Ból z prawej strony brzucha

Ból z prawej strony brzucha

Znajdź lekarza w okolicy

Ból z prawej strony brzucha

Wybierz termin i godzinę

Ból z prawej strony brzucha

Zarezerwuj wizytę

Ból z prawej strony brzucha

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Statystyki pokazują, że częściej odczuwamy ból po prawej stronie jamy brzusznej. Wiąże się to przede wszystkim z umiejscowieniem naszych narządów wewnętrznych, które często bywają przyczyną bolesnych dolegliwości. Po prawej stronie leży m.in.

wątroba, pęcherzyk żółciowy, część jelita cienkiego i grubego, narządy rodne, a także naczynia krwionośne i chłonne oraz nerwy.

Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że większość osób jest praworęcznych i przy wszelkich czynnościach, w tym sportach, obciąża układ kostno-szkieletowy i mięśnie po prawej stronie, co może przyczyniać się do powstawania bólu.

ZOBACZ TEŻ: Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Dokładna lokalizacja bólu

Zlokalizowanie źródła bólu w jamie brzusznej nie należy do zadań łatwych. Wiele osób ma problem z określeniem, w którym miejscu czują ból.

Czasem odczuwany ból jest ostry i rwący, dzięki czemu łatwo można wskazać jego źródło, czasem jednak rozlewa się po całym boku i odczuwany jest niemal wszędzie. Zlokalizowanie bolącego miejsca jest o tyle istotne, że może naprowadzić lekarza na prawdopodobną diagnozę.

Ważne jest również określenie charakteru bólu, czy jest ostry, kłujący, tępy, a może ostry. Należy również wziąć pod uwagę dolegliwości towarzyszące, a także sytuacje, które wpływają na zaostrzenie lub złagodzenie bólu.

Nie bez znaczenia są także współistniejące choroby czy niedawno przebyte operacje lub zabiegi. Może się bowiem zdarzyć, że ból brzucha wynika z istnienia chorób, toczących się poza obrębem jamy brzusznej.

Ból brzucha po prawej stronie (na górze)

 • Ostre zapalenie dróg żółciowych – pojawia się, gdy w wyniku zatoru żółć nie może swobodnie przepływać przez drogi żółciowe. Charakterystycznym objawem jest także podwyższona temperatura, dreszcze i kolka żółciowa. Przyczyną zatoru mogą być kamienie żółciowe, powiększone węzły chłonne czy guzy nowotworowe.
 • Kamica pęcherzyka żółciowego – ból brzucha pojawia się po zjedzeniu tłustego i ciężkiego posiłku. Odczuwany jest w okolicach prawego żebra lub środkowego nadbrzusza. Często towarzyszą mu wzdęcia, nudności oraz wymioty.
 • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – jest jednym z powikłań po kamicy pęcherzyka żółciowego. Chory odczuwa długo utrzymujący się, nasilony ból w okolicy podżebrowej, któremu towarzyszyć może wysoka gorączka, dreszcze, przyspieszone tętno.
 • Zapalenie trzustki – ma charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym wypadku chory odczuwa silny i narastający ból z prawej strony brzucha, który promieniuje na podbrzusze, plecy i klatkę piersiową. Często pojawiają się wymioty, wzdęcia i gorączka, a w ciężkiej postaci także spadek ciśnienia, zaburzenia świadomości i oddychania czy niedrożność jelit. Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się po zjedzeniu posiłku. Najczęściej chorzy skarżą się na bóle brzucha, wzdęcia i wymioty, uczucie pełności, biegunki i niekontrolowany spadek wagi.
 • Ropień wątroby – pojawia się w wyniku zakażenia. Ból nie jest charakterystyczny, dlatego czasem trudno o prawidłową diagnozę. Występować może gorączka, dreszcze, a także żółtaczka.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

Ból brzucha po prawej stronie (pod żebrem)

 • Choroby wątroby – chorująca wątroba nie boli, jednak w wyniku powiększenia (hepatomegalii) i narastającego ucisku, osoba chora może zacząć odczuwać ból w okolicach podżebrza. Przyczyną powiększenia wątroby może być zapalenie wątroby lub jej stłuszczenie, zastój krwi, choroby hematologiczne czy nowotwór wątroby.
 • Choroby jelit – przede wszystkim jelita grubego, a zwłaszcza okolic zagięcia wątrobowego okrężnicy. Ból może wynikać także z toczącego się procesu zapalnego, zakażeń bakteryjnych czy choroby uchyłkowej.

Ból z prawej strony brzucha

Ból brzucha po prawej stronie (na dole)

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego – charakteryzuje go silny i uporczywy ból brzucha. Na początku trudno określić jego lokalizację, gdyż chory odnosi wrażenie, że boli go cały brzuch. Z czasem dolegliwości odczuwane są po prawej stronie jamy brzusznej, powyżej pachwiny. Zapaleniu wyrostka towarzyszą również nudności i wymioty, utrata łaknienia oraz zatrzymanie gazów i stolca.
 • Kamica nerkowa – wynika ze znacznego lub całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerki, czego skutkiem jest dotkliwy ból, określany mianem kolki nerwowej. Promieniuje od lędźwi do podbrzusza, genitaliów i wewnętrznej powierzchni ud. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą nudności i wymioty, a także problemy z oddawaniem moczu.
 • Przepuklina pachwinowa – charakterystycznym objawem jest guzek pojawiający się w okolicy pachwiny (lub moszny), czemu towarzyszy ból w tym obszarze.
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – gdy bakterie z niższych partii układu moczowego przedostaną się do tych znajdujących się wyżej, może dojść do rozwoju bolesnego stanu zapalnego. Oprócz bólu, chory może mieć gorączkę, dreszcze, którym towarzyszą także nudności i wymioty.

Ból zlokalizowany w okolicy podbrzusza może wynikać także z problemów związanych z układem rozrodczym. U kobiet może świadczyć o rozwijającym się procesie zapalnym w obrębie macicy lub przydatków, a także torbielach jajników. Przyczyną silnego bólu może być także pęknięcie jajnika, ciąża pozamaciczna lub edometrioza.

W takiej sytuajci konieczna może się okazać wizyta u ginekologa. U mężczyzn zaś ból podbrzusza może sygnalizować o zapaleniu gruczołu krokowego lub najądrza, co rodzi konieczność wizyty u urologa. 

Ból brzucha w innych lokalizacjach

Do stosunkowo częstych przyczyn bólu w prawym boku brzucha zaliczyć należy nieprawidłowości w obrębie jelit.

Ich niedrożność może mieć różne źródła (kolka nerkowa, zapalenie otrzewnej, niedokrwienie jelit, zatkanie światła jelita), czego efektem jest ból brzucha, nudności, wymioty i problemy z wypróżnianiem.

Również zapalne choroby jelit oraz zespół jelita drażliwego mogą wywoływać ból po prawej stronie jamy brzusznej.

Za ból w górnych partiach prawej strony jamy brzusznej mogą odpowiadać schorzenia toczące się w okolicach klatki piersiowej, takie jak: zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zawał serca. Zdarza się także, że przyczyną jest choroba refluksowa przełyku.

Co robić, gdy boli nas brzuch?

Jeżeli ból jest łagodny i nie paraliżuje naszych codziennych obowiązków, możemy spróbować złagodzić go domowymi sposobami.

Ciepłe okłady oraz napary z ziół o działaniu rozkurczowym, jak rumianek, nagietek czy kozłek lekarski, powinny pomóc przy bólu o niedużym natężeniu. Doraźnie można również sięgnąć po środki przeciwbólowe. Jeśli jednak ból narasta, lepiej nie odkładać wizyty u lekarza rodzinnego.

W tej sytuacji zrezygnujmy z leków przeciwbólowych, gdyż zagłuszają one ból, który przecież może pomóc lekarzowi w ustaleniu diagnozy. Najlepiej udać się z wizytą do lekarza rodzinnego lub internisty, który przeprowadzi wstępną diagnozę i ewentualnie skieruje nad do specjalisty.

Naszybciej wizytę zarezerwujemy poprzez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziemy tysiące wolnych terminów do wielu specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: Morfologia krwi – jak interpretować wyniki?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Tagi:  ból w prawym boku brzucha ból brzucha po prawej stronie internista ból brzucha gastrologia

Więcej artykułów

Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony. Co oznacza?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ból z prawej strony brzucha
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Leia também:  Alkoholowe stłuszczenie wątroby – objawy, dieta i leczenie

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Ból w prawym boku – co może oznaczać kłucie i tępy ból po prawej stronie brzucha, pod żebrami oraz promieniujący do pleców?

Ból z prawej strony brzucha Pojawienie się bólu w prawym boku może świadczyć o chorobach wątroby, trzustki, jelit, a także dolegliwościach ginekologicznych iktoriya Kuzmenkova/123RF

Ból w prawym boku bywa objawem różnych jednostek chorobowych, a w niektórych przypadkach również stanów zagrażających życiu. W zależności od przyczyny miewa inny charakter i nasilenie, często pojawia się też w odmiennych sytuacjach i wiąże się z występowaniem objawów towarzyszących. Wyjaśniamy, co może boleć z prawej strony brzucha, podbrzusza i pleców, oraz dlaczego w sytuacji, gdy dolegliwości osiągają znaczne natężenie i utrzymują się przez kilka dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Ból w prawym boku jest objawem niecharakterystycznym, który może pojawić się w przebiegu wielu schorzeń, dotyczących m.in. wątroby i pęcherzyka żółciowego, a także przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Może ponadto wskazywać na choroby ginekologiczne oraz stany zapalne w jelicie cienkim i grubym.

Dla wstępnego ustalenia przyczyny występowania bólu w prawym boku ważne jest precyzyjne określenie lokalizacji bolącego miejsca. Określając miejsce występowania, moment pojawiania się, charakter oraz czas utrzymywania się dolegliwości można wstępnie wskazać prawdopodobną jednostkę chorobową, która jest jego źródłem:

 • Gniotący ból z prawej strony pod żebrami, pojawiający się nagle i promieniujący do prawej łopatki może wskazywać na kamicę żółciową. W takim przypadku objawami współwystępującymi są nudności, wymioty i wzdęcia.
 • Ostry ból brzucha po prawej stronie, który nasila się pod wpływem ucisku lub jego zwolnienia może wskazywać na zapalenie otrzewnej. W takim przypadku do wzrostu natężenia bólu doprowadza też każdy ruch ciała. Można zaobserwować wystąpienie obrony mięśniowej, czyli wzmożone napięcie mięśni powłok brzusznych. Jeżeli chory nie otrzyma natychmiastowej pomocy medycznej, schorzenie może doprowadzić do jego śmierci. Zapalenie otrzewnej często jest wynikiem ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, który daje podobne objawy do opisanych wyżej.
 • Długotrwale występujący ból z prawej strony brzucha, może wskazywać na przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. W pierwszym przypadku mogą pojawić się też wzdęcia i zaparcia. Dla problemów z pęcherzykiem żółciowym charakterystyczne jest natomiast nasilenie objawów po spożyciu tłustych i smażonych potraw. Objaw ten może też wskazywać na nowotwór jelita grubego, w tym na raka okrężnicy. W takim przypadku, objawem współwystępującym może być niedokrwistość.
 • Ból z prawej strony brzucha, promieniujący do krocza i krzyża i o charakterze pulsującym może towarzyszyć tętniakowi aorty brzusznej. Schorzenie wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej, bowiem pęknięcie tętniaka często prowadzi do wystąpienia wstrząsu krwotocznego. Bez szybkiej pomocy medycznej konsekwencją będzie śmierć chorego.
 • Ból w prawym boku zlokalizowany w górnej ćwiartce brzucha może wskazywać na dolegliwości ze strony wątroby i trzustki.
 • Ból w prawym boku nasilający się po jedzeniu może wskazywać na choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby. Bez względu na przyczynę konieczna jest wtedy zmiana sposobu odżywiania na dietę lekkostrawną. Nie obejdzie się bez wyeliminowania potraw tłustych, smażonych, alkoholu, tytoniu i napojów gazowanych.
Leia também:  Como Convencer Alguem A Fazer O Que Eu Quero?

W sytuacji, gdy dolegliwościom bólowym z prawej strony tułowia towarzyszą nudności, wymioty, zażółcenie skóry i białek oczu, zaciemniony mocz i odbarwiony stolec, przyczyną mogą być choroby wątroby, takie jak ostra niewydolność albo wirusowe bądź polekowe zapalenie wątroby, a także schorzenia trzustki.

Bóle pojawiające się w prawym boku czasem promieniują do pleców. Schorzenia, które mogą wywołać taki objaw, to m.in.:

 • kamica żółciowa,
 • kamica nerkowa,
 • zapalenie nerek,
 • dyskopatia,
 • choroby reumatyczne,
 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • wady postawy,
 • urazy i przeciążenia kręgosłupa.

Ból po prawej stronie brzucha, który może być też odczuwany w tylnej części tułowia, bywa spowodowany przez choroby w obrębie układu trawienia, takie jak:

 • Dieta wątrobowa – co jeść, a czego nie?
 • Dieta FODMAP w leczeniu IBS

Ból w prawym podbrzuszu może mieć związek z dolegliwościami o charakterze ginekologicznym. Mogą one wynikać z bolesnego miesiączkowania lub wskazywać na owulację. Nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie występowały.

Choroby, które najczęściej wywołują ból po prawej stronie brzucha, to m.in.:

 • endometrioza– wiąże się z migracją komórek endometrium poza jamę macicy i ich krwawieniem podczas okresu,
 • torbiel jajnika – dolegliwości bólowe mogą wskazywać na pęknięcie torbieli,
 • skręt jajnika – w tym niebezpiecznym stanie ból ma charakter ostry i narastający,
 • zapalenie przydatków – występujący wtedy ból jest rozlany i może być odczuwany obustronnie. W stanie przewlekłym zapalenie przydatków może stać się przyczyną niepłodności.

Ból w prawym boku występujący w ciąży może wydawać się niepokojący, często jednak nie ma związku ze stanem chorobowym. Dolegliwości mogą wynikać ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki.

Inną przyczyną kłucia w prawym boku może być ucisk, jaki wywiera powiększająca się macica na sąsiadujące z nią narządy.

Ból może być też wywołany ruchami płodu lub wskazywać na zwykłą kolkę, która jest częstym stanem u ciężarnych kobiet. 

Jeżeli ból w boku podczas ciąży osiąga znaczne natężenie i gdy towarzyszą mu niepokojące objawy, takie jak np. krwawienie z pochwy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Objawy takie mogą wskazywać na poronienie.

Nawet jeżeli nie pojawiają się żadne inne symptomy, ból po prawej stronie brzucha u ciężarnej nie powinien być ignorowany, gdyż może wymagać podjęcia natychmiastowych działań. 

Ból w prawym boku, który utrzymuje się, nasila lub przyjmuje charakter ostry, wymaga konsultacji lekarskiej.

Diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnego wywiadu, w trakcie którego lekarz zadaje pytania na temat charakteru bólu i miejsca jego występowania. Po wykonaniu badania przedmiotowego, które pozwala na określenie m.in.

stopnia natężenia dolegliwości, zlecone zostaną badania laboratoryjne i obrazowe, do których należy m.in.:

 • morfologia krwi,
 • badanie moczu,
 • RTG jamy brzusznej,
 • USG jamy brzusznej,
 • badanie ginekologiczne – zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych.

Inne badania, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny bólu, to oznaczenie w krwi wskaźników OB i CRP, poziomu bilirubiny, a także AST, ALP i ALT. Leczenie ma charakter przyczynowy, co oznacza, że terapia obejmuje pierwotną przyczynę występowania bólu, a nie jedynie sam objaw.

Ból brzucha z prawej strony ALFA-LEK

Uporczywy ból zlokalizowany z prawej strony brzucha w większości przypadków świadczy o poważnych chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego i nie należy go bagatelizować. Może być też oznaką chorób toczących się poza obrębem jamy brzusznej i sygnalizować choroby serca i płuc.

Ból brzucha z prawej strony na dole:

– bardzo silne skurcze, ból tzw. rozlany, odczuwalny w dole brzucha, stan podgorączkowy, nudności, brak apetytu, dreszcze – te objawy mogą sugerować zapalenie jajnika lub jajowodów. Należy w miarę możliwości, jak najszybciej zasięgnąć porady ginekologicznej.

– piekący ból podczas wypróżniania i oddawania moczu, wyczuwalny guz w pachwinie – sygnalizują przepuklinę pachwinową. U mężczyzn ból często promieniuje do moszny.

– ból kolkowy w okolicy lędźwiowej często promieniujący do spojenia łonowego i ud, któremu towarzyszą takie objawy, jak: uczucie parcia na mocz, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty, dreszcze, ogólne złe samopoczucie – to symptomy kamicy nerkowej oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wymagana natychmiastowa wizyta u lekarza urologa.

– ból o różnym natężeniu w tej części brzucha może sygnalizować u kobiet zapalenie śluzówki macicy, endometriozę, torbiel jajnika, pęknięcie jajnika (wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej), a u mężczyzn zapalenie najądrza lub zapalenie gruczołu krokowego.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami:

– pulsujący ból, który promieniuje do pachwiny oraz do krzyża, jest bardzo niebezpieczny i wskazuje na tętniaka aorty brzusznej. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka, wówczas następuje wstrząs krwotoczny i bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Sprawa wymaga jak najszybszej interwencji chirurga naczyniowego.

– tępy ból kolkowy o silnym charakterze, promieniujący do łopatki i pleców jest oznaką kamicy żółciowej. Dodatkowe objawy, to: wymioty, brak apetytu, wzdęcia, nudności, zgaga. Ból nasila się po zjedzeniu obfitego (tłustego) posiłku. Dolegliwości bólowe mogą trwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

– długo utrzymujący się silny ból z typowymi towarzyszącymi objawami: przyspieszone tętno i oddech, stan ogólnego rozbicia, gorączka, dreszcze – przeważnie informują o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

– ból przewlekły na wysokości pasa może świadczyć o przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W niektórych przypadkach może wskazywać na nowotwór okrężnicy. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha z prawej strony na górze:

– ból postępujący w tej części brzucha może wskazywać na zapalenie wątroby. Towarzyszące objawy, to: nudności i wymioty, gorączka, stan ogólnego osłabienia i rozbicia. Konieczna konsultacja lekarska.

 • – ból występujący z żółtaczką, dreszczami, gorączką może wskazywać na ropień wątroby.
 • – silny, opasujący ból promieniujący do pleców, łopatki, podbrzusza, któremu towarzyszy przyspieszona akcja serca, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, skąpomocz, problemy z oddychaniem – wskazuje na ostre zapalenie trzustki.
 • przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się tym, że ból występuje po spożyciu posiłku, razem z uczuciem pełności w jamie brzusznej, wymiotami, wzdęciami, biegunką, nagłą utratą masy ciała, okresową żółtaczką.

Przyczyną bólu brzucha z prawej strony mogą być również dolegliwości umiejscowione w obrębie klatki piersiowej np. zawał serca (mogą towarzyszyć nudności i wymioty), choroba refluksowa przełyku, zapalenie przełyku, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Ustalenie przyczyny bólu brzucha z prawej strony nie jest łatwą sprawą. Ogromne znaczenie ma czas, w którym zostaje podjęte leczenie, więc nie należy lekceważyć dolegliwości i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 • gastrolog
 • kardiolog
 • ginekolog
 • urolog

POWRÓT

Tagi:

ból brzucha, jajowody, jajnik, przepuklina, nerki, kamica żółciowa

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha – co często jest za niego odpowiedzialne?

Ból brzucha to dolegliwość, z którą zmagają się pacjenci w różnym wieku. Bardzo często jest objawem zatrucia pokarmowego na tle wirusowym lub bakteryjnym. Może też świadczyć o poważnej chorobie toczącej się w organizmie. Aby to sprawdzić, trzeba wykonać zlecone badania diagnostyczne.

O przyczynę bólu brzucha wskazuje szereg czynników. Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz na badaniu przedmiotowym połączonym z ultrasonografią jamy brzusznej. Jeśli to konieczne, diagnostykę poszerza się o badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. O czym świadczy ból brzucha po lewej stronie, a o czym dolegliwość w innym miejscu?

Do jakiego lekarza powinien iść chory z bólem brzucha?

Ból brzucha to bardzo często spotykana przypadłość. Zdarza się zarówno dzieciom, kobietom ciężarnym, jak i osobom w podeszłym wieku.

Jego obecność jest efektem negatywnego działania szeregu czynników – niestrawności, zatruć pokarmowych lub poważnych chorób przewodu pokarmowego.

Ze względu na złożoną etiologię, do prawidłowego rozpoznania konieczna jest diagnostyka laboratoryjna i obrazowa.

Przyczynę dolegliwości można poznać także na podstawie lokalizacji. Ból brzucha po prawej stronie nierzadko sugeruje kłopoty z wątrobą lub wyrostkiem robaczkowym. Z kolei bóle w dole brzucha są zjawiskiem towarzyszącym zatruciu pokarmowemu lub ciąży. Dolegliwości z lewej strony jamy brzusznej to często zwiastun choroby jelit.

Ból bywa także sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego. Jeśli nie mija i okresowo nasila się, warto zgłosić się do specjalisty. Bóle brzucha można skonsultować z lekarzem internistą lub gastrologiem na różne sposoby: podczas wizyty w placówce, telefonicznie lub dzięki czatowi internetowemu.

Leia também:  Como É O Muco De Quem Toma Anticoncepcional?

Tego typu usługi wymagają wykupienia abonamentu z dostępem do Wirtualnej Przychodni.

Czy ból brzucha z lewej strony powinien zaniepokoić?

Rozpoznanie przyczyny bólu brzucha jest bardzo często zależne od innych, współistniejących objawów, np. trudności w oddawaniu stolca, nudności lub nagłego wzrostu temperatury.

Jeśli takie symptomy towarzyszą bólowi brzucha po lewej stronie, istnieje podejrzenie, że chory ma uchyłki jelita grubego.

Choroba w początkowym stadium nie stanowi powodu do niepokoju, ale bardzo szybko może się przeistoczyć w poważny stan zapalny, który wymaga leczenia farmakologicznego.

O czym świadczy ból brzucha po prawej stronie?

Bóle brzucha zlokalizowane z prawej strony jamy brzusznej mogą być zwiastunem szeregu chorób np.:

 • zespołu jelita wrażliwego – wyznacznikiem tego schorzenia są nie tylko stale utrzymujące się dolegliwości bólowe, lecz także nieustanne biegunki. Charakterystycznym objawem jest również ból brzucha po jedzeniu;
 • stanów zapalnych jelit – nierzadko wymagają one interwencji chirurga i terapii na oddziale szpitalnym. Mogą prowadzić do niedrożności jelit i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego;
 • choroby refluksowej przełyku – oprócz bólu brzucha towarzyszą jej również inne symptomy: uporczywe pieczenie w przełyku, uczucie ciężkości w żołądku po spożyciu posiłku oraz odbijanie;
 • stanów zapalnych wątroby – charakterystycznym symptomem jest powiększenie obwodu brzucha i zażółcenie powłok skórnych oraz białek oczu;
 • zapalenia trzustki – to stan zagrażający życiu chorego. Jeśli dolegliwości są silne, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Przewlekły ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie sugeruje niekiedy obecność nowotworu. Stale powtarzające się dolegliwości warto skonsultować ze specjalistą.

Ból w dole brzucha – czy jest powodem do niepokoju?

Ból w dole brzucha nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Nie znaczy to jednak, że powinno się go bagatelizować.

Bóle podbrzusza mogą być sygnałem, że układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo, a pacjent ma stan zapalny pęcherza lub chorobę nerek.

Jeśli chory ma dodatkowo nudności, wymioty i gazy, może być to zapowiedzią ataku kolki żółciowej, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Częste bóle brzucha pojawiają się u kobiet ciężarnych. Nie zawsze jest to normalne zjawisko, zwłaszcza gdy kobieta krwawi lub ma niewielkie plamienie. W takich sytuacjach powinna się pilnie skonsultować z ginekologiem prowadzącym, ponieważ silny ból brzucha w ciąży może świadczyć o zbliżającym się poronieniu.

Ból brzucha u dziecka

Ból brzucha i biegunka u dziecka jest typowym objawem zatrucia pokarmowego, choć może świadczyć także o innej poważnej chorobie przewodu pokarmowego. Nierzadko jest to również sygnał choroby mającej podłoże wirusowe, która wymaga hospitalizacji. Przewlekła biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża zdrowiu.

Przyczyną bólów brzucha u dzieci są też sytuacje stresowe. W takich przypadkach ujawniają się objawy somatyczne, z którymi można sobie poradzić dzięki środkom uspokajającym lub zabierając dziecko do psychologa.

Ból w prawym podżebrzu. O czym sygnalizuje nam organizm?

Odczuwasz ból i nieprzyjemne dźganie z prawej strony brzucha pod żebrami? Większości z nas nasuwają się kłopoty z wątrobą. Jednak nie zawsze tylko ona odpowiada za ten rodzaj bólu.

Przyczyny mogą być różne i nawet doświadczony lekarz nie jest w stanie “od ręki” wskazać jednoznacznej przyczyny. Musi on zlecić szczegółowe badania, aby dokładnie móc stwierdzić, co wywołuje ból i dyskomfort.

W tym artykule postaramy się dowiedzieć, co mówi ból w prawym podżebrzu, a także podpowiemy co robić w takich przypadkach, a czego unikać.

Treść:

Przyczyny bólu niezwiązane z chorobą

Ból po prawej stronie może nie być związany z chorobą wątroby lub innych narządów. Czasami uczucie mrowienia i ucisku może być spowodowane:

 • szybkim biegiem (zwłaszcza gdy nie ćwiczysz regularnie i nie jesteś do tego przyzwyczajony)
 • u kobiet w czasie ciąży lub przy zbliżającej się miesiączce

Jeżeli wyeliminujesz te możliwości, możesz podejrzewać, że jest to związane z patologią układu wątrobowo-żółciowego, do którego zalicza się wątroba, woreczek żółciowy z drogami żółciowymi lub ze stanem chorobowym innego narządu.

Skąd pochodzi „sygnał bólu”?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wątroba sama w sobie nie boli, ponieważ nie ma nerwów odpowiedzialnych za ból.

Boleć mogą inne narządy, lub ból może być wywołany stanem zapalnym tkanek znajdujących się blisko wątroby.

  W wątrobie może boleć jedynie jej krawędź, jednak są to skrajne przypadki, np. gdy cierpisz na marskość wątroby lub zapalenie wątroby.

We wszystkich innych przypadkach ból w prawym podżebrzu wskazuje na problemy z innymi narządami, na przykład:

 • dysfunkcja trzustki
 • wrzody
 • kolki nerkowe
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego (z kamieniami lub bez)
 • zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego
 • choroby prawego płuca
 • naruszenie nerwów międzyżebrowych po prawej stronie
 • choroby onkologiczne

Jak widzisz, istnieje szereg chorób, mogących sygnalizować się bólem prawego podżebrza.  W związku z tym tylko szczegółowe badania mogą dać, jasną i prawidłową diagnozę.

Możliwe zachorowania i związane z nimi objawy

Przeanalizujemy teraz bardziej szczegółowo powyższe możliwości.

 1. Zaburzenia pęcherzyka żółciowego. Chory pęcherzyk żółciowy daje między innymi ból w prawym podżebrzu. Jeżeli nie pracuje on prawidłowo, może prowadzić to do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Ostre zapalenie może, powodować silny ból z prawej strony. Może on być również odczuwalny na łopatce i ramieniu. Przy problemach z pęcherzykiem żółciowym mogą również pojawić się nudności i wymioty.
 2. Zaburzenia dróg żółciowych. Dolegliwości tej oprócz odczuwalnego bólu, zwykle towarzyszy pogorszenie apetytu, wyraźna gorycz w ustach oraz zły nastrój.
 3. Choroby wątroby (najczęściej zapalenie wątroby). Ostre zapalenie wątroby daje silne odczucie bólu, ale także objawia się wysoką gorączką. Osoba jest osłabiona, a skóra oraz białko oka, przybiera odcień żółty (żółtaczka). Przewlekłe zapalenie wątroby może nie dawać w ogóle objawów. Choroby wątroby często powodują wzdęcia, nietolerancję na tłuste potrawy, nudności oraz powiększenie wątroby (wyczuwalne przez brzuch).
 4. Zapalenie trzustki. Jeżeli choroba jest odmianie ostrej, ból obejmuje obszar dookoła tułowia (“pas”) i jest bardziej odczuwalny w górnej części ciała. Typowe objawy ostrego zapalenia trzustki to: wysoka gorączka, silny ból, nudności i wymioty, biegunka (stolec tłuszczowy), wzdęcia. Może wystąpić również nieprzyjemny posmak w ustach.
 5. Choroba nerek. Problemy z nerkami również mogą objawiać się bólem prawego podżebrza, a nawet bólem łopatki. Innym objawem jest częste oddawanie moczu (bolesne), gorączka, obrzęk. Może wystąpić również krwiomocz.
 6. Choroby dwunastnicy. W tym wypadku częściej ból odczuwamy z lewej strony, jednak nie jest to reguła i możemy odczuwać go również w prawym podżebrzu. Innymi objawami są: częste oddawanie gazów, nudności i częste odbijanie.

Jak widzisz nie tylko wątroba, może powodować ten rodzaj bólu. Jeżeli odczuwasz ból i nie przechodzi on po kilku dniach lub jest silniejszy niż początkowo, koniecznie udaj się do lekarza w celu wykonania badań.

Co można, a czego nie można robić?

Jeżeli ból nie jest zbyt silny, możesz wziąć leki przeciwbólowe (Paracetamol, Ibuprom) lub rozkurczowe (No-spa, Buscopan, Drotafemme Forte). Jeśli jest zbyt silny, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli masz kogoś, kto może Cię tam zawieźć, skorzystaj z pomocy, jeśli nie wezwij karetkę. Jeżeli niepokoją Cię objawy, udaj się do lekarza rodzinnego lub gastrologa.

Czego nie należy robić. W tej sytuacji nie maskuj bólu ciepłymi okładami. Jak już wiesz, przyczyny takiego bólu są różne i należy koniecznie znaleźć przyczynę.

Jeśli to będzie zwykła kolka nerkowa, ból może zniknąć po wykonaniu ciepłego okładu, ale przyczyna może być dużo poważniejsza, a kojąc ból, możesz narazić się na znaczne pogorszenie zdrowia.

Być może potrzebna jest nawet operacja, więc najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem.

Zapobieganie chorobom wątroby

O wiele łatwiej i taniej jest zapobieganie chorobie niż jej leczenie. Niestety, choć to każdy wie, często ignorujemy to. Nie odżywiamy się zdrowo, a nawet jak wystąpią już lekkie objawy, również nie idziemy do lekarza, czekając, aż samo przejdzie.

Co można zrobić, aby uniknąć problemów z wątrobą? Istnieje wiele zaleceń w tym zakresie, poza tym wszystkie są niezwykle proste:

 • rezygnacja z jedzenia tłustych potraw (fast food, tłuste mięso)
 • ograniczenie alkoholu
 • regularne badania USG brzucha (raz w roku)
 • przy dłuższym stosowaniu antybiotyków, leków hormonalnych  skontrolować stan wątroby. Podczas ich stosowania warto przyjmować leki chroniące wątrobę (np. Heparen)
 • utrzymywać zdrowy tryb życia
 • nie leczyć się na własną rękę, tylko korzystać z wiedzy lekarza

Dbanie o stan wątroby nie jest bardzo trudny. Wątroba ma możliwość samoregeneracji, więc nawet jeśli zachoruje, jest duża szansa na wyzdrowienie. Do nas należy jedynie odpowiednia o nią troska, aby jej nie uszkodzić.

Podsumowanie

Ból w prawym podżebrzu niekoniecznie wiąże się z problemami wątroby. Są najmniej cztery narządy, których schorzenia objawiają się w ten sposób. Dlatego czując ból i dyskomfort koniecznie udaj się do lekarza, aby szybko i odpowiednio zadziałać. Wątroba jak już wiesz, nie boli sama z siebie, więc gdy już odczuwasz ból to pora odwiedzić medyka. I nie ma wymówek.

Choroby innych narządów mogą przebiegać długo w sposób bezobjawowy, więc jeśli pojawią się niepokojące Cię objawy, nie bagatelizuj ich. I pamiętaj – zapobieganie jest prostsze niż leczenie.

Życzymy zdrowia.​

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*