Bóle głowy i karku

Cierpisz na ból promieniujący od karku albo ból głowy połączony z uczuciem sztywności w szyi? Przeczytaj, co może być przyczyną takiego szyjnopochodnego bólu głowy i jak wygląda diagnostyka. W artykule wspominamy również o metodach leczenia bólu karku i głowy.

Szyjnopochodny ból głowy

Jeżeli jednocześnie boli Cię kark i głowa, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przyczyna bólu umiejscowiona jest w obrębie szyi.

Ból ten nazywany jest szyjnopochodnym i co ważne – nie jest on samodzielną jednostką chorobową, jak np. klasterowy ból głowy.

Szyjnopochodny ból głowy uwarunkowany jest wieloma różnymi czynnikami, a w artykule skupiamy się właśnie na wyjaśnieniu tych czynników, czyli przyczyn. 

Jak rozpoznać ból szyjnopochodny? Bardzo często towarzyszy mu sztywność karku, mrowienie, promieniowanie nie tylko do głowy, ale też barków i ramion, a ból nasila się podczas wykonywania ruchów szyją.

Zarówno nasilenie, jak i charakter bólu szyjnopochodnego są różne, co utrudnia rozpoznanie.

Często zdarza się, że ból szyjnopochodny mylony jest z migreną, dlatego pierwszym krokiem w przypadku bólu karku i szyi powinna być konsultacja lekarska i wykonanie badań diagnostycznych, o których piszemy w dalszej części artykułu. 

Przyczyny bólu karku i głowy

Do najczęstszych przyczyn bólu szyi i głowy zalicza się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przebyte urazy kręgosłupa, choroby o podłożu zapalnym, choroby reumatyczne (zwłaszcza fibromialgię, o której więcej przeczytasz w artykule Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów), wzmożone napięcie mięśni, ale także stres i długotrwałe przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała. O wszystkich tych przyczynach piszemy poniżej.

Najbardziej prozaiczne przyczyny bólu głowy i karku

Istnieje spora grupa przyczyn bólu karku i głowy, które pozwoliliśmy sobie nazwać “prozaicznymi”. To przede wszystkim przyjmowanie niewłaściwej pozycji ciała, która może być wymuszona przez wykonywaną pracę (występuje np. wśród stomatologów, fryzjerów), ale bardzo często dotyczy także osób pracujących przy komputerze. 

Bóle głowy i karkuFryzjerzy to grupa zawodowa, która bardzo często cierpi na bóle pochodzące od kręgosłupa

Nie mniej ważna jest pozycja przyjmowana podczas relaksu – niewłaściwa postawa w trakcie wieczornego oglądania telewizji, czytania książki, a także w czasie snu może skutkować porannym bólem głowy i sztywnością karku.

Jeśli taka nieprawidłowa pozycja przyjmowana jest regularnie, to skutkiem mogą być poważniejsze dolegliwości, np. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o właściwą pozycję ciała podczas każdej wykonywanej czynności.

Kolejną “prozaiczną” przyczyną bólu głowy i karku może być nadmierne skręcenie lub nadmierne wyprostowanie szyi, np. podczas wykonywania ćwiczeń czy innych aktywności. Jeśli przydarzyło Ci się coś takiego, a ból jest intensywny i nie przechodzi, to koniecznie udaj się do lekarza.

Ostatnia z “prozaicznych” przyczyn to stres, który bardzo często prowadzi do wzmożonego napięcia mięśni, co może objawiać się bólem karku i głowy. Stres podnosi także ciśnienie krwi i jest jedną z przyczyn napięciowego bólu głowy. Nie należy go lekceważyć i uznawać za “normalny stan współczesnego człowieka” ze względu na to, że występuje powszechnie. 

Jeśli wiesz, że przyczyną bólu może być niewłaściwa postawa ciała czy stres, to postaraj się jak najszybciej zlikwidować te czynniki – zapoznaj się z zasadami ergonomii pracy i wypoczynku, znajdź najlepszy sposób na relaks, udaj się na masaż leczniczy.

Do relaksu i rozluźniania mięśni możesz wykorzystać również wibroterapię, czyli metodę leczenia wibracjami.

Polski producent urządzeń do wibroterapii – firma Vitberg – posiada w swojej ofercie Moduł Szyja, który rekomendowany w przypadku bólu szyi oraz szyjnopochodnego bólu głowy.

Do tygodniowej rutyny warto wprowadzić również polecane przez nas ćwiczenia na ból szyi i karku, które rozciągają i wzmacniają mięśnie.

Ból karku promieniujący do głowy o podłożu zwyrodnieniowym

Zwyrodnienia struktur kręgosłupa uznawane są za najczęstszą przyczynę bólu karku i głowy. Jeśli któraś ze struktur uciska korzenie nerwowe, to objawia się to bólem promieniującym. Szczegółowo mechanizm powstawania tego rodzaju bólu opisaliśmy w artykule Promieniujący ból kręgosłupa – co oznacza i jak go leczyć?

Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować niemal każdą strukturę kręgosłupa, ale najczęściej dotyczą krążków międzykręgowych, popularnie nazywanych dyskami. 

Bóle głowy i karkuZmiany w krążkach międzykręgowych powodujące ucisk na nerwy rdzeniowe. Źródło: https://bit.ly/335vFVo

Degeneracja dysków bardzo często jest skutkiem braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, nawykowego przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, przeciążeń oraz przebytych urazów. Zwyrodnienie kręgosłupa wynika też ze zmian związanych ze starzeniem się organizmu.

Jak rozpoznać, czy ból którego doświadczasz wynika ze zwyrodnienia kręgosłupa? Przede wszystkim posiada on charakter promieniujący od szyi do potylicy i najczęściej nasila się podczas ruszania głową w bok i odchylania jej do tyłu. Ponadto może towarzyszyć mu sztywność i tkliwość karku, szumy uszne albo mrowienia. 

Lokalizacja bólu uzależniona jest od tego, który korzeń nerwowy jest uciskany. Bóle promieniujące do głowy najczęściej dotyczą ucisku na korzenie nerwowe C2 i C3. Z kolei ucisk na korzenie C4, C5 i C6 objawia się bólem karku promieniującym do ramienia (C5) lub ramienia i przedramienia (C6). 

Leczenie bólu zwyrodnieniowego ma charakter zachowawczy. Ogromną rolę odgrywa w nim fizykoterapia (w tym magnetoterapia, ultradźwięki, elektroterapia, krioterapia miejscowa), masaże lecznicze oraz kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne. W warunkach domowych można stosować także wibroterapię. Więcej o jej działaniu piszemy w artykule Ból szyi – przyczyny i leczenie.  

Ból szyi i głowy a występowanie punktów spustowych

Ból obejmujący szyję i głowę często łączony jest z tzw. zespołem bólu mięśniowo-powięziowego i obecnością punktów spustowych (z ang. trigger points). Punkty spustowe to bardzo wrażliwe miejsca w mięśniach szkieletowych, które wyczuwalne są jako guzki lub zgrubienia. Mechanizm powstawania punktów spustowych nie został jeszcze w pełni wyjaśniony.

Bóle głowy i karkuPunkty spustowe – zgrubienia powodujące ból

W tym miejscu trzeba wprowadzić jeszcze jedno pojęcie, czyli napięciowy ból głowy. To najczęściej występujący ból głowy, o umiarkowanym nasileniu i tępym charakterze. Zazwyczaj obejmuje całą głowę lub okolice skroni.

Chociaż International Headache Society (IHS) wyróżnia aż 80 różnych rodzajów bólu głowy, to właśnie napięciowy ból występuje w przeważającej części (stanowi nawet do 78% wszystkich bólów, choć to oczywiście dane, które są trudne do jednoznacznego oszacowania). 

Dlaczego piszemy o tym bólu? Przyczyny napięciowego bólu głowy nie zostały jednoznacznie ustalone, ale bardzo często dolegliwości tej towarzyszy ból wynikający z obecności punktów spustowych. Trudno wskazać, jaka występuje pomiędzy nimi zależność, co jest przyczyną a co skutkiem, ale najważniejsze, że dzięki temu odkryciu łatwiej jest leczyć bóle mięśniowo-powięziowe.

W zależności od tego, gdzie umiejscowiony jest punkt spustowy, inna jest lokalizacja bólu.

Przykładowo – punkty spustowe występujące w mięśniu czworobocznym grzbietu wywołują ból karku, potylicy i górnej części głowy.

Z kolei punkty spustowe na mięśniu obojczykowo-sutkowym wywołują ból przypominający zatokowy, zlokalizowany w górnej części twarzy, któremu towarzyszy ograniczenie zakresu ruchu szyi, a nawet ból gardła.

Zespoły bólu mięśniowo-powięziowego często przypominają charakterem inne schorzenia i nie zostają rozpoznane.

Dlatego, jeśli od jakiegoś czasu dokuczają Ci bóle głowy, których przyczynę trudno jest określić, to warto udać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w rozpoznawaniu i leczeniu punktów spustowych.

Dla doświadczonego fizjoterapeuty znalezienie punktów spustowych nie jest trudne. Jeśli okaże się, że ból wywołują punkty spustowe, to terapeuta wdroży odpowiednie leczenie, w tym zabiegi fizykalne.

Inne przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy

Ból karku i głowy może występować także po przebytym urazie, najczęściej w wyniku wypadku komunikacyjnego. Szczególnie często zdarzają się urazy biczowe (z ang. whiplash).

Nazwa tego urazu pochodzi od ruchów, które wykonuje szyja i głowa podczas wypadku: najpierw gwałtownie odchylają się do tyłu, a następnie do przodu.

To uraz obejmujący struktury kręgosłupa szyjnego, a jego objawem jest nieprzemijający ból karku i głowy, zawroty głowy, ograniczenie ruchomości szyi. 

Ból szyi i głowy może także wynikać z chorób reumatycznych, zwłaszcza fibromialgii. Choroba ta charakteryzuje się uogólnionym bólem mięśni i stawów, czyli bólem “całego ciała”.

Bardzo często ból promieniuje od krzyża aż do karku i tylnej części głowy, a także w dół do kostek. Leczeniem fibromialgii zajmują się przede wszystkim reumatolodzy.

Więcej informacji o tym schorzeniu znajdziesz w naszym artykule: Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów. 

Bóle głowy i karkuPunkty bolesne sprawdzane podczas diagnozowania fibromialgii

Ostatnią dużą grupą przyczyn bólu obejmującego kark i głowę są choroby o podłożu zapalnym, którym najczęściej towarzyszy podwyższona temperatura, bóle mięśni i osłabienie. Choroby te powinien zdiagnozować lekarz pierwszego kontaktu.

Diagnostyka w przypadku bólu karku i głowy

Z każdym silnym lub długotrwałym bólem głowy i karku należy zwrócić się do lekarza. Środki przeciwbólowe powinny być tylko doraźnym elementem leczenia, ponieważ nie zlikwidują one przyczyny bólu. Większość dolegliwości, które wywołują ból głowy ma charakter narastający, więc im szybciej podejmiesz leczenie, tym powinno być ono krótsze i dawać lepsze efekty. 

W przypadku bólu głowy wstępna konsultacja dokonuje się oczywiście u lekarza pierwszego kontaktu.

Jeśli ból jest nieswoisty (czyli taki, któremu nie da się przypisać konkretnej przyczyny) i nie towarzyszą mu objawy charakterystyczne dla danej choroby zapalnej, to zapewne otrzymasz skierowanie na badania obrazowe, by potwierdzić lub wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe. Ponadto na podstawie wstępnego rozpoznania lekarz skieruje Cię do neurologa, ortopedy, reumatologa lub innego specjalisty. 

Jeśli ustalanie diagnozy trwa długo, to warto udać się także do fizjoterapeuty, który zbada Cię pod kątem obecności punktów spustowych. Możesz także skorzystać z poradni leczenia bólu, a tych jest w Polsce coraz więcej i specjalizują się w różnych alternatywnych metodach łagodzenia bólu. Z zabiegów wibroterapii możesz skorzystać w Poradniach Vitberg.

Źródła:

1. Dobrogowski J, Zajączkowska R., Dutka J., Wordliczek J., Patofizjologia i klasyfikacja bólu, Pol. Przegl. Neurol 2011;7(1):20-30.

2. Łukaszewska M., Łukaszewski B., Nazar J., Jurczyk M.U., Radikulopatia szyjna, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014.

3. Litak J., Grochowski C., Kulesza B., Kamieniak P., Ból kręgosłupa szyjnego w przebiegu radikulopatii, Journal of Education, Health and Sport 6 (11) 2016

4. Kuncewicz E., Sobieska M., Samborski W., Bóle mięśniowo-powięziowe a napięciowy ból głowy, Annales Academiae Medicae Stetinensis 2008, 54 (3).

5. Chochowska M., Ogrodowczyk R., Klonowska J., Wytrążek M., Terapia punktów spustowych w napięciowych bólach głowy [w:] Fizjoterapeutyczne KNOW-HOW pod red. Nawrat-Sołtysik A., Pasek J., Katowice 2017.

Leia também:  Como Se Escreve Preterito Mais Que Perfeito?

Migrena szyjna (ból głowy pochodzenia szyjnego). Jak sobie radzić z..

 • Za przyczynę szyjnopochodnego bólu głowy uważa się: dyskopatię, chronicznie zwiększone napięcie mięśniowe na skutek urazu, wypadku lub zmiany anatomicznej krzywizny kręgosłupa szyjnego, która spowodowana jest przez zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe.
 • Jednak najczęstszą przyczyną są zmiany przeciążeniowe mięśniowo-powięziowe w górnej części ciała, które pojawiają się w wyniku zbyt długiej (bez przerw) pracy w pozycji siedzącej lub nieergonomicznej pozycji w pracy czy w domu.
 • W wyniku złych nawyków ruchowych dochodzi do wzmożonego napięcia mięśniowego, czego konsekwencją jest ograniczenie fizjologicznego zakresu ruchomości górnego otworu klatki piersiowej (głowy, szyi, barków, klatki piersiowej, kręgosłupa szyjno-piersiowego).

Stanowisko pracy i prawidłowa pozycja ciała

Obejrzyj film i zobacz, jak poprawnie ustawić stanowisko pracy.

Na kanale YouTube Medicover Polska znajdziesz wiele filmów dotyczących ergonomii w codziennym życiu, jak i ćwiczeń pomagających utrzymać zdrową sylwetkę.

Migrena szyjna a stres

Częstą przyczyną bólu głowy pochodzenia szyjnego jest stres i pośpiech, który powoduje nadmierne napięcie naszego ciała.

Jeżeli ten stres jest długotrwały, ta nieadekwatnie silna reakcja na bodziec staje się nawykiem dla naszych mięśni.

Taka nadmierna praca powoduje, że stajemy się coraz bardziej podatni na stres, jednocześnie płacąc za to coraz większą cenę – stres  „odkłada” się w naszym mięśniach i powoduje dolegliwości bólowe.

Jak temu zaradzić? Stresu zwykle nie da się wyeliminować całkowicie, ale postarajmy się poszukać odpowiednich dla siebie sposobów walki ze stresem, żeby go trochę zredukować. Dobrym pomysłem są też techniki autorelaksacji – poniżej przedstawiamy kilka technik, które pomogą rozluźnić napięte mięśnie w okolicy głowy, kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

Warto również pamiętać o ćwiczeniach relaksujących i rozciągających, które regularnie wykonywane pomagają w dolegliwościach bólowych pleców i układu ruchu. Możesz też przyjść do Poradni Bólu Pleców, gdzie fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia konkretnie do ciebie.

 1. Bóle głowy i karku
 2. Przeczytaj także 
 3. Dowiedz się więcej:
 4. “Bóle głowy pochodzenia szyjnego-wybrane techniki wg metody Briana Mulligana”

repozytorium.ukw.edu.pl

“Bóle głowy”

infona.pl/resource

Ciągły ból karku? Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny!

Coraz więcej osób cierpi dziś na ból szyi i karku. Według GUS wśród dolegliwości przewlekłych jest on w Polsce na trzecim miejscu pod względem częstotliwości występowania. Jak walczyć z bólem szyi i kiedy należy się nim niepokoić?

Ból karku a nowe technologie

Co może mieć wspólnego ból szyi ze smartfonem? Okazuje się, że bardzo dużo. Lekarze i trenerzy personalni mówią już wręcz o „szyi smartfonowej”. Gdy do powszechnego użytku wchodziły pierwsze smartfony, nikt nie słyszał o tym problemie. Według statystyk zebranych na podstawie zachowań 11 tys.

użytkowników aplikacji monitorującej RescueTime przeciętny Amerykanin (Polaków z pewnością również to dotyczy) patrzy w ekran telefonu ponad 3 godziny dziennie. Większość tego czasu spędza w nienaturalnych pozycjach – schylając głowę do ekranu i garbiąc się. Trudno się dziwić, że z czasem ból mięśni szyi staje się codziennością.

Na podobny problem skarżą się użytkownicy laptopów. Urządzenia te zaprojektowane zostały do szybkiej pracy w dowolnym miejscu lub tradycyjnie przy biurku z ergonomicznym fotelem. Jednak wiele osób pracuje przez cały dzień na niewygodnym krześle, kanapie czy leżąc w łóżku, a po pracy, nie zmieniając pozycji, ogląda seriale czy gra w gry video.

Trudno się zatem dziwić, że ludzie odczuwają ciągły ból szyi i pleców.

Jeśli ból mięśni karku wynika z używania elektroniki, warto wprowadzić te zmiany:

 • Korekcja postawy – warto kontrolować postawę w ciągu dnia i prostować się. Można też oprzeć się o ścianę i sprawdzić, czy szyja jest prosta, czy jednak wysunięta do przodu. 
 • Przerwy – 5 minut przerwy po każdych 25 minutach pracy przed laptopem i przerywanie aktywności na telefonie po kilku minutach. Można zainstalować aplikacje, które mierzą czas.
 • Ergonomia – do pracy warto mieć odpowiedni fotel i biurko. Na ważne wiadomości w telefonie lepiej nie odpisywać w biegu, lecz w wygodnej pozycji.

Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o dzieci. Spędzanie kilku godzin dziennie z szyją wyciągniętą do przodu to niemal gwarancja bólu szyi i wad postawy w przyszłości. Dobrze, by dzieci, które spędzają sporo czasu ze smartfonem czy tabletem, chodziły też na zajęcia korekcyjne, które korygują problemy w obrębie kręgosłupa.

Ból szyi z lewej/prawej strony?

Wielu zdrowym osobom zdarza się obudzić nagle z niewyjaśnionym bólem szyi z lewej lub prawej strony. Najczęściej przyczyną jest tzw. przewianie, czyli wyziębienie jednej strony karku przez brak szalika czy przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Inna przyczyna to przyjęcie nietypowej pozycji podczas snu – wtedy ból szyi po prawej lub lewej stronie oznacza, że ta część karku została nadwyrężona.

Ból szyi z lewej strony lub ból po prawej stronie karku zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku dniach. Pomóc mogą ciepłe okłady szyi, plastry przeciwzapalne i łagodne masaże. Istnieją również specjalne, ergonomiczne poduszki masujące do stosowania np.

w samolocie czy podczas oglądania telewizji. Pomagają one uniknąć bólu szyi wywołanego przebywaniem długo w jednej, niewygodnej pozycji.

Ból karku po spaniu

Jeśli ból szyi pojawia się rano, to winne może być łóżko lub materac. Spanie w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas może uszkadzać i trwale deformować kręgosłup. Winna może być też poduszka.

Zdarza się, że w czasie przeprowadzki czy w innej awaryjnej sytuacji nie ma  wyboru i trzeba spędzić kilka miesięcy na niewygodnej kanapie.

Wówczas pozostają ćwiczenia na kark i masaże, które pomogą przetrwać ten okres. 

Niewygodne łóżko nie powinno być jednak stałym miejscem odpoczynku.

Można dokupić przynajmniej nakładkę lub grubą kołdrę i umieścić ją na takim kiepskim materacu, zmienić poduszkę, a najlepiej – jak najszybciej wymienić łóżko na nowe.

Osoby skarżące się na bóle karku po spaniu często szukają ratunku w dużych, jak najwygodniejszych poduszkach i materacach. Tymczasem to właśnie spanie na płaskim, twardym podłożu może być ratunkiem przy ciągłych bólach w karku.

Zdarza się też, że ból karku i głowy wiąże się ze stresem i przeciążeniem pracą. Taka osoba może mieć wygodne łóżko, ale w nim się nie wysypia, tylko spędza kilka bezsennych godzin każdej nocy.

Jeśli w dzień jest do tego za kółkiem lub przed komputerem, to nietrudno o ciągły ból karku. Wówczas trzeba pomyśleć o technikach relaksacyjnych – jak medytacja, spacery czy aktywne hobby.

Najlepiej, by było to coś, co pomaga jednocześnie rozgrzać i rozruszać mięśnie karku, jak np. pływanie.

Jakie ćwiczenia na kark?

Poniżej lista prostych ćwiczeń polecanych na kark i bóle szyi:

 • 1 min: podnoszenie i opuszczanie ramion – warto je wykonywać jak najczęściej. Nie trzeba do tego nawet wstawać zza biurka.
 • 5 min: kręcenie kółek ramionami, pajacyki, rozciąganie się na łóżku lub macie i napinanie, a następnie rozluźnianie mięśni karku.
 • 30 min: pływanie to sprawdzony sposób na rozluźnienie i uelastycznienie karku bez jego obciążania.
 • 45 min: lekcje jogi i pilatesu są dobre na cały kręgosłup, w tym na ból w karku.
 • 60 min: masaż – głęboki masaż leczniczy wykonany przez profesjonalistę może przynieść całkowitą ulgę już po jednej sesji. Jeśli nie ma do niego dostępu, zastąpi go chociaż uciskanie mięśni karku przez kilka minut.
 • Na szyję i kark można też położyć ciepły lub zimny okład, a także plaster przeciwbólowy i przeciwzapalny, który szybko dociera w miejsce bólu i natychmiast go eliminuje.

Jeśli wszystkie te metody po kilku tygodniach przynoszą niewielki lub bardzo mały efekt, przyczyna bólu karku może być poważniejsza.

Gdy poza karkiem boli też głowa

Ból głowy i karku może być objawem stresu. Poza tym wyróżnia się też szyjnopochodny ból głowy, który jest efektem stanów zapalnych lub zwyrodnieniowych kręgosłupa i szyi. Ból karku może promieniować na żuchwę czy gałki oczne. Leczeniem takich objawów zajmuje się neurolog.

Kiedy ból karku to coś poważniejszego?

Jeśli nie wiadomo, z czego wynika dziwny ból głowy i szyi, może też chodzić o nowotwory i inne poważne zmiany. Bólem w tych okolicach często objawia się nowotwór głowy, ucha lub szyi.

W Polsce choruje na nie ok. 6000 osób rocznie. Nie warto martwić się na zapas, bo ryzyko takiej choroby jest niewielkie.

Jeśli jednak szyja boli z lewej czy prawej strony i nie da się określić przyczyny, warto szybko wykluczyć takie schorzenia u lekarza.

Lek. Michał Dąbrowski

Bóle głowy | Migreny | Zawroty głowy | Dolegliwości neurologiczne – KORE Fizjoterapia Swarzędz

Obecna klasyfikacja bólów głowy zawiera ponad 80 (!) możliwych przyczyn, jednak do najczęstszych z nich (szacunkowo ok. 80% wszystkich przypadków) należą napięciowe bóle głowy.

Bóle głowy o charakterze napięciowym były kiedyś określane jako: „ psychogenny ból głowy ”, „ stresowy ból głowy ”, „ zwykły ból głowy ”, neurolog-iczny ból głowy”, lub „ ból głowy spowodowany napięciem mięśni ”, “ciążowy ból głowy” lub często określane migreną lub ” bólem migrenowym “.

Napięciowy ból głowy ma charakter pierwotny, tzn. nie wynika z żadnej groźnej dla życia przyczyny organicznej (np. guza w obrębie czaszki) lub neurolog -inczej.

Jego powstawanie jest natomiast związane z przeżywanym stresem, który objawia się pod postacią nadmiernego napięcia mięśni obszaru głowy, szyi i karku. Przyczyną tego rodzaju bólu głowy może być niewłaściwa pozycja podczas pracy (np.

z pochyloną głową), nieskorygowana wada wzroku (która przyczynia się do nadmiernego wysuwania szyi i głowy w przód), czy odruchowe zaciskanie zębów. Zmęczone, czy przeciążone mięśnie dadzą o sobie znać pod postacią bólu głowy.

W Centrum KORE od wielu lat zajmujemy się bólami głowy o charakterze napięciowym ( dającym objawy migrenowe) zarówno z punktu widzenia klinicznego – co pozwoliło nam na wypracowanie autorskiego programu leczenia tego schorzenia, ale też od strony naukowej – i tu zainteresowanych Pacjentów odsyłamy do przeczytania naszych artykułów na ten temat. Przyjmujemy również pacjentki w ciąży, leczenie jest prowadzone metodami niefarmakologicznymi (bez leków).

Leia também:  Como Saber Quando O Bebe Vai Nascer Pela Lua?

Autorski program leczenia napięciowych bólów głowy, obejmujący:

 • masaż tkanek głębokich  mięśni głowy, szyi i karku
 • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
 • uciski punktów spustowych (bolesnych punktów w obszarze głowy, szyi i karku)
 • stretching (rozciąganie mięśni)
 • nauka autoterapii w celu samodzielnego radzenia sobie z rozpoczynającym się bólem
 • kinesiotaping (plastrowanie)
 • igłoterapia
 • Małgorzata Chochowska, Joanna Klonowska, Rafał Ogrodowczyk, Jerzy T. Marcinkowski Tytuł: Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część I. Klasyfikacja, etiopatogeneza, kryteria diagnostyczne
 • Małgorzata Chochowska, Rafał Ogrodowczyk, Joanna Klonowska , Jerzy T. Marcinkowski Tytuł: Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część II. Leczenie niefarmakologiczne – uwalnianie punktów spustowych (terapia manualna)
 • Małgorzata Chochowska, Rafał Ogrodowczyk, Joanna Klonowska, Marcin Wytrążek Tytuł: Terapia punktów spustowychw napięciowych bólach głowy

Napięciowy ból głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Aż 78% Europejczyków przynajmniej raz w życiu doznało tępego, uciskowego, obustronnego bólu głowy. Czyni to Europę liderem wśród kontynentów pod kątem częstotliwości występowania napięciowych bólów głowy1.

Co właściwie je powoduje? Przyczyną tego rodzaju bólów głowy często jest wzmożone napięcie mięśni, głównie mięśni szyi, karku i barków. Mimo wszystko wciąż nie wiadomo dokładnie, co powoduje tego rodzaju bóle.

Eksperci podejrzewają, że pacjenci cierpiący na bóle napięciowe mają zwiększoną wrażliwość na ból mięśni głowy. Na bóle tego rodzaju składa się kilka czynników, między innymi:

 • Stres emocjonalny
 • Lęk i niepokój
 • Niedobór snu
 • Nieprawidłowa postawa
 • Jednostronne obciążenie mięśni pleców (spowodowane np. długą pracą w pozycji siedzącej)

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą zwiększać napięcie mięśni. Przy częstym występowaniu mogą one uruchomić ośrodki bólu w mózgu. W połączeniu ze zwiększoną wrażliwością na ból powoduje to zaburzenia w przetwarzaniu przez ciało informacji dotyczących bólu – uniemożliwia przetwarzanie w tle informacji dotyczących napięcia mięśniowego. W efekcie odbierane jest ono jako bodziec bólowy.

Łagodny lub umiarkowany ból głowy

Leczenie

Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak Aspirin® ProAspirin® Musująca, czy też Aspirin® Effect, ćwiczenia wzmacniające wytrzymałość organizmu, techniki relaksacyjne, masaże

Przyczyny

Stres emocjonalny, niedobór snu, nieprawidłowa postawa

Większość bólów głowy spowodowanych napięciem mięśniowym przejawia się występowaniem typowych objawów. Ostry napięciowy ból głowy może trwać od 30 minut do kilku dni.

Wielu pacjentów opisuje go jako ból głowy o łagodnym lub umiarkowanym natężeniu z wrażeniem ucisku w głowie pochodzącym jakby z zewnątrz.

Napięciowe bóle głowy często zaczynają się od bólu w okolicy karku i przechodzą do innych części głowy. Zwykle pojawiają się po obu jej stronach.

Odróżnienie napięciowego bólu głowy od migreny może wydawać się trudne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę kilka konkretnych czynników, nie powinno to sprawić problemów:

Napięciowy ból głowy Migrena
 • ból o charakterze uciskowym (wrażenie, że coś uciska głowę z zewnątrz)
 • niewielkie lub umiarkowane natężenie bólu
 • aktywność fizyczna nadal możliwa, może nawet złagodzić objawy
 • aktywność fizyczna praktycznie niemożliwa, prowadzi do nasilenia objawów
 • możliwość wystąpienia łagodnych objawów towarzyszących, takich jak nadwrażliwość na dźwięki i światłowstręt, ale bez nudności i wymiotów
 • wystąpienie objawów towarzyszących, takich jak nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki, światłowstręt, błyski w polu widzenia

Istnieją też inne objawy napięciowego bólu głowy. Epizodyczne napięciowe bóle głowy pojawiają się do 14 dni w miesiącu i stanowią najczęściej występujący rodzaj bólów głowy. Jeśli jednak pacjent cierpi na bóle głowy przynajmniej 15 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące (tj.

przynajmniej 180 dni w roku), mamy do czynienia z rzadką przewlekłą formą napięciowego bólu głowy.

Przy tego rodzaju napięciowym bólu głowy wytwarza się pamięć bólu: struktura układu nerwowego się przystosowuje, a komórki nerwowe stają się bardziej wrażliwe niż u osoby zdrowej i przekazują do mózgu impulsy bólowe nawet przy wystąpieniu bodźca o niewielkiej intensywności lub jego braku.

Dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne – jeśli z problemem borykał się ktoś wśród krewnych pierwszego stopnia, ryzyko wystąpienia przewlekłych napięciowych bólów głowy jest trzy razy większe.

Napięciowe bóle głowy występują u osób ze wszystkich grup wiekowych: pojawienie się pierwszych objawów następuje zazwyczaj w wieku 28 lat2.

Odpowiednie leczenie jest niezbędne, aby złagodzić objawy bólów głowy wywołanych napięciem mięśniowym i nie dopuścić do tego, aby przyjęły one przewlekłą formę.

Skuteczne leczenie wymaga zbadania wszelkich innych możliwych przyczyn występowania bólu głowy, wśród których mogą znaleźć się różnego rodzaju infekcje, nadciśnienie tętnicze lub stosowane leki.

Gdy lekarz wykluczy inne możliwe przyczyny i choroby, pacjent może wreszcie zacząć zwalczać napięciowe bóle głowy. Oto kilka sposobów:

 • Stosowanie technik relaksacyjnych
 • Uprawianie sportu lub trening wytrzymałościowy (np. pływanie lub jogging) w celu złagodzenia napięcia mięśniowego
 • Ograniczenie stresu
 • Masaże
 • Stosowanie chłodnych lub ciepłych kompresów  

Powyższe sposoby pomagają złagodzić objawy napięciowych bólów głowy, a nawet mogą zapobiec ich nawrotom. Przy ostrych objawach konieczne może się okazać zastosowanie środków przeciwbólowych.

Bóle głowy o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu można łagodzić we własnym zakresie za pomocą leków dostępnych bez recepty3.

Osoby cierpiące na napięciowe bóle głowy mogą więc leczyć się same.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

 1. Self-medication and green prescription, https://www.aponet.de/artikel/selbstmedikation-und-gruenes-rezept-18270 (retrieved on 15/05/2013).
 2. Sahler K (2012), Epidemiology and cultural Differences in tension-type headache, Curr Pain Headache Rep, 16: 525-532.
 3. Göbel H (2012), Kopfschmerz vom Spannungstyp. In: Die Kopfschmerzen, Ursachen, Mechanismen, Diagnostik, Therapie 2012, Springer Verlag Berlin Heidelberg, 3rd edition.

Co to jest szyjnopochodny ból głowy? Objawy choroby

Szyjnopochodny ból głowy, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z patologiami kręgosłupa szyjnego. Patologie te mogą dotyczyć zmian zwyrodnieniowych, urazów oraz chorób o podłożu zapalnym.

Szyjnopochodny ból głowy najczęściej rozpoczyna się w wyniku działania czynników wywołujących, szczególnie ruchu kręgosłupa szyjnego lub ucisku bolesnych miejsc, które znajdują się w okolicy górnego odcinka kręgosłupa szyjnego.

“Przeważnie ból lokalizuje się w rzucie stawów, które tworzą drugi i trzeci krąg szyjny.”

 • Czym charakteryzuje się szyjnopochodny ból głowy?Szyjnopochodny ból głowy charakteryzuje się kilkoma cechami:
 • nasila się pod wpływem poruszania szyją lub uciskania bolesnych miejsc (zwykle w okolicy górnej części szyi i karku), 
 • może obejmować boczną powierzchnię szyi, potylicę, żuchwę oraz okolicę gałek ocznych oraz ramiona,
 • ból głowy i szyi zazwyczaj ma charakter jednostronny, a jego lokalizacja powtarza się przy kolejnych atakach,
 • szyjnopochodny ból głowy może występować raz na kilka tygodni, dni lub nawet codziennie,
 • szyjnopochodny ból głowy utrzymuje się od kilku godzin nawet do kilku dni. Ból stopniowo narasta, osiąga kulminacyjną siłę, a następnie powoli ustępuje. W sytuacjach kiedy mamy do czynienia z bólem przewlekłym, czyli utrzymującym się wiele dni, ból może zmieniać lokalizację – przemieszczać się symetrycznie na drugą połowę czaszki lub szyi,
 • u pacjentów z szyjnopochodnym bólem głowy obserwuje się znaczne obniżenie jakości życia, podobnie jak w przypadku chorych cierpiących z powodu migreny, napięciowych bólów głowy oraz klasterowych bólów głowy.

Ból szyi i karku oraz napięcie mięśni towarzyszy także innym rodzajom bólów głowy, może występować zarówno w migrenie jak i napięciowym bólu głowy. W leczeniu szyjnopochodnego bólu głowy ważną rolę odgrywa diagnostyka we współpracy z lekarzem specjalistą. Jeśli ból szyi nie jest on związany z patologią odcinka szyjnego kręgosłupa nie możemy określić go mianem szyjnopochodnego bólu głowy.

W zależności od lokalizacji oraz częstości występowania wyróżniamy następujące formy szyjnopochodnego bólu głowy:

 • Ból czołowy i około gałkowy, 
 • Ból potyliczny, 
 • Ból potyliczno – skroniowo – żuchwowy, 
 • Ból rozlany. 

Według różnych źródeł częstość występowania tego rodzaju bólu głowy wynosi od 0,5-0,8% do 2,5-13,7% u ogółu populacji i stanowi prawie 20% przyczyn przewlekłego bólu głowy. Okazuje się, że szyjnopochodny ból głowy aż czterokrotnie częściej występuje u kobiet. Szyjnopochodny ból głowy najczęściej występuje u osób po 40 roku życia.

Przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy związane są ze schorzeniami kręgosłupa.

Należą do nich zmiany w obrębie tkanek miękkich (urazy, zmiany wywołane przeciążeniem lub zmianami pochodzącymi z naczyń krwionośnych), części kostnych kręgosłupa (skrzywienia, zrośnięcie kręgów) oraz nerwowych (ucisk na nerwy).

Zdaniem wielu klinicystów początek szyjnopochodnego bólu głowy zazwyczaj wiąże się z wystąpieniem urazu (np. w wyniku wypadku samochodowego, upadku itp.).

“Warto jednak podkreślić, że nie u wszystkich pacjentów cierpiących na to schorzenie uraz kiedykolwiek miał miejsce.” Obecność zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zapalnych, pourazowych, nowotworowych czy infekcyjnych nie przesądza o wystąpieniu szyjnopochodnego bólu głowy, chociaż często mu towarzyszy.

Teoria dotycząca powstawania bólu szyjnopochodnego zakłada, że dochodzi do ucisku korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego przez otwory pomiędzy trzema pierwszymi kręgami szyjnymi.

To może powodować miejscowy ból w obrębie szyi, wrażliwość na ucisk oraz promieniowanie bólu do obszarów skóry unerwianych przez te korzenie.

Prawdopodobnie nerwy, które biegną w tych korzeniach nerwowych komunikują się z nerwem trójdzielnym odpowiadającym za unerwienie skóry twarzy, przez co mogą pojawiać się bóle okolicy gałki ocznej oraz twarzy.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, czynnik wywołujący lub związany z napadem szyjnopochodnego bólu głowy może być zawsze ten sam lub za każdym razem inny i może być to:

 • Pozycja szyi – nieprawidłowe ułożenie szyi na poduszce podczas spania lub praca obciążająca szyjny odcinek kręgosłupa polegająca chociażby na siedzeniu przed komputerem,
 • miesiączka, 
 • gwałtowana zmiana pozycji ciała, 
 • stres lub czynniki emocjonalne, 
 • czynniki dietetyczne 
 • u osób szczególnie wrażliwych nawet drobne bodźce mogą powodować napady bólu.

Należy wspomnieć, że w tej postaci bólu głowy wyróżniamy jeszcze trzy rodzaje w zależności od objawów klinicznych:

 • Postać prosta – najczęściej spotykana. Ból lokalizuje się w okolicy oka, a czasami także w okolicy tylnej części karku (potylicy). Zawsze pojawia się po tej samej stronie u danego pacjenta. Jeżeli atak przedłuża się, dolegliwości są szczególnie dotkliwe, czasami może przenosić się na drugą stronę. Niektórzy pacjenci opisują ten ból tak, jakby bolały ich zatoki. Czasami odczuwalny jest jako ucisk za gałką oczną. 
 • Postać naczyniowa – jest rzadsza, dotyczy wtedy także okolicy nosa – może pojawiać się przytkanie nosa lub wyciek, łzawienie z nosa. 
 • Postać migrenopodobna – w niektórych sytuacjach może przypominać atak prawdziwej migreny. Lokalizacja zawsze jest taka sama. Istotną różnicą jest to, że chory rzadko reaguje na klasyczne leki stosowane w migrenie, natomiast ulgę przynosi zastosowanie leczenia biorącego pod uwagę schorzenie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Leia também:  Que Pais Tem "porto Novo" Como Capital?

Jak w każdej chorobie niezwykle ważna dla leczenia jest odpowiednia diagnostyka lekarza specjalisty.

“Diagnostyka szyjnopochodnego bólu głowy opiera się na ustaleniu związku pomiędzy bólem głowy, a zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego.”          Jak w przypadku każdego bólu głowy, lekarz rozpoczyna diagnostykę od rozmowy z pacjentem oraz badania fizykalnego, którego częścią jest badanie neurologiczne. Postępowanie to zazwyczaj wystarcza do postawienia rozpoznania.

Ból karku – przyczyny, objawy, postępowanie przedlekarskie

Bóle karku występują prawie u wszystkich. Bardzo często narzekamy na drętwienie ramion i karku, a jakiekolwiek nim poruszanie sprawia ból.

Występowanie takich dolegliwości każdego dnia jest sytuacją niebezpieczną, która wymaga pilnej konsultacji z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny.

Ból karku może występować na skutek długotrwałego stresu, pracy w pozycji siedzącej lub spania w nieodpowiedniej pozycji.

Ból karku występuje zwykle jako konsekwencja napięcia mięśni oraz przeciążenia kręgów kręgosłupa.

Odkształceniom kręgosłupa szyjnego sprzyjają nie tylko wielogodzinne sesje przed komputerem i związane z nimi napięcia mięśni, ale także bierny sposób wypoczywania oraz spędzania wolnego czasu – często zamiast podpierać głowę i kręgi szyjne, podpieramy na oparciu samą głowę.

Winę może ponosić również wystawianie się na przeciąg, wówczas zimne powietrze podrażnia zakończenia nerwowe na skórze, tzw. korzonki. Do zawiania może dojść podczas jazdy samochodem czy z powodu odsuniętej szyby w pociągu podczas podróży. Nie należy zapominać zmianach zwyrodnieniowych, które pojawiać się mogą z wiekiem.

Ponadto brak aktywności fizycznej osłabia mięśnie karku. Brak jakichkolwiek ćwiczeń tych okolic powoduje brak stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, co objawia się bólem. Również podejmowanie wysiłku fizycznego bez wcześniejszej rozgrzewki może spowodować przypadkowe naciągnięcie mięśni i ból karku.

Niewłaściwa pozycja głowy ma duży wpływ na powstawanie dolegliwości bólowych karku. Zdarza się, że podczas pracy nasza głowa jest zbyt wysoko uniesiona, skręcona lub opuszczona. W dużej mierze zależy to od wysokości na jakiej znajduję się monitor komputera.

Wówczas dochodzi do napięcia mięśni, które uwidacznia się szczególnie po kilkugodzinnej pracy.

Warto wspomnieć, że przyjmowanie niewłaściwej pozycji przed komputerem może w następstwie powodować przykurcz mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków, powodujące ból o przewlekłym charakterze.

Diagnostykę zmian zwyrodnieniowych warto rozpocząć od pakietu badań reumatologicznych, oferowanych przez firmę uPacjenta, która specjalizuje się w pobieraniu materiału do badań w domu pacjenta.

Nerwoból zaczyna się stopniowym nasileniem bólów karku i głowy w okolicy potylicznej. Chory zmaga się z bólem najczęściej tuż po przebudzeniu. Oprócz dolegliwości bólowych karku, pojawiać się może wrażenie drętwienia, mrowienia oraz ograniczenie ruchów.

Sprawdź czy powinieneś skonsultować się z lekarzem? Przejdź samodzielnie przez wstępny wywiad medyczny.

W przypadku, gdy ból karku dokucza nam od czasu do czasu, nie należy się zbytnio martwić. Wystarczy zastosować domowe metody.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy ból karku występuje przewlekle – wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Specjalista powinien w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę tego bólu, a w razie konieczności przeprowadzić potrzebne badania. Wśród badań pomocnych w rozpoznaniu wyróżnia się:

 1. badanie krwi,

 2. badanie tomograficzne,

 3. badanie radiologiczne kręgosłupa szyjnego,

 4. badanie ultrasonograficzne przepływów w tętnicach kręgowych oraz szyjnych.

Podstawowe badanie laboratoryjne, które pomoże w diagnostyce bólu w okolicy karku, oferuje centrum medyczne DrDiagnoza.com.

Ból karku – postępowanie przedlekarskie

Jeżeli bóle karku nie wynikają z urazu tej okolicy, to w celu zmniejszenia lub wyeliminowania dolegliwości należy:

 1. wkładać pracę w usprawnienie ruchowe tej okolicy kręgosłupa za pomocą ćwiczeń ruchowych lub delikatnych masaży rozluźniających układ mięśniowo-więzadłowy oraz utrzymujących sprawność ruchową w stawach międzykręgowych, masaż leczniczy kupisz na medonetmarket.pl,

 2. pamiętać o prawidłowym położeniu głowy w stosunku do kręgów szyjnych i właściwą ruchomość w tym zakresie,

 3. bolące miejsca nacierać spirytusem salicylowym lub maścią/żelem rozgrzewającym, aby wzmocnić w ten sposób mięśnie karku i spowodować ich okresowe rozluźnienie, żel rozgrzewający kupisz na Medonet Market,

 4. usunąć ewentualne współistniejące ogniska zakażenia, które prowadzą do podtrzymywania procesu zapalnego w stawach międzykręgowych i tkankach otaczających te stawy,

 5. pamiętać o przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas leżenia oraz – jeżeli to możliwe – leżenie na twardym podłożu,

 6. wziąć ciepłą kąpiel, aby się zrelaksować i tym samym rozluźnić napięte mięśnie, wypróbować plastry chłodzące Mentholka,

 7. wystawić się na promienie słoneczne.

Jeśli zlecone postępowanie nie przynosi ulgi, należy skonsultować się z lekarzem. Nie czekaj z wizytą i umów wizytę z lekarzem rodzinnym w ramach NFZ za pośrednictwem portalu halodoctor.pl.

WAŻNE: należy pamiętać, że nie istnieją skuteczne sposoby leczenia dolegliwości zwyrodnieniowych; możemy jedynie zmniejszyć towarzyszące jej objawy – w tym celu stosuje się preparaty przeciwbólowe w formie doustnej lub maści oraz środki przeciwzapalne i witaminy. Dobre działanie mają również plastry rozgrzewające, które działają rozkurczająco.

Przykładem preparatu rozgrzewającego do stosowania zewnętrznego przy bólu karku jest przeciwbólowy krem CBD z glukozaminą. Tego rodzaju środek łagodzi bóle mięśniowo-stawowe.

Migrena to nie wyrok. Co pomaga na ból, który ścina z nóg

Jak wiadomo brak ruchu ma negatywny wpływ na nasz kręgosłup, dlatego podczas długotrwałej pracy przed komputerem należy robić sobie co jakiś czas przerwy. Należy wykonywać kilka obrotów głową (raz w lewo, raz w prawo). Ponadto zalecane jest wykonywanie kilka razy w tygodniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie szyi oraz obręczy barkowej.

 • Przykładowe ćwiczenia:
 • – prawą rękę połóż na swojej prawej skroni, a następnie przechylaj głowę w prawo jednocześnie stawiając jej opór ręką; następnie staraj się napierać głową w lewo, do tyłu oraz do przodu, blokując za każdym razem ruch głowy ręką;
 • – lewą ręką należy objąć głowę od tyłu, a następnie ułożyć na niej prawą dłoń i naciskać nią przez chwilę, aby zmusić głowę do przechylenia się w lewo; potem zmień stronę i powtórz;
 • – przechylaj głowę raz do tyłu, raz do przodu, potem do prawego oraz lewego ramienia; następnie możesz ją do oporu skręcić w lewo i prawo.

Osoby z bólem napięciowym mogą uzyskać ulgę stosując ciepłe okłady. W tym celu należy na karku położyć zmoczony uprzednio w ciepłej wodzie ręcznik lub termofor. Z kolei przy urazach, którym towarzyszy ból szyi i ograniczony ruch głową – zastosowanie znajdują zimne okłady, np. mrożonka owinięta ścierką, zimne kompresy dostępne w aptece.

Oprócz tego zaleca się spanie na jednej, najlepiej płaskiej poduszce zmniejszającej napięcie karku i barków.

Lekarze polecają zainwestowanie w poduszkę ortopedyczną, która posiada specjalne zagłębienie na głowę oraz wybrzuszenie pod szyję. Jej zaletą jest fizjologiczne ułożenie odcinka szyjne kręgosłupa oraz rozkurczanie napiętych mięśni.

Możesz wypróbować, również elektryczną poduszkę rozgrzewającą, która poprzez wydzielane ciepło rozluźnia mięśnie i niweluje ból karku.

UWAGA! Jeśli cierpisz na bóle karku unikaj spania na brzuchu z głową przekrzywioną w bok.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Źródła

 • Domowy Poradnik Medyczny, PZWL
 • Zgubne skutki nadstawiania karku Najpierw pojawia się delikatne mrowienie, potem odrętwienie, a na koniec niemal sztywne mięśnie ograniczają swobodne ruchy głową. Na bóle karku uskarżają się nie…
  1. Przezierność karku płodu
  2. Na ile wiarygodny jest wynik przezierności karkowej płodu w 12 tygodniu ciąży?
  3. Lek. Ewa Zarudzka
 • Bóle głowy w następstwie zmian w obrębie szyi i karku Bóle głowy w wyniku zmian w szyi i karku są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi (najczęściej), urazowymi lub są następstwem wypadnięcia jądra galaretowatego… Kazimierz Janicki
 • Sztywność karku Sztywność karku jest objawem, z którym prawdopodobnie spotkał się każdy z nas. Jest to odruchowa reakcja, którą można wywołać w sytuacji podrażnienia opon… Kazimierz Janicki
 • Kurczowy kręcz karku Kurczowy kręcz karku jest jedną z najczęściej spotykanych form dystonii. Przez pojęcie dystonii rozumie się niekontrolowane wzmożenie napięcia mięśni i ich… Andrzej Szczudlik
 • Stenoza kanału kręgowego Stenoza kanału kręgowego ma swoją przyczynę w zbyt wąskim kanale kręgowym, przez co uciskane są struktury rdzenia kręgowego. Znajduje się on w kanale kręgowym…
 • Torbiel Bakera Torbiel Bakera, zwana również cystą Bakera albo torbielą dołu podkolanowego, tworzy się pod kolanem i łatwo wyczuć ją w badaniu palpacyjnym. Nie stwarza…
 • Aclexa Aclexa to lek wydawany na receptę który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zawiera celekoksyb – substancję czynną, która przyczynia się…
 • Pierwsza taka operacja kręgosłupa Kolejny sukces lekarzy z Olsztyna. Tym razem eksperci ze Szpitala Dziecięcego wszczepili 7-letniemu chłopcu implant kręgosłupa wykorzystując tzw. technologię… PAP
 • Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie [WYJAŚNIAMY] Rwa kulszowa pojawia się zwykle w niespodziewanym momencie. Przeszywający, paraliżujący ból pleców i nóg, który nie pozwala wyjść z łóżka, zjawia się podczas byle… Adriana Siess

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*