Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego, czyli ból lędźwiowy może na przykład pojawiać się po schylaniu lub w nocy. To, co pomaga na ból pleców w odcinku lędźwiowym zależy od przyczyny, której poznanie pozwala złagodzić lub zupełnie pozbyć się dolegliwości.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Jest wiele możliwych przyczyn bólu  kręgosłupa lędźwiowego. Niektóre z nich nie są groźnie i same ustępują, natomiast inne wymagają specjalistycznego leczenia. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny bólu lędźwiowego.

Przeciążenie kręgosłupa

Często za ból pleców w odcinku lędźwiowym odpowiedzialne jest przeciążenie kręgosłupa, które może powodować naderwanie więzadła lub mięśni. Często objawia się to silnym i ostrym bólem kręgosłupa lędźwiowego, który narasta przy ruchach.

Ból ten można złagodzić poprzez znalezienie sobie odpowiedniej pozycji, w której nadwyrężone mięśnie lub więzadła kręgosłupa są rozluźnione. Dolegliwości najczęściej mijają w przeciągu dni lub tygodni.

Jeżeli ból jest silny, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż podobny ból może być również oznaką poważniejszych chorób, wymagających właściwej diagnostyki i leczenia.

Rwa kulszowa, Dyskopatia

Kręgosłup lędźwiowy jest zbudowany z pięciu kręgów, między którymi znajdują się dyski, czyli krążki międzykręgowe. Dyski lędźwiowe są intensywnie obciążane, co może prowadzić do ich uszkodzenia, czyli dyskopatii lędźwiowej.

Dysk może się  uwypuklać lub nawet pękać tworząc przepuklinę kręgosłupa. Czasami taka zmiana daje jedynie ból lędźwiowy kręgosłupa, ale może też uciskać i powodować zapalenie nerwu kręgosłupa.

Powoduje to ból promieniujący do nóg (z reguły tylko to jednej kończyny).

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Takie promieniowanie bólu od kręgosłupa lędźwiowego do nogi nazywane jest rwą kulszową. Dyskopatii może towarzyszyć ból promieniujący do bioder oraz  drętwienie nóg. Dolegliwości mogą nasilać się przy kichaniu lub kaszlu.

Dla rwy kulszowej charakterystyczny jest promieniujący do nogi ból kręgosłupa lędźwiowego przy podnoszeniu nóg podczas leżenia na plecach.

Choroby dysków mogą powodować ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, ale w niektórych przypadkach dolegliwości nasilają się przy wyprostowaniu lub chodzeniu. Lżejsze przypadki dyskopatii leczy się stosujące leki przeciwzapalne, witaminy oraz fizjoterapię.

W cięższych przypadkach wykonuje leki można podać bezpośrednie w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych. W najcięższych postaciach dyskopatii stosuje się leczenie operacyjne.

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa łączą ze sobą poszczególne kręgi.

Tak jak inne stawy, pod wpływem długotrwałego obciążenia mogą ulegać zwyrodnieniu i powodować ból w odcinku lędźwiowym, który może pojawiać się z lewej lub prawej strony lub obustronnie.

Z reguły dolegliwości są odczuwane blisko kręgosłupa i w jego dolnej części. Ból pleców w odcinku lędźwiowym nasila się przy wstawaniu, wyprostowaniu, a zwłaszcza podczas chodzenia i stania. Dolegliwości zmniejszają się przy siedzeniu.

Leczenie polega na stosowaniu specjalnie dobranych ćwiczeń oraz pozbycie się ewentualnej nadwagi. W cięższych przypadkach znaczną ulgę mogą przynieść zastrzyki do stawów międzywyrostkowych, które wygaszają zapalenie. Stawy te można również odnerwić za pomocą termolezji lub kriolezji.

Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego

Entezopatia, czyli zwyrodnienie i zapalenie przyczepu więzadła biodrowo lędźwiowego jest źródłem przewlekłego bólu lędźwiowego, który jest odczuwany na wysokości talerza biodrowego, z prawej lub lewej strony. Może on promieniować do pośladka, biodra lub pachwiny. Skuteczne leczenie stanowi specjalny zastrzyk przeciwzapalny podawany bezpośrednio do źródła bólu.

Złamanie kompresyjne kręgu

Ostry i silny ból kręgosłupa lędźwiowego może być objawem złamania kompresyjnego kręgu. Najczęściej dochodzi do niego u osób z osteoporozą, która  osłabia kości. Silny ból odcinka lędźwiowego może pojawić się przy pochylaniu tułowia do przodu, upadku lub kichnięciu.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Ból kręgów lędźwiowych pojawia się na środku i promieniuje na boki i do nieco do dołu.  Dolegliwości mogą nasilać się przy ruchach, zwłaszcza przy schylaniu. RTG kręgosłupa nie zawsze pokazuje złamanie. Rezonans magnetyczny jest bardziej czułym badaniem.

Lżejsze przypadki leczy się za pomocą leków przeciwbólowych i noszenia specjalnego gorsetu. W cięższych przypadkach szybką ulgę przynosi wertebroplastyka lub kifoplastyka. Są to zabiegi polegające na podawaniu do wnętrza złamanego kręgu specjalnej substancji zwanej cementem, która rozpręża zgnieciony kręg.

W najcięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Staw krzyżowo biodrowy

Przewlekłe, lewostronne lub prawostronne bóle lędźwiowo krzyżowe często mają swoje źródło w stawie krzyżowo biodrowym.

Dolegliwości często narastają przy chodzeniu lub siedzeniu, a zwłaszcza przy zakładaniu spodni lub skarpet na stojąco, przy podnoszeniu nogi do góry.

Na ten ból kręgosłupa lędźwiowego pomaga specjalny precyzyjny zastrzyk do wnętrza chorego stawu. W cięższych przypadkach stosuje się odnerwienie stawu (neurolezję) lub operację.

Nowotwór kręgosłupa lędźwiowego

Nowotwór kręgosłupa jest jedną z rzadszych przyczyn bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Z reguły są to przerzuty nowotworowe do kręgów pochodzące z innego miejsca. Najczęściej jest za nie odpowiedzialny rak prostaty, płuca lub piersi. Ból jest najczęściej zlokalizowany na środku i z czasem narasta. Jest odczuwany również w nocy.

Nasila się przy parciu na stolec, kaszlu i kichaniu. Aby postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych. Im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie.

Dlatego przy silnych, narastających lub przewlekłych bólach lędźwiowych należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania obrazowe oraz badania krwi.

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu jest częsty i bardzo uciążliwy. Przy pochylaniu tułowia do przodu zostaje zaangażowanych wiele mięśni, więzadeł, kości i stawów, dlatego też ból może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą:

 • Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego
 • Dyskopatia (podczas pochylania od przodu dyski są ściskane przez sąsiadujące z nimi kręgi lędźwiowe)
 • Złamanie kompresyjne trzonu kręgu
 • Kręgozmyk (nieprawidłowe przesunięcie się jednego kręgu nad drugim, które może nasilać się i zwiększać ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu)

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy potrafi być bardzo uciążliwy, gdyż prowadzi do zaburzeń snu. Bezsenność z kolei zaburza prawidłową regenerację organizmu, co przekłada się na zmęczenie w dzień.

Ból kręgosłupa lędźwiowego po nocy, który przechodzi po rozchodzeniu się może wynikać z przykurczów zgięciowych w stawach biodrowych, które najczęściej można rozciągnąć stosując specjalne ćwiczenia.

Niektórzy odczuwają ból odcinka lędźwiowego przy leżeniu na plecach, niezależnie od pory dnia. Takie dolegliwości można czasem złagodzić podkładając poduszki pod podudzia i kolana.

Jest wiele przyczyn bólu w odcinku lędźwiowym w nocy. Część z nich może ustąpić sama, ale niektóre z nich mogą być groźne. Dlatego jeżeli nocny ból pleców w odcinku lędźwiowym jest bardzo silny lub nie przechodzi, należy skonsultować się z lekarzem. Szybka diagnoza i prawidłowe leczenie daje większą szansę na szybki powrót do zdrowia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa rzadko powoduje bóle podbrzusza lub brzucha. Jednak pewne schorzenia brzucha oraz miednicy mniejszej mogą powodować dolegliwości, które odczuwane są również w lędźwiach. Przykładem jest ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza w czasie okresu lub przed okresem. Podobne dolegliwości mogą mieć miejsce w czasie owulacji. Jedną z przyczyn takiego bólu jest endometrioza.

Nagły i bardzo silny ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego, promieniujący do pachwiny, któremu mogą towarzyszyć wymioty oraz częste i bolesne oddawanie moczu może być objawem kolki nerkowej.

Objawy alarmowe przy bólu odcinka lędźwiowego

Czasami ból odcinka lędźwiowego może być objawem groźnych schorzeń, które powinny być szybko i prawidłowo leczone. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem jeśli obok bólu odcinka lędźwiowego pojawią się:

 • Niedowłady – czyli osłabienie mięśni, które może objawiać się na przykład opadaniem stopy
 • Zaburzenia czucia
 • Trudności w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca

Ból kręgosłupa lędźwiowego – co pomaga?

To, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Znalezienie źródła bólu poprzez postawienie prawidłowej diagnozy jest często warunkiem zastosowania odpowiedniego leczenia. Dlatego ważne jest udanie się do doświadczonego lekarza od kręgosłupa.

Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Słuchaj swojego organizmu. Ból jest sposobem, w jaki organizm informuje nas o określonym problemie. Szczególnie w ostrym, nagłym bólu nie powinno się robić czegoś, co nasila ból. Może dotyczyć to schylania się, siedzenia lub chodzenia.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Zimne lub ciepłe okłady

W ostrym naderwaniu mięśnia na początku pomagają zimne okłady i odpoczynek. W innych przypadkach najczęściej to ciepło przynosi większą ulgę, gdyż rozluźnia napięte mięśnie.

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe

Dostępne bez recepty leki przeciwzapalne mogą złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego. Jednak należy pamiętać, że ich nadużywanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Fizjoterapia

Fizjoterapia stosuje wiele technik mogących pomóc wielu schorzeniach powodujących ból w kręgosłupie lędźwiowym. Do często stosowanych metod rehabilitacji należy terapia manualna i masaż mięśniowo powięziowy. Doświadczony fizjoterapeuta może również doradzić jak zapobiegać nawrotowi dolegliwości oraz nauczyć wykonywania odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy.

Masaż

masaż jest tradycyjną metodą leczenia rwy kulszowej. Ma znaczenie pomocnicze i pozwala polepszyć komfort w czasie choroby.

Jego działanie polega na rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni oraz blokowanie przepływu bodźców bólowych. Coraz większą popularność zyskują wibracyjne masażery ręczne.

  Takie urządzenie może być stosowane w domu i w wielu przypadkach zmniejsza dolegliwości oraz zapobiega powstawaniu bolesnych punktów spustowych.

Blokada kręgosłupa

Nowoczesne i precyzyjne blokady w kręgosłup lędźwiowy, szczególnie wykonywane pod kontrolą fluoroskopii i wykorzystaniem kontrastu najczęściej bardzo pomagają w bólach lędźwiowych. Do często wykonywanych zabiegów należą:

 • zastrzyki nadtwardówkowe stosowane w dyskopatii lędźwiowej oraz rwie kulszowej oraz dyskopatii
 • zastrzyki do stawów międzywyrostkowych kręgosłupa stosowane w chorobie zwyrodnieniowej
 • zastrzyki do stawów krzyżowo biodrowych wykonywane w ich zapaleniu

Operacja kręgosłupa

Operacja jest koniecznością lub trudnym wyborem w najcięższych przypadkach. Niesie ona ze sobą pewne ryzyko, jednak są sytuację, w których zabieg chirurgiczny jest najlepszym rozpoznaniem. Ból po operacji przepukliny kręgosłupa lędźwiowego najczęściej znika lub zmniejsza się, czasami jednak może się nasilać i być bardzo trudny do wyleczenia.

 1. Casazza, BA (15 February 2012). „Diagnosis and treatment of acute low back pain”. American Family Physician85 (4): 343–50. PMID 22335313.
 2. French, SD.; Cameron, M.; Walker, BF.; Reggars, JW.; Esterman, AJ. (2006). „Superficial heat or cold for low back pain”. Cochrane Database of Systematic Reviews (1): CD004750. doi:10.1002/14651858.CD004750.pub2. PMID 16437495.
 3. Majchrzycki M, Mrozikiewicz PM, Kocur P, et al. (November 2010). „[Low back pain in pregnant women]”. Ginekol. Pol. (in Polish). 81 (11): 851–5. PMID 21365902
 4. Chou R, Baisden J, Carragee EJ, Resnick DK, Shaffer WO, Loeser JD (May 2009). „Surgery for low back pain: a review of the evidence for an American Pain Society Clinical Practice Guideline”. Spine34 (10): 1094–109.
Leia também:  Como Animar Uma Amiga Que Esta Triste?

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – przyczyny, leczenie holsäMED

18 czerwca 2019

Statystycznie nawet 80% naszego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to już problem cywilizacyjny.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Na bóle dolnego odcinka kręgosłupa skarżą się praktycznie wszyscy – ludzie młodzi, osoby w średnim wieku oraz seniorzy. Co jest najczęstszą przyczyną bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa? Czy możemy w jakiś sposób pozbyć się tej dolegliwości? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – przyczyną może być siedzący tryb życia

To, jak żyjemy ma niebagatelny wpływ na stan naszego zdrowia – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Postęp cywilizacji jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, spowodował ogromne zmiany w stylu życia, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

Mamy coraz mniej czasu na odpoczynek i aktywność fizyczną. Natłok codziennych obowiązków powoduje, że jesteśmy też coraz bardziej zestresowani. Do tego co chwilę dźwigamy ciężkie przedmioty i godzinami przesiadujemy przed monitorami komputerów (często w nieprawidłowej pozycji).

To wszystko będzie negatywnie odbijało się na zdrowiu, w tym stanie naszego kręgosłupa.

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa bardzo często spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi dysków i kręgów, których prawdopodobieństwo występowania wzrasta wraz z wiekiem. Poniżej omawiamy najczęstsze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Degeneracja krążka międzykręgowego…

…nazywanego też potocznie dyskiem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Do zwyrodnienia krążka międzykręgowego dochodzi zwykle z powodu powtarzających się mikrourazów i co za tym idzie do odwodnienia oraz uszkodzenia pierścienia włóknistego.

Towarzyszący tym zmianom stan zapalny prowadzi do powstania zmian degeneracyjnych jądra miażdżystego.

W efekcie może dojść do jego uwypuklenia i ucisku na rdzeń kręgowy oraz odchodzące od niego nerwy. Stan taki, potocznie nazywany „wypadnięciem dysku”, może dotyczyć dowolnego odcinka kręgosłupa, najczęściej dotyczy jednak odcinka lędźwiowego.

Ból towarzyszący przepuklinie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, jeśli występuje ucisk na nerwy, jest zwykle dość silny.

Może też promieniować do biodra czy nogi, powodować mrowienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej oraz ograniczenie zakresu ruchomości.

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych to kolejna możliwa przyczyna bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ten rodzaj zwyrodnienia występuje najczęściej tam, gdzie doszło do obkurczenia więzadeł oraz torebki stawowej stawów kręgosłupa.

Bardziej narażone na zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych są kobiety oraz osoby otyłe. Może ono, choć nie musi, być przyczyną bólu odcinka lędźwiowego.

Pojawiający się ból może mieć charakter promieniujący do pośladka lub opasający cały odcinek lędźwiowy.

Zwyrodnienie trzonów kręgów

Zwyrodnienie trzonów kręgów najczęściej ma związek z powstawaniem tzw. osteofitów, czyli wyrośli kostnych na obrzeżach tych trzonów.

Jeśli takie wyrośla powstaną w obrębie kanału kręgowego, może dojść do jego zwężenia, czyli stenozy. Zwężenie kanału kręgowego skutkuje uciskiem korzeni nerwowych, worka oponowego oraz pobliskich naczyń krwionośnych.

Stan ten może być przyczyną przewlekłego bólu w krzyżu, bólu kończyn oraz zaburzeń czucia kończyn.

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Do zablokowania stawu krzyżowo- biodrowego może dojść np. w trakcie zeskoku na jedną nogę, upadku albo niewłaściwej pozycji podczas snu.

Ból, niekiedy dość ostry, może występować przy rotacji miednicy i promieniować do pośladka. Gdy staw zablokowany jest zbyt długo, miednica może ustawić się w pozycji rotacji.

Istnieje wówczas ryzyko, że jedna z kończyn będzie nadmiernie obciążana.Optycznie można również zauważyć skrócenie jednej kończyny.

Bólom kręgosłupa można zapobiec!

Pierwszym krokiem w celu zapobiegnięcia bólom lędźwiowego odcinka kręgosłupa powinna być zmiana trybu życia. Podstawowym elementem profilaktyki będzie prawidłowa postawa ciała – zarówno podczas siedzenia, jak i spania.

Siedź wiec prosto i nie garb się, unikaj też wszelkich nienaturalnych skrętów tułowia. Kolejnym ważnym punktem jest aktywność fizyczna. Nie chodzi o wylewanie „siódmych potów” na siłowni. Nasz kręgosłup potrzebuje umiarkowanego, ale regularnego wysiłku fizycznego.

Dla zachowania go w dobrej kondycji wystarczy więc spacer czy wizyta na basenie.

Jeśli już musisz przenieść coś ciężkiego, zrób to ergonomicznie. Zamiast schylać się po przedmiot na wyprostowanych nogach, przykucnij i dopiero go podnieś. Staraj się wykorzystywać przy tym mięśnie brzucha i nóg, a nie kręgosłupa.

Ból kręgosłupa jest często następstwem otyłości, cały czas utrzymuj więc prawidłową masę ciała. Unikaj też chodzenia w butach na wysokim obcasie i śpij na twardszym materacu, najlepiej w pozycji na boku.

Jeśli natomiast wykonujesz pracę wymagającą wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, zapewnij swojemu kręgosłupowi odpowiednie podparcie.

W miarę możliwości staraj się też wstawać co jakiś czas, by zrobić choć kilka kroków.

Fizjoterapia w leczeniu bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa leczy się obecnie różnymi metodami. Najczęściej jest to leczenie zachowawcze (tylko niewielki odsetek pacjentów z bólami kręgosłupa kwalifikuje się do operacji).

Postępowanie najczęściej opiera się na kinezyterapii (leczenie ruchem) oraz zabiegach z zakresu medycyny fizykalnej, wykorzystującej urządzenia emitujące bodźce fizyczne. W leczeniu bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa stosuje m.in.

następujące zabiegi fizjoterapeutyczne:

 • kinezyterapię;
 • magnetoterapię;
 • elektroterapię;
 • krioterapię;
 • ultradźwięki;
 • laseroterapię;
 • masaż leczniczy
 • trening stabilizacyjny
 • dobór właściwych wkładek ortopedycznych.

Oczywiście cały proces leczenia bólu kręgosłupa powinien obywać się pod czujnym okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Cierpisz z powodu bólów kręgosłupa?
Skorzystaj  z pomocy specjalistów holsäMED

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: [email protected]

Konsultacja merytoryczna

Ból dolnego odcinka kręgosłupa mgr Sebastian Kluczyński
fizjoterapeuta
Absolwent Fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Zawodowo związany z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami z problemami ortopedycznymi, bólowymi, wadami postawy, po urazach narządu ruchu i kontuzjach sportowych.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przeszywający i przewlekły ból pleców

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Bóle kręgosłupa lędźwiowego, potocznie określane jako ból krzyża, to powszechna przypadłość, która skutecznie ogranicza codzienną sprawność. Ból w odcinku lędźwiowym, jeszcze do niedawna kojarzony głownie z osobami starszymi, coraz częściej pojawia się przed 30-tką. Szacuje się, że zmaga się z nim około 80 proc. populacji w wieku między 25. a 60. rokiem życia. U młodszych pacjentów zwykle ma podłoże przeciążeniowe, choć nie oznacza to, że nie może wynikać z poważnych chorób, także tych, które nie dotyczą układu ruchu. Jak radzić sobie z bólem w dole pleców? Czy można go złagodzić domowymi sposobami? 

 Jakie przyczyny ma ból kręgosłupa lędźwiowego? 

Istnieje wiele przyczyn bólu lędźwiowego. Kiedy pojawiają się dolegliwości zlokalizowane w dole pleców, pod uwagę bierze się m.in.: 

 • dyskopatię, 
 • zmiany zwyrodnieniowe, 
 • rwę kulszową, 
 • wady postawy, 
 • przepuklinę kręgosłupa, 
 • zmiany reumatyczne. 

W przebiegu tego typu chorób mogą pojawić się rozmaite objawy – ból kręgosłupa promieniujący do nóg, mrowienia, niedowłady, nadmierne napięcie mięśniowe – takie sygnały nie powinny być ignorowane, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przewlekłym bólem pleców. Należy pilnie skonsultować je z lekarzem. 

Bezzwłoczna wizyta u specjalisty jest konieczna także, wówczas gdy pojawią się dodatkowe symptomy niespecyficzne dla układu ruchu.

Należy bowiem pamiętać, że ból pleców na dole może nie mieć związku z samym kręgosłupem. Przykładowo, ból pleców i podbrzusza u kobiet może wskazywać, na endometriozę.

Jeśli wystąpi dodatkowo gorączka, możemy mieć do czynienia z zapaleniem przypadków

Ból pleców na dole a przeciążenie kręgosłupa 

Odcinek lędźwiowy jest najbardziej forsowanym fragmentem kręgosłupa, dlatego to właśnie tu zwykle zlokalizowany jest ból typu przeciążeniowego (równie często pacjenci zgłaszają przeciążenie kręgosłupa szyjnego). 

Przeciążenie kręgosłupa skutkuje występowaniem silnego, przeszywającego bólu. Może on mieć charakter ostry lub przewlekły, obejmować pas biodrowy i promieniować do kończyn. 

Jednym z czynników wyzwalających występowanie przewlekłego bólu pleców na dole jest długotrwałe siedzenie.

Wielogodzinne przebywanie przed monitorem komputera, będące znakiem naszych czasów, zwłaszcza teraz, w dobie pracy zdalnej, to jeden z głównych powodów dolegliwości u osób młodych.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że siedzenie znacznie bardziej obciąża kręgosłup niż stanie, a niewłaściwa postawa ciała, nieergonomiczne warunki pracy i nadwaga nierzadko towarzysząca brakowi aktywności fizycznej jedynie pogarszają sprawę. 

Siedzimy nie tylko podczas pracy – dużo czasu spędzamy w samochodzie czy komunikacji miejskiej, po powrocie do domu chętnie rozsiadamy się przed telewizorem lub z książką. W ten sposób zmuszamy nasz kręgosłup do niemal ciągłego pozostawania w tej samej, nienaturalnej dla niego pozycji, „pracując” tym samym na pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości.

W dłuższej perspektywie napięcie i przykurcze mięśni prowadzą bowiem do rozwoju stanu zapalnego. Sam kręgosłup traci zaś stabilne podparcie mięśniowe, co przyczynia się do szybszego zużywania się budujących go struktur.

Ból występujący dotąd sporadycznie, zaczyna nam towarzyszyć coraz częściej – przy schylaniu czy w nocy, przy wykonywaniu energicznych ruchów aż wreszcie staje się stały i przewlekły. 

Dowiedz się Orteza na łokieć – kiedy jest przydatna i jaką wybrać?

Zespół przeciążeniowo-bólowy kręgosłupa 

Chroniczne obciążenie kręgosłupa może prowadzić do rozwoju zespołu przeciążeniowo-bólowego, który jest efektem uszkodzenia stawów międzykręgowych.

  Ból odcinka lędźwiowego jest ostry lub tępy, ma zmienne nasilenie i pojawia się cyklicznie (nawet kilka razy w miesiącu), zwłaszcza po aktywności. Zakres ruchów staje się ograniczony, a ból nierzadko obejmuje pośladki oraz tylną powierzchnię ud.

Co charakterystyczne, ból staje się mniej dotkliwy, kiedy pacjent ułoży się na brzuchu, a staje się silniejszy po położeniu się na plecach. 

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? 

O tym, co pomaga na ból pleców, decyduje przede wszystkim przyczyna dolegliwości, tę zaś musi ustalić lekarz. W przypadku pierwszych epizodów bólu przeciążeniowego, możemy podjąć samodzielne kroki, by przeciwdziałać dalszemu postępowi zmian, a jednocześnie zapobiec występowaniu nieprzyjemnych objawów. 

Leia também:  Marcar Partição Como Ativa O Que É?

Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę pracy – prawidłową postawę ciała (starajmy się siedzieć tak, by zniwelować napięcie mięśni kręgosłupa i zachować jego naturalne wygięcie), regularnych krótkich przerwach (nawet odpowiednia pozycja siedzenia nie jest zdrowa, jeśli nie zmieniamy ułożenia ciała przez wiele godzin) czy używaniu ergonomicznego krzesła z regulowanym podparciem. Nie zapominajmy o codziennej aktywności fizycznej – aby odciążyć kręgosłup, a jednocześnie wzmocnić wspierające go mięśnie, wystarczy krótki spacer. 

Jeśli mimo takich działań bóle lędźwiowe nie ustępują, należy skierować się do ortopedy, który zleci wykonanie odpowiedniej diagnostyki, a następnie zadecyduje o leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa.

Przeczytaj również: Pas lędźwiowy – czym jest i w jakim celu się go stosuje?

Pas lędźwiowy odciążający kręgosłup 

Sposobem na ból w dole pleców może być noszenie ortezy lędźwiowej. Do dyspozycji mamy różne modele ortez – sztywne, półsztywne i elastyczne, przy czym w przypadku przewlekłego bólu o podłożu przeciążeniowym najbardziej zalecane są te ostatnie, przybierające formę pasów lędźwiowych

Ból dolnego odcinka kręgosłupa

Rehband 7082 – Pas lędźwiowy Blue Line

Pas delikatnie ogranicza zakres wykonywanych ruchów, pełni funkcję stabilizującą i wzmacniającą, dzięki czemu pomaga łagodzić ból pleców.

Należy pamiętać, że decyzji o noszeniu ortezy tego typu nie należy podejmować samodzielnie – jej użytkowanie powinno wynikać z jasnych wskazań lekarza lub fizjoterapeuty.

Specjalista pomoże wybrać odpowiednie zaopatrzenie i dokładnie określi, jak długo powinniśmy je nosić.

Gorsety dostępne w naszym sklepie internetowym: gorset piersiowo-lędźwiowy Lumbo Carezza High oraz Rehband 7792 – Gorset lędźwiowo-krzyżowy Power Line.

Ból kręgosłupa lędźwiowego − co może oznaczać?

Ból kręgosłupa lędźwiowego jest jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości bólowych. Występuje powszechnie w społeczeństwie, a najczęściej dotyka pacjentów po 30. roku życia. Zazwyczaj nie jest związany z poważną chorobą, ale może skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków, a także znacznie zmniejszyć jakość życia pacjenta.

ZOBACZ TEŻ: Ból pleców – co może oznaczać?

Rodzaje bólu kręgosłupa lędźwiowego

Wyróżnia się dwa rodzaje bólu dolnego odcinka kręgosłupa: ból swoisty oraz ból nieswoisty. Ból swoisty ma konkretną przyczynę, natomiast w przypadku bólu nieswoistego nie jesteśmy w stanie dokładnie zlokalizować czynnika sprawczego problemu.

Niestety, ból nieswoisty stanowi nawet 90% wszystkich dolegliwości krzyżowych i zazwyczaj jest spowodowany przeciążeniem struktur anatomicznych kręgosłupa lub struktur otaczających. Najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym, a jego nasilenie zmniejsza się w czasie odpoczynku. Ból swoisty może być związany m.in.

z zespołem korzeniowym lub zwężeniem kanału kręgowego, które powodują ucisk rdzenia kręgowego lub wychodzących z niego nerwów. Przyczyną bólu swoistego może być także inna choroba współistniejąca, np. zesztywniające zapalenie stawów, nowotwór czy zakażenie.

Może także dojść do wystąpienia bólu psychogennego, który spowodowany jest pogorszeniem stanu psychicznego pacjenta.

ZOBACZ TEŻ: Ból kolana – co może oznaczać?

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego, szczególnie typ nieswoisty, jest zazwyczaj spowodowany uszkodzeniem struktur, które tworzą i otaczają kręgosłup, m.in. kręgów, krążków międzykręgowych, stawów międzykręgowych, a także mięśni, ścięgien, nerwów czy więzadeł.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu krzyża jest również przeciążenie mięśni lub ścięgien np. wskutek nadmiernego wysiłku fizycznego czy nieodpowiedniej pozycji ciała w czasie pracy. Na dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa lędźwiowego mają wpływ także wady postawy ciała, a także wady wrodzone kręgosłupa.

Ból krzyża może również towarzyszyć uszkodzeniom krążka międzykręgowego, tzw. dyskopatii, a także złamaniom kręgów, na które narażeni są pacjenci z osteoporozą. Innymi przyczynami występowania bólu dolnego odcinka kręgosłupa są m.in.

choroby reumatyczne, choroby narządów jamy brzusznej i miednicy czy różnego rodzaju zakażenia. Stanowią one jednak dużo mniejszy odsetek przyczyn dolegliwości lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

ZOBACZ TEŻ: Ból barku − co może oznaczać?

Ból kręgosłupa lędźwiowego − czynniki ryzyka

Na wystąpienie bólu kręgosłupa lędźwiowego narażeni są przede wszystkim pacjenci, których wykonywana praca może powodować przeciążenia kręgosłupa lub struktur otaczających.

Zalicza się tu więc praca siedząca oraz ciężka praca fizyczna. Częste zmiany pozycji również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bólu krzyża. Oprócz tego pacjenci po 30.

roku życia, cierpiący na otyłość czy palący papierosy, mogą doświadczyć bólu w dolnym odcinku kręgosłupa.

ZOBACZ TEŻ: Rwa barkowa – przyczyny, objawy i metody leczenia

Jak radzić sobie z bólem krzyża?

Podczas „walki” z bólem krzyża należy przede wszystkim unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie należy jednak przesadzać − zbyt długie wylegiwanie się wcale nie wpłynie pozytywnie na kondycję kręgosłupa.

Warto natomiast wrócić do codziennych aktywności, ale przy jednoczesnym unikaniu czynności nasilających ból.

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie leków przeciwbólowych bądź rozkurczających mięśnie − należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę i zastosować się do zawartych w niej zaleceń.

ZOBACZ TEŻ: Przepuklina kręgosłupa – objawy. Jak żyć z przepukliną kręgosłupa?

Co robić w przypadku wystąpienia bólu kręgosłupa lędźwiowego?

W przypadku trwających długo (powyżej kilku tygodni) lub nasilających się dolegliwości bólowych w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu, w razie konieczności, skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty (neurologa, reumatologa czy ortopedy). Bardzo ważne jest, aby dokładnie określić czas trwania bólu, jego natężenie, dokładne miejsce jego występowania oraz czynniki wpływające na nasilenie dolegliwości. Należy także wymienić wszelkie dolegliwości towarzyszące, takie jak m.in. przewlekłe choroby, informacje o aktualnym stanie zdrowia, niepokojące objawy np. gorączkę czy osłabienie. Dzięki temu łatwiejsze będzie postawienie dokładnej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia pacjenta. 

A na wizytę u dowolnego specjalisty z łatwością zarejestrujesz się korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ból pleców na dole

Ból pleców jest częstą przyczyną nieobecności w pracy i szukania pomocy medycznej. Ból kręgosłupa lędźwiowego  może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Może to wynikać z urazu, aktywności i niektórych schorzeń. Ból pleców może dotyczyć osób w każdym wieku, z różnych powodów. Gdy ludzie się starzeją, szansa że pojawi się  ból pleców na dole  nasila się z powodu takich czynników, jak wykonywana praca i choroba zwyrodnieniowa.

 • Ból w dolnej części pleców (ból pleców na dole) może być związany z kręgosłupem lędźwiowym, dyskami międzykręgowymi, więzadłami kręgosłupa, rdzeniem kręgowym i nerwami, mięśniami dolnej części pleców, narządami wewnętrznymi brzucha i miednicy oraz skórą okolicy lędźwiowej.
 • Ból w górnej części pleców może być spowodowany zaburzeniami aorty, guzami w klatce piersiowej.
 • Umów się na wizytę leczenia bólu pleców:
 • Tel: 503-733-127
 • Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
 • OPINIE O NAS:

Ból pleców na dole

Ból pleców przyczyny

Ból pleców zwykle wynika z napięcia, napięcia lub urazu. Częstymi przyczynami bólu pleców są:

 • napięte mięśnie lub więzadła
 • skurcz mięśni
 • napięcie mięśni
 • uszkodzone dyski
 • urazy, złamania lub upadki
 • rwa kulszowa

Czynności, które mogą prowadzić do napięć lub skurczów, obejmują:

 • podnoszenie czegoś niewłaściwie
 • podnoszenie czegoś, co jest zbyt ciężkie
 • wykonanie nagłego i niezręcznego ruchu

Problemy strukturalne

Szereg problemów strukturalnych może również powodować ból pleców.

 • Pęknięte dyski: Każdy kręg w kręgosłupie jest amortyzowany przez dyski. Jeśli dysk pęknie, będzie większy nacisk na nerw, co spowoduje ból pleców.
 • Wybrzuszone dyski: W podobny sposób, jak pęknięte dyski, wybrzuszenie dysku może powodować większy nacisk na nerw.
 • Rwa kulszowa: Ostry i przeszywający ból przechodzi przez pośladek iw dół tylnej części nogi, spowodowany wybrzuszeniem lub przepukliną dysku naciskającego na nerw.
 • Zapalenie stawów: Choroba zwyrodnieniowa stawów może powodować problemy ze stawami w biodrach, dolnej części pleców i innych miejscach. W niektórych przypadkach przestrzeń wokół rdzenia kręgowego zwęża się. Nazywa się to zwężeniem kręgosłupa.
 • Nieprawidłowa krzywizna kręgosłupa: Jeśli kręgosłup wykrzywi się w nietypowy sposób, może to spowodować ból pleców. Przykładem jest skolioza , w której kręgosłup wygina się na bok.
 • Osteoporoza: Kości, w tym kręgi kręgosłupa, stają się kruche i porowate, co zwiększa prawdopodobieństwo złamań kompresyjnych.
 • Problemy z nerkami : Kamienie nerkowe lub infekcja nerek mogą powodować ból pleców.

 

 

Jeżeli szukasz pomocy przy bólu pleców – zadzwoń do nas i zapytaj czy możemy Ci pomóc z bólem kręgosłupa. Poczytaj też o Kręgarz Poznań

Tel: 503-733-127

Ból dolnego odcinka kręgosłupa – Skuteczne leczenie Bólu i Kontuzji, Najnowsza Technologia / AthleticoMed

Kręgosłup jest najbardziej dynamiczną strukturą naszego ciała, ponieważ pozwala na optymalną stabilność i ruch oraz na utrzymanie naszej postawy.

Ta wysoce zintegrowana i dynamiczna struktura jest zaangażowana we wszystkie ruchy i podlega ciągłemu obciążeniu we wszystkich płaszczyznach więc nie powinno to być dla nas zaskakujące, gdy zaobserwujemy jego zużycie.

Czynnikami wpływającymi na bóle dolnego odcinka kręgosłupa są: słaba mechanika ciała i ergonomia pracy, zmniejszenie siły i zaburzenia mięśniowo-strukturalne.

Ponieważ dolny odcinek kręgosłupa podlega ciągłemu obciążeniu w życiu codziennym oraz sporadycznym urazom, może on wykazać objawy i oznaki zużycia. Czynnikami najbardziej pogarszającymi rokowanie w dolegliwościach bólowych pleców na podłożu choroby zwyrodnieniowej oprócz siedzącego charakteru pracy jest pasywne podejście do własnego zdrowia oraz palenie tytoniu.

Dolegliwości bólowe dolnych partii pleców często niewłaściwie leczone od wielu lat królują jako najczęstsza przyczyna czasowej lub stałej niezdolności do pracy. Diagnozy takie jak: „dyskopatia”, „kręgozmyk”, „przepuklina w kręgosłupie” często interpretowane są przez lekarzy i ich pacjentów jako stygmat co najczęściej jest kompletnie bezzasadne.

Właściwie skoordynowane leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa na podłożu jego zwyrodnienia składające się z modyfikacji trybu życia, indywidualnej współpracy z kwalifikowanym fizjoterapeutą i lekarzem specjalistą zapewnia utrzymanie pożądanej wysokiej jakości życia.

Bóle kręgosłupa

Niemal każdy dorosły człowiek przynajmniej raz w życiu odczuwa ból pleców.

Sam w sobie ból pleców nie jest chorobą, ale objawem wielu chorób dotyczących narządów położonych wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej. Jedną z częstszych przyczyn bólu pleców jest ból kręgosłupa.

Leia também:  Como Provar A Alguem Que O Ama?

W 80% przypadków mija on po krótkim czasie, często jednak powraca. W pozostałych 20% – nie ustępuje i staje się dolegliwością przewlekłą.

Czym jest? Z jednej strony ból kręgosłupa nie jest chorobą, ale objawem niekorzystnych zmian w strukturach budujących oś strukturalno-czynnościowo-podporową człowieka jaką jest kręgosłup.

Z drugiej strony utrzymujący się przez długi czas – przechodząc w stan przewlekły – jest chorobą, taką samą jak inne chroniczne choroby, np. cukrzyca czy nadciśnienie.

I tak jak w innych przewlekłych chorobach, leczenie jest zwykle złożone i długotrwałe.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości. Jedną z częstszych przyczyn, zwłaszcza u młodych ludzi (do 40-go roku życia,) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu pleców ostrego (tzw.

“wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku). Jeżeli ból występuje w okolicy wysuniętego krążka międzykręgowego nazywany jest popularnie “lumbago” lub “korzonki”, jeżeli dysk uciska na korzeń nerwowy powodując dokuczliwe promieniowanie do kończyny powstaje tzw. rwa np. kulszowa, udowa, barkowa.

Choroba dysku odpowiada za około 40% wszystkich dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Drugą częstą przyczyną przewlekłych dolegliwości kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia, jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego. Kanał kręgowy to przestrzeń dookoła rdzenia kręgowego, w której znajdują się nerwy biegnące do kończyn. Kiedy z wiekiem kanał zwęża się, staje się za ciasny dla nerwów, pojawia się ból i osłabienie w kończynach.

Pacjenci skarżą się, że kończyny drętwieją, mają trudności w chodzeniu, osłabione ręce.

Źródłem uciążliwych dolegliwości mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład układu podporowego człowieka takie jak: zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanek okołokręgosłupowych; ścięgien, więzadeł i mięśni otaczających kręgosłup.

Jak diagnozujemy? Pierwszym krokiem jest ustalenie, jeśli to możliwe, co jest źródłem bólu. To bardzo ważne, ponieważ pacjent zasługuje na to, by poznać diagnozę. Prawidłowo postawione rozpoznanie ułatwia planowanie właściwego i skutecznego leczenia.

Mając ustaloną diagnozę, planujemy leczenie.

Prawie zawsze istnieje możliwość dokładnego zdiagnozowania źródła dolegliwości. Czasami można to precyzyjnie ustalić już za pomocą samego badania w gabinecie. Bardzo często potrzebne są badania obrazowe: rentgenodiagnostyka, oraz badanie rezonansem magnetycznym (MRI).

Pozwala ono wykryć zmiany w dyskach, stawach kręgosłupa oraz w otaczających kręgosłup tkankach. W przypadku dolegliwości pochodzących ze stawów okołokręgowych, stawu biodrowo-krzyżowego oraz korzenia nerwowego ostateczne ustalenie źródła cierpienia może odbyć się przy pomocy blokady diagnostycznej.

W przypadku podejrzenia dolegliwości, pochodzących z dysku konieczne może być wykonanie dyskografii prowokacyjnej.

Jak leczymy? Na początku trzeba powiedzieć, że tego rodzaju dolegliwości nie da się wyłączyć tak jak się wyłącza światło. Leczenie jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Na podstawie informacji uzyskanych w procesie diagnozowania, lekarz koordynujący podejmie decyzje co do dalszego postępowania.

Ponad 90% dolegliwości bólowych kręgosłupa można i należy leczyć zachowawczo. Wbrew pokutującym stereotypom leczenie zachowawcze to przede wszystkim rehabilitacja. Farmakoterapia w bólach kręgosłupa jest jedynie leczeniem objawowym.

Wskazaniem do leczenia operacyjnego za wyjątkiem schorzeń onkologicznych, urazów i postaci porażennych choroby zwyrodnieniowej jest wyczerpanie możliwości leczenia zachowawczego.

Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego

Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego zwana popularnie dyskopatią jest chorobą krążka międzykręgowego. Krążek jest strukturą budującą kręgosłup i umiejscowiony jest pomiędzy trzonami kręgów. Zadaniem krążka jest umożliwienie i amortyzowanie ruchów kręgosłupa.

Krążek międzykręgowy zbudowany jest z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego i składa się głównie z wody. Proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego.

Odwodnienie, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego prowadzą do uszkodzenia struktury krążka.

Główną przyczyną chorób kręgosłupa jest współczesny tryb życia i pracy. Chorobie sprzyja brak aktywności fizycznej a szczególnie osłabienie mięśnie brzucha, nieumiejętne dźwiganie, wady postawy, nadwaga i urazy. Brak ruchu i nieprawidłowa postawa powodują z kolei zbyt duże obciążenie kręgosłupa i szybsze zużywanie się jego tkanek.

Powszechną przyczyną dyskopatii jest niewłaściwa pozycja siedząca podczas pracy, która powoduje przyjmowanie nieprawidłowej postawy i nadmierne obciążenie kręgosłupa. Błędem jest wielogodzinna, bez przerw praca przy komputerze.

Podczas siedzenia przy biurku ważna jest odpowiednia wysokość i ruchomość krzesła a oczy powinny znajdować się na wysokości górnej krawędzi monitora. Dyskopatia jest również częstą chorobą u kierowców, unieruchomionych za kierownicą i dodatkowo narażonych na wibracje. Na choroby kręgosłupa narażone są też osoby pracujące fizycznie i dźwigające ciężary.

W wyniku długotrwającego przeciążenia albo też w wyniku związanych z wiekiem zmian zwyrodnieniowych dochodzi do wysunięcia krążka a dokładnie jądra miażdżystego. Powstaje wypuklina, a w późniejszym okresie przepuklina krążka międzykręgowego.

Znacznie rzadziej wysunięcie powstaje nagle w wyniku gwałtownego nieprawidłowego ruchu, zbyt dużego przeciążenia lub urazu. Najczęściej dyskopatia powstaje w odcinku lędźwiowym na wysokości L5-S1 i L4-L5, szyjnym w odcinku C6-C7, oraz C5-C6, najrzadziej występuje w odcinku piersiowym.

Objawy kliniczne zależą od poziomu uszkodzenia i kierunku wysuwania się krążka międzykręgowego. Jeżeli przepuklina wysuwa się centralnie w kierunku kanału kręgowego dochodzi do zwężenia kanału (stenozy) a przepuklina może uciskać worek oponowy i znajdujący się wewnątrz rdzeń kręgowy. W przypadku bocznego wysunięcia, przepuklina może uciskać korzenie nerwowe.

Charakterystyczną cechą jest wielofazowość przebiegu choroby. Najczęstszą i zazwyczaj pierwszą zgłaszaną dolegliwością jest ból na wysokości uszkodzenia kręgosłupa i struktur przyległych. Ból może być tak silny, że uniemożliwia poruszanie się.

Bólowi towarzyszy przymusowe ustawienie krzywizn kręgosłupa, zmniejszenie jego ruchomości oraz wzrost napicia mięśni przykręgosłupowych.

Przyjmowanie niefizjologicznych pozycji, nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa prowadzi do dalszego przeciążenia samego kręgosłupa oraz mięśni podtrzymujących kręgosłup, co dodatkowo powoduje nasilenie bólu.

Jeżeli przepuklina uciska na korzeń nerwowy, ból promieniuje do kończyny wzdłuż dróg nerwowych, powstaje rwa, w zależności od miejsca ucisku nazywana kulszową, udową lub ramienną. U części pacjentów w początkowym okresie ból ustępuje po kilku, kilkunastu dniach, często nawet bez leczenia.

Po pewnym czasie dochodzi do nawrotu choroby a dolegliwości stają się coraz silniejsze, trwają dłużej, w końcu nie ustępują. Pojawiają się objawy świadczące o narastającym uszkodzeniu struktur kręgosłupa i nerwów. Występują zaburzenia czucia powierzchniowego w zakresie unerwianym przez uciśnięty korzeń nerwowy, może wystąpić drętwienie, mrowienie czasem ból o charakterze pieczenia lub palenia (ból neuropatyczny).

W późniejszym okresie występuje niedowład, czyli osłabienie siły mięśni, np. opadanie stopy oraz zanik mięśni unerwianych przez uciśnięty korzeń nerwowy. Leczenie schorzeń kręgosłupa rozpoczyna się od właściwie przeprowadzonej diagnostyki.

Rutynowo mają zastosowanie:

 • Badania rtg, które często traktowane jako badanie wstępne
 • Badanie MRI kręgosłupa, które jest najdokładniejszym badaniem ukazującym tkanki miękkie; krążki międzykręgowe, szpik kostny, więzadła i mięśnie.
 • W wybranych przypadkach dla zobrazowania zmian struktury kostnej kręgów, złamań trzonów i łuków wykonuje się badanie CT.

Przy niemych klinicznie zmianach stwierdzanych w badaniu MRI, zastosowanie mają metody elektrofizjologiczne czyli EMG, która bezpośrednio ocenia czynność czuciowych i ruchowych włókien nerwowych

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest procesem długotrwałym, wieloetapowym i zależy od stopnia zaawansowania choroby. W ostrym okresie choroby celem jest zniesienie bólu poprzez stosowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ, czasem leków obniżających wzmożone napięcie mięśniowe.

Po okresie ostrych objawów bólu celem leczenia jest przywrócenie równowagi statyczno-dynamicznej kręgosłupa. W leczeniu najważniejsza jest indywidualna kinezyterapia ewentualnie wspomagana zabiegami fizykalnymi i farmakoterapią. Czasami niezbędne jest włączenie leczenia przeciwdepresyjnego.

W wybranych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Szczegółowe leczenie schorzeń kręgosłupa omówiono w zakładce – co diagnozujemy i leczymy

 • RWA KULSZOWA, RWA UDOWA, RWA BARKOWA, RWA RAMIENNA
 • BÓLE STAWÓW
 • CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW

Najczęstszą przyczyną rwy jest przepuklina krążka międzykręgowego.. W wyniku zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, , wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada galaretowate jądro tzw. “dysk”.

Dysk zaczyna uciskać korzenie nerwowe, co powoduje ból, który promieniuje do kończyny. Najczęściej uszkodzeniu ulega lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Poza przepukliną krążka innymi przyczynami schorzenia mogą być zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgów kręgosłupa, lokalne stany zapalne, czasem choroby zakaźne, cukrzyca, zmiany nowotworowe.

Atak rwy kulszowej lub udowej często jest spowodowany przeciążeniem kręgosłupa np. ciężką pracą fizyczną czy też intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia. Słabe mięśnie pleców i brzucha w chwili zwiększonego wysiłku nie są w stanie dobrze podtrzymywać kręgosłupa i krążki międzykręgowe wysuwają się.

Rwa kulszowa występuje częściej u osób, których dieta uboga jest w wapń, sole mineralne i witaminy. Jednym z najistotniejszych czynników ryzyka choroby dyskowej kręgosłupa jest palenie tytoniu. Głównym i najważniejszym objawem jest ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy.

Może towarzyszyć mu uczucie drętwienia wymienionych okolic ciała. Zmniejszanie bólu przynosi odpoczynek w odpowiedniej pozycji – należy położyć się na twardym podłożu, lekko ugiąć nogi i podsunąć pod kolana zrolowany koc czy poduszkę. Najczęściej ból ustępuje samoistnie po kilku dniach, dlatego przy braku obecności niepokojących objawów pozostaje łagodne leczenie zachowawcze.

Do niepokojących objawów należy nasilenie bólu mimo leczenia, brak poprawy w ciągu 6 tygodni, niedowład mięśni kończyny dolnej(pacjent chodząc zaczepia stopą o podłoże), zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu (zaburzenia czynności mikcji i defekacji) oraz zaburzenia czynności seksualnych.

Te objawy (zwane porażennymi) są wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem specjalistą najlepiej neurochirurgiem. Zazwyczaj gwarantem ich ustąpienia jest pilna interwencja neurochirurgiczna poparta bezzwłoczną indywidualną rehabilitacją.

Innym częstym rodzajem rwy jest rwa ramienna lub rzadziej barkowa. Są one konsekwencja ucisku korzeni szyjnych. Ból promieniuje od szyi przez całą kończynę górną aż do palców do ramienia.

W rwie barkowej ucisk korzenia C5 wywołuje ból promieniujący do barku.

Często występują parestezje, czyli dokuczliwe i bardzo nieprzyjemne uczucie mrowienia, drętwienia, a w najbardziej zaawansowanych postaciach niedowłady.

O ile nie doszło do postaci porażennej leczenie operacyjne powinno być poprzedzone leczeniem zachowawczym, które u pacjenta z aktywnym podejściem do własnego zdrowia prawie zawsze kończy się sukcesem!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*