Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, czyli koksartroza jest częstą przyczyną bólu biodra i w wielu przypadkach kończy się operacją. Choroba postępuje wraz z upływem czasu, jednak poprzez odpowiednie leczenie możemy zwolnić jej przebieg. Właściwa i nowoczesna terapia zmniejsza ból, ochrania chrząstkę oraz poprawia ruchomość stawu.

Pozwala to na wydłużenie czasu, po upłynięciu którego operacja będzie konieczna, a lub w niektórych przypadkach na jej uniknięcie.

Jeżeli zmiany zwyrodnieniowe zaszły już za daleko i wszczepienie endoprotezy jest nieuniknione, odpowiednie leczenie pozwala znacznie zwiększyć komfort podczas oczekiwania na zabieg.

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Objawy, Przyczyny, Badania

Objawy

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

 • Ból, który jest odczuwany przede wszystkim w pachwinie, biodrze i pośladku, może też promieniować do kolana. Jest najbardziej dokuczliwy rano, przy wstawaniu z łóżka, ale nasila się również podczas długiego chodzenia lub uprawiania sportu.
 • Sztywność i ograniczenie zakresu ruchu, które jest najbardziej dokuczliwe rano.
 • Pochylanie się do przodu podczas chodzenia i opieranie się na lasce
 • Chrobotanie, strzykanie i trzaskanie w biodrze
 • Zaburzenia chodu. Utykanie, kołysanie się na jedną stronę podczas chodzenia
 • Osłabienie siły mięśni uda i pośladka po stronie zwyrodnienia

Przyczyny

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

 • Wrodzone wady stawu. Zdeformowany staw (dysplazja) powoduje szybsze wytworzenie się zmian zwyrodnieniowych.
 • Nierówny rozkład sił. Różnica w długości kończyn dolnych, skrzywienie boczne kręgosłupa (skolioza) lub osłabienie jednej kończyny zwiększa obciążenie jednego ze stawów.
 • Choroby stawów. Zapalenie stawu biodrowego wywołane przez takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa
 • Genetyka. Tendencja do chorób stawów może być dziedziczna.
 • Urazy stawu. Mogą to być ciężkie urazy, takie jak złamanie, lub mniejsze uszkodzenia powtarzające się wiele razy, co ma na przykład miejsce u wyczynowych sportowców.
 • Otyłość. Stawy są przewidziane do dźwigania określonego obciążenia. Jego zwiększenie prowadzi do szybszego zużycia chrząstki.

Badania

Najczęściej do postawienia diagnozy wystarczy badanie lekarskie oraz zdjęcie rentgenowskie, czasem jednak potrzebny jest rezonans magnetyczny. U niektórych pacjentów wykonuje się też badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi obwodowej, CRP, OB, czynnik reumatoidalny lub poziom kwasu moczowego.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu zmniejsza się ból, poprawia ruchomość i zwalnia postęp choroby, co daje szansę na uniknięcie operacji.

Nieoperacyjne leczenie stawu biodrowego (zastrzyki dostawowe)

Leki działają najskuteczniej kiedy podane są bezpośrednio do stawu.

Najbardziej precyzyjną i najbezpieczniejszą metodą wykonywania zastrzyków do stawów biodrowych są zabiegi monitorowane za pomocą fluoroskopii, gdyż dzięki podaniu specjalnego kontrastu ma się pewność, że lek dociera dokładnie tam gdzie powinien. Wprowadzenie igły bezpośrednio do torebki stawowej pozwala też na usunięcie nagromadzonego tam zapalnego płynu.

Istnieje szereg leków podawanych do stawu biodrowego. Kwas hialuronowy i płynna endoproteza przede wszystkim ochraniają chrząstkę, przez co spowalniają przebieg choroby i zwieszają zakres ruchów. Sterydy wygaszają zapalenie, przez co uśmierzają ból, natomiast osocze bogatopłytkowe stymuluje regenerację stawu.

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Zastrzyk do stawu biodrowego pod kontrolą fluoroskopii

Kwas hialuronowy

Staw jak każda mechaniczna struktura wymaga dobrego smarowania. W chorobie zwyrodnieniowej jest zbyt mało naturalnego smaru, czyli mazi stawowej, dlatego dochodzi do nadmiernego tarcia i zużycia chrząstki, a przez to do sztywności i bólu. Podawany w zastrzykach kwas hialuronowy nadaje odpowiedni poślizg oraz zwiększa amortyzację.

Płynna endoproteza

Płynna endoproteza mazi stawowej zawiera trójwymiarowy poliakrylamid oraz jony srebra. Podawana jest do stawu w postaci hydrożelu, który przywraca prawidłowe smarowanie w stawie oraz amortyzuje działające na chrząstkę siły.

Zastrzyk sterydowy

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej często pojawia się stan zapalny powodując silny ból i obrzęk stawu. Dostawowe podanie sterydów wygasza zapalanie, dzięki czemu zmniejsza się ból i poprawia ruchomość.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pacjenta i wstrzykuje do stawu. Zawiera ono wysoko stężone płytki krwi, które wydzielają stymulujące regenerację czynniki wzrostu oraz przyciągają komórki macierzyste.

Leczenie ruchem

Zwyrodnienie stawu narasta poprzez jego nadmierne obciążanie i brak ruchu. Aby walczyć z chorobą zwyrodnieniową musimy więc zapewnić jak najwięcej ruchu przy jak najmniejszym obciążeniu stawu. Ruch powoduje wymianę mazi stawowej, natomiast brak ruchu jej zastój co prowadzi do nagromadzenia się zapalnych substancji. Ruch w odciążeniu możemy osiągnąć poprzez następujące sposoby:

Laska. Laskę podczas chodzenia trzymamy po przeciwnej do bólu stronie i poruszamy nią wraz bolącą nogą. Dzięki temu znacznie zmniejszamy obciążenie uszkodzonego stawu. Chodzenie o lasce bardzo pomaga i nie powinno się tego wstydzić. Można kupić elegancką laskę, która będzie również ozdobą.

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?
Rower. Jazda na rowerze pomaga zachować ruch w stawie oraz wzmocnić mięśnie, bez zbędnego obciążania stawu.

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?
Ćwiczenia. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające poprawiają funkcję stawu. Naukę ćwiczeń warto zacząć pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Schudnięcie

Schudnięcie do prawidłowej wagi najczęściej znacznie zmniejsza dolegliwości. Redukcję masy ciała łatwiej i bezpieczniej przeprowadza się pod okiem dietetyka oraz stosując w tym samym czasie ćwiczenia, gdyż nie gubi się wtedy masy mięśniowej.

Suplementacja

Suplementacja doustna ma za zadanie dostarczenie składników potrzebnych do odbudowy chrząstki oraz substancji mających działanie przeciwzapalne.

Substancje przeciwzapalne:

 • kurkuma
 • olej lniany
 • kadzidłowiec
 • imbir

Składniki wspomagające odbudowę chrząstki:

 • chondroityna
 • glukozamina
 • kwas hialuronowy
 • hydrolizowany kolagen

Leczenie farmakologiczne

Terapia farmakologiczna opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

Leczenie operacyjne

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Schorzenia i urazy, które powodują ból biodra

Jakie mogą być przyczyny bólu biodra? Jest to bardzo szerokie spektrum, ponieważ obejmuje nie tylko staw biodrowy, ale także inne struktury. W artykule wymieniamy te struktury oraz opisujemy najczęstsze schorzenia, wady i urazu stawu biodrowego. 

Leia também:  Como É Que O Professor Pode Recorrer Da Sua Avaliação?

Struktury obejmujące biodro

Określenie “biodro” nie jest terminem medycznym i obejmuje znacznie więcej struktur niż tylko staw biodrowy. Co więcej – ból w okolicy biodra nie zawsze wynika z patologii stawu biodrowego. Do urazów może dojść w następujących strukturach:

 • kość biodrowa (złamania awulsyjne albo zmęczeniowe),
 • kość udowa, szczególnie głowa, krętarz większy lub krętarz mniejszy kości udowej (złamania),
 • kaletki maziowe krętarza większego, guza kulszowego, mięśnia biodrowo-lędźwiowego (zapalenie),
 • mięśnie pośladkowe, biodrowo-lędźwiowe albo mięśniowo-goleniowe (zapalenie, naderwanie),
 • ścięgna (zapalenie, naderwanie),
 • nerwy (ucisk lub uwięźnięcie),
 • pasmo biodrowo-piszczelowe (zespół pasma biodrowo-piszczelowego),
 • staw biodrowy.

Bólem biodra mogą objawiać się też niektóre choroby niezwiązane z układem ruchu. Choremu często trudno precyzyjnie zlokalizować źródło dolegliwości, ale rodzaj bólu i okoliczności jego pojawiania się oraz odpowiednie badania doprowadzą specjalistę do poznania przyczyny.

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Ból biodra a najczęstsze wady, urazy i schorzenia stawu biodrowego

Do najczęstszych urazów, wad i schorzeń stawu biodrowego należą:

 • uszkodzenie obrąbka panewki stawu biodrowego,
 • zapalenie kaletki stawu biodrowego,
 • konflikt panewkowo-udowy,
 • dysplazja stawu biodrowego,
 • jałowa martwica głowy kości udowej,
 • złuszczenie głowy kości udowej,
 • martwica kostno-chrzęstna.

Poniżej w skrócie je omawiamy.

Konflikt panewkowo-udowy

To schorzenie spowodowane jest nadbudową kości udowej, panewki lub ich obu. W związku z tym powierzchnie stawowe nie są do siebie dokładnie dopasowane, a to może ograniczać zakres ruchu i/lub powodować kolejne uszkodzenia.

Konflikt panewkowo-udowy rozwija się powoli i tak też pojawiają oraz nasilają się objawy: ból (zwłaszcza nagły i kłujący podczas wstawania lub siadania), ograniczona ruchomość, uczucie sztywności.

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja jest wadą wrodzoną, dzieloną na kilka różnych typów – każdy z nich oznacza jednak niepełne wykształcenie panewki stawu biodrowego.

Objawia się przede wszystkim ograniczonym ruchem odwodzenia i asymetrią ruchów obrotowych. Leczenie najlepiej zacząć już od pierwszych dni życia.

Uszkodzenie obrąbka stawowego biodra

Pierwsze dwa problemy mogą prowadzić do uszkodzenia panewki stawu biodrowego, ale może ono być też efektem urazu mechanicznego (jednego gwałtownego lub powielanych mikrouszkodzeń spowodowanych przeciążeniami).

W tym przypadku pacjent czuć będzie ból w okolicy pachwiny, nasilający się podczas dłuższego siedzenia, stania lub chodzenia, a także podczas treningów, ograniczenie ruchomości i sztywność w stawie.

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Zapalenie kaletki stawu biodrowego

Ten problem natomiast jest najczęściej spowodowany stłuczeniem, upadkiem, brakiem rozgrzewki przed treningiem lub też chorobami (m.in. niektórymi infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi, chorobami stawów).

Więcej o tym rodzaju schorzenia można przeczytać w naszym artykule: Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi.

Jałowa martwica głowy kości udowej

Jałowa martwica głowy kości udowej, nazywana też chorobą Perthesa, to miejscowe przewlekłe zaburzenie niedokrwienne. Przyczyny jej występowania u dzieci (głównie chłopców) nie są znane. Natomiast u dorosłych może być ona spowodowana urazami, chorobą dekompresyjną, hiperlipidemią, zaburzeniami metabolizmu lub hormonalnymi albo nadużywaniem alkoholu.

Pierwszym objawem jest niewielki ból w okolicy pachwiny i przodu uda, nasilający się podczas wysiłku, co może prowokować utykanie. Z czasem ból będzie się zwiększać, mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, ocieplenie skóry i/lub przykurcze mięśni.

Złuszczenie głowy kości udowej

To choroba stawu biodrowego, nazywana potocznie biodrem szpotawym, której przyczyn nie znamy. Dotyka głównie młodzież w wieku dojrzewania, u której zaburza budowę chrząstek nasadowych i powoduje przemieszczenie się głowy kości udowej.

Chorzy skarżą się na ból w okolicy uda, ograniczenia w zakresie ruchu stawu i zginaniu uda. Możliwe jest tylko leczenie operacyjne.

Martwica kostno-chrzęstna

Oddzielająca jałowa martwica chrzęstno-kostna polega na obumarciu części tkanki kostnej (chrząstki, warstwy podchrzęstnej) w wyniku niedokrwienia. Po obumarciu warstwy te oddzielają się od żywej tkanki kostnej. Przyczyny martwicy nie są do końca znane. Zauważa się wpływ m.in. wcześniejszych urazów i mikrourazów, przeciążenia i zaburzeń ukrwienia tego obszaru.

Do charakterystycznych objawów należy przeskakiwanie w stawie, zablokowanie stawu, ból oraz obrzęk, a także ograniczenie ruchomości. Jednak nie pojawiają się one gwałtownie, a nasilają się stopniowo.

Ten przegląd oczywiście nie wyczerpuje listy możliwych schorzeń i urazów stawu biodrowego. W przypadku przypuszczenia jakiegokolwiek uszkodzenia stawu biodrowego czy też innych tkanek w tej okolicy, należy udać się do specjalisty, który przeanalizuje wszystkie możliwości i zleci odpowiednie badania, a później najskuteczniejsze formy leczenia.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny, leczenie | Synexus

Choroby bioder – jakie są przyczyny i objawy chorób stawu biodrowego?

Zwyrodnienie stawu biodrowego, zwane koksartrozą, jest poniekąd chorobą cywilizacyjną i zdaniem specjalistów wynika z mało aktywnego trybu życia współczesnego społeczeństwa. Koksartroza prowadzi do znacznego uszkodzenia stawu i upośledzenia jego funkcji, co z kolei prowadzi do bolesnych zmian w biodrze, narastającego w związku z tym dyskomfortu oraz zmniejszenia aktywności życiowej pacjenta. Choroba może mieć wiele przyczyn – od uszkodzeń mechanicznych (stłuczeń, złamań) począwszy, a na genetycznych skończywszy.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny

Rozwój zwyrodnienia może wynikać z urazu tej okolicy, a w następstwie stłuczenia lub złamania kości często dochodzi do zmian w obciążeniu i mechanice stawu. O zwiększeniu ryzyka wystąpienia koksartrozy mogą decydować też np.

 wiek (większe zużycie stawu), waga, zbyt intensywny tryb życia (uprawianie sportów wyczynowych), nieprawidłowa dieta, predyspozycje genetyczne, wrodzone i nabyte wady postawy.

Nie bez znaczenia jest również w tym przypadku płeć chorego – kobiety w okresie pomenopauzalnym wykazują znacznie większą predyspozycję do zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów niż mężczyźni w tym samym wieku. Przyczyną koksartrozy mogą być także choroby rozwojowe. Niemal połowa zaburzeń zwyrodnieniowych w biodrach jest spowodowana dysplazją stawu biodrowego.

Innymi przyczynami choroby są m.in. wady wrodzone, biodro koślawe lub szpotawe, a także jałowa martwica głowy kości udowej. W rozwoju koksartrozy mogą mieć również znaczenie choroby stawów o podłożu autoimmunologicznym i zapalnym – np. młodzieńcze idiopatyczne czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zwyrodnienie może być też konsekwencją zapalenia stawu biodrowego. 

Leia também:  Punkcja zatok przynosowych (zatoki czołowej)

Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy

Pierwszym symptomem koksartrozy jest ból, który paradoksalnie nie pojawia się od razu w biodrze, tylko np. w okolicy kolana. To niestety prowadzi czasem do błędów w diagnozie, a nawet chybionej terapii. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze ustalenie przyczyn dolegliwości. 

Bólowi wynikającemu z koksartrozy towarzyszy ogólne osłabienie organizmu oraz uczucie zmęczenia. W początkowym stadium choroby ból dotyka chorego tylko podczas obciążania kończyny – występuje zazwyczaj w pachwinie i promieniuje do stawu kolanowego bądź lędźwiowej części kręgosłupa.

Eskalacja choroby powoduje, że dolegliwości zaczynają dokuczać choremu także podczas odpoczynku lub przy dotyku. Pojawiają się też znaczne ograniczenia ruchomości chorego stawu oraz niepokojące dźwięki, określane jako trzeszczenie kości biodrowej.

W końcu dochodzi do zjawiska przykurczu zgięciowego, które utrudnia ruch, wykonywanie codziennych czynności, a także powoduje  skrócenie kończyny

Zwyrodnienie stawu biodrowego – terapia

Leczenie koksartrozy jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, reakcji chorego na ból, wieku pacjenta oraz jego stanu zdrowia. Informacje o etapie schorzenia przynosi zwykle na początku zdjęcie RTG.

Obraz stawu pozwala specjaliście zdiagnozować, czy ma do czynienia z łagodnym, umiarkowanym czy też zaawansowanym stadium choroby. Terapia polega najczęściej na połączeniu leczenia farmakologicznego z wizytami w gabinecie fizjoterapeuty.

O ile przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych sprzyja złagodzeniu objawów, o tyle rehabilitacja jest bezwzględnie konieczna w walce z rozwojem koksartrozy i obejmuje leczenie ruchem. Celem całego systemu terapeutycznego jest jak najdłuższe utrzymanie układu mięśniowego w dobrej kondycji.

W tym zaburzeniu zwyrodnieniowym stosuje się masaże, a także zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak  terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego czy lasera. Aby zmniejszyć skurcze i uśmierzyć ból pacjenta, specjaliści sięgają również po termo- lub krioterapię. 

Warto podkreślić, że przedmiotem badań w wielu krajach, także w Polsce, stają się nowe leki stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Konsultacje w tym zakresie przeprowadzane są także w oddziałach Centrum Medycznego Synexus. Szczegółowe informacje o szerokim zakresie oferty i konsultacjach znajdą Państwo pod linkiem: https://www.przychodniasynexus.pl/badania-kontrolne/kosci-i-stawy/reumatoidalne-zapalenie-stawow–konsultacje/

Lek. Michał Dąbrowski

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – przyczyny (Informacje)

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób układu ruchu człowieka i polega na postępujących zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych powierzchni stawowych.

Z uwagi na zmiany w stylu życia współczesnych ludzi , schorzenie to bardzo często dotyczy stawu biodrowego i w związku z tym zostało uznane za chorobę cywilizacyjną, ponieważ jest drugą co do częstości przyczyną rozwoju niepełnosprawności.

Do zwyrodnienia stawów dochodzi w przypadku zaniku chrząstki stawowej i odsłonięcia części kostnych. Jak w każdym rodzaju choroby zwyrodnieniowej stawów, również w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, określanej też jako koksartroza, można wskazać czynniki etiologiczne odpowiedzialne za jej rozwój – mówimy wówczas o koksartrozie wtórnej. 

Operacja biodra – znajdź klinikę

Wybierz miasto, aby sprawdzić oferty 29 placówek wykonujących operacja biodra:

W znaczącej jednak części przypadków, gdy nie jest możliwe ustalenie jednej odpowiedzialnej przyczyny, mamy do czynienia z postacią pierwotną choroby zwyrodnieniowej, zwaną też idiopatyczną.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wieloetiologicznym, postępującym procesem przewlekłym o charakterze niezapalnym. Powstaje w wyniku działania wielu czynników, które doprowadzają do zaburzenia równowagi pomiędzy procesami degradacji i regeneracji chrząstki stawowej.

W wyniku tego chrząstka oraz stawowe powierzchnie kości stopniowo tracą kolagen i proteoglikany (agrekan), co powoduje narażenie tych struktur na działanie enzymów proteolitycznych, przede wszystkim metaloproteinaz i prowadzi do stopniowego zaniku chrząstki stawowej i podchrzęstnej warstwy kości.

Istotną rolę w procesie uszkadzania chondrocytów odgrywa również tlenek azotu.  Odsłonięte powierzchnie stawowe kości są narażone na tarcie, co powoduje rozwój zmian, w tym sklerotyzacji podchrzęstnej oraz rozwoju torbieli podchrzęstnych.

Z czasem dochodzi do powstania wyrośli kostnych, do następowego procesu zapalnego w błonie maziowej, zmian elastyczności torebki stawowej oraz wiązadeł. Mechanizmy te oraz pojawiające się objawy prowadzą do wtórnego ograniczenia ruchomości stawu i zaniku mięśni.

Czynnikami, mogącymi mieć udział w rozwoju idiopatycznej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, są czynniki środowiskowe, genetyczne i mechaniczne, a także procesy starzenia się oraz zapalne.

W mechanizmie genetycznym mogą brać udział geny kodujące białka mające udział w przemianach metabolicznych chondrocytów.

Przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego mogą być również mechaniczne uszkodzenia stawów, które prowadzą do zwiększenia poziomu czynników uszkadzających chondrocyty (np. metaloproteinazy).

W przypadku zmian, związanych z wiekiem, dużą rolę uszkadzającą chrząstkę odgrywają procesy oksydacyjne, związane z działaniem wolnych rodników, a w mechanizmie zapalnym – powstające mediatory prozapalne, takie jak na przykład czynnik martwicy guza, interleukiny, adiponektyna czy rezystyna.

W przypadku koksartrozy wtórnej można mówić o zespole chorobowym, który ma zbliżony przebieg kliniczny i podłoże anatomopatologiczne, ale niejednokrotnie różną etiologię.

Najczęściej dochodzi do zmian w obrębie stawu biodrowego na skutek wcześniejszego urazu czy uszkodzenia w przebiegu takich schorzeń jak między innymi: martwica jałowa głowy kości udowej, dysplazja, zapalenie, biodro szpotawe, koślawe czy zmiany reumatyczne.

Najczęstszymi czynnikami ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego są płeć żeńska, schorzenia metaboliczne (cukrzyca), zaburzenia hormonalne (nadczynność przytarczyc), otyłość, urazy, nadmierne obciążenie stawu przy wykonywaniu niektórych zawodów lub sportu, używki oraz zła dieta.

Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest bardzo istotnym problemem współczesnego, wysoce rozwiniętego społeczeństwa. Jej patomechanizm może być wieloczynnikowy, a ustalenie jednej odpowiedzialnej przyczyny nie zawsze możliwe.

Opracowano na podstawie: Iwaniszczuk A, Majchrowska-Kaliś A, Kuliński W.: Analiza postępowania fizykalnego w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych. Kwart. Ortop. 2011;2:108; Rąpała K, Walczak P, Truszczyńska A.: Etiopatogeneza choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Kwart. Ortop.

2011;4:386; Tylman D, Kozłowski P, Rąpała K.: Etiologia zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających stawów biodrowych w ocenie radiologicznej. Polski przegląd radiologii i medycyny nuklearnej. 1977;41:399-403; Chojnacki M, Kwapisz A, Synder M, Szemraj J.:Osteoartroza: etiologia, czynniki ryzyka, mechanizmy molekularne.

Postępy Hig Med Dosw. 2014;68:640-652.

Operacja biodra

– sprawdź ceny w 29 klinikach!

Oceń artykuł: 4.3/5 (opinie 19)

Leia também:  Como Fazer Com Que Uma Rapariga?

Przyczyny i objawy zwyrodnienia stawu biodrowego. Jak leczyć to schorzenie?

Konsultacja merytoryczna: Lek. Agnieszka Widera

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń ruchu.

Jego przyczyna – powolna utrata chrząstki – odbija się mocno na równowadze chorego i skutkuje uporczywymi dolegliwościami bólowymi.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może prowadzić do trwałego inwalidztwa, dlatego konieczne jest właściwe rozpoznanie oraz jak najszybsze wdrożenie leczenia – decyzję zawsze podejmuje lekarz.

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego nie jest łatwe. Wielu osobom nie wystarcza terapia farmakologiczna połączona z intensywną rehabilitacją. Chorego, który znalazł się w takiej sytuacji, lekarz może skierować na leczenie operacyjne. Polega ono na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego.

Biodro to najbardziej ruchomy staw kończyny dolnej, który umożliwia ruch w kilku płaszczyznach. Ma bardzo dużą liczbę osi i dzięki temu, że jest otoczone mięśniami, umożliwia człowiekowi przemieszczanie się1. Staw biodrowy to jeden z największych stawów kulistych w całym organizmie.

Jego główką jest głowa kości udowej, otoczonej obrąbkiem panewkowym. Pokrywa ją częściowo chrząstka stawowa. Dno panewki jest wypełnione tkanką tłuszczową oraz więzadłem z kości udowej i wnika w głowę stawu, tworząc torebkę.

Ta z kolei jest gruba i mocna, ponieważ odpowiada za stabilizację ruchów kończyn.

Prawidłowa budowa i funkcje stawu biodrowego zapewniają odpowiednie funkcjonowanie i dają możliwość przemieszczania się bez dolegliwości bólowych oraz utraty równowagi1.

Naruszenie biomechaniki aparatu sprzyja nieprawidłowościom w jego budowie anatomicznej. Późniejsze obciążanie chorej kończyny powoduje zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartrozę).

Może ono prowadzić do trwałego kalectwa, dlatego powinno być leczone i stale rehabilitowane.

Główną przyczyną zwyrodnienia stawów biodrowych jest powolna utrata chrząstki. Choroba postępuje, a odbudowa chrząstki pokrywającej biodro jest niewystarczająca, aby przywrócić pełną sprawność2.

Następuje wtedy przebudowa części podchrzęstnej kości i na jej powierzchni tworzą się narośle uniemożliwiające motorykę. Utrata chrząstki nie jest procesem nagłym. Schorzenie potrafi się rozwijać latami.

Większość chorych to osoby po 65 roku życia.

Są dwa typy choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Wyróżnia się je na podstawie etiologii schorzenia2. Na tej podstawie można wymienić:

 • idiopatyczne zwyrodnienie stawu biodrowego – powstaje ono bez uchwytnej przyczyny, dlatego lekarz nie jest w stanie określić, jaki czynnik wpłynął na powstanie uszkodzenia. Jest to tzw. pierwotne zwyrodnienie, którego etiologii upatruje się w zmianach w strukturze chrząstki lub składzie mazi stawowej;
 • wtórne zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyną powstania są wrodzone wady w budowie anatomicznej, np. dysplazja stawu biodrowego lub zwichnięcie biodra.

Zwyrodnienie biodra ma swoje fazy rozwojowe. We wstępnej (pierwszej) dochodzi do uszkodzenia macierzy chrząstki i następuje powolny rozrost kości podchrzęstnej. Kolejna faza nazywana jest postępującą z racji rozwoju choroby.

Fragmenty chrząstki osadzają się wtedy w błonie maziowej, powstają torbiele, a produkcja kolagenu jest zaburzona. W ostatnim etapie choroby znacznie nasilają się symptomy.

  Wówczas mamy do czynienia z ogniskową martwicą kości i nasilonymi dolegliwościami bólowymi podczas przemieszczania się chorego lub wykonywania przez niego dowolnej czynności w pozycji stojącej.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego są dość uporczywe dla pacjenta. Ma on problem z długotrwałym staniem i codziennym poruszaniem się. Przejście jakiegoś dystansu powoduje ból o dużym natężeniu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Dolegliwości odczuwane są po stronie uszkodzonego stawu, najczęściej w okolicy pachwin, kolan lub pośladków. Ból może promieniować na część lędźwiową kręgosłupa i być uporczywy nawet w pozycji leżącej. Uszkodzony mechanizm upośledza chód.

Jest też jedną z przyczyn skrócenia kończyny dolnej z powodu stale wymuszonej nieprawidłowej pozycji ciała. Skóra chorego ponad stawem jest ocieplona. Występuje również przykurcz więzadeł.

Podstawą do rozpoznania zwyrodnienia stawu biodrowego są badania fizykalne i obrazowe. W diagnostyce wykorzystuje się badanie rentgenowskie (RTG), ultrasonografię uszkodzonego stawu lub rezonans magnetyczny. Zmiany są zauważalne także w badaniu przedmiotowym. Pacjent ma wymuszoną pozycję ciała, zmieniony chód. Doświadcza też bólu, który mija dopiero w momencie odpoczynku.

Istotą leczenia jest oszczędzanie chorego stawu. Choremu zaleca się robienie częstych postojów. Nie powinien też dźwigać ani nadmiernie przeciążać nogi. Zalecana jest również przez lekarza terapia farmakologiczna. Polega ona na podawaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Pacjent może wspomagać się suplementami na odbudowę chrząstki stawowej.

Jest też poddawany rehabilitacji.

Jeśli chodzi o zwyrodnienie stawów biodrowych, ćwiczenia oraz zabiegi powinny pomóc w poprawie stanu zdrowia. W takich przypadkach stosuje się lampę SOLUX i krioterapię, która łagodzi dolegliwości bólowe (z uwzględnieniem wskazań oraz przeciwwskazań). Zaleca się także ćwiczenia w wodzie, ponieważ odciążają one i relaksują.

Chory powinien dbać o prawidłową postawę ciała, unikać przeciążeń, a także używać laski bądź kuli do przemieszczania się. Osobom, u których terapia nie przynosi poprawy, proponowane jest leczenie operacyjne – wszczepienie endoprotezy. Umożliwi ona choremu normalne funkcjonowanie.

U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów decyzję o leczeniu oraz stosowanej terapii zawsze podejmuje lekarz.

KETO/013/03/2021

Bibliografia:

1. B. Lewandowski, S. Sierakowski, K. Kita, P. A. Klimiuk, E. Muklewicz, Biodro – przyczyny najczęstszych dolegliwości, „Nowa Medycyna”, nr 2, Borgis 2002, s. 31–36 – Biodro jest wieloosiowym, najbardziej ruchomym stawem kończyny dolnej.

Odbywają się w nim ruchy w trzech zasadniczych płaszczyznach oraz bardzo duża liczba rozmaitych ruchów w płaszczyznach dowolnych, przechodzących przez środek stawu (…). 2. K. Kaniewska, R.Terlikowski, E. Rozwadowska, Choroba zwyrodnieniowa stawów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, rozdz. V, s.

64 – Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego to postępująca utrata chrząstki stawowej, której towarzyszy niedostateczna odbudowa chrząstki pokrywającej (…).

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*