Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stanowi najczęstszą przyczynę bólu pięty. Problem ten może dotyczyć każdego, jednak osobami szczególnie narażonymi są biegacze, zwłaszcza długodystansowi.

Według doniesień naukowych zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyka około 10% biegaczy, niezależnie od płci.

Poznanie objawów tej kontuzji pozwala nie lekceważyć pierwszych symptomów i szybko zareagować.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

Rozcięgno podeszwowe to mocna, włóknista struktura przypominająca taśmę, zlokalizowana w okolicy dolnej strony stopy (podeszwy). Od tyłu przyczepiona jest do przyśrodkowej części guza piętowego – i tu zwykle ulega przeciążeniu, w tym miejscu pojawia się ból.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Ku przodowi rozcięgno poszerza się, dzieląc się na pięć części i biegnie do palców stopy. Jego funkcją jest utrzymanie wysklepienia stopy (łuku podłużnego) oraz amortyzacja stopy podczas chodu i biegu.

Podczas chodzenia na piętę działa siła równa 110% masy ciała. Podczas biegu siła ta może przekraczać 200%. Po 40. roku życia tkanka tłuszczowa, która znajduje się na pięcie, ulega stopniowemu zanikowi, zmniejszając swoje właściwości amortyzacyjne i słabiej chroni guz piętowy przed urazami i przeciążeniami.

Sama nazwa „zapalenie rozcięgna podeszwowego” wskazuje na tło zapalne schorzenia, jednak badania histopatologiczne wskazują, że dominuje tu proces zwyrodnieniowy w wyniku mikrorozerwania lub martwicy włókien kolagenowych (przeciążenia).

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy

Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są sumujące się przeciążenia spowodowane zwiększonym napięciem samego rozcięgna i mięśni łydki.

Dzieję się tak, gdy zaczynamy intensywnie biegać lub gdy dużo stoimy (dotyczy to niektórych zawodów).

Ryzyko zapalenia rozcięgna mogą też zwiększać wady stóp:

 • płaskostopie podłużne,
 • nieprawidłowe ustawienie tyłostopia,
 • stopa wydrążona.

Na kontuzję wpływ mogą mieć również nieprawidłowe obuwie oraz otyłość.

Do przyczyn mogą także należeć przeciążenia wyższych partii ciała, które mają wpływ na najsłabsze ogniwo, w tym przypadku rozcięgno podeszwowe.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy

Pacjent zgłaszający się do lekarza z powodu zapalenia rozcięgna podeszwowego odczuwa ból w okolicy pięty, bardziej po przyśrodkowej stronie. Ból ten nasila się przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka, ale też po dłuższym staniu lub siedzeniu.

Jednocześnie zmniejsza się po „rozchodzeniu”, ale na koniec dnia znów się nasila. U około 30% pacjentów dolegliwości dotyczą obu stóp. Ból nie występuje w nocy ani w spoczynku.

Jeżeli odczuwasz podobne objawy, nie czekaj aż wszystko „samo minie”. Zgłoś się do ortopedy lub fizjoterapeuty i rozpocznij leczenie.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Rozpoznanie zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy

Diagnoza zapalenia rozcięgna podeszwowego nie jest stawiana na podstawie badań obrazowych czy laboratoryjnych, ale na podstawie objawów:

 • bólu samoistnego i pojawiającego się przy dotykaniu okolicy przyśrodkowej (wewnętrznej) strony pięty, przy przyczepie rozcięgna podeszwowego
 • ból jest najbardziej nasilony przy stawianiu pierwszych kroków (rano lub po dłuższym siedzeniu), zmniejsza się w miarę „rozchodzenia”, a nasila znów przy dłuższym chodzeniu czy przeciążeniu. Może również zaostrzyć się w trakcie wchodzenia po schodach lub próbie wspięcia na palce

W razie dłuższego utrzymywania się dolegliwości zlecane są badania obrazowe, przede wszystkim zdjęcia rentgenowskie stopy i badania USG. W takiej sytuacji wskazana jest wizyta lekarska u ortopedy.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy

Dzięki szybkiej reakcji na pierwsze objawy, można uniknąć długotrwałego procesu leczenia i rehabilitacji.

Uszkodzona tkanka potrzebuje odpowiednich warunków do gojenia, dlatego należy zrobić przerwę w treningach do całkowitego ustąpienia bólu.

W leczeniu zapalenia rozcięgna ważne jest również:

 • Unikanie butów z twardą podeszwą, które będą nasilać dolegliwości i utrudniać gojenie. Jeśli obowiązki zawodowe uniemożliwiają noszenie wygodnych butów z amortyzacją, stosować można silikonową wkładkę pod piętę.
 • Rozciąganie rozcięgna podeszwowego, mięśni łydki oraz mięśni grupy kulszowo-goleniowej (tylna strona uda). Ćwiczenia te zmniejszą napięcie tkanek i usprawnią gojenie. Rozciąganie powinno trwać około 30 sekund. Wykonuj od 3 do 5 powtórzeń, 3 razy dziennie. Rozciągaj się w pozycji bezbolesnej, ponieważ zbyt mocne naciągnięcie zwiększy napięcie tkanek.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

 • Rozmasowanie rozcięgna podeszwowego przed obciążeniem stopy. Rano, zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka rozmasuj rozcięgno, możesz użyć do tego „jeżyka” lub piłki tenisowej. Powtarzaj masaż zawsze po dłuższym spoczynku – dzięki temu pierwsze kroki nie będą tak bolesne.
 • Chłodzenie pięty. Możesz wykonać masaż kostką lodu lub zrobić okład żelem chłodzącym. Pamiętaj, aby nie dopuścić do odmrożenia skóry – jeśli podczas chłodzenia poczujesz ból lub pieczenie, przerwij zabieg.
 • pokaże lub wykona masaż głęboki mięśni łydki (można zastosować roller),
 • wykona kinesiotaping, czyli oklejenie specjalnymi plastrami,
 • zaleci trening mięśni głębokich stabilizujący nasze ciało.

Możliwe, że w toku leczenia wskazane będzie wykonanie na indywidualne zamówienie wkładek do obuwia.

Leczenie operacyjne zarezerwowane jest dla nielicznej grupy pacjentów, którym nie pomogły metody wymienione wyżej. Najczęściej wykonywane jest częściowe przecięcie rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy – rokowanie i powikłania

Zapalenie rozcięgna nie jest groźną kontuzją, jednak bagatelizowanie jej może doprowadzić do przewlekłych silnych dolegliwości bólowych, zaburzeń biomechaniki chodu oraz przeciążeń bocznej krawędzi stopy z towarzyszącym bólem.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Zapobieganie zapaleniu rozcięgna podeszwowego stopy

Zapobieganie zapaleniu rozcięgna podeszwowego opiera się na:

 • dbaniu o regularną, ale umiarkowaną aktywność fizyczną
 • unikaniu przeciążeń, np. długotrwałego stania, a jeżeli są konieczne, stosowanie odpowiedniego obuwia i wkładek
 • unikaniu przeciążeń podczas treningów
 • pamiętaniu o rozgrzewce przed treningiem i ćwiczeniach rozciągających zaraz po nim
 • pracy z występującą wadą stóp lub z innymi wadami postawy

Dowiedz się więcej:

Łagodny zespół hipermobilności stawów (BHJS)

http://www.child-neurology.eu/neurologia_41-135-140.pdf

Najczęstsze kontuzje wśród osób regularnie biegających

http://ostry-dyzur.net/wp-content/uploads/Str121-124.pdf

/

Ból stopy – możliwe przyczyny i leczenie

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Ból stopy często sprawia, że czujemy się niekomfortowo i może również pokrzyżować nasze plany. Przyczyn jest wiele, najczęściej jest to stłuczenie, uraz, bądź nawet poważna choroba. Tego typu dolegliwość potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie i często wizyta u specjalisty jest nieunikniona. Zastanawiając się nad przyczyną, powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi miejsce bólu — śródstopie, bok stopy czy podeszwa przodostopia. Nie powinniśmy bagatelizować żadnych dolegliwości, ponieważ mogą świadczyć o poważnej chorobie, dlatego zawsze warto skonsultować problem z lekarzem.

Co oznacza ból stopy?

Przyczyn bólu może być naprawdę wiele, jednak w zdecydowanej większości przypadków odpowiedzialny za niego jest uraz miejscowy, który dotyczy bezpośrednio samej stopy. Do tej grupy zaliczane są stłuczenia, skaleczenia, zwichnięcia, złamania i skręcenia.

Stopa z racji swojej funkcji jest szczególnie obciążona i narażona na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Dlatego ból podczas chodzenia lub pozycji stojącej powinien dać do myślenia i skłonić do wizyty u lekarza.

Zdarza się także, że jest on wywołany przez choroby ogólnoustrojowe, a także może być to rwa kulszowa lub dna moczanowa, co nieleczone skutkuje zapaleniem stawów o nieodwracalnym charakterze.

Co wywołuje ból palców oraz śródstopia?

Ból w okolicach palców może świadczyć o pojawieniu się haluksa, określanego mianem palucha koślawego. Nietypowe wygięcie palca wiąże się z charakterystycznym dyskomfortem, który nasila się w trakcie chodzenia.

Jednak, może on być również spowodowany tak zwanym paluchem biegacza, czyli urazu pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. To typowe schorzenie u biegaczy, piłkarzy oraz osób, które stale obciążają stopy podczas wysiłku.
Natomiast, ból śródstopia często spowodowany jest płaskostopiem.

Nieprawidłowe wysklepienie stopy powoduje, że jej podparcie w kontakcie z powierzchnią jest zaburzone. Przy tym występuje także wyraźne jej poszerzenie, a także opuchlizna.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Jakie choroby mogą wywoływać ból stopy?

Często ból stopy może sygnalizować choroby ogólnoustrojowe. Odczuwanie kłucia, mrowienia i drętwienia wraz z nimi uczucie ciężkości oraz skurcze łydek, świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej.

Leia também:  Como Saber Que Corte De Cabelo Combina Comigo?

Pierwsza faza to pojawiające się na nogach pajączki, a z czasem poszerzające się żyły, które powodują powstanie żylaków. Dna moczanowa to kolejna poważna dolegliwość.

Kwas moczowy, który wytwarza się w nadmiarze, ulega krystalizacji i kumuluje się w okolicach stopy, co prowadzi do bólu. Stopa boli podczas dotyku, miejsce jest zaczerwienione i sine.

Jak leczyć stopy?

Leczenie stopy powinno rozpocząć się między innymi od znalezienia przyczyny bólu. Jeśli źródłem jest uraz, to warto zastosować zimny okład, który lekko obniża jego poziom i łagodzi opuchliznę. Dobrym pomysłem jest także stosowanie leków przeciwzapalnych, wydawanych w aptece bez recepty.

Po konsultacji z lekarzem, wdrożone zostanie specjalne leczenie, na przykład orteza, która pełni funkcję stabilizującą oraz amortyzującą. Często rozwiązaniem mogą okazać się również wkładki ortopedyczne.

Zawsze jednak warto udać się do specjalisty, aby skonsultować dolegliwości i podjąć właściwe leczenie.

Ból stopy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Ból stopy najczęściej jest wynikiem urazu – stłuczenia czy zwichnięcia. Zdarza się jednak, że stopa boli z powodu znacznie poważniejszych przyczyn, wymagających drobiazgowej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Pod uwagę należy wziąć lokalizację dolegliwości. Ból śródstopia, ból w stopie z boku czy też ból pod poduszką mogą sygnalizować różne problemy. Co najczęściej wywołuje dyskomfort i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza ból stopy – ból palców, śródstopia lub pięty?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu stopy. W największej liczbie przypadków za dolegliwości odpowiadają zmiany miejscowe, czyli takie, które dotyczą bezpośrednio samej stopy.

Do tej grupy można zaliczyć wszelkiego typu urazy – stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania – stopa z racji pełnionych funkcji i obciążenia, jest na nie szczególnie narażona.

Ból stopy podczas chodzenia czy stania, opuchlizna i zaczerwienienie to objawy, które mogą wskazywać na kontuzje tego typu.

Co wywołuje ból palców u nóg?

Ból w okolicach palców może stanowić objaw haluksa, czyli tzw. palucha koślawego. Nieprawidłowe odchylenie palucha i wybrzuszenie jego podstawy wiąże się z charakterystycznym bólem z boku stopy, nasilającym się w czasie chodzenia.

Ból stopy u podstawy dużego palca może wskazywać również na tzw. paluch biegacza. Jest to uraz pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, do którego dochodzi na skutek jego nadmiernego wyginania, co jest typowe właśnie dla biegaczy, ale także piłkarzy czy innych osób stale i długotrwale obciążających stopy w czasie aktywności.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Do częstych przyczyn bólu stopy należą zmiany powstałe na skutek intensywnej aktywności fizycznej.

Palce młotkowate to inny rodzaj deformacji odpowiadającej za uciążliwy ból pod palcami u stóp. W tym przypadku dochodzi do przykurczu zgięciowego palca, najczęściej drugiego, co ma zwykle źródło w noszeniu źle dobranego, uciskającego obuwia. Ciągłe drażnienie czubka palca skutkuje dodatkowo powstaniem bolesnego odcisku.

Ból śródstopia – przyczyny

Ból w śródstopiu często zgłaszany jest przez osoby z płaskostopiem. Nieprawidłowe wysklepienie stopy powoduje zaburzone jej podparcie w kontakcie z podłożem. Poza bólem kości śródstopia występuje wyraźne poszerzenie stopy, niekiedy także opuchlizna.

Bolące śródstopie to również objaw tzw. stopy wydrążonej – innej deformacji, w której dochodzi do nadmiernego wysklepienia środkowej części stopy, co powoduje jej skrócenie i uniesienie podbicia. To kolejna z wad, której rozwojowi sprzyja zakładanie niedopasowanego obuwia, choć problem występuje również u osób z niedowładami spastycznymi czy chorobami mięśni.

Co oznacza ból pięty?

Boląca pięta, początkowo jedynie w czasie chodzenia, z czasem stale, bywa sygnałem rozwijającej się ostrogi piętowej. Ból w pięcie najbardziej nasilony jest po nocy, w ciągu dnia staje się mniej dokuczliwy. Powodem jest chroniczny stan zapalny, który rozwija się np. w odpowiedzi na zmiany przeciążeniowe.

Ból pięty od spodu doskwiera również osobom, u których pojawiły się modzele – narośla zgrubiałej warstwy naskórka bolące przede wszystkim przy nacisku. Jeśli zmiany są zaawansowane, ból podeszwy stopy może znacznie utrudniać swobodne przemieszczanie się.

Dowiedz się, jakie są przyczyny opadającej stopy 

Jakie choroby mogą wywoływać ból stopy?

Zdarza się, że ból w stopie sygnalizuje schorzenie ogólnoustrojowe. Uczucie kłucia, mrowienie czy drętwienie, którym towarzyszy uczucie ciężkości nóg i skurcze łydek bywają oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. W pierwszej fazie na nogach pojawiają się tzw. pajączki, z czasem żyły poszerzają się w coraz większym stopniu, grożąc powstaniem żylaków.

Dna moczanowa to kolejna poważna dolegliwość, w przebiegu której może wystąpić ostry ból w stopie.

Wytwarzający się w nadmiarze kwas moczowy ulega krystalizacji i kumulując się, odkłada się w stawach, w tym tych w obrębie stopy. Guzki i zniekształcenia obejmują zazwyczaj I staw śródstopno-paliczkowy palucha.

Dotkliwy ból pojawia się w nocy lub o poranku. Stopa boli przy dotyku, newralgiczne miejsce jest zaczerwienione i sinawe.

Wśród innych chorób, których objawem mogą być problemy ze stopą, należy wymienić również:

 • zwyrodnienie stawów – na chorobę zwyrodnieniową wskazuje ból i sztywność w obrębie stopy; pojawiają się także zniekształcenia stawów i ograniczenie ich ruchomości;
 • cukrzycę – schorzenie może prowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej – powikłania wywołanego nieprawidłowym ukrwieniem kończyny, które utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń; efektem bywają zmiany martwicze;
 • miażdżycę kończyn dolnych – na skutek zwężenia światła naczyń przez blaszkę miażdżycową, przepływ krwi zostaje znacznie utrudniony – pojawia się ból i opuchlizna stóp, mrowienia, skurcze.

Sprawdź, jakie są objawy zapalenia ścięgna Achillesa 

Jak leczyć ból stopy? Co pomaga?

Leczenie bolącej stopy zależy przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu.

Jeżeli jego źródłem jest uraz, aby złagodzić ból przed wizytą u lekarza, warto zastosować zimny okład, który uśmierzy dyskomfort i złagodzi opuchliznę. Dobry efekt przyniesie też zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, np. w maści.

Po konsultacji z lekarzem może okazać się, że najlepszym sposobem na ból będzie zastosowanie ortezy na stopę. Orteza unieruchamia stopę, pełni też rolę amortyzującą i stabilizującą, co łagodzi dolegliwości oraz wspomaga proces regeneracji tkanek.

Zaopatrzenie tego typu można stosować również w leczeniu palucha koślawego. Orteza unieruchamia palec, zapobiega dalszemu postępowi zmian oraz koryguje jego ustawienie.

W naszym medycznym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment profesjonalnych stabilizatorów, które wspomagają efektywne leczenie.

Gdy podłożem bólu są wady stóp, skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne.

Należy pamiętać, że nie można dobierać ich samodzielnie – konieczne jest przeprowadzenie badania stóp oraz ustalenie charakteru deformacji. Najlepszym wyjściem jest wykonanie korekcyjnych wkładek na zamówienie.

W BRANDvital badanie stóp przeprowadzamy za darmo, a w doborze wkładek pomaga specjalista, co daje pewność właściwego przebiegu procesu leczenia.

W sytuacji, kiedy za ból w stopie odpowiada choroba ogólnoustrojowa, metodę leczenia dobiera lekarz. Terapią dny moczanowej czy zapalenia stawów zajmuje się reumatolog, natomiast z niepokojącymi objawami ze strony układu nerwowego należy zgłosić się do neurologa.

O czym może świadczyć ból stopy?

Nasze stopy pełnią kilka funkcji niezbędnych w codziennej aktywności.

Jedna stopa zbudowana jest z 24 kości, które połączone są szeregiem więzadeł, stawów, mięśni oraz naczyń krwionośnych.

Dzięki tak złożonej budowie stopy utrzymują ciężar całego ciała, stanowiąc dla nas solidne podparcie podczas stania i zapewniają odpowiednią amortyzację podczas chodzenia lub biegania.

Ze względu na swoją budowę i codzienną eksploatację, stopy ulegają częstym kontuzjom i urazom. Ból stopy może być wywołany różnymi czynnikami, jednak niezależnie od źródła tych dolegliwości, są one bardzo uciążliwe i wymagają szybkiej reakcji.

Czasem stopy mogą boleć w powodu źle dobranego obuwia, które uciska stopy lub wymusza ich nienaturalną pozycję. W wielu przypadkach przyczyną bólu nadmierne przeciążenie lub uraz. Zdarza się jednak, że ból stopy jest objawem sygnalizującym schorzenie ogólnoustrojowe.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się kurzajek? Domowe sposoby

Przyczyny bólu stopy

Wiele dolegliwości bólowych w obrębie stóp związanych jest z ich nadmiernym przeciążeniem lub urazem. W przypadku tej części ciała nietrudno o stłuczenia, a także zwichnięcia, skręcenia lub złamania, które mogą się zdarzyć podczas uprawiania sportu, a także tak prozaicznych czynności, jak np. schodzenie po schodach. 

Leia também:  Como Saber Quando Começam As Contrações?

U sporej części ludzi ból pojawia się obrębie palców u stóp. Może on być wywołany przez:

 • wrastanie paznokci – paznokieć (przeważnie dużego palca) stopniowo wrasta swoją boczną krawędzią w przylegającą do niego skórę, co jest przyczyną dotkliwego bólu,
 • nagniotki – to bolesne stwardnienia na stawach palców stóp, które pojawiają się w wyniku długotrwałego ucisku (np. obuwia),
 • haluksy – to zwyrodnienie potocznie nazywa się “paluchem koślawym”, objawia się odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców. W efekcie stopa jest nieprawidłowo obciążona, co może powodować ból i kłopoty z poruszaniem się,
 • palce młotkowate – objawiają się przykurczem zgięciowym palców. Na zgięciu pojawia się bolesny odcisk, utrudniający chodzenie.

Ból może wystąpić także w okolicy śródstopia. Powodem może być nerwiak Mortona, który powoduje silny i przeszywający ból śródstopia lokalizujący się między II i III palcem, występujący podczas chodzenia i biegania. Ból może wywoływać również płaskostopie.

Wreszcie dolegliwości bólowe mogą objąć piętę. Częstym problemem jest tzw. ostroga piętowa, objawiająca się dokuczliwym bólem pięty, czego przyczyną jest stan zapalny.

Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną może być nadwaga.

Przyczyną bólu bywają też modzele, czyli duże zgrubienia, które bolą podczas chodzenia.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Ból pod stopą – przyczyny bólu podeszwy stopy

Ból stopy jako objaw choroby

Wcześniej wspomniane dolegliwości rozwijają się w obrębie stopy. Zdarza się jednak, że ból stopy jest wynikiem chorób ogólnoustrojowych. Częstym powodem bólu w stopie jest atak rwy kulszowej. Dzieje się tak, gdy dyski kręgosłupa przesuwają się poza jego oś i uciskają na korzonki nerwowe.

W efekcie osoba chora odczuwa silny ból w lędźwiach, który promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni uda i łydki, a nawet stopy. Innym schorzeniem, które może być źródłem bólu w stopie jest dna moczanowa.

Choroba ta charakteryzuje się gromadzeniem w stawach i ścięgnach kryształków moczanu sodu, co jest przyczyną obrzęków i silnego bólu.

Istnieje także szereg różnych chorób odpowiedzialnych za uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli tzw. neuropatii. Zdarza się to w przypadku zakażeń wirusowych lub bakteryjnych, zachorowania na boreliozę lub powikłań po cukrzycy. Typowym objawem jest ból oraz zaburzenia czucia, którym towarzyszy osłabienie siły i napięcia mięśniowego, brak czucia temperatury, czy dotyku.

ZOBACZ TEŻ: 5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Jak radzić sobie z bólem stopy?

Jeżeli ból stopy spowodowany jest urazem lub przeciążeniem stopy, możemy spróbować poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami.

Na obrzęki i ból sprawdzą się zimne okłady oraz smarowanie preparatami przeciwzapalnymi (Difortan, Diclac Lipogel, Dip Rilif, Mobilat, Naklofen Top, Naproxen Emo, Olfen).

Można również sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie preparatów doustnych (Aleve, Anapran Neo, Ibuprom, Ibum, Ketonal Active, Nurofen). Niewskazane jest stosowanie w takiej sytuacji paracetamolu, gdyż lek ten nie działa przeciwzapalnie, a jedynie przeciwbólowo.

Ból stóp będący wynikiem pojawiających się nagniotków, modzeli, czy deformacji stopy powinien skłonić do zmiany obuwia lub zakupu dopasowanych wkładek ortopedycznych. Ponadto, można stosować preparaty na odciski o działaniu złuszczającym i zmiękczającym zrogowaciały naskórek (Acerin, Rekord Łuszczy, ABE). Niewskazane są buty na wysokim obcasie.

A co zrobić w sytuacji, gdy ból stopy spowodowany jest chorobą? Należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który rozpocznie odpowiednią terapię.

W przypadku chorób stawów (w tym dny moczanowej i reumatoidalnego zapalenia stawów) trzeba udać się po pomoc do reumatologa. Jeżeli źródłem problemów są zaburzenia układu nerwowego (np.

rwa kulszowa), należy rozpocząć leczenie u neurologa.

ZOBACZ TEŻ: 5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jak przynieść ulgę obolałym stopom

Jak przynieść ulgę obolałym stopom

Ból w kostce może mieć wiele przyczyn, lecz jeśli ostatnio uprawiasz więcej aktywności fizycznej, powodem bólu może być zapalenie ścięgna.

Problem ten występuje, kiedy w ścięgnach na zewnętrznej części stawu skokowego pojawia się stan zapalny lub kiedy zostają zerwane z uwagi na zwiększony nacisk, spowodowany powtarzalną czynnością.

Inną przyczyną bólu może być skręcenie kostki, dokuczliwość bólowa może się różnić w zależności od tego, jak poważny jest uraz. Jeśli nie masz pewności, co powoduje u Ciebie ból kostki, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego.1,2

Tymczasem możesz samodzielnie złagodzić ból przedstawionymi poniżej metodami:3

Co robić…

 • Często pozwalaj kostce odpocząć i leż z nogą uniesioną do góry.
 • Do bolącej kostki co 2-3 godziny przykładaj okład z lodem owinięty ręcznikiem na maksymalnie 20 minut.
 • Noś szersze, wygodne buty na niskim obcasie i z miękką podeszwą.
 • Stosuj wkładki, np. Scholl GelActiv™ Wkładki do codziennego obuwia.
 • Owiń nogę w kostce bandażem dla lepszego wsparcia.
 • Delikatnie rozciągaj staw skokowy.

Czego nie robić…1

 • Unikaj długiego chodzenia lub stania.
 • Nie noś butów na wysokim obcasie ani wąskich butów w szpic.

Ból pięty często powodują zbyt intensywne ćwiczenia lub noszenie za ciasnych butów. Ból może mieć różne nasilenie, od ostrego przeszywającego bólu po tępy ból połączony z zaczerwienieniem i opuchlizną.

Jeśli odczuwasz ostry ból pomiędzy podbiciem stopy a piętą, który nasila się podczas chodzenia, przyczyną może być zapalenie powięzi podeszwowej.

Jeśli ostry ból jest bardziej nagły i towarzyszy mu uraz, może go powodować złamanie kości bądź zerwane ścięgno Achillesa.

Ból kostki, pięty i łydki, kiedy stajesz na palcach może wskazywać na zapalenie ścięgna Achillesa, a z kolei zaczerwienienie, opuchlizna i tępy ból może oznaczać zapalenie kaletki. Aby potwierdzić przyczynę bólu, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.1,2

Tymczasem możesz samodzielnie złagodzić ból przedstawionymi poniżej metodami:4

Co robić…

 • Często pozwalaj pięcie odpocząć i leż z nogą uniesioną do góry.
 • Do bolącej kostki co 2-3 godziny przykładaj okład z lodem owinięty ręcznikiem na maksymalnie 20 minut.
 • Noś szersze, wygodne buty na niskim obcasie i z miękką podeszwą.
 • Stosuj wkładki pod pięty, Scholl In-Balance wkładki łagodzące ból
 • Owiń piętę i kostkę bandażem dla lepszego wsparcia.
 • Delikatnie rozciągaj stawy skokowe i stopy. 

Czego nie robić…

 • Unikaj długiego chodzenia lub stania.
 • Nie noś butów na wysokim obcasie ani wąskich butów w szpic.

Bez względu na to, czy odczuwasz dyskomfort w śródstopiu, podbiciu czy na podeszwie stopy, istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu. Może to być po prostu nadwyrężenie mięśnia lub więzadła, lecz przeszywający ból pomiędzy podbiciem a piętą może również wynikać z zapalenia powięzi podeszwowej.

Jeżeli masz płaskostopie, prawdopodobnie cierpisz z powodu nadmiernej pronacji stopy, czyli rotacji stopy do wewnątrz, kiedy pięta dotyka podłoża, powodującej stopniowe spłaszczanie się stopy i nieprawidłowe ułożenie stawów. Aby potwierdzić przyczynę bólu, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Tymczasem możesz samodzielnie złagodzić ból przedstawionymi poniżej metodami:

Co robić…

 • Często pozwalaj stopie odpocząć i leż z nogą uniesioną do góry.
 • Do bolącej kostki co 2-3 godziny przykładaj okład z lodem owinięty ręcznikiem na maksymalnie 20 minut.
 • Noś szersze, wygodne buty na niskim obcasie i z miękką podeszwą.
 • Jeśli masz nadwagę, spróbuj zrzucić dodatkowe kilogramy.
 • Delikatnie rozciągaj stopy.
Leia também:  Como Ajudar Uma Pessoa Que Se Corta?

Czego nie robić…

 • Unikaj długiego chodzenia lub stania.
 • Nie noś butów na wysokim obcasie ani wąskich butów w szpic.

Ból śródstopia jest niezwykle powszechny i często występuje u osób bardzo aktywnych fizycznie oraz tych noszących źle dopasowane obuwie. Kształt Twojej stopy, np. wysokie podbicie czy niewielkie, podwinięte palce u nóg, również może powodować dodatkowy nacisk na śródstopie.

Inne potencjalne przyczyny obejmują haluksy (twarde, bolesne zwyrodnienie palucha), zapalenie kaletki (opuchlizna i tępy ból), nadwyrężenie śródstopia (zerwane lub naciągnięte więzadło) bądź nerwiak Mortona (uszkodzony lub podrażniony nerw w stopie).

Aby potwierdzić przyczynę bólu, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.1,2

Tymczasem możesz samodzielnie złagodzić ból przedstawionymi poniżej metodami:5

Co robić…

 • Często pozwalaj stopie odpocząć i leż z nogą uniesioną do góry.
 • Do bolącej kostki co 2-3 godziny przykładaj okład z lodem owinięty ręcznikiem na maksymalnie 20 minut.
 • Noś szersze, wygodne buty na niskim obcasie i z miękką podeszwą.
 • Stosuj wkładki, np. Scholl GelActiv™ Wkładki do płaskiego obuwia.
 • Jeśli masz nadwagę, spróbuj zrzucić dodatkowe kilogramy.
 • Delikatnie rozciągaj palce i stopy.

Czego nie robić…

 • Unikaj długiego chodzenia lub stania.
 • Nie noś butów na wysokim obcasie ani wąskich butów w szpic.

Reckitt Benckiser – All Rights Reserved 2020

Metatarsalgia – ból podeszwy przodostopia

Metatarsalgią określa się ból zlokalizowany w obrębie podeszwy przodostopia. W większości przypadków ból wynika z podrażnienia tkanek miękkich i innych struktur położonych w tej okolicy, np. tkanki podskórnej, kaletek i aparatu torebkowo-więzadłowego stawów śródstopno-paliczkowych.

Metatarsalgia wynika najczęściej z zaburzeń biomechaniki w obrębie stawów stopy i stawu skokowego, które przekładają się na nieprawidłową dystrybucję obciążeń kości śródstopia. Stwierdza się nierównomierny, najczęściej punktowo zwiększony nacisk określonych głów kości śródstopia na podłoże.

Na skórze podeszwy tworzą się bolesne zgrubienia skóry (odciski, modzele), które stanowią wyraz obrony skóry przed zwiększonym naciskiem.

W literaturze można napotkać termin „płaskostopie poprzeczne” odnoszący się do wypłaszczenia lub odwrócenia łuku poprzecznego stopy.

Jest to pewne uproszczenie sprowadzające problem do zmienionej orientacji przestrzennej kości śródstopia.

Warto podkreślić, że płaskostopie poprzeczne nie występuje w sposób izolowany, ale ściśle wiąże się z innymi zaburzeniami strukturalnymi i funkcjonalnymi w obrębie stopy, a czasem nawet w obrębie kończyny dolnej.

„Łuk poprzeczny” przodostopia

W prawidłowo zbudowanej stopie kości śródstopia I, IV i V posiadają większą ruchomość w porównaniu do II i III kości śródstopia. Związane jest to z funkcją amortyzacyjną stopy – w momencie obciążenia stopy masą ciała kości śródstopia I,IV,V przesuwają się w kierunku grzbietowym, co jest utożsamiane z obniżeniem się łuku poprzecznego.

Wraz z łukiem poprzecznym obniża się łuk podłużny – dochodzi do jednoczesnego ruchu w stawie podskokowym i wielu stawach stopy. W zdrowej stopie zakres i prędkość obniżania się jej sklepień jest kontrolowany przez aktywność mięśni oraz napięcie więzadeł.

Dystrybucja obciążeń poszczególnych kości śródstopia powinna być równomierna (z nieznaczną przewagą pierwszej kości śródstopia w określonej podfazie chodu).

Stawy śródstopno-paliczkowe są pokryte od strony podeszwowej chrzęstno-włóknistymi płytkami podeszwowymi. Bezpośrednio od strony podłoża przodostopie ochraniane jest warstwą tkanki włóknisto-tłuszczowej, która działa jak poduszka rozpraszająca uderzenia stopy o podłoże.

Metatarsalgia i płaskostopie poprzeczne

Metatarsalgia rozwija się na tle przeciążeniowym, szczególnie w warunkach niewydolności powyżej wspomnianego mechanizmu amortyzacji stopy. Ból najczęściej jest zlokalizowany pod głowami środkowych kości śródstopia (II i III, rzadziej IV). Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia boso, w eleganckich butach z cienką podeszwą lub butach na wysokim obcasie.

Ból przodostopia – jakie patologie wywołują ból?

 • odciski – rdzeń odcisku wnika w głębsze warstwy skóry, mechanicznie ją podrażniając podczas obciążania,
 • podrażnienie aparatu torebkowo-więzadłowego stawów śródstopno-paliczkowych,
 • mikrouszkodzenia płytki podeszwowej,
 • zapalenie kaletek położonych między kośćmi śródstopia,
 • złamanie przeciążeniowe kości śródstopia (występujące najczęściej u sportowców),
 • podrażnienie nerwu podeszwowego wspólnego – nerwiak Mortona (traktowany jako odrębna jednostka chorobowa).

„Płaskostopie poprzeczne” – przyczyny

Stan nieprawidłowego obciążania kości śródstopia może być wynikiem zmian strukturalnych lub funkcjonalnych.

Do zmian strukturalnych można zaliczyć:

 • Zmiany wrodzone:
 • wrodzona zwiększona długość II kości śródstopia względem I kości śródstopia (tzw. stopa Mortona) – naciski w obszarze przodostopia kumulowane są pod głową II kości śródstopia,
 • uogólniona wiotkość więzadeł uwarunkowana genetycznie,
 • Zmiany nabyte:
 • deformacje pourazowe (np. gdy po złamaniu II kości śródstopia odłam dalszy zrasta się w ustawieniu podeszwowym lub gdy dochodzi do nadmiernego skrócenia i uniesienia I kości śródstopia),
 • nabyta niewydolność wybranych więzadeł w wyniku nadmiernego przeciążenia, zmian zapalnych.

Zmiana dynamiki kości śródstopia powodująca zwiększone lub nieprawidłowe przyparcie głów kości śródstopia do podłoża może być związana z:

 • Wymuszonym niefizjologicznym wzorcem przetaczania stopy:
 • częste chodzenie w butach na wysokim obcasie – zwiększa obciążenie przodostopia, utrwala przeprostne ustawienie paliczków bliższych palców i wymusza docisk głów kości śródstopia do podłoża, ponadto utrwala przykurcz mięśnia trójgłowego łydki,
 • ograniczone zgięcie grzbietowe w stawie skokowym – zwiększa % udział obciążenia przodostopia w fazie chodu lub prowadzi do kompensacji, np. przetoczenia przez przyśrodkowy lub boczny brzeg stopy,
 • towarzyszące wady stóp (stopa płasko-koślawa, szpotawość tyłostopia),
 • zaburzenia osi stawu kolanowego, zaburzenia pracy stawu biodrowego, skrót kończyny dolnej – są one często kompensowane na poziomie stopy,
 • Zaburzoną kontrolą nerwowo-mięśniową – nadaktywność mięśni powierzchownych na tle niedostatecznej aktywacji mięśni głębokich, przyczynia się to do przeprostu w stawach śródstopno-paliczkowych:
  • w odpowiedzi na ból (np. bolesny ucisk palców w zbyt ciasnym obuwiu, ból zwyrodnieniowy),
  • schorzenia neurologiczne,
  • stany po długotrwałym unieruchomieniu lub długotrwały brak obciążania stopy.

Leczenie metatarsalgii

Leczenie zachowawcze

Celem leczenia jest poprawa dystrybucji nacisków pod podeszwą przodostopia poprzez:

 • noszenie wkładek ortopedycznych:
  • odciążających przodostopie,
  • stymulujących udział głowy I kości śródstopia w przetaczaniu stopy,
  • poprawiających biomechanikę tyłostopia (np. ograniczenie nadmiernej koślawości, stabilizacja tyłostopia),
 • okresowa modyfikacja aktywności sportowej (np. basen zamiast biegania),
 • modyfikacja obuwia – noszenie butów z grubszą podeszwą zaokrągloną w przodzie,
 • ćwiczenia poprawiające wzorzec kończyny dolnej w trakcie chodu.

„Płaskostopia poprzecznego” nie da się trwale skorygować metodami zachowawczymi. Powyżej wymienione działania mają za zadanie ograniczyć przeciążenia oddziałujące na przodostopie do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych. Działania te stanowią także formę profilaktyki. Gdy dolegliwości bólowe są znaczne, postępowanie można uzupełnić środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne podejmuje się, gdy wyniki leczenia zachowawczego nie spełniają oczekiwań pacjenta lub pozostaje ono niewystarczające. Celem zabiegu operacyjnego jest trwałe zmniejszenie nadmiernego nacisku pod określonymi głowami kości śródstopia.

Jedną z najczęściej wykonywanych procedur jest osteotomia Weila polegająca na skróceniu wybranej kości śródstopia i przesunięciu jej odcinka dalszego w kierunku dogrzbietowym. Uzyskana korekcja stabilizowana jest śrubką.

Inną przykładową procedurą jest DMMO (Distal Metatarsal Minimal Invasive Osteotomy). Jest to metoda małoinwazyjna wykonywana przezskórnie wykonywaną na kościach śródstopia II-IV. W tym przypadku nie stosuje się stabilizacji wewnętrznej.

Zabieg może obejmować także procedury wykonywane na I promieniu stopy. Wynika to najczęściej z konieczności korekcji koślawego ustawienia palucha. Element plantaryzacji I promienia stopy jest szczególnie pożądany w przypadku metatarsalgii w okolicy głowy II kości śródstopia, której przyczyną jest brak podporu stopy na głowie I kości śródstopia.

Zabieg może obejmować także wydłużenie ścięgna Achillesa (w warunkach utrwalonego przykurczu) i/lub korekcję koślawego/szpotawego ustawieniu stępu. Dzięki temu bardziej skutecznie wpływamy na przyczyny przeciążeń w obrębie przodostopia.

O ostatecznym zakresie zabiegu i wyborze poszczególnych technik operacyjnych decyduje chirurg ortopeda.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*