Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło

Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło

Ból gardła — co na ból gardła przy przełykaniu śliny?

SPIS TREŚCI

█ Ból gardła — przyczyny

Ból gardła to częsta dolegliwość, która kojarzy się z sezonem jesienno-zimowym, więc czasem przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok. W zależności od przyczyn może mieć różną etiologię np. bakteryjną, wirusową, grzybiczą.

Co innego może być przyczyną bólu gardła? Niekiedy bolące gardło może wystąpić po radioterapii czy w przypadku przewlekłej zgagi, gdzie  wyniku działania kwaśnej treści żołądkowej dochodzi do podrażnienia błony śluzowej.

Najczęściej jednak ból gardłowy kojarzy się z infekcją wirusową czy bakteryjną jak np. angina czy zapalenie migdałków. Może być wywołany przez zewnętrzne czynniki drażniące jak gorący napój czy posiłek, a także zanieczyszczenia czy dym papierosowy.

Niekiedy to także efekt klimatyzacji, narażenia na mocno ujemne temperatury np. podczas biegania czy pozornie “bezpieczne” e-papierosy. W czasie bólu pacjent często doświadcza uczucia swędzenia czy drapania w gardle.

█ Ból gardła przy przełykaniu, czyli objawy stanu zapalnego gardła

W zależności od przyczyn zapalenia gardła objawy jak jego ból mogą mieć charakter ostry i przewlekły. Ból ten często może być określany jak promieniujący (np. do ucha, co szczególnie często zdarza się u dzieci), po jednej lub po obu stronach gardła.

Dodatkowo odnotowuje się również powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, zapalny wysięk z migdałków.

Bardzo często bólowi współtowarzyszy flegma w gardle, chrypka i trudności w mówieniu, a nawet ból gardła przy przełykaniu, który wymaga użycia miejscowych “znieczulaczy” tzw. anestetyki (np. Gardimax medica spray).

Oprócz tego w bólu i zapaleniu gardła widoczne są zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie czy uczucie kłucia w gardle. Często ból występuje włącznie z gorączką, katarem, zapaleniem zatok, kaszlem (szczególnie przy infekcjach wirusowych).

Ból gardła z jednej strony może sugerować zakażenie bakteryjne, czyli bakteryjne zapalenie gardła. Może mu towarzyszyć biały czy żółtawy nalot czy ropna zapalna wydzielina.

Bolące gardło może równie dobrze występować bez innych objawów. Nie zmienia to faktu, że należy odpowiednio zadbać o gardło i złagodzić toczący się stan zapalny np. z użyciem NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) jak benzydamina – Hascosept aerozol.

Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło

Objawy dodatkowe przy bólu gardła to m.in. gorączka, kaszel, uczucie pieczenia czy kłucia w gardle.

█ Ból gardła, koronawirus i COVID-19

W dobie epidemii SARS-COV-2 warto wspomnieć, że, ból w obrębie gardła to nie jest typowy objaw koronawirusa i COVID. Więcej informacji na temat objawów COVID znajdzie w artykule Grypa, przeziębienie, COVID-19 — objawy, sposób leczenia, długość chorowania.

█ Ostry i przewlekły ból gardła

Ostry ból gardła to najczęściej efekt infekcji wirusowej. Często towarzyszy w tym przypadku ból gardła podczas przełykania, mówienia, może mieć charakter jednostronny.

Niekiedy gęsta chrypka powoduje trudności w mówieniu, a nawet dysfonia, jeśli stan zapalny obejmie krtań (np. krup, czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani). Ostremu zapaleniu może towarzyszyć obrzmiałe podniebienie, bóle uszu i gorączka w granicy 39°C.

Dla szybkiej redukcji bólu stosują się leki o działaniu znieczulającym, np. Envil Gardło.

Z kolei chroniczne i przewlekłe zapalenie gardła, długotrwały ból mogą sugerować rozległe rozwinięta chrypkę, ale problem ten wymaga niekiedy dokładniejszej diagnostyki i powinny zostać wykluczone takie dolegliwości jak angina opryszczkowa, szkarlatyna (płonica), mononukleoza, nowotwór gardła czy nieleczony refluks przechodzący w zapalenie przełyku. 

█ Ból gardła w ciąży i okresie karmienia piersią

Dolegliwość ta w okresie ciąży jest pewnego rodzaju wyzwaniem, któremu sprostać mogą zwykle ziołowe środki jak szałwia, które dzięki garbnikom redukuje stan zapalny a w konsekwencji odczuwanie bólu.

Alternatywnie do płukania można zastosować podbiał lub tradycyjny syrop z miodu, imbiru i czosnku, który skutecznie będzie odkażać błonę śluzową gardła. W przypadku braku uczulenia na produkty pszczele alternatywą są produkty do ssania na bazie propolisu czy miodu.

W tym okresie odpada jednak wiele leków tradycyjnie stosowanych w łagodzeniu bólu jak np. Cholinex (ze względu na obecność salicylanów, które skutecznie zmniejszają obrzęk błony śluzowej gardła).

█ Ból gardła u dziecka i niemowlaka

Ból ucha i gardła to częste połączenie u dzieci – wynika to z anatomii i nachylenia tzw. trąbki słuchowej (Eustachiusza) względem ściany gardła, która u dzieci przebiega bardziej poziomo. Wspomniana trąbka łączy ucho i gardło (m.in. w celu wyrównania ciśnienia w uszach). Jej nachylenie jest ułatwieniem dla wnikania różnych patogenów.

U dzieci bardzo często ból gardełka idzie w parze z gorączką i niekiedy kaszlem. W łagodzeniu bólu gardła u dzieci mogą sprawdzić się łagodzące syropy, lizaki na gardło czy aerozol jak Uniben. Zwykle opierają się na roślinnych składnikach jak prawoślaz, porost islandzki. Dzieci częściej padają ofiarą bólu gardła wywołanego przez bakterie.

Rzadziej stwierdza się u nich wirusową etiologię bólu gardła.

█ Ból gardła u dorosłych

Ból gardłowy u dorosłych to bardzo często zwiastun nadchodzącego przeziębienia. Niekiedy nie występują inne objawy, ale z czasem może pojawić się stan podgorączkowy i gorączka.

W przypadku dorosłych częściej występują przyczyny wirusowe (zwykle 70-90%) niż bakteryjne (w przypadku dzieci częstym patogenem jest paciorkowiec).

Średnio osoby dorosłe odczuwają 2-3 razy na rok tę dolegliwość.

█ Co na ból gardła, czyli jakie leki na zapalenie gardła?

Tabletki na ból gardła to główna broń w walce z tą dolegliwością! To łatwy do stosowania środek, który można już stosować u dzieci (np. od 3. roku życia), nastolatków i dorosłych.

Co wchodzi w skład tabletek na gardło? Można wyróżnić wiele ziołowych łagodzących składników jak prawoślaz, porost islandzki. Oprócz tego występują wspomniane anestetyki miejscowe jak lidokaina czy benzokaina.

W przypadku infekcyjnego podłoża istotne znaczenie mają właściwości odkażające, które gwarantują takie substancje jak chlorheksydyna (np. jako tabletki do ssania) czy chlorek cetylopirydynowy.

Pomocne mogą okazać się również analgetyki (środki przeciwbólowe) jak różowy roztwór diklofenaku jak Glimbax. Płukanie gardła stanowi alternatywę dla środków do ssania.

W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się etanolowe wyciągi roślinne i ich mieszanki jak np. Amol na ból gardła lub jego odpowiednik – Aromatol. Na bazie etanolu znajdziemy również inne środki jak spray z propolisem do jamy ustnej czy tradycyjny lek roślinny Tymsal spray (oparty na zielu tymianku).

Jakie działanie wykazuje lek na ból gardła? Oprócz działania przeciwbólowego i znieczulającego leki na ból gardła łagodzą przesuszenie błony śluzowej, koją, odkażają. Niektóre składniki odpowiadają za działanie nawilżające, ściągające i przeciwbakteryjne.

 • Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło
 • Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło
 • Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło
 • Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło

Jakie są inne sposoby na ból gardła i stan zapalny? W przypadku kilkudniowej infekcji gardła pochodzenia bakteryjnego stosuje się określone antybiotyki. Są to m.in. penicyliny (np. amoksycyklina), a także niektóre makrolidy jak azytromycyna czy cefalosporyny np.

w tabletkach czy syropie. Leki te przepisuje lekarz na podstawie obrazu klinicznego opartego wywiadem lekarskim. Warto pamiętać, że istotnym uzupełnieniem dla antybiotyku jest probiotyk. Wraz z antybiotykiem nie ma przeciwwskazań i można stosować tabletki do ssania na ból jak np.

Orofar MAX.

█ Domowe sposoby na ból gardła

Czy leczenie bólu gardła domowymi sposobami jest skuteczne? Niekiedy domowe metody radzenia sobie z bólem gardła stanowią idealne uzupełnienie w walce z dolegliwościami gardła.

Co można zrobić z bólem w ramach domowych środków? Bardzo chwalone właściwości posiada miód, dlatego herbata z miodem to dobry wybór! Oprócz tego picie ciepłym ziołowych napojów czy naparów pomoże w złagodzeniu bólu.

Leia também:  Como Posso Saber Quem Foram Os Meus Descendentes?

W ramach uzupełnienia można pokusić się o cukierki na bazie szałwii. W przypadku bólu gardła często występuje jego suchość, dlatego istotne jest nawilżenie powietrza, a szalik to sprzymierzeńca.

Pomocne jest również płukanie gardła i jamy ustnej naparem rumianku, tymianku, szałwii lub ich mieszanką (np. Septosan) – zwykle 3-4 razy dziennie.

Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło

Ból gardła i domowe sposoby

█ Ból gardła — często zadawane pytania

Kiedy występuje bolące gardło? Czy to problem całoroczny oraz czy trwa przez cały dzień?

Ból gardła może nasilić się rano (np. po przespaniu nocy w miejscu, gdzie występuje suche i ciepłe powietrze), ale również wieczorem i być efektem mówienia prze cały dzień. Należy zdać sobie sprawę, że dolegliwość ta mimo iż dotyczy głównie zimy czy jesieni, może wystąpić również latem.

Kiedy mija bolące gardło? Ile może trwać?

W zależności od nasilenia objawów ból może trwać 3-4 dni, a niekiedy rozciągać się na cały tydzień lub dłużej, jeśli problem jest przewlekły jak w przypadku zgagi.

Ból gardła a koronawirus (COVID-19)?

Ból gardła może być wywołany przez koronawirusy, ale SARS-CoV-2 nie powoduje takich objawów (jest odpowiedzialny za chorobę COVID-19, w której bolesne gardło nie występuje). Inne koronawirusy mogą być przyczyną typowych objawów przeziębienia.

Jakie leki w przypadku palącego bólu gardła?

Można zastosować leki o działaniu znieczulającym i nawilżającym jak porost islandzki.

Kiedy udać się do lekarza z bólem w obrębie gardła?

Gdy leki bez recepty okażą się zbyt słabe, zacznie narastać bolesność, który może rozejść się na migdałki czy węzły chłonne czy gdy znacząco wzrośnie gorączka.

Przewlekły ból gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Ból gardła – objawy, przyczyny i leki na bolące gardło

Ból gardła jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. Zwykłe zapalenie gardła powinno trwać nie dłużej niż 5-7. W przypadku kiedy ból trwa dłużej, a domowe rozwiązania i specyfiki bez recepty nie działają, wówczas warto wybrać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że z pozoru zwykły ból gardła jest jego przewlekłą odmianą.

Na pierwszy rzut oka w przypadku tych dwóch dolegliwości gardło wygląda podobnie. Gardło jest zaczerwienione i pojawią się ból, zwłaszcza podczas przełykania. Różnicą jest zazwyczaj czas trwania choroby. Jeśli nie mija ona po tygodniu, można uznać, że jest to przewlekły ból gardła.

Objawy przewlekłego bólu gardła

Objawy przewlekłego bólu gardła obejmują m.in.:
– trwający ponad tydzień ból gardła,
– zaczerwienienie gardła.
– suchy kaszel,
– uczucie suchości w gardle,
– trudności w przełykaniu,
– uczucie ciała obcego w gardle,

– pochrząkiwanie.

Przewlekłemu bólowi gardła nie towarzyszy gorączka. Objawy mogą zmniejszać się, by ponownie za chwilę powrócić. Przez to pacjentowi ból gardła może dokuczać przez miesiące.

Przyczyny przewlekłego bólu gardła

Różne czynniki mogą powodować ból gardła w formie przewlekłej. Przyczyny przewlekłego bólu gardła to zazwyczaj przebywanie w suchym pomieszczeniu, które owocuje niewystarczającym nawilżeniem błon śluzowych. Przyczyną dolegliwości może być także niewystarczające wydzielanie śluzu w gardle.

Może ono dotykać kobiet po menopauzie. Borykają się z nim także osoby chore na cukrzycę, szczególnie często idzie ona w parze z refluksem żołądkowo-przełykowym. U niektórych osób ból gardła może być powodowany alergią. Lekarz laryngolog powinien zdiagnozować ból gardła i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie przewlekłego bólu gardła

Leczenie opisywanej dolegliwości powinno być dostosowane do tego, z jakiej przyczyny się ono pojawiło. W przypadku alergii powinno się przyjmować leki alergiczne, po uprzedniej wizycie u lekarza o specjalizacji alergolog.

Z kolei w przypadku powiązania z refluksem należy zmienić dietę i dążyć do wyleczenia tej dolegliwości. Leczenie przewlekłego bólu gardła nie może obyć się bez nawilżania. W końcu jedną z jego przyczyn jest zbyt niskie nawilżenie błon śluzowych.

Pomocne mogę być w tym inhalacje i płukanki gardła z dodatkiem, szałwii, rumianku, czy też gliceryny. Mają one właściwości nawilżające. Należy zadbać także o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa.

Przewlekły ból gardła nie lubi także papierosów – w takiej sytuacji należy rzucić palenie. Podsumowując, ból gardła nie wymaga skomplikowanego leczenia, pod warunkiem, że nie jest objawem innych, poważniejszych chorób.

Co na ból gardła? Domowe sposoby i leki na silny ból gardła

Ból gardła przy przełykaniu, ból po lewej lub po prawej stronie gardła, pulsujący ból gardła, szyi i ucha – na ostry i przewlekły ból gardła czasami wystarczą domowe sposoby. Jeśli to nie pomaga, sięgamy po leki – bez recepty dostępne są pastylki, tabletki do ssania, aerozole, płyny do płukania. Jak złagodzić ból gardła?

Ból gardła to objaw chorobowy, który pojawia się bardzo często, dlatego chorzy zazwyczaj próbują sobie z nim radzić samodzielnie.

Można wypróbować domowe sposoby na ból gardła lub wybrać leki, olejki eteryczne lub preparaty zawierające surowce roślinne na bolące gardło.

Preparaty te mają za zadanie łagodzić ból i stan zapalny w gardle, zmniejszać obrzęk, działać znieczulająco, ułatwiać przełykanie oraz poprawiać odporność błon śluzowych gardła.

Leki na ból gardła

Produkty stosowane na ból gardła mogą zawierać w swoim składzie substancje lecznicze, wyciągi roślinne lub olejki eteryczne, które różnią się właściwościami. Występują w postaci pastylek, tabletek do ssania, płynów do płukania, aerozoli.

Sprawdź: Leki na ból gardła

Flurbiprofen na ból gardła

Flurbiprofen działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Leki z flurbiprofenem stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu gardła. Występuje w składzie preparatów do ssania takich jak Strepsils Intensive, Ultravox Maxe oraz Flurbifex.

Salicylan choliny – na stany zapalne błony śluzowej gardła

Salicylan choliny należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się go w stanach zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej oraz w obrzęku i bólu gardła. Jest składnikiem pastylek o nazwie Cholinex.

Benzydamina – na obrzęki i odkażająco przy bólu gardła

Benzydamina jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Substancja ta działa także przeciwobrzękowo, odkażająco i miejscowo znieczulająco.

Benzydaminę znajdziemy w pastylkach Septolete Ultra oraz Tantum Verde, tabletkach do ssania Septolux, w aerozolach do stosowania w jamie ustnej i gardle: Tantum Verde, Septolux, Uniben oraz roztworach do płukania jamy ustnej i gardła o nazwie Tantum Verde czy Hascosept.

Chlorheksydyna – przeciwbakteryjnie przy bólu gardła

Składnikiem o działaniu przeciwbakteryjnym jest chlorheksydyna, występująca w tabletkach do ssania i aerozolach Gardimax Medica i Gardimax Medica Lemon oraz tabletkach do ssania Sebidin i Sebidin Plus.

Amylometakrezol i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy to także substancje o działaniu antyseptycznym. Znajdziemy je w pastylkach Inovox Expres, Strepsils z miodem i cytryną jak również tabletkach do ssania Neo-Angin.

Szybką ulgę w bólu gardła można uzyskać stosując preparaty zawierające w swoim składzie substancje znieczulające. W preparatach na bolące gardło znajdziemy lidokainę lub benzokainę.

Lidokaina jest składnikiem aerozoli do stosowania w jamie ustnej: Gardimax Medica, Gardimax Medica Lemon, Orofar Total Action oraz pastylek Orofar Max.

Benzokainę znajdziemy w Septolete Plus w postaci pastylek i aerozolu.

Prawoślaz, podbiał, porost islandzki, babka lancetowata – na ból gardła

Przy podrażnionym gardle warto zastosować preparaty zawierające surowce roślinne, takie jak: korzeń prawoślazu lekarskiego, liść podbiału, plecha porostu islandzkiego oraz liść babki lancetowatej.

Leia também:  Quando Como Fico Com A Barriga Inchada?

Surowce te zawierają substancje śluzowe, które powlekają i chronią błonę śluzową gardła oraz łagodzą podrażnienia wywołane między innymi bólem gardła.

Ambazon przy zapaleniu migdałków

Ambazon jest substancją zmniejszającą namnażanie się bakterii wywołujących zakażenia jamy ustnej i gardła. Co ważne, nie powoduje ona zmiany składu naturalnej fizjologicznej flory bakteryjnych. Leki z tą substancją stosowane są m.in. w zapaleniu migdałków, dziąseł, jamy ustnej, czy po ekstrakcji zębów. Substancja dostępna jest w preparacie Faringosept.

Chlorchinaldol – działa na bakterie i grzyby

Chlorchinaldol jest substancją od wielu lat stosowaną w leczeniu bakteryjnych stanów zapalnych jamy ustnej. Ponadto działa również przeciwpierwotniakowo i przeciwgrzybiczo. Lek sprawdza się także w przypadku pleśniawek. Substancja dostępna jest w leku Chlorchinaldin, również o smaku czarnej porzeczki.

Gargarin – gotowa mieszanina do spożądzania płukanki na gardło

Gargain to lek zawierający boraks, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, benzoesan sodu i lewomentol. Mieszanina tych substancji zapewnia działanie odkażające, przeciwbakteryjne, ściągające i łagodzące.

Zawarty w preparacie lewomentol dodatkowo działa chłodząco, co zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwowych i może osłabiać ból towarzyszący zapaleniu. By sporządzić gotowy roztwór do płukania wystarczy rozpuścić około 5 g proszku w szklance ciepłej wody.

Płukanie gardła i jamy ustnej warto przeprowadzać 2-3 razy na dobę.

Olejki eteryczne na ból gardła

Olejki eteryczne stosowane w preparatach na gardło wykazują działanie przeciwbakteryjne. Najczęściej w środkach na bolące gardło znajdują się olejki: tymiankowy, eukaliptusowy, miętowy czy szałwiowy.

Domowe metody na ból gardła

Podczas leczenia bólu gardła można wykorzystać liść szałwii lekarskiej. Napar z liści szałwii wykazuje działanie kojące na gardło i struny głosowe oraz antyseptyczne.

 • napar z liści szałwii można pić lub płukać nim gardło;
 • do płukania gardła można również zastosować roztwór wody z solą kuchenną, który pomoże  w eliminowaniu bakterii;
 • innym domowym sposobem na radzenie sobie z bólem gardła jest syrop z cebuli. Cebula jest źródłem substancji o działaniu bakteriobójczym, witaminy C, magnezu oraz cynku, które wpływają na wzmocnienie układu odpornościowego.

Kolejnym domowym sposobem jest stosowanie płukanek gardła i jamy ustnej roztworem wody utlenionej.

Przygotowanie płynu jest bardzo łatwe, wystarczy do szklanki letniej wody dodać 1 łyżkę wody utlenionej (3% roztwór nadtlenku wodoru).

Taką gotową mieszanką można płukać gardło 3-4 razy dziennie, najlepiej zachowując równe odstępy czasu. Woda utleniona działa odkażająco, zwalcza bakterie i może przyczyniać się do zahamowania rozwoju infekcji.

Dlaczego gardło boli?

Przyczyną bólu gardła najczęściej jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Wówczas ból pojawia się nagle, towarzyszy mu ogólne osłabienie organizmu, gorączka, często ból głowy i mięśni.

Ból gardła może być też skutkiem przewlekłych stanów zapalnych, takich jak ropne przewlekłe zapalenie gardła i migdałków czy przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Powodem tej dolegliwości bólowej może także być alergiczne zapalenie gardła lub narażenie na zanieczyszczenia powietrza.

Inną przyczyną bólu gardła jest zatrzymanie ciała obcego w przełyku lub gardle, któremu towarzyszy nagły ostry ból gardła, nasilający się przy przełykaniu.

Ból gardła – objawy towarzyszące

Rzadko ból gardła występuje jako jedyny objaw chorobowy. Najczęściej występujące objawy towarzyszące to:

 • kaszel suchy i mokry,
 • gorączka,
 • ból mięśni,
 • chrypka i suchość w gardle,
 • katar.

Ból gardła bardzo silny i przewlekły może stanowić objaw poważniejszej choroby. Należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, jeżeli ból gardła występuje długo, jest jednostronny lub pojawia się nagle i nie towarzyszą mu inne objawy infekcji lub towarzyszy mu krwawienie.

Dobrym nawykiem, zarówno podczas stosowania preparatów na gardło, czy domowych sposobów na ból gardła jest nie spożywanie posiłków nawet przez 2-3 godziny od zastosowania preparatów. Pozwoli to efektywniej działać substancjom w miejscu zapalenia. Jedzenie zaraz po zastosowaniu preparatów na gardło niestety może zmniejszać skuteczność terapii.

Ostry ból gardła: Przyczyny, objawy i leczenie

Zazwyczaj ból gardła mija bez większych komplikacji, jednak jego objawy mogą być różne – od delikatnych po ekstremalnie uciążliwe. Jeśli zauważysz, że Twoje gardło boli dłużej niż powinno lub ból ulega nasileniu, zgłoś się do lekarza, ponieważ może to być objaw poważniejszych problemów zdrowotnych.

Pierwsze objawy bólu gardła

To, z jakimi objawami będziesz się zmagać i jak je łagodzić, zależy w dużej mierze od stopnia podrażnienia gardła.

Oto najbardziej powszechne objawy:

 • Drapanie w gardle
 • Lekki ból w gardle podczas mówienia
 • Uczucie pieczenia

Symptomy ostrego podrażnienia gardła

Czasami podrażnienie gardła jest czymś więcej niż tylko źródłem lekkiej irytacji. Ostry ból może powodować dyskomfort i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych zadań. W większości przypadków objawy znikają przed upływem tygodnia, jeśli jednak nasilają się lub trwają dłużej niż tydzień, warto skonsultować się z lekarzem.

Wsłuchaj się w swoje ciało i zwracaj uwagę na następujące objawy:

 • Zapalenie gardła (gdy jest zaczerwienione i spuchnięte) – możesz mieć kłopoty z przełykaniem, doświadczać pieczenia lub bolesnego drapania.
 • Kłopoty z przełykaniem i oddychaniem – możesz mieć problemy z przełykaniem śliny, płynów lub pokarmów.
 • Kłopoty z mówieniem – z uwagi na ochrypnięty lub przytłumiony głos.

Przyczyny ostrego bólu gardła

Zapalenie górnych dróg oddechowych jest spowodowane atakiem wirusów, bakterii lub grzybów. Twoje ciało zwalcza infekcje gardła, przekierowując w zajęty przez patogeny rejon więcej krwi. Jest to standardowy mechanizm obronny ciała. Niestety równocześnie wydzielany jest związek chemiczny powodujący puchnięcie zainfekowanego obszaru, a to z kolei powoduje ból.

Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym przyczynom bólu gardła oraz innym niepokojącym objawom.

Powszechne przyczyny bólu gardła

W większości przypadków przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Najbardziej powszechne z nich to:

 • Pospolity katar – zatkany nos lub ciągły katar, kichanie, mdłości, ochrypły głos
 • Grypa – suchy kaszel, ból głowy, ból mięśni, biegunka, gorączka (temperatura od 38 st. C)
 • Zapalenie krtani (zapalenie strun głosowych, ‘utrata głosu’) – chrypka, kłopoty z mówieniem, ciągła potrzeba odchrząkiwania, suchy/dokuczliwy kaszel
 • Zapalenie migdałków– ból przy przełykaniu, ból ucha, kaszel, ból głowy

Ból gardła może być również efektem reakcji alergicznej na pyłki, pożywienie (takie jak np. orzechy) lub roztocza.

Jak radzić sobie z ostrym zapaleniem gardła?

Objawy ostrego bólu lub podrażnienia można łagodzić przy pomocy tabletek do ssania oraz sprayu Strepsils® Intensive. Zawierają flurbiprofen, który zwalcza zapalenie i łagodzi ból. Działają szybko, a efekty utrzymują się do czterech godzin w przypadku pastylek i do sześciu w przypadku sprayu. Pastylki Strepsils® Intensive przynoszą również szybką ulgę przy ostrym bólu gardła.

Jeśli doświadczasz pierwszych objawów zapalenia gardła, z pomocą przyjdą pastylki do ssania Strepsils®.

Inne sposoby na bolące gardło:

 • Pij dużo płynów
 • Nie pal i unikaj zadymionych pomieszczeń
 • Odżywiaj się właściwie
 • Używaj nawilżacza powietrza / wdychaj parę wodną
 • Odpocznij

Jak zapobiec ostremu bólowi gardła

Łatwo wyczuć zbliżający się ból gardła. To uporczywe swędzenie, pojawiające się za każdym razem, kiedy starasz się przełknąć ślinę. Pamiętaj o poniższych zaleceniach, aby uniknąć w przyszłości podobnych problemów:

 • Myj ręce przed jedzeniem, po kichaniu, kasłaniu i korzystaniu z toalety
 • Unikaj dzielenia się jedzeniem, naczyniami lub sztućcami
 • Jeśli musisz kichnąć lub odkaszlnąć – skorzystaj z chusteczki
 • Wykorzystuj płyn do dezynfekcji rąk
 • Dezynfekuj telefony, piloty TV, klawiatury komputerowe i inne powierzchnie
 • Unikaj osób chorych – infekcje wirusowe i bakteryjne są zakaźne
Leia também:  Płyn w zatoce Douglasa (płyn w zagłębieniu maciczno-odbytniczym)

Teraz poradzisz sobie z każdym rodzajem bólu gardła! Trzymamy kciuki!

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Jeśli martwią Cię objawy własne lub Twoich dzieci, jeśli pojawiają się dodatkowe symptomy wymienione poniżej, skontaktuj się z lekarzem:

 • Wysypka
 • Białe plamy lub przebarwienia na gardle
 • Grudki na gardle

Ból gardła – kiedy się pojawia i jakie są jego przyczyny?

Ból gardła jest wynikiem stanu zapalnego błony śluzowej gardła. Jego najczęstszą przyczyną są infekcje wirusowe (ok. 80% ostrych zapaleń). Za ostre zapalenie gardła odpowiedzialne są wirusy takie jak: adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, enterowirusy, retrowirusy, z mniejszą częstotliwością wirusy grypy i paragrypy, wirus opryszczki i wirus Epsteina-Barr.  

Infekcje gardła na podłożu bakteryjnym u dzieci stanowią ok. 15%, natomiast u dorosłych tylko 4-10%. Chorobę wywołują głównie paciorkowce

Produkty do stosowania w bólu gardła

Ostre zapalenie gardła może pojawić się również w chorobach zakaźnych, np. różyczce, ospie wietrznej, a także w przebiegu odry.

Ból gardła – objawy 

W przypadku infekcji wirusowej, poza nagłym bólem gardła z towarzyszącym bólem przy połykaniu, pojawiają się następujące objawy: 

 • kaszel,  
 • niewielka gorączka,  
 • uczucie suchości w jamie ustnej,  
 • chrypka,  
 • nieżyt nosa, 
 • złe samopoczucie.  

W infekcji bakteryjnej ból gardła jest zdecydowanie silniejszy z towarzyszącym bólem przy połykaniu. Oprócz tego pojawiają się: 

 • ból głowy,  
 • wysoka gorączka, 
 • obrzęk gardła i migdałków podniebiennych (są żywoczerwone), często z wydzieliną śluzową.  

Mogą wystąpić również bóle brzucha i nudności z wymiotami (objaw częstszy u dzieci). Kaszel i nieżyt nosa nie występują. 

Zapalenia paciorkowcowe częściej występują zimą lub wczesną wiosną, natomiast wirusowe na wiosnę i jesień. Infekcje powodowane przez wirusy grypy i koronawirusy notuje się najczęściej w okresie zimowym. 

Ból gardła – leczenie 

Warto podkreślić, że w większości przypadków zapalenia gardła zarówno o etiologii wirusowej, jak i bakteryjnej ustępują samoistnie. Najczęściej infekcja wirusowa trwa ok. 3-7 dni, natomiast o etiologii paciorkowcowej przeciętnie ok. 4 dni.  

Podczas leczenia należy pamiętać o poniższych zasadach: 

 • Odpoczynek pacjenta. 
 • Zastosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających np. paracetamol lub ibuprofen. 
 • Miejscowy stan zapalny i ból pomogą ograniczyć tabletki do ssania lub aerozole zawierające substancje takie jak: flurbiprofen, benzydamina, salicylan choliny oraz chlorchinaldol. 
 • Ziołowe roztwory do płukania gardła, takie jak szałwia, mięta, kora dębu, tymianek, rumianek oraz arnika, złagodzą objawy miejscowe. 
 • Można zastosować również hipertoniczny roztwór soli kuchennej do płukania gardła. 

Kiedy należy zastosować antybiotyk? 

Antybiotyku nie wolno stosować samodzielnie bez konsultacji z lekarzem!  

Preparaty tego typu zalecane są tylko i wyłącznie w infekcjach bakteryjnych, zaczynając od penicyliny fenoksymetylowej, którą należy zażywać przez 10 dni co 12 godzin.

U pacjentów wykazujących nadwrażliwość na pochodne penicylin można zastosować cefalosporyny I generacji, np. cefadroksyl, cefaleksyna.

W przypadku reakcji alergicznych dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie makrolidów, np. klarytromycyna lub azytromycyna. 

Jak szybciej pozbyć się przykrych objawów? 

Przede wszystkim należy unikać substancji powodujących podrażnienie jamy śluzowej gardła, takich jak alkohol i tytoń, a także ograniczyć przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Niewskazane jest również spożywanie pikantnych i gorących posiłków. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą posiłki o letniej temperaturze i łagodne w smaku. 

Ból gardła najczęściej wiąże się z infekcją wirusową, rzadziej z bakteryjną. Leczenie polega na zwalczaniu uciążliwych objawów poprzez odpoczynek, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz wykluczenie czynników drażniących. W przypadku przedłużających się objawów należy skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej. 

Źródła: 

 • Otolaryngologia dla lekarzy POZ, J. Olszewski, P Pietkiewicz. 
 • Interna Szczeklika 2018 pod red. dr n. med. P. Gajewskiego. 
 • Ból gardła- kiedy leczenie objawowe jest niewystarczające; B Kalicki, J. Milart, A. Wachnicka-Bąk, M. Placzyńska, A. Jung. Pediatr Med Rodz  2012, 8 (2), p 107-110. 
 • Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku- czy to możliwe? E. Gowin, W Horst-Sikorska. Farmacja współczesna 2012; 5:83-89. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I

Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu
jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego
absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić
przez internet odpowiednie lekarstwa, musimy radzić sobie z nim tzw. domowymi
sposobami. Które metody szczególnie warto jest stosować w przypadku bólu
gardła?

Ból gardła może pojawić się w
każdej chwili, a jego przyczyny bywają rozmaite. Najczęściej powodem jest
uczulenie, katar, przeziębienie lub zwykła grypa.

W początkowym stadium, zanim
jeszcze ból gardła przybierze na sile, możesz sobie z nim poradzić za pomocą
jednej z wielokrotnie sprawdzonych i zalecanych przez lekarzy metod.

Dla
wzmocnienia efektu może – a nawet powinieneś – je ze sobą odpowiednio łączyć, stosując
naprzemiennie lub jednocześnie kilka z nich.

1.    Woda z solą

Płukanie gardła odpowiednio
przygotowaną solanką to jedna z najpowszechniejszych metod radzenia sobie z
wczesnymi objawami zapalenia i łagodzenia bólu. Lekarze zalecają, aby roztwór
był bardzo ciepły (ale z zachowaniem umiaru!) i aby jego składniki łączyć w
proporcji 1 duża łyżka soli na 1
szklankę wody
.

Płukanie gardła bardzo ciepłą
wodą nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też, jeśli masz z tym jakiekolwiek
problemy, zacznij od płukania gardła wodą letnią lub tylko lekko ciepłą.

2.    Gorące napoje

Jeśli nie przepadasz za płukaniem
gardła, powinieneś pić dużo ciepłych napojów. Może być to herbata z cytryną,
słynne mleko z miodem lub gorący sok malinowy. Lekarze podejrzewają, że ciepło nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów
atakujących nasze gardła i nie tylko
łagodzi objawy zapalenia, ale też spowalnia postępy choroby.

3.    Środki przeciwbólowe

Nawet jeśli nie masz w domu
żadnego syropu czy tabletek do ssania, prawdopodobnie masz jakieś środki
przeciwbólowe.

Zdaniem doktora Stephena Kriebela – jednego z bardziej uznanych
lekarzy rodzinnych w USA – w przypadku
bólu gardła zwykłe leki przeciwbólowe potrafią zdziałać cuda
.

Może być to
standardowa aspiryna lub jeden z leków na bazie paracetamolu czy ibuprofenu.
Bardzo dobre rezultaty przynosi też stosowanie środków opartych na soli sodowej
metamizolu.

4.    Płyn do płukania jamy ustnej i woda
utleniona

Ciekawym sposobem na bolące
gardło, możliwym do zastosowania nawet jeśli domowa apteczka okaże się
całkowicie pusta, jest połączenie płynu do płukania jamy ustnej (może to być
klasyczny Listerine,
Eludril,
czy dowolny inny środek) z wodą utlenioną. Co ciekawe, równie dobrze możemy przepłukać gardło tylko jednym z tych składników
(lub używać ich na przemian), choć efekt zapewne nie będzie już tak
spektakularny.

5.    Odpoczynek

Choć wydaje się to już truizmem,
jeśli zaczyna boleć Cię gardło, powinieneś przede wszystkim leżeć w łóżku i
wypoczywać.

Takie przestawienie organizmu na tryb ekonomiczny pozwoli Ci przede
wszystkim oszczędzić siły, które będziesz musiał zużyć na walkę z rozwijającą
się infekcją.

Jeśli nie masz możliwości zostać w łóżku, staraj się przynajmniej ograniczać aktywność fizyczną do minimum i w
żadnym razie nie forsować organizmu
.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*