Co na zapalenie gardła?

Co na zapalenie gardła?

Ból gardła — co na ból gardła przy przełykaniu śliny?

SPIS TREŚCI

█ Ból gardła — przyczyny

Ból gardła to częsta dolegliwość, która kojarzy się z sezonem jesienno-zimowym, więc czasem przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok. W zależności od przyczyn może mieć różną etiologię np. bakteryjną, wirusową, grzybiczą.

Co innego może być przyczyną bólu gardła? Niekiedy bolące gardło może wystąpić po radioterapii czy w przypadku przewlekłej zgagi, gdzie  wyniku działania kwaśnej treści żołądkowej dochodzi do podrażnienia błony śluzowej.

Najczęściej jednak ból gardłowy kojarzy się z infekcją wirusową czy bakteryjną jak np. angina czy zapalenie migdałków. Może być wywołany przez zewnętrzne czynniki drażniące jak gorący napój czy posiłek, a także zanieczyszczenia czy dym papierosowy.

Niekiedy to także efekt klimatyzacji, narażenia na mocno ujemne temperatury np. podczas biegania czy pozornie “bezpieczne” e-papierosy. W czasie bólu pacjent często doświadcza uczucia swędzenia czy drapania w gardle.

█ Ból gardła przy przełykaniu, czyli objawy stanu zapalnego gardła

W zależności od przyczyn zapalenia gardła objawy jak jego ból mogą mieć charakter ostry i przewlekły. Ból ten często może być określany jak promieniujący (np. do ucha, co szczególnie często zdarza się u dzieci), po jednej lub po obu stronach gardła.

Dodatkowo odnotowuje się również powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, zapalny wysięk z migdałków.

Bardzo często bólowi współtowarzyszy flegma w gardle, chrypka i trudności w mówieniu, a nawet ból gardła przy przełykaniu, który wymaga użycia miejscowych “znieczulaczy” tzw. anestetyki (np. Gardimax medica spray).

Oprócz tego w bólu i zapaleniu gardła widoczne są zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie czy uczucie kłucia w gardle. Często ból występuje włącznie z gorączką, katarem, zapaleniem zatok, kaszlem (szczególnie przy infekcjach wirusowych).

Ból gardła z jednej strony może sugerować zakażenie bakteryjne, czyli bakteryjne zapalenie gardła. Może mu towarzyszyć biały czy żółtawy nalot czy ropna zapalna wydzielina.

Bolące gardło może równie dobrze występować bez innych objawów. Nie zmienia to faktu, że należy odpowiednio zadbać o gardło i złagodzić toczący się stan zapalny np. z użyciem NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) jak benzydamina – Hascosept aerozol.

Co na zapalenie gardła?

Objawy dodatkowe przy bólu gardła to m.in. gorączka, kaszel, uczucie pieczenia czy kłucia w gardle.

█ Ból gardła, koronawirus i COVID-19

W dobie epidemii SARS-COV-2 warto wspomnieć, że, ból w obrębie gardła to nie jest typowy objaw koronawirusa i COVID. Więcej informacji na temat objawów COVID znajdzie w artykule Grypa, przeziębienie, COVID-19 — objawy, sposób leczenia, długość chorowania.

█ Ostry i przewlekły ból gardła

Ostry ból gardła to najczęściej efekt infekcji wirusowej. Często towarzyszy w tym przypadku ból gardła podczas przełykania, mówienia, może mieć charakter jednostronny.

Niekiedy gęsta chrypka powoduje trudności w mówieniu, a nawet dysfonia, jeśli stan zapalny obejmie krtań (np. krup, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani). Ostremu zapaleniu może towarzyszyć obrzmiałe podniebienie, bóle uszu i gorączka w granicy 39°C.

Dla szybkiej redukcji bólu stosują się leki o działaniu znieczulającym, np. Envil Gardło.

Z kolei chroniczne i przewlekłe zapalenie gardła, długotrwały ból mogą sugerować rozległe rozwinięta chrypkę, ale problem ten wymaga niekiedy dokładniejszej diagnostyki i powinny zostać wykluczone takie dolegliwości jak angina opryszczkowa, szkarlatyna (płonica), mononukleoza, nowotwór gardła czy nieleczony refluks przechodzący w zapalenie przełyku. 

█ Ból gardła w ciąży i okresie karmienia piersią

Dolegliwość ta w okresie ciąży jest pewnego rodzaju wyzwaniem, któremu sprostać mogą zwykle ziołowe środki jak szałwia, które dzięki garbnikom redukuje stan zapalny a w konsekwencji odczuwanie bólu.

Alternatywnie do płukania można zastosować podbiał lub tradycyjny syrop z miodu, imbiru i czosnku, który skutecznie będzie odkażać błonę śluzową gardła. W przypadku braku uczulenia na produkty pszczele alternatywą są produkty do ssania na bazie propolisu czy miodu.

W tym okresie odpada jednak wiele leków tradycyjnie stosowanych w łagodzeniu bólu jak np. Cholinex (ze względu na obecność salicylanów, które skutecznie zmniejszają obrzęk błony śluzowej gardła).

█ Ból gardła u dziecka i niemowlaka

Ból ucha i gardła to częste połączenie u dzieci – wynika to z anatomii i nachylenia tzw. trąbki słuchowej (Eustachiusza) względem ściany gardła, która u dzieci przebiega bardziej poziomo. Wspomniana trąbka łączy ucho i gardło (m.in. w celu wyrównania ciśnienia w uszach). Jej nachylenie jest ułatwieniem dla wnikania różnych patogenów.

U dzieci bardzo często ból gardełka idzie w parze z gorączką i niekiedy kaszlem. W łagodzeniu bólu gardła u dzieci mogą sprawdzić się łagodzące syropy, lizaki na gardło czy aerozol jak Uniben. Zwykle opierają się na roślinnych składnikach jak prawoślaz, porost islandzki. Dzieci częściej padają ofiarą bólu gardła wywołanego przez bakterie.

Rzadziej stwierdza się u nich wirusową etiologię bólu gardła.

█ Ból gardła u dorosłych

Ból gardłowy u dorosłych to bardzo często zwiastun nadchodzącego przeziębienia. Niekiedy nie występują inne objawy, ale z czasem może pojawić się stan podgorączkowy i gorączka.

W przypadku dorosłych częściej występują przyczyny wirusowe (zwykle 70-90%) niż bakteryjne (w przypadku dzieci częstym patogenem jest paciorkowiec).

Średnio osoby dorosłe odczuwają 2-3 razy na rok tę dolegliwość.

█ Co na ból gardła, czyli jakie leki na zapalenie gardła?

Tabletki na ból gardła to główna broń w walce z tą dolegliwością! To łatwy do stosowania środek, który można już stosować u dzieci (np. od 3. roku życia), nastolatków i dorosłych.

Co wchodzi w skład tabletek na gardło? Można wyróżnić wiele ziołowych łagodzących składników jak prawoślaz, porost islandzki. Oprócz tego występują wspomniane anestetyki miejscowe jak lidokaina czy benzokaina.

W przypadku infekcyjnego podłoża istotne znaczenie mają właściwości odkażające, które gwarantują takie substancje jak chlorheksydyna (np. jako tabletki do ssania) czy chlorek cetylopirydynowy.

Pomocne mogą okazać się również analgetyki (środki przeciwbólowe) jak różowy roztwór diklofenaku jak Glimbax. Płukanie gardła stanowi alternatywę dla środków do ssania.

W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się etanolowe wyciągi roślinne i ich mieszanki jak np. Amol na ból gardła lub jego odpowiednik – Aromatol. Na bazie etanolu znajdziemy również inne środki jak spray z propolisem do jamy ustnej czy tradycyjny lek roślinny Tymsal spray (oparty na zielu tymianku).

Jakie działanie wykazuje lek na ból gardła? Oprócz działania przeciwbólowego i znieczulającego leki na ból gardła łagodzą przesuszenie błony śluzowej, koją, odkażają. Niektóre składniki odpowiadają za działanie nawilżające, ściągające i przeciwbakteryjne.

 • Co na zapalenie gardła?
 • Co na zapalenie gardła?
 • Co na zapalenie gardła?
 • Co na zapalenie gardła?

Jakie są inne sposoby na ból gardła i stan zapalny? W przypadku kilkudniowej infekcji gardła pochodzenia bakteryjnego stosuje się określone antybiotyki. Są to m.in. penicyliny (np. amoksycyklina), a także niektóre makrolidy jak azytromycyna czy cefalosporyny np.

w tabletkach czy syropie. Leki te przepisuje lekarz na podstawie obrazu klinicznego opartego wywiadem lekarskim. Warto pamiętać, że istotnym uzupełnieniem dla antybiotyku jest probiotyk. Wraz z antybiotykiem nie ma przeciwwskazań i można stosować tabletki do ssania na ból jak np.

Orofar MAX.

█ Domowe sposoby na ból gardła

Czy leczenie bólu gardła domowymi sposobami jest skuteczne? Niekiedy domowe metody radzenia sobie z bólem gardła stanowią idealne uzupełnienie w walce z dolegliwościami gardła.

Co można zrobić z bólem w ramach domowych środków? Bardzo chwalone właściwości posiada miód, dlatego herbata z miodem to dobry wybór! Oprócz tego picie ciepłym ziołowych napojów czy naparów pomoże w złagodzeniu bólu.

W ramach uzupełnienia można pokusić się o cukierki na bazie szałwii. W przypadku bólu gardła często występuje jego suchość, dlatego istotne jest nawilżenie powietrza, a szalik to sprzymierzeńca.

Pomocne jest również płukanie gardła i jamy ustnej naparem rumianku, tymianku, szałwii lub ich mieszanką (np. Septosan) – zwykle 3-4 razy dziennie.

Co na zapalenie gardła?

Ból gardła i domowe sposoby

█ Ból gardła — często zadawane pytania

Kiedy występuje bolące gardło? Czy to problem całoroczny oraz czy trwa przez cały dzień?

Ból gardła może nasilić się rano (np. po przespaniu nocy w miejscu, gdzie występuje suche i ciepłe powietrze), ale również wieczorem i być efektem mówienia prze cały dzień. Należy zdać sobie sprawę, że dolegliwość ta mimo iż dotyczy głównie zimy czy jesieni, może wystąpić również latem.

Kiedy mija bolące gardło? Ile może trwać?

W zależności od nasilenia objawów ból może trwać 3-4 dni, a niekiedy rozciągać się na cały tydzień lub dłużej, jeśli problem jest przewlekły jak w przypadku zgagi.

Ból gardła a koronawirus (COVID-19)?

Ból gardła może być wywołany przez koronawirusy, ale SARS-CoV-2 nie powoduje takich objawów (jest odpowiedzialny za chorobę COVID-19, w której bolesne gardło nie występuje). Inne koronawirusy mogą być przyczyną typowych objawów przeziębienia.

Jakie leki w przypadku palącego bólu gardła?

Można zastosować leki o działaniu znieczulającym i nawilżającym jak porost islandzki.

Kiedy udać się do lekarza z bólem w obrębie gardła?

Gdy leki bez recepty okażą się zbyt słabe, zacznie narastać bolesność, który może rozejść się na migdałki czy węzły chłonne czy gdy znacząco wzrośnie gorączka.

Sprawdź jak pokonać ból gardła u dziecka!

Choroba ta charakteryzuje się łagodnym przebiegiem i zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednak dla małego pacjenta bywa bardzo uciążliwa i przykra, dlatego warto postarać się, aby nieco złagodzić jej nieprzyjemne objawy. Sprawdź jakie istnieją metody i leki, pozwalające na skuteczną walkę z bólem gardła u dzieci!

Ból gardła u dziecka

Najczęstszą przyczyną bólu gardła u dzieci jest zapalenie gardła na tle wirusowym, znacznie rzadziej bakteryjnym.

Towarzyszy często innym schorzeniom wywołanym wirusami, zazwyczaj różyczce, odrze czy ospie wietrznej, a przeważnie cierpią na niego dzieci ze względu na swój słaby, nieukształtowany jeszcze system odporności.

Leia também:  Wysypka alergiczna – jakie są przyczyny, objawy i leczenie alergii skórnej?

Dobrą wiadomością jest to, że wirusowe zapalenie gardła stanowiące przyczynę bólu w tych okolicach w około 80% przypadków ma dużo łagodniejszy przebieg niż zapalenie o podłożu bakteryjnym, którego wyleczenie wymaga zastosowania osłabiającej organizm antybiotykoterapii.

Co prawda choroba ta ma charakter samoograniczający się, co oznacza, że do jej wyleczenia nie są niezbędne rzadne działania i z czasem ustąpi sama, jednak mnogość przykrych objawów które dręczą naszych podopiecznych i są przyczyną ich dużego dyskomfortu sprawiają, że pragniemy przyśpieszyć ten proces i przynieść jak najszybszą ulgę małym pacjentom.

Dzieci przechodzące zapalenie gardła mają problemy z połykaniem, odczuwają ból i suchość w gardle, męczy je chrypka, tracą apetyt, odczuwają ból głowy i ogólne rozbicie, niekiedy dochodzi do tego katar i suchy kaszel zwiastujące klasyczne przeziębienie.

Jeżeli objawy nie wychodzą poza ten zakres, można z dużym powodzeniem leczyć chorobę stosując domowe metody i preparaty bez recepty, jednak jeżeli dołącza się do nich wysoka gorączka bądź duszący kaszel, przyczyną może być grypa, której zlekceważenie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty.

Sposoby na wyleczenie bólu gardła u dziecka

Rzecz jasna sposób zwalczania bólu gardła będzie ściśle uzależniony od przyczyny, która ten ból wywołała oraz od stopnia nasilenia objawów. Jeżeli bólom towarzyszy gorączka, konieczne będzie dokonanie diagnostyki.

Gdy badania wykażą zapalenie bakteryjne wywoływane przeważnie przez paciorkowce z grupy A, koniecznym będzie wdrożenie antybiotykoterapii i podawanie przez okres około 10 dni penicyliny, względnie amoksycyliny, azytromycyny, czy cefalosporyny.

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja, gdy występuje silny ból gardła połączony z wysoką gorączką oporny na leczenie objawowe. Wówczas wymagana jest wizyta u laryngologa, aby wykluczyć ropnia okołomigdałkowego lub ropnia zagardłowego.

Znacznie częściej jednak bólowi gardła nie towarzyszy gorączka, a wówczas można leczyć go objawowo za pomocą leków bez recepty działających przeciwgorączkowo i przeciwbólowo oraz domowych, sprawdzonych sposobów.

W przypadku dzieci dobrym i zarazem bezpieczniejszym od tabletek do ssania sposobem na złagodzenie bólu gardła są lizaki, które niwelują ryzyko zakrztuszenia się, a także pozytywnie wpływają na błonę śluzową i posiadają atrakcyjną dla maluchów formę. Mogą być stosowane wyłącznie u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia.

Skutecznie łagodzą ból, leczą podrażnienia, ochraniają błonę śluzową gardła i nawilżają je. Godne polecenia są lizaki Natur-Sept, które zawierają w swoim składzie naturalne składniki takie jak szałwia, aronia, korzeń prawoślazu, czy porost islandzki, a ponadto są atrakcyjne ze względu na dużą dostępność i niewysoką cenę.

O ile mali pacjenci często grymaszą, gdy zmusza się ich do zażywania lekarstw, o tyle z całą pewnością skuszą się na smakowicie wyglądającego lizaka.

W przypadku, gdy dziecko nie ma problemów z doustnym przyjmowaniem preparatów, dobrym wyjściem będą również tabletki do ssania, pastylki, aerozole i roztwory do płukania jamy ustnej.

Jeżeli mamy do czynienia z łagodnym bólem gardła, a taki może występować u dzieci z nierozwiniętą odpornością nawet do kilkunastu razy w roku, z całą pewnością pomoże zastosowanie pewnych sprawdzonych, domowych sposobów.

Ich wdrożenie nie łączy się z żadnym niebezpieczeństwem, gdyż są w pełni naturalne i oparte na działaniu substancji ziołowych. Możemy więc przepłukiwać gardło podopiecznego naparem z szałwii, kory dębu, lipy, czarnego bzu lub rumianku.

Dobrymi płukankami będą także soki z buraków oraz soki z liści kapusty. Preparaty do picia zwalczające ból gardła możemy sporządzić sami w domowym zaciszu – skuteczne będą syropy z cebuli i miodu, a także mikstury sporządzone z mleka, miodu i cytryny.

Ponadto wskazane jest również picie soku malinowego, soku imbirowego oraz herbaty z miodem.

Należy jednak pamiętać, że ból gardła u dziecka może być wywołany również innymi, bardziej banalnymi czynnikami. Jeżeli śluzówki maluszka są wysuszone wskutek małej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa, lub stają się podrażnione od zanieczyszczeń powietrza bądź dymu papierosowego, dziecko będzie odczuwało ból gardła.

Przyczynami mogą być również alergie, refluks żołądkowo-przełykowy, czy nawet zbyt intensywny krzyk. W takich przypadkach należy zadbać o to, by dziecko wypijało odpowiednią ilość mleka, lub w przypadku starszych dzieci – wody, aby zachować odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.

Ponadto niezwykle ważne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch, ponieważ przesuszenie błony śluzowej jedynie zaostrza dolegliwości. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze powietrza.

Bardzo dobrym sposobem na nawilżenie gardła i oczyszczenie błony śluzowej u podopiecznego są inhalacje; mogą bazować na soli fizjologicznej, bądź niewielkiej ilości olejków eterycznych.

Ból gardła u niemowlaka

Sytuacja ulega diametralnej zmianie, kiedy mamy do czynienia z dzieckiem rocznym, bądź nawet młodszym. W takim przypadku zmuszeni jesteśmy uważnie obserwować podopiecznego, gdyż sam nie jest w stanie poinformować nas o tym, co mu dolega.

Szczególną uwagę należy zwracać na zachowania świadczące o gorszym samopoczuciu takie jak ogólne rozdrażnienie, brak apetytu, osłabienie oraz nadmierna płaczliwość.

Gdy dostrzeżemy takie niepokojące sygnały, powinniśmy przede wszystkim dokonać oględzin jamy ustnej malucha – dowiedzieć się, czy gardło jest zaczerwienione, lub czy występuje w nim biały nalot bądź nadżerki.

Rzecz jasna nie wolno podawać niemowlakowi tabletek do ssania ze względu na duże ryzyko zakrztuszenia. Na ból gardła dla dzieci poniżej trzeciego roku życia odpowiednie będzie płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku lub wodą z solą.

W przypadku infekcji wirusem opryszczki można zastosować ibuprofen, jednak z tym zastrzeżeniem, że należy taki krok uprzednio skonsultować z lekarzem.

Niekiedy wystarczy odpowiednie nawilżenie powietrza, gdyż często zdarza się, że ból gardła u małych dzieci ma swoje źródło w nadmiernym wysuszeniu śluzówki.

Leki na gardło dla dzieci

Kiedy domowe metody i sposoby w walce z bólem gardła u malucha nie przynoszą spodziewanych rezultatów, rozsądnym wyjściem jest sięgnięcie po leki na gardło dla dzieci.

Cechują się przeważnie większą skutecznością i nie przeciążają zbytnio portfela, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Przede wszystkim, tabletki na gardło przeznaczone są dla dzieci starszych, które potrafią już ssać tabletki i ryzyko zakrztuszenia się pastylką nie występuje.

Przeważnie tabletki na gardło dla dzieci są lekami ziołowymi, których celem jest zahamowanie postępu choroby oraz łagodzenie dolegliwości i przeznaczone są dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Warte polecenia są tu preparaty takie jak m.in. Junior-angin, Nurofen dla dzieci, czy wspomniane już wcześniej lizaki na ból gardła Natur-Sept.

Co jeszcze na ból gardła u dziecka? Doskonałym rozwiązaniem będzie dobry syrop na gardło dla dzieci. Syropy, ze względu na swoją łatwą do połknięcia konsystencję, oraz przeważnie owocowy smak, stanowią świetną alternatywę dla tabletek i można je stosować u znacznie młodszych pacjentów.

Skuteczne oraz cieszące się dużą popularnością są syropy takie jak m.in.

Junior-angin o smaku czereśniowym przeznaczony dla dzieci już od 1 roku życia, Tantum-Verde, TussiPico gardło, SOLbaby gardło, czy Thonsilan bogaty w witaminę C oraz ekstrakty z ziół takich jak tymianek, propolis i rumianek.

Co na zapalenie gardła? Czytaj więcej

Ból gardła niekiedy może wiązać się z groźnymi schorzeniami takimi jak angina, błonica czy choroby nerek, jednak w większości przypadków wywołany jest banalną infekcją wirusową i można się go szybko i skutecznie pozbyć. Co więc robić gdy odczuwamy piecznie i drapanie w… czytaj dalej

Co na zapalenie gardła? Czytaj więcej Zapalenie gardła u dziecka to bardzo powszechna przypadłość, a winę za to ponosi jego słaby, kształtujący się dopiero system odpornościowy. Co na zapalenie gardła? Czytaj więcej Ciąża jest jednym z najpiękniejszych, choć w wielu przypadkach również najbardziej stresujących okresów w życiu każdej kobiety, dlatego warto wiedzieć, co robić w sytuacji takiej, jak ból gardła – jak z nim bezpiecznie walczyć? Co na zapalenie gardła? Czytaj więcej CBD przypisuje się coraz więcej korzystnych dla zdrowia właściwości. Jedną z nich jest wspieranie odporności. Czy popularne suplementy faktycznie wpływają na siły obronne organizmu? Sprawdź! Co na zapalenie gardła? Czytaj więcej Nieodpowiednia dieta w czasie ciąży to jeden z czynników, które tworzą dziecku niekorzystne środowisko do rozwoju. W przyszłości może to „zaowocować“ m.in. cukrzycą czy chorobami serca. Sprawdź, które składniki powinna przyjmować przyszła mama, by zadbać o prawidłowy rozwój… czytaj dalej Co na zapalenie gardła? Czytaj więcej Jednym z elementów leczenia atopowego zapalenia skóry jest stosowanie kosmetyków naturalnych . Madame Justine to firma ,której kosmetyki skierowane są do pacjentów właśnie z takimi problemami.

tarczyca, gardło, dziecko, odporność, wypadanie, odchudzanie, , dieta, menopauza, ciąża, skóra, włosy, zdrowie, homeopatia, grzybica, paznokcie

Zapalenie gardła: Paciorkowiec (Potwierdzony)

Co na zapalenie gardła?

Masz pozytywny wynik badania na anginę. Angina jest chorobą zakaźną. Roznosi się poprzez kaszlenie, całowanie lub dotykanie innych osób po dotknięciu swoich ust lub nosa. Do objawów należą ból gardła, który nasila się w czasie połykania, ogólna obolałość, ból głowy i gorączka. Jest leczona antybiotykami. Pacjent zwykle odczuwa poprawę w ciągu 1–2 dni.

Leczenie w domu

 • Odpoczywaj w domu. Pij dużo, aby uniknąć odwodnienia.
 • Nie idź do pracy lub szkoły przez pierwsze 2 dni przyjmowania antybiotyków. Po tym czasie nie zachodzi już ryzyko zarażania innych. Następnie możesz wrócić do szkoły lub pracy, jeżeli czujesz się lepiej. 
 • Antybiotyk musisz przyjmować przez pełne 10 dni, nawet jeżeli już czujesz się lepiej. Jest to bardzo ważne w celu całkowitego wyleczenia infekcji. Poza tym w ten sposób można zapobiec powstaniu drobnoustrojów odpornych na leki. Jeśli zapisano Ci antybiotyk w zastrzykach, nie musisz już przyjmować antybiotyków w inny sposób.
 • Aby zapanować nad gorączką i bólem, można zażyć paracetamol lub ibuprofen, chyba że przepisany został inny lek przeciwbólowy. W przypadku przewlekłej choroby wątroby lub nerek przed zażyciem tych leków należy porozmawiać z lekarzem. Porozmawiaj z lekarzem również, jeśli wystąpiły u Ciebie kiedykolwiek wrzody żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.
 • Tabletki do ssania lub spray na gardło mogą zmniejszyć ból. Płukanie gardła letnią wodą z solą również ograniczy ból gardła. Rozpuść 1/2 łyżeczki soli w szklance letniej wody. Może to być pomocne tuż przed posiłkiem. 
 • Odpowiednie będą miękkie pokarmy. Unikaj słonych i ostrych potraw.
Leia também:  Como Saber Qual A Cor Da Base Para Minha Pele?

Dalsze postępowanie

Jeśli w ciągu kolejnego tygodnia nie nastąpi poprawa, należy udać się na wizytę kontrolną.

Kiedy szukać porady medycznej

Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:

 • Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza
 • Nowy lub nasilający się ból ucha, zatok lub głowy.
 • Bolące guzy na karku
 • Sztywny kark
 • Węzły chłonne powiększają się lub stają się miękkie w środku
 • Brak możliwości połykania płynów, nadmierne ślinienie się lub brak możliwości szerokiego otwarcia ust z powodu bólu gardła
 • Oznaki odwodnienia. Są to bardzo ciemny mocz lub brak moczu, zapadnięte oczy, zawroty głowy.
 • Problemy z oddychaniem lub dźwięki towarzyszące oddychaniu
 • Stłumiony głos
 • Wysypka

Zapobieganie

Poniżej znajduje się kilka wskazówek umożliwiających zapobieżenie infekcji:

 • Często myj ręce.
 • Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi na zapalenie gardła, przeziębienie czy inne choroby górnych dróg oddechowych.
 • Nie pal i unikaj biernego palenia.

Zapalenie gardła – domowe sposoby

Zapalenie gardła jest zazwyczaj jednym z objawów infekcji, atakującej nasz organizm. Rozpoznamy je po pieczeniu, drapaniu i suchości w gardle, bólu podczas mówienia i przełykania, chrypce oraz przekrwieniu błony śluzowej.

Najczęściej dotyka nas wirusowe zapalenie gardła. Bakteryjnie pojawia się znacznie rzadziej i dotyka zaledwie 10% dorosłych osób i 30% dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Suchy kaszel – przyczyny i metody leczenia

Zapalenie gardła – jak je leczyć?

W początkowych stadiach choroby możemy pomóc sobie domowymi sposobami. 

Ból i pieczenie w obrębie gardła świadczyć mogą nie tylko o stanie zapalnym, ale i o wysuszeniu błony śluzowej. Aby odpowiednio ją nawilżyć, warto pić około 2 litrów wody dziennie oraz zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, wietrząc pomieszczenia lub używając profesjonalnych nawilżaczy.

Soda oczyszczona działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, dlatego zaleca się regularnie płukać nią gardło. Jakich proporcji użyć? Wystarczy łyżeczka sody na pół szklanki ciepłej wody. Zabieg warto wykonywać 3-4 razy dziennie, płucząc gardło delikatnie i krótko, aby nie podrażnić śluzówki.

Co na zapalenie gardła?

Ból gardła skutecznie złagodzą również płukanki z ziół takich jak rumianek, szałwia czy tymianek. Działają one przeciwzapalnie, odkażają i likwidują obrzęk. Ich przygotowanie jest bardzo proste.

Zioła wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po przestudzeniu naparu do temperatury naszego ciała, można użyć go do płukania gardła.

Zabieg, tak jak w przypadku sody, powtarzamy 3-4 razu w ciągu dnia.

Do herbaty, zamiast cukru, dodajmy odrobinę miodu, który skutecznie hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz działa łagodząco na obolałe gardło.

Nie musimy chyba przekonywać Was do dobroczynnego działania czosnku. Ta intensywna w smaku roślina pomaga pokonać infekcję, działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Polecamy łączyć ją ze szklanką ciepłego mleka – wystarczą dwa zmiażdżone ząbki. Do napoju dodać można również łyżeczkę miodu.

ZOBACZ TEŻ: Czym różni się grypa od przeziębienia?

Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Jeżeli po 3-4 dniach objawy nie ustępują, czujemy się coraz gorzej i pojawiła się gorączka, leczenie zapalenia gardła skonsultować powinniśmy z lekarzem. Czasami, oprócz domowych metod, do kuracji warto wprowadzić również apteczne preparaty, uśmierzające ból gardła i ujarzmiające jego stan zapalny.

Do łagodnych środków należą między innymi produkty oparte na wyciągach ziołowych: Tymianek i Podbiał, Gardimax Herball czy Olimp Ulgard.

Wśród leków działających bezpośrednio na źródła infekcji – czyli na wirusy, bakterie lub grzyby, znajdziemy Orofar, Neo-Angin, Halset czy Septolete, a na procesy zapalne toczące się w gardle: Cholinex, Hascosept i Tantum Verde.

Przy silnych bólach warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas środek zawiera dodatkową substancję znieczulającą, która jest obecna między innymi w pastylkach Orofar Max, Septolete plus czy Envil gardło. Dokładny skład, dawkowanie oraz zastosowanie sprawdzimy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą możemy je również zarezerwować w wybranej aptece.

Oprócz standardowych leków bez recepty lekarz zadecydować może także o podaniu nam dodatkowych środków przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach nawet antybiotyku.

ZOBACZ TEŻ: Angina ropna – jak rozpoznać i jak leczyć?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Wirus czy bakteria?

Za ból gardła w mniej więcej dziewięciu na dziesięć przypadków odpowiada właśnie wirusowe zapalenie gardła.

Najlepszym sposobem na to, aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z wirusem czy też infekcją bakteryjną, jest wykonanie wymazu z gardła, ale zdiagnozować chorobę można także dzięki obserwacji.

Obrzęknięty języczek, przekrwione migdałki, nalot na języku i ból uniemożliwiający przełykanie zwiastują anginę, za którą odpowiadają bakterie. Przekrwione błona śluzowa i migdałki, a także charakterystyczne małe pęcherzyki z wysiękiem surowiczym to zaś najczęściej oznaka wirusowego zapalenia gardła.

Inne objawy są z reguły podobne.

Zarówno w przypadku infekcji wywołanej bakteriami, jak i wirusowego zapalenia gardła odczuwać możemy nieprzyjemne drapanie i suchość w gardle, którym towarzyszy ból w czasie mówienia i przełykania, chrypa i wspomniane przekrwienie błony śluzowej. Wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj atakuje nas wiosną, jesienią lub zimą i jest jednym z kilku objawów przeziębienia.

Pierwsza linia obrony

Wirusowemu zapaleniu gardła towarzyszy intensywny ból nie bez przyczyny. Błona śluzowa gardła odgrywa bardzo ważną rolę w naszym systemie odpornościowym i często nazywana jest potocznie pierwszą linią obrony przed chorobą.

Znajdujące się na niej rzęski, śluz czy grudki odpornościowe reagują natychmiast, gdy atakują nas odpowiedzialne za wirusowe zapalenie gardła drobnoustroje i właśnie dlatego to właśnie tutaj występuje tak silny ból.

Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła?

Kluczem do wyleczenia wirusowego zapalenie gardła jest jego miejscowe odkażanie, a środków, które nam w tym pomogą, jest kilka. Znakomicie sprawdzają się popularne tabletki do ssania o właściwościach dezynfekujących i przeciwbólowych, które przy okazji pomagają odbudować na błonie śluzowej warstwę ochronną.

Poza tym w przypadku wirusowego zapalenie gardła godne polecenia są leki przeciwzapalne, ziołowe napary (na przykład z rumianku czy szałwii) oraz płyny do płukania gardła – zarówno te stricte medyczne, jak i te bardziej „naturalne” – z siemienia lnianego, roztworu sody oczyszczonej i wspomnianych wcześniej ziół.

Warto również pamiętać, że receptą na wirusowe zapalenie gardła nigdy nie jest przyjmowanie antybiotyku, który przeznaczony jest dla infekcji wywołanej bakteriami.

Poza tym, aby przyspieszyć kurację w trakcie wirusowego zapalenia gardła, powinniśmy bezzwłocznie zrezygnować z palenie papierosów, a także nie podrażniać, na przykład mocnymi napojami. Przyjmowanie dużych ilości płynów z pewnością pozytywnie wpłynie na tempo kuracji.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów na wirusowe zapalenie gardła, ale szczególnie polecany jest Groprinosin, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/groprinosin-500-mg-50-tabl,3149.html.

Ból gardła – przyczyny, sposoby, leczenie – Aspirin

Ból gardła jest najczęściej objawem zapalenia błony śluzowej gardła lub innego zakażenia górnych dróg oddechowych. Zakażenie to może być wywołane przez wirusy (znacznie częściej) lub bakterie (rzadko).

W przypadku wirusowego zapalenia gardła (u osób dorosłych w 90-95% przypadków) wizyta u lekarza może nie być konieczna, natomiast może to być potrzebne w przypadku zakażenia bakteryjnego.Zakażenie bakteryjne najczęściej wywołane jest przez paciorkowce i wymaga zwykle zastosowania antybiotyku.

Angina paciorkowcowa, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła występuje jednak tylko u co dziesiątego pacjenta zgłaszającego się do lekarza z powodu bólu gardła. Ból gardła jest zwykle pierwszym zwiastunem nadchodzącego przeziębienia, często rozwija się równolegle z katarem.

Odróżnienie wirusowej infekcji gardła od zakażenia bakteryjnego może być trudne. Ból gardła występuje w obu tych sytuacjach. Czas trwania objawów również może być podobny: zwykle do 5–8 dni, z poprawą w ciągu 3–7 dni.

W przypadku infekcji wirusowej (przeziębienie, zapalenie gardła) często występują również takie objawy, jak katar, zatkany nos, kaszel czy swędzące lub zaczerwienione oczy (zapalenie spojówek), natomiast gorączka nie występuje (u osób dorosłych) bądź pojawia się (zwłaszcza u dzieci), ale zwykle utrzymuje się krótko i jest niezbyt wysoka.
Za bakteryjną przyczyną zapalenia gardła (angina paciorkowcowa) przemawiają: nasilony ból gardła, gorączka (> 38 st. C), powiększenie węzłów chłonnych szyi oraz biały ropny nalot na migdałkach.

Ból gardła jest powszechnym zjawiskiem, ponieważ patogeny próbujące dostać się do organizmu atakują przede wszystkim nos i gardło. Błona śluzowa stanowi jedną z barier i ma za zadanie zwalczać patogeny.

Niska temperatura w sezonie jesienno-zimowym powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych pod wpływem chłodnego powietrza. Słabe krążenie krwi hamuje produkcję śluzu, co ułatwia wirusom zainfekowanie gardła.

Na podstawie miejsca wystąpienia infekcji wyróżniamy kilka rodzajów schorzeń objawiających się bólem gardła. Są to:

 • Zapalenie gardła
 • Zapalenie migdałków podniebiennych – angina
 • Zapalenie krtani

Każdej z tych chorób mogą towarzyszyć inne objawy. Na przykład zapaleniu gardła często towarzyszy charakterystyczne uczucie drapania, a zapaleniu krtani – chrypa. Z kolei chorzy na anginę odczuwają ostry ból gardła, który może promieniować aż do ucha. Opisane objawy mogą także wystąpić jednocześnie, jeśli zarówno gardło, jak i krtań zostaną zainfekowane.

Leia também:  Como Saber Que A Menstruação Vai Descer?

Przyczyną bólu gardła mogą być również inne choroby zakaźne, np.:

 • Mononukleoza zakaźna, choroba przebiegająca z uogólnionym powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony – może na nią wskazywać ból gardła utrzymujący się bez poprawy przez 10-14 dni lub nasilający się zamiast ustępować
 • Błonica
 • Grypa
 • Rzeżączka
 • Zakażenie wirusem HIV
 • Podostre wirusowe zapalenie tarczycy

Ból gardła mogą wywoływać także czynniki środowiskowe o szkodliwym działaniu, takie jak dym papierosowy czy bardzo suche powietrze. Kontakt z nimi podrażnia błonę śluzową i powoduje kaszel oraz drapanie w gardle. Nadmierne obciążanie głosu (np. podczas koncertu) również nadwyręża gardło.

Częstą przyczynę bólu gardła stanowi przeziębienie, dlatego przede wszystkim należy zapobiec rozwijaniu się jego objawów. Oznacza to, że powinniśmy zatroszczyć się o nasz układ odpornościowy. Możemy to zrobić stosując zdrową i zbilansowaną dietę oraz dbając o odpowiednią ilość snu i regularny wysiłek fizyczny.

Kolejnym korzystnie działającym czynnikiem jest odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu – utrzymywany dzięki regularnemu wietrzeniu lub przy użyciu nawilżaczy powietrza.Aby ochronić gardło, nie możesz pozwolić patogenom dostać się do Twojego organizmu.

Transport publiczny stanowi doskonałe środowisko do rozprzestrzeniania się wirusów. W miarę możliwości staraj się go unikać. Jeśli już jednak z niego korzystasz, pamiętaj o higienie rąk – dzięki temu pozbędziesz się zarazków zebranych wskutek kontaktu z uchwytem lub inną powierzchnią.

Zadbaj o nawilżanie błony śluzowej i chroń ją przed zimnem – pij dużo płynów i noś szalik, aby utrzymać wirusy z daleka.

Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na ból gardła wywołany przeziębieniem. Zastosowanie się do opisanych zaleceń powinno przynieść zdecydowaną ulgę:

 • Płukanie gardła roztworem soli – w tym celu należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Pacjent powinien płukać chore gardło kilka razy dziennie.
 • Odpowiednie nawodnienie – jest ważne zwłaszcza u dzieci, które łatwiej się odwadniają.
 • Ból gardła łagodzą również ciepłe napoje (gorąca herbata, bulion), zimne napoje, lody.

Niestety często codzienne obowiązki nie pozwalają na zwolnienie tempa i zrobienie sobie małej przerwy. Wiele osób musi pracować lub zajmować się rodziną. Przyda im się wówczas rozwiązanie, które szybko uśmierzy ból i zwalczy inne objawy. W aptece znajdziesz preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym sprzedawane bez recepty.

Rada: produkt złożony Aspirin® Complex Hot stanowi skuteczne rozwiązanie na ból gardła, któremu towarzyszy także gorączka, zatkany nos czy ból zatok . Lek nie tylko uśmierza ból, ale także działa przeciwzapalnie.

Ból gardła można zwykle wyleczyć korzystając z domowych sposobów lub preparatów zakupionych w aptece. Jednakże w przypadku wystąpienia opisanych niżej objawów należy skonsultować się z lekarzem:

 • Gorączka > 38 st. C. przez ponad 3 dni pomimo zastosowania leków przeciwgorączkowych.
 • Ból gardła nasilony lub bez poprawy w ciągu 5-7 dni (nie reagujący na leki przeciwbólowe).
 • Niemożność przyjmowania odpowiednich ilości płynów prowadząca do odwodnienia.
 • Nasilone objawy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.
 • Trudności z oddychaniem, uczucie zamykania się gardła.
 • Ślinotok i trudności z połykaniem.
 • Obrzęk szyi lub języka.
 • Sztywność karku lub trudności z otwarciem ust.
 • Przytłumienie głosu.

Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 5-7 dni, udaj się do lekarza. Skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem. 

Zazwyczaj stanowi główną przyczynę bólu gardła. Ból gardła jest częstym objawem przeziębienia.

Zapobieganie infekcjom

Przestrzeganie zasad higieny oraz silny układ odpornościowy to podstawowe środki zaradcze.

Leczenie

Domowe sposoby na gardło przyniosą ulgę w łagodnych objawach. W przypadku nasilonych objawów sięgnij po leki lub skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli ból gardła nasili się i stanie bardziej dokuczliwy, możemy mieć do czynienia z zapaleniem gardła. Co jest przyczyną zapalenia gardła? Jak poradzić sobie z bólem?

Ból gardła występuje zwykle jako jeden z objawów przeziębienia i często dotyka nas w okresie jesienno-zimowym. Wywołują je wirusy – m.in. rinowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy czy koronawirusy. Zapalenie gardła charakteryzuje się cięższym przebiegiem choroby, a bolące gardło stanowi główny objaw. Zapalenie gardła jest zaraźliwe i zazwyczaj bardzo bolesne.

Bakterie, na przykład paciorkowe, rzadko są przyczyną bólu gardła. Na skutek osłabionego układu odpornościowego może jednak dojść do nadkażenia bakteryjnego w trakcie trwania infekcji wirusowej. Taki przypadek nazywamy infekcją wtórną.

Wówczas stan zapalny może rozprzestrzenić się na migdałki.

Lekarz rozpozna zapalenie migdałków (anginę) po charakterystycznym biało-żółtym nalocie, wysięku i obrzęku na błonie śluzowej migdałków podniebiennych oraz powiększonych i bolesnych węzłach chłonnych z przodu szyi.

Jeśli stan zapalny błony śluzowej gardła utrzymuje się nieprzerwanie od co najmniej trzech miesięcy, mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem gardła.

Przewlekłe zapalenie gardła – w przeciwieństwie do ostrego zapalenia – jest wywołane czynnikami zewnętrznymi, nie wirusami. Delikatna błona śluzowa gardła może zostać uszkodzona na przykład w wyniku wdychania dymu tytoniowego lub chemikaliów.

Najgroźniejszą niezakaźną przyczyną bólu gardła jest nowotwór złośliwy (najczęściej rak gardła).

Taką możliwość należy brać pod uwagę, kiedy ból gardła przewleka się i towarzyszą mu takie objawy, jak chrypka, trudności bądź ból przy przełykaniu albo uczucie ciała obcego w gardle. Czynnikami ryzyka raka gardła są m.in.: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, starszy wiek, płeć męska oraz zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka.

Do pierwszych objawów zwiastujących zapalenie gardła możemy zaliczyć:

 • Drapanie w gardle
 • Ból gardła
 • Zaburzenia połykania (dysfagia)
 • Uczucie suchości w gardle
 • Zaczerwieniona błona śluzowa gardła

Chorobie często towarzyszy ból głowy i bóle mięśniowo-szkieletowe. Ostre zapalenie gardła to jedna z odmian choroby, która dotyka naczynia chłonne (limfatyczne). Węzły chłonne znajdują się po obu bokach szyi.

W przypadku wdania się stanu zapalnego dochodzi do ich obrzmienia i silnego zaczerwienienia. Inne typowe objawy to silny ból gardła, ucha oraz głowy, a także trudności w przełykaniu i uczucie ogólnego osłabienia.

W celu uzyskania jednoznacznej diagnozy, umów się na wizytę lekarską

 • W przeciwieństwie do infekcji bakteryjnej, którą należy zwalczyć antybiotykami, większość przypadków wirusowego zapalenia gardła można leczyć objawowo. Do procesu leczenia włącz domowe sposoby stosowane przy zwykłym bólu gardła. Pamiętaj: pij dużo płynów, aby nawilżyć błonę śluzową gardła oraz oczyścić organizm z patogenów wirusowych.
 • Płukanie gardła roztworem soli – w tym celu należy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Należy płukać chore gardło kilka razy dziennie
 • Ból gardła łagodzą również ciepłe napoje (gorąca herbata, bulion), zimne napoje, lody.

Możesz także sięgnąć po produkty lecznicze dostępne w aptece o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które dodatkowo wspomogą walkę z chorobą np. Aspirin® C.

Jeśli dolegliwości utrzymują się przewlekle, skonsultuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę. Jeżeli przyczyną był czynnik fizyczny lub chemiczny drażniący gardło, lekarz zaleci jego unikanie. Ból gardła powinien ustąpić po kilku tygodniach.

Niekiedy bólowi gardła towarzyszą trudności z przełykaniem. Prawdopodobną przyczyną zaburzeń połykania może być zapalenie przełyku lub błony śluzowej gardła.

Przełykamy ślinę średnio od 1000 do 2000 razy dziennie. Najczęściej robimy to nieświadomie. Sam proces przełykania to niezwykle złożony odruch, możemy podzielić go na trzy fazy:

 1. Faza ustna, pokarm zostaje rozrobiony i zmieszany ze śliną przy użyciu języka. Następnie trafia do gardła, gdzie uruchamia się odruch przełykania.
 2. Faza gardłowa, rozdrobniony pokarm transportowany jest z gardła do przełyku. Różne struktury anatomiczne dbają o to, aby krtań pozostała zamknięta, a pokarm nie dostał się do tchawicy.
 3. Faza przełykowa, pokarm dzięki ruchom perystaltycznym zostaje przesunięty z przełyku do żołądka.

Choć pierwsza faza przebiega świadomie i mamy nad nią kontrolę, pozostałe dwie (faza gardłowa i przełykowa) odbywają się bez możliwości naszej interwencji.
 

Problemy z przełykaniem mogą dotknąć każdego. Do często powtarzających się symptomów zaliczamy ból gardła oraz uczucie ucisku i drapania w gardle. Objawów może być wiele i mogą się one różnić w zależności od przyczyny powstania. W czynność połykania zaangażowanych jest wiele struktur fizycznych, dlatego różne mogą być źródła trudności z przełykaniem:

 • Zaburzenia połykania mogą być spowodowane zapaleniem błony śluzowej gardła lub jamy ustnej, które często towarzyszą przeziębieniu. 
 • Zapalenie błony śluzowej przełyku to kolejny czynnik mogący powodować problemy z przełykaniem. 
 • Zaburzenia połykania mogą być spowodowane także problemami z żołądkiem. Konkretny mięsień odpowiada za zamknięcie wejścia do żołądka, co ma zapobiegać cofaniu się pokarmu do przełyku. Jeśli jednak dojdzie do zaburzenia tej funkcji, kwaśna treść żołądka może przedostać się do przełyku i spowodować palący ból (zgagę).

Dysfagia to termin opisujący trudności w przełykaniu. Schorzenie to charakteryzuje się zaburzeniami ruchu języka, częstym kaszlem oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Przyczyny wystąpienia dysfagii są różne.

Niektóre mogą wynikać z przebytego udaru, odniesionych obrażeń głowy lub szyi, chorób mięśni, różnych schorzeń neurologicznych lub zmian związanych z procesem starzenia się organizmu.

Jeśli podejrzewasz u siebie dysfagię, udaj się do lekarza.

Po pierwsze należy ustalić przyczynę wystąpienia trudności w przełykaniu. Czy źródłem dolegliwości jest nieszkodliwe zapalenie? A może problem dotyczy także pracy mięśni? Zalecamy wizytę u lekarza w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Na jej podstawie lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Jeśli przyczyną bólu jest na przykład zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, stosowanie specjalnych płynów do płukania ust powinno przynieść ulgę. Z kolei, jeśli objawy związane są z przeziębieniem i bólem gardła, zalecane jest zastosowanie środków przeciwbólowych i produktów przeciwzapalnych.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*