciąży może okazać się skutecznym sposobem? Pierwszą, podstawową metodą unikania wzdęć przez kobiety ciężarne jest zmiana diety. Warto unikać przede wszystkim:

 • napojów gazowanych,
 • warzyw kapustnych, cebulowych, nasion roślin strączkowych,
 • cukru, miodu, słodzików, słodyczy spożywanych w nadmiernych ilościach,
 • soków owocowych,
 • żywności typu fast food,
 • produktów tłustych, smażonych,
 • produktów zawierających dużą ilość soli.

Kolejnymi sposobami radzenia sobie z wzdęciami w ciąży są:

 • spożywanie częstszych, ale mniejszych posiłków,
 • powolne, spokojne spożywanie posiłków,
 • zaprzestanie żucia gumy,
 • regularna aktywność fizyczna (należy oczywiście zadbać o wybór formy aktywności, która będzie bezpieczna dla dziecka),
 • stosowanie wyrobów farmaceutycznych na wzdęcia (podczas zakupu jakichkolwiek środków medycznych koniecznie należy poinformować farmaceutę o ciąży i upewnić, się preparat nie zawiera składników, które mogą być szkodliwe dla płodu),
 • delikatne i krótkotrwałe masowanie brzucha w celu przyspieszenia perystaltyki jelit,
 • noszenie wygodnej, nieuwierającej odzieży,
 • unikanie długotrwałego siedzenia w jednym miejscu.
 • W przypadku bardzo uciążliwych, bolesnych wzdęć, a także wystąpienia innych dolegliwości w okresie ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
 • Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
 • Bibliografia:
 1. Abraczinskas D. (2019) Patient education: Gas and bloating (Beyond the Basics), UpToDate.
 2. Abraczinskas D. (2018) Overview of intestinal gas and bloating, UpToDate.
 3. Wolańska-Buzalska D. (2018) Brzuch pod kontrolą – bez wzdęć, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej,
 4. National Health Services (2019) Beat the bloat.

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wzdęcia i gazy – o czym mogą świadczyć?

Gazy – skąd się biorą?

W przewodzie pokarmowym człowieka zawsze występuje pewna ilość gazów, wynosząca od 150 do 200 ml. Zależna jest od: połykania powietrza, wytwarzania gazów wewnątrz jelita w procesie fermentacji bakteryjnej i dyfuzji gazów między krwią a przestrzenią wewnątrz jelit.

Wzdęcia i gazy – objawy Pewna ilość gazów występująca w przewodzie pokarmowym jest zjawiskiem fizjologicznym. Problem do zmartwień stanowi dopiero ich nadmiar, z którym wiążą się dokuczliwe objawy.

Należą do nich: odbijanie, wzdęcie brzucha, wiatry oraz powiększenie obwodu brzucha, któremu towarzyszyć może zgaga i smak goryczy w ustach.

Wzdęcia brzucha – co to takiego?

Wzdęcie brzucha to subiektywne odczucie rozdęcia jelit przez gazy jelitowe. Często towarzyszy mu ból brzucha o rożnym nasileniu. Ustąpienie lub zmniejszenie objawów następuje po wydaleniu gazów w pozycji leżącej oraz po upływie nocy. Narastają natomiast w ciągu dnia i najbardziej dokuczliwe są wieczorem.

Charakterystycznym jest to, że wzdęcia nie występują rano po przebudzeniu. Wzdęcia brzucha przeważnie są konsekwencją nadmiernej ilości gazów jelitowych. U pozostałej części osób, u których nie stwierdza się większej niż fizjologiczna ilości gazów, przyczynami wzdęć są choroby przewodu pokarmowego.

Wzdęcia i gazy – jakie są ich przyczyny?

Dolegliwości związane z nadmierną ilością gazów mogą być konsekwencją chorób czynnościowych przewodu pokarmowego. Wyróżnia się dwie grupy przyczyn gazów i wzdęć: fizjologiczne oraz związane z chorobami przewodu pokarmowego. Do przyczyn fizjologicznych gromadzenia się nadmiernej ilości gazów należą:

 • nadmierne połykanie powietrza, które jest wynikiem zbyt szybkiego jedzenia lub też szybkiego, przerywanego mówienia,
 • wytwarzanie zbyt dużych ilości dwutlenku węgla po obfitych bogatobiałkowych lub bogatotłuszczowych posiłkach,
 • nasilenie procesów fermentacyjnych bakterii w jelicie grubym po spożyciu nadmiernych ilości niektórych produktów spożywczych ( np. grochu, fasoli).

Wśród chorób przewodu pokarmowego, które wywołują wzdęcia należą:

 • zespól jelita wrażliwego,
 • nietolerancja laktozy,
 • choroby trzustki przebiegające z niedoborem enzymów trzustkowych,
 • czynnościowa niewydolność trzustki,
 • choroby zapalne jelit,
 • celiakia.

Wzdęcia i gazy – jakim zapobiegać?

Do ważnych sposobów zapobiegania nadmiernemu gromadzeniu się gazów należą: prawidłowe żucie pokarmów oraz prawidłowy sposób jedzenia. Posiłki powinny być spożywane regularnie, bez pospiechu oraz często ( 4 – 5 posiłków dziennie). Pokarmy należy przeżuwać wolno i dokładnie. Wskazane jest również powolne picie.

Unikać powinno się: napojów gazowanych, rozmów w czasie jedzenia, wykonywania innych czynności podczas jedzenia, żucia gumy, ssania twardych cukierków oraz żucia wyrobów tytoniowych. Istotne jest dbanie o prawidłowy stan uzębienia. Warto jest zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz błonnika pokarmowego.

Najlepiej potrawy przygotowywać gotując je na parze, dusząc, piekąc lub grillując.

W celu zmniejszenia lub uniknięcia przykrych dolegliwości związanych ze wzdęciami brzucha należy: zmniejszyć ilość produktów bogatych w wielocukry oraz warzyw i owoców będących źródłem skrobi (owies, pszenica, groch, ziemniaki, kukurydza, banany, jabłka, fasola), sorbitolu (owoce i soki owocowe), fruktozy (owoce i soki owocowe), włókien roślinnych i laktozy (mleko i jego przetwory). Trudniej ulegają trawieniu, są gorzej wchłaniane, a przez to podatne są na fermentację, podczas której powstaje nadmiar gazów. W celu zmniejszenia ilości błonnika pokarmowego warto jest: wybierać młode warzywa, zawsze bardzo świeże, usuwać pestki (np. z pomidorów, malin, truskawek przez przecieranie przez sito), gotować lub przecierać warzywa i owoce, przygotowywać z nich soki.

Wzdęcia i gazy – dieta

Zalecenia dietetyczne przy wzdęciach i gazach obejmują: spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie, wypijanie około 2 litrów płynów dziennie, wprowadzanie nowych produktów i potraw pojedynczo obserwując reakcję organizmu, stosowanie urozmaiconej diety bogatej w składniki mineralne i witaminy, unikanie produktów nasilających perystaltykę jelit (pieczywo razowe, grube kasze, potrawy słone, miód ), ograniczenie tłuszczów oraz słodyczy, unikanie potraw smażonych, wybieranie produktów świeżych i w miarę możliwości bez dodatku konserwantów. Ponadto unikać należy: alkoholu, napojów gazowanych, nadmiernej ilości warzyw i owoców (zwłaszcza gazotwórczych: kapusta, cebula, groch, szparagi, fasola, bób), produktów bogatotłuszczowych, dużej ilości słodyczy, nadmiernej ilości jaj i ostrych przypraw. Zaleca się spożywanie: kefirów, maślanek oraz jogurtów naturalnych.

Wzdęcia i gazy – leczenie farmakologiczne

W przypadku, gdy zmiana diety oraz sposobu żywienia nie przynosi efektów warto skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania przyczyn i włączenia leczenia farmakologicznego.

Źródła:

1. Jarosz M. Gazy jelitowe. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2005.

2. Słomka M., Małecka – Panas S. Wzdęcia i odbijania. Pediatr Med Rodz 2011; 1 (7): 30-34.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*