Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

Ból przedramienia jest dolegliwością, mogącą spotkać każdego z nas. Bolesne przedramię utrudnia wykonywanie różnego rodzaju codziennych czynności. Znacząco wpływając na obniżenie naszego komfortu, wykluczając nas zarówno z prywatnego, jak i zawodowego aktywnego życia.

Nawigacja:

Ból przedramienia – lokalizacja i charakterystyka

Przedramię jest częścią kończyny górnej, obejmującą obszar od stawu nadgarstkowego do stawu łokciowego. W rejonie tym znajdują się poprzecznie prążkowane mięśnie, podzielone na grupę przednią, boczną i tylną.

Wśród tych grup występuje 19 typów mięśni, a każdy może generować dolegliwości bólowe, spowodowane różnego rodzaju przyczynami.

Bolące mięśnie przedramienia – przyczyny zależnie od miejsca

 • Najczęstszą przyczyną ostrych stanów bólowych, obejmujących mięśnie przedramienia, jest uraz tej okolicy lub nadmierne jej przeciążenie.
 • Ból w przedramieniu może być spowodowany stanem zapalnym przyczepów ścięgnistych do kości. Jest to skutkiem nadwyrężenia kończyny górnej, na przykład w trakcie uprawiania sportu.
 • Coraz częściej ból przedramienia przy łokciu często jest objawem tak zwanego łokcia tenisisty. Objawia się on się dyskomfortem po bocznej stronie stawu łokciowego.
 • Ból mięśnia przedramienia prawej ręki nierzadko jest wywołany codzienną, długotrwałą pracą przy komputerze, powodująca zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
 • Jeżeli cierpimy na ból przedramienia przy podnoszeniu ręki, a pierwsze objawy pojawiają się w godzinach nocnych, możemy spodziewać się rozwoju zespołu cieśni nadgarstka, dotykającego coraz większą liczbę osób. Oprócz bólu nadgarstka, w schorzeniu tym występuje także ból przedramienia i łokcia, nasilający się podczas zginania całej dłoni.
 • Ból przedramienia lewej ręki czy też ból mięśni ręki prawej, połączony z obrzękiem i zasinieniem, może być również spowodowany złamaniem kości na skutek urazu. Uraz tego wymagaa jak najszybszej konsultacji u lekarza chirurga bądź ortopedy.
 • Istnieje także ból przedramienia przy bicepsie, który może być dolegliwością promieniującą od strony przedramienia. Stąd istotna jest właściwa, specjalistyczna diagnostyka, pozwalająca wykryć lokalizację i przyczynę takiego stanu.

Jak zwalczyć ból w przedramieniu?

Zarówno ból lewego przedramienia, jak i ból prawego przedramienia, które jest wiodącą stroną u osób praworęcznych, może w istotny sposób zaburzyć możliwość wykonywania codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, zmywanie naczyń czy pracę zawodową.

Stąd tak ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Umożliwi one skuteczne pozbycie się przewlekłego bólu w jak najkrótszym czasie. Najlepsza maść na ból przedramienia – czym smarować bolące przedramię?

Maść na ból przedramienia jest skutecznym sposobem zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości tej okolicy. Działając miejscowo, szybko i efektywnie niweluje bolesność, nie obciążając organów wewnętrznych – jak ma to miejsce w przypadku stosowania tabletek przeciwbólowych.

Część preparatów na bolące przedramię wykazuje również działanie przeciwzapalne. Nierzadko maść jest także rozgrzewająca, dodatkowo wspierając lecznicze rezultaty. Dobrze dobrana maść na ból przedramienia przyniesie pożądaną ulgę, pozwalając na normalną aktywność.

Spośród preparatów na dolegliwości przedramienia największą popularnością cieszą się Harpagon Forte Max, żel Flexiseq, Bengay, oraz Difortan.

Najlepsze maści na ból w pośladkachPlusyMinusy
Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?1. Harpagon Forte Max – to bardzo popularna wśród sportowców maść, zawierająca w sobie czarci pazur, będący naturalnym środkiem o charakterze przeciwbólowym, wspomagającym leczenie stanów zapalnych i reumatycznych. Aplikacja produktu odbywa się przez wmasowanie niewielkiej ilości w miejsce bólu. Maść skutecznie zwalcza ból mięśni i stawów. Sprawdzi się w łagodzeniu bólu mięśni pośladków. Więcej szczegółów na: https://harpagonforte.pl/
 • Szybko znajduje źródło bólu i skutecznie go neutralizuje.
 • Dzięki naturalnym składnikom stosowanie maści Harpagon Forte Max jest zupełnie bezpieczne.
 • Pomaga nawet przy bardzo intensywnych i silnych bólach.
 • Nie pozostawia śladów na skórze.
 • Środek jest wydajny, jedna tubka wystarcza na długi okres czasu.
 • Środek nie jest ogólnodostępny w aptekach.
 • W przypadku braku odpoczynku przy nadwyrężonych mięśniach, maść należy stosować dłużej niż w przypadku porządnej regeneracji.
 • Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu? 2. Altacet To popularny żel, przeznaczony do stosowania miejscowego. Ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Dobrze sprawdzi się przy występowaniu umiarkowanych bólów mięśni pośladka.
 • Przyjemny, niedrażniący zapach.
 • Produkt jest ogólnodostępny.
 • Zaletą jest wydajność żelu Altacet, jedno opakowanie wystarcza na długo.
 • Preparat może wywoływać reakcje alergiczne.
 • Nieskuteczny przy silniejszych dolegliwościach.
 • Niestety najlepiej radzi sobie w przypadku prewencji – nim wystąpi poważniejszy ból pourazowy.
 • Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?3. Maść bursztynowa – to naturalny, znany od dawna środek na stany reumatyczne, bóle mięśni oraz stawów. Ma działanie rozgrzewające oraz rozluźniające. Dzięki naturalnym składnikom, stosowanie maści jest bezpieczne dla dzieci i osób starszych.
 • Produkt jest ogólnodostępny.
 • Przyjemne działanie rozgrzewające.
 • Maść bursztynowa jest bezpieczna w stosowaniu
 • Działanie maści ma charakter krótkotrwały,
 • Preparat nie działa w przypadku mocniejszych urazów.
 • Należy wcierać maść kilka razy dziennie, aby przyniosła oczekiwany efekt.
 • Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu? 4. Maść końska chłodząca – Zalecana przy występujących bólach kostno-stawowych. Często wybierana przez sportowców po intensywnym treningu, celem rozluźnienia mięśni. Działa rozgrzewająco.
 • Skutecznie neutralizuje napięcia występujące w mięśniach pośladków.
 • Jest ogólnodostępna.
 • Nazwa wywodzi się od przeszłego stosowaniu na zwierzętach, którym relatywnie szybko przywracała sprawność.
 • Wyróżnia się nieprzyjemnym, drażniącym zapachem, przez co nadaje się do stosowania jedynie na noc.
 • Może powodować dosyć drastyczne reakcje alergiczne i podrażnienia.
 • Maść na ból przedramienia jest produktem często stosowanym przez osoby cierpiące na dolegliwości mięśni i kości w tej okolicy. Dzięki miejscowemu działaniu, szybko i skutecznie przynosi ulgę w bólu, łagodząc również stan zapalny. Jeżeli doskwiera Wam bolące przedramię, warto postawić na preparat cieszący się największym uznaniem użytkowników – Harpagon Forte Max.

  Ból mięśni przedramienia – domowe metody leczenia

  Jeżeli chcemy ograniczyć dolegliwości bólowe mięśni przedramienia, warto wypróbować domowe metody leczenia. Są one stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i nie wymagają wizyty u lekarza. Można odciążyć bolącą rękę, ograniczając do minimum poruszanie nią przez okres kilku dni, co pomoże szybciej zregenerować bolące tkanki.

  Możemy stosować doustne środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Te jednak zawierają długą listę przeciwwskazań, przez co nie mogą być spożywane przez określoną grupę ludzi. Warto także wspomóc się preparatami w formie maści i żelów, działających punktowo w miejscu bólu, nie wpływających negatywnie na cały organizm.

  Godnym polecenia jest preparat Harpagon Forte Max, który poprzez zastosowanie innowacyjnych składników skutecznie eliminuje bóle mięśni i stawów, dzięki czemu jest najchętniej używanym zewnętrznym preparatem przeciwbólowym.

  Ograniczenie ruchu wraz z aplikowaniem żelu przeciwbólowego często jest skuteczną metodą, pozwalającą na wyleczenie bólu przedramienia.

  Metody specjalistyczne na bóle w okolicach przedramienia

  W przypadku, gdy domowe metody nie przynoszą pożądanych skutków, lub chcemy dodatkowo wspomóc ich działanie, można skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się rehabilitacją i likwidowaniem stanów bólowych. Możemy zdecydować się na fizjoterapię, która poprzez zastosowanie różnych urządzeń.

  Takich jak prądy TENS, pole magnetyczne, krioterapię czy laser, pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z bólem przedramienia. Fizjoterapeuta może stosować także naświetlanie lampą leczniczą Solux, oraz zalecić odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, mające wzmocnić bolesne przedramię. Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  Podsumowując – nigdy nie wolno lekceważyć żadnej bólowej reakcji organizmu

  Ból mięśni przedramienia może być spowodowany zarówno urazem, jak i przewlekłym schorzeniem, dotyczącym okolicznych tkanek. Warto zadbać o najlepszy dobór metody leczenia i szybkie wprowadzenie jej w życie. Pozwoli to w miarę łatwo i skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych.

  Źródła:

  1. Dębek, Anna, Paweł Nowicki, and Zbigniew Czyrny. “Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce bólu bocznego przedziału stawu łokciowego i bliższego końca przedramienia.” Journal of Ultrasonography 49.12 (2012): 188-201
  2. Ginszt, Michał, Mariusz Goniewicz, and Apolinary Ginszt. “Analiza przyczyn i następstw urazów u dzieci i młodzieży uprawiających wspinaczkę sportową.” Hygeia Public Health 47.1 (2012): 23-7.

  Ból przedramienia – przyczyny i leczenie bólu w przedramieniu

  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  Ból w przedramieniu jest często spotykaną dolegliwością. Nie ma reguły, co do występowania tej niedogodności wśród kobiet lub mężczyzn, a także według zróżnicowanego wieku. Nasilający się dyskomfort to powód do zadbania o swoje zdrowie. Nie tylko ze względu na możliwe konsekwencje, ale przede wszystkim na ograniczone możliwości ruchowe i ciągle występujący ból.

  Spis treści do artykułu:

  Bóle przedramienia – co do nich zaliczamy?

  Pojawiający się ból kości przedramienia to występowanie dolegliwości bólowych w ręce, który utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Do przedramienia zaliczamy wszystkie kości, które znajdują się pomiędzy nadgarstkiem a łokciem.

  Tym samym można uznać, że jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych części ciała, przy której występujący i stale utrzymujący się ból, stanowi sporą przeszkodę przy wykonywaniu rutynowych zadań.

  Kości łokciowe i promieniowe, które znajdują się w przedramieniu są jednymi z kluczowych dla układu całej ręki.

  Dlatego zadbanie już na początku dolegliwości bólowych, jest jedną z kluczowych czynności, by wyeliminować późniejsze, poważniejsze konsekwencje.

  Ból w przedramieniu – przyczyny i podłoże schorzeń

  Ból w tych okolicach najczęściej spowodowany jest urazem mechanicznym lub zbytnim nadwyrężeniem, a w konsekwencji – przeciążeniem kończyny górnej. Nie ma przy tym reguły, jeśli chodzi o płeć czy wiek. Na te dolegliwości cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz starsi, jak i młodsi.

  Ból kości przedramienia często jest efektem długotrwałego wykonywania czynności, podczas których angażowana jest właśnie ta część ciała. Szczególnie dotkliwy jest ból przedramienia przy łokciu, który często może być wynikiem złamania lub właśnie wspomnianego wcześniej przeciążenia.

  Warto wiedzieć, że zdarza się, że ta część ręki boli w wyniku powtarzalnego ucisku na nerwy w obrębie nadgarstka, który może doprowadzić m.in. do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka.

  Niezależnie od tego czy dokucza nam ból przedramienia lewej ręki czy też drugiej – nie warto tego lekceważyć.

  Leia também:  Como Se Chama A Arvore Que Da Tamaras?

  Jak leczyć ból kości przedramienia?

  Jeśli dyskomfort przedramienia stale się nasila – warto pomyśleć o odpowiednim leczeniu. Tym bardziej, jeśli w szczególności dokucza ból ręki prawej w przedramieniu, bo ta część ciała jest statystycznie najczęściej wykorzystywaną przy codziennych czynnościach.

  Niwelowanie nieprzyjemnych odczuć zależy przede wszystkim od właściwego rozpoznania przyczyny bólu. W zależności od tego, należy podjąć się właściwego, dalszego leczenia. Można zastosować zarówno leczenie zachowawcze, jak i w bardziej rozległych przypadkach – leczenie operacyjne. Do metod zachowawczych można zaliczyć stosowanie środków farmakologicznych oraz działania z zakresu fizjoterapii. W przypadku tej pierwszej metody można wspomóc się środkami, które są dostępne w aptece, np. maść Harpagon Forte Max. Jest to jeden z najczęściej wybieranych, a także chętnie polecanych preparatów. Powinien w szybki i skuteczny sposób wspomóc w walce ze schorzeniem. Wielu pacjentów przekonało się już o skuteczności tej maści, dlatego z pewnością warto ją wypróbować. Jednak zobaczymy jakie maści na podobne bóle są najczęściej kupowane przez osoby cierpiące na podobne objawy?

  Rekomendowane maści na ból przedramienia

  Jak już wspomnieliśmy różne bóle przedramienia dotykają tak naprawdę każdego, niezależnie od wieku. Długotrwały ból ogranicza możliwości ruchowe i jest przeszkodą w wykonywaniu nawet prostych czynności codziennych.

  Biorąc pod uwagę, że przeważnie są one wynikiem urazów przeciążeniowych i w mniejszej mierze czynników związanych z naszymi codziennymi nawykami – właśnie takiego typu preparatu musimy szukać.

  Maści na ból przedramienia mogą być stosowane przez każdego, kto boryka się z tym problemem.

  Maści na bóle przedramieniaJakie ma plusy?Jakie ma minusy?
  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?1. Maść Harpagon Forte Max – żel o naturalnym składzie, który został opracowany poprzez staranne poszukiwanie skutecznych kombinacji składników, stosowany przy bólach kości, a także mięśni i stawów. Wygodna konsystencja ułatwia aplikację żelu i umożliwia szybkie działanie miejscowe, dzięki czemu uderza dokładnie w punkt występowania bólu i przeciwdziała przyczynie bólu. Więcej informacji o produkcie na: https://harpagonforte.pl/
 • odznacza się w pełni bezpiecznym działaniem,
 • nie wpływa negatywnie na pracę i stan zdrowia narządów wewnętrznych,
 • posiada same naturalne składniki
 • żel jest trudno dostępny w punktach stacjonarnych, dostawy dystrybutora do takich punktów są niewielkie
 • przez zdobywającą popularność coraz Harpagona pojawia się coraz więcej słabych podróbek, które mogą zmylić kupujących, dlatego nasza rada
 • kupujmy zawsze ze sprawdzonych źródeł
 • Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?2. Lioton 1000 – preparat w formie maści o działaniu przeciwobrzękowym. Głównym składnikiem żelu jest heparyna – substancja czynna, której wysoka dawka zalicza ten preparat do leków. Lioton 1000 powinno się stosować 1-3 razy na dobę, nanieść na skórę i dobrze wmasować aż do wchłonięcia żelu.
 • żel daje efekt chłodzenia, co sprzyja uczuciu natychmiastowej ulgi,
 • heparyna stosowana jest jako substancja przeciwzakrzepowa, zwiększa więc ruchliwość krwinek czerwonych, powodując zmniejszenie obrzęków
 • po użyciu mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości, takie jak: świąd, zaczerwienienie, wysypka,
 • ze względu na heparyna – niewskazana dla osób z nadciśnieniem
 • nadwrażliwość na któryś ze składników aktywnych może powodować dosyć mocną nadwrażliwość pokarmową
 • Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?3. Żel Voltaren Max – preparat dla osób borykających się z długotrwałymi, chronicznymi bólami pourazowymi, głównie w okolicach ścięgien i więzadeł. Czasami stosowany jest również jako preparaty skierowany dla osób z problemami dookoła zapaleniowymi. Działa leczniczo oraz przeciwobrzękowo, z naciskiem na drugie.
 • diklofenak zwarty w żelu, jest często składnikiem preparatów leczących zapalenia reumatoidalne,
 • stopniowo hamuje zwiększoną aktywność syntezy prostaglandyn oraz lipooksygenazy
 • pomaga znieczulająco w początkowym stadium bólu
 • producent nie zaleca stosowania poniżej 14 roku życia,
 • możliwe reakcje alergiczne, jak pokrzywka i astma (przez obecność kwasu acetylosalicylowego)
 • obecny w żelu alkohol wysusza skórę
 • mocny, intensywny zapach uniemożliwia stosowanie w miejscach publicznych (np. praca) – choć to wada względna, to jednak nie rekomendujemy używania w biurach itp.
 • żel nie wchłania się w dostatecznym tempie, przez co przed założeniem np. koszulki musimy odczekać aż się wchłonie lub stosować dodatkową gazę
 • diklofenak zwiększa ryzyko zawału serca.
 • Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?4. Maść końska rozgrzewająca – jest to naturalna mieszanka oparta o ekstrakty z ziół i roślin, które od dawna wykorzystywane są w celach prewencyjnych oraz leczniczych (z naciskiem na te pierwsze). Jej właściwości rozgrzewające znacząco wpływają na przepływ krwi w mięśniach i układzie dookoła kostnym, przez co w pewnym stopniu wpływa na kontuje i urazy mechaniczne, których się nabawiamy.
 • najważniejszą zaletą jest naturalny skład, który nie działa inwazyjnie na nasz organizm,
 • występujący w składzie jałowiec pospolity posiada właściwości detoksykujące,
 • przyspiesza przepływ krwi, co wpływa na zmniejszenie obrzęku.
 • nie nadaje się do stosowania dla dzieci,
 • posiada mocny, intensywny zapach,
 • działa drażniąco na błony śluzowe (np. śluzówkę oka),
 • nie posiada zbyt mocnego działania, dlatego jest głównie stosowany jako preparat prewencyjny.
 • Czy maści będą dobre dla każdego? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych osobistych preferencji, jednak maści jako preparaty nakładane od zewnątrz sprawdzą się w znacznej większości przypadków.

  Substancje aktywne takich produktów wpływają bezpośrednio na miejsce schorzenia, przez co leczenie jest maksymalnie przyspieszone.

  Dodatkowo żele i kremy niwelują inwazyjne działanie takich preparatów jak tabletki czy strzykawki dożylne, dzięki czemu nie trujemy organizmu i wspomagamy jego naturalne siły lecznicze.

  Dodatkowymi możliwościami są praktyki ze zakresu fizjoterapii. 

  W zależności od tego, jak bardzo rozległy jest problem, może zająć to stosownie więcej czasu, który powinien być w całości poświęcony na kompletne zniwelowanie występujących dolegliwości. Niezależnie od tego, czy jest to ból przedramienia prawej ręki czy lewej, można postawić na dodatkowe metody, takie jak np.

  krioterapia, pole magnetyczne czy laser. Dodatkowymi możliwościami są regularne masaże, które mają na celu zwiększenie mobilności i przywrócenie pełnej sprawności przedramienia. Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  Podsumowując, nigdy nie lekceważmy bólu przedramienia!

  Zarówno ból lewego przedramienia, jak i prawego – nie jest wskazany do zignorowania. To z pewnością jedna z tych części ciała, która powinna być zawsze w pełni sprawna. Głównie dlatego, że brak odpowiedniej mobilności zakłóca normalne funkcjonowanie.

  Uciążliwe dolegliwości bólowe mogą być efektem późniejszych powikłań.

  Warto pamiętać, że nieleczony ból to nie tylko stały dyskomfort, ale ciągle pogłębiająca się wada, którą jak najszybciej należy zmniejszać, celem uniknięcia przykrych konsekwencji.

  Źródła:

  1. Dębek, Anna, Paweł Nowicki, and Zbigniew Czyrny. “Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce bólu bocznego przedziału stawu łokciowego i bliższego końca przedramienia.” Journal of Ultrasonography 49.12 (2012): 188-201.
  2. Grochocińska, Patrycja, Andrzej Piotrowski, and Grażyna Skotnicka-Klonowicz. “Przydatność odcinkowego znieczulenia dożylnego do repozycji złamań w obrębie przedramienia i ręki u dzieci w szpitalnym oddziale ratunkowym.” Anestezjologia i Ratownictwo 4 (2010): 414-421.

  Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka

  Choroba De Quevarina to inaczej zaciskające zapalenie pochewek ścięgien prostowników pierwszego przedziału grzbietowego ręki. Za przyczynę schorzenia przyjmuje się przewlekłe urazy i przeciążenia ścięgien, czasem nawet nieodczuwalne, związane z wykonywaniem niektórych powtarzających się czynności życiowych.

  Długotrwałe drażnienie pochewki ścięgien powoduje stan zapalny. Ostatecznie dochodzi do obrzęku i ucisku ścięgien nadgarstka, wywołując ból nadgarstka. Choroba de Quervaina dotyka najczęściej osób, których zawód związany jest z wykonywaniem dużej częstotliwości ruchów z mocnym uchwytem, jak np.

  malarze, murarze i muzycy.

  Objawy choroby De Quevarina

  • bóle w okolicy kości promieniowej przy silnym chwycie,
  • osłabienie sprawności i ruchomości ręki,
  • bolesne przeskakiwanie ścięgien,
  • pogrubiała pochewka z obrzękiem.

  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  Podstawę rozpoznania stanowi badanie palpacyjne, podczas którego lekarz ortopeda może wykonać test Finkelsteina, potwierdzający obecność choroby De Quevarina. Czasami wykonywane jest zdjęcie RTG, które ma wykluczyć inne patologie. Badaniem dużo skuteczniejszym w diagnostyce choroby jest USG. Leczenie choroby De Quervaina ma charakter zachowawczy i polega na rehabilitacji oraz podaniu sterydu w miejscu bólu. Pomocne w leczeniu może być usztywnienie kciuka stabilizatorem. W przypadku braku wyraźnej poprawy w leczeniu, konieczny staje się zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu troczka i częściowym wycięciu pochewek ścięgnistych z usunięciem pozapalnych zrostów.

  Czytaj więcej o chorobie De Quevarina.

  Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) w bólu nadgarstka

  Ból nadgarstka wywołany długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego, pod wpływem regularnych przeciążeń ręki dominującej wykonywaniem powtarzających się czynności, diagnozowany jest jako zespół cieśni nadgarstka.

  Choroba ta może wystąpić u osób w każdym wieku, choć najczęściej dotyczy kobiet po pięćdziesiątym roku życia.

  Wspomniany nerw pośrodkowy, wraz ze ścięgnami mięśni zginaczy palców, przebiega w kanale nadgarstka, który z trzech stron ograniczony jest przez kości i więzadło poprzeczne nadgarstka.

  To ciasne ułożone w momencie zmian zapalnych i obrzęku, powoduje pogrubienie więzadła poprzecznego, które uciska nerw pośrodkowy. Zespołu cieśni nadgarstka może również mieć charakter choroby zawodowej np. praca na budowie lub pisanie na klawiaturze komputera, a także być wywołany przez reumatoidalne zapalenie stawów. Stąd różne przyczyny bólu nadgarstka.

  Objawy zespołu cieśni nadgarstka

  • mrowienie w kciuka i palców: wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego,
  • ból nadgarstka,
  • drętwienie i bóle palców, ból promieniuje nawet do przedramienia,
  • osłabienie chwytu, niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść,
  • zaniki mięśniowe w obrębie kłębu kciuka,
  • pogłębianie się zmian degeneracyjnych nerwu pośrodkowego.

  Podstawą rozpoznania jest wywiad lekarski, a także badanie kliniczne, w którym lekarz ortopeda wykonuje specjalistyczne testy: Tinela i Phalena. W badaniach dodatkowych, potwierdzających zespół cieśni nadgarstka, stosuje się badanie przewodnictwa nerwowego i badanie USG. W szczególnych przypadkach tzw. zespołu Double Crush Syndrome, przy uszkodzeniu nerwu na dwóch poziomach (nadgarstka i kręgosłupa szyjnego) diagnostykę rozszerza się o kręgosłup szyjny, czyli o badanie RTG i MRI.

  Na wczesnym etapie zespołu cieśni nadgarstka, leczenie polega na zastosowaniu szyny i podaniu do kanału nadgarstka środka sterydowego o działaniu przeciwzapalnym. W procesie leczenia można skorzystać z fizjoterapii, która również przynosi okresowo poprawę.

  Leia também:  Como Ver Quem Usa A Minha Net?

  W większości przypadków najskuteczniejszą formą leczenia jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, polegającego na zwiększeniu objętości kanału nadgarstka. Zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego wykonany jest w znieczuleniu miejscowym i jest zabiegiem bardzo skutecznym i bezpiecznym.

  Po zabiegu na zespół cieśni nadgarstka należy oszczędzać rękę i nie nosić nią ciężkich przedmiotów. Następnie rozpocząć rehabilitację, której celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa funkcji ręki.

  Czytaj więcej o zespole cieśni nadgarstka.

  Ból nadgarstka po złamaniu kości łódeczkowatej

  Kość łódeczkowata, która jest jedną z ośmiu kości nadgarstka, ulega najczęstszym urazom, co stanowi ok. 80% wszystkich złamań w obrębie nadgarstka. Najczęściej do tego urazu dochodzi przy upadku na wyprostowaną kończynę górną przy zgiętym grzbietowo nadgarstku.

  Diagnostyka tego urazu jest dość trudna. Oparta jest na badaniu fizykalnym celem stwierdzenia charakterystycznych objawów, takich jak ból nadgarstka w tabakierce anatomicznej oraz ból przy przyparciu I i II palca.

  Pomocne w rozpoznaniu jest również wykonanie zdjęć RTG lub badanie rezonansem magnetycznym.

  Objawy złamania kości łódeczkowatej

  • silny ból po stronie grzbietowej nadgarstka,
  • obrzęk promieniowej strony nadgarstka,
  • tkliwość dotykowa,
  • nadgarstek ma ograniczenie ruchomości w stawie.

  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  Złamanie kości łódeczkowatej bez przemieszczenia nie wymaga operacji, leczone jest zachowawczo. Nadgarstek utrzymywany jest w unieruchomieniu gipsowym przez okres 6-12 tygodni. Po 2 tygodniach od uszkodzenia możliwy jest powrót do aktywności, ale nadal wymagane jest stosowanie ortezy usztywniającej, dopóki zdjęcie RTG nie potwierdzi zrostu kości. W przypadku złamań z przemieszczeniem konieczne jest nastawienie i wewnętrzne zespolenie operacyjnie.

  Uprawianie aktywności fizycznej po zespoleniu złamania niestabilnego jest możliwe, ale zależy od jakości zespolenia w czasie zabiegu. Pełny powrót do sportu może nastąpić, jeśli badanie RTG wykaże pełny zrost odłamów.

  Po wygojeniu złamania kości łódeczkowatej zwykle niezbędna jest intensywna rehabilitacja, która umożliwia odzyskanie zakresu ruchu nadgarstka. Rehabilitacja po złamaniu kości łódeczkowatej trwa od kilku tygodni do pół roku.

  Polega ona na stopniowym przywracaniu czucia głębokiego i koordynacji nerwowo-mięśniowej. W tym okresie należy uważać, aby nie przeciążać ręki np. cięższymi pracami domowymi.

  Czytaj więcej o złamaniu kości łódeczkowatej.

  Ból nadgarstka a Ganglion

  Codzienna praca fizyczna, wielogodzinne uderzenia w klawiaturę, lub uprawianie sportów jak np. tenis, mogą doprowadzić do przeciążeń i stanu zapalnego w nadgarstku. W wyniku tego może powstać galaretowata torbiel zwana jako ganglion.

  Powstaje one w wyniku nadprodukcji płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna, co powoduje wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, a w efekcie guzka widocznego pod skórą w okolicy stawu. Ganglion może powstać teoretycznie wszędzie, zwłaszcza w okolicy stawu narażonego na wielokrotne urazy lub przeciążenia.

  Najczęściej lokalizują się na grzbietowej powierzchni nadgarstka. Może on powodować ból, a także imitować inne dolegliwości jak np. zespół kanału nadgarstka lub torbiel Bakera.

  Ganglion – objawy

  • twarda narośl wyraźnie wystająca ponad powierzchnię skóry,
  • czasem ganglion może być mały, wyczuwalny tylko palpacyjnie,
  • może być zarówno bezbolesny, jak i powodować dyskomfort i ból,
  • jest częściowo przesuwalny wobec podłoża,
  • nadgarstek z widocznym ganglionem często stanowi problem natury estetycznej.

  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  W celu postawienia jednoznacznej diagnozy wykonuje się badania obrazowe RTG oraz USG. Umożliwiają one identyfikację zawartości torbieli oraz wykrycie patologii nadgarstka. Guzki zawierające treść litą mogą być zmianą nowotworową, dlatego ważna jest konsultacja każdego guzka z lekarzem. Leczenie ganglionu w początkowej fazie choroby opiera się na odciążaniu i ograniczaniu ruchu w stawie. Można strać się zredukować stan zapalny poprzez masowanie, znane jako „rozbijanie” ganglionu. W bardziej zaawansowanym stadium, można rozważyć bardziej inwazyjne metody jak punkcja (nakłucie) ganglionu z aspiracją jego treści oraz podaniem leku sterydowego pod kontrolą USG. W przypadku wyraźnego braku poprawy w leczeniu, należy rozważyć zabieg polegający na wycięciu torbieli, jaki lekarz wykonuje techniką artroskopową lub otwartą. Do leczenia operacyjnego warto dołożyć wsparcie fizjoterapeuty.

  Czytaj więcej o Ganglionie. 

  Ból nadgarstka w chorobie stawów

  Zapalenie stawów to choroba przewlekła, w której dochodzi do deformacji i ograniczenia ruchomości, a charakterystycznymi objawami są: ból, obrzęk i sztywność stawu. Może być on wtórny do urazu, przeciążenia lub występować w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.

  Każdy staw może ulec obrzękowi, jednak najczęstszą lokalizacją jest nadgarstek, a także drobne stawy dłoni. To, co powinno nas zaniepokoić, to symetria zajętych stawów, czyli np. gdy obrzękowi ulegną oba nadgarstki.

  Może to świadczyć o chorobie zapalnej stawów, a nie urazie lub przeciążeniu.

  Objawy bólu nadgarstka w chorobie stawów

  • podstawowym objawem jest obrzęk stawu,
  • symetryczność zajętych stawów (oba nadgarstki),
  • dolegliwości bólowe na ogół występują w nocy i rano,
  • poranna sztywność stawów.

  Podstawą diagnostyki jest wywiad z pacjentem, a także badanie fizykalne, ponieważ zmiany często są ewidentne. W niektórych przypadkach należy dodatkowo wykonać badania laboratoryjne i radiologiczne.

  W przypadku podejrzenia zapalenia stawów, zleca się badania krwi: morfologię, parametry zapalne (OB i CRP), czynnik reumatoidalny (RF), przeciwciała antyCCP.

  W reumatologii duży nacisk kładzie się na genetykę, dlatego jeżeli pacjent ma podejrzenie zapalenia stawów, to zawsze pytany jest przez lekarza o występowanie chorób stawów w rodzinie. Istnieje również zapalenie stawów poinfekcyjne, które może być wywołane przez bakterie, wirusy czy inne patogeny. Jest to tzw. odczynowe zapalenie stawów.

  Czytaj więcej o chorobie stawów. 

  Skręcenie nadgarstka

  Skręcony nadgarstek jest bardzo częstym urazem, szczególnie wśród ludzi młodych uprawiających sporty ekstremalne. Kolejną grupą osób narażoną na skręcenie nadgarstka są osoby starsze, którym uraz ten najczęściej przydarza się podczas upadków na śliskiej nawierzchni.

  Przyczyny dolegliwości są jednoznaczne, ból nadgarstka może być spowodowany naciągnięciem lub zerwaniem wiązadeł, szczególnie łódeczkowato-księżycowatego i księżycowato-trójgraniastego.

  Skręcenie nadgarstka wymaga szybkiego postępowania, które obejmuje schłodzenie nadgarstka oraz unieruchomienie go bandażem lub stabilizatorem.

  Uszkodzenie wiązadła łódeczkowato-księżycowatego najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na dłoń z wyprostowanym oraz odchylonym łokciowo nadgarstkiem. W następstwie pojawia się obrzęk i ból wzdłuż grzbietu nadgarstka.

  W diagnostyce najważniejsze są badania kliniczne (wykonywanie testu Watsona) oraz USG i MRI. W przypadku zerwania tego więzadła widoczne jest poszerzenie radiologicznej szczeliny pomiędzy kośćmi i odczuwalna jest niestabilność grzbietowa.

  Leczenie operacyjne polega na zszyciu lub rekonstrukcji więzadła SL.

  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu?

  Uszkodzenie wiązadła księżycowato-trójgraniastego najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na wyprostowaną dłoń z wyprostowanym i odchylonym w kierunku promieniowym nadgarstkiem. Wśród objawów występuje ból po stronie łokciowej w nadgarstku oraz osłabienie kończyny.

  Rozpoznanie w większości przypadków opiera się o badania kliniczne. Przy braku całkowitego zerwania więzadła, podejmuje się leczenie zachowawcze, wykonując unieruchomienie nadgarstka. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w przypadku braku efektów leczenia zachowawczego.

  Powrót do sportu możliwy jest po kilku miesiącach od zabiegu.

  Czytaj więcej o skręceniu nadgarstka. 

  Ból rąk – przyczyny, objawy, leczenie

  Bóle rąk są powszechną dolegliwością, która może wynikać z różnych przyczyn – może występować po przeciążeniu, po urazie albo z powodu choroby ogólnoustrojowej. Źródło problemu może leżeć w samej ręce, jeśli doszło do kontuzji albo nadwyrężenia, a może być to także rezultat choroby zapalnej dotykającej całego organizmu. Jakie są przyczyny bólu rąk?

  Ból rąk może być szczególnie uciążliwe. Ręce, a zwłaszcza dłonie, są dla nas niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim poznajemy świat, możemy wykonywać różne czynności i uczestniczyć w życiu społecznym. Jednocześnie ta wielozadaniowość naszych rąk sprawia, że są one szczególnie narażone na urazy i przeciążenia.

  Dolegliwości bólowe to nie jedyne niepokojące objawy ze strony rąk, które zgłaszają Pacjenci. Oprócz bólu, często dokucza im także sztywność stawów, drętwienie i mrowienie, przeczulica skóry lub pieczenie. Każdy z tych objawów powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ ich przyczyną mogą być poważne schorzenia wymagające leczenia. 

  Spis treści:

  Ból rąk – zmiany zwyrodnieniowe

  Choroba zwyrodnieniowa to jedna z głównych przyczyn bólu rąk. Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować każdy staw, ale w obrębie ręki najczęściej zajęty jest staw śródręczno-czworoboczny I – u podstawy kciuka. Pierwsze dolegliwości wynikające ze zmian zwyrodnieniowych mogą się pojawić już około 40. tego roku życia.

  Objawem zmian zwyrodnieniowych może być ból w okolicy zmienionego stawu, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Pacjent odczuwa osłabienie chwytu, nie jest w stanie utrzymać cięższych przedmiotów czy wykonywać precyzyjnych ruchów.

  Pojawia się też sztywność stawu, wyraźne ograniczenie ruchomości. Często Pacjenci odczuwają zmniejszenie sztywności po „rozruszaniu” stawu, szczególnie w godzinach porannych.

  Podczas ruchu dolegliwości się nasilają, a w spoczynku słabną. Zdarza się jednak, że ból utrzymuje się stale, także w nocy.

  Lekarz powinien ocenić stopień zaawansowania zmian i dobrać odpowiednie leczenie. W zależności od tego, jak duże są zmiany zwyrodnieniowe, stosuje się fizjoterapię, ortezy, leki podawane miejscowo w zastrzyku albo doustne, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach nawet leczenie operacyjne.

  Ból rąk – schorzenia zapalne

  Zapalne choroby stawów, które objawiają się bólem rąk, to przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Są to choroby zaliczane do dużej grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy atakuje swoje własne tkanki.

  W obecnym stanie wiedzy te schorzenia są nieuleczalne, możemy jedynie poprzez odpowiednie postępowanie (terapie lekowe) modyfikować – czyli łagodzić – ich przebieg.

  W zależności od jednostki chorobowej różne stawy są dotknięte dolegliwościami, z różnym nasileniem – nie tylko (i nie zawsze) jest nadgarstek czy drobne stawy rąk. W odróżnieniu od choroby zwyrodnieniowej, dolegliwości mogą być okresowe – ich nasilenie może się zmieniać w czasie, np. po okresie silnego zaostrzenia objawów może dojść do ich wyciszenia na kilka tygodni, miesięcy.

  Oprócz bólu, Pacjenci odczuwają, że stawy są opuchnięte i obserwują, że tworzą się w nich twarde guzki deformujące dłonie. Charakterystycznym objawem jest też poranna sztywność stawów, która trwa zdecydowanie dłużej niż w chorobie zwyrodnieniowej, trudno ją “rozruszać”.

  Do innych objawów zapalnych chorób stawów zaliczyć można także osłabienie, uczucie rozbicia oraz stany podgorączkowe. Pacjent ze stwierdzoną chorobą autoimmunologiczną powinien pozostawać pod stałą opieką poradni reumatologicznej, a w razie potrzeby być okresowo konsultowany ortopedycznie.

  Leia também:  Como Saber Quanto Posso Construir Em Um Terreno?

  Ból rąk – zespół cieśni nadgarstka

  Częstą przypadłością, która powoduje ból ręki – przede wszystkim kciuka, palca wskazującego i środkowego – jest ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Z różnych przyczyn – przeciążenie pracą, cukrzyca, choroby reumatologiczne – dochodzi do zwężenia przestrzeni na poziomie nadgarstka, przez co przebiegający tam nerw nie jest odpowiednio odżywiony.

  Ból w tej chorobie pojawia się najczęściej w nocy, towarzyszy mu drętwienie, mrowienie, z czasem pojawia się osłabienie czucia, osłabienie chwytu. Pacjenci zgłaszają, że nie są w stanie utrzymać drobnych przedmiotów, brakuje im precyzji ruchów. Rzadko udaje się wyleczyć tą chorobę nieinwazyjnie – najczęściej konieczna jest chirurgiczna dekompresja nerwu.

  Czytaj więcej: Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

  Ból rąk – zespół de Quervaina

  Ból zlokalizowany w nadgarstku po stronie kciuka, który utrudnia ruchy kciukiem, może być objawem zespołu de Quervaina.

  To sytuacja, w której dochodzi do zwężenia pochewki dla dwóch głównych ścięgien zawiadujących ruchami kciuka, co powoduje, że ich przesuwanie się staje się bardzo bolesne i utrudnia Pacjentowi funkcjonowanie.

  Przyczyny tego stanu również nie są do końca poznane, ale wyraźna jest rola przeciążenia i/lub chorób reumatologicznych w występowaniu tej choroby.

  Leczenie uzależnia się głównie od czasu trwania objawów. W krótkim czasie mogą pomóc leki przeciwzapalne – podawane doustnie albo miejscowo w zastrzyku. Jednak gdy dolegliwości trwają długo, te metody zawodzą i może być konieczne operacyjne przecięcie zwężonej pochewki.

  Ból rąk – ganglion

  W okolicy nadgarstka stosunkowo często pojawiają się punktowe, okrągłe zgrubienia – gangliony. Są to przestrzenie wypełnione galaretowata substancją. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca poznana, ale wydaje się, że duże znaczenie mają długotrwałe przeciążenia nadgarstka.

  Ganglion sam w sobie, jeśli nie uciska naczyń lub nerwów, nie jest zmianą groźną, nie jest to nowotwór. Może jednak dawać dyskomfort, dolegliwości bólowe i nieestetycznie wyglądać.

  Zdecydowana większość takich zmian z czasem ustępuje samoistnie. Jednak w przypadku gdy Pacjentowi taka zmiana przeszkadza lub dołączają się takie objawy jak np. osłabienie czucia, lekarz może zadecydować o usunięciu zmiany.

  Każde zgrubienie w okolicy nadgarstka powinno zostać skonsultowane przez ortopedę celem wykluczenia, czy zmiana na pewno jest ganglionem czy innym guzem. Należy zweryfikować, czy nie jest to zmiana nowotworowa.

  Ból rąk – choroba Raynauda

  To napadowy skurcz tętnic dotyczący głównie palców rąk. Najczęściej występuje on na skutek niskiej temperatury, stresu emocjonalnego lub bez uchwytnej przyczyny.

  Choroba przebiega w atakach, podczas których dochodzi do zblednięcia palców do barwy woskowo-białej oraz pojawia się ostry, nieprzyjemny ból.

  Pacjent, które zaobserwuje u siebie takie objawy, powinien udać się na konsultację dermatologiczną.

  Ból rąk – zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

  Może się tak zdarzyć, że ból ręki może nie mieć związku z żadną strukturą w jej obrębie.

  W przypadku dyskopatii – zmian zwyrodnieniowych krążków między kręgami – w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą zostać uciśnięte korzenie nerwowe przewodzące impulsy biegnące do ręki.

  Pacjent może odczuwać ból, osłabienie ręki, zaburzenia czucia czy drętwienie wynikające z dysfunkcji nerwu, której przyczyna leży w odcinku szyjnym.

  Lekarz konsultujący Pacjenta z powodu dolegliwości bólowych ręki po wykluczeniu ich przyczyny w obrębie samej dłoni czy przedramienia, powinien poszukiwać problemu na “wyższym” poziomie.

  Czytaj też:

  Ból przedramienia – jakie ma przyczyny i jak leczyć ból ręki w przedramieniu? lek. Karolina Stępień specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Carolina Medical Center

  Przyczyny bólu rąk są bardzo różne i mają różne źródła. W związku z tym także postępowanie w każdej z tych jednostek chorobowych się od siebie różni.

  W przypadku dolegliwości bólowych rąk lub innych niepokojących objawów w ich obrębie konieczna jest konsultacja lekarska – najlepiej ortopedyczna.

  W czasie takiej wizyty lekarz zbierze od Pacjenta wywiad i zbada rękę, ewentualnie zaleci dodatkowe badania takie jak RTG, USG, itd.

  To bardzo ważne, żeby tych dolegliwości nie lekceważyć i dążyć do postawienia pełnej diagnozy problemu.

  Niektóre ze schorzeń możemy uznać za niegroźne (np. ganglion, niewielkie zmiany zwyrodnieniowe) i mogą nie wymagać żadnego specjalnego postępowania. Z drugiej strony brak diagnostyki i leczenia w innych chorobach (np.

  cieśń kanał nadgarstka, guzy nowotworowe) może prowadzić do trwałego upośledzenia jej funkcji.

  Jednocześnie, jak w każdej chorobie, zdiagnozowanie problemu na wczesnym etapie pozwala na lepsze i skuteczniejsze leczenie niż w przypadku zaawansowanych zmian.

  Medycyna po Dyplomie – Ból mięśniowo-powięziowy

  Zespół de Quervaina to zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników nadgarstka (obejmującej odwodziciel kciuka długi i prostownik kciuka krótki) na wysokości wyrostka rylcowatego kości promieniowej. Budowa anatomiczna ścięgien dłoni i nadgarstka wykazuje dużą zmienność, co stwarza warunki sprzyjające powstawaniu zespołów ciasnoty.

  Przyczyną zapalenia są przewlekłe urazy i przeciążenia ścięgien wskutek powtarzania czynności wymagających mocnego chwytu i odwiedzenia lub zaciśnięcia dłoni.

  Przykładem czynności powodujących ten zespół są: pisanie na klawiaturze, gra na pianinie, mycie i szorowanie, zagniatanie ciasta, ćwiczenia sportowe, noszenie małego dziecka i podtrzymywanie dłonią jego główki, a także wielogodzinne trzymanie głowicy aparatu USG.1

  Najważniejsze jest unieruchomienie w opatrunku obejmującym przedramię i sięgającym do główek II-V kości śródręcza. Najlepszym sposobem leczenia zachowawczego jest umiejętna miejscowa iniekcja glikokortykosteroidów pod pochewkę ścięgien.

  Rozpoznanie w praktyce stawiane jest klinicznie. Głównym objawem jest stały ból okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej, który może narastać powoli lub wystąpić nagle. Dolegliwości nasilają się przede wszystkim przy ruchach prostowania i odwodzenia kciuka.

  Ból nierzadko promieniuje w kierunku kciuka oraz przedramienia i uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności.

  Może dojść do przeskakiwania ścięgien ponad strukturami kostnymi (charakterystyczny trzask) odczuwanego przez chorego jako nagłe zatrzymanie i równie nagła możliwość dalszego ruchu. Na powierzchni bocznej kości promieniowej, około 1 cm powyżej wyrostka rylcowatego, występuje ból uciskowy.

  Można także zaobserwować objaw trzaskającego kciuka. Rozpoznanie potwierdza dodatni wynik testu Finkelsteina, czyli reakcja bólowa po zgięciu łokciowym nadgarstka z zamknięciem kciuka w dłoni, lub badanie USG.

  Leczenie zachowawcze przynosi efekt tylko w początkowym stadium choroby. Najważniejsze jest unieruchomienie w opatrunku obejmującym przedramię i sięgającym do główek II-V kości śródręcza.

  Kciuk powinien być unieruchomiony łącznie ze stawem międzypaliczkowym (unieruchomienie powinno trwać do ustąpienia objawów zapalenia pochewki). Można także stosować miejscowe leczenie zimnem i inne metody fizjoterapii. Miejscowo i ogólnie można podawać NLPZ.

  Najlepszym sposobem leczenia zachowawczego jest umiejętna miejscowa iniekcja glikokortykosteroidów pod pochewkę ścięgien.14,15

  Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty)

  Jest najczęstszą przyczyną bólu okolicy stawu łokciowego. Kluczowym objawem jest tępy ból w okolicy wspólnego przyczepu mięśni prostowników nadgarstka. Niekiedy występuje ból przedramienia, a prawie nie stwierdza się go proksymalnie. Ból pojawia się podczas pracy fizycznej związanej głównie ze zginaniem dłoniowym nadgarstka.

  Można go wywołać podczas testu prowokującego (objaw Thomasa). Nie dochodzi jednak do ograniczenia ruchomości stawu łokciowego, gdyż choroba nie dotyczy tego stawu. Najczęściej podejmuje się leczenie zachowawcze, które polega na czasowym unieruchomieniu, stosowaniu metod fizjoterapeutycznych i rehabilitacji.

  Skuteczne może być miejscowe podanie glikokortykosteroidów.16

  Entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (łokieć golfisty)

  Występuje kilka lub kilkanaście razy rzadziej niż łokieć tenisisty. Dolegliwości bólowe są zwykle mniej nasilone niż w łokciu tenisisty.

  Obejmują przyśrodkową stronę stawu łokciowego i mogą promieniować wzdłuż zginaczy do przedramienia. Objawy potęguje supinacja przedramienia po zaciśnięciu dłoni w pięść.

  Postępowanie jest analogiczne do leczenia entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

  Metatarsalgia jest powszechną, dobrze znaną piechurom dolegliwością będącą skutkiem przeciążenia stawów śródstopno-paliczkowych. Charakteryzuje się bolesnością uciskową tych stawów. Dolegliwości prowokuje zgięcie podeszwowe w stawach śródstopno-paliczkowych. W różnicowaniu należy uwzględnić podrażnienie torebek stawowych w przebiegu płaskostopia poprzecznego.

  Metatarsalgia czasem jest mylona ze znacznie rzadszą chorobą Mortona, w której w wyniku długotrwałych mikrourazów związanych z chodzeniem następuje podrażnienie nerwu międzypalcowego w stopie i wytworzenie nerwiaka. Ból ma charakter piekący i najczęściej jest zlokalizowany w przestrzeni między III i IV oraz II i III kością śródstopia.

  Palpacyjnie można wyczuć bolesne zgrubienie. Ściskanie chwytem szczypcowym całego przodostopia w miejscu głów kości śródstopia wywołuje ból w typowej lokalizacji nerwiaka (test trzasku Muldera wykonywany jako test prowokacyjny). Obecność nerwiaka można potwierdzić badaniem USG. Leczenie zachowawcze polega na odciążaniu stopy i masażach.

  Jeśli nie następuje poprawa, należy rozważyć leczenie chirurgiczne.1

  Choroba zwyrodnieniowa stawów

  Ból pojawiający się w przebiegu choroby zwyrodnieniowej ma heterogenną etiologię.

  Może pochodzić ze wszystkich tkanek, z jakich zbudowany jest staw (z wyjątkiem chrząstki stawowej), oraz z tkanek okolicznych.

  Ból ma związek ze zwiększeniem ciśnienia śródkostnego, zapaleniem błony maziowej lub okolicznych kaletek, napinaniem torebki stawowej, uszkodzeniem łąkotek i napięciem okolicznych mięśni.

  W etiologii choroby zwyrodnieniowej stawów można wskazać czynniki dziedziczne i środowiskowe. Kiedyś kojarzono ją z procesem starzenia i zużywania się tkanek.

  Teraz wiadomo, że najważniejszym czynnikiem ryzyka są predyspozycja genetyczna i mechaniczne uszkodzenia tkanek. Choroba zwyrodnieniowa może mieć postać zlokalizowaną lub uogólnioną (kiedy zajmuje co najmniej 3 okolice).

  Kryteria klasyfikacyjne choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych oraz stawów rąk przedstawiają tabele 4-6.

  Tabela 4. Kryteria klasyfikacyjne choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych*

  Kliniczne i laboratoryjne Kliniczne i radiologiczne Kliniczne
  Ból kolana + co najmniej 5 z 9:

  • wiek >50 lat
  • sztywność poranna

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *