Ćwiczenia na rwę kulszową – jak skutecznie zmniejszyć ból pleców?

Ćwiczenia na rwę kulszową – jak skutecznie zmniejszyć ból pleców?

W zdrowiu, czy w chorobie to dom jest miejscem, gdzie spędzamy najwięcej czasu.  Ważne jest więc, aby wiedzieć jak sobie radzić z rwą kulszową  domowymi sposobami. Domowe leczenie rwy kulszowej polega na odpowiednim poruszaniu się, lekach, oraz diecie. Niezwykle ważna jest pomoc bliskich.

Jak leczyć rwę kulszową domowymi sposobami?

W przypadku silnego bólu pleców lub nogi, powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania diagnozy oraz leczenia.  Leczenie rwy kulszowej zależy od jej przyczyny, a przyczyn podobnego bólu jest wiele. Rwa kulszowa może też się wiązać z powikłaniami, dlatego należy zachować rozwagę i czujność. Poniższe rady pomogą poradzić sobie z atakiem rwy kulszowej w domu.

Słuchaj własnego organizmu

Słuchanie własnego organizmu i poruszanie się tak, aby ból był jak najmniejszy jest podstawą tego, jak sobie radzić z rwą kulszową w domu. Najczęściej ulgę przynosi chodzenie oraz leżenie na brzuchu z uniesionym tułowiem.

Czasami jednak jest odwrotnie i ulgę przynosi siedzenie z pochylonym do przodu tułowiem lub chodzenie z „balkonikiem”. Zależy to od sposobu, w jaki uciśnięty jest korzeń nerwowy i opisane jest to dokładnie w artykule o ćwiczeniach McKenziego.

W każdym przypadku, należy unikać schylania się z zaokrąglonym grzbietem oraz skręcania tułowia.

Ćwiczenia na rwę kulszową – jak skutecznie zmniejszyć ból pleców?

Pozostań aktywny

Aby radzić sobie z rwą kulszową w domu, należy w miarę możliwości poruszać i starać coś robić. Bezczynność prowadzi do powstania przykurczów oraz zaników mięśni oraz źle wpływa na psychikę. Zajęcie umysłu czymś innym zmniejsza uczucie bólu.

Wykonuj ćwiczenia w domu

Wykonywanie ćwiczeń w rwie kulszowej w domu powinno się najpierw skonsultować z lekarzem lub doświadczonym terapeutą. Jeżeli pomagają, powinno się je sumiennie wykonywać, gdyż przyśpieszy to powrót do zdrowia i sprawności.

Ułatwiaj sobie życie

Domowe sposoby leczenia rwy kulszowej polegają przede wszystkim na przystosowywaniu się do życia z chorym kręgosłupem. Należy zaopatrzyć się w specjalny chwytak do podnoszenia przedmiotów z podłogi oraz w długą łyżkę do podnoszenia zakładania butów.

Ćwiczenia na rwę kulszową – jak skutecznie zmniejszyć ból pleców?

Jeżeli ulgę przynosi chodzenie, można spróbować używania wypukłej poduszki lędźwiowej przy siedzeniu. Domownicy powinni być poinformowani o chorobie i pomagać pacjentowi w ciężkich chwilach, wyręczając go w niektórych czynnościach.

Leki bez recepty w leczeniu rwy kulszowej

Pacjenci często pytają jak sobie radzić z rwą kulszową w domu stosujące leki dostępne bez recepty. Należy zaznaczyć, że znacznie silniejsze działanie mają leki na receptę.

Z tych dostępnych bez recepty Ibuprofen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, natomiast Paracetamol działa jedynie przeciwbólowo. Najczęściej leki te można łączyć ze sobą.

Jeżeli nie działają, jest to sygnał, że należy na pewno zgłosić się do lekarza, lub poprosić o wizytę domową.

Hamowanie zapalenia domowymi sposobami

Pewne ograniczenie zapalenia można osiągnąć stosując określoną dietę, przyprawy oraz styl życia. Zostało to opisane na stronie o przeciwzapalnym stylu życia. Jedną z silniejszych przeciwzapalnych przypraw jest kurkuma.

Zobacz także:

  • Ból biodra – przyczyny, objawy, badania
   • Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie
  • Ból kolana – przyczyny, objawy
   • Zwyrodnienie stawu kolanowego – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ból pleców – ból kręgosłupa i krzyża
  • Ból pod łopatką: objawy, przyczyny, leczenie bólu
  • Ból pośladka – przyczyny, objawy, leczenie bólu
  • Ból przy przewracaniu się z boku na bok – przyczyny
  • Dyskopatia kręgosłupa – objawy, leczenie, rehabilitacja
  • Entezopatia – przyczyny i leczenie
  • Fibromialgia: leczenie i przyczyny
  • Korzonki nerwowe: przyczyny, objawy, leczenie
   • Zapalenie korzonków nerwowych – gdzie są, objawy, leczenie bólu
  • Łokieć tenisisty: objawy, przyczyny, leczenie
  • Mięsień gruszkowaty – zapalenie, zespół objawów, leczenie
  • Przepuklina kręgosłupa: przyczyny, leczenie
   • Przepuklina kręgosłupa – objawy
   • Sekwestracja krążka międzykręgowego (dysku)
  • Przewianie: objawy, przyczyny, leczenie
  • Punkty spustowe – objawy, mapa, terapia
  • Rwa barkowa (rwa ramienna): objawy, przyczyny, leczenie bólu
  • Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenie
  • Ucisk na korzenie nerwowe – zespół korzeniowy
  • Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego – objawy, ból, testy, blokada
  • Zwężenie kanału kręgowego
  • Zwyrodnienie kręgosłupa: przyczyny, leczenie

Rwa kulszowa – objawy – leczenie – ćwiczenia 100% – KORE Fizjoterapia Specjalistyczna

Rwa kulszowa jest spowodowana podrażnieniem, stanem zapalnym lub uciskiem nerwu kulszowego w dolnej części pleców. Najczęstszą przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego (“dysku”), która powoduje ucisk na korzeń nerwu. Większości osób z rwą kulszową można skutecznie pomóc za pomocą fizjoterapii.

Rwa kulszowa to objaw uszkodzenia lub podrażnienia nerwu kulszowego.

Rwa kulszowa to ból, spowodowany urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, który powstaje w okolicy pośladka. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym (ma prawie szerokość palca wskazującego) nerwem w ciele.

 • W rzeczywistości nerw kulszowy składa się z pięciu korzeni nerwowych: dwóch w dolnej części pleców na wysokości kręgosłupa lędźwiowego i trzech pochodzących z krzyżowego odcinka kręgosłupa ( na wysokości kości krzyżowej).
 • Pięć korzeni nerwowych po prawej i lewej stronie ciała łączy się, tworząc odpowiednio prawy i lewy nerw kulszowy, przebiegający kolejno przez: pośladek i nogę, kończąc się tuż pod kolanem, gdzie przechodzi w nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny.
 • W ten sposób nerw kulszowy rozgałęzia się na inne nerwy, które biegną w dół nogi, stopy i palców u nóg.

Prawdziwa rwa kulszowa to uraz lub podrażnienie nerwu kulszowego, które zaczyna się w okolicy pośladka/

 1. Prawdziwe uszkodzenie nerwu kulszowego „rwa kulszowa” jest w rzeczywistości rzadkie, ale termin „rwa kulszowa” jest powszechnie używany do opisania każdego bólu, który pochodzi z dolnej części pleców i promieniuje w dół nogi.
 2. To, co łączy te wszystkie rodzaje bólu, to uszkodzenie nerwu – podrażnienie, stan zapalny, lub ucisk nerwu w dolnej części pleców.
 3. Jeśli masz rwę kulszową, to odczuwasz ból (o różnym natężeniu) w dowolnym miejscu na przebiegu ścieżki nerwu kulszowego – począwszy od dolnej części pleców, przez biodra, pośladki aż do dużego palca stopy.

Rwa kulszowa może również powodować osłabienie mięśni nóg (zwłaszcza stopy), drętwienie oraz nieprzyjemne wrażenia czuciowe (np. mrowienie) w nogach, stopach i palcach.

 • Umów się na leczenie rwy kulszowej:
 • Tel: 503-733-127
 • Lub umów się on-line
 • Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00

Zespół KORE Fizjoterapia Specjalistyczna.

OPINIE O NAS:

Objawy rwy kulszowej – co mogę czuć?

Najczęściej wymieniane objawy rwy kulszowej to: silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, bóle krzyża oraz ból kręgosłupa promieniujący do nóg. Inne mniej charakterystyczne objawy rwy kulszowej to  to m.in.  mrowienie, osłabienie mięśni, parestezje, zaburzenia czucia i drętwienie.

Osoby doświadczające bólu w wyniku rwy kulszowej opisują objawy na różne sposoby, w zależności od przyczyny i lokalizacji bólu. Niektórzy opisują go jako ostry, przeszywający lub nagłe porażenie prądem, inni opisują go jako „piekący”, „elektryczny” lub „kłujący”.

Ból może być stały lub objawiać się okresowo – tzn. że może pojawiać się i ustępować. Ponadto ból jest zwykle silniej odczuwany w nodze niż w dolnej części pleców. Objawy bólowe mogą być silniejsze, jeśli siedzisz lub stoisz przez dłuższy czas, kiedy wstajesz i skręcasz górną część ciała.

Wymuszony i nagły ruch ciała, pojawiający się np. podczas gwałtownego ataku kaszlu lub kichnięcia może również zwiększenie objawów bólowych.

Czy objawy rwy kulszowej mogą wystąpić na obu nogach?

Rwa kulszowa zwykle dotyka tylko jednej strony ciała (np. nogi) w jednym czasie. Jednak rwa kulszowa może wystąpić w obu nogach. To po prostu kwestia tego, w jaki sposób nerw kulszowy został uszkodzony lub podrażniony.

 

Czy rwa kulszowa pojawia się nagle, czy rozwój wymaga czasu?

Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub stopniowo. To zależy od przyczyny. Przepuklina dysku powstała w wyniku gwałtownego ruchu lub urazu może spowodować nagłe objawy bólowe.

Jak powszechna jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest bardzo powszechną dolegliwością. Około 40% osób doświadcza rwy kulszowej przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Ból pleców to trzeci najczęstszy powód, dla którego ludzie odwiedzają swojego lekarza.

Rwa kulszowa ile trwa?

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wynika to z faktu, że każdy Pacjent ma indywidualne powody i objawy rwy kulszowej.

 1. Rwa kulszowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest ostry, przeszywający i promieniujący ból pleców, w każdym przypadku może przebiegać inaczej.
 2. Czas trwania odczuwanego bólu, który przybiera postać od lekkiego mrowienia, do ostrego przeszywającego i promieniującego, zależy od stopnia zwyrodnienia, metody leczenia rwy kulszowej oraz rodzaju rwy kulszowej.
 3. Czas i intensywność ataku rwy może wynikać z trzech podstawowych rodzajów rwy:
 • rwa kulszowa udowa (występuje ucisk w odcinku lędźwiowo-krzyżowym),
 • rwa kulszowa lędźwiowa (występuje ucisk w odcinku lędźwiowym),
 • rwa kulszowa ramienna” – inaczej: rwa barkowa (ból promieniuje do szyi i ramion).
Leia também:  Ból dłoni – co jest przyczyną i jak leczyć ból stawów dłoni?

Jak długo może trwać atak rwy kulszowej?

Ostry, przeszywający ból pleców promieniujący do pośladka przy ataku rwy kulszowej może ustąpić samoistnie dość szybko. Ważne jest aby w żaden sposób nie przeciążać pleców.

Jeżeli rozpocznie się odpowiednie leczenie, ból powinien złagodnieć po 1–2 dniach.

Rwa kulszowa może jednak odzywać się przez kilka tygodni po ataku, zazwyczaj wtedy ból nie jest już tak nasilony. Warto przy tym pamiętać, że ataki rwy kulszowej mogą nawracać nawet po wielu latach, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki.

Ile trwa rekonwalescencja po ataku rwy kulszowej?

Proces regeneracji po ataku rwy kulszowej zazwyczaj trwa od 4 do6 tygodni. W przypadku zarówno przewlekłej rwy kulszowej, jak i nagłych ataków rwy konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

 • Kontuzja: Uraz dolnej części pleców lub kręgosłupa zwiększa ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.
 • Naturalne procesy starzenia: Wraz z normalnym starzeniem się dochodzi do naturalnego zużycia tkanki kostnej i dysków w kręgosłupie. Normalne starzenie się może narazić nerwy na uszkodzenie przez zmiany i przesunięcia w kościach, dyskach i więzadłach.
 • Nadwaga: Twój kręgosłup jest jak dźwig pionowy. Twoje mięśnie są przeciwwagą. Ciężar, który nosisz z przodu ciała, jest tym, co musi podnieść twój kręgosłup (dźwig). Im większą masz wagę, tym więcej mięśni pleców (przeciwwag) muszą pracować. Może to prowadzić do nadwyrężenia pleców , bólu i innych problemów z plecami.
 • Mięśnie: Twoim „rdzeniem” są mięśnie pleców i brzucha. Im silniejszy rdzeń, tym więcej wsparcia będziesz mieć dla dolnej części pleców. W przeciwieństwie do obszaru klatki piersiowej, gdzie klatka piersiowa zapewnia wsparcie, jedynym wsparciem dla dolnej części pleców są mięśnie.
 • Praca zawodowa: prace, które wymagają podnoszenia ciężkich przedmiotów, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z krzyżem i bólów pleców, a praca polegająca na dłuższym siedzeniu może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z dolną częścią pleców .
 • Brak odpowiedniej postawy na siłowni: Nawet jeśli jesteś sprawny fizycznie i aktywny, nadal możesz być podatny na rwę kulszową, jeśli nie zachowujesz właściwej ergonomii podczas podnoszenia ciężarów lub innych ćwiczeń siłowych.
 • Cukrzyca: Cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwów, co zwiększa ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów: Choroba zwyrodnieniowa stawów może powodować uszkodzenie kręgosłupa i narażać nerwy na ryzyko kontuzji.
 • Siedzący tryb życia: siedzenie przez długi czas i niećwiczenie oraz utrzymywanie mięśni w ruchu, elastyczności i jędrności może zwiększyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej.
 • Dym: Nikotyna zawarta w tytoniu może uszkadzać tkankę kręgosłupa, osłabiać kości i przyspieszać zużywanie się dysków kręgowych.

Co powoduje rwę kulszową?

Rwa kulszowa może być spowodowana kilkoma różnymi przyczynami, w tym, najczęściej są to:

 • Przepuklina dysku co powoduje nacisk na korzenia nerwu. Jest to najczęstsza przyczyna rwy kulszowej. Około 1% do 5% osób w pewnym momencie swojego życia będzie miało wypadnięcie dysku. Dyski to podkładki amortyzujące między poszczególnymi kręgami kręgosłupa. Nacisk kręgów może spowodować wybrzuszenie (przepuklinę) przypominającego żel środka krążka poprzez osłabienie jego zewnętrznej ściany. Kiedy przepuklina dysku dotyka kręgów w dolnej części pleców, może naciskać na nerw kulszowy.

Jakie ćwiczenia wykonywać na rwę kulszową?

Liczba osób, które polecają ten artykuł: 6

Ćwiczenia na rwę kulszową – jak uniknąć bolesnego problemu?

Odczuwasz silny ból w dole pleców, który promieniuje wzdłuż nogi, aż do stopy? Pojawił się on nagle i w znacznym stopniu ograniczył Twoją ruchomość? Bardzo prawdopodobne, że cierpisz na rwę kulszową.

Jest ona wywoływana przez ucisk nerwu rdzeniowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub nerwu kulszowego. Jak możesz uniknąć tej bolesnej dolegliwości? Poprzez właściwie zaplanowaną aktywność fizyczną.

Poznaj zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci zmniejszyć dolegliwości bólowe w rwie kulszowej.

Rwa kulszowa – objawy i rozpoznanie

Objawy w dolegliwościach związanych z rwą kulszową są dość typowe. Ostry ból na przebiegu nerwu kulszowego, promieniujący do pośladka oraz nogi. Jeżeli nie mamy pewności, czy powodem naszych dolegliwości jest rwa kulszowa, to możemy wykonać prosty test, zwany testem Laségue’a.

Osoba badana powinna położyć się na plecach, a badający powoli unosi do góry wyprostowaną nogę pacjenta.

Jeśli w trakcie podnoszenia nogi, nawet przy kącie mniejszym niż 45° pojawi się ból w odcinku lędźwiowym, który także może promieniować do nogi, to możemy uznać, że przyczyną dolegliwości jest rwa kulszowa. 

W zależności od partii kręgosłupa, w której nerw zostanie uciśnięty, dolegliwości bólowe mogą objąć większy lub mniejszy obszar naszego ciała. Przyczyną rwy kulszowej jest często dyskopatia.

Zdarza się także, że objawy wywoływane są przez inne stany zwyrodnieniowe kręgosłupa, obrzęk korzonka nerwowego, skrzywienie kręgosłupa czy nieprawidłową budowę miednicy. Często także rwa kulszowa doskwiera kobietom w ciąży.

Zmieniający się układ ciała oraz jego ciężkość powoduje uciski na nerwy i skutkuje dolegliwościami bólowymi. 

Jakie działania profilaktyczne warto wprowadzić, aby uniknąć problemu rwy kulszowej?

Ataki rwy kulszowej należą do wyjątkowo uciążliwych dolegliwości, które potrafią wyłączyć pacjenta z aktywności ruchowej na wiele tygodni czy nawet miesięcy. Z tego względu należy zrobić wszystko, aby ryzyko ich wystąpienia zminimalizować. W profilaktyce rwy kulszowej bardzo duże znaczenie ma:

 • aktywność ruchowa,
 • kontrolowanie postawy ciała,
 • unikanie obciążania kręgosłupa,
 • pilnowanie odpowiedniej wagi ciała,
 • wybór właściwego materaca do spania oraz poduszki.

Dziś szerzej przyjrzymy się tematowi ćwiczeń, które warto wykonywać, aby unikać dolegliwości bólowych związanych z rwą kulszową. 

Ćwiczenia na rwę kulszową

Rozpoczęcie aktywności ruchowej wymaga zawsze racjonalnego podejścia i dokładnego ocenienia stanu naszego zdrowia. Zarówno zestaw ćwiczeń, jak i ich intensywność muszą być idealnie dopasowanea do naszych potrzeb. W sytuacji, gdy borykamy się z rwą kulszową, warto jest zasięgnąć opinii rehabilitanta, który wskaże nam odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz pokaże, jak prawidłowo należy je wykonywać. 

Zawsze należy pamiętać, aby wybrany zestaw ćwiczeń wykonywać powoli i dokładnie, z odpowiednim napięciem wybranej grupy mięśni. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli połączymy w planie treningowym ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające. Wśród nich warto uwzględnić takie ćwiczenia jak:

Jest to ćwiczenie, które można wykonywać w początkowym stadium rwy kulszowej, po pierwszym ustąpieniu ostrych objawów choroby. Należy położyć się na plecach, a nogi umieścić wyżej, przykładowo na oparciu krzesła, opierając o jego krawędź pięty.

Ważne, aby starać się utrzymać prosty kąt w kolanach i biodrach. Ćwiczenie polega na delikatnym wciskaniu nóg w oparcie krzesła tak, aby poczuć pracę mięśni w dolnej części brzucha.

W trakcie wykonywania tego ćwiczenia należy utrzymać niewielką przerwę pomiędzy podłożem a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Ćwiczenie to należy wykonywać w seriach. Wówczas przyniesie najlepszy efekty i wzmocni partię głębokich mięśni brzucha.

Jeśli odczuwamy dyskomfort bólowy, to jest to sygnał, że nasze ciało nie jest jeszcze gotowe na taką aktywność i ćwiczenia należy przerwać.

Rekomendowane w rwie kulszowej ćwiczenia rozluźniające to przede wszystkim:

 • Koci grzbiet – który wykonujemy w klęku podpartym. Z wydechem następuje wygięcie pleców w górę, na kształt łuku, z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha. Z wdechem powracamy do pozycji wyjściowej. 
 • Przeprosty kręgosłupa – ćwiczenie to polega na lekkim odchyleniu ciała w tył przy jednoczesnym napięciu mięśni brzucha. Stajemy wyprostowani, z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Ręce opieramy o miednicę. Następnie delikatnymi ruchami próbujemy odgiąć ciało do tyłu, pamiętając jednocześnie o napięciu mięśni brzucha. Każdy ruch powinien być spokojny, w zakresie tolerancji ruchowej i bólowej naszego ciała.

Obydwa ćwiczenia należy wykonywać w seriach – najlepiej po 10-15 powtórzeń.

 1. Wzmacnianie mięśni grzbietu i pośladków

W celu wzmocnienia mięśni grzbietu i pośladków warto wykonywać proste ćwiczenie. Kładziemy się na płaskiej powierzchni na brzuchu. Nogi rozstawiamy na szerokość bioder, a ręce wyciągamy przed siebie.

Leia também:  O Que É Arduino E Como Funciona?

Z wydechem podnosimy lewą rękę i prawą nogę, pamiętając o równoczesnym napięciu mięśni brzucha. Dzięki temu kręgosłup ulegnie lekkiemu wygięciu. Ruchy te powtarzamy około 10-15 razy naprzemiennie.

Ważne, aby pamiętać, że kluczowe znaczenie ma tu nie wysokość uniesionych kończyn, a odpowiednie napięcie mięśni. 

Aktywność ruchowa w terenie przynosi nie tylko korzyści w postaci poprawy naszej ruchomości czy wytrzymałości, ale także pozytywnie wpływa na stan zdrowia psychicznego. A to, jak wiemy, ma w procesie rekonwalescencji niesamowicie duże znaczenie.

W okresie wyciszenia objawów rwy kulszowej warto więc pomyśleć o nordic walking. Chodzenie z kijami pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Poprawia wydolność układu krążenia, dotlenia, przyspiesza metabolizm, redukuje poziom stresu, wzmacnia mięśnie i zwiększa ilość masy kostnej.

Co ważne, ćwiczenia te mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Przedstawione powyżej ćwiczenia, choć z pozoru proste, potrafią przynieść ukojenie w stanach po atakach rwy kulszowej.

Oczywiście zawsze należy pamiętać, że aktywność fizyczna powinna być podjęta dopiero po ustąpieniu objawów bólowych oraz po konsultacji z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym.

Regularne wykonywanie ćwiczeń z całą pewnością pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia oraz przyczyni się do uniknięcia dolegliwości rwy kulszowej w przyszłości.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej – leczenie bólu kręgosłupa

Dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego mają zróżnicowany charakter i pochodzenie, mogą dotyczyć okolic samych pleców, kończyn(y) dolnych, okolic brzucha.

Ból może pochodzić z narządów wewnętrznych, kręgosłupa  (stawy, dyski międzykręgowe, więzadła), a także w wyniku ucisku korzeni nerwowych.

Dlatego zanim odpowiemy sobie na pytanie jak leczyć rwę kulszową musimy mieć pewność, że przyczyna jest prawidłowo zdiagnozowana.

Jak uśmierzyć ból rwy kulszowej 

Zacznijmy od początku, czyli co powinna zrobić osoba, która odczuwa dolegliwości i nie wie, jak uśmierzyć ból rwy kulszowej.

Pierwsza zasada, nie czekajmy aż ”ustąpi samo”, od razu zgłośmy się do osteopaty lub doświadczonego fizjoterapeuty aby rozpocząć leczenie rwy kulszowej.

Specjalista wykonana badania i testy różnicujące, pokieruje dalszym procesem leczenia tj, rozpocznie terapię, a jeżeli problem będzie bardzo złożony w razie wskażę dalszą drogę diagnostyczną lub przekieruje do odpowiedniej specjalizacji lekarza.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej

Gdy „dopadnie” nas rwa kulszowa ćwiczenia w domu na własną rękę mogą nie tylko nie pomóc, ale także zaszkodzić. Zdarza się również sytuację, gdy niewykwalifikowany terapeuta wykona masaż przy rwie kulszowej bez wcześniejszego badania.

W wypadku rwy kulszowej masaż może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wybierając fizjoterapeutę sprawdźmy, czy posiada on prawo wykonywania zawodu, które może uzyskać tylko osoba, która ukończyła wyższe studia fizjoterapeutyczne.

Zawód fizjoterapeuty jest zawodem medycznym i każdy fizjoterapeuta podobnie jak lekarz musi podać prawo do jego wykonywania. W razie wątpliwości zapytajmy o to terapeutę, a jego obowiązkiem jest nam przedstawić w/w dokument.

Rehabilitacja kręgosłupa, a dokładniej badanie, diagnostyka i terapia wymaga ogromnej wiedzy i dużego doświadczenia. Oddajmy swoje ciało tylko w fachowe ręce. Reasumując, gdy nie wiemy, jak uśmierzyć ból rwy kulszowej od razu udajmy się do specjalisty.

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową możemy stosować?

 • Czasem w obrębie znajomych, rodziny jest osoba, która poleci nam ćwiczenia na rwę kulszową  w gotowym zestawie, nie wolno nam ich wykonywać bez konsultacji z fizjoterapeutą, takie zachowanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i niesprawności do końca życia.
 • Fizjoterapia w zależności od objawów podejmuje terapię manualną, terapię tkanek miękkich czy odpowiednio dobrany trening, więc nie szukajmy odpowiedzi jakie ćwiczenia na rwę kulszową w internecie czy u bliskich.
 • Jeżeli wystąpią u nas silny ból w obrębie kończyny dolnej, pośladków czy samego kręgosłupa , osłabienie czucia bądź siły mięśniowej jest to żółte światło alarmujące by zacząć działać, rehabilitacja rwy kulszowej często potrzebuje czasu, ale odpowiednio szybko podjęta warunkuję nam efekty.

Rwa kulszowa – objawy, leczenie, ćwiczenia. Jak sobie radzić z bólem?

Rwa kulszowa często pojawia się niespodziewanie i objawia się ostrym, przeszywającym bólem, który niektórzy pacjenci określają jako rwący i piekący. Nazywana powszechnie „korzonkami”, objawia się przy nagłych ruchach, szczególnie uciążliwa bywa zaś w nocy.

Zazwyczaj początek choroby jest nagły: wystarczy dźwignąć większy ciężar, schylić się lub wykonać gwałtowny ruch. Pojawia się wówczas silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje na pośladki i całe nogi. Występują także mrowienia, pieczenie nóg bądź nawet parestezje, które porównuje się do uczucia wbijania szpilek w skórę.

Co to jest rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny?

Rwa kulszowa to uciążliwa przypadłość, której „wizytówką” jest przeszywający ból w dolnej części pleców. Najczęściej jest on efektem ucisku na najdłuższy nerw ciała, czyli nerw kulszowy.

Ten z kolei „obsługuje” mięśnie stóp, łydek oraz ud, a gdy coś go drażni lub uciska, zostaje uszkodzony. Do samego ucisku dochodzi zwykle w wyniku przemieszczenia się krążka międzykręgowego, czyli dyskopatii.

Tego rodzaju zmiany chorobowe są wynikiem złego stanu kręgosłupa, bardzo często pojawiają się także przy różnych zwyrodnieniach. Przyczynić się do nich może również stres oraz mała aktywność fizyczna lub – wręcz przeciwnie – ciężka praca fizyczna. Rwa kulszowa często dotyka również osób, które codziennie spędzają wiele godzin przed komputerem.

Bezpośrednią przyczyną jest natomiast próba podniesienia jakiegoś przedmiotu, a przede wszystkim – przeciążenie kręgosłupa. Do ataku może przyczynić się nawet jeden nagły, gwałtowny ruch. Co więcej, bóle wzmagają się przy kaszlu, kichaniu i śmiechu. Powodem ataku rwy kulszowej mogą być również nieodpowiednie ćwiczenia.

Należy pamiętać, że nagły atak choroby może uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności, pojawić się całkowicie nagle i zniknąć całkiem niespodziewanie, np. po kilku dniach. Pacjenci zmagają się często również z tzw. rwą barkową (ramienną) oraz rwą udową – objawy w ich przypadku nasilone są w okolicy barków i ud.

Rwa kulszowa – objawy

Najważniejszym objawem rwy kulszowej jest ból pleców w okolicy lędźwiowej oraz w kończynie dolnej, który może promieniować także do bioder, uda, stóp i pośladków.

Często odnotowuje się również inne objawy rwy kulszowej:

 • zaburzenia czucia (parestezje),
 • mrowienie i pieczenie,
 • drętwienie nóg,
 • świąd,
 • osłabienie mięśniowe,
 • niedowład mięśni,
 • trudności z oddawaniem moczu.

Specyficzny dla rwy kulszowej jest objaw Lasègue’a, który oznacza, że osoba ułożona w pozycji leżącej nie jest w stanie podnieść nogi do góry z powodu silnego bólu na całej długości nogi. Pozostałe symptomy choroby zależą bezpośrednio od miejsca, które zostało uszkodzone.

Przy schorzeniu takim, jak rwa kulszowa, leczenie musi przebiegać kompleksowo. Lekarze skupiają się głównie na tym, aby uśmierzać ból oraz przywracać sprawność kończynom. Zdarza się, że najpierw wykonują rezonans magnetyczny, który pokazuje wszelkie deformacje, do których doszło w obrębie kręgosłupa, jak również wokół korzeni nerwowych.

Leczenie rwy kulszowej powinno się rozpocząć możliwie szybko – terapia pozwoli na zachowanie prawidłowej struktury nerwów oraz kości. Należy pamiętać, że objawy choroby mogą często nawracać, dlatego też rwa kulszowa wymaga stałych konsultacji z lekarzem rodzinnym, neurologiem oraz fizjoterapeutą.

Należy ograniczyć ten rodzaj aktywności fizycznej, który może przyczynić się do wystąpienia objawów choroby – tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Przykładowo, przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów nie można zginać tułowia, należy mieć wyprostowane plecy oraz wykonywać czynność na ugiętych kolanach.

Atak rwy kulszowej – co robić?

W nagłych przypadkach warto łagodzić symptomy rwy kulszowej także prostymi metodami:

 • smarować bolące miejsca maścią przeciwbólową,
 • przyjmować leki na rwę kulszową: przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • przyjmować leki rozluźniające mięśnie,
 • jeśli jest taka możliwość, położyć się do łóżka na 4–5 dni.

Podstawą przy eliminacji objawów rwy kulszowej i leczenia jest terapia zachowawcza, której celem jest odciążanie kręgosłupa  w odcinku lędźwiowym. Ból pojawiający się przy ataku rwy kulszowej jest na tyle charakterystyczny i dokuczliwy, że od razu wymusza na chorym konieczność  jego odciążenia.

Warto w takiej sytuacji przyjąć odpowiednią pozycję. Szczególnie polecane jest położenie się na boku ze zgiętymi nogami w stawach kolanowych oraz biodrowych. Można także położyć się na plecach i podłożyć pod kolana poduszkę. Dolegliwości powinny ustąpić po 1-2 dniach. W sytuacji, gdy ból odczuwalny jest po 3-4 dniach, należy zgłosić się do lekarza.

Leia também:  Como Consolar Alguem Que Perdeu O Pai?

Rwa kulszowa – leczenie zaawansowane

Jak długo trwa leczenie rwy kulszowej? Objawy mogą ustąpić zarówno po kilku dniach, jak i po kilku latach – najczęściej czas trwania ataku wynosi od 1 do 4 tygodni.

Jeżeli ból nie mija samoistnie, lekarz może przepisać zastrzyki z silnymi środkami przeciwbólowymi – mogą one przynieść oczekiwaną ulgę.

Zastrzyki na rwę kulszową można podzielić z kolei na kilka rodzajów, przy czym najskuteczniejsze są te nadtwardówkowe, stosowane bezpośrednio na źródło bólu.

Rwa kulszowa – rehabilitacja

Kolejnym etapem leczenia rwy kulszowej jest odpowiednia rehabilitacja w przypadku częstych nawrotów rwy. Powszechnie stosuje się fizykoterapię, czyli zabiegi mające na celu złagodzenie dolegliwości.

Wykorzystuje się do tego stymulację prądami TENS lub ultradźwiękami. Dobre efekty daje laseroterapia, krioterapia oraz zastosowanie ciepła.

Nie każda osoba jednak może skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych – do niektórych z nich istnieją przeciwwskazania.

Prądów TENS nie wolno wykonywać w przypadku nadciśnienia i chorób serca. Nie są polecane one również w czasie miesiączki. Ultradźwięków nie powinno wykonywać się także w ciąży, ale i przy epilepsji oraz w trakcie przeziębienia i grypy.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Odpowiednie ćwiczenia przy rwie kulszowej są bardzo potrzebne. Rehabilitant uczy chorego przydatnych technik, które przynoszą ulgę i które pacjent może po jakimś czasie wykonywać sam.

Regularne wizyty na basenie, jazda rowerem, niektóre formy fitnessu są pomocne nie tylko przy łagodzeniu objawów, ale również przy hamowaniu kolejnych, ewentualnych ataków.

Fizjoterapeuci często stosują także masaże dolnego odcinka kręgosłupa.

W celu doboru odpowiednich ćwiczeń konieczne jest dokładny wywiad z pacjentem, przebadanie go oraz ocena badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego.

Ćwiczenia przy rwie kulszowej można podzielić na dwa rodzaje: rozciągające i wzmacniające. Rozciąganie mięśni należy wykonywać w pozycji leżącej lub siedzącej.

 • „Kołyska” – najprostsze i najczęściej wykonywane ćwiczenie na rwę kulszową. Polega na podnoszeniu i przyciąganiu do siebie ugiętych nóg, tak aby oderwać pośladki od podłoża. Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji leżącej, każde przyciągnięcie nóg powinno trwać 5 sekund, a zalecana ilość powtórzeń to 10.
 • „Rozciąganie baletnicy” – to ćwiczenie wykonywane jest w siadzie z wyprostowanymi nogami. Palcami u rąk należy starać się dotknąć palców u stóp, coraz bardziej pogłębiając skłon.

W terapii doskonale sprawdzają się także inne popularne ćwiczenia na rwę kulszową: „koci grzbiet” i „koszyczek”.

Oprócz ćwiczeń rozciągających dobrze jest wprowadzić ćwiczenia wzmacniające. Przykładem ćwiczeń wzmacniających, które możemy wykonać samodzielnie w domu są:

 • „rowerek”,
 • „odwrotne brzuszki”, czyli przyciąganie do brzucha nóg zgiętych w kolanach.

W wyeliminowaniu bólu towarzyszącego rwie kulszowej, a także dla wzmocnienia mięśni sprawdzą się ćwiczenia McKenziego, które z powodzeniem możesz wykonywać samodzielnie w domu.

 1. Ćwiczenie nr 1: pozycja leżąca na brzuchu, z lekko uniesioną głową i klatką piersiową. Głowę należy powoli unosić coraz wyżej, starając się spojrzeć przed siebie. W takiej pozycji powinno się wytrzymać 5 sekund, po czym zrobić 10-sekundową przerwę. To ćwiczenie należy wykonywać 3 razy dziennie, po 10 powtórzeń.
 2. Ćwiczenie nr 2: pozycja leżąca na brzuchu. Łokcie należy trzymać pod barkami, opierając się na przedramionach, następnie trzeba podnieść głowę, by – podobnie jak w ćwiczeniu nr 1 –  spojrzeć przed siebie. Częstotliwość wykonywania tego ćwiczenia i liczba powtórzeń jest identyczna jak w pierwszym przykładzie.
 3. Ćwiczenie nr 3: pozycja stojąca, bokiem do ściany. Opierając się o ścianę barkiem, próbuj dotknąć jej także biodrem. Ćwiczenie dobrze jest wykonywać kilka razy dziennie, stosując po kilkanaście powtórzeń.

Skuteczność ćwiczeń McKenziego polega na ich systematycznym i długotrwałym wykonywaniu. Jeśli ćwiczenia na rwę kulszową w domu nie pomagają, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Z bólem możemy radzić sobie także domowymi sposobami, warto wykorzystać:

 • masaż w obrębie bolących miejsc,
 • rozgrzewające kąpiele,
 • wygodne obuwie.

Kolejną metodą, która może złagodzić bolesne dolegliwości, są okłady – ciepłe lub zimne. W tym przypadku zdania są podzielone: na jednych pacjentów lepiej działają ciepłe kompresy, na innych – chłodne. Oba rodzaje okładów należy zastosować w miejscu największego bólu.

Profilaktyka rwy kulszowej to również odpowiedni styl życia. Należy zadbać o codzienną dawkę ruchu. Nie wolno robić tego jednak w sposób gwałtowny, należy zwiększać ją regularnie i powoli. Pójście na siłownię lub na forsujący fitness, w momencie, gdy przez długi czas unikało się aktywności fizycznej, nie jest dobrym pomysłem. Objawy rwy kulszowej mogą wówczas powrócić.

Rwa kulszowa – leczenie operacyjne

Rwa kulszowa może wymagać leczenia operacyjnego, choć nie zdarza się to zbyt często. Operację stosuje się w 2–10 proc. przypadków nawracającej choroby.

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest niedowład kończyn, wynikający z ucisku na nerwy. U niektórych pacjentów z tego powodu może dojść do trudności z oddawaniem moczu oraz silnych zaburzeń czucia.

Jeśli rwę kulszową wywołał guz lub ropień okolic kręgosłupa, operacja jest konieczna, aby chory mógł wrócić do pełnej sprawności.

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny i objawy

Rwa kulszowa niekiedy pojawia się również i w ciąży. Przyczyn może być kilka. Na wystąpienie choroby na początku ciąży największy wpływ mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.

W wyniku działania hormonów zmniejsza się napięcie więzadeł kręgosłupa, zwiększa się również ruchomość w stawach. To naturalne procesy, które przygotowują kobietę do porodu.

Jednocześnie mogą one zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia rwy kulszowej.

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości. Wiąże się to ze wzrostem wagi zarówno kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Dodatkowo, zwiększają się również rozmiary macicy. Wszystko to prowadzi do wzrostu nacisku na nerw kulszowy i podrażniania go.

Kolejną przyczyną wystąpienia rwy kulszowej w ciąży może być obrzęk kończyn i ogólne opuchnięcie organizmu. Wiele kobiet mylnie uważa, że rwa kulszowa jest wynikiem ucisku na nerw, powodowany przez dziecko. Pomimo częstego występowania rwy kulszowej u kobiet w ciąży, bywa ona mylona z bólami miednicy lub bólami pleców.

Dodatkowo, wielu lekarzy twierdzi, że jeśli rwa kulszowa pojawia się u kobiety ciężarnej, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem mogłaby wystąpić u niej również bez obecności ciąży. Same objawy rwy kulszowej w ciąży są niemal takie same, jak i bez niej.

W przypadku kobiet w ciąży może też wystąpić uczucie osłabienia mięśni w kończynach lub nawet niedowład kończyn.

Rwa kulszowa w ciąży – leczenie

Leczenie objawów rwy kulszowej w ciąży jest utrudnione. Wynika to z niedoboru leków przeciwbólowych, które byłyby jednocześnie bezpieczne dla dziecka.

Jak sobie radzić z rwą kulszową w ciąży? Jedynym bezpiecznym lekiem jest paracetamol, który można zażywać w momentach wystąpienia bólu o dużym natężeniu. Nie można jednak przekraczać dawki dwóch tabletek dziennie.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że niektóre leki zawierające paracetamol, zawierają również kofeinę. Kobieta ciężarna powinna więc zwrócić uwagę na dzienną dawkę przyjmowanej kofeiny – tak, aby jej nie przekroczyć.

Dobrym sposobem na walkę z dolegliwościami w czasie ciąży są również ćwiczenia na rwę kulszową. Początkowo ich wykonywanie powinno być kontrolowane przez fizjoterapeutę. Następnie kobieta może wykonywać je również samodzielnie w domu. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, brzucha oraz kręgosłupa. Dobrym sposobem na rwę kulszową w ciąży mogą być także:

 • zimne lub ciepłe okłady na bolesne miejsca,
 • regularne chodzenie na basen,
 • masaże,
 • spacery,
 • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,
 • zimne lub ciepłe okłady na bolesne miejsca,
 • leżenie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni.

Rwa kulszowa w ciąży a poród

W przypadku wystąpienia rwy kulszowej i zbliżającego się terminu porodu lekarz może rozważyć rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie.

Wysiłek porodowy oraz rwa kulszowa mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa rodzącej.

Jeśli jednak lekarz zgadza się na poród naturalny, kobieta może zdecydować się na rodzenie w wodzie lub w pozycji kucającej. Takie pozycje powinny uśmierzyć lub zmniejszyć ból wynikający z rwy kulszowej.

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1895638/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507908/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16232142/

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*