Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?

Ból pleców w górnej części (w odcinku piersiowym kręgosłupa) może być samodzielną dolegliwością, ale często występuje w połączeniu z bólem karku (odcinka szyjnego kręgosłupa). Jakie są przyczyny bólu pleców pomiędzy łopatkami i jakimi metodami można go leczyć?

Ból przeciążeniowy w górnej części pleców (między łopatkami)

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców w górnej części jest przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Dochodzi do niego wtedy, gdy obciążenia przekraczają wytrzymałość i wydolność struktur kręgosłupa.

Taka sytuacja kojarzy się przede wszystkim z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, ale ból przeciążeniowy może wynikać też z przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała oraz długiego wykonywania jednostajnych i powtarzalnych ruchów. 

Ból ten najczęściej występuje wraz ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych oraz ograniczeniem zakresu ruchów kręgosłupa. Dobra wiadomość jest taka, że bóle przeciążeniowe nie wynikają z uszkodzeń struktur kręgosłupa i można jest skutecznie oraz dosyć szybko wyleczyć.

Pacjenci skarżą się często na ból “pomiędzy łopatkami”. To nie przypadek, bo sama łopatka jest przystankiem na drodze kilku taśm powięziowo-mięśniowych (upraszczając – dużych układów tkanek, pomiędzy którymi zachodzą relacje, wzajemnie na siebie wpływają). Na przykład taśmy głębokiej przedniej kończyny górnej, pomiędzy mięśniem piersiowym mniejszym a dwugłowym ramienia.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?Taśma głęboka przednia

Zwyrodnieniowe bóle pleców w górnej części

Przewlekłe bóle pleców w górnej części mogą być spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi, które prowadzą do uszkodzeń krążków międzykręgowych.

Dlaczego dochodzi do zwyrodnień krążków, popularnie nazywanych dyskami? Bardzo często są one wynikiem przyjmowania wymuszonej, nieprawidłowej pozycji ciała, o czym już wspominaliśmy.

Jeśli kręgosłup niemal codziennie ulega przeciążeniom, to po pewnym czasie jego struktury mogą zostać uszkodzone.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?Zdrowe krążki międzykręgowe

Ponadto pojawianiu się zmian zwyrodnieniowych sprzyja wiek (powyżej 60. roku życia), nadwaga i otyłość, a także brak aktywności fizycznej i czynniki genetyczne. 

Ból kręgosłupa spowodowany zwyrodnieniem często ma charakter promieniujący (do ramienia, gdy dotyczy odcinka piersiowego i do pośladka oraz nóg w przypadku zwyrodnień odcinka lędźwiowego), towarzyszą mu stany mrowienia i drętwienia kończyn.

Inne przyczyny bólu pleców między łopatkami

Kolejna grupa przyczyn bólu pleców w górnej części jest związana z układem nerwowym.

Zmiany zlokalizowane wewnątrz kręgosłupa lub w stawach żebrowo-kręgowych mogą powodować drażnienie nerwów i zakończeń nerwowych.

Objawia się to bólem promieniującym od odcinka piersiowego kręgosłupa do kończyny górnej i barku oraz narządów wewnętrznych

Niejednokrotnie zdarza się, że pacjent myli ból pochodzący od kręgosłupa z bólem narządów wewnętrznych, np. zgłasza się do lekarza z bólem żołądka, gdy tak naprawdę przyczyną bólu jest kręgosłup.

W zależności od tego, gdzie umiejscowione są zmiany, mogą one pozorować choroby i bolesność żołądka, pęcherzyka żółciowego, wątroby, jelit, nerki oraz układu moczowo-płciowego. Sytuacja może być także odwrotna – ból kręgosłupa piersiowego może pochodzić właśnie od chorób zlokalizowanych w narządach wewnętrznych.

Często są to choroby zagrażające życiu, dlatego w przypadku bólu pleców w górnej części jednym z podstawowych celów diagnostyki jest wykluczenie chorób narządów wewnętrznych.

Ponadto ból pleców w górnej części może być spowodowany urazami, stanem zapalnym a także fibromialgią (przeczytaj więcej w tekście: Korzyści z wibroterapii u osób z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów).

Jak widać – mechanizm powstawania i odczuwania bólu w tej okolicy jest bardzo złożony, a im szybciej dolegliwość zacznie być diagnozowana i leczona, tym lepiej.

W przypadku każdego bólu zlokalizowanego w okolicy kręgosłupa piersiowego koniecznie należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Leczenie bólu w górnej części pleców

Jakie metody są najskuteczniejsze w leczeniu bólu pomiędzy łopatkami? W artykule skupiamy się na przedstawieniu terapii i sposobów leczenia bólu wynikającego z przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych.

W przypadku bólu pochodzenia nerwowego, spowodowanego urazem czy innymi wspomnianymi wcześniej czynnikami, plan leczenia jest najczęściej bardzo skomplikowany i nie sposób opisać jednego wzorca. Natomiast w przypadku bólu przeciążeniowego i spowodowanego zwyrodnieniem możemy wskazać najczęściej stosowane zabiegi i rodzaje terapii.

Są to laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, krioterapia, a ich opis znajdziesz w dalszej części artykułu

Fizykoterapia na ból w górnej części pleców

Metody fizykalne (z wykorzystaniem bodźca fizycznego) są powszechnie stosowane w przypadku bólu pleców. Dobiera się je indywidualnie do każdego przypadku, bardzo często również łączy się zabiegi, by leczenie przebiegało w sposób kompleksowy. Najczęściej stosowanymi zabiegami fizykoterapetycznymi w przypadku bólu pleców pomiędzy łopatkami są:

 • Laseroterapia, która posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i biostymulacyjne, czyli pobudzające naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Przynosi także dobre efekty w leczeniu tzw. zespołów korzeniowych. Występują one nie tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale też w odcinku piersiowym i w tym drugim przypadku nazywane są nerwobólem międzyżebrowym (neuralgią międzyżebrową).
 • Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, posiada działanie rozluźniające, poprawia ruchomość i łagodzi ból o charakterze ostrym. Ponadto przyspiesza regenerację i działa przeciwzapalnie. Szczególnie polecana jest w przypadku choroby zwyrodnieniowej.
 • Elektroterapia, do której wykorzystuje się prądy TENS i EMS, działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Polecana jest zwłaszcza wtedy, gdy ból wynika z przeciążenia mięśni.
 • Krioterapia, czyli leczenie zimnem, również posiada działanie przeciwbólowe i szczególnie wskazana jest do leczenia stanów zapalnych. Przynosi dobre efekty w leczeniu bólu spowodowanego zwyrodnieniami i przeciążeniami.

Wibroterapia na ból pomiędzy łopatkami

Metodą fizykalną, z której można korzystać w domu, by złagodzić ból kręgosłupa w każdym odcinku, jest wibroterapia. Wykorzystuje one do działania wibracje, czyli drgania mechaniczne.

Przeciwbólowe działanie wibroterapii wyjaśnia tzw. bramkowa teoria bólu: jeśli na drodze impulsu bólowego, który ma zostać wysłany do mózgu, stanie inny, mocniejszy impuls, to impuls bólowy nie dotrze do mózgu.

Na tej samej zasadzie działa elektroterapia.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?Animacja przedstawiająca przewodzenie impulsów nerwowych. Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Neural_signaling-human_brain.gif

Wibroterapia szczególnie polecana jest w przypadku przeciążeniowego bólu kręgosłupa oraz spowodowanego zwyrodnieniami. Działa nie tylko przeciwbólowo, ale też:

 • rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie – czyli niweluje jedną z głównych przyczyn bólu,
 • wzmacnia mięśnie, dzięki czemu może zapobiegać bólom przeciążeniowym,
 • zmniejsza stan zapalny,
 • pobudza krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza procesy regeneracyjne. 

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń do domowej wibroterapii jest RAM Vitberg +. Jego działanie przeciwbólowe w obrębie pleców szczegółowo wyjaśnione jest na stronie: https://www.vitberg.com/bol-plecow-i-kregoslupa. 

Kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne

Bardzo ważnym uzupełnieniem zabiegów fizykalnych jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne wykonywane pod okiem fizjoterapeuty lub zlecone przez specjalistę do wykonywania w domu.

Z jednej strony rozluźniają one nadmiernie napięte struktury, a z drugiej – wzmacniają mięśnie, czyli zapobiegają przeciążeniom.

Plan kinezyterapii układany jest dla pacjentów indywidualnie, w zależności od tego, które obszary dotknięte są bólem i które mięśnie należy wzmocnić.

W warunkach domowych, jeśli ból pleców dokucza Ci sporadycznie, możesz wykonywać rekomendowane przez nas Ćwiczenia na ból kręgosłupa. Regularna aktywność fizyczna i wzmacnianie mięśni jest kluczowym elementem profilaktyki bólu pleców.

Masaże na ból pleców

Popularną metodą leczenia bólu między łopatkami jest masaż klasyczny, wykonywany przez fizjoterapeutę.

Działa on przede wszystkim rozluźniająco na nadmiernie napięte mięśnie, ale także przyspiesza krążenie krwi oraz łagodzi ból. Podczas masażu fizjoterapeuta oddziałuje zarówno na mięśnie, jak i stawy kręgosłupa.

Masaż klasyczny stosowany jest w przypadku przeciążeniowego bólu pleców i bólu wynikającego ze zmian zwyrodnieniowych.

Kinesiotaping

Metodą wspomagającą leczenie bólu pleców jest kinesiotaping, popularnie nazywany “oklejaniem plastrami”. Fizjoterapeuci stosują kinesiotaping pomiędzy zabiegami fizykalnymi lub masażami.

Leia também:  Franchising O Que É Como Funciona?

Jego celem jest zwiększenie ruchomości i korekcja pracy łopatki. Kinesiotaping nigdy nie jest stosowany jako samodzielna metoda leczenia bólu pleców, jedynie wspomaga inne zabiegi terapeutyczne.

Metoda ta została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka Dr Kenzo Kase.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?Dr Kenzo Kase – twórca kinesiotapingu

Wykorzystuje się w niej  plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry. Co ważne, kolor plastra nie jest powiązany z jakimiś dodatkowymi właściwościami, jest wyłącznie czynnikiem estetycznym.

Profilaktyka i domowe sposoby

Jeśli trafiłeś/aś na ten artykuł, to zapewne co jakiś czas doświadczasz bólu pleców. Nawet jeśli ból pojawia się sporadycznie, to już teraz warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, ponieważ wraz z wiekiem dolegliwości mogą się nasilać. Jak wspomnieliśmy – nieleczone bóle przeciążeniowe bardzo często prowadzą do zwyrodnień, a te niestety najczęściej powodują ból przewlekły.

Najważniejszym elementem profilaktyki jest dbanie o to, by zawsze przyjmować prawidłową pozycję ciała. Jeśli praca wymusza niewłaściwą postawę, np. długie przebywanie w zgięciu, to co jakiś czas warto wykonać podstawowe ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

Równie ważna jest aktywność fizyczna podejmowana przynajmniej kilka razy w tygodniu.

A jeśli wiesz, że ból pojawia się, ponieważ posiadasz słabe mięśnie, to koniecznie do codziennej wprowadź zestaw ćwiczeń wzmacniających: Ćwiczenia na ból kręgosłupa dla seniorów i osób mało aktywnych fizycznie.

Przeczytaj też o bólu zlokalizowanym w innych odcinkach kręgosłupa: Ból w dole pleców – przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędźwiowym oraz Ból szyi – przyczyny i leczenie.

Źródła:

 1. Dobrogowski J., Dutka J. Zespoły bólowe narządu ruchu. Terapia nr 10 (157), październik 2004, s. 36-41
 2. Stryła W, Jałowska M. Ból w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Nowiny Lekarskie 2006; 75 (2), s. 179-83.
 3. Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K. Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences  2017;63(3):41-47
 4. Mrozek P. (2010) Ocena wyników leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym masażem wibroakustycznym, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Co oznacza ból pleców między łopatkami? Czy ból z tyłu pleców na wysokości płuc zawsze pochodzi od kręgosłupa?

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami? Ból między łopatkami to najczęściej objaw schorzeń obejmujących kręgosłup Katarzyna Białasiewicz/123RF

Ból pleców między łopatkami jest zwykle objawem schorzeń kręgosłupa, choć dolegliwości takie mogą też wskazywać na choroby narządów wewnętrznych i groźne infekcje. Gdy ból kręgosłupa nasila się podczas pracy, warto zapobiegać utrwaleniu się problemu, przyczyny chorobowe należy natomiast jak najszybciej zdiagnozować i leczyć. Sprawdź najbardziej prawdopodobne przyczyny bólu między łopatkami i sposoby, by mu zapobiegać.

Ból pleców między łopatkami obejmuje obszar na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa.

Ból może występować w sposób ciągły lub pojawiać się tylko w konkretnej pozycji ciała lub podczas wykonywania określonego ruchu.

Może mieć charakter piekący, kłujący lub rozlany, doprowadzać do sztywności kręgosłupa, a także promieniować do pachy, bocznego obszaru klatki piersiowej lub kończyny górnej.

Ból między łopatkami jest częstą przypadłością u osób wykonujących pracę przy komputerze, m.in. informatyków, grafików, dziennikarzy czy pracowników biurowych, a także wymagającą przyjmowania nienaturalnych pozycji, np. stomatologów i osób zatrudnionych przy linii produkcyjnej.

Przebywanie przez wiele godzin w wymuszonej pozycji stojącej lub siedzącej z ciałem pochylonym do przodu przyczynia się do obciążenia odcinka piersiowego kręgosłupa, mięśni i sąsiadujących tkanek.

Ból kręgosłupa między łopatkami jest w takiej sytuacji tylko jedną z konsekwencji nieprawidłowej postawy ciała – w niektórych przypadkach rozwijają się też zaburzenia w obrębie niektórych narządów wewnętrznych.

Stosowanie tabletek przeciwbólowych może uśmierzyć ból tylko w sposób doraźny, ale nie zlikwiduje źródła problemu. Aby ból nie pojawiał się w przyszłości, należy zadbać o ergonomię stanowiska pracy (o ile pozwalają na to warunki zawodowe).

Prawidłowa pozycja ciała to taka, w której uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki tworzą prostą linię. W pozycji siedzącej należy zadbać o to, żeby głowa nie była pochylona, a wzrok utrzymywany na wprost.

Można to osiągnąć, ustawiając monitor na odpowiedniej wysokości, a w przypadku komputerów przenośnych – stosując specjalne podkładki.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw…

Ból pleców między łopatkami nie pojawia się w ciąży tak często, jak ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W większości przypadków nie jest niepokojącym objawem, ponieważ dolegliwości są zwykle spowodowane ciężarem powiększającego się biustu i najczęściej dotyczą kobiet, które miały obfite piersi jeszcze przed ciążą.

Sposobem na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości jest noszenie specjalnego, prawidłowo dobranego biustonosza, przeznaczonego dla kobiet w ciąży. Ból kręgosłupa między łopatkami może być też wywołany postawą ciała ciężarnej i być pogłębiany przez występujące wcześniej wady postawy.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?

Zdrowy kręgosłup – 8 kroków w profilaktyce bólu kręgosłupa i…

Ból pleców między łopatkami jest jednym z symptomów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Schorzenie ma charakter przewlekły i postępujący.

W jego przebiegu dochodzi do przedwczesnego zużycia i zwyrodnienia chrząstki stawowej.

Do jej degradacji dochodzi na skutek ograniczenia produkcji mazi stawowej, prowadzące do wytwarzania się tarcia i uszkodzeń mechanicznych. Skutkiem jest stan zapalny i ból.

Inną przyczyną bólu między łopatkami bywa ucisk na nerw, wywołany przez zniekształcenia stawu. Proces ten jest rezultatem powstawania chrzęstnych i kostnych narośli. Ucisk wywołany na nerwy powoduje ból towarzyszący poruszaniu. W rezultacie chory unika ruchu, co doprowadza do osłabienia mięśni.

Ból kręgosłupa towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym pojawia się w następstwie długotrwałego obierania nienaturalnej pozycji ciała, wzmożonego wysiłku i lub wykonywania niektórych ruchów (jeżeli jednak nie jest spowodowany naciskiem na nerwy, może towarzyszyć każdemu ruchowi). Dolegliwości bólowe nie dotyczą wyłącznie kręgosłupa, bo również mięśni przykręgosłupowych. Charakterystyczna jest też poranna sztywność kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe mają charakter trwały i nasilający się, a leczenie nie może tego zmienić. Można natomiast spowolnić proces degradacji i walczyć z dolegliwościami bólowymi. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez rehabilitację ruchową i fizykoterapię przeciwbólową. Chory, który odczuwa ból kręgosłupa między łopatkami, powinien nosić elastyczny gorset.

Ból pleców między łopatkami pojawia się w przebiegu dyskopatii, czyli zwyrodnienia dysków kręgosłupa (krążków międzykręgowych), które są zbudowane z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego.

Prawidłowo dyski składają się w ok. 90 proc. z wody, jednak procentowy udział substancji płynnych w jądrze miażdżystym zmniejsza się pod wpływem zwężenia kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. W rezultacie jądro miażdżyste ulega uwypukleniu.

Mamy wówczas do czynienia z przepukliną jądra miażdżystego. Jeżeli w wyniku odwodnienia dojdzie do uszkodzenia lub pęknięcia pierścienia włóknistego, dysk wypada. W obu przypadkach rezultatem jest ucisk na nerwy, wywołujący silne dolegliwości bólowe.

Za ból między łopatkami odpowiedzialna jest dyskopatia zlokalizowana w kręgosłupie szyjnym.

Rozwój dyskopatii jest ściśle związana z trybem życia – sprzyja jej wielogodzinne przebywanie w nienaturalnej pozycji, pasywny wypoczynek i otyłość – zwłaszcza u osób młodszych. U tych starszych jest częściej rezultatem procesów starzenia się organizmu.

Podstawową metodą leczenia dyskopatii jest fizjoterapia. Gdy doszło do rozwoju stanu zapalnego, stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Konieczne jest wówczas przerwanie fizjoterapii.

W cięższych przypadkach wdrażane jest leczenie farmakologiczne (za pomocą leków przeciwbólowych) z fizykoterapią i gimnastyką korekcyjną. W niektórych sytuacjach, m.in.

gdy choroba jest powiązana z infekcją, dyskopatia wymaga leczenia chirurgicznego.

Ból pleców między łopatkami może być efektem skoliozy, czyli skrzywienia kręgosłupa rozwijającego się w jego odcinku piersiowym. Dokładniej jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa: w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Zmieniony chorobowo kręgosłup przybiera formę przypominającą kształt litery S.

Ból pleców między łopatkami jest następstwem ucisku i nieprawidłowej postawy ciała. Do typowych objawów skoliozy należą:

 • wystające łopatki,
 • uwypuklenie jednej strony pleców,
 • nierówna wysokość ramion i bioder,
 • wyraźniej zaznaczone wcięcie w talii po jednej stronie,
 • różnice w długości kończyn dolnych.
Leia também:  Como É Que Se Faz Slime?

Skolioza częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Może stanowić wadę wrodzoną, ale też mieć charakter nabyty, wynikający z różnic w długości kończyn dolnych lub z przepukliny dysku.

Może też być spowodowana guzami kości, dystrofią mięśniową, porażeniem mózgowym lub operacjami przeprowadzanymi w obszarze klatki piersiowej. Najczęściej występuje jednak skolioza idiopatyczna, czyli o nieznanej etiologii.

U dorosłych najczęstszą przyczyną schorzenia jest choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych.

Wcześnie wykryta skolioza jest leczona za pomocy gimnastyki korekcyjnej. Lekarz może zalecić noszenie gorsetu ortopedycznego, gipsu korygującego lub korzystanie z wyciągów. Znaczne skrzywienia wymagają leczenia chirurgicznego, przewidującego wszczepienie metalowych implantów.

Ból pleców między łopatkami może pojawić się w przebiegu postaci kifozy, które charakteryzuje się nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym i krzyżowym ku tyłowi.

Kifoza najczęściej stanowi rezultat długotrwałego utrzymywania nieprawidłowej (pochylonej) postawy ciała. Inne czynniki przyczyniające się do powstanie kifozy to m.in.:

 • skolioza,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • wady wrodzone,
 • uraz kręgosłupa,
 • wypadnięcie dysku,
 • artretyzm,
 • osteoporoza,
 • dystrofia mięśniowa,
 • choroba Pageta,
 • polio,
 • proces starzenia się organizmu.

U dzieci przed okresem pokwitania za rozwój schorzenia może odpowiadać kifoza młodzieńcza, inaczej jałowa martwica kręgosłupa lub choroba Scheuermanna. Charakterystycznym objawem choroby są zaokrąglone plecy, a w zaawansowanej fazie schorzenia – uwypuklenie ich górnej części. W przebiegu kifozy dochodzi do nadmiernego wysunięcia głowy i barków ku przodowi.

Ramiona stają się zaokrąglone, klatka piersiowa – spłaszczona i zapadnięta, a łopatki – rozsunięte od klatki piersiowej. W wyniku nacisku na kręgosłup pojawia się ból między łopatkami. W przypadku hiperkifozy wywierany jest nacisk na płuca, co powoduje wystąpienie problemów z oddychaniem. Leczenie łagodnej postaci choroby polega na wykonywaniu zaleconych przez lekarza ćwiczeń.

Ból pleców między łopatkami może wskazywać na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Choroba wywołuje uciążliwy ból, często o znacznym natężeniu, oraz zesztywnienie kręgosłupa.

W zaawansowanym stadium schorzenia, dochodzi do powstania kostnego zespolenia w miejscu elastycznych połączeń kręgowych.

Skutkuje to wadą postawy ciała (pochylenie do przodu) i znacznym ograniczeniem zdolności ruchowej.

Etiologia tej postępującej choroby autoimmunologicznej nie została do końca poznana. Uważa się, że jej rozwój jest uwarunkowany jednoczesnym wystąpieniem czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych (np. zakażenia bakteryjnego).

Choroba charakteryzuje się różnym przebiegiem. Najczęściej, w pierwszej kolejności pojawiają się dolegliwości bólowe w odcinku krzyżowym, który ulega nasileniu w ciągu kilku miesięcy.

Ból nasila się w stanie spoczynku, co jest charakterystycznym objawem ZZSK. W ciągu dnia chory odczuwa pewną ulgę, zwłaszcza przy okazji wzmożonej aktywności fizycznej.

Czasami pierwszym objawem ZZSK jest ból w odcinku szyjnym. Dotyczy to przede wszystkim kobiet. W początkowej fazie choroby pojawia się też gorączka, utrata apetytu i złe ogólne samopoczucie. W niektórych przypadkach pierwsze ogniska stanu zapalnego występują w stanie biodrowym, kolanowym lub skokowym.

Z czasem schorzenie obejmuje pozostałe partie kręgosłupa, także odcinek piersiowy. Dochodzi wówczas o wystąpienia bólu między łopatkami.

Zmiany obejmują też żebra, co skutkuje zmniejszeniem rozszerzalności klatki piersiowej podczas wdechu. Charakterystyczny jest też ból klatki piersiowej pojawiający się przy kichaniu i kasłaniu.

Choroba w fazie zaawansowanej skutkuje całkowitą utratą ruchomości kręgosłupa.

W leczeniu choroby kluczowe znaczenie ma fizjoterapia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają ograniczyć dolegliwości bólowe, zwiększają sprawność i korygują postawę.

Stosowane jest także leczenie farmakologiczne (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i lekami biologicznymi) oraz chirurgiczne (operacja kręgosłupa i endoprotezowanie, jeżeli pojawi się stan zapalny w stawie biodrowym i/lub kolanowym, który wywołuje silne dolegliwości bólowe).

Ból pleców między łopatkami, który promieniuje do klatki piersiowej i lewej kończyny górnej, może być objawem zawału serca.

W takiej sytuacji równocześnie pojawiają się poty, trudności w oddychaniu, duszność, mdłości, wymioty, zaburzenia pracy serca i zaburzenia przepływu krwi. Może dojść do utraty przytomności.

W przypadku stanu przedzawałowego serca dolegliwości zwiększają swoją intensywność po wpływem wysiłku, ale odpoczynek nie powoduje ich złagodzenia.

Ból pleców między łopatkami przy oddychaniu może być wywołany neuralgią międzyżebrową, czyli nerwobólem.

To uporczywe schorzenie jest wywołane uszkodzeniem nerwów obwodowych w następstwie urazu, oddziaływania substancji toksycznych bądź zaburzeń metabolicznych w przebiegu cukrzycy.

Bywa również powikłaniem półpaśca, boreliozy i stanów zapalnych stawów.

Piekący ból pleców między łopatkami może wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. W przebiegu choroby dochodzi do cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Taki stan jest wywołany przez upośledzoną funkcję zwieracza dolnego przełyku, wynikającą ze zwiotczenia mięśnia.

Przez większość czasu zwieracz ten powinien pozostawać obkurczony. W prawidłowych warunkach jego rozluźnienie następuje w momencie przełykania śliny, napoju lub pokarmu.

Jeżeli stan rozluźnienia trwa dłużej (u chorych na chorobę refluksową – nawet przez minutę po każdym przełknięciu), kwaśna treść żołądkowa ulega cofnięciu do przełyku.

ZOBACZ: Jak uniknąć bólu pleców na skutek nieprawidłowej pozycji za kierownicą?

Co powoduje ból między łopatkami? Jak pozbyć się dolegliwości bólowych?

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?Piekący ból między łopatkami może być spowodowany wieloma czynnikami – często dotyka osób, które przebyły różne urazy lub wykonują pracę siedzącą. Bez wątpienia, powoduje duży dyskomfort w życiu codziennym, skłaniając chorych do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub fizjoterapeuty. Jakie są główne przyczyny bólu między łopatkami? Jak leczyć tego typu dolegliwości bólowe i zapobiegać ich nawrotom?

Co najczęściej powoduje ból między łopatkami? Dolegliwości bólowe na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa mogą być spowodowane nadmiernym, przewlekłym stresem, depresją, czy stanami lękowymi. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak kondycja psychiczna może wpływać na stan ich zdrowia. Ból jest skutkiem przeciążeń układu mięśniowo-ścięgnistego kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych lub przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała. Innym powodem bólu pleców między łopatkami, może być praca siedząca lub stojąca – tego typu problem często dotyczy osób, które wykonują pracę biurową, fryzjerów, stomatologów i pracowników zakładów produkcyjnych, którzy stoją przez wiele godzin przy taśmie. 

Kolejną, możliwą przyczyną bólu między łopatkami jest dyskopatia, uraz mechaniczny, rozwijająca się ciąża (u kobiet spodziewających się dziecka, może to być neuralgia międzyżebrowa), znaczna nadwaga lub otyłość.

Natomiast ból między łopatkami podczas kaszlu lub kichania, może świadczyć o rozwijającej się astmie, przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc lub nowotworze, czy zatorowości płucnej. W celu postawienia trafnej diagnozy, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań dodatkowych np.

RTG klatki piersiowej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, spirometrii.

Pacjenci, którzy odwiedzają gabinet lekarski z powodu dokuczliwego bólu pleców między łopatkami często mówią, że ból ma charakter kłujący lub piekący – może być miejscowy albo też rozlany i nasilać się przy przyjmowaniu określonych pozycji, czy wykonywaniu danych ruchów. 

Jak leczyć ból między łopatkami?

Chcąc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – jest to wskazane w przypadku, gdy ból między łopatkami utrzymuje się dłużej, niż 1-2 tygodnie lub bardzo szybko się nasila.

Leia também:  Czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy?

Szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie fizykalne i zlecenie badań dodatkowych w razie konieczności, pozwoli specjaliście postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednią terapię leczniczą. Często zaleca się pacjentom wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń ruchowych.

Jeśli chodzi o metody fizykalne, w przypadku bólu pleców powszechnie stosowana jest:

 • krioterapia (leczenie zimnem), 
 • elektroterapia (np. prądy TENS), 
 • magnetoterapia (leczenie polem magnetycznym),
 • kinesiotaping (tzw. oklejanie plastrami).

Popularnym sposobem są też masaże pleców – jednak muszą być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Przy stwierdzeniu stanu zapalnego specjalista może zlecić przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Chcąc złagodzić ból spowodowany urazem lub przeciążeniem kręgosłupa, można stosować miejscowo plastry lecznicze z diklofenakiem Itami, które szybko zmniejszają odczuwalny dyskomfort i cierpienie.

W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. 

Jak zapobiegać nawrotom bólu między łopatkami? Profilaktyka

Chcąc jak najdłużej cieszyć się zdrowym i silnym kręgosłupem piersiowym, bez dolegliwości bólowych między łopatkami, należy dbać o prawidłową postawę ciała (nie garbić się), unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, regularnie uprawiać sport i nie przebywać wiele godzin w jednej pozycji (pracując przy biurku warto co 1-2 godziny wstawać, wykonywać skłony i głębokie wdechy w pozycji stojącej). Osoby z nadwagą lub otyłością, powinny postarać się wrócić do prawidłowej wagi. 

Podsumowując, ból między łopatkami może mieć wiele przyczyn – poznanie źródła dolegliwości pozwala lekarzowi poprawić stan zdrowia chorego i przywrócić mu pełną sprawność. Bagatelizowanie pierwszych objawów może sprawić, że ból nabierze charakteru przewlekłego.

Ból pleców między łopatkami

Ból pleców między łopatkami to dość powszechny problem, zwłaszcza u pacjentów, którzy doznali jakiegoś urazu. Do takiego bólu może dojść na wskutek wypadku (spadek z wysokości na plecy, wypadek komunikacyjny) czy innego, niespodziewanego zdarzenia. Częstą przyczyną bólu pleców między łopatkami może być np.

gwałtowne obrócenie tułowia podczas prowadzenia samochodu. Kierowca, chcąc spojrzeć szybko za siebie w obawie o stłuczkę podczas cofania, bardzo mocno napina mięśnie pleców i kończyn górnych, co owocuje silnym i przeszywającym bólem pleców między łopatkami. Wydawać by się mogło, że taki ból zwiastuje uszkodzenie jakichś struktur kręgosłupa (np.

przepuklinę kręgosłupa) lub naciągnięcie czy naderwanie mięśnia.

Ból między łopatkami – co jest przyczyną bólu pleców między łopatkami?

Co zrobić gdy pojawi się ból pleców między łopatkami?

Przede wszystkim nie panikować, a najlepiej udać się nawet tego samego dnia do specjalisty: lekarza lub fizjoterapeuty. Ideałem byłaby sytuacja, kiedy tuż po incydencie i pojawieniu się bólu między łopatkami idziemy do lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza ortopedy. Ten daje nam skierowanie na badanie diagnostyczne, np.

RTG, aby wykluczyć złamanie czy pęknięcie jakiejkolwiek struktury w obrębie kręgosłupa piersiowego, łopatki czy żeber. Następnie po wykluczeniu urazu kostnego jak najszybciej odwiedzamy fizjoterapeutę, który rozluźnia napięte mięśnie.

Wiadomo, że idealne scenariusze rzadko się zdarzają (kolejki do lekarzy, którzy i tak nie przepiszą nam diagnostyki, bo “przecież aż tak nie boli” itp.).

Dostęp do fizjoterapeuty jest obecnie nieco mniej utrudniony niż kilkanaście lat temu, więc jeżeli nie do lekarza to na pewno należy zgłosić się właśnie do fizjoterapeuty.

Pomimo braku diagnostyki obrazowej, wprawny terapeuta jest w stanie określić potencjalne uszkodzenia układu kostno-mięśniowego, jakie mogą towarzyszyć bólowi pleców między łopatkami (odpowiednie testy funkcjonalne i rzetelnie przeprowadzony wywiad z pacjentem).

Przy braku prawidłowej diagnostyki obrazowej, fizjoterapeuta będzie działał tak, jakby doszło do poważnego uszkodzenia. Taka ostrożność to bezpieczeństwo zarówno dla pacjenta jak i fizjoterapeuty.

Nic nie złamałem a boli, czy to jedynie napięte mięśnie?

Prawdopodobnie tak. Należy jednak wiedzieć, że wypadek i pojawienie się bólu między łopatkami to teoretycznie prosty odruch obronny naszego ciała.

 To właśnie układ nerwowy będzie odpowiedzialny za obronne napięcie mięśni, zwłaszcza w niespodziewanej sytuacji takiej jak wypadek komunikacyjny, ale także gwałtowne szarpnięcie czy chęć szybkiego podniesienia ciężkiego przedmiotu z ziemi (rwa kulszowa).

Ból pleców między łopatkami to tak na prawdę reakcja układu nerwowego i niekiedy chęć zablokowania niektórych segmentów kręgosłupa piersiowego.

Wszystko po to, aby nie doszło do większych uszkodzeń tkanki kostnej (złamania, pęknięcia kręgu czy żeber) i tkanek miękkich (naderwanie mięśnia czy więzadeł, uszkodzenie rdzenia kręgowego lub nerwu obwodowego).

Ten prosty i skuteczny mechanizm obronny naszego ciała niestety pozostawia pewien ślad w postaci mocno napiętych struktur mięśniowych. W Centrum Fizjoterapeuty pracujemy z naszymi pacjentami nie tylko rozluźniając te mięśnie.

Rozluźniamy także układ nerwowy, który przez pewien czas będzie nadal aktywizował mięśnie do obronnego skurczu. Centra jego napięć mogą znajdować się dość daleko od miejsca urazu (głowa, okolica brzucha). Dlatego nie powinno dziwić, że fizjoterapeuta zaczyna pracę właśnie od tych, oddalonych okolic ciała pacjenta.

Terapia na ból pleców między łopatkami

Na powyższym materiale wideo zastosowano techniki odreagowania układu współczulnego (Medycyna Manualna oraz Funkcjonalna Terapia Trzewi), ale także czysto ortopedyczne rozluźnianie różnych struktur mięśniowych. Cennym narzędziem wspomagającym terapię jest wałek igłowy, dzięki któremu dochodzi do zwiększenia ukrwienia okolicy urazu, a tym samym do relaksacji zarówno układu mięśniowego jak i nerwowego. Istotnym elementem jest terapia w obrębie narządów wewnętrznych (wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerki) głównie z uwagi na historię innych dolegliwości pacjenta, o których fizjoterapeuta dowiedział się z wywiadu.

Pamiętajmy, że ból pleców między łopatkami może przybierać różne formy. Może to być jedynie obronnie napięty mięsień, ale mogło także dojść do uszkodzenia kręgosłupa. Za każdym razem dojdzie do napięcia w obrębie układu współczulnego i tym samym napięcia mięśni.

Jednak przy występowaniu np. pęknięcia żebra wskutek upadku z wysokości, układ sympatyczny będzie nieustająco drażniony.

W związku z tym, pomimo przeprowadzonej terapii może dochodzić do nawrotów obronnego napięcia mięśni i ustawczego pojawiania się bólu między łopatkami.

Dlatego przed przystąpieniem do pracy fizjoterapeuta powinien zapoznać się z całą historią zdarzenia. Ważne jest, aby wykonać odpowiednie testy wykluczające większe uszkodzenia ciała pacjenta.

Jeżeli natomiast nie doszło do uszkodzenia kości czy zerwania struktur tkanek miękkich, to terapia będzie przechodziła bez większych problemów i nawrotów napięć.

W takim przypadku ból pleców między łopatkami powinien ustąpić już po pierwszej wizycie w gabinecie fizjoterapeuty.

Drogi pacjencie, pamiętaj!

Pacjent powinien także mieć na uwadze, że pozbycie się bólu między łopatkami w znacznym stopniu nie oznacza “cudownego uzdrowienia”. Jedynie stworzenie przez fizjoterapeutę odpowiednich warunków do regeneracji ciała.

W tym momencie należy uważać, aby nie powtarzać mechanizmów, przez które doszło do urazu. Fizjoterapeuta z pewnością powinien także zalecić jedną z form autoterapii np.

wałek igłowy czy foam roller, aby przyspieszyć procesy regeneracyjne.

Dobrą praktyką jest również zadanie pacjentowi 1-2 ćwiczeń, dzięki którym będzie mógł wzmocnić mięśnie, których napięcie wywołało ból między łopatkami.

Często zdarza się, że do wywołania mocnego bólu doszło na skutek niewydolnych mięśni.

Mięśnie zamiast zaabsorbować znaczną część przeciążeń i nadal funkcjonować, postanowiły bardzo silnie napiąć się w obronie, ryzykując naderwanie czy nawet zerwanie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*