Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

Spożycie posiłku jest jednym z czynników, który przyspiesza opróżnianie jelit.

Dzieje się tak na skutek sygnałów wysyłanych z żołądka, które prowokują organizm do przesuwania się mas kałowych w kierunku odbytnicy, i usunięcia ich.

Może się jednak okazać, że po spożyciu posiłku występuje nie tyle normalne wypróżnienie, co po prostu biegunka. Warto wówczas umiejętnie rozpoznać, czego dotyczy problem i na tej podstawie sobie z nim poradzić. 

Biegunka poposiłkowa występuje wtedy, gdy po spożyciu posiłku zachodzi konieczność natychmiastowego skorzystania z toalety, a stolec jest wodnisty i luźny.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

Czasami wypróżnianiu towarzyszy ból, który ustępuje już po tej czynności.

Uzyskanie konkretnej diagnozy biegunek poposiłkowych może być trudne, dlatego należy obserwować dolegliwości, które występują podczas załatwiania się, takie jak właśnie ból czy rodzaj, kolor i zapach stolca.

Dodatkowo należy obserwować, czy biegunka występuje za każdym razem po posiłku, czy była epizodem po spożyciu jakiegoś konkretnego pokarmu.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

W zależności od częstotliwości występowania, biegunkę poposiłkową dzieli się na: ostrą – trwającą krótko i intensywnie, i przewlekłą, powtarzającą się często i trwającą długi czas.

Istnieje kilka przyczyn poposiłkowej biegunki, która ma charakter nagły, czyli ostry. Taka biegunka charakteryzuje się tym, że dotychczas te objawy nie występowały – dotyczy to również nietolerancji pokarmowych, które mogą się rozwinąć nawet w dorosłym wieku.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

Tymczasowe biegunki o ostrym charakterze nasilające się po posiłkach mogą być skutkiem zakażeń wirusowych, które uwrażliwiają przewód pokarmowych. Zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Zdarza się, że takie biegunki trwają nawet wtedy, gdy ustąpią inne objawy zakażenia.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

Spożycie pokarmu zawierającego toksyny bakteryjne lub inne może powodować różne dolegliwości, z których główną jest właśnie biegunka. Trwać ona będzie do czasu wyługowania organizmu z toksyn, które ją spowodowały. Zatrucia substancjami antyodżywczymi zdarzają się stosunkowo rzadko, ale mogą powodować realny problem w kontekście biegunki.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłkuBiegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

Jeśli osoby mające nietolerancję laktozy i stosujące na co dzień dietę bezlaktozową spożyją coś, co zawiera ten cukier mleczny, niemal na pewno doświadczą biegunki tuż po posiłku, połączonej ze skurczami, wzdęciami i bólami brzucha.

Biegunka po jedzeniu – przyczyny biegunki po posiłku

Zasami u niektórych osób rozwija się ten stan, który uniemożliwia prawidłowe wchłanianie cukrów – głównie są to laktoza i fruktoza. Spożycie ich będzie powodowało szybką reakcję – biegunkę wraz z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym również biegunka poposiłkowa, mogą być spowodowane przez bytujące w organizmie pasożyty, na przykład tasiemca. Warto więc w przypadku zaobserwowania takich dolegliwości wykonać odpowiednie badania w tym kierunku i podjąć ewentualne leczenie.

Występują czasami biegunki poposiłkowe spowodowane nadmierną ilością pitych soków owocowych. Takie soki zawierają spore ilości wody, która jest wchłaniana zwrotnie do jelit, co powoduje rozluźnienie stolca, a nawet biegunki. Rodzice powinni więc pilnować, by dziecko nie spożywało zbyt dużych ilości cukrów, i namawiać je raczej do picia głównie wody i herbat.

W przypadku przedawkowania magnezu może dojść do biegunki. Zwykle jednak ma to miejsce po przedawkowaniu tego pierwiastka z suplementów, ponieważ trudne jest osiągnięcie przedawkowania z posiłków.

Cukier brzozowy jest godnym polecenia zamiennikiem cukru, jednak ma właściwości silnie przeczyszczające. W celu uniknięcia biegunki poposiłkowej należy więc zaczynać włączanie ksylitolu do diety od małych ilości, stopniowo je zwiększając i starając się nie przesadzać z dawkami w ciągu dnia.

Przewlekłość biegunki objawia się tym, że występuje ona codziennie przez dłuższy czas – na przykład kilka tygodni. Będzie przy niej potrzebna rozszerzona diagnostyka, w celu wykluczenia powyższych czynników powodujących ostrą biegunkę. Oto potencjalne przyczyny przewlekłych rozwolnień:

Jest stanem, który może rozwinąć się w wieku dojrzałym, i powodować dolegliwości żołądkowe z biegunką włącznie

Biegunki występują w tej chorobie na skutek spożycia produktów zawierających gluten. Towarzyszą im również inne dolegliwości. Celiakia wymaga bezwzględnego stosowania diety bezglutenowej, ponieważ uszkadza jelita.

Stany zapalne mogą mieć różną przyczynę. Biegunki oraz inne objawy towarzyszące stanowi zapalnemu mogą pojawiać się i znikać.

Nieprawidłowe wchłanianie kwasów żółciowych emulgujących tłuszcze może powodować silne podrażnienia jelita grubego, które są przyczyną biegunek.

Taki zabieg wymaga wdrożenia specjalnej diety niskotłuszczowej. Jednak mimo to po usunięciu woreczka żółciowego mogą wystąpić objawy biegunki, utrzymujące się nawet kilka miesięcy. Z reguły takie biegunki ustępują samoistnie.

Może, choć wcale nie musi pojawić się u osób, które poddały się zabiegowi wycięcia części żołądka w celu chirurgicznego leczenia otyłości. Posiłek po takiej operacji wywołuje bardzo szybki odruch opróżniania żołądka.

Ważne jest dbanie o dobry stan zdrowia, prawidłowy skład posiłków oraz ogólna higiena posiłków. Nie zawsze jednak mimo wszystko uda się ustrzec przed nagłą biegunką lub wystąpieniem stanów, które przebiegają z rozwolnieniem.

Dobrze jest więc prowadzić dziennik żywieniowy i notować kiedy pojawiają się dolegliwości, i po jakich potrawach. Wysoki poziom higieny osobistej i higieny żywności podczas przygotowywania jedzenia to sposób na to, by ustrzec się przed bakteriami, wirusami i pasożytami.

Częste biegunki mogą być też związane ze stresem – stresory często wzmagają wypróżnianie. Dlatego można popracować nad opanowywaniem stresów i unikaniem ich w swoim życiu.

Również mniejsze porcje posiłków spożywane częściej są dobrym sposobem na to, by ograniczyć ryzyko występowania niektórych rodzajów biegunek. 

Spontanicznie pojawiające się biegunki, szczególnie te, których przyczynę możemy ustalić bez specjalnej diagnostyki, nie powinny wzbudzać naszego niepokoju. Należy wówczas więcej pić, wspomagać się elektrolitami i ograniczać posiłki powodujące rozluźnienie stolca, na rzecz tych, które go utwardzają (suchary, ryż, banany itp.). 

Niepokojące są natomiast objawy dodatkowe towarzyszące biegunce, takie jak: 

 • Nadmierna częstotliwość biegunek
 • Gorączka
 • Bóle brzucha
 • Bóle odbytnicy
 • Czarne lub szare stolce
 • Krew w stolcu
 • Odwodnienie

Prawidłowo zdiagnozowana przyczyna biegunki i odpowiednio pokierowane leczenie objawowe powinno w krótkim czasie zminimalizować problem.

Warto jednak zasięgnąć porady lekarza i podjąć dodatkową diagnostykę w każdej sytuacji, która wzbudza nasze wątpliwości.

Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu jest bardzo istotna, i gdy zostanie zachwiana przez częste biegunki może dojść do odwodnienia i niedoborów, a to już zagrażający życiu stan.

O czym świadczy biegunka po jedzeniu?

Dzień dobry. Mam na imię Andrzej i mam obecnie 42 lata. Od około pół roku zacząłem mieć problemy z układem trawiennym, które trochę mnie martwią. Chodzi mianowicie o biegunki po jedzeniu.

Na początku takie problemy zdarzały się sporadycznie, raz albo dwa razy w miesiącu. Ostatnio jednak przybrały na sile i już poważnie mnie męczą, ale też niepokoją. Biegunka po jedzeniu pojawia się u mnie zazwyczaj około godziny po posiłku.

Jest zazwyczaj jednorazowa i po jakimś czasie wszystko wraca do normy.

I tutaj pojawia się moje pytanie – o czym świadczy biegunka po jedzeniu? Czy to możliwe, że jestem na coś uczulony albo mam nietolerancję i to jest przyczyną biegunek po jedzeniu? Nie zauważyłem jednak jakiejś prawidłowości w tym, po jakich posiłkach pojawia się najczęściej biegunka po jedzeniu. Ale jeżeli to nie żadna nietolerancja, to co może wywoływać biegunkę po jedzeniu?

Obawiam się, że to mogą być jakieś poważniejsze problemy, ale nie wiem, czy z problemem biegunek po jedzeniu udać się do lekarza rodzinnego? A może od razu do proktologa? Jakie badania czekają mnie po wizycie u lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn biegunek po jedzeniu? Czy możliwe, że czeka mnie kolonoskopia?

Sprawdzam! Jaskra – fakty i mity

Mianem biegunki nazywamy stan, gdy pacjent oddaje stolce płynne lub półpłynne z częstotliwością 3 na dobę lub większą. Biegunki w zależności od czasu trwania można podzielić na ostre lub przewlekłe.

Leia também:  Como Saber Se A Pessoa Que Morreu Esta Bem?

Ostra biegunka trwa krócej niż dwa tygodnie, przewlekła trwa dłużej niż cztery tygodnie, a jeśli biegunka występuje dłużej niż 14 dni, ale krócej niż 30 mówi się wtedy o biegunce przetrwałej.

Te typy biegunki również różnią się między sobą możliwymi przyczynami.

W tym wypadku wydaje się, że mamy tutaj do czynienia z biegunką przewlekłą. Około 90 proc. przypadków biegunki przewlekłej jest spowodowana nieswoistymi zapaleniami jelit, rakiem okrężnicy lub zespołem jelita drażliwego.

Należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego, będzie on w stanie dopytać o inne objawy towarzyszące np.

krwawienie z odbytu, kolor stolca, ból jamy brzusznej i kiedy występuje, zmiany w masie ciała, występowanie gorączki, historii rodzinnej pod kątem chorób zapalnych jelit oraz raka jelita grubego.

Lekarz również dopyta dokładnie o konsystencję luźnego stolca i może zlecić również jego badanie, w tym na krew utajoną, obecność kalprotektyky i laktoferryny. Lekarz będzie mógł również zlecić badania laboratoryjne np. morfologię, poziom żelaza w surowicy, CRP, TSH i hormony tarczycy, elektrolity.

Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieją przesłanki do wykonania kolonoskopii na podstawie przedstawianych przez pacjenta objawów lub nieprawidłowości w badaniu fizykalnym, może zlecić również takie badanie. Do takich objawów alarmowych należą: wiek >50 r.ż.

, krew w stolcu lub smolisty stolec, ból jamy brzusznej w nocy i biegunka, nasilające się bóle jamy brzusznej, niezaplanowany spadek masy ciała, gorączka lub inne objawy układowe, nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych jak np.

niedobór żelaza, podwyższone CRP, obecność krwi utajonej w stolcu lub podwyższone wartości kalprotektyny.

Również posiadanie krewnego pierwszego stopnia z chorobą zapalną jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub z historią raka jelita grubego jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Na podstawie wyników wyżej wymienionych badań lekarz todzinny skieruje pacjenta na dalsze leczenie, jeśli będzie tego wymagał.

W celu ochrony jelit warto stosować zbilansowaną dietę i wesprzeć ją odpowiednią suplementacją. Na Medonet Markte możesz kupić probiotyk na zespół nieszczelnego jelita, który pomoże załagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

– Lek. Katarzyna Darecka

Redakcja poleca:

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Domowe sposoby na biegunkę Biegunka to częste oddawanie płynnego stolca. Zazwyczaj trwa ona kilka godzin. Zdarza się jednak, że postanawia zostać nawet kilka dni. Wówczas, z dużym…
 • Biegunka po alkoholu Czy po alkoholu może pojawić się biegunka? Na co może wskazywać ból brzucha? Czy jakość alkoholu ma wpływ na pojawienie się biegunki? Na pytanie odpowiada lek…. Lek. Anna Mitschke
 • Ból brzucha, biegunka? Winny może być stres Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jeśli pojawia się w niewielkim natężeniu, bywa motywujący i dopinguje do działania. Znacznie gorzej jest, gdy ma…
 • Nawracające biegunki? Nie możesz ich bagatelizować! Przewlekłe biegunki są dość powszechną dolegliwością dotykającą Polaków w każdym wieku. Mogą one utrzymywać się wiele tygodni, a w skrajnych przypadkach nawet…
 • Biegunka? Pięć najczęstszych powodów, dla których twoje jelita się buntują Biegunka jest częstą dolegliwością, zwłaszcza podczas wakacyjnych wojaży. Jej objawy potrafią być bardzo uciążliwe, a dla małych dzieci nawet niebezpieczne dla…
 • Biegunka jednym z objawów COVID-19. Może zwiększać ryzyko hospitalizacji Biegunka jest jednym z objawów koronawirusa. Nie należy do najczęstszych, ale może być jednym z najwcześniejszych symptomów infekcji COVID-19. Jak wynika z…
 • Jak leczyć zieloną biegunkę? Jak wygląda leczenie zielonej biegunki? Z jakiego powodu pojawiają się zielone biegunki? Czy może być to objaw problemów zdrowotnych? Jak należy postępować w… Lek. Anna Mitschke
 • Biegunka w ciąży – przyczyny, leczenie, ryzyko Biegunka w ciąży często wzbudza niepokój ciężarnej. Zazwyczaj nie jest to jednak groźny objaw, ponieważ wynika ona ze zmian zachodzących w organizmie kobiety,… Marta Pawlak | Onet.
 • Lek na biegunkę – skuteczne sposoby leczenia Na pewno niejednokrotnie zdarzyło ci się mieć biegunkę, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych zarówno u dzieci, dorosłych czy osób starszych…. Monika Wasilonek
 • Wakacyjne plagi. Jak je przeżyć? Polacy coraz częściej wyjeżdżają w egzotyczne rejony świata. Przywożą z nich wspaniałe wspomnienia, ale i choroby. O to, co nam grozi i jak zminimalizować ryzyko,… Marianna Coleska | Onet.

Biegunka po jedzeniu – kiedy i dlaczego może się pojawić?

Biegunka po jedzeniu może być wywołana przez wiele czynników – nie zawsze oznacza zatrucie nieświeżym artykułem spożywczym, czasem może sygnalizować schorzenia układu pokarmowego lub inne dolegliwości. Skąd biorą się biegunki po jedzeniu? Kiedy mogą się pojawić i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

Biegunka po jedzeniu – przyczyny

Biegunki należą do częstych dolegliwości układu pokarmowego, a ich pojawienie się może być spowodowane przez wiele czynników.

Zwiększona częstotliwość wypróżnień lub oddawanie stolca o płynnej konsystencji może być wywołane nieświeżym jedzeniem, zakażeniem wirusami, alergiami pokarmowymi, nietolerancją laktozy czy różnego rodzaju schorzeniami układu pokarmowego (np.

celiakia czy zespół jelita drażliwego). Szybkie ustalenie przyczyn biegunki może pomóc w zminimalizowaniu przykrych objawów i zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości.

Zatrucie pokarmowe – ból brzucha po jedzeniu i biegunka

Zatrucie nieświeżym jedzeniem to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Biegunka jest wówczas spowodowana dostaniem się do przewodu pokarmowego bakterii, np. z gatunku Shigella lub Salmonella.

Zatrucie może być wywołane nieprzestrzeganiem zasad higieny, dlatego przed jedzeniem należy myć ręce oraz produkty spożywcze, a także dbać o czystość w miejscu przygotowywania posiłków. Zatrucie pokarmowe może też być spowodowane spożyciem produktów niepoddanych obróbce termicznej, np. surowego mięsa w postaci tatara, czy sushi.

Do objawów zatrucia pokarmowego należy przede wszystkim ból brzucha po jedzeniu i biegunka, a także silne skurcze brzucha, złe samopoczucie, wymiotny czy nudności. Biegunka wywołana przez nieświeże jedzenie oraz bakterie zazwyczaj mija samoistnie i nie trzeba jej leczyć. Warto jednak łagodzić jej objawy, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Zaleca się uzupełnianie elektrolitów i picie dużej ilości wody, a także spożywanie lekkostrawnych posiłków, które nie spowodują nasilenia się dolegliwości.

Zespół jelita drażliwego – przyczyna biegunek

Przewlekłei częste biegunki po jedzeniu mogą też być wywołane przez schorzenia układu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego (IBS).

Jakie są inne objawy tej dolegliwości i kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej? Do szczególnie niepokojących symptomów można zaliczyć uporczywe wzdęcia brzucha, silne bóle w podbrzuszu, które ustępują po wypróżnieniu, naprzemienne zaparcia i biegunki po jedzeniu, zmiana konsystencji stolca, uczucie pełności lub „przelewania się”, nudności czy nadmiar gazów. Przy zespole jelita drażliwego często pojawia się również depresja oraz lęki. Choroba może być zdiagnozowana, jeśli nieprzyjemne objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Na zespół jelita drażliwego najczęściej zapadają osoby w przedziale wiekowym między 20 a 40 lat. Zauważasz u siebie podobne dolegliwości? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarskiej – specjalista oceni, czy objawy mogą być związane z zespołem jelita drażliwego. Leczenie polega na łagodzeniu symptomów, unikaniu stresu oraz spożywaniu lekkostrawnych posiłków.

Leia também:  Como Saber Quando Uma Relação Acabou?

Nietolerancja laktozy – rozwolnienie po jedzeniu produktów mlecznych

Nietolerancja laktozy to problem dotykający osób, których organizm nie produkuje lub produkuje zbyt małe ilości laktazy, czyli enzymu trawiącego cukry znajdujące się w mleku oraz jego przetworach.

Laktoza pozostaje niestrawiona i staje się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, do których zaliczyć można biegunki po jedzeniu, kolki, nadmierną ilość gazów, wzdęcia, a także uczucie przelewania w brzuchu. Czasem pojawiają się także nudności.

W przypadku nietolerancji laktozy konieczna jest odpowiednia dieta – unikanie produktów mlecznych i jego przetworów. Szacuje się, że na dolegliwość ta dotyka nawet 35% dorosłych Polaków.

Alergie pokarmowe

Biegunki często towarzyszą również rozmaitym alergiom pokarmowym, które oznaczają nieprawidłową reakcję na określony produkt spożywczy.

Problemy trawienne oraz zwiększona częstotliwość wypróżnień mogą być charakterystyczne dla alergii na gluten, czyli mieszaniny białek roślinnych występujących między innymi w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Według statystyk glutenu nie może spożywać nawet 10-25% populacji.

Istnieją dwie jednostki chorobowe, które charakteryzują się nadwrażliwością na białka zbóż – celiakia oraz alergia na gluten. W obu przypadkach zaleca się oczywiście unikanie produktów zawierających alergen – przejście na ścisłą dietę bezglutenową.

Nieleczona celiakia może powodować osteoporozę, problemy z płodnością, nowotwory (najczęściej raka jelita cienkiego), a często również zaburzenia psychiczne, np. depresję.

Alergia na gluten to nie jedyny przykład nietolerancji pokarmowej, której objawem są biegunki. Stolce o płynnej konsystencji oddawane z dużą częstotliwością mogą być też symptomem alergii na białko mleka krowiego. Tego typu alergia pokarmowa występuje często u niemowląt i małych dzieci, a leczenie polega na eliminowaniu spożycia produktów zawierających alergeny.

Biegunka po jedzeniu – częsta i nagła. Dlaczego?

Biegunka po jedzeniu pojawia się z różnych przyczyn. Problem nieprawidłowego stolca ma charakter jednorazowy lub permanentny. Przeczytaj, co może oznaczać rozwolnienie po posiłku.

Źródło: 123RF

Biegunka po posiłku to stan, kiedy dana osoba oddaje większą ilość stolca, w luźnej konsystencji po zjedzeniu posiłku.

Potrzeba skorzystania z toalety pojawia się w takich sytuacjach częściej niż 3 razy na dobę.

Biegunki, nazywane także rozwolnieniem, mogą być następstwem wielu dolegliwości, ale charakteryzuje je zawsze określony wygląd. Główne cechy tego nieregularnego stolca to:

 • płynna konsystencja,
 • nieprzyjemny zapach,
 • zmieniony kolor,
 • niekiedy domieszka krwi lub śluzu.

Zmieniona konsystencja kału, jego upłynnienie i zwiększenie częstotliwości to główne objawy biegunki. U niektórych osób pojawiają się także wymioty, nudności i ogólne osłabienie. Biegunki po jedzeniu występują w sytuacji, gdy po zjedzeniu posiłku zachodzi nagła potrzeba skorzystania z toalety.

Kał jest wtedy z reguły luźny o wodnistej konsystencji. Oddawaniu stolca czasami towarzyszy ból brzucha. Warto obserwować swój organizm i częstotliwość biegunki. Jeśli rozwolnienie jest tylko pojedynczym epizodem po zjedzeniu konkretnego posiłku nie powinno być powodem do obaw, a raczej do wnikliwej analizy składu pożywienia.

Pojawianie się rozwolnienia po zjedzeniu każdego posiłku, niezależnie od jego składu i miejsca przygotowania może być sygnałem choroby. Nieleczone może doprowadzić do stanu odwodnienia.

Obserwując reakcje organizmu na zjedzony posiłek warto rozróżnić luźny stolec od biegunki. Luźny stolec to nieuformowany kał o półpłynnej i miękkiej konsystencji. Jest często jednorazowym zdarzeniem. Przyczyną luźnego stolca może być skład niektórych produktów żywnościowych, które przyspieszają perystaltykę jelit i stolec nie ma czasu na prawidłowe uformowanie.

Rozwolnienie po jedzeniu to oddawanie kału o płynnej konsystencji i przykrym zapachu częściej niż 3 razy na dobę. Biegunka może trwać nawet kilka dni. Ból brzucha, domieszka krwi, wymioty lub krwawienie z odbytu, które mogą towarzyszyć biegunce zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. Taki stan może być groźny dla organizmu, powodując nadmierne odwodnienie.

Częste biegunki po jedzeniu mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niektórzy kojarzą biegunkę wyłącznie ze zjedzeniem nieświeżych produktów, ale przyczyn luźnego stolca może być naprawdę wiele. Jeśli problem pojawia się permanentnie po każdym posiłku może oznaczać chorobę. Jakie mogą być potencjalne przyczyny ciągłej biegunki po jedzeniu? Oto najważniejsze: 

 • nieumyte ręce przed przygotowaniem posiłku, które przenoszą bakterie na jedzenie,
 • zabrudzone ręce w trakcie spożywania posiłku, które sprzyjają przechodzeniu bakterii na zjadany produkt i przenoszeniu do układu pokarmowego,
 • spożywanie produktu, zawierającego bakterie lub jady bakteryjne,
 • wirusy (rotawirusy, norowirusy i adenowirusy), które wnikają do układu pokarmowego, wywołując silne biegunki po zjedzeniu czegokolwiek,
 • alergia pokarmowa, która jest reakcją w postaci biegunki na produkty spożywcze, uczulające konkretną osobę,
 • nadwrażliwość jelit, które reagują rozwolnieniem na zbyt zimne lub za gorące posiłki,
 • przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego, powodujące zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i biegunkę po posiłku,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna, wywołująca luźny stolec po każdym posiłku oraz dodatkowe objawy, jak silny ból brzucha i krew w stolcu,
 • nietolerancja laktozy, która dodatkowo wywołuje wzdęcia i bóle brzucha,
 • zespół złego wchłaniania cukru,
 • infekcje pasożytnicze, które wywołują rozwolnienie po jedzeniu (np. tasiemiec).

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu

Rozwolnienie po jedzeniu może przebiegać bez dodatkowych symptomów lub z przykrymi objawami, które jeszcze bardziej osłabiają organizm i mogą być sygnałem rozwijającej się choroby.

Jednym z głównych przejawów zatrucia pokarmowego są bóle brzucha i biegunka po jedzeniu. Taki stan wywołują bakterie, które wraz z pożywieniem przedostały się do organizmu. Za wysokie stężenie bakterii w soku żołądkowym nie pozwala na ich zwalczenie i jest przyczyną bakteryjnego zatrucia pokarmowego.

Najgroźniejsze w tym przypadku są pałeczki jadu kiełbasianego i wąglika, wywołujące silny ból żołądka i wymioty po zjedzeniu posiłku. Ból brzucha i biegunka mogą także oznaczać zespół jelita drażliwego. Przy tej przypadłości często występują wzdęcia.

Jakie inne objawy towarzyszą biegunce po jedzeniu? Do najczęściej pojawiających się należą:

 • mdłości polegające na nieodpartej potrzebie zwymiotowania, które występują zaraz po zjedzeniu posiłku,
 • ból żołądka, który oznacza nieprawidłowy przebieg procesów trawiennych,
 • wymioty,
 • bulgotanie w brzuchu,
 • krew w stolcu,
 • gorączka,
 • utrata apetytu.

Biegunka jest rodzajem zaburzenia trawienia. Spożycie posiłku przyspiesza opróżnienie jelit, a żołądek wysyła sygnały, które informują organizm o konieczności usuwania mas kałowych. Niektóre rodzaje jedzenia mogą stymulować ten proces.

Biegunka po pikantnym jedzeniu to jeden z najczęstszych objawów spożywania tego typu potraw. Pikantne przyprawy niszczą niebezpieczne bakterie, ale mogą także potęgować schorzenia układu pokarmowego, wywołując nie tylko rozwolnienie, a też i wzdęcia lub zgagę. Do takich przypraw zaliczana jest ostra papryczka, chili, czosnek, kurkuma czy pieprz kajeński.  

Biegunka po ostrym jedzeniu jest wynikiem zwiększonego ukrwienia przewodu pokarmowego, które powstaje na skutek działania substancji zawartych w ostrych przyprawach.

Posiłki zaliczane do „ostrych” zaostrzają objawy niektórych chorób jelit lub wrzodów.

Często pojawiają się dolegliwości zjedzeniu posiłku z dodatkiem wasabi (sproszkowany korzeń japoński i woda), curry, pieprzu, imbiru, sosu tabasco czy olejku sambal.

Biegunka po tłustym jedzeniu, nazywana także tłuszczową wywołana jest przede wszystkim przez zaburzenia trawienia, wynikające z niewydolności trzustki. Duże ilości tłuszczu spowalniają opróżnianie żołądka.

W tej sytuacji jedzenie dłużej zalega w żołądku.

Osoby z dolegliwościami trawiennymi cierpią na biegunki z powodu wysokiego poziomu tłustych pokarmów, takich jak fast foody, potrawy smażone w głębokim tłuszczu lub przyrządzane z użyciem tłustej śmietany.

Biegunka po smażonym jedzeniu, które jest z reguły bardzo tłuste i ciężkostrawne to kolejny przykład dolegliwego rozwolnienia. Proces smażenia wywołuje powstawanie szeregu związków o szkodliwym działaniu dla organizmu. Potrawy przygotowane w taki sposób zalegają w żołądku, silnie go obciążając. Związki powstające w trakcie smażenia często wywołują opisywane dolegliwości.

Leia também:  Como Nao Perder As Coisas Quando Morrer No Minecraft?

Częstym powodem rozwolnienia po posiłku jest także zatrucie nieświeżym lub źle przechowywanym jedzeniem. Do przewodu pokarmowego przedostają się bakterie, a gdy znajdą się w jelitach organizm próbuje się ich jak najszybciej pozbyć wraz z masą kałową.

Biegunka zaraz po jedzeniu 

Biegunka od razu po jedzeniu jest nazywana biegunka poposiłkową. Pojawia się po spożyciu określonych produktów, na które konkretna osoba może być uczulona. Warto wtedy obserwować w jakich sytuacjach występuje rozwolnienie. Konieczność nagłego i szybkiego skorzystania z toalety spowodowana jest wodnistym i bardzo luźnym stolcem.

U niektórych osób pojawiają się poranne biegunki po jedzeniu. Sam fakt porannego klasycznego wypróżnienia po zjedzonym śniadaniu jest normalnym objawem i prawidłowym odruchem żołądkowym. Problemem jest poranne nasilone rozwolnienie, któremu towarzyszy także pewna bolesność.

Tego typu zaburzenia w oddawaniu stolca mogą wskazywać na zespół jelita nadwrażliwego. Jeśli biegunki po śniadaniu nasilają się warto skonsultować to z lekarzem. Jelita reagują w taki sposób na niektóre pokarmy czy silny stres.

Biegunka 2 godziny po posiłku to reakcja zdrowych, ale bardzo delikatnych jelit na zbyt gorące lub zbyt zimne potrawy i napoje. Nadwrażliwość jelit prowadzi w tych przypadkach do rozwolnienia po upływie określonego czasu po zjedzonym posiłku. W tych przypadkach nie pojawiają się nudności ani wymioty.

Niektóre dolegliwości jelitowe pojawiają się codziennie o konkretnej porze dnia. Podłożem takich wypróżnień mogą być uwarunkowania psychologiczne, na przykład stres przed rozpoczęciem pracy czy lekcji w szkole.

Przyczyny biegunki po jedzeniu

Jedzenie dostarczane organizmowi może wywołać w określonych sytuacjach biegunkę. Warto obserwować takie przypadki, aby rozpoznać czego dotyczy problem i co jest powodem rozwolnienia. Najczęstszymi przyczynami biegunki po każdym posiłku są:

 • brak odpowiedniej higieny w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków,
 • zakażenie wirusowe, takimi drobnoustrojami jak rotawirusy lub astrowirusy, które wywołuje wrażliwość przewodu pokarmowego. Wirusy przenoszone są przez brudne ręce, zakażoną żywność lub drogą oddechową, zarażając się od drugiej chorej osoby,
 • zakażenie bakteryjne czyli wnikanie do organizmu bakterii, takich jak Salmonella czy Escherichia Coli. Najczęściej bakterie te dostają się wraz ze spożywanym pokarmem, doprowadzając do biegunki,
 • IBS czyli zespół jelita drażliwego, który jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Jedna z jego postaci charakteryzuje się oddawaniem luźnego lub wodnistego stolca po jedzeniu. Choroba ta polega na nawracających zaburzeniach pracy jelit i wymaga specjalnej diety,
 • celiakia, czyli nietolerancja glutenu, który jest białkiem zapasowym, zawartym w zbożach. Choroba ta wywołuje wodniste biegunki po posiłkach zawierających ten rodzaj białka. Celiakia wymaga bezwzględnego stosowania diety bezglutenowej, gdyż silnie uszkadza jelita,
 • zespół złego wchłaniana cukru, czyli rodzaj nietolerancji węglowodanów. Cukry dostają się do jelita grubego, gdzie fermentują i wywołują biegunki,
 • zapalenia jelita grubego, którego przykładem są dolegliwości, takie jak choroba Leśniowskiego – Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita czy niedokrwienne zapalenie jelita grubego. Stany zapalne w tym obrębie układu pokarmowego spowodowane są procesami autoimmunologicznymi, obecnością patogenów lub chorobą naczyń krwionośnych. Funkcje jelita grubego są w tych przypadkach zaburzone, a jedną z głównych dolegliwości jest biegunka po posiłku,
 • alergia pokarmowa, która jest reakcją organizmu na nietolerancję określonych produktów spożywczych lub środków do nich dodawanych.

Przyczyny biegunek po jedzeniu mogą wywoływać epizodyczne rozwolnienie po spożyciu konkretnego pokarmu lub pojawiać się po każdym zjedzonym posiłku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Przewlekła biegunka

Witam, mam uciążliwy kłopot. Od 6 tygodni mam biegunkę i nie mam żadnych innych objawów. Zrobiłam badanie na obecność krwi w kale, wynik był ujemny. Wykonałam badanie w kierunku wykrycia bakterii E-coli. Wynik: „Wyhodowano Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Candida albicans – wzrost: skąpy.

Zalecenia/Komentarze: wyhodowane szczepy stanowią florę fizjologiczną przewodu pokarmowego”.
Odżywiam się tylko świeżymi produktami, dużo piję, żeby nie dopuścić do odwodnienia. W czerwcu (po 2 tygodniach dolegliwości) zgłosiłam się do lekarza rodzinnego. Dostałam skierowania na badania kału i zalecenia przyjmowania leków. Taninal, Biseptol co 12 godzin przez 10 dni i Floridral.

Niestety przykre objawy i bieganie do toalety do 15 razy dziennie nie osłabły.


Zaczynam panikować i obawiać się najgorszego. Prywatnie zrobiłam badanie w kierunku nowotworu jelita grubego, tzw. marker CEA. Oznaczenie wykonano metodą ECL: zestaw firmy Roche/Elecsys 2010. Wynik: Jednostka ng/ml, wartość – 3.05, zakres referencyjny – poniżej 3.40.

Odpowiedziała

Dr hab. med. Małgorzata Zwolińska-Wcisło
Klinika Gastroenterologii i Hepatologii CM UJ w Krakowie

Biegunka stanowi częsty i istotny problem kliniczny. Mówimy o niej, jeśli wzrost liczby wypróżnień wynosi powyżej 3 na dobę i obserwujemy obniżenie konsystencji stolca (jest on nieuformowany lub płynny).

Biegunka może wpływać na pogorszenie jakości życia.

Może być ona przyczyną istotnych, a 
niekiedy groźnych powikłań, wymagających intensywnego leczenia, takich jak: odwodnienie, zaburzenia świadomości, zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Ze względu na czas trwania objawu, wyróżniamy biegunkę ostrą, jeśli trwa ona krócej niż 4 tygodnie, oraz biegunkę przewlekłą, jeśli utrzymuje się powyżej 4 tygodni.

Najczęstsze przyczyny biegunki ostrej to:

 • infekcje (wirusy, bakterie, pasożyty)
 • leki (leki przeciwwrzodowe, tzw inhibitory pompy protonowej, antybiotyki, psycholeptyki, leki przeciwnadciśnieniowe np. inhibitory receptora angiotensyny II
 • alergia pokarmowa.

U osób starszych do najczęstszych przyczyn biegunki, oprócz wymienionych już czynników infekcyjnych działania ubocznego leków, należą:

 • niewyrównana cukrzyca
 • zmiany niedokrwienne jelit
 • choroba uchyłkowa jelita grubego
 • również choroba nowotworowa
 • lub nietrzymanie stolca.

Na szczególną uwagę wśród przyczyn biegunki ostrej zasługuje biegunka wywołana bakteriami Clostridum difficile, które mogą być przyczyną rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Występuje ona często u osób po przebytej antybiotykoterapii (cefalosporyny, chinolony, klindamycyna), z ciężkimi przewlekłymi chorobami współistniejącymi.

Wymaga odrębnej diagnostyki mikrobiologicznej, polegającej na badaniu obecności w stolcu toksyny A i B, produkowanej przez te bakterie.

Leczenie biegunki ostrej polega głównie na leczeniu nawadniającym doustnie lub dożylnie oraz na leczeniu objawowym, przeciwbiegunkowym. W przypadku potwierdzonej infekcji bakteryjnej, na leczeniu przeciwbakteryjnym, zgodnie opracowanymi rekomendacjami odnośnie do leczenia.

W przypadku utrzymującej się biegunki i niezależnie od czasu jej trwania, w razie występowania objawów alarmujących (zmniejszenie masy ciała, niedokrwistość, krwawienie z przewodu pokarmowego, ból brzucha, występowanie objawów w nocy, krótki czas trwania objawów), które mogą wskazywać na jej przyczynę organiczną (np.

zapalną lub nowotworową), należy przeprowadzić badania diagnostyczne pod kontrolą Lekarza Rodzinnego lub Poradni Gastrologicznej. Są to badania krwi (w kierunku obecności anemii, ocenę wskaźników zapalenia, poziomu elektrolitów, hormonów tarczycy, poziomu cukru we krwi, diagnostykę serologiczną celiakii).

Wskazane są również badania obrazujące, takie jak ultrasonografia jamy brzusznej, kolonoskopia – czyli badanie wziernikowe jelita grubego.

Przyczyną przewlekłej biegunki może być zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, zwane zespołem jelita nadwrażliwego, które stawiamy na podstawie występowania tak zwanych kryteriów rzymskich (nawracający ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, trwający przez co najmniej 3 dni w miesiącu przez ostatnie 3 miesiące, wraz z towarzyszącymi co najmniej dwoma poniższymi cechami: poprawa po wypróżnieniu, początek dolegliwości związany ze zmianą częstości wypróżnień, początek dolegliwości związany jest ze zmianą wyglądu stolca) oraz po wykluczeniu zmian organicznych w jelicie grubym.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*