Ćwiczenia mięśni Kegla a nietrzymanie moczu

Pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu, a wzorzec motoryczny, wypracowany zaledwie w 3 tygodnie sprawia, że kobieta jest w stanie samodzielnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

Zabieg bardzo komfortowy, przeprowadzany w wygodnej pozycji siedzącej, w odzieży codziennej, bez wysiłku.Efektem po zabiegu są wzmocnione mięśnie Kegla (dna miednicy) odpowiedzialne za trzymanie moczu.

EMSELLA jest ergonomicznym krzesłem, wykorzystującym technologię HIFEM do stymulacji mięśni dna miednicy.

Kluczowa skuteczność opiera się na skupionej energii elektromagnetycznej emitowanej przez urządzenie EMSELLA, dogłębnej penetracji i stymulacji całego obszaru dna miednicy.Pojedyncza sesja BTL EMSELLA wywołuje ponad 11 tysięcy skurczów mięśni dna miednicy w ciągu 28 minut, które są niezwykle ważne w wzmocnieniu mięśni Kegla odpowiedzialnych za trzymanie moczu.

W tym czasie za pomocą ćwiczeń Kegla kobieta jest w stanie wykonać ok. tysiąca skurczy, ale ich intensywność będzie niższa. Dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest też długość trwania skurczu, a także odpowiednia relaksacja mięśni.

Urorehabilitanci wskazują, że większość kobiet wykonuje ćwiczenia Kegla niewłaściwie: z reguły za szybko, za słabo, bez odpowiedniego rozluźniania mięśni. HIFEM nie tylko wywołuje intensywne skurcze, lecz także odpowiednio je utrzymuje i relaksuje mięśnie. To najlepszy trening dla mięśni dna miednicy.

Potwierdzeniem skuteczności urządzenia BTL EMSELLA jest przyznanie mu w 2019 roku nagrody Power of Beauty Party Medycyna Estetyczna 2019 za innowacyjne technologie oraz przełamywanie tabu w medycynie estetycznej.

HIFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology) to zaawansowana technologia elektromagnetyczna o wysokiej intensywności. Jej główne zadanie, to przywrócenie kontroli mięśniowo-nerwowej w okolicach dna miednicy.

Zaawansowana technologia HIFEM pozwala na bezinwazyjną indukcję prądów elektrycznych, dlatego podczas zabiegu z użyciem krzesła EMSELLA, wykorzystujący technologię HIFEM, nie wymaga zdejmowania odzieży podczas terapii.

HIFEM modyfikuje strukturę mięśni, a konkretnie wywołuje wzrost włókien kurczliwych, tworzenie nowych białek i rozrost włókien mięśniowych. W ten sposób wzmacnia mięśnie dna miednicy.

Skuteczność technologii bierze się stąd, że podczas treningu mięśni dna miednicy, HIFEM jest w stanie wywołać i utrzymać przez kilka sekund supramaksymalne skurcze mięśni dna miednicy, a w trakcie jednego treningu HIFEM wywołuje tysiące takich skurczy, kierowane bezpośrednio do nerwów obwodowych w obszarze dna miednicy.

Ćwiczenia mięśni Kegla a nietrzymanie moczu

Druga zaleta polega na ich intensywności, która jest wyższa od przeciętnego wskaźnika MVC (Maksymalny Dobrowolny Skurcz) wywoływana fizjologicznie, np. ćwiczeniami mięśnia Kegla.

Pacjenci, zwłaszcza z osłabionymi mięśniami, nie są wstanie osiągnąć takich efektów treningowych, a w szczególności prawidłowo wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, odpowiednio długo utrzymać efekty pracy, prawidłowo zrelaksować mięśnie.

Technologia HIFEM natomiast gwarantuje prawidłową intensywność w pobudzaniu mięśni, ich prawidłowe wzmocnienie, relaksację oraz w późniejszym czasie ułatwia samodzielne treningi mięśni dna miednicy.

Definiuje się 3 główne rodzaje nietrzymania moczu:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) wiąże się z wyciekiem moczu w przypadku wystąpienia zdarzeń o zwiększonym ciśnieniu w jamie brzusznej (np. Kaszel, kichanie, śmiech, podnoszenie itp.).
 • Naglące nietrzymanie moczu związane z silną nadwrażliwością pęcherza, który kurczy się pomimo nagromadzenia w nim niewielkiej ilości moczu.
 • Mieszane nietrzymanie moczu obejmuje połączenie zarówno objawów WNM, jak i naglącego nietrzymania moczu.

We wszystkich 3 typach pacjenci nie są w stanie odpowiednio kontrolować wycieku moczu z powodu osłabienia mięśni Kegla.

Zabieg EMSELLA jest dla osób które:

 • mimowolnie gubią mocz podczas takich aktywności, jak podskakiwanie, kichanie, kaszel, śmiech lub podczas gwałtownej zmiany pozycji oraz ćwiczeń fizycznych,
 • ponad 8 razy w ciągu doby, czyli częściej niż co 2 godziny odczuwają parcie na mocz,
 • mają problemy z kontrolowaniem oddawania moczu,
 • są po porodzie i chcą wzmocnić mięśnie dna miednicy (kobiety), w trakcie menopauzy lub po menopauzie odczuwają objawy osłabienia mięśni dna miednicy (kobiety),
 • odczuwają mniejszą satysfakcję seksualną spowodowaną osłabionymi mięśniami dna miednicy.

Mięśnie dna miednicy u mężczyzn.

U mężczyzn mięśnie Kegla wyściełają miednicę, rozciągając się od kości ogonowej do łonowej, a dodatkowo oplatają podstawę penisa.

W związku z tym dobra kondycja mięśni dna miednicy ma duży wpływ na sprawność seksualną mężczyzny – wzmacnia erekcję, zwiększa ilość nasienia, pozwala kontrolować wytrysk i intensyfikuje orgazm.

Silne mięśnie Kegla to lepsza i dłuższa erekcja oraz silniejszy orgazm. Trening mięśni dna miednicy u mężczyzn jest również pomocny w profilaktyce nietrzymania moczu oraz chorób prostaty.

Pierwsze efekty wzmocnienia mięśni dna miednicy odczuwalne są po 2-3 zabiegach. Po sesji terapeutycznej z użyciem krzesła EMSELLA osiągniesz:

 • wzmocnienie mięśni dna miednicy,
 • poprawę życia seksualnego,
 • rozwiązanie problemu nietrzymania moczu wysiłkowego, naglącego mieszanego.

Dla komfortu prosimy pacjenta, by założył w dniu zabiegu luźniejszą odzież. Chodzi o to, by móc elastycznie dopasować ciało do treningu na krześle EMSELLA™.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności, dlatego nie potrzebna jest rekonwalescencja, ani żadne specjalne postępowanie. To co może, ale nie musi, wystąpić to przejściowa bolesność oraz skurcze mięśni dna miednicy. Całkowicie normalnym, także rzadko występującym, odczuciem jest również przejściowy ból stawów lub ścięgien oraz czasowe zaczerwienienie skóry.

WSKAZANIA

 • problemy z nietrzymaniem moczu,
 • rozciągnięte mięśnie dna miednicy po porodzie
 • osłabione mięśnie dna miednicy na skutek dźwigania ciężarów i wysiłku fizycznego np. u sportowców
 • profilaktyka wiotczenia i utraty elastyczności mięśni dna miednicy
 • problemy seksualne,
 • profilaktyka opadania narządów miednicy,
 • fizjoterapia po zabiegach ginekologicznych i urologicznych,
 • słabe mięśnie Kegla.

PRZECIWWSKAZANIA

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • obecność stymulatora serca – rozrusznik serca lub inne wszczepione urządzenie elektroniczne,
 • miesiączka,
 • wkładki domaciczne (spirale miedziane),
 • niewydolność płuc i niektóre choroby serca
 • metalowe implanty w okolicy zabiegowej,
 • kolczyki oraz inna biżuteria okolic intymnych,
 • skłonności apopsychiczne oraz zaburzenia psychiczne,
 • choroby nowotworowe.

PROMOCJA!!!

 • TERAPIA PODSTAWOWA:
 • 6 zabiegów w cenie 5: 2.000 zł
 • TERAPIA INTENSYWNA: 
 • 8 zabiegów w cenie 6: 2.400 zł

Możliwe raty!!!

Zapraszamy!

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu?

Sprawdź konsultacje

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy? W jaki sposób można je zidentyfikować oraz zaktywizować? Jak wybrać i jak stosować kulki do ćwiczeń mięśni Kegla – dopochwowe i analne?

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Prowadzone pod nadzorem fizjoterapeuty, a następnie samodzielnie, ćwiczenia na nietrzymanie moczu sprawdzają się w szczególności w przypadku wysiłkowej postaci tej dysfunkcji. Jest to najczęściej spotykana odmiana NTM, której istotą jest popuszczanie moczu w związku z aktywnością fizyczną, kasłaniem, kichaniem czy śmianiem się.

Główną przyczyną tego typu zaburzeń trzymania moczu jest osłabienie mięśni przepony moczowo-płciowej, znajdujących się na dnie miednicy, znanych jako „mięśnie Kegla”. Systematyczny trening tych struktur jest niezwykle trudny ze względu na problem z ich zlokalizowaniem, zwizualizowaniem i zaktywizowaniem.

Co więcej – choć ćwiczenia te są niezbędne, same w sobie nie są wystarczające do tego, by zwalczyć problem nietrzymania moczu (wymagają skojarzenia z innymi metodami terapii, w tym leczeniem zachowawczym, farmakologicznym lub operacyjnym). Właśnie dlatego wiele osób zniechęca się i zaprzestaje systematycznych treningów w ciągu najwyżej kilkunastu dni. To błąd, którego konsekwencją może być zaostrzenie objawów NTM.

Gdzie są mięśnie Kegla?

Pierwszym i podstawowym zadaniem jest ustalenie, gdzie są mięśnie Kegla. W istocie jest to jeden trójwarstwowy mięsień, który rozciąga się poprzecznie na dnie miednicy pomiędzy kością łonową z przodu ciała, a kością guziczną zlokalizowaną z tyłu. Mięśnie Kegla podtrzymują pęcherz, macicę oraz odbytnicę oraz otaczają ujścia cewki moczowej, pochwy i odbytnicy.

Sprawnie działające i silne mięśnie dna miednicy pozwalają w pełni kontrolować proces wydalania moczu (zarówno inicjowania jak też wstrzymywania). Z wiekiem jednak struktury te ulegają osłabieniu, co stanowi główną przyczynę tak wysiłkowego nietrzymania moczu. Mięśnie Kegla najczęściej tracą swoją siłę i elastyczność za sprawą takich czynników, jak:

 • ogólne starzenie się organizmu,
 • zmiany hormonalne w okresie menopauzy – spadek stężenia estrogenu,
 • ciąża i poród uszkadzający krocze,
 • wieloletnie przeciążenie pracą fizyczną,
 • operacje narządów płciowych, moczowych oraz odbytnicy,
 • schorzenia układu moczowo-płciowego.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla swoją zwyczajową nazwę zawdzięczają nazwisku amerykańskiego ginekologa Arnolda Kegla, który w latach czterdziestych XX wieku opracował zestaw ćwiczeń mających na celu wzmocnienie dna miednicy oraz uzyskanie pełnej kontroli nad znajdującymi się w tym miejscu strukturami. Zgodnie z jego zaleceniami, przed przystąpieniem do ćwiczeń, kluczowe jest odkrycie lokalizacji mięśni i nabranie ich świadomości. Zazwyczaj w tym celu zaleca się:

 • w czasie wydalania wstrzymać strumień moczu, starając się zidentyfikować mięśnie, które pomogły zablokować cewkę;
 • leżąc na plecach, wprowadzić dwa palce głęboko do pochwy i starać się je ucisnąć za pomocą znajdujących się wewnątrz mięśni.
Leia também:  Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek

Właściwe ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym ich zaciskaniu i rozluźnianiu w równych odstępach czasu. Różne źródła podają, by poszczególne interwały trwały od 5 do 10 sekund.

Początkowo należy wykonywać 3 razy dziennie po 5 powtórzeń, po kilku tygodniach systematycznie wydłużając serię do 25.

Metoda alternatywna polega na wykonywaniu kilkunastu bardzo krótkich skurczów jeden po drugim, po czym następuje kilkunastosekundowa przerwa.

Trening może się odbywać zarówno w pozycji leżącej, jak też siedzącej lub stojącej. Ważne jest, by ćwiczenia wykonywać na wdechu, nie angażując przy tym innych mięśni (brzucha, grzbietu itd.).

Przed przystąpieniem do nich należy opróżnić pęcherz.

Zauważalnym efektem ćwiczeń powinno być zwiększenie kontroli nad wyciekiem moczu, a także wyraźna poprawa satysfakcji z życia seksualnego, zarówno dla samej kobiety, jak też jej partnera.

Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla

Trening mięśni dna miednicy można wspomóc za pomocą akcesoriów terapeutyczno-erotycznych. Szczególnie przydatne są w tym względzie tzw. kulki do ćwiczeń mięśni Kegla.

Są one wprost wzorowane na kulkach stosowanych przez japońskie gejsze, które za ich pomocą trenowały mięśnie okalające pochwę, by dzięki temu zapewniać mężczyznom maksymalny poziom satysfakcji seksualnej.

Standardowy zestaw składa się z dwóch kulek połączonych sznurkiem.

Wewnątrz każdej z nich znajdują się mniejsze i cięższe kulki, które pod wpływem ruchu przemieszczają się i delikatnie grzechoczą. Po umieszczeniu ich w pochwie, wprawiają mięśnie dna miednicy w subtelne drgania, zmuszając je do mimowolnego kurczenia się i rozluźniania.

Dodatkową pracę mięśnie Kegla wykonują w celu utrzymania kulek w pochwie. W ten sposób można trenować nawet w codziennych sytuacjach – idąc na spacer, prowadząc samochód, pracując. Aplikacja kulek jest niezwykle prosta, zwłaszcza jeśli do pomocy użyjemy odrobinę lubrykantu.

Pamiętaj: do ćwiczeń początkowo lepiej jest wybrać kulki większe ale lżejsze, a z czasem zmniejszać ich średnicę, zwiększając wagę. Wiedzieć też trzeba, że dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu bardziej adekwatne są kulki zwane biofeedbackowymi. Natomiast kulki grawitacyjne zazwyczaj stosowane są jako gadżet erotyczny.

Ćwiczenia mięśni kegla u mężczyzn

Choć wiele osób o tym zapomina, mięśnie Kegla występują też u mężczyzn, nawet jeśli rzadko są w ten sposób nazywane. Można je wyczuć nawet fizykalnie, uciskając przestrzeń między odbytem, a workiem mosznowym lub też przez odbyt.

U mężczyzn mięśnie dna miednicy opasają nie tylko cewkę moczową i odbytnicę, ale też podstawę penisa.

Dlatego ich regularny trening pozwala ograniczyć problem popuszczania moczu, a także lepiej kontrolować seksualność (zaburzenia wzwodu lub przedwczesny wytrysk).

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn niewiele różnią się od tych zalecanych kobietom. Trening należy zacząć od identyfikacji właściwych struktur, co najłatwiej jest uczynić zaciskając zwieracze w czasie oddawania moczu.

Ćwiczenia same w sobie polegają na zaciskaniu i rozkurczaniu mięśni. Także panowie mogą się w tej materii posiłkować odpowiednimi gadżetami – zamiast dopochwowych, stosuje się kulki analne.

Stanowią one nie tylko rekwizyt urozmaicający życie erotyczne, ale też w istotny sposób pomagają wprawić mięśnie dna miednicy w drgania, czego konsekwencją jest ich wzmocnienie.

Czytaj też:

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu (Blog)

W 1993 r. w British Medical Journal opublikowano dane, według których nawet 6 na 10 kobiet dotkniętych tym problemem przyznawało, że z jego powodu wystąpiły w ich życiu niekorzystne zmiany związane z unikaniem kontaktów społecznych.

Wymieniony aspekt był zapewne jednym z czynników, dzięki którym opracowano wiele metod leczenia nietrzymania moczu.

Jedną z możliwych opcji niezabiegowych stanowią ćwiczenia mięśni Kegla, które są proste i można wykonywać je praktycznie wszędzie.

Na występowanie nietrzymania moczu u kobiet wpływ ma wiele czynników. Zaliczamy do nich m.in.:

 • wielokrotne ciąże i porody naturalne
 • procesy związane ze starzeniem się organizmu
 • otyłość.

Wyróżnianych jest kilka postaci zaburzenia, wśród których dominuje forma wysiłkowa, w której niepożądane, niezależne od woli mikcje pojawiają się na skutek choćby kaszlu czy kichnięcia.

W leczeniu nietrzymania moczu wyróżnia się procedury zabiegowe oraz zachowawcze – te drugie zazwyczaj stanowią terapię pierwszego rzutu.

Poza zmianami przyzwyczajeń oraz modyfikacją diety i stosowaniem preparatów farmakologicznych, istnieją specjalne ćwiczenia na nietrzymanie moczu, które mogą łagodzić objawy choroby.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Biofeedback – znajdź klinikę

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia mięśni Kegla

Trening mięśni dna miednicy zawdzięczamy pochodzącemu ze Stanów Zjednoczonych ginekologowi. Arnold Kegel pod koniec lat 40. XX wieku opracował programy ćwiczeniowe, których wykonywanie miałoby sprawić, że pacjentka zostanie wyleczona z nietrzymania moczu.

A zatem czym są mięśnie Kegla? Struktury te stanowią element przepony moczowo-płciowej, tworu zaangażowanego w proces kontroli oddawania moczu. Ich osłabienie skutkować może pojawianiem się mimowolnych wycieków moczu.

Celem ćwiczeń mięśni dna miednicy jest ich wzmocnienie, dzięki czemu zwiększeniu ulega świadoma kontrola procesu mikcji.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu krok po kroku

Przed rozpoczęciem treningu niezbędne jest zlokalizowanie struktur, które będą ulegały napinaniu.

Można to zrobić podczas oddawania moczu: w tym celu należy przerwać jego strumień Innym sposobem jest umieszczenie przez pacjentkę palców w obrębie pochwy, a następnie próba zaciśnięcia mięśni w sposób odpowiadający wcześniej opisanej czynności.

Towarzyszące obu aktywnościom uczucie odpowiada temu, które powinno się pojawiać w trakcie ćwiczeń na nietrzymanie moczu. W przypadku problemów bądź braku pewności co do tego czy napinane są właściwe mięśnie, pacjentka może poprosić o pomoc swojego ginekologa.

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu wykonywać?

Istnieje wiele różnych programów ćwiczeń mięśni Kegla. Urology Care Foundation proponuje, by wykonywać naprzemienne skurcze i rozkurcze trwające po 5 do 10 sekund i powtarzać te czynności do 45 razy. Sesje powinny być powtarzane dwukrotnie w ciągu dnia, np.

rano i w godzinach wieczornych.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu wykonywać można w różnych pozycjach i w zasadzie w dowolnym czasie: trening nie może być zauważony przez osoby postronne, wobec czego nie ma przeciwwskazań do jego podejmowania w takich sytuacjach jak jazda autobusem czy stanie w kolejce sklepowej.

Aby osiągnąć efekty leczenia nietrzymania moczu poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy, niezwykle istotne są cierpliwość i systematyczność.

Jak podaje Urology Care Foundation, pierwsze zauważalne zmiany pojawiają się po około 6 tygodniach. Na znaczną poprawę trzeba poczekać nawet 3 miesiące lub dłużej.

Aby cieszyć się z wyzwolenia od nietrzymania moczu, ćwiczeń nie należy przerywać: ich zaniechanie grozi nawrotem dolegliwości.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u kobiet

Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają osiągnąć stosunkowo dobre rezultaty. Według podręcznika “Położnictwo i ginekologia” pod red. G.H.

Bręborowicza, opisywana terapia pozwala złagodzić dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu u 54 do nawet 95% pacjentek. Panowie mający problem z inkontyntencją również mogą skorzystać z treningu mięśni Kegla.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn wyglądają bowiem dokładnie tak samo

Opracowano na podstawie: www.urologyhealth.org; www.mayoclinic.org; www.nlm.nih.gov; www.americanpregnancy.org; “Położnictwo i ginekologia”, tom 2, red. naukowa G.H. Bręborowicz, wyd. PZWL, Warszawa 2015

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Biofeedback

– sprawdź ceny w 2 klinikach!

Oceń artykuł: 4.5/5 (opinie 2)

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla – na nietrzymanie moczu?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni borykający się z nietrzymaniem moczu powinni wiedzieć jak ćwiczyć mięśnie Kegla, bo właśnie one odpowiadają za prawidłowe działanie m.in. pęcherza moczowego. Jeśli mięśnie dna miednicy są wystarczająco silne, nie dochodzi do krępującego popuszczania moczu.

Źródło: 123RF

Za nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane oddawanie moczu odpowiadają między innymi takie czynniki jak przebyte operacje i zabiegi, w tym urologiczne i ginekologiczne. Częstą przyczyną popuszczania moczu jest poród naturalny, zwłaszcza długotrwały, w dodatku dziecka o dużej masie urodzeniowej, a także wiele przebytych porodów, połóg oraz ciąża.

Problem z trzymaniem moczu może być także spowodowany otyłością, brakiem ruchu, przyjmowaniem niektórych leków, czy często nawracającymi zakażeniami pęcherza moczowego. Co więcej posikiwanie może być też skutkiem ciężkiej pracy fizycznej.

Leia também:  Nerka podkowiasta – co to jest, objawy, leczenie

Ćwiczenie mięśni Kegla to jedno z pierwszych zaleceń lekarskich oraz metod leczniczych, szczególnie kiedy problem dotyczy lekkiego i średniego stopnia popuszczania uryny.

Mięśnie dna miednicy są inaczej określane jako mięśnie Kegla. Znajdują się one między kością guziczną a łonową, przypominają wyglądem trójwarstwowy diament, rozciągający się między dwoma wspomnianymi kośćmi a ujściem pochwy u kobiety, bądź nasadą prącia u mężczyzny, dalej – cewką moczową i odbytnicą oraz okalający narządy znajdujące się w miednicy.

To właśnie mięśnie dna miednicy czuwają nad wstrzymywaniem strumienia moczu. Poza tym harmonizują pracę jelit, a także odpowiadają za szczelność pęcherza moczowego.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla zostały opracowane przez amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla (stąd nazwa tych ćwiczeń), który w latach 50-tych ubiegłego wieku zaprezentował światu zestaw ćwiczeń opracowanych głównie dla kobiet dręczonych nietrzymaniem moczu. Oczywiście polecane ćwiczenia świetnie nadają się również dla mężczyzn, którzy cierpią na ten problem, a także dla pozostałych osób, które profilaktycznie podchodzą do tego tematu.

Aby upewnić się czy rzeczywiście ćwiczone są mięśnie dna miednicy, warto zanim przystąpi się do treningu, palpacyjnie wyczuć je przykładając jedną dłoń do strefy będącej tuż nad kością łonową u kobiet lub genitaliami u mężczyzn, a drugą – centralnie pod kością ogonową. Potem należy udać wstrzymywanie strumienia moczu – pulsowanie, które będzie odczuwalne pod palcami to właśnie praca mięśni Kegla.

Kiedy już wiadomo co to są mięśnie dna miednicy i gdzie są zlokalizowane, należy dowiedzieć się jak ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu są proste, nie wymagają żadnego wkładu finansowego i nie zajmują dużo czasu.

Jedna z najprostszych wersji treningu wzmacniającego mięśnie Kegla to naprzemienne zaciskanie mięśni krocza i odbytu bez uruchamiania mięśni brzucha, pośladków oraz ud i uwalnianie od napięcia mięśniowego.

Na początek można uruchamiać mięśnie dna miednicy na około 5 sekund i przez taki sam czas pozostawiać je bez napinania. Ćwiczenie warto powtarzać w seriach (np. 5 sekund spięcia na 5 sekund rozluźnienia 5-7 razy) kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia.

Z czasem można zwiększać ilość powtórzeń wykonywanych podczas jednorazowego treningu lub wydłużać ilość napięć mięśni Kegla.

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wyglądają tak samo jak u kobiet. Wyżej napisano co należy napinać, a technika wykonywania ćwiczeń jest identyczna. Trening można wykonywać w dowolnej pozycji: leżąc, siedząc, podczas prasowania, czy prowadzenia auta, itp.

Kulki do ćwiczeń mięśni Kegla

Znane są także kulki do ćwiczeń mięśni Kegla, które stymulują wzmacnianie mięśni pochwy. Takie kule mogą być także zastąpione przez ciężarki w kształcie wałków, czy stożków. Tzw. kulki gejszy powinny być wykonane z antyalergicznego tworzywa aby nie powodowały podrażnień oraz infekcji.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla kulkami? Należy je umieścić po kolei jedną po drugiej w pochwie nie dopuszczając do wydostania się kul poza strefę intymną.

Najlepiej wcześniej skorzystać z toalety i przyjąć pozycję jak do umieszczania w pochwie tamponów: np. kiedy jedna noga jest ustawiona wyżej, dzięki czemu łatwiej wsunąć kule do środka.

Tak założone kule można nosić kilka godzin w ciągu dnia.

Kule wyciąga się spokojnie wysuwając sznureczek, do którego są one przymocowane. Na noc zawsze trzeba usunąć kule z pochwy. Za każdym razem kiedy korzysta się z toalety również należy się pozbyć kul.

Kule po każdym użyciu należy dokładnie umyć i wyparzyć. Nie powinno się korzystać z kul w czasie trwania menstruacji, czy podczas infekcji układu moczowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Trening mięśni Kegla – jak i po co to robić

26.03.2020

Jak i po co ćwiczyć mięśnie Kegla? Powodów jest kilka. Szybsze dojście do formy po porodzie siłami natury czy większa satysfakcja z życia intymnego to jedne z nich. Najważniejszym wydaje się jednak profilaktyka nietrzymana moczu. Podjęte odpowiednio wcześnie i regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla mogą w wielu przypadkach uchronić przed NTM.

Popuszczanie moczu to obecnie problem co czwartej kobiety. Zwykle powodem takiego stanu rzeczy jest nadmierne osłabienie mięśni Kegla, które – nietrenowane – z zbiegiem czasu, w naturalny sposób stają się coraz mniej wydolne. Dbanie o ich kondycję może uchronić lub przynajmniej opóźnić u niejednej kobiety pojawienie się problemu nietrzymania moczu. Dlatego warto zacząć już dzisiaj.

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy usytuowane pomiędzy kością łonową a kością ogonową. Ich głównym zadaniem jest podpieranie narządów znajdujących się w jamie brzusznej (macica, jelita) oraz kontrola pochwy, odbytnicy i pęcherza moczowego.

Gdy mięśnie są silne, wszystko funkcjonuje prawidłowo i jest stabilne, a ciśnienie w cewce moczowej utrzymuje się na prawidłowym poziomie, ale kiedy są one osłabione czy nadmiernie rozciągnięte (po ciąży i porodzie lub na przykład po prostu z powodu zaawansowanego wieku) zaburza się statyka podtrzymywanych przez nie narządów, co może skutkować między innymi obniżeniem odbytu, wypadaniem macicy albo właśnie nietrzymaniem moczu.

Na mięśnie dna miednicy u kobiety, anatomicznie rzecz ujmując, składają się: przepona miednicy (grupa mięśni stabilizujących położenie odbytnicy, pochwy i cewki moczowej), przepona moczowo-płciowa (mięśnie będące swego rodzaju zawieszeniem narządów miednicy) i mięśnie powierzchowne krocza.

Aby móc rozpocząć trening mięśni Kegla, trzeba najpierw umieć je w ogóle namierzyć w swoim ciele. Atlas anatomiczny człowieka może w tym oczywiście pomóc, ale można również spróbować te partie mięśniowe po prostu… poczuć.

W tym celu warto skorzystać z prostej metody – w trakcie oddawania moczu należy spróbować na moment zatrzymać jego strumień. Odpowiadają za to właśnie mięśnie Kegla. Napinają się i w tym samym momencie zaciskają się zwieracze odbytu i wejście do pochwy, a cewka moczowa się zamyka.

Wykonując próbę z chwilowym wstrzymaniem strumienia moczu można precyzyjnie zlokalizować mięśnie, które profilaktycznie powinna ćwiczyć każda kobieta.

Na szczęście mięśnie Kegla to mięśnie poprzecznie prążkowane – ich praca jest więc w pełni kontrolowana przez nas, dlatego możemy mieć wpływ na ich wzmacnianie i świadomie stymulować ich kondycję.

Jest to zalecane w zasadzie każdej kobiecie, ale w grupie szczególnego ryzyka związanego z popuszczaniem moczu są panie w dojrzałym już wieku, osoby z otyłością, kobiety w ciąży, pacjentki ginekologiczne po przebytych zabiegach, a także panie borykające się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych oraz wykonujące na co dzień pracę wymagającą dużego wysiłku fizycznego. Wszystkie one powinny regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Profilaktykę w tym zakresie i podstawy rehabilitacji mięśni dna macicy wymyślił już w ubiegłym wieku Arnold Henry Kegel. Ten amerykański lekarz ginekolog zajmował się właśnie między innymi kobietami cierpiącymi na nietrzymanie moczu, zalecając im proste ćwiczenia polegające na kontrolowanym, naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, które później nazwano mięśniami Kegla.

Oto kilka przykładów ćwiczeń mięśni Kegla, które może (a nawet powinna) wykonywać każda kobieta…

 • Przy opróżnionym pęcherzu, w dowolnej pozycji ciała wykonujemy skurcze mięśni dna miednicy – tak samo, jak przy próbie powstrzymywania oddawania moczu. Zaciskając mięśnie Kegla, najlepiej zrobić głęboki wdech, przytrzymać powietrze w płucach i napięcie mięśni przez kilka sekund, po czym rozluźnić mięśnie, wydychając jednocześnie powietrze. Trening tego typu należy wykonywać kilka razy dziennie seriami po 10 – 30 powtórek (zależnie od możliwości czasowych i indywidualnej kondycji). Każda taka sesja zajmuje zwykle kilka minut.
 • Leżąc na plecach z ugiętymi nogami, w całkowicie rozluźnionej pozycji, wsuwamy do pochwy dwa palce dłoni i siłą mięśni ściskamy je jak najmocniej, wytrzymując tak kilka sekund. Następnie rozluźniamy na chwilę uścisk i powtarzamy ćwiczenie – kilka, kilkanaście razy, nie zapominając przy tym o robieniu głębokich wdechów i powolnych wydechów skoordynowanych z pracą mięśni.
 • Ćwiczymy mięśnie Kegla przy pomocy specjalnych akcesoriów (stożki dopochwowe, kulki gejszy), które umieszcza się w pochwie, a zaciskające się mięśnie dna miednicy utrzymują je w miejscu. Z czasem trudność ćwiczenia można regulować poprzez wydłużanie czasu „noszenia takich ciężarków” od kilku do kilkunastu minut dziennie i/lub regulowania ich masy w zakresie kilku do kilkunastu gramów.
Leia também:  Como Ver Quem Guarda As Nossas Fotos No Instagram?

***

Odpowiadając na pytanie – jak ćwiczyć mięśnie Kegla, aby w przyszłości uniknąć problemu z nietrzymaniem moczu, trzeba podkreślić przede wszystkim, że… REGULARNIE. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Im bardziej systematycznie będziemy realizować te treningi, tym większą mamy szansę na utrzymywanie mięśni w dobrej kondycji i uniknięcie kłopotów z popuszczaniem moczu. Jeśli dolegliwość ta już nas dotyka, nie należy rezygnować z treningu, bo ćwiczenia mogą pomóc w znacznym zmniejszeniu przykrych objawów.

Żeby nie czuć jednak do tego czasu dyskomfortu, warto zabezpieczyć się, stosując odpowiednie w przypadku inkontynencji środki higieniczne

Skorzystaj z zalet ćwiczeń mięśni Kegla – Przychodnia NZOZ "Twój Lekarz" sp. z o.o

Łatwiejszy
poród, zapobieganie problemom z nietrzymaniem moczu i zaparciami oraz większa
satysfakcja z życia seksualnego. Urolog i specjalista FEBU z NZOZ „Twój Lekarz”
Waldemar Bonczar radzi, jak dzięki kilkuminutowym ćwiczeniom mięśni Kegla poprawić
komfort życia i uniknąć wstydliwych dolegliwości.

Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy
i krocza. Otaczają one pęcherz, pochwę i odbytnicę oraz podtrzymują od dołu
narządy jamy brzusznej i utrzymują prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej.

Mięśnie
Kegla odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Ćwiczone mogą pomóc
podczas porodu, po operacjach ginekologicznych czy przy dolegliwościach
związanych z nietrzymaniem moczu.

Systematyczny trening mięśni dna miednicy zwiększa
również doznania seksualne.

Zalety
ćwiczeń mięśni Kegla

Kilkuminutowe ćwiczenia mięśni Kegla wpływają
pozytywnie na zdrowie kobiet w każdym wieku. Począwszy od tych rozpoczynających
współżycie, poprzez kobiety w ciąży, młode mamy, aż po dojrzałe kobiety. Zalety
wynikające z systematycznego wzmacniania mięśni Kegla:

 • łatwiejszy i mniej bolesny poród
 • mniejsze ryzyko nacięcia krocza podczas akcji porodowej
 • zapobieganie nietrzymaniu moczu po porodzie oraz w okresie okołomenopauzalnym
 • zapobieganie bolesnym zaparciom
 • zmniejszone ryzyko wypadania pochwy, macicy i pęcherza moczowego u kobiet po operacjach ginekologiczny oraz kobiet z otyłością
 • zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego oraz szybszy powrót do współżycia po porodzie

Jak
ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na trenowaniu
skurczów i rozkurczów. Ważne jest, by robić to systematycznie i przy pustym
pęcherzu moczowym.

Aby efektywnie wykonać ćwiczenia, należy wygodnie usiąść lub
się położyć i na 5 pięć sekund spiąć mięśnie Kegla, a następnie je rozluźnić,
również na 5 sekund. Zaleca się od 5 do 25 powtórzeń.

Gdy mięśnie się wzmocnią
wydłuża się czas ich napięcia i relaksu do 10 sekund. Podczas ćwiczeń trzeba oddychać
równomiernie i nie wstrzymywać przy oddechu.

Przykładowy
instruktarz ćwiczeń mięśni Kegla:

 1. Kładziemy się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Stopy są oparte na podłodze i rozstawione na szerokość bioder. Dłonie wkładamy pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
 2. Jednocześnie dociskamy odcinek lędźwiowy do dłoni i staramy się oderwać biodra od podłoża. Utrzymujemy ciągłe napięcie mięśni.
 3. Powrót do pozycji wyjściowej i rozluźnienie mięśni.

Profilaktyka

Profilaktyka nietrzymania moczu obejmuje
eliminację czynników, które pośrednio lub bezpośrednio powiązane są z
występowaniem dolegliwości oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczenia Kegla).

Duży nacisk w
profilaktyce kładziemy na odpowiednią dietę, która powinna opierać się na
produktach lekkostrawnych, a tym samym nie powodujących zaparć, a także
aktywności fizycznej i utrzymaniem właściwej wagi ciała.

Bardzo ważne, aby podczas czynności dnia codziennego świadomie unikać obciążania dna miednicy (dźwiganie, wypróżnienie, podbieganie).  

Zasady, które warto stosować każdego dnia:

 • ureguluj czas wypróżnień, ale nic na siłę; poświęć trochę czasu, aby uregulować czas spożywania posiłków, a tym samym wizyt w toalecie
 • unikaj przetrzymywania moczu; w tym przypadku zasada jest prosta, udaj się do toalety zawsze, kiedy odczuwasz taką potrzebę; pamiętaj, że przetrzymywanie moczu sprzyja zakażeniom dróg moczowych, które są jednym z czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu
 • stosuj dietę bogatą w błonnik oraz jedz dużo owoców i warzyw; taka dieta korzystnie wpłynie na pracę układu trawiennego, a także na Twoje samopoczucie 
 • pij dużo wody oraz innych zdrowych napojów; pamiętaj, że prawidłowa ilość wypijanych płynów powinna wynosić około 2,5 litra na dobę, a w czasie dużych upałów, czy wzmożonego wysiłku nawet do 5 litrów
 • ruch świetnie działa na przemianę materii, ale pamiętaj, by wybierać aktywność fizyczną, która nie powoduje obciążeń dla mięśni miednicy mniejszej, zatem spaceruj, tańcz, pływaj, wskocz na rower
 • ważne jest również prawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz minimalizacja ich podnoszenia
 • w czasie ciąży uczestnicz w zajęciach szkoły rodzenia, gdzie nauczysz się odpowiedniego parcia oraz relaksacji mięśni krocza
 • dbaj o zdrowie i unikaj zakażenia dróg moczowych poprzez odpowiednią higienę okolic intymnych
 • skonsultuj się z fizjoterapeutą, ćwicz mięśnie dna miednicy 

Ćwiczenia mięśni miednicy mniejszej

Ćwiczenia tych mięśni są proste, ale jak każde ćwiczenia są skuteczne, tylko wówczas gdy je wykonujemy regularnie i prawidłowo. Dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby odnieść jak największą korzyść z ćwiczeń. 

Gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy to cała grupa mięśni tworzących skomplikowaną kontrukcję, która wraz z więzadłami i powięziami zapewnia prawidłowy układ i funkcję narządów miednicy mniejszej. Potoczna nazwa „mięśnie Kegla” pochodzą od nazwiska amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla, który w 1948 roku opracował ćwiczenia rehabilitacyjne dla kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. 

Pomiędzy guzami kulszowymi (kośćmi, które są w pośladkach – wyczujesz je siadając i podkładając dłonie pod pośladki), a spojeniem łonowym i kością guziczną (znajduje się z tyłu i kończy kręgosłup) rozpięte są mięśnie dna miednicy. Mięśnie te kontrolują oraz podtrzymują dno miednicy, pochwę, odbytnicę oraz pęcherz moczowy. 

Ich skurcz najłatwiej wyczuć wkładając palec do pochwy i próbując go ścisnąć. Żeby zorientować się na czym polegają ćwiczenia, można też spróbować podczas oddawania moczu zatrzymać na chwilę jego strumień, ale nie powtarzaj tego wielokrotnie! 

Kto powinien
ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia te powinny wykonywać wszystkie kobiety.
Są polecane kobietom w ciąży i po porodzie, ale młode i zdrowe dziewczyny czy kobiety
w okresie okołomenopauzalnym również nie powinny zapominać o ćwiczeniach mięśni dna miednicy. Ćwiczenia nie są obarczone jakimkolwiek ryzykiem.

Dla przyszłych mam najważniejszą korzyścią wynikającą z ćwiczeń mięśni dna miednicy od początku ciąży oraz nauki ich relaksacji pod koniec ciąży jest to, że wyćwiczone mięśnie i ich świadomość u młodej mamy pomogą łatwiej i mniej boleśnie przejść przez poród oraz wrócić do formy po urodzeniu dziecka. Wskutek ciąży i porodu, mięśnie te ulegają bowiem rozluźnieniu. 

Osłabione lub uszkodzone struktury dna miednicy mogą prowadzić także do wypadania odbytnicy narządu rodnego czy pęcherza moczowego. Ćwiczenia mięśni dna miednicy mają także korzystny wpływ na doznania seksualne. 

Jak ćwiczyć
mięśnie dna miednicy?

Największą zaletą ćwiczeń jest to, że można je
wykonywać wszędzie robiąc coś zupełnie innego.

Ćwiczyć można na wiele sposobów,
najważniejsze w ćwiczeniach mięśni dna miednicy jest prawidłowe ich zlokalizowanie i
wyczucie ich działania.

Samo napinanie i rozluźnianie mięśni jest już
ćwiczeniem mięśni dna miednicy. Mięśnie napinamy w trakcie wdechu, nie napinając
mięśni brzucha ani ud, nie zaciskając pośladków. 

Ćwiczenia można wykonywać w dowolnej pozycji, na
początku na ogół najłatwiej jest ćwiczyć na leżąco.

Pomiędzy poszczególnymi skurczami należy robić przerwy – w skurczu policzyć do trzech, a następnie rozluźnić się i policzyć do sześciu. Najlepiej zaczynać od jednej serii – 10 skurczów codziennie przez 2 tygodnie (np. rano i wieczorem), następnie stopniowo zwiększać liczbę serii co 2 tygodnie.

Ćwiczenia należy robić codziennie, regularnie i powoli, nigdy w trakcie oddawania moczu. Niezwykle ważna jest prawidłowa relaksacja dna miednicy- ich nadmierne napięcie również może powodować nieprzyjemne dolegliwości – np. dyskomfort przy współżyciu, trudności z opróżnieniem pęcherza.

Najlepsze efekty dają ćwiczenia pod kontrolą wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Można ćwiczyć również:

 • siedząc
  prosto na krześle, lekko rozstaw kolana, stopy połóż płasko na podłodze, a nogi
  z przodu skrzyżuj w kostkach; gdy będziesz w tej pozycji, zacznij napinać
  mięśnie dna miednicy
 • leżąc
  płasko lub z głową opartą na poduszce, napinaj mięśnie dna miednicy

Jeśli masz
trudność z wyczuciem mięśni dna miednicy, porozmawiaj o tym z Twoim ginekologiem,
który pomoże Ci je odnaleźć i podpowie, jakie ćwiczenia wykonywać.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*