Brązowe plamienie – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?

Brązowe plamienie – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy? Autor: Getty images

Brązowe upławy z pochwy, będące niekiedy niewielkim plamieniem, mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego warto dokładnie obserwować swoje ciało, by w odpowiednim memencie zgłosić się do ginekologa. O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy? Przeczytaj albo posłuchaj.

Brązowe upławy to znak, że w organizmie kobiety zachodzą pewne zmiany. Brązowe plamienia mogą być objawem zaburzeń hormonalnych albo choroby, ale nie muszą. U niektórych kobiet brązowe upławy występują regularnie i nie oznaczają żadnych problemów zdrowotnych. Co sygnalizują brązowe plamienia i kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Spis treści:

Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Brązowe upławy przed okresem

Brązowe upławy nie muszą być powodem do niepokoju. U niektórych kobiet występują bowiem normalnie w czasie owulacji. Przyczyną pojawienia się brązowej wydzieliny z pochwy w tym czasie jest wzrost stężenia estrogenów lub pęknięcie pęcherzyka jajnikowego w momencie uwolnienia komórki jajowej –  to jeden z objawów owulacji.

Jeśli takie objawy pojawiają się regularnie, ale nie towarzyszy im ból czy inne niebezpieczne objawy, nie jest to powód do niepokoju. Podobnie jak brunatne upławy wywołane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. To charakterystyczny objaw towarzyszący łykaniu minipigułek, czyli pigułek z progestagenem.

Brązowe upławy lub niewielkie plamienia mogą również świadczyć o ciąży, a dokładnie być objawem implantacji zarodka, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy.

Brązowe upławy mogą również oznaczać  cykl bezowulacyjny. W prawidłowym cyklu stężenie progesteronu spada po owulacji. Pojawia się krwawienie – miesiączka.

Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia hormonalne i stężenie progesteronu od początku będzie niskie, jego poziom drastycznie się nie obniży. Cykl będzie wtedy bezowulacyjny. Przed miesiączką mogą pojawić się brązowe upławy.

Brązowe upławy objawem choroby

Brązowe upławy mogą jednak świadczyć o zakażeniu w obrębie dróg rodnych. Najczęstsze z nich to choroby weneryczne – wówczas brunatnej wydzielinie towarzyszy świąd, pieczenie, owrzodzenia i inne nietypowe objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty u lekarza. Brązowa wydzielina z pochwy może wskazywać również na nadżerkę, polipy lub mięśniaki.

Nadżerka to niewielki ubytek tkanki nabłonkowej w pochwowej części macicy. Nie jest groźną zmianą, ale wymaga leczenia, by się w nią nie przekształcić. Polipy to przerośnięcia błony śluzowej, które najczęściej rozwijają się w szyjce lub jamie macicy. 

Mięśniaki natomiast to łagodne guzy w trzonie macicy. Sprzyjają im zaburzenia hormonalne. Wszystkim trzem zmianom towarzyszyć mogą plamienia miedzy okresem lub brązowa wydzielina z pochwy. Brązowe upławy mogą niekiedy być objawem nowotworu narządów płciowych, najczęściej raka szyjki macicy oraz raka endometrium.

Jeśli brązowe upławy są objawem choroby, kobieta może odczuwać:

 • świąd
 • pieczenie
 • ból podczas oddawania moczu
 • ból podczas współżycia
 • wyczuwa zmiany na narządach płciowych – np. krosty

Brązowe plamienie – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?

Brązowe upławy a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną brązowej lub brunatnej wydzieliny z pochwy pomiędzy miesiączkami są zaburzenia hormonalne. Jednym z nich może być niedobór progesteronu i związana z tym niewydolność ciałka żółtego.

Zbyt niski poziom hormonu jest odpowiedzialny w określonym czasie cyklu za wystąpienie miesiączki. Jeśli jest go za mało także wcześniej – mogą pojawić się plamienia i brązowe upławy przed okresem.

Brązowa wydzielina z pochwy może być też skutkiem zaburzeń poziomu prolaktyny. Tzw. hiperprolaktynemia, czyli nadmiar prolaktyny w organizmie prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego i wystąpienia brązowych upławów.

Brązowe upławy – co oznacza brązowe plamienie zamiast okresu, przed i po miesiączce oraz w ciąży?

Brązowe plamienie – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy? Brązowe plamienie może występować przed lub po okresie, zamiast niego i w ciąży, przy czym w każdej z tych sytuacji przyczyna brunatnych upławów jest różna. Anna Maslikova/123RF

Brązowe upławy mogą występować w różnych fazach cyklu miesiączkowego, ale także w ciąży i po menopauzie. W niektórych przypadkach są wynikiem naturalnych procesów fizjologicznych, często jednak stanowią objaw schorzenia. Sprawdź, co może oznaczać brunatne plamienie w zależności od tego, kiedy dokładnie ma miejsce.

Brązowe upławy to wydzielina śluzowa z pochwy z zawartością krwi, podczas gdy w normalnych warunkach wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub biaława oraz bezwonna.

Jeżeli brązowe upławy nie są nienaturalnie obfite, a wraz z nimi nie występują inne dolegliwości, należy je traktować jako niegroźne zjawisko, mogące wystąpić w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Jeżeli jednak wydzielina jest przebarwiona, ma zmienioną konsystencję i wydziela przykrą woń, może być oznaką postępującego procesu chorobowego.

Brązowe plamienie przed okresem, które pojawiające się około 14. dnia cyklu czy ogólnie w jego drugiej fazie, nie jest zjawiskiem prawidłowym.

Najczęściej wskazuje na obniżony poziom progesteronu, co może wynikać z niewydolności wytwarzającego go ciałka żółtego, które stanowi pozostałość po pękniętym pęcherzyku Graffa (jajnikowym). Jest to sposób, w jaki organizm podtrzymuje ciążę.

Jeżeli jednak nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte ulega degeneracji, poziom progesteronu się obniża i w następstwie tego procesu pojawia się krwawienie.

Niewydolność ciałka żółtego prowadzi do sytuacji, w której stężenie progesteronu jest niskie już w drugiej fazie cyklu. W rezultacie, do śluzu dostaje się krew i pojawiają się brązowe upławy. Może to skutkować wystąpieniem tzw. cyklu bezowulacyjnego.

U zdrowych kobiet sytuacja taka zdarza się zwykle 1-2 razy w roku, a w naturalny sposób częściej występuje przed menopauzą, gdy w organizmie stopniowo spada wytwarzanie progesteronu.

Brązowe plamienia mogą też jednak pojawiać się co kilka miesięcy po klimakterium, gdy czynność jajników nie jest jeszcze całkowicie wygasła.

Brązowe upławy mogą mieć też przyczyny hormonalne innego typu. Do najczęstszych należy hiperprolaktynemia, czyli nadmiernie wysokie stężenie prolaktyny – hormonu produkowanego przez przedni płat przysadki mózgowej.

Do przyczyn hiperprolaktynemii należą m.in.:

 • gruczolak przysadki mózgowej,
 • zbyt niski poziom dopaminy,
 • stosowanie leków przeciw nadciśnieniu i depresji, opioidów,
 • niewydolność wątroby,
 • niewydolność nerek.

Hiperprolaktynemia może mieć też charakter czynnościowy. W następstwie nadprodukcji prolaktyny cykl miesiączkowy może ulec wydłużeniu albo zaniknąć. W niektórych przypadkach brązowe plamienie pojawia się zamiast okresu.

Brązowy śluz zamiast okresu może pojawić się w następstwie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, która blokuje owulację. W przypadku stosowania środków jednoskładnikowych z progesteronem brunatne plamienia mogą pojawić się też w środku cyklu menstruacyjnego.

Brązowe upławy, a na pewno obfite krwawienia menstruacyjne, mogą być też wynikiem założenia domacicznej wkładki antykoncepcyjnej, zwłaszcza z zawartością miedzi. Natomiast substancje zawarte w hormonalnych środkach antykoncepcyjnych mogą przyczyniać się do rozwoju hiperprolaktynemii.

Brązowe plamienie pojawiające się po ustaniu zwyczajowego krwawienia miesiączkowego w większości przypadków stanowią prawidłowy objaw fizjologiczny – świadczą o tym, że organizm oczyszcza się z resztek nabłonka macicy i krwi.

Nie oznacza to jednak, że brązowe plamienia można bagatelizować. Jeżeli trudno jest powiązać ich występowanie z konkretną fazą cyklu menstruacyjnego, mogą wskazywać na stan chorobowy. W takiej sytuacji za występowanie brunatnych upławów mogą odpowiadać:

 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
 • mięśniaki macicy,
 • polipy macicy,
 • nadżerka szyjki macicy,
 • otarcia lub inne urazy narządów rozrodczych,
 • rak endometrium lub szyjki macicy.

Występowanie ciemnych upławów zazwyczaj wiąże się z chorobą weneryczną, jeżeli pojawią się objawy współwystępujące takie jak m.in. nieprzyjemny zapach wydzieliny, świąd i pieczenie pochwy i sromu, ból towarzyszący oddawaniu moczu i stosunkowi oraz zmiany takie jak owrzodzenie i wysypka w obszarze narządów płciowych.

Brązowe upławy mogą pojawić się w przebiegu raka. Mogą być objawem raka endometrium, nazywanego również rakiem trzonu macicy, który rozwija się w błonie śluzowej wyściełającej wnętrze trzonu macicy i najczęściej dotyczy kobiet po menopauzie.

Natomiast rak szyjki macicy najczęściej dotyczy kobiet między 45. a 59. rokiem życia i zaraz po raku piersi jest drugim najczęściej występującym nowotworem kobiecym.

Za jego rozwój odpowiedzialny jest onkogenny wirus brodawczaka ludzkiego, najczęściej podtyp HPV 16 i HPV 18. Brązowe upławy pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju choroby, ponieważ wcześniej nowotwór nie daje objawów.

Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego.

Brązowe plamienie – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?

10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na nowotwór kobiecy!

Brązowe plamienie w ciąży są zwykle objawem fizjologicznym, jeżeli pojawiają się w pierwszych dniach po zapłodnieniu – najczęściej w 7.-12. dniu. Jest to tzw. krwawienia implantacyjne, świadczące o zagnieżdżaniu się zarodka w błonie macicy.

 • W I trymestrze ciąży brązowe upławy najczęściej spowodowane są wahaniami hormonalnymi, głównie niedoborem progesteronu. Mogą też jednak wskazywać na poronienie lub ciążę zagrożoną.
 • W II trymestrze brązowe plamienia mogą wskazywać na infekcję bakteryjną, grzybiczą lub wirusową lub świadczyć o występowaniu polipów, mięśniaków lub nadżerki szyjki macicy.
 • W III trymestrze przyczyny występowania ciemnych plamień są zwykle bardzo poważne. Zabarwione na brązowo upławy mogą wskazywać na odklejenie łożyska, które jest stanem wymagającym natychmiastowego przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Brunatne upławy mogą też pojawić się w następstwie pęknięcia macicy lub jej skurczu.
Leia também:  O Windows Detectou Que A Particao Do Sistema Efi Foi Formatada Como Ntfs?

Warto pamiętać, że ciąża jest czasem podwyższonej troski o zdrowie – własne i jeszcze nienarodzonego dziecka. Wszystkie nieprawidłowe upławy, bez względu na ich zabarwienie i wygląd, wymagają konsultacji ginekologicznej.

ZOBACZ: Trudy zapłodnienia in vitro, które jest metodą leczenia niepłodności nie dającą stuprocentowej pewności zajścia w ciążę. Ekspert: dr Piotr Lewandowski, ginekolog i endokrynolog

Brązowa wydzielina z pochwy – o czym może świadczyć?

Brązowa wydzielina z pochwy może oznaczać plamienie międzymiesiączkowe, być objawem infekcji (wówczas objawami towarzyszącymi są świąd, pieczenie i owrzodzenia) albo zaburzeń hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety.

Kiedy brązowe plamienie z miejsc intymnych powinno być powodem do niepokoju i świadczy o poważnych patologiach? W jakich przypadkach obecność wydzieliny z pochwy o brązowym zabarwieniu jest wskazaniem do szybkiej wizyty u ginekologa?

Brązowe plamienie – co oznacza brązowa wydzielina z pochwy?

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy przed okresem?

Brązowe upławy to śluz z pochwy z  krwią – nie ma powodów do zmartwień, jeśli kobieta obserwuje tego typu wydzielinę regularnie w czasie owulacji, bez żadnych innych objawów towarzyszących, takich jak:

 • świąd, 
 • opuchlizna, 
 • ból podbrzusza, 
 • rybi zapach z pochwy.

Ciemny kolor wydzieliny wynika prawdopodobnie z pęknięcia pęcherzyka jajnikowego lub nieprawidłowego stężenia hormonów (estrogenu). Tego typu upławy mogą też świadczyć o bezowulacyjnym cyklu.

Brązowa wydzielina z pochwy często ma też bezpośredni związek z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi (z progestagenem w składzie).

To dosyć częste w przypadku środków jednoskładnikowych, plamienia pojawiają się w nieregularnych odstępach czasu, co nie jest komfortowe dla pacjentek. 

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy po okresie?

Co oznacza brązowa wydzielina z pochwy, która pojawia się przez kilka dni po ustaniu krwawienia miesięcznego? W tym przypadku brązowe plamienia mogą być naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem i stanowić resztki złuszczającej się błony śluzowej macicy, której kobiecy organizm wciąż się pozbywa. Brunatne upławy nie są więc w takiej sytuacji powodem do niepokoju.

Zobacz również: Czy biała wydzielina z pochwy to oznaka choroby?

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy w ciąży?

Wydzielina z pochwy o brązowym zabarwieniu występująca u kobiet ciężarnych (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) jest dosyć powszechnym zjawiskiem – może mieć związek z dużymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki. Skąpe, brązowe upławy mogą również pojawiać się w terminie wystąpienia miesiączki. Inną przyczyną brązowej wydzieliny z pochwy obserwowanej przez kobiety spodziewające się potomstwa jest:

 • ciąża ektopowa (czyli ciąża pozamaciczna), 
 • ciąża heterotopowa (jest to współistnienie ciąży wewnątrzmacicznej i pozamacicznej), 
 • samoistne poronienie.

Objaw ten powinien skłonić do wizyty u ginekologa.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać i załagodzić ból owulacyjny?

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy po porodzie?

Czy brązowa wydzielina z pochwy u kobiet po porodzie jest alarmującym stanem? Upławy z dróg rodnych w okresie połogu to najprawdopodobniej tzw. odchody poporodowe, dzięki którym macica się oczyszcza i obkurcza.

Początkowoplamienia mogą przypominać typowe krwawienie miesięczne, z każdym tygodniem nieco blednąć (pojawia się różowawa, potem biała wydzielina z pochwy, która ustaje całkowicie około 6 tygodnia od porodu).

Należy w tym czasie szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych, aby nie dopuścić do infekcji i poważnych powikłań.

Warto nadmienić, że skąpe krwawienie może pojawić się też na krótko przed porodem (w postaci podbarwionego krwią czopa śluzowego) i jest zwiastunem rozpoczęcia akcji porodowej. 

O czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy po menopauzie?

Jaka jest najczęstsza przyczyna brązowej wydzieliny z pochwy u dojrzałych kobiet, które mają za sobą okres przekwitania? Plamienia z domieszką krwi u pacjentek po menopauzie (mniej więcej rok od ustania ostatniego krwawienia miesięcznego) nie są prawidłowym stanem i wymagają konsultacji lekarskiej. Wydzielina z pochwy w okresie pomenopauzalnym może świadczyć o wielu poważnych chorobach, w tym:

 • mięśniakach podśluzówkowych,
 • polipach endometrialnych,
 • zapaleniu zanikowym pochwy.

Objawem jakich schorzeń może być jeszcze brązowa wydzielina z pochwy? Brunatny śluz może też być symptomem chorób, takich jak: 

 • nadżerka szyjki macicy, 
 • rak szyjki macicy,
 • torbiele jajników.

Podsumowując, brązowe upławy u kobiety nie zawsze muszą być symptomem poważnych problemów zdrowotnych. Natomiast, jeśli wydzielina nagle zmienia zapach, intensywność lub konsystencję, a ponadto towarzyszą jej inne dolegliwości, jak np.

obrzęk śluzówki pochwy, ból, pieczenie, owrzodzenia, czy dokuczliwy świąd okolic intymnych – nie można zwlekać z udaniem się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie badania i wybierze najlepszą metodę leczenia chorej pacjentki.

Przeczytaj także: Gardnerella vaginalis – objawy, leczenie i przyczyny zakażenia bakterią

Plamienie – mapa (z legendą) Twojego ciała

Nie każde plamienie powinno być powodem do niepokoju – ale jak rozróżnić potencjalne zagrożenie od chwilowego i niegroźnego zachwiania równowagi?

Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat plamienia. Doskonale wiemy, jak łatwo pogubić się we wszystkich meandrach funkcjonowania organizmu i niekiedy przeoczyć znaki, jakie nam daje.

Możecie na nas liczyć – pamiętajcie jednak, że w przypadku niepokojącego Was plamienia niezbędna może być konsultacja merytoryczna i spotkanie z lekarzem, który po wstępnej analizie Waszych objawów dokona profesjonalnej diagnostyki i zadecyduje o dalszym postępowaniu – jeśli takie będzie konieczne.

Co to jest plamienie?

Na samym początku warto pokrótce omówić kwestie samej terminologii – nawet najbardziej wprawne_i obserwatorki_rzy mogą mieć problem z identyfikacją śluzu i wszelkiego rodzaju wydzielin z dróg rodnych.

Plamienie to zazwyczaj skąpa i nieregularnie pojawiająca się wydzielina z pochwy. Ma brązowy lub brunatny kolor (dzięki zawartej w niej niewielkiej ilości krwi) i trwa kilka dni (ale zdarza się też skąpe, intensywne i czerwone – na przykład po stosunku, w przypadku ektopii macicy).

Plamienie może wystąpić w każdym momencie – w środku cyklu, przed miesiączką, po krwawieniu menstruacyjnym, a także w przebiegu ciąży czy w okresie pomenopauzalnym.

Trudne do jednoznacznego określenia są jego przyczyny – plamienie wywołuje wiele zróżnicowanych czynników, które postaramy się Wam przybliżyć w usystematyzowany sposób.

Plamienie przed okresem

Wigilia miesiączki tuż-tuż, a Ty na kilka dni przed nią zauważasz drobne plamy na bieliźnie…

Plamienie przed okresem bardzo często związane jest z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie, przygotowującymi go do rozpoczęcia krwawienia menstruacyjnego:

 • Różowe plamienie przed okresem może być konsekwencją uszkodzeń naczyń krwionośnych ściany pochwy. Tuż przed krwawieniem menstruacyjnym zwiększa się przekrwienie narządów płciowych, wskutek czego tkanki pochwy bywają obrzęknięte i bardziej podatne na mikrouszkodzenia (powstałe na przykład podczas stosunku).
 • Brązowe plamienie przed okresem może oznaczać niedomogę lutealną. Pod tą nazwą kryje się obniżenie poziomu progesteronu pojawiające się, kiedy odpowiedzialne za jego produkcję ciałko żółte jest niewydolne. Niski poziom tego hormonu w fazie lutealnej cyklu menstruacyjnego wynikać między innymi z niedoczynności tarczycy czy zaburzeń funkcji podwzgórza, będącego jednym z ośrodków układu regulującego poziomy hormonów w organizmie.

Ponadto plamienie przed okresem może być wywołane panoszącymi się w drogach rodnych infekcjami lub urazami. Nierzadko obserwują je osoby posiadające tak zwaną truskawkową szyjkę macicy, będącą efektem zakażenia bakterią rzęsistka pochwowego.

To schorzenie swoją uroczą nazwę zawdzięcza punktowym wybroczynom nabłonka macicy i w obrębie pochwy, które swoim wyglądem nieco przypominają właśnie owoc truskawki. Rzęsistkowica z kolei to choroba przenoszona drogą płciową, wymagająca ustalonej przez lekarza farmakoterapii.

 

Plamienie przed okresem może być jednym z symptomów endometriozy. To niezwykle złożona jednostka chorobowa, której najczęściej towarzyszą długie, obfite krwawienia miesiączkowe i intensywny ból (doskwierający również podczas czynności fizjologicznych czy współżycia).

Dolegliwości związane z endometriozą spowodowane są obecnością komórek błony śluzowej macicy poza jej jamą, co wywołuje miejscowe stany zapalne.

Plamienie z dróg rodnych przy endometriozie może być skutkiem jej występowania w bliźnie po nacięciu/pęknięciu krocza czy na szyjce macicy – zdarza się to jednak rzadko.

Plamienie po okresie

 • Uporałaś_eś się z krwawieniem menstruacyjnym, a na bieliźnie wciąż pojawiają się plamy…
 • Kilkudniowe plamienie po okresie najczęściej jest efektem wahań hormonalnych i spadku poziomu estradiolu w organizmie.
 • Pozostałe przyczyny plamienia po okresie mogą być różne:
 • odstawienie antykoncepcji hormonalnej – szczególnie po długotrwałym jej stosowaniu; może to powodować przejściowe zaburzenia cyklu, które skutkują właśnie plamieniem; zazwyczaj ustępuje ono w momencie, kiedy organizm przywyknie do zmiany poziomów hormonów płciowych;
 • torbiel jajnika (powstająca między innymi wskutek zaburzeń hormonalnych czy w przebiegu endometriozy);
 • polip endometrialny.
Leia também:  Como Saber A Quem Pertence Um Contacto?

Plamienie a łagodne zmiany nowotworowe

Niekiedy plamienie jest symptomem powiązanym z łagodnymi zmianami w obrębie narządów rodnych.

Często odpowiadają one za występowanie brązowego plamienia zamiast okresu (lub za dłuższe, bardziej obfite krwawienie miesiączkowe). Zbyt małe zmiany wymagają jedynie obserwacji, w przypadku ich większych rozmiarów lekarz może zasugerować ich usunięcie.

Brązowa wydzielina z pochwy może być wywołana obecnością:

 • polipów szyjki macicy,
 • polipów endometrialnych,
 • mięśniaków macicy.

Słówko odnośnie do przedłużającego się / obfitego okresu – warto pamiętać, że on również może być spowodowany wspomnianymi wyżej łagodnymi zmianami nowotworowymi macicy, a także endometriozą lub adenomiozą. Nie zwlekaj z badaniem, jeśli zauważyłaś_eś jakieś odstępstwa od Twojej menstruacyjnej normy.

Plamienie zamiast okresu

Co oznacza plamienie pojawiające się zamiast spodziewanej miesiączki? Jakie mogą być jego przyczyny?

Z plamieniem często mylone są skąpe miesiączki. Szczególne skonsternowane mogą być osoby, których dotychczasowe krwawienia menstruacyjne należały raczej do tych obfitszych. O przyczynach takiego stanu i jego charakterystyce piszemy tutaj.

Skąpe plamienie zamiast okresu może bowiem wynikać z:

 • silnej reakcji na stres,
 • osłabienia organizmu (na przykład wskutek infekcji),
 • nagłej utraty masy ciała (na skutek drastycznej diety, zwiększonej aktywności fizycznej).

Plamienie zamiast okresu w terminie miesiączki może zwiastować ciążę.

Brązowe plamienie zamiast okresu

Krwawienie implantacyjne nierzadko mylone jest z menstruacyjnym, ponieważ pojawia się najczęściej w terminie spodziewanej miesiączki.

Bezpośrednio przed owulacją błona śluzowa macicy jest silnie przekrwiona. Implantacja zarodka może więc powodować uszkodzenia jej naczyń krwionośnych.

W efekcie dochodzi do niewielkiego plamienia, które zazwyczaj trwa krócej niż krwawienie menstruacyjne (od kilku godzin do kilku dni, licząc od momentu implantacji zarodka).

Co więcej, w większości przypadków nie towarzyszą mu inne miesiączkowe dolegliwości (zmiany nastroju, silny ból brzucha i tym podobne).

Plamienia międzymiesiączkowe

Do planowanej miesiączki jeszcze sporo czasu, a tu ni stąd, ni zowąd – niespodziewane plamienie. O co chodzi?

Miesiączka to dla wielu osób stały, comiesięczny punkt programu (więcej o samym cyklu menstruacyjnym przeczytacie tutaj). Wskutek wielu, wydawałoby się, trywialnych sytuacji, takich jak drobne przeziębienie czy stres, równowaga może zostać zachwiana, a cały misternie zaplanowany cykl się rozregulowuje.

Niewielkie krwawienie w połowie cyklu najczęściej świadczy o owulacji.

Plamienie owulacyjne

W trakcie owulacji (dnia, w którym pęka pęcherzyk Graafa, uwalniając tym samym dojrzałą komórkę jajową) mogą pojawić się skąpe, trwające maksymalnie 4 dni krwawienia.

Inne przyczyny plamienia międzymiesiączkowego to:

 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • polipy endometrialne (przywołane w tym tekście wielokrotnie – pamiętajcie, że odpowiadają one nie tylko za plamienia międzymiesiączkowe, ale też zbyt obfite miesiączki!) i mięśniaki macicy,
 • ciąża (owulacja, plamienie implantacyjne, ciąża pozamaciczna),
 • wahania hormonalne.

Plamienie podczas ciąży

Co oznacza plamienie pojawiające się w przebiegu ciąży?

Nietypowe plamienie w ciąży bywa niezwykle stresujące dla przyszłych rodziców. Ze względu na specyfikę i wyjątkowość tego stanu wszelkie nieprawidłowości zawsze powinno się konsultować z ginekologiem.

Plamienia we wczesnej ciąży mogą być objawem poronienia (szczególnie jeśli towarzyszą im dolegliwości bólowe podbrzusza), w jej drugiej połowie zwiększają zaś ryzyko porodu przedwczesnego.

Plamienia w trakcie ciąży przeważnie związane są ze wspomnianą już wcześniej implantacją zarodka. Inną kwestią jest tworzenie się krwiaka w obrębie trofoblastu (błon płodowych), jednak w większości przypadków nie wpływa on na rozwój płodu i się wchłania. Przy ektopii gruczołowej szyjki macicy plamienie może wystąpić po stosunku płciowym.

Inne potencjalne przyczyny plamienia w ciąży

Jasnoczerwone lub brązowe plamienie w przebiegu ciąży może być oznaką ciąży pozamacicznej. Polega ona na tym, że zarodek – zamiast w trzonie macicy – zagnieżdża się w innym miejscu (jest to zwykle jajowód, a konkretnie jego bańka).

Oprócz plamienia objawami ciąży pozamacicznej są:

 • zatrzymanie miesiączki,
 • ból podbrzusza,
 • dodatnie betaHCG.

Stwierdzenie ciąży pozamacicznej nie zawsze determinuje konieczność usunięcia zarodka umiejscowionego w niewłaściwym miejscu – możliwe jest także leczenie farmakologiczne (metotreksatem) i samoistne wchłonięcie się zarodka po obumarciu.

Plamienie po stosunku

Tuż po współżyciu na pościeli lub bieliźnie zauważasz ślady krwi – co mogą oznaczać?

U niektórych osób plamienie pojawia się po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego wskutek przebicia błony dziewiczej. Jest to jednak kwestia indywidualna, uzależniona od osobniczej budowy. U większości osób błona dziewicza ledwo zakrywa wejście do pochwy – wówczas jej przerwanie nie wywołuje żadnych specyficznych dolegliwości. 

Plamienie, które występuje po stosunku seksualnym, to tak zwane krwawienie kontaktowe.

Przyczyn plamienia z pochwy po stosunku może być wiele:

 • mechaniczne otarcia powstałe podczas intensywnej penetracji – mogą pojawić się u osób prowadzących regularne życie seksualne;
 • łagodne zmiany rozrostowe macicy (ektopia gruczołowa szyjki macicy, polipy szyjki macicy, nadżerka prawdziwa – bardzo rzadka!);
 • nowotwory w obrębie dróg rodnych.

Plamienie a infekcje intymne

Plamienia w przebiegu infekcji mogą wynikać z samego zakażenia (które powoduje uszkodzenia błony śluzowej) albo jego nieprzyjemnych dolegliwości – na przykład świądu czy pieczenia, które wywołują drapanie i pocieranie swędzących miejsc, co skutkuje uszkodzeniami mechanicznymi.

Plamienie a tabletki antykoncepcyjne

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej a ewentualne plamienie – co musisz wiedzieć?

Osoby przyjmujące doustną terapię hormonalną w trakcie pierwszych miesięcy jej przyjmowania bardzo często doświadczają plamień lub delikatnych krwawień w środku cyklu. Jeśli zdarza się to dłużej niż przez okres pierwszych 4 miesięcy – zazwyczaj lekarz przepisuje zamienny preparat.

Plamienia mogą pojawić się też w przypadku pominięcia dawki i związanego z tym nagłego spadku poziomów hormonów płciowych.

Plamienie w okresie pomenopauzalnym

Zdążyłaś_eś przyzwyczaić się do „uroków” klimakterium, aż tu nagle dostrzegasz dziwne i niepokojące plamienie.

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu osób menstruujących, po której w ciągu następnych 12 miesięcy, przy wykluczeniu ewentualnych chorób lub schorzeń, nie pojawia się ponownie krwawienie menstruacyjne.

okresie pomenopauzalnym zachodzi wiele zmian hormonalnych, prowadzących do stopniowego zaniku funkcji jajników i zaprzestania owulacji.

Krwawienia pomenopauzalne są najczęstszym objawem raka endometrium – dlatego w przypadku ich wystąpienia zawsze niezbędna jest konsultacja merytoryczna z lekarzem i wdrożenie badań diagnostycznych!

Do innych przyczyn plamienia pomenopauzalnego należą:

 • zanikanie błon śluzowych macicy i pochwy,
 • polipy endometrialne, mięśniaki macicy,
 • schorzenia spoza układu rozrodczego (zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby hematologiczne).

Mamy nadzieję, że nasze vademecum plamienia pomoże Wam łatwiej zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości Waszego cyklu. Pamiętajcie: w przypadku ich wystąpienia nie odwlekajcie spotkania z lekarzem.

Plamienie przed okresem i po okresie – co oznacza, ciąża

Chcesz opóźnić miesiączkę?

Skorzystaj z porady online

 • Nie każde plamienie między miesiączkami świadczy o poważnej chorobie.
 • Czasem jest naturalnym stanem w trakcie owulacji, czasem wynika ze zbyt intensywnego seksu tuż przed miesiączką.
 • Gdy jednak plamienie utrzymuje się dłużej i towarzyszy mu ból brzucha lub torbieli, to już poważny stan, który musi zostać zdiagnozowany przez lekarza.

Spis treści:Czym jest plamienie międzyokresowe? Plamienie przed okresem: co oznacza?Brązowe plamienie przed okresemŚluz przed okresemCo powoduje plamienia międzyokresoweBrązowe plamienie zamiast okresuPlamienie w okresie menopauzy

Czym jest plamienie międzyokresowe?

 1. Podbarwione na brązowo lub różowo plamienie z pochwy, które pojawia się w różnych dniach cyklu, powinno zwrócić uwagę kobiety.

 2. Może mieć ono wiele przyczyn, od niezwykle błahych do bardzo poważnych, dlatego jeśli nie występuje sporadycznie, a powtarza się częściej, musi zostać skonsultowane z lekarzem.

 3. Inne przyczyny może mieć plamienie przed okresem, inne plamienie po okresie, a jeszcze inne brązowe plamienie zamiast okresu.

   

 4. Krwawienia miedzymiesiączkowe, utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą być zwiastunem groźnych chorób układu rodnego, w tym między innymi:
 • nadżerek szyjki macicy,
 • polipów szyjki macicy i jamy macicy,
 • urazów szyjki macicy,
 • stanów zapalnych pochwy,
 • infekcji o podłożu bakteryjnym,
 • chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica),
 • mięśniaków macicy,
 • ognisk endometriozy,
 • nowotworu szyjki macicy,
 • nowotworu macicy,
 • nowotworu jajnika.

Bardzo często krwawienia między miesiączkami, które towarzyszą rozwojowi tych chorób, pojawiają się w trakcie lub po stosunku.

Plamienie przed okresem – co oznacza?

 • Plamienie przed okresem bardzo często jest sygnałem, że w organizmie jest zbyt niski poziomprogesteronu – jest to hormon ciałka żółtego jajnika, który odgrywa ważne funkcje w organizmie kobiety.
 • Dzięki progesteronowi możliwa jest owulacja, implantacja zapłodnionego jaja i utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska.
 • Przy niedoborach tego hormonu nadmiernie rozrasta się błona śluzowa macicy, zaburzony zostaje cykl miesiączkowy, kobiety mają wtórny brak miesiączki, nieregularne krwawienia, cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego i bolesne okresy.

Jeżeli ciałko żółte nie jest w stanie wydzielić odpowiedniej ilości progesteronu, mamy do czynienia z tzw.

 niedomogą lutealną.

Stan taki najczęściej dotyka kobiety, u których:

 • w przeszłości wystąpiły poronienia w pierwszych tygodniach trwania ciąży,
 • występują zaburzenia czynności układu podwzgórze-przysadka-jajnik,
 • utrudniony jest proces dojrzewania pęcherzyka jajnikowego,
 • występuje zbyt wysoki poziom prolaktyny,
 • stężenie TSH (u kobiet z niedoczynnością tarczycy) jest podwyższone,
 • występują choroby jajników.

Brązowe plamienie przed okresem

Ból jajnika i plamienie przed okresem bardzo często jest sygnałem występowania torbieli jajnika, które są konsekwencja zaburzeń hormonalnych.

Wyróżnia się aż 40 typów różnych torbieli, w tym najczęściej spotykane to:

 • torbiele czynnościowe (przetrwały pęcherzyk Graffa, torbiel ciałka żółtego, wielotorbielowatość jajników),
 • torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) – występują przy przeroście błony śluzowej macicy,
 • torbiele dermatoidalne – powstające na skórze,
 • torbiele okołojajnikowe,
 • torbiele jajowodowe – w wyniku stanów zapalnych.

Śluz przed okresem – różowe plamienie

 1. Różowe plamienie przed okresem mogą też wynikać z niewielkich uszkodzeń naczyń krwionośnych ścian pochwy.
 2. Tuż przed miesiączka zwiększone jest bowiem przekrwienie narządów płciowych.

 3. Tkanki pochwy i okolica łechtaczki są obrzęknięte, co z jednej strony przekłada się na zwiększone doznania seksualne, ale z drugiej na większe ryzyko mikrouszkodzeń naczyń krwionośnych podczas stosunku.

Co powoduje plamienie po okresie? Jakie są tego przyczyny?

 • Plamienie po okresie również może mieć wiele powodów.
 • Kiedy wydłuża okres, może świadczyć o zbyt niskim poziomie estradiolu, który jest wynikiem wolniejszego jajeczkowania.  
 • Plamienie po okresie – w środku cyklu – może być krwawieniem owulacyjnym.
 • To raczej skąpe plamienie, które trwa nie dłużej niż dwa dni i wskazuje na to, że kobieta jest płodna.
 • Nie u każdej kobiety jest widoczne krwawienie w czasie owulacji, dlatego nie jest to zbyt skuteczna metoda na wyznaczanie dni płodnych. 
 • Przyczyną krwawienia owulacyjnego może być też spadek stężenia estrogenów w organizmie kobiety, które sprawia, że błona śluzowa macicy delikatnie zaczyna się złuszczać.
 • Delikatne krwawienie w połowie cyklu może wynikać również z pękającego dojrzałego pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową.

Brązowe plamienie zamiast okresu

Jeśli plamienie pojawia się w czasie, kiedy powinien nastąpić okres, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży. 

Brązowe plamienie zamiast okresu to może być tzw. plamienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium.

Zarodek wydziela enzymy trawienne, które niszczą wierzchnią warstwę błony śluzowej macicy i pozwalają mu zagnieździć się w dalszych warstwach endometrium, które są mocno ukrwione.

Plamienie implantacyjne występuje u około 30 proc. ciężarnych i bardzo często jest mylone z normalnym okresem. Jest ono jednak delikatniejsze i krótsze.

 1. Plamienie zamiast okresu może być sygnałem ciąży pozamacicznej, czyli takiej, w której do implantacja zarodka doszło poza jamą macicy.
 2. Najczęściej (aż w 95 procentach) taki zarodek zagnieżdża się w jajowodzie.
 3. Plamieniu z tego powodu zazwyczaj towarzyszy ból brzucha.
 4. Sygnałem jest również ból jajnika i plamienie przed okresem.
 5. Sytuacji takiej nie wolno lekceważyć, ponieważ ciąża pozamaciczna może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kobiety.
 6. Ciążę pozamaciczną można szybko zdiagnozować wykonując badanie ginekologiczne, USG i badania laboratoryjne.

Plamienie w okresie menopauzy

 • W okresie przekwitania plamienia występują bardzo często.
 • Spadek poziomu żeńskich hormonów sprawia, że cykle stają się coraz bardziej rozregulowane.
 • U niektórych pań mogą pojawić się krótsze i mniej obfite krwawienia, u innych wręcz przeciwnie krwawienie będzie dłuższe i obfitsze niż do tej pory. 
 • Mogą wystąpić także plamienia w środku cyklu.
 • Po czasie premenopauzy następuje menopauza, czyli ostatnia miesiączka, po której przez dwanaście miesięcy nie nastąpiło żadne krwawienie menstruacyjne.
 • Jeżeli jednak po tym okresie kobieta zauważyła plamienie, powinna niezwłocznie powiadomić o tym lekarza.
 • Plamienie w okresie menopauzy może być objawem polipów szyjki macicy lub endometrium, przerostu endometrium, mięśniaków macicy, jak również nowotworów jej trzonu.
 • Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, wahania hormonalne również mogą powodować plamienia.
 • Czytaj także: 

Brązowa wydzielina z pochwy – co może oznaczać?

Brązowa wydzielina wydobywająca się z pochwy może mieć różne przyczyny. Niektóre kobiety obserwują u siebie upławy, które występują regularnie i nie są objawem żadnej choroby. Czasami takie upławy świadczą o zaburzeniach hormonalnych.

Może to być na przykład zbyt niskie stężenie progesteronu, co w wielu przypadkach powoduje cykle bezowulacyjne, podczas których zamiast regularnego krwawienia występują plamienia.

Występowanie brunatnej wydzieliny może być także spowodowane zaburzeniami poziomu prolaktyny, a dokładniej zbyt wysokim poziomem tego hormonu, co prowadzi między innymi do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Brązowe upławy mogą występować także przed oraz po krwawieniu miesięcznym. Wówczas przyczyną ich powstawania jest podwyższony poziom estrogenów. Brunatne upławy mogą być wywołane przez owulację i pęknięcie pęcherzyka jajnikowego, gdy uwalniana jest komórka jajowa.

Wydzielina z pochwy o ciemnej barwie występuje także u wielu kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne zawierające progestagen. Czasami skąpe plamienia albo wydzielina o brązowawej barwie jest związana z zagnieżdżeniem się komórki jajowej w macicy i świadczy o ciąży.

Upławy o brązowej barwie mogą być również oznaką chorób ginekologicznych. Jeżeli oprócz brązowej wydzieliny z pochwy występują takie objawy, jak świąd, pieczenie, zmiany skórne w obszarze narządów płciowych, ból podczas współżycia seksualnego, dyskomfort podczas oddawania moczu, upławy mogą świadczyć o zakażeniu.

Inne możliwe przyczyny upławów to:

 • Polipy – są niewielkimi zmianami, które pojawiają się w drogach rodnych. Zazwyczaj mają one charakter łagodny, jednak wymagają stałej obserwacji. Czasami są one leczone na drodze terapii hormonalnej, a w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu hiteroskopii lub łyżeczkowania. W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, natomiast, gdy dojdzie do rozrostu polipów, mogą pojawiać się krwawienia między miesiączkami, przedłużające się krwawienia miesięczne, a także krwawienia podczas stosunków. U wielu kobiet polipy utrudniają zajście w ciążę, a czasami są również powodem poronień.
 • Nadżerka – ma zwykle charakter owrzodzenia śluzówki szyjki macicy. Powstaje na skutek urazu, odleżyn albo stanu zapalnego w obszarze narządów intymnych. Wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem śluzu, który może przybierać różne zabarwienie. W przypadku nadżerki, częstymi objawami są również dolegliwości bólowe w dolnych partiach brzucha, ból w okolicy lędźwiowej, swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych oraz ból podczas stosunków.
 • Mięśniaki – są guzami o łagodnym charakterze, które występują w obszarze trzonu macicy. Pojawiają się często na skutek zaburzeń hormonalnych. U wielu kobiet mięśniaki nie dają żadnych objawów, natomiast jeżeli jakieś objawy wystąpią, są to najczęściej krwawienia między miesiączkami, obfite miesiączki, bóle w okolicy lędźwiowej, bóle w podbrzuszu oraz bóle podczas współżycia. W zależności od lokalizacji zmian, mogą wystąpić również inne objawy, takie jak na przykład uczucie ucisku na odbytnicę albo pęcherz moczowy. Mięśniaki leczy się farmakologicznie, a jeżeli nie istnieją ku temu przeciwwskazania albo terapia farmakologiczna nie daje oczekiwanych efektów, przeprowadza się operację, podczas której guzy są usuwane.

Brązowe upławy w niektórych przypadkach są jednym z objawów choroby nowotworowej, szczególnie raka szyjki macicy.

Brązowe upławy nie zawsze są powodem do niepokoju i nie w każdym przypadku wymagają konsultacji lekarskiej. Jeżeli brunatne upławy występują regularnie i nie występują razem z dolegliwościami bólowymi lub innymi objawami, nie należy się niepokoić, a jedynie obserwować swoje ciało i dawane przez nie sygnały.

W takiej sytuacji do specjalisty należy się zgłosić, gdy wystąpią jakieś inne niepokojące objawy. Z udaniem się do lekarza nie należy zwlekać, jeżeli upławom towarzyszy uczucie pieczenia, swędzenia, owrzodzenia albo inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobach wenerycznych.

Wówczas lekarz zaleci odpowiednie badania i metodę leczenia.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*