Co zrobić, żeby nie chrapać?

Prawie połowie osób przydarza się sporadyczne chrapanie. Tendencja ta, nasila się z wiekiem. W młodym wieku, poniżej 30 roku życia, chrapie 25 proc mężczyzn i 5 proc.kobiet, podczas gdy w wieku 60 lat dotyczy to już tylko 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet. Według danych, chrapie ok. 8 mln Polaków.

Średnio, regularnie chrapie około. 40 proc. mężczyzn i  20 proc. kobiet. Większość z chrapiących osób, wydaje głośne dźwięki tylko w pewnym ułożeniu ciała, inni chrapią zawsze i w każdej pozycji. Warto dowiedzieć się, jaki jest Twój powód chrapania. Być może, któraś z wspomnianych metod okaże się skuteczna.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie polega na wydawaniu, najczęściej podczas wdechu, ale również i w czasie wydechu, dźwięku podobnego do charczenia. Jego powodem, jest drganie i trzepotanie zwiotczałego podniebienia miękkiego, w czasie snu.

W większości przypadków, chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o ile nie towarzyszą mu przerwy w oddychaniu, zwane inaczej bezdechami. Do chrapania, przyczyniają się trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe, które powodują drgania podniebienia i języczka. Mogą  one wynikać z wielu przyczyn: zapchanego nosa, otyłości lub osłabienia mięśniówki gardła.

Natężenie chrapania zależy od głębokości snu. Czym jest on głębszy, tym bardziej  mięśnie wiotczeją i  tym głośniej człowiek chrapie.

Zwykle pochrapywanie nie stanowi groźnego objawu chorobowego – jego powodem może być zmęczenie lub spanie w nieprawidłowej pozycji. Zdarza się też ono, osobom palącym albo po spożyciu alkoholu.

Jak przestać chrapać?

Jeżeli chrapanie nie jest powodem poważniejszego schorzenia, istnieje na nie kilka skutecznych sposobów. Przed pojawieniem się u lekarza, warto spróbować najpierw zmienić kilka swoich nawyków, które mogą mieć wpływ na tą niemiłą przypadłość.

Jak nawilżyć drogi oddechowe?

Chrapanie często pojawia się  gdy błona śluzowa jamy ustnej i gardła jest przesuszona, stąd bardzo istotne jest  nawilżanie organizmu. Dlatego też, należy zwrócić uwagę na to, aby regularnie pić wodę, Warto też pamiętać o szklance wody, wypijanej zawsze przed snem. Dobrym pomysłem, jest również nawilżanie śluzówki nosa  za pomocą soli morskiej w sprayu.

Co na chrapanie podczas infekcji?

Podczas nabytej infekcji wirusowej, należy dbać o oczyszczanie nosa, a w przypadku kataru stosować krople do nosa, i inhalacje. Jeśli powodem katarów jest  alergia, trzeba pamiętać o częstej  zmianie pościeli, gdyż kurz podrażnia błony śluzowe w nosie i powoduje spanie z otwartymi ustami, wpływające na wydawanie nieprzyjemnych odgłosów.

Chrapanie w okresie podatności organizmu na przeziębienia, może być spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Jego przyczyną, może być katar, zapalenie zatok czy powiększone migdałki. Właściwe wyleczenie infekcji powinno pomóc.

Jaka pozycja jest najlepsza, by nie chrapać?

Chrapanie  jest często konsekwencją niewłaściwej pozycji w czasie snu. Leżenie na plecach powoduje cofanie się języka, które jest przyczyną otwarcia ust i zwężenia kanału nosogardzieli. Dlatego dla osób chrapiących, niezmiernie ważne jest zasypianie na boku. Również, na jakość snu wpłynie dobry materac.

Podłożenie pod nogi łóżka przy wezgłowiu podpórki tak, by łóżko było nieznacznie pochylone, a głowa znajdowała się wyżej, również zapobiec może chrapaniu. Wpłynie na to także właściwa poduszka, gdyż ważne jest aby spać płasko, ponieważ przy wysokim położeniu, drogi oddechowe się zwężają.

Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa nie tylko obniży możliwość chrapania, ale także wpłynie na zdrowy odpoczynek.

Dobrze  działa też też dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna,  która zapewnia optymalne ułożenie głowy podczas snu na plecach.

Wtedy, język nie przesuwa się do tyłu, a drożność dróg oddechowych zostaje zachowana. Ryzyko chrapania redukuje także spokojny i regularny oddech oraz przesypianie 8 godzin dziennie.

Przed snem, należy postarać się wyciszyć organizm za pomocą muzyki relaksacyjnej albo aromaterapii.

Jakie są najlepsze warunki dla snu?

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w sypialni umożliwi prawidłowy odpoczynek i pozwoli skuteczniej wypocząć.

Najlepiej jest, zapewnić sobie temperaturę 18 – 21 stopni Celsjusza, i  wilgotność  pomiędzy 40-60 proc. Również wietrzenie nie dopuszcza do wysuszenia błony śluzowej, które często wpływa na chrapanie.

Korzystnie jest też dotlenić organizm przed snem i udać się wieczorem na spacer.

Czy używki wpływają na chrapanie?

Nikotyna jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani. Podrażnia ona gardło i powoduje obrzęk śluzówki, co utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc.

Na dwie godziny przed snem, warto też zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne działanie mają środki nasenne i uspokajające.

Leki nasenne i uspokajające, podobnie jak alkohol, powodują zwiotczenie mięśni gardła i języka, co wywołuje chrapanie.

Czy waga wpływa na chrapanie?

Osoby otyłe chrapią zdecydowanie częściej.  Gromadzący się w okolicach szyi tłuszcz, może naciskać na gardło i utrudniać prawidłowy przepływ powietrza.

Już nawet niewielkie zmniejszenie wagi, pomoże ograniczyć chrapanie. Z kolei, ostre, tłuste, ciężkostrawne posiłki mogą na nie wpływać.

Niekorzystne są również produkty mleczne, ponieważ wpływają one na zwiększenie ilości śluzu w gardle i nosie. Kolacje lepiej jest więc jadać lekkie i bogate w błonnik.

Jakie preparaty pomagają w oddychaniu?

W aptekach, dostępne są specjalistyczne preparaty pomagające w oddychaniu i można je zakupić  bez recepty. Środki te, mogą skutecznie dopomóc zredukować chrapanie. W ofercie, można znaleźć spraye do rozpylania w gardle, a także listki do przyklejania na podniebienie i ziołowe tabletki.

Dobrze jest poradzić się lekarza, aby wybrać odpowiedni środek, który jest zarówno bezpieczny, jak i skuteczny oraz nie powoduje skutków ubocznych. Na pewno warto też wziąć pod uwagę wkładki stomatologiczne, które można zakładać na noc do ust. Takie rozwiązanie pomaga przy umiarkowanym chrapaniu.

Wkładki te, zapobiegają zapadaniu się języka w głąb krtani.

Czy są ćwiczenia przeciw chrapaniu?

Aby zapobiec chrapaniu, dobrze jest zapewnić sobie trening mięśni szyi, szczęki i języka. Wzmacniane narządy nie będą tak wiotczeć, co może zapobiec wystąpieniu chrapania. Jako forma ćwiczeń zapobiegających chrapaniu, korzystne jest żucie gumy, a także częste  śpiewanie.

Czy warto stosować olejki eteryczne?

Również dobrym pomysłem i przyjemnym oraz skutecznym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest aromaterapia. Szczególnie korzystne olejki, to eukaliptus, mięta, lub mentol. Mogą one dopomóc i wpłynąć na dobry sen. Najprostszą formą stosowania olejków eterycznych jest zmieszanie ich z wodą i spryskanie nimi łóżka oraz poduszki przed snem.

Co zrobić żeby nie chrapać po menopauzie?

Młode kobiety chrapią rzadko, bo przed tą niemiłą przypadłością chroni je progesteron. Działa on w sposób pobudzający na mięśnie gardła i zapobiega ich wiotczeniu. W przypadku chrapania kobiet po menopauzie, korzystne okazuje się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Co zrobić, żeby nie chrapać?

Jak przestać chrapać w czasie ciąży?

Chrapanie w ciąży wynika prawdopodobnie z fizjologicznego zwężenia dróg oddechowych. Może doskwierać ono szczególnie w trzecim trymestrze. Ponadto, w czasie ciąży, estrogen może wpłynąć na obrzęk śluzówki nosa oraz gardła.

Leia também:  Como Estava A Lua No Dia Em Que Nasci?

Zapewne każda kobieta, której przypadłość ta utrudnia spokojny sen, zastanawia się jak pozbyć się chrapania w czasie ciąży.

Otóż, trzeba wówczas szczególnie zwracać uwagę na odpowiednią  pozycję w czasie snu, dbać o prawidłową masę ciała przewidzianą dla odpowiedniego etapu ciąży oraz pamiętać o nawadnianiu organizmu, a także używać nawilżające spraye do nosa i gardła.

Jak leczyć chrapanie z powodu chorób laryngologicznych?

Niekiedy może okazać się, że  domowe sposoby nie pomagają, a chrapanie związane jest z jakimś poważniejszym schorzeniem. Należy wówczas skontaktować się w pierwszej kolejności z laryngologiem. Chrapanie bowiem, może być symptomem pojawienia się  polipów w nosie, krzywej przegrody nosowej bądź przerostu migdałków.

Jeżeli na chrapanie mają wpływ wady anatomiczne, najprawdopodobniej niezbędny okaże się zabieg chirurgiczny, gdyż w przypadku krzywej przegrody nosowej,można dokonać jej korekty; natomiast  przerośnięte migdałki lub polipy trzeba usunąć. Chrapanie można również leczyć za pomocą mało inwazyjnych zabiegów, takich  jak fale radiowe, które zwiększają napięcie ścian gardła.

Czasami, korzystna okazuje się także plastyka podniebienia.

Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

Głośne chrapanie przerywane momentami zatrzymania oddechu może wskazywać poważną dolegliwość, zwaną obturacyjnym bezdechem sennym. Uważa się, że w Polsce schorzenie to może dotyczyć  nawet 25 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet.

W chorobie tej, dochodzi do częściowego lub całkowitego zamknięcia  gardła i znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc. Pomimo braku drożności, mięśnie oddechowe pracują, a ciało usiłuje złapać oddech.

Z tego powodu, poziom tlenu w organizmie maleje, natomiast wzrasta stężenie dwutlenku węgla.  Autonomiczny układ nerwowy pobudza się, a serce zaczyna bić coraz szybciej, co powoduje tzw mikrowybudzenia.

Bezdechy trwają od kilkunastu sekund do dwóch minut i powtarzają się nawet do kilkuset razy w ciągu nocy, co uniemożliwia efektywny sen.

Osoba chorująca na bezdech jest zmęczona, a schorzenie to zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i udaru lub zawału serca. W zależności od nasilenia bezdechów, leczy się je w różny sposób. Najczęstszą metodą są zabiegi zmniejszenia masy podniebienia oraz języka, które przeprowadza się za pomocą specjalnych elektrod niszczących tkankę.

Opadające mięśnie napinane są wówczas poprzez specjalnie ukształtowaną bliznę. W leczeniu chrapania wywołanego bezdechem sennym,  wykorzystuje się także aparat CPAP składający się z pompy i specjalnej maski, które, wtłaczając powietrze do dróg oddechowych, utrzymuje ich drożność.

Usuwa to zapadanie się tkanek miękkich gardła, stanowiące przyczynę zatrzymywania się oddechu.

Co na chrapanie u dzieci?

U dzieci, poza zatkaniem nosa spowodowanym przez jego nieżyty oraz inne infekcje wirusowe, chrapanie spowodowane jest na ogół przerostem trzeciego migdałka, który uciskając na gardło, doprowadza do pojawienia się bezdechu.

Dziecko, które chrapie, najczęściej jest  niedotlenione, co zawsze wpływa negatywnie na jego rozwój, należy więc jak najszybciej zlikwidować tego przyczynę.

Najlepszą metodą jest wówczas chirurgiczne usunięcie trzeciego migdałka, które błyskawicznie rozwiązuje ten problem.

Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy – skuteczne sposoby

Chrapanie to dźwiękowy objaw nadmiernej wibracji tkanek gardła ( konkretnie języczka oraz podniebienia miękkiego) podczas wdechu. Ten uciążliwy odgłos potrafi osiągnąć poziom nawet 80 dB, porównywalny do klaksonu samochodowego.

Samo chrapanie poza uciążliwym dźwiękiem nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia czy życia. Skutecznie jednak utrudnia wysoką jakość wypoczynku zarówno naszego, przede wszystkim jednak naszych współtowarzyszy.

Problem pojawia się gdy chrapanie jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

Przyczyny chrapania

Obturacyjny bezdech senny to groźna choroba polegająca na cyklicznie powtarzających się zatrzymaniach oddechu lub na dużym ich spłyceniu, trwających dłużej jak 10 sekund. W ciężkich przypadkach pojawia się nawet setki razy w ciągu nocy. W takich przypadkach mózg i reszta ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

U kogo zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia tego zaburzenia? Według obserwacji znacznie częściej doświadczają go mężczyźni niż kobiety, Może pojawić się w każdym wieku (występuje również u dzieci), jednak najczęściej po 40 roku życia.

Osoby narażone na OBS często mają skrzywioną przegrodę nosową, polipy, alergiczny nieżyt nosa, małą żuchwę, zaburzenia nerwowo mięśniowe. Najczęściej są otyłe, nałogowo palą papierosy. Bezdech bardzo często występuje po spożyciu alkoholu.

Również kobiety w czasie menopauzy mogą doświadczać bezdechu, poprzez rozluźnienie mięśni gardła spowodowanego zmianami hormonalnymi.

Ta przykra dolegliwość często powoduje wybudzanie w ciągu nocy i problem z ponownym zaśnięciem. Bezdech powoduje niedotlenienie, senność i zmęczenie w ciągu dnia, rozdrażnienie. Należy podjąć wszelkie dostępne środki by zlikwidować problem.

Co na chrapanie

Z pewnością niejednokrotnie zastanawialiście się jakie są skuteczne metody na chrapanie. Należy przede wszystkim przeprowadzić diagnostykę, poznać przyczynę i wyeliminować ją.

Często osoby śpiące na wznak chrapią z powodu opadającego ku tyłowi języka, ponieważ kanał nosogardła i cieśni zwężają się. Rozwiązaniem jest tutaj zmiana pozycji ciała. Warto również ćwiczyć mięśnie szczęki poprzez żucie gumy czy specjalne ćwiczenia.

Doskonałym pomysłem jest również zakupienie poduszki ortopedycznej, której anatomiczny kształt pozwoli na właściwe podparcie głowy. W połączeniu z dobrze dobranym materacem piankowym, materacem bonellowym lub materacem pocketowym stanowi doskonały duet.

Gdy przyczyną jest otyłość należy obniżyć wagę ciała. Zwiększone chrapanie obserwujemy również u osób nałogowo palących papierosy oraz po spożyciu alkoholu. Rezygnacja z używek przyczyni się do poprawy snu i eliminacji chrapania.

Przesuszona śluzówka gardła to kolejny czynnik zwiększający ryzyko chrapania. Należy więc wietrzyć sypialnię by zapewnić odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu. Również nie wyleczone infekcje to przyczyna zwiększonych problemów z prawidłowym oddechem. Można w celu złagodzenia objawów zastosować wieczorne płukanie gardła roztworem wody z solą lub inhalacje parą wodną.

Jeżeli pomimo wszystkich wprowadzonych zmian dotychczasowych nawyków nie odczuwamy wyraźnej poprawy a chrapanie wciąż utrudnia nam i naszym partnerom spokojny sen należy pomyśleć o bardziej inwazyjnych metodach leczenia.

Leczenie chrapania

Choć niewielu z nas lubi poddawać się zabiegom w szpitalu czasem warto zdecydować się na ten krok. Współczesna medycyna oferuje mnóstwo możliwości. Istnieją metody zarówno mało inwazyjne jak i wymagające użycia poważniejszych środków.

Wśród metod mało inwazyjnych wyróżniamy:

  • plastykę podniebienia miękkiego za pomocą lasera CO2 ( nie powoduje powstawania blizn, korygowane są migdałki, języczek oraz podniebienie miękkie)
  • snoreplastyka iniekcyjna (poprzez wstrzyknięcie leku w podśluzówkę, podniebienie włóknieje i zostaje usztywnione)
  • techniki radiokoagulacyjne ( polega na usztywnieniu tkanek podniebienia miękkiego a następnie na ich redukcji przy pomocy fal radiowych. Zabieg nie uszkadza błony śluzowej).
  • wszczepienie implantów pilarowych – do podniebienia miękkiego wprowadza się od 3 do 5 implantów z tworzywa sztucznego. Zabieg ten ma za zadanie zredukować wibracje podniebienia w czasie snu.
Leia também:  Como Saber Que Ela Me Traiu?

Bardziej inwazyjne metody leczenia to: faryngoplastyka, uwulopalatofaryngoplastyka, osteotomia żuchwowa, redukcja nasady języka, podwieszenie kości gnykowej.

Najczęściej wykonywany przez otolaryngologów zabieg to uwulopalatofaryngoplastyka , polegający na usunięciu migdałków oraz nadmiaru tkanek miękkich gardła, dzięki czemu poszerzona zostaje cieśń gardła i zlikwidowane opory pojawiające się podczas chrapania.

Faryngoplastyka boczna to kolejny przykładowy zabieg przeprowadzany w celu zlikwidowania problemu– usuwane są migdałki podniebienne oraz utworzona szeroka przestrzeń gardła bocznie i do góry dzięki zszyciu łuków podniebienno – gardłowych i podniebienno – językowych.

Co zrobić, żeby nie chrapać

Nie tylko zdrowotne skutki powinny zmobilizować do zlikwidowania problemu chrapania. Często jest ono bowiem przyczyną kłótni między partnerami, rosnącej frustracji, osłabienia relacji, czasem nawet wyprowadzki jednego z partnerów z sypialni. Chrapanie potrafi być znacznie bardziej uciążliwe od szumu ulicznego czy imprezy u sąsiadów. Pobudka po nieprzespanej nocy to koszmar.

Powtarzające się bóle głowy, problemy z koncentracją to tylko niektóre skutki niedosypiania. Chrapanie jest więc dolegliwością, która dotyka nie tylko chrapiącego, ale również jego partnera. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chrapiemy aż do momentu, kiedy ktoś nas o tym poinformuje. Naszą uwagę powinny zwrócić pewne symptomy występujące właśnie przy tej dolegliwości.

Są to między innymi:

  • suchość w gardle po przebudzeniu (gdy chrapiemy mamy otwarte usta)
  • częste infekcje gardła (spowodowane suchością i podrażnieniem śluzówki)
  • nadciśnienie (z powodu niedotlenienia serce zmuszone jest do intensywniejszej pracy)
  • zaburzenia potencji i obniżenie libido

Co możemy zrobić, by zapobiec chrapaniu i poprawić jakość snu? Podjadanie, zbyt obfite posiłki, zwłaszcza tuż przed snem to prosta droga do otyłości. Jeżeli cierpimy na nadwagę przejście na dietę i redukcja wagi powinno pomóc.

Nałogowe palenie lub wypijanie nawet niewielkiej ilości alkoholu nie ułatwiają sprawy. Jeżeli nie możemy całkowicie zrezygnować z nałogu, ograniczmy się i zrezygnujmy z papierosa czy drinka na kilka godzin przed snem.

Wietrząc mieszkanie lub kupując nawilżacz zapewnimy odpowiedni poziom wilgotności, który powinien wynosić od 40 do 60%, natomiast temperatura powietrza w sypialni powinna oscylować w granicach 18-21°C. Pomocne mogą okazać się także wieczorne spacery, dotleniające organizm i dodatkowo nawilżające śluzówkę gardła.

Jak leczyć chrapanie?

W aptekach dostępne są również specjalistyczne środki i preparaty pomagające zredukować chrapanie takie jak: spraye, opaski na chrapanie czy klipsy lub wkładki do nosa.

Klipsy do nosa wykonane są z silikonowej gumy, a umieszczone na końcówkach kuleczki stymulują zakończenia nerwowe przegrody nosowej, nie dopuszczając do wiotczenia mięśni podniebienia.

Nie zawsze jednak klipsy przynoszą pożądany efekt. Jeżeli chrapanie spowodowane jest obrzękiem gardła, suchością lub zalega w nim wydzielina klipsy się nie sprawdzą.

Wkładki przeciw chrapaniu podobnie jak klipsy udrażniają drogi oddechowe. Zasada ich działania jest zupełnie inna. Wkładki rozszerzają otwory nosowe i usprawniają przepływ powietrza.

Polecane są osobom z przekrzywioną przegrodą nosową, chorującym na astmę. Wkładki poprawiają wentylację dzięki temu organizm jest znacznie lepiej dotleniony.

Dostępne są przeróżne modele, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do każdego nosa.

Musimy jednak pamiętać, że powyższe sposoby mają na celu głównie złagodzenie objawów nie zaś ich całkowitą eliminację.

Chrapanie przyczyny

Poznaliśmy przyczyny chrapania i metody ich zwalczania. Warto jak najszybciej wyeliminować ten drażniący problem. Będzie to z korzyścią zarówno dla chrapiącego jak i jego najbliższego otoczenia.

Nie zapominajmy, że przyczyny chrapania mogą być zupełnie błahe jak leżenie na wznak czy używki, z których możemy zrezygnować lub poważniejsze, z dodatkowo występującym objawem jak obturacyjny bezdech senny, którego absolutnie nie możemy bagatelizować.

Poza wszystkimi fizycznymi skutkami chrapania często osoby z tą przypadłością muszą przezwyciężać wstyd, pojawiający się w sytuacjach gdy głośnym chrapaniem przeszkadzamy innym współtowarzyszom. Ponieważ chrapanie może mieć różny przebieg, od łagodnego, przez umiarkowany po ciężki, należy dostosować do niego formy leczenia.

Zobacz też nasze inne artykuły:– Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach – jaką wybrać, czy warto?- Głęboki sen – ile powinien trwać sen głęboki?- Sen polifazowy – na czym polega?

Co zrobić, żeby nie chrapać? 6 sposobów na chrapanie

W tym artykule dowiesz się:

Skąd bierze się chrapanie?

Przyczyną chrapania, czyli wydawania specyficznych odgłosów w trakcie snu, jest utrudniony przepływ powietrza przez gardło. We śnie mięśniówka wiotczeje, a tylna część gardzieli „zwisa”, dotykając podstawy języka. W ten sposób powstaje niewielka szczelina, przez którą musi przecisnąć się powietrze w trakcie każdego wdechu i wydechu.

Chrapanie, a bezdech senny

Czy chrapanie może być groźne? Wiele zależy od tego, co jest jego przyczyną i jak często występuje.

Jeśli chrapanie wiąże się z bezdechem, czyli utrudnionym przepływem powietrza przez krtań, problem jest poważny – taka sytuacja stanowi bowiem zagrożenie dla życia.

Jeśli problem dotyczy ciebie, poproś swojego partnera, aby w trakcie snu obserwował to, jak oddychasz. Jeśli wraz z chrapaniem występują kilkunastosekundowe przerwy między wdechem, a wydechem, najwyższa pora udać się do lekarza!

Kto jest narażony na chrapanie?

Czynników zwiększających ryzyko chrapania jest kilka. Wśród osób dotkniętych tym problemem dominują mężczyźni po czterdziestce, najczęściej cierpiący na nadwagę i nadciśnienie.

Problem często dotyczy także otyłych, starszych kobiet. Chrapanie może przydarzyć się jednak osobie młodej i zupełnie zdrowej – czasem dzieje się to na przykład w przypadku specyficznego ułożenia szyi podczas snu czy wcześniejszego spożycia większych dawek alkoholu.

Innym, częstym powodem chrapania jest krzywa przegroda nosowa. Jeśli lekarz-laryngolog potwierdzi, że jama nosowa jest zbudowana nieprawidłowo, czasem wystarczy przeprowadzić zabieg chirurgiczny, aby raz na zawsze pozbyć się problemu chrapania.

Czytaj również: Zdrowie bez leków w 10 krokach

Uwaga: chrapanie jest groźne dla zdrowia!

Osoba chrapiąca po przebudzeniu nie pamięta, że nocą wydawała przerażające dźwięki walcząc o każdy oddech, przeszkadzając w śnie innym domownikom. W istocie dźwiękowa uciążliwość chrapania to tylko wierzchołek góry lodowej.

Ta z pozoru niegroźna przypadłość może doprowadzić do rozwoju poważnych kłopotów zdrowotnych.

U osób chrapiących w trakcie snu dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi i szybszego bicia serca, co może doprowadzić do rozwoju chorób naczyniowo-sercowych (w tym nawet do zawału serca).

Udowodniono również związek między chrapaniem, a podatnością na cukrzycę typu 2. Chrapiący panowie częściej skarżą się na problemy z potencją.

Wreszcie – osoba chrapiąca nie jest w stanie dostatecznie się wyspać, co ma związek ze zbyt małym dotlenieniem organizmu. To prowadzi do rozdrażnienia, słabej koncentracji i senności w ciągu dnia.

Utrzymywanie takiego stanu przez dłuższy czas to z kolei prosta droga do różnych problemów psychicznych, w tym również depresji.

Jak przestać chrapać? Wypróbuj te 6 sposobów

Zastanawiasz się co zrobić, żeby nie chrapać w nocy? Rozwiązaniem koniecznym może okazać się wizyta u lekarza, który oceni, czy twoja przypadłość ma poważne podłoże zdrowotne. Jeśli większe problemy ze zdrowiem zostaną wykluczone, spróbuj zmienić codzienne nawyki.

Leia também:  Regurgitacja (cofanie się pokarmu)

Optymalna długość snu dla człowieka to 8 h na dobę. Regularny sen sprawi, że mięśnie okolic układu oddechowego będą bardziej rozluźnione, co wpłynie na jakość oddychania.

Co zrobić, żeby nie chrapać? Czasem wystarczy jedynie zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nadmiar tłuszczu w okolicach gardła może przyczyniać się do chrapania. Zmień swój styl życia na zdrowszy!

Zarówno alkohol jak i papierosy podrażniają gardło, co zaostrza zaburzenia oddechu w trakcie snu. To właśnie dlatego niektórzy chrapią wyłącznie po mocno zakrapianych przyjęciach.

Chrapaniu sprzyja spanie na plecach – to właśnie wtedy język opada ku gardłu, co zmniejsza przepływ powietrza. Postaraj się spać na brzuchu lub na boku.

Odpowiednio wyprofilowana poduszka zapewni ci wygodny sen, a zarazem właściwie podeprze szyję – tak, aby oddychanie było niczym nieskrępowane.

Co zrobić żeby nie chrapać? Domowe i apteczne sposoby!

Przede wszystkim najpierw należy zdać sobie sprawę z tego, że chrapanie w dużej mierze uzależnione jest od innych czynników, które mogą je wywoływać i nasilać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że chrapanie zdecydowanie nasila się na skutek nadwagi.

Zdecydowanie rzadziej chrapią osoby szczupłe, zaś osoby z nadwagą lub wręcz otyłością chrapią prawie zawsze, i to zwykle bardzo głośno. Spowodowane jest to przede wszystkim nagromadzeniem się dużej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy szyi, klatki piersiowej, oraz brzucha.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej uciska nad drogi oddechowe, jak również zmniejsza objętość klatki piersiowej i zwiększa opór dróg oddechowych, a tym samym również utrudnia oddychanie. Należy pamiętać też o tym, że chrapanie jest bardzo często efektem przerostu migdałka gardłowego.

Dlatego też w sytuacji, kiedy dochodzi do jego nadmiernego powiększenia się, problem chrapania zaczyna dotyczyć również dzieci, czasami nawet tych, które jeszcze uczęszczają do żłobka czy przedszkola. Chrapanie nasila się również w sytuacji, kiedy pojawia się niedrożność nosa.

Taka sytuacja może mieć miejsce w przebiegu zwykłej infekcji kataralnej. Jednak niedrożność nosa może też powstać na skutek skrzywienia przegrody nosowej czy też obecności w jamie nosowej polipów. Dodatkowo, zdecydowanie częściej i głośniej chrapiemy po spożyciu dość dużej ilości alkoholu.

Dzieje się tak dlatego, że alkohol zmniejsza napięcie mięśni języka, szyi oraz górnych dróg oddechowych, w takiej sytuacji język podczas snu opada znacznie bardziej ku tyłowi niż w warunkach prawidłowych, a mięśnie w gardle ulegają znacznemu rozluźnieniu – obydwa te czynniki w znaczący sposób utrudniają oddychanie i doprowadzają do chrapania. 

Ponieważ chrapanie jest zwykle bardzo uciążliwe zarówno dla osoby chrapiącej, jak i dla innej osoby przebywającej z nią w tym samym pomieszczeniu, warto pomyśleć o tym, co zrobić, żeby nie chrapać.

Co zatem zrobić, żeby nie chrapać?

Przede wszystkim należy pamiętać o przyczynach, które są odpowiedzialne za powstawanie chrapania. Dlatego też to właśnie od nich powinno się rozpocząć walkę z chrapaniem .

Zatem, jeśli osoba chrapiąca ma nadwagę, w pierwszej kolejności powinna ona zrzucić kilka lub kilkanaście zbędnych kilogramów.

W przypadku powiększenia się migdała gardłowego należy go usunąć, jak również pozbyć się niedrożności nosa, która również może przyczyniać się do rozwoju chrapania. Nie zawsze jednak chrapanie musi być spowodowane tymi przyczynami.

Czasami możemy mieć po prostu takie uwarunkowania genetyczne, czyli będziemy chrapać bez żadnej konkretnej, uchwytnej przyczyny. Co zatem warto zrobić w takiej sytuacji, aby choć trochę zmniejszyć chrapanie? Warto wtedy spróbować  zastosować domowe sposoby, które pomogą w wcale z chrapaniem. 

Jakie zatem istnieją domowe sposoby na chrapanie? 

Przede wszystkim osoby, które wiedza, że mają problem z chrapaniem, powinny przed położeniem się spać we właściwy sposób przygotować do spania pomieszczenie, w którym będą spędzać noc. Sypialnie zatem należy dobrze wywietrzyć, a także zapewnić w niej właściwą temperaturę i wilgotność powietrza.

Nadmierna suchość powietrza doprowadzi bowiem do wysuszania śluzówek i tym samym może nasilać chrapanie. Ponadto, osoba chrapiąca powinna także używać do spania odpowiednio wyprofilowanej poduszki.

Poduszka taka nie powinna być zbyt duża ani też byt płaska i zbyt miękka – na takiej poduszce głowa bowiem układałaby się pod złym kątem i mogłoby to nasilać chrapanie. Poza tym warto pod wezgłowie łóżka podłożyć podpórkę, dzięki której głowa będzie wyżej niż reszta ciała, co również powinno zmniejszyć chrapanie.

Dodatkowo, osoba, która chrapie, nie powinna spać na plecach, bowiem w takiej pozycji język opada do tylu, otwierają się usta i zwęża się przepływ powietrza przez gardło, co z kolei będzie doprowadzało do chrapania. Dlatego też osoby mające problem z chrapaniem powinny starać się spać na boku.

Ponadto, osoby, które mają problem z chrapaniem, powinny również unikać jedzenia tuż przed położeniem się do łóżka. Ostatni posiłek przed snem powinny one zjeść na około dwie-trzy godziny przed położeniem się do łóżka, absolutnie nie powinien być to posiłek ciężkostrawny, który będzie mocno obciążał żołądek.

Warto również pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy mamy problemy z uciążliwym  chrapaniem, nie powinniśmy przed snem pić  alkoholu ani palić papierów. Alkohol bowiem będzie rozluźniał mięśnie gardła i języka, przez co staną się one bardziej podatne na wprawienie je w drgania przez przechodzące przez nie powietrze, co doprowadzi do chrapania.

Natomiast niektóre substancje zawarte w papierosach podrażniają gardło i doprowadzają do powstania obrzęku śluzówek, co również zacznie w znaczący sposób nasilać chrapanie. Poza tym warto pamiętać również o tym, że ćwiczenia fizyczne w znaczący sposób zwiększają siłę mięśniową, w związku z czym można powiedzieć, że aktywny tryb życia również będzie skuteczny w walce z chrapaniem.

Jeśli domowe sposoby na chrapanie nie działają?

Omówiliśmy już, proste domowe metody, które powinny skutecznie sprawdzić się w walce z uciążliwym chrapaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że takie domowe sposoby na chrapanie w części przypadków mogą okazać się mało skuteczne.

Warto wspomóc się w takim wypadku preparatami aptecznymi dostępnymi zarówno stacjonarnie jak i online: https://www.doz.pl/apteka/k534-Na_chrapanie. W ofercie aptecznej znajdziemy między innymi plastry ułatwiające oddychanie czy spraye przeciwko chrapaniu. Jeśli jednak i to nie pomoże, wtedy zajdzie potrzeba osobistej wizyty u lekarza, który zdecyduje, jak powinno wyglądać dalsze postepowanie. Być może będzie nas czekać operacja usunięcia migdałka gardłowego lub skrzywionej przegrody nosa lub też polipów, które są przyczyną chrapania, Dopiero po zabiegu przestaniemy chrapać i wróci komfort nocnego snu zarówno naszego, jak i bliskich nam osób. 

Artykuł sponsorowany

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*